fwupd - en to fr translation catalogue (299 entries)

en: Linux Vendor Firmware Service (stable firmware)
fr: Linux Vendor Firmware Service (version stable)

note: TRANSLATORS: do not translate the variables marked using $
en: The LVFS is a free service that operates as an independent legal entity and has no connection with $OS_RELEASE:NAME$. Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices. All firmware is provided only by the original equipment manufacturer.
fr: LVFS est un service libre qui opère en tant qu'entité légale indépendante et n'est aucunement connecté à $OS_RELEASE:NAME$. Votre distributeur n'a pas forcément vérifié la compatibilité des mises à jour de micrologiciel avec votre système ou avec les appareils connectés. Tous les micrologiciels ne sont fournis que par le fabricant original de votre équipement.

en: Enabling this functionality is done at your own risk, which means you have to contact your original equipment manufacturer regarding any problems caused by these updates. Only problems with the update process itself should be filed at $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.
fr: L'activation de cette fonctionnalité est à vos propres risques, ce qui signifie que vous devrez contacter le fabricant d'origine de votre équipement au sujet de tout problème éventuel causé par ces mises à jour. Seuls les problèmes liés au processus de mise à jour doivent être signalés à $OS_RELEASE:BUG_REPORT_URL$.

en: Linux Vendor Firmware Service (testing firmware)
fr: Linux Vendor Firmware Service (version de test)

en: This remote contains firmware which is not embargoed, but is still being tested by the hardware vendor. You should ensure you have a way to manually downgrade the firmware if the firmware update fails.
fr: Ce dépot en ligne contient des micrologiciels qui, bien qu'ils ne soient pas sous embargo, sont encore en phase de test par le fabricant matériel. Nous vous recommandons de vous assurer que vous pouvez manuellement repasser à une version précédente en cas d'échec de la mise à jour.

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: Settings will apply after system reboots
fr: Les paramètres vont s’appliquer quand le système va redémarrer

note: TRANSLATORS: description of a BIOS setting
en: BIOS updates delivered via LVFS or Windows Update
fr: Mises à jour BIOS délivrées par LVFS ou Windows Update

en: Enable
fr: Activer

note: TRANSLATORS: if the remote is enabled TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Enabled
fr: Activé

en: Stop the fwupd service
fr: Arrêter le service fwupd

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to stop the firmware update service
fr: Une authentification est requise pour arrêter le service de mise à jour de micrologiciels

en: Install signed system firmware
fr: Installer le micrologiciel signé du système

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on this machine
fr: Une authentification est nécessaire pour mettre à jour le micrologiciel sur cette machine

en: Install unsigned system firmware
fr: Installer le micrologiciel non signé du système

en: Install old version of signed system firmware
fr: Installer une version antérieure signée du micrologiciel

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on this machine
fr: Veuillez vous authentifier pour repasser le micrologiciel à une version inférieure

en: Install old version of unsigned system firmware
fr: Installer une version antérieure non signée du micrologiciel

en: Install signed device firmware
fr: Installer le micrologiciel signé du périphérique

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the firmware on a removable device
fr: Authentification requise pour mettre à jour le micrologiciel sur un périphérique amovible

en: Install unsigned device firmware
fr: Installer une version non signée du micrologiciel

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to downgrade the firmware on a removable device
fr: Veuillez vous authentifier pour repasser le micrologiciel à une version inférieure sur un périphérique amovible

en: Unlock the device to allow access
fr: Déverrouillez l'appareil pour autoriser l'accès

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to unlock a device
fr: Authentification requise pour déverrouiller un périphérique

en: Modify daemon configuration
fr: Modifiez la configuration du démon

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify daemon configuration
fr: Authentification requise pour modifier la configuration du service

en: Reset daemon configuration
fr: Réinitialisation de la configuration du service en arrière plan

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to reset daemon configuration to defaults
fr: Authentification requise pour restorer la configuration par défaut du service

en: Modify a device property
fr: Modifier la propriété d'un fichier

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a device property
fr: Il est nécessaire de s'authentifier pour changer la propriété d'un périphérique

en: Activate the new firmware on the device
fr: Activer le nouveau micrologiciel sur le périphérique

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to switch to the new firmware version
fr: Veuillez vous authentifier pour passer à une nouvelle version du micrologiciel

en: Update the stored device verification information
fr: Mettre à jour les informations locales de vérification des périphériques

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to update the stored checksums for the device
fr: Veuillez vous authentifier pour mettre à jour la base de donnée locale des sommes de contrôle pour le périphérique

en: Modify a configured remote
fr: Modifier la configuration d'un dépôt en ligne

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify a configured remote used for firmware updates
fr: Veuillez vous authentifier pour modifier la configuration un dépôt en ligne pour les mises à jour des micrologiciels

en: Clean a configured remote
fr: Nettoyer la configuration d'un dépôt en ligne

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to delete metadata from a remote
fr: Veuillez vous authentifier pour supprimer les métadonnées liées à un dépôt en ligne

note: TRANSLATORS: firmware approved by the admin
en: Sets the list of approved firmware
fr: Définir la liste des micrologiciels approuvés

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to set the list of approved firmware
fr: Une authentification est nécessaire pour définir la liste des micrologiciels approuvés

en: Sign data using the client certificate
fr: Signer les données en utilisant le certificat du client

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to sign data using the client certificate
fr: Une authentification est nécessaire pour signer les données en utilisant le certificat du client

en: Get BIOS settings
fr: Récupérer les paramètres du BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to read BIOS settings
fr: Authentification requise pour lire les paramètres du BIOS

en: Set one or more BIOS settings
fr: Définissez un ou plusieurs paramètres du BIOS

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to modify BIOS settings
fr: Authentification requise pour modifier la configuration du BIOS

en: Security hardening for HSI
fr: Renforcement de sécurité (pour HSI)

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to fix a host security issue
fr: Veuillez vous authentifier pour corriger un problème de sécurité sur votre machine

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to undo the fix for a host security issue
fr: Veuillez vous authentifier pour annuler la correction d'un problème de sécurité avec votre machine

note: TRANSLATORS: command description
en: Load device emulation data
fr: Charger les données d'émulation pour le périphérique

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to load hardware emulation data
fr: Une authentification est requise pour charger les données d'émulation de matériel

note: TRANSLATORS: command description
en: Save device emulation data
fr: Sauvegarder les données d'émulation pour le périphérique

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to save hardware emulation data
fr: Une authentification est requise pour enregistrer les données d'émulation de matériel

en: Enable emulation data collection
fr: Activer la collecte de données d'émulation

note: TRANSLATORS: this is the PolicyKit modal dialog
en: Authentication is required to enable emulation data collection
fr: Veuillez vous authentifier pour activer la collecte des données d'émulation

note: TRANSLATORS: this is shown when updating the firmware after the reboot
en: Installing firmware update…
fr: Installation de la mise à jour du micrologiciel…

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fr: Montre des informations de débogage complémentaires

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the calculated version of the dbx
fr: Afficher la version calculée de la base dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: List entries in dbx
fr: Afficher la liste des entrées de la base dbx

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update files
fr: Appliquer les fichiers de mise à jour

note: TRANSLATORS: command line option
en: Specify the dbx database file
fr: Indiquer le fichier de base de données dbx

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILENAME
fr: NOM DE FICHIER

note: TRANSLATORS: command line option
en: Override the default ESP path
fr: Replacer le chemin par défaut vers ESP

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: PATH
fr: CHEMIN

note: TRANSLATORS: command line option
en: Apply update even when not advised
fr: Appliquer la mise à jour même quand ce n'est pas conseillé

note: TRANSLATORS: description of dbxtool
en: This tool allows an administrator to apply UEFI dbx updates.
fr: Cet outil permet à un administrateur d'appliquer les mises à jour dbx UEFI.

note: TRANSLATORS: program name
en: UEFI dbx Utility
fr: Utilitaire dbx UEFI

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
fr: Echec de l'analyse des paramètres

note: TRANSLATORS: could not read existing system data TRANSLATORS: could not read file
en: Failed to load local dbx
fr: Échec de chargement de la base dbx locale

note: TRANSLATORS: could not read existing system data
en: Failed to load system dbx
fr: Échec de chargement de la base dbx système

note: TRANSLATORS: we're poking around as a power user
en: This program may only work correctly as root
fr: Droits root nécessaires à l'exécution de ce programme

note: TRANSLATORS: user did not include a filename parameter
en: Filename required
fr: Nom de fichier obligatoire

note: TRANSLATORS: reading existing dbx from the system
en: Parsing system dbx…
fr: Analyse de la base dbx système…

note: TRANSLATORS: reading new dbx from the update
en: Parsing dbx update…
fr: Analyse de la mise à jour base dbx…

note: TRANSLATORS: could not parse file
en: Failed to parse local dbx
fr: Échec d'analyse de la base dbx locale

note: TRANSLATORS: same or newer update already applied
en: Cannot apply as dbx update has already been applied.
fr: Impossible d'appliquer car la mise à jour de la base dbx a déjà été appliquée.

note: TRANSLATORS: ESP refers to the EFI System Partition
en: Validating ESP contents…
fr: Validation des contenus ESP…

note: TRANSLATORS: something with a blocked hash exists * in the users ESP -- which would be bad!
en: Failed to validate ESP contents
fr: Échec de validation des contenus ESP

note: TRANSLATORS: actually sending the update to the hardware
en: Applying update…
fr: Application de la mise à jour…

note: TRANSLATORS: dbx file failed to be applied as an update
en: Failed to apply update
fr: Échec d'application de la mise à jour

note: TRANSLATORS: success
en: Done!
fr: Terminé !

note: TRANSLATORS: user did not tell the tool what to do
en: No action specified!
fr: Aucune action indiquée !

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question
en: Please enter a number from 0 to %u:
fr: Saisir un nombre entre 0 et %u:

note: TRANSLATORS: the user isn't reading the question -- %1 is 'Y' and %2 is 'N'
en: Please enter either %s or %s:
fr: Saisir %s ou %s:

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
fr: En attente…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
fr: Décompression…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
fr: Chargement…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
fr: Redémarrage du périphérique…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
fr: Lecture…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
fr: Écriture…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
fr: Effacement…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
fr: Vérification…

note: TRANSLATORS: scheduling an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
fr: Planification…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
fr: Téléchargement…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
fr: Authentification…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
fr: En attente…

note: TRANSLATORS: current daemon status is unknown TRANSLATORS: we don't know the license of the update TRANSLATORS: unknown release urgency TRANSLATORS: Suffix: the fallback HSI result
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
fr: Moins d’une minute restante

note: TRANSLATORS: more than a minute
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
fr[0]: %.0f minute restante
fr[1]: %.0f minutes restantes
fr[2]: %.0f minutes restantes

note: TRANSLATORS: this is a prefix on the console
en: WARNING
fr: ATTENTION

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all domains
fr: Afficher les informations de débogage pour tous les domaines

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include timestamp prefix
fr: Ne pas inclure de préfixe d'horodatage

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Do not include log domain prefix
fr: Ne pas inclure de préfixe de domaine dans le journal

note: TRANSLATORS: this is for daemon development
en: Show daemon verbose information for a particular domain
fr: Afficher les informations détaillées du service pour un domaine spécifique

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Debugging Options
fr: Options de débogage

note: TRANSLATORS: for the --verbose arg
en: Show debugging options
fr: Montrer les options de débogage

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has been updated and needs a reboot. | %u devices have been updated and need a reboot.
fr[0]: %u périphérique a été mis à jour et doit être redémarré.
fr[1]: %u périphériques ont été mis à jour et doivent être redémarrés.
fr[2]: %u périphériques ont été mis à jour et doivent être redémarrés.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: Reboot to complete the update.
fr: Redémarrer pour finaliser la mise à jour.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr sync`
en: Run `%s` to complete this action.
fr: Exécuter `%s` pour finaliser cette action.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD
en: %u device has a firmware upgrade available. | %u devices have a firmware upgrade available.
fr[0]: Une mise à jour de micrologiciel est disponible pour %u appareil.
fr[1]: Une mise à jour de micrologiciel est disponible pour %u appareils.
fr[2]: Une mise à jour de micrologiciel est disponible pour %u appareils.

note: TRANSLATORS: this is shown in the MOTD -- %1 is the * command name, e.g. `fwupdmgr get-upgrades`
en: Run `%s` for more information.
fr: Exécuter `%s` pour plus de détails.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
fr: Quitter après un bref délai

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
fr: Quitter après le chargement du moteur

note: TRANSLATORS: program name
en: Firmware Update Daemon
fr: Service de mise à jour de micrologiciel

note: TRANSLATORS: program summary
en: Firmware Update D-Bus Service
fr: Service D-Bus de mise à jour des micrologiciels

note: TRANSLATORS: show the user a warning
en: Your distributor may not have verified any of the firmware updates for compatibility with your system or connected devices.
fr: Votre fournisseur n’a peut-être pas vérifié les mises à jour du micrologiciel pour s’assurer de leur compatibilité avec votre système ou vos périphériques.

note: TRANSLATORS: Title: Memory contents are encrypted, e.g. Intel TME
en: Encrypted RAM
fr: RAM chiffrée

note: TRANSLATORS: Title: if it's tainted or not
en: Linux kernel
fr: Noyau Linux

note: TRANSLATORS: Title: swap space or swap partition
en: Linux swap
fr: Espace d'échange (swap) Linux

note: TRANSLATORS: Title: PK is the 'platform key' for the machine
en: UEFI platform key
fr: Clé de plate-forme UEFI

note: TRANSLATORS: Title: SB is a way of locking down UEFI
en: UEFI secure boot
fr: Démarrage sécurisé UEFI

note: TRANSLATORS: Title: %s is ME kind, e.g. CSME/TXT
en: %s version
fr: Version %s

en: MEI version
fr: Version MEI

note: TRANSLATORS: Title: if firmware updates are available
en: Firmware updates
fr: Mises à jour de micrologiciels

note: TRANSLATORS: Title: if we can verify the firmware checksums
en: Firmware attestation
fr: Attestation de micrologiciel

note: TRANSLATORS: Title: if the fwupd plugins are all present and correct
en: fwupd plugins
fr: Greffons fwupd

note: TRANSLATORS: Title: Whether firmware is locked down
en: SMM locked down
fr: SMM verrouillé

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI memory protection
fr: Protection de la mémoire UEFI

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI db up-to-date
en: UEFI db
fr: db UEFI

note: TRANSLATORS: Title: is UEFI early-boot memory protection turned on
en: UEFI Memory Protection
fr: Protection de la mémoire UEFI

note: TRANSLATORS: longer description
en: System management mode is used by the firmware to access resident BIOS code and data.
fr: Le mode de gestion du système (SMM) est utilisé par le micrologiciel pour accéder au code et aux données BIOS résidentes.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI system can set up memory attributes at boot which prevent common exploits from running.
fr: Le système UEFI peut configurer des attributs mémoire au démarrage qui empêchent l'exécution d'exploits courants.

note: TRANSLATORS: longer description
en: The UEFI db contains the list of valid certificates that can be used to authorize what EFI binaries are allowed to run.
fr: La db UEFI contient la liste des certificats valides pouvant être utilisés pour autoriser ou non un binaire EFI à s'exécuter.

note: TRANSLATORS: %s is a link to a website
en: See %s for more information.
fr: Voir %s pour plus d'informations.

note: TRANSLATORS: another fwupdtool instance is already running
en: Failed to lock
fr: Échec de verrouillage

note: TRANSLATORS: this is when a device ctrl+c's a watch TRANSLATORS: this is from ctrl+c
en: Cancelled
fr: Annulé

note: TRANSLATORS: device has been chosen by the daemon for the user
en: Selected device
fr: Périphérique sélectionné

note: TRANSLATORS: this is to abort the interactive prompt
en: Cancel
fr: Annuler

note: TRANSLATORS: nothing attached that can be upgraded
en: No hardware detected with firmware update capability
fr: Aucun matériel ayant des capacités de mise à jour du micrologiciel n'a été détecté

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Updating %s…
fr: Mise à jour de %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Installing on %s…
fr: Installation sur %s…

note: TRANSLATORS: %1 is a device name
en: Reading from %s…
fr: Lecture depuis %s…

note: TRANSLATORS: success message -- a per-system setting value
en: Successfully modified configuration value
fr: La valeur de configuration a été modifiée avec succès

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update
fr: Activation de la mise à jour du micrologiciel

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device added:
fr: Périphérique ajouté :

note: TRANSLATORS: this is when a device is hotplugged
en: Device removed:
fr: Périphérique retiré :

note: TRANSLATORS: this is when a device has been updated
en: Device changed:
fr: Périphérique modifié :

note: TRANSLATORS: this is when the daemon state changes
en: Changed
fr: Modifié

note: TRANSLATORS: nothing found
en: No firmware IDs found
fr: Aucun identifiant de micrologiciel trouvé

note: TRANSLATORS: decompressing images from a container firmware
en: Writing file:
fr: Écriture du fichier :

note: TRANSLATORS: this is a string like 'HSI:2-U'
en: Host Security ID:
fr: Identifiant de sécurité de l'hôte :

note: TRANSLATORS: Volume has been chosen by the user
en: Selected volume
fr: Volume sélectionné

note: TRANSLATORS: error message
en: Already exists, and no --force specified
fr: Existe déjà, et aucun --force spécifié

note: TRANSLATORS: error message
en: No volume matched %s
fr: Aucun volume ne correspond à %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid arguments, expected base-16 integer
fr: Arguments invalides, nombre entier en base 16 attendu

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to convert, * "it" being the data contained in the EFI boot entry
en: Do you want to convert it now?
fr: Voulez-vous la convertir maintenant ?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show all results
fr: Afficher tous les résultats

note: TRANSLATORS: command line option
en: Answer yes to all questions
fr: Répondre oui à toutes les questions

note: TRANSLATORS: command line option
en: Output in JSON format (disables all interactive prompts)
fr: Sortie au format JSON (désactive toutes les invites interactives)

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: FILE
fr: FICHIER

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets details about a firmware file
fr: Obtenir les détails d'un fichier de micrologiciel

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the list of updates for all specified devices, or all devices if unspecified
fr: Obtenir la liste des mises à jour des périphériques spécifiés, ou de tous les périphériques si aucun n'est spécifié

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all devices that support firmware updates
fr: Obtenir la liste des périphériques supportant les mises à jour de micrologiciel

note: TRANSLATORS: command description
en: Reinstall firmware on a device
fr: Réinstaller le micrologiciel sur un périphérique

note: TRANSLATORS: command argument: uppercase, spaces->dashes
en: TEXT
fr: TEXTE

[ctx: command-description]
note: TRANSLATORS: command description
en: Sign data using the client certificate
fr: Signer les données en utilisant le certificat du client

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase all firmware update history
fr: Effacer tout l'historique de mise à jour du micrologiciel

note: TRANSLATORS: command description
en: Get all known version formats
fr: Obtenir tous les formats de version connus

note: TRANSLATORS: command description
en: Compares two versions for equality
fr: Tester l'égalité de deux versions

note: TRANSLATORS: no rebooting needed
en: No reboot is necessary
fr: Aucun redémarrage n'est nécessaire

note: TRANSLATORS: we can auto-uninhibit after a timeout
en: Automatically uninhibiting in %ums…
fr: Désinhibition automatique dans %u ms…

note: show the user the entire data blob
en: Target
fr: Cible

en: Payload
fr: Charge utile

en: Proceed with upload?
fr: Continuer avec le téléversement ?

note: TRANSLATORS: the server sent the user a small message
en: Update failure is a known issue, visit this URL for more information:
fr: Cet échec de mise à jour est un problème connu, visitez cette URL pour plus d'informations :

note: TRANSLATORS: success message -- where the user has uploaded * success and/or failure reports to the remote server
en: Successfully uploaded %u report | Successfully uploaded %u reports
fr[0]: Succès de l'envoi de %u rapport
fr[1]: Succès de l'envoi de %u rapports
fr[2]: Succès de l'envoi de %u rapports

en: Updating
fr: Mise à jour

note: TRANSLATORS: ask if we can update metadata
en: Update now?
fr: Mettre à jour maintenant ?

note: TRANSLATORS: this is an error string
en: No updates available
fr: Pas de mise à jour disponible

note: TRANSLATORS: prompt to apply the update
en: Perform operation?
fr: Effectuer l'opération ?

note: TRANSLATORS: message letting the user know no device downgrade available * %1 is the device name
en: No downgrades for %s
fr: Aucune rétrogradation pour %s

note: TRANSLATORS: shown when shutting down to switch to the new version
en: Activating firmware update for
fr: Activation de la mise à jour de micrologiciel pour

note: TRANSLATORS: success message -- where activation is making the new * firmware take effect, usually after updating offline
en: Successfully activated all devices
fr: Tous les périphériques ont été activés avec succès

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: There is no approved firmware.
fr: Il n'y a aucun micrologiciel approuvé.

note: TRANSLATORS: approved firmware has been checked by * the domain administrator
en: Approved firmware: | Approved firmware:
fr[0]: Micrologiciel approuvé :
fr[1]: Micrologiciels approuvés :
fr[2]: Micrologiciels approuvés :

note: TRANSLATORS: changes only take effect on restart
en: Restart the daemon to make the change effective?
fr: Redémarrer le service pour rendre la modification effective ?

note: TRANSLATORS: can we JFDI?
en: Automatically upload every time?
fr: Envoyer automatiquement à chaque fois ?

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to connect to service
fr: Impossible de se connecter au service

note: TRANSLATORS: command line option
en: Only install onto emulated devices
fr: Installer uniquement sur les périphériques émulés

note: TRANSLATORS: command line option
en: Sign the uploaded data with the client certificate
fr: Signer les données envoyées avec le certificat du client

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not check for old metadata
fr: Ne pas vérifier d'anciennes métadonnées

note: TRANSLATORS: command line option
en: Do not write to the history database
fr: Ne pas écrire dans la base de données de l'historique

note: TRANSLATORS: command description
en: Check if any devices are pending a reboot to complete update
fr: Vérifier si un périphérique est en attente d'un redémarrage pour terminer sa mise à jour

note: TRANSLATORS: command description
en: Share firmware history with the developers
fr: Partager l'historique du micrologiciel avec les développeurs

note: TRANSLATORS: command description
en: Checks cryptographic hash matches firmware
fr: Vérifie que l'empreinte cryptographique correspond au micrologiciel

note: TRANSLATORS: command description
en: Unlocks the device for firmware access
fr: Déverrouille le périphérique pour l'accès au micrologiciel

note: TRANSLATORS: command description
en: Download a file
fr: Télécharger un fichier

note: TRANSLATORS: explain why
en: An update requires the system to shutdown to complete.
fr: Une mise à jour nécessite que le système soit éteint pour se terminer.

note: TRANSLATORS: shutdown to apply the update
en: Shutdown now?
fr: Éteindre maintenant ?

note: TRANSLATORS: explain why we want to reboot
en: An update requires a reboot to complete.
fr: Une mise à jour nécessite un redémarrage pour se terminer.

note: TRANSLATORS: reboot to apply the update
en: Restart now?
fr: Redémarrer maintenant ?

note: TRANSLATORS: this is a command alias, e.g. 'get-devices'
en: Alias to %s
fr: Alias de %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found
fr: Commande non trouvée

note: TRANSLATORS: this is the fallback where we don't know if the release * is updating the system, the device, or a device class, or something else -- * the first %s is the device name, e.g. 'ThinkPad P50`
en: %s Update
fr: Mise à jour de %s

note: TRANSLATORS: duration in seconds
en: %u second | %u seconds
fr[0]: %u seconde
fr[1]: %u secondes
fr[2]: %u secondes

note: TRANSLATORS: duration in minutes
en: %u hour | %u hours
fr[0]: %u heure
fr[1]: %u heures
fr[2]: %u heures

note: TRANSLATORS: duration in days!
en: %u day | %u days
fr[0]: %u jour
fr[1]: %u jours
fr[2]: %u jours

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
fr: Périphérique interne

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
fr: Mise à jour possible

note: TRANSLATORS: Must be plugged into an outlet
en: System requires external power source
fr: Le système nécessite une source d'alimentation externe

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
fr: Le périphérique est verrouillé

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
fr: Doit redémarrer après une mise à jour

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
fr: L'utilisateur a été notifié

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
fr: Est en mode bootloader

note: TRANSLATORS: the hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
fr: Le matériel attend d'être rebranché

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
fr: Le périphérique est utilisable pendant la durée de la mise à jour

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the existing version
en: Only version upgrades are allowed
fr: Seules les mises à jour de version sont autorisées

note: TRANSLATORS: currently unreachable, perhaps because it is in a lower power state * or is out of wireless range
en: Device is unreachable
fr: L'appareil est injoignable

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
fr: Fin de vie

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
fr: Émulé

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
fr: Marqué pour émulation

note: TRANSLATORS: ask the user a question, and it will not be translated
en: Message (custom)
fr: Message (customisé)

note: TRANSLATORS: show the user a random image from the internet
en: Image (custom)
fr: Image (customisée)

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Pending
fr: En attente

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Success
fr: Succès

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Failed
fr: Échec

note: TRANSLATORS: the update state of the specific device
en: Needs reboot
fr: Doit redémarrer

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low
fr: L'alimentation du système est trop faible

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
fr: L'appareil doit être branché au secteur

note: TRANSLATORS: emulated means we are pretending to be a different model
en: Device is emulated
fr: L'appareil est émulé

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
fr: L'appareil est utilisé

note: TRANSLATORS: device does not have a display connected
en: Device requires a display to be plugged in
fr: L'appareil nécessite qu'un écran soit branché

note: TRANSLATORS: Name of hardware
en: Unknown Device
fr: Appareil inconnu

note: TRANSLATORS: ID for hardware, typically a SHA1 sum
en: Device ID
fr: Identifiant de l'appareil

note: TRANSLATORS: one line summary of device
en: Summary
fr: Résumé

note: TRANSLATORS: version number of previous firmware
en: Previous version
fr: Version précédente

note: TRANSLATORS: version number of current firmware
en: Current version
fr: Version actuelle

note: TRANSLATORS: smallest version number installable on device
en: Minimum Version
fr: Version minimum

note: TRANSLATORS: firmware version of bootloader
en: Bootloader Version
fr: Version du chargeur d’amorçage

note: TRANSLATORS: manufacturer of hardware
en: Vendor
fr: Fournisseur

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Install Duration
fr: Durée d'installation

note: TRANSLATORS: serial number of hardware
en: Serial Number
fr: Numéro de série

note: TRANSLATORS: hardware state, e.g. "pending"
en: Update State
fr: État de mise à jour

note: TRANSLATORS: refers to the battery inside the peripheral device
en: Battery
fr: Batterie

note: TRANSLATORS: error message from last update attempt
en: Update Error
fr: Erreur de mise à jour

note: TRANSLATORS: reasons the device is not updatable
en: Problems
fr: Problèmes

note: TRANSLATORS: the original time/date the device was modified
en: Last modified
fr: Dernière modification

note: TRANSLATORS: description of device ability
en: Device Flags
fr: Drapeaux de périphérique

note: TRANSLATORS: Plugin is inactive and not used TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Disabled
fr: Désactivé

note: TRANSLATORS: not required for this system
en: Required hardware was not found
fr: Le matériel requis n'a pas été trouvé

note: TRANSLATORS: capsule updates are an optional BIOS feature
en: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup
fr: Les mises à jour de capsule UEFI ne sont pas disponibles ou pas activées dans la configuration du micrologiciel

note: TRANSLATORS: the plugin was created from a .so object, and was not built-in
en: Loaded from an external module
fr: Chargé depuis un module externe

note: TRANSLATORS: the user is using Gentoo/Arch and has screwed something up
en: Required efivarfs filesystem was not found
fr: Système de fichier efivarfs requis non trouvé

note: TRANSLATORS: partition refers to something on disk, again, hey Arch users
en: UEFI ESP partition not detected or configured
fr: Partition ESP UEFI non détectée ou non configurée

note: TRANSLATORS: Failed to open plugin, hey Arch users
en: Plugin dependencies missing
fr: Dépendances de greffons manquantes

note: TRANSLATORS: description of plugin state, e.g. disabled
en: Flags
fr: Drapeaux

note: TRANSLATORS: a non-free software license
en: Proprietary
fr: Propriétaire

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Low
fr: Faible

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Medium
fr: Moyenne

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: High
fr: Haute

note: TRANSLATORS: the release urgency
en: Critical
fr: Critique

note: TRANSLATORS: version number of new firmware
en: New version
fr: Nouvelle version

note: TRANSLATORS: the stream of firmware, e.g. nonfree
en: Branch
fr: Branche

note: TRANSLATORS: one line variant of release (e.g. 'China')
en: Variant
fr: Variante

note: TRANSLATORS: e.g. GPLv2+, Proprietary etc
en: License
fr: Licence

note: TRANSLATORS: file size of the download
en: Size
fr: Taille

note: TRANSLATORS: how important the release is
en: Urgency
fr: Urgence

note: TRANSLATORS: more details about the update link
en: Details
fr: Détails

note: TRANSLATORS: length of time the update takes to apply
en: Duration
fr: Durée

note: TRANSLATORS: helpful messages for the update
en: Update Message
fr: Message de mise à jour

note: TRANSLATORS: hash to that exact firmware archive TRANSLATORS: remote checksum
en: Checksum
fr: Somme de contrôle

note: TRANSLATORS: the age of the metadata
en: Age
fr: Âge

note: TRANSLATORS: the numeric priority
en: Priority
fr: Priorité

note: TRANSLATORS: remote filename base
en: Username
fr: Nom d’utilisateur

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename
fr: Nom de fichier

note: TRANSLATORS: filename of the local file
en: Filename Signature
fr: Signature de nom de fichier

note: TRANSLATORS: full path of the remote.conf file
en: Filename Source
fr: Source de nom de fichier

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata URI
fr: URI de métadonnées

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Metadata Signature
fr: Signature de métadonnées

note: TRANSLATORS: remote URI
en: Firmware Base URI
fr: URI de base du micrologiciel

note: TRANSLATORS: URI to send success/failure reports
en: Report URI
fr: URI des rapports

note: TRANSLATORS: Boolean value to automatically send reports
en: Automatic Reporting
fr: Rapports automatiques

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Valid
fr: Valide

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Invalid
fr: Invalide

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Locked
fr: Verrouillé

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unlocked
fr: Déverrouillé

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Encrypted
fr: Chiffré

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Unencrypted
fr: Déchiffré

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Found
fr: Trouvé

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not found
fr: Non trouvé

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Supported
fr: Pris en charge

note: TRANSLATORS: Suffix: the HSI result
en: Not supported
fr: Non pris en charge

note: TRANSLATORS: this is shown as a suffix for obsoleted tests
en: (obsoleted)
fr: (obsolète)

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot disabled
fr: Démarrage sécurisé désactivé

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: Secure Boot enabled
fr: Démarrage sécurisé activé

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now locked
fr: La protection de la mémoire UEFI est désormais verrouillée

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: UEFI memory protection is now unlocked
fr: La protection de la mémoire UEFI est désormais déverrouillée

note: TRANSLATORS: HSI event title
en: The UEFI certificate store is now up to date
fr: Le magasin de certificats UEFI est maintenant à jour

note: TRANSLATORS: title text, shown as a warning
en: Full Disk Encryption Detected
fr: Chiffrement complet du disque détecté

note: TRANSLATORS: unsupported build of the package
en: This package has not been validated, it may not work properly.
fr: Ce paquet n'a pas été validé, il peut ne pas fonctionner correctement.
