Gajim - en to it translation catalogue (1341 entries)

en:  (Video Call)
it:  (Conversazione Video)

en:  (Voice Call)
it:  (Conversazione Vocale)

en:  by {actor}
it:  da {actor}

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
it: %(contact)s ha declinato il tuo invito a %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
it: %(contact)s ti ha invitato a %(chat)s

en: %(days)s days, %(hours)s hours
it: %(days)s giorni, %(hours)s ore

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
it: %(name)s %(jid)s mi ha suggerito di aggiungerti alla mia lista contatti.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
it: %(name)s (%(jid)s) vorrebbe aggiunger alcuni contatti alla tua lista contatti.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
it: %(name)s (%(jid)s) vorrebbe eliminare alcuni contatti della tua lista contatti.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
it: %(name)s (%(jid)s) vorrebbe modificare alcuni contatti della tua lista contatti.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
it: %(name)s ha annullato il trasferimento per (%(reason)s)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
it: %(owner_or_admin_or_member)s di questa chat di gruppo

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
it: %(progress)s %% (%(time)s rimanente)

en: %(received)s of %(max)s
it: %(received)s di %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
it: la cifratura %(type)s è attiva %(authenticated)s.

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
it: %s (tu)

en: %s (desynced)
it: %s (non sincronizzato)

en: %s asks you to share your status
it: %s chiede di condividere il tuo stato

en: %s group chats found
it: %s chat di gruppo trovate

en: %s has been invited to this group chat
it: %s è stato invitato a questa conversazione di gruppo

en: %s has joined
it: %s è entrato

en: %s has read up to this point
it: %s ha letto fino a questo punto

en: %s is a file but it should be a directory
it: %s è un file, ma dovrebbe essere una cartella

en: %s is already in your contact list
it: %s è già nella tua lista contatti

en: %s is calling
it: %s sta chiamando

en: %s is not a valid loglevel
it: %s non è un livello di registro valido

en: %s is online with multiple devices.
    Choose the device you would like to send the files to.
it: %s è online con più dispositivi.
    Scegliere il dispositivo a cui inviare il file.

en: %s s
it: %s sec

en: %s stopped sharing their status
it: %s ha smesso di condividere il proprio stato

en: %s stopped the transfer
it: %s ha fermato il trasferimento

en: %s wants to send you a file
it: %s vuole inviarti un file

[ctx: negative longitude]
en: %sW
it: %sO

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
it: ** L'Affiliazione di {nick} è stata impostata a {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
it: ** Il Ruolo di {nick} è stato impostato a {role}{actor}{reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
it: ** La tua Affiliazione è stata impostata a {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
it: ** Il tuo Ruolo è stato impostato a {role}{actor}{reason}

en: 1 Day
it: 1 Giorno

en: 1 Month
it: 1 Mese

en: 1 Week
it: 1 Settimana

en: 1 Year
it: 1 Anno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 2 Days
it: 2 Giorni

en: 2 hours
it: 2 ore

en: 3 Months
it: 3 Mesi

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 6 Months
it: 6 Mesi

en: 8 hours
it: 8 ore

en: : Affiliation changed
it: : Affiliazione modificata

en: : Group chat configuration changed to members-only
it: : La conversazione di gruppo sarà accessibile solo ai membri

en: <Description>
it: <Descrizione>

en: <Plugin Name>
it: <Nome Estensione>

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
it: <b>"%(title)s"</b> di <i>%(artist)s</i>
    da <i>%(source)s</i>

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
it: <b>Indirizzo XMPP</b>
    &lt;utente@dominio/risorsa&gt; (corrisponde solo agli indirizzi con la risorsa data).
    &lt;utente@dominio&gt; (corrisponde a qualsiasi risorsa).
    &lt;dominio/risorsa&gt; (corrisponde solo agli indirizzi con la risorsa data).
    &lt;dominio&gt; (il dominio corrisponde, così come qualsiasi utente@dominio o dominio/risorsa).

en: <empty>
it: <vuoto>

en: <error>
it: <errore>

en: A Feature Comparison of Various Servers
it: Confronto Funzionalità dei Vari Server

en: A Group Chat needs at least one Owner
it: Le Conversazioni di Gruppo devono avere almeno un Proprietario

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
it: Esiste già un file con lo stesso nome e non si ha il permesso per sovrascriverlo.

en: A fully-featured XMPP chat client
it: Un client di messaggistica XMPP completo

en: A list of active, completed and stopped file transfers
it: Una lista dei trasferimenti file attivi, completati e interrotti

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
it: Una lista di parole (separate da ";") che saranno evidenziate nelle conversazioni di gruppo.

en: A new group chat has been created
it: È stata creata una nuova conversazione di gruppo

en: A restart may be required for some settings to take effect
it: Alcune modifiche avranno effetto solo dopo aver riavviato il programma

en: A setting not related to privacy has been changed
it: È stata cambiata un'impostazione non riguardante la privacy

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
it: Preferenze API. Valori possibili: "http", "iq"

[ctx: User status]
en: A_way
it: A_ssente

en: Abort
it: Interrompi

[ctx: File transfer state]
en: Aborted
it: Annullato

en: Abuse
it: Abuso

en: Accept
it: Accetta

en: Accept all Contact Requests
it: Accetta Tutte le Richieste dei Contatti

en: Account %s is still connected
it: L'account %s è ancora connesso

en: Account Added
it: Account Aggiunto

en: Account Name...
it: Nome account...

en: Account Removal Failed
it: Rimozione Account Fallita

en: Account Removed
it: Account Rimosso

en: Account Settings…
it: Impostazioni account…

en: Account Wizard
it: Configurazione guidata account

en: Account disabled
it: Account disabilitato

en: Account has been added successfully
it: L'account è stato aggiunto con successo

en: Account has to be connected
it: L'account deve essere connesso

en: Account is being created
it: Creazione account

en: Account is not connected.
it: L'account non è connesso.

en: Accounts
it: Account

en: Action for left-clicking a preview
it: Azione per il clic sinistro su un'anteprima

en: Action on Close
it: Azione alla chiusura

en: Action when closing Gajim’s window
it: Azione alla chiusura della finestra di Gajim

en: Activate
it: Attiva

en: Activated
it: Attivo

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Account
it: Aggiungi Account

en: Add Contact
it: Aggiungi Contatto

en: Add Contact…
it: Aggiungi contatto…

en: Add Entry
it: Aggiungi voce

en: Add Files…
it: Aggiungi file…

en: Add Group…
it: Aggiungi gruppo…

en: Add Proxy
it: Aggiungi Proxy

en: Add Setting
it: Aggiungi Opzione

en: Add Workspace
it: Aggiungi spazio di lavoro

en: Add _Contact…
it: Aggiungi _Contatto…

en: Add a checkmark to received messages
it: Mostra una spunta quando il destinatario riceve il messaggio

en: Add a name and color for your account
it: Aggiungete un nome e un colore per il vostro account

en: Add a setting you would like to change
it: Aggiungi un'opzione che vorresti cambiare

en: Add new Theme
it: Aggiungi Tema

en: Add new line
it: Ritorna a capo

en: Add some details…
it: Aggiungi dettagli…

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
it: Aggiungi questo certificato alla lista di quelli _affidabili

en: Add to Contact List…
it: Aggiungi alla Lista Contatti…

en: Added %s contact | Added %s contacts
it[0]: %s contatto aggiunto
it[1]: %s contatti aggiunti

en: Address
it: Indirizzo

[ctx: Profile]
en: Address
it: Indirizzo

en: Address does not belong to a group chat server
it: L'indirizzo non appartiene al server di una conversazione di gruppo

en: Adjust to Status
it: Adatta allo Stato

en: Adjust to status
it: _Adatta allo Stato

en: Admin
it: Amministratore

en: Administration
it: Amministrazione

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
it: Amministratore

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
it: Amministratori

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
it: Editor Configurazione Avanzata (ECA)

en: Advanced Configuration Editor…
it: Editor Configurazione Avanzata…

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: Advanced settings
it: Impostazioni Avanzate

en: Affiliation
it: Affiliazione

en: Affiliations
it: Affiliazioni

en: Algorithm
it: Algoritmo

en: All
it: Tutti

en: All Accounts
it: Tutti gli Account

en: All Chat States
it: Tutti gli Stati di Conversazione

en: All chat and group chat windows will be closed.
it: Saranno chiuse sia le conversazioni singole che quelle di gruppo.

en: All files
it: Tutti i file

en: All other group chat participants can see your XMPP address
it: Il tuo indirizzo XMPP è visibile da tutti i partecipanti

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
it: Consente a Gajim di trasmettere informazioni utili tramite D-Bus. Inoltre consente ad altre applicazioni di controllare Gajim.

en: Allows opening file:/ URIs when clicked.
it: Permette di aprire gli URI file:/.

en: Alternate venue (optional)...
it: Sede alternativa (facoltativa)...

en: Always
it: Sempre

en: An Error Occurred
it: Si è Verificato un Errore

en: An entry with this XMPP Address already exists
it: Esiste già una voce con questo Indirizzo XMPP

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error occurred during account creation
it: Si è verificato un errore durante la creazione dell'account

en: An error occurred while exporting your messages
it: Errore durante l'esportazione dei messaggi

en: An error occurred while trying to change your password.
it: Si è verificato un errore durante la modifica della password.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
it: Errore nella creazione di un file in %(path)s: %(error)s

en: Anonymous login not supported
it: Accesso anonimo non supportato

en: Another process is using this file.
it: Il file è utilizzato da un altro processo.

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
it: A qualsiasi partecipante è permesso vedere il tuo indirizzo XMPP completo

en: Anyone can join
it: Chiunque si può unire

en: Anyone can join this group chat
it: Chiunque si può unire a questa conversazione di gruppo

en: Application verification failure
it: Verifica applicazione fallita

en: Apply
it: Applica

en: Approve
it: Approva

en: Archive
it: Archivio

en: Archive corrupted
it: Archivio corrotto

en: Archive empty
it: Archivio vuoto

en: Archive is malformed
it: Mrchivio malformato

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
it: Archiviazione

en: Archiving Preferences
it: Preferenze Archiviazione

en: Archiving Preferences Error
it: Errore Archiviazione Preferenze

en: Archiving Preferences Saved
it: Preferenze Archiviazione Salvate

en: Archiving Preferences for %s
it: Preferenze Archiviazione per %s

en: Are you sure you want to leave this group chat?
it: Abbandonare la conversazione di gruppo?

en: Are you sure you want to quit Gajim?
it: Sei sicuro di volere uscire da Gajim?

en: Artists
it: Artisti

en: Ask For Status Message on…
it: Chiedi Messaggio di Stato in fase di…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
it: Chiedi prima di chiudere la scheda/finestra di una conversazione di gruppo.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
it: Chiedi prima di uscire, quando la finestra di Gajim è chiusa

en: Attention Message Received
it: Richiesta di Attenzione Ricevuta

en: Audio / Video Calls
it: Chiamate audio/ video

en: Audio File
it: File Audio

en: Audio Input Device
it: Dispositivo Ingresso Audio

en: Audio Output Device
it: Dispositivo Uscita Audio

en: Audio Preview
it: Anteprima audio

en: Audio preview is not available
it: Anteprima audio non disponibile

en: Audio test
it: Test audio

en: Authentication aborted
it: Autorizzazione annullata

en: Authentication currently not possible
it: Attualmente l'autenticazione non è possibile

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Authentication mechanism not supported
it: Meccanismo di autenticazione non supportato

en: Authentication mechanism too weak
it: Meccanismo di autenticazione troppo debole

en: Author
it: Autore

en: Authority and issuer serial number mismatch
it: L'autorità e il numero seriale dell'entità emittente non coincidono

en: Authority and subject key identifier mismatch
it: L'autorità e l'identificatore di chiave del soggetto non coincidono

en: Authorization Request
it: Richiesta Autorizzazione

en: Authors
it: Autori

en: Auto Away
it: Auto Assente

en: Auto Away Settings
it: Impostazioni Auto Assente

en: Auto Extended Away Settings
it: Impostazioni Auto Assenza Prolungata

en: Auto Not Available
it: Auto Non Disponibile

en: Autodetect
it: Rileva automaticamente

en: Autojoin
it: Unisciti Automaticamente

en: Automatic Status
it: Stato Automatico

en: Automatic Status Change
it: Cambio Stato Automatico

en: Automatic preview disabled
it: Anteprima automatica disattivata

en: Automatic preview disabled (file too big)
it: Anteprima automatica disattivata (file troppo grande)

en: Automatic spell-checking for your messages
it: Supporto per il controllo ortografico dei messaggi

en: Automatically accept all contact requests
it: Accetta automaticamente ogni richiesta dei contatti

en: Available
it: Disponibile

[ctx: User status]
en: Available
it: Disponibile

en: Avatar file size too big
it: Avatar troppo grande

[ctx: User status]
en: Away
it: Assente

en: Back
it: Indietro

en: Back in some minutes.
it: Torno tra qualche minuto.

en: Back soon
it: Torno subito

en: Ban
it: Bandisci

en: Ban %s
it: Banna %s

en: Ban…
it: Bandisci…

en: Behaviour of Application Window
it: Comportamento finestra applicazione

en: Birthday
it: Data di Nascita

en: Blind Trust
it: Fiducia cieca

en: Blindly trust new devices until you verify them
it: Fidati ciecamente dei nuovi dispositivi fino alla verifica

en: Block
it: Blocca

en: Block Contact
it: Blocca Contatto

en: Block Contact…
it: Blocca Contatto…

en: Blocking List
it: Lista Utenti Bloccati

en: Blocking List for %s
it: Elenco di Blocco per %s

en: Block…
it: Blocca…

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bookmarks for %s
it: Segnalibri per %s

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
it: Booleano

[ctx: Contact subscription]
en: Both
it: Entrambi

en: Browse
it: Esplora

en: Browse history by date
it: Sfoglia cronologia per data

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
it: Consultazione di %(address)s tramite l'account %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
it: Occupato

en: CRL has expired
it: La CRL è scaduta

en: CRL is not yet valid
it: La CRL non è ancora valida

en: CRL signature failure
it: Fallimento firma CRL

en: Call
it: Chiama

en: Call Incoming
it: Chiamata in arrivo

en: Call Outgoing
it: Chiamata in corso

en: Call ended
it: Chiamata terminata

en: Call with %s
it: Chiamata con %s

en: Calling (Video)…
it: Chiamata (Video)…

en: Calling…
it: Chiamata…

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Download
it: Annulla download

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
it: Annulla il trasferimento file selezionato e rimuove i file incompleti

en: Cannot overwrite existing file "%s"
it: Impossibile sovrascrivere il file esistente "%s"

en: Certificate
it: Certificato

en: Certificate Settings
it: Impostazioni Certificato

en: Certificate Verification Failed
it: Validazione Certificato Fallita

en: Certificate chain too long
it: Catena di certificazione troppo lunga

en: Certificate for 
    %s
it: Certificato per
    %s

en: Certificate has expired
it: Il certificato è scaduto

en: Certificate is not yet valid
it: Il certificato non è ancora valido

en: Certificate not trusted
it: Certificato non attendibile

en: Certificate rejected
it: Certificato rifiutato

en: Certificate revoked
it: Certificato revocato

en: Certificate signature failure
it: Fallimento firma del certificato

en: Ch_ange Subject
it: C_ambia argomento

en: Change
it: Cambia

en: Change Nickname
it: Cambia Soprannome

en: Change Nickname…
it: Cambia Soprannome…

en: Change Password
it: Modifica Password

en: Change Subject
it: Cambia Argomento

en: Change your account’s password, etc.
it: Cambia password dell'account, ecc.

en: Change your profile picture
it: Cambia l'immagine di profilo

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
it: Cambia il tuo stato in "Assente" dopo un certo periodo di tempo

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
it: Cambia il tuo stato in "Non Disponibile" dopo un certo periodo di tempo

en: Changed by %s
it: Cambiato da %s

en: Changing Password...
it: Modifica Password...

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
it: Carattere da aggiungere dopo il soprannome quando si usa il completamento automatico dei soprannomi (tab) nelle conversazioni di gruppo.

en: Chat Banner: Background Color
it: Banner Chat: Colore sfondo

en: Chat Banner: Foreground Color
it: Banner Chat: Colore primo piano

en: Chat Banner: Text Font
it: Banner chat: Font del testo

en: Chat List
it: Lista conversazioni

en: Chat history
it: Cronologia delle conversazioni

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
it: Conversazioni sicure, cifrate End-to-End tramite OMEMO o OpenPGP

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
it: Conversazioni sicure, cifrate End-to-End tramite OMEMO o OpenPGP.

en: Chats
it: Conversazioni

en: Chats from this account will use this workspace by default
it: Per impostazione predefinita le chat di questo account utilizzeranno questo spazio di lavoro

en: Check For Updates
it: Controlla Aggiornamenti

en: Check for Gajim updates periodically
it: Controllo periodico degli aggiornamenti di Gajim

en: Check for updates
it: Cerca aggiornamenti

en: Check for updates periodically
it: Controllo periodico degli aggiornamenti

en: Checking file…
it: Controllo file…

en: Choose Archive
it: Seleziona Archivio

en: Choose Avatar…
it: Seleziona Avatar…

en: Choose Device
it: Seleziona dispositivo

en: Choose File to Send…
it: Scegli File da Inviare…

en: Choose History Export Directory
it: Scegli cartella esportazione cronologia

en: Choose Sound
it: Scegli Suono

en: Choose a color or select an image
it: Scegli un colore o seleziona un'immagine

en: Choose a group…
it: Scegli un gruppo…

en: Choose encryption
it: Scegli Cifratura

en: Choose the contact's groups
it: Seleziona i gruppi del contatto

en: Cipher Suite
it: Suite di crittografia

en: City
it: Città

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Devices
it: Elimina dispositivi

en: Clear Devices Now?
it: Eliminare i dispositivi ora?

en: Clear Devices…
it: Elimina i dispositivi…

en: Clear File
it: Pulisci File

en: Clear Sound
it: Rimuovi Suono

en: Clear message entry
it: Pulisci campo di testo

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
it: Fare clic sui messaggi per selezionarli
    (Ctrl + Doppio clic per deselezionare)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
it: Clicca sui contatti da invitare alla conversazione di gruppo.

en: Click to change time display
it: Fare clic per modificare la visualizzazione dell'ora

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
it: Clicca per visualizzare la pagina wiki su come installare le estensioni in Flatpak.

en: Click to view location
it: Clicca per vedere la località

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
it: Schemi cliccabili in aggiunta all'elenco codificato di quelli registrati da IANA. Separati da spazi, minuscoli, senza i due punti.

en: Client Certificate
it: Certificato Client

en: Close
it: Chiudi

en: Close Search
it: Chiudi ricerca

en: Close a chat by pressing the Escape key
it: Chiudi una chat premendo il tasto Esc

en: Close chat
it: Chiudi conversazione

en: Close with Escape
it: Chiudi con Escape

en: Code snippet
it: Parte di codice

en: Code snippet (%s)
it: Parte di codice (%s)

en: Color
it: Colore

en: Command List
it: Lista Comandi

en: Command executed successfully
it: Comando eseguito con successo

en: Commands
it: Comandi

en: Common Name (CN)
it: Nome Comune (CN)

en: Common Name (CN):
it: Nome Comune (CN):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
it: Confronta questo codice con quello mostrato sullo schermo del contatto per garantire la sicurezza della chat crittografata uno-a-uno con %s.

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
it: Confronta questo codice con quello mostrato sullo schermo del contatto per garantire la sicurezza della chat crittografata uno-a-uno.

en: Complete
it: Completato

en: Complete a command or a nickname
it: Completa comando o soprannome

en: Completed
it: Completato

[ctx: File transfer state]
en: Completed
it: Completato

en: Composing Only
it: Solo Composizione Messaggio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure
it: Configura

en: Configure logging system
it: Configura il sistema di log

en: Confirm Unencrypted Connection
it: Conferma Connessione Non Cifrata

en: Confirm new password...
it: Conferma nuova password...

en: Connect
it: Connetti

en: Connect on startup
it: Connetti all'Avvio

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
it: Connettiti ad altre piattaforme di messaggistica utilizzando i Transport (Facebook, IRC, …)

en: Connecting
it: Connessione

en: Connecting to server...
it: Connessione al server…

en: Connecting...
it: Connessione…

en: Connection
it: Connessione

en: Connection Error
it: Errore di Connessione

en: Connection Settings
it: Connessione Impostazioni

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Connection not available
it: Connessione non disponibile

en: Connection with %s could not be established.
it: La connessione %s non può essere stabilita.

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Addresses
it: Indirizzi Contatti

en: Contact Connected
it: Contatto Connesso

en: Contact Details and Settings
it: Impostazioni e dettagli contatto

en: Contact Disconnected
it: Contatto Disconnesso

en: Contact Information
it: Informazioni Contatto

en: Contact Infos
it: Informazioni contatto

en: Contact List
it: Lista Contatti

en: Contact List Exchange
it: Scambio Lista Contatti

en: Contact List: Contact Background Color
it: Lista contatti: Colore sfondo contatto

en: Contact List: Contact Font
it: Lista contatti: Font contatto

en: Contact List: Contact Foreground Color
it: Lista contatti: Colore primo piano

en: Contact List: Group Background Color
it: Lista contatti: Colore sfondo del gruppo

en: Contact List: Group Font
it: Lista contatti: Font del gruppo

en: Contact List: Group Foreground Color
it: Lista contatti: Colore primo piano

en: Contact Unsubscribed
it: Contatto non iscritto

en: Contact information
it: Informazioni contatto

en: Contact list
it: Lista contatti

en: Contacts
it: Contatti

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
it: Conversazione: colore soprannome (in entrata)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
it: Conversazione: colore soprannome (in uscita)

en: Conversation: Text Color
it: Conversazione: Colore testo

en: Conversation: Text Font
it: Conversazione: Font testo

en: Conversation: URL Color
it: Conversazione: Colore URL

en: Conversations
it: Conversazioni

en: Conversations are not stored on the server
it: Le conversazioni non saranno archiviate sul server

en: Conversations are stored on the server
it: Le conversazioni saranno archiviate sul server

en: Copy
it: Copia

[ctx: Message row action]
en: Copy
it: Copia

en: Copy Address
it: Copia Indirizzo

en: Copy Certificate Information
it: Copia Informazioni Certificato

en: Copy Email Address
it: Copia Indirizzo Email

en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: Copy Link Location
it: Copia Collegamento Posizione

en: Copy Path
it: Copia percorso

en: Copy Text
it: Copia testo

en: Copy XMPP Address
it: Copia Indirizzo XMPP

en: Copy XMPP Address/Email
it: Copia Indirizzo XMPP/Email

en: Copy code snippet
it: Copia parte di codice

en: Copy info to clipboard
it: Copia informazioni negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Correct the last message
it: Correggi ultimo messaggio

[ctx: Message row action]
en: Correct…
it: Correggi…

en: Could not access file
it: Impossibile accedere al file

en: Could not open file (%s)
it: Impossibile aprire il file (%s)

en: Could not save file
it: Impossibile salvare il file

en: Could not save file to selected directory.
it: Impossibile salvare il file nella cartella selezionata.

en: Country
it: Paese

en: Create Account
it: Creazione Account

en: Create Group Chat
it: Crea Conversazione di Gruppo

en: Create Group Chat…
it: Crea conversazione di gruppo…

en: Create New Account
it: Crea Nuovo Account

en: Create _Group Chat…
it: Crea Conversazione di Gruppo…

en: Create new group chat
it: Crea conversazione di gruppo

en: Create new post
it: Crea nuovo post

en: Creating Account...
it: Creazione Account...

en: Creating thumbnail failed
it: Creazione anteprima fallita

en: Credentials expired
it: Credenziali scadute

en: Current Developers
it: Sviluppatori Attuali

en: D-Bus Interface
it: Interfaccia D-Bus

en: Dark Theme
it: Tema Scuro

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Debug Logging
it: Log di Debug

en: Decline
it: Rifiuta

en: Decline Invitation
it: Rifiuta invito

en: Decrease playback speed
it: Riduci velocità riproduzione

en: Decryption failed
it: Decrittografia fallita

en: Default
it: Predefinito

en: Default Sync Threshold
it: Soglia Sincronizzazione Predefinita

en: Default Workspace
it: Spazio di lavoro predefinito

en: Default device
it: Dispositivo predefinito

en: Default for chats
it: Predefinito per le conversazioni

en: Default for chats and private group chats
it: Predefinito per conversazioni e gruppi privati

en: Default for group chats
it: Predefinito per conversazioni di gruppo

en: Default for new group chats
it: Predefinito per nuove conversazioni di gruppo

en: Default for new public group chats
it: Predefinito per conversazioni di gruppo pubbliche

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Fingerprint
it: Elimina impronta digitale

en: Delete Message
it: Elimina messaggio

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
it: Elimina messaggio localmente…

en: Delete PEP node?
it: Eliminare nodo PEP?

en: Delete Theme
it: Elimina Tema

en: Delete message locally?
it: Eliminare il messaggio localmente?

en: Deny
it: Nega

en: Deny all subscription requests
it: Nega tutte le richieste iscrizione

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Destroy Group Chat…
it: Distruggi chat di gruppo…

en: Destroy This Chat
it: Distruggi Questa Conversazione

en: Details
it: Dettagli

en: Device "%s"
it: Dispositivo "%s"

en: Devices
it: Dispositivi

en: Devices connected with "%s"
it: Dispositivi connessi con "%s".

en: Dial Number
it: Numero di telefono

en: Dictionary URL is missing a "%s"
it: Nell'URL del dizionario manca "%s"

en: Direct Messages
it: Messaggi diretti

en: Direct transfer (not encrypted)
it: Trasferimento diretto (non crittografato)

en: Directory
it: Cartella

en: Directory "%s" is not writable
it: Impossibile scrivere nella cartella "%s"

en: Disable Account
it: Disattivazione Account

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled in Preferences
it: Funzione Disattivata nelle Preferenze

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
it: Mostra informazioni riguardo ai media attualmente in riproduzione sul sistema.

en: Disclose the local system time of the device Gajim runs on
it: Mostra ai contatti l'ora locale del dispositivo utilizzato

en: Disclose the time of your last activity
it: Mostra ai contatti l'orario della tua ultima attività

en: Discover Services…
it: Ricerca Servizi…

en: Discussion Logs
it: Cronologia Discussioni

en: Dismiss
it: Chiudi

en: Do you accept this request (account: %s)?
it: Accettare questa richiesta (account: %s)?

en: Do you accept this request?
it: Accettare questa richiesta?

en: Do you really want to remove "%s"?
it: Eliminare "%s"?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
it: Vuoi rimuovere tutti i messaggi di chat da Gajim?
    Attenzione: questa operazione non può essere annullata!
    Dopo Gajim si chiuderà.

en: Do you want to delete this theme?
it: Vuoi eliminare questo tema?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
it: Sovrascrivere l'Estensione?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
it: Vuoi anche disiscriverti da <b>%s</b>?

en: Download failed (%s)
it: Download fallito (%s)

en: Downloaded %s messages
it: %s messaggi scaricati

en: Downloading…
it: Scaricamento…

en: Drop files or contacts
it: Trascina file o contatti

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
it: Invia facilmente immagini, video o altri file ad amici e gruppi

en: Eating
it: Mangio

en: Edit Name…
it: Modifica nome…

en: Edit…
it: Modifica…

en: Emoji Shortcodes
it: Scorciatoie emoji

en: Enable
it: Attiva

en: Enable KeepassXC Integration
it: Attiva integrazione KeepassXC

en: Enabled
it: Attivo

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
it: Permette la riproduzione di suoni in base al tipo di notifica

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
it: Permette di effettuare conversazioni Audio e Video

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
it: Permette di richiedere al proprio router l'inoltro delle porte per il trasferimento file

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
it: Permette di controllare la presenza di errori di ortografia durante la digitazione

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
it: Permette l'archiviazione sicura delle password, invece di salvarle in chiaro

en: Enables libappindicator, an alternative tray icon provider
it: Abilita libappindicator, un provider alternativo per le icone della barra delle applicazioni

en: Encrypted (%s)
it: Cifrato (%s)

en: Encrypted Certificate
it: Certificato Cifrato

en: Encrypting file…
it: Cifratura del file…

en: Encryption required
it: Cifratura richiesta

en: End call
it: Termina Chiamata

en: Enter a password to join this chat
it: Inserisci una password per partecipare alla chat

en: Enter new password...
it: Inserisci nuova password...

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
it: Inserisci il nickname. I tuoi contatti ti visualizzeranno con questo nome.

en: Error
it: Errore

en: Error message: %s
it: Messaggio di errore: %s

en: Error opening file
it: Errore nell'apertura del file

en: Error received: {}
it: Errore ricevuto: {}

en: Error while receiving search results.
it: Errore durante la ricezione dei risultati di ricerca.

en: Error while retrieving search form.
it: Errore durante la ricezione del modulo di ricerca.

en: Error!
it: Errore!

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Error: cannot open %s for reading
it: Errore: impossibile aprire %s per la lettura

en: Even more features via plugins
it: Ulteriori funzionalità attraverso le estensioni

en: Event
it: Evento

en: Everything
it: Tutta

en: Execute
it: Esegui

en: Execute Command…
it: Esegui Comando…

en: Executing…
it: Esecuzione…

en: Expires on
it: Scade il

en: Expires on:
it: Scade il:

en: Export your chat history from Gajim
it: Esporta da Gajim la cronologia delle chat

en: Failed to Configure Group Chat
it: Impossibile Configurare la Conversazione di Gruppo

en: Failed to Create Group Chat
it: Impossibile Creare Conversazione di Gruppo

en: Failed to Join Group Chat
it: Impossibile Unirsi alla Conversazione di Gruppo

en: Failed to generate avatar.
it: Impossibile generare l'avatar.

en: Fake audio output
it: Uscita audio fasulla

[ctx: Group chat name]
en: Family
it: Famiglia

en: Features
it: Funzionalità

en: Features:
it: Caratteristiche:

en: Female
it: Femmina

en: File Name:
it: Nome File:

en: File Offered…
it: File offerto…

en: File Transfer
it: Trasferimento File

en: File Transfer Completed
it: Trasferimento File Completato

en: File Transfer Error
it: Errore Trasferimento File

en: File Transfer Failed
it: Trasferimento File Fallito

en: File Transfer Stopped
it: Trasferimento File Interrotto

en: File Transfers
it: Trasferimento File

en: File does not exist
it: Il file non esiste

en: File error
it: Errore file

en: File is empty
it: Il file è vuoto

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
it: Il file è troppo grande, la dimensione massima è: %s

en: File size unknown
it: Dimensione file sconosciuta

en: File too big, will use direct transfer (not encrypted)
it: File troppo grande, verrà utilizzato il trasferimento diretto (non crittografato)

en: File transfer stopped
it: Trasferimento file interrotto

en: File transfers
it: Trasferimento file

en: Filename: %s
it: Nome file: %s

en: Filetransfer Preference
it: Preferenze Trasferimento File

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Chats…
it: Filtra conversazioni…

en: Fingerprints
it: Impronte digitali

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
it: Sincronizzazione terminata.
    %s messaggi scaricati

en: For example: "Julia is now online"
it: Per esempio: "Giulia è online"

en: Force Bookmark 2 usage
it: Forza l'utilizzo di Bookmark 2

en: Forever
it: Illimitato

en: Format error in CRL's lastUpdate field
it: Errore di formato nel campo lastUpdate della CRL

en: Format error in CRL's nextUpdate field
it: Errore di formato nel campo nextUpdate della CRL

en: Format error in certificate's notAfter field
it: Errore di formato nel campo notAfter del certificato

en: Format error in certificate's notBefore field
it: Errore di formato nel campo notBefore del certificato

en: Forward 10 seconds
it: Avanti 10 secondi

en: From
it: Da

en: Full Name
it: Nome Completo

en: GLib Version: %s
it: Versione GLib: %s

en: GTK Version: %s
it: Versione GTK: %s

en: Gajim Themes
it: Temi di Gajim

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
it: Gajim mira a essere un client XMPP completo e facile da usare. Chiacchiera con amici e familiari, condividi facilmente immagini e pensieri oppure discuti delle ultime notizie all'interno dei gruppi.

en: Gajim can not read this file
it: Impossibile leggere questo file

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
it: Gajim ha riscontrato un errore.
    Aiutaci a risolvere il problema inviando questa segnalazione.

en: Gajim integrates well with your other devices: simply continue conversations on your mobile device.
it: Grazie all'integrazione, le conversazioni di Gajim saranno disponibili anche suoi tuoi dispositivi mobili.

en: Gajim is fully synchronised with the archive.
it: Gajim è completamente sincronizzato con l'archivio.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
it: Impossibile contattare il server. Assicurarsi che l'indirizzo XMPP sia corretto.

en: Gajim will now exit
it: Gajim sta per uscire

en: Gathering information…
it: Raccolta informazioni…

en: Gender
it: Genere

en: General
it: Generale

en: Global Group Chat Search
it: Ricerca Conversazione di Gruppo Globale

en: Global Proxy
it: Proxy Globale

en: Global Status
it: Stato Globale

en: Go
it: Vai

en: Grant Voice
it: Dai la Parola

en: Group
it: Gruppo

en: Group Chat
it: Conversazione di Gruppo

en: Group Chat Invitation
it: Invito a Conversazione di Gruppo

en: Group Chat Invitation Declined
it: Invito alla conversazione di gruppo rifiutato

en: Group Chat Invitation Received
it: Invito alla conversazione di gruppo ricevuto

en: Group Chat Language
it: Lingua Conversazione di Gruppo

en: Group Chat Message Highlight
it: Messaggi Evidenziati nelle Conversazioni di Gruppo

en: Group Chat Message Received
it: Messaggi Ricevuti nelle Conversazione di Gruppo

en: Group Chats
it: Conversazioni di Gruppo

en: Group chat already exists
it: La conversazione di gruppo esiste già

en: Group chat can be found via search
it: La conversazione di gruppo può essere trovata tramite ricerca

en: Group chat does not exist
it: La conversazione di gruppo non esiste

en: Group chat has been destroyed%s
it: La conversazione di gruppo è stata distrutta%s

en: Group chat is closed
it: La conversazione di gruppo è chiusa

en: Group chat is now fully anonymous
it: La conversazione di gruppo sarà completamente anonima

en: Group chat is now non-anonymous
it: La conversazione di gruppo non sarà più anonima

en: Group chat is now semi-anonymous
it: La conversazione di gruppo sarà semi-anonima

en: Group chat now does not show unavailable members
it: La stanza non mostrerà i membri non disponibili

en: Group chat now shows unavailable members
it: La conversazione di gruppo mostrerà anche i membri non disponibili

en: Group chat support
it: Supporto per le conversazioni di gruppo

en: Groups
it: Gruppi

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
it: Autorizzazione HTTP (%(method)s) per %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
it: Richiesta Autorizzazione HTTP

en: Hello, I am $name. %s
it: Ciao, sono $name. %s

en: Helps to establish calls through firewalls
it: Aiuta a stabilire le chiamate attraverso i firewall

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide this menu
it: Nascondi questo menù

en: Homepage
it: Sito

en: Hostname
it: Host

en: How far back should the chat history be synchronised?
it: Quanto indietro nel tempo dovrebbe essere sincronizzata la cronologia delle conversazioni?

en: How long Gajim should keep your chat history
it: Per quanto tempo Gajim dovrà conservare la cronologia delle conversazioni

en: I would like to add you to my contact list.
it: Vorrei aggiungerti alla mia lista contatti.

en: I would like to add you to my roster.
it: Vorrei aggiungerti ai miei contatti.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
it: Secondo lo standard IEC, KiB = 1024 byte, KB = 1000 byte.

en: Id
it: ID

en: Identified Error
it: Errore Identificato

en: Idle Time
it: Tempo Inattività

en: Idle since: %s
it: Inattivo da: %s

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
it: Se attiva, la finestra lampeggerà (comportamento predefinito della maggior parte dei Window Manager) al verificarsi di un nuovo evento.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
it: Se attivo, Gajim può scaricare plugin da gajim.org

en: If enabled, you will be able to set a negative priority to your account in the Accounts window. BE CAREFUL, when you are logged in with a negative priority, you will NOT receive any message from your server.
it: Se attiva, nella finestra degli Account, sarà possibile impostare una priorità negativa agli account. ATTENZIONE: accedendo con priorità negativa NON sarà possibile ricevere messaggi dal server.

en: If you quit now, the file(s) being transferred will be lost.
    Do you still want to quit?
it: Se esci ora, i file in trasferimento saranno persi.
    Vuoi uscire?

en: Ignore Unknown Contacts
it: Ignora Contatti Sconosciuti

en: Image
it: Immagine

en: Images
it: Immagini

en: Import Contacts
it: Importa Contatti

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
it: Per poter scrivere messaggi in questa chat, è necessario chiedere il permesso.
    Un moderatore esaminerà la richiesta.

en: Incoming Call
it: Chiamata in Entrata

en: Incoming Call (Video)
it: Chiamata in Entrata (Video)

en: Increase playback speed
it: Aumenta velocità riproduzione

en: Information
it: Informazioni

en: Insecure Connection
it: Connessione Non Sicura

en: Insert Emoji
it: Inserisci Emoji

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
it: Installare <tt>sentry-sdk</tt> per facilitare la segnalazione dei problemi.

en: Install Plugin from ZIP-File
it: Installa Estensione da File ZIP

en: Install a keyring to store passwords on your system.
it: Installa sul tuo sistema un portachiavi per memorizzare le password.

en: Install from File…
it: Installa da File…

en: Installation failed
it: Installazione fallita

en: Installed
it: Installate

[ctx: Configuration type]
en: Integer
it: Numero intero

en: Invalid Address
it: Indirizzo Non Valido

en: Invalid CA certificate
it: Certificato di una CA non valida

en: Invalid File
it: File non valido

en: Invalid Name
it: Nome Non Valido

en: Invalid Node
it: Nodo Non Valido

en: Invalid Server Name
it: Nome Server Non Valido

en: Invalid XMPP Address
it: Indirizzo XMPP non valido

en: Invalid address: %s
it: Indirizzo non valido: %s

en: Invalid domain name
it: Nome dominio non valido

en: Invite friends to group chats or join one
it: Invita gli amici alle conversazioni di gruppo oppure unisciti ad una

en: Invitees
it: Invitati

en: Issued by
it: Rilasciato da

en: Issued by
it: Rilasciato da:

en: Issued on
it: Rilasciato il

en: Issued on:
it: Rilasciato il:

en: Issued to
it: Rilasciato a

en: Issued to
it: Rilasciato a:

en: It is not possible to send empty files
it: Non è possibile inviare file vuoti

en: I’m eating.
it: Sto mangiando.

en: I’m out enjoying life.
it: Sono fuori a divertirmi.

en: I’m synchronizing my contacts from my account at "%s". Could you please add this address to your contact list?
it: Sto sincronizzando i miei contatti dal mio account a "%s". Potresti aggiungere questo indirizzo al tuo elenco di contatti?

en: I’m watching a movie.
it: Sto guardando un film.

en: I’m working.
it: Sto lavorando.

en: JPEG files
it: File JPEG

en: Join
it: Unisciti

en: Join Group Chat
it: Unisciti ad una Conversazione di Gruppo

en: Join Group Chat as…
it: Unisciti ad una Conversazione di Gruppo come…

en: Join Group Chat?
it: Unisciti ad una Conversazione di Gruppo?

en: Join Groupchat…
it: Unisciti alla conversazione di gruppo…

en: Joining…
it: Unione…

en: Just now
it: Adesso

en: Keep Chat History
it: Conserva Cronologia Conversazioni

en: Keep and manage all your chat history
it: Archivia e gestisci la cronologia delle tue conversazioni

en: Key usage does not include certificate signing
it: L'uso della chiave non include la firma del certificato

en: Kick %s
it: Caccia %s

en: Kick…
it: Caccia…

en: Label
it: Etichetta

en: Last but not least
it: Ultimi, ma non meno importanti,

en: Leave Group Chat
it: Abbandona Conversazione di Gruppo

en: Left Click Action
it: Azione tasto sinistro del mouse

en: Let others know if you read up to this point
it: Fai sapere agli altri fino a che punto hai letto

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
it: Lista di host (separati da virgola) per il trasferimento file, in aggiunta alle interfacce locali (in caso di address translation / port forwarding).

en: Listing of Servers
it: Lista Server

en: Live Preview
it: Anteprima

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Local System Time
it: Ora Locale di Sistema

[ctx: Group chat description]
en: Local help group
it: Gruppo di aiuto locale

en: Location at %s
it: Posizione a %s

en: Location:
it: Posizione:

en: Log In
it: Accedi

en: Log in with your credentials
it: Accedi con le tue credenziali

en: Login
it: Accedi

en: Login Settings
it: Impostazioni Accesso

en: Look it up in _Dictionary
it: Controlla nel _Dizionario

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
it: Cerca su Wikipedia, dizionario o altri motori di ricerca direttamente dalla finestra di conversazione

en: Make Admin
it: Rendi Amministratore

en: Make Member
it: Rendi Membro

en: Make Owner
it: Rendi Proprietario

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
it: Rendi il profilo visibile a tutti o solo ai contatti.

en: Male
it: Maschio

en: Manage
it: Gestione

en: Manage Proxies
it: Gestione Proxy

en: Manage Proxies...
it: Gestisci Proxy...

en: Manage Sounds
it: Gestione Suoni

en: Manually set the hostname for the server
it: Imposta manualmente l'host del server

en: Mark as Read
it: Segna come Letto

en: Maximum file size for preview downloads
it: Dimensione massima per le anteprime dei file scaricati

en: Media Playback
it: Riproduzione multimediale

en: Member
it: Membro

en: Message
it: Messaggio

en: Message Receipts (✔)
it: Ricevute di Ritorno (✔)

en: Message Sent
it: Messaggio Inviato

en: Message composition
it: Composizione Messaggi

en: Message corrected. Original message:
    %s
it: Messaggio modificato. Messaggio originale:
    %s

en: Messages are archived on the server
it: I messaggi sono archiviati sul server

en: Messages will only be available for reading them later if storing chat history is enabled and if the contact is in your contact list.
it: I messaggi saranno disponibili per una lettura successiva solo se la cronologia è abilitata e il contatto è nella tua lista.

en: Minutes until your status gets changed
it: Minuti che devono trascorrere prima che lo stato sia cambiato

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing dependencies for Audio/Video
it: Dipendenze mancanti per Audio/Video

en: Missing necessary encryption plugin
it: È necessario il plugin di crittografia

en: Modify
it: Modifica

en: Movie
it: Film

en: Must be a port number
it: La porta deve essere un numero

en: Mute Sounds
it: Disattiva Suoni

en: My Workspace
it: Il mio spazio di lavoro

en: Name
it: Nome

en: Name <b>default</b> is not allowed
it: Il nome <b>default</b> non è consentito

en: Needs gspell to be installed
it: Necessita l'installazione di gspell

en: Never
it: Mai

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
it: Non perdere alcun messaggio, mantenendo sincronizzati tutti i tuoi client

en: New Search
it: Nuova Ricerca

[ctx: Group chat name]
en: News
it: Notizie

en: Next
it: Successivo

en: Nickname
it: Soprannome

en: No Connection Available
it: Nessuna Connessione Disponibile

en: No File Transfer available
it: Trasferimento File non disponibile

en: No Proxy
it: Nessun Proxy

en: No Results Found
it: Nessun Risultato Trovato

en: No Sync
it: Non Sincronizzato

en: No Threshold
it: Nessuna Soglia

en: No additional requirements
it: Nessun requisito aggiuntivo

en: No commands available
it: Nessun comando disponibile

en: No contact addresses published for this server.
it: Nessun contatto pubblicato per questo server.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
it: Nessun contatto trovato
    È possibile digitare anche un indirizzo XMPP

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
it: Nessun contatto rimasto.
    È possibile digitare anche un indirizzo XMPP.

en: No devices online
it: Nessun dispositivo in linea

en: No proxy used
it: Nessun proxy utilizzato

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: Node
it: Nodo

[ctx: Configuration description]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Contact subscription]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Gender]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Group chat contact role]
en: None
it: Nessuno

en: Not Available
it: Non Disponibile

en: Not Connected
it: Non Connesso

en: Not encrypted
it: Non cifrato

en: Note to myself
it: Note per me stesso

en: Note: Anonymous accounts are not possible on all servers
it: Nota: Non tutti i server consentono gli account anonimi

en: Notes
it: Note

en: Notification Area Icon
it: Icona Area di Notifica

en: Notification Sounds
it: Notifiche Audio

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications When Away
it: Notifiche Quando Assente

en: Notify after update
it: Notifica dopo l'aggiornamento

en: Notify me when the automatic update was successful
it: Notifica quando l'aggiornamento automatico è andato a buon fine

en: Notify of events in the notification area.
it: Notifica gli eventi nell'area di notifica.

en: Notify on all Messages
it: Notifica Tutti i Messaggi

en: Offline
it: Non in Linea

en: One Month
it: 1 Mese

en: One Year
it: 1 Anno

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
it: Il tipo di affiliazione può essere modificato solo da Amministratori e Proprietari

en: Only moderators can see your XMPP address
it: Il tuo indirizzo XMPP è visibile solo ai moderatori

en: Open
it: Apri

en: Open Email Composer
it: Apri Compositore Email

en: Open Link in Browser
it: Apri Collegamento nel Browser

en: Open Plugins…
it: Apri estensioni…

en: Open _Folder
it: Apri _Cartella

en: Open as _Link
it: Apri come _Collegamento

en: Open search bar
it: Apri barra di ricerca

en: OpenGL accelerated
it: Accelerazione OpenGL

en: Organization (O)
it: Organizzazione (O)

en: Organization (O):
it: Organizzazione (O):

en: Others
it: Altri

en: Out
it: Fuori

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Overwrite Plugin?
it: Sovrascrivere Estensione?

en: Owner
it: Proprietario

en: PEP Configuration
it: Configurazione PEP

en: PEP Service Configuration (%s)
it: Configurazione Servizio PEP (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
it: Il nodo PEP %(node)s non è stato rimosso:
    %(message)s

en: PEP node was not removed
it: Il nodo PEP non è stato rimosso

en: PKCS12 Files
it: File PKCS12

en: PNG files
it: File PNG

en: Pa_use/Resume
it: Pa_usa/Riprendi

en: Participants
it: Partecipanti

en: Participants asking for voice:
it: Partecipanti che chiedono di poter parlare:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
it: I partecipanti di questa conversazione di gruppo possono inviare messaggi liberamente

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
it: I partecipanti di questa conversazione di gruppo devono richiedere il permesso di inviare messaggi

en: Password Change Failed
it: Modifica Password Fallita

en: Password Changed
it: Password Modificata

en: Password Required
it: Password Richiesta

en: Password contains prohibited characters
it: La password contiene caratteri non consentiti

en: Passwords do not match
it: Le password non coincidono

en: Past Developers
it: Sviluppatori Passati

en: Paste Last Input
it: Incolla Ultimo Input

en: Path length constraint exceeded
it: Limite della lunghezza del percorso superato

en: Pause or resume file transfer
it: Metti in pausa o riprendi il trasferimento file selezionato

[ctx: File transfer state]
en: Paused
it: In pausa

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
it: Persistente

en: Personal notes about this contact
it: Note personali su questo contatto

en: Phone
it: Telefono

en: Phone No.
it: n° Telefono

en: Pinned
it: Fissato

en: Pipewire
it: PipeWire

en: Pl_ugins
it: _Estensioni

en: Play Sound
it: Riproduci Suono

en: Play Sounds
it: Riproduci Suoni

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
it: Riproduci suoni anche quando sei Assente, Occupato, ecc.

en: Play sounds to notify about events
it: Riproduci dei suoni per notificare gli eventi

en: Please enter your credentials or Sign Up
it: Inserisci le tue credenziali o Registrati

en: Please enter your new password.
it: Inserisci la nuova password.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
it: Inserire la password per
    %(jid)s
    (l'account : %(account)s)

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account to a directory of your choice.
it: Seleziona un account.
    Tutti i messaggi dell'account selezionato verranno esportati in una cartella a scelta.

en: Please use these settings with caution!
it: Usare queste impostazioni con cautela!

en: Please use yyyy-mm-dd
it: Usare il formato aaaa-mm-gg

en: Plugin Settings
it: Impostazioni Estensioni

en: Plugin already exists
it: L'estensione esiste già

en: Plugin failed
it: Estensione fallita

en: Plugin manager
it: Gestione delle estensioni

en: Plugins
it: Estensioni

en: Port
it: Porta

en: Port must be a number between 0 and 65535
it: La porta deve essere un numero compreso tra 0 e 65535

en: Post Office Box
it: Casella postale

en: Postal Code
it: CAP

en: Prefer direct messages in private group chats
it: Preferisci i messaggi diretti nelle conversazioni di gruppo private

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferred file transfer mechanism for file drag&drop on a chat window
it: Metodo di trasferimento file preferito tramite drag&drop nella finestra di conversazione

en: Presets
it: Preset

en: Preview Size
it: Dimensione anteprima

en: Preview all Image URLs
it: Anteprima di tutti gli URL delle immagini

en: Preview new messages in notification popup?
it: Mostrare l'anteprima dei nuovi messaggi nelle notifiche popup?

en: Previous
it: Precedente

en: Print XML stanzas and other debug information
it: Stampa XML stanza e altre informazioni di debug

en: Priority
it: Priorità

en: Profile
it: Profilo

en: Profile application with cprofile
it: Applicazione profilo con cprofile

en: Progress
it: Avanzamento

en: Proxy Host
it: _Host Proxy

en: Proxy Type
it: Tipo Proxy

en: Proxy, custom hostname and port
it: Proxy, host personalizzato e porta

en: Purge Chat History…
it: Elimina cronologia conversazioni…

en: PyGObject Version: %s
it: Versione PyGObject: %s

en: Quit Gajim
it: Esci da Gajim

[ctx: Message row action]
en: Quote…
it: Cita…

en: Re-Login
it: Ri-Autenticazione

en: Re-Login now?
it: Effettuare di nuovo l'accesso?

en: Re_gister
it: _Registra

en: Read _Wikipedia Article
it: Leggi Articolo _Wikipedia

en: Really block this contact?
it: Bloccare questo contatto?

en: Reason
it: Motivo

en: Reason (optional)
it: Motivo (facoltativo)

en: Reason (optional)...
it: Motivo (facoltativo)...

en: Reason for destruction
it: Motivo distruzione

en: Reason: %s
it: Motivo: %s

en: Recent history
it: Cronologia Recente

en: Recipient:
it: Destinatario:

en: Recipient: %s
it: Destinatario: %s

en: Recognize your account by color
it: Assegna un colore al tuo account

en: Redirect
it: Reindirizzamento

en: Register
it: Registra

en: Register on the Website
it: Registrati sul Sito

en: Registering…
it: Registrazione…

en: Registration failed
it: Registrazione fallita

en: Registration successful
it: Registrazione avvenuta con successo

en: Remember Last Status
it: Ricorda Ultimo Stato

en: Remote server not found
it: Server remoto non trovato

en: Remote server timeout
it: Il server remoto non risponde

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Account
it: Rimuovi Account

en: Remove Chat History?
it: Rimuovere la cronologia delle chat?

en: Remove Contact
it: Rimuovi Contatto

en: Remove Group
it: Elimina Gruppo

en: Remove Group...
it: Elimina gruppo…

en: Remove Proxy
it: Rimuovi Proxy

en: Remove Setting
it: Rimuovi Impostazione

en: Remove Theme
it: Rimuovi Tema

en: Remove Transport
it: Rimuovi Transport

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
it: Rimuovi dalla lista i trasferimenti file completati, annullati e falliti

en: Remove contact from contact list
it: Rimuovi il contatto dalla lista contatti

en: Remove this workspace
it: Rimuovi questo spazio di lavoro

en: Remove your profile picture
it: Rimuovi immagine di profilo

en: Remove…
it: Rimuovi…

en: Removing Account...
it: Rimozione Account...

en: Request Search Form
it: Modulo Ricerca

en: Request Voice
it: Chiedi di poter Parlare

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
it: Richiesta Spazio per Caricamento File HTTP…

en: Requesting register form from server…
it: Richiesta del modulo di registrazione dal server…

en: Required
it: Richiesto

en: Requires: Gspell
it: Richiede: Gspell

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
it: Richiede: gnome-keyring o kwallet

en: Requires: gsound
it: Richiede: gsound

en: Requires: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0
it: Richiede: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0

en: Requires: libxss
it: Richiede: libxss

en: Reserved Name
it: Nome Riservato

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset Hints
it: Ripristina Suggerimenti

en: Reset all chats to the current default value
it: Ripristina tutte le conversazioni al valore predefinito impostato

en: Reset all group chats to the current default value
it: Ripristina tutte le conversazioni di gruppo ai valori predefiniti impostati

en: Resets value to default
it: Ripristina il valore predefinito

en: Resource
it: Risorsa

en: Restore last state
it: Ripristina Ultimo Stato

en: Restore status and status message of your last session
it: Verranno ripristinati lo stato e il messaggio di stato della sessione precedente

en: Retract message?
it: Ritirare il messaggio?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
it: Ritira…

en: Revoke Member
it: Revoca Membro

en: Revoke Voice
it: Revoca Parola

en: Rewind 10 seconds
it: Riavvolgi 10 secondi

en: Role
it: Ruolo

en: SSL Certificate Verification Error
it: Errore Verifica Certificato SSL

en: STUN Server
it: Server STUN

en: STUN server to use when using Jingle
it: Server STUN da usare per Jingle

en: SVG files
it: File SVG

en: Sales
it: Vendite

en: Save File as…
it: Salva file come…

en: Save Password
it: Salva Password

en: Save as...
it: Salva come…

en: Say hi to your new contact…
it: Saluta il tuo nuovo contatto…

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
it: Analisi %(current)d / %(total)d...

en: Scroll down
it: Scorri verso il basso

en: Scroll up
it: Scorri verso l'alto

en: Scroll up to load more chat history…
it: Scorri verso l'alto per caricare la cronologia…

en: Search
it: Cerca

en: Search Result
it: Risultato Ricerca

en: Search contacts...
it: Cerca contatti...

en: Search for Gajim updates periodically?
it: Controllare periodicamente la presenza di aggiornamenti di Gajim?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
it: Cerca conversazioni di gruppo globalmente
    (premi "Invio" per iniziare la ricerca)

en: Search…
it: Cerca…

en: Secure Password Storage
it: Archiviazione Password Sicura

en: Security
it: Sicurezza

en: Security Warning
it: Avviso di Sicurezza

en: Select Account
it: Seleziona Account

en: Select Contacts
it: Contatti selezionati

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
it: Seleziona messaggi…

en: Select a security label for your message…
it: Seleziona un'etichetta di sicurezza per il messaggio…

en: Select an audio output (e.g. speakers, headphones)
it: Seleziona l'uscita audio (es. altoparlanti, cuffie)

en: Select an emoji
it: Seleziona emoji

en: Select playback speed
it: Seleziona velocità riproduzione

en: Select the account with which you want to synchronise
it: Seleziona l'account con il quale vuoi effettuare la sincronizzazione

en: Select the contacts you want to synchronise
it: Seleziona i contatti che vuoi sincronizzare

en: Select your audio input (e.g. microphone)
it: Seleziona l'ingresso audio (es. microfono)

en: Select your video input device (e.g. webcam, screen capture)
it: Seleziona l'ingresso video (es. webcam, condivisione schermo)

en: Selected image could not be loaded.
it: L'immagine selezionata non può essere caricata.

en: Selected security label: %s
it: Etichetta di sicurezza selezionata: %s

en: Self signed certificate
it: Certificato autofirmato

en: Self signed certificate in certificate chain
it: Certificato autofirmato nella catena di certificazione

en: Send Chat Markers
it: Invia Lettura Conversazione

en: Send Chat State
it: Invia Stato Conversazione

en: Send Chatstate
it: Invia Stato Conversazione

en: Send Chatstate in Group Chats
it: Invia Stato Conversazione nelle Conversazioni di Gruppo

en: Send File
it: Invia File

en: Send File Directly…
it: Invia File Direttamente…

en: Send Files Directly
it: Invia File Direttamente

en: Send File…
it: Invia File…

en: Send Message
it: Invia Messaggio

en: Send Message Receipts
it: Invia Ricevute di Ritorno

en: Send Read Markers
it: Invia Conferme di Lettura

en: Send message on Ctrl+Enter and make a new line with Enter.
it: Invia messaggi con Ctrl+Invio e vai a capo con Invio.

en: Send the message
it: Invia messaggio

en: Sender:
it: Mittente:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
it: Contatto inviato: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
it: Contatti inviati:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
it: Separa completamente i file profilo (anche database cronologia ed estensioni)

en: Serial Number
it: Numero di Serie

en: Serial Number:
it: Numero di Serie:

en: Server Info
it: Info Server

en: Server Software
it: Software Server

en: Server Software: %s
it: Software Server: %s

en: Server Uptime
it: Tempo di Attività Server

en: Service
it: Servizio

en: Service Discovery
it: Ricerca Servizi

en: Service Discovery using account %s
it: Ricerca Servizi tramite l'account %s

en: Set configuration directory
it: Imposta la cartella di configurazione

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
it: Imposta una variabile d'ambiente per stampatare i messaggi di debug di GLib

en: Setting is locked by the system
it: Impostazione bloccata dal sistema

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show Join/Leave
it: Mostra chi si Unisce/Abbandona

en: Show Joined / Left
it: Mostra chi si Unisce/Abbandona

en: Show Location
it: Mostra Posizione

en: Show My Video Stream
it: Mostra il Mio Flusso Video

en: Show Notifications
it: Mostra Notifiche

en: Show Send Message Button
it: Mostra Pulsante Invio Messaggio

en: Show Status Changes
it: Mostra Cambiamenti di Stato

en: Show Subject
it: Mostra Argomento

en: Show XML console
it: Mostra console XML

en: Show _Features
it: Mostra _Funzionalità

en: Show a confirmation dialog before connecting unencrypted
it: Mostrare una finestra di dialogo per confermare le connessioni non cifrate

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
it: Verrà chiesta conferma prima di un bloccare contatto. Lasciando vuota la stringa non verrà chiesta alcuna conferma.

en: Show a live preview to test your video source
it: Mostra un'anteprima per provare la sorgente video

en: Show all warnings
it: Mostra tutti gli avvertimenti

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
it: Mostra etichette che descrivono la riservatezza dei messaggi, se il server supporta XEP-0258

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
it: Mostra metadati del messaggio (avatar, nickname, timestamp) solo una volta, se ci sono più messaggi dallo stesso mittente in un determinato arco di tempo.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
it: Mostra le notifiche anche quando sei Assente, Occupato, ecc.

en: Show only critical errors
it: Mostra solo gli errori critici

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
it: Mostra automaticamente le anteprime nelle chat di gruppo pubbliche (può divulgare i tuoi dati)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
it: Mostra le anteprime di tutti gli URL contenenti immagini (può non essere sicuro)

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
it: Mostra suggerimenti per i codici brevi, es. :+1:

en: Show the application's version
it: Mostra la versione dell'applicazione

en: Show window in the taskbar
it: Mostra finestra nella barra delle applicazioni

en: Show your own video stream in calls
it: Mostra il tuo flusso video durante le chiamate

en: Shows a list of file transfers between you and your contacts
it: Mostra la lista dei file trasferiti tra te e i tuoi contatti

en: Sign In
it: Connessione

en: Sign Up
it: Accedi

en: Sign up Anonymously
it: Accesso Anonimo

en: Sign up for a new account on a server of your choice
it: Registra un nuovo account usando un server a tua scelta

en: Signup not allowed
it: Iscrizione non consentita

en: Size of preview images in pixels
it: Dimensione in pixel delle immagini di anteprima

en: Sleeping
it: Dormo

en: Something went wrong. Video feature disabled.
it: Qualcosa è andato storto. Funzione video disattivata.

en: Sorry, that should not have happened
it: Spiacente, non sarebbe dovuto capitare

en: Sounds
it: Suoni

en: Sounds When Away
it: Suoni Quando Assente

en: Spaces are not allowed
it: Gli spazi non sono consentiti

en: Spell Checker
it: Controllo Ortografico

en: Spell Checking
it: Controllo Ortografico

[ctx: Group chat description]
en: Spring gathering
it: Raduno primaverile

en: Sta_tus
it: S_tato

en: Start / Join Chat
it: Avvia / Unisciti a una Conversazione

en: Start Chat
it: Inizia Conversazione

en: Start Chatting…
it: Inizia conversazione…

en: Start Chat…
it: Inizia conversazione…

en: Start Search...
it: Avvia Ricerca...

en: Start a new chat
it: Inizia una conversazione

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
it: Inizia una conversazioni, unisciti ad una conversazione di gruppo o cerca nuove conversazioni di gruppo globalmente. È anche possibile inserire un indirizzo XMPP.

en: Start/stop playback
it: Avvia/ferma riproduzione

en: State
it: Stato

en: Status
it: Stato

en: Status Message
it: Messaggio di Stato

en: Status message…
it: Messaggio di stato…

[ctx: File transfer state]
en: Status:
it: Stato:

en: Status: %s
it: Stato: %s

en: Stop File Transfers
it: Interrompi Trasferimenti File

en: Stop sharing online status?
it: Smettere di condividere lo status online?

en: Stopped sharing their status with you
it: Ha smesso di condividere il suo stato con te

en: Street
it: Via

en: Style
it: Stile

en: Subject
it: Soggetto

en: Subject issuer mismatch
it: L'entità emittente del soggetto non coincide

en: Submit
it: Invia

en: Subscribed
it: Iscritti

en: Subscription Request
it: Richiesta Iscrizione

en: Subscription:
it: Iscrizione:

en: Support
it: Supporto

en: Support for multiple accounts
it: Supporto per account multipli

en: Support for service discovery including nodes and search for users
it: Supporto per la ricerca di nuovi servizi, inclusi nodi e ricerca degli utenti

en: Sync Threshold
it: Soglia Sincronizzazione

en: Synchronise
it: Sincronizzazione

en: Synchronise History…
it: Sincronizzazione Cronologia…

en: Synchronise the status of all accounts
it: Sincronizza lo stato di tutti gli account

en: System
it: Sistema

en: TLS verification failed: %s
it: Validazione TLS fallita: %s

en: Tabbed chat window
it: Finestra delle conversazioni dotata di schede

en: Tell your contacts if you received a message
it: Fai sapere ai tuoi contatti se hai ricevuto il messaggio

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
it: Temporaneo

en: Thanks
it: Ringraziamenti

en: The certificate does not match the expected identity of the site
it: Il certificato non corrisponde all'identità del sito

en: The certificate has been revoked
it: Il certificato è stato revocato

en: The certificate has expired
it: Il certificato è scaduto

en: The certificate’s activation time is in the future
it: La data di attivazione del certificato è nel futuro

en: The certificate’s algorithm is insecure
it: L'algoritmo del certificato è insicuro

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
it: Il contatto sarà informato che avrete smesso di condividere lo stato. Questa operazione può avere altri effetti collaterali.

en: The file %s has been received, but it seems to have been damaged along the way.
    Do you want to download it again?
it: Il file %s è stato ricevuto, ma sembra essere stato danneggiato durante il trasferimento.
    Vuoi scaricarlo di nuovo?

en: The following warnings came up while trying to verify the server's certificate
it: Durante la verifica del certificato del server sono apparsi i seguenti avvisi

en: The last message was written on a mobile client
it: L'ultimo messaggio è stato scritto su un client mobile

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
it: Il server ha assegnato o modificato il tuo soprannome in questa conversazione di gruppo

en: The server rejected the registration without an error message
it: Il server ha rifiutato la registrazione senza alcun messaggio di errore

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
it: Il server ha restituito un transport insicuro (HTTP).

en: The service could not be found
it: Impossibile trovare il servizio

en: The service is not browsable
it: Impossibile consultare il servizio

en: The signing certificate authority is not known
it: L'autorità di firma del certificato non è nota

en: Theme
it: Tema

en: Themes
it: Temi

en: There are plenty of servers to choose from.
    Creating an account on one server allows you to communicate with contacts from other servers as well.
it: Ci sono parecchi server tra cui scegliere.
    Creando un account su un server potrai comunicare anche con i contatti degli altri server.

en: There are updates for Gajim’s plugins
it: Sono disponibili aggiornamenti per i plugin di Gajim

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
it: Non c'è alcun metodo disponibile per il tipo di cifratura scelto.

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
it: Il servizio all'indirizzo specificato non risponde o è inesistente. Controlla l'indirizzo e riprova.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di verifica del certificato SSL del tuo server XMPP (%s).

en: This account is not connected to the server
it: Questo account non è connesso al server

en: This address does not seem to offer any gateway service.
it: Questo indirizzo non sembra offrire alcun servizio di gateway.

en: This address is not reachable.
it: Indirizzo non raggiungibile.

en: This device is not compatible.
it: Dispositivo non compatibile.

en: This group chat can not be found via search
it: La conversazione di gruppo non può essere trovata tramite ricerca

en: This group chat does not require a password upon entry
it: La conversazione di gruppo non richiede alcuna password per poter accedere

en: This group chat does require a password upon entry
it: La conversazione di gruppo richiede una password per poter accedere

en: This group chat is restricted to members only
it: Solo i membri possono partecipare a questa conversazione

en: This group chat persists even if there are no participants
it: La conversazione di gruppo continuerà ad esistere anche senza partecipanti

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
it: La conversazione di gruppo sarà distrutta quando sarà senza partecipanti

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
it: Questa è una chat di gruppo pubblica. La crittografia non è disponibile.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
it: Questo è il tema utilizzato attualmente.
    Vuoi eliminarlo?

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
it: Questo messaggio è stato cifrato tramite %s e potrebbe non essere decifrato.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
it: Questo messaggio è stato cifrato tramite Legacy OpenPGP e non può essere decifrato. È possibile installare l'estensione PGP per gestire questi messaggi.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
it: Questo messaggio è stato cifrato tramite OTR e non può essere decifrato.

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
it: Questo messaggio è stato cifrato tramite OpenPGP per XMPP e non può essere decifrato. È possibile installare l'estensione OpenPGP per gestire questi messaggi.

en: This server does not allow signup.
it: Questo server non consente le iscrizioni.

en: This server does not support anonymous login.
it: Questo server non supporta l'accesso anonimo.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
it: Questo servizio ha fornito informazioni dettagliate.
    Potrebbe essere obsoleto o malfunzionante.

en: This service does not contain any items to browse.
it: Questo servizio non contiene elementi consultabili.

en: This service has not yet responded with detailed information
it: Questo servizio non ha ancora fornito informazioni dettagliate

en: This type of service does not contain any items to browse.
it: Questo tipo di servizio non contiene elementi consultabili.

en: This will remove your account from Gajim.
it: Il tuo account sarà rimosso da Gajim.

en: This will reset all introduction hints
it: Ripristinerà tutti i suggerimenti iniziali

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
it: Questo spazio di lavoro contiene delle chat. Tutte le chat saranno spostate nell'area di lavoro successiva. Rimuoverlo comunque?

en: Three Months
it: 3 Mesi

en: Time
it: Tempo

en: Time Until Away
it: Tempo di Attesa per Assente

en: Time Until Not Available
it: Fino a Quando sarai Non Disponibile

[ctx: Profile]
en: Title
it: Titolo

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
it: Per rendere effettivi i cambiamenti, è necessario ri-autenticarsi.

en: Topic
it: Argomento

[ctx: File transfer state]
en: Transferred:
it: Trasferito:

[ctx: File transfer state]
en: Transferring
it: Trasferimento

en: Transferring File…
it: Trasferimento file…

en: Transports
it: Trasporti

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
it: Tratta le coppie di * / _ come possibili caratteri di formattazione.

[ctx: Group chat description]
en: Trip planning
it: Pianificazione viaggio

en: Trust Not Decided
it: Fiducia Non Decisa

en: Trying to change password...
it: Tentativo modifica password...

en: Trying to create account...
it: Tentativo di creazione dell'account...

en: Trying to gather information on this address…
it: Raccolta informazioni per questo indirizzo…

en: Trying to remove account...
it: Tentativo di rimozione account...

en: Tune:
it: Brano Musicale:

en: Turn Camera off
it: Spegni Fotocamera

en: Turn Camera on
it: Accendi Fotocamera

en: Type
it: Tipo

en: Type to search for values...
it: Scrivi per cercare tra i valori...

[ctx: File transfer type]
en: Type:
it: Tipo:

en: UPnP-IGD Port Forwarding
it: Port Forwarding UPnP-IGD

en: Unable to decode issuer public key
it: Impossibile decodificare la chiave pubblica dell'entità emittente

en: Unable to decrypt CRL's signature
it: Impossibile decifrare la firma della CRL

en: Unable to decrypt certificate's signature
it: Impossibile decifrare la firma del certificato

en: Unable to get certificate CRL
it: Impossibile ottenere CRL del certificato

en: Unable to get issuer certificate
it: Impossibile ottenere il certificato dell'entità emittente

en: Unable to get local issuer certificate
it: Impossibile ottenere il certificato dell'entità emittente locale

en: Unable to properly remove the plugin
it: Impossibile rimuovere correttamente l'Estensione

en: Unable to verify the first certificate
it: Impossibile verificare il primo certificato

en: Unblock
it: Sblocca

en: Uninstall Plugin
it: Disinstalla Estensione

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Artist
it: Artista Sconosciuto

en: Unknown Source
it: Fonte Sconosciuta

en: Unknown Title
it: Titolo Sconosciuto

en: Unknown command: %s
it: Comando sconosciuto: %s

en: Unknown validation error
it: Errore di validazione sconosciuto

en: Unread Messages
it: Messaggi Non Letti

en: Unsupported certificate purpose
it: Scopo del certificato non supportato

en: Untrusted
it: Non Affidabile

en: Unverified
it: Non Verificata

en: Update Check
it: Controllo per la presenza di aggiornamenti

en: Updates will be installed next time Gajim is started
it: Gli aggiornamenti verranno installati al riavvio di Gajim

en: Upload Files
it: Carica File

en: Upload File…
it: Carica File…

en: Uploading avatar image failed: %s
it: Caricamento immagine avatar fallito: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
it: Caricamento File tramite HTTP…

en: Use GSSAPI
it: Usa GSSAPI

en: Use System Keyring
it: Usa Portachiavi di Sistema

en: Use Unencrypted Connection
it: Usa Connessione Non Cifrata

en: Use an unencrypted connection to the server
it: La connessione al server non sarà cifrata

en: Use defined profile in configuration directory
it: Usa il profilo definito nella cartella di configurazione

en: Use file transfer proxies
it: Proxy per trasferimento file

en: Use filters to narrow down your search:
    from:username
    before:yyyy-mm-dd
    after:yyyy-mm-dd
it: Usa i filtri per restringere la ricerca:
    from:nome utente
    before:aaaa-mm-gg
    after:aaaa-mm-gg

en: Use proxy auth_entication
it: Usa aut_enticazione proxy

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
it: Usa le tue emoticon preferite e imposta la tua immagine di profilo

en: Use your system’s keyring to store passwords
it: Usa il portachiavi di sistema per memorizzare le password

en: Users
it: Utenti

[ctx: Group chat name]
en: Vacation
it: Vacanza

en: Validity
it: Validità

en: Validity
it: Validità

[ctx: Configuration]
en: Value
it: Valore

en: Verified
it: Verificata

en: Version
it: Versione

en: Video Framerate
it: Framerate Video

en: Video Input Device
it: Dispositivo Ingresso Video

en: Video Resolution
it: Risoluzione Video

en: Video test
it: Test video

en: Visit Server's Website
it: Visita Sito Server

en: Visit Website
it: Visita Sito

en: Visual Notifications
it: Notifiche Visive

en: Waiting…
it: In attesa…

en: Wav Sounds
it: Audio WAV

en: Web _Search for it
it: _Cercalo sul Web

en: Website
it: Sito

en: Welcome
it: Benvenuto

en: What does this mean?
it: Che cosa significa?

en: What happened
it: Cosa è successo

en: Where participants should go
it: Dove dovrebbero andare i partecipanti

en: Which server should I choose?
it: Quale server dovrei scegliere?

en: Width of group chat roster in pixel
it: Larghezza (in pixel) della lista contatti delle conversazioni di gruppo

en: Without a connection, you can not browse available services
it: Senza una connessione non è possibile consultare i servizi disponibili

en: Work
it: Lavoro

en: Working
it: Lavoro

en: XML Console
it: Console XML

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
it: Console XML per controllare cosa succede a livello di protocollo

en: XMPP Address
it: Indirizzo XMPP

en: XMPP Address…
it: Indirizzo XMPP…

en: XMPP Chat Client
it: Client di Messaggistica XMPP

en: Yes
it: Sì

en: You
it: Tu

en: You (%s) joined the group chat
it: Tu (%s) ti sei unito alla conversazione di gruppo

en: You are a visitor
it: Sei un visitatore

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
it: Stai per connetterti all'account %(account)s (%(server)s) utilizzando un metodo di connessione non sicuro. Questo significa che le conversazioni non saranno cifrate. Questo metodo di connessione è fortemente SCONSIGLIATO.

en: You are about to quit Gajim
it: Stai per uscire da Gajim

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
it: Stai per rimuovere %(name)s (%(jid)s) dalla lista contatti.

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
it: Non ti è permesso modificare il tipo di affiliazione di Amministratori e Proprietari

en: You are not connected to the server
it: Non sei connesso al server

en: You are now known as %s
it: Ora sei conosciuto come %s

en: You are now {show}{status}
it: Ora sei {show}{status}

en: You are offline.
it: Non sei in linea.

en: You can not join a group chat unless you are connected.
it: Non è possibile unirsi a una conversazione di gruppo quando non si è connessi.

en: You cannot add yourself to your contact list.
it: Non puoi aggiungere te stesso alla lista contatti.

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
it: Non puoi sincronizzarti con un account finché non sei connesso.

en: You do not have permissions to create files in this directory.
it: Non hai il permesso di creare file in questa cartella.

en: You have been banned{actor}{reason}
it: Sei stato bandito{actor}{reason}

en: You have been kicked{actor}{reason}
it: Sei stato cacciato{actor}{reason}

en: You have been removed from the group chat{actor}{reason}
it: Sei stato rimosso dalla conversazione di gruppo{actor}{reason}

en: You have insufficient permissions
it: Le tue autorizzazioni non sono sufficienti

en: You have left due to an error{reason}
it: Hai abbandonato a causa di un errore{reason}

en: You have to be connected to create a group chat.
it: Devi essere connesso per poter creare una conversazione di gruppo.

en: You have to invite people so they can join
it: È necessario invitare le persone affinché si uniscano

en: You left this group chat
it: Hai abbandonato il gruppo

en: You need Owner permission to change the configuration
it: Per modificare la configurazione è necessaria l'autorizzazione del proprietario

en: You still have running file transfers
it: Ci sono ancora dei trasferimenti in corso

en: You still have unread messages
it: Hai ancora dei messaggi non letti

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
it: Questo contatto ti vedrà sempre non in linea e non riceverai ulteriori messaggi da lui.

en: You will no longer be able to send and receive messages from and to contacts using this transport.
it: Non sarà più possibile inviare/ricevere messaggi ai/dai contatti che usano questo transport.

en: Your Nickname
it: Soprannome

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
it: Indirizzo XMPP (es. user@example.org)

en: Your account has has been removed successfully.
it: Il tuo account è stato rimosso con successo.

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
it: Le preferenze di archiviazione sono state salvate.

en: Your message can not be sent until you are connected.
it: Impossibile inviare il messaggio finché non si è connessi.

en: Your password
it: Password

en: Your password has successfully been changed.
it: La tua password è stata modificata con successo.

en: Your public key or authentication certificate
it: Chiave pubblica o certificato di autenticazione

en: ZIP files
it: File ZIP

en: [read more]
it: [leggi di più]

en: _Abort
it: _Interrompi

en: _About
it: _Informazioni

en: _Accept
it: _Accetta

en: _Accounts
it: _Account

en: _Actions for "%s"
it: _Azioni per "%s"

en: _Add Account…
it: _Aggiungi Account…

en: _Add to Trusted Certificates
it: _Aggiungi ai Certificati Affidabili

en: _Address
it: _Indirizzo

en: _Advanced Settings
it: _Impostazioni Avanzate

en: _Back
it: _Indietro

en: _Block
it: _Blocca

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Clear
it: _Cancella

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Command
it: _Comando

en: _Connect
it: _Connetti

en: _Connect Anyway
it: _Connetti Comunque

en: _Create
it: _Crea

en: _Decline
it: _Rifiuta

en: _Default
it: _Predefinito

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Description
it: _Descrizione

en: _Destroy
it: _Distruggi

en: _Disable Account
it: _Disattiva Account

en: _Do not ask me again
it: _Non chiedermelo più

en: _Download Again
it: _Scarica Ancora

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Features
it: _Funzionalità

en: _File Transfer
it: _Trasferimento File

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Hostname
it: _Host

en: _Join
it: _Unisciti

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da Tastiera

en: _Later
it: _Dopo

en: _Leave
it: _Abbandona

en: _Log In
it: _Accedi

en: _Modify Accounts…
it: _Modifica gli Account…

en: _Modify Account…
it: _Modifica Account…

en: _Name
it: _Nome

en: _New post
it: _Nuovo post

en: _Offline
it: _Non in Linea

en: _Open
it: _Apri

en: _Open Folder
it: _Apri Cartella

en: _Overwrite
it: _Sovrascrivi

en: _Please choose a server
it: _Scegli un server

en: _Port
it: _Porta

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Quit
it: _Esci

en: _Re-Login
it: _Ri-Autenticazione

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Report Spam
it: _Segnala Spam

en: _Reset Value
it: Valore _Predefinito

en: _Retract
it: _Ritira

en: _Save
it: _Salva

en: _Search
it: _Cerca

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Send
it: _Invia

en: _Show Certificate
it: _Mostra Certificato

en: _Show notification when file transfer is complete
it: _Mostra una notifica al completamento di ogni trasferimento

en: _Sign Up
it: _Registrati

en: _Start / Join Chat…
it: _Inizia / Unisciti a una Conversazione…

en: _Start Chat...
it: _Inizia Conversazione...

en: _Stop Sharing
it: Interrompi condivi_sione

en: _Subscribe
it: _Iscriviti

en: _Type
it: _Tipo

en: _Undo
it: Ann_ulla

en: _Unregister account from service
it: _Disiscriviti dal servizio

en: _Unsubscribe
it: _Disiscriviti

en: _Username
it: _Nome Utente

en: _View
it: _Visualizza

en: _View Certificate
it: _Visualizza Certificato

en: _XML Console
it: Console _XML

en: accuracy
it: precisione

en: and NOT authenticated
it: e NON autenticata

en: and authenticated
it: e autenticata

en: area
it: zona

en: audio input
it: ingresso audio

en: audio output
it: uscita audio

en: bearing
it: direzione

en: bold
it: grassetto

en: building
it: edificio

en: column
it: colonna

en: country
it: paese

en: countrycode
it: codicepaese

en: datum
it: dato

en: description
it: descrizione

en: e.g. %s
it: es. %s

en: error
it: errore

[ctx: Group chat address]
en: family
it: famiglia

en: file transfers list
it: lista dei trasferimenti file

en: floor
it: piano

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
it: ti ha invitato a una conversazione di gruppo.
    Vuoi unirti?

en: help
it: aiuto

en: is composing a message…
it: sta scrivendo…

en: is doing something else
it: sta facendo qualcos'altro

en: locality
it: località

[ctx: Group chat address]
en: news
it: notizie

en: or
it: oppure

en: paused composing a message
it: ha smesso di scrivere

en: postalcode
it: codicepostale

en: python-nbxmpp Version: %s
it: Versione python-nbxmpp: %s

en: region
it: regione

en: room
it: stanza

en: speed
it: velocità

en: street
it: strada

en: text
it: testo

en: timestamp
it: dataora

[ctx: Group chat address]
en: vacation
it: vacanza

en: video input
it: ingresso video

en: we would like to thank all the package maintainers.
it: tutti i maintainer dei pacchetti.

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
it: {nick} è stato bandito{actor}{reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
it: {nick} è stato cacciato{actor}{reason}

en: {nick} has been removed from the group chat{by}{reason}
it: {nick} è stato rimosso dalla conversazione di gruppo{by}{reason}

en: {nick} has left due to an error{reason}
it: {nick} se ha abbandonato a causa di un errore{reason}

en: {nick} has left{reason}
it: {nick} ha abbandonato{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
it: {nick} è ora conosciuto come {new_nick}

en: {nick} is now {show}
it: {nick} è ora {show}

en: {nick} is now {show}{status}
it: {nick} è ora {show}{status}
