Gajim - en to da translation catalogue (215 entries)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
da: %(owner_or_admin_or_member)s af denne gruppe samtale

en: %s is a file but it should be a directory
da: %s er en fil, men burde være et katalog

en: %s is not a valid loglevel
da: %s er ikke et gyldigt logniveau

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
da: <b>"%(title)s"</b> af <i>%(artist)s</i>
    fra <i>%(source)s</i>

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
da: En fil med dette navn eksisterer allerede og du har ikke rettigheder til at overskrive den.

en: A list of active, completed and stopped file transfers
da: En liste over aktive, færdige og stoppede filoverførsler

en: Account
da: Konto

en: Account has been added successfully
da: Kontoen er blevet tilføjet med succes

en: Accounts
da: Konti

en: Activated
da: Aktiveret

en: Active
da: Aktiv

en: Add
da: Tilføj

en: Advanced
da: Avanceret

en: All
da: Alle

en: All files
da: Alle filer

en: An error occurred during account creation
da: Under oprettelsen af kontoen opstod der en fejl

en: Another process is using this file.
da: En anden process bruger denne fil.

en: Application verification failure
da: Kunne ikke verificere programmet

en: Are you sure you want to quit Gajim?
da: Er du sikker på du vil afslutte Gajim?

en: Ask before closing a group chat tab/window.
da: Spørg før et gruppesamtale vindue/faneblad lukkes.

en: Authority and issuer serial number mismatch
da: Autoritet og udstedelses serie nummer uoverensstemmelse

en: Authority and subject key identifier mismatch
da: Autoritet og emne nøgle identifikations uoverensstemmelse

en: Back in some minutes.
da: Tilbage om få minutter.

en: Back soon
da: Snart tilbage

en: Ban %s
da: Blokeret %s

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
da: Gennemse %(address)s med konto %(account)s

en: CRL has expired
da: CRL er udløbet

en: CRL is not yet valid
da: CRL er endnu ikke gyldigt

en: CRL signature failure
da: CRL signatur fejl

en: Certificate chain too long
da: Certifikat kæde er for lang

en: Certificate has expired
da: Certifikatet er udløbet

en: Certificate is not yet valid
da: Certifikatet er ikke gyldigt endnu

en: Certificate not trusted
da: Certifikatet er ikke til at stole på

en: Certificate rejected
da: Certifikatet afvist

en: Certificate revoked
da: Certifikat tilbagekaldt

en: Certificate signature failure
da: Certifikat signaturen fejlede

en: Change Password
da: Ændre Adgangskode

en: Checking file…
da: Tjekker fil...

en: Choose File to Send…
da: Vælg en fil at sende...

en: Choose Sound
da: Vælg Lyd

en: Color
da: Farve

en: Completed
da: Fuldført

en: Connecting
da: Tilslutter

en: Connection
da: Tilslutning

en: Connection not available
da: Tilslutning er ikke tilgængelig

en: Contact
da: Kontakt

en: Contact Connected
da: Kontakt er Tilsluttet

en: Contact Disconnected
da: Kontakt er ikke Tilsluttet

en: Contact Information
da: Kontakt Information

en: Contacts
da: Kontakter

en: Create new post
da: Lav en ny post

en: Deactivated
da: Ikke aktiveret

en: Default
da: Standard

en: Delete
da: Slet

en: Deny
da: Nægt

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Details
da: Detaljer

en: Disabled
da: Ikke aktiveret

en: Do you accept this request?
da: Accepterer du denne forespørsel?

en: Eating
da: Spiser

en: Enable
da: Aktiver

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Error
da: Fejl

en: Error message: %s
da: Fejl besked: %s

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error: cannot open %s for reading
da: Fejl: kan ikke åbne %s for læsning

en: Event
da: Hændelse

en: Features
da: Egenskaber

en: File
da: Fil

en: File Transfer Completed
da: Filoverførsel er Fuldført

en: File Transfer Error
da: Filoverførsel Fejl

en: File Transfer Stopped
da: Filoverførsel Stoppede

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: File does not exist
da: Filen eksisterer ikke

en: File error
da: Fejl i filen

en: File is empty
da: Filen er tom

en: File transfer stopped
da: Filoverførsel stoppede

en: File: %s
da: Fil: %s

en: Filename: %s
da: Filnavn: %s

en: Format error in CRL's lastUpdate field
da: Formateringsfejl i CRL's lastUpdate felt

en: Format error in CRL's nextUpdate field
da: Formateringsfejl i CRL's nextUpdate felt

en: Format error in certificate's notAfter field
da: Formateringsfejl i certifikatets notAfter felt

en: Format error in certificate's notBefore field
da: Formateringsfejl i certifikatets notBefore felt

en: From
da: Fra

en: Gajim can not read this file
da: Gajim kan ikke læse denne fil

en: Gajim will now exit
da: Gajim vil nu slutte

en: Group
da: Gruppe

en: Group Chat Message Highlight
da: Gruppe Samtale Besked Fremhævning

en: Group Chat Message Received
da: Gruppe Samtale Besked Modtaget

en: Groups
da: Grupper

en: Hide this menu
da: Skjul denne menu

en: I would like to add you to my contact list.
da: Jeg vil gerne tilføje dig til min kontakt liste.

en: I would like to add you to my roster.
da: Jeg vil gerne tilføje dig til min kontaktliste.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
da: IEC standard siger KiB = 1024 byte, KB = 1000 byte.

en: Images
da: Billeder

en: Invalid CA certificate
da: Ugyldig CA certifikat

en: Invalid File
da: Ugyldig Fil

en: Invalid Server Name
da: Ikke gyldigt server navn

en: It is not possible to send empty files
da: Det er ikke mulig at sende tomme filer

en: Join Group Chat
da: Bliv med i en Gruppe Samtale

en: Key usage does not include certificate signing
da: Nøglebrug indeholder ikke certifikat signering

en: Look it up in _Dictionary
da: Slå dette op i Or_dbogen

en: Member
da: Medlem

en: Message
da: Besked

en: Message Sent
da: Besked er Sendt

en: Modify
da: Ændre

en: Movie
da: Film

en: Mute Sounds
da: Slå lyden af

en: Name
da: Navn

en: Nickname
da: Kælenavn

en: Node
da: Knude

en: Not Available
da: Ikke Tilgængelig

en: Notifications
da: Påmindelser

en: Offline
da: Afkoblet

en: Open as _Link
da: Åbn som et _Link

en: Others
da: Andre

en: Out
da: Ude

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: Owner
da: Ejer

en: PEP node was not removed
da: PEP knude blev ikke fjernet

en: Participants
da: Deltagere

en: Password Required
da: Adgangskode er Påkrævet

en: Passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: Path length constraint exceeded
da: Sti længde begrænsning overskredet

en: Phone
da: Telefon

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preview new messages in notification popup?
da: Forhåndsvis nye beskeder i et påmindelses pop op vinduer?

en: Privacy
da: Privatliv

en: Progress
da: Fremgang

en: Re_gister
da: Re_gistrer

en: Read _Wikipedia Article
da: Læs _Wikipedia Artikel

en: Reason
da: Grund

en: Recipient:
da: Modtager:

en: Recipient: %s
da: Modtager: %s

en: Registration failed
da: Tilslutning fejlede

en: Remove Group
da: Fjern Gruppen

en: Role
da: Rolle

en: Save File as…
da: Gem fil som...

en: Search
da: Søg

en: Select the account with which you want to synchronise
da: Vælg den konto som du vil synkronisere med

en: Select the contacts you want to synchronise
da: Vælg de kontakter som du vil synkronisere

en: Self signed certificate
da: Selvsigneret certifikat

en: Self signed certificate in certificate chain
da: Selvsigneret certifikat i certifikats kæden

en: Sender:
da: Afsender:

en: Sent contacts:
da: Sendte kontakter:

en: Service Discovery
da: Opdag Tjenester

en: Service Discovery using account %s
da: Opdag Tjenester med kontoen %s

en: Sleeping
da: Sover

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Start Chat
da: Start Samtale

en: Status Message
da: Status Besked

en: Style
da: Stil

en: Subject
da: Emne

en: Subject issuer mismatch
da: Emne udsteder uoverensstemmelse

en: Subscribed
da: Abonnerede

en: Subscription Request
da: Abonnement Forespørgsel

en: Synchronise
da: Synkroniser

en: The service could not be found
da: Tjenesten findes ikke

en: The service is not browsable
da: Det er ikke mulig at gennemse denne tjeneste

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
da: Der er ikke nogen tjenester på den adresse som du indtastede, eller serveren gav intet svar. Kontroller adressen og prøv igen.

en: This account is not connected to the server
da: Denne konto er ikke tilsluttet til serveren

en: This service does not contain any items to browse.
da: Denne tjeneste har ingen elementer som kan gennemses.

en: This service has not yet responded with detailed information
da: Denne tjeneste har endnu ikke svaret med detaljeret information

en: This type of service does not contain any items to browse.
da: Denne type tjeneste har ingen elementer som kan gennemses.

en: Time
da: Tid

en: Transports
da: Transporter

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
da: Behandle * / _ par som mulige formaterings tegn.

en: Unable to decode issuer public key
da: Ikke i stand til at dekode udstederens offentlige nøgle

en: Unable to decrypt CRL's signature
da: Ikke i stand til at dekryptere CRL's signatur

en: Unable to decrypt certificate's signature
da: Ikke i stand til at dekryptere certifikatets signatur

en: Unable to get certificate CRL
da: Ikke i stand til at skaffe certifikat CRL

en: Unable to get issuer certificate
da: Ikke i stand til at skaffer udstedelses certifikat

en: Unable to get local issuer certificate
da: Ikke i stand til at skaffe lokalt udstedelses certifikat

en: Unable to verify the first certificate
da: Ikke i stand til at verificere det første certifikat

en: Unknown Artist
da: Ukendt Artist

en: Unknown Source
da: Ukendt Kilde

en: Unknown Title
da: Ukendt Titel

en: Unsupported certificate purpose
da: Ikke understøttet formål for certifikatet

en: Use file transfer proxies
da: Brug fil transport proxy

en: Use proxy auth_entication
da: Brug proxy godkendelse

en: Users
da: Brugere

en: Wav Sounds
da: Wav Lyde

en: Web _Search for it
da: Søg på nettet efter det

en: Without a connection, you can not browse available services
da: Du kan kun gennemse tilgængelige tjenester hvis du er tilsluttet

en: Work
da: Arbejde

en: Working
da: Arbejder

en: XML Console
da: XML Konsol

en: You
da: Du

en: You are not connected to the server
da: Du er ikke tilsluttet til serveren

en: You are now known as %s
da: Du er nu kendt som %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
da: Du kan kun deltage i en gruppe samtale hvis du er tilsluttet.

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
da: Du kan kun synkronisere med en konto hvis du er tilsluttet.

en: Your message can not be sent until you are connected.
da: Din besked kan ikke blive sendt før du er tilsluttet.

en: _Actions for "%s"
da: _Handlinger for "%s"

en: _Block
da: _Bloker

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Do not ask me again
da: _Spørg mig ikke igen

en: _Edit
da: R_ediger

en: _Join
da: _Bliv med:

en: _Offline
da: _Afkoblet

en: _Remove
da: _Kan fjernes

en: _Search
da: _Søg

en: _Start Chat...
da: _Start Samtale...

en: _Subscribe
da: _Abonner

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Unsubscribe
da: _Frameld abonnement

en: and NOT authenticated
da: og IKKE godkendt

en: and authenticated
da: og godkendt

en: file transfers list
da: filoverførsel liste

en: is doing something else
da: gør noget andet

en: paused composing a message
da: holder pause med at komponere en besked

en: room
da: rum
