Gajim - en to sv translation catalogue (201 entries)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
sv: %(owner_or_admin_or_member)s av den här gruppchatten

en: %s is a file but it should be a directory
sv: %s är en fil men den borde vara en katalog

en: %s is not a valid loglevel
sv: %s är inte en giltig loggnivå

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
sv: <b>"%(title)s"</b> av <i>%(artist)s</i>
    från <i>%(source)s</i>

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
sv: En fil med det här namnet existerar redan och du har inte rättigheter att skriva över den.

en: A list of active, completed and stopped file transfers
sv: En lista över aktiva, färdigställda och stoppade filöverföringar

en: Account
sv: Konto

en: Account has been added successfully
sv: Kontot har lagts till

en: Accounts
sv: Konton

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Address
sv: Adress

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All
sv: Alla

en: All files
sv: Alla filer

en: An error occurred during account creation
sv: Ett fel uppstod när kontot skapades

en: Are you sure you want to quit Gajim?
sv: Är du säker på att du vill avsluta Gajim?

en: Ask before closing a group chat tab/window.
sv: Fråga innan gruppchattflik eller -fönster stängs.

en: Back in some minutes.
sv: Tillbaka om några minuter.

en: Back soon
sv: Snart tillbaka

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
sv: Bläddrar i %(address)s med kontot %(account)s

en: CRL has expired
sv: Spärrlistan har gått ut

en: CRL is not yet valid
sv: Spärrlistan är ännu inte giltig

en: CRL signature failure
sv: Fel i spärrlistans signatur

en: Certificate chain too long
sv: Certifikatkedjan är för lång

en: Certificate has expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: Certificate is not yet valid
sv: Certifikatet är ännu inte giltigt

en: Certificate not trusted
sv: Certifikatet är inte pålitligt

en: Certificate rejected
sv: Certifikatet nekades

en: Certificate revoked
sv: Certifikatet spärrat

en: Certificate signature failure
sv: Fel i certifikatsignatur

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Chats
sv: Chattar

en: Choose Sound
sv: Välj ljud

en: Color
sv: Färg

en: Completed
sv: Färdigställd

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connection not available
sv: Anslutningen är inte tillgänglig

en: Contact
sv: Kontakt

en: Contact Connected
sv: Kontakt loggade in

en: Contact Disconnected
sv: Kontakt loggade ut

en: Contact Information
sv: Kontaktinformation

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Create new post
sv: Skapa ny post

en: Deactivated
sv: Inaktiverad

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Ta bort

en: Deny
sv: Neka

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details
sv: Detaljer

en: Disabled
sv: Avstängd

en: Do you accept this request?
sv: Accepterar du den här förfrågan?

en: Eating
sv: Äter

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Error message: %s
sv: Felmeddelande: %s

en: Error opening file
sv: Fel vid öppnande av filen

en: Error: cannot open %s for reading
sv: Fel: kan inte öppna %s för läsning

en: Event
sv: Händelse

en: Features
sv: Funktioner

en: File
sv: Fil

en: File Transfer Completed
sv: Filöverföring Klar

en: File Transfer Error
sv: Fel i Filöverföring

en: File Transfer Stopped
sv: Filöverföring Stoppad

en: File Transfers
sv: Filöverföringar

en: File does not exist
sv: Filen finns inte

en: File is empty
sv: Filen är tom

en: File transfer stopped
sv: Filöverföringen stoppad

en: File: %s
sv: Fil: %s

en: Filename: %s
sv: Filnamn: %s

en: Format error in CRL's lastUpdate field
sv: Formateringsfel i spärrlistans lastUpdate-fält

en: Format error in CRL's nextUpdate field
sv: Formateringsfel i spärrlistans nextUpdate-fält

en: Format error in certificate's notAfter field
sv: Formateringsfel i certifikatets notAfter-fält

en: Format error in certificate's notBefore field
sv: Formateringsfel i certifikatets notBefore-fält

en: From
sv: Från

en: Gajim will now exit
sv: Gajim kommer nu att avslutas

en: General
sv: Allmänt

en: Group
sv: Grupp

en: Group Chat Message Highlight
sv: Meddelande markerat i gruppchatt

en: Group Chat Message Received
sv: Meddelande mottaget i gruppchatt

en: Groups
sv: Grupper

en: Hide this menu
sv: Dölj denna meny

en: I would like to add you to my contact list.
sv: Jag vill lägga till dig i min kontaktlista.

en: I would like to add you to my roster.
sv: Jag skulle vilja lägga till dig i min kontaktlista.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
sv: IEC-standarden säger: KiB = 1024 byte, KB = 1000 byte.

en: Id
sv: ID

en: Image
sv: Bild

en: Images
sv: Bilder

en: Invalid CA certificate
sv: Ogiltigt CA-certifikat

en: Invalid File
sv: Ogiltig Fil

en: Invalid Server Name
sv: Ogiltigt servernamn

en: It is not possible to send empty files
sv: Det är inte möjligt att skicka tomma filer

en: Join Group Chat
sv: Gå in i gruppchatt

en: Key usage does not include certificate signing
sv: Nyckelanvändning inkluderar inte certifikatsignering

en: Look it up in _Dictionary
sv: Kolla upp det i _Uppslagsbok

en: Member
sv: Medlem

en: Message
sv: Meddelande

en: Message Sent
sv: Meddelande skickat

en: Modify
sv: Ändra

en: Movie
sv: Film

en: Mute Sounds
sv: Inga ljud

en: Name
sv: Namn

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Node
sv: Nod

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Notifications
sv: Notifieringar

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Open as _Link
sv: Öppna som _länk

en: Others
sv: Andra

en: Out
sv: Ute

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Owner
sv: Ägare

en: PEP node was not removed
sv: PEP-noden togs inte bort

en: Participants
sv: Deltagare

en: Password Required
sv: Lösenord krävs

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Phone
sv: Telefon

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Progress
sv: Förlopp

en: Re_gister
sv: Re_gistrera

en: Read _Wikipedia Article
sv: Läs _Wikipedia Artikel

en: Reason
sv: Anledning

en: Recipient:
sv: Mottagare:

en: Recipient: %s
sv: Mottagare: %s

en: Registration failed
sv: Registreringen misslyckades

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Role
sv: Roll

en: Search
sv: Sök

en: Select the account with which you want to synchronise
sv: Välj kontot med vilket du vill synkronisera

en: Select the contacts you want to synchronise
sv: Välj kontakterna som du vill synkronisera

en: Self signed certificate
sv: Självsignerat certifikat

en: Self signed certificate in certificate chain
sv: Självsignerat certifikat i certifikatkedja

en: Sender:
sv: Sändare:

en: Service Discovery
sv: Tjänstefinnare

en: Service Discovery using account %s
sv: Söker tjänster med konto %s

en: Sleeping
sv: Sover

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Start Chat
sv: Starta Chatt

en: Status Message
sv: Statusmeddelande

en: Style
sv: Stil

en: Subject
sv: Ämne

en: Subscribed
sv: Prenumererar

en: Subscription Request
sv: Prenumerationsbegäran

en: Subscription:
sv: Prenumeration:

en: Synchronise
sv: Synkronisera

en: The service could not be found
sv: Denna tjänst kunde inte hittas

en: The service is not browsable
sv: Tjänst är inte bläddringsbar

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
sv: Adressen du angav är ingen tjänstadress eller så svarar inte tjänsten. Kontrollera adressen och försök igen.

en: This account is not connected to the server
sv: Detta konto är inte anslutet till servern

en: This service does not contain any items to browse.
sv: Denna tjänst innehåller inga objekt att bläddra genom.

en: This service has not yet responded with detailed information
sv: Denna tjänst har ännu inte svarat med detaljerad information

en: This type of service does not contain any items to browse.
sv: Denna typ av tjänst innehåller inga objekt att bläddra genom.

en: Time
sv: Tid

en: Transports
sv: Transporter

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
sv: Behandla par av * / _ som möjliga formateringstecken.

en: Type
sv: Typ

en: Unable to decode issuer public key
sv: Kunde inte avkoda utfärdarens publika nyckel

en: Unable to decrypt CRL's signature
sv: Kunde inte dekryptera spärrlistans signatur

en: Unable to decrypt certificate's signature
sv: Kunde inte dekryptera certifikatets signatur

en: Unable to get certificate CRL
sv: Kunde inte få tag på certifikatspärrlista

en: Unable to get issuer certificate
sv: Kunde inte få tag på utfärdarens certifikat

en: Unable to verify the first certificate
sv: Kunde inte verifiera det första certifikatet

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown Source
sv: Okänd källa

en: Unknown Title
sv: Okänd titel

en: Use file transfer proxies
sv: Använd proxyservrar för filöverföringar

en: Use proxy auth_entication
sv: Använd autentiser_ing för proxyserver

en: Users
sv: Användare

en: Wav Sounds
sv: Wav-ljud

en: Web _Search for it
sv: _Sök på webben efter det

en: Without a connection, you can not browse available services
sv: Du kan inte bläddra bland tillgängliga tjänster utan en anslutning

en: Work
sv: Jobb

en: Working
sv: Arbetar

en: XML Console
sv: XML-konsol

en: You
sv: Du

en: You are not connected to the server
sv: Du är inte ansluten till servern

en: You are now known as %s
sv: Du är nu känd som %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
sv: Du kan inte gå med i en gruppchatt utan att vara ansluten.

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
sv: Du kan inte synkronisera med ett konto utan att vara ansluten.

en: Your message can not be sent until you are connected.
sv: Ditt meddelande kan inte skickas förrän du är ansluten.

en: _Actions for "%s"
sv: _Åtgärder för "%s"

en: _Block
sv: _Blockera

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Join
sv: _Gå in i

en: _Offline
sv: _Frånkopplad

en: _Remove
sv: Ta _bort

en: _Search
sv: _Sök

en: _Send
sv: _Skicka

en: _Start Chat...
sv: _Starta chatt...

en: _Subscribe
sv: _Prenumerera

en: _Unsubscribe
sv: Säg _upp prenumeration

en: and NOT authenticated
sv: och INTE autentiserad

en: and authenticated
sv: och autentiserad

en: file transfers list
sv: filöverföringslista

en: is doing something else
sv: gör något annat

en: paused composing a message
sv: tog en paus i skrivandet

en: room
sv: rum
