Gajim - en to pt translation catalogue (1380 entries)

en:  (Video Call)
pt:  (Chamada de Vídeo)

en:  (Voice Call)
pt:  (Chamada de Voz)

en:  by {actor}
pt:  por {actor}

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
pt: %(contact)s recusou seu convite para %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
pt: %(contact)s convidou você para %(chat)s

en: %(days)s days, %(hours)s hours
pt: %(days)s dias, %(hours)s horas

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
pt: %(name)s %(jid)s me sugeriu adicionar você à minha lista de contatos.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
pt: %(name)s (%(jid)s) gostaria de adicionar alguns contatos à sua lista de contatos.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
pt: %(name)s (%(jid)s) gostaria de excluir alguns contatos da sua lista de contatos.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
pt: %(name)s (%(jid)s) gostaria de modificar alguns contatos em sua lista de contatos.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
pt: %(name)s cancelou a transferência (%(reason)s)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
pt: %(owner_or_admin_or_member)s deste bate-papo em grupo

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
pt: %(progress)s %% (%(time)s restando)

en: %(received)s of %(max)s
pt: %(received)s de %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
pt: criptografia %(type)s está ativa %(authenticated)s.

en: %s (desynced)
pt: %s (dessincronizado)

en: %s asks you to share your status
pt: %s pede para você compartilhar seu status

en: %s group chats found
pt: %s de chats em grupo encontrados

en: %s has been invited to this group chat
pt: %s foi convidado para este chat em grupo

en: %s has joined
pt: %s entrou

en: %s has read up to this point
pt: %s lido até aqui

en: %s is a file but it should be a directory
pt: %s é um arquivo, mas deveria ser um diretório

en: %s is already in your contact list
pt: %s já está na sua lista de contatos

en: %s is calling
pt: %s está chamando

en: %s is not a valid loglevel
pt: %s não é um nível de log válido

en: %s stopped sharing their status
pt: %s parou de compartilhar seu status

en: %s stopped the transfer
pt: %s interrompeu a transferência

en: %s wants to send you a file
pt: %s quer enviar-lhe um arquivo

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
pt: ** Afiliação de {nick} foi definido para {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
pt: ** Papel de {nick} foi definido para {role}{actor}{reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
pt: ** Sua afiliação foi definida como {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
pt: ** Sua função foi definida como {role}{actor}{reason}

en: 1 Day
pt: 1 Dia

en: 1 Month
pt: 1 Mês

en: 1 Week
pt: 1 Semana

en: 1 Year
pt: 1 Ano

en: 2 Days
pt: 2 Dias

en: 3 Months
pt: 3 Meses

en: 6 Months
pt: 6 Meses

en: : Affiliation changed
pt: : Afiliação alterada

en: : Group chat configuration changed to members-only
pt: : A configuração do chat em grupo foi alterada para apenas-membros

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
pt: <b>"%(title)s"</b> por <i>%(artist)s</i>
    de <i>%(source)s</i>

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
pt: <b>Endereço XMPP </b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (apenas esse recurso corresponde)
    &lt;user@domain&gt; (qualquer recurso corresponde)
    &lt;domain/resource&gt; (apenas esse recurso corresponde)
    &lt;domain&gt; (o próprio domínio corresponde, assim como qualquer usuário@domínio ou domínio/recurso)

en: A Feature Comparison of Various Servers
pt: Uma Comparação de Recursos de Vários Servidores

en: A Group Chat needs at least one Owner
pt: Um Bate-papo em Grupo precisa de pelo menos um Proprietário

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
pt: Já existe um arquivo com este nome e você não tem permissão para sobrescrevê-lo.

en: A fully-featured XMPP chat client
pt: Um cliente de bate-papo XMPP com uma gama completa de recursos

en: A list of active, completed and stopped file transfers
pt: Uma lista de transferências de arquivos ativas, concluídas e interrompidas

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
pt: Uma lista de palavras (separadas por ponto-e-vírgula) que será destacado nos bate-papos em grupo.

en: A new group chat has been created
pt: Um novo bate-papo em grupo foi criado

en: A restart may be required for some settings to take effect
pt: Uma reinicialização pode ser necessária para que algumas configurações entrem em vigor

en: A setting not related to privacy has been changed
pt: Uma configuração não relacionada à privacidade foi alterada

en: Abort
pt: Aborte

en: Abuse
pt: Abuso

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accept all Contact Requests
pt: Aceite todas as Solicitações de Contato

en: Account
pt: Conta

en: Account %s is still connected
pt: Conta %s ainda está conectada

en: Account Added
pt: Conta Adicionada

en: Account Name...
pt: Nome da Conta...

en: Account Removal Failed
pt: Falha na Remoção da Conta

en: Account Removed
pt: Conta Removida

en: Account Settings…
pt: Configurações da Conta…

en: Account Wizard
pt: Assistente da Conta

en: Account disabled
pt: Conta desativada

en: Account has been added successfully
pt: Conta foi adicionada com sucesso

en: Account has to be connected
pt: A conta deve estar conectada

en: Account is being created
pt: A conta está sendo criada

en: Account: %s
pt: Conta: %s

en: Accounts
pt: Contas

en: Action on Close
pt: Ação ao Fechar

en: Action when closing Gajim’s window
pt: Ação ao fechar a janela do Gajim

en: Activate
pt: Ativar

en: Activated
pt: Ativado

en: Active
pt: Ativo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Account
pt: Adicionar Conta

en: Add Contact
pt: Adicionar Contato

en: Add Entry
pt: Adicionar Entrada

en: Add Group…
pt: Adicionar Grupo…

en: Add Proxy
pt: Adicionar Proxy

en: Add Setting
pt: Adicionar Configurações

en: Add Workspace
pt: Adicionar Área de Trabalho

en: Add _Contact…
pt: Adicionar _Contato…

en: Add a checkmark to received messages
pt: Adicionar uma marca de seleção às mensagens recebidas

en: Add a name and color for your account
pt: Adicione um nome e uma cor para sua conta

en: Add a setting you would like to change
pt: Adicionar uma configuração que você gostaria de alterar

en: Add new Theme
pt: Adicionar novo tema

en: Add new line
pt: Adicionar nova linha

en: Add some details…
pt: Adicione alguns detalhes…

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
pt: Adicione este certificado à lista de certificados _confiáveis

en: Add to Contact List…
pt: Adicionar à Lista de Contatos…

en: Address
pt: Endereço

en: Address does not belong to a group chat server
pt: O endereço não pertence a um servidor de bate-papo em grupo

en: Adjust to Status
pt: Ajustar ao status

en: Adjust to status
pt: Ajustar ao status

en: Administration
pt: Administração

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
pt: Editor de Configuração Avançada (ECA)

en: Advanced Configuration Editor…
pt: Editor de Configuração Avançada…

en: Advanced Settings
pt: Configurações Avançadas

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Affiliation
pt: Afiliação

en: Affiliations
pt: Afiliações

en: All
pt: Todos(as)

en: All Accounts
pt: Todas as Contas

en: All Chat States
pt: Todos os Estados de Bate-papo

en: All chat and group chat windows will be closed.
pt: Todas as janelas de bate-papo e bate-papo em grupo serão fechadas.

en: All files
pt: Todos os arquivos

en: All other group chat participants can see your XMPP address
pt: Todos os outros participantes do bate-papo em grupo podem ver seu endereço XMPP

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
pt: Permita que o Gajim transmita informações úteis via D-Bus. Também permite que outros aplicativos controlem Gajim remotamente.

en: Alternate venue (optional)...
pt: Local alternativo (opcional)...

en: Always
pt: Sempre

en: An Error Occurred
pt: Um Erro Ocorreu

en: An entry with this XMPP Address already exists
pt: Já existe uma entrada com este endereço XMPP

en: An error occurred
pt: Um erro ocorreu

en: An error occurred during account creation
pt: Ocorreu um erro durante a criação da conta

en: An error occurred while exporting your messages
pt: Ocorreu um erro ao exportar suas mensagens

en: An error occurred while trying to change your password.
pt: Ocorreu um erro ao tentar alterar sua senha.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
pt: Ocorreu um erro ao tentar criar um arquivo em %(path)s: %(error)s

en: Anonymous login not supported
pt: Login anônimo não suportado

en: Another process is using this file.
pt: Outro processo está usando este arquivo.

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
pt: Qualquer participante tem permissão para ver seu Endereço XMPP completo

en: Anyone can join
pt: Qualquer um pode participar

en: Anyone can join this group chat
pt: Qualquer pessoa pode participar deste bate-papo em grupo

en: Application verification failure
pt: Falha na verificação do aplicativo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Archive
pt: Arquivo

en: Archive corrupted
pt: Arquivo corrompido

en: Archive empty
pt: Arquivo vazio

en: Archive is malformed
pt: O arquivo está malformado

en: Archiving Preferences
pt: Preferências de Arquivamento

en: Archiving Preferences Error
pt: Erro de Preferências de Arquivamento

en: Archiving Preferences Saved
pt: Preferências de Arquivamento Salvas

en: Archiving Preferences for %s
pt: Preferências de Arquivamento para %s

en: Are you sure you want to leave this group chat?
pt: Tem certeza de que deseja sair deste bate-papo em grupo?

en: Are you sure you want to quit Gajim?
pt: Tem certeza de que deseja sair do Gajim?

en: Artists
pt: Artistas

en: Ask For Status Message on…
pt: Pedir mensagem de status em…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
pt: Pergunte antes de fechar uma guia/janela de bate-papo em grupo.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
pt: Pergunte antes de sair quando a janela de Gajim estiver fechada

en: Attention Message Received
pt: Mensagem de Atenção Recebida

en: Audio
pt: Áudio

en: Audio File
pt: Arquivo de Áudio

en: Audio Input Device
pt: Dispositivo de Entrada de Áudio

en: Audio Output Device
pt: Dispositivo de Saída de Áudio

en: Audio preview is not available
pt: A visualização de áudio não está disponível

en: Audio test
pt: Teste de áudio

en: Audio/Video
pt: Áudio/Vídeo

en: Authentication aborted
pt: Autenticação cancelada

en: Authentication currently not possible
pt: A autenticação não é possível no momento

en: Authentication failed
pt: Falha na autenticação

en: Authentication mechanism not supported
pt: Mecanismo de autenticação não suportado

en: Authentication mechanism too weak
pt: Mecanismo de autenticação muito fraco

en: Author
pt: Autor

en: Authority and issuer serial number mismatch
pt: Incompatibilidade de número de série da autoridade e do emissor

en: Authority and subject key identifier mismatch
pt: Incompatibilidade de identificador de chave de autoridade e assunto

en: Authorization Request
pt: Solicitação de Autorização

en: Authors
pt: Autores

en: Auto Away
pt: Ausência Automática

en: Auto Away Settings
pt: Configurações de Ausência Automática

en: Auto Extended Away Settings
pt: Configurações de Ausência Estendida Automática

en: Auto Not Available
pt: Não Disponível Automático

en: Autodetect
pt: Autodetectar

en: Autojoin
pt: Entrar automaticamente

en: Automatic Status
pt: Status Automático

en: Automatic Status Change
pt: Mudança de Status Automática

en: Automatic preview disabled
pt: Visualização automática desativada

en: Automatic preview disabled (file too big)
pt: Visualização automática desativada (arquivo muito grande)

en: Automatic spell-checking for your messages
pt: Verificação ortográfica automática para suas mensagens

en: Automatically accept all contact requests
pt: Aceite automaticamente todas as solicitações de contato

en: Available
pt: Disponível

en: Avatar file size too big
pt: Tamanho do arquivo de avatar muito grande

en: Back
pt: Volto logo

en: Back in some minutes.
pt: Volto daqui a alguns minutos.

en: Back soon
pt: Volto logo

en: Ban %s
pt: Banir %s

en: Ban…
pt: Banir…

en: Behaviour of Application Window
pt: Comportamento da Janela do Aplicativo

en: Birthday
pt: Aniversário

en: Block
pt: Bloqueio

en: Block Contact
pt: Contato Bloqueado

en: Block Contact…
pt: Contato Bloqueado…

en: Blocking List
pt: Lista de Bloqueio

en: Blocking List for %s
pt: Lista de Bloqueio para %s

en: Block…
pt: Bloquear…

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Bookmarks for %s
pt: Favoritar para %s

en: Browse
pt: Navegar

en: Browse history by date
pt: Navegar no histórico por data

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
pt: Navegando em %(address)s usando a conta %(account)s

en: CRL has expired
pt: CRL expirou

en: CRL is not yet valid
pt: A CRL ainda não é válida

en: CRL signature failure
pt: Falha na assinatura da CRL

en: Call
pt: Chamar

en: Call Incoming
pt: Chamada Entrando

en: Call Outgoing
pt: Chamada Saindo

en: Call ended
pt: Chamada Finalizada

en: Call with %s
pt: Chamada com %s

en: Calling (Video)…
pt: Chamando (Vídeo)…

en: Calling…
pt: Chamando…

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Download
pt: Cancelar Download

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
pt: Cancele a transferência de arquivo selecionada e remova arquivos incompletos

en: Certificate
pt: Certificado

en: Certificate Settings
pt: Configurações do Certificado

en: Certificate Verification Failed
pt: Falha na Verificação do Certificado

en: Certificate chain too long
pt: Cadeia de certificados muito longa

en: Certificate for 
    %s
pt: Certificado para
    %s

en: Certificate has expired
pt: O certificado expirou

en: Certificate is not yet valid
pt: O certificado ainda não é válido

en: Certificate not trusted
pt: Certificado não confiável

en: Certificate rejected
pt: Certificado rejeitado

en: Certificate revoked
pt: Certificado revogado

en: Certificate signature failure
pt: Falha na assinatura do certificado

en: Ch_ange Subject
pt: Mu_dar Assunto

en: Change
pt: Mudar

en: Change Nickname
pt: Alterar Apelido

en: Change Nickname…
pt: Alterar apelido…

en: Change Password
pt: Mudar Senha

en: Change Subject
pt: Alterar Assunto

en: Change your account’s password, etc.
pt: Altere a senha da sua conta, etc.

en: Change your profile picture
pt: Mude sua foto de perfil

en: Changed by %s
pt: Alterado por %s

en: Changing Password...
pt: Alterando a Senha...

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
pt: Caractere a ser adicionado após o apelido ao usar o preenchimento de apelido (guia) no bate-papo em grupo.

en: Chat Banner: Background Color
pt: Banner de Bate-papo: Cor de Fundo

en: Chat Banner: Foreground Color
pt: Banner de Bate-papo: Cor de Primeiro Plano

en: Chat Banner: Text Font
pt: Banner de Bate-papo: Fonte de Texto

en: Chat history
pt: Histórico de Bate-papo

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
pt: Converse com segurança com criptografia de Ponta-a-Ponta via OMEMO ou OpenPGP

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
pt: Converse com segurança usando criptografia de Ponta-a-Ponta via OMEMO ou OpenPGP.

en: Chats
pt: Bate-papos

en: Check For Updates
pt: Verificar Atualizações

en: Check for Gajim updates periodically
pt: Verifique as atualizações do Gajim periodicamente

en: Check for updates
pt: Verifique se há atualizações

en: Check for updates periodically
pt: Verifique se há atualizações periodicamente

en: Checking file…
pt: Verificando arquivo…

en: Choose Archive
pt: Escolha Arquivo

en: Choose Avatar…
pt: Escolha Avatar…

en: Choose Device
pt: Escolha Dispositivo

en: Choose File to Send…
pt: Escolha o Arquivo para Enviar…

en: Choose History Export Directory
pt: Escolha o Diretório de Exportação do Histórico

en: Choose Sound
pt: Escolha Som

en: Choose a color or select an image
pt: Escolha uma cor ou selecione uma imagem

en: Choose a group…
pt: Escolha um grupo…

en: Choose encryption
pt: Escolha criptografia

en: Choose the contact's groups
pt: Escolha os grupos do contato

en: City
pt: Cidade

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear File
pt: Limpar Arquivo

en: Clear Sound
pt: Limpar Som

en: Clear message entry
pt: Limpar Entrada de Mensagem

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
pt: Clique nos contatos que você gostaria de convidar para este bate-papo em grupo.

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
pt: Clique para ver a página wiki do Gajim sobre como instalar plugins no Flatpak.

en: Click to view location
pt: Clique para ver a localização

en: Client Certificate
pt: Certificado Cliente

en: Close
pt: Fechar

en: Close Search
pt: Fechar Pesquisa

en: Close chat
pt: Fechar Bate-papo

en: Code snippet
pt: Fragmento de código

en: Code snippet (%s)
pt: Fragmento de Código (%s)

en: Color
pt: Cor

en: Command List
pt: Lista de Comandos

en: Commands
pt: Comandos

en: Common Name (CN)
pt: Nome Comum (NC)

en: Common Name (CN):
pt: Nome Comum (NC):

en: Complete
pt: Completo

en: Complete a command or a nickname
pt: Complete um comando ou um apelido

en: Completed
pt: Completado

en: Composing Only
pt: Compondo Somente

en: Computer
pt: Computador

en: Configuration
pt: Configuração

en: Configure
pt: Configurar

en: Configure logging system
pt: Configurar sistema de registro

en: Confirm Unencrypted Connection
pt: Confirmar Conexão Não Criptografada

en: Confirm new password...
pt: Confirmar nova senha...

en: Connect
pt: Conectar

en: Connect on startup
pt: Conectar na inicialização

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
pt: Conecte-se a outros Mensageiros via Transportes (Facebook, IRC, ...)

en: Connecting
pt: Conectando

en: Connecting to server...
pt: Conectando ao servidor...

en: Connecting...
pt: Conectando...

en: Connection
pt: Conexão

en: Connection Error
pt: Erro de Conexão

en: Connection Settings
pt: Configurações de Conexão

en: Connection failed
pt: Conexão falhou

en: Connection not available
pt: Conexão não disponível

en: Connection with %s could not be established.
pt: A conexão com %s não pôde ser estabelecida.

en: Contact
pt: Contato

en: Contact Addresses
pt: Endereço do Contato

en: Contact Connected
pt: Contato Conectado

en: Contact Disconnected
pt: Contato Desconectado

en: Contact Information
pt: Informação do Contato

en: Contact Infos
pt: Informações do Contato

en: Contact List
pt: Lista de Contatos

en: Contact List Exchange
pt: Troca de Lista de Contatos

en: Contact List: Contact Background Color
pt: Lista de Contatos: Cor de Fundo do Contato

en: Contact List: Contact Font
pt: Lista de Contatos: Fonte do Contato

en: Contact List: Contact Foreground Color
pt: Lista de Contatos: Cor do Primeiro Plano do Contato

en: Contact List: Group Background Color
pt: Lista de Contatos: Cor de Fundo do Grupo

en: Contact List: Group Font
pt: Lista de Contatos: Fonte do Grupo

en: Contact List: Group Foreground Color
pt: Lista de Contatos: Cor do Primeiro Plano do Grupo

en: Contact Unsubscribed
pt: Contato Removido

en: Contact information
pt: Informações do Contato

en: Contact list
pt: Lista de contatos

en: Contacts
pt: Contatos

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
pt: Conversa: Cor do Apelido (Entrando)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
pt: Conversa: Cor do Apelido (Saindo)

en: Conversation: Text Color
pt: Conversa: Cor do Texto

en: Conversation: Text Font
pt: Conversa: Fonte do Texto

en: Conversations
pt: Conversa

en: Conversations are not stored on the server
pt: As conversas não são armazenadas no servidor

en: Conversations are stored on the server
pt: As conversas são armazenadas no servidor

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy Address
pt: Copiar Endereço

en: Copy Certificate Information
pt: Copiar Informações do Certificado

en: Copy Email Address
pt: Copiar Endereço de Email

en: Copy Link Location
pt: Copiar Link de Localização

en: Copy XMPP Address
pt: Copiar Endereço XMPP

en: Copy XMPP Address/Email
pt: Copiar Endereço XMPP/Email

en: Copy code snippet
pt: Copiar fragmento de código

en: Copy info to clipboard
pt: Copiar informações para a área de transferência

en: Could not access file
pt: Não posso acessar arquivo

en: Country
pt: País

en: Create Account
pt: Criar Conta

en: Create Group Chat
pt: Criar Grupo de Bate-papo

en: Create New Account
pt: Criar Nova Conta

en: Create _Group Chat…
pt: Criar _Grupo de Bate-papo…

en: Create new group chat
pt: Criar novo grupo de bate-papo

en: Create new post
pt: Criar nova postagem

en: Creating Account...
pt: Criando Conta...

en: Creating thumbnail failed
pt: Criação de miniatura falhou

en: Credentials expired
pt: Credenciais expiradas

en: Current Developers
pt: Desenvolvedores Atuais

en: D-Bus Interface
pt: Interface D-Bus

en: Dark Theme
pt: Tema Escuro

en: Deactivated
pt: Desativado

en: Debug Logging
pt: Registro de Depuração

en: Decline
pt: Recusou

en: Default
pt: Padrão

en: Default Sync Threshold
pt: Limite de Sincronização Padrão

en: Default device
pt: Dispositivo Padrão

en: Default for chats
pt: Padrão para Bate-papos

en: Default for chats and private group chats
pt: Padrão para bate-papos e bate-papos em grupo privados

en: Default for group chats
pt: Padrão para grupos de bate-papo

en: Default for new group chats
pt: Padrão para novos grupos de bate-papos

en: Default for new public group chats
pt: Padrão para novos grupos de bate-papos públicos

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Theme
pt: Apagar Tema

en: Deny
pt: Negar

en: Description
pt: Descrição

en: Description:
pt: Descrição:

en: Destroy Group Chat…
pt: Destruir Grupo de Bate-papo…

en: Destroy This Chat
pt: Destruir Este Bate-papo

en: Details
pt: Detalhes

en: Device "%s"
pt: Dispositivo "%s"

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Dictionary URL is missing a "%s"
pt: URL do dicionário não tem um "%s"

en: Direct Messages
pt: Mensagens Diretas (DM)

en: Directory
pt: Diretório

en: Disable Account
pt: Conta Desabilitada

en: Disabled
pt: Desabilitada

en: Disabled in Preferences
pt: Desabilitado em Preferências

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
pt: Divulgue informações sobre a mídia que está sendo reproduzida no seu sistema.

en: Disclose information about the operating system you currently use
pt: Divulgar informações sobre o sistema operacional que você usa atualmente

en: Disclose the local system time of the device Gajim runs on
pt: Divulgue a hora do sistema local do dispositivo em que o Gajim é executado

en: Disclose the time of your last activity
pt: Divulgue o horário da sua última atividade

en: Discover Services…
pt: Descubra Serviços…

en: Discussion Logs
pt: Registros de Discussão

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Do you accept this request (account: %s)?
pt: Você aceita esta solicitação (conta: %s)?

en: Do you accept this request?
pt: Você aceita este pedido?

en: Do you really want to remove "%s"?
pt: Você realmente deseja remover "%s"?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
pt: Você realmente deseja remover todas as mensagens de bate-papo do Gajim?
    Aviso: isso não pode ser desfeito!
    Gajim vai sair depois.

en: Do you really want to remove your chat history for this chat?
pt: Você realmente deseja remover seu histórico de bate-papo para este bate-papo?

en: Do you want to delete this theme?
pt: Deseja excluir este tema?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
pt: Deseja substituir a versão atualmente instalada?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
pt: Deseja cancelar o registro de sua conta em <b>%s</b> também?

en: Don’t show this again
pt: Não mostre isso novamente

en: Download
pt: Baixar/Download

en: Download Update
pt: Baixar Atualização

en: Download and Install
pt: Baixar e Instalar

en: Download failed (%s)
pt: Falha no download (%s)

en: Downloaded %s messages
pt: %s mensagens baixadas

en: Downloading…
pt: Baixando…

en: Drop files or contacts
pt: Solte arquivos ou contatos

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
pt: Envie facilmente fotos, vídeos ou outros arquivos para amigos e grupos

en: Eating
pt: Comendo

en: Edit Name…
pt: Editar Nome…

en: Edit…
pt: Editar…

en: Emoji Shortcodes
pt: Códigos de Acesso Emoji

en: Enable
pt: Habilitar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
pt: Permite que o Gajim reproduza sons para várias notificações

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
pt: Permite que o Gajim forneça bate-papos de Áudio e Vídeo

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
pt: Permite que o Gajim solicite que seu roteador encaminhe portas para transferências de arquivos

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
pt: Permite que o Gajim verifique a ortografia de suas mensagens enquanto compõe

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
pt: Permite que o Gajim armazene senhas com segurança em vez de armazená-las em texto simples

en: Enables libappindicator, an alternative tray icon provider
pt: Habilita o libappindicator, um provedor alternativo de ícones da bandeja

en: Encrypted (%s)
pt: Criptografado (%s)

en: Encrypted Certificate
pt: Certificado Criptografado

en: Encrypting file…
pt: Criptografando arquivo…

en: Encryption required
pt: Criptografia necessária

en: End call
pt: Terminar chamada

en: Enter new password...
pt: Digite a nova senha...

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
pt: Digite seu Apelido. É assim que seu nome é exibido para seus contatos.

en: Error
pt: Erro

en: Error Loading Image
pt: Erro ao Carregar a Imagem

en: Error message: %s
pt: Mensagens de erro: %s

en: Error opening file
pt: Erro ao abrir arquivo

en: Error received: {}
pt: Erro recebido: {}

en: Error while Exporting
pt: Erro ao Exportar

en: Error while processing image
pt: Erro ao processar a imagem

en: Error while receiving search results.
pt: Erro ao receber os resultados da pesquisa.

en: Error while retrieving search form.
pt: Erro ao recuperar o formulário de pesquisa.

en: Error while uploading avatar
pt: Erro ao carregar avatar

en: Error!
pt: Erro!

en: Error: %s
pt: Erro: %s

en: Error: cannot open %s for reading
pt: Erro: não é possível abrir %s para leitura

en: Even more features via plugins
pt: Ainda mais recursos através de plugins

en: Event
pt: Evento

en: Everyone
pt: Todos

en: Everything
pt: Tudo

en: Execute
pt: Executar

en: Execute Command…
pt: Executar comando…

en: Executing…
pt: Executando…

en: Expires on
pt: Expira em

en: Expires on:
pt: Expira em:

en: Export
pt: Exportar

en: Export Chat History
pt: Exportar histórico de bate-papo

en: Export Finished
pt: Exportação Concluída

en: Export your chat history from Gajim
pt: Exporte seu histórico de bate-papo do Gajim

en: Exporting History...
pt: Exportando Histórico...

en: Exporting your messages...
pt: Exportando suas mensagens...

en: Extended Address
pt: Endereço Estendido

en: Failed to Configure Group Chat
pt: Falha ao configurar o Bate-papo em Grupo

en: Failed to Create Group Chat
pt: Falha ao criar Bate-papo em Grupo

en: Failed to Join Group Chat
pt: Falha ao ingressar no Bate-papo em Grupo

en: Failed to generate avatar.
pt: Falha ao gerar avatar.

en: Fake audio output
pt: Saída de áudio falsa

en: Features
pt: Recursos

en: Features:
pt: Recursos:

en: Feedback
pt: Comentários

en: Female
pt: Feminino

en: Fetching messages…
pt: Buscando mensagens…

en: File
pt: Arquivo

en: File Name:
pt: Nome do Arquivo:

en: File Offered
pt: Arquivo Ofertado

en: File Offered…
pt: Arquivo Ofertado…

en: File Preview
pt: Visualização do Arquivo

en: File Transfer
pt: Transferência de Arquivo

en: File Transfer Cancelled
pt: Transferência de Arquivo Cancelada

en: File Transfer Completed
pt: Transferência de Arquivo Concluída

en: File Transfer Error
pt: Erro de Transferência de Arquivo

en: File Transfer Failed
pt: Falha na Transferência de Arquivos

en: File Transfer Stopped
pt: Transferência de Arquivos Interrompida

en: File Transfers
pt: Transferências de arquivos

en: File Verification Failed
pt: Falha na Verificação do Arquivo

en: File corrupted during transfer
pt: Arquivo corrompido durante a transferência

en: File does not exist
pt: Arquivo não existe

en: File error
pt: Erro de arquivo

en: File is empty
pt: O arquivo está vazio

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
pt: O arquivo é muito grande, o tamanho máximo permitido do arquivo é: %s

en: File size unknown
pt: Tamanho do arquivo desconhecido

en: File transfer stopped
pt: Transferência de arquivos interrompida

en: File transfers
pt: Transferências de arquivos

en: File: %s
pt: Arquivo: %s

en: Filename: %s
pt: Nome do Arquivo: %s

en: Filetransfer Preference
pt: Preferência de Transferência de Arquivos

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter Chats
pt: Filtrar Bate-papos

en: Filter Chats…
pt: Filtrar Bate-papos…

en: Fingerprints
pt: Impressões Digitais

en: Finished
pt: Finalizado

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
pt: Sincronização do histórico de bate-papo concluída:
    %s mensagens baixadas

en: For example: "Julia is now online"
pt: Por exemplo: "Júlia agora está online"

en: Force Bookmark 2 usage
pt: Forçar uso do Favorito 2

en: Forever
pt: Sempre

en: Forget this Group Chat
pt: Esqueça este Bate-papo em Grupo

en: Format error in CRL's lastUpdate field
pt: Erro de formato no campo lastUpdate da CRL

en: Format error in CRL's nextUpdate field
pt: Erro de formato no campo nextUpdate da CRL

en: Format error in certificate's notAfter field
pt: Erro de formato no campo notAfter do certificado

en: Format error in certificate's notBefore field
pt: Erro de formato no campo notBefore do certificado

en: Format your message
pt: Formate sua mensagem

en: From
pt: De

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Fully-featured XMPP chat client
pt: Cliente de Bate-papo XMPP com todos os recursos

en: GLib Version: %s
pt: GLib Versão: %s

en: GTK Version: %s
pt: GTK Versão: %s

en: Gajim Themes
pt: Gajim Temas

en: Gajim Update
pt: Gajim Atualização

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
pt: O Gajim pretende ser um cliente XMPP fácil de usar e com todos os recursos. Basta conversar com seus amigos ou familiares, compartilhar facilmente fotos e pensamentos ou discutir as notícias com seus grupos.

en: Gajim can not read this file
pt: Gajim não pode ler este arquivo

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
pt: Gajim encontrou um erro.
    Ajude-nos a corrigir esse problema enviando este relatório.

en: Gajim integrates well with your other devices: simply continue conversations on your mobile device.
pt: O Gajim integra-se bem com seus outros dispositivos: basta continuar as conversas em seu dispositivo móvel.

en: Gajim is fully synchronised with the archive.
pt: Gajim está totalmente sincronizado com o arquivo.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
pt: Gajim não conseguiu acessar o servidor. Verifique se o seu endereço XMPP está correto.

en: Gajim will now exit
pt: Gajim vai sair agora

en: Gathering information…
pt: Juntando informações…

en: Gender
pt: Gênero

en: General
pt: Geral

en: Global Group Chat Search
pt: Pesquisa Global de Bate-papo em Grupo

en: Global Proxy
pt: Proxy Global

en: Global Status
pt: Status Global

en: Go
pt: Ir

en: Grant Voice
pt: Conceder a Palavra

en: Group
pt: Grupo

en: Group Chat
pt: Conversa em Grupo

en: Group Chat Details
pt: Detalhes do Bate-papo em Grupo

en: Group Chat Invitation
pt: Convite de Bate-papo em Grupo

en: Group Chat Invitation Declined
pt: Convite de Bate-papo em Grupo Recusado

en: Group Chat Invitation Received
pt: Convite de Bate-papo em Grupo Recebido

en: Group Chat Language
pt: Idioma do Bate-papo em Grupo

en: Group Chat Message Highlight
pt: Destaque de Mensagem de Bate-papo em Grupo

en: Group Chat Message Received
pt: Mensagem de Bate-papo em Grupo Recebida

en: Group Chats
pt: Bate-papos em Grupo

en: Group chat already exists
pt: O bate-papo em grupo já existe

en: Group chat can be found via search
pt: O bate-papo em grupo pode ser encontrado por meio de pesquisa

en: Group chat does not exist
pt: O bate-papo em grupo não existe

en: Group chat is closed
pt: O bate-papo em grupo está fechado

en: Group chat is now fully anonymous
pt: O bate-papo em grupo agora é totalmente anônimo

en: Group chat is now non-anonymous
pt: O bate-papo em grupo agora não é anônimo

en: Group chat is now semi-anonymous
pt: O bate-papo em grupo agora é semi-anônimo

en: Group chat now does not show unavailable members
pt: O bate-papo em grupo agora não mostra membros indisponíveis

en: Group chat now shows unavailable members
pt: O bate-papo em grupo agora mostra membros indisponíveis

en: Group chat support
pt: Suporte de bate-papo em grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
pt: HTTP (%(method)s) Autorização para %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
pt: Solicitação de autorização HTTP

en: HTTPS Verification
pt: Verificação HTTPS

en: Hello, I am $name. %s
pt: Olá, eu sou $nome. %s

en: Helps to establish calls through firewalls
pt: Ajuda a estabelecer chamadas através de firewalls

en: Hide
pt: Ocultar

en: Hide this menu
pt: Ocultar este menu

en: Home
pt: Início

en: Homepage
pt: Pagina inicial

en: Hostname
pt: Nome do Host

en: How far back should the chat history be synchronised?
pt: Até quando o histórico de bate-papo deve ser sincronizado?

en: How long Gajim should keep your chat history
pt: Por quanto tempo Gajim deve manter seu histórico de bate-papo

en: I can see contact's online status
pt: Posso ver o status online do contato

en: I would like to add you to my contact list.
pt: Gostaria de adicioná-lo à minha lista de contatos.

en: I would like to add you to my roster.
pt: Gostaria de adicioná-lo à minha lista.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
pt: O padrão IEC cita o KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.

en: Identified Error
pt: Erro Identificado

en: Idle Time
pt: Tempo Ocioso

en: Idle since: %s
pt: Inativo desde: %s

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
pt: Se ativado, o Gajim faz a janela piscar (o comportamento padrão na maioria dos gerenciadores de janelas) ao manter eventos pendentes.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
pt: Se ativado, o Gajim oferece o download de plugins hospedados em gajim.org

en: If enabled, Gajim will save the main window position when hiding it, and restore it when showing the window again.
pt: Se ativado, o Gajim salvará a posição da janela principal ao ocultá-la e a restaurará ao mostrar a janela novamente.

en: If enabled, you will be able to set a negative priority to your account in the Accounts window. BE CAREFUL, when you are logged in with a negative priority, you will NOT receive any message from your server.
pt: Se ativado, você poderá definir uma prioridade negativa para sua conta na janela Contas. CUIDADO, quando você estiver logado com prioridade negativa, você NÃO receberá nenhuma mensagem do seu servidor.

en: If you quit now, the file(s) being transferred will be lost.
    Do you still want to quit?
pt: Se você sair agora, o(s) arquivo(s) transferido(s) será(ão) perdido(s).
    Você ainda quer desistir?

en: Ignore Unknown Contacts
pt: Ignorar Contatos Desconhecidos

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
pt: Ignore tudo de contatos que não estão na sua lista de contatos

en: Image
pt: Imagem

en: Images
pt: Imagens

en: Import Contacts
pt: Importar Contatos

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
pt: Para escrever mensagens neste bate-papo, você precisa primeiro solicitar voz.
    Um moderador processará sua solicitação.

en: Incoming Call
pt: Chamada Entrando

en: Incoming Call (Video)
pt: Chamada (Video) Entrando

en: Information
pt: Informação

en: Insecure Connection
pt: Conexão Insegura

en: Insert Emoji
pt: Inserir Emoji

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
pt: Instale o <tt>sentry-sdk</tt> para facilitar o relatório de problemas.

en: Install Plugin from ZIP-File
pt: Instale o Plug-in do Arquivo ZIP

en: Install a keyring to store passwords on your system.
pt: Instale um chaveiro para armazenar senhas em seu sistema.

en: Install from File…
pt: Instalar a partir do arquivo…

en: Installation failed
pt: Instalação falhou

en: Installed
pt: Instalado

en: Invalid Address
pt: Endereço Inválido

en: Invalid CA certificate
pt: Certificado CA inválido

en: Invalid File
pt: Arquivo inválido

en: Invalid Name
pt: Nome Inválido

en: Invalid Node
pt: Nó Inválido

en: Invalid Server Name
pt: Servidor de Nome Inválido

en: Invalid XMPP Address
pt: Endereço XMPP Inválido

en: Invalid domain name
pt: Nome de Domínio inválido

en: Invite Contacts
pt: Convidar Contatos

en: Invite friends to group chats or join one
pt: Convide amigos para bate-papos em grupo ou participe de um

en: Invitees
pt: Convidados

en: Issued by
pt: Publicado por

en: Issued by
pt: Publicado por

en: Issued on
pt: Publicado em

en: Issued on:
pt: Publicado em:

en: Issued to
pt: Publicado para

en: Issued to
pt: Publicado para

en: It is not possible to send empty files
pt: Não é possível enviar arquivos vazios

en: I’m eating.
pt: Estou comendo.

en: I’m out enjoying life.
pt: Estou ausente, curtindo a vida.

en: I’m synchronizing my contacts from my account at "%s". Could you please add this address to your contact list?
pt: Estou sincronizando meus contatos da minha conta em "%s". Você poderia adicionar este endereço à sua lista de contatos?

en: I’m watching a movie.
pt: Estou assistindo um filme.

en: I’m working.
pt: Estou trabalhando.

en: JPEG files
pt: Arquivos JPEG

en: Join
pt: Entrar

en: Join Group Chat
pt: Entrar em Bate-papo em Grupo

en: Join Group Chat as…
pt: Entrar em bate-papo em grupo como…

en: Join Group Chat?
pt: Entrar em Bate-papo em Grupo?

en: Join Support Chat
pt: Entrar em Bate-papo de Suporte

en: Joining…
pt: Entrando…

en: Join…
pt: Entrando…

en: Just now
pt: Agora mesmo

en: Keep Chat History
pt: Manter histórico de bate-papo

en: Keep and manage all your chat history
pt: Manter e gerenciar todo o seu histórico de bate-papo

en: Key usage does not include certificate signing
pt: O uso de chave não inclui assinatura de certificado

en: Kick %s
pt: Expulsar %s

en: Kick…
pt: Expulsar…

en: Label
pt: Rótulo

en: Last but not least
pt: Por último mas não menos importante

en: Leave Group Chat
pt: Sair do Bate-papo em Grupo

en: Left Click Action
pt: Ação de clique esquerdo

en: Let others know if you read up to this point
pt: Deixe os outros saberem se você leu até este ponto

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
pt: Lista de hosts de envio (separados por vírgula) além de interfaces locais para transferências de arquivos (no caso de tradução de endereço/encaminhamento de porta).

en: Listing of Servers
pt: Listagem de Servidores

en: Live Preview
pt: Visualização ao Vivo

en: Load Image
pt: Carregar imagem

en: Loading Avatar Failed
pt: Falha ao Carregar o Avatar

en: Loading avatar image failed
pt: Falha ao carregar a imagem do avatar

en: Loading…
pt: Carregando…

en: Local System Time
pt: Hora de Sistema Local

en: Local Time
pt: Hora Local

en: Location:
pt: Localização:

en: Log In
pt: Faça Login (Entre)

en: Log in with your credentials
pt: Faça login (entre) com suas credenciais

en: Login Settings
pt: Configurações de Login

en: Look it up in _Dictionary
pt: Procure no _Dicionário

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
pt: Pesquise coisas na Wikipedia, dicionários ou outros mecanismos de pesquisa diretamente da janela de bate-papo

en: Make Admin
pt: Torne administrador

en: Make Member
pt: Torne Membro

en: Make Owner
pt: Torne Dono

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
pt: Torne seu perfil visível para todos ou apenas para seus contatos.

en: Male
pt: Masculino

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Manage Proxies
pt: Gerenciar Proxys

en: Manage Proxies...
pt: Gerenciar Proxys...

en: Manage Sounds
pt: Gerenciar Soms

en: Manually set the hostname for the server
pt: Defina manualmente o nome do host para o servidor

en: Mark as Read
pt: Marcar como Lido

en: Mark as read
pt: Marcar como lido

en: Me
pt: Eu

en: Media Playback
pt: Reprodução de Mídia

en: Member
pt: Membro

en: Mention: Message Background Color
pt: Menção: Cor de Fundo da Mensagem

en: Message
pt: Mensagem

en: Message Receipts (✔)
pt: Recibos de Mensagens (✔)

en: Message Received
pt: Mensagem Recebida

en: Message Sent
pt: Mensagem Enviada

en: Message composition
pt: Composição da mensagem

en: Message corrected. Original message:
    %s
pt: Mensagem corrigida. Mensagem original:
    %s

en: Messages are archived on the server
pt: As mensagens são arquivadas no servidor

en: Messages will only be available for reading them later if storing chat history is enabled and if the contact is in your contact list.
pt: As mensagens só estarão disponíveis para leitura posterior se o armazenamento do histórico de bate-papo estiver ativado e se o contato estiver na sua lista de contatos.

en: Minimize
pt: Minimizar

en: Minutes until your status gets changed
pt: Minutos até que seu status seja alterado

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Missing dependencies for Audio/Video
pt: Dependências ausentes para Áudio/Vídeo

en: Moderation
pt: Moderação

en: Modify
pt: Modificar

en: Modify Gateway…
pt: Modificar Gateway…

en: Move Chat
pt: Mover Bate-papo

en: Movie
pt: Filme

en: Must be a port number
pt: Deve ser um número de porta

en: Mute Sounds
pt: Mute os Sons

en: My Workspace
pt: Minha Área-de-Trabalho

en: Name
pt: Nome

en: Name <b>default</b> is not allowed
pt: O nome <b>padrão</b> não é permitido

en: Needs gspell to be installed
pt: Precisa do gspell para ser instalado

en: Never
pt: Nunca

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
pt: Nunca perca uma mensagem, mantenha todos os seus clientes de chat sincronizados

en: New Contact
pt: Novo Contato

en: New Group
pt: Novo Grupo

en: New Search
pt: Nova Pesquisa

en: New Workspace
pt: Nova Área-de-Trabalho

en: Next
pt: Próximo(a)

en: Nickname
pt: Apelido

en: No
pt: Nenhum

en: No Connection Available
pt: Nenhuma Conexão Disponível

en: No File Transfer available
pt: Nenhuma Transferência de Arquivo disponível

en: No Notifications
pt: Sem Notificações

en: No Proxy
pt: Sem Proxy

en: No Results Found
pt: Nenhum Resultado Encontrado

en: No Sync
pt: Sem Sincronismo

en: No Threshold
pt: Sem Limite

en: No additional requirements
pt: Sem requisitos adicionais

en: No commands available
pt: Nenhum comando disponível

en: No contact addresses published for this server.
pt: Nenhum endereço de contato publicado para este servidor.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
pt: Nenhum contato encontrado
    Você também pode digitar um endereço XMPP

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
pt: Nenhum contato restante.
    Você também pode digitar um endereço XMPP.

en: No devices online
pt: Nenhum dispositivo on-line

en: No info available
pt: Nenhuma informação disponível

en: No proxy used
pt: Nenhum proxy em uso

en: No results
pt: Sem resultados

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: Node
pt: Nó

en: Not Available
pt: Indisponível

en: Not Connected
pt: Desconectado

en: Not available
pt: Indisponível

en: Not encrypted
pt: Não encriptado

en: Note to myself
pt: Nota para mim

en: Note: Anonymous accounts are not possible on all servers
pt: Observação: contas anônimas não são possíveis em todos os servidores

en: Notes
pt: Observações

en: Notification Area Icon
pt: Ícone da Área de Notificação

en: Notification Sounds
pt: Sons de Notificação

en: Notifications
pt: Notificações

en: Notifications When Away
pt: Notificações Quando Ausente

en: Notify after update
pt: Notificar após atualização

en: Notify me when the automatic update was successful
pt: Notifique-me quando a atualização automática for bem-sucedida

en: Notify of events in the notification area.
pt: Notifique os eventos na área de notificação.

en: Notify on all Messages
pt: Notificar em todas as Mensagens

en: One Month
pt: Um Mês

en: One Year
pt: Um Ano

en: Online Status
pt: Status Online

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
pt: Somente Administradores (Admins) e Donos podem modificar a afiliação

en: Only moderators can see your XMPP address
pt: Apenas moderadores podem ver seu endereço XMPP

en: Open
pt: Abrir

en: Open Email Composer
pt: Abrir Compositor de E-mail

en: Open Folder
pt: Abrir Pasta

en: Open Link in Browser
pt: Abrir link no Navegador

en: Open Link in _Browser
pt: Abrir Link no _Navegador

en: Open Plugins…
pt: Abrir Plugins…

en: Open _Folder
pt: Abrir _Pasta

en: Open as _Link
pt: Abra com _Link

en: Open folder
pt: Abrir pasta

en: Open search bar
pt: Abrir barra de pesquisa

en: Operating System
pt: Sistema Operacional

en: Organization (O)
pt: Organização (O)

en: Organization (O):
pt: Organização (O):

en: Organize your chats with workspaces
pt: Organize seus Bate-papos com Áreas-de-trabalho

en: Others
pt: Outros

en: Out
pt: Ausente

en: Out of memory
pt: Fora da memória

en: Outcasts
pt: Exilados

en: Overwrite Plugin?
pt: Sobrescrever Plug-in?

en: Owner
pt: Dono

en: PEP Configuration
pt: Configuração PEP

en: PEP Service Configuration (%s)
pt: Configuração do Serviço PEP (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
pt: O nó PEP %(node)s não foi removido:
    %(message)s

en: PEP node was not removed
pt: O nó PEP não foi removido

en: PKCS12 Files
pt: Arquivos PKCS12

en: PNG files
pt: Arquivos PNG

en: Pa_use/Resume
pt: Pa_usar/Retomar

en: Participants
pt: Participantes

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
pt: Os participantes que entram neste bate-papo em grupo têm permissão para enviar mensagens

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
pt: Os participantes que entrarem neste bate-papo em grupo precisam solicitar permissão para enviar mensagens

en: Pass_word
pt: _Senha

en: Password
pt: Senha

en: Password Change Failed
pt: Falha na Trocca de Senha

en: Password Changed
pt: Senha Modificada

en: Password Required
pt: Senha Necessária

en: Passwords do not match
pt: As senhas não conferem

en: Past Developers
pt: Desenvolvedores Anteriores

en: Paste Last Input
pt: Colar Última Entrada

en: Path length constraint exceeded
pt: Restrição de comprimento de caminho excedida

en: Pause or resume file transfer
pt: Pausar ou retomar a transferência de arquivos

en: Pending Event
pt: Evento Pendente

en: Personal notes about this contact
pt: Notas pessoais sobre este contato

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone No.
pt: Telefone No.

en: Picture and Name
pt: Imagem e Nome

en: Pin Chat
pt: Fixa Bate-papo

en: Pinned
pt: Fixado

en: Pipewire
pt: Fio de Tubulação

en: Play Sound
pt: Tocar Som

en: Play Sounds
pt: Tocar Sons

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
pt: Reproduza sons mesmo quando estiver Ausente, Ocupado, etc.

en: Play sounds to notify about events
pt: Reproduza sons para notificar sobre eventos

en: Please choose an account
pt: Por favor, escolha uma conta

en: Please enter an XMPP address
pt: Por favor, insira um endereço XMPP

en: Please enter your credentials or Sign Up
pt: Por favor, insira suas credenciais ou Cadastre-se

en: Please enter your new password.
pt: Por favor, insira uma nova senha.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
pt: Por favor, digite sua senha para
    %(jid)s
    (Conta: %(account)s)

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account to a directory of your choice.
pt: Selecione uma de suas contas.
    O Gajim exportará todas as mensagens da conta selecionada para um diretório de sua escolha.

en: Please use these settings with caution!
pt: Por favor, use essas configurações com cuidado!

en: Please use yyyy-mm-dd
pt: Por favor use dd-mm-yyyy

en: Plugin Settings
pt: Configurações dos Plugins

en: Plugin Updates
pt: Atualizações dos Plugins

en: Plugin already exists
pt: O plugin já existe

en: Plugin failed
pt: Falha no plugin

en: Plugin manager
pt: Gerenciador de plugin

en: Plugins Updated Successfully
pt: Plugins atualizados com sucesso

en: Port
pt: Porta

en: Port must be a number between 0 and 65535
pt: A porta deve ser um número entre 0 e 65535

en: Post Office Box
pt: Caixa de Correio

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Prefer direct messages in private group chats
pt: Prefira mensagens diretas em bate-papos em grupo privados

en: Preferences
pt: Preferências

en: Preferred file transfer mechanism for file drag&drop on a chat window
pt: Mecanismo de transferência de arquivos preferido para arrastar e soltar arquivos em uma janela de bate-papo

en: Presets
pt: Pré-configurações

en: Preview Size
pt: Tamanho de Visualização

en: Preview all Image URLs
pt: Visualizar todas as URLS de Imagem

en: Preview in Public Group Chats
pt: Visualizar em Bate-papos em Grupo Público

en: Preview new messages in notification popup?
pt: Visualizar novas mensagens no pop-up de notificação?

en: Previous
pt: Anterior

en: Print XML stanzas and other debug information
pt: Imprimir estrofes XML e outras informações de depuração

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Private
pt: Privado

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile application with cprofile
pt: Aplicação de perfil com cprofile

en: Progress
pt: Progresso

en: Proxy Host
pt: Host do Proxy

en: Proxy Type
pt: Tipo de Proxy

en: Proxy, custom hostname and port
pt: Proxy, nome de host personalizado e porta

en: Public
pt: Público

en: Pulse: %s
pt: Pulso: %s

en: Purge Chat History…
pt: Limpar histórico de bate-papo…

en: Purge all Chat History
pt: Limpar todo o Histórico de Bate-papo

en: PyGObject Version: %s
pt: PyGObject Versão: %s

en: Quit
pt: Sair

en: Quit Gajim
pt: Sair do Gajim

en: Re-Login
pt: Re-Logar

en: Re-Login now?
pt: Re-Logar agora?

en: Re_gister
pt: Re_gistar

en: Read _Wikipedia Article
pt: Ler Artigo na _Wikipedia

en: Really block this contact?
pt: Realmente bloquear este contato?

en: Reason
pt: Motivo

en: Reason (optional)
pt: Motivo (opcional)

en: Reason (optional)...
pt: Motivo (opcional)...

en: Reason for destruction
pt: Motivo da destruição

en: Reason: %s
pt: Motivo: %s

en: Recent history
pt: História recente

en: Recipient:
pt: Destinatário:

en: Recipient: %s
pt: Destinatário: %s

en: Recognize your account by color
pt: Reconheça sua conta pela cor

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Register
pt: Registrar

en: Register on the Website
pt: Registre-se no Site

en: Registering…
pt: Registrando…

en: Registration failed
pt: Falhou ao registrar

en: Registration successful
pt: Registro bem-sucedido

en: Reject file transfer
pt: Rejeitar transferência de arquivo

en: Remember Last Status
pt: Lembrar o Último Status

en: Remote server not found
pt: Servidor remoto não encontrado

en: Remote server timeout
pt: Tempo limite do servidor remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Account
pt: Remover Conta

en: Remove Chat History
pt: Remover Histórico de Bate-papo

en: Remove Chat History?
pt: Remover Histórico de Bate-papo?

en: Remove Contact
pt: Remover Contato

en: Remove Group
pt: Remover Grupo

en: Remove Group...
pt: Remover Grupo...

en: Remove History…
pt: Remover Histórico…

en: Remove Notification
pt: Remover Notificação

en: Remove Proxy
pt: Remover Proxy

en: Remove Setting
pt: Remover Configurações

en: Remove Theme
pt: Remover Tema

en: Remove Transport
pt: Remover Transporte

en: Remove Workspace
pt: Remover Área-de-Trabalho

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
pt: Remover da lista as transferências de arquivos concluídas, canceladas e com falha

en: Remove contact from contact list
pt: Remover contato da lista de contatos

en: Remove this workspace
pt: Remover esta Área-de-Trabalho

en: Remove your profile picture
pt: Remover sua imagem de perfil

en: Remove…
pt: Remover…

en: Removing Account...
pt: Removendo Conta...

en: Report
pt: Relatório

en: Request Search Form
pt: Solicitar Formulário de Pesquisa

en: Request Voice
pt: Solicitar Voz

en: Request contact information (Tune, Location)
pt: Solicitar informações de contato (Sintonia, Localização)

en: Request to see this contact's online status
pt: Solicitar para ver o status online deste contato

en: Requesting Command List
pt: Solicitando Lista de Comandos

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
pt: Solicitando slot de envio de arquivo HTTP…

en: Requesting Register Form
pt: Solicitando Formulário de Cadastro

en: Requesting register form from server…
pt: Solicitando formulário de registro do servidor…

en: Requesting search form from server
pt: Solicitando formulário de pesquisa do servidor

en: Required
pt: Requerida

en: Requires: Gspell
pt: Requer: Gspell

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
pt: Requer: gnome-keyring ou kwallet

en: Requires: gsound
pt: Requer: gsound

en: Requires: libappindicator3
pt: Requer: libappindicator3

en: Requires: libxss
pt: Requer: libxss

en: Reserved Name
pt: Nome Reservado

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset Hints
pt: Redefinir Dicas

en: Reset all chats to the current default value
pt: Redefinir todos os bate-papos para o valor padrão atual

en: Reset all group chats to the current default value
pt: Redefinir todos os bate-papos em grupo para o valor padrão atual

en: Resets value to default
pt: Redefinir o valor para o padrão

en: Resource
pt: Recurso

en: Restore last state
pt: Restaurar o último estado

en: Restore status and status message of your last session
pt: Restaurar status e mensagem de status de sua última sessão

en: Revoke Member
pt: Revogar Membro

en: Revoke Voice
pt: Revogar Voz

en: Role
pt: Função

en: SSL Certificate Verification Error
pt: Erro de Verificação do Certificado SSL

en: SSL certificate error
pt: Erro de certificado SSL

en: STUN Server
pt: Servidor STUN

en: STUN Server Settings
pt: Configurações do Servidor STUN

en: STUN server to use when using Jingle
pt: Usar Servidor STUN ao usar Jingle

en: SVG files
pt: Arquivos SVG

en: Sales
pt: Vendas

en: Save
pt: Salvar

en: Save File as…
pt: Salvar Arquivo como…

en: Save Password
pt: Salvar Senha

en: Save as...
pt: Salvar como...

en: Saving Avatar Failed
pt: Falha ao Salvar Avatar

en: Saving avatar image failed
pt: Falha ao salvar a imagem do avatar

en: Say hi to your new contact…
pt: Diga oi para seu novo contato…

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
pt: Verificando %(current)d / %(total)d ...

en: Scroll down
pt: Rolar para baixo

en: Scroll up
pt: Rolar para cima

en: Scroll up to load more chat history…
pt: Role para cima para carregar mais histórico de bate-papo…

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search Result
pt: Pesquisar Resultado

en: Search all Chats
pt: Pesquisar todos os Bate-papos

en: Search contacts...
pt: Pesquisar contatos..

en: Search for Gajim updates periodically?
pt: Procurar atualizações do Gajim periodicamente?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
pt: Pesquise bate-papos em grupo globalmente
    (pressione Return para iniciar a pesquisa)

en: Searching
pt: Pesquisando

en: Searching…
pt: Pesquisando…

en: Search…
pt: Pesquisar…

en: Secure Password Storage
pt: Armazenamento Seguro de Senha

en: Security
pt: Segurança

en: Security Labels
pt: Rótulos de Segurança

en: Security Warning
pt: Avisos de Segurança

en: Select Account
pt: Selecione a Conta

en: Select File…
pt: Selecione o Arquivo…

en: Select a security label for your message…
pt: Selecione um rótulo de segurança para sua mensagem…

en: Select an audio output (e.g. speakers, headphones)
pt: Selecione uma saída de áudio (por exemplo, alto-falantes, fones de ouvido)

en: Select an emoji
pt: Selecione um emoji

en: Select the account with which you want to synchronise
pt: Selecione a conta com a qual você deseja sincronizar

en: Select the contacts you want to synchronise
pt: Selecione os contatos que deseja sincronizar

en: Select your audio input (e.g. microphone)
pt: Selecione sua entrada de áudio (por exemplo, microfone)

en: Select your video input device (e.g. webcam, screen capture)
pt: Selecione seu dispositivo de entrada de vídeo (por exemplo, webcam, captura de tela)

en: Selected image could not be loaded.
pt: A imagem selecionada não pôde ser carregada.

en: Self signed certificate
pt: Certificado autoassinado

en: Self signed certificate in certificate chain
pt: Certificado autoassinado na cadeia de certificados

en: Send Chat Markers
pt: Enviar Favoritos de Bate-papo

en: Send Chat State
pt: Enviar Estado do Bate-papo

en: Send Chatstate
pt: Enviar Estado do Bate-papo

en: Send Chatstate in Group Chats
pt: Enviar Estado em Bate-papos em Grupo

en: Send File
pt: Enviar Arquivo

en: Send File (max. %s)…
pt: Enviar Arquivo (max. %s)…

en: Send File Directly…
pt: Enviar Arquivo Diretamente…

en: Send Files Directly
pt: Enviar Arquivos Diretamente

en: Send File…
pt: Enviar Arquivo…

en: Send Message
pt: Enviar Mensagem

en: Send Message Receipts
pt: Enviar Recibos de Mensagens

en: Send Read Markers
pt: Enviar Favoritos de Leitura

en: Send _Report
pt: Enviar_Relatório

en: Send message on Ctrl+Enter and make a new line with Enter.
pt: Envie mensagem em Ctrl+Enter e faça uma nova linha com Enter.

en: Send the message
pt: Envie a mensagem

en: Sender:
pt: Remetente:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
pt: Contato enviado: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
pt: Enviar Contatos:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
pt: Arquivos de perfil separados completamente (mesmo banco de dados de histórico e plugins)

en: Serial Number
pt: Número de Série

en: Serial Number:
pt: Número do Serial:

en: Server
pt: Servidor

en: Server Info
pt: Informação do Servidor

en: Server Shutdown
pt: Desligamento do Servidor

en: Server Software
pt: Software de Servidor

en: Server Software: %s
pt: Software do Servidor: %s

en: Server Uptime
pt: Tempo de Atividade do Servidor

en: Service
pt: Serviço

en: Service Discovery
pt: Descobrir Serviço

en: Service Discovery using account %s
pt: Descoberta de serviço usando a conta %s

en: Service Gateway
pt: Gateway de Serviço

en: Set configuration directory
pt: Definir diretório de configuração

en: Set status message
pt: Definir mensagem de status

en: Set your activity or tune to show your friends how you are feeling
pt: Defina sua atividade ou sintonize para mostrar aos seus amigos como você está se sentindo

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
pt: Define uma variável de ambiente para que as mensagens de depuração do GLib sejam impressas

en: Setting is locked by the system
pt: A configuração está bloqueada pelo sistema

en: Settings
pt: Configurações

en: Share Status
pt: Compartilhar Status

en: Share Video
pt: Compartilhar Vídeo

en: Share my online status
pt: Compartilhar meu status online

en: Show
pt: Mostrar

en: Show Commands
pt: Mostrar Comandos

en: Show Contact Infos
pt: Mostrar Informações de Contato

en: Show Join/Leave
pt: Mostrar Entrar/Sair

en: Show Joined / Left
pt: Mostrar Entraram / Deixaram

en: Show Location
pt: Mostrar Localização

en: Show My Video Stream
pt: Mostrar Meu Fluxo de Vídeo

en: Show Notifications
pt: Mostrar Notificações

en: Show Offline Contacts
pt: Mostrar Contatos off-line

en: Show Send Message Button
pt: Mostrar Botão de Envio de Mensagem

en: Show Status Changes
pt: Mostrar Mudanças de Status

en: Show Subject
pt: Mostrar Assunto

en: Show Transfers
pt: Mostrar Transferências

en: Show _Features
pt: Mostrar _Recursos

en: Show a confirmation dialog before connecting unencrypted
pt: Mostrar uma caixa de diálogo de confirmação antes de conectar sem criptografia

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
pt: Mostrar uma caixa de diálogo de confirmação para bloquear um contato? Cadeia vazia significa nunca mostrar a caixa de diálogo.

en: Show a list of emojis
pt: Mostrar uma lista de emojis

en: Show a live preview to test your video source
pt: Mostre uma visualização ao vivo para testar sua fonte de vídeo

en: Show all warnings
pt: Mostrar todos os avisos

en: Show in Taskbar
pt: Mostrar na Barra de Tarefas

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
pt: Mostrar rótulos descrevendo a confidencialidade das mensagens, se o servidor suportar XEP-0258

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
pt: Mostrar metadados da mensagem (avatar, apelido, carimbo de data/hora) apenas uma vez, se houver várias mensagens do mesmo remetente em um período de tempo específico.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
pt: Mostre notificações mesmo se estiver Ausente, Ocupado, etc.

en: Show on Startup
pt: Mostrar na Inicialização

en: Show only critical errors
pt: Mostrar apenas erros críticos

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
pt: Mostrar sugestões para códigos de acesso, por exemplo :+1:

en: Show the application's version
pt: Mostrar a versão do aplicativo

en: Show window in the taskbar
pt: Mostrar janela na barra de tarefas

en: Show window when starting Gajim
pt: Mostrar janela ao iniciar o Gajim

en: Show your own video stream in calls
pt: Mostre seu próprio fluxo de vídeo em chamadas

en: Show/Hide Window
pt: Mostrar/ocultar janela

en: Shows a list of file transfers between you and your contacts
pt: Mostra uma lista de transferências de arquivos entre você e seus contatos

en: Shutting down Gajim
pt: Desligando o Gajim

en: Sign In
pt: Inscrever

en: Sign Up
pt: Inscrever-se

en: Sign up Anonymously
pt: Inscreva-se Anonimamente

en: Sign up for a new account on a server of your choice
pt: Inscreva-se para uma nova conta em um servidor de sua escolha

en: Signup not allowed
pt: Inscrição não permitida

en: Sleeping
pt: Dormindo

en: Something went wrong. Video feature disabled.
pt: Algo deu errado. Recurso de vídeo desativado.

en: Sorry, that should not have happened
pt: Desculpe, isso não deveria ter acontecido

en: Sort Participant List by Status
pt: Classificar lista de participantes por status

en: Sort by Status
pt: Classificar por status

en: Sounds
pt: Sons

en: Sounds When Away
pt: Sons Quando Ausente

en: Spaces are not allowed
pt: Não são permitidos espaços

en: Speed: %s
pt: Velocidade: %s

en: Spell Checker
pt: Verificador Ortográfico

en: Spell Checking
pt: Verificando Ortografia

en: Stage
pt: Palco

en: Start / Join Chat
pt: Iniciar / Entrar Bate-papo

en: Start Chat
pt: Iniciar Bate-papo

en: Start Chatting…
pt: Iniciando Bate-papo…

en: Start Chat…
pt: Iniciar Bate-papo…

en: Start New Chat
pt: Iniciar Novo Bate-papo

en: Start Search...
pt: Inciar Pesquisa...

en: Start Video Call…
pt: Iniciar Chamada de Vídeo…

en: Start Voice Call…
pt: Iniciar Chamada de Voz…

en: Start a new chat
pt: Iniciar um novo bate-papo

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
pt: Inicie um novo bate-papo, participe de um bate-papo em grupo ou pesquise novos bate-papos em grupo globalmente. Você também pode inserir um endereço XMPP.

en: Start/stop playback
pt: Iniciar/Parar reprodução

en: State
pt: Estado

en: Status Message
pt: Mensagem de Status

en: Status Message: Text Color
pt: Mensagem de Status: Cor do Texto

en: Status Message: Text Font
pt: Mensagem de Status: Fonte de Texto

en: Status Messages in Participants List
pt: Mensagens de Status na Lista de Participantes

en: Status and status message for all accounts
pt: Status e mensagem de status para todas as contas

en: Status message…
pt: Mensagem de status…

en: Status: Away Color
pt: Status: Cor de Ausente

en: Status: DND Color
pt: Status: Cor de Não-Pertube (DND)

en: Status: Offline Color
pt: Status: Cor de off-line

en: Status: Online Color
pt: Status: Cor de on-line

en: Stop File Transfers
pt: Parar Transferências de Arquivos

en: Stop sharing online status?
pt: Parar de compartilhar o status on-line?

en: Stopped sharing their status with you
pt: Parou de compartilhar seu status com você

en: Street
pt: Rua

en: Style
pt: Estilo

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject issuer mismatch
pt: Incompatibilidade do emissor do assunto

en: Submit
pt: Enviar

en: Subscribed
pt: Subscrito

en: Subscription Request
pt: Solicitação de Subscrição

en: Subscription:
pt: Subscrição:

en: Support
pt: Suporte

en: Support for multiple accounts
pt: Suporte para várias contas

en: Support for service discovery including nodes and search for users
pt: Suporte para descoberta de serviços, incluindo nós e pesquisa de usuários

en: Sync Threshold
pt: Limite de sincronização

en: Synchronise
pt: Sincronizar

en: Synchronise History…
pt: Sincronizar histórico…

en: Synchronise the status of all accounts
pt: Sincronize o status de todas as contas

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Synchronize Accounts
pt: Sincronizar Contas

en: Synchronize Chat History
pt: Sincronizar Histórico de Bate-papo

en: Synchronizing Chat History…
pt: Sincronizando Histórico de Bate-papo…

en: System
pt: Sistema

en: TLS verification failed: %s
pt: Falha na verificação de TLS: %s

en: Tabbed chat window
pt: Janela de bate-papo com guias

en: Tell your contacts if you received a message
pt: Informe seus contatos se você recebeu uma mensagem

en: Text File
pt: Arquivo Texto

en: Thanks
pt: Agradecimentos

en: The certificate does not match the expected identity of the site
pt: O certificado não corresponde à identidade esperada do site

en: The certificate has been revoked
pt: O certificado foi revogado

en: The certificate has expired
pt: O certificado expirou

en: The certificate’s activation time is in the future
pt: O tempo de ativação do certificado está no futuro

en: The certificate’s algorithm is insecure
pt: O algoritmo do certificado é inseguro

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
pt: O contato será informado de que você parou de compartilhar seu status. Observe que isso pode ter outros efeitos colaterais.

en: The file %s has been received, but it seems to have been damaged along the way.
    Do you want to download it again?
pt: O arquivo %s foi recebido, mas parece ter sido danificado ao longo do caminho.
    Deseja baixá-lo novamente?

en: The following warnings came up while trying to verify the server's certificate
pt: Os seguintes avisos surgiram ao tentar verificar o certificado do servidor

en: The last message was written on a mobile client
pt: A última mensagem foi escrita em um cliente móvel

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
pt: O servidor atribuiu ou modificou seu apelido neste bate-papo em grupo

en: The server rejected the registration without an error message
pt: O servidor rejeitou o registro sem uma mensagem de erro

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
pt: O servidor retornou um transporte inseguro (HTTP).

en: The server was shut down.
pt: O servidor foi desligado.

en: The service could not be found
pt: O serviço não foi encontrado

en: The service is not browsable
pt: O serviço não é navegável

en: The signing certificate authority is not known
pt: A autoridade de certificação de assinatura não é conhecida

en: Theme
pt: Tema

en: Themes
pt: Temas

en: There are plenty of servers to choose from.
    Creating an account on one server allows you to communicate with contacts from other servers as well.
pt: Há uma abundância de servidores para escolher.
    Criar uma conta em um servidor também permite que você se comunique com contatos de outros servidores.

en: There are updates for Gajim’s plugins
pt: Há atualizações para os plugins do Gajim

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
pt: Não há método de criptografia disponível para a criptografia escolhida.

en: There is no more history
pt: Não há mais histórico

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
pt: Não há serviço no endereço que você digitou ou ele não está respondendo. Verifique o endereço e tente novamente.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
pt: Ocorreu um erro ao tentar verificar o certificado SSL do seu servidor XMPP (%s).

en: This account is not connected to the server
pt: Esta conta não está conectada ao servidor

en: This address does not seem to offer any gateway service.
pt: Este endereço não parece oferecer nenhum serviço de gateway.

en: This address is not reachable.
pt: Este endereço não está acessível.

en: This device is not compatible.
pt: Este dispositivo não é compatível.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
pt: Este gateway não suporta comandos Ad-Hoc.

en: This gateway does not support direct registering.
pt: Este gateway não suporta registro direto.

en: This group chat can not be found via search
pt: Este bate-papo em grupo não pode ser encontrado por meio da pesquisa

en: This group chat does not require a password upon entry
pt: Este bate-papo em grupo não requer uma senha na entrada

en: This group chat does require a password upon entry
pt: Este bate-papo em grupo requer uma senha na entrada

en: This group chat is restricted to members only
pt: Este bate-papo em grupo é restrito apenas a membros

en: This group chat persists even if there are no participants
pt: Este bate-papo em grupo persiste mesmo se não houver participantes

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
pt: Este bate-papo em grupo será destruído assim que o último participante sair

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
pt: Este é o tema que você está usando atualmente.
    Deseja excluir este tema?

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
pt: Esta mensagem foi criptografada com %s e não pôde ser descriptografada.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
pt: Esta mensagem foi criptografada com Legacy OpenPGP e não pôde ser descriptografada. Você pode instalar o plugin PGP para lidar com essas mensagens.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
pt: Esta mensagem foi criptografada com OTR e não pôde ser descriptografada.

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
pt: Esta mensagem foi criptografada com OpenPGP para XMPP e não pôde ser descriptografada. Você pode instalar o plugin OpenPGP para lidar com essas mensagens.

en: This server does not allow signup.
pt: Este servidor não permite inscrição.

en: This server does not support anonymous login.
pt: Este servidor não suporta login anônimo.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
pt: Este serviço não pôde responder com informações detalhadas.
    É mais provável que seja um serviço legado ou quebrado.

en: This service does not contain any items to browse.
pt: Este serviço não contém nenhum item para navegar.

en: This service has not yet responded with detailed information
pt: Este serviço ainda não respondeu com informações detalhadas

en: This type of service does not contain any items to browse.
pt: Este tipo de serviço não contém nenhum item para navegar.

en: This will remove your account from Gajim.
pt: Isso removerá sua conta do Gajim.

en: This will reset all introduction hints
pt: Isso irá redefinir todas as dicas de introdução

en: Three Months
pt: Três Meses

en: Time
pt: Tempo

en: Time Until Away
pt: Tempo Até Ficar Ausente

en: Time Until Not Available
pt: Tempo Até Ficar Não Disponível

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
pt: Para aplicar todas as alterações instantaneamente, você precisa fazer o login novamente.

en: Toggle Chat List
pt: Alternar Lista de Bate-papo

en: Toggle participants list
pt: Alternar lista de participantes

en: Transferring File…
pt: Transferindo Arquivo…

en: Transports
pt: Transportes

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
pt: Trate * / _ os pares como possíveis caracteres de formatação.

en: Trust Not Decided
pt: Confiança Não Decidida

en: Try Again
pt: Tente Novamente

en: Trying to change password...
pt: Tentando alterar a senha...

en: Trying to create account...
pt: Tentando criar conta...

en: Trying to gather information on this address…
pt: Tentando coletar informações sobre este endereço…

en: Trying to remove account...
pt: Tentando remover a conta...

en: Tune:
pt: Afinação:

en: Turn Camera off
pt: Desligar a Câmera

en: Turn Camera on
pt: Ligar a Câmera

en: Type
pt: Tipo

en: Type to search for values...
pt: Digite para pesquisar valores...

en: UPnP-IGD Port Forwarding
pt: UPnP-IGD Encaminhamento de Porta

en: Unable to decode issuer public key
pt: Não foi possível decodificar a chave pública do emissor

en: Unable to decrypt CRL's signature
pt: Não foi possível descriptografar a assinatura da CRL

en: Unable to decrypt certificate's signature
pt: Não foi possível descriptografar a assinatura do certificado

en: Unable to get certificate CRL
pt: Não foi possível obter a CRL do certificado

en: Unable to get issuer certificate
pt: Não foi possível obter o certificado do emissor

en: Unable to get local issuer certificate
pt: Não foi possível obter o certificado do emissor local

en: Unable to properly remove the plugin
pt: Não foi possível remover o plug-in corretamente

en: Unable to verify the first certificate
pt: Não foi possível verificar o primeiro certificado

en: Unblock
pt: Desbloquear

en: Uninstall Plugin
pt: Desinstalar plug-in

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown Artist
pt: Artista Desconhecido

en: Unknown Source
pt: Origem desconhecida

en: Unknown Title
pt: Título Desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Unknown validation error
pt: Erro de validação desconhecido

en: Unpin Chat
pt: Desafixar Bate-papo

en: Unread Messages
pt: Mensagens Não Lidas

en: Unsupported certificate purpose
pt: Finalidade do certificado não compatível

en: Until Gajim is Closed
pt: Até que o Gajim seja Fechado

en: Untrusted
pt: Não Confiável

en: Unverified
pt: Não Verificado

en: Update
pt: Atualização

en: Update Avatar
pt: Atualizar Avatar

en: Update Check
pt: Atualizar Verificação

en: Update automatically
pt: Atualizar automaticamente

en: Update available
pt: Atualizar disponibilidade

en: Update plugins automatically
pt: Atualizar plugins automaticamente

en: Updates
pt: Atualizações

en: Updates will be installed next time Gajim is started
pt: As atualizações serão instaladas na próxima vez que o Gajim for iniciado

en: Upload Files
pt: Fazer Envio de Arquivos

en: Upload File…
pt: Enviar Arquivo…

en: Uploading Avatar Failed
pt: Falha no Envio do Avatar

en: Uploading avatar image failed: %s
pt: Falha ao enviar imagem de avatar: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
pt: Enviando via Envio de Arquivo HTTP…

en: Use GSSAPI
pt: Usar GSSAPI

en: Use Image
pt: Usar Imagem

en: Use STUN Server
pt: Usar Servidor STUN

en: Use System Keyring
pt: Usar Chaveiro do Sistema

en: Use Unencrypted Connection
pt: Usar Conexão Não Criptografada

en: Use an unencrypted connection to the server
pt: Use uma conexão não criptografada com o servidor

en: Use defined profile in configuration directory
pt: Use o perfil definido no diretório de configuração

en: Use file transfer proxies
pt: Usar proxies de transferência de arquivos

en: Use proxy auth_entication
pt: Usar autenticação de proxy

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
pt: Use seus emoticons favoritos, defina sua própria foto de perfil

en: Use your system’s keyring to store passwords
pt: Use o chaveiro do seu sistema para armazenar senhas

en: Users
pt: Usuários

en: Validity
pt: Validade

en: Validity
pt: Validade

en: Verified
pt: Verificado

en: Version
pt: Versão

en: Video
pt: Vídeo

en: Video Framerate
pt: Taxa de Quadros de Vídeo

en: Video Input Device
pt: Dispositivo de Entrada de Vídeo

en: Video Resolution
pt: Resolução de Vídeo

en: Video calls are not available on Windows
pt: As chamadas de vídeo não estão disponíveis no Windows

en: Video test
pt: Teste de Vídeo

en: Visit Server's Website
pt: Visite o Site do Servidor

en: Visit Website
pt: Visite o Site

en: Visual Notifications
pt: Notificações Visuais

en: Waiting…
pt: Aguardando…

en: Wav Sounds
pt: Sons Wav

en: Web Search URL is missing a "%s"
pt: A URL de pesquisa na web não tem um "%s"

en: Web _Search for it
pt: _Pesquise por isto na Web

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: What does this mean?
pt: O que isto significa?

en: What happened
pt: O que está acontecendo

en: Where participants should go
pt: Onde os participantes devem ir

en: Which server should I choose?
pt: Qual servidor devo escolher?

en: Width of group chat roster in pixel
pt: Largura da lista de bate-papo em grupo em pixel

en: Windows
pt: Janelas

en: Without a connection, you can not browse available services
pt: Sem uma conexão, você não pode navegar pelos serviços disponíveis

en: Work
pt: Trabalho

en: Working
pt: Trabalhando

en: Workspace Settings
pt: Configurações da Área-de-Trabalho

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
pt: Console XML para ver o que está acontecendo na camada de protocolo

en: XMPP Address
pt: Endereço XMPP

en: XMPP Address…
pt: Endereço XMPP…

en: XMPP Chat Client
pt: Cliente Bate-papo XMPP

en: YYYY-MM-DD
pt: DD-MM-AAAA

en: Yes
pt: Sim

en: Yesterday
pt: Ontem

en: You
pt: Você

en: You (%s) joined the group chat
pt: Você (%s) entrou no bate-papo em grupo

en: You are a visitor
pt: Você é um visitante

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
pt: Você está prestes a se conectar à conta %(account)s (%(server)s) usando um método de conexão inseguro. Isso significa que as conversas não serão criptografadas. Conectar PLAIN é fortemente desencorajado.

en: You are about to quit Gajim
pt: Você está prestes a sair do Gajim

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
pt: Você está prestes a remover %(name)s (%(jid)s) da sua lista de contatos.

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
pt: Você não tem permissão para modificar a afiliação de administradores e proprietários

en: You are not connected
pt: Você não está conectado

en: You are not connected to the server
pt: Você não está conectado ao servidor

en: You are now known as %s
pt: Você agora é conhecido como %s

en: You are now {show}{status}
pt: Você está agora {show}{status}

en: You are offline.
pt: Você está offline.

en: You can not join a group chat unless you are connected.
pt: Você não pode participar de um bate-papo em grupo a menos que esteja conectado.

en: You can see the contact's online status
pt: Você pode ver o status online do contato

en: You cancelled the transfer
pt: Você cancelou a transferência

en: You cannot add yourself to your contact list.
pt: Você não pode se adicionar à sua lista de contatos.

en: You cannot see this contact's online status
pt: Você não pode ver o status online deste contato

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
pt: Você não pode sincronizar com uma conta a menos que ela esteja conectada.

en: You do not have permissions to create files in this directory.
pt: Você não tem permissões para criar arquivos neste diretório.

en: You do not have the proper permissions to create files in this directory.
pt: Você não tem as permissões adequadas para criar arquivos neste diretório.

en: You have been banned{actor}{reason}
pt: Você foi banido{actor}{reason}

en: You have been invited to %s
pt: Você foi convidado para %s

en: You have been kicked{actor}{reason}
pt: Você foi expulso{actor}{reason}

en: You have been removed from the group chat{actor}{reason}
pt: Você foi removido do bate-papo em grupo{actor}{reason}

en: You have left due to an error{reason}
pt: Você saiu devido a um erro{reason}

en: You have to be connected to create a group chat.
pt: Você precisa estar conectado para criar um bate-papo em grupo.

en: You have to invite people so they can join
pt: Você tem que convidar as pessoas para que elas possam participar

en: You left this group chat
pt: Você saiu deste bate-papo em grupo

en: You need Owner permission to change the configuration
pt: Você precisa de permissão de proprietário para alterar a configuração

en: You requested to see this contact's online status
pt: Você solicitou ver o status online deste contato

en: You still have running file transfers
pt: Você ainda tem transferências de arquivos em execução

en: You still have unread messages
pt: Você ainda tem mensagens não lidas

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
pt: Você aparecerá offline para este contato e não receberá mais mensagens.

en: You will no longer be able to send and receive messages from and to contacts using this transport.
pt: Você não poderá mais enviar e receber mensagens de e para contatos usando este transporte.

en: Your Nickname
pt: Seu Apelido

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
pt: Seu endereço XMPP (por exemplo, usuario@examplo.org)

en: Your account has has been removed successfully.
pt: Sua conta foi removida com sucesso.

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
pt: Suas preferências de arquivamento foram salvas com sucesso.

en: Your message can not be sent until you are connected.
pt: Sua mensagem não pode ser enviada até que você esteja conectado.

en: Your messages have been exported successfully
pt: Suas mensagens foram exportadas com sucesso

en: Your password
pt: Sua senha

en: Your password has successfully been changed.
pt: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Your public key or authentication certificate
pt: Sua chave pública ou certificado de autenticação

en: ZIP files
pt: Arquivos ZIP

en: _Abort
pt: _Abortar

en: _About
pt: _Sobre

en: _Accept
pt: _Aceitar

en: _Account
pt: _Conta

en: _Accounts
pt: _Contas

en: _Actions for "%s"
pt: _Ações para "%s"

en: _Add Account…
pt: _Adicionar Contato…

en: _Add to Trusted Certificates
pt: _Adicionar a Certificados Confiáveis

en: _Address
pt: _Endereço

en: _Advanced Settings
pt: _Configurações Avançadas

en: _Back
pt: _Voltar

en: _Block
pt: _Bloquear

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Clear
pt: _Limpar

en: _Close
pt: _Fechar

en: _Command
pt: _Comando

en: _Connect
pt: _Conectar

en: _Connect Anyway
pt: _Conectar Mesmo Assim

en: _Copy Link
pt: _Copiar Link

en: _Create
pt: _Criar

en: _Decline
pt: _Desistir

en: _Default
pt: _Padrão

en: _Delete
pt: _Apagar

en: _Description
pt: _Descrição

en: _Destroy
pt: _Destruir

en: _Disable Account
pt: _Desativar Conta

en: _Do not ask me again
pt: _Não me pergunte novamente

en: _Don’t ask again
pt: _Não pergunte novamente

en: _Download
pt: _Baixar

en: _Download Again
pt: _Baixar Novamente

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Features
pt: _Recursos

en: _File Transfer
pt: _Transferir Arquivo

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Hostname
pt: _Nome do Host

en: _Join
pt: _Entrar

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Atalhos do Teclado

en: _Later
pt: _Atrasar

en: _Leave
pt: _Sair

en: _Log In
pt: _Logar

en: _Name
pt: _Nome

en: _New post
pt: _Nova postagem

en: _No
pt: _Não

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Open Folder
pt: _Abrir Pasta

en: _Overwrite
pt: _Sobrescrever

en: _Please choose a server
pt: _Por favor, escolha um servidor

en: _Port
pt: _Porta

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Purge
pt: _Purificar

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Re-Login
pt: _Re-Logar

en: _Remove
pt: _Remover

en: _Report Spam
pt: _Reportar Spam

en: _Request
pt: _Solicitar

en: _Reset Value
pt: _Redefinir Valor

en: _Save
pt: _Salvar

en: _Search
pt: _Pesquisar

en: _Select
pt: _Selecionar

en: _Send
pt: _Enviar

en: _Show Certificate
pt: _Exibir o Certificado

en: _Show notification when file transfer is complete
pt: _Mostrar notificação quando a transferência do arquivo for concluída

en: _Sign Up
pt: _Inscrever-se

en: _Start / Join Chat…
pt: _Iniciar / Entrar no bate-papo…

en: _Start Chat...
pt: _Iniciar Bate-papo...

en: _Stop Sharing
pt: _Parar Compartilhamento

en: _Subscribe
pt: _Subscrever

en: _Type
pt: _Tipo

en: _Unregister account from service
pt: _Cancelar o registro da conta do serviço

en: _Unsubscribe
pt: _Deixar de Subscrever

en: _Username
pt: _Nome do Usuário

en: _View
pt: _Visualizar

en: _View Certificate
pt: _Visualizar Certificado

en: accuracy
pt: precisão

en: and NOT authenticated
pt: e NÃO autenticado

en: and authenticated
pt: e autenticado

en: area
pt: área

en: audio input
pt: entrada de áudio

en: audio output
pt: saída de áudio

en: bearing
pt: consequência

en: building
pt: construindo

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
pt: bate-papo;mensagens;mensageiro-instantâneo;xmpp;voip;

en: column
pt: coluna

en: country
pt: país

en: countrycode
pt: código do país

en: datum
pt: dado

en: description
pt: descrição

en: e.g. %s
pt: por exemplo %s

en: error
pt: Erro

en: example.org
pt: exemplo.org

en: file transfers list
pt: lista de transferências de arquivos

en: floor
pt: piso

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
pt: convidou você para um bate-papo em grupo.
    Você quer se juntar?

en: help
pt: ajuda

en: is composing a message…
pt: está digitando uma mensagem…

en: is doing something else
pt: está fazendo outra coisa

en: lat
pt: lati

en: locality
pt: localidade

en: lon
pt: long

en: or
pt: ou

en: paused composing a message
pt: pausada a digitação da mensagem

en: postalcode
pt: código postal

en: python-nbxmpp Version: %s
pt: python-nbxmpp Versão: %s

en: region
pt: região

en: room
pt: sala

en: speed
pt: velocidade

en: street
pt: rua

en: text
pt: texto

en: timestamp
pt: carimbo de data/hora

en: video input
pt: entrada de vídeo

en: we would like to thank all the package maintainers.
pt: gostaríamos de agradecer a todos os mantenedores de pacotes.

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
pt: {nick} foi banido{actor}{reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
pt: {nick} foi expulso{actor}{reason}

en: {nick} has been removed from the group chat{by}{reason}
pt: {nick} foi removido do chat em grupo{by}{reason}

en: {nick} has left due to an error{reason}
pt: {nick} saiu devido a um erro{reason}

en: {nick} has left{reason}
pt: {nick} saiu{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
pt: {nick} agora é conhecido como {new_nick}

en: {nick} is now {show}
pt: {nick} agora é {show}

en: {nick} is now {show}{status}
pt: {nick} agora é {show}{status}

en: …or drop it here
pt: …ou solte aqui
