Gajim - en to ja translation catalogue (1724 entries)

en:  (Video Call)
ja:  (ビデオチャット)

en:  (Voice Call)
ja:  (音声チャット)

en:  by {actor}
ja:  {actor} によって

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
ja: %(contact)s は %(chat)s への招待を断りました

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
ja: %(contact)s はあなたを %(chat)s に招待しました

en: %(days)s days, %(hours)s hours
ja: %(days)s日%(hours)s時間

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
ja: %(minutes)s分%(seconds)s秒

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
ja: あなたを相手先一覧に追加するよう、%(name)s %(jid)s さんは私に勧めました。

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
ja: %(name)s (%(jid)s) さんが、あなたの相手先一覧にいくつかの相手先を追加するよう、求めています。

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
ja: %(name)s (%(jid)s) さんが、あなたの相手先一覧にあるいくつかの相手先を削除するよう、求めています。

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
ja: %(name)s (%(jid)s) さんが、あなたの相手先一覧にあるいくつかの相手先を変更するよう、求めています。

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
ja: %(name)s は転送を断りました: %(reason)s

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
ja: この談話室の %(owner_or_admin_or_member)s

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
ja: %(progress)s %% (残り %(time)s)

en: %(received)s of %(max)s
ja: %(max)s のうち %(received)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
ja: %(type)s の暗号化は有効 %(authenticated)s。

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
ja: %s (あなた)

en: %s (desynced)
ja: %s (不揃い)

en: %s asks you to share your status
ja: "%s" さんはあなたの在席状況を知ることを求めています

en: %s group chats found
ja: %s の談話室が見つかりました

en: %s has been invited to this group chat
ja: %s さんは既にこの談話室に招待されています

en: %s has joined
ja: %s さんが参加しました

en: %s has read up to this point
ja: %s さんはここまで読みました

en: %s is a file but it should be a directory
ja: %s はファイルです。ディレクトリでなければなりません

en: %s is already in your contact list
ja: %s さんは既に相手先一覧に登録されています

en: %s is calling
ja: %s さんから着信

en: %s is not a valid loglevel
ja: %s は正しいログレベルではありません

en: %s is online with multiple devices.
    Choose the device you would like to send the files to.
ja: %s さんは複数のデバイスでオンライン状態です。
    ファイルを送りたいデバイスを選んでください。

en: %s min ago | %s mins ago
ja[0]: %s分前

en: %s s
ja: %s 秒

en: %s stopped sharing their status
ja: %s さんは在席状況を知らせることをやめました

en: %s stopped the transfer
ja: %s さんは転送を中止しました

en: %s wants to send you a file
ja: %s さんがファイルを転送したがっています

[ctx: positive longitude]
en: %sE
ja: 東経%s

[ctx: positive latitude]
en: %sN
ja: 北緯%s

[ctx: negative latitude]
en: %sS
ja: 南緯%s

[ctx: negative longitude]
en: %sW
ja: 西経%s

note: Translators: This should make the string KB/s, where 'KB' part is taken from %s. Only the 's' after / (which means second) should be translated.
en: (%(filesize_unit)s/s)
ja: (%(filesize_unit)s/秒)

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
ja: ** {actor} によって、{nick} の分掌は {affiliation} に設定されました: {reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
ja: ** {actor} によって、{nick} の役は {role} に設定されました: {reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
ja: ** {actor} によって、あなたの分掌は {affiliation} に設定されました: {reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
ja: ** {actor} によって、あなたの役は {role} に設定されました: {reason}

en: 1 Day
ja: 1日

en: 1 Month
ja: 1か月

en: 1 Week
ja: 1週間

en: 1 Year
ja: 1年

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 2 Days
ja: 2日

en: 2 hours
ja: 2時間

en: 3 Months
ja: 3か月

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 6 Months
ja: 6か月

en: 8 hours
ja: 8時間

en: : Affiliation changed
ja: 分掌を変更しました

en: : Group chat configuration changed to members-only
ja: 談話室はメンバー限定に変更されました

en: <Description>
ja: <説明>

en: <Plugin Name>
ja: <プラグイン名>

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
ja: <b>"%(title)s"</b> <i>%(artist)s</i>
    ( <i>%(source)s</i> より)

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
ja: <b>XMPP アドレス</b>
    &lt;ユーザー@ドメイン/リソース&gt; (リソースが合致する場合のみ)
    &lt;ユーザー@ドメイン&gt; (リソースが何であれ合致)
    &lt;ドメイン/リソース&gt; (リソースが合致する場合のみ)
    &lt;ドメイン&gt; (ドメインの合致。どんな user@domain や domain/resource でも可)

en: <empty>
ja: <なし>

en: <error>
ja: <エラー>

en: A Feature Comparison of Various Servers
ja: サーバーの特徴の比較

en: A Group Chat needs at least one Owner
ja: 談話室には少なくとも1人の主宰者が必要です

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
ja: この名前のファイルは既に存在し、かつ上書きの権限がありません。

en: A fully-featured XMPP chat client
ja: 機能満載の XMPP チャットクライアント

en: A list of active, completed and stopped file transfers
ja: ファイル転送の転送中、完了、中止の一覧

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
ja: 談話室で強調表示する語の一覧 (セミコロンで区切る)。

en: A new group chat has been created
ja: 新しい談話室が作成されました

en: A restart may be required for some settings to take effect
ja: 設定を有効にするには再起動が必要になる場合があります

en: A setting not related to privacy has been changed
ja: プライバシーに関係のない設定が変更されました

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
ja: API の選択。'http' または 'iq'

[ctx: User status]
en: A_way
ja: 離席中 (_W)

en: Abort
ja: 中断

[ctx: File transfer state]
en: Aborted
ja: 中断しました

en: Abuse
ja: 不正通報

en: Accept
ja: 承諾する

en: Accept all Contact Requests
ja: すべての相手先要求を受諾

en: Account
ja: アカウント

en: Account %s is still connected
ja: アカウント %s はまだサーバーに接続中です

en: Account Added
ja: アカウントを追加しました

en: Account Name...
ja: アカウント名前…

en: Account Removal Failed
ja: アカウント削除に失敗しました

en: Account Removed
ja: アカウントを削除しました

en: Account Settings…
ja: アカウント設定…

en: Account Wizard
ja: アカウントウィザード

en: Account disabled
ja: アカウントは無効です

en: Account has been added successfully
ja: アカウントは無事に追加されました

en: Account has to be connected
ja: アカウントはサーバーに接続されている必要があります

en: Account is being created
ja: アカウントを作成しています

en: Account is not connected.
ja: アカウントは接続されていません。

en: Account: %s
ja: アカウント: %s

en: Accounts
ja: アカウント

en: Action for left-clicking a preview
ja: プレビューを左クリックしたときの動作

en: Action on Close
ja: 閉じるときの動作

en: Action when closing Gajim’s window
ja: Gajim のウィンドウを閉じる際の動作

en: Activate
ja: 有効

en: Activated
ja: 有効

en: Active
ja: 有効

en: Add
ja: 追加

en: Add Account
ja: アカウントを追加

en: Add Contact
ja: 相手先を追加

en: Add Contact…
ja: 相手先を追加…

en: Add Entry
ja: 項目を追加

en: Add Files…
ja: ファイルを追加…

en: Add Group…
ja: グループを追加…

en: Add Proxy
ja: プロキシを追加

en: Add Setting
ja: 設定を追加

en: Add Workspace
ja: 作業空間を追加

en: Add _Contact…
ja: 相手先を追加…(_C)

en: Add a checkmark to received messages
ja: 受信メッセージにチェックマークを付けます

en: Add a name and color for your account
ja: アカウントの名前と色を追加

en: Add a setting you would like to change
ja: 変更したい設定を追加してください

en: Add new Theme
ja: 新しいテーマを追加

en: Add new line
ja: 改行を追加

en: Add some details…
ja: 詳細を追加…

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
ja: この証明書を、信用された証明書一覧に加えます (_T)

en: Add to Contact List…
ja: 相手先一覧に追加…

en: Added %s contact | Added %s contacts
ja[0]: %s 件の相手先を追加しました

en: Address
ja: アドレス

[ctx: Profile]
en: Address
ja: アドレス

en: Address does not belong to a group chat server
ja: アドレスは談話室のサーバーのものではありません

en: Adjust to Status
ja: 在席状況に合わせる

en: Adjust to status
ja: 在席状況に合わせる

en: Admin
ja: 管理

en: Administration
ja: 管理

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
ja: 管理人

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
ja: 管理人

en: Advanced
ja: 拡張

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
ja: 詳細設定エディタ (ACE)

en: Advanced Configuration Editor…
ja: 詳細設定エディタ…

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Affiliation
ja: 分掌

en: Affiliations
ja: 分掌

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: All
ja: すべて

en: All Accounts
ja: すべてのアカウント

en: All Chat States
ja: すべてのチャット状態

en: All chat and group chat windows will be closed.
ja: すべてのチャットと談話室のウィンドウを閉じます。

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All other group chat participants can see your XMPP address
ja: 談話室のすべての参加者があなたの XMPP アドレスを見ることができます

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
ja: 有用な情報をD-Bus で同報します。それはまた別のアプリケーションに Gajim を遠隔操作することを許します。

en: Allows opening file:/ URIs when clicked.
ja: URI file:/ をクリックしたとき開くことを許可します。

en: Alternate venue (optional)...
ja: また、代替の場所(省略可)…

en: Always
ja: 常に

en: An Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: An entry with this XMPP Address already exists
ja: この XMPP アドレスは既に登録されています

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: An error occurred during account creation
ja: アカウント作成時にエラーが起きました

en: An error occurred while exporting your messages
ja: メッセージの書き出し時にエラーが起きました

en: An error occurred while trying to change your password.
ja: パスワード変更時にエラーが起きました。

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
ja: %(path)s にファイルを作成する際にエラーが起きました: %(error)s

en: Anonymous login not supported
ja: 匿名ログインに対応していません

en: Another process is using this file.
ja: 別のプロセスがこのファイルを使用中です。

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
ja: 参加者の誰もがあなたの完全 XMPP アドレス を知ることができます

en: Anyone can join
ja: 誰でも参加できます

en: Anyone can join this group chat
ja: 誰でもこの談話室に参加できます

en: Application verification failure
ja: アプリケーションの検証に失敗しました

en: Apply
ja: 適用

en: Approve
ja: 承認

en: Archive
ja: 書庫

en: Archive corrupted
ja: 書庫が壊れています

en: Archive empty
ja: 書庫が空です

en: Archive is malformed
ja: 書庫の形式が正しくありません

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
ja: 記録保管

en: Archiving Preferences
ja: 書庫の設定

en: Archiving Preferences Error
ja: 書庫設定のエラー

en: Archiving Preferences Saved
ja: 書庫の設定を保存しました

en: Archiving Preferences for %s
ja: %s の書庫の設定

en: Are you sure you want to leave this group chat?
ja: 本当にこの談話室から退出しますか ?

en: Are you sure you want to quit Gajim?
ja: 本当に Gajim を終了しますか ?

en: Artists
ja: アーティスト

en: Ask For Status Message on…
ja: 状況メッセージを求めるのは…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
ja: 談話室のタブまたはウィンドウを閉じる前に確認を求めます。

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
ja: Gajim のウィンドウを閉じる際、終了するか尋ねる

en: Attention Message Received
ja: 注目メッセージを受信した

en: Audio
ja: 音声

en: Audio / Video Calls
ja: 音声/ビデオ通話

en: Audio File
ja: 音声ファイル

en: Audio Input Device
ja: 音声入力デバイス

en: Audio Output Device
ja: 音声出力デバイス

en: Audio Preview
ja: 音声のプレビュー

en: Audio preview is not available
ja: 音声のプレビューは無効です

en: Audio test
ja: 音声テスト

en: Audio/Video
ja: 音声/ビデオ

en: Authentication aborted
ja: 認証は中断しました

en: Authentication currently not possible
ja: 今のところ認証できません

en: Authentication failed
ja: 認証は失敗しました

en: Authentication mechanism not supported
ja: この認証メカニズムに対応していません

en: Authentication mechanism too weak
ja: 認証メカニズムが弱すぎます

en: Author
ja: 作者

en: Authority and issuer serial number mismatch
ja: 機関と発行者シリアル番号が合致しません

en: Authority and subject key identifier mismatch
ja: 機関とサブジェクトの鍵IDが合致しません

en: Authorization Request
ja: 承認の要求

en: Authors
ja: 作者

en: Auto Away
ja: 自動で離席中

en: Auto Away Settings
ja: 自動離席の設定

en: Auto Extended Away Settings
ja: 自動長時間離席の設定

en: Auto Not Available
ja: 自動で不在

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Autojoin
ja: 自動参加

en: Automatic Status
ja: 在席状況の自動変更

en: Automatic Status Change
ja: 在席状況の自動変更

en: Automatic preview disabled
ja: 自動プレビューは無効です

en: Automatic preview disabled (file too big)
ja: 自動プレビューは無効です (ファイルが大きすぎます)

en: Automatic spell-checking for your messages
ja: 入力メッセージの自動スペルチェック

en: Automatically accept all contact requests
ja: 相手先の要求を自動的に受け付けます

en: Available
ja: 在席

[ctx: User status]
en: Available
ja: 在席

en: Avatar file size too big
ja: アバター画像が大きすぎます

[ctx: User status]
en: Away
ja: 離席中

en: Back
ja: 戻る

en: Back in some minutes.
ja: 数分後に戻ります。

en: Back soon
ja: すぐに戻ります

en: Ban
ja: 締め出し

en: Ban %s
ja: %s を締め出す

en: Ban…
ja: 締め出す…

en: Behaviour of Application Window
ja: アプリケーションウィンドウの挙動

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Blind Trust
ja: 盲目的信用

en: Blindly trust new devices until you verify them
ja: 検証するまで新しいデバイスを無条件に信用する

en: Block
ja: 遮断

en: Block Contact
ja: 相手先を遮断

en: Block Contact…
ja: 相手先を遮断…

en: Blocking List
ja: 追放者の一覧

en: Blocking List for %s
ja: %s の追放者一覧

en: Block…
ja: 遮断…

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Bookmarks for %s
ja: %s のブックマーク

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
ja: 真偽値

[ctx: Contact subscription]
en: Both
ja: 相互に承認

en: Browse
ja: 一覧

en: Browse history by date
ja: 閲覧履歴(日付順)

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
ja: アカウント %(account)s で %(address)s を閲覧

[ctx: User status]
en: Busy
ja: 取り込み中

en: CRL has expired
ja: 証明書失効リストは有効期限が切れています

en: CRL is not yet valid
ja: 証明書失効リストは検証されていません

en: CRL signature failure
ja: 証明書失効リストの署名の失敗

en: Call
ja: 通話

en: Call Incoming
ja: 通話 着信

en: Call Outgoing
ja: 通話 発信

en: Call ended
ja: 終了した通話

en: Call with %s
ja: %s さんと通話

en: Calling (Video)…
ja: 通話(ビデオ)…

en: Calling…
ja: 通話…

en: Cancel
ja: 中止

en: Cancel Download
ja: ダウンロードを中止

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
ja: 選択されたファイルの転送を中止し、不完全なファイルは削除します

en: Cannot overwrite existing file "%s"
ja: 既存のファイル "%s" に上書きできません

en: Certificate
ja: 証明書

en: Certificate Settings
ja: 証明書の設定

en: Certificate Verification Failed
ja: SSL 証明書の検証に失敗しました

en: Certificate chain too long
ja: 認証パスが長すぎます

en: Certificate for 
    %s
ja: 証明書 
    %s

en: Certificate has expired
ja: 証明書は期限切れです

en: Certificate is not yet valid
ja: 証明書は検証されていません

en: Certificate not trusted
ja: 証明書は信用できません

en: Certificate rejected
ja: 証明書は却下されました

en: Certificate revoked
ja: 証明書は失効しています

en: Certificate signature failure
ja: 証明書の署名の失敗

en: Ch_ange Subject
ja: 題を変更 (_A)

en: Change
ja: 変更

en: Change Nickname
ja: ニックネームを変更

en: Change Nickname…
ja: ニックネームを変更…

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Change Subject
ja: 談話室の題を変更

en: Change your account’s password, etc.
ja: アカウントのパスワードなどを変更します

en: Change your profile picture
ja: プロフィールの画像を変更

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
ja: 一定時間後、在席状況を"離席中"に変えます

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
ja: 一定時間後、在席状況を"不在"に変えます

en: Changed by %s
ja: %s により変更

en: Changing Password...
ja: パスワードを変更…

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
ja: 談話室で、ニックネーム補完 (タブ) を使うとき、ニックネームの後ろにつけ加えられる文字。

en: Chat Banner: Background Color
ja: チャットバナー: 背景色

en: Chat Banner: Foreground Color
ja: チャットバナー: 文字色

en: Chat Banner: Text Font
ja: チャットバナー: フォント

en: Chat List
ja: チャット一覧

en: Chat history
ja: 会話の履歴

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
ja: OMEMO または OpenPGP での端末間暗号化による安全なチャット

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
ja: OMEMO または OpenPGP での端末間暗号化による安全なチャット。

en: Chats
ja: チャット

en: Chats from this account will use this workspace by default
ja: このアカウントからのチャットはデフォルトでこの作業空間を使用します

en: Check For Updates
ja: 更新をチェック

en: Check for Gajim updates periodically
ja: 定期的に Gajim の更新をチェックします

en: Check for updates
ja: 更新をチェック

en: Check for updates periodically
ja: 定期的に更新をチェック

en: Checking file…
ja: ファイルをチェックしています…

en: Choose Archive
ja: 書庫の選択

en: Choose Avatar…
ja: アバターを選択…

en: Choose Device
ja: デバイスを選択

en: Choose File to Send…
ja: 転送するファイルを選択…

en: Choose History Export Directory
ja: 履歴を書き出すディレクトリを選択

en: Choose Sound
ja: サウンドの選択

en: Choose a color or select an image
ja: 色を選択または画像を選択

en: Choose a group…
ja: グループを選択…

en: Choose encryption
ja: 暗号化方式を選択

en: Choose the contact's groups
ja: 相手先のグループを選択

en: Cipher Suite
ja: 暗号スイート

en: City
ja: 市(区町村)

en: Clear
ja: 消去

en: Clear Devices
ja: デバイスを消去

en: Clear Devices Now?
ja: 直ちにデバイスを消去しますか ?

en: Clear Devices…
ja: デバイスを消去…

en: Clear File
ja: ファイルを消去

en: Clear Sound
ja: サウンドを消去

en: Clear message entry
ja: メッセージ入力欄を消去

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
ja: クリックしてメッセージを選択
    (選択解除は Ctrl を押しながらダブルクリック)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
ja: この談話室に招待したい相手先をクリックしてください。

en: Click to change time display
ja: 時刻表示を変更するにはクリック

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
ja: Flatpak でプラグインをインストールする方法は、クリックして Gajim の wiki ページを見てください。

en: Click to view location
ja: クリックして位置情報を見る

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
ja: ハードコードされている IANA 登録の一覧のほかに追加する、クリック可能なスキーム (スペース区切り、小文字、コロンなし)。

en: Client Certificate
ja: クライアント証明書

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Search
ja: 検索を閉じる

en: Close a chat by pressing the Escape key
ja: エスケープキーを押して会話を閉じる

en: Close chat
ja: チャットを閉じる

en: Close with Escape
ja: エスケープで閉じる

en: Code snippet
ja: コードスニペット

en: Code snippet (%s)
ja: コードスニペット (%s)

en: Color
ja: 色

en: Command List
ja: コマンド一覧

en: Command executed successfully
ja: コマンドは無事実行されました

en: Commands
ja: コマンド

en: Common Name (CN)
ja: 一般名 (CN)

en: Common Name (CN):
ja: 一般名 (CN):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
ja: %s とのエンドツーエンドの暗号化チャットの安全性を確認するには、このコードを相手先の画面に表示されるコードと比較してください。

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
ja: エンドツーエンドの暗号化チャットの安全性を確認するには、このコードを相手先の画面に表示されるコードと比較してください。

en: Complete
ja: 完了

en: Complete a command or a nickname
ja: コマンドやニックネームを補完

en: Completed
ja: 完了しました

[ctx: File transfer state]
en: Completed
ja: 完了しました

en: Composing Only
ja: 入力中のみ

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Configuration
ja: 摘要

en: Configure
ja: 調整

en: Configure logging system
ja: ログシステムを設定

en: Confirm Unencrypted Connection
ja: 非暗号化接続を確認

en: Confirm new password...
ja: 新しいパスワードを再入力…

en: Connect
ja: 接続

en: Connect on startup
ja: 起動時に接続する

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
ja: 中継による他のメッセンジャー(Facebook, IRC, ...)への接続

en: Connecting
ja: 接続中です

en: Connecting to server...
ja: サーバーに接続中です…

en: Connecting...
ja: 接続中です...

en: Connection
ja: 接続

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Connection Settings
ja: 接続設定

en: Connection failed
ja: 接続に失敗しました

en: Connection not available
ja: 接続していません

en: Connection with %s could not be established.
ja: %s との接続は確立できませんでした。

en: Contact
ja: 相手先

en: Contact Addresses
ja: 連絡先アドレス

en: Contact Connected
ja: 相手先が接続した

en: Contact Details and Settings
ja: 相手先の詳細と設定

en: Contact Disconnected
ja: 相手先が切断した

en: Contact Information
ja: 相手先の情報

en: Contact Infos
ja: 相手先情報

en: Contact List
ja: 相手先一覧

en: Contact List Exchange
ja: 相手先一覧の交換

en: Contact List: Contact Background Color
ja: 相手先一覧: 相手先の行の背景色

en: Contact List: Contact Font
ja: 相手先一覧: 相手先のフォント

en: Contact List: Contact Foreground Color
ja: 相手先一覧: 相手先の行の文字色

en: Contact List: Group Background Color
ja: 相手先一覧: グループの背景色

en: Contact List: Group Font
ja: 相手先一覧: グループのフォント

en: Contact List: Group Foreground Color
ja: 相手先一覧: グループの文字色

en: Contact Unsubscribed
ja: 在席通知の取り消し

en: Contact information
ja: 相手先の情報

en: Contact list
ja: 相手先一覧

en: Contacts
ja: 相手先

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
ja: 会話: ニックネームの色 (着信)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
ja: 会話: ニックネームの色 (発信)

en: Conversation: Text Color
ja: 会話: 文字色

en: Conversation: Text Font
ja: 会話: フォント

en: Conversation: URL Color
ja: 会話: URL の文字色

en: Conversations
ja: 会話

en: Conversations are not stored on the server
ja: 会話はサーバーに保管されません

en: Conversations are stored on the server
ja: 会話はサーバーに保管されます

en: Copy
ja: コピー

[ctx: Message row action]
en: Copy
ja: コピー

en: Copy Address
ja: アドレスをコピー

en: Copy Certificate Information
ja: 証明書の情報をコピー

en: Copy Email Address
ja: Eメールアドレスをコピー

en: Copy Link
ja: リンクをコピー

en: Copy Link Location
ja: リンクの場所をコピー

en: Copy Path
ja: パスをコピー

en: Copy Text
ja: テキストをコピー

en: Copy XMPP Address
ja: XMPP アドレスをコピー

en: Copy XMPP Address/Email
ja: XMPP アドレス/Eメールをコピー

en: Copy code snippet
ja: コードスニペットをコピー

en: Copy info to clipboard
ja: 情報をクリップボードにコピー

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Correct the last message
ja: 最後のメッセージを修正

[ctx: Message row action]
en: Correct…
ja: 修正…

en: Could not access file
ja: ファイルにアクセスできませんでした

en: Could not open file (%s)
ja: ファイルを開けませんでした (%s)

en: Could not save file
ja: ファイルを保存できませんでした

en: Could not save file to selected directory.
ja: 選択されたディレクトリにファイルを保存できませんでした。

en: Country
ja: 国

en: Create Account
ja: アカウントを作成

en: Create Group Chat
ja: 談話室を作成

en: Create Group Chat…
ja: 談話室を作成…

en: Create New Account
ja: 新しいアカウントを作成

en: Create _Group Chat…
ja: 談話室を作成…(_G)

en: Create new group chat
ja: 新しい談話室を作成

en: Create new post
ja: 新しい投稿を作成

en: Creating Account...
ja: アカウント作成中…

en: Creating thumbnail failed
ja: サムネイルの生成に失敗しました

en: Credentials expired
ja: 認証情報は期限切れです

en: Current Developers
ja: 現在の開発者

en: D-Bus Interface
ja: D-Bus インターフェース

en: Dark Theme
ja: ダークテーマ

en: Deactivated
ja: 無効

en: Debug Logging
ja: デバッグ記録

en: Decline
ja: 拒否

en: Decline Invitation
ja: 招待を辞退

en: Decrease playback speed
ja: 再生速度を落とす

en: Decryption failed
ja: 復号に失敗しました

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Encryption
ja: デフォルトの暗号化

en: Default Sync Threshold
ja: デフォルトの同期の制限値

en: Default Workspace
ja: デフォルトの作業空間

en: Default device
ja: デフォルトのデバイス

en: Default for chats
ja: チャットのデフォルト

en: Default for chats and private group chats
ja: チャットと非公開談話室でのデフォルト

en: Default for group chats
ja: グループチャットのデフォルト

en: Default for new group chats
ja: 新しい談話室のデフォルト

en: Default for new public group chats
ja: 新しい談話室のデフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Fingerprint
ja: 指紋を削除

en: Delete Message
ja: メッセージを削除

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
ja: メッセージをローカルで削除…

en: Delete PEP node?
ja: PEP ノードを削除しますか ?

en: Delete Theme
ja: テーマを削除

en: Delete message locally?
ja: メッセージをローカルで削除しますか ?

en: Deny
ja: 拒否する

en: Deny all subscription requests
ja: すべての在席通知の申し込みを拒否

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

en: Destroy Group Chat…
ja: 談話室を閉鎖…

en: Destroy This Chat
ja: この談話室を閉鎖

en: Details
ja: 詳細

en: Device "%s"
ja: デバイス "%s"

en: Devices
ja: デバイス

en: Devices connected with "%s"
ja: "%s" に係属するデバイス

en: Dial Number
ja: 電話番号

en: Dictionary URL is missing a "%s"
ja: 辞書の URL に "%s" が含まれていません

en: Direct Messages
ja: ダイレクトメッセージ

en: Direct transfer (not encrypted)
ja: 直接転送 (暗号化なし)

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Directory "%s" is not writable
ja: ディレクトリ "%s" に書き込む権限がありません

en: Disable Account
ja: アカウントを無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled in Preferences
ja: 設定で無効化されています

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
ja: システムで現在再生されているメディアの情報を公表します。

en: Disclose information about the operating system you currently use
ja: 現在使用中のオペレーティングシステムの情報を公表します

en: Disclose the local system time of the device Gajim runs on
ja: Gajim を実行しているデバイスのシステム時刻を公表します

en: Disclose the time of your last activity
ja: 最後に操作してからの時間を公表します

en: Discover Services…
ja: サービスを探索…

en: Discussion Logs
ja: 議論の記録

en: Do you accept this request (account: %s)?
ja: この申し込み(アカウント %s)を承認しますか ?

en: Do you accept this request?
ja: この申し込みを承認しますか ?

en: Do you really want to delete this PEP node?
ja: 本当に、この PEP ノードを削除しますか ?

en: Do you really want to remove "%s"?
ja: 本当に "%s" を削除しますか ?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
ja: 本当にすべてのチャットメッセージを Gajim から削除しますか ?
    注意: これはやり直せません。
    Gajim はその後終了します。

en: Do you really want to remove your chat history for this chat?
ja: 本当にこの会話の履歴を削除しますか ?

en: Do you want to delete this theme?
ja: 本当に、このテーマを削除しますか ?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
ja: 現在インストールされているバージョンを上書きしますか ?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
ja: <b>%s</b> でもアカウントを登録抹消しますか ?

en: Doing so will permanently delete this Fingerprint
ja: この指紋を完全に削除します

en: Don’t show this again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: Noun]
en: Download
ja: ダウンロード

en: Download File
ja: ファイルをダウンロード

en: Download Update
ja: 更新をダウンロード

en: Download and Install
ja: ダウンロードしてインストール

en: Download failed (%s)
ja: ダウンロードに失敗しました (%s)

en: Downloaded %s messages
ja: %s件のメッセージをダウンロードしました

en: Downloading…
ja: ダウンロード中…

en: Draft: %s
ja: 下書き: %s

en: Drop files here
ja: ここにファイルをドロップ

en: Drop files or contacts
ja: ファイルまたは相手先をドロップ

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
ja: 友人やグループへの画像・動画やその他のファイルの簡単な送信

en: Eating
ja: 食事

en: Edit Name…
ja: 名前を編集…

en: Edit workspace…
ja: 作業空間の編集…

en: Edit…
ja: 編集…

en: Either a custom URL with %%s in it (where %%s is the word/phrase) or "WIKTIONARY" (which means use Wikitionary).
ja: 独自の辞書の URL (%%s を含めます。ここで %%s は語/フレーズです)。または、Wikitionary を使う場合は単に "WIKTIONARY" としてください。

en: Email
ja: メール

en: Emoji Shortcodes
ja: 絵文字ショートコード

en: Enable
ja: 有効

en: Enable KeepassXC Integration
ja: KeepassXC の統合を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
ja: 在席状況を自動的に変更するため、操作のない時間をGajim が計測することを許可

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
ja: さまざまな通知の音を鳴らします

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
ja: 音声・ビデオチャットを可能にします

en: Enables Gajim to provide a Audio preview
ja: 音声・ビデオチャットのプレビューを可能にします

en: Enables Gajim to provide a notification area icon
ja: システム通知エリアのアイコンを使います

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
ja: ファイル転送のフォワードポートのためのルーターの要求を可能にします

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
ja: メッセージ作成時にスペルチェックを行います

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
ja: パスワードを平文ではないようにして、安全に保存できます

en: Enables libappindicator, an alternative tray icon provider
ja: もう一つのトレイアイコンである libappindicator を使います

en: Encrypted (%s)
ja: 暗号化されています (%s)

en: Encrypted Certificate
ja: 暗号化された証明書

en: Encrypting file…
ja: ファイルを暗号化…

en: Encryption (OMEMO)
ja: 暗号化 (OMEMO)

en: Encryption error
ja: 暗号化のエラー

en: Encryption method to use unless overridden on a per-contact basis
ja: 相手先ごとに上書きされない場合に使用される暗号化方式

en: Encryption required
ja: 暗号化が必要です

en: End call
ja: 通話を終了

en: Enter a password to join this chat
ja: この談話室に参加するにはパスワードを入れてください

en: Enter new password...
ja: 新しいパスワードを入力してください…

en: Enter your new nickname
ja: 新しいニックネームを入れてください

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
ja: ニックネームを入れてください。これが相手先に表示されます。

en: Error
ja: エラー

en: Error Loading Image
ja: 画像読み込みのエラー

en: Error message: %s
ja: エラーメッセージ: %s

en: Error opening file
ja: ファイルを開く際のエラー

en: Error received: {}
ja: エラーを受け取りました: {}

en: Error while Exporting
ja: 書き出し時のエラー

en: Error while processing image
ja: 画像処理中のエラー

en: Error while receiving search results.
ja: 検索結果を受け取る際のエラー

en: Error while retrieving search form.
ja: 検索フォームの取得中のエラーです。

en: Error while uploading avatar
ja: アバターのアップロード中のエラー

en: Error!
ja: エラー !

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Error: cannot open %s for reading
ja: エラー: 読み込みモードで %s を開けません

en: Even more features via plugins
ja: プラグインによる機能拡張

en: Event
ja: イベント

en: Everyone
ja: すべて

en: Everything
ja: すべての期間

en: Execute
ja: 実行

en: Execute Command…
ja: コマンド実行…

en: Executing…
ja: 実行中…

en: Expires on
ja: 至

en: Expires on:
ja: 至:

en: Export
ja: 書き出し

en: Export Chat History
ja: 会話履歴を書き出す

en: Export Finished
ja: 書き出しが完了しました

en: Export your chat history from Gajim
ja: 会話履歴を Gajim から書き出します

en: Exporting History...
ja: 履歴記録を書き出しています…

en: Exporting your messages...
ja: メッセージを書き出しています…

en: Extended Address
ja: 建物名など

en: FA_Q (Online)
ja: FAQ (オンライン) (_Q)

en: Failed to Configure Group Chat
ja: 談話室の調整に失敗しました

en: Failed to Create Group Chat
ja: 談話室の作成に失敗しました

en: Failed to Join Group Chat
ja: 談話室への参加に失敗しました

en: Failed to generate avatar.
ja: アバターの生成に失敗しました。

en: Fake audio output
ja: 偽の音声出力

[ctx: Group chat name]
en: Family
ja: 家族

en: Feature not available on Windows
ja: Windows ではこの機能は無効です

en: Features
ja: 特徴

en: Features:
ja: 機能:

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Female
ja: 女性

en: Fetching messages…
ja: メッセージを取得しています…

en: File
ja: ファイル

en: File Name:
ja: ファイル名:

en: File Offered
ja: 提供されるファイル

en: File Offered…
ja: 提供されるファイル…

en: File Preview
ja: ファイルのプレビュー

en: File Size Limit
ja: ファイルサイズの制限

en: File Transfer
ja: ファイルを転送

en: File Transfer Cancelled
ja: ファイルの転送が中止されました

en: File Transfer Completed
ja: ファイルの転送の完了

en: File Transfer Error
ja: ファイル転送のエラー

en: File Transfer Failed
ja: ファイル転送に失敗しました

en: File Transfer Stopped
ja: ファイルの転送の中断

en: File Transfers
ja: ファイル転送

en: File Verification Failed
ja: ファイルの検証に失敗しました

en: File corrupted during transfer
ja: 転送中にファイルが破損しました

en: File does not exist
ja: ファイルがありません

en: File error
ja: ファイルのエラー

en: File is empty
ja: ファイルが空です

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
ja: ファイルが大きすぎます。最大ファイルサイズ: %s

en: File size unknown
ja: ファイルサイズは不明です

en: File too big, will use direct transfer (not encrypted)
ja: ファイルが大きすぎます。直接転送 (暗号化なし) を利用してください

en: File transfer stopped
ja: ファイルの転送が中断しました

en: File transfers
ja: ファイル転送

en: File: %s
ja: ファイル: %s

en: Filename: %s
ja: ファイル名: %s

en: Filetransfer Preference
ja: ファイル転送設定

en: Filter
ja: 絞り込み

en: Filter Chats
ja: チャットを絞り込む

en: Filter Chats…
ja: チャットを絞り込む…

en: Fingerprint for this Device
ja: このデバイスの指紋

en: Fingerprints
ja: 指紋

en: Finished
ja: 完了しました

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
ja: 履歴の同期が完了しました。
    %s件のメッセージをダウンロードしました

en: For example: "Julia is now online"
ja: たとえば、"ジュリアは現在オンラインです"

en: Force Bookmark 2 usage
ja: ブックマーク2の使用を強制

en: Forever
ja: 無期限

en: Forget Group Chat
ja: 談話室を忘れる

en: Forget this Group Chat
ja: この談話室を忘れる

en: Format error in CRL's lastUpdate field
ja: 証明書失効リストの最終更新の書式のエラー

en: Format error in CRL's nextUpdate field
ja: 証明書失効リストの次回更新の書式のエラー

en: Format error in certificate's notAfter field
ja: 証明書の notAfter (有効期限の終わり)の書式のエラー

en: Format error in certificate's notBefore field
ja: 証明書の notBefore (有効期限の始め)の書式のエラー

en: Format your message
ja: メッセージを装飾

en: Forward 10 seconds
ja: 10秒進む

[ctx: User status]
en: Free for Chat
ja: チャット可

en: From
ja: こちらが承認

[ctx: Contact subscription]
en: From
ja: こちらが承認

en: Full Message View
ja: 全メッセージ表示

en: Full Name
ja: 名前(フルネーム)

[ctx: Profile]
en: Full Name
ja: 名前(フルネーム)

en: Fully-featured XMPP chat client
ja: 機能満載の XMPP チャットクライアント

en: GLib Version: %s
ja: GLib バージョン: %s

en: GTK Version: %s
ja: GTK バージョン: %s

en: Gajim %s is available
ja: Gajim  %s が利用可能です

en: Gajim - Error
ja: Gajim - エラー

en: Gajim Team
ja: Gajim チーム

en: Gajim Themes
ja: Gajim テーマ

en: Gajim Update
ja: Gajim の更新

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
ja: Gajimは、使いやすい機能満載の XMPP クライアントとなることを目指しています。友人や家族とチャットはもちろん、画像や考えをかんたんに共有したりグループでニュースについて議論したりもできます。

en: Gajim can not read this file
ja: Gajim はこのファイルを読むことができません

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
ja: Gajimはエラーに遭遇しました。
    このレポートを送信して、この問題の修正にご協力ください。

en: Gajim integrates well with your other devices: simply continue conversations on your mobile device.
ja: Gajimは他のデバイスとよく連携します。モバイル端末でも会話を続けられます。

en: Gajim is fully synchronised with the archive.
ja: Gajim は保存記録と完全に同期しました。

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
ja: サーバーに到達できませんでした。XMPP アドレスが正しいか確認してください。

en: Gajim will now exit
ja: Gajim は終了します

en: Gajim: No updates available (last check: %s)
ja: 有効な更新はありません (最後の確認: %s)

en: Gajim: No updates available (last check: never)
ja: 有効な更新はありません (最後の確認: なし)

en: Gajim: Update check disabled in preferences
ja: Gajim: 更新の確認は設定で無効化されています

en: Gathering information…
ja: 情報を収集…

en: Gender
ja: ジェンダー

[ctx: Profile]
en: Gender
ja: ジェンダー

en: General
ja: 全般

en: Global Group Chat Search
ja: 全体的な談話室検索

en: Global Proxy
ja: 全体のプロキシ

en: Global Status
ja: 全体の在席状況

en: Go
ja: 移動

en: Grant Voice
ja: 発言権を与える

en: Group
ja: グループ

en: Group Chat
ja: 談話室

en: Group Chat Details
ja: 談話室の詳細

en: Group Chat Invitation
ja: 談話室への招待

en: Group Chat Invitation Declined
ja: 談話室への招待を辞退

en: Group Chat Invitation Received
ja: 談話室への招待を受諾

en: Group Chat Language
ja: 談話室の言語

en: Group Chat Message Highlight
ja: 談話室のメッセージの強調

en: Group Chat Message Received
ja: 談話室のメッセージを受信した

en: Group Chats
ja: 談話室

en: Group chat already exists
ja: 談話室は既に存在しています

en: Group chat can be found via search
ja: 談話室は検索で見つけられます

en: Group chat does not exist
ja: 談話室は存在しません

en: Group chat is closed
ja: 談話室は閉鎖されます

en: Group chat is now fully anonymous
ja: 談話室は完全匿名になります

en: Group chat is now non-anonymous
ja: 談話室は非匿名になります

en: Group chat is now semi-anonymous
ja: 談話室は半匿名になります

en: Group chat now does not show unavailable members
ja: 談話室はメンバー以外には見えなくなります

en: Group chat now shows unavailable members
ja: 談話室はメンバー以外にも見えるようになります

en: Group chat support
ja: 談話室に対応

en: Groups
ja: グループ

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
ja: %(url)s に対する HTTP (%(method)s) の承認 (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
ja: HTTP 承認の要求

en: HTTPS Verification
ja: HTTPS の検証

en: Hello, I am $name. %s
ja: こんにちは。私は $name. %s です

en: Helps to establish calls through firewalls
ja: ファイアウォールを越える通話の確立を助けます

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
ja: 非公開

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide chat list
ja: チャット一覧を隠す

en: Hide this menu
ja: このメニューを表示しない

en: Home
ja: 自宅

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: How far back should the chat history be synchronised?
ja: どのくらい遡りたいですか ?

en: How long Gajim should keep your chat history
ja: Gajim が会話の履歴を保持する期間

en: I can see contact's online status
ja: 相手先の在席状況を見ることができます

en: I would like to add you to my contact list.
ja: あなたを私の相手先リストに追加したいと思います。

en: I would like to add you to my roster.
ja: あなたを私の相手先一覧に追加したいと思っています。

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
ja: IEC 標準規格で、KiB は 1024 バイト、KB は 1000 バイト。

[ctx: Profile]
en: IM Address
ja: IM アドレス

en: Identified Error
ja: 特定されたエラー

en: Idle Time
ja: 操作のない時間

en: Idle since: %s
ja: 操作のない状態(いつから): %s

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
ja: 有効の場合、保留のイベントがある場合にウィンドウをフラッシュさせます (たいていのウィンドウマネージャのデフォルトの挙動です)。

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
ja: 有効にすると、Gajim は gajim.org でホストされているプラグインをダウンロードしようとします

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
ja: 有効の場合、Gajim は受信する注目メッセージを無視します ("wizz")。

en: If enabled, Gajim will save the main window position when hiding it, and restore it when showing the window again.
ja: 有効の場合、Gajim は相手先一覧を閉じる際にその位置を保存し、開く際にはその位置に復元します。

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
ja: 有効の場合、Gajim は Jingle を使う際に STUN サーバーを利用しようとします。サーバーは "stun_server" オプションか、または XMPP サーバーによって与えられます。

en: If enabled, you will be able to set a negative priority to your account in the Accounts window. BE CAREFUL, when you are logged in with a negative priority, you will NOT receive any message from your server.
ja: 有効の場合、アカウントの設定ウィンドウで、アカウントに負の優先順位を設定できます。【注意】負の優先順位のままログインすると、サーバーからどんなメッセージも受信しません。

en: If you close this chat, you will leave "%s".
ja: このウィンドウを閉じると、"%s" を退出します。

en: If you quit now, the file(s) being transferred will be lost.
    Do you still want to quit?
ja: いま終了すると、転送中のファイルは失われます。
    それでも終了しますか ?

en: Ignore Unknown Contacts
ja: 未知の相手先を無視

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
ja: 相手先一覧にない相手先からのすべてを無視します

en: Image
ja: 画像

en: Images
ja: 画像

en: Import Contacts
ja: 相手先をインポート

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
ja: この談話室に書き込むには発言権が必要です。
    司会者が要求を処理します。

en: Incoming Call
ja: 着信通話

en: Incoming Call (Video)
ja: 着信通話 (ビデオ)

en: Increase playback speed
ja: 再生速度を上げる

en: Information
ja: 情報

en: Insecure Connection
ja: 安全でない接続

en: Insert Emoji
ja: 絵文字を挿入

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
ja: 問題の報告をより簡単に作成するには <tt>sentry-sdk</tt> をインストールしてください。

en: Install Plugin from ZIP-File
ja: プラグインを ZIP ファイルからインストール

en: Install a keyring to store passwords on your system.
ja: システムにパスワードを保存するには鍵束をインストールしてください。

en: Install from File…
ja: ファイルからインストール…

en: Installation failed
ja: インストールに失敗しました

en: Installed
ja: インストール済

[ctx: Configuration type]
en: Integer
ja: 整数

en: Invalid Address
ja: アドレスが正しくありません

en: Invalid CA certificate
ja: 検証されない認証局証明書

en: Invalid File
ja: ファイルが正しくありません

en: Invalid Name
ja: 名前が正しくありません

en: Invalid Node
ja: ノードが正しくありません

en: Invalid Server Name
ja: サーバー名が正しくありません

en: Invalid XMPP Address
ja: XMPP アドレスが正しくありません

en: Invalid address: %s
ja: アドレスが正しくありません: %s

en: Invalid domain name
ja: ドメイン名が正しくありません

en: Invite
ja: 招待

en: Invite Contacts
ja: 相手先を招待

en: Invite friends to group chats or join one
ja: 談話室への招待と参加

en: Invite to this chat
ja: この談話室に招待

en: Invitees
ja: 招待者

en: Issued by
ja: 証明者

en: Issued by
ja: 証明者

en: Issued on
ja: 自

en: Issued on:
ja: 自:

en: Issued to
ja: 証明対象

en: Issued to
ja: 証明対象

en: It is not possible to send empty files
ja: 空のファイルを転送することはできません

en: I’m eating.
ja: 食事中です。

en: I’m out enjoying life.
ja: 出かけています。

en: I’m synchronizing my contacts from my account at "%s". Could you please add this address to your contact list?
ja: 私はアカウントの相手先を "%s" に同期しています。このアドレスをあなたの相手先一覧に追加していただけますか ?

en: I’m watching a movie.
ja: ただいま映画鑑賞中です。

en: I’m working.
ja: 仕事中です。

en: JPEG files
ja: JPEG ファイル

en: Join
ja: 参加

en: Join Group Chat
ja: 談話室に参加

en: Join Group Chat as…
ja: 談話室に参加…

en: Join Group Chat?
ja: 談話室に参加しますか ?

en: Join Groupchat…
ja: 談話室に参加…

en: Join Support Chat
ja: サポートチャットに参加

en: Joining Group Chat…
ja: 談話室に参加中…

en: Joining…
ja: 参加中…

en: Join…
ja: 参加中…

en: Just now
ja: たった今

en: Keep Chat History
ja: 会話の履歴を保存

en: Keep and manage all your chat history
ja: すべての会話履歴の保存と管理

en: Key Size
ja: 鍵のサイズ

en: Key usage does not include certificate signing
ja: 証明書署名に鍵の使い方が含まれていません

en: Kick
ja: 蹴り出し

en: Kick %s
ja: %s を蹴り出す

en: Kick…
ja: 蹴り出す…

en: Label
ja: ラベル

en: Last but not least
ja: 最後に大切なことを付け加えますと、

en: Leave Group Chat
ja: 談話室から退出

en: Left Click Action
ja: 左クリック動作

en: Let others know if you read up to this point
ja: ここまで読んだことを他人に知らせます

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
ja: ローカルのインターフェースに加えて、アドレス変換 / ポートフォワーディングの場合にファイル転送に用いるホストの一覧 (コンマで区切る)。

en: Listing of Servers
ja: サーバーの一覧

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Load Image
ja: 画像を読む込む

en: Loading Avatar Failed
ja: アバターの読み込みに失敗しました

en: Loading Preview…
ja: プレビューを読み込み中…

en: Loading avatar image failed
ja: アバター画像の読み込みに失敗しました

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Local System Time
ja: ローカルのシステム時刻

en: Local Time
ja: 現地時間

[ctx: Group chat description]
en: Local help group
ja: 近くの自助グループ

[ctx: Group chat description]
en: Local news and reports
ja: 地域ニュースとレポート

en: Location at %s
ja: 位置 %s

en: Location:
ja: 位置:

en: Log
ja: 履歴

en: Log In
ja: ログイン

en: Log in with your credentials
ja: あなたの認証情報でログインしてください

en: Login
ja: ログイン

en: Login Settings
ja: ログイン設定

en: Look it up in _Dictionary
ja: 辞書を引く (_D)

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
ja: チャットウィンドウから直接 Wikipedia や辞書その他の検索エンジンの利用

en: Make Admin
ja: 管理人にする

en: Make Member
ja: メンバーにする

en: Make Owner
ja: 主宰者にする

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
ja: 自分のプロフィールを誰にでもまたは自分の相手先だけに見えるようにします。

en: Male
ja: 男性

en: Manage
ja: 管理

en: Manage Proxies
ja: プロキシを管理

en: Manage Proxies...
ja: プロキシを管理...

en: Manage Sounds
ja: サウンドを管理

en: Manage Trust
ja: 信用を管理

en: Manage your Devices…
ja: デバイスを管理…

en: Manually set the hostname for the server
ja: サーバーのホスト名を手動で設定する

en: Mark as Read
ja: 既読としてマーク

en: Mark as read
ja: 既読としてマーク

en: Maximum file size for preview downloads
ja: プレビューをダウンロードする最大ファイルサイズ

en: Me
ja: 私

en: Media Playback
ja: メディアの再生

en: Member
ja: メンバー

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
ja: メンバー

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
ja: メンバー

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
ja: メンバー限定

en: Mention: Message Background Color
ja: 言及: メッセージの背景色

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Correction: Background Color
ja: 修正: 背景色

en: Message Receipts (✔)
ja: メッセージ受領 (✔)

en: Message Received
ja: メッセージを受信した

en: Message Sent
ja: メッセージを送信した

en: Message composition
ja: メッセージ作成

en: Message corrected. Original message:
    %s
ja: メッセージは修正されました。元のメッセージは
    %s

en: Messages are archived on the server
ja: メッセージはサーバーに記録されます

en: Messages will only be available for reading them later if storing chat history is enabled and if the contact is in your contact list.
ja: 履歴が有効になっていて、かつ相手先が相手先一覧にあれば、メッセージは後で読めます。

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minutes until your status gets changed
ja: 在籍状況を変更するまでの時間(分)

en: Miscellaneous
ja: その他の設定

en: Missing dependencies for Audio/Video
ja: 音声/ビデオの依存関係がありません

en: Missing necessary encryption plugin
ja: 必要な暗号化プラグインが見当たりません

[ctx: Group chat feature]
en: Moderated
ja: 司会あり

en: Moderation
ja: 司会

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
ja: 司会者

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
ja: 司会者

en: Modify
ja: 変更

en: Modify Gateway…
ja: 中継口を修正…

en: Move Chat
ja: チャットを移動

en: Movie
ja: 映画

en: Must be a port number
ja: ポート番号が必要です

en: Mute Chat
ja: チャットをミュート

en: Mute Sounds
ja: サウンドのミュート

en: Name
ja: 名前

en: Name <b>default</b> is not allowed
ja: 名前 <b>default</b> は使えません

en: Needs gspell to be installed
ja: gspell がインストールされている必要があります

en: Never
ja: しない

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
ja: 他のクライアントと同期し、メッセージを取りこぼしません

en: New Contact
ja: 新しい相手先

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: New Search
ja: 新しい検索

en: New Workspace
ja: 新しい作業空間

en: New message from
ja: 新規メッセージ

[ctx: Group chat name]
en: News
ja: ニュース

en: Next
ja: 次へ

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: しない

en: No Connection Available
ja: 接続していません

en: No File Transfer available
ja: ファイル転送は利用できません

en: No Notifications
ja: 通知はありません

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
ja: パスワード不要

en: No Proxy
ja: プロキシなし

en: No Results Found
ja: 見つかりませんでした

en: No Sync
ja: 非同期

en: No Threshold
ja: 制限なし

en: No additional requirements
ja: 追加要件なし

en: No automatic preview
ja: 自動プレビューは無効

en: No commands available
ja: 使用できるアカウントはありません

en: No contact addresses published for this server.
ja: このサーバーで公開されている連絡先はありません。

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
ja: 相手先が見つかりませんでした。
    XMPP アドレスを入力できます

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
ja: 相手先がありません。
    XMPP アドレスを入力できます。

en: No devices found to encypt this message to. Querying for devices now…
ja: このメッセージを暗号化するデバイスが見つかりませんでした。デバイスを問い合わせます…

en: No devices online
ja: オンラインのデバイスがありません

en: No info available
ja: 有効な情報はありません

en: No proxy used
ja: プロキシを使用しない

en: No results
ja: 結果はありません

en: No results found
ja: 見つかりません

en: Node
ja: ノード

[ctx: Configuration description]
en: None
ja: なし

[ctx: Contact subscription]
en: None
ja: 承認なし

[ctx: Gender]
en: None
ja: なし

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
ja: なし

[ctx: Group chat contact role]
en: None
ja: なし

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
ja: 非匿名

en: Not Available
ja: 不在

[ctx: User status]
en: Not Available
ja: 不在

en: Not Connected
ja: 接続されていません

en: Not Decided
ja: 決定されていない

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
ja: 司会なし

en: Not accelerated
ja: 加速化されていません

en: Not available
ja: 利用できません

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Not encrypted
ja: 暗号化されていません

[ctx: File transfer state]
en: Not started
ja: 開始していません

[ctx: Profile]
en: Note
ja: 備考

en: Note to myself
ja: 自分自身へのメモ

en: Note: Anonymous accounts are not possible on all servers
ja: 注意: 匿名アカウントはすべてのサーバーで可能というわけではありません

en: Notes
ja: 備考

en: Notification Area Icon
ja: 通知エリアのアイコン

en: Notification Sounds
ja: 通知音

en: Notifications
ja: 通知

en: Notifications When Away
ja: 離席中の通知

en: Notify after update
ja: 更新後に通知

en: Notify me when the automatic update was successful
ja: 自動更新に成功したら通知する

en: Notify of events in the notification area.
ja: システムの通知エリアでイベントを通知します。

en: Notify on all Messages
ja: すべてのメッセージを通知する

[ctx: Switch]
en: Off
ja: 無効

en: Offline
ja: オフライン

[ctx: Switch]
en: On
ja: 有効

en: One Month
ja: 1か月

en: One Year
ja: 1年

en: Online Status
ja: 在席状況

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
ja: 管理人と主宰者だけが分掌を変更できます

en: Only moderators can see your XMPP address
ja: 司会者のみがあなたの XMPP アドレスを見ることができます

en: Open
ja: 開く

[ctx: Group chat feature]
en: Open
ja: 公開

en: Open Email Composer
ja: メール作成画面を開く

en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Open Link in Browser
ja: リンク先をブラウザで開く

en: Open Link in _Browser
ja: リンク先をブラウザで開く (_B)

en: Open Path
ja: パスを開く

en: Open Plugins…
ja: プラグインを開く…

en: Open _Folder
ja: フォルダを開く (_F)

en: Open as _Link
ja: リンクとして開く (_L)

en: Open folder
ja: フォルダを開く

en: Open search bar
ja: 検索バーを開く

en: OpenGL accelerated
ja: OpenGL 加速化されています

en: Operating System
ja: オペレーティングシステム

[ctx: Profile]
en: Organisation
ja: 組織

en: Organization (O)
ja: 組織 (O)

en: Organization (O):
ja: 組織 (O):

en: Organize your chats with workspaces
ja: チャットを作業空間にまとめる

[ctx: Gender]
en: Other
ja: その他

en: Other devices connected with your account
ja: アカウントに係属する他のデバイス

en: Others
ja: その他

en: Out
ja: 外出中

en: Out of memory
ja: メモリが足りません

en: Outcasts
ja: 追放者

en: Overwrite Plugin?
ja: プラグインを上書きしますか ?

en: Owner
ja: 主宰者

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
ja: 主宰者

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
ja: 主宰者

en: PEP Configuration
ja: PEP の調整

en: PEP Service Configuration (%s)
ja: PEP サービスの調整 (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
ja: PEP ノード %(node)s は削除されませんでした:
    %(message)s

en: PEP node was not removed
ja: PEP ノードは削除されませんでした

en: PKCS12 Files
ja: PKCS12 形式のファイル

en: PNG files
ja: PNG ファイル

en: Pa_use/Resume
ja: 一時中断/再開 (_U)

en: Pango Version: %s
ja: Pango バージョン: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
ja: 参加者

en: Participants
ja: 参加者

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
ja: 参加者

en: Participants asking for voice:
ja: 参加者が発言権を求めています:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
ja: この談話室の参加者はメッセージを送ることができます

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
ja: この談話室の参加者は書込権を得る必要があります

en: Pass_word
ja: パスワード (_W)

en: Password
ja: パスワード

en: Password Change Failed
ja: パスワード変更に失敗しました

en: Password Changed
ja: パスワードを変更しました

en: Password Required
ja: パスワードが必要です

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
ja: 要パスワード

en: Password contains prohibited characters
ja: パスワードに禁止文字が含まれています

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Past Developers
ja: 過去の開発者

en: Paste Last Input
ja: 最後の入力を貼り付け

en: Paste as Code Block
ja: コードブロックとして貼付

en: Paste as Quote
ja: 引用として貼付

en: Path length constraint exceeded
ja: パスの長さの制限を越えています

en: Pause or resume file transfer
ja: ファイルの転送を一時中断または再開します

[ctx: File transfer state]
en: Paused
ja: 一時停止しました

en: Pending Event
ja: 保留中のイベント

en: Pending Voice Requests
ja: 発言権を保留

en: Permanently
ja: 永久に

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
ja: 永続

en: Personal notes about this contact
ja: この相手先についての個人的な備考

en: Phone
ja: 電話中

en: Phone No.
ja: 電話番号

en: Picture and Name
ja: 画像と名前

en: Pin Chat
ja: チャットをピン止め

en: Pinned
ja: ピン止め済

en: Pl_ugins
ja: プラグイン (_U)

en: Play Sound
ja: サウンドを鳴らす

en: Play Sounds
ja: サウンドを鳴らす

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
ja: 離席中、取り込み中などでもサウンドを鳴らします

en: Play sounds to notify about events
ja: イベントを通知するためにサウンドを鳴らします

en: Please choose an account
ja: アカウントを選択してください

en: Please enter an XMPP address
ja: XMPP アドレスを入力してください

en: Please enter your credentials or Sign Up
ja: あなたの認証情報を入力するか、新規登録してください

en: Please enter your new password.
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
ja: 次に対するパスワードを入力してください
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
ja: "%s" に接続していることを確認してください。

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account to a directory of your choice.
ja: 自分のアカウントを1つ選択してください。
    Gajim は選択したアカウントのすべてのメッセージを選んだディレクトリに書き出します。

en: Please use these settings with caution!
ja: これらの設定には注意してください。

en: Please use yyyy-mm-dd
ja: yyyy-mm-dd を使用してください

en: Plugin Settings
ja: プラグインの設定

en: Plugin Updates
ja: プラグインの更新

en: Plugin already exists
ja: プラグインは既に存在しています

en: Plugin failed
ja: プラグインに失敗しました

en: Plugin manager
ja: プラグイン管理

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins Updated Successfully
ja: プラグインは無事更新されました

en: Plugins: No updates available
ja: プラグイン: 利用可能な更新はありません

en: Plugins: Update check disabled in preferences
ja: プラグイン: 更新確認は設定で無効化されています

en: Port
ja: ポート番号

en: Port must be a number between 0 and 65535
ja: ポート番号は0から65525のあいだの数値でなければなりません

en: Post Office Box
ja: 私書箱

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Prefer direct messages in private group chats
ja: 非公開談話室でダイレクトメッセージを優先します

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
ja: 設定名

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferred file transfer mechanism for file drag&drop on a chat window
ja: チャットウィンドウへのファイルのドラッグアンドドロップで用いられる転送方法

en: Preview Size
ja: プレビューのサイズ

en: Preview all Image URLs
ja: すべての画像 URL のプレビュー

en: Preview in Public Group Chats
ja: 公開談話室でのプレビュー

en: Preview new messages in notification popup?
ja: 新着のメッセージをポップアップ通知に表示するかどうか。

en: Previous
ja: 前へ

en: Print XML stanzas and other debug information
ja: XML スタンザとその他のデバッグ情報を出力

en: Priority
ja: 優先順位

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Private
ja: 非公開

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile application with cprofile
ja: cprofile を使用したプロファイルアプリケーション

en: Progress
ja: 進捗

[ctx: Group chat description]
en: Project discussion
ja: プロジェクトについての議論

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Prox_y
ja: プロキシ (_Y)

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Proxy Host
ja: プロキシのホスト

en: Proxy Type
ja: プロキシの種類

en: Proxy, custom hostname and port
ja: プロキシ、別のホスト名、ポート番号

en: Public
ja: 公開

[ctx: Group chat feature]
en: Public
ja: 公開

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
ja: 公開鍵

en: Public Key Information
ja: 公開鍵情報

en: Public Key:
ja: 公開鍵:

en: Purge Chat History…
ja: 会話の履歴を削除…

en: Purge all Chat History
ja: 会話の履歴をすべて削除

en: PyGObject Version: %s
ja: PyGObject バージョン: %s

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Gajim
ja: Gajim を終了

[ctx: Message row action]
en: Quote…
ja: 引用…

en: Re-Login
ja: 再ログイン

en: Re-Login now?
ja: 今すぐ再ログインしますか ?

en: Re_gister
ja: 登録 (_G)

en: Read _Wikipedia Article
ja: _Wikipedia の項を読む (_W)

en: Read more about blind trust
ja: 盲目的信用の詳細

en: Really block this contact?
ja: 本当にこの相手先を遮断しますか ?

en: Reason
ja: 理由

en: Reason (optional)
ja: 理由 (省略可)

en: Reason (optional)...
ja: 理由 (省略可)…

en: Reason for destruction
ja: 閉鎖の理由

en: Reason: %s
ja: 理由: %s

[ctx: Message state]
en: Received
ja: 受信済

en: Recent history
ja: 最近の履歴

en: Recipient:
ja: 受取人:

en: Recipient: %s
ja: 受取人: %s

en: Recognize your account by color
ja: アカウントを色で識別します

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Register
ja: 登録

en: Register on the Website
ja: ウェブサイトで登録

en: Registering…
ja: 登録中…

en: Registration failed
ja: 登録に失敗しました

en: Registration successful
ja: 登録が完了しました

en: Reject file transfer
ja: ファイルの転送を拒否

en: Remember Last Status
ja: 最後の状況を記憶

en: Remote server not found
ja: リモートサーバーが見つかりませんでした

en: Remote server timeout
ja: リモートサーバーの時間切れ

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Account
ja: アカウントを削除

en: Remove Chat History
ja: 会話の履歴を消去

en: Remove Chat History?
ja: 会話の履歴を消去しますか ?

en: Remove Contact
ja: 相手先を削除

en: Remove Group
ja: グループの削除

en: Remove Group...
ja: グループを削除…

en: Remove History…
ja: 履歴を削除…

en: Remove Notification
ja: 通知を削除

en: Remove Proxy
ja: プロキシの削除

en: Remove Setting
ja: 設定を削除

en: Remove Theme
ja: テーマを削除

en: Remove Transport
ja: 中継先を削除

en: Remove Workspace
ja: 作業空間を削除

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
ja: 一覧から、完了・中止・失敗したファイル転送を削除します

en: Remove contact from contact list
ja: 相手先を相手先一覧から削除します

en: Remove from contact list
ja: 相手先一覧から削除

en: Remove this workspace
ja: この作業空間を削除

en: Remove your profile picture
ja: プロフィール画像を削除します

en: Removed %s contact | Removed %s contacts
ja[0]: %s 件の相手先を削除しました

en: Remove…
ja: 削除…

en: Removing Account...
ja: アカウントを削除…

[ctx: Group chat name]
en: Repairs
ja: 修理

en: Report
ja: 報告

en: Request Search Form
ja: 検索欄を要求

en: Request Voice
ja: 発言権を要求

en: Request contact information (Tune, Location)
ja: 相手先の情報を要求 (楽曲、位置)

en: Request to see this contact's online status
ja: この相手先の在席状況を見ることを申し込む

en: Requesting Command List
ja: コマンド一覧を要求中

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
ja: HTTP ファイルアップロード枠を要求しています…

en: Requesting Register Form
ja: 登録欄を要求

en: Requesting register form from server…
ja: 登録欄をサーバーに要求しています…

en: Requesting search form from server
ja: 検索欄をサーバーに要求しています

en: Required
ja: 必須

en: Requires: Gspell
ja: Gspell が必要です

en: Requires: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav and gstreamer-gtk3-plugin
ja: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav, gstreamer-gtk3-plugin が必要です

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
ja: gnome-keyring または kwallet が必要です

en: Requires: gsound
ja: gsound が必要です

en: Requires: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0
ja: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0 が必要です

en: Requires: gupnpigd-1.0
ja: gupnpigd-1.0 が必要です

en: Requires: libappindicator3
ja: libappindicator3 が必要です

en: Requires: libxss
ja: libxss ライブラリが必要です

en: Reserved Name
ja: 予約名

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Hints
ja: ヒントをリセット

en: Reset all chats to the current default value
ja: すべての会話を現在のデフォルト値にリセットします

en: Reset all group chats to the current default value
ja: すべての談話室を現在のデフォルト値にリセットします

en: Resets value to default
ja: 値をデフォルトに戻します

en: Resource
ja: リソース

en: Restart Gajim for changes to take effect
ja: 設定を有効にするには Gajim を再起動してください

en: Restore chat
ja: チャットを復元

en: Restore last state
ja: 以前の状態を復元

en: Restore status and status message of your last session
ja: 最後のセッションで用いられた状況と状況メッセージを復元します

en: Retract Message
ja: メッセージを撤回

en: Retract message?
ja: メッセージを撤回しますか ?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
ja: 撤回…

en: Revoke Member
ja: メンバーを取り消す

en: Revoke Voice
ja: 発言権を取り消す

en: Rewind 10 seconds
ja: 10秒巻き戻す

en: Role
ja: 役

[ctx: Profile]
en: Role
ja: 役

en: SSL Certificate Verification Error
ja: SSL 証明書の検証エラー

en: SSL certificate error
ja: SSL 証明書エラー

en: STUN Server
ja: STUN サーバー

en: STUN Server Settings
ja: STUN サーバー設定

en: STUN server to use when using Jingle
ja: Jingle を使う際に利用する STUN サーバー

en: SVG files
ja: SVG ファイル

en: Sales
ja: セールス

en: Save
ja: 保存

en: Save File as…
ja: 名前を付けてファイルを保存…

en: Save Password
ja: パスワードを保存

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存…

en: Save as…
ja: 名前を付けて保存…

en: Saving Avatar Failed
ja: アバターの保存に失敗しました

en: Saving avatar image failed
ja: アバター画像の保存に失敗しました

en: Say hi to your new contact…
ja: 新しい相手先に挨拶を送信…

en: Scan QR Code
ja: QR コードをスキャン

en: Scan this QR code to join %s.
ja: %s に参加するにはこの QR コードをスキャンします。

en: Scan this QR code to start a chat with %s.
ja: %s との会話を始めるにはこの QR コードをスキャンします。

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
ja: 走査中 %(current)d / %(total)d...

en: Scroll down
ja: スクロールダウン

en: Scroll up
ja: スクロールアップ

en: Scroll up to load more chat history…
ja: スクロールアップしてさらに会話履歴を読み込む…

en: Search
ja: 検索

en: Search Participants…
ja: 参加者を検索…

en: Search Result
ja: 検索結果

en: Search all Chats
ja: すべてのチャットを検索

en: Search contacts...
ja: 相手先を検索…

en: Search for Gajim updates periodically?
ja: 定期的に Gajim の更新を検索しますか ?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
ja: 談話室を全体的に検索します
    (リターンで検索開始)

en: Searching
ja: 検索

en: Searching…
ja: 検索…

en: Search…
ja: 検索…

en: Secure Password Storage
ja: 安全なパスワード保存

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security Labels
ja: 安全性ラベル

en: Security Warning
ja: セキュリティ警告

en: Select Account
ja: アカウントを選択

en: Select Contacts
ja: 相手先を選択

en: Select File…
ja: ファイルを選択…

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
ja: メッセージを選択…

en: Select a security label for your message…
ja: メッセージの安全性ラベルを選択…

en: Select an audio output (e.g. speakers, headphones)
ja: 音声出力を選択してください (例: スピーカー、ヘッドフォン)

en: Select an emoji
ja: 絵文字を選択

en: Select playback speed
ja: 再生速度を選択

en: Select the account with which you want to synchronise
ja: 合わせたいアカウントを選択してください

en: Select the contacts you want to synchronise
ja: 合わせたい相手先を選択してください

en: Select your audio input (e.g. microphone)
ja: 音声入力を選択してください (例: マイクロフォン)

en: Select your video input device (e.g. webcam, screen capture)
ja: ビデオ入力デバイスを選択してください (例: ウェブカメラ、画面キャプチャ)

en: Selected image could not be loaded.
ja: 選択された画像を読み込めませんでした。

en: Selected security label: %s
ja: 選択された安全性ラベル: %s

en: Self signed certificate
ja: 自己署名証明書

en: Self signed certificate in certificate chain
ja: 認証パス中の自己署名証明書

[ctx: Group chat feature]
en: Semi-Anonymous
ja: 半匿名

en: Send Chat Markers
ja: チャットマーカーを送信する

en: Send Chat State
ja: チャット状態を送信する

en: Send Chatstate
ja: チャット状態を送信する

en: Send Chatstate in Group Chats
ja: 談話室でチャット状態を送信する

en: Send File
ja: ファイルを送信

en: Send File (max. %s)…
ja: ファイルを送信 (最大 %s)…

en: Send File Directly…
ja: 直接ファイルを送信…

en: Send Files
ja: ファイルを送信

en: Send Files Directly
ja: 直接ファイルを送信

en: Send File…
ja: ファイルを送信…

en: Send Message
ja: メッセージを送信

en: Send Message Receipts
ja: メッセージ受領を送信

en: Send Messages with Control+Enter
ja: Control+Enter でメッセージを送信する

en: Send Read Markers
ja: 既読マークを送信

en: Send _Report
ja: 報告を送信 (_R)

en: Send message on Ctrl+Enter and make a new line with Enter.
ja: Ctrl+Enter をメッセージ送信として、Enter を改行とします。

en: Send the message
ja: メッセージを送信

en: Sender:
ja: 送信者:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
ja: 送った相手先: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
ja: 送った相手先:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
ja: プロフィールのファイルを完全に分離する(履歴データベースやプラグインも)

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Serial Number:
ja: シリアル番号:

en: Server
ja: サーバー

en: Server Info
ja: サーバー情報

en: Server Shutdown
ja: サーバーのシャットダウン

en: Server Software
ja: サーバーソフトウェア

en: Server Software: %s
ja: サーバーソフトウェア: %s

en: Server Uptime
ja: サーバーの稼働時間

en: Service
ja: サービス

en: Service Discovery
ja: サービス探索

en: Service Discovery using account %s
ja: アカウント %s でサービス探索

en: Service Gateway
ja: サービス中継

en: Set configuration directory
ja: 設定ファイルのディレクトリを指定

en: Set status message
ja: 状況メッセージを設定

en: Set your activity or tune to show your friends how you are feeling
ja: どんな気持ちか友人に知らせるため、動向・聴いている楽曲を設定

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
ja: GLib デバッグのメッセージが出力されるように環境変数を設定

en: Setting is locked by the system
ja: 設定はシステムによって制限されています

en: Settings
ja: 設定

en: Share Contact…
ja: 相手先を共有…

en: Share Status
ja: 在席状況を通知

en: Share Video
ja: 動画を共有

en: Share my online status
ja: 在席状況を知らせる

en: Show
ja: 表示

en: Show Commands
ja: コマンドを表示する

en: Show Contact Infos
ja: 相手先の情報を表示

en: Show Content
ja: 内容を表示

en: Show Inactive Devices
ja: 休止中のデバイスを表示する

en: Show Invitation
ja: 招待を表示

en: Show Join/Leave
ja: 入室/退出を表示する

en: Show Joined / Left
ja: 入室/退出を表示する

en: Show Location
ja: 位置を表示

en: Show My Video Stream
ja: 自分のビデオストリームを表示

en: Show Notifications
ja: 通知を表示する

en: Show Offline Contacts
ja: オフラインの相手先を表示

en: Show Send Message Button
ja: メッセージ送信ボタンを表示する

en: Show Status Changes
ja: 状況変更を表示する

en: Show Subject
ja: 題を表示する

en: Show Transfers
ja: 中継先を表示

en: Show XML console
ja: XML コンソールを表示

en: Show _Features
ja: 特徴を表示 (_U)

en: Show a confirmation dialog before connecting unencrypted
ja: 暗号化されていない接続の前に確認のダイアログを表示します

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
ja: 相手先の遮断の確認のダイアログを表示するかどうか。空文字ならダイアログを表示しません。

en: Show a list of emojis
ja: 絵文字の一覧を表示

en: Show a live preview to test your video source
ja: ビデオ入力のテストのためにライブビューを表示します

en: Show all warnings
ja: すべての警告を表示

en: Show chat list
ja: チャット一覧を表示

en: Show chat state (e.g. "is typing…") next to your contact’s name
ja: 相手先の名前の次にチャット状態(入力中など)を表示します

en: Show in Taskbar
ja: タスクバーに表示する

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
ja: サーバーが XEP-0258 をサポートしている場合、メッセージの機密性を説明するラベルを表示します

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
ja: 一定時間内に同一送信者からのメッセージがあった場合、メタデータ(アバター、ニックネーム、時刻)は一度だけ表示します。

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
ja: 離席や取り込み中などでも通知を表示します

en: Show on Startup
ja: 起動時に表示する

en: Show only critical errors
ja: 深刻なエラーのみ表示

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
ja: 公開談話室で自動的にプレビューを表示します (あなたのデータを開示する可能性があります)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
ja: 画像を含む URL のプレビューを表示します(安全でない可能性があります)

en: Show previews for files
ja: ファイルのプレビューを表示します

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
ja: ショートコードのヒントを表示します。例 :+1:

en: Show the application's version
ja: アプリケーションのバージョンを表示

en: Show window in the taskbar
ja: ウィンドウをタスクバーに表示します

en: Show window when starting Gajim
ja: Gajim の起動時にウィンドウを表示します

en: Show your own video stream in calls
ja: 通話中、自分のビデオストリームを表示します

en: Show/Hide Window
ja: ウィンドウを表示/閉じる

en: Shows a list of file transfers between you and your contacts
ja: ファイル転送の一覧を表示します

en: Shutting down Gajim
ja: Gajim を終了しています

en: Sign In
ja: サインインしたとき

en: Sign Up
ja: 登録

en: Sign up Anonymously
ja: 匿名で登録

en: Sign up for a new account on a server of your choice
ja: 選んだサーバーに新しいアカウントを登録します

en: Signup not allowed
ja: 登録は許可されていません

en: Size of preview images in pixels
ja: プレビュー画像のサイズ (単位: ピクセル)

en: Sleeping
ja: 睡眠中

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Something went wrong. Video feature disabled.
ja: 何かがうまくいきませんでした。ビデオ機能は無効でした。

en: Sorry, that should not have happened
ja: 想定外のことが起きました

en: Sort Participant List by Status
ja: 参加者一覧を在席状況順に並べる

en: Sort by Status
ja: 在席状況順に並べる

en: Sounds
ja: サウンド

en: Sounds When Away
ja: 離席中もサウンドを鳴らす

en: Spaces are not allowed
ja: 空白は使えません

en: Spam
ja: スパム

en: Speed: %s
ja: 速度: %s

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Spell Checking
ja: スペルチェック

[ctx: Group chat description]
en: Spring gathering
ja: 春の集い

en: Sta_tus
ja: 状態 (_T)

[ctx: File transfer state]
en: Stalled
ja: 失速しました

en: Start / Join Chat
ja: チャットを開始

en: Start Chat
ja: チャットを開始

en: Start Chatting…
ja: チャットを開始…

en: Start Chat…
ja: チャットを開始…

en: Start New Chat
ja: 新しいチャットを開始

en: Start Search...
ja: 検索を開始...

en: Start Video Call…
ja: ビデオ通話を開始…

en: Start Voice Call…
ja: 音声通話を開始…

en: Start a new chat
ja: 新しいチャットを開始

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
ja: チャットを開始、談話室に参加または新しい談話室を広域に検索します。XMPP アドレスを入力することもできます。

en: Start/stop playback
ja: 再生を開始/停止

en: State
ja: 州(県)

en: Status
ja: 在席状況

en: Status Message
ja: 状況メッセージ

en: Status Message: Text Color
ja: 状況メッセージ: 文字色

en: Status Message: Text Font
ja: 状況メッセージ: フォント

en: Status Messages in Participants List
ja: 参加者一覧での状況メッセージ

en: Status and status message for all accounts
ja: すべてのアカウントの在席状況と状況メッセージ

en: Status message…
ja: 状況メッセージ…

[ctx: File transfer state]
en: Status:
ja: 状態:

en: Status: %s
ja: 在席状況: %s

en: Status: Away Color
ja: 在席状況: 「離席中」の色

en: Status: DND Color
ja: 在席状況: 「取り込み中」の色

en: Status: Offline Color
ja: 在席状況: 「オフライン」の色

en: Status: Online Color
ja: 在席状況: 「在席」の色

en: Stop File Transfers
ja: ファイル転送を中止

en: Stop sharing online status?
ja: 在席状況を知らせるのをやめますか ?

en: Stopped sharing their status with you
ja: 在席状況を知らせることをやめました

en: Street
ja: 町丁名・番地

en: Style
ja: スタイル

en: Subject
ja: 題

en: Subject Alt Names
ja: サブジェクト代替名

en: Subject Alt Names:
ja: サブジェクト代替名:

en: Subject issuer mismatch
ja: サブジェクトの発行者が合致しません

en: Submit
ja: 送信

[ctx: Contact subscription]
en: Subscribe
ja: 申し込み

en: Subscribed
ja: 継読中

en: Subscription Request
ja: 在席通知の申し込み

en: Subscription:
ja: 在席通知の承認:

en: Support
ja: サポート

en: Support for multiple accounts
ja: 複数アカウントに対応

en: Support for service discovery including nodes and search for users
ja: ノードやユーザー検索などのサービス探索に対応

en: Switch Workspace
ja: 作業空間を切替

en: Switch to the first - ninth chat
ja: 1--9番目のチャットへ切替

en: Switch to the next chat
ja: 次のチャットへ切替

en: Switch to the next unread chat
ja: 次の未読チャットへ切替

en: Switch to the previous chat
ja: 前のチャットへ切替

en: Switch to the previous unread chat
ja: 前の未読チャットへ切替

en: Sync Threshold
ja: 同期の制限

en: Synchronise
ja: 同期

en: Synchronise History…
ja: 履歴を同期…

en: Synchronise the status of all accounts
ja: すべてのアカウントの在席状況を同期します

en: Synchronize
ja: 同期

en: Synchronize Accounts
ja: アカウントを同期

en: Synchronize Chat History
ja: 会話履歴を同期

en: Synchronizing Chat History…
ja: 会話履歴を同期…

en: System
ja: システム

en: TLS Version
ja: TLS バージョン

en: TLS verification failed: %s
ja: TLS の検証に失敗しました: %s

en: Tabbed chat window
ja: タブ化チャットウィンドウ

[ctx: Group chat name]
en: Team
ja: チーム

en: Tell your contacts if you received a message
ja: メッセージを受領したことを相手先に伝えます

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
ja: 臨時

[ctx: Configuration type]
en: Text
ja: 文字列

en: Text File
ja: テキストファイル

en: Thanks
ja: 多謝

en: The certificate does not match the expected identity of the site
ja: 証明書はサイトと一致しません

en: The certificate has been revoked
ja: 証明書は失効しています

en: The certificate has expired
ja: 証明書は期限切れです

en: The certificate’s activation time is in the future
ja: 証明書の有効期間はまだ先です

en: The certificate’s algorithm is insecure
ja: 証明書のアルゴリズムは安全ではありません

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
ja: 在席状況を知らせることを停止したことが相手先に通知されます。これには他の副作用がある可能性があることに注意してください。

en: The file %s has been received, but it seems to have been damaged along the way.
    Do you want to download it again?
ja: ファイル %s を受け取りました。しかし、途中で損傷しているようです。
    もう一度ダウンロードしますか ?

en: The following warnings came up while trying to verify the server's certificate
ja: サーバー証明書の検証中に次の警告が発生しました

en: The last message was written on a mobile client
ja: 最新のメッセージはモバイルクライアントで書かれました

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
ja: サーバーはあなたのこの談話室でのニックネームを割り当て (または変更し) ました

en: The server rejected the registration without an error message
ja: サーバーはエラーメッセージなしに登録を拒否しました

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
ja: サーバーは安全でない経路 (HTTP) を返しました。

en: The server was shut down.
ja: サーバーはシャットダウンされました。

en: The service could not be found
ja: サービスが見つかりませんでした

en: The service is not browsable
ja: このサービスを見ることはできません

en: The signing certificate authority is not known
ja: 署名している証明機関が不明です

en: Theme
ja: テーマ

en: Themes
ja: テーマ

en: There are devices for which you have not made a trust decision yet.
ja: まだ信用を決定していないデバイスがあります。

en: There are plenty of servers to choose from.
    Creating an account on one server allows you to communicate with contacts from other servers as well.
ja: 選択できるサーバーはたくさんあります。
    ひとつのサーバーにアカウントを作成すれば、他のサーバーの相手先と通信できます。

en: There are updates for Gajim’s plugins
ja: Gajim プラグインの更新があります

en: There has been an error while trying to fetch messages: %s
ja: メッセージを取得しようとした際にエラーが発生しました: %s

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
ja: 選択した暗号化に適用できる暗号化方式がありません。

en: There is no more history
ja: これ以上履歴はありません

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
ja: あなたが入力したアドレスにサービスが見つからないか、または応答がありません。アドレスを確認し、もういちど試してください。

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
ja: XMPP サーバー (%s) の SSL 証明書を検証する際にエラーがありました。

en: This Device
ja: このデバイス

en: This account has already been added
ja: このアカウントは既に追加されています

en: This account is not connected to the server
ja: このアカウントはサーバーに接続していません

en: This address does not seem to offer any gateway service.
ja: このアドレスは中継サービスを提供していないようです。

en: This address is not reachable.
ja: このアドレスには到達できません。

en: This chat’s configuration is unsuitable for encryption with OMEMO. To use OMEMO in this chat, it should be non-anonymous and members-only.
ja: この談話室の調整は OMEMO での暗号化に適していません。この談話室で OMEMO を使用するには、非匿名かつメンバー限定である必要があります。

en: This device is not compatible.
ja: このデバイスは互換性がありません。

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
ja: この中継口はアドホックコマンドに対応していません。

en: This gateway does not support direct registering.
ja: この中継口は直接の登録に対応していません。

en: This group chat can not be found via search
ja: この談話室は検索によって見つけられることはありません

en: This group chat does not require a password upon entry
ja: この談話室に入るにはパスワードは不要です

en: This group chat does require a password upon entry
ja: この談話室に入るにはパスワードが必要です

en: This group chat is restricted to members only
ja: この談話室はメンバーのみ入室できます

en: This group chat persists even if there are no participants
ja: この談話室は参加者がいなくなっても存続します

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
ja: この談話室は最後の参加者が退出すると閉鎖されます

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
ja: これは公開談話室です。暗号化はできません。

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
ja: このテーマは現在使用中です。
    このテーマを削除しますか ?

en: This is your XMPP address
ja: これはあなたの XMPP アドレスです

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
ja: このメッセージは %s で暗号化されており、復号することができません。

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
ja: このメッセージは伝統的な OpenPGP で暗号化されており、復号することができません。このようなメッセージを扱うには PGP プラグインをインストールしてください。

en: This message was encrypted with OMEMO, but not for your device.
ja: このメッセージは OMEMO で暗号化されていましたが、お使いのデバイス用ではありませんでした。

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
ja: このメッセージは OTR で暗号化されており、復号することができません。

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
ja: このメッセージは XMPP 用の OpenPGP で暗号化されており、復号することができません。このようなメッセージを扱うには OpenPGP プラグインをインストールしてください。

en: This message will be deleted from your local chat history
ja: このメッセージはローカルの会話履歴から削除されます

en: This server does not allow signup.
ja: このサーバーは登録を許可していません。

en: This server does not support anonymous login.
ja: このサーバーは匿名ログインに対応していません。

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
ja: このサービスは詳細情報を返答できませんでした。
    古いか、または壊れています。

en: This service does not contain any items to browse.
ja: このサービスには表示すべき項目がありません。

en: This service has not yet responded with detailed information
ja: このサービスは、詳細情報の返答がありません

en: This type of service does not contain any items to browse.
ja: このサービスのタイプには表示する項目がありません。

en: This will clear the devices store for your account.
ja: アカウントのデバイス一覧を消去します。

en: This will remove your account from Gajim.
ja: アカウントを Gajim からします。

en: This will reset all introduction hints
ja: すべての紹介ヒントがリセットされます

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
ja: この作業空間にはチャットがあります。すべてのチャットは次の作業空間に移されます。それでも削除しますか ?

en: Three Months
ja: 3か月

en: Time
ja: 時間

en: Time Until Away
ja: 「離席」までの時間

en: Time Until Not Available
ja: 「不在」までの時間

[ctx: Profile]
en: Title
ja: 肩書

[ctx: Contact subscription]
en: To
ja: 相手先が承認

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
ja: すべての変更を直ちに有効にするには、再ログインしてください。

en: To send an encrypted message, you have to decide whether to trust the device of your contact.
ja: 暗号化されたメッセージを送信するには、相手先のデバイスを信用するかどうかを決定する必要があります。

en: Toggle Chat List
ja: チャット一覧を表示する/しない

en: Toggle participants list
ja: 参加者一覧を表示/非表示

en: Topic
ja: 話題

[ctx: File transfer state]
en: Transferred:
ja: 転送:

[ctx: File transfer state]
en: Transferring
ja: 転送しています

en: Transferring File…
ja: ファイルを転送しています…

en: Transport "%s" will be removed
ja: 中継先 "%s" を削除します

en: Transports
ja: 中継先

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
ja: * / _ の組を、書式指定の文字として扱います。

[ctx: Group chat description]
en: Trip planning
ja: 旅行の計画

en: Trust Management
ja: 信用の管理

en: Trust Not Decided
ja: 未定の信用

en: Try Again
ja: 再試行

en: Trying to change password...
ja: パスワードを変更しています…

en: Trying to create account...
ja: アカウントを作成しています…

en: Trying to gather information on this address…
ja: このアドレスの情報を収集します…

en: Trying to remove account...
ja: アカウントを削除します…

en: Tune:
ja: 楽曲:

en: Turn Camera off
ja: カメラをオフにする

en: Turn Camera on
ja: カメラをオンにする

en: Type
ja: 種類

[ctx: Configuration]
en: Type
ja: 種類

en: Type to search for values...
ja: 検索する語を入力してください…

[ctx: File transfer type]
en: Type:
ja: 種類:

en: UPnP-IGD Port Forwarding
ja: UPnP-IGD ポートフォワーディング

en: Unable to decode issuer public key
ja: 発行者の公開鍵を復元できません

en: Unable to decrypt CRL's signature
ja: 証明書失効リストの署名を復号できません

en: Unable to decrypt certificate's signature
ja: 証明書の署名を復号できません

en: Unable to get certificate CRL
ja: 証明書失効リストを取得できません

en: Unable to get issuer certificate
ja: 発行者の証明書を取得できません

en: Unable to get local issuer certificate
ja: ローカルの発行者の証明書を取得できません

en: Unable to properly remove the plugin
ja: プラグインを正しく削除できません

en: Unable to verify the first certificate
ja: ルート証明書が検証できません

en: Unblock
ja: 遮断の解除

en: Unencrypted
ja: 暗号化しない

en: Uninstall Plugin
ja: プラグインをアンインストール

en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Artist
ja: 不明

en: Unknown SSL error "%s"
ja: 未知の SSL エラー: "%s"

en: Unknown Source
ja: 不明

en: Unknown TLS error "%s"
ja: 未知の TLS エラー: "%s"

en: Unknown Title
ja: 不明

en: Unknown command: %s
ja: 未知のコマンド: %s

en: Unknown language
ja: 未知の言語

en: Unknown validation error
ja: 未知の検証エラー

en: Unmute Chat
ja: チャットのミュートを解除

en: Unpin Chat
ja: チャットをピン止めしない

en: Unread Messages
ja: 未読メッセージ

en: Unsupported certificate purpose
ja: 証明書の目的はサポートされていません

en: Until Gajim is Closed
ja: Gajim を閉じるまで

en: Untrusted
ja: 信用されない

en: Unverified
ja: 未検証

en: Update
ja: 更新

en: Update Avatar
ja: アバターを更新

en: Update Check
ja: 更新のチェック

en: Update automatically
ja: 自動で更新

en: Update available
ja: 利用可能な更新があります

en: Update plugins automatically
ja: プラグインを自動更新

en: Updates
ja: 更新

en: Updates will be installed next time Gajim is started
ja: 更新は次の Gajim の起動時にインストールされます

[ctx: Noun]
en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Files
ja: ファイルをアップロード

en: Upload File…
ja: ファイルをアップロード…

en: Uploading Avatar Failed
ja: アバターのアップロードに失敗しました

en: Uploading avatar image failed: %s
ja: アバター画像のアップロードに失敗しました: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
ja: 「HTTP ファイルアップロード」でアップロードしています…

en: Use GSSAPI
ja: GSSAPI を使う

en: Use Image
ja: 画像を使う

en: Use STUN Server
ja: STUN サーバーを使う

en: Use System Keyring
ja: システムの鍵束を使用する

en: Use Unencrypted Connection
ja: 非暗号化接続を使用

en: Use an unencrypted connection to the server
ja: サーバーに暗号化されていない接続を用います

en: Use defined profile in configuration directory
ja: 設定ディレクトリ内の設定ファイルを指定

en: Use file transfer proxies
ja: ファイル転送のプロキシを使う

en: Use filters to narrow down your search:
    from:username
    before:yyyy-mm-dd
    after:yyyy-mm-dd
ja: 検索を絞り込むにはフィルターを使用してください:
    from:ユーザー名
    before:yyyy-mm-dd
    after:yyyy-mm-dd

en: Use proxy auth_entication
ja: プロキシの認証を使用する (_E)

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
ja: お好みの絵文字の利用、プロフィール画像の設定

en: Use your system’s keyring to store passwords
ja: パスワード保存にシステムの鍵束を使います

en: User %s not found
ja: ユーザー %s は見つかりません

en: Users
ja: ユーザー数

[ctx: Group chat name]
en: Vacation
ja: 休暇

en: Validity
ja: 有効期間

en: Validity
ja: 有効期間

[ctx: Configuration]
en: Value
ja: 値

en: Verified
ja: 検証済

en: Version
ja: バージョン

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Framerate
ja: ビデオのフレームレート

en: Video Input Device
ja: ビデオ入力デバイス

en: Video Resolution
ja: ビデオ解像度

en: Video calls are not available on Windows
ja: Windows ではビデオチャットは有効ではありません

en: Video test
ja: ビデオのテスト

en: Visit Server's Website
ja: サーバーのウェブサイトを開く

en: Visit Website
ja: ウェブサイトを開く

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
ja: 傍聴者

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
ja: 傍聴者

en: Visual Notifications
ja: 目への通知

en: Waiting…
ja: 待機中…

en: Wav Sounds
ja: WAV サウンド

en: Web Search URL is missing a "%s"
ja: ウェブ検索の URL に "%s" が含まれていません

en: Web _Search for it
ja: ウェブで検索する (_S)

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Welcome
ja: ようこそ

en: What does this mean?
ja: これはどういう意味ですか ?

en: What happened
ja: どうしましたか

en: Where participants should go
ja: 参加者が向かうべきは

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
ja: ダウンロード前に正しい証明書を確認するかどうか (無効にすると安全ではありません)

en: Which server should I choose?
ja: どのサーバーを選びますか ?

en: Why do you want to retract this message?
ja: なぜこのメッセージを撤回したいのですか ?

en: Width of group chat roster in pixel
ja: 談話室の名簿の幅(ピクセル)

en: Without a connection, you can not browse available services
ja: 接続しないと、サービスを見ることはできません

en: Work
ja: 仕事

en: Working
ja: 仕事中

en: Workspace Settings
ja: 作業空間の設定

en: Workspaces
ja: 作業空間

en: XML Console
ja: XML コンソール

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
ja: プロトコル層で何が起こったか確認できる XML コンソール

en: XMPP Address
ja: XMPP アドレス

en: XMPP Address…
ja: XMPP アドレス…

en: XMPP Chat Client
ja: XMPP チャットクライアント

en: Yes
ja: する

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You
ja: あなた

en: You (%s) joined the group chat
ja: あなた (%s) が談話室に参加しました

en: You are a visitor
ja: あなたは傍聴者です

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
ja: 安全でない接続でアカウント %(account)s (サーバー %(server)s) に接続しようとしています。これは、会話が暗号化されないことを意味します。PLAIN 接続はまったく推奨しません。

en: You are about to quit Gajim
ja: Gajim を終了しようとしています

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
ja: %(name)s (%(jid)s) を相手先一覧から削除しようとしています。

en: You are currently not joined this group chat
ja: 現在この談話室に参加していません

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
ja: 管理人や主宰者の分掌を変更する権限はありません

en: You are not connected
ja: サーバーに接続していません

en: You are not connected to the server
ja: サーバーに接続していません

en: You are now known as %s
ja: あなたは %s として認識されます

en: You are now {show}{status}
ja: あなたは現在 {show}{status}

en: You are offline.
ja: オフラインです。

en: You can join this group chat instead: %s
ja: 代わりに次の談話室に参加できます: %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
ja: 接続しないと、談話室に参加できません。

en: You can see the contact's online status
ja: この相手先の在席状況を見ることができます

en: You cancelled the transfer
ja: 転送を取り消しました

en: You cannot add yourself to your contact list.
ja: 自分自身を相手先一覧に追加することはできません。

en: You cannot see this contact's online status
ja: この相手先の在席状況を見ることはできません

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
ja: 接続していないと、相手先に合わせることはできません。

en: You do not have permissions to create files in this directory.
ja: このディレクトリにファイルを作成する権限がありません。

en: You do not have the proper permissions to create files in this directory.
ja: このディレクトリにファイルを作成する権限がありません。

en: You have been banned{actor}{reason}
ja: {actor} によって、あなたは締め出されました: {reason}

en: You have been invited to %s
ja: %s さんに招待されています

en: You have been kicked{actor}{reason}
ja: {actor} によって、あなたは蹴り出されました: {reason}

en: You have been removed from the group chat{actor}{reason}
ja: {actor} によって、この談話室から削除されました ({reason})

en: You have insufficient permissions
ja: 権限が不十分です

en: You have left due to an error{reason}
ja: エラーのため、あなたは退出しました: {reason}

en: You have to be connected to create a group chat.
ja: 談話室を作成するには、接続されている必要があります。

en: You have to invite people so they can join
ja: 他の人が参加できるよう招待する必要があります

en: You left this group chat
ja: この談話室から退出しました

en: You need Owner permission to change the configuration
ja: 設定を変更するには主宰者の権限が必要です

en: You requested to see this contact's online status
ja: この相手先の在席状況を見ることを申し込みました

en: You still have running file transfers
ja: ファイルの転送を実行中です

en: You still have unread messages
ja: 未読のメッセージがあります

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
ja: この相手先にはオフラインとみなされます。これ以上のメッセージを受け取りません。

en: You will no longer be able to send and receive messages from and to contacts using this transport.
ja: もうこの中継先をとおして相手先とメッセージを送受信することはできません。

en: Your Nickname
ja: あなたのニックネーム

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
ja: XMPP アドレス (例: user@example.org)

en: Your account has has been removed successfully.
ja: アカウントを無事に削除しました。

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
ja: 書庫の設定を保存しました。

en: Your message can not be sent until you are connected.
ja: 接続するまでメッセージは送信されません。

en: Your messages have been exported successfully
ja: メッセージを書き出しました

en: Your password
ja: パスワード

en: Your password has successfully been changed.
ja: パスワードは無事変更されました。

en: Your public key or authentication certificate
ja: 公開鍵または認証証明書

en: Your server does not offer a group chat service. Please specify the address of a different server.
ja: お使いのサーバーは談話室サービスを提供していません。別のサーバーのアドレスを指定してください。

en: ZIP files
ja: ZIP ファイル

en: [read more]
ja: [続きを読む]

en: _Abort
ja: 中断 (_A)

en: _About
ja: 概略 (_A)

en: _Accept
ja: 承認 (_A)

en: _Account
ja: アカウント (_A)

en: _Accounts
ja: アカウント (_A)

en: _Actions for "%s"
ja: "%s" に対する操作 (_A)

en: _Add Account…
ja: アカウントを追加…(_A)

en: _Add to Trusted Certificates
ja: 信用された証明書を追加 (_A)

en: _Address
ja: アドレス (_A)

en: _Advanced Settings
ja: 詳細設定 (_A)

[ctx: User status]
en: _Available
ja: 在席 (_A)

en: _Back
ja: 戻る (_B)

en: _Block
ja: 遮断 (_B)

[ctx: User status]
en: _Busy
ja: 取り込み中 (_B)

en: _Cancel
ja: 中止 (_C)

en: _Clear
ja: 消去 (_C)

en: _Clear Devices
ja: デバイスを消去 (_C)

en: _Close
ja: 閉じる (_C)

en: _Command
ja: コマンド (_C)

en: _Connect
ja: 接続 (_C)

en: _Connect Anyway
ja: それでも接続 (_A)

en: _Copy Link
ja: リンクをコピー (_C)

en: _Create
ja: 作成 (_C)

en: _Decline
ja: 拒否 (_D)

en: _Default
ja: デフォルト (_D)

en: _Delete
ja: 削除 (_D)

en: _Description
ja: 説明 (_D)

en: _Destroy
ja: 閉鎖 (_D)

en: _Disable Account
ja: アカウントを無効化 (_A)

en: _Do not ask me again
ja: 次回から質問しない (_D)

en: _Don’t ask again
ja: 次回から質問しない (_D)

en: _Download
ja: ダウンロード (_D)

en: _Download Again
ja: 再ダウンロード (_D)

en: _Edit
ja: 編集 (_E)

en: _Features
ja: 特徴 (_F)

en: _File Transfer
ja: ファイル転送 (_F)

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
ja: チャット可 (_F)

en: _Help
ja: ヘルプ (_H)

en: _Host
ja: ホスト名 (_H)

en: _Hostname
ja: ホスト名 (_H)

en: _Join
ja: 参加 (_J)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット (_K)

en: _Later
ja: 後で (_L)

en: _Leave
ja: 退出 (_L)

en: _Log In
ja: ログイン (_L)

en: _Modify Accounts…
ja: アカウントを修正…(_M)

en: _Modify Account…
ja: アカウントを修正…(_M)

en: _Name
ja: 名前 (_N)

en: _New post
ja: 新しい投稿 (_N)

en: _No
ja: しない (_N)

[ctx: User status]
en: _Not Available
ja: 不在 (_N)

en: _OK
ja: OK (_O)

en: _Offline
ja: オフライン (_O)

en: _Open
ja: 開く (_O)

en: _Open Folder
ja: フォルダを開く (_O)

en: _Overwrite
ja: 上書き (_O)

en: _Please choose a server
ja: サーバーを選択してください (_P)

en: _Port
ja: ポート番号 (_P)

en: _Preferences
ja: 設定 (_P)

en: _Privacy Policy (Online)
ja: プライバシーポリシー (オンライン) (_P)

en: _Purge
ja: 削除 (_P)

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: _Re-Login
ja: 再ログイン (_R)

en: _Remove
ja: 削除 (_R)

en: _Report Spam
ja: スパムを報告 (_R)

en: _Request
ja: 申し込み (_R)

en: _Reset Value
ja: 値をリセット (_R)

en: _Retract
ja: 撤回 (_R)

en: _Save
ja: 保存 (_S)

en: _Save as…
ja: 名前を付けて保存…(_S)

en: _Search
ja: 検索 (_S)

en: _Select
ja: 選択 (_S)

en: _Send
ja: 送信 (_S)

en: _Show Certificate
ja: 証明書を表示 (_S)

en: _Show notification when file transfer is complete
ja: ファイル転送が完了したら通知する (_S)

en: _Sign Up
ja: 登録 (_S)

en: _Start / Join Chat…
ja: チャットを開始…(_S)

en: _Start Chat...
ja: チャットを開始...(_S)

en: _Stop Sharing
ja: 通知をやめる (_S)

en: _Subscribe
ja: 継読 (_S)

en: _Type
ja: 種類 (_T)

en: _Undo
ja: 元に戻す (_U)

en: _Unregister account from service
ja: サービスからアカウントを抹消する (_U)

en: _Unsubscribe
ja: 継読の取り消し (_U)

en: _Username
ja: ユーザー名 (_U)

en: _View
ja: 表示 (_V)

en: _View Certificate
ja: 証明書を表示 (_V)

en: _Wiki (Online)
ja: Wiki (オンライン) (_W)

en: _XML Console
ja: XML コンソール (_X)

en: accuracy
ja: 精度

en: alt
ja: 高度

en: and NOT authenticated
ja: 認証されていません

en: and authenticated
ja: 認証されています

en: area
ja: 地区

en: audio input
ja: 音声入力

en: audio output
ja: 音声出力

en: bearing
ja: 方位

en: bold
ja: 太字

en: building
ja: 建物

en: cairo Version: %s
ja: cairo バージョン: %s

en: column
ja: カラム

en: country
ja: 国

en: countrycode
ja: 国コード

en: dark skin tone
ja: 濃い肌色

en: datum
ja: データ

en: description
ja: 説明

en: e.g. %s
ja: 例: %s

en: error
ja: 誤差

[ctx: Group chat address]
en: family
ja: 家族

en: file transfers list
ja: ファイル転送の一覧

en: floor
ja: 階

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
ja: 談話室に招待されました。
    参加したいですか ?

en: help
ja: ヘルプ

en: is composing a message…
ja: さんはメッセージを書いています…

en: is doing something else
ja: さんは何かほかのことをしています

en: italic
ja: イタリック

en: lat
ja: 緯度

en: libsoup Version: %s
ja: libsoup バージョン: %s

note: Translators: Translations have to match https://github.com/milesj/emojibase/blob/master/packages/data/{LANG}/data.raw.json You can use the hex value to find the matching string.
en: light skin tone
ja: 薄い肌色

en: locality
ja: 市(区町村)

en: lon
ja: 経度

en: medium skin tone
ja: 中間の肌色

en: medium-dark skin tone
ja: やや濃い肌色

en: medium-light skin tone
ja: やや薄い肌色

[ctx: Group chat address]
en: news
ja: ニュース

en: or
ja: または

en: paused composing a message
ja: さんは書く手をちょっと止めています

en: postalcode
ja: 郵便番号

en: pycairo Version: %s
ja: pycairo バージョン: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
ja: python-nbxmpp バージョン: %s

en: region
ja: 州(県)

[ctx: Group chat address]
en: repairs
ja: 修理

en: room
ja: 部屋

en: speed
ja: 移動速度

en: street
ja: 町丁名・番地

en: strike
ja: 抹消線

[ctx: Group chat address]
en: team
ja: チーム

en: text
ja: その他の情報

en: timestamp
ja: 日付・時刻

[ctx: Group chat address]
en: vacation
ja: 休暇

en: video input
ja: ビデオ入力

en: we would like to thank all the package maintainers.
ja: すべてのパッケージのメンテナに感謝いたします。

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
ja: {actor} によって、{nick} は締め出されました: {reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
ja: {actor} によって、{nick} は蹴り出されました: {reason}

en: {nick} has been removed from the group chat{by}{reason}
ja: {nick} は削除されました ({by}{reason})

en: {nick} has left due to an error{reason}
ja: エラーのため、{nick} は退出しました: {reason}

en: {nick} has left{reason}
ja: {nick} は退出しました: {reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
ja: {nick} は現在 {new_nick} と認識されました

en: {nick} is now {show}
ja: {nick} は現在 {show}

en: {nick} is now {show}{status}
ja: {nick} は現在 {show}{status}

en: …or drop it here
ja: …またはここにドロップ
