Gajim - en to cs translation catalogue (1661 entries)

en:  (Video Call)
cs:  (Video hovor)

en:  (Voice Call)
cs:  Hlasový hovor

en:  by {actor}
cs:  od {actor}

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
cs: %(contact)s odmítnuli vaši pozvánku do konverzace %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
cs: %(contact)s vás pozval/a do %(chat)s

en: %(days)s days, %(hours)s hours
cs: %(days)s dní, %(hours)s hodin

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
cs: %(minutes)s minut %(seconds)s sekund

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
cs: %(name)s %(jid)s mi doporučil/a přidat si vás od mého seznamu kontaktů.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
cs: %(name)s (%(jid)s) by si vás chtěl/a přidat do svého seznamu kontaktů.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
cs: %(name)s (%(jid)s) by si přál/a odstranit některé kontakty z vašeho seznamu.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
cs: %(name)s (%(jid)s) by si přál/a upravit některé kontakty z vašeho seznamu.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
cs: %(name)s zrušil/a přenos kvůli (%(reason)s)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
cs: %(owner_or_admin_or_member)s této diskuze

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
cs: %(progress)s %% zbývá (%(time)s )

en: %(received)s of %(max)s
cs: %(received)s z %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
cs: %(type)s šifrování je aktivní %(authenticated)s.

en: %s (desynced)
cs: %s (nesynchronizováno)

en: %s asks you to share your status
cs: %s chce znát váš stav

en: %s group chats found
cs: %s skupinové konverzace nalezeny

en: %s has been invited to this group chat
cs: %s byli pozváni do této skupinové konverzace

en: %s has joined
cs: %s se připojil

en: %s has read up to this point
cs: %s přečetl do tohoto bodu

en: %s is a file but it should be a directory
cs: %s je soubor, ale měl by být adresář

en: %s is already in your contact list
cs: %s je již ve vašem seznamu kontaktů

en: %s is calling
cs: %s volá

en: %s is not a valid loglevel
cs: %s není platný loglevel

en: %s is online with multiple devices.
    Choose the device you would like to send the files to.
cs: %s je připojen na více zařízení.
    Vyberte zařízení, na které chcete soubor zaslat.

en: %s min ago | %s mins ago
cs[0]: před %s minutou
cs[1]: před %s minutami
cs[2]: před %s minutami

en: %s stopped sharing their status
cs: %s přestal sdílet svůj stav

en: %s stopped the transfer
cs: %s zastavil přenos

en: %s wants to send you a file
cs: %s vám chce poslat soubor

[ctx: positive longitude]
en: %sE
cs: %sV

[ctx: positive latitude]
en: %sN
cs: %sS

[ctx: negative latitude]
en: %sS
cs: %sJ

[ctx: negative longitude]
en: %sW
cs: %sZ

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
cs: ** Vztah {nick} byl nastaven na {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
cs: ** Postavení {nick} bylo nastaveno na {role}{actor}{reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
cs: ** Váš vztah byl nastaven na {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
cs: ** Vaše postavení bylo nastaveno na {role}{actor}{reason}

en: 1 Day
cs: 1 den

en: 1 Month
cs: 1 měsíc

en: 1 Week
cs: 1 týden

en: 1 Year
cs: 1 rok

en: 2 Days
cs: 2 dny

en: 3 Months
cs: 3 měsíce

en: 6 Months
cs: 6 měsíců

en: : Affiliation changed
cs: : Příslušnost byla změněna

en: : Group chat configuration changed to members-only
cs: : Nastavení skupinové konverzace bylo změněno na vstup pouze pro členy

en: <Description>
cs: <Popis>

en: <Plugin Name>
cs: <Jméno zásuvného modulu>

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
cs: <b>"%(title)s"</b> od <i>%(artist)s</i>
    z <i>%(source)s</i>

en: <b>#</b>
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>*</b>
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>0</b>
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>1</b>
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>2</b> abc
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>3</b> def
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>4</b> ghi
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>5</b> jkl
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>6</b> mno
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>8</b> tuv
cs: <b>Písmo</b>

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
cs: Může být jedno z následujících:
    1. uživatel@doména/zdroj (jen odpovídající zdroj)
    2. uživatel@doména (kterýkoliv odpovídající zdroj)
    3. doména/zdroj (jen odpovídající zdroj)
    4. doména (samotná doména odpovídá, stejně jako kterýkoliv uživatel@doména,
    doména/zdroj, nebo adresa obsahující poddoménu).

en: <empty>
cs: <prázdné>

en: <error>
cs: Chyba

en: A Feature Comparison of Various Servers
cs: Porovnání vlastností různých serverů

en: A Group Chat needs at least one Owner
cs: Žádný

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
cs: Soubor s tímto názvem již existuje a nemáte oprávnění k jeho přepsání.

en: A fully-featured XMPP chat client
cs: Plně funkční XMPP chat client

en: A list of active, completed and stopped file transfers
cs: Seznam aktivních, dokončených a zastavených přenosů souborů

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
cs: Seznam slov (oddělených středníkemú, které budou zvýrazněny v skupinových konverzacích.

en: A new group chat has been created
cs: Nová skupinová konverzace byla vytvořena

en: A restart may be required for some settings to take effect
cs: Restartujte Gajim, aby se projevila všechna nastavení

en: A setting not related to privacy has been changed
cs: Nastavení soukromí bylo změněno

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
cs: Nastavení API. Možné hodnoty: "http", "iq"

[ctx: User status]
en: A_way
cs: Pryč

en: Abort
cs: Zrušit

[ctx: File transfer state]
en: Aborted
cs: Zrušeno

en: Abuse
cs: Zneužít

en: Accept
cs: Přijmout

en: Accept all Contact Requests
cs: Žádost o hlasový rozhovor

en: Account
cs: Účet

en: Account %s is still connected
cs: Účet %s je stále připojen

en: Account Added
cs: Účet

en: Account Name...
cs: Účet

en: Account Removal Failed
cs: Odstranění účtu se nezdařilo

en: Account Removed
cs: Účet byl odebrán

en: Account Settings…
cs: Nastavení účtu…

en: Account Wizard
cs: Průvodce účtem

en: Account disabled
cs: Účet byl vypnut

en: Account has been added successfully
cs: Účet byl úspěšně přidán

en: Account has to be connected
cs: Účet musí být připken

en: Account is being created
cs: Účet se vytváří

en: Account: %s
cs: Účet: %s

en: Accounts
cs: Účty

en: Action for left-clicking a preview
cs: Akce pro kliknutí levým tlačítkem na náhled

en: Action on Close
cs: Akce při zavření

en: Action when closing Gajim’s window
cs: Akce při zavření okna Gajim

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Activated
cs: Aktivní

en: Active
cs: Aktivní

en: Add
cs: Přidat

en: Add Account
cs: Přidat účet

en: Add Contact
cs: Přidat kontakt

en: Add Contact…
cs: Přidat kontakt…

en: Add Entry
cs: Přidat položku

en: Add Files…
cs: Přidat soubory…

en: Add Group…
cs: Přidat skupinu…

en: Add Proxy
cs: Přidat proxy

en: Add Setting
cs: Přidat nastavení

en: Add Workspace
cs: Přidat pracovní plochu

en: Add _Contact…
cs: Přidat kontakt…

en: Add a checkmark to received messages
cs: Zobrazovat zaškrtnutí u přijatých zpráv

en: Add a name and color for your account
cs: Přidat jméno a barvu k vašemu účtu

en: Add a setting you would like to change
cs: Přidat nastavení, které byste chtěli změnit

en: Add new Theme
cs: Přidat nový motiv vzhledu

en: Add new line
cs: Přidat nový řádek

en: Add some details…
cs: Přidat detaily…

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
cs: Přidat tento certifikát do důvěryhodných.
    SHA1 otisk certifikátu:

en: Add to Contact List…
cs: Přidat kontakt do seznamu…

en: Added %s contact | Added %s contacts
cs[0]: Přidán %s kontakt
cs[1]: Přidáno %s kontaktů
cs[2]: Přidáno %s kontaktů

en: Address
cs: Adresa

[ctx: Profile]
en: Address
cs: Adresa

en: Address does not belong to a group chat server
cs: Adresa nenáleží serveru skupinové konverzace

en: Adjust to Status
cs: Nastavit podle stavu

en: Adjust to status
cs: Nastavit podle stavu

en: Admin
cs: Správce

en: Administration
cs: Správa

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
cs: Správce

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
cs: Správci

en: Advanced
cs: Rozšířené

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
cs: Editor rozšířeného nastavení

en: Advanced Configuration Editor…
cs: Editor rozšířeného nastavení...

en: Advanced Settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Affiliation
cs: Vztah

en: Affiliations
cs: Vztahy

en: All
cs: Vše

en: All Accounts
cs: Všechny účty

en: All Chat States
cs: Všechny stavy konverzace

en: All chat and group chat windows will be closed.
cs: Všechna okna konverzací budou zavřena.

en: All files
cs: Všechny soubory

en: All other group chat participants can see your XMPP address
cs: Všichni ostatní účastníci skupinové konverzace mohou vidět Vaši adresu XMPP

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
cs: Povolit aplikaci Gajim vysílat užitečné informace skrze D-Bus. Toto dovoluje ostatním aplikacím vzdáleně ovládat Gajim.

en: Allows opening file:/ URIs when clicked.
cs: Umožňuje otevírat soubor:/ URIs, pokud je na ně kliknuto.

en: Alternate venue (optional)...
cs: Náhradní místo (nepovinné)...

en: Always
cs: Vždy

en: An Error Occurred
cs: Objevila se chyba

en: An entry with this XMPP Address already exists
cs: Záznam s touto XMPP adresou již existuje

en: An error occurred
cs: Objevila se chyba

en: An error occurred during account creation
cs: Nastala chyba při vytváření účtu

en: An error occurred while exporting your messages
cs: Objevila se chyba při exportu Vašich zpráv

en: An error occurred while trying to change your password.
cs: Objevila se chyba při změně hesla.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
cs: Objevila se chyba při vytváření souboru v %(path)s: %(error)s

en: Anonymous login not supported
cs: Anonymní přihlášení není podporováno

en: Another process is using this file.
cs: Jiný proces používá tento soubor.

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
cs: Každý účastník uvidí Vaši XMPP adresu

en: Anyone can join
cs: Kdokoli se smí připojit

en: Anyone can join this group chat
cs: Kdokoli se smí připojit do této skupinové konverzace

en: Application verification failure
cs: Ověřování aplikace skončilo neúspěchem

en: Apply
cs: Aplikovat

en: Approve
cs: Schválit

en: Archive
cs: Archiv

en: Archive corrupted
cs: Archiv je poškožený

en: Archive empty
cs: Archive je prázdný

en: Archive is malformed
cs: Archive je poškozený

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
cs: Archivuje se

en: Archiving Preferences
cs: Předvolby archivování

en: Archiving Preferences Error
cs: Chyba v předvolbách archivování

en: Archiving Preferences Saved
cs: Předvolby archivování byly uloženy

en: Archiving Preferences for %s
cs: Archivuji předvolby pro %s

en: Are you sure you want to leave this group chat?
cs: Jste si jisti, že chcete opustit tuto skupinovou konverzaci?

en: Are you sure you want to quit Gajim?
cs: Opravdu chcete ukončit Gajim?

en: Artists
cs: Umělci

en: Ask For Status Message on…
cs: Ptát se na stav při…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
cs: Ptát se před zavřením oken/záložek diskuzí.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
cs: Zeptat se před ukončením, pokud je okno aplikace Gajim zavřené

en: Attention Message Received
cs: Zpráva o pozornost přijata

en: Audio / Video Calls
cs: Audio / Video hovory

en: Audio File
cs: Audio soubor

en: Audio Input Device
cs: Vstupní zařízení audio

en: Audio Output Device
cs: Výstupní zařízení audio

en: Audio Preview
cs: Náhled pro audio

en: Audio preview is not available
cs: Náhled pro audio není dostupný

en: Audio test
cs: Test audio

en: Authentication aborted
cs: Autentizace byla zrušena

en: Authentication currently not possible
cs: Ověření momentálně není možné

en: Authentication failed
cs: Autentizace selhala

en: Authentication mechanism not supported
cs: Mechanismus autentizace není podporován

en: Authentication mechanism too weak
cs: Mechanismus autentizace je příliš slabý

en: Author
cs: Autor

en: Authority and issuer serial number mismatch
cs: Vydavatelovo sériové číslo se neshoduje s Autoritou

en: Authority and subject key identifier mismatch
cs: Název klíče se neshoduje s Autoritou

en: Authorization Request
cs: Žádost o autorizaci

en: Authors
cs: Autoři

en: Auto Away
cs: Automaticky pryč

en: Auto Away Settings
cs: Nastavení pro stav pryč

en: Auto Extended Away Settings
cs: Nastavení pro stav dlouhodobě pryč

en: Auto Not Available
cs: Automaticky nedostupný

en: Autodetect
cs: Auto detekce

en: Autojoin
cs: Automaticky vstoupit

en: Automatic Status
cs: Automatický stav

en: Automatic Status Change
cs: Automatický změna stavu

en: Automatic preview disabled
cs: Automatické náhledy jsou zakázány

en: Automatic preview disabled (file too big)
cs: Automatický náhled zakázán (soubor je příliš velký)

en: Automatic spell-checking for your messages
cs: Automatická kontrola pravopisu

en: Automatically accept all contact requests
cs: Automaticky přijímat všechny žádosti o kontakt

en: Available
cs: Dostupný

[ctx: User status]
en: Available
cs: Dostupný/á

en: Avatar file size too big
cs: Profilový obrázek je příliš velký

[ctx: User status]
en: Away
cs: Pryč

en: Back
cs: Zpět

en: Back in some minutes.
cs: Jsem zpátky za pár minut.

en: Back soon
cs: Hned jsem zpět

en: Ban
cs: Zabanovat

en: Ban %s
cs: Zabanovat %s

en: Ban…
cs: Zabanovat…

en: Behaviour of Application Window
cs: Chování okna aplikace

en: Birthday
cs: Narozeniny

en: Block
cs: Blokovat

en: Block Contact
cs: Blokovat kontakt

en: Block Contact…
cs: Blokovat kontakt…

en: Blocking List
cs: Seznam blokovaných kontaktů

en: Blocking List for %s
cs: Seznam blokovaných kontaktů pro %s

en: Block…
cs: Blokovat…

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Bookmarks for %s
cs: Záložky pro %s

[ctx: Contact subscription]
en: Both
cs: Obojí

en: Browse
cs: Prohlížet

en: Browse history by date
cs: Procházet historii podle data

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
cs: Procházím %(address)s pomocí účtu %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
cs: Zaneprázdněný

en: CRL has expired
cs: Platnost CRL certifikátu vypršela

en: CRL is not yet valid
cs: CRL certifikát není správný

en: CRL signature failure
cs: Chyba podpisu CRL certifikátu

en: Call
cs: Volat

en: Call Incoming
cs: Příchozí hovor

en: Call Outgoing
cs: Odchozí hovor

en: Call ended
cs: Hovor ukončen

en: Call with %s
cs: Hovor s %s

en: Calling (Video)…
cs: Volám (video)…

en: Calling…
cs: Volám…

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel Download
cs: Zrušit stahování

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
cs: Zrušit přenos souboru a smazat nedokončené

en: Cannot overwrite existing file "%s"
cs: Nemohu přepsat existující soubor "%s"

en: Certificate
cs: Certifikát

en: Certificate Settings
cs: Nastavení certifikátu

en: Certificate Verification Failed
cs: Ověření certifikátu selhalo

en: Certificate chain too long
cs: Certifikační řetězec je přiliš dlouhý

en: Certificate for 
    %s
cs: Certifikát pro
    %s

en: Certificate has expired
cs: Platnost certifikátu vypršela

en: Certificate is not yet valid
cs: Certifikát není správný

en: Certificate not trusted
cs: Certifikát je nedůvěryhodný

en: Certificate rejected
cs: Certifikát odmítnut

en: Certificate revoked
cs: Certifikát je zrušený

en: Certificate signature failure
cs: Chyba podpisu certifikátu

en: Ch_ange Subject
cs: Změnit

en: Change
cs: Změnit

en: Change Nickname
cs: Změnit přezdívku

en: Change Nickname…
cs: Změnit přezdívku…

en: Change Password
cs: Změnit heslo

en: Change Subject
cs: Změnit

en: Change your account’s password, etc.
cs: Změnit heslo účtu apod.

en: Change your profile picture
cs: Změnit profilový obrázek

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
cs: Po určité době změnit status na "Pryč"

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
cs: Po určité době změnit status na "Není k dispozici"

en: Changed by %s
cs: Změněno %s

en: Changing Password...
cs: Měním heslo...

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
cs: Znak, který se přidá za přezdívku po použití doplňování jména tabulátorem v diskuzi.

en: Chat Banner: Background Color
cs: Barva pozadí konverzace

en: Chat Banner: Foreground Color
cs: Banner konverzace: Barva popředí

en: Chat Banner: Text Font
cs: Banner konverzace: Barva textu

en: Chat List
cs: Seznam konverzací

en: Chat history
cs: Historie konverzací

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
cs: Chatujte bezpečně s koncovým šifrováním přes OMEMO nebo OpenPGP

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
cs: Chatujte bezpečně s koncovým šifrováním přes OMEMO nebo OpenPGP.

en: Chats
cs: Konverzace

en: Chats from this account will use this workspace by default
cs: Konverzace tohoto účtu budou ve výchozím nastavení používat tuto pracovní plochu

en: Check For Updates
cs: Kontrola aktualizací

en: Check for Gajim updates periodically
cs: Pravidelně kontrolovat aktualizace

en: Check for updates
cs: Kontrola aktualizací

en: Check for updates periodically
cs: Pravidelně kontrolovat aktualizace

en: Checking file…
cs: Kontroluji soubor…

en: Choose Archive
cs: Vyberte archiv

en: Choose Avatar…
cs: Vyberte profilový obrázek…

en: Choose Device
cs: Vyberte zařízení

en: Choose File to Send…
cs: Vyberte soubor k odeslání…

en: Choose History Export Directory
cs: Vyberte složku pro export historie

en: Choose Sound
cs: Vyberte zvuk

en: Choose a color or select an image
cs: Vyberte barvu nebo obrázek

en: Choose a group…
cs: Vyberte skupinu…

en: Choose encryption
cs: Zvolte šifrování

en: Choose the contact's groups
cs: Vyberte skupinové konverzace kontaktu

en: Cipher Suite
cs: Sada šifer

en: City
cs: Město

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Clear File
cs: Smazat soubor

en: Clear Sound
cs: Vyčistit zvuk

en: Clear message entry
cs: Zpráva odeslána

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
cs: Vyberte zprávy kliknutím

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
cs: Klikněte na kontakty, které byste chtěli pozvat do této skupinové konverzace.

en: Click to change time display
cs: Kliknutím změníte zobrazení času

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
cs: Kliknutím zobrazíte wiki stránku o tom, jak nainstalovat pluginy do Flatpaku.

en: Click to view location
cs: Kliknutím zobrazte lokaci

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
cs: Kliknutelná schémata dodatečné k pevně zakódovanému seznamu schémat registrovaných v IANA. Oddělené mezerou, malá písmena, bez dvojteček.

en: Client Certificate
cs: Certifikát klienta

en: Close
cs: Zavřít

en: Close Search
cs: Zavřít hledání

en: Close a chat by pressing the Escape key
cs: Zavřít okno konverzace stisknutím klávesy Escape

en: Close chat
cs: Zavřít okno konverzace

en: Close with Escape
cs: Zavřete stisknutím klávesy Escape

en: Code snippet
cs: Útržek kódu

en: Code snippet (%s)
cs: Útržek kódu (%s)

en: Color
cs: Barva

en: Command List
cs: Seznam příkazů

en: Command executed successfully
cs: Příkaz úspěšně proveden

en: Commands
cs: Příkazy

en: Complete
cs: Dokončeno

en: Complete a command or a nickname
cs: Dokončeno

en: Completed
cs: Dokončeno

[ctx: File transfer state]
en: Completed
cs: Dokončeno

en: Composing Only
cs: Píše

en: Computer
cs: Počítač

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Configure
cs: Nastavit

en: Configure logging system
cs: Upravit nastavení logovacího systému

en: Confirm Unencrypted Connection
cs: Potvrdit nešifrované spojení

en: Confirm new password...
cs: Potvrdit nové heslo...

en: Connect
cs: Připojit

en: Connect on startup
cs: Připojit se při zapnutí

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
cs: Připojit se k ostatním IM službám přes transporty (Facebook, IRC, ...)

en: Connecting
cs: Připojuji se

en: Connecting to server...
cs: Připojuji se k serveru...

en: Connecting...
cs: Připojuji se...

en: Connection
cs: Spojení

en: Connection Error
cs: Chyba připojení

en: Connection Settings
cs: Nastavení připojení

en: Connection failed
cs: Připojení selhalo

en: Connection not available
cs: Spojení není dostupné

en: Connection with %s could not be established.
cs: Spojení s %s nemohlo být navázáno.

en: Contact
cs: Kontakt

en: Contact Addresses
cs: Adresy kontaktu

en: Contact Connected
cs: Kontakt se připojil

en: Contact Disconnected
cs: Kontakt se odpojil

en: Contact Information
cs: Informace o kontaktu

en: Contact Infos
cs: Informace o kontaktu

en: Contact List
cs: Seznam kontaktů

en: Contact List Exchange
cs: Výměna seznamu kontaktů

en: Contact List: Contact Background Color
cs: Seznam kontaktů: barva pozadí

en: Contact List: Contact Font
cs: Seznam kontaktů: písmo

en: Contact List: Contact Foreground Color
cs: Seznam kontaktů: barva popředí

en: Contact List: Group Background Color
cs: Seznam kontaktů: barva pozadí skupinových konverzací

en: Contact List: Group Font
cs: Seznam kontaktů: písmo skupinových konverzací

en: Contact List: Group Foreground Color
cs: Seznam kontaktů: Barva popředí skupiny

en: Contact Unsubscribed
cs: Kontakt odstraněn

en: Contact information
cs: Informace o kontaktu

en: Contact list
cs: Seznam kontaktů

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
cs: Konverzace: Barva přezdívky (příchozí)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
cs: Konverzace: Barva přezdívky (odchozí)

en: Conversation: Text Color
cs: Konverzace: barva textu

en: Conversation: Text Font
cs: Konverzace: písmo

en: Conversation: URL Color
cs: Konverzace: barva URL

en: Conversations
cs: Konverzace

en: Conversations are not stored on the server
cs: Konverzace nejsou uloženy na serveru

en: Conversations are stored on the server
cs: Konverzace jsou uloženy na serveru

en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: Message row action]
en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy Address
cs: Kopírovat adresu

en: Copy Certificate Information
cs: Kopírovat informace o certifikátu

en: Copy Email Address
cs: Kopírovat emailovou adresu

en: Copy Link
cs: Kopírovat odkaz

en: Copy Link Location
cs: Kopírovat odkaz

en: Copy Path
cs: Kopírovat cestu k souboru

en: Copy Text
cs: Kopírovat text

en: Copy XMPP Address
cs: Kopírovat adresu XMPP

en: Copy XMPP Address/Email
cs: Kopírovat adresu XMPP / email

en: Copy code snippet
cs: Kopírovat útržek kódu

en: Copy info to clipboard
cs: Kopírovat informace do schránky

en: Correct the last message
cs: Opravit poslední zprávu

[ctx: Message row action]
en: Correct…
cs: Opravit…

en: Could not access file
cs: Nezda

en: Could not open file (%s)
cs: Nelze získat přístup k souboru (%s)

en: Country
cs: Země

en: Create Account
cs: Vytvořit účet

en: Create Group Chat
cs: Vytvořit skupinovou konverzaci

en: Create Group Chat…
cs: Vytvořit skupinovou konverzaci…

en: Create New Account
cs: Vytvořit nový účet

en: Create _Group Chat…
cs: Vytvořit skupinovou konverzaci…

en: Create new group chat
cs: Vytvořit novou skupinovou konverzaci

en: Create new post
cs: Vytvoř nový zápis

en: Creating Account...
cs: Vytvářím účet...

en: Creating thumbnail failed
cs: Vytváření náhledu selhalo

en: Credentials expired
cs: Platnost přístupových údajů vypršela

en: Current Developers
cs: Současní vývojáři

en: D-Bus Interface
cs: Rozhraní D-Bus

en: Dark Theme
cs: Tmavý motiv vzhledu

en: Deactivated
cs: Neaktivní

en: Debug Logging
cs: Logging ladění

en: Decline
cs: Odmítnout

en: Decline Invitation
cs: Odmítnout pozvánku

en: Decrease playback speed
cs: Snížit rychlost přehrávání

en: Decryption failed
cs: Dešifrování se nezdařilo

en: Default
cs: Výchozí

en: Default Sync Threshold
cs: Výchozí práh synchronizace

en: Default Workspace
cs: Výchozí pracovní plocha

en: Default device
cs: Výchozí zařízení

en: Default for chats
cs: Výchozí pro konverzace

en: Default for chats and private group chats
cs: Výchozí pro konverzace a soukromé skupinové konverzace

en: Default for group chats
cs: Výchozí pro skupinové konverzace

en: Default for new group chats
cs: Výchozí pro nové skupinové konverzace

en: Default for new public group chats
cs: Výchozí pro nové veřejné skupinové konverzace

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete Message
cs: Odstranit zprávu

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
cs: Odstranit místně uložené zprávy…

en: Delete PEP node?
cs: Odstranit uzel PEP?

en: Delete Theme
cs: Smazat motiv vzhledu

en: Delete message locally?
cs: Odstranit zprávy uložené místně?

en: Deny
cs: Odmítnout

en: Deny all subscription requests
cs: Odmítnout všechny žádosti o sledování

en: Description
cs: Popis

en: Description:
cs: Popis:

en: Destroy Group Chat…
cs: Smazat skupinovou konverzaci…

en: Destroy This Chat
cs: Smazat tuto konverzaci

en: Details
cs: Detaily

en: Device "%s"
cs: Zařízení "%s"

en: Devices
cs: Zařízení

en: Dial Number
cs: Vytočit číslo

en: Dictionary URL is missing a "%s"
cs: URL slovníku chybí "%s"

en: Direct Messages
cs: Přímá zpráva

en: Direct transfer (not encrypted)
cs: Přímý přenos souborů (nešifrováno)

en: Directory
cs: Adresář

en: Directory "%s" is not writable
cs: Do adresáře "%s" nelze zapisovat

en: Disable Account
cs: Vypnout účet

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Disabled in Preferences
cs: Zakázáno v nastavení

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
cs: Zveřejnit informace o médiích, která jsou aktuálně přehrávána ve vašem systému.

en: Disclose information about the operating system you currently use
cs: Zveřejnit informace o vašem operačním systému

en: Disclose the local system time of the device Gajim runs on
cs: Zveřejnit místní systémový čas zařízení, na kterém Gajim běží

en: Disclose the time of your last activity
cs: Zveřejnit čas Vaší poslední aktivity

en: Discover Services…
cs: Objevit služby…

en: Discussion Logs
cs: Záznamy konverzací

en: Dismiss
cs: Zrušit

en: Do you accept this request (account: %s)?
cs: Chcete přijmout tuto žádost (účet: %s)?

en: Do you accept this request?
cs: Chcete přijmout tuto žádost?

en: Do you really want to delete this PEP node?
cs: Opravdu chcete smazat tento uzel PEP?

en: Do you really want to remove "%s"?
cs: Opravdu si přejete odebrat "%s"?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
cs: Skutečně si přejete odstranit všechny zprávy z Gajimu?
    Varování: Tuto akci nelze vrátit zpět!
    Gajim bude poté ukončen.

en: Do you really want to remove your chat history for this chat?
cs: Opravdu si přejete smazat historii této konverzace?

en: Do you want to delete this theme?
cs: Opravdu chcete smazat tento motiv vzhledu?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
cs: Přejete si přepsat nainstalovanou verzi?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
cs: Chcete také zrušit registraci svého účtu <b>%s</b>?

en: Don’t show this again
cs: Příště nezobrazovat

en: Download
cs: Stáhnout

[ctx: Noun]
en: Download
cs: Stáhnout

en: Download File
cs: Stáhnout soubor

en: Download Update
cs: Stáhnout aktualizaci

en: Download and Install
cs: Stáhnout a nainstalovat

en: Download failed (%s)
cs: Stahování selhalo (%s)

en: Downloaded %s messages
cs: Staženo %s zpráv

en: Downloading…
cs: Stahuji…

en: Draft: %s
cs: Koncept: %s

en: Drop files here
cs: Sem přetáhněte soubory

en: Drop files or contacts
cs: Přetáhnout soubory nebo kontakty

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
cs: Snadno posílejte obrázky, videa nebo jiné soubory přátelům a skupinám

en: Eating
cs: Jím

en: Edit Name…
cs: Upravit jméno…

en: Edit workspace…
cs: Upravit pracovní plochu…

en: Edit…
cs: Upravit…

en: Either a custom URL with %%s in it (where %%s is the word/phrase) or "WIKTIONARY" (which means use Wikitionary).
cs: Buď vlastní URL s %%s v těle, kde %%s je slovo nebo fráze, nebo 'WIKTIONARY' (použije se Wiktionary).

en: Emoji Shortcodes
cs: Zkratky emotikon

en: Enable
cs: Povolit

en: Enable KeepassXC Integration
cs: Povolit integraci KeepassXC

en: Enabled
cs: Povolit

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
cs: Funkce pro měření času nečinnosti pro nastavení automatického stavu

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
cs: Umožňuje Gajimu přehrát zvukové efekty pro různá upozornění

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
cs: Umožňuje poskytnout audio a video hovory

en: Enables Gajim to provide a Audio preview
cs: Umožňuje náhled audia

en: Enables Gajim to provide a notification area icon
cs: Umožňuje zobrazení ikony v oznamovací oblasti

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
cs: Umožňuje Gajim požádat Váš router o přesměrování portů pro přenos souborů

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
cs: Umožňuje Gajim kontrolovat pravopis Vašich zpráv při psaní

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
cs: Umožňuje ukládat hesla bezpečně

en: Enables libappindicator, an alternative tray icon provider
cs: Povoluje libappindicator, alternativního poskytovatele ikon na hlavním panelu

en: Encrypted (%s)
cs: Šifrováno (%s)

en: Encrypted Certificate
cs: Šifrovaný certifikát

en: Encrypting file…
cs: Šifrování souboru…

en: Encryption error
cs: Chyba šifrování

en: Encryption required
cs: Šifrování je vyžadováno

en: End call
cs: Ukončit hovor

en: Enter a password to join this chat
cs: Zadejte heslo pro připojení k této konverzaci

en: Enter new password...
cs: Zadejte nové heslo...

en: Enter your new nickname
cs: Zadejte novou přezdívku

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
cs: Zadejte svou přezdívku. Takto se bude vaše jméno zobrazovat vašim kontaktům.

en: Error
cs: Chyba

en: Error Loading Image
cs: Chyba při načítání obrázku

en: Error message: %s
cs: Chybová zpráva: %s

en: Error opening file
cs: Chyba při čtení souboru

en: Error received: {}
cs: Chyba: {}

en: Error while Exporting
cs: Chyba při exportu

en: Error while processing image
cs: Chyba při zpracovávání obrázku

en: Error while receiving search results.
cs: Chyba při přijímání výsledků vyhledávání.

en: Error while retrieving search form.
cs: Chyba při načítání vyhledávacího formuláře.

en: Error while uploading avatar
cs: Chyba při nahrávání profilového obrázku

en: Error!
cs: Chyba!

en: Error: %s
cs: Chyba: %s

en: Error: cannot open %s for reading
cs: Chyba: nemůžu otevřít %s pro čtení

en: Even more features via plugins
cs: Více možností skrze zásuvné moduly

en: Event
cs: Událost

en: Everyone
cs: Všichni

en: Everything
cs: Všechno

en: Execute
cs: Spustit

en: Execute Command…
cs: Spustit příkaz…

en: Executing…
cs: Spouštím…

en: Expires on
cs: Vyprší

en: Expires on:
cs: Vyprší:

en: Export
cs: Exportovat

en: Export Chat History
cs: Exportovat historii konverzace

en: Export Finished
cs: Export dokončen

en: Export your chat history from Gajim
cs: Exportovat historii konverzací Gajimu

en: Exporting History...
cs: Exportuje se historie...

en: Exporting your messages...
cs: Exportují se zprávy...

en: Extended Address
cs: Rozšířená adresa

en: FA_Q (Online)
cs: FAQ (Online)

en: Failed to Configure Group Chat
cs: Nezdařilo se nastavení skupinové konverzace

en: Failed to Create Group Chat
cs: Nezdařilo se vytvoření skupinové konverzace

en: Failed to Join Group Chat
cs: Nezdařilo se připojení ke skupinové konverzaci

en: Failed to generate avatar.
cs: Nepodařilo se vygenerovat profilový obrázek.

en: Fake audio output
cs: Falešný zvukový výstup

[ctx: Group chat name]
en: Family
cs: Rodina

en: Feature not available on Windows
cs: Tato

en: Features
cs: Vlastnosti serveru

en: Features:
cs: Vlastnosti:

en: Feedback
cs: Zpětná vazba

en: Female
cs: Žena

en: Fetching messages…
cs: Získávám zprávy…

en: File
cs: Soubor

en: File Name:
cs: Název souboru:

en: File Offered
cs: Soubor nabídnut

en: File Offered…
cs: Nabízený soubor…

en: File Preview
cs: Náhled souboru

en: File Size Limit
cs: Limit velikosti souboru

en: File Transfer
cs: Přenos souboru

en: File Transfer Cancelled
cs: Přenos souboru byl zrušen

en: File Transfer Completed
cs: Přenos souboru dokončen

en: File Transfer Error
cs: Chyba přenosu souboru

en: File Transfer Failed
cs: Přenos souboru selhal

en: File Transfer Stopped
cs: Přenos souboru zastaven

en: File Transfers
cs: Přenosy souborů

en: File Verification Failed
cs: Ověření souboru selhalo

en: File corrupted during transfer
cs: Soubor byl během přenosu poškozen

en: File does not exist
cs: Soubor neexistuje

en: File error
cs: Chyba v souboru

en: File is empty
cs: Soubor je prázdný

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
cs: Soubor je příliš velký, maximální povolená velikost souboru je %s

en: File size unknown
cs: Neznámá velikost souboru

en: File too big, will use direct transfer (not encrypted)
cs: Soubor je příliš veliký, bude použit přímý přenos (bez šifrování)

en: File transfer stopped
cs: Přenos souboru zastaven

en: File transfers
cs: Přenos souborů

en: File: %s
cs: Soubor: %s

en: Filename: %s
cs: Soubor: %s

en: Filetransfer Preference
cs: Předvolby přenosu souborů

en: Filter
cs: Filtr

en: Filter Chats
cs: Filtrovat konverzace

en: Filter Chats…
cs: Filtrovat konverzace…

en: Fingerprints
cs: Otisky

en: Finished
cs: Dokončeno

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
cs: Synchronizace historie konverzací byla dokončena:
    %s zpráv bylo staženo

en: For example: "Julia is now online"
cs: Například: "Julie je nyní online"

en: Force Bookmark 2 usage
cs: Vynutit použití záložek

en: Forever
cs: Navždy

en: Forget Group Chat
cs: Zapomenout skupinovou konverzaci

en: Forget this Group Chat
cs: Zapomenout tuto skupinovou konverzaci

en: Format error in CRL's lastUpdate field
cs: Chyba CRL certifikátu v poli: poslední aktualizace

en: Format error in CRL's nextUpdate field
cs: Chyba CRL certifikátu v poli: příští aktualizace

en: Format error in certificate's notAfter field
cs: Chyba certifikátu v poli: platnost po

en: Format error in certificate's notBefore field
cs: Chyba certifikátu v poli: platnost před

en: Format your message
cs: Formátovat zprávu

en: Forward 10 seconds
cs: Posunout o 10 sekund

[ctx: User status]
en: Free for Chat
cs: Otevřený konverzaci

en: From
cs: Odesílatel

[ctx: Contact subscription]
en: From
cs: Od

en: Full Message View
cs: Zobrazit celou zprávu

en: Full Name
cs: Celé jméno

[ctx: Profile]
en: Full Name
cs: Celé jméno

en: Fully-featured XMPP chat client
cs: Plně vybavený klient XMPP

en: GLib Version: %s
cs: Verze GLib: %s

en: GTK Version: %s
cs: Verze GTK: %s

en: Gajim %s is available
cs: Je dostupná verze %s Gajim

en: Gajim - Error
cs: Gajim - Chyba

en: Gajim Themes
cs: Motivy vzhledu

en: Gajim Update
cs: Aktualizace Gajimu

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
cs: Gajim si klade za cíl být snadno použitelný a plně vybavený klient XMPP. Chatujte se svými přáteli nebo rodinou, snadno sdílejte obrázky a myšlenky, nebo diskutujte o novinkách se svými skupinami.

en: Gajim can not read this file
cs: Tento soubor nelze otevřít

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
cs: Gajim narazil na chybu.
    Pomozte nám prosím tento problém vyřešit odesláním tohoto hlášení.

en: Gajim integrates well with your other devices: simply continue conversations on your mobile device.
cs: Gajim se dobře integruje s Vašimi ostatními zařízeními: jednoduše pokračujte v konverzacích na svém mobilním zařízení.

en: Gajim is fully synchronised with the archive.
cs: Gajim je plně synchronizován s archivem.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
cs: Gajim se nemohl spojit se serverem. Ujistěte se, že je vaše adresa XMPP správná.

en: Gajim will now exit
cs: Gajim se nyní ukončí

en: Gajim: No updates available (last check: %s)
cs: Gajim: Nejsou dostupné žádné aktualizace (poslední kontrola: %s)

en: Gajim: No updates available (last check: never)
cs: Gajim: Nejsou dostupné žádné aktualizace (poslední kontrola: nikdy)

en: Gajim: Update check disabled in preferences
cs: Gajim: Kontrola aktualizací je vypnuta

en: Gathering information…
cs: Získávám informace…

en: Gender
cs: Pohlaví

[ctx: Profile]
en: Gender
cs: Pohlaví

en: General
cs: Obecné

en: Global Group Chat Search
cs: Vyhledávání ve všech skupinových konverzacích

en: Global Proxy
cs: Proxy

en: Global Status
cs: Všechny stavy

en: Go
cs: Jdi

en: Grant Voice
cs: Udělit hlas

en: Group
cs: Skupina

en: Group Chat
cs: Skupinová konverzace

en: Group Chat Details
cs: Detaily skupinové konverzace

en: Group Chat Invitation
cs: Pozvánka do skupinové konverzace

en: Group Chat Invitation Declined
cs: Pozvánka do skupinové konverzace byla odmítnuta

en: Group Chat Invitation Received
cs: Pozvánka do skupinové konverzace

en: Group Chat Language
cs: Jazyk skupinové konverzace

en: Group Chat Message Highlight
cs: Zvýraznění zprávy v diskuzi

en: Group Chat Message Received
cs: Přijetí zprávy v diskuzi

en: Group Chats
cs: Skupinové konverzace

en: Group chat already exists
cs: Skupinová konverzace již existuje

en: Group chat can be found via search
cs: Skupinové konverzace mohou být nalezeny přes panel vyhledávání

en: Group chat does not exist
cs: Skupinová konverzace neexistuje

en: Group chat has been destroyed%s
cs: Skupinová konverzace byla odstraněna%s

en: Group chat is closed
cs: Skupinová konverzace je uzavřena

en: Group chat is now fully anonymous
cs: Skupinová konverzace je nyní plně anonymní

en: Group chat is now non-anonymous
cs: Skupinová konverzace nyní není anonymní

en: Group chat is now semi-anonymous
cs: Skupinová konverzace je nyní částečně anonymní

en: Group chat now does not show unavailable members
cs: Skupinová konverzace nyní nezobrazuje nedostupné členy

en: Group chat now shows unavailable members
cs: Skupinová konverzace nyní zobrazuje nedostupné členy

en: Group chat support
cs: Skupinová konverzace - podpora

en: Groups
cs: Skupiny

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
cs: HTTP (%(method)s) autorizace pro %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
cs: Žádost o autorizaci HTTP

en: HTTPS Verification
cs: Ověření HTTPS

en: Hello, I am $name. %s
cs: Ahoj, já jsem $name. %s

en: Helps to establish calls through firewalls
cs: Pomáhá navázat hovory přes firewally

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
cs: Skrytý

en: Hide
cs: Skrýt

en: Hide chat list
cs: Schovat seznam konverzací

en: Hide this menu
cs: Skryje toto menu

en: Home
cs: Domov

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Hostname
cs: Jméno počítače

en: How far back should the chat history be synchronised?
cs: Kolik z historie konverzace má být synchronizováno?

en: How long Gajim should keep your chat history
cs: Jak dlouho by měl Gajim uchovávat Vaši historii konverzací

en: I can see contact's online status
cs: Zobrazit stav kontaktu

en: I would like to add you to my contact list.
cs: Chtěl(a) bych si vás přidat do mého Seznamu.

en: I would like to add you to my roster.
cs: Rád(a) bych si tě přidal(a) do seznamu.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
cs: IEC standard říká KiB = 1024 bytů, KB = 1000 bytů.

[ctx: Profile]
en: IM Address
cs: Adresa IM

en: Id
cs: č.

en: Identified Error
cs: Chyba

en: Idle Time
cs: Neaktivní od: %s

en: Idle since: %s
cs: od %s

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
cs: Pokud je tato možnost povolena, okno bliká při různých událostech (výchozí chování ve většině správců oken).

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
cs: Pokud je tato možnost povolena, Gajim nabízí stažení zásuvných modulů hostovaných na gajim.org

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
cs: Pokud je tato možnost povolena, Gajim bude ignorovat příchozí žádosti o pozornost ("wizz").

en: If enabled, Gajim will save the main window position when hiding it, and restore it when showing the window again.
cs: Pokud je tato možnost povolena, Gajim uloží pozici hlavního okna, když ho skryjete, a obnoví ho, když bude okno znovu zobrazeno.

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
cs: Pokud je tato možnost povolena, Gajim se pokusí použít server STUN při použití Jingle. Tj. ten ve volbě "stun_server" nebo ten přiřazený XMPP serverem.

en: If enabled, you will be able to set a negative priority to your account in the Accounts window. BE CAREFUL, when you are logged in with a negative priority, you will NOT receive any message from your server.
cs: Pokud je tato možnost povolena, bude možné použít zápornou prioritu účtu. Buďte opatrní. Když jste přihlášeni se zápornou prioritou, nedostanete od serveru žádnou zprávu.

en: If you close this chat, you will leave "%s".
cs: Pokud zavřete okno této konverzace, odejdete z "%s".

en: If you quit now, the file(s) being transferred will be lost.
    Do you still want to quit?
cs: Pokud teď odejdete, přenášené soubory budou ztraceny.
    Opravdu chcete odejít?

en: Ignore Unknown Contacts
cs: Ignorovat neznámé kontakty

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
cs: Ignorovat vše mimo kontakty z vašeho seznamu

en: Image
cs: Obrázek

en: Images
cs: Obrázky

en: Import Contacts
cs: Importovat kontakty

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
cs: Chcete-li v této konverzaci psát zprávy, musíte nejprve požádat o svolení.
    Váš požadavek zpracuje moderátor.

en: Incoming Call
cs: Příchozí hovor

en: Incoming Call (Video)
cs: Příchozí hovor (video)

en: Increase playback speed
cs: Zvýšit rychlost přehrávání

en: Information
cs: Informace

en: Insecure Connection
cs: Nezabezpečené spojení

en: Insert Emoji
cs: Vložit emotikon

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
cs: Nainstalujte <tt>sentry-sdk</tt>, pro usnadnění hlášení problémů.

en: Install Plugin from ZIP-File
cs: Nainstalovat zásuvný modul se souboru ZIP

en: Install a keyring to store passwords on your system.
cs: Nainstalovat klíčenku pro ukládání hesel do vašeho systému.

en: Install from File…
cs: Instalovat ze souboru…

en: Installation failed
cs: Instalace selhal

en: Installed
cs: Nainstalováno

[ctx: Configuration type]
en: Integer
cs: Celé číslo

en: Invalid Address
cs: Neplatná adresa

en: Invalid CA certificate
cs: Neplatný CA certifikát

en: Invalid File
cs: Neplatný soubor

en: Invalid Name
cs: Neplatné jméno

en: Invalid Node
cs: Neplatný uzel

en: Invalid Server Name
cs: Neplatné jméno serveru

en: Invalid XMPP Address
cs: Neplatná adresa XMPP

en: Invalid address: %s
cs: Neplatná adresa: %s

en: Invalid domain name
cs: Neplatná doména

en: Invite
cs: Pozvat

en: Invite Contacts
cs: Pozvat kontakty

en: Invite friends to group chats or join one
cs: Pozvěte přátele do skupinové konverzace, nebo se k jedné připojte

en: Invitees
cs: Pozvaní

en: Issued by
cs: Vystaveno

en: Issued by
cs: Vystaveno

en: Issued on
cs: Vystaveno

en: Issued on:
cs: Vystaveno:

en: Issued to
cs: Vystaveno

en: Issued to
cs: Vystaveno

en: It is not possible to send empty files
cs: Není možné posílat prázdné soubory

en: I’m eating.
cs: Jím.

en: I’m out enjoying life.
cs: Užívám si života venku.

en: I’m synchronizing my contacts from my account at "%s". Could you please add this address to your contact list?
cs: Synchronizuji své kontakty z mého účtu na "%s". Mohli byste prosím přidat tuto adresu do svého seznamu kontaktů?

en: I’m watching a movie.
cs: Dívám se na film.

en: I’m working.
cs: Pracuji.

en: JPEG files
cs: Soubory JPEG

en: Join
cs: Připojit se

en: Join Group Chat
cs: Připojit se do skupinové konverzace

en: Join Group Chat as…
cs: Připojit se do skupinové konverzace jako…

en: Join Group Chat?
cs: Připojit se do skupinové konverzace?

en: Join Groupchat…
cs: Připojit se do skupinové konverzace…

en: Join Support Chat
cs: Hledat pomoc (konverzace)

en: Joining…
cs: Připojuji se…

en: Join…
cs: Připojit…

en: Just now
cs: Právě teď

en: Keep Chat History
cs: Ponechat historii konverzace

en: Keep and manage all your chat history
cs: Uchovávejte a spravujte celou historii konverzace

en: Key usage does not include certificate signing
cs: Použítý klíč neobsahuje podpis certifikátu

en: Kick
cs: Vyhodit

en: Kick %s
cs: Vyhodit %s

en: Kick…
cs: Vyhodit…

en: Label
cs: Označení

en: Last but not least
cs: V neposlední řadě

en: Leave Group Chat
cs: Opustit skupinovou konverzaci

en: Left Click Action
cs: Akce kliknutí levého tlačítka

en: Let others know if you read up to this point
cs: Dejte vědět ostatním, pokud jste dočetli až sem

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
cs: Čárkami oddělený seznam počítačů a místních síťových rozhraní pro přenos souborů v případě překladu adres / přesměrování portů.

en: Listing of Servers
cs: Výpis serverů

en: Live Preview
cs: Živý náhled

en: Load Image
cs: Načíst obrázek

en: Loading Avatar Failed
cs: Nahrávání profilového obrázku selhalo

en: Loading avatar image failed
cs: Nahrávání profilového obrázku selhalo

en: Loading…
cs: Načítám…

en: Local System Time
cs: Místní systémový čas

en: Local Time
cs: Místní čas

[ctx: Group chat description]
en: Local help group
cs: Místní pomocná skupina

[ctx: Group chat description]
en: Local news and reports
cs: Místní zprávy

en: Location at %s
cs: Pozice na %s

en: Location:
cs: Místo:

en: Log In
cs: Přihlásit se

en: Log in with your credentials
cs: Přihlasit se s přihlašovacími údaji

en: Login
cs: Přihlásit se

en: Login Settings
cs: Nastavení přihlašování

en: Look it up in _Dictionary
cs: Vyhledat ve _slovníku

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
cs: Vyhledávejte věci na Wikipedii, slovnících nebo jiných vyhledávačích přímo z okna konverzace

en: Make Admin
cs: Učinit správcem

en: Make Member
cs: Učinit členem

en: Make Owner
cs: Učinit vlastníkem

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
cs: Učiňte svůj profil viditelným pro všechny nebo jen pro kontakty.

en: Male
cs: Muž

en: Manage
cs: Spravovat

en: Manage Proxies
cs: Spravovat profily proxy

en: Manage Proxies...
cs: Spravovat profily proxy...

en: Manage Sounds
cs: Spravovat zvuky

en: Manually set the hostname for the server
cs: Ručně nastavte název hostitele pro server

en: Mark as Read
cs: Označit jako přečtené

en: Mark as read
cs: Označit jako přečtené

en: Maximum file size for preview downloads
cs: Maximální velikost souboru pro stažení náhledu

en: Me
cs: Já

en: Media Playback
cs: Přehrávání médií

en: Member
cs: Člen

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
cs: Člen

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
cs: Členové

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
cs: Pouze pro členy

en: Mention: Message Background Color
cs: Zmínka: barva pozadí zprávy

en: Message
cs: Zpráva

en: Message Correction: Background Color
cs: Oprava zpráv: barva pozadí

en: Message Receipts (✔)
cs: Potvrzení zpráv (✔)

en: Message Received
cs: Zpráva přijata

en: Message Sent
cs: Zpráva odeslána

en: Message composition
cs: Složení zprávy

en: Message corrected. Original message:
    %s
cs: Zpráva byla upravena. Původní zpráva:
    %s

en: Messages are archived on the server
cs: Zprávy jsou archivovány na serveru

en: Messages will only be available for reading them later if storing chat history is enabled and if the contact is in your contact list.
cs: Zprávy bude možné číst později, pokud je povolen záznam historie a kontakt je v seznamu kontaktů.

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Minutes until your status gets changed
cs: Minuty, než se váš změní

en: Miscellaneous
cs: Ostatní

en: Missing dependencies for Audio/Video
cs: Chybí závislosti pro audio/video

en: Missing necessary encryption plugin
cs: Chybí nezbytný zásuvný modul pro šifrování

[ctx: Group chat feature]
en: Moderated
cs: Moderováno

en: Moderation
cs: Správa

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
cs: Moderátor

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
cs: Moderátoři

en: Modify
cs: Upravit

en: Modify Gateway…
cs: Upravit gateway…

en: Move Chat
cs: Přesunout konverzaci

en: Movie
cs: Film

en: Must be a port number
cs: Musí být číslo portu

en: Mute Sounds
cs: Vypnout zvuky

en: My Workspace
cs: Pracovní plocha

en: Name
cs: Jméno

en: Name <b>default</b> is not allowed
cs: Jméno<b>default</b> není povoleno

en: Needs gspell to be installed
cs: Vyžaduje instalaci gspell

en: Never
cs: Nikdy

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
cs: Nikdy nezmeškejte zprávu, mějte všechny své chatovací klienty synchronizované

en: New Contact
cs: Nový kontakt

en: New Group
cs: Nová skupina

en: New Search
cs: Hledat

en: New Workspace
cs: Nová pracovní plocha

en: New message from
cs: Nová zpráva od

[ctx: Group chat name]
en: News
cs: Zprávy

en: Next
cs: Další

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: No
cs: Ne

en: No Connection Available
cs: Není dostupné žádné připojení

en: No File Transfer available
cs: Žádný přenos souborů není dostupný

en: No Notifications
cs: Žádná upozornění

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
cs: Heslo není vyžadováno

en: No Proxy
cs: Žádná proxy

en: No Results Found
cs: Nebyl nalezen žádný výsledek

en: No Sync
cs: Bez synchronizace

en: No Threshold
cs: Bez prahu

en: No additional requirements
cs: Žádné další požadavky

en: No automatic preview
cs: Automatický náhled není dostupný

en: No commands available
cs: Žádné příkazy nejsou dostupné

en: No contact addresses published for this server.
cs: Pro tento server nebyly zveřejněny žádné adresy.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
cs: Nebyly nalezeny žádné kontakty
    Můžete také přímo zadat adresu XMPP

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
cs: Nezůstaly žádné kontakty.
    Můžete také přímo zadat adresu XMPP.

en: No devices online
cs: Žádná zařízení online

en: No info available
cs: Nejsou dostupné žádné informace

en: No proxy used
cs: Není použita žádná proxy

en: No results
cs: Žádné výsledky

en: No results found
cs: Nebyly nalezeny žádné výsledky

en: Node
cs: Uzel

[ctx: Configuration description]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Contact subscription]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Gender]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Group chat contact role]
en: None
cs: Žádné

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
cs: Neanonymní

en: Not Available
cs: Nedostupný

[ctx: User status]
en: Not Available
cs: Nedostupný/á

en: Not Connected
cs: Nepřipojeno

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
cs: Nemoderováno

en: Not accelerated
cs: Bez akcelerace

en: Not available
cs: Není dostupný

en: Not connected
cs: Nepřipojeno

en: Not encrypted
cs: Nešifrováno

[ctx: File transfer state]
en: Not started
cs: Není spuštěno

[ctx: Profile]
en: Note
cs: Poznámka

en: Note to myself
cs: Poznámky

en: Note: Anonymous accounts are not possible on all servers
cs: Poznámka: Anonymní účty nejsou povolené na všech serverech

en: Notes
cs: Poznámky

en: Notification Area Icon
cs: Ikona v oznamovací oblasti

en: Notification Sounds
cs: Zvuky upozornění

en: Notifications
cs: Upozornění

en: Notifications When Away
cs: Upozornění

en: Notify after update
cs: Upozornit po aktualizaci

en: Notify me when the automatic update was successful
cs: Upozornit, pokud byla automatická aktualizace úspěšná

en: Notify of events in the notification area.
cs: Upozornění v oznamovací oblasti.

en: Notify on all Messages
cs: Upozornit na všechny zprávy

[ctx: Switch]
en: Off
cs: Vypnuto

en: Offline
cs: Odpojen

[ctx: Switch]
en: On
cs: Zapnuto

en: One Month
cs: Jeden měsíc

en: One Year
cs: Jeden rok

en: Online Status
cs: Stav

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
cs: Přidružení mohou upravovat pouze administrátoři a vlastníci

en: Only moderators can see your XMPP address
cs: Vaši XMPP adresu mohou vidět pouze moderátoři

en: Open
cs: Otevřít

[ctx: Group chat feature]
en: Open
cs: Otevřené

en: Open Email Composer
cs: Otevřít editor emailu

en: Open Folder
cs: Otevřít složku

en: Open Link
cs: Otevřít odkaz

en: Open Link in Browser
cs: Otevřít odkaz v prohlížeči

en: Open Link in _Browser
cs: Otevřít odkaz v prohlížeči

en: Open Path
cs: Otevřít cestu k souboru

en: Open Plugins…
cs: Otevřít zásuvné moduly…

en: Open _Folder
cs: Otevřít složku

en: Open as _Link
cs: Otevřít jako _Odkaz

en: Open folder
cs: Otevřít složku

en: Open search bar
cs: Otevřít vyhledávací panel

en: OpenGL accelerated
cs: Akcelerováno pomocí OpenGL

en: Operating System
cs: Operační systém

[ctx: Profile]
en: Organisation
cs: Organizace

en: Organization (O)
cs: Organizace (O)

en: Organization (O):
cs: Organizace (O):

en: Organize your chats with workspaces
cs: Organizujte své konverzace pomocí pracovních ploch

[ctx: Gender]
en: Other
cs: Ostatní

en: Others
cs: Ostatní

en: Out
cs: Venku

en: Out of memory
cs: Nedostatek paměti

en: Outcasts
cs: Odpadlíci

en: Overwrite Plugin?
cs: Přepsat zásuvný modul?

en: Owner
cs: Vlastník

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
cs: Vlastník

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
cs: Vlastníci

en: PEP Configuration
cs: Nastavení PEP

en: PEP Service Configuration (%s)
cs: Nastavení PEP (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
cs: Uzel PEP %(node)s se nepodařilo odstranit:
     %(message)s

en: PEP node was not removed
cs: PEP uzel nebyl smazán

en: PKCS12 Files
cs: Soubory PKCS12

en: PNG files
cs: Soubory PNG

en: Pa_use/Resume
cs: Pozastavit/Pokračovat

en: Pango Version: %s
cs: Verze Pango: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
cs: Účastník

en: Participants
cs: Účastníci

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
cs: Účastníci

en: Participants asking for voice:
cs: Účastníci žádající o hlas:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
cs: Účastníci vstupující do této skupinovéh konverzace mohou posílat zprávy

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
cs: Účastníci vstupující do této skupinové konverzace musí požádat o povolení k odesílání zpráv

en: Pass_word
cs: Heslo

en: Password
cs: Heslo

en: Password Change Failed
cs: Změna hesla selhala

en: Password Changed
cs: Heslo bylo změněno

en: Password Required
cs: Zadejte heslo

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
cs: Je požadováno heslo

en: Password contains prohibited characters
cs: Heslo obsahuje nepovolené znaky

en: Passwords do not match
cs: Hesla se neshodují

en: Past Developers
cs: Bývalí vývojáři

en: Paste Last Input
cs: Vložit poslední vstup

en: Paste as Code Block
cs: Vložit jako útržek kódu

en: Paste as Quote
cs: Vložit jako citát

en: Path length constraint exceeded
cs: Překročena delká cesty

en: Pause or resume file transfer
cs: Pozastavit nebo pokračovat v přenosu souboru

[ctx: File transfer state]
en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Pending Event
cs: Čekající událost

en: Pending Voice Requests
cs: Žádosti o hlasový rozhovor

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
cs: Trvalý

en: Personal notes about this contact
cs: Osobní poznámky o tomto kontaktu

en: Phone
cs: Telefon

en: Phone No.
cs: Telefonní č.

en: Picture and Name
cs: Obrázek a jméno

en: Pin Chat
cs: Připnout konverzaci

en: Pinned
cs: Připnuto

en: Pipewire
cs: PipeWire

en: Pl_ugins
cs: Zásuvné moduly

en: Play Sound
cs: Přehrát zvuk

en: Play Sounds
cs: Přehrát zvuky

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
cs: Přehrát zvuky, i když jste zaneprázdněni.

en: Play sounds to notify about events
cs: Přehrávat zvuky pro upozornění na události

en: Please choose an account
cs: Vyberte účet

en: Please enter an XMPP address
cs: Zadejte prosím adresu XMPP

en: Please enter your credentials or Sign Up
cs: Zadejte své přihlašovací údaje, nebo se zaregistrujte

en: Please enter your new password.
cs: Zadejte prosím své nové heslo.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
cs: Zadejte prosím své heslo pro
    %(jid)s
    Účet: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
cs: Ujistěte se prosím, že jste propojeni s účtem "%s".

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account to a directory of your choice.
cs: Vyberte prosím jeden ze svých účtů.
    Gajim exportuje všechny zprávy z vybraného účtu do Vámi zvoleného adresáře.

en: Please use these settings with caution!
cs: Prosíme, používejte tato nastavení opatrně!

en: Please use yyyy-mm-dd
cs: Použijte prosím formát rrrr-mm-dd

en: Plugin Settings
cs: Nastavení zásuvných modulů

en: Plugin Updates
cs: Aktualizace zásuvných modulů

en: Plugin already exists
cs: Zásuvný modul je již nainstalován

en: Plugin failed
cs: Zásuvný modul selhal

en: Plugin manager
cs: Správce zásuvných modulů

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Plugins Updated Successfully
cs: Zásuvné moduly byly úspěšně aktualizovány

en: Plugins: No updates available
cs: Zásuvné moduly: Nejsou dostupné žádné aktualizace

en: Plugins: Update check disabled in preferences
cs: Zásuvné moduly: Kontrola aktualizací je vypnuta

en: Port must be a number between 0 and 65535
cs: Port musí být číslo mezi 0 a 65535

en: Post Office Box
cs: Poštovní schránka

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Prefer direct messages in private group chats
cs: Upřednostňovat přímé zprávy v soukromých skupinových konverzacích

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
cs: Název předvolby

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preferred file transfer mechanism for file drag&drop on a chat window
cs: Preferovaný mechanismus přenosu souborů při přetahování souborů v okně konverzace

en: Presets
cs: Přednastavení

en: Preview Size
cs: Velikost náhledu

en: Preview all Image URLs
cs: Náhled všech obrázků z adres URL

en: Preview in Public Group Chats
cs: Náhled ve veřejných skupinových konverzacích

en: Preview new messages in notification popup?
cs: Zobrazit náhled nové zprávy ve vyskakovacím okně?

en: Previous
cs: Předchozí

en: Print XML stanzas and other debug information
cs: Tisk stanz XML a další informace o ladění

en: Priority
cs: Priorita

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Private
cs: Soukromý

en: Profile
cs: Profil

en: Profile application with cprofile
cs: Profilová aplikace s cprofile

en: Progress
cs: Průběh

[ctx: Group chat description]
en: Project discussion
cs: Diskuze o projektu

en: Prox_y
cs: Proxy

en: Proxy Host
cs: Počítač proxy

en: Proxy Type
cs: Typ proxy

en: Proxy, custom hostname and port
cs: Proxy, použít vlastní jméno počítače / port

en: Public
cs: Veřejné

[ctx: Group chat feature]
en: Public
cs: Veřejné

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
cs: Veřejný šifrovací klíč

en: Pulse: %s
cs: Puls: %s

en: Purge Chat History…
cs: Smazat historii konverzace.…

en: Purge all Chat History
cs: Smazat historii všech konverzací

en: PyGObject Version: %s
cs: Verze PyGObject: %s

en: Quit
cs: Ukončit

en: Quit Gajim
cs: Ukončit Gajim

[ctx: Message row action]
en: Quote…
cs: Citovat…

en: Re-Login
cs: Znovu se přihlásit

en: Re-Login now?
cs: Zkusit se znovu přihlásit?

en: Re_gister
cs: Re_gistrace

en: Read _Wikipedia Article
cs: Číst článkek na _Wikipedia

en: Really block this contact?
cs: Opravdu si přejete zablokovat tento kontakt?

en: Reason
cs: Důvod

en: Reason (optional)
cs: Důvod (nepovinné)

en: Reason (optional)...
cs: Důvod (nepovinné)...

en: Reason for destruction
cs: Důvod zničení

en: Reason: %s
cs: Důvod: %s

[ctx: Message state]
en: Received
cs: Přijato

en: Recent history
cs: Nedávná historie

en: Recipient:
cs: Příjemce:

en: Recipient: %s
cs: Příjemce: %s

en: Recognize your account by color
cs: Rozpoznejte svůj účet podle barvy

en: Redirect
cs: Přesměrovat

en: Register
cs: Zaregistrovat se

en: Register on the Website
cs: Zaregistrovat se na webu

en: Registering…
cs: Registruji…

en: Registration failed
cs: Registrace selhala

en: Registration successful
cs: Registrace byla úspěšná

en: Reject file transfer
cs: Odmítnout přenos souborů

en: Remember Last Status
cs: Zapamatovat si poslední stav

en: Remote server not found
cs: Vzdálený server nebyl nalezen

en: Remote server timeout
cs: Vypršel časový limit vzdáleného serveru

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove Account
cs: Odstranit účet

en: Remove Chat History
cs: Smazat historii konverzace

en: Remove Chat History?
cs: Smazat historii konverzace?

en: Remove Contact
cs: Odstranit kontakt

en: Remove Group
cs: Odstranit skupinu

en: Remove Group...
cs: Odstranit skupinu...

en: Remove History…
cs: Smazat historii…

en: Remove Notification
cs: Odstranit upozornění

en: Remove Proxy
cs: Odstranit proxy

en: Remove Setting
cs: Odstranit nastavení

en: Remove Theme
cs: Odstranit motiv vzhledu

en: Remove Transport
cs: Odstranit přenosy

en: Remove Workspace
cs: Odstranit pracovní plochu

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
cs: Odstraněn zrušených a neprovedených přenosů souborů ze seznamu bylo dokončeno

en: Remove contact from contact list
cs: Odstranit kontakt ze seznamu

en: Remove from contact list
cs: Odstranit ze seznamu kontaktů

en: Remove this workspace
cs: Odstranit tuto pracovní plochu

en: Remove your profile picture
cs: Odstranit profilový obrázek

en: Removed %s contact | Removed %s contacts
cs[0]: Odstraněn %s kontakt
cs[1]: Odstraněno %s kontaktů
cs[2]: Odstraněno %s kontaktů

en: Remove…
cs: Odstranit…

en: Removing Account...
cs: Odstraňuji účet...

[ctx: Group chat name]
en: Repairs
cs: Opravy

en: Report
cs: Nahlásit

en: Request Search Form
cs: Vyžádat vyhledávací formulář

en: Request Voice
cs: Vyžádat hlas

en: Request contact information (Tune, Location)
cs: Vyžádat informace o kontaktu

en: Request to see this contact's online status
cs: Požádat o zobrazení stavu kontaktu

en: Requesting Command List
cs: Žádám o seznam příkazů

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
cs: Žádám o slot pro nahrání souboru HTTP…

en: Requesting Register Form
cs: Žádám o registrační formulář

en: Requesting register form from server…
cs: Žádám o registrační formulář ze serveru…

en: Requesting search form from server
cs: Žádám o registrační formulář ze serveru

en: Required
cs: Vyžadováno

en: Requires: Gspell
cs: Vyžaduje: Gspell

en: Requires: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav and gstreamer-gtk3-plugin
cs: Vyžaduje: gir1.2-farstream-0.2, gir1.2-gstreamer-1.0, gstreamer1.0-plugins-base, gstreamer1.0-plugins-ugly, gstreamer1.0-libav a gstreamer1.0-gtk3

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
cs: Vyžaduje gnome-keyring nebo kwallet

en: Requires: gsound
cs: Vyžaduje: gsound

en: Requires: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0
cs: Vyžaduje: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0

en: Requires: gupnpigd-1.0
cs: Vyžaduje : gupnpigd-1.0

en: Requires: libappindicator3
cs: Vyžaduje: libappindicator3

en: Requires: libxss
cs: Vyžaduje: libxss

en: Reserved Name
cs: Rezervované jméno

en: Reset
cs: Resetovat

en: Reset Hints
cs: Resetovat rady

en: Reset all chats to the current default value
cs: Resetovat všechny konverzace na aktuální výchozí hodnoty

en: Reset all group chats to the current default value
cs: Resetovat všechny skupinové konverzace na aktuální výchozí hodnoty

en: Resets value to default
cs: Resetovat na výchozí hodnoty

en: Resource
cs: Zdroj

en: Restart Gajim for changes to take effect
cs: Restartujte Gajim aby se projevily změny

en: Restore chat
cs: Obnovit konverzaci

en: Restore last state
cs: Obnovit poslední stav

en: Restore status and status message of your last session
cs: Obnovit stav a zprávu o stavu Vaší poslední relace

en: Retract Message
cs: Odvolat zprávu

en: Retract message?
cs: Odvolat zprávu?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
cs: Odvolat…

en: Revoke Member
cs: Odebrat člena

en: Revoke Voice
cs: Odebrat hlas

en: Rewind 10 seconds
cs: Přetočit o 10 sekund

en: Role
cs: Postavení

[ctx: Profile]
en: Role
cs: Postavení

en: SSL Certificate Verification Error
cs: Chyba při ověřování SSL certifikátu

en: SSL certificate error
cs: Chyba SSL certifikátu

en: STUN Server
cs: Server STUN

en: STUN Server Settings
cs: Nastavení serveru STUN

en: STUN server to use when using Jingle
cs: STUN server pro použití s Jingle

en: SVG files
cs: Soubory SVG

en: Sales
cs: Prodeje

en: Save
cs: Uložit

en: Save File as…
cs: Uložit jako…

en: Save Password
cs: Uložit heslo

en: Save as...
cs: Uložit jako...

en: Save as…
cs: Uložit jako…

en: Saving Avatar Failed
cs: Ukládání profilového obrázku selhalo

en: Saving avatar image failed
cs: Ukládání profilového obrázku selhalo

en: Say hi to your new contact…
cs: Pozdravte svůj nový kontakt…

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
cs: Skenuji %(current)d / %(total)d..

en: Scroll down
cs: Posunout dolů

en: Scroll up
cs: Posunout nahoru

en: Scroll up to load more chat history…
cs: Posuňte nahoru pro načtení další historie chatu…

en: Search
cs: Najít

en: Search Result
cs: Výsledky hledání

en: Search all Chats
cs: Hledat ve všech konverzacích

en: Search contacts...
cs: Hledat kontakty...

en: Search for Gajim updates periodically?
cs: Přejete si pravidelně vyhledávat aktualizace Gajim?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
cs: Hledat skupinové konverzace globálně
    (stiskněte Enter pro zahájení vyhledávání)

en: Searching
cs: Hledám

en: Searching…
cs: Hledám…

en: Search…
cs: Hledat…

en: Secure Password Storage
cs: Bezpečné ukládání hesla

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Security Labels
cs: Bezpečnostní známka

en: Security Warning
cs: Bezpečnostní varování

en: Select Account
cs: Vybrat účet

en: Select Contacts
cs: Vybrat kontakty

en: Select File…
cs: Vybrat soubor…

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
cs: Vyberte zprávy…

en: Select a security label for your message…
cs: Vyberte bezpečnostní štítek pro svou zprávu…

en: Select an audio output (e.g. speakers, headphones)
cs: Vyberte zvukový výstup (např. reproduktory, sluchátka)

en: Select an emoji
cs: Vyberte emotikon

en: Select playback speed
cs: Zvolit rychlost přehrávání

en: Select the account with which you want to synchronise
cs: Vybrat účet pro synchronizaci

en: Select the contacts you want to synchronise
cs: JID kontaktu, se kterým chcete komunikovat

en: Select your audio input (e.g. microphone)
cs: Vyberte svůj zvukový vstup (např. mikrofon)

en: Select your video input device (e.g. webcam, screen capture)
cs: Vyberte své vstupní zařízení pro video (např. webkamera, snímání obrazovky)

en: Selected image could not be loaded.
cs: Vybraný soubor nebylo možné načíst.

en: Selected security label: %s
cs: Zvolená bezpečnostní známka: %s

en: Self signed certificate
cs: Sám sebou podepsaný certifikát

en: Self signed certificate in certificate chain
cs: Sám sebou podepsaný certifikát v certifikačním řetězci

[ctx: Group chat feature]
en: Semi-Anonymous
cs: Skoro anonymní

en: Send Chat Markers
cs: Odeslat značky konverzace

en: Send Chat State
cs: Odeslat stav konverzace

en: Send Chatstate
cs: Poslední status

en: Send Chatstate in Group Chats
cs: Odeslat stav konverzace ve skupinových konverzacích

en: Send File
cs: Odeslat soubor

en: Send File (max. %s)…
cs: Poslat soubor (max. %s)…

en: Send File Directly…
cs: Poslat soubor přímo…

en: Send Files
cs: Poslat soubory

en: Send Files Directly
cs: Poslat soubory přímo

en: Send File…
cs: Poslat soubor…

en: Send Message
cs: Poslat zprávu

en: Send Message Receipts
cs: Odesílat potvrzení o přijetí

en: Send Messages with Control+Enter
cs: Odesílat zprávy pomocí Ctrl+Enter

en: Send Read Markers
cs: Odesílat potvrzení o přečtení

en: Send _Report
cs: Odeslat hlášení

en: Send message on Ctrl+Enter and make a new line with Enter.
cs: Odeslat zprávu pomocí Ctrl+Enter a při stisknutí klávesy Enter přejít na nový řádek.

en: Send the message
cs: Odeslat zprávu

en: Sender:
cs: Odesílatel:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
cs: Odeslán kontakt: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
cs: Odeslány kontakty:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
cs: Kompletně oddělovat soubory profilu (dokonce i databázi historie a pluginy)

en: Serial Number
cs: Sériové číslo

en: Serial Number:
cs: Sériové číslo:

en: Server Info
cs: Informace o serveru

en: Server Shutdown
cs: Vypnutní serveru

en: Server Software
cs: Software serveru

en: Server Software: %s
cs: Software serveru: %s

en: Server Uptime
cs: Doba běhu serveru

en: Service
cs: Služba

en: Service Discovery
cs: Zjištění služby

en: Service Discovery using account %s
cs: Procházení služeb s použitím účtu %s

en: Service Gateway
cs: Gateway služby

en: Set configuration directory
cs: Zvolit adresář nastavení

en: Set status message
cs: Nastavit zprávu o stavu

en: Set your activity or tune to show your friends how you are feeling
cs: Nastavte si aktivitu

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
cs: Nastaví proměnnou prostředí pro ladicí zprávy GLib

en: Setting is locked by the system
cs: Nastavení je uzamčeno systémem

en: Settings
cs: Nastavení

en: Share Status
cs: Sdílet stav

en: Share Video
cs: Sdílet video

en: Share my online status
cs: Sdílet stav připojení

en: Show
cs: Ukázat

en: Show Commands
cs: Zobrazit příkazy

en: Show Contact Infos
cs: Zobrazit informace o kontaktech

en: Show Content
cs: Zobrazit obsah

en: Show Invitation
cs: Zobrazit pozvánku

en: Show Join/Leave
cs: Ukázat příchody/odchody

en: Show Joined / Left
cs: Zobrazit připojení / odchody

en: Show Location
cs: Zobrazit umístění

en: Show My Video Stream
cs: Zobrazit videostream

en: Show Notifications
cs: Zobrazit upozornění

en: Show Offline Contacts
cs: Zobrazit nepřipojené kontakty

en: Show Send Message Button
cs: Zobrazit tlačítko pro odesílání zpráv

en: Show Status Changes
cs: Zaznamenávat změny stavu kontaktů

en: Show Subject
cs: Zobrazit předmět

en: Show Transfers
cs: Zobrazit přenosy

en: Show XML console
cs: Zobrazit konzoli XML

en: Show _Features
cs: Zobrazit vlastnosti

en: Show a confirmation dialog before connecting unencrypted
cs: Zobrazit potvrzovací dialog před nešifrovaným připojením

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
cs: Zobrazit potvrzovací dialog před blokováním kontaktu? Prázdný řetezec znamená nezobrazovat dialog.

en: Show a list of emojis
cs: Zobrazit seznam emotikon

en: Show a live preview to test your video source
cs: Zobrazit živý náhled pro ozkoušení zdroje videa

en: Show all warnings
cs: Zobrazit všechna varování

en: Show chat list
cs: Zobrazit seznam konverzací

en: Show chat state (e.g. "is typing…") next to your contact’s name
cs: Zobrazovat stav konverzace (např. „píše…“) vedle jména kontaktu

en: Show in Taskbar
cs: Zobrazit na hlavním panelu

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
cs: Zobrazovat štítky popisující důvěrnost zpráv, pokud server podporuje XEP-0258

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
cs: Zobrazovat metadata zprávy (profilová fotka, přezdívka, čas) pouze jednou, pokud je v určitém časovém úseku více zpráv od stejného odesílatele.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
cs: Zobrazit oznámení, i když nejste aktivní.

en: Show on Startup
cs: Zobrazit při zapnutí

en: Show only critical errors
cs: Zobrazovat jen kritické chyby

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
cs: Automaticky zobrazovat náhledy ve veřejných skupinových konverzacích

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
cs: Zobrazovat náhledy všech adres URL obsahujících obrázky

en: Show previews for files
cs: Zobrazit náhledy pro soubory

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
cs: Zobrazit návrhy pro předpony např. :+1:

en: Show the application's version
cs: Zobrazit verzi aplikace

en: Show window in the taskbar
cs: Zobrazit okno na hlavním panelu

en: Show window when starting Gajim
cs: Zobrazit okno při zapnutí

en: Show your own video stream in calls
cs: Zobrazovat Váš video stream během hovorů

en: Show/Hide Window
cs: Zobrazit/skrýt okno

en: Shows a list of file transfers between you and your contacts
cs: Zobrazí výpis přenosů souborů mezi vámi a vašimi kontakty

en: Shutting down Gajim
cs: Vypínám Gajim

en: Sign In
cs: Přihlásit se

en: Sign Up
cs: Registrovat se

en: Sign up Anonymously
cs: Registrovat se anonymně

en: Sign up for a new account on a server of your choice
cs: Zaregistrujte si nový účet na Vámi zvoleném serveru

en: Signup not allowed
cs: Registrace není povolena

en: Size of preview images in pixels
cs: Velikost náhledů v pixelech

en: Sleeping
cs: Spím

en: Something went wrong. Video feature disabled.
cs: Něco se pokazilo. Funkce videa jsou vypnuta.

en: Sorry, that should not have happened
cs: Promiňte, toto se nemělo stát

en: Sort Participant List by Status
cs: Seřadit účastníky podle stavu

en: Sort by Status
cs: Seřadit podle stavu

en: Sounds
cs: Zvuky

en: Sounds When Away
cs: Zvuky při stavu "Pryč"

en: Spaces are not allowed
cs: Mezery nejsou povoleny

en: Spam
cs: Nevyžádané zprávy

en: Speed: %s
cs: Rychlost: %s

en: Spell Checker
cs: Kontrola Pravopisu

en: Spell Checking
cs: Kontrola pravopisu

[ctx: Group chat description]
en: Spring gathering
cs: Jarní setkání

en: Sta_tus
cs: S_tav

en: Stage
cs: Etapa

[ctx: File transfer state]
en: Stalled
cs: Zastaveno

en: Start / Join Chat
cs: Začít / připojit se ke konverzaci

en: Start Chat
cs: Začít rozhovor

en: Start Chatting…
cs: Začít konverzaci…

en: Start Chat…
cs: Začít konverzaci…

en: Start New Chat
cs: Začít novou konverzaci

en: Start Search...
cs: Hledat...

en: Start Video Call…
cs: Začít video hovor…

en: Start Voice Call…
cs: Začít hlasový hovor…

en: Start a new chat
cs: Začít novou konverzaci

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
cs: Začněte novou konverzaci, připojte se ke skupinové nebo je vyhledejte. Můžete také přímo zadat adresu XMPP.

en: Start/stop playback
cs: Přehrát/pozastavit

en: State
cs: Stát

en: Status
cs: Stav

en: Status Message
cs: Text stavu

en: Status Message: Text Color
cs: Zpráva o stavu: barva textu

en: Status Message: Text Font
cs: Zpráva o stavu: písmo

en: Status Messages in Participants List
cs: Zprávy o stavu v seznamu účastníků

en: Status and status message for all accounts
cs: Stav a zprávy o stavu u všech účtů

en: Status message…
cs: Zpráva o stavu…

[ctx: File transfer state]
en: Status:
cs: Stav:

en: Status: %s
cs: Stav: %s

en: Status: Away Color
cs: Stav: Pryč

en: Status: DND Color
cs: Stav: DND

en: Status: Offline Color
cs: Stav: Offline

en: Status: Online Color
cs: Stav: Online

en: Stop File Transfers
cs: Zastavit přenosy souborů

en: Stop sharing online status?
cs: Přestat sdílet stav připojení?

en: Stopped sharing their status with you
cs: Přestal/a s Vámi sdílet svůj stav

en: Street
cs: Ulice

en: Style
cs: Styl

en: Subject
cs: Předmět

en: Subject issuer mismatch
cs: Neshoduje se název vydavatele

en: Submit
cs: Předložit

[ctx: Contact subscription]
en: Subscribe
cs: Připojit se

en: Subscribed
cs: Autorizován

en: Subscription Request
cs: Žádost o autorizaci

en: Subscription:
cs: Odběr:

en: Support
cs: Podpora

en: Support for multiple accounts
cs: Podpora pro více účtů

en: Support for service discovery including nodes and search for users
cs: Podpora pro vyhledávání služeb včetně uzlů a uživatelů

en: Switch Workspace
cs: Změnit pracovní plochu

en: Switch to the first - ninth chat
cs: Přepnout na první až devátý chat

en: Switch to the next chat
cs: Přepnout na další konverzaci

en: Switch to the next unread chat
cs: Přepnout na další nepřečtenou konverzaci

en: Switch to the previous chat
cs: Přepnout na předchozí konverzaci

en: Switch to the previous unread chat
cs: Přepnout na předchozí nepřečtenou konverzaci

en: Sync Threshold
cs: Práh synchronizace

en: Synchronise
cs: Synchronizovat

en: Synchronise History…
cs: Synchronizovat historii…

en: Synchronise the status of all accounts
cs: Synchronizovat stav všech účtů

en: Synchronize
cs: Synchronizovat

en: Synchronize Accounts
cs: Synchronizovat účty

en: Synchronize Chat History
cs: Synchronizovat historii konverzace

en: Synchronizing Chat History…
cs: Synchronizuje se historie konverzace…

en: System
cs: Systém

en: TLS Version
cs: Verze TLS

en: TLS verification failed: %s
cs: Ověření TLS selhalo: %s

en: Tabbed chat window
cs: Okno konverzací s kartami

[ctx: Group chat name]
en: Team
cs: Tým

en: Tell your contacts if you received a message
cs: Sdělit kontaktům, že jste obdrželi zprávu

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
cs: Dočasné

en: Text File
cs: Textový soubor

en: Thanks
cs: Díky

en: The certificate does not match the expected identity of the site
cs: Certifikát neodpovídá očekávané identitě webové stránky

en: The certificate has been revoked
cs: Tento certifikát byl zrušen

en: The certificate has expired
cs: Platnost certifikátu vypršela

en: The certificate’s activation time is in the future
cs: Certifikát čeká na aktivaci

en: The certificate’s algorithm is insecure
cs: Algoritmus certifikátu není bezpečný

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
cs: Kontakt bude informován, že jste přestali sdílet svůj stav. To může mít další vedlejší účinky.

en: The file %s has been received, but it seems to have been damaged along the way.
    Do you want to download it again?
cs: Soubor %s byl přijat, ale zdá se, že byl cestou poškozen.
    Přejete si jej stáhnout znovu?

en: The following warnings came up while trying to verify the server's certificate
cs: Při pokusu o ověření certifikátu serveru se objevila následující varování

en: The last message was written on a mobile client
cs: Poslední zpráva byla napsána na mobilním klientu

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
cs: Server přidělil nebo změnil vaši přezdívku v této skupinové konverzaci

en: The server rejected the registration without an error message
cs: Server odmítl registraci bez chybové zprávy

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
cs: Server vrátil nezabezpečený přenos (HTTP).

en: The server was shut down.
cs: Server byl vypnut.

en: The service could not be found
cs: Tato služba nebyla nalezena

en: The service is not browsable
cs: Službu nelze prohlížet

en: The signing certificate authority is not known
cs: Podpisující certifikační autorita není známa

en: Theme
cs: Motiv vzhledu

en: Themes
cs: Motivy vzhledu

en: There are plenty of servers to choose from.
    Creating an account on one server allows you to communicate with contacts from other servers as well.
cs: Na výběr je ze spousty serverů.
    Vytvoření účtu na jednom serveru Vám umožní komunikovat i s kontakty z jiných serverů.

en: There are updates for Gajim’s plugins
cs: Jsou k dispozici aktualizace pro zásuvné moduly Gajimu

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
cs: Pro zvolené šifrování není k dispozici žádná metoda.

en: There is no more history
cs: Jste na konci historie

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
cs: Služba na zadané adrese neexistuje, nebo neodpovídá. Zkontrolujte adresu a opakujte znovu.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
cs: Nastala chyba při ověřování SSL certifikátu vašeho XMPP serveru (%s).

en: This account has already been added
cs: Tento účet byl již přidán

en: This account is not connected to the server
cs: Tento účet není připojen k serveru

en: This address does not seem to offer any gateway service.
cs: Tato adresa nejspíš nenabízí žádnou bránu.

en: This address is not reachable.
cs: Tato adresa není dostupná.

en: This device is not compatible.
cs: Toto zařízení není kompatibilní.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
cs: Tato brána nepodporuje Ad-Hoc příkazy.

en: This gateway does not support direct registering.
cs: Tato brána nepodporuje přímou registraci.

en: This group chat can not be found via search
cs: Tato skupinová konverzace není nalezitelná

en: This group chat does not require a password upon entry
cs: Tato skupinová konverzace nevyžaduje při vstupu heslo

en: This group chat does require a password upon entry
cs: Tato skupinová konverzace vyžaduje při vstupu heslo

en: This group chat is restricted to members only
cs: Tato skupinová konverzace je omezena: pouze pro členy

en: This group chat persists even if there are no participants
cs: Tato skupinová konverzace přetrvá, i když v ní nebudou žádní účastníci

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
cs: Tato skupinová konverzace bude zničena až odejde poslední účastník

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
cs: Toto je veřejná skupinová konverzace. Šifrování není k dispozici.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
cs: Toto je motiv vzhledu, který současně používáte.
    Opravdu si přejete odstranit tento motiv vzhledu?

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
cs: Tato zpráva byla zašifrována pomocí %s a nelze ji dešifrovat.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
cs: Tato zpráva byla zašifrována pomocí Legacy OpenPGP a nebylo možné ji dešifrovat. Pro zpracování těchto zpráv můžete nainstalovat zásuvný modul PGP.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
cs: Tato zpráva byla zašifrována pomocí OTR a nebylo možné ji dešifrovat.

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
cs: Tato zpráva byla zašifrována pomocí OpenPGP pro XMPP a nelze ji dešifrovat. Pro zpracování těchto zpráv můžete nainstalovat zásuvný modul OpenPGP.

en: This message will be deleted from your local chat history
cs: Tato zpráva bude odstraněna z vaší místní historie konverzace

en: This server does not allow signup.
cs: Tento server neumožňuje registrace.

en: This server does not support anonymous login.
cs: Tento server neumožňuje anonymní přihlašování.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
cs: Tato služba nemohla podrobně odpovědět.
    Pravděpodobně je zastaralá, nebo pokažená.

en: This service does not contain any items to browse.
cs: Tato služba neobsahuje žádné položky, které je možno prohlížet.

en: This service has not yet responded with detailed information
cs: Tato služba dosud neodpověděla s detaily

en: This type of service does not contain any items to browse.
cs: Tento typ služby neobsahuje žádné položky, které je možné prohlížet.

en: This will remove your account from Gajim.
cs: Odstraní váš účet z Gajimu.

en: This will reset all introduction hints
cs: Tímto se resetují všechny úvodní rady

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
cs: Tato pracovní plocha obsahuje konverzace. Všechny konverzace budou přesunuty na další pracovní plochu. Přesto odstranit?

en: Three Months
cs: Tři měsíce

en: Time
cs: Čas

en: Time Until Away
cs: Čas do odchodu

en: Time Until Not Available
cs: Doba do nedostupnosti

[ctx: Profile]
en: Title
cs: Název

[ctx: Contact subscription]
en: To
cs: Příjemce

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
cs: Pokud chcete, aby se změny projevily, musíte se znovu přihlásit.

en: Toggle Chat List
cs: Přepnout seznam konverzací

en: Toggle participants list
cs: Přepnout seznam účastníků

en: Topic
cs: Téma

[ctx: File transfer state]
en: Transferred:
cs: Přeneseno:

[ctx: File transfer state]
en: Transferring
cs: Přenáším

en: Transferring File…
cs: Přenáším soubor…

en: Transport "%s" will be removed
cs: Přenos "%s" bude odstraněn

en: Transports
cs: Transporty

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
cs: Ber * / _ páry jako možné formátovací znaky.

[ctx: Group chat description]
en: Trip planning
cs: Plánování výletu

en: Trust Not Decided
cs: O důvěře nebylo rozhodnuto

en: Try Again
cs: Zkusit znovu

en: Trying to change password...
cs: Mění se heslo...

en: Trying to create account...
cs: Vytváří se účet...

en: Trying to gather information on this address…
cs: Získávám informace o této adrese…

en: Trying to remove account...
cs: Odstraňuji ůčet...

en: Tune:
cs: Píseň:

en: Turn Camera off
cs: Vypnout kameru

en: Turn Camera on
cs: Zapnout kameru

en: Type
cs: Typ

[ctx: Configuration]
en: Type
cs: Typ

en: Type to search for values...
cs: Pište pro hledání...

[ctx: File transfer type]
en: Type:
cs: Typ:

en: UPnP-IGD Port Forwarding
cs: Přesměrování portů UPnP-IGD

en: Unable to decode issuer public key
cs: Nepodařilo se dešifrovat veřejný klíč vydavatele

en: Unable to decrypt CRL's signature
cs: Nepodařilo se dešifrovat podpis CRL certifikátu

en: Unable to decrypt certificate's signature
cs: Nepodařilo se dešifrovat podpis certifikátu

en: Unable to get certificate CRL
cs: Nepodařilo se získat certifikát CRL

en: Unable to get issuer certificate
cs: Nepodařilo se získat certifikát vydavatele

en: Unable to get local issuer certificate
cs: Nepodařilo se získat certifikát lokálního vydavatele

en: Unable to properly remove the plugin
cs: Nebylo možné zcela odstranit zásuvný modul

en: Unable to verify the first certificate
cs: Nepodařilo se ověřit první certifikát

en: Unblock
cs: Odblokovat

en: Uninstall Plugin
cs: Odinstalovat zásuvný modul

en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown Artist
cs: Neznámý Umělec

en: Unknown SSL error "%s"
cs: Neznámá chyba SSL: "%s"

en: Unknown Source
cs: Neznámý Zdroj

en: Unknown TLS error "%s"
cs: Neznámá chyba TLS: "%s"

en: Unknown Title
cs: Neznámý Název

en: Unknown command: %s
cs: Neznámý příkaz: %s

en: Unknown language
cs: Neznámý jazyk

en: Unknown validation error
cs: Neznámá chyba ověření

en: Unpin Chat
cs: Odepnout konverzaci

en: Unread Messages
cs: Nepřečtené zprávy

en: Unsupported certificate purpose
cs: Nepodporované osvědčení certifikátu

en: Until Gajim is Closed
cs: Dokud není Gajim zavřený

en: Untrusted
cs: Nedůvěryhodný

en: Unverified
cs: Neověřeno

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update Avatar
cs: Aktualizovat profilový obrázek

en: Update Check
cs: Zkontrolovat aktualizace

en: Update automatically
cs: Aktualizovat automaticky

en: Update available
cs: je dostupná aktualizace

en: Update plugins automatically
cs: Automaticky aktualizovat zásuvné moduly

en: Updates
cs: Aktualizace

en: Updates will be installed next time Gajim is started
cs: Aktualizace budou nainstalovány po restartování

[ctx: Noun]
en: Upload
cs: Nahrát soubory

en: Upload Files
cs: Nahrát soubory

en: Upload File…
cs: Nahrát soubor…

en: Uploading Avatar Failed
cs: Nahrávání profilového obrázku selhalo

en: Uploading avatar image failed: %s
cs: Nahrávání profilového obrázku selhalo: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
cs: Odesílám přes HTTP…

en: Use GSSAPI
cs: Použít GSSAPI

en: Use Image
cs: Použít obrázek

en: Use STUN Server
cs: Použít server STUN

en: Use System Keyring
cs: Použít systémovou klíčenku

en: Use Unencrypted Connection
cs: Použít nezabezpečené spojení

en: Use an unencrypted connection to the server
cs: Použít nezabezpečené spojení k serveru

en: Use defined profile in configuration directory
cs: Použít určený profil v konfiguračním adresáři

en: Use file transfer proxies
cs: Použij proxy při přenosu souborů

en: Use filters to narrow down your search:
    from:username
    before:yyyy-mm-dd
    after:yyyy-mm-dd
cs: Použijte filtry pro zúžení vyhledávání:
    od: uživatelské jméno
    před: rrrr-mm-dd
    po:rrrr-mm-dd

en: Use proxy auth_entication
cs: Použít při_hlášení k proxy

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
cs: Použijte své oblíbené emotikony, nastavte si profilový obrázek

en: Use your system’s keyring to store passwords
cs: Použít systémovou klíčenku pro ukládání hesel

en: User %s not found
cs: Uživatel %s nebyl nalezen

en: Users
cs: Uživatelé

[ctx: Group chat name]
en: Vacation
cs: Dovolená

en: Validity
cs: Platnost

en: Validity
cs: Platnost

[ctx: Configuration]
en: Value
cs: Hodnota

en: Verified
cs: Ověřený

en: Version
cs: Verze

en: Video Framerate
cs: Snímková frekvence videa

en: Video Input Device
cs: Vstupní zařízení videa

en: Video Resolution
cs: Rozlišení videa

en: Video calls are not available on Windows
cs: Video hovory nejsou na Windows dostupné

en: Video test
cs: Test videa

en: Visit Server's Website
cs: Navštívit webové stránky serveru

en: Visit Website
cs: Navštívit webové stránky

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
cs: Návštěvník

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
cs: Návštěvníci

en: Visual Notifications
cs: Vizuální upozornění

en: Waiting…
cs: Čekám…

en: Wav Sounds
cs: Waw soubory

en: Web Search URL is missing a "%s"
cs: URL pro hledání na webu chybí "%s"

en: Web _Search for it
cs: _Hledat na Webu

en: Website
cs: Webové stránky

en: Welcome
cs: Vítejte

en: What does this mean?
cs: Co to znamená?

en: What happened
cs: Co se stalo

en: Where participants should go
cs: Kam mají účastníci jít

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
cs: Zkontrolovat platný certifikát před stažením (nedoporučuje se zakazovat)

en: Which server should I choose?
cs: Který server mám vybrat?

en: Why do you want to retract this message?
cs: Proč si přejete stáhnout tuto zprávu?

en: Width of group chat roster in pixel
cs: Šířka skupinových konverzací v pixelech

en: Windows
cs: Okna

en: Without a connection, you can not browse available services
cs: Bez spojení nemůžete prohlížet dostupné služby

en: Work
cs: Práce

en: Working
cs: Pracuji

en: Workspace Settings
cs: Nastavení pracovní plochy

en: Workspaces
cs: Pracovní plochy

en: XML Console
cs: XML Konzole

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
cs: XML konzole pro zobrazení dění na vrstvě protokolu

en: XMPP Address
cs: Adresa XMPP

en: XMPP Address…
cs: Adresa XMPP…

en: XMPP Chat Client
cs: Klient XMPP

en: YYYY-MM-DD
cs: RRRR-MM-DD

en: Yes
cs: Ano

en: Yesterday
cs: Včera

en: You
cs: Vy

en: You (%s) joined the group chat
cs: %s připojili jste se do skupinové konverzace

en: You are a visitor
cs: Jste návštěvník

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
cs: Chystáte se připojit k účtu %(account)s (%(server)s) pomocí nezabezpečené metody připojení. To znamená, že konverzace nebudou šifrovány. Připojení PLAIN se důrazně nedoporučuje.

en: You are about to quit Gajim
cs: Chystáte se ukončit Gajim

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
cs: Chystáte se smazat "%(name)s" (%(jid)s) z vašeho seznamu kontaktů

en: You are currently not joined this group chat
cs: Současně nejste účastníkem této skupinové konverzace

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
cs: Nejste oprávněni měnit příslušnost administrátorů a vlastníků

en: You are not connected
cs: Nejste připojeni

en: You are not connected to the server
cs: Nejste připojen(a) k serveru

en: You are now known as %s
cs: Jste nyní znám(a) jako %s

en: You are now {show}{status}
cs: Jste nyní {show}{status}

en: You are offline.
cs: Jste offline.

en: You can not join a group chat unless you are connected.
cs: Nemůžete vstoupit do diskuze pokud nejste připojen(a).

en: You can see the contact's online status
cs: Zobrazí se stav připojení kontaktu

en: You cancelled the transfer
cs: Zrušili jste přenos

en: You cannot add yourself to your contact list.
cs: Nemůžete přidat sami sebe do seznamu kontaktů.

en: You cannot see this contact's online status
cs: Stav připojení tohoto kontaktu se vám nezobrazí

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
cs: Nemůžete synchronyzovat účet pokud nění připojen.

en: You do not have permissions to create files in this directory.
cs: Nemáte oprávnění k vytváření souborů v tomto adresáři.

en: You do not have the proper permissions to create files in this directory.
cs: Nemáte oprávnění k vytváření souborů v tomto adresáři.

en: You have been banned{actor}{reason}
cs: Byli jste zabanováni{actor}{reason}

en: You have been invited to %s
cs: Byli jste pozváni do %s

en: You have been kicked{actor}{reason}
cs: Byli jste vyhozeni{actor}{reason}

en: You have been removed from the group chat{actor}{reason}
cs: Byli jste odebráni ze skupinové konverzace {actor}{reason}

en: You have insufficient permissions
cs: Nemáte dostatečná oprávnění

en: You have left due to an error{reason}
cs: Opustili jste konverzaci, kvůli chybě{reason}

en: You have to be connected to create a group chat.
cs: Musíte být připojeni, abyste mohli vytvářet skupinové konverzace.

en: You have to invite people so they can join
cs: Musíte pozvat účastníky, aby se mohli připojit

en: You left this group chat
cs: Opustili jste tuto skupinovou konverzaci

en: You need Owner permission to change the configuration
cs: Potřebujete vlastnická oprávnění, abyste mohli měnit toto nastavení

en: You requested to see this contact's online status
cs: Požádali jste o tento kontakt o zobrazení jejich stavu připojení

en: You still have running file transfers
cs: Stále běží přenos souborů

en: You still have unread messages
cs: Máte nepřečtené zprávy

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
cs: Tomuto kontaktu se budete zobrazovat jako nepřipojení a nebudete dostávat další zprávy.

en: You will no longer be able to send and receive messages from and to contacts using this transport.
cs: Pomocí tohoto přenosu již nebudete moci odesílat a přijímat zprávy.

en: Your Nickname
cs: Vaše přezdívka

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
cs: Vaše adresa XMPP (uživatel@příklad.org)

en: Your account has has been removed successfully.
cs: Váš účet byl úspěšně odebrán.

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
cs: Nastavení archivování bylo úspěšně uloženo.

en: Your message can not be sent until you are connected.
cs: Va¹e zpráva nemù¾e být odeslána dokud se nepøipojíte.

en: Your messages have been exported successfully
cs: Vaše zprávy byly úspěšně exportovány

en: Your password
cs: Vaše heslo

en: Your password has successfully been changed.
cs: Vaše heslo bylo úspěšně změněno.

en: Your public key or authentication certificate
cs: Váš veřejný klíč nebo ověřovací certifikát

en: ZIP files
cs: Soubory ZIP

en: [read more]
cs: [více]

en: _Abort
cs: Zrušit

en: _About
cs: Informace

en: _Accept
cs: Přijmout

en: _Account
cs: Účet

en: _Accounts
cs: Účty

en: _Actions for "%s"
cs: _Akce pro "%s"

en: _Add Account…
cs: Přidat účet…

en: _Add to Trusted Certificates
cs: Přidat mezi důvěryhodné certifikáty

en: _Address
cs: Adresa

en: _Advanced Settings
cs: Pokročilá nastavení

[ctx: User status]
en: _Available
cs: Dostupný

en: _Back
cs: Zpět

en: _Block
cs: _Blokovat

[ctx: User status]
en: _Busy
cs: Zaneprázdněný

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Clear
cs: Vyčistit

en: _Close
cs: Zavřít

en: _Command
cs: Příkaz

en: _Connect
cs: Připojit

en: _Connect Anyway
cs: Přesto se připojit

en: _Copy Link
cs: Zkopírovat odkaz

en: _Create
cs: Vytvořit

en: _Decline
cs: Odmítnout

en: _Default
cs: Výchozí

en: _Delete
cs: Smazat

en: _Description
cs: Popis

en: _Destroy
cs: Zničit

en: _Disable Account
cs: Zrušit účet

en: _Do not ask me again
cs: Příště se neptat

en: _Don’t ask again
cs: Znovu se neptat

en: _Download
cs: Stáhnout

en: _Download Again
cs: Znovu stáhnout

en: _Edit
cs: _Úpravy

en: _Features
cs: Vlastnosti

en: _File Transfer
cs: Přenos souborů

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
cs: Otevřený konverzaci

en: _Help
cs: Nápověda

en: _Host
cs: Počítač

en: _Hostname
cs: Název počítače

en: _Join
cs: _Vstoupit

en: _Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: _Later
cs: Později

en: _Leave
cs: Odejít

en: _Log In
cs: Přihlásit se

en: _Modify Accounts…
cs: Upravit účty…

en: _Modify Account…
cs: Upravit účet…

en: _Name
cs: Jméno

en: _New post
cs: Nový příspěvek

en: _No
cs: Žádný

[ctx: User status]
en: _Not Available
cs: Nedostupný

en: _Offline
cs: _Odpojen

en: _Open
cs: Otevřít

en: _Open Folder
cs: Otevřít složku

en: _Overwrite
cs: Přepsat

en: _Please choose a server
cs: Vyberte prosím server

en: _Port
cs: Port

en: _Preferences
cs: Nastavení

en: _Purge
cs: Vymazat

en: _Quit
cs: Zavřít

en: _Re-Login
cs: Znovu se přihlásit

en: _Remove
cs: Odst_ranit

en: _Report Spam
cs: Nahlásit spam

en: _Request
cs: Žádost

en: _Reset Value
cs: Obnovit výchozí hodnotu

en: _Retract
cs: Odvolat

en: _Save
cs: Uložit

en: _Save as…
cs: Uložit jako…

en: _Search
cs: _Najít

en: _Select
cs: Zvolit

en: _Send
cs: Ode_slat

en: _Show Certificate
cs: Zobrazit certifikát

en: _Show notification when file transfer is complete
cs: Upozornit při dokončení přenosu souboru

en: _Sign Up
cs: Registrovat

en: _Start / Join Chat…
cs: Vytvořit / připojit se ke konverzaci…

en: _Start Chat...
cs: _Začít rozhovor...

en: _Stop Sharing
cs: Přestat sdílet

en: _Subscribe
cs: _Žádat autorizaci

en: _Type
cs: Typ

en: _Undo
cs: Vrátit

en: _Unregister account from service
cs: Zrušit účet u služby

en: _Unsubscribe
cs: _Zrušit autorizaci

en: _Username
cs: Uživatelské jméno

en: _View
cs: Zobrazit

en: _View Certificate
cs: Zobrazit certifikát

en: _Wiki (Online)
cs: Wiki (online)

en: _XML Console
cs: Konzole XML

en: accuracy
cs: přesnost

en: and NOT authenticated
cs: a NEautentizovaný

en: and authenticated
cs: a autentizovaný

en: area
cs: plocha

en: audio input
cs: audio vstup

en: audio output
cs: audio výstup

en: bearing
cs: způsob

en: bold
cs: tučné

en: building
cs: stavení

en: cairo Version: %s
cs: Verze cairo: %s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
cs: konverzace;zprávy;im;xmpp;voip;

en: column
cs: sloupec

en: country
cs: země

en: countrycode
cs: kód země

en: dark skin tone
cs: tmavý motiv vzhledu

en: description
cs: popis

en: e.g. %s
cs: např. %s

en: error
cs: chyba

en: example.org
cs: příklad.org

[ctx: Group chat address]
en: family
cs: rodina

en: file transfers list
cs: výpis přenosů souborů

en: floor
cs: podlaha

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
cs: vás pozvali do skupinové konverzace.
    Chcete se připojit?

en: help
cs: pomoc

en: is composing a message…
cs: píše…

en: is doing something else
cs: dělá něco jiného

en: italic
cs: kurzíva

note: Translators: Translations have to match https://github.com/milesj/emojibase/blob/master/packages/data/{LANG}/data.raw.json You can use the hex value to find the matching string.
en: light skin tone
cs: světlý motiv vzhledu

en: locality
cs: lokalita

en: lon
cs: jeden

en: medium skin tone
cs: střední motiv vzhledu

en: medium-dark skin tone
cs: středně tmavý motiv vzhledu

en: medium-light skin tone
cs: středně světlý motiv vzhledu

[ctx: Group chat address]
en: news
cs: zprávy

en: or
cs: nebo

en: paused composing a message
cs: pozastavil(a) psaní zprávy

en: postalcode
cs: PSČ

en: pycairo Version: %s
cs: Verze pycairo: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
cs: Verze python-nbxmpp %s

en: region
cs: oblast

[ctx: Group chat address]
en: repairs
cs: opravy

en: room
cs: místnost

en: speed
cs: rychlost

en: street
cs: ulice

en: strike
cs: přeškrtnuté

[ctx: Group chat address]
en: team
cs: tým

en: timestamp
cs: časová známka

[ctx: Group chat address]
en: vacation
cs: dovolená

en: video input
cs: video vstup

en: we would like to thank all the package maintainers.
cs: Poslední, nikoliv nejmenší, poděkování patří všem správcům instalačních balíčků.

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
cs: {nick} byli zabanováni {actor}{reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
cs: {nick} byli vyhozeni {actor}{reason}

en: {nick} has been removed from the group chat{by}{reason}
cs: {nick} byli odebráni ze skupinové konverzace {by}{reason}

en: {nick} has left due to an error{reason}
cs: {nick} odešli kvůli {reason}

en: {nick} has left{reason}
cs: {nick} odešli{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
cs: {nick} se přejmenovali na {new_nick}

en: {nick} is now {show}
cs: {nick} je nyní {show}

en: {nick} is now {show}{status}
cs: {nick} je nyní {show}{status}

en: …or drop it here
cs: ...nebo přetáhněte sem
