Gajim - en to uk translation catalogue (1672 entries)

en:  (Video Call)
uk:  (Відеодзвінок)

en:  (Voice Call)
uk:  (Голосовий дзвінок)

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
uk: %(contact)s відхилили запрошення до %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
uk: %(contact)s запрошує Вас до %(chat)s

en: %(count)s Participant | %(count)s Participants
uk[0]: %(count)s учасник
uk[1]: %(count)s учасники
uk[2]: %(count)s учасників

en: %(count)s messages from %(participant)s will be moderated.
    Why do you want to moderate these messages?
uk: Буде вичищено %(count)s повідомлень від %(participant)s.
    Чому Ви хочете вичистити ці повідомлення?

en: %(days)s days, %(hours)s hours
uk: %(days)s днів, %(hours)s годин

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
uk: %(minutes)s хв %(seconds)s с

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
uk: %(name)s %(jid)s пропонує мені додати вас до моїх контактів.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
uk: %(name)s (%(jid)s) хоче додати деякі контакти до вашого списку контактів.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
uk: %(name)s (%(jid)s) бажає видалити деякі контакти з вашого реєстру.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
uk: %(name)s (%(jid)s) бажає змінити деякі контакти у вашому реєстрі.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
uk: %(name)s скасував пересилання (%(reason)s)

en: %(nick)s has been banned by %(actor)s
uk: %(actor)s заблокували %(nick)s

en: %(nick)s has been kicked by %(actor)s
uk: %(actor)s вигнали %(nick)s

en: %(nick)s is now %(affiliation)s of this group chat
uk: %(nick)s тепер є %(affiliation)s цієї балачки

en: %(number)s min ago | %(number)s mins ago
uk[0]: %(number)s хвилину тому
uk[1]: %(number)s хвилини тому
uk[2]: %(number)s хвилин тому

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
uk: %(owner_or_admin_or_member)s цієї балачки

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
uk: %(progress)s %% (залишилося %(time)s)

en: %(received)s of %(max)s
uk: %(received)s з %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
uk: %(type)s шифрування увімкнено %(authenticated)s.

en: %(user)s is now %(role)s of this group chat
uk: %(user)s тепер %(role)s цієї балачки

en: %(user)s now has the following hats: %(hats)s
uk: %(user)s тепер має такі капелюхи: %(hats)s

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
uk: %s (Ви)

en: %s and %s are typing…
uk: %s та %s пишуть…

en: %s can be joined by invite only.
uk: До %s можна приєднатися лише за запрошенням.

en: %s has been banned
uk: %s було заблоковано

en: %s has been invited to this group chat
uk: %s було запрошено до цієї балачки

en: %s has been kicked
uk: %s було вигнано

en: %s has been removed from this group chat
uk: %s було вилучено з цієї балачки

en: %s has joined
uk: %s приєднався

en: %s is a file but it should be a directory
uk: %s є файлом, а має бути каталогом

en: %s is already in your contact list
uk: %s вже є у вашому реєстрі

en: %s is calling
uk: %s телефонує

en: %s is not a valid loglevel
uk: %s не є коректним рівнем журналювання

en: %s is typing…
uk: %s друкує…

en: %s of %s
uk: %s із %s

en: %s participants are typing…
uk: %s учасників друкують…

en: %s s
uk: %s с

en: %s stopped sharing their status
uk: %s більше не повідомляє свій стан

en: %s stopped the transfer
uk: %s припинив пересилання файлу

en: %s wants to add you.
uk: %s хоче додати Вас.

en: '@' is missing in address. Are you sure this is correct?
uk: В адресі відсутній символ «@». Ви впевнені, що вона правильна?

en: (changed by %s)
uk: (змінено %s)

en: (reason: %s)
uk: (причина: %s)

en: (reason: affiliation changed)
uk: (причина: зміна афілійованості)

en: (reason: group chat configuration changed to members-only)
uk: (причина: налаштування балачки змінено на «лише для учасників»)

en: (reason: system shutdown)
uk: (причина: вимкнення системи)

en: 1 Day
uk: 1 день

en: 1 Month
uk: 1 місяць

en: 1 Week
uk: 1 тиждень

en: 1 Year
uk: 1 рік

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 2 Days
uk: 2 дні

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 3 Months
uk: 3 місяці

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 6 Months
uk: 6 місяців

en: 8 hours
uk: 8 годин

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
uk: <b>"%(title)s"</b> від <i>%(artist)s</i>
    з <i>%(source)s</i>

en: <b>2</b> abc
uk: <b>2</b> абвгґ

en: <b>3</b> def
uk: <b>3</b> деєжз

en: <b>4</b> ghi
uk: <b>4</b> иіїйкл

en: <b>5</b> jkl
uk: <b>5</b> мноп

en: <b>6</b> mno
uk: <b>6</b> рсту

en: <b>7</b> pqrs
uk: <b>7</b> фхцч

en: <b>8</b> tuv
uk: <b>8</b> шщ

en: <b>9</b> wxyz
uk: <b>9</b> ьюя

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
uk: <b>Адреса XMPP у наступному форматі:</b>
    &lt;користувач@домен/ресурс&gt; (пошук лише вказаного ресурсу)
    &lt;користувач@домен&gt; (пошук будь-якого ресурсу)
    &lt;домен/ресурс&gt; (пошук лише вказаного ресурсу)
    &lt;домен&gt; (пошук домену або комбінацій користувач@домен чи домен/ресурс)

en: <error>
uk: <помилка>

en: A Group Chat needs at least one Owner
uk: Груповий чат потребує принаймні одного власника

en: A feature comparison of various providers
uk: Порівняння можливостей різних провайдерів

en: A fully-featured XMPP chat client
uk: Повноцінний клієнт XMPP-чату

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
uk: Перелік слів (через крапку з комою), які буде виділено у балачках.

en: A new group chat has been created
uk: Було створено нову кімнату

en: A restart may be required for some settings to take effect
uk: Ви маєте перезавантажити Gajim, щоб деякі з параметрів набули чинності

en: A setting not related to privacy has been changed
uk: Змінено налаштування, не пов'язане з приватністю

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
uk: Налаштування API. Можливі значення: "http", "iq"

[ctx: User status]
en: A_way
uk: Д_алеко

en: Abort
uk: Скасувати

en: Abuse
uk: Докучання

en: Accept
uk: Прийняти

en: Accept all Contact Requests
uk: Прийняти усі запити додавання до контактів

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Account %(name)s is still connected
    All chat and group chat windows will be closed.
uk: Обліковий запис %(name)s все ще підключено
    Усі вікна з балачками буде закрито.

en: Account Added
uk: Додано обліковий запис

en: Account Address
uk: Адреса облікового запису

en: Account Label
uk: Мітка облікового запису

en: Account Name...
uk: Назва облікового запису...

en: Account Removal Failed
uk: Не вдалося видалити обліковий запис

en: Account Removed
uk: Обліковий запис видалено

en: Account Wizard
uk: Майстер облікових записів

en: Account address:
uk: Адреса облікового запису:

en: Account disabled
uk: Обліковий запис вимкнено

en: Account exists already
uk: Обліковий запис уже існує

en: Account has been added successfully
uk: Обліковий запис було успішно додано

en: Account has to be connected
uk: Обліковий запис має бути з’єднаним

en: Account is being created
uk: Створюється обліковий запис

en: Account name:
uk: Ім'я облікового запису:

en: Account: %s
uk: Обліковий запис: %s

en: Accounts
uk: Облікові записи

en: Action on Close
uk: Дія при закритті

en: Action when closing Gajim’s window
uk: Дія при закритті вікна Gajim

en: Actions for "%s"
uk: Дії для «%s»

en: Activate
uk: Активувати

en: Activated
uk: Увімкнено

en: Active
uk: Активний

en: Activity Feed
uk: Стрічка активності

en: Add
uk: Додати

en: Add Account
uk: Додати обліковий запис

en: Add Account…
uk: Додати обліковий запис…

en: Add Contact
uk: Додати контакт

en: Add Contact to New Group?
uk: Додати контакт до нової групи?

en: Add Contact…
uk: Додати контакт…

en: Add Entry
uk: Додати запис

en: Add Files…
uk: Додати файли…

en: Add Group…
uk: Додати групу…

en: Add Proxy
uk: Додати проксі

en: Add Reaction…
uk: Додати реакцію…

en: Add Setting
uk: Додати налаштування

en: Add Workspace
uk: Додати робочу область

en: Add a checkmark to received messages
uk: Додати позначку отримання на повідомленнях

en: Add a label to distinguish accounts in Gajim
uk: Додайте мітку, щоб розрізняти акаунти в Gajim

en: Add a name and color for your account
uk: Задати назву та колір обліковому запису

en: Add a setting you would like to change
uk: Додайте параметр, який потрібно змінити

en: Add new Theme
uk: Додати нову тему

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
uk: Додати цей сертифікат до переліку _довірених сертифікатів

en: Add to Group
uk: Додати до групи

en: Added %(count)s contact | Added %(count)s contacts
uk[0]: Додано %(count)s контакт
uk[1]: Додано %(count)s контакти
uk[2]: Додано %(count)s контактів

en: Additionally, you will lose your administrator affiliation.
uk: Крім того, Ви втратите статус адміністратора.

en: Additionally, you will lose your owner affiliation.
uk: Крім того, Ви втратите приналежність до власника.

en: Address
uk: Адреса

[ctx: Profile]
en: Address
uk: Адреса

en: Address does not belong to a group chat server
uk: Адреса не належить серверові групових балачок

en: Admin
uk: Адміністратор

en: Administration
uk: Адміністрація

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
uk: Адміністратор

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
uk: Адміністратори

en: Advanced
uk: Додатково

en: Advanced Configuration Editor
uk: Розширений редактор конфігурації

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
uk: Редактор додаткових налаштувань

en: Advanced Settings
uk: Додаткові налаштування

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: Advanced – %(account)s
uk: Advanced - %(account)s

en: Adw Version: %s
uk: Версія Adw: %s

en: Affiliation
uk: Належність

en: Affiliations
uk: Афілійованість

en: Affiliations of %(nick)s to this group chat have been removed
uk: Приналежність %(nick)s до цього групового чату було видалено

en: After
uk: Після того, як

en: All
uk: Всі

en: All Accounts
uk: Усі облікові записи

en: All Chat States
uk: Усі стани чату

en: All Chats
uk: Всі чати

en: All files
uk: Усі файли

en: All hats of %s have been removed
uk: Всі шапки %s були видалені

en: All of your hats have been removed
uk: Всі ваші капелюхи зняті

en: All other group chat participants can see your XMPP address
uk: Усі інші учасники групового чату можуть бачити вашу адресу XMPP

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
uk: Дозволити Gajim передавати корисну інформацію через D-Bus. Це також дозволить іншим програмам керувати Gajim.

en: Alternate venue (optional)...
uk: Альтернативне місце зустрічі (не обов'язково)…

en: Always
uk: Завжди

en: An Error Occurred
uk: Сталася помилка

en: An entry with this XMPP Address already exists
uk: Запис з цією XMPP-адресою вже існує

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: An error occurred during account creation
uk: Під час спроби створення облікового запису сталася помилка

en: An error occurred while exporting your messages
uk: Під час експортування повідомлень сталася помилка

en: An error occurred while trying to change your password.
uk: Під час спроби зміни пароля сталася помилка.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
uk: Під час спроби створення файлу %(path)s сталася помилка: %(error)s

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role} in group "{group}"
uk: Виникла помилка при спробі зробити {occupant_jid} {affiliation_or_role} в групі "{group}"

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}
uk: Виникла помилка при спробі зробити {occupant_jid} {affiliation_or_role} : {error}

en: And more...
uk: І ще...

en: Anonymous login not supported
uk: Анонімний вхід не підтримується

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
uk: Всі учасники можуть бачити вашу XMPP-адресу

en: Anyone can join
uk: Хто завгодно може приєднатися

en: Anyone can join this group chat
uk: Будь-хто може приєднатися до цього групового чату

en: Application verification failure
uk: Помилка під час перевірки програми

en: Apply
uk: Застосувати

en: Approve
uk: Схвалити

en: Archive
uk: Архів

en: Archive Malformed
uk: Архів несправний

en: Archive corrupted
uk: Архів пошкоджено

en: Archive empty
uk: Архів порожній

en: Archive is malformed
uk: Архів пошкоджений

en: Archiving
uk: Архівування

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
uk: Архівування

en: Archiving – %(account)s
uk: Архівування - %(account)s

en: Ask For Status Message on…
uk: Запитувати повідомлення про стан при…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
uk: Запитати перед тим, як закрити вкладку/вікно групового чату.

en: Ask before connecting unencrypted
uk: Запитайте перед підключенням незашифрований

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
uk: Запитайте перед виходом, коли вікно Гаджима зачиняється

en: Assign groups to this contact. You can filter chats by group.
uk: Призначити групи для цього контакту. Ви можете фільтрувати чати за групами.

en: Attention Message Received
uk: Отримано повідомлення уваги

en: Audio
uk: Аудіо

en: Audio File
uk: Аудіофайл

en: Audio Input Device
uk: Пристрій введення звуку

en: Audio Preview
uk: Попередній перегляд аудіо

en: Audio test
uk: Тест аудіо

en: Authentication aborted
uk: Автентифікацію скасовано

en: Authentication currently not possible
uk: Автентифікація наразі неможлива

en: Authentication failed
uk: Автентифікація не вдалася

en: Authentication mechanism not supported
uk: Механізм автентифікації не підтримується

en: Authentication mechanism too weak
uk: Механізм автентифікації ненадійний

en: Authority and issuer serial number mismatch
uk: Серійні номери служби сертифікації і видавця не збігаються

en: Authority and subject key identifier mismatch
uk: Не збігаються поля видавця та ідентифікатора призначення ключа

en: Authors
uk: Автори

en: Auto Not Available
uk: Автоматично недоступно

en: Autodetect
uk: Автовизначення

en: Automatic Status
uk: Автоматичний стан

en: Automatic Status Change
uk: Автоматична зміна стану

en: Automatic preview disabled
uk: Автоматичний попередній перегляд вимкнено

en: Automatic preview disabled (file too big)
uk: Автоматичний попередній перегляд вимкнено (файл занадто великий)

en: Automatically accept all contact requests
uk: Автоматично приймати всі запити на контакт

en: Available
uk: Доступний

[ctx: User status]
en: Available
uk: Доступно

en: Available Features
uk: Доступні функції

en: Avatar file size too big
uk: Файл аватари завеликий

en: Back
uk: Назад

en: Back in some minutes.
uk: Повернуся за декілька хвилин.

en: Back soon
uk: Скоро повернуся

en: Ban
uk: Заборона

en: Ban %s
uk: Заблокувати %s

en: Ban…
uk: Заблокувати…

en: Before
uk: До того, як

en: Behaviour of Application Window
uk: Поведінка вікна програми

en: Birthday
uk: День народження

en: Blind Trust
uk: Сліпа довіра

en: Blindly trust new devices until you verify them
uk: Сліпо довіряйте новим пристроям, поки не перевірите їх

en: Block
uk: Заблокувати

en: Block Contact?
uk: Блокувати контакт?

en: Block Contact…
uk: Заблокувати контакт…

en: Block Participant?
uk: Учасник блоку?

en: Blocked Contacts
uk: Заблоковані контакти

en: Blocked Contacts – %(account)s
uk: Заблоковані контакти - %(account)s

en: Blocked Participants
uk: Заблоковані учасники

en: Block…
uk: Заблокувати…

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
uk: Булевий

[ctx: Contact subscription]
en: Both
uk: Обидва

en: Browse
uk: Перегляд

en: Browse history by date
uk: Перегляд історії за датою

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
uk: Перегляд %(address)s з використанням облікового запису %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
uk: Зайнято

en: By closing this chat, you will leave "%s".
uk: Закриваючи цей чат, ви залишите "%s".

en: CRL has expired
uk: Строк дії CRL завершився

en: CRL is not yet valid
uk: Строк дії CRL ще не почався

en: CRL signature failure
uk: Помилка під час роботи з підписом списку відкликаних сертифікатів

en: C_opy
uk: К_опіювати

en: Call
uk: Дзвінок

en: Call Incoming
uk: Вхідний дзвінок

en: Call Outgoing
uk: Вихідний дзвінок

en: Call ended
uk: Дзвінок завершено

en: Call with %s
uk: Дзвінок з %s

en: Calling (Video)…
uk: Поклик (відео)…

en: Calling…
uk: Дзвінок…

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Cancel Download
uk: Скасувати завантаження

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Certificate - %(account)s
uk: Сертифікат - %(account)s

en: Certificate Verification Failed
uk: Не вдалося перевірити сертифікат

en: Certificate chain too long
uk: Ланцюжок сертифіката занадто довгий

en: Certificate has expired
uk: Термін дії сертифіката завершився

en: Certificate is not yet valid
uk: Сертифікат ще не набув чинності

en: Certificate not trusted
uk: Сертифікат є недостовірним

en: Certificate rejected
uk: Сертифікат відхилено

en: Certificate revoked
uk: Сертифікат відкликано

en: Certificate signature failure
uk: Помилка під час підписування сертифіката

en: Change
uk: Змінити

en: Change Nickname
uk: Змінити псевдонім

en: Change Nickname…
uk: Змінити псевдонім…

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change Subject
uk: Змінити тему

en: Change your account’s password, etc.
uk: Змінити пароль облікового запису та ін.

en: Change your profile picture
uk: Змінити картинку вашого профілю

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
uk: Змініть свій статус на "Відсутній" через певний проміжок часу

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
uk: Змініть свій статус на "Не доступний" через певний проміжок часу

en: Changed by %s
uk: Змінено %s

en: Changing Password...
uk: Зміна пароля…

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
uk: Символ, який буде додано після псевдоніма при використанні автодоповнення псевдоніма (tab) у груповій балачці.

en: Chat
uk: Чат

en: Chat Banner: Background Color
uk: Заголовок балачки: колір тла

en: Chat Banner: Foreground Color
uk: Банер чату: колір переднього плану

en: Chat Banner: Text Font
uk: Банер чату: Шрифт тексту

en: Chat Details and Settings
uk: Деталі та налаштування чату

en: Chat Type
uk: Тип чату

en: Chat freely: Take your chats where you want. Use a provider of your choice and synchronize chats between all your devices. Gajim is interoperable with many other chat apps – and it's free.
uk: Спілкуйтеся вільно: Перенесіть свої чати туди, де ви хочете. Використовуйте провайдера на свій вибір і синхронізуйте чати між усіма своїми пристроями. Gajim сумісний з багатьма іншими програмами для чату - і це безкоштовно.

en: Chat window
uk: Вікно чату

en: Chats
uk: Балачки

en: Chats from this account will use this workspace by default
uk: Чати з цього акаунта використовуватимуть цю робочу область за замовчуванням

en: Check For Updates
uk: Перевірити оновлення

en: Check for Gajim updates periodically
uk: Періодично перевіряти оновлення Gajim

en: Check for updates
uk: Перевірити оновлення

en: Check for updates periodically
uk: Періодично перевіряти оновлення

en: Check which features are available
uk: Перевірте, які функції доступні

en: Choose Device
uk: Вибрати пристрій

en: Choose History Export Directory
uk: Вкажіть теку для експорту історії

en: Choose Sound
uk: Оберіть звук

en: Choose a color or select an image
uk: Вкажіть колір або картинку

en: Choose a group…
uk: Вибрати групу…

en: Choose encryption
uk: Оберіть шифрування

en: City
uk: Місто

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Devices?
uk: Очистити пристрої?

en: Clear Devices…
uk: Очистити пристрої…

en: Clear File
uk: Очистити файл

en: Clear Input
uk: Очистити вхід

en: Clear Sound
uk: Очистити звук

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
uk: Клацніть повідомлення, щоб вибрати їх
    (Ctrl + Подвійний клік, щоб зняти виділення)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
uk: Оберіть контакти для запрошення до цієї кімнати.

en: Click to view location
uk: Натисніть для перегляду місцезнаходження

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
uk: Схеми, на які можна натиснути, на додаток до жорстко закодованого списку зареєстрованих в IANA. Через пробіл, малі літери, без двокрапки.

en: Close
uk: Закрити

en: Close Chat
uk: Закрити чат

en: Close a chat by pressing the Escape key
uk: Закрийте чат, натиснувши клавішу Escape

en: Close with Escape
uk: Закриваємо з Втечею

en: Code snippet
uk: Фрагмент коду

en: Color
uk: Колір

en: Comma-separated list of emojis for quick reaction buttons
uk: Список емодзі через кому для кнопок швидкого реагування

en: Command List
uk: Список команд

en: Command executed successfully
uk: Команда виконана успішно

en: Commands
uk: Команди

en: Common Name (CN):
uk: Загальна назва (ЗН):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
uk: Порівняйте цей код з тим, що відображається на екрані вашого контакту, щоб переконатися в безпеці вашого наскрізного зашифрованого чату за допомогою %s.

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
uk: Порівняйте цей код з тим, що відображається на екрані вашого контакту, щоб переконатися в безпеці вашого наскрізного зашифрованого чату.

en: Complete
uk: Завершено

en: Completed
uk: Завершено

en: Composing Only
uk: Лише про друк

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Configure logging system
uk: Налаштувати ведення журналів

en: Confirm Unencrypted Connection
uk: Підтвердьте незашифроване з'єднання

en: Confirm new password...
uk: Підтвердьте новий пароль…

en: Connect
uk: З'єднатись

en: Connect on startup
uk: З'єднуватись після запуску

en: Connecting
uk: Виконується з'єднання

en: Connecting to server...
uk: Виконується з'єднання з сервером…

en: Connecting...
uk: Виконується з'єднання…

en: Connection
uk: З'єднання

en: Connection Error
uk: Помилка з'єднання

en: Connection failed
uk: Спроба з’єднання завершилася невдало

en: Connection with %s could not be established.
uk: Не вдалося з’єднатися з %s.

en: Connection – %(account)s
uk: Підключення - %(account)s

en: Contact
uk: Контакт

en: Contact Connected
uk: Контакт з'єднано

en: Contact Details
uk: Контактні дані

en: Contact Disconnected
uk: Контакт від'єднано

en: Contact Information
uk: Інформація про контакт

en: Contact Infos
uk: Контактна інформація

en: Contact List
uk: Список контактів

en: Contact List Exchange
uk: Обмін списками контактів

en: Contact List – %(account)s
uk: Список контактів - %(account)s

en: Contact Removed
uk: Контакт видалено

en: Contact Request
uk: Запит на контакт

en: Contacts
uk: Контакти

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
uk: Розмова: колір псевдоніма (для вхідних)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
uk: Розмова: колір псевдоніма (для вихідних)

en: Conversation: Text Color
uk: Розмова: колір тексту

en: Conversation: Text Font
uk: Розмова: шрифт тексту

en: Conversations
uk: Розмови

en: Conversations are not stored on the server
uk: Розмови не зберігаються на сервері

en: Conversations are stored on the server
uk: Розмови зберігатимуться на сервері

en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: Message row action]
en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy Address
uk: Копіювати адресу

en: Copy Text
uk: Копіювати текст

en: Copy XMPP Address
uk: Копіювати XMPP адресу

en: Copy XMPP Address/Email
uk: Копіювати XMPP-адресу/адресу електронної пошти

en: Copy code snippet
uk: Копіювати фрагмент коду

en: Copy to Clipboard
uk: Скопіювати в буфер обміну

en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати в буфер обміну

en: Could Not Save File
uk: Не вдалося зберегти файл

en: Could not access file
uk: Не вдалося звернутись до файлу

en: Could not find any messages for this participant.
uk: Не вдалося знайти жодного повідомлення для цього учасника.

en: Could not open file (%s)
uk: Не вдалося відкрити файл (%s)

en: Could not save file to selected directory.
uk: Не вдалося зберегти файл до вибраного каталогу.

en: Could not select file or folder
uk: Не вдалося вибрати файл або папку

en: Could not update providers list
uk: Не вдалося оновити список постачальників

en: Country
uk: Країна

en: Create Account
uk: Створити обліковий запис

en: Create Group Chat
uk: Створити груповий чат

en: Create Group Chat…
uk: Створити груповий чат…

en: Create New Account
uk: Створити новий обліковий запис

en: Create New Group Chat
uk: Створити новий груповий чат

en: Creating Account...
uk: Створення облікового запису…

en: Credentials expired
uk: Термін дії облікових даних сплив

en: Custom
uk: Нестандартний

en: D-Bus Interface
uk: Інтерфейс D-Bus

en: Danger Zone
uk: Небезпечна зона

en: Dark Theme
uk: Темна тема

en: Database Migration
uk: Міграція баз даних

en: Database migration failed
uk: Міграція бази даних не вдалася

en: Deactivated
uk: Вимкнено

en: Debug Console
uk: Консоль налагодження

en: Debug Logging
uk: Журнал налагодження

en: Decline
uk: Відхилити

en: Decrease Font Size
uk: Зменшити розмір шрифту

en: Decrease playback speed
uk: Зменшити швидкість відтворення

en: Default Encryption
uk: Шифрування за замовчуванням

en: Default Sync Threshold
uk: Типовий період синхронізації

en: Default Workspace
uk: Робоча область за замовчуванням

en: Default device
uk: Типовий пристрій

en: Default for chats (e.g. Contact is typing)
uk: За замовчуванням для чатів (наприклад, контакт набирає текст)

en: Default for chats and private group chats
uk: Типово для балачок та приватних групових балачок

en: Default for group chats (e.g. Contact is typing)
uk: За замовчуванням для групових чатів (наприклад, контакт набирає текст)

en: Default for new group chats
uk: Типово для нових групових балачок

en: Default for new public group chats
uk: Типово для нових публічних групових балачок

en: Delete
uk: Вилучити

en: Delete Fingerprint?
uk: Видалити відбиток пальця?

en: Delete Message Locally?
uk: Видалити повідомлення локально?

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
uk: Видалити повідомлення локально…

en: Delete Node?
uk: Видалити вузол?

en: Delete Theme?
uk: Видалити тему?

en: Deny
uk: Відмовити

en: Deny all contact requests
uk: Відхилити всі запити на контакт

en: Description
uk: Опис

en: Destroy Group Chat
uk: Знищення групового чату

en: Destroy This Chat
uk: Знищити цей чат

en: Destroy…
uk: Знищити…

en: Details
uk: Подробиці

en: Details - %(account)s
uk: Деталі - %(account)s

en: Details about the certificate used by this connection
uk: Інформація про сертифікат, який використовується для цього з'єднання

en: Device "%s"
uk: Пристрій «%s»

en: Devices
uk: Пристрої

en: Dictionary URL is missing a "%s"
uk: У адресі URL для словника не вказано «%s»

en: Direct Messages
uk: Прямі повідомлення

en: Direct Message…
uk: Пряме повідомлення…

en: Directory
uk: Каталог

en: Directory "%s" is not writable. You do not have the proper permissions to create files in this directory.
uk: Каталог "%s" недоступний для запису. Ви не маєте належних прав для створення файлів у цьому каталозі.

en: Directory Not Writable
uk: Каталог недоступний для запису

en: Disable Account?
uk: Вимкнути акаунт?

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disabled in Preferences
uk: Вимкнено в налаштуваннях

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
uk: Показувати інформацію про медіафайли, які зараз грають на вашому комп'ютері.

en: Disclose information about the operating system you currently use
uk: Показувати інформацію про вашу операційну систему

en: Disclose the time of your last activity
uk: Показувати час вашої останньої активності

en: Discover Services…
uk: Переглянути служби…

en: Do you accept this request (account: %s)?
uk: Чи приймаєте ви запит (обліковий запис: %s)?

en: Do you accept this request?
uk: Чи приймаєте ви цей запит?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
uk: Справді бажаєте видалити усі повідомлення у Gajim?
    Увага: це неможливо буде повернути!
    Gajim буде вимкнено після цього.

en: Do you want to block %(name)s?
uk: Ви хочете заблокувати %(name)s?

en: Do you want to delete this PEP node?
uk: Ви хочете видалити цей PEP-вузол?

en: Do you want to delete this theme?
uk: Справді бажаєте видалити цю тему?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
uk: Бажаєте перезаписати поверх встановленої версії?

en: Do you want to remove "%(group)s"?
uk: Ви хочете видалити "%(group)s"?

en: Do you want to remove all chat history for this chat?
uk: Ви хочете видалити всю історію чату для цього чату?

en: Do you want to remove this chat including its chat history?
uk: Ви хочете видалити цей чат разом з історією чату?

en: Do you want to remove this proxy?
uk: Ви хочете видалити цей проксі?

en: Do you want to retract this message?
    Please note that retracting a message does not guarantee that your provider or your contact’s device will remove it.
uk: Ви хочете відкликати це повідомлення?
    Зверніть увагу, що відкликання повідомлення не гарантує, що ваш провайдер або пристрій вашого контакту видалить його.

en: Do you want to unblock %(name)s?
uk: Ви хочете розблокувати %(name)s?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
uk: Бажаєте також видалити реєстрацію облікового запису на <b>%s</b>?

en: Doing so will permanently delete this Fingerprint
uk: Це призведе до остаточного видалення цього відбитка пальця

en: Download
uk: Завантажити

en: Downloaded %s messages
uk: Завантажено %s повідомлень

en: Draft: %s
uk: Чернетка: %s

en: Drop files here
uk: Скидайте файли сюди

en: Eating
uk: Їм

en: Edit
uk: Правка

en: Edit Shortcut
uk: Ярлик редагування

en: Edit display name…
uk: Редагувати назву відображення…

en: Edit your message (Esc to cancel)…
uk: Відредагуйте своє повідомлення (Esc для скасування)…

en: Edit…
uk: Правити…

[ctx: Message row action]
en: Edit…
uk: Правити…

en: Either a custom URL with %%s in it (where %%s is the word/phrase) or "WIKTIONARY" (which means use Wikitionary).
uk: Або власну URL-адресу з %%s у ній (де %%s - це слово/фраза), або "WIKTIONARY" (що означає використовувати Вікісловник).

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Emoji Shortcodes
uk: Коди емодзі

en: Emojis
uk: Емодзі

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable Account
uk: Увімкнути обліковий запис

en: Enable KeepassXC Integration
uk: Увімкнути інтеграцію з KeepassXC

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
uk: Дозволяє Gajim вимірювати час простою вашого комп'ютера, щоб автоматично встановлювати ваш статус

en: Enables Gajim to play sounds for various notifications
uk: Можливість програвати звуки сповіщень

en: Enables Gajim to provide a Audio preview
uk: Дозволяє Gajim надавати попередній аудіо перегляд

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
uk: Дозволяє перевіряти правопис повідомлень під час набору

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
uk: Дозволяє зберігати паролі безпечно, а не відкритим текстом

en: Encrypted (%s)
uk: Зашифровано (%s)

en: Encrypting file…
uk: Шифрування файлу…

en: Encryption (OMEMO)
uk: Шифрування (OMEMO)

en: Encryption (OMEMO) – %(account)s
uk: Шифрування (OMEMO) - %(account)s

en: Encryption Error
uk: Помилка шифрування

en: Encryption error
uk: Помилка шифрування

en: Encryption is not available in private chats
uk: Шифрування недоступне в приватних чатах

en: Encryption method to use unless overridden on a per-contact basis
uk: Метод шифрування використовується, якщо не перевизначено для кожного контакту окремо

en: Encryption required
uk: Вимагається шифрування

en: End call
uk: Закінчити дзвінок

en: Endpoint for retrieving a list of providers for sign up
uk: Кінцева точка для отримання списку провайдерів для реєстрації

en: Enter a password to join this chat
uk: Введіть пароль, щоб приєднатися до цього чату

en: Enter group name
uk: Введіть назву групи

en: Enter new contact name
uk: Введіть нове ім'я контакту

en: Enter new password...
uk: Уведіть новий пароль…

en: Enter your new nickname
uk: Введіть свій новий нікнейм

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
uk: Вкажіть ваш псевдонім. Він буде показаний вашим контактам.

en: Error
uk: Помилка

en: Error Loading Image
uk: Помилка завантаження зображення

en: Error in audio data stream.
uk: Помилка в потоці аудіоданих.

en: Error opening file
uk: Помилка під час спроби прочитати файл

en: Error while Exporting
uk: Помилка експортування

en: Error while processing image
uk: Помилка обробки зображення

en: Error while receiving search results.
uk: Помилка отримання результатів пошуку.

en: Error while retrieving search form.
uk: Помилка запиту форми пошуку.

en: Error while uploading avatar
uk: Помилка завантаження аватари

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

en: Error: %s (mime types: %s)
uk: Помилка: %s (типи мімів: %s)

en: Event
uk: Подія

en: Everyone
uk: Усі

en: Everything
uk: Усе

en: Execute
uk: Виконати

en: Execute Command…
uk: Виконати команду…

en: Executing…
uk: Виконання…

en: Expires on:
uk: Спливає:

en: Expiry date
uk: Термін придатності

en: Export
uk: Експортувати

en: Export CSV
uk: Експорт CSV

en: Export Chat History
uk: Експорт історії чату

en: Export Contacts
uk: Контакти для експорту

en: Export Error
uk: Помилка експорту

en: Export Finished
uk: Експортування завершено

en: Export History…
uk: Історія експорту…

en: Export your chat history from Gajim
uk: Експортувати історію балачок з Gajim

en: Exporting History...
uk: Експорт історії…

en: Exporting your messages...
uk: Експортування повідомлень…

en: Export…
uk: Експорт…

en: Express yourself: Sometimes words are not enough. Use reactions, replies, record voice messages, and send status updates to fully express yourself.
uk: Висловіть себе: Іноді слів недостатньо. Використовуйте реакції, відповіді, записуйте голосові повідомлення та надсилайте оновлення статусу, щоб повністю виразити себе.

en: Extended Address
uk: Додаткова адреса

en: FA_Q (Online)
uk: Ча_Пи (в інтернеті)

en: Failed to Configure Group Chat
uk: Не вдалося налаштувати груповий чат

en: Failed to Create Group Chat
uk: Не вдалося створити груповий чат

en: Failed to Join Group Chat
uk: Не вдалося приєднатися до групового чату

en: Failed to generate avatar.
uk: Не вдалося згенерувати аватару.

en: Fake audio output
uk: Фальшивий вихід аудіо

en: Features
uk: Можливості

en: Feedback
uk: Зворотний зв'язок

en: Female
uk: Жіноча

en: Fetching messages…
uk: Отримання повідомлень…

en: File
uk: Файл

en: File Offered…
uk: Запропонований файл…

en: File Preview
uk: Попередній перегляд файлів

en: File Size Limit
uk: Обмеження на розмір файлу

en: File Transfer
uk: Передача файлів

en: File Transfer Cancelled
uk: Передачу файлу скасовано

en: File Transfer Completed
uk: Завершення передавання файла

en: File Transfer Stopped
uk: Зупинка передавання файла

en: File Verification Failed
uk: Не вдалося перевірити файл

en: File corrupted during transfer
uk: Файл пошкоджено під час передачі

en: File does not exist
uk: Файла не існує

en: File is empty
uk: Файл порожній

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
uk: Файл занадто великий, максимально допустимий розмір файлу: %s

en: File saved
uk: Файл збережено

en: File too big
uk: Файл занадто великий

en: File: %s
uk: Файл: %s

en: Filter
uk: Фільтри

en: Filter Chats
uk: Фільтрувати чати

en: Filters
uk: Фільтри

en: Filters (active)
uk: Фільтри (активні)

en: Fingerprint for this Device
uk: Відбиток пальця для цього пристрою

en: Fingerprints
uk: Відбитки пальців

en: Finished
uk: Готово

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
uk: Завершено синхронізацію історії чату:
    завантажено %s повідомлень

en: Focus Search
uk: Фокусний пошук

en: Folder: %s
uk: Папка: %s

en: For example: "Julia is now online"
uk: Наприклад: "Юлія зараз онлайн"

en: Force Bookmark 2 usage
uk: Примусове використання закладки 2

en: Forever
uk: Назавжди

en: Forget Group Chat
uk: Забудьте про груповий чат

en: Forget this Group Chat?
uk: Забули цей груповий чат?

en: Forget this Group Chat…
uk: Забудьте про цей груповий чат…

en: Format error in CRL's lastUpdate field
uk: Помилка форматування у полі сертифіката lastUpdate

en: Format error in CRL's nextUpdate field
uk: Помилка форматування у полі сертифіката nextUpdate

en: Format error in certificate's notAfter field
uk: Помилка форматування у полі сертифіката notAfter

en: Format error in certificate's notBefore field
uk: Помилка форматування у полі сертифіката notBefore

en: Format your message
uk: Форматувати повідомлення

en: Forward 10 seconds
uk: Вперед 10 секунд

en: Found %s contacts to import
uk: Знайдено %s контактів для імпорту

[ctx: User status]
en: Free for Chat
uk: Можна побалакати

en: From
uk: Від

[ctx: Contact subscription]
en: From
uk: Від

en: Full Name
uk: Повне ім'я

[ctx: Profile]
en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Fully-featured XMPP chat client
uk: Повнофункціональний XMPP чат-клієнт

en: GLib Version: %s
uk: Версія GLib: %s

en: GTK Version: %s
uk: Версія GTK: %s

en: Gajim %s is available
uk: Gajim %s доступний

en: Gajim - Error
uk: Gajim - Помилка

en: Gajim Themes
uk: Теми Gajim

en: Gajim Update
uk: Оновлення Гаджіма

en: Gajim Update Check
uk: Перевірка оновлення Gajim

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
uk: Gajim прагне бути простим у використанні і повнофункціональним XMPP-клієнтом. Просто спілкуйтеся з друзями чи родиною, легко діліться фотографіями та думками або обговорюйте новини з вашими групами.

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
uk: Gajim виявив помилку.
    Будь ласка, допоможіть нам виправити цю проблему, надіславши цей звіт.

en: Gajim is fully synchronized with the archive.
uk: Gajim повністю синхронізований з архівом.

en: Gajim is quitting…
uk: Gajim виходить…

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
uk: Gajim не зміг зв'язатися з сервером. Переконайтеся, що ваша XMPP-адреса правильна.

en: Gajim will now exit
uk: Зараз Gajim завершить роботу

en: Gathering information…
uk: Збір інформації…

en: Gender
uk: Стать

[ctx: Profile]
en: Gender
uk: Стать

en: General
uk: Загальне

en: General – %(account)s
uk: Загальні - %(account)s

en: Global Group Chat Search
uk: Глобальний пошук у груповому чаті

en: Global Proxy
uk: Глобальний проксі

en: Global Status
uk: Глобальний статус

en: Go
uk: Іди.

en: Grant Voice
uk: Грант Голос

en: Group
uk: Група

en: Group Chat
uk: Групповий чат

en: Group Chat Details
uk: Деталі групового чату

en: Group Chat Language
uk: Мова групового чату

en: Group Chat Message Highlight
uk: Виділення повідомлення у груповому чаті

en: Group Chat Message Received
uk: Отримано повідомлення у груповому чаті

en: Group Chats
uk: Групові чати

en: Group chat already exists
uk: Груповий чат вже існує

en: Group chat can be found via search
uk: Груповий чат можна знайти за допомогою пошуку

en: Group chat does not exist
uk: Такої балачки не існує

en: Group chat has been destroyed
uk: Балачку було видалено

en: Group chat is closed
uk: Групповий чат закритий

en: Group chat is now fully anonymous
uk: Груповий чат тепер повністю анонімний

en: Group chat is now non-anonymous
uk: Груповий чат тепер не анонімний

en: Group chat is now semi-anonymous
uk: Груповий чат тепер напіванонімний

en: Group chat now does not show unavailable members
uk: У груповому чаті тепер не відображаються недоступні учасники

en: Group chat now shows unavailable members
uk: Груповий чат тепер показує недоступних учасників

en: Groups
uk: Групи

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
uk: HTTP (%(method)s) Авторизація для %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
uk: Запит на авторизацію HTTP

en: HTTPS Verification
uk: Перевірка HTTPS

en: Hello, I am $name. %s
uk: Привіт, я $name. %s

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
uk: Приховано

en: Hide
uk: Приховати

en: Hide Chat List
uk: Приховати список чатів

en: Home
uk: Головна

en: Hostname
uk: Ім'я хоста

en: Hostname – %(account)s
uk: Ім'я хоста - %(account)s

en: Hostname: %(hostname)s
    Software: %(software)s
    Uptime: %(uptime)s
uk: Ім'я хоста: %(hostname)s
    Програмне забезпечення: %(software)s
    Час роботи: %(uptime)s

en: How far back should the chat history be synchronized?
uk: Як давно потрібно синхронізувати історію чату?

en: How long Gajim should keep your chat history
uk: Як довго Gajim повинен зберігати історію вашого чату

en: How to install plugins with Flatpak
uk: Як встановити плагіни за допомогою Flatpak

en: I can see contact's online status
uk: Я можу бачити статус контакту в мережі

en: I would like to add you to my contact list.
uk: Я хочу додати вас до мого списку контактів.

en: I would like to add you to my roster.
uk: Я хочу додати вас до свого реєстру.

en: ID
uk: ІДЕНТИФІКАТОР

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
uk: Згідно до стандарту IEC: кіБ = 1024 байтам, кБ = 1000 байтам.

[ctx: Profile]
en: IM Address
uk: IM-адреса

en: Id
uk: Ідентифікатор

en: Identified Error
uk: Виявлено помилку

en: Identifier for this device. Don’t change this unless you know what you are doing.
uk: Ідентифікатор цього пристрою. Не змінюйте його, якщо не знаєте, що робите.

en: Idle Time
uk: Час простою

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
uk: Якщо увімкнено, Gajim змушує вікно блимати (типова поведінка у більшості віконних менеджерів) під час відкладених подій.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
uk: Якщо увімкнено, Gajim пропонує завантажити плагіни, розміщені на gajim.org

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
uk: Якщо увімкнено, Gajim ігноруватиме вхідні запити на увагу ("wizz").

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
uk: Якщо увімкнено, Gajim намагатиметься використовувати STUN-сервер під час використання Jingle. Той, що вказано у параметрі "stun_server", або той, що надається XMPP-сервером.

en: Ignore Unknown Contacts
uk: Ігнорувати невідомі контакти

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
uk: Ігнорувати всі контакти, яких немає у вашому списку контактів

en: Image
uk: Зображення

en: Import
uk: Імпорт

en: Import Contacts
uk: Імпорт контактів

en: Import Contacts?
uk: Імпортувати контакти?

en: Import Error
uk: Помилка імпорту

en: Import from Account
uk: Імпорт з облікового запису

en: Import from File
uk: Імпорт з файлу

en: Import…
uk: Імпорт…

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
uk: Для того, щоб писати повідомлення в цьому чаті, вам потрібно спочатку запросити голос.
    Модератор обробить ваш запит.

en: In this group chat
uk: У цій балачці

en: Incoming Call
uk: Вхідний дзвінок

en: Incoming Call (Video)
uk: Вхідний дзвінок (відео)

en: Increase Font Size
uk: Збільшити розмір шрифту

en: Increase playback speed
uk: Збільшити швидкість відтворення

en: Information
uk: Інформація

en: Insecure Connection
uk: Небезпечне з'єднання

en: Install
uk: Встановити

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
uk: Встановіть <tt>sentry-sdk</tt> для легшого повідомлення про помилки.

en: Install Plugin from ZIP-File
uk: Встановіть плагін із ZIP-файлу

en: Install a keyring to store passwords on your system.
uk: Встановіть брелок для зберігання паролів у вашій системі.

en: Install from Archive
uk: Встановлення з архіву

en: Installation failed
uk: Інсталяція завершилася невдало

[ctx: Configuration type]
en: Integer
uk: Ціле число

en: Invalid Address
uk: Неправильна адреса

en: Invalid CA certificate
uk: Некоректний сертифікат CA

en: Invalid Name
uk: Неправильне ім'я

en: Invalid Node
uk: Недійсний вузол

en: Invalid Server Name
uk: Некоректна назва сервера

en: Invalid Stanza
uk: Неправильна строфа

en: Invalid XMPP Address
uk: Неправильна XMPP-адреса

en: Invalid address: %s
uk: Неправильна адреса: %s

en: Invalid domain name
uk: Неправильне доменне ім'я

en: Invalid server response
uk: Неправильна відповідь сервера

en: Invitation
uk: Запрошення

en: Invitation Declined
uk: Запрошення відхилено

en: Invite
uk: Запросити

en: Invite Contacts
uk: Запросити контакти

en: Invite to this chat…
uk: Запросити в цей чат…

en: Invitees
uk: Запрошені

en: Is a microphone plugged in and accessible?
uk: Чи підключений і доступний мікрофон?

en: Issue date
uk: Дата випуску

en: Issued by
uk: Видано

en: Issued by
uk: Видано

en: Issued on:
uk: Випущено:

en: Issued to
uk: Видано на ім'я

en: Issued to
uk: Видано на ім'я

en: Issues detected
uk: Виявлені проблеми

en: I’m eating.
uk: Я їм.

en: I’m out enjoying life.
uk: Я насолоджуюся життям.

en: I’m watching a movie.
uk: Я дивлюся кіно.

en: I’m working.
uk: Я працюю.

en: JPEG files
uk: Файли JPEG

en: Join
uk: Приєднуйтесь

en: Join Group Chat
uk: Приєднатись до групової балачки

en: Join Group Chat as…
uk: Приєднуйтесь до групового чату як…

en: Join Group Chat?
uk: Приєднатися до групового чату?

en: Join Groupchat…
uk: Приєднуйтесь до Groupchat…

en: Joining Group Chat…
uk: Приєднання до групового чату…

en: Joining…
uk: Приєднання до…

en: Join…
uk: Приєднуйтесь…

en: Just now
uk: Щойно

en: Keep Chat History
uk: Зберігати історію чату

en: Key usage does not include certificate signing
uk: До призначення ключа не належить підписування сертифікатів

en: Kick
uk: Викинути

en: Kick %s
uk: Удар %s

en: Kick…
uk: Штовхай…

en: Label
uk: Етикетка

en: Language: %s
uk: Мова: %s

en: Last seen: %s
uk: Останній раз бачили: %s

en: Leave Group Chat?
uk: Вийти з групового чату?

en: Leave _Permanently
uk: Виїхати _назавжди

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
uk: Список хостів відправлення (через кому) на додаток до локальних інтерфейсів для передачі файлів (у разі трансляції адрес/переадресації портів).

en: Listing of providers
uk: Перелік постачальників послуг

en: Live Preview
uk: Попередній перегляд в реальному часі

en: Load Image
uk: Завантажити зображення

en: Loading Avatar Failed
uk: Не вдалося завантажити аватар

en: Loading Preview…
uk: Завантаження попереднього перегляду…

en: Loading avatar image failed
uk: Не вдалося завантажити зображення аватара

en: Loading…
uk: Завантаження…

en: Local Time
uk: Місцевий час

en: Location at %s
uk: Розташування в %s

en: Log
uk: Журнал

en: Log In
uk: Увійдіть в систему

en: Log in with your credentials
uk: Увійдіть, використовуючи свої облікові дані

en: Login
uk: Логін

en: Login – %(account)s
uk: Логін - %(account)s

en: Look it up in _Dictionary
uk: Пошукати це у _словнику

en: Make Admin
uk: Зробити адміністратором

en: Make Member
uk: Зробити учасником

en: Make Owner
uk: Власник марки

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
uk: Зробіть свій профіль видимим для всіх або тільки для ваших контактів.

en: Male
uk: Чоловік

en: Manage
uk: Керувати

en: Manage Proxies
uk: Керування проксі-серверами

en: Manage Proxies...
uk: Керування проксі-серверами...

en: Manage Shortcuts
uk: Керування ярликами

en: Manage Sounds
uk: Керування звуками

en: Manage Trust
uk: Керуйте довірою

en: Manage and configure Gajim plugins
uk: Керування та налаштування плагінів Gajim

en: Manage your Devices…
uk: Керування пристроями…

en: Manually set the hostname for the server
uk: Вручну задайте ім'я хоста для сервера

en: Mark as Read
uk: Позначити як прочитане

en: Mark as read
uk: Позначити як прочитане

en: Maximum file size for preview downloads
uk: Максимальний розмір файлу для попереднього завантаження

en: Me
uk: Я

en: Media Playback
uk: Відтворення медіа

en: Member
uk: Учасник

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
uk: Учасник

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
uk: Члени

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
uk: Тільки для учасників

en: Mention: Message Background Color
uk: Згадка: Колір тла повідомлення

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message History
uk: Історія повідомлень

en: Message Receipts (✔)
uk: Квитанції про отримання повідомлень (✔)

en: Message Received
uk: Повідомлення отримано

en: Message Sent
uk: Повідомлення надіслано

en: Message content unknown
uk: Зміст повідомлення невідомий

en: Message corrected. Original message:
    %s
uk: Повідомлення було відредаговане. Оригінальне повідомлення:
    %s

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Messages are archived on the server
uk: Повідомлення архівуються на сервері

en: Messages from this users are blocked
uk: Повідомлення від цього користувача блокуються

en: Migration to version %s
uk: Міґрація до версії %s

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Minutes until your status gets changed
uk: Хвилини до зміни вашого статусу

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Missing dependencies for audio support
uk: Відсутні залежності для підтримки аудіо

en: Missing necessary encryption plugin
uk: Відсутній необхідний плагін шифрування

en: Moderate Message?
uk: Помірковане повідомлення?

en: Moderate Messages?
uk: Помірковані повідомлення?

[ctx: Message row action]
en: Moderate all messages…
uk: Видалити всі повідомлення…

[ctx: Group chat feature]
en: Moderated
uk: Модерується

[ctx: Message row action]
en: Moderate…
uk: Видалити…

en: Moderation
uk: Модерація

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
uk: Модератор

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
uk: Модератори

en: Modify
uk: Змінити

en: More infos at providers.xmpp.net
uk: Більше інформації на providers.xmpp.net

en: Move
uk: Відійди.

en: Move Chat
uk: Перемістити чат

en: Move Contact to New Group?
uk: Перенести контакт до нової групи?

en: Move to Group
uk: Перейти до групи

en: Movie
uk: Відео

en: Must be a port number
uk: Повинен бути номер порту

en: Mute Chat
uk: Вимкнути звук у чаті

en: Mute Sounds
uk: Вимкнути звук

en: My Workspace
uk: Мій робочий простір

en: Name
uk: Назва

en: Name <b>default</b> is not allowed
uk: Імʼя <b>default</b> не є дозволеним

en: Needs libspelling to be installed
uk: Потребує встановлення libspelling

en: Never
uk: Ніколи

en: New Contact
uk: Новий контакт

en: New Group
uk: Нова група

en: New Group…
uk: Нова група…

en: New Search
uk: Новий пошук

en: New Workspace
uk: Новий робочий простір

en: New message from
uk: Нове повідомлення від

en: Next
uk: Далі

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: Nickname contains invalid characters
uk: Нік містить недопустимі символи

en: Nickname…
uk: Нікнейм…

en: No
uk: Ні

en: No File Transfer available
uk: Передача файлів недоступна

en: No Messages Found
uk: Не знайдено жодного повідомлення

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
uk: Пароль не потрібен

en: No Proxy
uk: Без довіреної особи

en: No Results Found
uk: Не знайдено жодного результату

en: No Sync
uk: Без синхронізації

en: No Threshold
uk: Без порогу

en: No additional requirements
uk: Немає додаткових вимог

en: No automatic preview
uk: Немає автоматичного попереднього перегляду

en: No certificate available
uk: Сертифікат відсутній

en: No commands available
uk: Команди недоступні

en: No contact addresses published for this server.
uk: Для цього сервера не опубліковано жодної контактної адреси.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
uk: Не знайдено жодного контакту
    Ви також можете ввести XMPP-адресу

en: No contacts found to import
uk: Не знайдено контактів для імпорту

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
uk: Контактів не залишилося.
    Ви також можете ввести XMPP-адресу.

en: No devices found to encrypt this message to. Querying for devices now…
uk: Не знайдено пристроїв для шифрування цього повідомлення. Запит на пристрої зараз…

en: No devices online
uk: Немає пристроїв онлайн

en: No group assigned
uk: Групу не призначено

en: No info available
uk: Інформація відсутня

en: No keys pressed
uk: Не натиснуто жодної клавіші

en: No permission to export file to %s
uk: Недостатньо дозволів, аби експортувати файл до %s

en: No results
uk: Немає результатів

en: No results found
uk: Не знайдено жодного результату

en: Node
uk: Вузол

[ctx: Configuration description]
en: None
uk: Немає

[ctx: Contact subscription]
en: None
uk: Немає

[ctx: Gender]
en: None
uk: Немає

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
uk: Немає

[ctx: Group chat contact role]
en: None
uk: Немає

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
uk: Не анонімно

[ctx: User status]
en: Not Available
uk: Недоступно

en: Not Decided
uk: Не вирішено

en: Not Joined
uk: Не приєднався

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
uk: Не модерується

en: Not accelerated
uk: Не прискорено

en: Not available
uk: Немає в наявності

en: Not connected
uk: Не підключено

en: Not encrypted
uk: Не зашифровано

[ctx: Profile]
en: Note
uk: Примітка

en: Note to myself
uk: Замітка для себе

en: Note: Anonymous accounts are not possible with all providers
uk: Примітка: Анонімні акаунти можливі не у всіх провайдерів

en: Notes
uk: Примітки

en: Notification Sounds
uk: Звуки сповіщень

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Notify after update
uk: Повідомити після оновлення

en: Notify me when the automatic update was successful
uk: Повідомте мене, коли автоматичне оновлення буде успішним

en: Notify on all Messages
uk: Повідомляти про всі повідомлення

en: OK
uk: ГАРАЗД.

[ctx: Switch]
en: Off
uk: Вимкнено

en: Offline
uk: Поза мережею

[ctx: Switch]
en: On
uk: На

en: One Month
uk: Один місяць

en: One Year
uk: Один рік

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
uk: Змінювати приналежність можуть лише Адміністратори та Власники

en: Only moderators can see your XMPP address
uk: Тільки модератори можуть бачити вашу XMPP-адресу

en: Open
uk: Відкрито

[ctx: Group chat feature]
en: Open
uk: Відкрито

en: Open Folder
uk: Відкрити папку

en: Open Link in _Browser
uk: Відкрити посилання у _браузері

en: Open as _Link
uk: Відкрити як _посилання

en: Open folder
uk: Відкрийте папку

en: OpenGL accelerated
uk: Прискорення OpenGL

en: Operating System
uk: Операційна система

[ctx: Profile]
en: Organisation
uk: Організація

en: Organization
uk: Організація

en: Organization (O):
uk: Організація (О):

[ctx: Gender]
en: Other
uk: Інше

en: Other devices connected with your account
uk: Інші пристрої, пов'язані з вашим акаунтом

en: Others
uk: Інші

en: Out
uk: Відійшов(шла)

en: Out of memory
uk: Не вистачає пам'яті

en: Outcasts
uk: Вигнанці

en: Overwrite Plugin?
uk: Перезаписати плагін?

en: Owner
uk: Власник

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
uk: Власник

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
uk: Власники

en: PEP Configuration
uk: Конфігурація PEP

en: PEP Node Not Removed
uk: PEP-вузол не видалено

en: PEP Service Configuration (%s)
uk: Налаштування служби повідомлення про стан (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
uk: Вузол повідомлення про стан %(node)s було вилучено:
    %(message)s

en: PNG files
uk: PNG файли

en: Packages
uk: Пакети

en: Pango Version: %s
uk: Версія Pango: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
uk: Учасник

en: Participants
uk: Учасники

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
uk: Учасники та учасниці

en: Participants Count
uk: Кількість учасників

en: Participants asking for voice:
uk: Учасники просять надати їм голос:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
uk: Учасники, які увійшли до цього групового чату, можуть надсилати повідомлення

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
uk: Учасники, які входять до цього групового чату, повинні запитувати дозвіл на надсилання повідомлень

en: Pass_word
uk: Пароль_слово

en: Password
uk: Пароль

en: Password Change Failed
uk: Не вдалося змінити пароль

en: Password Changed
uk: Пароль змінено

en: Password Required
uk: Слід ввести пароль

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
uk: Потрібен пароль

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Paste Last Input
uk: Вставити останнє введення

en: Paste as Code Block
uk: Вставити як кодовий блок

en: Paste as Quote
uk: Вставити як цитату

en: Pasting Content Failed
uk: Не вдалося вставити вміст

en: Path length constraint exceeded
uk: Перевищення обмеження на довжину адреси

en: Pending
uk: На розгляді

en: Pending Voice Requests
uk: Очікувані голосові запити

en: Permanently
uk: Назавжди

en: Permanently remove this group chat from the server
uk: Назавжди видалити цей груповий чат з сервера

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
uk: Наполегливий

en: Personal notes about this contact
uk: Особиста інформація про цей контакт

en: Phone
uk: Телефон

en: Phone No.
uk: Номер телефону.

en: Picture and Name
uk: Зображення та ім'я

en: Pin Chat
uk: Пін-чат

en: Pinned
uk: Закріпленo

en: Pipewire
uk: Трубопровід

en: Play Sound
uk: Відтворити звук

en: Play Sounds
uk: Відтворити звуки

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
uk: Відтворення звучить, навіть коли ви перебуваєте у від'їзді, зайняті тощо.

en: Play sounds to notify about events
uk: Відтворення звуків для сповіщення про події

en: Please choose an account
uk: Будь ласка, оберіть обліковий запис

en: Please enter an XMPP address
uk: Будь ласка, введіть XMPP-адресу

en: Please enter your credentials or Sign Up
uk: Будь ласка, введіть свої облікові дані або зареєструйтесь

en: Please enter your new password.
uk: Будь ласка, введіть новий пароль.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
uk: Будь ласка, введіть пароль для
    %(jid)s
    (Обліковий запис: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
uk: Будь ласка, переконайтеся, що ви підключені за допомогою "%s".

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account and chats to a directory of your choice.
uk: Будь ласка, виберіть один з ваших акаунтів.
    Gajim експортує всі повідомлення з обраного акаунта і чати до обраного вами каталогу.

en: Please use these settings with caution!
uk: Будь ласка, використовуйте ці налаштування з обережністю!

en: Plugin Failed
uk: Не вдалося підключити плагін

en: Plugin Settings
uk: Налаштування плагіна

en: Plugin Update
uk: Оновлення плагіна

en: Plugin already exists
uk: Додаток вже встановлено

en: Plugin could not be loaded
uk: Не вдалося завантажити плагін

en: Plugins
uk: Додатки

en: Plugins Updated Successfully
uk: Плагіни успішно оновлено

en: Port
uk: Порт

en: Port must be a number between 0 and 65535
uk: Порт повинен бути числом від 0 до 65535

en: Post Office Box
uk: Поштова скринька

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Prefer direct messages in private group chats
uk: Надавати перевагу прямим повідомленням у приватних групових чатах

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
uk: Налаштування Назва

en: Preferences
uk: Параметри

en: Presets
uk: Пресети

en: Press the keys you want to associate with this action. To disable this shortcut, click apply.
uk: Натисніть клавіші, які ви хочете пов'язати з цією дією. Щоб вимкнути цей ярлик, натисніть застосувати.

en: Preview Size
uk: Розмір попереднього перегляду

en: Preview all Image URLs
uk: Переглянути всі URL-адреси зображень

en: Preview in Public Group Chats
uk: Попередній перегляд у публічних групових чатах

en: Preview new messages in notification popup?
uk: Здійснювати попередній перегляд нових повідомлень у виринаючому сповіщенні?

en: Previous
uk: Попередні

en: Print XML stanzas and other debug information
uk: Друк XML-рядків та іншої налагоджувальної інформації

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Privacy – %(account)s
uk: Конфіденційність - %(account)s

en: Private
uk: Рядовий

en: Processing image…
uk: Обробка зображення…

en: Profile
uk: Профіль

en: Profile application with cprofile
uk: Застосування профілю за допомогою cprofile

en: Pronouns
uk: Займенники

en: Protocol
uk: Протокол

en: Provider - %(account)s
uk: Провайдер - %(account)s

en: Provider Category: %s
uk: Категорія постачальника: %s

en: Provider Contacts - %(account)s
uk: Контакти провайдера - %(account)s

en: Provider Infos
uk: Інформація про постачальника

en: Providers list is up to date
uk: Список постачальників актуальний

en: Prox_y
uk: Прокс_і

en: Proxies
uk: Проксі-сервери

en: Proxy
uk: Довірена особа

en: Proxy, custom hostname and port
uk: Проксі, користувацьке ім'я хоста та порт

en: Public
uk: Громадськість

[ctx: Group chat feature]
en: Public
uk: Громадськість

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
uk: Відкритий ключ шифрування

en: Public Information
uk: Публічна інформація

en: Public Key Information
uk: Інформація про відкритий ключ

en: Public Key:
uk: Відкритий ключ:

en: Pulse: %s
uk: Пульс: %s

en: Purge Chat History
uk: Очистити історію чату

en: Purge all Chat History?
uk: Очистити весь журнал чату?

en: PyGObject Version: %s
uk: Версія PyGTK: %s

en: Quit
uk: Вийти

en: Quit Gajim
uk: Вийти з Gajim

en: Quote Next Message
uk: Процитувати наступне повідомлення

en: Quote Previous Message
uk: Процитувати попереднє повідомлення

en: Re-Login Now?
uk: Повторно увійти зараз?

en: Re_gister
uk: За_реєструватися

en: React with %s
uk: Реагувати за допомогою %s

en: Read Receipts
uk: Позначки про прочитане

en: Read _Wikipedia Article
uk: Прочитати статтю у В_ікіпедії

en: Read more about blind trust
uk: Дізнайтеся більше про сліпу довіру

en: Reason
uk: Підстава

en: Reason (optional)
uk: Причина (необов'язково)

en: Reason (optional)...
uk: Причина (необов'язково)...

en: Reason for destruction
uk: Причина знищення

en: Received
uk: Отримано

[ctx: Message state]
en: Received
uk: Отримано

en: Recognize your account by color
uk: Розпізнайте свій рахунок за кольором

en: Record
uk: Запис

en: Record Voice Message… (hold button to record directly)
uk: Записати голосове повідомлення... (утримуйте кнопку для безпосереднього запису)

en: Redirect
uk: Перенаправлення

en: Register
uk: Зареєструватися

en: Register on the Website
uk: Зареєструватися на сайті

en: Registering…
uk: Реєстрація…

en: Registration failed
uk: Спроба з’єднання завершилася невдало

en: Registration successful
uk: Реєстрація вдала

en: Reject file transfer
uk: Відхилити передачу файлів

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Remember Last Status
uk: Запам'ятати останній статус

en: Remote server not found
uk: Віддалений сервер не знайдено

en: Remote server timeout
uk: Тайм-аут віддаленого сервера

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove %s contacts from your contact list?
uk: Видалити контакти %s зі списку контактів?

en: Remove Account
uk: Вилучення облікового запису

en: Remove Chat History?
uk: Видалити історію чату?

en: Remove Contact
uk: Видалити контакт

en: Remove Contacts?
uk: Видалити контакти?

en: Remove Contact…
uk: Видалити контакт…

en: Remove From Contact List?
uk: Видалити зі списку контактів?

en: Remove Group?
uk: Видалити групу?

en: Remove Group…
uk: Видалити групу…

en: Remove History…
uk: Видалити історію…

en: Remove Proxy
uk: Видалити проксі-сервер

en: Remove Proxy?
uk: Видалити проксі?

en: Remove Setting
uk: Видалити налаштування

en: Remove Theme
uk: Видалити тему

en: Remove Workspace?
uk: Видалити робочу область?

en: Remove from Contact List…
uk: Видалити зі списку контактів…

en: Remove from Group
uk: Видалити з групи

en: Remove this workspace
uk: Видаліть цю робочу область

en: Remove your group chat avatar
uk: Видаліть аватарку групового чату

en: Remove your profile picture
uk: Видаліть своє зображення профілю

en: Removed %(count)s contact | Removed %(count)s contacts
uk[0]: Вилучено %(count)s контакт
uk[1]: Вилучено %(count)s контакти
uk[2]: Вилучено %(count)s контактів

en: Remove…
uk: Приберіть…

en: Removing Account...
uk: Видалення облікового запису...

en: Removing the account will delete most related data. If you want to disconnect the account for a short time, use the status selector.
uk: Видалення облікового запису призведе до видалення більшості пов'язаних з ним даних. Якщо ви хочете відключити обліковий запис на короткий час, скористайтеся селектором стану.

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Contact?
uk: Перейменувати контакт?

en: Rename…
uk: Перейменувати…

en: Reply…
uk: Відповідай…

en: Request
uk: Запит

en: Request Search Form
uk: Форма запиту на пошук

en: Request Voice
uk: Запит голосу

en: Request contact information (Tune, Location)
uk: Запитайте контактну інформацію (Мелодія, місцезнаходження)

en: Request pending
uk: Запит очікує на розгляд

en: Request to see this contact's online status
uk: Запит на перегляд онлайн-статусу цього контакту

en: Requesting Command List
uk: Запит списку команд

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
uk: Запит слоту для завантаження HTTP-файлів…

en: Requesting Register Form
uk: Запит на реєстраційну форму

en: Requesting register form from server…
uk: Запит форми реєстрації від сервера…

en: Requesting search form from server
uk: Запит форми пошуку на сервері

en: Required
uk: Потрібно

en: Requires:
    org.freedesktop.ScreenSaver or
    org.gnome.Mutter.IdleMonitor or
    libxss
uk: Потребує:
    org.freedesktop.ScreenSaver або
    org.gnome.Mutter.IdleMonitor або
    libxss

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
uk: Потрібно: гном-брелок або гаманець

en: Requires: gsound
uk: Потрібно: gsound

en: Requires: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0
uk: Потрібно: gstreamer-1.0, gst-plugins-base-1.0

en: Requires: libspelling
uk: Потрібно: libspelling

en: Reserved Name
uk: Зарезервоване ім'я

en: Reset
uk: Перезавантаження

en: Reset Filters
uk: Скидання фільтрів

en: Reset Font Size
uk: Скинути розмір шрифту

en: Reset Hints
uk: Скинути підказки

en: Reset all chats to the current default value
uk: Скинути всі чати до поточного значення за замовчуванням

en: Reset all group chats to the current default value
uk: Скинути всі групові чати до поточного значення за замовчуванням

en: Reset to original name
uk: Скинути до початкової назви

en: Resets value to default
uk: Скидає значення до значення за замовчуванням

en: Resource
uk: Ресурс

en: Restart Gajim to finish this update
uk: Перезапустіть Gajim, щоб завершити оновлення

en: Restart Gajim to start debug logging
uk: Перезапустіть Gajim, щоб розпочати налагодження журналу

en: Restart Pending
uk: Очікується перезапуск

en: Restore Closed Chat
uk: Відновлення закритого чату

en: Restore last state
uk: Відновити останній стан

en: Restore status and status message of your last session
uk: Відновлення статусу та повідомлення про стан останнього сеансу

en: Retract Message?
uk: Відкликати повідомлення?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
uk: Відкликати…

en: Revoke Member
uk: Відкликати учасника

en: Revoke Voice
uk: Відкликати голос

en: Rewind 10 seconds
uk: Відмотати на 10 секунд назад

en: Role
uk: Роль

[ctx: Profile]
en: Role
uk: Роль

en: Roles of %s have been removed in this group chat
uk: У цьому груповому чаті вилучено ролі %s

en: SSL Certificate Verification Error
uk: Помилка перевірки SSL-сертифіката

en: SSL certificate error
uk: Помилка сертифіката SSL

en: STUN server to use when using Jingle
uk: STUN-сервер для використання з Jingle

en: SVG files
uk: Файли SVG

en: Sales
uk: Продажі

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Password
uk: Зберегти пароль

en: Save as...
uk: Зберегти як...

en: Save display name
uk: Зберегти ім'я відображення

en: Saving Avatar Failed
uk: Збереження аватара не вдалося

en: Saving avatar image failed
uk: Не вдалося зберегти зображення аватара

en: Say hi to your new contact…
uk: Привітайтеся з новим контактом…

en: Scan QR Code
uk: Відскануйте QR-код

en: Scan this QR code to join %s.
uk: Відскануйте цей QR-код, щоб приєднатися до %s.

en: Scan this QR code to start a chat with %s.
uk: Відскануйте цей QR-код, щоб почати чат з %s.

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
uk: Сканування %(current)d / %(total)d ...

en: Scroll Down
uk: Прокрутити вниз

en: Scroll Up
uk: Прокрутити вгору

en: Scroll to this message
uk: Прокрутіть до цього повідомлення

en: Scroll up to load more chat history…
uk: Прокрутіть вгору, щоб завантажити більше історії чату…

en: Search
uk: Пошук

en: Search Chat History
uk: Пошук в історії чату

en: Search Filters
uk: Фільтри пошуку

en: Search Filters (Active)
uk: Фільтри пошуку (активні)

en: Search Participants…
uk: Учасники пошуку…

en: Search Result
uk: Результат пошуку

en: Search all Chats
uk: Шукати в усіх чатах

en: Search contacts...
uk: Пошук контактів...

en: Search for Gajim updates periodically?
uk: Періодично шукати оновлення Gajim?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
uk: Пошук групових чатів по всьому світу
    (натисніть клавішу Return, щоб почати пошук)

en: Search in chats…
uk: Пошук в чатах…

en: Searching
uk: Шукаю

en: Searching…
uk: Шукаю…

en: Searching…
    %s results
uk: Пошук...
    %s результатів

en: Search…
uk: Пошук…

en: Secure Password Storage
uk: Безпечне зберігання паролів

en: Secured conversations: State of the art end-to-end encryption for your conversations. Share messages, pictures, and files with your contacts – and only with them.
uk: Захищені розмови: Найсучасніше наскрізне шифрування для ваших розмов. Діліться повідомленнями, зображеннями та файлами зі своїми контактами - і тільки з ними.

en: Security
uk: Безпека

en: Security Labels
uk: Етикетки безпеки

en: Security Warning
uk: Попередження про безпеку

en: Seen by %s
uk: Побачено %s

en: Seen by %s participants
uk: Побачено %s учасниками

en: Select Account
uk: Виберіть обліковий запис

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
uk: Вибрати повідомлення…

en: Select a security label for your message…
uk: Виберіть мітку безпеки для вашого повідомлення…

en: Select an activity to see details.
uk: Виберіть активність, щоб переглянути деталі.

en: Select playback speed
uk: Виберіть швидкість відтворення

en: Select your audio input (e.g. microphone)
uk: Виберіть аудіовхід (наприклад, мікрофон)

en: Selected image could not be loaded.
uk: Вибране зображення не вдалося завантажити.

en: Self signed certificate
uk: Сертифікат є самопідписаним

en: Self signed certificate in certificate chain
uk: Самопідписаний сертифікат у ланцюжку сертифікатів

[ctx: Group chat feature]
en: Semi-Anonymous
uk: Напіванонімний

en: Send Chat Indicators
uk: Індикатори надсилання чату

en: Send Chat Indicators in Group Chats
uk: Індикатори надсилання чату в групових чатах

en: Send Chat State
uk: Надіслати стан чату

en: Send File
uk: Надіслати файл

en: Send File (max. %s)…
uk: Надіслати файл (макс. %s)…

en: Send Files
uk: Надіслати файли

en: Send File…
uk: Надіслати файл…

en: Send Message
uk: Надіслати повідомлення

en: Send Message Receipts
uk: Надсилання квитанцій про отримання повідомлень

en: Send Messages with Control+Enter
uk: Надсилати повідомлення за допомогою комбінації клавіш Control+Enter

en: Send _Report
uk: Надіслати _Звіт

en: Send and receive read receipts
uk: Надсилати та отримувати позначки про прочитане

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
uk: Відправлено контакт: «%(jid)s» (%(name)s)

en: Sent contacts:
uk: Надіслати контакти:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
uk: Повністю розділити файли профілю (навіть базу даних історії та плагіни)

en: Serial Number:
uk: Серійний номер:

en: Server Shutdown
uk: Вимкнення сервера

en: Service
uk: Сервіс

en: Service Discovery
uk: Пошук у службі

en: Service Discovery using account %s
uk: Пошук служб за допомогою облікового запису %s

en: Service Gateway
uk: Сервісний шлюз

en: Service Not Browsable
uk: Послуга не доступна для перегляду

en: Service Not Found
uk: Сервіс не знайдено

en: Service Provider
uk: Постачальник послуг

en: Set Trust
uk: Встановити довіру

en: Set a subject for this chat
uk: Створіть тему для цього чату

en: Set configuration directory
uk: Призначити конфігураційний каталог

en: Set date…
uk: Призначте дату…

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
uk: Встановлює змінну оточення для друку налагоджувальних повідомлень GLib

en: Setting is locked by the system
uk: Налаштування заблоковано системою

en: Settings
uk: Налаштування

en: Share Contact…
uk: Поділитися контактами…

en: Share Group Chat…
uk: Поділитися груповим чатом…

en: Share Status
uk: Статус акції

en: Share Video
uk: Поділитися відео

en: Share my online status
uk: Поділіться моїм статусом в Інтернеті

en: Shortcuts
uk: Ярлики

en: Show Chat List
uk: Показати список чатів

en: Show Commands
uk: Показати команди

en: Show Contact Infos
uk: Показати контактну інформацію

en: Show Content
uk: Показати вміст

en: Show Details
uk: Показати деталі

en: Show Inactive Devices
uk: Показати неактивні пристрої

en: Show Join/Leave
uk: Показати Приєднався/Покинув

en: Show Joined / Left
uk: Показати приєднався / залишив

en: Show Plugins
uk: Показати плагіни

en: Show Send Message Button
uk: Показати кнопку "Надіслати повідомлення

en: Show Status Changes
uk: Показати зміни статусу

en: Show Title Bar
uk: Показати рядок заголовка

en: Show Transfers
uk: Показати перекази

en: Show Voice Message Button
uk: Показати кнопку голосового повідомлення

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
uk: Показувати діалогове вікно підтвердження для блокування контакту? Порожній рядок означає ніколи не показувати діалог.

en: Show a list of emojis
uk: Показати список смайликів

en: Show all reactions
uk: Показати всі реакції

en: Show all warnings
uk: Показати всі попередження

en: Show in Taskbar
uk: Показати на панелі завдань

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
uk: Показувати мітки, що описують конфіденційність повідомлень, якщо сервер підтримує XEP-0258

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
uk: Показувати метадані повідомлення (аватар, нікнейм, позначку часу) лише один раз, якщо є кілька повідомлень від одного і того ж відправника протягом певного проміжку часу.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
uk: Показувати сповіщення, навіть якщо ви перебуваєте у від'їзді, зайняті тощо.

en: Show notifications on the system tray icon
uk: Відображати сповіщення на іконці в системному лотку

en: Show on Startup
uk: Показати на Startup

en: Show only critical errors
uk: _Показати лише критичні помилки

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
uk: Автоматично показувати попередній перегляд у публічних групових чатах (може розкрити ваші дані)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
uk: Показувати попередній перегляд для всіх URL-адрес, що містять зображення (може бути небезпечно)

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
uk: Показувати пропозиції для шорткодів, наприклад, :+1:

en: Show the application's version
uk: Показати версію програми

en: Show the window’s title bar
uk: Показати рядок заголовка вікна

en: Show window in the taskbar
uk: Показати вікно на панелі завдань

en: Show window when starting Gajim
uk: Показати вікно при запуску Gajim

en: Show/Hide Window
uk: Показати/приховати вікно

en: Sign In
uk: Увійдіть

en: Sign Up
uk: Зареєструватися

en: Sign up Anonymously
uk: Зареєструватися анонімно

en: Sign up for a new account with a provider of your choice
uk: Створіть новий обліковий запис у вибраного вами провайдера

en: Signup not allowed
uk: Реєстрація заборонена

en: Size of preview images in pixels
uk: Розмір зображень попереднього перегляду в пікселях

en: Sleeping
uk: Сплю

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Something went wrong. Video feature disabled.
uk: Щось пішло не так. Функцію відео вимкнено.

en: Sorry, that should not have happened
uk: Вибачте, цього не повинно було статися

en: Sort Participant List by Status
uk: Сортування списку учасників за статусом

en: Sort by Status
uk: Сортувати за статусом

en: Sounds
uk: Звуки

en: Sounds When Away
uk: Звуки на відстані

en: Spaces are not allowed
uk: Пробіли не допускаються

en: Spam
uk: Спам

en: Speed: %s
uk: Швидкість: %s

en: Spell Checker
uk: Перевірка правопису

en: Spell Checking
uk: Перевірка правопису

en: Stage
uk: Етап

en: Start / Join Chat
uk: Почати / приєднатися до чату

en: Start Chat
uk: Розпочати чат

en: Start Chatting…
uk: Почати спілкування…

en: Start Chat…
uk: Почати чат…

en: Start Search...
uk: Почати пошук...

en: Start a new chat
uk: Почніть новий чат

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
uk: Почніть новий чат, приєднайтеся до групового чату або шукайте нові групові чати по всьому світу. Ви також можете ввести XMPP-адресу.

en: Start/Stop recording
uk: Почати/зупинити запис

en: Start/stop playback
uk: Початок/зупинка відтворення

en: State
uk: Держава

en: Status
uk: Стан

en: Status Message
uk: Повідомлення про стан

en: Status Message: Text Color
uk: Повідомлення про стан: Колір тексту

en: Status Message: Text Font
uk: Повідомлення про стан: Текстовий шрифт

en: Status Messages in Participants List
uk: Повідомлення про стан у списку учасників

en: Status is not shared
uk: Статус не розголошується

en: Status is shared
uk: Статус спільний

en: Status: Away Color
uk: Статус: Відсутній колір

en: Status: DND Color
uk: Статус: DND Колір

en: Status: Offline Color
uk: Статус: Вимкнено Колір

en: Status: Online Color
uk: Статус: Онлайн-розмальовка

en: Stay in contact: Chats and groups help you keep in touch with your friends and family. Build communities by connecting to people with the same interests. Use groups to organize the little things or the next big event.
uk: Залишайтеся на зв'язку: Чати та групи допомагають вам підтримувати зв'язок з друзями та родиною. Створюйте спільноти, об'єднуючись з людьми зі спільними інтересами. Використовуйте групи для організації дрібних справ або наступної великої події.

en: Stop Sharing Online Status?
uk: Припинити ділитися статусом в Інтернеті?

en: Street
uk: Вулиця

en: Style
uk: Стиль

en: Subject
uk: Тема

en: Subject Alt Names:
uk: Інші назви:

en: Subject issuer mismatch
uk: Видано для іншого призначення

en: Subject last changed by
uk: Тема востаннє була змінена

[ctx: Contact subscription]
en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Subscribed
uk: Підписано

en: Subscription
uk: Підписка

en: Successfully Added Contacts
uk: Успішно додано контакти

en: Successfully Removed Contacts
uk: Успішно видалені контакти

en: Successfully build new session with {device_id}.
uk: Успішно створіть нову сесію за допомогою {device_id}.

en: Support
uk: Підтримка

en: Sure you want to quit Gajim?
    You won’t be able to send and receive messages if you do.
    
    Alternatively, you can either minimize Gajim’s window, or hide it completely. Use Gajim’s system tray icon to restore the window.
uk: Впевнені, що хочете вийти з Gajim?
    Якщо Ви це зробите, то не зможете надсилати та отримувати повідомлення.
    
    Натомість, Ви можете згорнути вікно Gajim або повністю приховати його. Аби відновити вікно, скористайтеся піктограмою Gajim у системному лотку.

en: Switch to Chat 1
uk: Перейдіть до чату 1

en: Switch to Chat 2
uk: Перейдіть до чату 2

en: Switch to Chat 3
uk: Перейдіть до чату 3

en: Switch to Chat 4
uk: Перейдіть до чату 4

en: Switch to Chat 5
uk: Перейдіть до чату 5

en: Switch to Chat 6
uk: Перейдіть до чату 6

en: Switch to Chat 7
uk: Перейдіть до чату 7

en: Switch to Chat 8
uk: Перейдіть до чату 8

en: Switch to Chat 9
uk: Перейдіть до чату 9

en: Switch to Next Chat
uk: Перейдіть до наступного чату

en: Switch to Next Unread Chat
uk: Перейти до наступної непрочитаної балачки

en: Switch to Previous Chat
uk: Перехід до попереднього чату

en: Switch to Previous Unread Chat
uk: Перехід до попередньої непрочитаної балачки

en: Switch to Workspace 1
uk: Перейдіть до робочої області 1

en: Switch to Workspace 2
uk: Перейдіть до робочої області 2

en: Switch to Workspace 3
uk: Перейдіть до робочої області 3

en: Switch to Workspace 4
uk: Перейдіть до робочої області 4

en: Switch to Workspace 5
uk: Перейдіть до робочої області 5

en: Switch to Workspace 6
uk: Перейдіть до робочої області 6

en: Switch to Workspace 7
uk: Перейдіть до робочої області 7

en: Switch to Workspace 8
uk: Перейдіть до робочої області 8

en: Switch to Workspace 9
uk: Перейдіть до робочої області 9

en: Sync Group Chat Block List
uk: Синхронізувати список блокування групових чатів

en: Sync Threshold
uk: Поріг синхронізації

en: Synchronize
uk: Синхронізувати

en: Synchronize Chat History
uk: Синхронізувати історію чату

en: Synchronize History…
uk: Синхронізувати історію…

en: Synchronize group chat block list with other devices
uk: Синхронізація списку блоків групового чату з іншими пристроями

en: Synchronize joined group chats
uk: Синхронізувати приєднані групові чати

en: Synchronize joined group chats with other devices.
uk: Синхронізуйте приєднані групові чати з іншими пристроями.

en: Synchronize the status of all accounts
uk: Синхронізація стану всіх облікових записів

en: Synchronizing Chat History…
uk: Синхронізація історії балачки…

en: System
uk: Система

en: System Notifications
uk: Системні сповіщення

en: System Tray Icon
uk: Іконка в системному лотку

en: System Tray Notifications
uk: Сповіщення в системному лотку

en: Tell your contacts if you received a message
uk: Повідомте своїм контактам, якщо ви отримали повідомлення

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
uk: Тимчасово

[ctx: Configuration type]
en: Text
uk: Текст

en: Text File
uk: Текстовий файл

en: Thanks
uk: Подяки

en: Thanks to all the package maintainers.
uk: Дякуємо всім супровідникам пакунків.

en: The certificate does not match the expected identity of the site
uk: Сертифікат не відповідає очікуваній ідентичності сайту

en: The certificate has been revoked
uk: Сертифікат відкликано

en: The certificate has expired
uk: Термін дії сертифіката закінчився

en: The certificate’s activation time is in the future
uk: Час активації сертифіката в майбутньому

en: The certificate’s algorithm is insecure
uk: Алгоритм сертифікату є незахищеним

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
uk: Контакт буде поінформований про те, що ви припинили ділитися своїм статусом. Зверніть увагу, що це може мати інші побічні ефекти.

en: The following warnings came up while trying to verify the provider's certificate
uk: Під час спроби перевірити сертифікат провайдера з'являються такі попередження

en: The last message was written on a mobile client
uk: Останнє повідомлення було написано на мобільному клієнті

en: The referenced message is not available.
uk: Повідомлення, на яке є посилання, недоступне.

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
uk: Сервер призначив або змінив ваш нікнейм у цьому груповому чаті

en: The server rejected the registration without an error message
uk: Сервер відхилив реєстрацію без повідомлення про помилку

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
uk: Сервер повернув незахищений транспорт (HTTP).

en: The server was shut down.
uk: Сервер був вимкнений.

en: The signing certificate authority is not known
uk: Центр сертифікації підписів не відомий

en: Theme
uk: Тема

en: Themes
uk: Теми

en: There are connectivity issues
uk: Існують проблеми зі зв'язком

en: There are devices for which you have not made a trust decision yet.
uk: Є пристрої, щодо яких ви ще не прийняли рішення про довіру.

en: There are plenty of providers to choose from.
    Creating an account with one provider allows you to communicate with contacts from other providers as well.
uk: Існує безліч провайдерів на вибір.
    Створивши обліковий запис в одного провайдера, ви зможете спілкуватися з контактами інших провайдерів.

en: There are updates for Gajim’s plugins
uk: Вийшли оновлення для плагінів Gajim

en: There has been an error while trying to fetch messages: %s
uk: Виникла помилка при спробі отримати повідомлення: %s

en: There is an update available for this plugin
uk: Для цього плагіна доступне оновлення

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
uk: Для обраного методу шифрування недоступний метод шифрування.

en: There is no more history
uk: Історії більше немає

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
uk: За вказаною вами адресою служб не виявлено, або ця адреса не відповідає. Перевірте, чи правильно вказано адресу, а потім повторіть спробу.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
uk: Під час спроби перевірити SSL-сертифікат вашого XMPP-сервера (%s) сталася помилка.

en: There was an error while trying to save the file.
    Error: %s.
uk: Під час спроби зберегти файл сталася помилка.
    Помилка: %s.

en: This Device
uk: Цей пристрій

en: This account has already been added
uk: Цей обліковий запис вже додано

en: This address does not seem to offer any gateway service.
uk: Здається, ця адреса не пропонує жодних послуг шлюзу.

en: This address is not reachable.
uk: Ця адреса недоступна.

en: This chat’s configuration is unsuitable for encryption with OMEMO. To use OMEMO in this chat, it should be non-anonymous and members-only.
uk: Конфігурація цього чату не підходить для шифрування за допомогою OMEMO. Щоб використовувати OMEMO в цьому чаті, він має бути неанонімним і призначеним лише для учасників.

en: This contact does not share their status with you
uk: Цей контакт не ділиться з вами своїм статусом

en: This contact is a bot
uk: Цей контакт є ботом

en: This device is not compatible.
uk: Цей пристрій не сумісний.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
uk: Цей шлюз не підтримує спеціальні команди.

en: This gateway does not support direct registering.
uk: Цей шлюз не підтримує пряму реєстрацію.

en: This group chat can not be found via search
uk: Цей груповий чат не можна знайти через пошук

en: This group chat does not require a password upon entry
uk: Цей груповий чат не вимагає введення пароля при вході

en: This group chat does require a password upon entry
uk: Цей груповий чат вимагає введення пароля при вході

en: This group chat is members-only, but you are not on the members list. An authorized person needs to invite you.
uk: Цей груповий чат доступний лише для учасників, але вас немає у списку учасників. Уповноважена особа має запросити вас.

en: This group chat is restricted to members only
uk: Цей груповий чат доступний лише для учасників

en: This group chat persists even if there are no participants
uk: Цей груповий чат продовжує працювати, навіть якщо в ньому немає учасників

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
uk: Ця балачка буде видалена, щойно у ній не залишиться учасників

en: This information will be publicly visible.
uk: Ця інформація буде загальнодоступною.

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
uk: Це публічний груповий чат. Шифрування недоступне.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
uk: Це тема, яку ви зараз використовуєте.
    Ви хочете видалити цю тему?

en: This message has been moderated
uk: Це повідомлення пройшло модерацію

en: This message has been moderated by %s
uk: Це повідомлення було відмодеровано %s

en: This message has been retracted on {date}
uk: Це повідомлення було відкликано {date}

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
uk: Це повідомлення було зашифровано за допомогою %s і не може бути розшифроване.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
uk: Це повідомлення було зашифровано за допомогою Legacy OpenPGP і не може бути розшифроване. Ви можете встановити плагін PGP для обробки таких повідомлень.

en: This message was encrypted with OMEMO, but not for your device.
uk: Це повідомлення було зашифровано за допомогою OMEMO, але не для вашого пристрою.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
uk: Це повідомлення було зашифровано за допомогою OTR і не може бути розшифроване.

en: This message was encrypted with OpenPGP for XMPP and could not be decrypted. You can install the OpenPGP plugin to handle those messages.
uk: Це повідомлення було зашифровано за допомогою OpenPGP для XMPP і не може бути розшифроване. Ви можете встановити плагін OpenPGP для обробки таких повідомлень.

en: This message will be deleted from your local chat history
uk: Це повідомлення буде видалено з історії вашого локального чату

en: This plugin is managed by your operating system
uk: Цей додаток керується Вашою операційною системою

en: This server does not allow signup.
uk: Цей сервер не дозволяє реєстрацію.

en: This server does not support anonymous login.
uk: Цей сервер не підтримує анонімний вхід.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
uk: Ця служба не може надсилати у відповідь докладні відомості.
    Імовірними причинами є застарілість або пошкодженість служби.

en: This service does not contain any items to browse.
uk: Ця служба не містить жодних елементів, які можна було б переглядати.

en: This service has not yet responded with detailed information
uk: Ця служба ще не надала докладних відомостей

en: This type of service does not contain any items to browse.
uk: Служби такого типу не містять елементів, які можна було б переглядати.

en: This will clear the devices store for your account.
uk: Це очистить сховище пристроїв для вашого акаунта.

en: This will purge all locally stored chat history
uk: Це призведе до очищення всього локально збереженого журналу чату

en: This will remove the account and delete all data
uk: Це призведе до видалення облікового запису та видалення всіх даних

en: This will remove your account from Gajim.
uk: Це призведе до видалення вашого облікового запису з Gajim.

en: This will reset all introduction hints
uk: Це призведе до скидання всіх вступних підказок

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
uk: Ця робоча область містить чати. Усі чати буде переміщено до наступної робочої області. Все одно видалити?

en: Three Months
uk: Три місяці

en: Time Until Away
uk: Час до від'їзду

en: Time Until Not Available
uk: Час до недоступності

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

[ctx: Profile]
en: Timezone
uk: Часовий пояс

[ctx: Profile]
en: Title
uk: Назва

[ctx: Contact subscription]
en: To
uk: До

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
uk: Щоб застосувати всі зміни миттєво, вам потрібно повторно увійти в систему.

en: To send an encrypted message, you have to decide whether to trust the device of your contact.
uk: Щоб надіслати зашифроване повідомлення, ви повинні вирішити, чи довіряти пристрою вашого контакту.

en: Toggle Chat List
uk: Переключити список чату

en: Toggle participants list
uk: Переключити список учасників

en: Transferring File…
uk: Передача файлу…

en: Transports
uk: Транспорти

en: Trust Management
uk: Довірче управління

en: Trust Not Decided
uk: Довіра не вирішена

en: Try Again
uk: Спробуйте ще раз

en: Try a different search
uk: Спробуйте інший пошук

en: Trying to change password...
uk: Спроба змінити пароль...

en: Trying to create account...
uk: Спроба створити обліковий запис...

en: Trying to gather information on this address…
uk: Намагаючись зібрати інформацію за цією адресою…

en: Trying to remove account...
uk: Спроба видалити обліковий запис...

en: Turn Camera off
uk: Вимкнути камеру

en: Turn Camera on
uk: Увімкніть камеру

en: Type
uk: Тип

[ctx: Configuration]
en: Type
uk: Тип

en: Type to search for values...
uk: Введіть для пошуку значень...

en: Typing Only
uk: Тільки друк

en: Unable to decode issuer public key
uk: Не вдалося декодувати відкритий ключ видавця

en: Unable to decrypt CRL's signature
uk: Не вдалося розшифрувати підпис списку відкликаних сертифікатів

en: Unable to decrypt certificate's signature
uk: Не вдалося розшифрувати підпис сертифікату

en: Unable to get certificate CRL
uk: Не вдалося отримати список відкликаних сертифікатів

en: Unable to get issuer certificate
uk: Не вдається отримати сертифікат видавця

en: Unable to get local issuer certificate
uk: Не вдалося отримати сертифікат локального видавця

en: Unable to properly remove the plugin
uk: Не вдається коректно вилучити додаток лм

en: Unable to save profile
uk: Не вдається зберегти профіль

en: Unable to verify the first certificate
uk: Не вдалося перевірити перший сертифікат

en: Unblock
uk: Розблокувати

en: Unblock Participant?
uk: Розблокувати учасника?

en: Unencrypted
uk: Незашифрований

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Unknown Error
uk: Невідома помилка

en: Unknown SSL error "%s"
uk: Невідома помилка SSL "%s"

en: Unknown Source
uk: Невідоме джерело

en: Unknown TLS error "%s"
uk: Невідома помилка TLS "%s"

en: Unknown Title
uk: Невідома назва

en: Unknown command: %s
uk: Невідома команда: %s

en: Unknown error.
uk: Невідома помилка.

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Unknown validation error
uk: Невідома помилка перевірки

en: Unmute Chat
uk: Вимкнути звук у чаті

en: Unpin Chat
uk: Відкріпити чат

en: Unsupported certificate purpose
uk: Непідтримуване призначення сертифіката

en: Until Gajim is Closed
uk: До закриття Гаджіма

en: Untrusted
uk: Ненадійний

en: Update
uk: Оновлення

en: Update Avatar
uk: Оновити аватар

en: Update automatically
uk: Оновлення автоматично

en: Update available: Version %s
uk: Доступне оновлення: Версія %s

en: Update plugins automatically
uk: Автоматичне оновлення плагінів

en: Updates
uk: Оновлення

en: Updates will be installed next time Gajim is started
uk: Оновлення буде встановлено під час наступного запуску Gajim

en: Updating Plugin…
uk: Оновлення плагіна…

en: Updating provider list…
uk: Оновлення списку постачальників…

en: Upload File…
uk: Завантажити файл…

en: Uploading Avatar Failed
uk: Не вдалося завантажити аватар

en: Uploading avatar image failed: %s
uk: Не вдалося завантажити зображення аватара: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
uk: Завантаження через HTTP Завантаження файлів…

en: Use "//" to start a message with a slash "/".
uk: Використовуйте "//", щоб почати повідомлення з косою рискою "/".

en: Use GSSAPI
uk: Використовуйте GSSAPI

en: Use Image
uk: Використовувати зображення

en: Use System Keyring
uk: Використовуйте брелок системи

en: Use Unencrypted Connection
uk: Використовуйте незашифроване з'єднання

en: Use a profile to run multiple Gajim instances
uk: Використовуйте профіль для запуску декількох екземплярів Gajim

en: Use an unencrypted connection to the server
uk: Використовуйте незашифроване з'єднання з сервером

en: Use defined profile in configuration directory
uk: Використовувати призначений профіль у каталозі налаштувань

en: Use proxy auth_entication
uk: Використовувати розпізнавання на проксі

en: Use your system’s keyring to store passwords
uk: Використовуйте брелок вашої системи для зберігання паролів

en: User %s not found
uk: Користувача %s не знайдено

en: User Interface Font Size
uk: Розмір шрифту інтерфейсу користувача

en: Users
uk: Користувачі

en: Validity
uk: Термін дії

en: Validity
uk: Термін дії

[ctx: Configuration]
en: Value
uk: Значення

en: Verified
uk: Перевірено

en: Version
uk: Версія

en: Video
uk: Відео

en: Video test
uk: Тест відео

en: Visit Provider's Website
uk: Відвідайте веб-сайт провайдера

en: Visit Website
uk: Відвідати веб-сайт

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
uk: Відвідувач

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
uk: Відвідувачі

en: Visual Notifications
uk: Візуальні сповіщення

en: Voice Message
uk: Голосове повідомлення

en: Voice Messages are not available
uk: Голосові повідомлення недоступні

en: Voice message could not be saved. Please try again.
uk: Не вдалося зберегти голосове повідомлення. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: WAV Sounds
uk: Звуки WAV

en: Waiting…
uk: Чекаю…

en: Warning
uk: Попередження

en: Web Search URL is missing a "%s"
uk: У URL-адресі веб-пошуку відсутній символ "%s"

en: Web _Search for it
uk: Пошук у _Тенетах

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Welcome
uk: Ласкаво просимо

en: What does this mean?
uk: Що це означає?

en: Where participants should go
uk: Куди учасникам варто поїхати

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
uk: Чи перевіряти наявність дійсного сертифіката перед завантаженням (відключати небезпечно)

en: Which provider should I choose?
uk: Якого провайдера обрати?

en: Why do you want to moderate this message?
uk: Чому ви хочете модерувати це повідомлення?

en: Width of group chat roster in pixel
uk: Ширина списку учасників групового чату в пікселях

en: Work
uk: Робота

en: Working
uk: Працюю

en: Workspace Settings
uk: Налаштування робочого простору

en: Workspace settings…
uk: Налаштування робочого простору…

en: XMPP Address
uk: Адреса XMPP

en: XMPP Address…
uk: XMPP-адреса…

en: XMPP Chat Client
uk: Клієнт чату XMPP

en: Yes
uk: Так

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Yesterday (%s)
uk: Вчора (%s)

en: You
uk: Ви

en: You (%s) joined the group chat
uk: Ви (%s) приєдналися до групового чату

en: You are a visitor
uk: Ви відвідувач

en: You are a visitor.
uk: Ви відвідувач.

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
uk: Ви маєте намір зʼєднатися з обліковим записом %(account)s (%(server)s) через незахищене зʼєднання. Це означає, що Ваша розмова не буде зашифрована. Наполегливо радимо уникати такого типу зʼєднання.

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
uk: Ви збираєтесь вилучити "%(name)s" (%(jid)s) з вашого реєстру.

en: You are currently not joined this group chat
uk: Ви ще не приєднані до цього групового чату

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
uk: Ви не маєте права змінювати приналежність Адміністраторів та Власників

en: You are not connected to the server. Without a connection, you can not browse available services
uk: Ви не підключені до сервера. Без з'єднання ви не можете переглядати доступні послуги

en: You are now %(affiliation)s of this group chat
uk: Тепер ви %(affiliation)s цього групового чату

en: You are now %(role)s of this group chat
uk: Тепер ви %(role)s у цьому груповому чаті

en: You are now known as %s
uk: Ви тепер відомі як %s

en: You are now {show}{status}
uk: Ви тепер {show} {status}

en: You are offline
uk: Ви знаходитесь поза мережею

en: You are offline. Go online to send messages…
uk: Ви не в мережі. Увійдіть в мережу, щоб надсилати повідомлення…

en: You can join this group chat instead: %s
uk: Замість цього ви можете приєднатися до цього групового чату: %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
uk: Вам слід з’єднати ваш обліковий запис, щоб взяти участь у груповій балачці.

en: You can see the contact's online status
uk: Ви можете бачити онлайн статус контакту

en: You cancelled the transfer
uk: Ви скасували переказ

en: You cannot add yourself to your contact list.
uk: Ви не можете додати себе до списку контактів.

en: You cannot see this contact's online status
uk: Ви не бачите онлайн-статус цього контакту

en: You can’t send private messages to contacts if they are offline.
uk: Ви не можете надсилати приватні повідомлення контактам, якщо вони не в мережі.

en: You don't share your status with this contact
uk: Ви не ділитеся своїм статусом з цим контактом

en: You have been banned
uk: Вас заблоковано

en: You have been banned by %s
uk: Вас було заблоковано %s

en: You have been invited to %s
uk: Вас запрошено на %s

en: You have been kicked
uk: Вас було виключено

en: You have been kicked by %s
uk: Вас вдарили ногою %s

en: You have been removed from this group chat
uk: Вас було видалено з цього групового чату

en: You have been removed from this group chat by %s
uk: Вас було видалено з цього групового чату на %s

en: You have insufficient permissions
uk: У вас недостатньо дозволів

en: You have left due to an error
uk: Ви пішли через помилку

en: You have to be connected to create a group chat.
uk: Щоб створити груповий чат, ви повинні бути підключені до мережі.

en: You have to invite people so they can join
uk: Ви повинні запросити людей, щоб вони могли приєднатися

en: You left this group chat
uk: Ви покинули цей груповий чат

en: You may need an invite to join this group chat again, if you choose to leave it permanently.
uk: Вам може знадобитися запрошення, щоб знову приєднатися до цього групового чату, якщо ви вирішите залишити його назавжди.

en: You need Owner permission to change the configuration
uk: Для зміни конфігурації потрібен дозвіл Власника

en: You now have the following hats: %s
uk: Тепер у вас є такі шапки: %s

en: You requested to see this contact's online status
uk: Ви надіслали запит на перегляд онлайн-статусу цього контакту

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
uk: Для цього контакту ви будете вимкнені з мережі і не отримуватимете подальших повідомлень.

en: Your Nickname
uk: Ваш нікнейм

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
uk: Ваша XMPP-адреса (наприклад, user@example.org)

en: Your account has has been removed successfully.
uk: Ваш обліковий запис успішно видалено.

en: Your affiliations to this group chat have been removed
uk: Ваша приналежність до цього групового чату була видалена

en: Your chat history database has been migrated successfully.
uk: Вашу базу даних історії чату успішно перенесено.

en: Your chat history is being migrated.
    This may take a while…
uk: Ваша історія чату мігрує.
    Це може зайняти деякий час…

en: Your connection to the server is secured by this certificate
uk: Ваше з'єднання з сервером захищене цим сертифікатом

en: Your message can not be sent until you are connected.
uk: Ваше повідомлення не може бути відправлене до встановлення з'єднання.

en: Your messages have been exported successfully
uk: Ваші повідомлення успішно експортовано

en: Your password
uk: Ваш пароль

en: Your password has successfully been changed.
uk: Ваш пароль успішно змінено.

en: Your public key or authentication certificate
uk: Ваш відкритий ключ або сертифікат автентифікації

en: Your roles in this group chat have been removed
uk: Ваші ролі в цьому груповому чаті було видалено

en: Your server does not offer a group chat service. Please specify the address of a different server.
uk: Ваш сервер не пропонує послугу групового чату. Будь ласка, вкажіть адресу іншого сервера.

en: Your service offers the following features
uk: Ваш сервіс пропонує наступні можливості

en: ZIP files
uk: ZIP-файли

en: ZZZZzzzzzZZZZZ
uk: ZZZZZZZZZZZZZZ

en: [read more]
uk: [читати далі]

en: _Abort
uk: _Перервати

en: _About
uk: _Про Gajim

en: _Accept
uk: _Прийняти

en: _Add to Trusted Certificates
uk: Додати до довірених сертифікатів

en: _Address
uk: Адреса

en: _Advanced Settings
uk: Розширені налаштування

[ctx: User status]
en: _Available
uk: _Доступно

en: _Back
uk: _Назад

en: _Block
uk: _Заблокувати

[ctx: User status]
en: _Busy
uk: _Зайнято

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Clear Devices
uk: Очистити пристрої

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Command
uk: _Команда

en: _Connect
uk: Підключитися

en: _Connect Anyway
uk: _Підключись у будь-якому випадку

en: _Copy Link
uk: Скопіювати посилання

en: _Create
uk: Створити

en: _Decline
uk: Відхилення

en: _Delete
uk: Видалити

en: _Destroy
uk: _Знищити

en: _Disable Account
uk: Вимкнути обліковий запис

en: _Do not ask me again
uk: Більше _не питати мене

en: _Edit
uk: _Правка

en: _Features
uk: Особливості

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
uk: _Можна побалакати

en: _Hide (Tray Icon)
uk: Приховати (піктограма в лотку)

en: _Host
uk: Ведучий

en: _Hostname
uk: Ім'я хоста

en: _Import
uk: Імпортувати

en: _Join
uk: При_єднатися

en: _Join Support Chat
uk: Приєднатися до чату підтримки

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Сочетания клавиш на клавиатуре

en: _Later
uk: _Пізніше

en: _Leave
uk: _Покинути

en: _Log In
uk: Увійдіть

en: _Minimize
uk: Згорнути

en: _Moderate
uk: _Видалити

en: _Name
uk: ім'я

en: _No
uk: Ні.

[ctx: User status]
en: _Not Available
uk: _Недоступно

en: _OK
uk: _Гаразд

en: _Offline
uk: _Поза мережею

en: _Overwrite
uk: Перезаписати

en: _Please choose a provider
uk: Будь ласка, оберіть провайдера

en: _Port
uk: _Порт

en: _Privacy Policy (Online)
uk: Політика конфіденційності (онлайн)

en: _Purge
uk: _Очистити

en: _Quit
uk: _Вийти

en: _Re-Login
uk: Повторний вхід

en: _Remember my decision
uk: Пам'ятайте моє рішення

en: _Remove
uk: В_илучити

en: _Report Spam
uk: Повідомити про спам

en: _Request
uk: Запит

en: _Reset Value
uk: _Скинути значення

en: _Retract
uk: _Відкликати

en: _Save
uk: Зберегти

en: _Search
uk: _Пошук

en: _Select
uk: _Вибрати

en: _Send
uk: _Надіслати

en: _Show Certificate
uk: Показати сертифікат

en: _Sign Up
uk: Зареєструватися

en: _Stop Sharing
uk: Припинити ділитися

en: _Subscribe
uk: _Підписатися

en: _Type
uk: Тип

en: _Unblock
uk: Розблокувати

en: _Unregister account from service
uk: Видалити обліковий запис з сервісу

en: _Unsubscribe
uk: _Скасувати підписку

en: _Username
uk: _ім'я користувача

en: _View Certificate
uk: _Сертифікат перегляду

en: _Wiki (Online)
uk: _Wiki (Онлайн)

en: accuracy
uk: точність

en: alt
uk: висота

en: and NOT authenticated
uk: і НЕ уповноваженим

en: and authenticated
uk: і уповноваженим

en: area
uk: зона

en: audio input
uk: аудіо вхід

en: audio output
uk: аудіо вихід

en: bearing
uk: пеленг

en: bold
uk: жирний

en: building
uk: будівля

en: cairo Version: %s
uk: cairo Версія: %s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
uk: чат; обмін повідомленнями; im; xmpp; voip;

en: column
uk: колонка

en: country
uk: країні

en: countrycode
uk: код країни

en: datum
uk: характеристика

en: description
uk: опис

en: error
uk: помилка

en: floor
uk: поверх

en: invites you to join a group chat
uk: запрошують Вас до балачки

en: is composing a message…
uk: пише повідомлення…

en: is doing something else
uk: робить щось інше

en: italic
uk: курсив

en: last seen: %s
uk: останній раз бачили: %s

en: lat
uk: широта

en: libsoup Version: %s
uk: libsoup Версія: %s

en: locality
uk: місцевість

en: lon
uk: довгота

en: or
uk: або

en: paused composing a message
uk: призупинив (призупинила) створення повідомлення

en: postalcode
uk: поштовий індекс

en: pycairo Version: %s
uk: Версія pycairo: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
uk: python-nbxmpp Версія: %s

en: region
uk: регіон

en: room
uk: кімната

en: speed
uk: швидкість

en: street
uk: вулиця

en: strike
uk: страйк

en: text
uk: текст

en: timestamp
uk: мітка часу

en: video input
uk: відео вхід

en: {nick} has left due to an error{reason}
uk: {nick} пішов через помилку{reason}

en: {nick} has left{reason}
uk: {nick} пішов.{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
uk: {nick} тепер відома як {new_nick}

en: {nick} is now {show}
uk: {nick} зараз {show}

en: {nick} is now {show}{status}
uk: {nick} зараз {show}{status}

en: …or drop it here
uk: ...або киньте сюди.
