Gajim - en to ar translation catalogue (509 entries)

en:  (Video Call)
ar:  (مكالمة مرئية)

en:  (Voice Call)
ar:  (مكالمة صوتية)

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
ar: رفض %(contact)s دعوتك إلى %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
ar: دعاك %(contact)s إلى %(chat)s

en: %(days)s days, %(hours)s hours
ar: %(days)s أيام، و%(hours)s ساعات

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
ar: %(minutes)s دقيقة، و%(seconds)s ثانية

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
ar: اقترح %(name)s %(jid)s إضافتك لقائمة متراسلي.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
ar: يرغب %(name)s (%(jid)s) بإضافة متراسلين لقائمتك.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
ar: يرغب %(name)s (%(jid)s) بحذف متراسلين من قائمتك.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
ar: يرغب %(name)s (%(jid)s) بتعديل بعض المتراسلين في قائمتك.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
ar: ألغى %(name)s النقل (%(reason)s)

en: %(number)s min ago | %(number)s mins ago
ar[0]: منذ أقل من دقيقة
ar[1]: منذ دقيقة واحدة
ar[2]: منذ دقيقتين
ar[3]: منذ %(number)s دقائق
ar[4]: منذ %(number)s دقيقة
ar[5]: منذ %(number)s دقيقة

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
ar: %(owner_or_admin_or_member)s مجموعة الدردشة هذه

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
ar: %(progress)s٪ (تبقى %(time)s)

en: %(received)s of %(max)s
ar: %(received)s من %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
ar: تعمية %(type)s مفعّلة %(authenticated)s.

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
ar: %s (أنت)

en: %s (desynced)
ar: %s (غير مزامن)

en: %s and %s are typing…
ar: %s و%s يكتبان…

en: %s can be joined by invite only.
ar: يمكن الانضمام إلى %s من خلال الدعوة فقط.

en: %s has been invited to this group chat
ar: دَعاك %s للانضمام إلى مجموعة الدردشة هذه

en: %s has joined
ar: انضم %s

en: %s has read up to this point
ar: قَرَأ %s إلى هذه النقطة

en: %s is a file but it should be a directory
ar: %s عبارة عن ملف لكن ينبغي أن يكون دليلًا

en: %s is already in your contact list
ar: %s موجود بالفعل في قائمة متراسليك

en: %s is calling
ar: %s يتصل

en: %s is not a valid loglevel
ar: مستوى السجل %s غير صالح

en: %s is typing…
ar: %s يكتب…

en: %s of %s
ar: %s من %s

en: %s participants are typing…
ar: %s مشاركين يكتبون…

en: %s s
ar: %s ث

en: %s stopped sharing their status
ar: أوقف %s مشاركة الحالة

en: %s stopped the transfer
ar: أوقف %s عملية النقل

[ctx: positive longitude]
en: %sE
ar: %sشرق

[ctx: positive latitude]
en: %sN
ar: %sشمال

[ctx: negative latitude]
en: %sS
ar: %sجنوب

[ctx: negative longitude]
en: %sW
ar: %sغرب

en: 1 Day
ar: يوم واحد

en: 1 Month
ar: شهر واحد

en: 1 Week
ar: أسبوع واحد

en: 1 Year
ar: سنة واحدة

en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

en: 2 Days
ar: يومان

en: 2 hours
ar: ساعتان

en: 3 Months
ar: 3 أشهر

en: 30 minutes
ar: 30 دقيقة

en: 6 Months
ar: 6 أشهر

en: 8 hours
ar: 8 ساعات

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
ar: <b>"%(title)s"</b> بواسطة <i>%(artist)s</i>
    من <i>%(source)s</i>

en: <b>2</b> abc
ar: <b>2</b> أ‌ب‌ت‌ث

en: <b>3</b> def
ar: <b>3</b> ج‌ح‌خ

en: <b>4</b> ghi
ar: <b>4</b> دذرز

en: <b>5</b> jkl
ar: <b>5</b> س‌ش‌ص

en: <b>6</b> mno
ar: <b>6</b> ض‌ط‌ظ

en: <b>7</b> pqrs
ar: <b>7</b> ع‌غ‌ف‌ق

en: <b>8</b> tuv
ar: <b>8</b> ك‌ل‌م

en: <b>9</b> wxyz
ar: <b>9</b> ن‌ﻫ‌وي

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
ar: <b>عنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP)</b>
    &lt;مستخدم@نطاق/مورد&gt; (الموارد المتطابقة فقط)
    &lt;مستخدم@نطاق&gt; (أي تطابق للموارد)
    &lt;نطاق/موردد&gt; (تطابقات ذلك المورد فقط)
    &lt;نطاق&gt; (تطابق للنطاق نفسه فقط، كما في أي مستخدم@نطاق أو نطاق/مورد)

en: <error>
ar: <خطأ>

en: A Group Chat needs at least one Owner
ar: تحتاج مجموعة الدردشة لمالك واحد على الأقل

en: A feature comparison of various providers
ar: مقارنة للمزايا بين موفرين مختلفين

en: A fully-featured XMPP chat client
ar: عميل ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP) متكامل المزايا

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
ar: قائمة من الكلمات (مفصولة بفاصلة منقوطة أجنبية ;) ليتم إبرازها في مجموعات الدردشة.

en: A new group chat has been created
ar: أُنشِأَت مجموعة دردشة جديدة

en: A restart may be required for some settings to take effect
ar: قد يتعين عليك إعادة التشغيل كي تصبح الإعدادات سارية

en: A setting not related to privacy has been changed
ar: غُيّر إعداد غير متعلق بالخصوصية

en: ALSA: %s
ar: بنية لينكس الصوتية المتقدمة (ALSA): %s

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
ar: تفضيلات واجهة برمجة التطبيقات. القيم الممكنة: ‏"http"، "iq"

[ctx: User status]
en: A_way
ar: _غائب

en: Abort
ar: أجهض

en: Abuse
ar: إساءة

en: Accept
ar: اقبل

en: Accept all Contact Requests
ar: اقبل كل طلبات المتراسلين

en: Account
ar: الحساب

en: Account Added
ar: أُضيف الحساب

en: Account Name...
ar: اسم الحساب…

en: Account Removal Failed
ar: فشلت إزالة الحساب

en: Account Removed
ar: أُزيل الحساب

en: Account Settings…
ar: إعدادات الحساب…

en: Account Wizard
ar: معالج الحساب

en: Account disabled
ar: عُطِّل الحساب

en: Account exists already
ar: الحساب موجود بالفعل

en: Account has been added successfully
ar: أُضيف الحساب بنجاح

en: Account has to be connected
ar: ينبغي أن يكون الحساب متصلًا

en: Account is being created
ar: الحساب يُنشأ

en: Account is not connected.
ar: الحساب ليس متصلًا.

en: Account: %s
ar: الحساب: %s

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Action for left-clicking a preview
ar: الإجراء المتخذ عند النقر باليسار على معاينة

en: Action on Close
ar: الإجراء عند الإغلاق

en: Action when closing Gajim’s window
ar: الإجراء المتخذ عند إغلاق نافذة غاجم

en: Activate
ar: نَشِّط

en: Activated
ar: مُنَشَّط

en: Active
ar: نَشِط

en: Add
ar: أضِف

en: Add Account
ar: أضِف حسابًا

en: Add Contact
ar: أضِف مُتراسِلًا

en: Add Contact…
ar: أضِف مُتراسِلًا…

en: Add Entry
ar: أضِف مدخلة

en: Add Files…
ar: أضِف مِلفات…

en: Add Proxy
ar: أضِف وسيط بروكسي

en: Add Reaction…
ar: أضِف تفاعلًا…

en: Add Setting
ar: أضِف إعدادًا

en: Add Workspace
ar: أضِف مساحة عمل

en: Add _Contact…
ar: أضِف _مُتراسِلًا…

en: Add a checkmark to received messages
ar: أضِف علامة صح للرسائل المُستلمة

en: Add a name and color for your account
ar: أضِف اسمًا ولونًا لحسابك

en: Add a setting you would like to change
ar: أضِف إعدادًا تود تغييره

en: Add new Theme
ar: أضِف سمة جديدة

en: Add new line
ar: أضِف سطرًا جديدًا

en: Add some details…
ar: أضِف بعض التفاصيل…

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
ar: أضِف هذه الشهادة لقائمة الشهادات المو_ثوقة

en: Added %(count)s contact | Added %(count)s contacts
ar[0]: لم تُضِف مُتراسلين
ar[1]: أضفت مُتراسلًا
ar[2]: أضفت مُتراسلَين
ar[3]: أضفت %(count)s مُتراسلين
ar[4]: أضفت %(count)s مُتراسِلًا
ar[5]: أضفت %(count)s مُتراسِل

en: Additionally, you will lose your administrator affiliation.
ar: بالإضافة، فستخسر ارتباطك بصفة إداري.

en: Additionally, you will lose your owner affiliation.
ar: بالإضافة، فستخسر ارتباطك بصفة مالِك.

en: Address
ar: العنوان

[ctx: Profile]
en: Address
ar: العنوان

en: Address does not belong to a group chat server
ar: لا ينتمي هذا العنوان لخادوم مجموعة الدردشة

en: Adjust to Status
ar: ضَبِّط حسب الحالة

en: Adjust to status
ar: ضَبِّط حسب الحالة

en: Admin
ar: إداري

en: Administration
ar: إدارة

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
ar: مدير

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
ar: الإداريون

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
ar: محرر التضبيطات المتقدم (ACE)

en: Advanced Configuration Editor…
ar: محرر التضبيطات المتقدم…

en: Advanced Settings
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Affiliation
ar: الانتماء

en: Affiliations
ar: الانتماءات

en: After
ar: بعد

en: Algorithm
ar: الخوارزمية

en: All
ar: الكل

en: All Accounts
ar: كل الحسابات

en: All Chat States
ar: كل حالات الدردشات

en: All files
ar: كل الملفات

en: All other group chat participants can see your XMPP address
ar: سيرى كل مشاركي مجموعة الدردشة الآخرون عنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP) الخاص بك

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
ar: يسمح لغاجِم بث معلومات مفيدة عبر D-Bus. كما يسمح للتطبيقات الأخرى بالتحكم بغاجِم عن بعد.

en: Alternate venue (optional)...
ar: مكان اجتماع بديل (اختياري)…

en: Always
ar: دائمًا

en: An Error Occurred
ar: حدث خطأ

en: An entry with this XMPP Address already exists
ar: هناك مدخلة بعنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP) هذا بالفعل

en: An error occurred
ar: حدث خطأ

en: An error occurred during account creation
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء الحساب

en: An error occurred while exporting your messages
ar: حدث خطأ أثناء تصدير رسائلك

en: An error occurred while trying to change your password.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة تغيير كلمة سرك.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء الملف في %(path)s: %(error)s

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role} in group "{group}"
ar: حدث خطأ أثناء محاولة جعل {occupant_jid} {affiliation_or_role} في المجموعة «{group}»

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}
ar: حدث خطأ اثناء محاولة جعل {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}

en: And more...
ar: والمزيد…

en: Anonymous login not supported
ar: الولوج المجهول غير مدعوم

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
ar: يمكن لأي مشارك رؤية عنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP) الخاص بك كاملًا

en: Anyone can join
ar: يمكن لأي أحد الانضمام

en: Anyone can join this group chat
ar: يمكن لأي أحد الانضمام لمجموعة المحادثة هذه

en: Application verification failure
ar: أخفق التحقق من التطبيق

en: Apply
ar: طَبِّق

en: Approve
ar: أقِر

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Archive corrupted
ar: تعطب الأرشيف

en: Archive empty
ar: الأرشيف فارغ

en: Archive is malformed
ar: الأرشيف مشوه

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
ar: الأرشفة

en: Archiving Preferences
ar: تفضيلات الأرشفة

en: Archiving Preferences Error
ar: خطأ في تفضيلات الأرشفة

en: Archiving Preferences Saved
ar: حُفِظت تفضيلات الأرشفة

en: Archiving Preferences for %s
ar: تفضيلات الأرشفة لـ %s

en: Artists
ar: الفنانون

en: Ask For Status Message on…
ar: اطلب رسالة الحالة على…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
ar: اسأل قبل إغلاق نافذة/لسان مجموعة الدردشة.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
ar: اسأل قبل الخروج من غاجِم حين تكون النافذة مغلقة

en: Attention Message Received
ar: استُلِمَت رسالة الانتباه

en: Audio
ar: الصوت

en: Audio File
ar: ملف صوتي

en: Audio Input Device
ar: جهاز الإدخال الصوتي

en: Audio preview is not available
ar: معاينة الصوت غير متوفرة

en: Audio test
ar: اختبار الصوت

en: Authentication aborted
ar: أُجهِض الاستيثاق

en: Authentication currently not possible
ar: الاستيثاق غير ممكن حاليًا

en: Authentication failed
ar: فشل الاستيثاق

en: Authentication mechanism not supported
ar: آلية الاستيثاق غير مدعومة

en: Authentication mechanism too weak
ar: آلية الاستيثاق ضعيفة جدًا

en: Author
ar: المؤلِّف

en: Authority and issuer serial number mismatch
ar: السُّلطة ورقم المُصَدِّر التسلسلي غير متطابقين

en: Authority and subject key identifier mismatch
ar: السُّلطة ومُعَرَّف مفتاح الموضوع غير متطابقين

en: Authors
ar: المؤلفين

en: Auto Away
ar: الغياب الآلي

en: Auto Away Settings
ar: إعدادات الغياب الآلي

en: Auto Extended Away Settings
ar: إعدادات الغياب الآلي الممتدة

en: Auto Not Available
ar: الآلي غير متوفر

en: Autodetect
ar: التعرف آليًا

en: Automatic Status
ar: الحالة الآلية

en: Automatic Status Change
ar: تغيير الحالة الآلي

en: Automatic preview disabled
ar: المعاينة الآلية معطلة

en: Automatic preview disabled (file too big)
ar: المعاينة الآلية معطلة (الملف كبير)

en: Automatic spell-checking for your messages
ar: التحقق الإملائي الآلي لرسائلك

en: Automatically accept all contact requests
ar: اقبل كل طلبات المتراسلين آليًا

en: Available
ar: متوفر

[ctx: User status]
en: Available
ar: متوفر

en: Avatar file size too big
ar: حجم ملف الصورة الرمزية كبير جدًا

[ctx: User status]
en: Away
ar: غائب

en: Back
ar: عُد

en: Back in some minutes.
ar: عائد بعد دقائق.

en: Back soon
ar: عائد قريبًا

en: Ban
ar: امنع

en: Ban %s
ar: امنع %s

en: Ban…
ar: امنع…

en: Before
ar: قبل

en: Behaviour of Application Window
ar: سلوك نافذة التطبيق

en: Birthday
ar: يوم الميلاد

en: Blind Trust
ar: الثقة العمياء

en: Blindly trust new devices until you verify them
ar: الثقة العمياء بالأجهزة الجديدة حتى تُحَقِقَهُم

en: Block
ar: احظر

en: Block Contact…
ar: احظر المتراسل…

en: Blocking List
ar: قائمة الحظر

en: Blocking List for %s
ar: قائمة الحظر لـ%s

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
ar: منطقي

[ctx: Contact subscription]
en: Both
ar: كلاهما

en: Browse
ar: تصفح

en: Browse history by date
ar: تصفح سجل التأريخ حسب التاريخ

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
ar: يتصفح %(address)s باستعمال الحساب %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
ar: مشغول

en: By closing this chat, you will leave "%s".
ar: عند إغلاق هذه الدردشة، فستغادر «%s».

en: CRL has expired
ar: قائمة نقض الشهادات (CRL) منتهية

en: CRL is not yet valid
ar: قائمة نقض الشهادات (CRL) غير صالحة بعد

en: CRL signature failure
ar: فشل توقيع قائمة نقض الشهادات (CRL)

en: C_opy
ar: ا_نسخ

en: Call
ar: اتصل

en: Call Incoming
ar: مكالمة واردة

en: Call Outgoing
ar: مكالمة صادرة

en: Call ended
ar: انتهت المكالمة

en: Call with %s
ar: مكالمة مع %s

en: Calling (Video)…
ar: يتصل (مرئي)…

en: Calling…
ar: يتصل…

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Cancel Download
ar: ألغِ التنزيل

en: Certificate
ar: الشهادة

en: Certificate Settings
ar: إعدادات الشهادة

en: Certificate Verification Failed
ar: فشل تحقيق الشهادة

en: Certificate chain too long
ar: سلسلة الشهادة طويلة جدًا

en: Certificate for 
    %s
ar: الشهادة لـ
    %s

en: Certificate has expired
ar: انتهت صلاحية الشهادة

en: Certificate is not yet valid
ar: الشهادة ليست صالحة بعد

en: Certificate not trusted
ar: الشهادة غير موثوقة

en: Certificate rejected
ar: الشهادة مرفوضة

en: Certificate revoked
ar: الشهادة منقوضة

en: Certificate signature failure
ar: فشل توقيع الشهادة

en: Ch_ange Subject
ar: _غَيِّر الموضوع

en: Change
ar: غَيِّر

en: Change Nickname
ar: غَيِّر اللقب

en: Change Nickname…
ar: غَيِّر اللقب…

en: Change Password
ar: غَيِّر كلمة السر

en: Change Subject
ar: غَيِّر الموضوع

en: Change your account’s password, etc.
ar: غَيِّر كلمة سر حسابك، وإلخ...

en: Change your profile picture
ar: غَيِّر صورة ملفك

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
ar: يغير حالتك لـ«غائب» بعد مدة زمنية معينة

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
ar: يغير حالتك لـ«غير متوفر» بعد مدة زمنية معينة

en: Changed by %s
ar: غُيِّر بواسطة %s

en: Changing Password...
ar: تُغَيَّر كلمة السر…

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
ar: الأحرف المضافة بعد اللقب عند استعمال إكمال اللقب التلقائي (tab) في مجموعة الدردشة.

en: Chat Banner: Background Color
ar: لافتة الدردشة: لون الخلفية

en: Chat Banner: Foreground Color
ar: لافتة الدردشة: لون المقدمة

en: Chat Banner: Text Font
ar: لافتة الدردشة: خط النص

en: Chat Details and Settings
ar: تفاصيل الدردشة والإعدادات

en: Chat List
ar: قائمة الدردشة

en: Chat history
ar: سجل تأريخ الدردشة

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP
ar: دردش بأمان مع تعمية الند بالند باستعمال OMEMO أو OpenPGP

en: Chat securely with End-to-End encryption via OMEMO or OpenPGP.
ar: دردش بأمان مع تعمية الند بالند باستعمال OMEMO أو OpenPGP.

en: Chats
ar: الدردشات

en: Chats from this account will use this workspace by default
ar: ستستعمل دردشات هذا الحساب مساحة العمل هذه مبدئيًا

en: Check For Updates
ar: التمس التّحديثات

en: Check for Gajim updates periodically
ar: التمس تحديثات غاجِم دوريًا

en: Check for updates
ar: التمس التَّحديثات

en: Check for updates periodically
ar: التمس التَّحديثات دوريًا

en: Choose Device
ar: اختر جهازًا

en: Choose History Export Directory
ar: اختر دليل استيراد سجل التأريخ

en: Choose Sound
ar: اختر صوتًا

en: Choose a color or select an image
ar: اختر لونًا أو حدد صورة

en: Choose a group…
ar: اختر مجموعة…

en: Choose encryption
ar: اختر التعمية

en: Choose the contact's groups
ar: اختر مجموعات المتراسل

en: Cipher Suite
ar: طقم سايفر

en: City
ar: المدينة

en: Clear
ar: امح

en: Clear Devices…
ar: امح الأجهزة…

en: Clear File
ar: امح الملف

en: Clear Sound
ar: امح الصوت

en: Clear message entry
ar: امح مدخلة الرسالة

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
ar: انقر الرسائل لتحديدها
    (Ctrl + النقر مرتين لإلغاء التحديد)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
ar: انقر على المتراسلين الذين ترغب بدعوتهم لمجموعة الدردشة هذه.

en: Click to change time display
ar: انقر لتغيير عرض الوقت

en: Click to view Gajim's wiki page on how to install plugins in Flatpak.
ar: انقر لعرض ويكي غاجِم وكيفية تنزيل الملحقات في فلاتباك.

en: Click to view location
ar: انقر لعرض الموقع

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
ar: مخططات قابلة للنقر بالإضافة إلى قائمة تعليمات برمجية مضمنة مسجلة مسبقًا عبر IANA. مفصولة بمسافات، وأحرف صغير، ودون نقطتين رأسيتين.

en: Client Certificate
ar: شهادة العميل

en: Close
ar: أغلِق

en: Close Search
ar: أغلِق البحث

en: Close a chat by pressing the Escape key
ar: أغلِق الدردشة عبر ضغط مفتاح ESC

en: Close chat
ar: أغلِق الدردشة

en: Close with Escape
ar: أغلِق عبر ESC

en: Code snippet
ar: قصاصة ترميز

en: Code snippet (%s)
ar: قصاصة ترميز (%s)

en: Color
ar: اللون

en: Command List
ar: قائمة الأوامر

en: Command executed successfully
ar: نُفِّذَ الأمر بنجاح

en: Commands
ar: الأوامر

en: Common Name (CN)
ar: الاسم الشائع (CN)

en: Common Name (CN):
ar: الاسم الشائع (CN):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
ar: قارن هذا الترميز مع ذلك الذي يظهر على شاشة متراسلك لضمان أمن المحادثة المعمامة بالند للند مع %s.

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
ar: قارن هذا الترميز مع ذلك الذي يظهر على شاشة متراسلك لضمان أمن المحادثة المعمامة بالند للند.

en: Complete
ar: أكمل

en: Complete a command or a nickname
ar: أكمِل أمرًا أو لقبًا

en: Completed
ar: مكتمل

en: Composing Only
ar: التأليف فقط

en: Computer
ar: الحاسوب

en: Configuration
ar: الضبط

en: Configure
ar: اضبط

en: Configure logging system
ar: اضبط نظام السجّلات

en: Confirm Unencrypted Connection
ar: أكِّد الاتصال غير المعمى

en: Confirm new password...
ar: أكِّد كلمة السر الجديدة…

en: Connect
ar: اتَصِل

en: Connect on startup
ar: اتّصل عند البدء

en: Connect to other Messengers via Transports (Facebook, IRC, ...)
ar: اتَّصِل بمرسالات أخرى عبر Transports (مثال: فيسبوك، آي‌آر‌سي، إلخ…)

en: Connecting
ar: يتَّصِل

en: Connecting to server...
ar: يتَّصِل بالخادوم…

en: Connecting...
ar: يتَّصِل…

en: Connection
ar: الاتّصال

en: Connection Error
ar: خطأ بالاتصال

en: Connection Settings
ar: إعدادات الاتّصال

en: Connection failed
ar: فشل الاتصال

en: Connection with %s could not be established.
ar: تعذّر الاتصال مع %s.

en: Contact Addresses
ar: عنوان المتراسل

en: Contact Connected
ar: اتَّصَل المتراسل

en: Contact Disconnected
ar: قَطَعَ المتراسل الاتصال

en: Contact Information
ar: معلومات المتراسل

en: Contact Infos
ar: معلومات المتراسل

en: Contact List
ar: قائمة المتراسلين

en: Contact List Exchange
ar: تبادل قائمة المتراسلين

en: Contact List: Contact Background Color
ar: قائمة المتراسلين: لون خلفية المتراسل

en: Contact List: Contact Font
ar: قائمة المتراسلين: خط المتراسل

en: Contact List: Contact Foreground Color
ar: قائمة المتراسلين: لون مقدمة المتراسل

en: Contact List: Group Background Color
ar: قائمة المتراسلين: لون خلفية المجموعة

en: Contact List: Group Font
ar: قائمة المتراسلين: خط المجموعة

en: Contact List: Group Foreground Color
ar: قائمة المتراسلين: لون مقدمة المجموعة

en: Contact information
ar: معلومات المتراسل

en: Contact list
ar: قائمة المتراسلين

en: Contacts
ar: المتراسلين

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
ar: المحادثة: لون اللقب (وارد)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
ar: المحادثة: لون اللقب (صادر)

en: Conversation: Text Color
ar: المحادثة: لون النص

en: Conversation: Text Font
ar: المحادثة: خط النص

en: Conversations
ar: المحادثات

en: Conversations are not stored on the server
ar: المحادثات غير مخزنة على الخادوم

en: Conversations are stored on the server
ar: المحادثات مخزنة على الخادوم

en: Copy
ar: انسخ

[ctx: Message row action]
en: Copy
ar: انسخ

en: Copy Address
ar: انسخ العنوان

en: Copy Certificate Information
ar: انسخ معلومات الشهادة

en: Copy Link
ar: انسخ الرابط

en: Copy Text
ar: انسخ النص

en: Copy XMPP Address
ar: انسخ عنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP)

en: Copy XMPP Address/Email
ar: انسخ عنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP) أو بريده الإلكتروني

en: Copy code snippet
ar: انسخ قصاصة الترميز

en: Copy info to clipboard
ar: انسخ المعلومات إلى الحافظة

en: Copy to clipboard
ar: انسخ إلى الحافظة

en: Correct the last message
ar: صَحِّح الرسالة الأخيرة

[ctx: Message row action]
en: Correct…
ar: صَحِّح…

en: Could not access file
ar: تَعَذَّر الوصول للملف

en: Could not open file (%s)
ar: تَعَذَّر فتح الملف (%s)

en: Could not save file to selected directory.
ar: تَعَذَّر حفظ الملف للدليل المحدد.

en: Could not update providers list
ar: تَعَذَّر تحديث قائمة الموفرين

en: Country
ar: البلد

en: Create Account
ar: أنشِئ حسابًا

en: Create Group Chat
ar: أنشِئ مجموعة دردشة

en: Create Group Chat…
ar: أنشِئ مجموعة دردشة…

en: Create New Account
ar: أنشِئ حسابًا جديدًا

en: Create _Group Chat…
ar: أنشِئ م_جموعة دردشة…

en: Create new group chat
ar: أنشِئ مجموعة دردشة جديدة

en: Creating Account...
ar: يُنشَأ الحساب…

en: Creating thumbnail failed
ar: فشل إنشاء المصغرة

en: Credentials expired
ar: انتهت صلاحية الإعتماديات

en: D-Bus Interface
ar: واجهة D-Bus

en: Dark Theme
ar: السمة الداكنة

en: Database Migration
ar: ترحيل قاعدة البيانات

en: Database migration failed
ar: فشل ترحيل قاعدة البيانات

en: Deactivated
ar: مُعَطَّل

en: Debug Logging
ar: تسجيل التنقيح

en: Decline
ar: ارفض

en: FA_Q (Online)
ar: الأس_ئلة الشائعة (مُتَّصِلة)

en: For example: "Julia is now online"
ar: مثال: «ياسر الآن مُتَّصِل»

en: GLib Version: %s
ar: إصدار GLib: %s

en: GTK Version: %s
ar: إصدار جتك: %s

en: Gajim
ar: غاجم

en: Join Support Chat
ar: انضم لدردشة الدعم

en: My Workspace
ar: مساحة عملي

en: Pango Version: %s
ar: إصدار Pango: %s

en: PyGObject Version: %s
ar: إصدار PyGObject: %s

en: Quit Gajim
ar: أنهِ غاجِم

en: Removed %(count)s contact | Removed %(count)s contacts
ar[0]: لم تُضِف مُتراسلين
ar[1]: أضفت مُتراسلًا
ar[2]: أضفت مُتراسلَين
ar[3]: أضفت %(count)s مُتراسلين
ar[4]: أضفت %(count)s مُتراسِلًا
ar[5]: أضفت %(count)s مُتراسِل

en: Show all reactions
ar: اعرض كل التفاعلات

en: Synchronize joined group chats
ar: زامن مجموعات الدردشة المنضمة

en: The referenced message is not available.
ar: الرسالة المشار إليها غير متوفرة.

en: You have to be connected to create a group chat.
ar: ينبغي أن تكون متصلًا كي أُنشِأ مجموعة دردشة.

en: You have to invite people so they can join
ar: عليك دعوة الناس كي ينضموا

en: You left this group chat
ar: غادَرت مجموعة الدردشة هذه

en: Your Nickname
ar: لقبك

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
ar: عنوان ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة (XMPP) الخاص بك (مثال: user@example.org)

en: Your account has has been removed successfully.
ar: أُزيل حسابك بنجاح.

en: Your archiving preferences have successfully been saved.
ar: حُفِظَت تفضيلات أرشفتك بنجاح.

en: Your message can not be sent until you are connected.
ar: لا يمكن إرسال رسائلك إلى حين اتصالك.

en: Your messages have been exported successfully
ar: صُدِّرَت رسائلك بنجاح

en: Your password
ar: كلمة سِرِك

en: Your password has successfully been changed.
ar: غُيِّرَت كلمة سِرِك بنجاح.

en: Your public key or authentication certificate
ar: مفتاحك العمومي أو شهادة الاستيثاق

en: Your server does not offer a group chat service. Please specify the address of a different server.
ar: خادومك لا يوفر خدمة مجموعات الدردشة. من فضلك حدد عنوان خادوم آخر.

en: ZIP files
ar: ملفات ZIP

en: [read more]
ar: [اقرأ المزيد]

en: _Abort
ar: أج_هِض

en: _About
ar: _عَنْ

en: _Accept
ar: اقب_ل

en: _Account
ar: ال_حساب

en: _Accounts
ar: ال_حسابات

en: _Add Account…
ar: أ_ضِف حسابًا…

en: _Add to Trusted Certificates
ar: أ_ضِف للشهادات الموثوقة

en: _Address
ar: الع_نوان

en: _Advanced Settings
ar: الإعدادات المت_قدمة

[ctx: User status]
en: _Available
ar: م_توفر

en: _Back
ar: _عُد

en: _Block
ar: اح_ظر

[ctx: User status]
en: _Busy
ar: م_شغول

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: _Clear Devices
ar: ام_ح الأجهزة

en: _Close
ar: أ_غلِق

en: _Command
ar: الأ_مر

en: _Connect
ar: ا_تصِل

en: _Connect Anyway
ar: ا_تصِل على أي حال

en: _Copy Link
ar: انسخ الراب_ط

en: _Create
ar: أنشِ_ئ

en: _Debug Console
ar: مِعراض التن_قيح

en: _Decline
ar: ار_فض

en: _Default
ar: المبد_ئي

en: _Delete
ar: اح_ذِف

en: _Destroy
ar: _دَمِّر

en: _Disable Account
ar: عَ_طِّل الحساب

en: _Do not ask me again
ar: لا تسألني مج_ددًا

en: _Download
ar: نَ_زِّل

en: _Edit
ar: حَ_رِّر

en: _Features
ar: الم_زايا

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
ar: متفر_غ للدردشة

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: _Hide (Tray Icon)
ar: أ_خفِ (أيقونة لوح النظام)

en: _Host
ar: المضي_ف

en: _Hostname
ar: اسم المضي_ف

en: _Join
ar: ان_ضم

en: _Keyboard Shortcuts
ar: ا_ختصارات لوحة المفاتيح

en: _Later
ar: لاح_قًا

en: _Leave
ar: غا_دِر

en: _Log In
ar: _لِج

en: _Manage Accounts…
ar: أ_دِر الحسابات…

en: _Manage Account…
ar: أ_دِر الحساب…

en: _Minimize
ar: _صَغِّر

en: _Moderate
ar: أ_شرِف

en: _Name
ar: الا_سم

en: _No
ar: _لا

[ctx: User status]
en: _Not Available
ar: غي_ر متوفر

en: _OK
ar: _حَسَنًا

en: _Offline
ar: غ_ير مُتَّصِل

en: _Open
ar: ا_فتح

en: _Overwrite
ar: ا_طمس

en: _Please choose a provider
ar: من ف_ضلك اختر مزودًا

en: _Port
ar: المَنف_ذ

en: _Preferences
ar: ال_تفضيلات

en: _Privacy Policy (Online)
ar: سياسة ال_خصوصية (مُتَّصِلة)

en: _Purge
ar: نَ_ظِّف

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: _Re-Login
ar: أ_عِد الولوج

en: _Remember my decision
ar: _تَذَكَر اختياري

en: _Remove
ar: أ_زِل

en: _Report Spam
ar: _بَلِغ السخام

en: _Save
ar: ا_حفظ

en: _Save as…
ar: ا_حفظ باسم…

en: _Search
ar: ا_بحث

en: _Select
ar: ا_ختر

en: _Send
ar: أ_رسِل

en: _Show Certificate
ar: ا_عرض الشهادة

en: _Sign Up
ar: سَ_جِّل

en: _Start / Join Chat…
ar: ا_بدأ / انضم لدردشة…

en: _Subscribe
ar: ا_شترك

en: _Unsubscribe
ar: أ_لغِ الاشتراك

en: _View
ar: ال_عرض

en: _View Certificate
ar: ا_عرض الشهادة

en: _Wiki (Online)
ar: ال_ويكي (مُتَّصِلة)

en: cairo Version: %s
ar: إصدار cairo: %s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
ar: دردشة;مراسلة;رسائل;إكس إم بي بي;اكس ام بي بي;إكس ام بي بي;إكس ام بي بي;ميفاق الحضور والمراسلة القابل للتوسعة;بروتوكول الحضور والمراسلة القابل للتوسعة;جابر;

en: e.g. %s
ar: مثال: %s

en: error
ar: خطأ

en: has invited you to a group chat.
    Do you want to join?
ar: استلمت دعوة للانضمام إلى مجموعة الدردشة.
    أأنضم؟

en: libsoup Version: %s
ar: إصدار libsoup: %s

en: macOS
ar: ماك أو إس

en: or
ar: أو

en: pycairo Version: %s
ar: إصدار pycairo: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
ar: إصدار python-nbxmpp: %s

en: we would like to thank all the package maintainers.
ar: نرغب بشكر جميع مشرفي الحزم.

en: {nick} has left due to an error{reason}
ar: غادَر {nick} لخطأ{reason}

en: {nick} has left{reason}
ar: غادَر {nick} {reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
ar: أصبح {nick} يعرف باسم {new_nick}

en: {nick} is now {show}
ar: {nick} الآن {show}

en: {nick} is now {show}{status}
ar: {nick} الآن {show}{status}

en: …or drop it here
ar: …أو ألقِها هنا
