Gajim - en to hu translation catalogue (1741 entries)

en:  (Video Call)
hu:  (Videóhívás)

en:  (Voice Call)
hu:  (Hanghívás)

en:  by {actor}
hu:  {actor} döntése alapján

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
hu: %(contact)s elutasította a társalgóba (%(chat)s) szóló meghívást

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
hu: %(contact)s egy %(chat)s nevű társalgóba szóló meghívót küldött

en: %(days)s days, %(hours)s hours
hu: %(days)s nap, %(hours)s óra

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
hu: %(minutes)s perc %(seconds)s mp

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
hu: %(name)s %(jid)s javaslatára szeretnélek hozzáadni a névjegyeimhez.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
hu: %(name)s (%(jid)s) névjegyeket szeretne küldeni.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
hu: %(name)s (%(jid)s) törölni szeretne a névjegyeid közül.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
hu: %(name)s (%(jid)s) szeretné módosítani néhány névjegyedet.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
hu: %(name)s leállította a fájlátvitelt (%(reason)s)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
hu: %(owner_or_admin_or_member)s ebben a társalgóban

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
hu: %(progress)s %% (%(time)s van hátra)

en: %(received)s of %(max)s
hu: %(received)s/%(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
hu: %(authenticated)s %(type)s titkosítás

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
hu: %s (én)

en: %s (desynced)
hu: %s (nem egységes)

en: %s and %s are typing…
hu: %s és %s éppen ír…

en: %s asks you to share your status
hu: %s a jelenléti állapot megosztására kér

en: %s can be joined by invite only.
hu: %s csak meghívóval léphet be.

en: %s group chats found
hu: %s társalgó található

en: %s has been invited to this group chat
hu: %s meg lett hívva ebbe a társalgóba

en: %s has joined
hu: %s belépett

en: %s has read up to this point
hu: %s eddig olvasta

en: %s is a file but it should be a directory
hu: %s nem könyvtár, hanem fájl

en: %s is already in your contact list
hu: %s már szerepel a névjegyek között

en: %s is calling
hu: %s hív

en: %s is not a valid loglevel
hu: Érvénytelen naplózási szint: %s

en: %s is online with multiple devices.
    Choose the device you would like to send the files to.
hu: %s több eszközön is elérhető.
    Ki kell választani, hogy melyik eszköz legyen a fájlküldés célja.

en: %s is typing…
hu: %s éppen ír…

en: %s min ago | %s mins ago
hu[0]: %s perce
hu[1]: %s perce

en: %s participants are typing…
hu: %s résztvevő éppen ír…

en: %s s
hu: %s mp

en: %s stopped sharing their status
hu: %s már nem osztja meg a jelenléti állapotát

en: %s stopped the transfer
hu: %s leállította a fájlátvitelt

en: %s wants to send you a file
hu: %s egy fájlt szeretne küldeni

[ctx: positive longitude]
en: %sE
hu: k.h. %s

[ctx: positive latitude]
en: %sN
hu: é.sz. %s

[ctx: negative latitude]
en: %sS
hu: d.sz. %s

[ctx: negative longitude]
en: %sW
hu: ny.h. %s

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
hu: ** {nick} tagsági szintje mostantól {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
hu: ** {nick} szerepköre mostantól {role}{actor}{reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
hu: ** A tagsági szintem mostantól {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
hu: ** A szerepköröm mostantól {role}{actor}{reason}

en: 1 Day
hu: 1 nap

en: 1 Month
hu: 1 hónap

en: 1 Week
hu: 1 hét

en: 1 Year
hu: 1 év

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: 2 Days
hu: 2 nap

en: 2 hours
hu: 2 óra

en: 3 Months
hu: 3 hónap

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 6 Months
hu: 6 hónap

en: 8 hours
hu: 8 óra

en: : Affiliation changed
hu: : a tagság elvétele

en: : Group chat configuration changed to members-only
hu: : a társalgóba mostantól csak tagok léphetnek be

en: <Description>
hu: <Leírás>

en: <Plugin Name>
hu: <Bővítmény neve>

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
hu: <i>%(artist)s</i> – <b>%(title)s</b>
    <i>(%(source)s)</i>

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
hu: <b>XMPP-cím</b>
    &lt;felhasználó@tartomány/erőforrás&gt; (csak a megadott erőforrás illeszkedik)
    &lt;felhasználó@tartomány&gt; (az összes erőforrás illeszkedik)
    &lt;felhasználó/erőforrás&gt; (csak a megadott erőforrás illeszkedik)
    &lt;tartomány&gt; (a tartomány illeszkedik, vagyis minden felhasználó@tartomány vagy tartomány/erőforrás)

en: <empty>
hu: <üres>

en: <error>
hu: <hiba>

en: A Feature Comparison of Various Servers
hu: Egy kiszolgálókat összehasonlító webhely

en: A Group Chat needs at least one Owner
hu: Legalább egy tulajdonosa kell legyen egy társalgónak

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
hu: Már létezik ilyen nevű fájl, de nincs jogosultság a felülírásához.

en: A fully-featured XMPP chat client
hu: Egy funkciógazdag XMPP üzenetküldő

en: A list of active, completed and stopped file transfers
hu: A folyamatban lévő, befejezett és megállított fájlátvitelek

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
hu: A társalgókban kiemelendő szavak pontosvesszővel tagolt felsorolása.

en: A new group chat has been created
hu: Az új társalgó elkészült

en: A restart may be required for some settings to take effect
hu: Némelyik beállítás csak újraindítás után érvényesül

en: A setting not related to privacy has been changed
hu: Egy magánszférát nem érintő beállítás megváltozott

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
hu: Az API beállítása. Lehet „http” vagy „iq”

[ctx: User status]
en: A_way
hu: _Távol

en: Abort
hu: Megszakítás

[ctx: File transfer state]
en: Aborted
hu: Megszakítva

en: Abuse
hu: Visszaélés

en: Accept
hu: Elfogadás

en: Accept all Contact Requests
hu: Minden kérés elfogadása

en: Account
hu: Fiók

en: Account %s is still connected
hu: A fiók (%s) még csatlakozva van a kiszolgálóhoz

en: Account Added
hu: A fiók elkészült

en: Account Name...
hu: Fióknév…

en: Account Removal Failed
hu: Sikertelen fióktörlés

en: Account Removed
hu: A fiók törlése kész

en: Account Settings…
hu: Fiókbeállítások…

en: Account Wizard
hu: Fiókkészítő segéd

en: Account disabled
hu: A fiók le van tiltva

en: Account exists already
hu: A fiók már létezik

en: Account has been added successfully
hu: A fiók létrehozása sikerült

en: Account has to be connected
hu: A fiókot csatlakoztatni kell

en: Account is being created
hu: A fiók létrehozása folyamatban van

en: Account is not connected.
hu: A fiók nincs csatlakozva.

en: Account: %s
hu: Fiók: %s

en: Accounts
hu: Fiókok

en: Action for left-clicking a preview
hu: Az előnézet bal egérgombos művelete

en: Action on Close
hu: Művelet bezáráskor

en: Action when closing Gajim’s window
hu: Az ablak bezárásakor végrehajtandó művelet

en: Activate
hu: Bekapcsolás

en: Activated
hu: Bekapcsolva

en: Active
hu: Aktív

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add Account
hu: Új fiók

en: Add Contact
hu: Új névjegy

en: Add Contact…
hu: Névjegy felvétele…

en: Add Entry
hu: Új bejegyzés

en: Add Files…
hu: Fájlok kiválasztása…

en: Add Group…
hu: Csoport hozzáadása…

en: Add Proxy
hu: Proxy hozzáadása

en: Add Setting
hu: Hozzáadás

en: Add Workspace
hu: Új munkaterület

en: Add _Contact…
hu: _Névjegy felvétele…

en: Add a checkmark to received messages
hu: A kézbesített üzenet jelzése

en: Add a name and color for your account
hu: A fiók nevének és színének beállítása

en: Add a setting you would like to change
hu: Módosítandó tulajdonság hozzáadása

en: Add new Theme
hu: Új téma

en: Add new line
hu: Új sor

en: Add some details…
hu: Részletezés…

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
hu: A _tanúsítvány felvétele a megbízható tanúsítványok közé

en: Add to Contact List…
hu: Hozzáadás a névjegyekhez…

en: Added %s contact | Added %s contacts
hu[0]: %s névjegy lett hozzáadva
hu[1]: %s névjegy lett hozzáadva

en: Address
hu: Cím

[ctx: Profile]
en: Address
hu: Cím

en: Address does not belong to a group chat server
hu: Az adott címen nincs társalgó

en: Adjust to Status
hu: Jelenléti állapot szerint

en: Adjust to status
hu: Jelenléti állapot szerint

en: Admin
hu: Adminisztrátor

en: Administration
hu: Adminisztráció

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
hu: Adminisztrátor

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
hu: Adminisztrátorok

en: Advanced
hu: Speciális

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
hu: Speciális beállításszerkesztő (ACE)

en: Advanced Configuration Editor…
hu: Speciális beállításszerkesztő…

en: Advanced Settings
hu: Speciális beállítások

en: Advanced settings
hu: Speciális beállítások

en: Affiliation
hu: Tagsági szint

en: Affiliations
hu: Tagság

en: Algorithm
hu: Algoritmus

en: All
hu: Mind

en: All Accounts
hu: Minden fiók

en: All Chat States
hu: Minden értesítés

en: All chat and group chat windows will be closed.
hu: Az összes beszélgetés és társalgó be lesz zárva.

en: All files
hu: Minden fájl

en: All other group chat participants can see your XMPP address
hu: A társalgóban jelenlévők látják egymás címét

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
hu: Lehetővé teszi a D-Bus felületen keresztüli információközlést, illetve a Gajim távirányítását.

en: Allows opening file:/ URIs when clicked.
hu: A file:/ URI megnyitásának engedélyezése.

en: Alternate venue (optional)...
hu: Alternatív hely (nem kötelező)…

en: Always
hu: Mindig

en: An Error Occurred
hu: Hiba történt

en: An entry with this XMPP Address already exists
hu: Ez az XMPP-cím már be van jegyezve

en: An error occurred
hu: Hiba történt

en: An error occurred during account creation
hu: Hiba történt a fiók létrehozása során

en: An error occurred while exporting your messages
hu: Hiba történt az üzenetek exportálása közben

en: An error occurred while trying to change your password.
hu: Hiba történt a jelszómódosítás során.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
hu: Hiba történt a fájl létrehozása során: %(path)s: %(error)s

en: Anonymous login not supported
hu: Nem lehet névtelenül bejelentkezni

en: Another process is using this file.
hu: Ezt a fájlt egy másik folyamat használja.

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
hu: A résztvevők látják egymás teljes XMPP-címét

en: Anyone can join
hu: Bárki beléphet

en: Anyone can join this group chat
hu: Bárki beléphet ebbe a társalgóba

en: Application verification failure
hu: Alkalmazásfüggő ellenőrzési hiba

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Approve
hu: Jóváhagyás

en: Archive
hu: Archiválás

en: Archive corrupted
hu: Az archívum sérült

en: Archive empty
hu: Az archívum üres

en: Archive is malformed
hu: Az archívum hibás

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
hu: Archiválás

en: Archiving Preferences
hu: Archiválási beállítások

en: Archiving Preferences Error
hu: Archiválásbeállítási hiba

en: Archiving Preferences Saved
hu: Az archiválási beállítások mentése kész

en: Archiving Preferences for %s
hu: %s archiválási beállításai

en: Are you sure you want to leave this group chat?
hu: Biztos elhagyható a társalgó?

en: Are you sure you want to quit Gajim?
hu: Biztos leállítható a Gajim?

en: Artists
hu: Alkotók

en: Ask For Status Message on…
hu: Rákérdezés az állapotüzenetre…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
hu: Megerősítés egy társalgó lapjának/ablakának bezárásakor.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
hu: A Gajim ablakának bezárásakor kilépés előtt legyen megerősítés

en: Attention Message Received
hu: Figyelemfelhívás érkezett

en: Audio
hu: Hang

en: Audio / Video Calls
hu: Hang- / videohívás

en: Audio File
hu: Hangfájl

en: Audio Input Device
hu: Bemeneti eszköz

en: Audio Output Device
hu: Kimeneti eszköz

en: Audio Preview
hu: Hangbemutató

en: Audio preview is not available
hu: A hangbemutató nem áll rendelkezésre

en: Audio test
hu: Hangpróba

en: Audio/Video
hu: Hang/Videó

en: Authentication aborted
hu: A hitelesítés megszakítva

en: Authentication currently not possible
hu: A hitelesítés jelenleg nem lehetséges

en: Authentication failed
hu: Sikertelen hitelesítés

en: Authentication mechanism not supported
hu: Nem támogatott hitelesítési mód

en: Authentication mechanism too weak
hu: Túl gyenge hitelesítési mód

en: Author
hu: Szerző

en: Authority and issuer serial number mismatch
hu: A hitelesítő és a kibocsátó sorozatszáma eltérő

en: Authority and subject key identifier mismatch
hu: A hitelesítő és a tárgy kulcsazonosítója eltérő

en: Authorization Request
hu: Engedélykérelem

en: Authors
hu: Készítők

en: Auto Away
hu: Automatikus távollét

en: Auto Away Settings
hu: Automatikus távollét beállításai

en: Auto Extended Away Settings
hu: Automatikus tartós távollét beállításai

en: Auto Not Available
hu: Automatikus tartós távollét

en: Autodetect
hu: Automatikus érzékelés

en: Autojoin
hu: Automatikus csatlakozás

en: Automatic Status
hu: Automatikus jelenléti állapot

en: Automatic Status Change
hu: Automatikus jelenléti állapot

en: Automatic preview disabled
hu: Automatikus előnézet tiltva

en: Automatic preview disabled (file too big)
hu: Automatikus előnézet tiltva (túl nagy fájl)

en: Automatic spell-checking for your messages
hu: Az üzenetek automatikus helyesírás-ellenőrzése

en: Automatically accept all contact requests
hu: Mások kéréseinek automatikus elfogadása

en: Available
hu: Elérhető

[ctx: User status]
en: Available
hu: Elérhető

en: Avatar file size too big
hu: A profilkép fájlmérete túl nagy

[ctx: User status]
en: Away
hu: Távol

en: Back
hu: Vissza

en: Back in some minutes.
hu: Pár perc múlva itt vagyok.

en: Back soon
hu: Közeli visszatérés

en: Ban
hu: Kitiltás

en: Ban %s
hu: %s kitiltása

en: Ban…
hu: Kitiltás…

en: Behaviour of Application Window
hu: Az alkalmazásablak viselkedése

en: Birthday
hu: Születésnap

en: Blind Trust
hu: Vak bizalom

en: Blindly trust new devices until you verify them
hu: Megerősítés előtti bizalom az új eszközökben

en: Block
hu: Tiltás

en: Block Contact
hu: Ismerős tiltása

en: Block Contact…
hu: Ismerős tiltása…

en: Blocking List
hu: Tiltólista

en: Blocking List for %s
hu: Tiltólista ehhez a fiókhoz: %s

en: Block…
hu: Tiltás…

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Bookmarks for %s
hu: Könyvjelzők ehhez a fiókhoz: %s

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
hu: Logikai

[ctx: Contact subscription]
en: Both
hu: Mindkettő

en: Browse
hu: Tallózás

en: Browse history by date
hu: Tallózás dátum szerint

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
hu: %(address)s tallózása %(account)s fiókkal

[ctx: User status]
en: Busy
hu: Elfoglalt

en: CRL has expired
hu: A CRL lejárt

en: CRL is not yet valid
hu: A CRL még nem érvényes

en: CRL signature failure
hu: CRL-aláírási hiba

en: Call
hu: Hívás

en: Call Incoming
hu: Bejövő hívás

en: Call Outgoing
hu: Kimenő hívás

en: Call ended
hu: A hívás véget ért

en: Call with %s
hu: %s hívása

en: Calling (Video)…
hu: Videóhívás…

en: Calling…
hu: Hívás…

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cancel Download
hu: Letöltés megszakítása

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
hu: A kiválasztott fájlátvitel megszakítása és a nem teljes fájlok törlése

en: Cannot overwrite existing file "%s"
hu: A fájl (%s) létezik és nem írható felül

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: Certificate Settings
hu: Tanúsítvány beállításai

en: Certificate Verification Failed
hu: A tanúsítvány ellenőrzése sikertelen

en: Certificate chain too long
hu: A tanúsítványlánc túl hosszú

en: Certificate for 
    %s
hu: Tanúsítvány ehhez a fiókhoz:
    %s

en: Certificate has expired
hu: A tanúsítvány lejárt

en: Certificate is not yet valid
hu: A tanúsítvány még nem érvényes

en: Certificate not trusted
hu: A tanúsítvány nem megbízható

en: Certificate rejected
hu: Visszautasított tanúsítvány

en: Certificate revoked
hu: Visszavont tanúsítvány

en: Certificate signature failure
hu: Tanúsítvány-aláírási hiba

en: Ch_ange Subject
hu: Tém_aváltás

en: Change
hu: Módosítás

en: Change Nickname
hu: Becenév módosítása

en: Change Nickname…
hu: Becenév módosítása…

en: Change Password
hu: Jelszócsere

en: Change Subject
hu: Témaváltás

en: Change your account’s password, etc.
hu: A fiókjelszó módosítása stb.

en: Change your profile picture
hu: Profilkép cseréje

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
hu: Bizonyos idejű tétlenség után a jelenléti állapot „távol”-ra állítása

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
hu: Bizonyos idejű tétlenség után a jelenléti állapot „tartósan távol”-ra állítása

en: Changed by %s
hu: %s által módosítva

en: Changing Password...
hu: Jelszó módosítása…

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
hu: Egy társalgóban a névkiegészítés (TAB) használatakor a becenév után elhelyezendő karakter.

en: Chat Banner: Background Color
hu: A beszélgetés felső sávja: háttérszín

en: Chat Banner: Foreground Color
hu: A beszélgetés felső sávja: előtérszín

en: Chat Banner: Text Font
hu: A beszélgetés felső sávja: betűkészlet

en: Chat List
hu: Beszélgetések

en: Chat history
hu: Előzmények

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
hu: Biztonságos beszélgetés OMEMO vagy PGP által biztosított végpontok közötti titkosítással

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
hu: Biztonságos beszélgetés OMEMO vagy PGP által biztosított végpontok közötti titkosítással.

en: Chats
hu: Beszélgetések

en: Chats from this account will use this workspace by default
hu: A fiók beszélgetései alapértelmezés szerint erre a munkaterületre kerülnek

en: Check For Updates
hu: Frissítések keresése

en: Check for Gajim updates periodically
hu: Programfrissítések rendszeres keresése

en: Check for updates
hu: Frissítések keresése

en: Check for updates periodically
hu: A programfrissítések rendszeres ellenőrzése

en: Checking file…
hu: Fájlellenőrzés…

en: Choose Archive
hu: Archívum kiválasztása

en: Choose Avatar…
hu: Profilkép kiválasztása…

en: Choose Device
hu: Eszköz választása

en: Choose File to Send…
hu: Küldendő fájl kiválasztása…

en: Choose History Export Directory
hu: Az exportálás célkönyvtárának kiválasztása

en: Choose Sound
hu: Hangfájl kiválasztása

en: Choose a color or select an image
hu: Szín vagy kép kiválasztása

en: Choose a group…
hu: Csoport választása…

en: Choose encryption
hu: Titkosítási mód

en: Choose the contact's groups
hu: A névjegy csoportjai

en: Cipher Suite
hu: Titkosítási készlet

en: City
hu: Város

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear Devices
hu: Eszközök eltávolítása

en: Clear Devices Now?
hu: Eltávolíthatóak az eszközök?

en: Clear Devices…
hu: Eszközök eltávolítása…

en: Clear File
hu: Fájlnév törlése

en: Clear Sound
hu: Hang eltávolítása

en: Clear message entry
hu: Az üzenetbeviteli mező törlése

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
hu: További üzenetekre kattintva bővíthető,
    Ctrl + dupla kattintással szűkíthető a kijelölés.

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
hu: Névjegyeik kiválasztásával egy ebbe a társalgóba szóló meghívó küldhető az érintetteknek.

en: Click to change time display
hu: A kijelzési mód kattintással váltható

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
hu: A Flatpak használata mellett történő bővítménytelepítésről szóló Gajim-wiki megtekintése.

en: Click to view location
hu: Kattintás a hely megtekintéséhez

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
hu: A program által ismert IANA-bejegyzésű egységes erőforrás-azonosítók kiegészítése. Szóközökkel tagolt, kisbetűs, kettőspont nélküli felsorolás.

en: Client Certificate
hu: Klienstanúsítvány

en: Close
hu: Bezárás

en: Close Search
hu: A keresés bezárása

en: Close a chat by pressing the Escape key
hu: Az ESC billentyű bezárja a beszélgetést

en: Close chat
hu: A beszélgetés bezárása

en: Close with Escape
hu: Bezárás ESC billentyűvel

en: Code snippet
hu: Kódrészlet

en: Code snippet (%s)
hu: Kódrészlet (%s)

en: Color
hu: Szín

en: Command List
hu: Parancsok

en: Command executed successfully
hu: A parancs végrehajtása sikerült

en: Commands
hu: Parancsok

en: Common Name (CN)
hu: Általános név (CN)

en: Common Name (CN):
hu: Általános név (CN):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
hu: A beszélgetés végpontok közötti titkosításának biztonságát az garantálja, ha ez a kód megjelenik %s eszközén is.

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
hu: A beszélgetés végpontok közötti titkosításának biztonságát az garantálja, ha ez a kód megjelenik a másik fél eszközén is.

en: Complete
hu: Befejezés

en: Complete a command or a nickname
hu: Parancs vagy becenév kiegészítése

en: Completed
hu: A parancs eredménye

[ctx: File transfer state]
en: Completed
hu: Befejezve

en: Composing Only
hu: Csak gépelésértesítés

en: Computer
hu: Számítógép

en: Configuration
hu: Tulajdonságok

en: Configure
hu: Beállítások

en: Configure logging system
hu: A naplózási szint megadása

en: Confirm Unencrypted Connection
hu: Titkosítás nélküli kapcsolat jóváhagyása

en: Confirm new password...
hu: Az új jelszó megerősítése…

en: Connect
hu: Csatlakozás

en: Connect on startup
hu: Bejelentkezés induláskor

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
hu: Más üzenetküldőkhöz való kapcsolódás közvetített kapcsolaton át (Facebook, IRC, …)

en: Connecting
hu: Csatlakozás

en: Connecting to server...
hu: Csatlakozás a kiszolgálóhoz…

en: Connecting...
hu: Csatlakozás…

en: Connection
hu: Kapcsolat

en: Connection Error
hu: Kapcsolódási hiba

en: Connection Settings
hu: Kapcsolódási beállítások

en: Connection failed
hu: Sikertelen kapcsolódás

en: Connection not available
hu: Nincs kapcsolat

en: Connection with %s could not be established.
hu: Nem létesíthető kapcsolat vele: %s.

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Contact Addresses
hu: Kapcsolatfelvétel

en: Contact Connected
hu: Ismerős csatlakozott

en: Contact Details and Settings
hu: Tulajdonságok

en: Contact Disconnected
hu: Ismerős kilépett

en: Contact Information
hu: Névjegyinformációk

en: Contact Infos
hu: Névjegyinformációk

en: Contact List
hu: Névjegyek

en: Contact List Exchange
hu: Névjegyek cseréje

en: Contact List: Contact Background Color
hu: Névjegyek: névjegy háttérszíne

en: Contact List: Contact Font
hu: Névjegyek: névjegy betűkészlete

en: Contact List: Contact Foreground Color
hu: Névjegyek: névjegy előtérszíne

en: Contact List: Group Background Color
hu: Névjegyek: csoport háttérszíne

en: Contact List: Group Font
hu: Névjegyek: csoport betűkészlete

en: Contact List: Group Foreground Color
hu: Névjegyek: csoport előtérszíne

en: Contact Unsubscribed
hu: Ismerős leiratkozott

en: Contact information
hu: Információk megjelenítése

en: Contact list
hu: Névjegyek

en: Contacts
hu: Ismerősök

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
hu: Beszélgetés: becenév színe (bejövő)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
hu: Beszélgetés: becenév színe (kimenő)

en: Conversation: Text Color
hu: Beszélgetés: szövegszín

en: Conversation: Text Font
hu: Beszélgetés: betűkészlet

en: Conversation: URL Color
hu: Beszélgetés: hivatkozás színe

en: Conversations
hu: Beszélgetések

en: Conversations are not stored on the server
hu: A beszélgetéseket a kiszolgáló nem tárolja

en: Conversations are stored on the server
hu: A beszélgetéseket a kiszolgáló tárolja

en: Copy
hu: Másolás

[ctx: Message row action]
en: Copy
hu: Másolás

en: Copy Address
hu: Cím másolása

en: Copy Certificate Information
hu: Tanúsítvány adatainak másolása

en: Copy Email Address
hu: E-mail-cím _másolása

en: Copy Link
hu: Hivatkozás másolása

en: Copy Link Location
hu: Hivatkozás címének másolása

en: Copy Path
hu: Elérési út másolása

en: Copy Text
hu: Szöveg másolása

en: Copy XMPP Address
hu: XMPP-cím másolása

en: Copy XMPP Address/Email
hu: XMPP- vagy e-mail-cím másolása

en: Copy code snippet
hu: Kódrészlet másolása

en: Copy info to clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Copy to clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Correct the last message
hu: A legutóbbi üzenet helyesbítése

[ctx: Message row action]
en: Correct…
hu: Helyesbítés…

en: Could not access file
hu: A fájl nem nyitható meg

en: Could not open file (%s)
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt (%s)

en: Could not save file
hu: Sikertelen mentés

en: Could not save file to selected directory.
hu: A fájlt nem lehet a kiválasztott könyvtárba menteni.

en: Country
hu: Ország

en: Create Account
hu: Fiók létrehozása

en: Create Group Chat
hu: Társalgó létrehozása

en: Create Group Chat…
hu: Társalgó létrehozása…

en: Create New Account
hu: Új fiók létrehozása

en: Create _Group Chat…
hu: Társal_gó létrehozása…

en: Create new group chat
hu: Társalgó létrehozása

en: Create new post
hu: Új üzenet küldése

en: Creating Account...
hu: Fiók létrehozása…

en: Creating thumbnail failed
hu: Nem sikerült létrehozni a bélyegképet

en: Credentials expired
hu: Lejárt hitelesítő adatok

en: Current Developers
hu: Jelenlegi fejlesztők

en: D-Bus Interface
hu: D-Bus felület

en: Dark Theme
hu: Sötét téma

en: Deactivated
hu: Kikapcsolva

en: Debug Logging
hu: Hibakeresési naplózás

en: Decline
hu: Elutasítás

en: Decline Invitation
hu: A meghívás elutasítása

en: Decrease User Interface Font Size
hu: A betűméret csökkentése

en: Decrease playback speed
hu: A lejátszási sebesség csökkentése

en: Decryption failed
hu: A titkosítás visszafejtése sikertelen

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Encryption
hu: Alapértelmezett titkosítás

en: Default Sync Threshold
hu: Alapértelmezett szinkronizálási küszöb

en: Default Workspace
hu: Alapértelmezett munkaterület

en: Default device
hu: Alapértelmezett eszköz

en: Default for chats
hu: Alapértelmezett érték a beszélgetésekhez

en: Default for chats and private group chats
hu: Alapértelmezett érték a beszélgetésekhez és a nem nyilvános társalgókban

en: Default for group chats
hu: Alapértelmezett érték a társalgókban

en: Default for new group chats
hu: Alapértelmezett érték az új társalgókban

en: Default for new public group chats
hu: Alapértelmezett érték az új nyilvános társalgókban

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Fingerprint
hu: Ujjlenyomat törlése

en: Delete Message
hu: Üzenet törlése

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
hu: Üzenet törlése helyben…

en: Delete PEP node?
hu: PEP-elem törlése

en: Delete Theme
hu: Téma törlése

en: Delete message locally?
hu: Törölhető a helyi üzenet?

en: Deny
hu: Elutasítás

en: Deny all subscription requests
hu: Minden feliratkozási kérelem elutasítása

en: Description
hu: Leírás

en: Description:
hu: Leírás:

en: Destroy Group Chat…
hu: Társalgó megszüntetése…

en: Destroy This Chat
hu: A társalgó megszüntetése

en: Details
hu: Tulajdonságok

en: Device "%s"
hu: Eszköz: „%s”

en: Devices
hu: Eszközök

en: Devices connected with "%s"
hu: „%s” eszközei

en: Dial Number
hu: Telefonszám hívása

en: Dictionary URL is missing a "%s"
hu: A szótár URL-jében nincs „%s”

en: Direct Messages
hu: Közvetlen üzenetek

en: Direct transfer (not encrypted)
hu: Közvetlen fájlátvitel (titkosítás nélkül)

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Directory "%s" is not writable
hu: A könyvtár (%s) nem írható

en: Disable Account
hu: Fiók tiltása

en: Disabled
hu: Tiltva

en: Disabled in Preferences
hu: A beállításokban tiltva

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
hu: A számítógépen aktuálisan játszott média információinak közzététele.

en: Disclose information about the operating system you currently use
hu: A használt operációs rendszer adatainak közzététele

en: Disclose the local system time of the device Gajim runs on
hu: A helyi rendszeridő közzététele

en: Disclose the time of your last activity
hu: A legutóbbi tevékenység óta eltelt idő közzététele

en: Discover Services…
hu: Szolgáltatások felderítése…

en: Discussion Logs
hu: Vitanapló

en: Dismiss
hu: Elutasítás

en: Do you accept this request (account: %s)?
hu: El legyen fogadva a kérés (fiók: %s)?

en: Do you accept this request?
hu: El legyen fogadva a kérés?

en: Do you really want to delete this PEP node?
hu: Biztos törölhető ez a PEP-elem?

en: Do you really want to remove "%s"?
hu: Biztosan törölhető: „%s”?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
hu: Biztosan törölhető az összes beszélgetés a Gajimból?
    Figyelem: ez a művelet nem vonható vissza!
    A Gajim ki fog lépni a művelet végeztével.

en: Do you really want to remove your chat history for this chat?
hu: Biztosan törölhetők a beszélgetés előzményei?

en: Do you want to delete this theme?
hu: Törölhető a téma?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
hu: Felülírható a jelenleg telepített verzió?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
hu: A kiszolgálóról (<b>%s</b>) is törölhető a fiók?

en: Doing so will permanently delete this Fingerprint
hu: Az ujjlenyomat végelegesen törlődni fog

en: Don’t show this again
hu: Ne jelenjen meg újra

en: Download
hu: Letöltés

[ctx: Noun]
en: Download
hu: Letöltés

en: Download File
hu: Letöltés

en: Download Update
hu: Frissítés letöltése

en: Download and Install
hu: Letöltés és telepítés

en: Download failed (%s)
hu: Nem sikerült a letöltés (%s)

en: Downloaded %s messages
hu: %s üzenet lett letöltve

en: Downloading…
hu: Letöltés…

en: Draft: %s
hu: Piszkozat: %s

en: Drop files here
hu: Ide ejthetők a fájlok

en: Drop files or contacts
hu: Ide ejthetők fájlok vagy névjegyek

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
hu: Könnyen küldhetők képek, videók vagy más fájlok a barátoknak vagy csoportoknak

en: Eating
hu: Étkezés

en: Edit Name…
hu: Név módosítása…

en: Edit workspace…
hu: A munkaterület módosítása…

en: Edit…
hu: Módosítás…

en: Either a custom URL with %%s in it (where %%s is the word/phrase) or "WIKTIONARY" (which means use Wikitionary).
hu: Lehet egyéni URL, melyben a %%s jelöli a keresett szót/kifejezést, vagy lehet „WIKTIONARY”, a Wiktionary használatához.

en: Email
hu: E-mail-cím

en: Emoji Shortcodes
hu: Hangulatjelkódok

en: Enable
hu: Engedélyez

en: Enable KeepassXC Integration
hu: Együttműködés a KeepassXC-vel

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
hu: A tétlenül töltött idő alapján a jelenléti állapot automatikus beállítása

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
hu: Hangok lejátszása a különféle értesítésekhez

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
hu: Hang- és videóbeszélgetések a Gajimban

en: Enables Gajim to provide a Audio preview
hu: Hangok kipróbálása a Gajimban

en: Enables Gajim to provide a notification area icon
hu: A Gajim ikonjának megjelenítése az értesítési területen

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
hu: A fájlátvitelhez szükséges portok továbbításának automatikus igénylése az útválasztótól

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
hu: Az üzenetek automatikus helyesírás-ellenőrzése

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
hu: Biztonságos jelszótárolás az egyszerű szöveges fájlban történő tárolás helyett

en: Enables libappindicator, an alternative tray icon provider
hu: A libappindicator, mint alternatív tálcaikon-szolgáltató használata

en: Encrypted (%s)
hu: Titkosított (%s)

en: Encrypted Certificate
hu: Titkosított tanúsítvány

en: Encrypting file…
hu: Fájltitkosítás…

en: Encryption (OMEMO)
hu: Titkosítás (OMEMO)

en: Encryption error
hu: Titkosítási hiba

en: Encryption method to use unless overridden on a per-contact basis
hu: Az alapértelmezett titkosítási módszer névjegyenként felülírható

en: Encryption required
hu: Titkosítás szükséges

en: End call
hu: Hívás vége

en: Enter a password to join this chat
hu: A társalgó jelszavának megadása

en: Enter new password...
hu: Ú jelszó…

en: Enter your new nickname
hu: Új becenév megadása

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
hu: A becenevem megadása. Ezen a néven láthatnak a beszélgetőtársak.

en: Error
hu: Hiba

en: Error Loading Image
hu: Képbetöltési hiba

en: Error message: %s
hu: Hibaüzenet: %s

en: Error opening file
hu: Fájlmegnyitási hiba

en: Error received: {}
hu: A hibaüzenet: {}

en: Error while Exporting
hu: Exportálási hiba

en: Error while processing image
hu: Képfeldolgozási hiba

en: Error while receiving search results.
hu: Hiba történt a találatok fogadásakor.

en: Error while retrieving search form.
hu: Hiba történt a keresési űrlap lekérésekor.

en: Error while uploading avatar
hu: A profilkép feltöltése nem sikerült

en: Error!
hu: Hiba!

en: Error: %s
hu: Hiba: %s

en: Error: cannot open %s for reading
hu: Hiba: %s nem olvasható

en: Even more features via plugins
hu: További funkciók hozzáadása bővítmények segítségével

en: Event
hu: Esemény

en: Everyone
hu: Mindenki

en: Everything
hu: Korlátlan

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Execute Command…
hu: Parancsvégrehajtás…

en: Executing…
hu: Parancsvégrehajtás…

en: Expires on
hu: Vége

en: Expires on:
hu: Lejárat:

en: Export
hu: Exportálás

en: Export Chat History
hu: Üzenetek exportálása

en: Export Finished
hu: Az exportálás kész

en: Export your chat history from Gajim
hu: A beszélgetések előzményeinek exportálása

en: Exporting History...
hu: Az üzenetek exportálása…

en: Exporting your messages...
hu: Az üzenetek exportálása…

en: Extended Address
hu: További cím

en: FA_Q (Online)
hu: _GYIK (Online)

en: Failed to Configure Group Chat
hu: A társalgó beállítása nem sikerült

en: Failed to Create Group Chat
hu: Nem sikerült létrehozni a társalgót

en: Failed to Join Group Chat
hu: Nem sikerült belépni a társalgóba

en: Failed to generate avatar.
hu: Nem sikerült létrehozni a profilképet.

en: Fake audio output
hu: Álkimenet

[ctx: Group chat name]
en: Family
hu: Család

en: Feature not available on Windows
hu: A funkció Windows rendszeren nem érhető el

en: Features
hu: Funkciók

en: Features:
hu: Funkciók:

en: Feedback
hu: Visszajelzés

en: Female
hu: Nő

en: Fetching messages…
hu: Üzenetek letöltése…

en: File
hu: Fájl

en: File Name:
hu: Fájlnév:

en: File Offered
hu: Felkínálva átvitelre

en: File Offered…
hu: Felkínálva átvitelre…

en: File Preview
hu: Előnézet

en: File Size Limit
hu: Fájlméretkorlát

en: File Transfer
hu: Fájlátvitel

en: File Transfer Cancelled
hu: Megszakított fájlátvitel

en: File Transfer Completed
hu: Sikeres fájlátvitel

en: File Transfer Error
hu: Fájlátvitel hiba

en: File Transfer Failed
hu: Sikertelen fájlátvitel

en: File Transfer Stopped
hu: Befejezett fájlátvitel

en: File Transfers
hu: Fájlátvitelek

en: File Verification Failed
hu: Sikertelen fájlellenőrzés

en: File corrupted during transfer
hu: A fájl az átvitel során sérült

en: File does not exist
hu: Nem létező fájl

en: File error
hu: Fájlátviteli hiba

en: File is empty
hu: Üres fájl

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
hu: A fájl túl nagy, a megengedett méret: %s

en: File size unknown
hu: Ismeretlen fájlméret

en: File too big, will use direct transfer (not encrypted)
hu: A fájl mérete miatt az átvitel közvetlenül történik (titkosítás nélkül)

en: File transfer stopped
hu: Befejezett fájlátvitel

en: File transfers
hu: Fájlátvitelek

en: File: %s
hu: Fájl: %s

en: Filename: %s
hu: Fájlnév: %s

en: Filetransfer Preference
hu: Fájlátvitel

en: Filter
hu: Szűrés

en: Filter Chats
hu: Beszélgetések szűrése

en: Filter Chats…
hu: A beszélgetések szűrése…

en: Fingerprint for this Device
hu: Ujjlenyomat ehhez az eszközhöz

en: Fingerprints
hu: Ujjlenyomatok

en: Finished
hu: Befejeződött

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
hu: Az előzmények szinkronizálása befejeződött:
    %s üzenet lett letöltve

en: For example: "Julia is now online"
hu: Pédául: „Júlia mostantól elérhető”

en: Force Bookmark 2 usage
hu: A Bookmark 2 használatának kényszerítése

en: Forever
hu: Korlátlan

en: Forget Group Chat
hu: Társalgó elfelejtése

en: Forget this Group Chat
hu: Társalgó elfelejtése

en: Format error in CRL's lastUpdate field
hu: A CRL lastUpdate mezője formailag hibás

en: Format error in CRL's nextUpdate field
hu: A CRL nextUpdate mezője formailag hibás

en: Format error in certificate's notAfter field
hu: A tanúsítvány notAfter mezője formailag hibás

en: Format error in certificate's notBefore field
hu: A tanúsítvány notBefore mezője formailag hibás

en: Format your message
hu: Az üzenet karakterformázása

en: Forward 10 seconds
hu: 10 másodperces előreugrás

[ctx: User status]
en: Free for Chat
hu: Ráér beszélgetni

en: From
hu: Ő

[ctx: Contact subscription]
en: From
hu: Ő

en: Full Message View
hu: Teljes üzenet

en: Full Name
hu: Teljes név

[ctx: Profile]
en: Full Name
hu: Teljes név

en: Fully-featured XMPP chat client
hu: Funkciógazdag XMPP üzenetküldő

en: GLib Version: %s
hu: GLib verzió: %s

en: GTK Version: %s
hu: GTK verzió: %s

en: Gajim %s is available
hu: Megjelent a Gajim %s verziója

en: Gajim - Error
hu: Gajim – Hiba

en: Gajim Themes
hu: A Gajim témái

en: Gajim Update
hu: A Gajim frissítése

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
hu: A Gajim célja, hogy egy könnyen használható és sok funkcióval rendelkező XMPP-kliensként lehetőséget biztosítson az ismerősökkel való kapcsolattartásra, képek és gondolatok egyszerű megosztására, vagy hírek megvitatására.

en: Gajim can not read this file
hu: A fájl nem olvasható

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
hu: Hiba lépett fel a program futása során.
    E jelentés elküldése segíthet kijavítani a hibát.

en: Gajim integrates well with your other devices: simply continue conversations on your mobile device.
hu: A Gajim kiválóan együttműködik más eszközökkel: egy beszélgetés egyszerűen folytatható mobil eszközről is.

en: Gajim is fully synchronised with the archive.
hu: A Gajim teljes szinkronban van az archívummal.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
hu: A kiszolgáló nem érhető el. Ezt hibásan megadott XMPP-cím is okozhatja.

en: Gajim will now exit
hu: A Gajim most kilép

en: Gajim: No updates available (last check: %s)
hu: Gajim: nincsenek frissítések (legutóbbi keresés: %s)

en: Gajim: No updates available (last check: never)
hu: Gajim: nincsenek frissítések (legutóbbi keresés: soha)

en: Gajim: Update check disabled in preferences
hu: Gajim: a frissítések keresése ki van kapcsolva

en: Gathering information…
hu: Információk lekérése…

en: Gender
hu: Nem

[ctx: Profile]
en: Gender
hu: Nem

en: General
hu: Általános

en: Global Group Chat Search
hu: Társalgó keresése globálisan

en: Global Proxy
hu: Globális proxy

en: Global Status
hu: Egységes jelenléti állapot

en: Go
hu: Ugrás

en: Grant Voice
hu: Szólási jog megadása

en: Group
hu: Csoport

en: Group Chat
hu: Társalgók

en: Group Chat Details
hu: A társalgó adatai

en: Group Chat Invitation
hu: Meghívás társalgóba

en: Group Chat Invitation Declined
hu: Meghívó visszautasítva

en: Group Chat Invitation Received
hu: Egy társalgóba szóló meghívó érkezett

en: Group Chat Language
hu: A társalgó nyelve

en: Group Chat Message Highlight
hu: Kiemelt üzenet érkezett egy társalgóba

en: Group Chat Message Received
hu: Üzenet érkezett egy társalgóba

en: Group Chats
hu: Társalgók

en: Group chat already exists
hu: A társalgó már létezik

en: Group chat can be found via search
hu: A társalgó kereséssel megtalálható

en: Group chat does not exist
hu: A társalgó nem létezik

en: Group chat has been destroyed%s
hu: A társalgó megszűnt%s

en: Group chat is closed
hu: A társalgó be van zárva

en: Group chat is now fully anonymous
hu: A társalgóban mostantól teljesen névtelen a jelenlét

en: Group chat is now non-anonymous
hu: A társalgóban mostantól nem névtelen a jelenlét

en: Group chat is now semi-anonymous
hu: A társalgóban mostantól félig névtelen a jelenlét

en: Group chat now does not show unavailable members
hu: A társalgóban mostantól nem láthatók a távollévő tagok

en: Group chat now shows unavailable members
hu: A társalgóban mostantól láthatók a távollévő tagok is

en: Group chat support
hu: Csoportos beszélgetések

en: Groups
hu: Csoportok

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
hu: HTTP (%(method)s) engedélykérés ehhez: %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
hu: HTTP engedélykérelem

en: HTTPS Verification
hu: HTTPS ellenőrzése

en: Hello, I am $name. %s
hu: Szia! $name vagyok. %s

en: Helps to establish calls through firewalls
hu: A hívások tűzfalakon át történő felépítésének segítése

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
hu: Rejtett

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Hide chat list
hu: A beszélgetéslista elrejtése

en: Hide this menu
hu: E menü elrejtése

en: Home
hu: Otthoni

en: Homepage
hu: Weboldal

en: Hostname
hu: Kiszolgálónév

en: How far back should the chat history be synchronised?
hu: Milyen régi üzenetek legyenek szinkronizálva?

en: How long Gajim should keep your chat history
hu: A korábbi beszélgetések tárolásának ideje

en: I can see contact's online status
hu: A jelenléti állapot láthatósága

en: I would like to add you to my contact list.
hu: Szeretnélek felvenni az ismerőseim közé.

en: I would like to add you to my roster.
hu: Szeretnélek felvenni az ismerőseim közé.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
hu: Az IEC-szabvány szerinti KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes használata.

[ctx: Profile]
en: IM Address
hu: Azonnali üzenetküldő címe

en: Id
hu: Azonosító

en: Identified Error
hu: Azonosítási hiba

en: Idle Time
hu: Tétlenségi idő

en: Idle since: %s
hu: Utolsó aktivitás: %s

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
hu: Az ablak villogtatása (a legtöbb ablakkezelőnél ez az alapértelmezett viselkedés) függőben lévő eseményeknél.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
hu: A gajim.org webhelyen lévő bővítmények letöltésének felajánlása

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
hu: A figyelemkérő üzenetek („wizz”) figyelmen kívül hagyása.

en: If enabled, Gajim will save the main window position when hiding it, and restore it when showing the window again.
hu: A főablak pozíciójának mentése elrejtéskor, és visszaállítása ismételt megnyitáskor.

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
hu: A Jingle használata STUN-kiszolgáló segítségével. Vagy a „stun_server” beállításban megadott, vagy az XMPP-kiszolgáló által felajánlott lesz használva.

en: If enabled, you will be able to set a negative priority to your account in the Accounts window. BE CAREFUL, when you are logged in with a negative priority, you will NOT receive any message from your server.
hu: Negatív prioritás megadásának engedélyezése a fiók tulajdonságainak beállításakor. VIGYÁZAT: negatív prioritás esetén semmilyen üzenet nem érkezik meg a kiszolgálótól.

en: If you close this chat, you will leave "%s".
hu: A beszélgetés bezárása a társalgó („%s”) elhagyásával jár.

en: If you quit now, the file(s) being transferred will be lost.
    Do you still want to quit?
hu: Kilépéskor a folyamatban lévő fájlátvitelek megszakadnak.
    Kilépés mégis?

en: Ignore Unknown Contacts
hu: Idegenek mellőzése

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
hu: A névjegyekben nem szereplőktől származó események figyelmen kívül hagyása

en: Image
hu: Kép

en: Images
hu: Képek

en: Import Contacts
hu: Névjegyek importálása

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
hu: Ebben a társalgóban hozzászólás előtt szót kell kérni.
    Egy moderátor fogja elbírálni a kérést.

en: Incoming Call
hu: Bejövő hívás

en: Incoming Call (Video)
hu: Bejövő videóhívás

en: Increase User Interface Font Size
hu: A betűméret növelése

en: Increase playback speed
hu: A lejátszási sebesség növelése

en: Information
hu: Információ

en: Insecure Connection
hu: Nem biztonságos kapcsolat

en: Insert Emoji
hu: Hangulatjel beszúrása

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
hu: A <tt>sentry-sdk</tt> telepítésével könnyebbé tehető a hibajelentés.

en: Install Plugin from ZIP-File
hu: Bővítmény telepítése ZIP-fájlból

en: Install a keyring to store passwords on your system.
hu: Ajánlott egy kulcstartót telepíteni a jelszavak tárolásához.

en: Install from File…
hu: Telepítés fájlból…

en: Installation failed
hu: A telepítés nem sikerült

en: Installed
hu: Telepítve

[ctx: Configuration type]
en: Integer
hu: Egész szám

en: Invalid Address
hu: Érvénytelen cím

en: Invalid CA certificate
hu: Érvénytelen CA-tanúsítvány

en: Invalid File
hu: Érvénytelen fájl

en: Invalid Name
hu: Érvénytelen név

en: Invalid Node
hu: Érvénytelen csomópont

en: Invalid Server Name
hu: Érvénytelen kiszolgálónév

en: Invalid XMPP Address
hu: Érvénytelen XMPP-cím

en: Invalid address: %s
hu: Érvénytelen cím: %s

en: Invalid domain name
hu: Érvénytelen kiszolgálónév

en: Invite
hu: Meghívás

en: Invite Contacts
hu: Ismerősök meghívása

en: Invite friends to group chats or join one
hu: A barátokat meg lehet hívni társalgókba, csatlakozni lehet társalgókhoz

en: Invite to this chat
hu: Meghívás a társalgóba

en: Invitees
hu: Meghívottak

en: Issued by
hu: Kibocsátó

en: Issued by
hu: Kibocsátó

en: Issued on
hu: Kezdete

en: Issued on:
hu: Érvényesség kezdete:

en: Issued to
hu: Tulajdonos

en: Issued to
hu: Tulajdonos

en: It is not possible to send empty files
hu: Üres fájlokat nem lehet küldeni

en: I’m eating.
hu: Eszek.

en: I’m out enjoying life.
hu: Kint vagyok a szabadban, élvezem az életet.

en: I’m synchronizing my contacts from my account at "%s". Could you please add this address to your contact list?
hu: Szinkronizálom a(z) „%s” kiszolgálón lévő fiókom névjegyeit. Hozzáadnád ezt a címet a névjegyeidhez?

en: I’m watching a movie.
hu: Filmet nézek.

en: I’m working.
hu: Dolgozom.

en: JPEG files
hu: JPEG-fájlok

en: Join
hu: Belépés

en: Join Group Chat
hu: Belépés társalgóba

en: Join Group Chat as…
hu: Belépés társalgóba mint…

en: Join Group Chat?
hu: Belépés társalgóba

en: Join Groupchat…
hu: Belépés a társalgóba…

en: Join Support Chat
hu: Terméktámogatási társalgó

en: Joining Group Chat…
hu: Belépés társalgóba…

en: Joining…
hu: Csatlakozás…

en: Join…
hu: Csatlakozás…

en: Just now
hu: Az imént

en: Keep Chat History
hu: A beszélgetések mentése

en: Keep and manage all your chat history
hu: A beszélgetési előzmények tárolása és kezelése

en: Key Size
hu: Kulcsméret

en: Key usage does not include certificate signing
hu: A kulcshasználat nem tartalmaz tanúsítvány-aláírást

en: Kick
hu: Kidobás

en: Kick %s
hu: %s kidobása

en: Kick…
hu: Kidobás…

en: Label
hu: Címke

en: Last but not least
hu: Végül, de nem utolsó sorban

en: Last seen: %s
hu: Legutóbb látva: %s

en: Leave Group Chat
hu: Társalgó elhagyása

en: Left Click Action
hu: Bal egérgomb művelete

en: Let others know if you read up to this point
hu: Értesítés küldése az üzenet elolvasásáról

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
hu: Szóközökkel tagolt felsorolás a helyi kapcsolatok mellett fájlküldésre használandó további gépekről (címfordítás/porttovábbítás esetén).

en: Listing of Servers
hu: Kiszolgálók listája

en: Live Preview
hu: Előnézet

en: Load Image
hu: Kép betöltése

en: Loading Avatar Failed
hu: A profilkép betöltése nem sikerült

en: Loading Preview…
hu: Előnézet betöltése…

en: Loading avatar image failed
hu: A profilkép betöltése nem sikerült

en: Loading…
hu: Betöltés…

en: Local System Time
hu: Helyi rendszeridő

en: Local Time
hu: Helyi idő

[ctx: Group chat description]
en: Local help group
hu: Helyi segítőcsoport

[ctx: Group chat description]
en: Local news and reports
hu: Helyi hírek és értesítések

en: Location at %s
hu: Hely: %s

en: Location:
hu: Tartózkodási hely:

en: Log
hu: Napló

en: Log In
hu: Bejelentkezés

en: Log in with your credentials
hu: Bejelentkezés hitelesítő adatokkal

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Login Settings
hu: Bejelentkezési beállítások

en: Look it up in _Dictionary
hu: Szócikk az értelmező _szótárban

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
hu: A beszélgetésekből közvetlenül lehet keresni a Wikipédián, szótárakban vagy más keresőkkel is

en: Make Admin
hu: Adminisztrátori jog adása

en: Make Member
hu: Tagsági jog adása

en: Make Owner
hu: Tulajdonosi jog adása

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
hu: A profil láthatóvá tehető mindenkinek vagy csak az ismerősöknek.

en: Male
hu: Férfi

en: Manage
hu: Kezelés

en: Manage Proxies
hu: Proxyk kezelése

en: Manage Proxies...
hu: Proxyk kezelése…

en: Manage Sounds
hu: Hangjelzések kezelése

en: Manage Trust
hu: Megbízhatóság

en: Manage your Devices…
hu: Saját eszközök kezelése…

en: Manually set the hostname for the server
hu: A kiszolgáló gépnevének kézi beállítása

en: Mark as Read
hu: Megjelölés olvasottként

en: Mark as read
hu: Megjelölés olvasottként

en: Maximum file size for preview downloads
hu: Letöltési méretkorlát az előnézet létrehozásakor

en: Me
hu: Én

en: Media Playback
hu: Médialejátszás

en: Member
hu: Tag

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
hu: Tag

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
hu: Tagok

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
hu: Csak tagoknak

en: Mention: Message Background Color
hu: Említés: üzenet háttérszíne

en: Message
hu: Üzenet

en: Message Correction: Background Color
hu: Üzenet helyesbítése: háttérszín

en: Message Receipts (✔)
hu: Üzenetnyugták (✔)

en: Message Received
hu: Üzenet érkezett

en: Message Sent
hu: Üzenet elküldve

en: Message composition
hu: Üzenetszerkesztés

en: Message corrected. Original message:
    %s
hu: Helyesbített üzenet. Az eredeti üzenet:
    %s

en: Messages are archived on the server
hu: Az üzeneteket a kiszolgáló tárolja

en: Messages will only be available for reading them later if storing chat history is enabled and if the contact is in your contact list.
hu: Az üzenetek később már csak akkor olvashatók el, ha a beszélgetések mentése be van kapcsolva és a másik fél szerepel a névjegyek között.

en: Minimize
hu: Minimalizálás

en: Minutes until your status gets changed
hu: Percben megadott tétlenség, miután a jelenléti állapot megváltozik

en: Miscellaneous
hu: Vegyes

en: Missing dependencies for Audio/Video
hu: A hang-/videóhíváshoz szükséges összetevők hiányoznak

en: Missing necessary encryption plugin
hu: A titkosítás bővítménye hiányzik

[ctx: Group chat feature]
en: Moderated
hu: Moderált

en: Moderation
hu: Moderálás

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
hu: Moderátor

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
hu: Moderátorok

en: Modify
hu: Módosítás

en: Modify Gateway…
hu: Átjáró módosítása…

en: Move Chat
hu: Beszélgetés mozgatása

en: Movie
hu: Filmnézés

en: Must be a port number
hu: A port számát kell megadni

en: Mute Chat
hu: Némítás

en: Mute Sounds
hu: Hangok némítása

en: My Workspace
hu: Munkaterület

en: Name
hu: Név

en: Name <b>default</b> is not allowed
hu: A <b>default</b> nem használható névként

en: Needs gspell to be installed
hu: A Gspell szükséges hozzá

en: Never
hu: Soha

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
hu: A csevegőklienseket szinkronban tartva egy üzenet sem vész el

en: New Contact
hu: Új ismerős

en: New Group
hu: Új csoport

en: New Search
hu: Új keresés

en: New Workspace
hu: Új munkaterület

en: New message from
hu: Új üzenet tőle:

[ctx: Group chat name]
en: News
hu: Hírek

en: Next
hu: Következő

en: Nickname
hu: Becenév

en: No
hu: Nem

en: No Connection Available
hu: Nincs kapcsolat

en: No File Transfer available
hu: Nem lehet fájlt küldeni

en: No Notifications
hu: Nincs értesítés

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
hu: Nem kell jelszó

en: No Proxy
hu: Nincs proxy

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: No Sync
hu: Nincs szinkronizálás

en: No Threshold
hu: Korlátlan

en: No additional requirements
hu: Nincs további követelmény

en: No automatic preview
hu: Nincs automatikus előnézet

en: No commands available
hu: Nincsenek parancsok

en: No contact addresses published for this server.
hu: Nincs megadva elérhetőség a kiszolgálóhoz.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
hu: Nincs a feltételnek megfelelő névjegy.
    XMPP-címet is meg lehet adni

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
hu: Nincs a feltételnek megfelelő névjegy.
    XMPP-címet is meg lehet adni.

en: No devices found to encypt this message to. Querying for devices now…
hu: Nincs eszköz, amelyre az üzenet titkosítható lenne. Az eszközök lekérdezése…

en: No devices online
hu: Nincs csatlakozott eszköz

en: No info available
hu: Nincs információ

en: No proxy used
hu: Nincs proxy

en: No results
hu: Nincs találat

en: No results found
hu: Nincs találat

en: Node
hu: Csomópont

[ctx: Configuration description]
en: None
hu: Nincs leírás

[ctx: Contact subscription]
en: None
hu: Egyik sem

[ctx: Gender]
en: None
hu: Egyik sem

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
hu: Nincs

[ctx: Group chat contact role]
en: None
hu: Nincs

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
hu: Nem névtelen

en: Not Available
hu: Tartósan távol

[ctx: User status]
en: Not Available
hu: Tartósan távol

en: Not Connected
hu: Nincs kapcsolat

en: Not Decided
hu: Nem eldöntött

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
hu: Nem moderált

en: Not accelerated
hu: Nincs gyorsítás

en: Not available
hu: Nem érhető el

en: Not connected
hu: Nincs kapcsolat

en: Not encrypted
hu: Nem titkosított

[ctx: File transfer state]
en: Not started
hu: Kezdésre vár

[ctx: Profile]
en: Note
hu: Megjegyzések

en: Note to myself
hu: Feljegyzés magamnak

en: Note: Anonymous accounts are not possible on all servers
hu: Figyelem: nem minden kiszolgálón lehet névtelen fiókot létrehozni

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: Notification Area Icon
hu: Ikon az értesítési területen

en: Notification Sounds
hu: Értesítési hangok

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Notifications When Away
hu: Értesítések távollét esetén is

en: Notify after update
hu: Értesítés frissítés után

en: Notify me when the automatic update was successful
hu: Üzenet megjelenítése az automatikus frissítés végeztével

en: Notify of events in the notification area.
hu: Értesítések megjelenítése az értesítési területen.

en: Notify on all Messages
hu: Értesítés minden üzenetről

[ctx: Switch]
en: Off
hu: Ki

en: Offline
hu: Kijelentkezett

[ctx: Switch]
en: On
hu: Be

en: One Month
hu: Egy hónap

en: One Year
hu: Egy év

en: Online Status
hu: Jelenléti állapot

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
hu: Csak az adminisztrátorok és a tulajdonos módosíthatják a tagsági szintet

en: Only moderators can see your XMPP address
hu: Csak a moderátorok látják a tagok címét

en: Open
hu: Megnyitás

[ctx: Group chat feature]
en: Open
hu: Nyitott

en: Open Email Composer
hu: Levelező _megnyitása

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: Open Link
hu: Hivatkozás megnyitása

en: Open Link in Browser
hu: Hivatkozás megnyitása böngészőben

en: Open Link in _Browser
hu: _Hivatkozás megnyitása böngészőben

en: Open Path
hu: Elérési út megnyitása

en: Open Plugins…
hu: Bővítmények megnyitása…

en: Open _Folder
hu: M_appa megnyitása

en: Open as _Link
hu: Megnyitás _hivatkozásként

en: Open folder
hu: Mappa megnyitása

en: Open search bar
hu: Keresőpanel megnyitása

en: OpenGL accelerated
hu: OpenGL gyorsítással

en: Operating System
hu: Operációs rendszer

[ctx: Profile]
en: Organisation
hu: Szervezet

en: Organization (O)
hu: Szervezet (O)

en: Organization (O):
hu: Szervezet (O):

en: Organize your chats with workspaces
hu: A beszélgetések munkaterületekre rendszerezhetőek

[ctx: Gender]
en: Other
hu: Egyéb

en: Other devices connected with your account
hu: A jelenlegi fiókhoz tartozó további eszközök

en: Others
hu: Egyéb

en: Out
hu: Szabadban

en: Out of memory
hu: Elfogyott a memória

en: Outcasts
hu: Kitiltottak

en: Overwrite Plugin?
hu: Felül legyen írva a bővítmény?

en: Owner
hu: Tulajdonos

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
hu: Tulajdonos

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
hu: Tulajdonosok

en: PEP Configuration
hu: PEP beállítások

en: PEP Service Configuration (%s)
hu: PEP szolgáltatások beállítása (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
hu: A PEP-elem (%(node)s) nem lett eltávolítva:
    %(message)s

en: PEP node was not removed
hu: A PEP-elem nem lett eltávolítva

en: PKCS12 Files
hu: PKCS12-fájlok

en: PNG files
hu: PNG-fájlok

en: Pa_use/Resume
hu: Szü_net/folytatás

en: Pango Version: %s
hu: Pango verzió: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
hu: Résztvevő

en: Participants
hu: Résztvevők

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
hu: Résztvevők

en: Participants asking for voice:
hu: Résztvevők, akik szót kértek:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
hu: A társalgóba belépők küldhetnek üzeneteket

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
hu: A társalgóba belépve engedélyt kell kérni az üzenetek küldéséhez

en: Pass_word
hu: Jel_szó

en: Password
hu: Jelszó

en: Password Change Failed
hu: Sikertelen jelszómódosítás

en: Password Changed
hu: A jelszó megváltozott

en: Password Required
hu: Jelszó szükséges

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
hu: Jelszó szükséges

en: Password contains prohibited characters
hu: A jelszó tiltott karaktereket tartalmaz

en: Passwords do not match
hu: A jelszavak nem egyeznek

en: Past Developers
hu: Fejlesztők voltak

en: Paste Last Input
hu: A legutóbb bevitt adat beillesztése

en: Paste as Code Block
hu: Beillesztés forráskódként

en: Paste as Quote
hu: Beillesztés idézetként

en: Path length constraint exceeded
hu: Az elérési út túl hosszú

en: Pause or resume file transfer
hu: A fájlátvitel szüneteltetése vagy folytatása

[ctx: File transfer state]
en: Paused
hu: Szüneteltetve

en: Pending Event
hu: Várakozó események

en: Pending Voice Requests
hu: Várakozó szólási kérelmek

en: Permanently
hu: Állandó

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
hu: Állandó

en: Personal notes about this contact
hu: Személyes megjegyzések a névjegyhez

en: Phone
hu: Telefon

en: Phone No.
hu: Telefonszám

en: Picture and Name
hu: Profilkép és név

en: Pin Chat
hu: Beszélgetés kitűzése

en: Pinned
hu: Kitűzve

en: Pl_ugins
hu: Bő_vítmények

en: Play Sound
hu: Hang lejátszása

en: Play Sounds
hu: Hangok lejátszása

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
hu: Hangok lejátszása „távol”, „elfoglalt” stb. jelenléti állapotnál

en: Play sounds to notify about events
hu: Figyelmeztetés hangjelzéssel az eseményekre

en: Please choose an account
hu: Fiók választása

en: Please enter an XMPP address
hu: XMPP-cím megadása

en: Please enter your credentials or Sign Up
hu: Azonosítóadatok megadása vagy regisztráció

en: Please enter your new password.
hu: Az új jelszó megadása.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
hu: Jelszó megadása ehhez:
    %(jid)s
    (Fiók: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
hu: Ellenőrizni kell, hogy csatlakozva van-e a fiók (%s).

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account to a directory of your choice.
hu: Választani kell egy fiókot.
    Ennek a fióknak az összes üzenete a megadott könyvtárba lesz exportálva.

en: Please use these settings with caution!
hu: Ez a funkció körültekintéssel használandó!

en: Please use yyyy-mm-dd
hu: Dátumformátum: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: Plugin Settings
hu: Bővítménybeállítások

en: Plugin Updates
hu: Bővítmények frissítése

en: Plugin already exists
hu: A bővítmény már létezik

en: Plugin failed
hu: A bővítmény betöltése nem sikerült

en: Plugin manager
hu: Bővítménykezelő

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Plugins Updated Successfully
hu: A bővítmények frissítése sikerült

en: Plugins: No updates available
hu: Bővítmények: nincsenek frissítések

en: Plugins: Update check disabled in preferences
hu: Bővítmények: a frissítések keresése ki van kapcsolva

en: Port must be a number between 0 and 65535
hu: A port egy 0 és 65535 közötti szám kell legyen

en: Post Office Box
hu: Postacím

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Prefer direct messages in private group chats
hu: A közvetlen üzenetek előnyben részesítése a nem nyilvános társalgókban

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
hu: Beállítás

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Preferred file transfer mechanism for file drag&drop on a chat window
hu: A beszélgetésbe ejtett fájlok küldési módja

en: Presets
hu: Sablonok

en: Preview Size
hu: Előnézet mérete

en: Preview all Image URLs
hu: Előnézet minden képhivatkozáshoz

en: Preview in Public Group Chats
hu: Előnézet nyilvános társalgókban

en: Preview new messages in notification popup?
hu: Szerepeljen-e az üzenet előnézete az értesítésben?

en: Previous
hu: Előző

en: Print XML stanzas and other debug information
hu: XML üzenetblokkok és egyéb hibakeresési információk kiírása

en: Priority
hu: Prioritás

en: Privacy
hu: Magánélet védelme

en: Private
hu: Nem nyilvános

en: Profile
hu: Profil

en: Profile application with cprofile
hu: Az alkalmazás profilozása cProfile-lal

en: Progress
hu: Állapot

[ctx: Group chat description]
en: Project discussion
hu: Projektmegbeszélés

en: Protocol
hu: Protokoll

en: Proxy Host
hu: Proxy gépneve

en: Proxy Type
hu: Proxy típusa

en: Proxy, custom hostname and port
hu: Proxy, egyéni gépnév/port

en: Public
hu: Nyilvános

[ctx: Group chat feature]
en: Public
hu: Nyilvános

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
hu: Nyilvános titkosítókulcs

en: Public Key Information
hu: Nyilvánoskulcs-információ

en: Public Key:
hu: Nyilvános kulcs:

en: Purge Chat History…
hu: Beszélgetési előzmények törlése…

en: Purge all Chat History
hu: Beszélgetési előzmények törlése

en: PyGObject Version: %s
hu: PyGObject verzió: %s

en: Quit
hu: Kilépés

en: Quit Gajim
hu: Kilépés a programból

en: Quote next message
hu: A következő üzenet idézése

en: Quote previous message
hu: Az előző üzenet idézése

[ctx: Message row action]
en: Quote…
hu: Idézés…

en: Re-Login
hu: Ismételt bejelentkezés

en: Re-Login now?
hu: Bejelentkezés újra?

en: Re_gister
hu: Re_gisztrálás

en: Read _Wikipedia Article
hu: Szócikk a _Wikipédián

en: Read more about blind trust
hu: Bővebben a vak bizalomról

en: Really block this contact?
hu: Biztos tiltható ez az ismerős?

en: Reason
hu: Indoklás

en: Reason (optional)
hu: Indoklás (nem kötelező)

en: Reason (optional)...
hu: Indoklás (nem kötelező)…

en: Reason for destruction
hu: A megszűnés oka

en: Reason: %s
hu: Ok: %s

[ctx: Message state]
en: Received
hu: Kézbesítve

en: Recent history
hu: Legutóbbii üzenetek

en: Recipient:
hu: Címzett:

en: Recipient: %s
hu: Címzett: %s

en: Recognize your account by color
hu: A fiók megkülönböztető színének kiválasztása

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Register
hu: Regisztrálás

en: Register on the Website
hu: Webes regisztráció

en: Registering…
hu: Regisztrálás…

en: Registration failed
hu: Sikertelen regisztráció

en: Registration successful
hu: Sikeres regisztráció

en: Reject file transfer
hu: Fájlátvitel elutasítása

en: Remember Last Status
hu: A legutóbbi jelenléti állapot mentése

en: Remote server not found
hu: A kiszolgáló nem található

en: Remote server timeout
hu: Időtúllépés

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove Account
hu: Fiók törlése

en: Remove Chat History
hu: Beszélgetési előzmények törlése

en: Remove Chat History?
hu: Törölhetők az előzmények?

en: Remove Contact
hu: Névjegy törlése

en: Remove Group
hu: Csoport törlése

en: Remove Group...
hu: Csoport törlése…

en: Remove History…
hu: Előzmények törlése…

en: Remove Notification
hu: Értesítés törlése

en: Remove Proxy
hu: Proxy törlése

en: Remove Setting
hu: Beállítás törlése

en: Remove Theme
hu: Téma törlése

en: Remove Transport
hu: Közvetített kapcsolat törlése

en: Remove Workspace
hu: Munkaterület törlése

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
hu: A folyamatban lévő, befejezett és megállított fájlátvitelek törlése a listából

en: Remove contact from contact list
hu: Egy ismerős törlése a névjegyek közül

en: Remove from contact list
hu: Törlés a névjegyekből

en: Remove this workspace
hu: A munkaterület törlése

en: Remove your profile picture
hu: Profilkép törlése

en: Removed %s contact | Removed %s contacts
hu[0]: %s névjegy lett törölve
hu[1]: %s névjegy lett törölve

en: Remove…
hu: Eltávolítás…

en: Removing Account...
hu: Fiók törlése…

[ctx: Group chat name]
en: Repairs
hu: Javítások

en: Report
hu: Jelentés

en: Request Search Form
hu: Keresési űrlap lekérése

en: Request Voice
hu: Szólási jog kérése

en: Request contact information (Tune, Location)
hu: Névjegy-információk kérése (zene, tartózkodási hely)

en: Request to see this contact's online status
hu: A másik fél felkérése a jelenléti állapotának megosztására

en: Requesting Command List
hu: Parancsok lekérése

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
hu: HTTP-fájlfeltöltés kezdeményezése…

en: Requesting Register Form
hu: Regisztrációs űrlap lekérése

en: Requesting register form from server…
hu: A regisztrációs űrlap lekérése a kiszolgálóról…

en: Requesting search form from server
hu: Keresési űrlap lekérése a kiszolgálóról

en: Required
hu: Kötelező

en: Requires: Gspell
hu: Követelmény: Gspell

en: Requires: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav and gstreamer-gtk3-plugin
hu: Követelmény: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav and gstreamer-gtk3-plugin

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
hu: Követelmény: gnome-keyring vagy kwallet

en: Requires: gsound
hu: Követelmény: gsound

en: Requires: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0
hu: Követelmény: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0

en: Requires: gupnpigd-1.0
hu: Követelmény: gupnpigd-1.0

en: Requires: libappindicator3
hu: Követelmény: libappindicator3

en: Requires: libxss
hu: Követelmény: libxss

en: Reserved Name
hu: Foglalt név

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Reset Hints
hu: Javaslatok alaphelyzetbe

en: Reset User Interface Font Size
hu: A betűméret visszaállítása

en: Reset all chats to the current default value
hu: A jelenlegi alapértelmezések beállítása minden beszélgetésre

en: Reset all group chats to the current default value
hu: A jelenlegi alapértelmezések beállítása minden társalgóban

en: Resets value to default
hu: Visszaállítás az alapértelmezett értékre

en: Resource
hu: Erőforrás

en: Restart Gajim for changes to take effect
hu: A változások érvényesítéséhez a Gajim újraindítása szükséges

en: Restore chat
hu: Beszélgetés újranyitása

en: Restore last state
hu: Legutóbbi állapot

en: Restore status and status message of your last session
hu: A legutóbbi munkamenet jelenléti állapotának és állapotüzenetének visszaállítása

en: Retract Message
hu: Üzenet visszavonása

en: Retract message?
hu: Vissza kell vonni az üzenetet?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
hu: Visszavonás…

en: Revoke Member
hu: Tagság elvétele

en: Revoke Voice
hu: Szólási jog megvonása

en: Rewind 10 seconds
hu: 10 másodperces visszaugrás

en: Role
hu: Szerepkör

[ctx: Profile]
en: Role
hu: Szerepkör

en: SSL Certificate Verification Error
hu: Hiba az SSL-tanúsítvány ellenőrzésekor

en: SSL certificate error
hu: Hibás SSL-tanúsítvány

en: STUN Server
hu: STUN-kiszolgáló

en: STUN Server Settings
hu: STUN-kiszolgáló beállításai

en: STUN server to use when using Jingle
hu: A Jingle használatát segítő STUN-kiszolgáló

en: SVG files
hu: SVG-fájlok

en: Sales
hu: Értékesítés

en: Save
hu: Mentés

en: Save File as…
hu: Fájl mentése másként…

en: Save Password
hu: Jelszó megjegyzése

en: Save as...
hu: Mentés másként…

en: Save as…
hu: Mentés másként…

en: Saving Avatar Failed
hu: A profilkép mentése nem sikerült

en: Saving avatar image failed
hu: A profilkép mentése nem sikerült

en: Say hi to your new contact…
hu: Az új ismerős üdvözlése…

en: Scan QR Code
hu: QR-kód megjelenítése

en: Scan this QR code to join %s.
hu: %s: belépés QR-kóddal.

en: Scan this QR code to start a chat with %s.
hu: %s: beszélgetés kezdeményezése QR-kóddal.

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
hu: Vizsgálat: %(current)d / %(total)d…

en: Scroll down
hu: Görgetés le

en: Scroll up
hu: Görgetés fel

en: Scroll up to load more chat history…
hu: Felfelé görgetve korábbi üzenetek tölthetők be…

en: Search
hu: Keresés

en: Search Participants…
hu: Résztvevők keresése…

en: Search Result
hu: Találatok

en: Search all Chats
hu: Keresés az összes beszélgetésben

en: Search contacts...
hu: Névjegy keresése…

en: Search for Gajim updates periodically?
hu: Keressen időnként a program frissítéseket?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
hu: Társalgó keresése globálisan
    (az Enter gombbal indítható a keresés)

en: Searching
hu: Keresés

en: Searching…
hu: Keresés…

en: Search…
hu: Keresés…

en: Secure Password Storage
hu: Biztonságos jelszótárolás

en: Security
hu: Biztonság

en: Security Labels
hu: Biztonsági címkék

en: Security Warning
hu: Biztonsági figyelmeztetés

en: Select Account
hu: Fiókválasztás

en: Select Contacts
hu: Névjegyek választása

en: Select File…
hu: Fájl választása…

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
hu: Üzenetek kijelölése…

en: Select a security label for your message…
hu: Az üzenet biztonsági címkéjének kiválasztása…

en: Select an audio output (e.g. speakers, headphones)
hu: A hangkimeneti eszköz (pl. hangszórók, fejhallgatók) kiválasztása

en: Select an emoji
hu: Hangulatjel beszúrása

en: Select playback speed
hu: A lejátszási sebesség beállítása

en: Select the account with which you want to synchronise
hu: A szinkronizálandó fiók kiválasztása

en: Select the contacts you want to synchronise
hu: A szinkronizálandó névjegyek kijelölése

en: Select your audio input (e.g. microphone)
hu: A hangbemeneti eszköz (pl. mikrofon) kiválasztása

en: Select your video input device (e.g. webcam, screen capture)
hu: A videobemeneti eszköz (pl. webkamera, képernyőfelvevő) kiválasztása

en: Selected image could not be loaded.
hu: A kiválasztott kép nem tölthető be.

en: Selected security label: %s
hu: A kiválasztott biztonsági címke: %s

en: Self signed certificate
hu: Saját aláírású tanúsítvány

en: Self signed certificate in certificate chain
hu: Saját aláírású tanúsítvány a tanúsítványláncban

[ctx: Group chat feature]
en: Semi-Anonymous
hu: Részben névtelen

en: Send Chat Markers
hu: Olvasás visszaigazolása

en: Send Chat State
hu: Beszélgetésállapot küldése

en: Send Chatstate
hu: Beszélgetésállapot küldése

en: Send Chatstate in Group Chats
hu: Beszélgetésállapot küldése társalgókban

en: Send File
hu: Fájlküldés

en: Send File (max. %s)…
hu: Fájlküldés (max. %s)…

en: Send File Directly…
hu: Közvetlen fájlküldés…

en: Send Files
hu: Fájlküldés

en: Send Files Directly
hu: Közvetlen fájlküldés

en: Send File…
hu: Fájlküldés…

en: Send Message
hu: Üzenet küldése

en: Send Message Receipts
hu: Üzenetnyugták küldése

en: Send Messages with Control+Enter
hu: Küldés a Ctrl+Enter billentyűkombinációval

en: Send Read Markers
hu: Olvasás visszajelzése

en: Send _Report
hu: Jelentés _küldése

en: Send message on Ctrl+Enter and make a new line with Enter.
hu: A Ctrl+Enter az üzenet elküldésére, az Enter új sor beszúrására szolgáljon.

en: Send the message
hu: Az üzenet elküldése

en: Sender:
hu: Feladó:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
hu: Továbbított névjegy: %(jid)s (%(name)s)

en: Sent contacts:
hu: Továbbított névjegyek:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
hu: Teljesen különálló profilfájlok (a mentett beszélgetések és a bővítmények is)

en: Serial Number
hu: Sorozatszám

en: Serial Number:
hu: Sorozatszám:

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Server Info
hu: Kiszolgáló-információ

en: Server Shutdown
hu: Kiszolgálói üzemszünet

en: Server Software
hu: Kiszolgálószoftver

en: Server Software: %s
hu: Kiszolgálószoftver: %s

en: Server Uptime
hu: A kiszolgáló üzemideje

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Service Discovery
hu: Szolgáltatásfelderítés

en: Service Discovery using account %s
hu: Szolgáltatások felderítése ezzel a fiókkal: %s

en: Service Gateway
hu: Szolgáltatásátjáró

en: Set configuration directory
hu: A beállítási könyvtár megadása

en: Set status message
hu: Állapotüzenet beállítása

en: Set your activity or tune to show your friends how you are feeling
hu: Tudatható a barátokkal az elfoglaltság, zenehallgatás vagy hangulat

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
hu: A GLib hibaüzenetek kiírását biztosító környezeti változó beállítása

en: Setting is locked by the system
hu: A beállítást a rendszer zárolta

en: Settings
hu: Beállítások

en: Share Contact…
hu: Névjegy megosztása…

en: Share Group Chat…
hu: A társalgó címének megosztása…

en: Share Status
hu: Jelenléti állapot megosztása

en: Share Video
hu: Videó megosztása

en: Share my online status
hu: Láthatja a jelenléti állapotomat

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Show Commands
hu: Parancsok megjelenítése

en: Show Contact Infos
hu: A névjegy tulajdonságainak megjelenítése

en: Show Content
hu: Tartalom megjelenítése

en: Show Inactive Devices
hu: Inaktív eszközök megjelenítése

en: Show Invitation
hu: A meghívás részletei

en: Show Join/Leave
hu: Be- és kilépések jelzése

en: Show Joined / Left
hu: Be- és kilépések jelzése

en: Show Location
hu: Hely megjelenítése

en: Show My Video Stream
hu: A saját képem megjelenítése

en: Show Notifications
hu: Értesítések megjelenítése

en: Show Offline Contacts
hu: Kilépettek megjelenítése

en: Show Send Message Button
hu: Küldés gomb megjelenítése

en: Show Status Changes
hu: Állapotváltozások jelzése

en: Show Subject
hu: Téma megjelenítése

en: Show Transfers
hu: Fájlátvitelek

en: Show XML console
hu: XML-parancssor

en: Show _Features
hu: _Tulajdonságok

en: Show a confirmation dialog before connecting unencrypted
hu: Legyen megerősítő kérdés a titkosítás nélküli kapcsolódás előtt

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
hu: Megerősítés kérése egy ismerős letiltásakor. Üresen hagyva nem jelenik meg kérdés.

en: Show a list of emojis
hu: Hangulatjelek

en: Show a live preview to test your video source
hu: Élőkép megjelenítése a videóforrás kipróbálásához

en: Show all warnings
hu: Minden figyelmeztetés megjelenítése

en: Show chat list
hu: Beszélgetéslista megjelenítése

en: Show chat state (e.g. "is typing…") next to your contact’s name
hu: A beszélgetésállapot (pl. „éppen ír…”) jelzése a beszélgetőtárs neve után

en: Show in Taskbar
hu: Megjelenés a feladatsávon

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
hu: Az üzenet bizalmasságát leíró címkék megjelenítése, ha a kiszolgáló támogatja a XEP-0258 bővítményt

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
hu: Az üzenet metaadatainak (profilkép, becenév, időbélyeg) összevont kijelzése az egyazon küldőtől adott időtartamon belül érkező üzeneteknél.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
hu: Értesítések megjelenítése a „távol”, „elfoglalt” stb. jelenléti állapotoknál

en: Show on Startup
hu: Megjelenés indításkor

en: Show only critical errors
hu: Csak a kritikus hibák megjelenítése

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
hu: Automatikus előnézet a nyilvános társalgókban (személyes adatok felfedésével járhat)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
hu: Előnézet minden URL-hez, amely képre hivatkozik (veszélyes lehet)

en: Show previews for files
hu: A fájlok előnézetének megjelenítése

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
hu: Javaslatok megjelenítése hangulatjelkódok (pl. :+1:) beírásakor

en: Show the application's version
hu: Az alkalmazás verziószámának megjelenítése

en: Show window in the taskbar
hu: Az ablak megjelenítése a feladatsávon

en: Show window when starting Gajim
hu: A programablak legyen látható a Gajim indításakor

en: Show your own video stream in calls
hu: A hívások alatt a saját képem is legyen látható

en: Show/Hide Window
hu: Ablak elrejtése/felfedése

en: Shows a list of file transfers between you and your contacts
hu: A küldött és fogadott fájlok megjelenítése

en: Shutting down Gajim
hu: A Gajim bezárása

en: Sign In
hu: Bejelentkezéskor

en: Sign Up
hu: Regisztráció

en: Sign up Anonymously
hu: Névtelen regisztráció

en: Sign up for a new account on a server of your choice
hu: Új fiók létrehozása egy tetszőleges kiszolgálón

en: Signup not allowed
hu: A regisztráció tiltott

en: Size of preview images in pixels
hu: Az előnézeti képek pixelben megadott mérete

en: Sleeping
hu: Alvás

en: Software
hu: Szoftver

en: Something went wrong. Video feature disabled.
hu: Valami nem működik. A videófunkció le lett tiltva.

en: Sorry, that should not have happened
hu: Elnézést, ennek nem kellett volna előfordulni

en: Sort Participant List by Status
hu: A résztvevők rendezése a jelenléti állapotuk alapján

en: Sort by Status
hu: Állapot szerinti rendezés

en: Sounds
hu: Hangok

en: Sounds When Away
hu: Hangok távollét esetén is

en: Spaces are not allowed
hu: A név nem tartalmazhat szóközt

en: Speed: %s
hu: Sebesség: %s

en: Spell Checker
hu: Helyesírás-ellenőrző

en: Spell Checking
hu: Helyesírás ellenőrzése

[ctx: Group chat description]
en: Spring gathering
hu: Tavaszi találkozó

en: Sta_tus
hu: Jelenléti állapo_t

en: Stage
hu: Parancsbeállítások

[ctx: File transfer state]
en: Stalled
hu: Megszakadt

en: Start / Join Chat
hu: Beszélgetés kezdeményezése

en: Start Chat
hu: Beszélgetés kezdeményezése

en: Start Chatting…
hu: Beszélgetés kezdeményezése…

en: Start Chat…
hu: Beszélgetés kezdeményezése…

en: Start New Chat
hu: Beszélgetés kezdeményezése

en: Start Search...
hu: Keresés…

en: Start Video Call…
hu: Videóhívás…

en: Start Voice Call…
hu: Hanghívás…

en: Start a new chat
hu: Beszélgetés kezdeményezése

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
hu: Beszélgetés kezdeményezése, belépés egy társalgóba vagy új társalgó keresése. XMPP-cím is megadható.

en: Start/stop playback
hu: Lejátszás indítása/leállítása

en: State
hu: Állam

en: Status
hu: Jelenléti állapot

en: Status Message
hu: Állapotüzenet

en: Status Message: Text Color
hu: Állapotüzenet: szövegszín

en: Status Message: Text Font
hu: Állapotüzenet: betűkészlet

en: Status Messages in Participants List
hu: Állapotüzenetek a résztvevők listájában

en: Status and status message for all accounts
hu: Jelenléti állapot és állapotüzenet az összes fiókhoz

en: Status message…
hu: Állapotüzenet…

[ctx: File transfer state]
en: Status:
hu: Állapot:

en: Status: %s
hu: Jelenléti állapot: %s

en: Status: Away Color
hu: Jelenléti állapot: „távol” színe

en: Status: DND Color
hu: Jelenléti állapot: „elfoglalt” színe

en: Status: Offline Color
hu: Jelenléti állapot: „kilépett” színe

en: Status: Online Color
hu: Jelenléti állapot: „elérhető” színe

en: Stop File Transfers
hu: Fájlátvitel leállítása

en: Stop sharing online status?
hu: Ne legyen látható a jelenléti állapot?

en: Stopped sharing their status with you
hu: Már nem osztja meg a jelenléti állapotát

en: Street
hu: Utca

en: Style
hu: Stílus

en: Subject
hu: Téma

en: Subject Alt Names
hu: Tárgy alternatív nevei

en: Subject Alt Names:
hu: Tárgy alternatív nevei:

en: Subject issuer mismatch
hu: A tárgy és a kibocsátó eltérő

en: Submit
hu: Alkalmaz

[ctx: Contact subscription]
en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Subscribed
hu: Feliratkozva

en: Subscription Request
hu: Feliratkozási kérelem

en: Subscription:
hu: Feliratkozás:

en: Support
hu: Támogatás

en: Support for multiple accounts
hu: Több fiók kezelése

en: Support for service discovery including nodes and search for users
hu: A csomópontokat is érintő szolgáltatásfelderítés és felhasználók keresése

en: Switch Workspace
hu: Munkaterület-váltás

en: Switch to the first - ninth chat
hu: Váltás az első … kilencedik beszélgetésre

en: Switch to the next chat
hu: Váltás a következő beszélgetésre

en: Switch to the next unread chat
hu: Váltás a következő olvasatlan beszélgetésre

en: Switch to the previous chat
hu: Váltás az előző beszélgetésre

en: Switch to the previous unread chat
hu: Váltás az előző olvasatlan beszélgetésre

en: Sync Threshold
hu: Szinkronizálási küszöb

en: Synchronise
hu: Szinkronizálás

en: Synchronise History…
hu: Előzmények szinkronizálása…

en: Synchronise the status of all accounts
hu: A fiókok jelenléti állapotának összhangban tartása

en: Synchronize
hu: Szinkronizálás

en: Synchronize Accounts
hu: Fiókok szinkronizálása

en: Synchronize Chat History
hu: Beszélgetési előzmények szinkronizálása

en: Synchronizing Chat History…
hu: Beszélgetési előzmények szinkronizálása…

en: System
hu: Rendszer

en: TLS Version
hu: TLS verzió

en: TLS verification failed: %s
hu: A TLS-ellenőrzés sikertelen: %s

en: Tabbed chat window
hu: Beszélgetések külön lapokon

[ctx: Group chat name]
en: Team
hu: Csapat

en: Tell your contacts if you received a message
hu: A küldő értesítése az üzenete beérkezéséről

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
hu: Ideiglenes

[ctx: Configuration type]
en: Text
hu: Szöveg

en: Text File
hu: Szövegfájl

en: Thanks
hu: Köszönet

en: The certificate does not match the expected identity of the site
hu: A tanúsítvány nem a webhelyhez tartozik

en: The certificate has been revoked
hu: Visszavont tanúsítvány

en: The certificate has expired
hu: A tanúsítvány lejárt

en: The certificate’s activation time is in the future
hu: A tanúsítvány aktiválási ideje a jövőben van

en: The certificate’s algorithm is insecure
hu: A tanúsítvány algoritmusa nem biztonságos

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
hu: A másik fél értesül a jelenléti állapot láthatóságának kikapcsolásáról. Megfontolandó ennek az esetleges mellékhatása is.

en: The file %s has been received, but it seems to have been damaged along the way.
    Do you want to download it again?
hu: A fájl (%s) megérkezett, de az átvitel során valószínűleg megsérült.
    Meg kell próbálni újra a letöltést?

en: The following warnings came up while trying to verify the server's certificate
hu: Figyelmeztetések a kiszolgáló tanúsítványának ellenőrzésekor

en: The last message was written on a mobile client
hu: A legutóbbi üzenet mobil eszközről érkezett

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
hu: A kiszolgáló kiosztotta vagy módosította a társalgóban használt becenevet

en: The server rejected the registration without an error message
hu: A kiszolgáló hibaüzenet nélkül utasította el a regisztrációt

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
hu: A kiszolgáló által felajánlott átvitel nem biztonságos (HTTP).

en: The server was shut down.
hu: A kiszolgáló leállt.

en: The service could not be found
hu: A szolgáltatás nem található

en: The service is not browsable
hu: A szolgáltatás nem tallózható

en: The signing certificate authority is not known
hu: Az aláíró hitelesítő szervezet ismeretlen

en: Theme
hu: Téma

en: Themes
hu: Témák

en: There are devices for which you have not made a trust decision yet.
hu: Néhány eszközzel kapcsolatban még hiányzik a bizalmi döntés.

en: There are plenty of servers to choose from.
    Creating an account on one server allows you to communicate with contacts from other servers as well.
hu: Számos kiszolgáló közül lehet választani.
    Az egyes kiszolgálók felhasználói egyformán kommunikálhatnak egymással.

en: There are updates for Gajim’s plugins
hu: A bővítményekhez frissítés érhető el

en: There has been an error while trying to fetch messages: %s
hu: Hiba történt az üzenetek letöltése közben: %s

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
hu: A választott titkosításhoz nincs megfelelő titkosítási módszer.

en: There is no more history
hu: Nincs több előzmény

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
hu: Nincs szolgáltatás a megadott címen, vagy nincs válasz a kérésre. A cím ellenőrzése után újrapróbálható.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
hu: Hiba történt az XMPP-kiszolgáló (%s) SSL-tanúsítványának ellenőrzése során.

en: This Device
hu: Saját eszköz

en: This account has already been added
hu: Ez a fiók már be van állítva

en: This account is not connected to the server
hu: Ez a fiók nem kapcsolódik a kiszolgálóhoz

en: This address does not seem to offer any gateway service.
hu: A cím nem biztosít semmilyen átjáró-szolgáltatást.

en: This address is not reachable.
hu: Ezzel a címmel nem lehet kapcsolatba lépni.

en: This chat’s configuration is unsuitable for encryption with OMEMO. To use OMEMO in this chat, it should be non-anonymous and members-only.
hu: A beszélgetés tulajdonságai nem teszik lehetővé az OMEMO titkosítást. OMEMO titkosításra a nem névtelen és csak tagok által látogatható társalgókban van mód.

en: This contact is a bot
hu: A másik fél robot

en: This device is not compatible.
hu: Ez az eszköz nem kompatibilis.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
hu: Ez az átjáró nem ad lehetőséget ad-hoc parancsok futtatására.

en: This gateway does not support direct registering.
hu: Ez az átjáró nem biztosít közvetlen regisztrációt.

en: This group chat can not be found via search
hu: A társalgó nem található meg kereséssel

en: This group chat does not require a password upon entry
hu: A társalgóba jelszó nélkül lehet belépni

en: This group chat does require a password upon entry
hu: A társalgóba csak jelszóval lehet belépni

en: This group chat is restricted to members only
hu: A társalgóba csak tagok léphetnek be

en: This group chat persists even if there are no participants
hu: A társalgó azután is létezik, ha már nem tartózkodik benne senki

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
hu: A társalgó megszűnik, miután az utolsó résztvevő is elhagyja

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
hu: Nyilvános társalgóban az üzeneteket nem lehet titkosítani.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
hu: Ez a téma van jelenleg használatban.
    Biztosan törölhető ?

en: This is your XMPP address
hu: A saját XMPP-címem

en: This message has been moderated%s.
hu: Ezt az üzenetet%s moderálta.

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
hu: Az üzenet %s titkosítással van kódolva, és nem lehet visszafejteni.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
hu: Az üzenet a hagyományos OpenPGP titkosítással van kódolva, és nem lehet visszafejteni. Az ilyen üzenetekhez telepíteni kell a PGP bővítményt.

en: This message was encrypted with OMEMO, but not for your device.
hu: Az üzenet OMEMO titkosítása ezen az eszközön nem fejthető vissza.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
hu: Az üzenet OTR titkosítással van kódolva, és nem lehet visszafejteni.

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
hu: Az üzenet az XMPP OpenPGP titkosításával van kódolva, és nem lehet visszafejteni. Az ilyen üzenetekhez telepíteni kell a PGP bővítményt.

en: This message will be deleted from your local chat history
hu: Az üzenet törölve lesz a helyben tárolt beszélgetési előzményekből

en: This server does not allow signup.
hu: Ez a kiszolgáló nem ad lehetőséget a regisztrációra.

en: This server does not support anonymous login.
hu: Ez a kiszolgáló nem teszi lehetővé a névtelen bejelentkezést.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
hu: A szolgáltatás nem közölt részletes információt.
    Valószínűleg elavult vagy hibás a szolgáltatás.

en: This service does not contain any items to browse.
hu: Ez a szolgáltatás nem tartalmaz tallózható elemet.

en: This service has not yet responded with detailed information
hu: A szolgáltatás még nem közölt részletes információt

en: This type of service does not contain any items to browse.
hu: Ez a típusú szolgáltatás nem tartalmaz tallózható elemeket.

en: This will clear the devices store for your account.
hu: A művelet eltávolítja a fiókhoz tartozó eszközöket.

en: This will remove your account from Gajim.
hu: Ez a művelet törli a fiókot a Gajimból.

en: This will reset all introduction hints
hu: A bevezető javaslatok alaphelyzetbe állítása

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
hu: A munkaterület beszélgetései a következő munkaterületre lesznek áthelyezve. Biztosan törölhető?

en: Three Months
hu: Három hónap

en: Time
hu: Idő

en: Time Until Away
hu: Távollét időküszöbe

en: Time Until Not Available
hu: Tartós távollét időküszöbe

[ctx: Profile]
en: Title
hu: Beosztás

[ctx: Contact subscription]
en: To
hu: Én

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
hu: Az összes változás azonnali érvényesítéséhez ismét be kell jelentkezni.

en: To send an encrypted message, you have to decide whether to trust the device of your contact.
hu: Titkosított üzenet küldéséhez el kell dönteniőbb megbízhatónak kell jelölni a címzett eszközét.

en: Toggle Chat List
hu: Oldalsáv ki-/be

en: Toggle participants list
hu: Résztvevők megjelenítése/elrejtése

en: Topic
hu: Téma

[ctx: File transfer state]
en: Transferred:
hu: Továbbítva:

[ctx: File transfer state]
en: Transferring
hu: Folyamatban

en: Transferring File…
hu: Fájl átvitele…

en: Transport "%s" will be removed
hu: A közvetített kapcsolat (%s) törölve lesz

en: Transports
hu: Közvetített kapcsolatok

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
hu: A * / _ karakterpárok formázási jelként kezelése.

[ctx: Group chat description]
en: Trip planning
hu: Útiterv

en: Trust Management
hu: Megbízható eszközök

en: Trust Not Decided
hu: A megbízhatóság kétes

en: Try Again
hu: Újra

en: Trying to change password...
hu: A jelszó módosítása…

en: Trying to create account...
hu: Fiók létrehozása…

en: Trying to gather information on this address…
hu: A címhez tartozó információk begyűjtése…

en: Trying to remove account...
hu: A fiók törlése…

en: Tune:
hu: Zene:

en: Turn Camera off
hu: Kamera kikapcsolása

en: Turn Camera on
hu: Kamera bekapcsolása

en: Type
hu: Típus

[ctx: Configuration]
en: Type
hu: Típus

en: Type to search for values...
hu: Keresés…

[ctx: File transfer type]
en: Type:
hu: Típus:

en: UPnP-IGD Port Forwarding
hu: UPnP-IGD porttovábbítás

en: Unable to decode issuer public key
hu: Nem lehet dekódolni a kibocsátó nyilvános kulcsát

en: Unable to decrypt CRL's signature
hu: Nem lehet dekódolni a CRL aláírását

en: Unable to decrypt certificate's signature
hu: Nem lehet dekódolni a tanúsítvány aláírását

en: Unable to get certificate CRL
hu: Nem lehet lekérni a tanúsítvány CRL-jét

en: Unable to get issuer certificate
hu: Nem lehet lekérni a kibocsátó tanúsítványát

en: Unable to get local issuer certificate
hu: Nem lehet lekérni a helyi kibocsátó tanúsítványát

en: Unable to properly remove the plugin
hu: Nem sikerült megfelelően eltávolítani a bővítményt

en: Unable to save profile
hu: A profil mentése nem sikerült

en: Unable to verify the first certificate
hu: Nem lehet ellenőrizni az első tanúsítványt

en: Unblock
hu: Tiltás feloldása

en: Unencrypted
hu: Nem titkosított

en: Uninstall Plugin
hu: Bővítmény eltávolítása

en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unknown Artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Unknown SSL error "%s"
hu: Ismeretlen SSL-hiba: „%s”

en: Unknown Source
hu: Ismeretlen album

en: Unknown TLS error "%s"
hu: Ismeretlen TLS-hiba: „%s”

en: Unknown Title
hu: Ismeretlen cím

en: Unknown command: %s
hu: Ismeretlen parancs: %s

en: Unknown language
hu: Ismeretlen nyelv

en: Unknown validation error
hu: Ismeretlen érvényesítési hiba

en: Unmute Chat
hu: Némítás vége

en: Unpin Chat
hu: Kitűzés megszüntetése

en: Unread Messages
hu: Olvasatlan üzenetek

en: Unsupported certificate purpose
hu: A tanúsítvány célja nem támogatott

en: Until Gajim is Closed
hu: A Gajim bezárásáig

en: Untrusted
hu: Nem megbízható

en: Unverified
hu: Nem ellenőrzött

en: Update
hu: Frissítés

en: Update Avatar
hu: Profilkép cseréje

en: Update Check
hu: Frissítés keresése

en: Update automatically
hu: Automatikus frissítés

en: Update available
hu: Rendelkezésre áll frissítés

en: Update plugins automatically
hu: A bővítmények automatikus frissítése

en: Updates
hu: Frissítések

en: Updates will be installed next time Gajim is started
hu: A frissítések telepítése a Gajim következő indulásakor fog megtörténni

[ctx: Noun]
en: Upload
hu: Fájlfeltöltés

en: Upload Files
hu: Fájlfeltöltés

en: Upload File…
hu: Fájlfeltöltés…

en: Uploading Avatar Failed
hu: A profilkép feltöltése nem sikerült

en: Uploading avatar image failed: %s
hu: A profilkép feltöltése nem sikerült: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
hu: Fájl feltöltése HTTP protokollal…

en: Use GSSAPI
hu: GSSAPI használata

en: Use Image
hu: Kép használata

en: Use STUN Server
hu: STUN-kiszolgáló használata

en: Use System Keyring
hu: A rendszer kulcstartójának használata

en: Use Unencrypted Connection
hu: Titkosítás nélküli kapcsolat

en: Use an unencrypted connection to the server
hu: Titkosítás nélküli kapcsolódás a kiszolgálóhoz

en: Use defined profile in configuration directory
hu: A megadott nevű profil használata

en: Use file transfer proxies
hu: Fájlküldő proxy használata

en: Use filters to narrow down your search:
    from:username
    before:yyyy-mm-dd
    after:yyyy-mm-dd
hu: Szűrőkifejezések is alkalmazhatók:
    from:felhasználónév
    before:ÉÉÉÉ-HH-NN
    after:ÉÉÉÉ-HH-NN

en: Use proxy auth_entication
hu: Hit_elesítés szükséges

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
hu: Választható hangulatjelkészletek, személyre szabható profilkép

en: Use your system’s keyring to store passwords
hu: A rendszer kulcstartójának használata a jelszavak tárolására

en: User %s not found
hu: Nincs %s nevű felhasználó

en: User Interface
hu: Felhasználói felület

en: User Interface Font Size
hu: A felhasználói felület betűmérete

en: Users
hu: Felhasználók

[ctx: Group chat name]
en: Vacation
hu: Szünidő

en: Validity
hu: Érvényesség

en: Validity
hu: Érvényesség

[ctx: Configuration]
en: Value
hu: Érték

en: Verified
hu: Ellenőrzött

en: Version
hu: Verzió

en: Video
hu: Videó

en: Video Framerate
hu: Képkockasebesség

en: Video Input Device
hu: Bemeneti eszköz

en: Video Resolution
hu: Felbontás

en: Video calls are not available on Windows
hu: A videóhívás Windows rendszeren nem lehetséges

en: Video test
hu: Videopróba

en: Visit Server's Website
hu: A kiszolgáló webhelyének meglátogatása

en: Visit Website
hu: Webhely megnyitása

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
hu: Látogató

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
hu: Látogatók

en: Visual Notifications
hu: Vizuális értesítések

en: Waiting…
hu: Várakozás…

en: Wav Sounds
hu: Wav hangfájlok

en: Web Search URL is missing a "%s"
hu: A webkeresés URL-jében nincs „%s”

en: Web _Search for it
hu: Rá_keresés a weben

en: Website
hu: Webhely

en: Welcome
hu: Üdvözlet!

en: What does this mean?
hu: Mit jelent ez?

en: What happened
hu: Esetleírás

en: Where participants should go
hu: Egy társalgó, ahová a résztvevők átköltözhetnek

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
hu: Letöltés előtt a tanúsítvány érvényességének ellenőrzése (a tiltása veszélyes lehet)

en: Which server should I choose?
hu: Melyik kiszolgálót érdemes választani?

en: Why do you want to retract this message?
hu: Miért kell visszavonni ezt az üzenetet?

en: Width of group chat roster in pixel
hu: A társalgó résztvevőit megjelenítő panel szélessége pixelben

en: Without a connection, you can not browse available services
hu: Kapcsolat nélkül nem lehet tallózni az elérhető szolgáltatásokat

en: Work
hu: Munkahelyi

en: Working
hu: Munkavégzés

en: Workspace Settings
hu: Munkaterület beállításai

en: Workspaces
hu: Munkaterületek

en: XML Console
hu: XML-parancssor

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
hu: XML-parancssor a kommunikáció protokollszintű követéséhez

en: XMPP Address
hu: XMPP-cím

en: XMPP Address…
hu: XMPP-cím…

en: XMPP Chat Client
hu: XMPP üzenetküldő

en: YYYY-MM-DD
hu: ÉÉÉÉ-HH-NN

en: Yes
hu: Igen

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: You
hu: Én

en: You (%s) joined the group chat
hu: %s néven beléptem a társalgóba

en: You are a visitor
hu: Szerepkör: vendég

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
hu: A fiók (%(account)s) nem biztonságos módon fog a kiszolgálóhoz (%(server)s) kapcsolódni. Így a beszélgetések nem lesznek titkosítva. Az ilyen kapcsolódás egyáltalán nem javasolt.

en: You are about to quit Gajim
hu: Kilépés a programból

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
hu: %(name)s (%(jid)s) törölve lesz a névjegyek közül.

en: You are currently not joined this group chat
hu: A parancs kiadása előtt be kell lépni a társalgóba

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
hu: Nincs engedély az adminisztrátorok és tulajdonosok tagsági szintjének módosításához

en: You are not connected
hu: Nincs kapcsolat a kiszolgálóval

en: You are not connected to the server
hu: Nincs kapcsolat a kiszolgálóval

en: You are now known as %s
hu: A becenevem mostantól: %s

en: You are now {show}{status}
hu: A jelenléti állapotom mostantól: {show}{status}

en: You are offline.
hu: Nincs élő kapcsolat.

en: You can join this group chat instead: %s
hu: Ez a társalgó használható helyette: %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
hu: Egy társalgóba csak kapcsolódás után lehet belépni.

en: You can see the contact's online status
hu: Látom a jelenléti állapotát

en: You cancelled the transfer
hu: A fájlátvitelt a felhasználó leállította

en: You cannot add yourself to your contact list.
hu: A saját azonosító nem adható a névjegyekhez.

en: You cannot see this contact's online status
hu: Nem osztja meg a jelenléti állapotát

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
hu: Kapcsolódás nélkül a fiók nem szinkronizálható.

en: You do not have permissions to create files in this directory.
hu: A könyvtár jogosultságai nem teszik lehetővé fájlok létrehozását.

en: You do not have the proper permissions to create files in this directory.
hu: A könyvtár jogosultságai nem teszik lehetővé fájlok létrehozását.

en: You have been banned{actor}{reason}
hu: Ki lettem tiltva a társalgóból{actor}{reason}

en: You have been invited to %s
hu: Egy %s nevű társalgóba szóló meghívó érkezett

en: You have been kicked{actor}{reason}
hu: Ki lettem dobva a társalgóból{actor}{reason}

en: You have been removed from the group chat{actor}{reason}
hu: El lettem távolítva a társalgóból{actor}{reason}

en: You have insufficient permissions
hu: Nincs engedélyezve a művelet

en: You have left due to an error{reason}
hu: A társalgó egy hiba miatt el lett hagyva{reason}

en: You have to be connected to create a group chat.
hu: Társalgó létrehozásához előbb kapcsolódni kell.

en: You have to invite people so they can join
hu: Csak meghívóval lehet belépni a társalgóba

en: You left this group chat
hu: A társalgó el lett hagyva

en: You need Owner permission to change the configuration
hu: A beállítás megváltoztatásához tulajdonosi engedély kell

en: You requested to see this contact's online status
hu: Fel lett kérve a jelenléti állapotának megosztására

en: You still have running file transfers
hu: Még nem ért véget minden fájlátvitel

en: You still have unread messages
hu: Még vannak olvasatlan üzenetek

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
hu: Az ismerős nem fog értesülni az elérhetőségről, és nem fog tudni üzenni sem.

en: You will no longer be able to send and receive messages from and to contacts using this transport.
hu: Később nem lehet üzenetet váltani azokkal az ismerősökkel, akik ezen a közvetített kapcsolaton érhetők el.

en: Your Nickname
hu: Becenév

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
hu: XMPP-cím (pl.: felhasznalo@pelda.hu)

en: Your account has has been removed successfully.
hu: A fiók törlése sikerült.

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
hu: Az archiválási beállítások mentése sikerült.

en: Your message can not be sent until you are connected.
hu: Az üzenet elküldéséhez előbb kapcsolódni kell.

en: Your messages have been exported successfully
hu: Az üzenetek exportálása sikerült

en: Your password
hu: A használni kívánt jelszó

en: Your password has successfully been changed.
hu: A jelszó módosítása sikerült.

en: Your public key or authentication certificate
hu: A saját nyilvános kulcs vagy hitelesítő tanúsítvány

en: Your server does not offer a group chat service. Please specify the address of a different server.
hu: Ezen a kiszolgálón nem lehet társalgókat használni, ezért egy másik kiszolgáló címét kell megadni.

en: ZIP files
hu: ZIP-fájlok

en: [read more]
hu: [bővebben]

en: _Abort
hu: _Megszakítás

en: _About
hu: Név_jegy

en: _Accept
hu: _Elfogadás

en: _Account
hu: _Fiók

en: _Accounts
hu: _Fiókok

en: _Actions for "%s"
hu: _Műveletek ehhez: „%s”

en: _Add Account…
hu: Ú_j fiók…

en: _Add to Trusted Certificates
hu: _A tanúsítvány megbízhatónak jelölése

en: _Address
hu: _Cím

en: _Advanced Settings
hu: _Speciális beállítások

[ctx: User status]
en: _Available
hu: _Elérhető

en: _Back
hu: _Vissza

en: _Block
hu: _Tiltás

[ctx: User status]
en: _Busy
hu: El_foglalt

en: _Cancel
hu: _Mégsem

en: _Clear
hu: Öss_zes törlése

en: _Clear Devices
hu: _Eszközök eltávolítása

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Command
hu: _Parancsok

en: _Connect
hu: _Csatlakozás

en: _Connect Anyway
hu: _Csatlakozás mégis

en: _Copy Link
hu: Hivat_kozás másolása

en: _Create
hu: _Létrehozás

en: _Decline
hu: _Elutasítás

en: _Default
hu: Alapé_rtelmezett

en: _Delete
hu: _Törlés

en: _Description
hu: _Leírás

en: _Destroy
hu: Meg_szüntetés

en: _Disable Account
hu: Fiók _tiltása

en: _Do not ask me again
hu: _Ne kérdezze újra

en: _Don’t ask again
hu: _Ne kérdezze újra

en: _Download
hu: _Letöltés

en: _Download Again
hu: _Letöltés újra

en: _Edit
hu: _Szerkesztés

en: _Features
hu: F_unkciók

en: _File Transfer
hu: _Fájlátvitel

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
hu: _Ráér beszélgetni

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Host
hu: _Gép

en: _Hostname
hu: _Gépnév

en: _Join
hu: _Belépés

en: _Keyboard Shortcuts
hu: Billen_tyűparancsok

en: _Later
hu: _Később

en: _Leave
hu: _Elhagyás

en: _Log In
hu: Beje_lentkezés

en: _Modify Accounts…
hu: Fiókok _módosítása…

en: _Modify Account…
hu: Fiók _módosítása…

en: _Name
hu: _Név

en: _New post
hu: Új _bejegyzés

en: _No
hu: _Nem

[ctx: User status]
en: _Not Available
hu: Tartósa_n távol

en: _Offline
hu: _Kijelentkezett

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: _Open Folder
hu: M_appa megnyitása

en: _Overwrite
hu: _Felülírás

en: _Please choose a server
hu: _Kiszolgáló választása

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Privacy Policy (Online)
hu: _Adatvédelmi irányelvek (Online)

en: _Purge
hu: _Törlés

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: _Re-Login
hu: Ki- és _bejelentkezés

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: _Report Spam
hu: _Spam jelentése

en: _Request
hu: _Kérelem

en: _Reset Value
hu: _Alaphelyzetbe

en: _Retract
hu: _Visszavonás

en: _Save
hu: _Mentés

en: _Save as…
hu: Menté_s másként…

en: _Search
hu: _Keresés

en: _Select
hu: _Kiválasztás

en: _Send
hu: _Küldés

en: _Show Certificate
hu: A tanú_sítvány részletei

en: _Show notification when file transfer is complete
hu: Ér_tesítés a fájlátvitel befejezése után

en: _Sign Up
hu: _Regisztráció

en: _Start / Join Chat…
hu: Beszélgeté_s kezdeményezése…

en: _Start Chat...
hu: Új beszélgeté_s…

en: _Stop Sharing
hu: _Megosztás kikapcsolása

en: _Subscribe
hu: _Feliratkozás

en: _Type
hu: _Típus

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: _Unregister account from service
hu: _Leiratkozás a szolgáltatásról

en: _Unsubscribe
hu: _Leiratkozás

en: _Username
hu: _Felhasználónév

en: _View
hu: _Nézet

en: _View Certificate
hu: Tanúsítvány _megtekintése

en: _XML Console
hu: _XML-parancssor

en: accuracy
hu: pontosság

en: alt
hu: magasság

en: and NOT authenticated
hu: NEM hitelesített

en: and authenticated
hu: Hitelesített

en: area
hu: terület

en: audio input
hu: hangbemenet

en: audio output
hu: hangkimenet

en: bearing
hu: irány

en: bold
hu: Félkövér

en: building
hu: épület

en: cairo Version: %s
hu: cairo verzió: %s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
hu: csevegés;üzenetküldés;azonnali üzenetküldő;xmpp;voip;

en: column
hu: oszlop

en: country
hu: ország

en: countrycode
hu: országkód

en: dark skin tone
hu: fekete bőrű

en: datum
hu: irányjel

en: description
hu: leírás

en: e.g. %s
hu: pl. %s

en: error
hu: hiba

en: example.org
hu: pelda.hu

[ctx: Group chat address]
en: family
hu: család

en: file transfers list
hu: fájlátvitelek

en: floor
hu: emelet

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
hu: egy társalgóba szóló meghívót küldött.
    El legyen fogadva a meghívás?

en: help
hu: súgó

en: is composing a message…
hu: üzenetet fogalmaz…

en: is doing something else
hu: mással foglalkozik

en: italic
hu: Dőlt

en: lat
hu: szélesség

en: libsoup Version: %s
hu: libsoup verzió: %s

note: Translators: Translations have to match https://github.com/milesj/emojibase/blob/master/packages/data/{LANG}/data.raw.json You can use the hex value to find the matching string.
en: light skin tone
hu: fehér bőrű

en: locality
hu: fekvés

en: lon
hu: hosszúság

en: medium skin tone
hu: kreol bőrű

en: medium-dark skin tone
hu: barna bőrű

en: medium-light skin tone
hu: világos bőrű

[ctx: Group chat address]
en: news
hu: hírek

en: or
hu: vagy

en: paused composing a message
hu: félbehagyta a gépelést

en: postalcode
hu: irányítószám

en: pycairo Version: %s
hu: pycairo verzió: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
hu: python-nbxmpp verzió: %s

en: region
hu: régió

[ctx: Group chat address]
en: repairs
hu: javítások

en: room
hu: szoba

en: speed
hu: sebesség

en: street
hu: utca

en: strike
hu: Áthúzott

[ctx: Group chat address]
en: team
hu: csapat

en: text
hu: szöveg

en: timestamp
hu: időbélyeg

[ctx: Group chat address]
en: vacation
hu: szünidő

en: video input
hu: videobemenet

en: we would like to thank all the package maintainers.
hu: szeretnénk köszönetet mondani minden csomagkarbantartónak.

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
hu: {nick} ki lett tiltva{actor}{reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
hu: {nick} ki lett dobva{actor}{reason}

en: {nick} has been removed from the group chat{by}{reason}
hu: {nick} el lett távolítva a társalgóból{by}{reason}

en: {nick} has left due to an error{reason}
hu: {nick} kilépett egy hiba miatt{reason}

en: {nick} has left{reason}
hu: {nick} kilépett{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
hu: {nick} új beceneve mostantól {new_nick}

en: {nick} is now {show}
hu: {nick} mostantól {show}

en: {nick} is now {show}{status}
hu: {nick} mostantól {show}{status}

en: …or drop it here
hu: …vagy ide is ejthető egy kép
