Gajim - en to nl translation catalogue (523 entries)

en:  by {actor}
nl:  door {actor}

en: %(days)s days, %(hours)s hours
nl: %(days)s dagen, %(hours)s uur

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
nl: %(owner_or_admin_or_member)s van dit groepsgesprek

en: %(received)s of %(max)s
nl: %(received)s van %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
nl: %(type)s-versleuteling is actief %(authenticated)s.

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
nl: %s(Jij)

en: %s and %s are typing…
nl: %s en %s zijn aan het typen…

en: %s can be joined by invite only.
nl: %s kan alleen op uitnodiging worden toegetreden.

en: %s has joined
nl: %s is toegetreden

en: %s has read up to this point
nl: %s heeft tot op dit punt gelezen

en: %s is a file but it should be a directory
nl: %s is een bestand maar zou een map moeten zijn

en: %s is already in your contact list
nl: %s staat al in je contactenlijst

en: %s is not a valid loglevel
nl: %s is geen geldig logniveau

en: %s is online with multiple devices.
    Choose the device you would like to send the files to.
nl: %s is online met meerdere apparaten.
    Kies het apparaat waarnaar u de bestanden wilt verzenden.

en: %s is typing…
nl: %s is aan het typen…

en: %s min ago | %s mins ago
nl[0]: %s minuut geleden
nl[1]: %s minuten geleden

en: %s participants are typing…
nl: %s deelnemers typen…

en: %s stopped sharing their status
nl: %s gestopt met het delen van hun status

en: %s stopped the transfer
nl: %s heeft de overdracht gestopt

en: ** Affiliation of {nick} has been set to {affiliation}{actor}{reason}
nl: ** Aansluiting van {nick} is ingesteld op {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Role of {nick} has been set to {role}{actor}{reason}
nl: ** Rol van {nick} is ingesteld op {role}{actor}{reason}

en: ** Your Affiliation has been set to {affiliation}{actor}{reason}
nl: ** Je aansluiting is ingesteld op {affiliation}{actor}{reason}

en: ** Your Role has been set to {role}{actor}{reason}
nl: ** Je rol is ingesteld op {role}{actor}{reason}

en: 1 Day
nl: 1 Dag

en: 1 Month
nl: 1 Maand

en: 1 Year
nl: 1 Jaar

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: 2 Days
nl: 2 Dagen

en: 2 hours
nl: 2 uren

en: 3 Months
nl: 3 Maanden

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 6 Months
nl: 6 Maanden

en: 8 hours
nl: 8 uren

en: : Affiliation changed
nl: : aansluiting veranderd

en: : Group chat configuration changed to members-only
nl: : Configuratie van groepschat gewijzigd naar alleen voor leden

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
nl: <b>‘%(title)s’</b> door <i>%(artist)s</i>
    van <i>%(source)s</i>

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
nl: <b>XMPP Adres</b>
    &lt;gebruiker@domein/bron&gt; (alleen die bron komt overeen).
    &lt;gebruiker@domein&gt; (eender welke bron komt overeen).
    &lt;domein/bron&gt; (alleen die bron komt overeen).
    &lt;domein&gt; (het domein zelf komt overeen, net als gelijk welke gebruiker@domein of domein/bron)

en: <error>
nl: <fout>

en: A Group Chat needs at least one Owner
nl: Een groepsgesprek heeft minstens één eigenaar nodig

en: A feature comparison of various providers
nl: Een vergelijking van de functies van verschillende aanbieders

en: A file with this name already exists and you do not have permission to overwrite it.
nl: Een bestand met deze naam bestaat al en je hebt geen toestemming om het te overschrijven.

en: A fully-featured XMPP chat client
nl: Een volledig uitgeruste XMPP-chatclient

en: A list of active, completed and stopped file transfers
nl: Een lijst van actieve, afgeronde en gestopte bestandsoverdrachten

en: A setting not related to privacy has been changed
nl: Een instelling is gewijzigd, niet gerelateerd aan privacy

en: Accept
nl: Accepteren

en: Account %s is still connected
nl: Account %s is nog verbonden

en: Account has been added successfully
nl: Account is toegevoegd

en: Activated
nl: Ingeschakeld

en: Active
nl: Actief

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add Contact
nl: Contact toevoegen

en: Add Proxy
nl: Proxy toevoegen

en: Add new line
nl: Nieuwe regel toevoegen

en: Address
nl: Adres

en: Adjust to Status
nl: Aanpassen aan status

en: Adjust to status
nl: Aanpassen aan status

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
nl: Geavanceerde configuratie (ACE)

en: Affiliation
nl: Aansluiting

en: Affiliations
nl: Aansluitingen

en: All
nl: Iedereen

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Always
nl: Altijd

en: An error occurred during account creation
nl: Er is een fout opgetreden bij het aanmaken van de account

en: Another process is using this file.
nl: Dit bestand is in gebruik door een ander proces.

en: Application verification failure
nl: Toepassingsverificatie mislukt

en: Archive
nl: Archiveren

en: Archive corrupted
nl: Archief corrupt

en: Archive empty
nl: Leeg archief

en: Archive is malformed
nl: Archief is misvormd

en: Archiving Preferences
nl: Archiefvoorkeuren

en: Archiving Preferences for %s
nl: Archiefvoorkeuren voor %s

en: Artists
nl: Artiesten

en: Ask before closing a group chat tab/window.
nl: Vraag bevestiging voor het sluiten van een groepsgespreksvenster of -tab.

en: Attention Message Received
nl: Aandachtsbericht ontvangen

en: Audio test
nl: Audiotest

en: Audio/Video
nl: Audio/video

en: Authority and issuer serial number mismatch
nl: Autoriteit en uitgeverserienummer komen niet overeen

en: Authority and subject key identifier mismatch
nl: Autoriteit en subjectsleutelidentificatie komen niet overeen

en: Authors
nl: Auteurs

en: Autodetect
nl: Automatisch herkennen

en: Autojoin
nl: Automatisch deelnemen

en: Automatic Status
nl: Automatische status

en: Automatic spell-checking for your messages
nl: Automatische spellingscontrole voor je berichten

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Back in some minutes.
nl: In een paar minuten terug.

en: Back soon
nl: Zo terug

en: Birthday
nl: Verjaardag

en: Blocking List
nl: Blokkeringslijst

en: Blocking List for %s
nl: Blokkeringslijst voor %s

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Browse
nl: Bladeren

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
nl: Bladeren op %(address)s met account %(account)s

en: CRL has expired
nl: CRL is verlopen

en: CRL is not yet valid
nl: CRL is nog niet geldig

en: CRL signature failure
nl: CRL-handtekeningsfout

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel the selected file transfer and remove incomplete files
nl: De geselecteerde bestandsoverdracht annuleren en onvolledige bestanden verwijderen

en: Certificate
nl: Certificaat

en: Certificate chain too long
nl: Certificaatketen te lang

en: Certificate has expired
nl: Certificaat is verlopen

en: Certificate is not yet valid
nl: Certificaat is nog niet geldig

en: Certificate not trusted
nl: Certificaat niet vertrouwd

en: Certificate rejected
nl: Certificaat geweigerd

en: Certificate revoked
nl: Certificaat ingetrokken

en: Certificate signature failure
nl: Certificaatsondertekeningsfout

en: Change Password
nl: Verander wachtwoord

en: Change Subject
nl: Onderwerp veranderen

en: Chat history
nl: Gespreksgeschiedenis

en: Chats
nl: Gesprekken

en: Checking file…
nl: Bestand wordt gecontroleerd…

en: Choose Archive
nl: Kies archief

en: Choose Avatar…
nl: Kies avatar…

en: Choose File to Send…
nl: Kies het bestand om te verzenden…

en: Choose Sound
nl: Kies geluid

en: Choose encryption
nl: Kies een versleutelingstype

en: City
nl: Stad

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear File
nl: Bestand wissen

en: Clear Sound
nl: Geluid wissen

en: Clear message entry
nl: Berichtinvoer wissen

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
nl: Klik voor meer informatie over het installeren van Gajim-plug-ins met Flatpak.

en: Client Certificate
nl: Cliëntcertificaat

en: Close
nl: Sluiten

en: Close chat
nl: Gesprek sluiten

en: Color
nl: Kleur

en: Command List
nl: Opdrachtlijst

en: Commands
nl: Opdrachten

en: Common Name (CN)
nl: Algemene naam (CN)

en: Completed
nl: Afgerond

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configure
nl: Configureren

en: Configure logging system
nl: Logboeksysteem configureren

en: Connect on startup
nl: Verbinding maken bij opstarten

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
nl: Maak verbinding met andere Messengers via Transporten (Facebook, IRC, …)

en: Connecting
nl: Bezig met verbinden

en: Connecting...
nl: Verbinden…

en: Connection
nl: Verbinding

en: Connection not available
nl: Verbinding niet beschikbaar

en: Contact Connected
nl: Contact verbonden

en: Contact Disconnected
nl: Contact heeft de verbinding verbroken

en: Contact Information
nl: Contactinformatie

en: Contact information
nl: Contactinformatie

en: Contacts
nl: Contacten

en: Copy Email Address
nl: E-mailadres kopiëren

en: Copy Link Location
nl: Verwijzingslocatie kopiëren

en: Copy info to clipboard
nl: Info kopiëren naar klembord

en: Country
nl: Land

en: Create new post
nl: Nieuwe post maken

en: Current Developers
nl: Huidige ontwikkelaars

en: Deactivated
nl: Uitgeschakeld

en: Default
nl: Standaard

en: Default Sync Threshold
nl: Standaarddrempelwaarde voor synchronisatie

en: Default device
nl: Standaardapparaat

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete Theme
nl: Thema verwijderen

en: Deny
nl: Weigeren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Disable Account
nl: Account uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Do you accept this request?
nl: Accepteer je dit verzoek?

en: Easily send pictures, videos or other files to friends and groups
nl: Stuur foto’s, video’s of andere bestanden naar vrienden en groepen

en: Eating
nl: Eten

en: Email
nl: E-mail

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enables Gajim to provide Audio and Video chats
nl: Geeft Gajim de mogelijkheid om audio- en videogesprekken aan te bieden

en: Enables Gajim to request your router to forward ports for file transfers
nl: Geeft Gajim de mogelijkheid om je router te vragen een poort door te sturen voor bestandsoverdrachten

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
nl: Geeft Gajim de mogelijkheid om de spelling in je berichten te controleren tijdens het opstellen

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
nl: Geeft Gajim de mogelijkheid om wachtwoorden veilig op te slaan in plaats van onversleuteld

en: Encrypted (%s)
nl: Versleuteld (%s)

en: Encrypted Certificate
nl: Versleuteld certificaat

en: Encrypting file…
nl: Bestand versleutelen…

en: Error
nl: Fout

en: Error message: %s
nl: Foutbericht: %s

en: Error opening file
nl: Fout bij openen van bestand

en: Error received: {}
nl: Fout ontvangen: {}

en: Error!
nl: Fout!

en: Error: %s
nl: Fout: %s

en: Error: cannot open %s for reading
nl: Fout: kan %s niet voor lezen openen

en: Even more features via plugins
nl: Nog meer functies via plug-ins

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Everything
nl: Alles

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Executing…
nl: Uitvoeren…

en: Expires on
nl: Verloopt op

en: Fake audio output
nl: Valse audio-uitvoer

en: Features
nl: Functies

en: Features:
nl: Functies:

en: File
nl: Bestand

en: File Transfer
nl: Bestandsoverdracht

en: File Transfer Completed
nl: Bestandsoverdracht voltooid

en: File Transfer Error
nl: Fout bij bestandsoverdracht

en: File Transfer Failed
nl: Bestandsoverdracht mislukt

en: File Transfer Stopped
nl: Bestandsoverdracht gestopt

en: File Transfers
nl: Bestandsoverdrachten

en: File does not exist
nl: Bestand bestaat niet

en: File error
nl: Bestandsfout

en: File is empty
nl: Bestand is leeg

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
nl: Bestand is te groot, maximale bestandsgrootte is: %s

en: File transfer stopped
nl: Bestandsoverdracht gestopt

en: File transfers
nl: Bestandsoverdrachten

en: File: %s
nl: Bestand: %s

en: Filename: %s
nl: Bestandsnaam: %s

en: Filter
nl: Filteren

en: Fingerprints
nl: Vingerafdrukken

en: Format error in CRL's lastUpdate field
nl: Formatteringsfout in lastUpdate-veld van CRL

en: Format error in CRL's nextUpdate field
nl: Formatteringsfout in nextUpdate-veld van CRL

en: Format error in certificate's notAfter field
nl: Formatteringsfout in notAfter-veld van certificaat

en: Format error in certificate's notBefore field
nl: Formatteringsfout in notBefore-veld van certificaat

en: From
nl: Van

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: Gajim Themes
nl: Gajim-thema’s

en: Gajim can not read this file
nl: Gajim kan dit bestand niet lezen

en: Gajim will now exit
nl: Gajim sluit nu af

en: General
nl: Algemeen

en: Global Status
nl: Globale status

en: Group
nl: Groep

en: Group Chat Invitation
nl: Uitnodiging voor groepsgesprek

en: Group Chat Message Highlight
nl: Vermeld in groepsgesprek

en: Group Chat Message Received
nl: Bericht ontvangen in groepsgesprek

en: Group chat support
nl: Ondersteuning voor groepsgesprekken

en: Groups
nl: Groepen

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
nl: HTTP (%(method)s)-machtiging voor %(url)s (id: %(id)s)

en: Hide this menu
nl: Verberg dit menu

en: Homepage
nl: Website

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: I would like to add you to my contact list.
nl: Ik wil je graag toevoegen aan mijn contacten.

en: I would like to add you to my roster.
nl: Ik zou je graag aan mijn rooster willen toevoegen.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
nl: Volgens de IEC standaard is 1 KiB = 1024 bytes, 1 KB = 1000 bytes.

en: Id
nl: ID

en: Image
nl: Afbeelding

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Import Contacts
nl: Contacten importeren

en: Information
nl: Informatie

en: Install from File…
nl: Installeren van bestand…

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Invalid CA certificate
nl: Ongeldig CA-certificaat

en: Invalid File
nl: Ongeldig bestand

en: Invalid Name
nl: Ongeldige naam

en: Invalid Node
nl: Ongeldig knooppunt

en: Invalid Server Name
nl: Ongeldige servernaam

en: Invite friends to group chats or join one
nl: Nodig vrienden uit in groepsgesprekken, of neem eraan deel

en: Issued by
nl: Uitgegeven door

en: Issued on
nl: Uitgegeven op

en: Issued to
nl: Uitgegeven aan

en: It is not possible to send empty files
nl: Het is onmogelijk lege bestanden te sturen

en: JPEG files
nl: JPEG-bestanden

en: Join
nl: Lid worden

en: Join Group Chat
nl: Deelnemen aan groepsgesprek

en: Keep and manage all your chat history
nl: Bewaar en beheer je gespreksgeschiedenis

en: Key usage does not include certificate signing
nl: Sleutelgebruik bevat geen certificaatondertekening

en: Last but not least
nl: Tenslotte

en: Location:
nl: Locatie:

en: Login
nl: Inloggen

en: Look it up in _Dictionary
nl: Opzoeken in woor_denboek

en: Lookup things on Wikipedia, dictionaries or other search engines directly from the chat window
nl: Zoek dingen op op Wikipedia, in woordenboeken of met andere zoekmachines, rechtstreeks vanuit het gespreksvenster

en: Manage Proxies
nl: Proxy’s beheren

en: Manually set the hostname for the server
nl: Hostnaam voor server handmatig instellen

en: Member
nl: Lid

en: Message
nl: Bericht

en: Message Sent
nl: Bericht verzonden

en: Message composition
nl: Bericht opstellen

en: Miscellaneous
nl: Overige

en: Modify
nl: Bewerken

en: Movie
nl: Film

en: Mute Sounds
nl: Geluiden dempen

en: Name
nl: Naam

en: Name <b>default</b> is not allowed
nl: Naam <b>standaard</b> is niet toegestaan

en: Never
nl: Nooit

en: Never miss a message, keep all your chat clients synchronized
nl: Mis nooit een bericht, en hou al je chatcliënten gesynchroniseerd

en: New Contact
nl: Nieuw contact

en: Next
nl: Volgende

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: No
nl: Nee

en: No File Transfer available
nl: Geen bestandsoverdracht beschikbaar

en: No Proxy
nl: Geen proxy

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: No additional requirements
nl: Geen extra vereisten

en: Node
nl: Knooppunt

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: Not encrypted
nl: Niet versleuteld

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Notify of events in the notification area.
nl: Meldingen van gebeurtenissen weergeven in het systeemvak.

en: One Month
nl: Een maand

en: One Year
nl: Een jaar

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
nl: Enkel administrators en eigenaars kunnen de aansluiting wijzigen

en: Open
nl: Openen

en: Open Email Composer
nl: E-mailopsteller openen

en: Open Link in Browser
nl: Verwijzing openen in browser

en: Open as _Link
nl: Openen a_ls verwijzing

en: Organization (O)
nl: Organisatie (O)

en: Others
nl: Overigen

en: Out
nl: Uit

en: Out of memory
nl: Geheugentekort

en: Owner
nl: Eigenaar

en: PEP node was not removed
nl: PEP-knooppunt niet verwijderd

en: PKCS12 Files
nl: PKCS12-bestanden

en: PNG files
nl: PNG-bestanden

en: Participants
nl: Deelnemers

en: Pass_word
nl: _Wachtwoord

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password Required
nl: Wachtwoord vereist

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoord komt niet overeen

en: Past Developers
nl: Vroegere ontwikkelaars

en: Path length constraint exceeded
nl: Padlengtelimiet overschreden

en: Phone
nl: Telefoon

en: Phone No.
nl: Telefoonnr.

en: Play Sound
nl: Geluid afspelen

en: Plugin Settings
nl: Plug-in-instellingen

en: Plugin already exists
nl: Plug-in bestaat al

en: Plugin failed
nl: Plug-in mislukt

en: Plugin manager
nl: Plug-inbeheer

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Port
nl: Poort

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Preview new messages in notification popup?
nl: Nieuwe berichten in meldingspop-up weergeven?

en: Previous
nl: Vorige

en: Print XML stanzas and other debug information
nl: XML-stanza’s en andere debuginformatie afdrukken

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Profile
nl: Profiel

en: Progress
nl: Voortgang

en: Pulse: %s
nl: Puls: %s

en: PyGObject Version: %s
nl: PyGObject-versie: %s

en: Quit Gajim
nl: Gajim afsluiten

en: Re_gister
nl: Re_gistreren

en: Read _Wikipedia Article
nl: _Wikipedia-artikel lezen

en: Reason
nl: Reden

en: Recent history
nl: Recente geschiedenis

en: Recipient:
nl: Ontvanger:

en: Recipient: %s
nl: Ontvanger: %s

en: Register
nl: Registreren

en: Registration failed
nl: Registratie mislukt

en: Registration successful
nl: Registratie geslaagd

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove Group
nl: Groep verwijderen

en: Remove Proxy
nl: Proxy verwijderen

en: Remove completed, cancelled and failed file transfers from the list
nl: Afgeronde, geannuleerde en mislukte bestandsoverdrachten van de lijst verwijderen

en: Request Voice
nl: Stem aanvragen

en: Required
nl: Vereist

en: Requires: Gspell
nl: Vereist: Gspell

en: Requires: libxss
nl: Vereist: libxss

en: Reserved Name
nl: Gereserveerde naam

en: Resource
nl: Bron

en: Role
nl: Rol

en: STUN server to use when using Jingle
nl: Te gebruiken STUN-server bij gebruik van Jingle

en: SVG files
nl: SVG-bestanden

en: Save File as…
nl: Bestand opslaan als…

en: Save Password
nl: Wachtwoord opslaan

en: Scroll down
nl: Omlaag scrollen

en: Scroll up
nl: Omhoog scrollen

en: Search
nl: Zoeken

en: Secure Password Storage
nl: Veilige wachtwoordopslag

en: Select an emoji
nl: Selecteer een emoji

en: Self signed certificate
nl: Zelfgetekend certificaat

en: Self signed certificate in certificate chain
nl: Zelfgetekend certificaat in certificaatsketen

en: Send Chatstate
nl: Chatstatus verzenden

en: Send File Directly…
nl: Bestand rechtstreeks verzenden…

en: Send File…
nl: Bestand verzenden…

en: Send the message
nl: Bericht verzenden

en: Sender:
nl: Afzender:

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
nl: Contact verzonden: ‘%(jid)s’ (%(name)s)

en: Sent contacts:
nl: Verzonden contacten:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
nl: Profielbestanden volledig scheiden (zelfs geschiedenisdatabase en plug-ins)

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: Server Info
nl: Serverinfo

en: Server Software
nl: Serversoftware

en: Server Uptime
nl: Serveruptime

en: Service Discovery
nl: Dienstontdekking

en: Service Discovery using account %s
nl: Dienstontdekking met account %s

en: Set configuration directory
nl: Configuratiemap instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Show all warnings
nl: Alle waarschuwingen weergeven

en: Show only critical errors
nl: Alleen kritieke fouten weergeven

en: Show the application's version
nl: Toepassingsversie weergeven

en: Sleeping
nl: Slapen

en: Sorry, that should not have happened
nl: Sorry, dat zou niet mogen gebeuren

en: Sounds
nl: Geluiden

en: Spaces are not allowed
nl: Spaties zijn niet toegestaan

en: Spell Checker
nl: Spellingscontrole

en: Start Chat
nl: Gesprek beginnen

en: Start a new chat
nl: Nieuw gesprek beginnen

en: State
nl: Staat

en: Status Message
nl: Statusbericht

en: Street
nl: Straat

en: Style
nl: Stijl

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subject issuer mismatch
nl: Subjectuitgever komt niet overeen

en: Subscribed
nl: Geabonneerd

en: Subscription Request
nl: Abonneringsverzoek

en: Subscription:
nl: Abonnement:

en: Support for multiple accounts
nl: Ondersteuning voor meerdere accounts

en: Support for service discovery including nodes and search for users
nl: Ondersteuning voor dienstontdekking, inclusief knooppunten en zoeken naar gebruikers

en: Sync Threshold
nl: Drempelwaarde voor synchronisatie

en: System
nl: Systeem

en: Tabbed chat window
nl: Gespreksvenster met tabbladen

en: Thanks
nl: Met dank aan

en: The last message was written on a mobile client
nl: Het laatste bericht is geschreven met een mobiele cliënt

en: The service could not be found
nl: De dienst kon niet gevonden worden

en: The service is not browsable
nl: De dienst kan niet worden doorbladerd

en: Themes
nl: Thema’s

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
nl: Er bestaat geen dienst op het opgegeven adres, of de service geeft geen antwoord. Controleer het adres en probeer het opnieuw.

en: This account is not connected to the server
nl: Deze account is niet verbonden met de server

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
nl: Dit bericht is versleuteld met %s en kon niet ontsleuteld worden.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
nl: Dit bericht is versleuteld met Legacy OpenPGP en kon niet ontsleuteld worden. Installeer de PGP-plug-in om deze berichten te verwerken.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
nl: Dit bericht is versleuteld met OTR en kon niet ontsleuteld worden.

en: This service does not contain any items to browse.
nl: Deze dienst heeft geen items om te doorbladeren.

en: This service has not yet responded with detailed information
nl: Deze dienst heeft nog niet geantwoord met gedetailleerde informatie

en: This type of service does not contain any items to browse.
nl: Dit soort dienst heeft geen items om te doorbladeren.

en: Three Months
nl: Drie maanden

en: Time
nl: Duur

en: Transports
nl: Transporten

en: Treat * / _ pairs as possible formatting characters.
nl: Behandel koppels * / _ als mogelijke formatteringstekens.

en: Trust Not Decided
nl: Vertrouwen nog niet bepaald

en: Tune:
nl: Deuntje:

en: UPnP-IGD Port Forwarding
nl: UPnP-IGD-poortdoorsturen

en: Unable to decode issuer public key
nl: Kan publieke sleutel van uitgever niet ontcijferen

en: Unable to decrypt CRL's signature
nl: Kan CRL-ondertekening niet ontsleutelen

en: Unable to decrypt certificate's signature
nl: Kan certificaatsondertekening niet ontsleutelen

en: Unable to get certificate CRL
nl: Kan CRL van certificaat niet ophalen

en: Unable to get issuer certificate
nl: Kan uitgever van certificaat niet ophalen

en: Unable to get local issuer certificate
nl: Kan lokale uitgever van certificaat niet ophalen

en: Unable to properly remove the plugin
nl: Kon plug-in niet correct verwijderen

en: Unable to verify the first certificate
nl: Kan het eerste certificaat niet verifiëren

en: Uninstall Plugin
nl: Plug-in verwijderen

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Artist
nl: Onbekende artiest

en: Unknown Source
nl: Onbekende bron

en: Unknown Title
nl: Onbekend nummer

en: Unsupported certificate purpose
nl: Niet-ondersteund certificaatsdoel

en: Untrusted
nl: Niet vertrouwd

en: Unverified
nl: Ongeverifieerd

en: Upload File…
nl: Bestand uploaden…

en: Use defined profile in configuration directory
nl: Gebruik opgegeven profiel in configuratiemap

en: Use file transfer proxies
nl: Gebruik bestandsoverdrachtsproxies

en: Use proxy auth_entication
nl: Gebruik proxy-auth_enticatie

en: Use your favorite emoticons, set your own profile picture
nl: Gebruik je favoriete emoticons, stel je eigen avatar in

en: Users
nl: Gebruikers

en: Validity
nl: Geldigheid

en: Verified
nl: Geverifieerd

en: Version
nl: Versie

en: Video test
nl: Videotest

en: Visual Notifications
nl: Visuele meldingen

en: Wav Sounds
nl: WAV-geluiden

en: Web _Search for it
nl: _Zoeken op het internet

en: Without a connection, you can not browse available services
nl: Zonder verbinding is het niet mogelijk te bladeren door aangeboden diensten

en: Work
nl: Werk

en: Working
nl: Werken

en: XML console to see what's happening on the protocol layer
nl: XML-console om na te kijken wat er gebeurt in de protocollaag

en: Yes
nl: Ja

en: You
nl: Jij

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
nl: Je bent niet gemachtigd om de aansluiting van administrators of eigenaars aan te passen

en: You are not connected to the server
nl: Er is geen verbinding met de server

en: You are now known as %s
nl: Je staat nu bekend als %s

en: You are now {show}{status}
nl: Je bent nu {show}{status}

en: You can not join a group chat unless you are connected.
nl: Het is niet mogelijk aan een groepsgesprek deel te nemen zonder verbonden te zijn.

en: You cannot synchronize with an account unless it is connected.
nl: Het is niet mogelijk met een account te synchroniseren zonder dat deze verbonden is.

en: You have been banned{actor}{reason}
nl: Je bent uit het gesprek verbannen{actor}{reason}

en: You have been kicked{actor}{reason}
nl: Je bent uit het gesprek geschopt{actor}{reason}

en: You have left due to an error{reason}
nl: Je hebt het gesprek verlaten vanwege een fout{reason}

en: Your message can not be sent until you are connected.
nl: Je bericht kan niet worden verzonden totdat je verbinding hebt.

en: ZIP files
nl: ZIP-bestanden

en: _Accept
nl: _Accepteren

en: _Actions for "%s"
nl: _Acties voor ‘%s’

en: _Block
nl: _Blokkeren

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Clear
nl: _Wissen

en: _Close
nl: S_luiten

en: _Decline
nl: _Weigeren

en: _Do not ask me again
nl: Vraag mij _dit niet nogmaals

en: _Edit
nl: B_ewerken

en: _Join
nl: _Binnengaan

en: _Name
nl: _Naam

en: _OK
nl: _Oké

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: _Search
nl: _Zoeken

en: _Send
nl: Ver_zenden

en: _Start Chat...
nl: Ge_sprek beginnen…

en: _Subscribe
nl: _Abonneer

en: _Unsubscribe
nl: Abonnement _opzeggen

en: _Username
nl: Gebr_uikersnaam

en: accuracy
nl: precisie

en: and NOT authenticated
nl: en NIET geauthenticeerd

en: and authenticated
nl: en geauthenticeerd

en: area
nl: gebied

en: audio input
nl: audio-invoer

en: audio output
nl: audio-uitvoer

en: bearing
nl: lager

en: building
nl: bouwen

en: column
nl: kolom

en: country
nl: land

en: countrycode
nl: landcode

en: description
nl: beschrijving

en: error
nl: fout

en: file transfers list
nl: bestandsoverdrachtlijst

en: floor
nl: verdiep

en: is composing a message…
nl: is een bericht aan het typen…

en: is doing something else
nl: is met iets anders bezig

en: lat
nl: breedte

en: locality
nl: plaats

en: lon
nl: lengte

en: paused composing a message
nl: pauzeert tijdens het typen van een bericht

en: postalcode
nl: postcode

en: python-nbxmpp Version: %s
nl: python-nbxmpp-versie: %s

en: region
nl: regio

en: room
nl: groepsgesprek

en: speed
nl: snelheid

en: street
nl: straat

en: text
nl: tekst

en: timestamp
nl: tijdsaanduiding

en: video input
nl: video-invoer

en: we would like to thank all the package maintainers.
nl: willen we alle pakketonderhouders bedanken.

en: {nick} has been banned{actor}{reason}
nl: {nick} is uit het gesprek verbannen{actor}{reason}

en: {nick} has been kicked{actor}{reason}
nl: {nick} is uit het gesprek geschopt{actor}{reason}

en: {nick} has left due to an error{reason}
nl: {nick} heeft het gesprek verlaten vanwege een fout{reason}

en: {nick} has left{reason}
nl: {nick} heeft het gesprek verlaten{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
nl: {nick} is nu bekend als {new_nick}

en: {nick} is now {show}{status}
nl: {nick} is nu {show}{status}
