Gajim - en to ru translation catalogue (1556 entries)

en:  (Video Call)
ru:  (Видеозвонок)

en:  (Voice Call)
ru:  (Голосовой звонок)

en:  by {actor}
ru:  от {actor}

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
ru: %(contact)s пригласил Вас в %(chat)s

en: %(days)s days, %(hours)s hours
ru: %(days)s дня(ей), %(hours)s час(а,ов)

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
ru: %(minutes)s мин. %(seconds)s сек

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
ru: %(name)s %(jid)s предложил мне добавить Вас в мой список контактов.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
ru: %(name)s отменил передачу (%(reason)s)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
ru: %(owner_or_admin_or_member)s этой комнаты

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
ru: %(progress)s %% (%(time)s осталось)

en: %(received)s of %(max)s
ru: %(received)s из %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
ru: %(type)s шифрование активно %(authenticated)s.

en: %s (desynced)
ru: %s (не синхронизировано)

en: %s group chats found
ru: Найдено %s групповых чатов

en: %s has been invited to this group chat
ru: %s приглашен в групповой чат

en: %s has joined
ru: %s присоединился

en: %s is a file but it should be a directory
ru: %s должен быть директорией, а не файлом

en: %s is already in your contact list
ru: %s уже есть в Вашем списке контактов

en: %s is calling
ru: %s звонит

en: %s is not a valid loglevel
ru: %s не является допустимым loglevel

en: %s stopped the transfer
ru: %s остановил передачу

en: %s wants to send you a file
ru: %s хочет отправить Вам файл

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
ru: ** Ранг {nick} изменен на {affiliation} {actor} {reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
ru: ** {nick} присвоены обязанности {role} {actor} {reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
ru: ** Ваш ранг изменён на {affiliation} {actor} {reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
ru: ** Вам присвоены обязанности {role} {actor} {reason}

en: 1 Day
ru: 1 день

en: 1 Month
ru: 1 месяц

en: 1 Week
ru: 1 неделя

en: 1 Year
ru: 1 год

en: 2 Days
ru: 2 дня

en: 3 Months
ru: 3 месяца

en: 6 Months
ru: 6 месяцев

en: : Affiliation changed
ru: : Роль изменена

en: : Group chat configuration changed to members-only
ru: : Настройки группового чата изменены на "доступ только для участников"

en: <Description>
ru: <Описание>

en: <Plugin Name>
ru: <Название плагина>

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
ru: <b>«%(title)s»</b> <i>%(artist)s</i>
    из <i>%(source)s</i>

en: <b>2</b> abc
ru: <b>2</b> абв

en: <b>3</b> def
ru: <b>3</b> где

en: <b>4</b> ghi
ru: <b>4</b> ёжз

en: <b>5</b> jkl
ru: <b>5</b> ийк

en: <b>6</b> mno
ru: <b>6</b> лмн

en: <b>7</b> pqrs
ru: <b>7</b> опрс

en: <b>8</b> tuv
ru: <b>8</b> туф

en: <b>9</b> wxyz
ru: <b>9</b> хцчш

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
ru: <b>Может быть одно из следующего:</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (только этот ресурс).
    &lt;user@domain&gt; (любой ресурс).
    &lt;domain/resource&gt; (только этот ресурс).
    &lt;domain&gt; (сам домен, т.е. как любое сочетание user@domain, domain/resource, так и адрес, содержащий этот поддомен)

en: A Feature Comparison of Various Servers
ru: Сравнение возможностей различных серверов

en: A Group Chat needs at least one Owner
ru: Для группового чата нужен как минимум один владелец

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
ru: Этот файл уже существует, и у вас нет права его перезаписать.

en: A fully-featured XMPP chat client
ru: Полнофункциональный клиент XMPP-чата

en: A list of active, completed and stopped file transfers
ru: Список активных, завершенных и остановленных передач файлов

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
ru: Список слов (через точку с запятой), которые будут подсвечиваться в групповых чатах.

en: A new group chat has been created
ru: Создан новый групповой чат

en: A restart may be required for some settings to take effect
ru: Для вступления в силу некоторых настроек может потребоваться перезапуск

en: A setting not related to privacy has been changed
ru: Была изменена настройка, не связанная с конфиденциальностью

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
ru: Настройки API. Возможные значения: 'http', 'iq'

[ctx: User status]
en: A_way
ru: О_тошел

en: Abort
ru: Прервать

[ctx: File transfer state]
en: Aborted
ru: Прервано

en: Abuse
ru: Злоупотребление

en: Accept
ru: Принять

en: Accept all Contact Requests
ru: Принять все запросы на добавление в контакты

en: Account
ru: Учетные записи

en: Account %s is still connected
ru: Учетная запись %s все еще подключена

en: Account Added
ru: Учетная запись добавлена

en: Account Removal Failed
ru: Ошибка удаления учетной записи

en: Account Removed
ru: Учетная запись удалена

en: Account Settings…
ru: Настройки учетной записи…

en: Account Wizard
ru: Мастер учетной записи

en: Account disabled
ru: Учетная запись отключена

en: Account has been added successfully
ru: Учетная запись успешно добавлена

en: Account has to be connected
ru: Учетная запись должна быть подключена

en: Account is being created
ru: Создается учетная запись

en: Account: %s
ru: Учетная запись: %s

en: Accounts
ru: Учётные записи

en: Action for left-clicking a preview
ru: Действие при нажатии левой кнопки мыши по превью

en: Action on Close
ru: Событие при закрытии

en: Action when closing Gajim’s window
ru: Событие, когда происходит закрытие окна с Gajim

en: Activate
ru: Применить

en: Activated
ru: Активно

en: Active
ru: Активен

en: Add
ru: Добавить

en: Add Account
ru: Добавление учетной записи

en: Add Contact
ru: Добавление контакта

en: Add Contact…
ru: Добавить контакт…

en: Add Entry
ru: Добавить запись

en: Add Files…
ru: Добавить файлы…

en: Add Group…
ru: Добавить группу…

en: Add Proxy
ru: Добавить прокси

en: Add Setting
ru: Добавить настройку

en: Add Workspace
ru: Добавить вкладку

en: Add _Contact…
ru: Добавить _контакт…

en: Add a checkmark to received messages
ru: Поставьте галочку для полученных сообщений

en: Add a name and color for your account
ru: Добавьте имя и цвет для вашей учетной записи

en: Add a setting you would like to change
ru: Добавьте параметр, который Вы хотите изменить

en: Add new Theme
ru: Добавить новую тему

en: Add new line
ru: Добавить новую строку

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
ru: Добавить этот сертификат в список _доверенных

en: Add to Contact List…
ru: Добавить в список контактов…

en: Address
ru: Адрес

[ctx: Profile]
en: Address
ru: Адрес

en: Address does not belong to a group chat server
ru: Адрес не принадлежит серверу комнат

en: Adjust to Status
ru: В зависимости от статуса

en: Adjust to status
ru: Настроить статус

en: Admin
ru: Админ

en: Administration
ru: Администрирование

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
ru: Администратор

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
ru: Администраторы

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
ru: Расширенный редактор настроек (РРН)

en: Advanced Configuration Editor…
ru: Расширенный редактор настроек...

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Affiliation
ru: Роль

en: Affiliations
ru: Роли

en: All
ru: Все

en: All Accounts
ru: Все учетные записи

en: All Chat States
ru: Все состояния чата

en: All chat and group chat windows will be closed.
ru: Все окна чатов и комнат будут закрыты.

en: All files
ru: Все файлы

en: All other group chat participants can see your XMPP address
ru: Все остальные участники группового чата могут видеть ваш адрес XMPP

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
ru: Разрешить Gajim транслировать полезную информацию через D-Bus. Это также разрешает другим приложениям управлять Gajim удаленно.

en: Allows opening file:/ URIs when clicked.
ru: Позволяет открывать файлы:/ ссылки при клике.

en: Alternate venue (optional)...
ru: Альтернативное место (необязательно) ...

en: Always
ru: Всегда

en: An Error Occurred
ru: Произошла ошибка

en: An entry with this XMPP Address already exists
ru: Запись с этим XMPP-адресом уже существует

en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

en: An error occurred during account creation
ru: Произошла ошибка при создании учетной записи

en: An error occurred while exporting your messages
ru: Произошла ошибка при экспорте ваших сообщений

en: An error occurred while trying to change your password.
ru: Произошла ошибка при попытке изменить Ваш пароль.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
ru: Произошла ошибка при попытке создать файл в %(path)s: %(error)s

en: Anonymous login not supported
ru: Анонимный вход не поддерживается

en: Another process is using this file.
ru: Файл занят другим процессом.

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
ru: Любой участник может видеть Ваш XMPP-адрес

en: Anyone can join
ru: Любой может присоединиться

en: Anyone can join this group chat
ru: Кто угодно может зайти в эту комнату

en: Application verification failure
ru: Ошибка при проверке приложения

en: Apply
ru: Применить

en: Archive
ru: Архив

en: Archive corrupted
ru: Архив поврежден

en: Archive empty
ru: Архив пуст

en: Archive is malformed
ru: Формат архива не поддерживается

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
ru: Архивание

en: Archiving Preferences
ru: Настройки архивирования

en: Archiving Preferences Error
ru: Ошибка настроек архивирования

en: Archiving Preferences Saved
ru: Настройки архивирования сохранены

en: Archiving Preferences for %s
ru: Настройки архивирования  для %s

en: Are you sure you want to leave this group chat?
ru: Вы точно хотите выйти из этой комнаты?

en: Are you sure you want to quit Gajim?
ru: Вы точно хотите закрыть Gajim?

en: Artists
ru: Художники

en: Ask For Status Message on…
ru: Запрашивать сообщение о статусе…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
ru: Спрашивать перед закрытием окна/вкладки комнаты.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
ru: Спрашивать перед выходом, когда окно приложения закрыто

en: Attention Message Received
ru: Получено сообщение для привлечения внимания

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio / Video Calls
ru: Аудио / Видео звонки

en: Audio File
ru: Аудиофайл

en: Audio Input Device
ru: Устройство аудиовхода

en: Audio Output Device
ru: Устройство аудиовхода

en: Audio Preview
ru: Предварительное прослушивание аудио

en: Audio preview is not available
ru: Предварительное прослушивание аудио недоступно

en: Audio test
ru: Тест звука

en: Audio/Video
ru: Аудио/Видео

en: Authentication aborted
ru: Аутентификация была прервана

en: Authentication currently not possible
ru: В настоящее время аутентификация невозможна

en: Authentication failed
ru: Ошибка аутентификации

en: Authentication mechanism not supported
ru: Механизм аутентификации не поддерживается

en: Authentication mechanism too weak
ru: Слишком слабый механизм аутентификации

en: Author
ru: Автор

en: Authority and issuer serial number mismatch
ru: Идентификаторы ключа центра сертификации и издателя не совпадают

en: Authority and subject key identifier mismatch
ru: Идентификаторы ключа центра сертификации и владельца не совпадают

en: Authorization Request
ru: Запрос на авторизацию

en: Authors
ru: Авторы

en: Auto Away
ru: Автоматически устанавливать статус "Отошел"

en: Auto Away Settings
ru: Настройки автоматической установки статуса "Отошел"

en: Auto Extended Away Settings
ru: "Отошел" (расширенные настройки)

en: Auto Not Available
ru: Автоматически устанавливать статус "Недоступен"

en: Autodetect
ru: Автоопределение

en: Autojoin
ru: Автоприсоединение

en: Automatic Status
ru: Автоматический статус

en: Automatic Status Change
ru: Автоматическое изменение статуса

en: Automatic preview disabled
ru: Автоматический предпросмотр отключен

en: Automatic preview disabled (file too big)
ru: Автоматический предпросмотр отключен (слишком большой файл)

en: Automatic spell-checking for your messages
ru: Автоматическая проверка орфографии для Ваших сообщений

en: Automatically accept all contact requests
ru: Автоматически принимать все запросы на подписку

en: Available
ru: Доступен

[ctx: User status]
en: Available
ru: Доступен

en: Avatar file size too big
ru: Слишком большой размер файла аватара

[ctx: User status]
en: Away
ru: Отошел

en: Back
ru: Назад

en: Back in some minutes.
ru: Вернусь через несколько минут.

en: Back soon
ru: Скоро буду

en: Ban %s
ru: Заблокировать %s

en: Behaviour of Application Window
ru: Поведение окна приложения

en: Birthday
ru: День рождения

en: Block
ru: Заблокировать

en: Block Contact
ru: Блокировка контакта

en: Block Contact…
ru: Заблокировать контакт…

en: Blocking List
ru: Черный список

en: Blocking List for %s
ru: Список блокировки для %s

en: Block…
ru: Заблокировать…

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bookmarks for %s
ru: Закладки для %s

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
ru: Булев

en: Browse
ru: Просмотреть

en: Browse history by date
ru: Поиск истории по дате

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
ru: Просмотр %(address)s с учетной записью %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
ru: Занят

en: CRL has expired
ru: CRL просрочен

en: CRL is not yet valid
ru: CRL ещё не действителен

en: CRL signature failure
ru: Ошибка подписи CRL

en: Call
ru: Звонок

en: Call Incoming
ru: Входящий звонок

en: Call Outgoing
ru: Исходящий звонок

en: Call ended
ru: Звонок завершен

en: Call with %s
ru: Звонок с %s

en: Calling (Video)…
ru: Звонок (Видео)…

en: Calling…
ru: Звонок…

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Download
ru: Отменить скачивание

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
ru: Отменить выбранную передачу файлов и удалить неполные файлы

en: Cannot overwrite existing file "%s"
ru: Невозможно перезаписать существующий файл '%s'

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Certificate Settings
ru: Настройки сертификата

en: Certificate Verification Failed
ru: Проверка сертификата не удалась

en: Certificate chain too long
ru: Цепочка сертификатов слишком длинная

en: Certificate for 
    %s
ru: Сертификат для
    %s

en: Certificate has expired
ru: Сертификат просрочен

en: Certificate is not yet valid
ru: Сертификат ещё не действителен

en: Certificate not trusted
ru: Сертификат не является доверенным

en: Certificate rejected
ru: Сертификат отклонен

en: Certificate revoked
ru: Сертификат аннулирован

en: Certificate signature failure
ru: Ошибка подписи сертификата

en: Ch_ange Subject
ru: И_зменить тему

en: Change
ru: Изменить

en: Change Nickname
ru: Изменить ник

en: Change Nickname…
ru: Изменить ник…

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change Subject
ru: Изменить тему

en: Change your account’s password, etc.
ru: Смена Вашего пароля и т.д.

en: Change your profile picture
ru: Изменить Ваш аватар

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
ru: Изменять свой статус на "Отошел" через определенное время

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
ru: Изменять свой статус на "Недоступен" через определенное время

en: Changed by %s
ru: Изменено %s

en: Changing Password...
ru: Изменить пароль...

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
ru: Символ, который нужно добавить после ника, чтобы использовать дополнение (tab) в групповом чате.

en: Chat Banner: Background Color
ru: Заголовок чата: Цвет фона

en: Chat Banner: Foreground Color
ru: Заголовок чата: Основной цвет

en: Chat Banner: Text Font
ru: Заголовок чата: Шрифт текста

en: Chat List
ru: Список контактов

en: Chat history
ru: История чата

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
ru: Безопасный чат с помощью сквозного шифрования OMEMO или OpenPGP

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
ru: Безопасно общайтесь с помощью сквозного шифрования с помощью OMEMO или OpenPGP.

en: Chats
ru: Чаты

en: Chats from this account will use this workspace by default
ru: Чаты из этой учетной записи будут использовать эту вкладку по умолчанию

en: Check For Updates
ru: Проверить наличие обновлений

en: Check for Gajim updates periodically
ru: Выполнять периодические проверки обновлений

en: Check for updates
ru: Проверять наличие обновлений

en: Check for updates periodically
ru: Выполнять периодическую проверку обновлений

en: Checking file…
ru: Проверяется файл…

en: Choose Archive
ru: Выберите архив

en: Choose Avatar…
ru: Выберите аватар…

en: Choose Device
ru: Выберите устройство

en: Choose File to Send…
ru: Выберите файл для отправки…

en: Choose History Export Directory
ru: Выберите директорию для экспорта истории

en: Choose Sound
ru: Выберите звуковой файл

en: Choose a color or select an image
ru: Выберите цвет или изображение

en: Choose a group…
ru: Выберите группу…

en: Choose encryption
ru: Выберите шифрование

en: Choose the contact's groups
ru: Выберите группы для контакта

en: Cipher Suite
ru: Набор шифров

en: City
ru: Город

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear File
ru: Очистить файл

en: Clear Sound
ru: Удалить звук

en: Clear message entry
ru: Очистить поле ввода сообщения

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
ru: Нажмите на сообщения для их выбора
    (Ctrl + Двойной щелчок мыши для отмены выбора)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
ru: Нажмите на контакты, которых Вы хотите пригласить в этот групповой чат.

en: Click to change time display
ru: Нажмите для изменения отображения времени

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
ru: Нажмите, чтобы узнать, как устанавить плагины для Flatpak.

en: Click to view location
ru: Нажмите, чтобы посмотреть местоположение

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
ru: Схемы в дополнение к жестко запрограммированному списку IANA. Разделенные пробелами, в нижнем регистре, без двоеточий.

en: Client Certificate
ru: Клиентский сертификат

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Search
ru: Закрыть поиск

en: Close a chat by pressing the Escape key
ru: Закрывать чат при нажатии клавиши Escape

en: Close chat
ru: Закрыть чат

en: Close with Escape
ru: Закрывать по клавише Escape

en: Color
ru: Цвет

en: Command List
ru: Список команд

en: Command executed successfully
ru: Команда выполнена успешно

en: Commands
ru: Команды

en: Common Name (CN)
ru: Общее имя (CN)

en: Common Name (CN):
ru: Общее имя (CN):

en: Complete
ru: Завершить

en: Complete a command or a nickname
ru: Введите команду или ник

en: Completed
ru: Завершено

[ctx: File transfer state]
en: Completed
ru: Завершено

en: Composing Only
ru: Только печатает

en: Computer
ru: Компьютер

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configure
ru: Настроить

en: Configure logging system
ru: Настройки системы логирования

en: Confirm Unencrypted Connection
ru: Подтвердите незашифрованное соединение

en: Confirm new password...
ru: Подтвердите новый пароль...

en: Connect
ru: Подключить

en: Connect on startup
ru: Подключаться при запуске

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
ru: Подключайтесь к другим мессенджерам через транспорты (Facebook, IRC, ...)

en: Connecting
ru: Соединение

en: Connecting to server...
ru: Подключение к серверу...

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Connection
ru: Соединение

en: Connection Error
ru: Ошибка соединения

en: Connection Settings
ru: Настройки подключения

en: Connection failed
ru: Ошибка подключения

en: Connection not available
ru: Соединение недоступно

en: Connection with %s could not be established.
ru: Соединение с %s не может быть установлено.

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact Addresses
ru: Контактные адреса

en: Contact Connected
ru: Контакт подключился

en: Contact Disconnected
ru: Контакт отключился

en: Contact Information
ru: Информация о контакте

en: Contact Infos
ru: Информацию о контактах

en: Contact List
ru: Список контактов

en: Contact List Exchange
ru: Обмен списками контактов

en: Contact List: Contact Background Color
ru: Список контактов: Цвет фона контакта

en: Contact List: Contact Font
ru: Список контактов: Шрифт контакта

en: Contact List: Contact Foreground Color
ru: Список контактов: Основной цвет контакта

en: Contact List: Group Background Color
ru: Список контактов: Цвет фона группы

en: Contact List: Group Font
ru: Список контактов: Шрифт группы

en: Contact List: Group Foreground Color
ru: Список контактов: Основной цвет группы

en: Contact Unsubscribed
ru: Контакт отписался

en: Contact information
ru: Информация о контакте

en: Contact list
ru: Список контактов

en: Contacts
ru: Контакты

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
ru: Беседа: Цвет ника (Входящий)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
ru: Беседа: Цвет ника (Исходящий)

en: Conversation: Text Color
ru: Беседа: Цвет текста

en: Conversation: Text Font
ru: Беседа: Шрифт текста

en: Conversation: URL Color
ru: Беседа: Цвет ссылок

en: Conversations
ru: Беседы

en: Conversations are not stored on the server
ru: История сообщений не сохраняется на сервере

en: Conversations are stored on the server
ru: История сообщений сохраняется на сервере

en: Copy
ru: Копировать

[ctx: Message row action]
en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Address
ru: Копировать адрес

en: Copy Certificate Information
ru: Копировать информацию о сертификате

en: Copy Email Address
ru: Копировать почтовый адрес

en: Copy Link
ru: Копировать ссылку

en: Copy Link Location
ru: Копировать адрес ссылки

en: Copy Path
ru: Копировать путь

en: Copy Text
ru: Копировать текст

en: Copy XMPP Address
ru: Копировать XMPP-адрес

en: Copy XMPP Address/Email
ru: Копировать XMPP-адрес/почтовый адрес

en: Copy code snippet
ru: Копировать фрагмент кода

en: Copy info to clipboard
ru: Копировать информацию в буфер обмена

en: Correct the last message
ru: Изменить последнее сообщение

[ctx: Message row action]
en: Correct…
ru: Изменить…

en: Could not access file
ru: Не удалось получить доступ к файлу

en: Could not open file (%s)
ru: Не удалось открыть файл (%s)

en: Country
ru: Страна

en: Create Account
ru: Создать учетную запись

en: Create Group Chat
ru: Создание группового чата

en: Create Group Chat…
ru: Создать групповой чат…

en: Create New Account
ru: Создать новую учетную запись

en: Create _Group Chat…
ru: Создать _групповой чат…

en: Create new group chat
ru: Создать новый групповой чат

en: Create new post
ru: Создать новое сообщение

en: Creating Account...
ru: Создание учетной записи...

en: Creating thumbnail failed
ru: Не удалось создать предпросмотр

en: Credentials expired
ru: Срок действия учетных данных истек

en: Current Developers
ru: Разработчики

en: D-Bus Interface
ru: Интерфейс D-Bus

en: Dark Theme
ru: Темная тема

en: Deactivated
ru: Неактивно

en: Debug Logging
ru: Журнала отладки

en: Decline
ru: Отклонить

en: Decline Invitation
ru: Отклонить приглашение

en: Decrease playback speed
ru: Уменьшить скорость проигрывания

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Sync Threshold
ru: Порог синхронизации по умолчанию

en: Default Workspace
ru: Вкладка по умолчанию

en: Default device
ru: Устройство по умолчанию

en: Default for chats
ru: По умолчанию для чатов

en: Default for chats and private group chats
ru: По умолчанию для чатов и приватных групповых чатов

en: Default for group chats
ru: По умолчанию для групповых чатов

en: Default for new group chats
ru: По умолчанию для новых групповых чатов

en: Default for new public group chats
ru: По умолчанию для новых публичных групповых чатов

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Theme
ru: Удалить тему

en: Deny
ru: Отклонить

en: Description
ru: Описание

en: Description:
ru: Описание:

en: Destroy Group Chat…
ru: Удалить групповой чат…

en: Destroy This Chat
ru: Удалить этот чат

en: Details
ru: Детали

en: Device "%s"
ru: Устройство '%s'

en: Devices
ru: Устройства

en: Dial Number
ru: Номер для набора

en: Direct Messages
ru: Прямые сообщения

en: Direct transfer (not encrypted)
ru: Прямая передача (без шифрования)

en: Directory
ru: Папка

en: Directory "%s" is not writable
ru: Директория "%s" недоступна для записи

en: Disable Account
ru: Отключить учетную запись

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disabled in Preferences
ru: Отключено в настройках

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
ru: Раскрыть информацию о медифайлах, которые в настоящее время воспроизводятся в Вашей системе

en: Disclose information about the operating system you currently use
ru: Раскрыть информацию об операционной системе, которую Вы в настоящее время используете

en: Disclose the local system time of the device Gajim runs on
ru: Раскрыть локальное системное время устройства, на котором запущен Gajim

en: Disclose the time of your last activity
ru: Сообщать время Вашей последней активности

en: Discover Services…
ru: Обзор сервисов…

en: Discussion Logs
ru: Журналы обсуждений

en: Dismiss
ru: Отклонить

en: Do you accept this request (account: %s)?
ru: Вы принимаете этот запрос (аккаунт: %s)?

en: Do you accept this request?
ru: Вы принимаете этот запрос?

en: Do you really want to remove "%s"?
ru: Вы действительно хотите удалить группу '%s'?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
ru: Вы точно хотите удалить все сообщения чата из Gajim?
    Внимание: Данное действие не может быть отменено!
    После выполнения очистки Gajim закроется.

en: Do you really want to remove your chat history for this chat?
ru: Вы действительно хотите удалить Вашу историю чата?

en: Do you want to delete this theme?
ru: Вы хотите удалить эту тему?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
ru: Вы хотите перезаписать текущую установленную версию?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
ru: Вы хотите отменить регистрацию своей учетной записи на <b>%s</b>?

en: Don’t show this again
ru: Не показывать снова

en: Download
ru: Скачать

[ctx: Noun]
en: Download
ru: Скачать

en: Download File
ru: Скачать файл

en: Download Update
ru: Скачать обновление

en: Download and Install
ru: Скачать и установить

en: Download failed (%s)
ru: Ошибка скачивания (%s)

en: Downloaded %s messages
ru: Загружено %s сообщений

en: Downloading…
ru: Скачивание…

en: Draft: %s
ru: Черновик: %s

en: Drop files here
ru: Перетащите файлы сюда

en: Drop files or contacts
ru: Перетащите файлы или контакты

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
ru: Легко отправляйте изображения, видео и другие файлы друзьям и группам

en: Eating
ru: Ем

en: Edit Name…
ru: Редактировать имя…

en: Edit workspace…
ru: Редактировать вкладку…

en: Email
ru: Почта

en: Emoji Shortcodes
ru: Короткие сочетания клавиш для смайликов

en: Enable
ru: Включить

en: Enabled
ru: Включено

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
ru: Позволяет Gajim измерять время простоя вашего компьютера для автоматической установки вашего статуса

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
ru: Позволяет Gajim воспроизводить звуки для различных уведомлений

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
ru: Позволяет Gajim проводить аудио- и видеочаты

en: Enables Gajim to provide a Audio preview
ru: Позволяет Gajim предоставлять предварительное прослушивание аудио

en: Enables Gajim to provide a notification area icon
ru: Позволяет Gajim отображать значок в области уведомлений

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
ru: Позволяет Gajim запрашивать у вашего маршрутизатора переадресацию портов для передачи файлов

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
ru: Позвольте Gajim'у проверять орфографию при написании сообщений

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
ru: Позволяет Gajim безопасно хранить пароли вместо того, чтобы хранить их в виде открытого текста

en: Enables libappindicator, an alternative tray icon provider
ru: Включает libappindicator - альтернативную библиотеку отображения значков в трее

en: Encrypted (%s)
ru: Зашифровано (%s)

en: Encrypted Certificate
ru: Шифрованный сертификат

en: Encrypting file…
ru: Шифруем файл…

en: Encryption error
ru: Ошибка шифрования

en: Encryption required
ru: Требуется шифрование

en: End call
ru: Завершить звонок

en: Enter a password to join this chat
ru: Введите пароль для входа в этот чат

en: Enter new password...
ru: Введите новый пароль...

en: Enter your new nickname
ru: Введите Ваш новый ник

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
ru: Введите ваш ник. Это то, как ваше имя будет отображаться в ваших контактах.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Loading Image
ru: Ошибка загрузки изображения

en: Error message: %s
ru: Сообщение об ошибке: %s

en: Error opening file
ru: Ошибка открытия файла

en: Error received: {}
ru: Получена ошибка: {}

en: Error while Exporting
ru: Ошибка при экспорте

en: Error while processing image
ru: Ошибка обработки изображения

en: Error while receiving search results.
ru: Ошибка получения результата поиска.

en: Error while retrieving search form.
ru: Ошибка получения формы поиска.

en: Error while uploading avatar
ru: Ошибка загрузки аватара

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Error: cannot open %s for reading
ru: Ошибка: не могу открыть %s для чтения

en: Even more features via plugins
ru: Ещё больше возможностей с плагинами

en: Event
ru: Событие

en: Everyone
ru: Все

en: Everything
ru: Все

en: Execute
ru: Выполнить

en: Execute Command…
ru: Выполнить команду…

en: Executing…
ru: Выполнение…

en: Expires on
ru: Истекает

en: Expires on:
ru: Истекает:

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Chat History
ru: Экспорт истории чатов

en: Export Finished
ru: Экспорт завершен

en: Export your chat history from Gajim
ru: Экспорт Вашей истории чатов из Gajim

en: Exporting History...
ru: Экспортирование истории...

en: Exporting your messages...
ru: Экспортирование ваших сообщений...

en: Extended Address
ru: Расширенный адрес

en: FA_Q (Online)
ru: ЧА_ВО (В сети)

en: Failed to Configure Group Chat
ru: Не удалось настроить групповой чат

en: Failed to Create Group Chat
ru: Не удалось создать групповой чат

en: Failed to Join Group Chat
ru: Не удалось присоединиться к групповому чату

en: Failed to generate avatar.
ru: Не удалось сгенерировать аватар.

en: Fake audio output
ru: Виртуальный аудио выход

en: Feature not available on Windows
ru: Функция недоступна в Windows

en: Features
ru: Возможности

en: Features:
ru: Возможности:

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Female
ru: Женский

en: Fetching messages…
ru: Получение сообщений…

en: File
ru: Файл

en: File Name:
ru: Имя файла:

en: File Preview
ru: Превью файла

en: File Size Limit
ru: Ограничение размера файла

en: File Transfer
ru: Передача файлов

en: File Transfer Cancelled
ru: Передача файла отменена

en: File Transfer Completed
ru: Передача файла завершена

en: File Transfer Error
ru: Ошибка передачи файла

en: File Transfer Failed
ru: Не удалось произвести передачу файлов

en: File Transfer Stopped
ru: Передача остановлена

en: File Transfers
ru: Передача файлов

en: File Verification Failed
ru: Ошибка проверки файла

en: File corrupted during transfer
ru: Файл был поврежден при передаче

en: File does not exist
ru: Файл не существует

en: File error
ru: Ошибка файла

en: File is empty
ru: Пустой файл

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
ru: Файл слишком большой, максимально допустимый размер файла: %s

en: File size unknown
ru: Размер файла неизвестен

en: File too big, will use direct transfer (not encrypted)
ru: Файл слишком большой - используйте прямую передачу файлов (без шифрования)

en: File transfer stopped
ru: Передача файла остановлена

en: File transfers
ru: Передача файлов

en: File: %s
ru: Файл: %s

en: Filename: %s
ru: Имя файла: %s

en: Filetransfer Preference
ru: Предпочтения передачи файлов

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter Chats
ru: Фильтр чатов

en: Filter Chats…
ru: Фильтр чатов…

en: Fingerprints
ru: Отпечатки

en: Finished
ru: Завершено

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
ru: Завершена синхронизация истории чата:
    %s сообщений загружено

en: For example: "Julia is now online"
ru: Для примера: "Юлия сейчас в сети"

en: Force Bookmark 2 usage
ru: Принудительно использовать закладку

en: Forever
ru: Всегда

en: Forget Group Chat
ru: Забыть групповой чат

en: Forget this Group Chat
ru: Забыть этот групповой чат

en: Format error in CRL's lastUpdate field
ru: Ошибка CRL в поле lastUpdate

en: Format error in CRL's nextUpdate field
ru: Ошибка CRL в поле nextUpdate

en: Format error in certificate's notAfter field
ru: Ошибка сертификата в поле notAfter

en: Format error in certificate's notBefore field
ru: Ошибка сертификата в поле notBefore

en: Format your message
ru: Начертание сообщения

[ctx: User status]
en: Free for Chat
ru: Готов поболтать

en: From
ru: От

[ctx: Contact subscription]
en: From
ru: От

en: Full Name
ru: Полное имя

[ctx: Profile]
en: Full Name
ru: Полное имя

en: Fully-featured XMPP chat client
ru: Полнофункциональный клиент XMPP-чата

en: GLib Version: %s
ru: Версия GLib: %s

en: GTK Version: %s
ru: Версия GTK: %s

en: Gajim - Error
ru: Gajim - Ошибка

en: Gajim Themes
ru: Темы Gajim

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
ru: Gajim стремится быть простым в использовании и полнофункциональным XMPP-клиентом. Просто общайтесь с друзьями или семьей, легко обменивайтесь фотографиями и мыслями или обсуждайте новости в своих группах.

en: Gajim can not read this file
ru: Gajim не может прочитать файл

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
ru: Gajim обнаружил ошибку.
    Пожалуйста, помогите нам решить эту проблему, отправив этот отчет.

en: Gajim integrates well with your other devices: simply continue conversations on your mobile device.
ru: Gajim интегрируется с другими Вашими устройствами: просто продолжайте разговор на своем мобильном устройстве.

en: Gajim is fully synchronised with the archive.
ru: Gajim полностью синхронизирован с архивом.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
ru: Gajim не смог связаться с сервером. Убедитесь, что Ваш XMPP-адрес правильный.

en: Gajim will now exit
ru: Закончить работу

en: Gathering information…
ru: Получение информации…

en: Gender
ru: Пол

[ctx: Profile]
en: Gender
ru: Пол

en: General
ru: Общие

en: Global Group Chat Search
ru: Поиск глобальных групповых чатов

en: Global Proxy
ru: Глобальный прокси

en: Global Status
ru: Глобальный статус

en: Go
ru: Вперед

en: Grant Voice
ru: Разрешить голос

en: Group
ru: Группа

en: Group Chat
ru: Групповой чат

en: Group Chat Details
ru: Детали группового чата

en: Group Chat Invitation
ru: Приглашение в групповой чат

en: Group Chat Invitation Declined
ru: Приглашение в групповой чат было отклонено

en: Group Chat Invitation Received
ru: Получено приглашение в групповой чат

en: Group Chat Language
ru: Язык группового чата

en: Group Chat Message Highlight
ru: Вас упомянули в комнате

en: Group Chat Message Received
ru: Получено сообщение в групповом чате

en: Group Chats
ru: Групповые чаты

en: Group chat already exists
ru: Групповой чат уже существует

en: Group chat can be found via search
ru: Групповой чат можно найти через поиск

en: Group chat does not exist
ru: Групповой чат не существует

en: Group chat is closed
ru: Групповой чат закрыт

en: Group chat is now fully anonymous
ru: Групповой чат теперь полностью анонимен

en: Group chat is now non-anonymous
ru: Групповой чат теперь не анонимный

en: Group chat is now semi-anonymous
ru: Групповой чат теперь полуанонимный

en: Group chat now does not show unavailable members
ru: Теперь в групповом чате не отображаются недоступные участники

en: Group chat now shows unavailable members
ru: Теперь в групповом чате отображаются недоступные участники

en: Group chat support
ru: Поддержка группового чата

en: Groups
ru: Группы

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
ru: HTTP (%(method)s) Авторизация для %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
ru: HTTP-запрос авторизации

en: HTTPS Verification
ru: Верификация HTTPS

en: Hello, I am $name. %s
ru: Привет, я $name. %s

en: Helps to establish calls through firewalls
ru: Помогает устанавливать звонки через брандмауэры

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
ru: Скрытый

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide chat list
ru: Скрыть список чатов

en: Hide this menu
ru: Скрыть это меню

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: How far back should the chat history be synchronised?
ru: Как далеко назад должна быть синхронизирована история чата?

en: How long Gajim should keep your chat history
ru: Как долго Gajim должен хранить историю чата

en: I can see contact's online status
ru: Я могу видеть статус контакта

en: I would like to add you to my contact list.
ru: Я хочу добавить вас в свой список контактов.

en: I would like to add you to my roster.
ru: Я хочу добавить вас в свой список.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
ru: IEC стандарт утверждает, что KiB = 1024 байт, KB = 1000 байт.

[ctx: Profile]
en: IM Address
ru: IM-адрес

en: Id
ru: ID

en: Identified Error
ru: Обнаружена ошибка

en: Idle Time
ru: Время бездействия

en: Idle since: %s
ru: Бездействует с: %s

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
ru: Если включено, то окно Gajim будет мигать (стандартное поведение большинства оконных менеджеров) когда присутствуют непросмотренные события.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
ru: Если включено, то Gajim будет предлагать загружать модули, размещенные на gajim.org

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
ru: Если включено, то Gajim будет игнорировать входящие запросы внимания ("wizz").

en: If enabled, Gajim will save the main window position when hiding it, and restore it when showing the window again.
ru: Если включено, то Gajim сохранит положение окна списка контактов при его скрытии и восстановит его при повторном отображении окна списка контактов.

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
ru: Если включено, то Gajim попытается использовать STUN-сервер при использовании Jingle, который указан опцией 'stun_server', либо предоставленный XMPP-сервером.

en: If enabled, you will be able to set a negative priority to your account in the Accounts window. BE CAREFUL, when you are logged in with a negative priority, you will NOT receive any message from your server.
ru: Если включено, то у вас появится возможность назначить отрицательный приоритет для учетной записи в окне настройки учетных записей. БУДЬТЕ ОСТОРОЖНЫ, при подключении с отрицательным приоритетом, Вы НЕ получите никаких сообщений от сервера.

en: If you close this chat, you will leave "%s".
ru: Если Вы закроете этот чат, то выйдете из комнаты '%s'.

en: If you quit now, the file(s) being transferred will be lost.
    Do you still want to quit?
ru: Если выйти сейчас, передача файла остановится.
    Выйти?

en: Ignore Unknown Contacts
ru: Игнорировать неизвестные контакты

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
ru: Игнорировать всё от контактов, которых нет в Вашем списке

en: Image
ru: Изображение

en: Images
ru: Изображения

en: Import Contacts
ru: Импорт контактов

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
ru: Для того, чтобы писать сообщения в этот чат, вам нужно сначала сделать запрос.
    Модератор обработает ваш запрос.

en: Incoming Call
ru: Входящий звонок

en: Incoming Call (Video)
ru: Входящий звонок (Видео)

en: Increase playback speed
ru: Увеличить скорость проигрывания

en: Information
ru: Информация

en: Insecure Connection
ru: Небезопасное соединение

en: Insert Emoji
ru: Вставить смайлик

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
ru: Установите <tt>sentry-sdk</tt> для упрощения отправки информации о проблемах.

en: Install Plugin from ZIP-File
ru: Установить плагин из ZIP-файла

en: Install a keyring to store passwords on your system.
ru: Установите keyring-приложение для хранения паролей в вашей системе.

en: Install from File…
ru: Установить из файла…

en: Installation failed
ru: Установка не удалась

en: Installed
ru: Установленные

[ctx: Configuration type]
en: Integer
ru: Целочисленный

en: Invalid Address
ru: Неверный адрес

en: Invalid CA certificate
ru: Недопустимый сертификат CA

en: Invalid File
ru: Неверный файл

en: Invalid Name
ru: Неверное имя

en: Invalid Node
ru: Неверный узел

en: Invalid Server Name
ru: Неверное имя сервера

en: Invalid XMPP Address
ru: Неверный XMPP-адрес

en: Invalid address: %s
ru: Неверный адрес: %s

en: Invalid domain name
ru: Неверное доменное имя

en: Invite
ru: Пригласить

en: Invite Contacts
ru: Пригласить контакты

en: Invite friends to group chats or join one
ru: Пригласите друзей в групповые чаты или присоединитесь к ним

en: Invitees
ru: Приглашенные

en: Issued by
ru: Выдан

en: Issued by
ru: Выдан

en: Issued on
ru: Выпущено

en: Issued on:
ru: Выпущено:

en: Issued to
ru: Выдано для

en: Issued to
ru: Выдано для

en: It is not possible to send empty files
ru: Нельзя отсылать пустые файлы

en: I’m eating.
ru: Я кушаю.

en: I’m out enjoying life.
ru: Я наслаждаюсь жизнью.

en: I’m synchronizing my contacts from my account at "%s". Could you please add this address to your contact list?
ru: Я синхронизирую мои контакты из своей учетной записи "%s". Не могли бы вы добавить этот адрес в свой список контактов?

en: I’m watching a movie.
ru: Я смотрю фильм.

en: I’m working.
ru: Я работаю.

en: JPEG files
ru: JPEG файлы

en: Join
ru: Присоединиться

en: Join Group Chat
ru: Войти в групповой чат

en: Join Group Chat as…
ru: Присоединиться к групповому чату как…

en: Join Group Chat?
ru: Присоединиться к групповому чату?

en: Join Groupchat…
ru: Вход в групповой чат…

en: Join Support Chat
ru: Присоединиться к чату поддержки

en: Joining…
ru: Присоединение…

en: Join…
ru: Присоединение…

en: Just now
ru: Только что

en: Keep Chat History
ru: Хранить историю чата

en: Keep and manage all your chat history
ru: Храните и управляйте всей своей историей чатов

en: Key usage does not include certificate signing
ru: Назначение ключа не включает подписывание сертификата

en: Kick
ru: Выгнать

en: Kick %s
ru: Выгнать %s

en: Kick…
ru: Выгнать…

en: Label
ru: Метка

en: Last but not least
ru: Последний, но тем не менее важный

en: Leave Group Chat
ru: Покинуть групповой чат

en: Left Click Action
ru: Действие при нажатии левой кнопки мыши

en: Let others know if you read up to this point
ru: Позволяет другим знать, прочитали ли Вы сообщение

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
ru: Список хостов (разделенный запятыми), который мы отсылаем в дополнение к локальным интерфейсам при передаче файлов в случае, если мы за NAT или используется перенаправление портов.

en: Listing of Servers
ru: Список серверов

en: Live Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Load Image
ru: Загрузить изображение

en: Loading…
ru: Загрузка…

en: Local System Time
ru: Местное системное время

en: Local Time
ru: Местное время

[ctx: Group chat description]
en: Local help group
ru: Местная группа помощи

[ctx: Group chat description]
en: Local news and reports
ru: Местные новости и инциденты

en: Location:
ru: Местоположение:

en: Log In
ru: Вход

en: Log in with your credentials
ru: Войти в систему со своими учетными данными

en: Login
ru: Авторизация

en: Login Settings
ru: Настройки входа

en: Look it up in _Dictionary
ru: Искать в _словаре

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
ru: Ищите информацию в Википедии, словарях или других поисковых системах прямо из окна чата

en: Make Admin
ru: Сделать админом

en: Make Member
ru: Сделать участником

en: Make Owner
ru: Сделать владельцем

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
ru: Сделайте свой профиль видимым для всех или только для ваших контактов.

en: Male
ru: Мужской

en: Manage
ru: Управление

en: Manage Proxies
ru: Управление профилями прокси

en: Manage Proxies...
ru: Управление прокси...

en: Manage Sounds
ru: Управление звуками

en: Manually set the hostname for the server
ru: Ручной ввод имени сервера

en: Mark as Read
ru: Пометить, как прочитанное

en: Mark as read
ru: Пометить, как прочитанное

en: Maximum file size for preview downloads
ru: Максимальный размер файла для превью

en: Me
ru: Мне

en: Media Playback
ru: Воспроизведение мультимедиа

en: Member
ru: Участник

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
ru: Участник

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
ru: Участники

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
ru: Только участники

en: Mention: Message Background Color
ru: Упоминание: Фоновый цвет сообщения

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Correction: Background Color
ru: Измененное сообщение: Цвет фона

en: Message Receipts (✔)
ru: Сообщения о доставке (✔)

en: Message Received
ru: Получено сообщение

en: Message Sent
ru: Сообщение отправлено

en: Message composition
ru: Cодержимое сообщения

en: Message corrected. Original message:
    %s
ru: Сообщение было отредактировано. Исходное сообщение:
    %s

en: Messages are archived on the server
ru: Сообщения архивируются на сервере

en: Messages will only be available for reading them later if storing chat history is enabled and if the contact is in your contact list.
ru: Сообщения будут доступны для чтения только в том случае, если включена история чата и если контакт есть в Вашем списке контактов.

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minutes until your status gets changed
ru: Минуты до изменения Вашего статуса

en: Miscellaneous
ru: Прочее

en: Missing dependencies for Audio/Video
ru: Отсутствуют зависимости для Audio/Video

en: Moderation
ru: Модерирование

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
ru: Модератор

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
ru: Модераторы

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify Gateway…
ru: Изменить шлюз…

en: Move Chat
ru: Переместить чат

en: Movie
ru: Кино

en: Must be a port number
ru: Должен быть номер порта

en: Mute Sounds
ru: Выключить звук

en: My Workspace
ru: Моя вкладка

en: Name
ru: Имя

en: Name <b>default</b> is not allowed
ru: Имя <b>default</b> не допускается

en: Needs gspell to be installed
ru: Требуется установка gspell

en: Never
ru: Никогда

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
ru: Никогда не пропустите сообщение, синхронизируйте все свои чат-клиенты

en: New Contact
ru: Новый контакт

en: New Group
ru: Новая группа

en: New Search
ru: Новый поиск

en: New Workspace
ru: Новая вкладка

en: New message from
ru: Новое сообщение от

[ctx: Group chat name]
en: News
ru: Новости

en: Next
ru: Следующий

en: Nickname
ru: Ник

en: No
ru: Нет

en: No Connection Available
ru: Нет подключения

en: No File Transfer available
ru: Передача файлов недоступна

en: No Notifications
ru: Уведомления отсутсвуют

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
ru: Пароль не требуется

en: No Proxy
ru: Без прокси

en: No Results Found
ru: Ничего не найдено

en: No Sync
ru: Не синхронизировано

en: No Threshold
ru: Без порога

en: No additional requirements
ru: Никаких дополнительных требований

en: No commands available
ru: Нет доступных команд

en: No contact addresses published for this server.
ru: Для этого сервера нет опубликованных контактных адресов.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
ru: Контактов не найдено
    Вы также можете ввести XMPP-адрес

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
ru: Не осталось контактов.
    Вы также можете ввести XMPP-адрес.

en: No info available
ru: Информация недоступна

en: No proxy used
ru: Прокси не используется

en: No results
ru: Ничего не найдено

en: No results found
ru: Ничего не найдено

en: Node
ru: Узел

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
ru: Не анонимно

en: Not Available
ru: Недоступен

[ctx: User status]
en: Not Available
ru: Недоступен

en: Not Connected
ru: Нет соединения

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
ru: Не модерируется

en: Not encrypted
ru: Не зашифровано

[ctx: Profile]
en: Note
ru: Примечания

en: Note: Anonymous accounts are not possible on all servers
ru: Примечание: анонимные учетные записи возможны не на всех серверах

en: Notes
ru: Заметки

en: Notification Area Icon
ru: Значок области уведомлений

en: Notification Sounds
ru: Звуки уведомлений

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Notifications When Away
ru: Уведомления, когда статус "Отошел"

en: Notify after update
ru: Оповещать после обновления

en: Notify me when the automatic update was successful
ru: Оповещать меня, когда автоматическое обновление прошло успешно

en: Notify of events in the notification area.
ru: Уведомлять о событиях в области уведомлений.

en: Notify on all Messages
ru: Уведомлять обо всех сообщениях

en: OK
ru: ОК

[ctx: Switch]
en: Off
ru: Выкл

en: Offline
ru: Отключен

[ctx: Switch]
en: On
ru: Вкл

en: One Month
ru: Один месяц

en: One Year
ru: Один год

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
ru: Только администраторы и владельцы могут изменить роль

en: Only moderators can see your XMPP address
ru: Только модераторы могут видеть ваш адрес XMPP

en: Open
ru: Открыть

[ctx: Group chat feature]
en: Open
ru: Открыть

en: Open Email Composer
ru: Открыть почтовый клиент

en: Open Folder
ru: Открыть директорию

en: Open Link
ru: Открыть ссылку

en: Open Link in Browser
ru: Открыть ссылку в браузере

en: Open Link in _Browser
ru: Открыть ссылку в _браузере

en: Open Path
ru: Открыть путь

en: Open Plugins…
ru: Открыть плагины…

en: Open _Folder
ru: Открыть _директорию

en: Open as _Link
ru: Открыть как _ссылку

en: Open folder
ru: Открыть директорию

en: Open search bar
ru: Открыть панель поиска

en: OpenGL accelerated
ru: Ускорение OpenGL

en: Operating System
ru: Операционная система

[ctx: Profile]
en: Organisation
ru: Организация

en: Organization (O)
ru: Организация

en: Organization (O):
ru: Организация (O):

en: Organize your chats with workspaces
ru: Организуйте свои чаты с помощью вкладок

[ctx: Gender]
en: Other
ru: Другое

en: Others
ru: Другие

en: Out
ru: Вышел

en: Out of memory
ru: Недостаточно памяти

en: Outcasts
ru: Бан

en: Overwrite Plugin?
ru: Перезаписать плагин?

en: Owner
ru: Владелец

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
ru: Владелец

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
ru: Владельцы

en: PEP Configuration
ru: PEP конфигурация

en: PEP Service Configuration (%s)
ru: Настройка PEP-сервисов (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
ru: PEP-узел %(node)s не был удален:
    %(message)s

en: PEP node was not removed
ru: PEP узел не был удален

en: PKCS12 Files
ru: Файлы PKCS12

en: PNG files
ru: PNG файлы

en: Pa_use/Resume
ru: Па_уза/Продолжить

en: Pango Version: %s
ru: Версия Pango: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
ru: Участник

en: Participants
ru: Участники

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
ru: Участники

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
ru: Участники, входящие в этот групповой чат, могут отправлять сообщения

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
ru: Участники, входящие в этот групповой чат, должны запросить разрешение на отправку сообщений

en: Pass_word
ru: Па_роль

en: Password
ru: Пароль

en: Password Change Failed
ru: Не удалось изменить пароль

en: Password Changed
ru: Пароль изменен

en: Password Required
ru: Требуется пароль

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
ru: Требуется пароль

en: Passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Past Developers
ru: Разработчики прошлых версий

en: Paste Last Input
ru: Вставить последний ввод

en: Paste as Code Block
ru: Вставить как блок кода

en: Paste as Quote
ru: Вставить как цитату

en: Path length constraint exceeded
ru: Превышено ограничение по длине пути

en: Pause or resume file transfer
ru: Приостановить или возобновить передачу файлов

[ctx: File transfer state]
en: Paused
ru: Приостановлено

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
ru: Постоянный

en: Personal notes about this contact
ru: Личные заметки об этом контакте

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone No.
ru: Номер телефона

en: Picture and Name
ru: Аватар и имя

en: Pin Chat
ru: Закрепить чат

en: Pinned
ru: Закреплено

en: Pl_ugins
ru: Пла_гины

en: Play Sound
ru: Проиграть звук

en: Play Sounds
ru: Проигрывать звуки

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
ru: Проигрывать звуки, даже если Ваш статус "Отошел", "Занят" и т.д.

en: Play sounds to notify about events
ru: Воспроизводить звуки для оповещения о событиях

en: Please choose an account
ru: Пожалуйста выберите учетную запись

en: Please enter an XMPP address
ru: Пожалуйста введите XMPP-адрес

en: Please enter your credentials or Sign Up
ru: Пожалуйста, введите свои учетные данные или зарегистрируйтесь

en: Please enter your new password.
ru: Пожалуйста, введите Ваш новый пароль.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
ru: Пожалуйста введите ваш пароль для
    %(jid)s
    (Учетная запись: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
ru: Пожалуйста, убедитесь, что Вы подключены к '%s'.

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account to a directory of your choice.
ru: Пожалуйста выберите одну из Ваших учетных записей.
    Gajim экспортирует все сообщения из выбранной учетной записи в папку, которую Вы выберете.

en: Please use these settings with caution!
ru: Пожалуйста, используйте эти настройки с осторожностью!

en: Plugin Settings
ru: Настройки плагина

en: Plugin already exists
ru: Модуль уже существует

en: Plugin failed
ru: Ошибка в модуле

en: Plugin manager
ru: Менеджер плагинов

en: Plugins
ru: Модули

en: Plugins Updated Successfully
ru: Модули успешно обновлены

en: Port
ru: Порт

en: Port must be a number between 0 and 65535
ru: Порт должен быть числом от 0 до 65535

en: Postal Code
ru: Индекс

en: Prefer direct messages in private group chats
ru: Отдавать предпочтение прямым сообщениям в приватных групповых чатах

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
ru: Название настройки

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferred file transfer mechanism for file drag&drop on a chat window
ru: Предпочтительный механизм передачи файлов для перетаскиваемых в окно чата файлов

en: Presets
ru: Предустановки

en: Preview Size
ru: Размер превью

en: Preview all Image URLs
ru: Превью всех ссылок на изображения

en: Preview in Public Group Chats
ru: Превью в публичных групповых чатах

en: Preview new messages in notification popup?
ru: Предпросмотр новых сообщений во всплывающем окне?

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Print XML stanzas and other debug information
ru: Вывести XML-разделы и другую отладочную информацию

en: Priority
ru: Приоритет

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Private
ru: Частный

en: Profile
ru: Профиль

en: Progress
ru: Прогресс

[ctx: Group chat description]
en: Project discussion
ru: Обсуждение проекта

en: Prox_y
ru: Про_кси

en: Proxy
ru: Прокси

en: Proxy Host
ru: Хост прокси

en: Proxy Type
ru: Тип прокси

en: Proxy, custom hostname and port
ru: Прокси, настраиваемое имя хоста и порт

en: Public
ru: Публичный

[ctx: Group chat feature]
en: Public
ru: Публичный

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
ru: Публичный ключ шифрования

en: Purge Chat History…
ru: Очистить историю чата…

en: Purge all Chat History
ru: Очистить всю историю чата

en: PyGObject Version: %s
ru: Версия PyGObject: %s

en: Quit
ru: Выйти

en: Quit Gajim
ru: Выход из Gajim

en: Re-Login
ru: Перелогиниться

en: Re-Login now?
ru: Перелогиниться сейчас?

en: Re_gister
ru: За_регистрироваться

en: Read _Wikipedia Article
ru: Смотреть статью в _Wikipedia

en: Really block this contact?
ru: Вы действительно хотите заблокировать этот контакт?

en: Reason
ru: Причина

en: Reason (optional)
ru: Причина (необязательно)

en: Reason (optional)...
ru: Причина (необязательно) ...

en: Reason for destruction
ru: Причина удаления

en: Reason: %s
ru: Причина: %s

[ctx: Message state]
en: Received
ru: Получено

en: Recent history
ru: Недавняя история

en: Recipient:
ru: Получатель:

en: Recipient: %s
ru: Получатель: %s

en: Recognize your account by color
ru: Подсвечивать Ваш аккаунт цветом

en: Redirect
ru: Перенаправить

en: Register
ru: Зарегистрироваться

en: Register on the Website
ru: Зарегистрироваться на сайте

en: Registering…
ru: Регистрация…

en: Registration failed
ru: Ошибка регистрации

en: Registration successful
ru: Успешная регистрация

en: Reject file transfer
ru: Отменить передачу файла

en: Remember Last Status
ru: Запомнить последний статус

en: Remote server not found
ru: Удаленный сервер не найден

en: Remote server timeout
ru: Тайм-аут удаленного сервера

en: Remove
ru: Удаление

en: Remove Account
ru: Удаление учетной записи

en: Remove Chat History
ru: Удаление истории чата

en: Remove Chat History?
ru: Удалить историю чата?

en: Remove Contact
ru: Удаление контакта

en: Remove Group
ru: Удаление группы

en: Remove Group...
ru: Удалить группу...

en: Remove History…
ru: Удалить историю…

en: Remove Notification
ru: Удалить уведомление

en: Remove Proxy
ru: Удалить прокси

en: Remove Setting
ru: Удалить настройку

en: Remove Theme
ru: Удалить тему

en: Remove Transport
ru: Удалить транспорт

en: Remove Workspace
ru: Удалить вкладку

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
ru: Удалить завершенные, отмененные и неудачные передачи файлов из списка

en: Remove contact from contact list
ru: Удаление контакта из списка контактов

en: Remove from contact list
ru: Удалить из списка контактов

en: Remove this workspace
ru: Удалить эту вкладку

en: Remove your profile picture
ru: Удалить изображение вашего профиля

en: Remove…
ru: Удалить…

en: Removing Account...
ru: Удаление учетной записи...

[ctx: Group chat name]
en: Repairs
ru: Ремонтники

en: Request Search Form
ru: Запросить форму поиска

en: Request Voice
ru: Запросить право говорить

en: Request contact information (Tune, Location)
ru: Запросить информацию о контакте (настройки, местоположение)

en: Request to see this contact's online status
ru: Запрос на просмотр online-статуса этого контакта

en: Requesting Command List
ru: Запрашивается список команд

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
ru: Запрашивается место для HTTP File Upload…

en: Requesting Register Form
ru: Запрашивается форма регистрации

en: Requesting register form from server…
ru: Запрашивается форма поиска с сервера…

en: Requesting search form from server
ru: Запрашивается форма поиска с сервера

en: Required
ru: Требуемый

en: Requires: Gspell
ru: Требуется: Gspell

en: Requires: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav and gstreamer-gtk3-plugin
ru: Требуются: farstream-0.2, gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0, gst-plugins-ugly-1.0, gst-libav and gstreamer-gtk3-plugin

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
ru: Требуется: gnome-keyring или kwallet

en: Requires: gsound
ru: Требуется: gsound

en: Requires: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0
ru: Требуется: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0

en: Requires: gupnpigd-1.0
ru: Требуется: gupnpigd-1.0

en: Requires: libappindicator3
ru: Требуется: libappindicator3

en: Requires: libxss
ru: Требуется: libxss

en: Reserved Name
ru: Зарезервированное имя

en: Reset
ru: Сброс настроек

en: Reset Hints
ru: Сбросить подсказки

en: Reset all chats to the current default value
ru: Сбросить все чаты до текущего значения по умолчанию

en: Reset all group chats to the current default value
ru: Сбросить все групповые чаты до текущего значения по умолчанию

en: Resets value to default
ru: Сбросить значение до исходного

en: Resource
ru: Ресурс

en: Restart Gajim for changes to take effect
ru: Перезапустите Gajim для применения измененных настроек

en: Restore chat
ru: Восстановить чат

en: Restore last state
ru: Восстановить последнее состояние

en: Restore status and status message of your last session
ru: Восстановить статус и статусное сообщение Вашего последнего сеанса

en: Retract Message
ru: Отзыв сообщения

en: Retract message?
ru: Отозвать сообщение?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
ru: Отзыв…

en: Revoke Member
ru: Отозвать участника

en: Revoke Voice
ru: Отозвать голос

en: Role
ru: Обязанность

[ctx: Profile]
en: Role
ru: Обязанность

en: SSL Certificate Verification Error
ru: Ошибка проверки сертификата SSL

en: SSL certificate error
ru: Ошибка SSL сертификата

en: STUN Server
ru: STUN-сервер

en: STUN Server Settings
ru: Настройки STUN-сервера

en: STUN server to use when using Jingle
ru: STUN-cервер, используемый для Jingle

en: SVG files
ru: SVG файлы

en: Sales
ru: Продажи

en: Save
ru: Сохранить

en: Save File as…
ru: Сохранить файл как…

en: Save Password
ru: Сохранить пароль

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save as…
ru: Сохранить как…

en: Saving Avatar Failed
ru: Ошибка сохранения аватара

en: Saving avatar image failed
ru: Ошибка сохранения изображения аватара

en: Say hi to your new contact…
ru: Скажите "Привет" Вашему новому контакту…

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
ru: Сканирование %(current)d / %(total)d ...

en: Scroll down
ru: Прокрутить вниз

en: Scroll up
ru: Прокрутить вверх

en: Scroll up to load more chat history…
ru: Прокрутите вверх, чтобы подгрузить остальную историю чата…

en: Search
ru: Поиск

en: Search Result
ru: Результаты поиска

en: Search all Chats
ru: Поиск во всех чатах

en: Search contacts...
ru: Поиск контактов...

en: Search for Gajim updates periodically?
ru: Выполнять периодический поиск обновлений?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
ru: Поиск глобальных групповых чатов
    (нажмите Enter, чтобы начать поиск)

en: Searching
ru: Поиск

en: Searching…
ru: Поиск…

en: Search…
ru: Поиск…

en: Secure Password Storage
ru: Безопасное хранилище паролей

en: Security
ru: Безопасность

en: Security Labels
ru: Метки конфиденциальности

en: Security Warning
ru: Предупреждение безопасности

en: Select Account
ru: Выбрать учётную запись

en: Select Contacts
ru: Выбрать контакты

en: Select File…
ru: Выбрать файл…

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
ru: Выбрать сообщения…

en: Select an audio output (e.g. speakers, headphones)
ru: Выберите аудиовыход (динамики, наушники)

en: Select an emoji
ru: Выберите эмодзи

en: Select playback speed
ru: Выберите скорость проигрывания

en: Select the account with which you want to synchronise
ru: Выберите учетную запись для объединения

en: Select the contacts you want to synchronise
ru: Расширенные статусы

en: Select your audio input (e.g. microphone)
ru: Выберите аудиовход (микрофон)

en: Select your video input device (e.g. webcam, screen capture)
ru: Выберите видео устройство (веб-камера, захват экрана)

en: Selected image could not be loaded.
ru: Выбранное изображение не может быть загружено.

en: Self signed certificate
ru: Сертификат подписан самим владельцем

en: Self signed certificate in certificate chain
ru: Самостоятельно подписанный сертификат в цепочке сертификатов

en: Send Chat Markers
ru: Отправлять маркеры чата

en: Send Chat State
ru: Отправить состояние чата

en: Send Chatstate
ru: Отправить состояние чата

en: Send Chatstate in Group Chats
ru: Отправлять состояние чата в групповые чаты

en: Send File
ru: Отправить файл

en: Send File (max. %s)…
ru: Отправить файл (макс. %s)…

en: Send File Directly…
ru: Отправить файл напрямую…

en: Send Files
ru: _Отправить файлы

en: Send Files Directly
ru: Отправлять файлы напрямую

en: Send File…
ru: Отправить файл…

en: Send Message
ru: Отправить сообщение

en: Send Message Receipts
ru: Отправлять сообщения о доставке

en: Send Messages with Control+Enter
ru: Отправлять сообщения сочетанием клавиш Control+Enter

en: Send Read Markers
ru: Отправлять информацию о прочтении

en: Send _Report
ru: _Сообщить об ошибке

en: Send message on Ctrl+Enter and make a new line with Enter.
ru: Оправлять сообщения по Ctrl+Enter и создавать новую строку по Enter.

en: Send the message
ru: Отправить сообщение

en: Sender:
ru: Отправитель:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
ru: Отправленный контакт: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
ru: Контакты для отправки:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
ru: Разделить файлы профиля полностью (даже историю базы данных и плагинов)

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: Serial Number:
ru: Серийный номер:

en: Server
ru: Сервер

en: Server Info
ru: Информация о сервере

en: Server Shutdown
ru: Выключение сервера

en: Server Software
ru: Серверное ПО

en: Server Software: %s
ru: Серверное ПО: %s

en: Server Uptime
ru: Uptime сервера

en: Service
ru: Сервис

en: Service Discovery
ru: Обзор сервисов (discovery)

en: Service Discovery using account %s
ru: Обзор сервисов с учётной записи %s

en: Service Gateway
ru: Шлюз сервисов

en: Set configuration directory
ru: Установить каталог загрузки конфигурации

en: Set status message
ru: Установить сообщение о статусе

en: Set your activity or tune to show your friends how you are feeling
ru: Укажите статус и настроение, чтобы показать друзьям, как Вы себя чувствуете

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
ru: Устанавливает переменную среды, чтобы отображать отладочные сообщения GLib

en: Setting is locked by the system
ru: Настройка заблокирована системой

en: Settings
ru: Настройки

en: Share Status
ru: Поделиться статусом

en: Share Video
ru: Поделиться видео

en: Share my online status
ru: Показывать мой online-статус

en: Show Join/Leave
ru: Показывать присоединение/выход

en: Show Joined / Left
ru: Показывать присоединение/выход

en: Show Location
ru: Показать местоположение

en: Show My Video Stream
ru: Показать мой видеопоток

en: Show Notifications
ru: Показывать уведомления

en: Show Offline Contacts
ru: Показывать отключенные контакты

en: Show Send Message Button
ru: Показывать кнопку отправки сообщения

en: Show Status Changes
ru: Показывать изменения статуса

en: Show Subject
ru: Показывать тему

en: Show XML console
ru: Показать XML-консоль

en: Show _Features
ru: Показать _возможности

en: Show a confirmation dialog before connecting unencrypted
ru: Показывать диалоговое окно подтверждения перед подключением в незашифрованном виде

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
ru: Показать диалоговое окно подтверждения для блокировки контакта? Пустая строка означает никогда не показывать диалог.

en: Show a list of emojis
ru: Показать набор смайлов

en: Show a live preview to test your video source
ru: Показать предварительный просмотр в реальном времени, чтобы проверить видео источник

en: Show all warnings
ru: Показать все предупреждения

en: Show chat list
ru: Показать список чатов

en: Show in Taskbar
ru: Показывать на панели задач

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
ru: Показывать метки конфиденциальных сообщений, если сервер поддерживает XEP-0258

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
ru: Показывать уведомления, даже если Ваш статус "Отошел", "Занят" и т.д.

en: Show on Startup
ru: Показывать при запуске

en: Show only critical errors
ru: Показывать только критические ошибки

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
ru: Автоматически показывать превью в публичных групповых чатах (может раскрыть ваши данные)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
ru: Показывать превью для любых ссылок, содержащих изображения (может быть небезопасно)

en: Show previews for files
ru: Показывать превью для файлов

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
ru: Показывать предложения для коротких кодов, например:+1:

en: Show the application's version
ru: Показать версию приложения

en: Show window in the taskbar
ru: Показывать окно на панели задач

en: Show window when starting Gajim
ru: Показать окно при запуске Gajim

en: Show your own video stream in calls
ru: Показывать собственный видеопоток в звонках

en: Show/Hide Window
ru: Показать/скрыть окно

en: Shows a list of file transfers between you and your contacts
ru: Показывает список передач файлов между Вами и Вашими контактами

en: Shutting down Gajim
ru: Отключение Gajim

en: Sign In
ru: Войти

en: Sign Up
ru: Регистрация

en: Sign up Anonymously
ru: Зарегистрироваться анонимно

en: Sign up for a new account on a server of your choice
ru: Зарегистрировать новую учетную запись на сервере по Вашему выбору

en: Signup not allowed
ru: Регистрация не разрешена

en: Size of preview images in pixels
ru: Размер превью изображения в пикселях

en: Sleeping
ru: Сплю

en: Software
ru: ПО

en: Something went wrong. Video feature disabled.
ru: Что-то пошло не так. Функция видео отключена.

en: Sorry, that should not have happened
ru: Извините, этого не должно было случиться

en: Sort Participant List by Status
ru: Сортировать список участников по статусу

en: Sort by Status
ru: Сортировка по статусу

en: Sounds
ru: Звуки

en: Sounds When Away
ru: Звуки при статусе "Отсутствую"

en: Spaces are not allowed
ru: Пробелы не допускаются

en: Spam
ru: Спам

en: Speed: %s
ru: Скорость: %s

en: Spell Checker
ru: Проверка орфографии

en: Spell Checking
ru: Проверка орфографии

en: Sta_tus
ru: Ста_тус

[ctx: File transfer state]
en: Stalled
ru: Остановлено

en: Start / Join Chat
ru: Начать / присоединиться к чату

en: Start Chat
ru: Начать чат

en: Start Chatting…
ru: Начать чат…

en: Start Chat…
ru: Начать чат…

en: Start New Chat
ru: Начать новый чат

en: Start Search...
ru: Начать поиск...

en: Start Video Call…
ru: Начать видеозвонок…

en: Start Voice Call…
ru: Начать голосовой звонок…

en: Start a new chat
ru: Начать новый чат

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
ru: Начните новый чат, присоединитесь к групповому чату или выполните глобальный поиск групповых чатов. Вы также можете ввести XMPP-адрес.

en: Start/stop playback
ru: Начать/остановить проигрывание

en: State
ru: Область

en: Status
ru: Статус

en: Status Message
ru: Сообщение о статусе

en: Status Message: Text Color
ru: Сообщение статуса: Цвет текста

en: Status Message: Text Font
ru: Сообщение статуса: Шрифт текста

en: Status Messages in Participants List
ru: Отображать сообщение статуса в списке учатников

en: Status and status message for all accounts
ru: Статус и сообщение о статусе для всех учетных записей

en: Status message…
ru: Ваш статус

[ctx: File transfer state]
en: Status:
ru: Статус:

en: Status: %s
ru: Статус: %s

en: Status: Away Color
ru: Статус: Цвет для "Отошел"

en: Status: DND Color
ru: Статус: Цвет для "Не беспокоить"

en: Status: Offline Color
ru: Статус: Цвет для "Отключен"

en: Status: Online Color
ru: Статус: Цвет для "В сети"

en: Stop File Transfers
ru: Остановить передачу файлов

en: Stop sharing online status?
ru: Прекратить показывать online-статус?

en: Stopped sharing their status with you
ru: Прекратил показывать вам свой online-статус

en: Street
ru: Улица

en: Style
ru: Стиль

en: Subject
ru: Тема

en: Subject issuer mismatch
ru: Несоответствие поставщика сертификата

en: Submit
ru: Представить

en: Subscribed
ru: Подписка

en: Subscription Request
ru: Запрос подписки

en: Subscription:
ru: Подписка:

en: Support
ru: Поддержка

en: Support for multiple accounts
ru: Поддержка нескольких учетных записей

en: Support for service discovery including nodes and search for users
ru: Поддержка обнаружения сервисов, включая узлы и поиск пользователей

en: Switch Workspace
ru: Переключить вкладку

en: Switch to the first - ninth chat
ru: Переключиться на первую-девятый чат

en: Switch to the next chat
ru: Перейти к следующему чату

en: Switch to the next unread chat
ru: Перейти на следующему непрочитанному чату

en: Switch to the previous chat
ru: Перейти к предыдущему чату

en: Switch to the previous unread chat
ru: Перейти на предыдущему непрочитанному чату

en: Sync Threshold
ru: Порог синхронизации

en: Synchronise
ru: Синхронизировать

en: Synchronise History…
ru: Синхронизировать историю…

en: Synchronise the status of all accounts
ru: Синхронизировать статусы всех аккаунтов

en: Synchronize
ru: Синхронизировать

en: Synchronize Accounts
ru: Синхронизация учетных записей

en: Synchronize Chat History
ru: Синхронизировать историю чата

en: Synchronizing Chat History…
ru: Синхронизирование истории чата…

en: System
ru: Система

en: TLS Version
ru: Версия TLS

en: TLS verification failed: %s
ru: Проверка TLS не удалась: %s

en: Tabbed chat window
ru: Окно чата с вкладками

en: Tell your contacts if you received a message
ru: Сообщать контактам о получении сообщений

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
ru: Временный

[ctx: Configuration type]
en: Text
ru: Текст

en: Text File
ru: Текстовый файл

en: Thanks
ru: Спасибо

en: The certificate does not match the expected identity of the site
ru: Сертификат не соответствует ожидаемому идентификатору сайта

en: The certificate has been revoked
ru: Сертификат был отозван

en: The certificate has expired
ru: Срок действия сертификата истек

en: The certificate’s activation time is in the future
ru: Срок активации сертификата еще не наступил

en: The certificate’s algorithm is insecure
ru: Алгоритм сертификата небезопасен

en: The file %s has been received, but it seems to have been damaged along the way.
    Do you want to download it again?
ru: Файл %s получен, но, возможно, с ошибками.
    Хотите загрузить его еще раз?

en: The following warnings came up while trying to verify the server's certificate
ru: Следующие предупреждения появились при попытке проверить сертификат сервера

en: The last message was written on a mobile client
ru: Последнее сообщение было написано на мобильном клиенте

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
ru: Сервер присвоил или изменил Ваш ник в этом групповом чате

en: The server rejected the registration without an error message
ru: Сервер отклонил регистрацию без сообщения об ошибке

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
ru: Сервер вернул небезопасный транспорт (HTTP).

en: The server was shut down.
ru: Сервер был выключен.

en: The service could not be found
ru: Сервис не обнаружен

en: The service is not browsable
ru: Сервис недоступен для просмотра

en: The signing certificate authority is not known
ru: Центр сертификации подписи неизвестен

en: Theme
ru: Тема

en: Themes
ru: Темы

en: There are plenty of servers to choose from.
    Creating an account on one server allows you to communicate with contacts from other servers as well.
ru: Доступно множество серверов на выбор.
    Создание учетной записи на одном сервере позволяет Вам также общаться с контактами с других серверов.

en: There are updates for Gajim’s plugins
ru: Есть обновления для модулей Gajim

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
ru: Для выбранного метода шифрования не существует способа шифрования.

en: There is no more history
ru: Больше нет сообщений

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
ru: По этому адресу сервисы отсутствуют или не отвечают. Проверьте адрес и попробуйте еще раз.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
ru: Ошибка при попытке проверки SSL сертификата вашего XMPP сервера (%s).

en: This account is not connected to the server
ru: Учётная запись не подключена к серверу

en: This address does not seem to offer any gateway service.
ru: Этот адрес не предоставляет никаких шлюзов к сервисам.

en: This address is not reachable.
ru: Этот адрес недоступен.

en: This device is not compatible.
ru: Это устройство несовместимо.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
ru: Этот шлюз не поддерживает Ad-Hoc команды.

en: This gateway does not support direct registering.
ru: Этот шлюз не поддерживает прямую регистрацию.

en: This group chat can not be found via search
ru: Этот групповой чат не может быть найден через поиск

en: This group chat does not require a password upon entry
ru: Этот групповой чат не требует пароля при входе

en: This group chat does require a password upon entry
ru: Этот групповой чат требует пароля при входе

en: This group chat is restricted to members only
ru: Этот групповой чат доступен только для участников

en: This group chat persists even if there are no participants
ru: Этот групповой чат сохраняется даже при отсутствии участников

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
ru: Этот групповой чат будет уничтожен после ухода последнего участника

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
ru: Это публичный групповой чат. Шифрование недоступно.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
ru: Эта тема используется в данный момент.
    Удалить эту тему?

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
ru: Это сообщение было зашифровано с помощью %s и не может быть расшифровано.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
ru: Это сообщение было зашифровано с помощью устаревшего OpenPGP и не может быть расшифровано. Вы можете установить плагин PGP для обработки этих сообщений.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
ru: Это сообщение было зашифровано с помощью OTR и не может быть расшифровано.

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
ru: Это сообщение было зашифровано с помощью OpenPGP для XMPP и не может быть расшифровано. Вы можете установить плагин OpenPGP для обработки этих сообщений.

en: This server does not allow signup.
ru: Этот сервер не позволяет зарегистрироваться.

en: This server does not support anonymous login.
ru: Этот сервер не поддерживает анонимный вход.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
ru: Этот сервис не может предоставить подробную информацию о себе. 
    Скорее всего, он устарел или сломан.

en: This service does not contain any items to browse.
ru: Этот сервис не содержит ничего, что можно было бы просмотреть.

en: This service has not yet responded with detailed information
ru: Этот сервис еще не сообщил информацию о себе

en: This type of service does not contain any items to browse.
ru: Этот сервис не содержит ничего, что можно было бы просмотреть.

en: This will remove your account from Gajim.
ru: Это приведет к удалению вашей учетной записи из Gajim.

en: This will reset all introduction hints
ru: Это сбросит все подсказки

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
ru: Эта вкладка содержит чаты. Все чаты будут перемещены в следующую вкладку. Всё равно удалить?

en: Three Months
ru: Три месяца

en: Time
ru: Время

en: Time Until Away
ru: Время до установления статуса "Отсутствую"

en: Time Until Not Available
ru: Время установки статуса "Недоступен"

[ctx: Profile]
en: Title
ru: Отображаемое имя

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
ru: Чтобы мгновенно применить все изменения, вам необходимо перелогиниться.

en: Toggle Chat List
ru: Переключить список чатов

en: Toggle participants list
ru: Переключение вида списка участников

en: Topic
ru: Тема

[ctx: File transfer state]
en: Transferred:
ru: Передано:

[ctx: File transfer state]
en: Transferring
ru: Передается

en: Transferring File…
ru: Передача файла…

en: Transport "%s" will be removed
ru: Транспорт '%s' будет удален

en: Transports
ru: Транспорты

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
ru: Обрабатывать пары * / _ как возможные форматирующие символы.

en: Trust Not Decided
ru: Доверие не определено

en: Try Again
ru: Повторить

en: Trying to change password...
ru: Попытка изменить пароль...

en: Trying to create account...
ru: Попытка создания учетной записи...

en: Trying to gather information on this address…
ru: Производится попытка получить информацию по этому адресу…

en: Trying to remove account...
ru: Попытка удалить аккаунт...

en: Tune:
ru: Мелодия:

en: Turn Camera off
ru: Выключить камеру

en: Turn Camera on
ru: Включить камеру

en: Type
ru: Тип

[ctx: Configuration]
en: Type
ru: Тип

en: Type to search for values...
ru: Введите для поиска значений...

[ctx: File transfer type]
en: Type:
ru: Тип:

en: UPnP-IGD Port Forwarding
ru: Перенаправление портов UPnP-IGD

en: Unable to decode issuer public key
ru: Не удалось расшифровать открытый ключ издателя

en: Unable to decrypt CRL's signature
ru: Не удалось расшифровать подпись CRL

en: Unable to decrypt certificate's signature
ru: Не удалось расшифровать подпись сертификата

en: Unable to get certificate CRL
ru: Не удалось получить сертификат CRL

en: Unable to get issuer certificate
ru: Не удалось получить сертификат издателя

en: Unable to get local issuer certificate
ru: Не удалось получить сертификат локального издателя

en: Unable to properly remove the plugin
ru: Невозможно правильно удалить модуль

en: Unable to verify the first certificate
ru: Не удалось подтвердить первый сертификат

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Uninstall Plugin
ru: Удалить плагин

en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Unknown SSL error "%s"
ru: Неизвестная ошибка SSL '%s'

en: Unknown Source
ru: Неизвестный альбом

en: Unknown TLS error "%s"
ru: Неизвестная ошибка TLS '%s'

en: Unknown Title
ru: Неизвестная песня

en: Unknown command: %s
ru: Неизвестная команда: %s

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Unknown validation error
ru: Неизвестная ошибка при проверке

en: Unpin Chat
ru: Открепить чат

en: Unread Messages
ru: Непрочитанные сообщения

en: Unsupported certificate purpose
ru: Неподдерживаемое назначение сертификата

en: Until Gajim is Closed
ru: Пока открыт Gajim

en: Untrusted
ru: Ненадежный

en: Unverified
ru: Непроверенный

en: Update
ru: Обновить

en: Update Avatar
ru: Обновить аватар

en: Update Check
ru: Проверка обновлений

en: Update automatically
ru: Обновлять автоматически

en: Update available
ru: Доступно обновление

en: Update plugins automatically
ru: Обновлять модули автоматически

en: Updates
ru: Обновления

en: Updates will be installed next time Gajim is started
ru: Обновления будут установлены при следующем запуске Gajim

[ctx: Noun]
en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Files
ru: Загрузить файлы

en: Upload File…
ru: Загрузить файл…

en: Uploading Avatar Failed
ru: Не удалось загрузить аватар

en: Uploading avatar image failed: %s
ru: Не удалось загрузить изображение аватара: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
ru: Загрузка через HTTP File Upload…

en: Use GSSAPI
ru: Использовать GSSAPI

en: Use Image
ru: Использовать изображение

en: Use STUN Server
ru: Использовать STUN-сервер

en: Use System Keyring
ru: Использовать системное хранилище ключей

en: Use Unencrypted Connection
ru: Использовать незашифрованное соединение

en: Use an unencrypted connection to the server
ru: Использовать незашифрованное соединение с сервером

en: Use defined profile in configuration directory
ru: Использовать определенный профиль из каталога с настройками

en: Use file transfer proxies
ru: Использовать прокси для передачи файла

en: Use proxy auth_entication
ru: Использовать прокси аут_ентификацию

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
ru: Используйте свои любимые смайлы, установите собственное изображение профиля

en: Use your system’s keyring to store passwords
ru: Использовать системное хранилище ключей для хранения паролей

en: User %s not found
ru: Пользователь %s не найден

en: Users
ru: Пользователи

en: Validity
ru: Достоверность

en: Validity
ru: Достоверность

[ctx: Configuration]
en: Value
ru: Значение

en: Verified
ru: Подтвержденный

en: Version
ru: Версия

en: Video
ru: Видео

en: Video Framerate
ru: Частота кадров видео

en: Video Input Device
ru: Устройство видео-захвата

en: Video Resolution
ru: Разрешение видео

en: Video calls are not available on Windows
ru: Видеочаты недоступны в ОС Windows

en: Video test
ru: Тест видео

en: Visit Server's Website
ru: Посетить сайт сервера

en: Visit Website
ru: Посетить сайт

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
ru: Посетитель

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
ru: Посетители

en: Visual Notifications
ru: Уведомления

en: Waiting…
ru: Ожидание…

en: Wav Sounds
ru: В формате Wav

en: Web _Search for it
ru: _Поиск по Web

en: Website
ru: Сайт

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: What does this mean?
ru: Что это значит?

en: What happened
ru: Что случилось

en: Where participants should go
ru: Куда переместить участников

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
ru: Проверять действующий сертификат перед загрузкой (небезопасно при выключении)

en: Which server should I choose?
ru: Какой сервер выбрать?

en: Why do you want to retract this message?
ru: Почему Вы хотите отозвать это сообщение?

en: Width of group chat roster in pixel
ru: Ширина списка групповых чатов в пикселях

en: Without a connection, you can not browse available services
ru: Для просмотра сервисов необходимо сначала подключиться к серверу

en: Work
ru: Работа

en: Working
ru: Работаю

en: Workspace Settings
ru: Настройки вкладки

en: Workspaces
ru: Вкладки

en: XML Console
ru: Консоль XML

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
ru: XML-консоль, чтобы видеть, что происходит на уровне протокола

en: XMPP Address
ru: XMPP-адрес

en: XMPP Address…
ru: XMPP-адрес…

en: XMPP Chat Client
ru: Клиент XMPP-чата

en: Yes
ru: Да

en: Yesterday
ru: Вчера

en: You
ru: Вы

en: You (%s) joined the group chat
ru: Вы (%s) присоединились к групповому чату

en: You are a visitor
ru: Вы посетитель

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
ru: Вы собираетесь подключить учетную запись %(account)s (%(server)s) через незащищенное соединение. Вся ваша переписка не будет зашифрована. Этот тип подключения категорически не рекомендуется.

en: You are about to quit Gajim
ru: Вы собираетесь закрыть Gajim

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
ru: Вы собираетесь удалить %(name)s (%(jid)s) из списка контактов.

en: You are currently not joined this group chat
ru: В настоящее время вы не присоединились к этому групповому чату

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
ru: Вам не разрешено изменять роль администраторов и владельцев

en: You are not connected
ru: Вы не подключены

en: You are not connected to the server
ru: Вы не подключены к серверу

en: You are now known as %s
ru: Вы теперь известны как %s

en: You are now {show}{status}
ru: Вы теперь {show} {status}

en: You are offline.
ru: Вы не в сети.

en: You can not join a group chat unless you are connected.
ru: Вы не можете зайти в комнату без подключения.

en: You can see the contact's online status
ru: Вы можете смотреть статус контакта

en: You cancelled the transfer
ru: Вы отменили передачу

en: You cannot add yourself to your contact list.
ru: Вы не можете добавить себя в свой список контактов.

en: You cannot see this contact's online status
ru: Вы не можете видеть online-статус контакта

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
ru: Вы не можете синхронизировать учетную запись если она не подключена.

en: You do not have permissions to create files in this directory.
ru: У Вас нет прав на создание файлов в этой директории.

en: You do not have the proper permissions to create files in this directory.
ru: У Вас нет прав на создание файлов в этой директории.

en: You have been banned{actor}{reason}
ru: Вы забанены{actor}{reason}

en: You have been invited to %s
ru: Вы были приглашены в %s

en: You have been kicked{actor}{reason}
ru: Вас выкинули{actor}{reason}

en: You have been removed from the group chat{actor}{reason}
ru: Вас выгнали из комнаты {actor} {reason}

en: You have insufficient permissions
ru: У вас недостаточно прав

en: You have left due to an error{reason}
ru: Вы покинули из-за ошибки{reason}

en: You have to be connected to create a group chat.
ru: Вы должны быть подключены, чтобы создать групповой чат.

en: You have to invite people so they can join
ru: Вы можете приглашать людей, чтобы они могли присоединиться

en: You left this group chat
ru: Вы покинули этот групповой чат

en: You need Owner permission to change the configuration
ru: Вам нужны право Владельца для смены настроек

en: You requested to see this contact's online status
ru: Вы отправили запрос на то, чтобы видеть online-статус контакта

en: You still have running file transfers
ru: Идет передача файлов

en: You still have unread messages
ru: У Вас есть непрочитанные сообщения

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
ru: Вы будете offline для этого контакта и больше не будете получать сообщения.

en: You will no longer be able to send and receive messages from and to contacts using this transport.
ru: Вы больше не сможете отправлять и получать сообщения от контактов, используя этот транспорт.

en: Your Nickname
ru: Ваш ник

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
ru: Ваш XMPP-адрес (например, user@example.org)

en: Your account has has been removed successfully.
ru: Ваша учетная запись успешно удалена.

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
ru: Ваши настройки архивирования успешно сохранены.

en: Your message can not be sent until you are connected.
ru: Ваше сообщение не может быть отправлено, пока вы не подключитесь.

en: Your messages have been exported successfully
ru: Ваши сообщения были успешно экспортированы

en: Your password
ru: Ваш пароль

en: Your password has successfully been changed.
ru: Ваш пароль был успешно изменен.

en: Your public key or authentication certificate
ru: Ваш публичный ключ или сертификат аутентификации

en: ZIP files
ru: ZIP-файлы

en: _Abort
ru: _Прервать

en: _About
ru: _Подробности

en: _Accept
ru: _Принять

en: _Account
ru: _Учетная запись

en: _Accounts
ru: _Учётные записи

en: _Actions for "%s"
ru: _Действия для «%s»

en: _Add Account…
ru: _Добавить контакт…

en: _Add to Trusted Certificates
ru: _Добавить в доверенные сертификаты

en: _Address
ru: _Адрес

en: _Advanced Settings
ru: _Расширенные настройки

[ctx: User status]
en: _Available
ru: _Доступен

en: _Back
ru: _Назад

en: _Block
ru: _Заблокировать

[ctx: User status]
en: _Busy
ru: _Занят

en: _Cancel
ru: О_тменить

en: _Clear
ru: _Очистить

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Command
ru: _Команда

en: _Connect
ru: _Подключиться

en: _Connect Anyway
ru: _Все равно подключиться

en: _Copy Link
ru: _Копировать ссылку

en: _Create
ru: _Создать

en: _Decline
ru: _Отклонить

en: _Default
ru: _По умолчанию

en: _Delete
ru: _Удалить

en: _Description
ru: _Описание

en: _Destroy
ru: _Удалить

en: _Disable Account
ru: _Отключить учетную запись

en: _Do not ask me again
ru: _Не спрашивать меня снова

en: _Don’t ask again
ru: _Не спрашивать снова

en: _Download
ru: _Скачать

en: _Download Again
ru: _Скачать снова

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Features
ru: _Возможности

en: _File Transfer
ru: _Передача файлов

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
ru: _Готов поболтать

en: _Help
ru: _Помощь

en: _Host
ru: _Хост

en: _Hostname
ru: _Имя хоста

en: _Join
ru: _Присоединиться

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Горячие клавиши

en: _Later
ru: _Позже

en: _Leave
ru: Пок_инуть

en: _Log In
ru: _Вход

en: _Modify Accounts…
ru: _Изменить учетные записи…

en: _Modify Account…
ru: _Изменить учетную запись…

en: _Name
ru: _Имя

en: _New post
ru: _Новый пост

en: _No
ru: _Нет

[ctx: User status]
en: _Not Available
ru: _Недоступен

en: _OK
ru: _ОК

en: _Offline
ru: _Отключен

en: _Open
ru: _Открыть

en: _Open Folder
ru: _Открыть директорию

en: _Overwrite
ru: _Перезаписать

en: _Please choose a server
ru: _Пожалуйста, выберите сервер

en: _Port
ru: _Порт

en: _Preferences
ru: _Настройки

en: _Purge
ru: _Очистить

en: _Quit
ru: _Выйти

en: _Re-Login
ru: _Перелогиниться

en: _Remove
ru: _Удалить

en: _Report Spam
ru: _Сообщить о спаме

en: _Reset Value
ru: _Сбросить значение

en: _Retract
ru: _Отозвать

en: _Save
ru: _Сохранить

en: _Save as…
ru: Сохранить _как…

en: _Search
ru: _Поиск

en: _Select
ru: _Выбрать

en: _Send
ru: _Отправить

en: _Show Certificate
ru: _Показать сертификат

en: _Show notification when file transfer is complete
ru: _Показать уведомление при успешной передаче файла

en: _Sign Up
ru: _Регистрация

en: _Start / Join Chat…
ru: _Начать / Присоединиться к чату…

en: _Start Chat...
ru: _Начать чат...

en: _Subscribe
ru: _Подписаться

en: _Type
ru: _Тип

en: _Undo
ru: _Отменить

en: _Unregister account from service
ru: _Отменить регистрацию учетной записи в сервисе

en: _Unsubscribe
ru: _Отписаться

en: _Username
ru: _Имя пользователя

en: _View
ru: _Вид

en: _View Certificate
ru: _Просмотреть сертификат

en: _Wiki (Online)
ru: _Wiki (В сети)

en: _XML Console
ru: _XML-консоль

en: accuracy
ru: Точность значения

en: alt
ru: высота

en: and NOT authenticated
ru: и НЕ аутентифицировано

en: and authenticated
ru: и аутентифицировано

en: area
ru: район

en: audio input
ru: звуковой вход

en: audio output
ru: звуковой выход

en: bearing
ru: направление

en: bold
ru: полужирный

en: building
ru: строение

en: cairo Version: %s
ru: Версия cairo: %s

en: column
ru: колонка

en: country
ru: страна

en: countrycode
ru: код страны

en: datum
ru: Данные

en: description
ru: описание

en: e.g. %s
ru: например %s

en: error
ru: ошибка

en: file transfers list
ru: список передач

en: floor
ru: этаж

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
ru: пригласил вас в групповой чат.
    Хотите присоединиться?

en: help
ru: помощь

en: is composing a message…
ru: печатает сообщение…

en: is doing something else
ru: занят чем-то еще

en: italic
ru: курсив

en: lat
ru: широта

en: locality
ru: населенный пункт

en: lon
ru: долгота

en: or
ru: или

en: paused composing a message
ru: перестал печатать сообщение

en: postalcode
ru: индекс

en: pycairo Version: %s
ru: Версия pycairo: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
ru: Версия python-nbxmpp: %s

en: region
ru: область

en: room
ru: комната

en: speed
ru: скорость

en: street
ru: улица

en: strike
ru: зачеркнутый

en: text
ru: текст

en: timestamp
ru: время установки

en: video input
ru: видео вход

en: we would like to thank all the package maintainers.
ru: мы хотели бы поблагодарить всех мейнтейнеров пакетов.

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
ru: {nick} был забанен {actor}{reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
ru: {nick} выгнали из комнаты {actor} {reason}

en: {nick} has been removed from the group chat{by}{reason}
ru: {nick} выгнали из комнаты {by} {reason}

en: {nick} has left due to an error{reason}
ru: {nick} покинул из-за ошибки{reason}

en: {nick} has left{reason}
ru: {nick} покинул{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
ru: {nick} теперь зовётся {new_nick}

en: {nick} is now {show}
ru: {nick} теперь {show}

en: {nick} is now {show}{status}
ru: {nick} теперь {show} {status}

en: …or drop it here
ru: …или перетащите его сюда
