Gajim - en to tr translation catalogue (126 entries)

en: A list of active, completed and stopped file transfers
tr: Bir çalışan, tamamlanmış ile durdurulmuş dosya aktarma listesi

en: Account
tr: Hesap

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Advanced
tr: İlerlemiş

en: All
tr: Hepsi

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Always
tr: Herzaman

en: Audio test
tr: Ses testi

en: Available
tr: Mevcut

en: Certificate chain too long
tr: Sertifika zinciri çok uzun

en: Change Password
tr: Parolayı Değiştir

en: Choose Sound
tr: Ses seç

en: Color
tr: Renk

en: Completed
tr: Tamamlanıldı

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Contact
tr: Bağlantı

en: Contact Information
tr: Kişisel Bilgisi

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Create new post
tr: Yeni posta yarat

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Delete
tr: Sil

en: Deny
tr: Reddet

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Disabled
tr: Geçersizleşti

en: Do you accept this request?
tr: Ricayı kabul ediyor musunuz?

en: Eating
tr: Yemelik

en: Error
tr: Hata

en: Error opening file
tr: Dosya açılırken hata

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Error: cannot open %s for reading
tr: Hata: %s okumak için açılamıyor

en: Event
tr: Olay

en: Features
tr: Özellikler:

en: File
tr: Dosya

en: File Transfer Completed
tr: Dosya Gönderimi Tamamlandı

en: File Transfer Error
tr: Dosya Gönderim Hatası

en: File Transfer Stopped
tr: Dosya Gönderimi Durduruldu

en: File Transfers
tr: Dosya Aktarımları

en: File does not exist
tr: Dosya mevcut değil

en: File is empty
tr: Dosya boş

en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: Filename: %s
tr: Dosya adı: %s

en: From
tr: Gönderen

en: General
tr: Genel

en: Group
tr: Grup

en: Groups
tr: Gruplar

en: Hide this menu
tr: Menüyi gizle

en: I would like to add you to my contact list.
tr: Seni kişi listeme eklemek isterdim

en: I would like to add you to my roster.
tr: Seni benim kişi listeye eklemek isterdim

en: Images
tr: Resimler

en: Invalid File
tr: Geçersiz Dosya

en: Invalid Server Name
tr: Geçersiz Sunucu Adı

en: Join Group Chat
tr: Grup Sohbete Katıl

en: Member
tr: Üye

en: Message
tr: İleti

en: Modify
tr: Düzenle

en: Movie
tr: Filim

en: Mute Sounds
tr: Sesi Kapat

en: Name
tr: Adı

en: Never
tr: Asla

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Not Available
tr: Mevcut Değil

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Offline
tr: Bağlı değil

en: Others
tr: Diğer

en: Out
tr: Dış

en: Owner
tr: Sahibi

en: Participants
tr: Katılanlar

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

en: Phone
tr: Telefon

en: Progress
tr: İlerleme

en: Reason
tr: Neden

en: Recipient:
tr: Alıcı:

en: Recipient: %s
tr: Alıcı: %s

en: Registration failed
tr: Kayıt başarısız

en: Remove Group
tr: Grubu Sil

en: Role
tr: Rol

en: Search
tr: Ara

en: Sender:
tr: Gönderen

en: Service Discovery
tr: Hizmet Keşfi

en: Status
tr: Durum

en: Style
tr: Biçem

en: Subject
tr: Konu

en: Subscribed
tr: Üyeldi

en: Subscription Request
tr: Üyelik İsteği

en: The service could not be found
tr: Hizmet bulunamadı

en: The service is not browsable
tr: Bu hizmet gözatılabilir değil

en: Time
tr: Süre

en: Transports
tr: Taşıma

en: Type
tr: Tip

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Unknown Source
tr: Bilinmeyen Kaynak

en: Unknown Title
tr: Bilinmeyen Parça

en: Use file transfer proxies
tr: Dosya aktarım vekil sunucları kullan

en: Use proxy auth_entication
tr: Vergil do_ğrulama kullan

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Video test
tr: Video testi

en: Wav Sounds
tr: Wav Sesleri

en: Work
tr: İş

en: Working
tr:  Çalışılıyor

en: You
tr: Sen

en: You are now known as %s
tr: Adınızı %s olarak değiştirdiniz

en: _Block
tr: _Engelle

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Clear
tr: _Temizle

en: _Edit
tr: Düz_en

en: _Join
tr: _Katıl

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Offline
tr: Bağlı _değil

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Search
tr: _Ara

en: _Send
tr: _Gönder

en: _Subscribe
tr: _Üye yap

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Unsubscribe
tr: _Üyelikten çık

en: and NOT authenticated
tr: ve YETKİLENDİRİLMEMİŞ

en: audio input
tr: ses girdisi

en: audio output
tr: ses çıktısı

en: file transfers list
tr: dosya aktarımların listesi

en: is doing something else
tr: başka bir şey yapıyor

en: paused composing a message
tr: ilet yazarken durdu

en: room
tr: oda

en: video input
tr: video girdisi
