Gajim - en to pt_BR translation catalogue (1443 entries)

en:  (Video Call)
pt_BR:  (Videochamada)

en:  (Voice Call)
pt_BR:  (Chamada de Voz)

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
pt_BR: %(contact)s recusou o convite para %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
pt_BR: %(contact)s convidou você para %(chat)s

en: %(count)s messages from %(participant)s will be moderated.
    Why do you want to moderate these messages?
pt_BR: %(count)s mensagens de %(participant)s serão moderadas.
    Por que você deseja moderar estas mensagens?

en: %(days)s days, %(hours)s hours
pt_BR: %(days)s dias, %(hours)s horas

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
pt_BR: %(minutes)s min %(seconds)s

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
pt_BR: %(name)s %(jid)s sugeriu que eu adicionasse você à minha lista de contatos.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
pt_BR: %(name)s (%(jid)s) gostaria de adicionar alguns contatos à sua lista de contatos.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
pt_BR: %(name)s (%(jid)s) gostaria de excluir alguns contatos da sua lista de contatos.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
pt_BR: %(name)s (%(jid)s) gostaria de modificar alguns contatos em sua lista de contatos.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
pt_BR: %(name)s cancelou a transferência (%(reason)s)

en: %(nick)s has been banned by %(actor)s
pt_BR: %(nick)s foi banido por %(actor)s

en: %(nick)s has been kicked by %(actor)s
pt_BR: %(nick)s foi expulso(a) por %(actor)s

en: %(nick)s is now %(affiliation)s of this group chat
pt_BR: %(nick)s agora é %(affiliation)s deste bate-papo em grupo

en: %(number)s min ago | %(number)s mins ago
pt_BR[0]: %(number)s minuto atrás
pt_BR[1]: %(number)s minutos atrás

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
pt_BR: %(owner_or_admin_or_member)s deste bate-papo em grupo

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
pt_BR: %(progress)s %% (%(time)s restante)

en: %(received)s of %(max)s
pt_BR: %(received)s de %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
pt_BR: Criptografia %(type)s está ativa %(authenticated)s.

en: %(user)s is now %(role)s of this group chat
pt_BR: %(user)s agora é %(role)s deste bate-papo em grupo

en: %(user)s now has the following hats: %(hats)s
pt_BR: %(user)s agora tem os seguintes chapéus: %(hats)s

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
pt_BR: %s (Você)

en: %s and %s are typing…
pt_BR: %s e %s estão digitando…

en: %s can be joined by invite only.
pt_BR: %s só é possível ingressar por convite.

en: %s has been banned
pt_BR: %s foi banido(a)

en: %s has been invited to this group chat
pt_BR: %s foi convidado(a) para este bate-papo em grupo

en: %s has been kicked
pt_BR: %s foi expulso(a)

en: %s has been removed from this group chat
pt_BR: %s foi removido(a) deste bate-papo em grupo

en: %s has joined
pt_BR: %s entrou

en: %s is a file but it should be a directory
pt_BR: %s é um arquivo, mas deveria ser um diretório

en: %s is already in your contact list
pt_BR: %s já está em sua lista de contatos

en: %s is calling
pt_BR: %s está chamando

en: %s is not a valid loglevel
pt_BR: %s não é um nível de gravação (loglevel) válido

en: %s is typing…
pt_BR: %s está digitando…

en: %s of %s
pt_BR: %s de %s

en: %s participants are typing…
pt_BR: %s participantes estão digitando…

en: %s stopped sharing their status
pt_BR: %s parou de compartilhar seu status

en: %s stopped the transfer
pt_BR: %s interrompeu a transferência

en: %s wants to add you.
pt_BR: %s quer te adicionar.

[ctx: positive longitude]
en: %sE
pt_BR: %sL

[ctx: negative longitude]
en: %sW
pt_BR: %sO

en: '@' is missing in address. Are you sure this is correct?
pt_BR: '@' está faltando no endereço. Tem certeza de que está correto?

en: (changed by %s)
pt_BR: (modificado por %s)

en: (reason: %s)
pt_BR: (motivo: %s)

en: (reason: affiliation changed)
pt_BR: (motivo: filiação modificada)

en: (reason: group chat configuration changed to members-only)
pt_BR: (motivo: a configuração do bate-papo em grupo mudou para aceitar apenas membros)

en: (reason: system shutdown)
pt_BR: (motivo: desligamento do sistema)

en: 1 Day
pt_BR: 1 Dia

en: 1 Month
pt_BR: 1 Mês

en: 1 Week
pt_BR: 1 Semana

en: 1 Year
pt_BR: 1 Ano

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: 2 Days
pt_BR: 2 Dias

en: 2 hours
pt_BR: 2 horas

en: 3 Months
pt_BR: 3 Meses

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 6 Months
pt_BR: 6 Meses

en: 8 hours
pt_BR: 8 horas

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
pt_BR: <b>"%(title)s"</b> por <i>%(artist)s</i>
    de <i>%(source)s</i>

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
pt_BR: <b>Endereço XMPP</b>
    &lt;usuário@domínio/recurso&gt; (somente esse recurso corresponde)
    &lt;usuário@domain&gt; (qualquer recurso corresponde)
    &lt;domínio/recurso&gt; (somente esse recurso corresponde)
    &lt;domínio&gt; (o próprio domínio corresponde, assim como qualquer usuário@domínio ou domínio/recurso)

en: A Group Chat needs at least one Owner
pt_BR: Um Bate-papo em Grupo precisa de pelo menos um Dono

en: A feature comparison of various providers
pt_BR: Uma Comparação de Recursos de Vários Provedores

en: A fully-featured XMPP chat client
pt_BR: Um cliente de bate-papo XMPP completo

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
pt_BR: Uma lista das palavras (separada por ponto-e-vírgula) que serão destacadas nas conversas em grupo.

en: A new group chat has been created
pt_BR: Uma nova conversa em grupo foi criada

en: A restart may be required for some settings to take effect
pt_BR: Uma reinicialização pode ser necessária para que algumas configurações entrem em vigor

en: A setting not related to privacy has been changed
pt_BR: Uma configuração não relacionada à privacidade foi alterada

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
pt_BR: Preferências da API. Valores possíveis: 'http', 'iq'

[ctx: User status]
en: A_way
pt_BR: A_usente

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Abuse
pt_BR: Abuso

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Accept all Contact Requests
pt_BR: Aceite todas as Solicitações de Contato

en: Account
pt_BR: Conta

en: Account %(name)s is still connected
    All chat and group chat windows will be closed.
pt_BR: A conta %(name)s ainda está conectada
    Todas as conversas e janelas de bate-papo em grupo serão fechadas.

en: Account Added
pt_BR: Conta Adicionada

en: Account Name...
pt_BR: Nome da Conta...

en: Account Removal Failed
pt_BR: Falha na Remoção da Conta

en: Account Removed
pt_BR: Conta Removida

en: Account Wizard
pt_BR: Assistente de Conta

en: Account disabled
pt_BR: Conta desativada

en: Account exists already
pt_BR: Esta conta já existe

en: Account has been added successfully
pt_BR: Conta foi adicionada com sucesso

en: Account has to be connected
pt_BR: Conta deve estar conectada

en: Account is being created
pt_BR: Conta está sendo criada

en: Account: %s
pt_BR: Conta: %s

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Action on Close
pt_BR: Ação ao Fechar

en: Action when closing Gajim’s window
pt_BR: Ação ao fechar a janela do Gajim

en: Actions for "%s"
pt_BR: Ações para "%s"

en: Activate
pt_BR: Ativado

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Activity Feed
pt_BR: Feed de Atividade

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Account
pt_BR: Adicionar Conta

en: Add Contact
pt_BR: Adicionar Contato

en: Add Contact to New Group?
pt_BR: Adicionar Contato ao Novo Grupo?

en: Add Contact…
pt_BR: Adicionar Contato…

en: Add Entry
pt_BR: Adicionar Entrada

en: Add Files…
pt_BR: Adicionar Arquivos…

en: Add Group…
pt_BR: Adicionar Grupo…

en: Add Proxy
pt_BR: Adicionar Proxy

en: Add Reaction…
pt_BR: Adicionar Reação…

en: Add Setting
pt_BR: Adicionar Configuração

en: Add Workspace
pt_BR: Adicionar Workspace

en: Add a checkmark to received messages
pt_BR: Adicionar uma marca-de-seleção às mensagens recebidas

en: Add a name and color for your account
pt_BR: Adicione um nome e uma cor para sua conta

en: Add a setting you would like to change
pt_BR: Adicionar uma configuração que você gostaria de mudar

en: Add new Theme
pt_BR: Adicionar novo Tema

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
pt_BR: Adicionar este certificado à lista de certificados confiáveis

en: Add to Group
pt_BR: Adicionar em Grupo

en: Added %(count)s contact | Added %(count)s contacts
pt_BR[0]: Contato adicionado %(count)s
pt_BR[1]: Contatos adicionados %(count)s

en: Additionally, you will lose your administrator affiliation.
pt_BR: Além disso, você irá perder sua filiação de administrador.

en: Additionally, you will lose your owner affiliation.
pt_BR: Além disso, você irá perder sua filiação de proprietário(a).

en: Address
pt_BR: Endereço

[ctx: Profile]
en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address does not belong to a group chat server
pt_BR: O endereço não pertence a um servidor de bate-papo

en: Administration
pt_BR: Administração

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
pt_BR: Administrador(a)

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
pt_BR: Administradores

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
pt_BR: Editor Avançado de Configuração (ACE)

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações Avançadas

en: Advanced settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Affiliation
pt_BR: Afiliação

en: Affiliations
pt_BR: Afiliações

en: Affiliations of %(nick)s to this group chat have been removed
pt_BR: Filiações de %(nick)s para este bate-papo em grupo foram removidas

en: After
pt_BR: Depois

en: All
pt_BR: Todos(as)

en: All Accounts
pt_BR: Todas as Contas

en: All Chat States
pt_BR: Todos os Status de Bate-papo

en: All Chats
pt_BR: Todas as Conversas

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: All hats of %s have been removed
pt_BR: Todos os chapéus de %s foram removidos

en: All of your hats have been removed
pt_BR: Todos os seus chapéus foram removidos

en: All other group chat participants can see your XMPP address
pt_BR: Todos os outros participantes do bate-papo em grupo podem ver seu endereço XMPP

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
pt_BR: Permite que o Gajim transmita informações úteis via D-Bus. Também permite que outros aplicativos controlem Gajim remotamente.

en: Alternate venue (optional)...
pt_BR: Ponto de referência (opcional)...

en: Always
pt_BR: Sempre

en: An Error Occurred
pt_BR: Um Erro Ocorreu

en: An entry with this XMPP Address already exists
pt_BR: Já existe uma entrada com este endereço XMPP

en: An error occurred
pt_BR: Um erro ocorreu

en: An error occurred during account creation
pt_BR: Um erro ocorreu durante a criação da conta

en: An error occurred while exporting your messages
pt_BR: Um erro ocorreu ao exportar suas mensagens

en: An error occurred while trying to change your password.
pt_BR: Um erro ocorreu ao alterar sua senha.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
pt_BR: Um erro ocorreu ao tentar criar um arquivo em %(path)s: %(error)s

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role} in group "{group}"
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar fazer {occupant_jid} {affiliation_or_role} no grupo "{group}"

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}
pt_BR: Um erro ocorreu ao tentar fazer {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}

en: And more...
pt_BR: E mais...

en: Anonymous login not supported
pt_BR: Login anônimo não suportado

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
pt_BR: Qualquer participante tem permissão de ver o seu endereço XMPP completo

en: Anyone can join
pt_BR: Qualquer um pode entrar/participar

en: Anyone can join this group chat
pt_BR: Qualquer pessoa pode entrar/participar neste/deste grupo de bate-papo

en: Application verification failure
pt_BR: Verificação do aplicativo falhou

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Archive Malformed
pt_BR: Arquivo Mal-formado

en: Archive corrupted
pt_BR: Arquivo corrompido

en: Archive empty
pt_BR: Arquivo vazio

en: Archive is malformed
pt_BR: Arquivo está malformado

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
pt_BR: Arquivando

en: Ask For Status Message on…
pt_BR: Solicite Mensagem de Status em…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
pt_BR: Perguntar antes de fechar um aba/janela de bate-papo em grupo.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
pt_BR: Pergunte antes de sair quando a janela de Gajim estiver fechada

en: Attention Message Received
pt_BR: Mensagem de Atenção Recebida

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Audio File
pt_BR: Arquivo de Áudio

en: Audio Input Device
pt_BR: Dispositivo de Entrada de Áudio

en: Audio test
pt_BR: Teste de áudio

en: Authentication aborted
pt_BR: Autenticação cancelada

en: Authentication currently not possible
pt_BR: A autenticação não é possível no momento

en: Authentication failed
pt_BR: Falha na autenticação

en: Authentication mechanism not supported
pt_BR: Mecanismo de autenticação não suportado

en: Authentication mechanism too weak
pt_BR: Mecanismo de autenticação muito fraco

en: Authority and issuer serial number mismatch
pt_BR: Incompatibilidade de número de série da autoridade e do emissor

en: Authority and subject key identifier mismatch
pt_BR: Incompatibilidade de identificador de chave de autoridade e assunto

en: Authors
pt_BR: Autores

en: Auto Away
pt_BR: Ausência Automática

en: Auto Not Available
pt_BR: Não Disponível Automático

en: Autodetect
pt_BR: Autodetectar

en: Automatic Status
pt_BR: Status Automático

en: Automatic Status Change
pt_BR: Modificar Status Automático

en: Automatic preview disabled
pt_BR: Visualização automática desativada

en: Automatic preview disabled (file too big)
pt_BR: Visualização automática desativada (arquivo muito grande)

en: Automatically accept all contact requests
pt_BR: Aceite automaticamente todas as solicitações de contato

en: Available
pt_BR: Disponível

[ctx: User status]
en: Available
pt_BR: Disponível

en: Avatar file size too big
pt_BR: Tamanho do arquivo de avatar muito grande

[ctx: User status]
en: Away
pt_BR: Ausente

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Ban
pt_BR: Banir

en: Ban %s
pt_BR: Banir %s

en: Ban…
pt_BR: Banir…

en: Before
pt_BR: Antes

en: Behaviour of Application Window
pt_BR: Comportamento da Janela do Aplicativo

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

en: Blind Trust
pt_BR: Confiança Cega

en: Blindly trust new devices until you verify them
pt_BR: Confiar cegamente em novos dispositivos até você verificá-los

en: Block
pt_BR: Bloquear

en: Block Contact?
pt_BR: Bloquear Contato?

en: Block Contact…
pt_BR: Bloquear Contato…

en: Block…
pt_BR: Bloquear…

[ctx: Configuration type]
en: Boolean
pt_BR: Booleano

[ctx: Contact subscription]
en: Both
pt_BR: Ambos

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Browse history by date
pt_BR: Navegar no histórico por data

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
pt_BR: Navegando %(address)s usando conta %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
pt_BR: Ocupado(a)

en: By closing this chat, you will leave "%s".
pt_BR: Ao fechar esta conversa, você irá sair de "%s".

en: CRL has expired
pt_BR: CRL expirou

en: CRL is not yet valid
pt_BR: CRL ainda não é válido

en: CRL signature failure
pt_BR: Assinatura CRL falhou

en: C_opy
pt_BR: C_opiar

en: Call
pt_BR: Chamar

en: Call Incoming
pt_BR: Chamada Chegando

en: Call Outgoing
pt_BR: Chamada Saindo

en: Call ended
pt_BR: Chamada finalizada

en: Call with %s
pt_BR: Chamada com %s

en: Calling (Video)…
pt_BR: Chamando (Vídeo)…

en: Calling…
pt_BR: Chamando…

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Download
pt_BR: Cancelar Download

en: Certificate
pt_BR: Certificado

en: Certificate Verification Failed
pt_BR: Falha na Verificação do Certificado

en: Certificate chain too long
pt_BR: Cadeia de certificados muito longa

en: Certificate has expired
pt_BR: Certificado expirou

en: Certificate is not yet valid
pt_BR: Certificado ainda não é válido

en: Certificate not trusted
pt_BR: Certificado não confiável

en: Certificate rejected
pt_BR: Certificado rejeitado

en: Certificate revoked
pt_BR: Certificado revogado

en: Certificate signature failure
pt_BR: Assinatura do certificado falhou

en: Change
pt_BR: Modificar

en: Change Nickname
pt_BR: Modificar Apelido

en: Change Nickname…
pt_BR: Modificar Apelido…

en: Change Password
pt_BR: Modificar Senha

en: Change Subject
pt_BR: Modificar Assunto

en: Change your account’s password, etc.
pt_BR: Modificar a senha da sua conta, etc.

en: Change your profile picture
pt_BR: Mude sua foto de perfil

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
pt_BR: Modificar seu status para 'Ausente' após um determinado período de tempo

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
pt_BR: Modificar seu status para 'Não disponível' após um determinado período de tempo

en: Changed by %s
pt_BR: Modificado por %s

en: Changing Password...
pt_BR: Modificando Senha...

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
pt_BR: Caractere a ser adicionado após o apelido, ao usar o auto preenchimento de apelido (guia), no bate-papo em grupo.

en: Chat
pt_BR: Conversa

en: Chat Banner: Background Color
pt_BR: Banner de Bate-papo: Cor de Fundo

en: Chat Banner: Foreground Color
pt_BR: Banner de Bate-papo: Cor de Primeiro Plano

en: Chat Banner: Text Font
pt_BR: Banner de Bate-papo: Fonte de Texto

en: Chat Details and Settings
pt_BR: Detalhes e Configurações da Conversa

en: Chat Type
pt_BR: Tipo de Conversa

en: Chats
pt_BR: Conversas

en: Chats from this account will use this workspace by default
pt_BR: Conversas desta conta irão usar este espaço de trabalho por padrão

en: Check For Updates
pt_BR: Verificar Atualizações

en: Check for Gajim updates periodically
pt_BR: Verifique as atualizações do Gajim periodicamente

en: Check for updates
pt_BR: Verifique se há atualizações

en: Check for updates periodically
pt_BR: Verifique se há atualizações periodicamente

en: Choose Device
pt_BR: Escolha o Dispositivo

en: Choose History Export Directory
pt_BR: Escolha o Diretório de Exportação do Histórico

en: Choose Sound
pt_BR: Escolha Som

en: Choose a color or select an image
pt_BR: Escolha uma cor ou selecione uma imagem

en: Choose a group…
pt_BR: Escolha um grupo…

en: Choose encryption
pt_BR: Escolha a criptografia

en: City
pt_BR: Cidade

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear File
pt_BR: Limpar Arquivo

en: Clear Sound
pt_BR: Limpar Som

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
pt_BR: Clique nas mensagens para selecioná-las
    (Ctrl + Clique Duplo para remover seleção)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
pt_BR: Clique nos contatos que você gostaria de convidar para este bate-papo em grupo.

en: Click to view location
pt_BR: Clique para ver a localização

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
pt_BR: Esquemas clicáveis juntamente com a lista pré-programada dos registrados pela IANA. Separados por espaço, letras minúsculas, sem dois pontos (:).

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close a chat by pressing the Escape key
pt_BR: Feche uma conversa pressionando a tecla Esc

en: Close with Escape
pt_BR: Fechar com Esc

en: Code snippet
pt_BR: Código snippet

en: Color
pt_BR: Cor

en: Command List
pt_BR: Lista de Comandos

en: Command executed successfully
pt_BR: Comando foi executado com sucesso

en: Commands
pt_BR: Comandos

en: Common Name (CN):
pt_BR: Nome comum (CN):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
pt_BR: Compare este código com o que aparece na tela do seu contato para garantir a segurança da sua conversa criptografada de ponta-a-ponta com %s.

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
pt_BR: Compare este código com o que aparece na tela do seu contato para garantir a segurança da sua conversa criptografada de ponta-a-ponta.

en: Complete
pt_BR: Completar

en: Completed
pt_BR: Finalizado

en: Composing Only
pt_BR: Apenas Escrevendo

en: Computer
pt_BR: Computador

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Configure logging system
pt_BR: Configurar sistema de registro atividades

en: Confirm Unencrypted Connection
pt_BR: Confirmar Conexão Não Criptografada

en: Confirm new password...
pt_BR: Confirme a nova senha...

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect on startup
pt_BR: Conectar na inicialização

en: Connecting
pt_BR: Conectando

en: Connecting to server...
pt_BR: Conectando ao servidor...

en: Connecting...
pt_BR: Conectando...

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Connection Error
pt_BR: Erro de Conexão

en: Connection failed
pt_BR: Conexão falhou

en: Connection with %s could not be established.
pt_BR: A conexão com %s não pôde ser estabelecida.

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Contact Connected
pt_BR: Contato Conectado

en: Contact Disconnected
pt_BR: Contato Desconectado

en: Contact Information
pt_BR: Informações do Contato

en: Contact Infos
pt_BR: Informações do Contato

en: Contact List
pt_BR: Lista de Contatos

en: Contact List Exchange
pt_BR: Troca de Itens na Lista de Contatos

en: Contact Removed
pt_BR: Contato Removido

en: Contact Request
pt_BR: Solicitação de Contato

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
pt_BR: Conversa: Cor do Apelido (Entrando)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
pt_BR: Conversa: Cor do Apelido (Saindo)

en: Conversation: Text Color
pt_BR: Conversa: Cor do Texto

en: Conversation: Text Font
pt_BR: Conversa: Fonte de Texto

en: Conversations
pt_BR: Conversas

en: Conversations are not stored on the server
pt_BR: As conversas não são armazenadas no servidor

en: Conversations are stored on the server
pt_BR: As conversas são armazenadas no servidor

en: Copy
pt_BR: Copiar

[ctx: Message row action]
en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy Address
pt_BR: Copiar Endereço

en: Copy Text
pt_BR: Copiar Texto

en: Copy XMPP Address
pt_BR: Copiar Endereço XMPP

en: Copy XMPP Address/Email
pt_BR: Copiar Endereço XMPP/E-mail

en: Copy code snippet
pt_BR: Copiar código snippet

en: Copy to clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Could Not Save File
pt_BR: Não foi Possível Salvar o Arquivo

en: Could not access file
pt_BR: Não foi possível acessar o arquivo

en: Could not find any messages for this participant.
pt_BR: Não foi possível encontrar nenhuma mensagem para este participante.

en: Could not open file (%s)
pt_BR: Não foi possível abrir arquivo (%s)

en: Could not save file to selected directory.
pt_BR: Não foi possível salvar arquivo no diretório selecionado.

en: Could not select file or folder
pt_BR: Não foi possível selecionar arquivo ou pasta

en: Could not update providers list
pt_BR: Não foi possível atualizaar lista de provedores

en: Country
pt_BR: País

en: Create Account
pt_BR: Criar Conta

en: Create Group Chat
pt_BR: Criar Bate-papo em Grupo

en: Create Group Chat…
pt_BR: Criar Bate-Papo em Grupo…

en: Create New Account
pt_BR: Criar Nova Conta

en: Creating Account...
pt_BR: Criando Conta...

en: Credentials expired
pt_BR: As credenciais expiraram

en: D-Bus Interface
pt_BR: Interface D-Bus

en: Dark Theme
pt_BR: Tema Escuro

en: Database Migration
pt_BR: Migração de Banco de Dados

en: Database migration failed
pt_BR: Migração de Base de Dados falhou

en: Deactivated
pt_BR: Desativado

en: Debug Logging
pt_BR: Registro de Depuração

en: Decline
pt_BR: Recusar

en: Decrease playback speed
pt_BR: Diminuir velocidade de reprodução

en: Default Encryption
pt_BR: Criptografia Padrão

en: Default Sync Threshold
pt_BR: Limite de sincronização padrão

en: Default Workspace
pt_BR: Espaço de Trabalho Padrão

en: Default device
pt_BR: Aparelho padrão

en: Default for chats and private group chats
pt_BR: Padrao de chats e grupos privados

en: Default for new group chats
pt_BR: Padrao para novos grupos de chats

en: Default for new public group chats
pt_BR: Padrao para novos grupos publicos de chats

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Delete Fingerprint?
pt_BR: Excluir Impressão Digital?

en: Delete Message Locally?
pt_BR: Excluir mensagem localmente?

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
pt_BR: Excluir mensagens localmente…

en: Delete Node?
pt_BR: Excluir Nó?

en: Delete Theme?
pt_BR: Excluir Tema?

en: Deny
pt_BR: Negar

en: Deny all contact requests
pt_BR: Rejeitar todas as solicitações de contato

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Destroy This Chat
pt_BR: Destruir este Chat

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Device "%s"
pt_BR: Aparelho "%s"

en: Devices
pt_BR: Aparelhos

en: Dictionary URL is missing a "%s"
pt_BR: Está faltando um "%s" na URL do diretório

en: Direct Messages
pt_BR: Mensagens Diretas

en: Direct Message…
pt_BR: Mensagem Direta…

en: Directory
pt_BR: Diretório

en: Directory "%s" is not writable. You do not have the proper permissions to create files in this directory.
pt_BR: O diretório "%s" não pode ser escrito. Você não tem as permissões adequadas para criar arquivos neste diretório.

en: Directory Not Writable
pt_BR: Diretório Não é Gravável

en: Disable Account?
pt_BR: Desabilitar Conta?

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Disabled in Preferences
pt_BR: Desabilitado em Preferências

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
pt_BR: Exibir informação sobre a mídia que está sendo reproduzida no seu sistema.

en: Disclose information about the operating system you currently use
pt_BR: Exibir informações sobre o sistema operacional que você está usando

en: Disclose the time of your last activity
pt_BR: Divulgar a hora de sua última atividade

en: Discover Services…
pt_BR: Descobrir Serviços…

en: Do you accept this request (account: %s)?
pt_BR: Você aceita esse pedido (conta: %s)?

en: Do you accept this request?
pt_BR: Você aceita a solicitação?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
pt_BR: Voce realmene deseja remover todas as mensagens de chat do Gajim?
    Aviso: esta operacao nao pode ser desfeita!
    Gajim ira fechar apos.

en: Do you want to delete this PEP node?
pt_BR: Você quer excluir este nó PEP?

en: Do you want to delete this theme?
pt_BR: Você quer excluir este tema?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
pt_BR: Você quer instalar sobre a versao atual?

en: Do you want to remove "%(group)s"?
pt_BR: Você deseja remover "%(group)s"?

en: Do you want to remove all chat history for this chat?
pt_BR: Você quer remover todo o histórico desta conversa?

en: Do you want to remove this chat including its chat history?
pt_BR: Você quer remover esta conversa, incluindo seu histórico?

en: Do you want to remove this proxy?
pt_BR: Você quer remover este proxy?

en: Do you want to retract this message?
    Please note that retracting a message does not guarantee that your provider or your contact’s device will remove it.
pt_BR: Você deseja retirar esta mensagem?
    Por favor note que retirar uma mensagem não garante que seu provedor ou o dispositivo do seu contato irá removê-la.

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
pt_BR: Você deseja cancelar também o registro sua conta em <b>%s</b>?

en: Doing so will permanently delete this Fingerprint
pt_BR: Fazer isso irá deletar esta Impressão Digital permanentemente

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Downloaded %s messages
pt_BR: Baixadas %s Mensagens

en: Draft: %s
pt_BR: Rascunho: %s

en: Drop files here
pt_BR: Solte arquivos aqui

en: Edit display name…
pt_BR: Editar nome de exibição…

en: Edit your message (Esc to cancel)…
pt_BR: Edite sua mensagem (Esc para cancelar)…

en: Edit…
pt_BR: Editar…

en: Either a custom URL with %%s in it (where %%s is the word/phrase) or "WIKTIONARY" (which means use Wikitionary).
pt_BR: Uma URL personalizada com %%s (onde %%s é a palavra/frase) ou "WIKTIONARY" (que significa: use o Wikitionary).

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Emoji Shortcodes
pt_BR: Atalhos para Emojis

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Enable KeepassXC Integration
pt_BR: Habilitar Integração com KeepassXC

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
pt_BR: Permite que o Gajim meça o tempo ocioso do seu computador para definir seu Status automaticamente

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
pt_BR: Permite que o Gajim verifique a ortografia enquanto digita

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
pt_BR: Permite que o Gajim armazene senhas com segurança em vez de armazená-las em texto sem formatação

en: Encrypted (%s)
pt_BR: Criptografado (%s)

en: Encrypting file…
pt_BR: Criptografando arquivo…

en: Encryption (OMEMO)
pt_BR: Criptografia (OMEMO)

en: Encryption Error
pt_BR: Erro de Criptografia

en: Encryption error
pt_BR: Erro de criptografia

en: Encryption is not available in private chats
pt_BR: Criptografia não está disponível em conversas privadas

en: Encryption method to use unless overridden on a per-contact basis
pt_BR: Método de criptografia para usar a menos que alterado por contato

en: Encryption required
pt_BR: Criptografia requerida

en: End call
pt_BR: Finalizar Chamada

en: Endpoint for retrieving a list of providers for sign up
pt_BR: Ponto de saída para recuperar uma lista de provedores para registro

en: Enter a password to join this chat
pt_BR: Coloque a senha para se juntar a este chat

en: Enter group name
pt_BR: Inserir nome do grupo

en: Enter new contact name
pt_BR: Inserir novo nome de contato

en: Enter new password...
pt_BR: Digite uma nova senha...

en: Enter your new nickname
pt_BR: Inserir seu novo apelido

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
pt_BR: Insira seu apelido. isso sera como seu nome sera exibido aos seus contatos.

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Loading Image
pt_BR: Erro Carregando a Imagem

en: Error opening file
pt_BR: Erro abrindo arquivo

en: Error while Exporting
pt_BR: Erro enquanto Exportando

en: Error while processing image
pt_BR: Erro ao processar a imagem

en: Error while receiving search results.
pt_BR: Erro ao receber resultados da busca.

en: Error while retrieving search form.
pt_BR: Erro ao recuperar o formulário de busca.

en: Error while uploading avatar
pt_BR: Erro ao enviar avatar

en: Error: %s
pt_BR: Erro: %s

en: Event
pt_BR: Evento

en: Everyone
pt_BR: Todos

en: Everything
pt_BR: Tudo

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Execute Command…
pt_BR: Executar Comando…

en: Executing…
pt_BR: Executando…

en: Expires on:
pt_BR: Expira em:

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export CSV
pt_BR: Exportar CSV

en: Export Chat History
pt_BR: Exportar Historico de Chat

en: Export Contacts
pt_BR: Exportar Contatos

en: Export Finished
pt_BR: Exportação finalizada

en: Export History…
pt_BR: Exportar Histórico de Chat…

en: Export your chat history from Gajim
pt_BR: Exportar seu histórico de chat do Gajim

en: Exporting History...
pt_BR: Exportando histórico...

en: Exporting your messages...
pt_BR: Exportando suas mensagens...

en: Export…
pt_BR: Exportar…

en: Extended Address
pt_BR: Complemento

en: Failed to Configure Group Chat
pt_BR: Falha ao Configurar Chat de Grupo

en: Failed to Create Group Chat
pt_BR: Falha ao Criar Chat em Grupo

en: Failed to Join Group Chat
pt_BR: Falha ao Entrar no Chat em Grupo

en: Failed to generate avatar.
pt_BR: Falhar ao gerar avatar.

en: Fake audio output
pt_BR: Saída de áudio falsa

en: Features
pt_BR: Recursos

en: Feedback
pt_BR: Comentários

en: Female
pt_BR: Fêmea

en: Fetching messages…
pt_BR: Recuperando mensagens…

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File Offered…
pt_BR: Arquivo Oferecido…

en: File Preview
pt_BR: Pré-visualização de Arquivo

en: File Size Limit
pt_BR: Limite de Tamanho de Arquivo

en: File Transfer
pt_BR: Transferência de Arquivos

en: File Transfer Cancelled
pt_BR: Transferência de Arquivos Cancelada

en: File Transfer Completed
pt_BR: Transferência do arquivo completa

en: File Transfer Stopped
pt_BR: Transferência do arquivo parada

en: File Verification Failed
pt_BR: Verificação de Arquivo Falhou

en: File corrupted during transfer
pt_BR: Arquivo corrompido durante transferência

en: File does not exist
pt_BR: O arquivo não existe

en: File is empty
pt_BR: O arquivo está vazio

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
pt_BR: O arquivo é grande demais, o tamanho máximo de arquivo permitido é: %s

en: File too big
pt_BR: Arquivo muito grande

en: File: %s
pt_BR: Arquivo: %s

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter Chats
pt_BR: Filtrar Conversas

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Filters (active)
pt_BR: Filtros (ativos)

en: Fingerprint for this Device
pt_BR: Impressão Digital para este Dispositivo

en: Fingerprints
pt_BR: Impressões Digitais

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
pt_BR: Terminou de sincronizar o histórico do bate-papo:
    %s mensagens baixadas

en: Folder: %s
pt_BR: Pasta: %s

en: For example: "Julia is now online"
pt_BR: Por exemplo: "Julia está online"

en: Force Bookmark 2 usage
pt_BR: Força o uso de Bookmark versão 2

en: Forever
pt_BR: Para Sempre

en: Forget Group Chat
pt_BR: Esquecer Bate-Papo em Grupo

en: Forget this Group Chat?
pt_BR: Esquecer este Bate-Papo em Grupo?

en: Format error in CRL's lastUpdate field
pt_BR: Erro de formato no campo lastUpdate do CRL

en: Format error in CRL's nextUpdate field
pt_BR: Erro de formato no campo nextUpdate do CRL

en: Format error in certificate's notAfter field
pt_BR: Erro de formato nos certificados no campo notAfter

en: Format error in certificate's notBefore field
pt_BR: Erro de formato nos certificados no campo notBefore

en: Format your message
pt_BR: Formatar sua mensagem

en: Forward 10 seconds
pt_BR: 10 segundos à frente

en: Found %s contacts to import
pt_BR: Encontrados %s contatos para importar

[ctx: User status]
en: Free for Chat
pt_BR: Livre para Conversa

en: From
pt_BR: De

[ctx: Contact subscription]
en: From
pt_BR: De

en: Full Name
pt_BR: Nome completo

[ctx: Profile]
en: Full Name
pt_BR: Nome Completo

en: Fully-featured XMPP chat client
pt_BR: Cliente de chat XMPP com todos os recursos

en: GLib Version: %s
pt_BR: Versão do GLib: %s

en: GTK Version: %s
pt_BR: Versão do GTK+: %s

en: Gajim %s is available
pt_BR: Gajim %s está disponível

en: Gajim - Error
pt_BR: Gajim - Erro

en: Gajim Themes
pt_BR: Temas do Gajim

en: Gajim Update
pt_BR: Atualização do Gajim

en: Gajim Update Check
pt_BR: Verificação de Atualização do Gajim

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
pt_BR: Gajim almeja ser um cliente XMPP fácil de usar e completo em recursos. Converse com seus amigos ou família, compartilhe fotos e pensamentos facilmente ou discuta as notícias com seus grupos.

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
pt_BR: Gajim encontrou um erro.
    Por favor, nos ajude a corrigir este problema enviando este relatório.

en: Gajim is fully synchronized with the archive.
pt_BR: Gajim está totalmente sincronizado com o arquivo.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
pt_BR: O Gajim não conseguiu alcançar o servidor. Verifique seu endereço XMPP.

en: Gajim will now exit
pt_BR: Gajim sairá agora

en: Gathering information…
pt_BR: Reunindo informação…

en: Gender
pt_BR: Gênero

[ctx: Profile]
en: Gender
pt_BR: Gênero

en: General
pt_BR: Geral

en: Global Group Chat Search
pt_BR: Pesquisa de Conferência

en: Global Proxy
pt_BR: Proxy Global

en: Global Status
pt_BR: Status Global

en: Go
pt_BR: Ir

en: Grant Voice
pt_BR: Permitir Voz

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group Chat
pt_BR: Bate-papo em Grupo

en: Group Chat Details
pt_BR: Detalhes do Bate-Papo em Grupo

en: Group Chat Language
pt_BR: Idioma do Bate-Papo em Grupo

en: Group Chat Message Highlight
pt_BR: Mensagem destacada de conferência

en: Group Chat Message Received
pt_BR: Mensagem de conferência recebida

en: Group Chats
pt_BR: Conversas em Grupo

en: Group chat already exists
pt_BR: Conferência já existe

en: Group chat can be found via search
pt_BR: O grupo de bate-papo pode ser encontrado por meio de pesquisa

en: Group chat does not exist
pt_BR: A conferência não existe

en: Group chat has been destroyed
pt_BR: A conversa em grupo foi destruída

en: Group chat is closed
pt_BR: Bate-papo em grupo está fechado

en: Group chat is now fully anonymous
pt_BR: Agora a conversa em grupo é totalmente anônima

en: Group chat is now non-anonymous
pt_BR: Agora a conversa em grupo é não-anônima

en: Group chat is now semi-anonymous
pt_BR: Agora a conversa em grupo é semi-anônima

en: Group chat now does not show unavailable members
pt_BR: A conversa em grupo agora não mostra membros indisponíveis

en: Group chat now shows unavailable members
pt_BR: A conversa em grupo agora exibe membros indisponíveis

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
pt_BR: Autorização HTTP (%(method)s) para %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
pt_BR: Pedido de Autorização HTTP

en: HTTPS Verification
pt_BR: Verificação HTTPS

en: Hello, I am $name. %s
pt_BR: Olá, estou $name. %s

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Home
pt_BR: Início

en: How far back should the chat history be synchronized?
pt_BR: O quão para trás o histórico de conversas deve sincronizar?

en: How long Gajim should keep your chat history
pt_BR: Por quanto tempo o Gajim deve manter seu histórico de conversas

en: I can see contact's online status
pt_BR: Eu posso ver o status online do contato

en: I would like to add you to my contact list.
pt_BR: Por favor, eu gostaria de adicioná-lo à minha lista.

en: I would like to add you to my roster.
pt_BR: Eu gostaria de adiciona-lo à minha lista.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
pt_BR: Padrão da IEC diz que KiB = 1024 bytes e KB = 1000 bytes.

[ctx: Profile]
en: IM Address
pt_BR: Endereço IM

en: Identified Error
pt_BR: Erro Identificado

en: Idle Time
pt_BR: Tempo ocioso

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
pt_BR: Se ativado, o Gajim faz a janela piscar (comportamento padrão da maioria dos gerenciadores de janelas) ao manter eventos pendentes.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
pt_BR: Se habilitado, Gajim oferece o download de plugins hospedados em gajim.org

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
pt_BR: Se habilitado, Gajim ignorará os pedidos de atenção recebida ('wizz').

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
pt_BR: Se habilitado, Gajim tentará usar um servidor STUN ao usar Jingle. O da opção "stun_server", ou o dado pelo servidor XMPP.

en: Ignore Unknown Contacts
pt_BR: Ignorar contatos desconhecidos

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
pt_BR: Ignore tudo de contatos que não estão na lista de contatos

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Contacts
pt_BR: Importar Contatos

en: Import Contacts?
pt_BR: Importar Contatos?

en: Import Error
pt_BR: Erro de Importação

en: Import from Account
pt_BR: Importar de Conta

en: Import from File
pt_BR: Importar de arquivo

en: Import…
pt_BR: Importar…

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
pt_BR: Para escrever mensagens nesta conversa, você precisa solicitar voz primeiro.
    Um moderador irá processar seu pedido.

en: Incoming Call
pt_BR: Chamada recebida

en: Incoming Call (Video)
pt_BR: Chamada Recebida (Vídeo)

en: Increase playback speed
pt_BR: Aumentar velocidade de reprodução

en: Information
pt_BR: Informação

en: Insecure Connection
pt_BR: Conexão Insegura

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
pt_BR: Instale <tt>sentry-sdk</tt> para facilitar o reporte de problemas.

en: Install Plugin from ZIP-File
pt_BR: Instalar plugin de um arquivo zip

en: Install a keyring to store passwords on your system.
pt_BR: Instale um chaveiro para armazenar senhas no seu sistema.

en: Installation failed
pt_BR: Instalação falhou

[ctx: Configuration type]
en: Integer
pt_BR: Inteiro

en: Invalid Address
pt_BR: Endereço inválido

en: Invalid CA certificate
pt_BR: Certificado CA inválido

en: Invalid Name
pt_BR: Nome Inválido

en: Invalid Node
pt_BR: Nó Inválido

en: Invalid Server Name
pt_BR: Nome do servidor inválido

en: Invalid Stanza
pt_BR: Estrofe Inválida

en: Invalid XMPP Address
pt_BR: Endereço XMPP inválido

en: Invalid address: %s
pt_BR: Endereço inválido: %s

en: Invalid domain name
pt_BR: Nome de domínio inválido

en: Invitation
pt_BR: Convite

en: Invitation Declined
pt_BR: Convite Recusado

en: Invite
pt_BR: Convidar

en: Invite Contacts
pt_BR: Convidar Contatos

en: Invitees
pt_BR: Convidados

en: Is a microphone plugged in and accessible?
pt_BR: Há algum microfone conectado e acessível?

en: Issued by
pt_BR: Emitido por

en: Issued by
pt_BR: Emitido por

en: Issued on:
pt_BR: Emitido em:

en: Issued to
pt_BR: Emitido para

en: Issued to
pt_BR: Emitido para

en: JPEG files
pt_BR: Arquivos JPEG

en: Join
pt_BR: Junte-se

en: Join Group Chat
pt_BR: Ingressar numa conferência

en: Join Group Chat as…
pt_BR: Ingressar em Bate-Papo em Grupo como…

en: Join Group Chat?
pt_BR: Participar de Grupo de Bate-papo?

en: Join Groupchat…
pt_BR: Entrar em um grupo de bate-papo…

en: Joining Group Chat…
pt_BR: Entrando em Grupo de Bate-papo…

en: Joining…
pt_BR: Entrando…

en: Join…
pt_BR: Entrar…

en: Just now
pt_BR: Agora

en: Keep Chat History
pt_BR: Manter Histórico de Conversa

en: Key usage does not include certificate signing
pt_BR: O uso das chaves não inclui assinatura de certificado

en: Kick
pt_BR: Expulsar

en: Kick %s
pt_BR: Chutar %s

en: Kick…
pt_BR: Expulsar…

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Language: %s
pt_BR: Idioma: %s

en: Last seen: %s
pt_BR: Visto pela última vez: %s

en: Leave Group Chat?
pt_BR: Sair do Bate-Papo em Grupo?

en: Leave _Permanently
pt_BR: Sair_Permanentemente

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
pt_BR: Lista de hosts de envio (separados por vírgula), além de interfaces locais, para transferência de arquivo no caso de tradução de endereço/encaminhamento de porta.

en: Listing of providers
pt_BR: Lista de Provedores

en: Live Preview
pt_BR: Visualização Ao Vivo

en: Load Image
pt_BR: Carregar Imagem

en: Loading Avatar Failed
pt_BR: Upload do Avatar Falhou

en: Loading Preview…
pt_BR: Carregando pré-visualização…

en: Loading avatar image failed
pt_BR: Falha ao carregar imagem de avatar

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Local Time
pt_BR: Hora Local

en: Location at %s
pt_BR: Localização em %s

en: Log
pt_BR: Registro

en: Log In
pt_BR: Entrar

en: Log in with your credentials
pt_BR: Entrar com suas credenciais

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Look it up in _Dictionary
pt_BR: Procurar no _dicionário

en: Make Admin
pt_BR: Criar Admin

en: Make Member
pt_BR: Tornar Membro

en: Make Owner
pt_BR: Pôr Como Titular

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
pt_BR: Deixe seu perfil visível para todos ou só para seus contatos.

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Manage Proxies
pt_BR: Gerenciar Proxies

en: Manage Proxies...
pt_BR: Gerenciar proxies...

en: Manage Sounds
pt_BR: Gerenciar Sons

en: Manage Trust
pt_BR: Gerenciar Confiança

en: Manage your Devices…
pt_BR: Gerenciar seus Dispositivos…

en: Manually set the hostname for the server
pt_BR: Definir manualmente o nome de host para o servidor

en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como Lido

en: Mark as read
pt_BR: Marcar como lido

en: Maximum file size for preview downloads
pt_BR: Tamanho máximo de arquivo para visualização de downloads

en: Me
pt_BR: Eu

en: Media Playback
pt_BR: Reprodução de Mídia

en: Member
pt_BR: Membro

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
pt_BR: Membro

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
pt_BR: Membros

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
pt_BR: Apenas Membros

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message Receipts (✔)
pt_BR: Comprovantes de Recebimento (✔)

en: Message Received
pt_BR: Mensagem Recebida

en: Message Sent
pt_BR: Mensagem enviada

en: Message content unknown
pt_BR: Conteúdo da mensagem desconhecido

en: Message corrected. Original message:
    %s
pt_BR: <b>Mensagem corrigida. Mensagem original:</b>
    %s

en: Messages are archived on the server
pt_BR: As mensagens são arquivadas no servidor

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: Minutes until your status gets changed
pt_BR: Minutos até seu status mudar

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Missing necessary encryption plugin
pt_BR: Faltando plugin de criptografia necessário

en: Moderate Message?
pt_BR: Moderar Mensagem?

en: Moderate Messages?
pt_BR: Moderar Mensagens?

[ctx: Message row action]
en: Moderate all messages…
pt_BR: Moderar todas as mensagens…

[ctx: Group chat feature]
en: Moderated
pt_BR: Moderado

[ctx: Message row action]
en: Moderate…
pt_BR: Moderar…

en: Moderation
pt_BR: Moderação

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
pt_BR: Moderador(a)

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
pt_BR: Moderadores

en: Modify
pt_BR: Modificar

en: More infos at providers.xmpp.net
pt_BR: Mais informações em providers.xmpp.net

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Chat
pt_BR: Mover Conversa

en: Move Contact to New Group?
pt_BR: Mover Contato para Novo Grupo?

en: Move to Group
pt_BR: Mover para Grupo

en: Must be a port number
pt_BR: Precisa ser um número de porta

en: Mute Chat
pt_BR: Silenciar Conversa

en: Mute Sounds
pt_BR: Sons mudos

en: My Workspace
pt_BR: Minha Área de Trabalho

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name <b>default</b> is not allowed
pt_BR: Nome <b>default</b> não é permitido

en: Needs libspelling to be installed
pt_BR: Precisa que libspelling esteja instalado

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New Contact
pt_BR: Novo Contato

en: New Group
pt_BR: Novo Grupo

en: New Group…
pt_BR: Novo grupo…

en: New Search
pt_BR: Nova Busca

en: New Workspace
pt_BR: Nova Área de Trabalho

en: New message from
pt_BR: Nova mensagem de

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: Nickname contains invalid characters
pt_BR: O apelido contém caracteres inválidos

en: Nickname…
pt_BR: Apelido…

en: No
pt_BR: Não

en: No File Transfer available
pt_BR: Nenhuma transferência de arquivo disponível

en: No Messages Found
pt_BR: Nenhuma Mensagem Encontrada

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
pt_BR: Nenhuma Senha é Necessária

en: No Proxy
pt_BR: Sem Proxy

en: No Sync
pt_BR: Sem Sincronia

en: No Threshold
pt_BR: Sem Limite

en: No additional requirements
pt_BR: Sem requisitos adicionais

en: No automatic preview
pt_BR: Sem visualização automática

en: No commands available
pt_BR: Sem comandos disponíveis

en: No contact addresses published for this server.
pt_BR: Nenhum endereço de contato publicado para este servidor.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
pt_BR: Nenhum contato encontrado
    Você também pode digitar um endereço XMPP

en: No contacts found to import
pt_BR: Nenhum contato encontrado para importar

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
pt_BR: Não restam contatos.
    Você também pode digitar um endereço XMPP.

en: No devices found to encrypt this message to. Querying for devices now…
pt_BR: Nenhum dispositivo encontrado para criptografar esta mensagem. Buscando por dispositivos agora…

en: No devices online
pt_BR: Nenhum dispositivo online

en: No group assigned
pt_BR: Nenhum grupo atribuído

en: No info available
pt_BR: Nenhuma informação disponível

en: No results
pt_BR: Sem resultados

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Node
pt_BR: Nó

[ctx: Configuration description]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Contact subscription]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Gender]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
pt_BR: Nenhuma

[ctx: Group chat contact role]
en: None
pt_BR: Nenhuma

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
pt_BR: Não-Anônimo

en: Not Available
pt_BR: Não disponível

[ctx: User status]
en: Not Available
pt_BR: Não Disponível

en: Not Decided
pt_BR: Confiança Não Decidida

en: Not Joined
pt_BR: Não Conectado(a)

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
pt_BR: Não Moderado

en: Not accelerated
pt_BR: Não acelerado

en: Not available
pt_BR: Não disponível

en: Not connected
pt_BR: Não conectado

en: Not encrypted
pt_BR: Não criptografado

[ctx: Profile]
en: Note
pt_BR: Nota

en: Note to myself
pt_BR: Nota para mim

en: Note: Anonymous accounts are not possible with all providers
pt_BR: Nota: contas Anônimas não são permitidas em todos os provedores

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notify after update
pt_BR: Notificar após atualizar

en: Notify me when the automatic update was successful
pt_BR: Notificar quando a atualização automática foi bem-sucedida

en: Notify on all Messages
pt_BR: Notificar em todas as mensagens

[ctx: Switch]
en: Off
pt_BR: Desconectado

en: Offline
pt_BR: Desconectado

[ctx: Switch]
en: On
pt_BR: Conectado

en: One Month
pt_BR: Um mês

en: One Year
pt_BR: Um ano

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
pt_BR: Somente Administradores e Proprietários podem modificar a afiliação

en: Only moderators can see your XMPP address
pt_BR: Somente os moderadores podem ver seu endereço XMPP

en: Open
pt_BR: Abrir

[ctx: Group chat feature]
en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open Email Composer
pt_BR: Abrir Cliente de e-mail

en: Open Folder
pt_BR: Abrir Pasta

en: Open Link in _Browser
pt_BR: Abrir Link no _Navegador

en: Open as _Link
pt_BR: Abrir como _link

en: Open folder
pt_BR: Abrir pasta

en: OpenGL accelerated
pt_BR: Acelerado por OpenGL

en: Operating System
pt_BR: Sistema Operacional

[ctx: Profile]
en: Organisation
pt_BR: Organização

en: Organization (O):
pt_BR: Organização (O):

[ctx: Gender]
en: Other
pt_BR: Outro

en: Other devices connected with your account
pt_BR: Outros dispositivos conectados com sua conta

en: Others
pt_BR: Outros

en: Out of memory
pt_BR: Memória insuficiente

en: Outcasts
pt_BR: Excluídos

en: Overwrite Plugin?
pt_BR: Sobrescrever o Plugin?

en: Owner
pt_BR: Dono

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
pt_BR: Dono(a)

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
pt_BR: Proprietários

en: PEP Configuration
pt_BR: Configuração do PEP

en: PEP Node Not Removed
pt_BR: O nó PEP não foi removido

en: PEP Service Configuration (%s)
pt_BR: Configuração do serviço PEP (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
pt_BR: O nó PEP %(node)s não foi removido:
    %(message)s

en: PNG files
pt_BR: Arquivos PNG

en: Pango Version: %s
pt_BR: Versão do Pango: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
pt_BR: Participante

en: Participants
pt_BR: Participantes

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
pt_BR: Participantes

en: Participants Count
pt_BR: Contagem de Participantes

en: Participants asking for voice:
pt_BR: Participantes solicitando voz:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
pt_BR: Os participantes que entram neste grupo de bate-papo estão autorizados a enviar mensagens

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
pt_BR: Os participantes que entram neste grupo de bate-papo precisam solicitar permissão para enviar mensagens

en: Pass_word
pt_BR: _Senha

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Change Failed
pt_BR: Mudança de senha falhou

en: Password Changed
pt_BR: Senha Alterada

en: Password Required
pt_BR: Senha é obrigatória

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
pt_BR: Senha é Obrigatória

en: Passwords do not match
pt_BR: Senhas não conferem

en: Paste Last Input
pt_BR: Colar Última Entrada

en: Paste as Code Block
pt_BR: Colar como Bloco de Código

en: Paste as Quote
pt_BR: Colar como Citação

en: Pasting Content Failed
pt_BR: Falha ao Colar Conteúdo

en: Path length constraint exceeded
pt_BR: Limite de comprimento do caminho excedido

en: Pending
pt_BR: Pendentes

en: Pending Voice Requests
pt_BR: Pedidos de Voz Pendentes

en: Permanently
pt_BR: Permanentemente

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
pt_BR: Persistente

en: Personal notes about this contact
pt_BR: Notas pessoais sobre este contato

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone No.
pt_BR: Telefone.

en: Picture and Name
pt_BR: Foto e Nome

en: Pin Chat
pt_BR: Fixar Conversa

en: Pinned
pt_BR: Fixado

en: Play Sound
pt_BR: Reproduzir um som

en: Play Sounds
pt_BR: Reproduzir Sons

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
pt_BR: Tocar sons mesmo quando estiver Ausente, Ocupado, etc.

en: Play sounds to notify about events
pt_BR: Reproduzir sons para notificar sobre eventos

en: Please choose an account
pt_BR: Por favor escolha uma conta

en: Please enter an XMPP address
pt_BR: Por favor, insira um endereço XMPP

en: Please enter your credentials or Sign Up
pt_BR: Digite suas credenciais ou Inscreva-se

en: Please enter your new password.
pt_BR: Digite sua nova senha, por favor.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
pt_BR: Por favor, insira sua senha para
    %(jid)s
    (Conta: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
pt_BR: Por favor, tenha certeza de que você está conectado com "%s".

en: Please select one of your accounts.
    Gajim will export all messages from the selected account and chats to a directory of your choice.
pt_BR: Por favor, selecione uma de suas contas.
    Gajim irá exportar todas as mensagens da conta selecionada e conversas para um diretório de sua escolha.

en: Please use these settings with caution!
pt_BR: Por favor, use estas opções com cuidado!

en: Plugin Failed
pt_BR: Plugin Falhou

en: Plugin Settings
pt_BR: Configurações do plugin

en: Plugin Update
pt_BR: Atualização de Plugin

en: Plugin already exists
pt_BR: O plugin já existe

en: Plugins Updated Successfully
pt_BR: Plugins Atualizados com Sucesso

en: Port
pt_BR: Porta

en: Port must be a number between 0 and 65535
pt_BR: O número da porta deve estar entre 0 e 65535

en: Post Office Box
pt_BR: Caixa Postal

en: Postal Code
pt_BR: Código postal

en: Prefer direct messages in private group chats
pt_BR: Preferir mensagens diretas em grupos privados

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
pt_BR: Nome Preferencial

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Presets
pt_BR: Predefinições

en: Preview Size
pt_BR: Tamanho da Prévia

en: Preview all Image URLs
pt_BR: Pré-visualizar todas as URLs de Imagem

en: Preview in Public Group Chats
pt_BR: Prévia em Bate-Papos em Grupo Públicos

en: Preview new messages in notification popup?
pt_BR: Pré-visualizar novas mensagens em uma janela popup?

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Print XML stanzas and other debug information
pt_BR: Mostrar estrofes XML e outras informações de depuração

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Private
pt_BR: Privado

en: Processing image…
pt_BR: Processando imagem…

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile application with cprofile
pt_BR: Aplicação de perfil com cprofile

en: Protocol
pt_BR: Protocolo

en: Provider Category: %s
pt_BR: Categoria do Provedor: %s

en: Provider Infos
pt_BR: Informações do Provedor

en: Providers list is up to date
pt_BR: Lista de provedores está atualizada

en: Proxy, custom hostname and port
pt_BR: Proxy, nome de host customizado e porta

en: Public
pt_BR: Público

[ctx: Group chat feature]
en: Public
pt_BR: Público

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
pt_BR: Chave de Criptografia Pública

en: Public Key Information
pt_BR: Informação da Chave Pública

en: Public Key:
pt_BR: Chave pública:

en: Pulse: %s
pt_BR: Pulso: %s

en: Purge all Chat History?
pt_BR: Limpar todo o Histórico de Chat?

en: PyGObject Version: %s
pt_BR: Versão do PyGObject: %s

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Quit Gajim
pt_BR: Sair do Gajim

en: Re-Login Now?
pt_BR: Re-autenticar agora?

en: Re_gister
pt_BR: Re_gistrar

en: React with %s
pt_BR: Reagir com %s

en: Read _Wikipedia Article
pt_BR: Ler artigo da _Wikipedia

en: Read more about blind trust
pt_BR: Saiba mais sobre confiança cega

en: Reason
pt_BR: Razão

en: Reason (optional)
pt_BR: Razão (opcional)

en: Reason (optional)...
pt_BR: Razão (opcional)...

en: Reason for destruction
pt_BR: Motivo da destruição

en: Received
pt_BR: Recebida

[ctx: Message state]
en: Received
pt_BR: Recebida

en: Recognize your account by color
pt_BR: Reconheça sua conta por cor

en: Record
pt_BR: Gravar

en: Record Voice Message… (hold button to record directly)
pt_BR: Gravar Mensagem de Voz... (segure o botão para gravar diretamente)

en: Redirect
pt_BR: Redirecionar

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Register on the Website
pt_BR: Registrar-se no website

en: Registering…
pt_BR: Registrando…

en: Registration failed
pt_BR: Falha ao registrar

en: Registration successful
pt_BR: Registro bem sucedido

en: Reject file transfer
pt_BR: Rejeitar transferência de arquivo

en: Remember Last Status
pt_BR: Lembrar Último Status

en: Remote server not found
pt_BR: Servidor remoto não encontrado

en: Remote server timeout
pt_BR: Servidor remoto expirou

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove %s contacts from your contact list?
pt_BR: Remover %s contatos sua lista de contatos?

en: Remove Account
pt_BR: Remover Conta

en: Remove Chat History?
pt_BR: Remover histórico de bate-papo?

en: Remove Contact
pt_BR: Remover Contato

en: Remove Contacts?
pt_BR: Remover Contatos?

en: Remove Contact…
pt_BR: Remover Contato…

en: Remove From Contact List?
pt_BR: Remover da Lista de Contatos?

en: Remove Group?
pt_BR: Remover Grupo?

en: Remove Group…
pt_BR: Remover Group…

en: Remove History…
pt_BR: Remover Histórico…

en: Remove Proxy
pt_BR: Remover Proxy

en: Remove Proxy?
pt_BR: Remover proxy?

en: Remove Setting
pt_BR: Remover Configuração

en: Remove Theme
pt_BR: Remover Tema

en: Remove Workspace?
pt_BR: Remover Ambiente de Trabalho?

en: Remove from Contact List…
pt_BR: Remover da lista de contatos…

en: Remove from Group
pt_BR: Remover do Grupo

en: Remove this workspace
pt_BR: Remover esta Área de Trabalho

en: Remove your group chat avatar
pt_BR: Remover seu avatar de bate-papo em grupo

en: Remove your profile picture
pt_BR: Remover sua foto de perfil

en: Removed %(count)s contact | Removed %(count)s contacts
pt_BR[0]: %(count)s contato removido
pt_BR[1]: %(count)s contatos removidos

en: Removing Account...
pt_BR: Removendo Conta...

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename Contact?
pt_BR: Renomear Contato?

en: Rename…
pt_BR: Renomear…

en: Reply…
pt_BR: Responder…

en: Request
pt_BR: Solicitar

en: Request Search Form
pt_BR: Formulário de Solicitação de Pesquisa

en: Request Voice
pt_BR: Solicitar Voz

en: Request contact information (Tune, Location)
pt_BR: Solicitar informações de contato (Tom, Localização)

en: Request pending
pt_BR: Solicitação pendente

en: Request to see this contact's online status
pt_BR: Solicitação para ver o status online deste contato

en: Requesting Command List
pt_BR: Solicitando Lista de Comandos

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
pt_BR: Solicitando slot de envio de arquivo HTTP…

en: Requesting Register Form
pt_BR: Solicitando Formulário de Registro

en: Requesting register form from server…
pt_BR: Solicitando formulário de registro do servidor…

en: Requesting search form from server
pt_BR: Solicitando formulário de pesquisa do servidor

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
pt_BR: Requer: gnome-keyring or kwallet

en: Requires: libspelling
pt_BR: Requer: libspelling

en: Reserved Name
pt_BR: Nome Reservado

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset Filters
pt_BR: Redefinir Filtros

en: Reset Hints
pt_BR: Redefinir Dicas

en: Reset all chats to the current default value
pt_BR: Redefinir todas as conversas para o valor padrão atual

en: Reset all group chats to the current default value
pt_BR: Redefinir todas as conversas em grupo para o valor padrão definido

en: Reset to original name
pt_BR: Redefinir para o nome original

en: Resets value to default
pt_BR: Redefine valor para padrão

en: Resource
pt_BR: Adicional

en: Restore last state
pt_BR: Restaurar último estado

en: Restore status and status message of your last session
pt_BR: Restaurar status e mensagem de status da sua última sessão

en: Retract Message?
pt_BR: Retirar Mensagem?

[ctx: Message row action]
en: Retract…
pt_BR: Retirar…

en: Revoke Member
pt_BR: Revogar Membro

en: Revoke Voice
pt_BR: Revogar Voz

en: Rewind 10 seconds
pt_BR: Voltar 10 segundos

en: Role
pt_BR: Cargo

[ctx: Profile]
en: Role
pt_BR: Cargo

en: Roles of %s have been removed in this group chat
pt_BR: Cargos de %s foram removidos neste bate-papo em grupo

en: SSL Certificate Verification Error
pt_BR: Erro de verificação de certificado SSL

en: SSL certificate error
pt_BR: Erro de Certificado SSL

en: STUN server to use when using Jingle
pt_BR: Servidor STUN para usar ao usar Jingle

en: SVG files
pt_BR: Arquivos SVG

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Password
pt_BR: Salvar Senha

en: Save as...
pt_BR: Salvar como...

en: Save display name
pt_BR: Salvar nome de exibição

en: Saving Avatar Failed
pt_BR: Falha ao Salvar Avatar

en: Saving avatar image failed
pt_BR: Falha ao salvar imagem de avatar

en: Say hi to your new contact…
pt_BR: Diga "oi" para o seu novo contato…

en: Scan QR Code
pt_BR: Escanear Código QR

en: Scan this QR code to join %s.
pt_BR: Escaneie este código QR para se juntar a %s.

en: Scan this QR code to start a chat with %s.
pt_BR: Escaneie este código QR para iniciar uma conversa com %s.

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
pt_BR: Escaneando %(current)d / %(total)d ...

en: Scroll to this message
pt_BR: Rolar para esta mensagem

en: Scroll up to load more chat history…
pt_BR: Role para cima para carregar mais histórico de chat…

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Search Filters
pt_BR: Filtros de Pesquisa

en: Search Filters (Active)
pt_BR: Filtros de Pesquisa (Ativo)

en: Search Participants…
pt_BR: Pesquisar Participantes…

en: Search Result
pt_BR: Resultado da Pesquisa

en: Search all Chats
pt_BR: Buscar em todas as Conversas

en: Search contacts...
pt_BR: Pesquisar contatos...

en: Search for Gajim updates periodically?
pt_BR: Buscar atualizações do Gajim periodicamente?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
pt_BR: Pesquisar grupos de chat globalmente.
    (pressione Enter para iniciar a pesquisa)

en: Searching
pt_BR: Buscando

en: Searching…
pt_BR: Buscando…

en: Searching…
    %s results
pt_BR: Buscando…
    %s resultados

en: Search…
pt_BR: Pesquisar…

en: Secure Password Storage
pt_BR: Armazenamento Seguro de Senha

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Security Labels
pt_BR: Etiquetas de Segurança

en: Security Warning
pt_BR: Aviso de Segurança

en: Select Account
pt_BR: Selecionar Conta

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
pt_BR: Selecionar Mensagens…

en: Select a security label for your message…
pt_BR: Selecione uma etiqueta de segurança para sua mensagem…

en: Select an activity to see details.
pt_BR: Selecione uma atividade para ver detalhes.

en: Select playback speed
pt_BR: Selecione velocidade de reprodução

en: Select your audio input (e.g. microphone)
pt_BR: Selecione sua entrada de áudio (ex.: microfone)

en: Selected image could not be loaded.
pt_BR: A imagem selecionada não pôde ser carregada.

en: Self signed certificate
pt_BR: Certificado próprio

en: Self signed certificate in certificate chain
pt_BR: Certificado próprio na cadeia de certificados

[ctx: Group chat feature]
en: Semi-Anonymous
pt_BR: Semi-Anônimo

en: Send Chat State
pt_BR: Enviar Estado de Conversa

en: Send File
pt_BR: Enviar Arquivo

en: Send File (max. %s)…
pt_BR: Enviar arquivo (máx.%s MiB)…

en: Send Files
pt_BR: Enviar Arquivos

en: Send File…
pt_BR: Enviar Arquivo…

en: Send Message
pt_BR: Enviar Mensagem

en: Send Message Receipts
pt_BR: Enviar Comprovantes de Recebimento

en: Send Messages with Control+Enter
pt_BR: Enviar Mensagens com Ctrl+Enter

en: Send _Report
pt_BR: Enviar_Reporte

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
pt_BR: Enviar contato: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
pt_BR: Enviar contatos:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
pt_BR: Separar arquivos de perfil completamente (até mesmo banco de dados de histórico e plugins)

en: Serial Number:
pt_BR: Número do Ticket:

en: Server Shutdown
pt_BR: Desligamento do Servidor

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Service Discovery
pt_BR: Buscar serviços

en: Service Discovery using account %s
pt_BR: Buscar serviços usando conta %s

en: Service Gateway
pt_BR: Gateway de Serviço

en: Service Not Browsable
pt_BR: Serviço não navegável

en: Service Not Found
pt_BR: Serviço Não Encontrado

en: Set configuration directory
pt_BR: Definir diretório de configuração

en: Set date…
pt_BR: Definir data…

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
pt_BR: Define uma variável de ambiente para que mensagens de depuração do GLib sejam impressas

en: Setting is locked by the system
pt_BR: Configuração bloqueada pelo sistema

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Share Contact…
pt_BR: Compartilhar Contato…

en: Share Group Chat…
pt_BR: Compartilhar Bate-Papo em Grupo…

en: Share Status
pt_BR: Compartilhar Status

en: Share Video
pt_BR: Compartilhar Vídeo

en: Share my online status
pt_BR: Compartilhar meu status online

en: Show Commands
pt_BR: Mostrar Comandos

en: Show Contact Infos
pt_BR: Mostrar Informações do Contato

en: Show Content
pt_BR: Mostrar Conteúdo

en: Show Details
pt_BR: Mostrar Detalhes

en: Show Inactive Devices
pt_BR: Mostrar Dispositivos Inativos

en: Show Join/Leave
pt_BR: Mostrar entrar/sair

en: Show Joined / Left
pt_BR: Mostrar Entrou / Saiu

en: Show Plugins
pt_BR: Mostrar Plugins

en: Show Send Message Button
pt_BR: Mostrar Botão Enviar Mensagem

en: Show Status Changes
pt_BR: Mostrar as alterações de status

en: Show Transfers
pt_BR: Mostrar Transferências

en: Show Voice Message Button
pt_BR: Mostrar Botão Mensagem de Voz

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
pt_BR: Mostrar uma caixa de diálogo de confirmação para bloquear um contato? String vazia significa nunca mostrar a caixa de diálogo.

en: Show a list of emojis
pt_BR: Mostrar uma lista de emojis

en: Show all reactions
pt_BR: Mostrar todas as reações

en: Show all warnings
pt_BR: Exibir todos alarmes

en: Show in Taskbar
pt_BR: Mostrar na Barra de Tarefas

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
pt_BR: Mostrar etiquetas descrevendo a confidencialidade das mensagens, se o servidor suportar a XEP-0258

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
pt_BR: Mostrar metadados da mensagem (avatar, apelido, carimbo de data/hora) apenas uma vez, se houverem múltiplas mensagens do mesmo remetente dentro de um período de tempo específico.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
pt_BR: Mostrar notificações mesmo se estiver Ausente, Ocupado, etc.

en: Show on Startup
pt_BR: Mostrar na Inicialização

en: Show only critical errors
pt_BR: Mostrar somente erros críticos

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
pt_BR: Mostrar prévias automaticamente em grupos públicos (pode revelar seus dados)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
pt_BR: Mostrar prévias para qualquer URL contendo imagens (pode ser inseguro)

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
pt_BR: Mostrar sugestões para códigos curtos, ex.:+1:

en: Show the application's version
pt_BR: Mostra versão da aplicação

en: Show window in the taskbar
pt_BR: Mostrar janela na barra de tarefas

en: Show window when starting Gajim
pt_BR: Mostrar janela ao iniciar o Gajim

en: Show/Hide Window
pt_BR: Mostrar/Ocultar Janela

en: Sign In
pt_BR: Entrar

en: Sign Up
pt_BR: Registrar-se

en: Sign up Anonymously
pt_BR: Entrar como Anonimo

en: Sign up for a new account with a provider of your choice
pt_BR: Inscreva-se em uma nova conta com um provedor de sua escolha

en: Signup not allowed
pt_BR: Registro não permitido

en: Size of preview images in pixels
pt_BR: Tamanho de prévia de imagens em pixels

en: Software
pt_BR: Software do Servidor

en: Something went wrong. Video feature disabled.
pt_BR: Algo deu errado. Recurso de vídeo desabilitado.

en: Sorry, that should not have happened
pt_BR: Desculpe, isso não deveria ter acontecido

en: Sort Participant List by Status
pt_BR: Ordenar Lista de Participantes por Status

en: Sort by Status
pt_BR: Ordenar por Status

en: Sounds
pt_BR: Sons

en: Sounds When Away
pt_BR: Sons quando Ausente

en: Spaces are not allowed
pt_BR: Espaços não são permitidos

en: Speed: %s
pt_BR: Velocidade: %s

en: Spell Checker
pt_BR: Verificador ortográfico

en: Spell Checking
pt_BR: Verificação Ortográfica

en: Stage
pt_BR: Estágio

en: Start / Join Chat
pt_BR: Iniciar / Juntar-se a uma Conversa

en: Start Chat
pt_BR: Iniciar conversa

en: Start Chatting…
pt_BR: Inicie uma Conversa…

en: Start Chat…
pt_BR: Iniciar Conversa…

en: Start Search...
pt_BR: Iniciar Pesquisa...

en: Start a new chat
pt_BR: Iniciar uma nova conversa

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
pt_BR: Iniciar um novo chat, entrar em um chat de grupo ou buscar por novos grupos de chat globalmente. Você também pode entrar com um endereço XMPP.

en: Start/Stop recording
pt_BR: Iniciar/Parar gravação

en: State
pt_BR: Estado

en: Status Message
pt_BR: Mensagem de status

en: Status Message: Text Color
pt_BR: Mensagem de Status: Cor do Texto

en: Status Message: Text Font
pt_BR: Mensagem de Status: Fonte do Texto

en: Status Messages in Participants List
pt_BR: Mensagens de Status na Lista de Participantes

en: Status is not shared
pt_BR: O status não está compartilhado

en: Status is shared
pt_BR: O status está compartilhado

en: Status: Away Color
pt_BR: Status: Cor para Ausente

en: Status: DND Color
pt_BR: Status: Cor para Não Perturbe

en: Status: Offline Color
pt_BR: Status: Cor para Offline

en: Status: Online Color
pt_BR: Status: Cor para Online

en: Stop Sharing Online Status?
pt_BR: Parar de Compartilhar Status Online?

en: Street
pt_BR: Rua

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Subject Alt Names:
pt_BR: Nomes Alternativos de Assunto:

en: Subject issuer mismatch
pt_BR: Assunto do emissor não coincide

[ctx: Contact subscription]
en: Subscribe
pt_BR: Inscrever-se

en: Subscribed
pt_BR: Inscrito

en: Subscription
pt_BR: Inscrição

en: Successfully Added Contacts
pt_BR: Contatos Adicionados com Sucesso

en: Successfully Removed Contacts
pt_BR: Contatos Removidos com Sucesso

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Sure you want to quit Gajim?
    You won’t be able to send and receive messages if you do.
    
    Alternatively, you can either minimize Gajim’s window, or hide it completely. Use Gajim’s system tray icon to restore the window.
pt_BR: Tem certeza que quer sair do Gajim?
    Você não poderá enviar e receber mensagens se sair.
    
    Alternativamente, você pode minimizar a janela do Gajim, ou ocultá-la completamente. Use o ícone de bandeja do Gajim para restaurar a janela.

en: Sync Threshold
pt_BR: Limite de sincronização

en: Synchronize
pt_BR: Sincronizar

en: Synchronize Chat History
pt_BR: Sincronizar Histórico

en: Synchronize History…
pt_BR: Sincronizar Histórico…

en: Synchronize joined group chats
pt_BR: Sincronizar grupos que participo

en: Synchronize joined group chats with other devices.
pt_BR: Sincronizar grupos que participo com outros dispositivos.

en: Synchronize the status of all accounts
pt_BR: Sincronizar o status de todas as contas

en: Synchronizing Chat History…
pt_BR: Sincronizando Histórico…

en: System
pt_BR: Sistema

en: Tell your contacts if you received a message
pt_BR: Avise seus contatos se você recebeu uma mensagem

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
pt_BR: Temporário

[ctx: Configuration type]
en: Text
pt_BR: Texto

en: Text File
pt_BR: Arquivo de Texto

en: Thanks
pt_BR: Obrigado

en: The certificate does not match the expected identity of the site
pt_BR: O certificado não coincide com a identidade esperada do site

en: The certificate has been revoked
pt_BR: O certificado foi revogado

en: The certificate has expired
pt_BR: O certificado expirou

en: The certificate’s activation time is in the future
pt_BR: A data de ativação do certificado está no futuro

en: The certificate’s algorithm is insecure
pt_BR: O algoritmo do certificado não é seguro

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
pt_BR: O contato será informado que você parou de compartilhar seu status. Por favor, note que isso pode ter outros efeitos colaterais.

en: The following warnings came up while trying to verify the provider's certificate
pt_BR: Os seguintes avisos surgiram ao tentar verificar o certificado do servidor

en: The last message was written on a mobile client
pt_BR: A última mensagem foi escrita em um cliente móvel

en: The referenced message is not available.
pt_BR: A mensagem referenciada não está disponível.

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
pt_BR: O servidor atribuiu ou modificou seu apelido nessa conversa em grupo

en: The server rejected the registration without an error message
pt_BR: O servidor rejeitou o registro sem uma mensagem de erro

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
pt_BR: O servidor retornou um transporte inseguro (HTTP).

en: The server was shut down.
pt_BR: O servidor foi desligado.

en: The signing certificate authority is not known
pt_BR: A autoridade de certificação é desconhecida

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Themes
pt_BR: Temas

en: There are connectivity issues
pt_BR: Há algum problema de conexão

en: There are devices for which you have not made a trust decision yet.
pt_BR: Existem dispositivos em que você não fez uma decisão de confiança ainda.

en: There are plenty of providers to choose from.
    Creating an account with one provider allows you to communicate with contacts from other providers as well.
pt_BR: Existem vários provedores para escolher.
    Criar uma conta em um provedor também permite que você se comunique com contatos de outros provedores.

en: There are updates for Gajim’s plugins
pt_BR: Existem atualizações para os plugins do Gajim

en: There has been an error while trying to fetch messages: %s
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar receber mensagens: %s

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
pt_BR: Não há nenhum método de criptografia disponível para a criptografia escolhida.

en: There is no more history
pt_BR: Não há mais histórico

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
pt_BR: Não existe serviço para o endereço que você entrou, ou não está respondendo. Verifique o endereço e tente novamente.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar verificar o certificado SSL do seu servidor XMPP (%s).

en: This Device
pt_BR: Este Dispositivo

en: This account has already been added
pt_BR: Esta conta já foi adicionada

en: This address does not seem to offer any gateway service.
pt_BR: Este endereço não parece oferecer nenhum serviço de gateway.

en: This address is not reachable.
pt_BR: Este endereço não está alcançável.

en: This contact does not share their status with you
pt_BR: Este contato não compartilha seu status com você

en: This contact is a bot
pt_BR: Este contato é um robô

en: This device is not compatible.
pt_BR: Este dispositivo não é compatível.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
pt_BR: Este gateway não suporta Comandos Ad-Hoc.

en: This gateway does not support direct registering.
pt_BR: Este gateway não suporta registro direto.

en: This group chat can not be found via search
pt_BR: Este bate-papo em grupo não pode ser encontrado via pesquisa

en: This group chat does not require a password upon entry
pt_BR: Este bate-papo em grupo não requer uma senha na entrada

en: This group chat does require a password upon entry
pt_BR: Este bate-papo em grupo requer uma senha após a entrada

en: This group chat is restricted to members only
pt_BR: Este bate-papo em grupo é restrito apenas aos membros

en: This group chat persists even if there are no participants
pt_BR: Este bate-papo em grupo persiste mesmo que não haja participantes

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
pt_BR: Este bate-papo em grupo será destruído assim que o último participante sair

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
pt_BR: Este é um bate-papo em grupo público. Criptografia não está disponível.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
pt_BR: Esse é o tema que está atualmente usando.
    Quer deletá-lo?

en: This message has been moderated
pt_BR: Esta mensagem foi moderada

en: This message has been moderated by %s
pt_BR: Esta mensagem foi moderada por %s

en: This message has been retracted on {date}
pt_BR: Esta mensagem foi retirada em {date}

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
pt_BR: Esta mensagem foi criptografada com %s e não pôde ser descriptografada.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
pt_BR: Esta mensagem foi criptografada com Legacy OpenPGP e não pôde ser descriptografada. Você pode instalar o plugin PGP para lidar com essas mensagens.

en: This message was encrypted with OMEMO, but not for your device.
pt_BR: Esta mensagem foi criptografada com OMEMO, mas não para o seu dispositivo.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
pt_BR: Esta mensagem foi criptografada com OTR e não pôde ser descriptografada.

en: This message will be deleted from your local chat history
pt_BR: Esta mensagem será excluída do seu histórico de conversas local

en: This server does not allow signup.
pt_BR: Este servidor não permite inscrição.

en: This server does not support anonymous login.
pt_BR: Este servidor não suporta login anônimo.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
pt_BR: Este serviço não pode responder com informações detalhadas.
    É provável que seja um serviço obsoleto ou quebrado.

en: This service does not contain any items to browse.
pt_BR: Este serviço não contém nenhum item para navegar.

en: This service has not yet responded with detailed information
pt_BR: Este serviço não respondeu ainda com informação detalhada

en: This type of service does not contain any items to browse.
pt_BR: Este tipo de serviço não contém nenhum item para navegar.

en: This will remove your account from Gajim.
pt_BR: Isto removerá sua conta do Gajim.

en: This will reset all introduction hints
pt_BR: Isto irá redefinir todas as dicas de introdução

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
pt_BR: Esta área de trabalho contém conversas. Todas as conversas serão movidas para a próxima área de trabalho. Remover mesmo assim?

en: Three Months
pt_BR: Três Meses

en: Time Until Away
pt_BR: Tempo até Ausente

en: Time Until Not Available
pt_BR: Tempo até Não Disponível

[ctx: Profile]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: Contact subscription]
en: To
pt_BR: Para

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
pt_BR: Para aplicar todas as mudanças, você deve se re-autenticar.

en: To send an encrypted message, you have to decide whether to trust the device of your contact.
pt_BR: Para enviar uma mensagem criptografada, você precisa decidir se pode confiar no dispositivo do seu contato ou não.

en: Toggle Chat List
pt_BR: Alternar Lista de Conversas

en: Toggle participants list
pt_BR: Alternar lista de participantes

en: Transferring File…
pt_BR: Transferindo Arquivo…

en: Transports
pt_BR: Transportes

en: Trust Management
pt_BR: Gerenciamento de Confiança

en: Trust Not Decided
pt_BR: Confiança Não Decidida

en: Try Again
pt_BR: Tente Novamente

en: Trying to change password...
pt_BR: Tentando alterar a senha...

en: Trying to create account...
pt_BR: Tentando criar a conta...

en: Trying to gather information on this address…
pt_BR: Tentando obter informações neste endereço…

en: Trying to remove account...
pt_BR: Tentando remover a conta...

en: Turn Camera off
pt_BR: Desligar Câmera

en: Turn Camera on
pt_BR: Ligar Câmera

en: Type
pt_BR: Tipo

[ctx: Configuration]
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type to search for values...
pt_BR: Digite para buscar valores...

en: URI
pt_BR: URL

en: Unable to decode issuer public key
pt_BR: Não foi possível decodificar a chave pública do emissor

en: Unable to decrypt CRL's signature
pt_BR: Não foi possível descriptografar a assinatura CRL

en: Unable to decrypt certificate's signature
pt_BR: Não foi possível descriptografar a assinatura do certificado

en: Unable to get certificate CRL
pt_BR: Não foi possível obter certificado CRL

en: Unable to get issuer certificate
pt_BR: Não foi possível obter o certificado do emissor

en: Unable to get local issuer certificate
pt_BR: Não foi possível obter o certificado do emissor local

en: Unable to properly remove the plugin
pt_BR: Incapaz de remover corretamente o plugin

en: Unable to save profile
pt_BR: Não foi possível salvar o perfil

en: Unable to verify the first certificate
pt_BR: Não foi possível verificar o primeiro certificado

en: Unblock
pt_BR: Desbloquear

en: Unencrypted
pt_BR: Não criptografado

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown Artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Unknown SSL error "%s"
pt_BR: Erro de SSL desconhecido "%s"

en: Unknown Source
pt_BR: Fonte desconhecida

en: Unknown TLS error "%s"
pt_BR: Erro TLS desconhecido "%s"

en: Unknown Title
pt_BR: Título desconhecido

en: Unknown command: %s
pt_BR: Comando desconhecido: %s

en: Unknown error.
pt_BR: Erro desconhecido.

en: Unknown language
pt_BR: Idioma desconhecido

en: Unknown validation error
pt_BR: Erro desconhecido de validação

en: Unmute Chat
pt_BR: Remover Mudo da Conversa

en: Unpin Chat
pt_BR: Desafixar Conversa

en: Unsupported certificate purpose
pt_BR: Certificado de propósito não suportado

en: Until Gajim is Closed
pt_BR: Até Fechar o Gajim

en: Untrusted
pt_BR: Não confiável

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Avatar
pt_BR: Atualizar Avatar

en: Update automatically
pt_BR: Atualizar automaticamente

en: Update plugins automatically
pt_BR: Atualizar plugins automaticamente

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Updates will be installed next time Gajim is started
pt_BR: Atualizações serão instaladas da próxima vez que o Gajim for iniciado

en: Updating provider list…
pt_BR: Atualizando lista de provedores…

en: Upload File…
pt_BR: Enviar Arquivo…

en: Uploading Avatar Failed
pt_BR: Upload do Avatar Falhou

en: Uploading avatar image failed: %s
pt_BR: Falha ao fazer upload de imagem de avatar: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
pt_BR: Enviando via Upload de Arquivo HTTP…

en: Use "//" to start a message with a slash "/".
pt_BR: Use "//" para iniciar uma mensagem com uma barra "/".

en: Use GSSAPI
pt_BR: Usar GSSAPI

en: Use Image
pt_BR: Usar Imagem

en: Use System Keyring
pt_BR: Usar Chaveiro do Sistema

en: Use Unencrypted Connection
pt_BR: Usar Conexão Não Criptografada

en: Use an unencrypted connection to the server
pt_BR: Usar uma conexão não criptografada ao servidor

en: Use defined profile in configuration directory
pt_BR: Usar perfil definido no diretório de configuração

en: Use proxy auth_entication
pt_BR: Usar aut_enticação de proxy

en: Use your system’s keyring to store passwords
pt_BR: Use o chaveiro do seu sistema para armazenar senhas

en: User %s not found
pt_BR: Usuário %s não encontrado

en: User Interface Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte de Interface de Usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Validity
pt_BR: Validade

en: Validity
pt_BR: Validade

[ctx: Configuration]
en: Value
pt_BR: Valor

en: Verified
pt_BR: Verificado

en: Version
pt_BR: Versão

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Video test
pt_BR: Teste de vídeo

en: Visit Provider's Website
pt_BR: Visitar o Site do Provedor

en: Visit Website
pt_BR: Visitar Site

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
pt_BR: Visitante

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
pt_BR: Visitantes

en: Voice Message
pt_BR: Mensagem de Voz

en: Voice Messages are not available
pt_BR: Mensagens de Voz não estão disponíveis

en: Voice message could not be saved. Please try again.
pt_BR: A mensagem de voz não pôde ser salva. Por favor, tente novamente.

en: WAV Sounds
pt_BR: Sons WAV

en: Waiting…
pt_BR: Aguardando…

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Web Search URL is missing a "%s"
pt_BR: Faltando um "%s" na URL de procura na web

en: Web _Search for it
pt_BR: _Procura na web por isto

en: Website
pt_BR: Site

en: Welcome
pt_BR: Bem vindo

en: What does this mean?
pt_BR: O que isso significa?

en: Where participants should go
pt_BR: Para onde os participantes devem ir

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
pt_BR: Se deve verificar um certificado válido antes de baixar (desabilitar é inseguro)

en: Which provider should I choose?
pt_BR: Qual provedor devo escolher?

en: Why do you want to moderate this message?
pt_BR: Por que você quer moderar esta mensagem?

en: Width of group chat roster in pixel
pt_BR: Largura da lista de bate-papo em grupo em pixel

en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Workspace Settings
pt_BR: Configurações de Área de Trabalho

en: Workspace settings…
pt_BR: Configurações do espaço de trabalho…

en: XMPP Address
pt_BR: Endereço XMPP

en: XMPP Address…
pt_BR: Endereço XMPP…

en: XMPP Chat Client
pt_BR: Cliente de Chat XMPP

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: Yesterday (%s)
pt_BR: Ontem (%s)

en: You
pt_BR: Você

en: You (%s) joined the group chat
pt_BR: Você (%s) entrou na conversa em grupo

en: You are a visitor
pt_BR: Você é um visitante

en: You are a visitor.
pt_BR: Você é um visitante.

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
pt_BR: Você está prestes a se conectar à conta %(account)s (%(server)s) usando um método de conexão não seguro. Isso significa que as conversas não serão criptografadas. Conectar em modo PLANO é fortemente desencorajado.

en: You are about to remove %(name)s (%(jid)s) from your contact list.
pt_BR: Você está prestes a remover %(name)s (%(jid)s) da sua lista de contatos.

en: You are currently not joined this group chat
pt_BR: No momento, você não entrou neste bate-papo em grupo

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
pt_BR: Você não está autorizado(a) a modificar a filiação de Administradores e Proprietários

en: You are not connected to the server. Without a connection, you can not browse available services
pt_BR: Você não está conectado(a) ao servidor. Sem uma conexão, você não pode navegar os serviços disponíveis

en: You are now %(affiliation)s of this group chat
pt_BR: Agora você é %(affiliation)s deste bate-papo em grupo

en: You are now %(role)s of this group chat
pt_BR: Agora você é %(role)s deste bate-papo em grupo

en: You are now known as %s
pt_BR: Você agora é conhecido como %s

en: You are now {show}{status}
pt_BR: Agora você está {show}{status}

en: You are offline. Go online to send messages…
pt_BR: Você está offline. Conecte-se para enviar mensagens…

en: You can join this group chat instead: %s
pt_BR: Você pode entrar neste bate-papo em grupo ao invés disso: %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
pt_BR: Você não pode ingressar em uma sala de conferência até que esteja conectado.

en: You can see the contact's online status
pt_BR: Você pode ver o status online do contato

en: You cancelled the transfer
pt_BR: Você cancelou a transferência

en: You cannot add yourself to your contact list.
pt_BR: Você não pode adicionar você mesmo na sua lista de contatos.

en: You cannot see this contact's online status
pt_BR: Você não pode ver o status online deste contato

en: You can’t send private messages to contacts if they are offline.
pt_BR: Você não pode enviar mensagens privadas para contatos se eles estiverem offline.

en: You don't share your status with this contact
pt_BR: Você não compartilha seu status com este contato

en: You have been banned
pt_BR: Você foi banido(a)

en: You have been banned by %s
pt_BR: Você foi banido(a) por %s

en: You have been invited to %s
pt_BR: Você foi convidado(a) para %s

en: You have been kicked
pt_BR: Você foi expulso(a)

en: You have been kicked by %s
pt_BR: Você foi expulso(a) por %s

en: You have been removed from this group chat
pt_BR: Você foi removido(a) deste bate-papo em grupo

en: You have been removed from this group chat by %s
pt_BR: Você foi removido(a) deste bate-papo em grupo por %s

en: You have insufficient permissions
pt_BR: Você não tem as permissões suficientes

en: You have left due to an error
pt_BR: Você saiu devido a um erro

en: You have to be connected to create a group chat.
pt_BR: Você precisa estar conectado(a) para criar um bate-papo em grupo.

en: You have to invite people so they can join
pt_BR: Você precisa convidar pessoas para que elas possam entrar

en: You left this group chat
pt_BR: Você saiu deste bate-papo em grupo

en: You may need an invite to join this group chat again, if you choose to leave it permanently.
pt_BR: Talvez seja necessário um convite para entrar neste grupo de novo, se decidir sair permanentemente.

en: You need Owner permission to change the configuration
pt_BR: Você precisa de permissão do Proprietário para mudar a configuração

en: You now have the following hats: %s
pt_BR: Agora você tem os seguintes chapéus: %s

en: You requested to see this contact's online status
pt_BR: Você solicitou ver o status online deste contato

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
pt_BR: Você vai aparecer offline para este contato e não irá mais receber mensagens.

en: Your Nickname
pt_BR: Seu Apelido

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
pt_BR: Seu endereço XMPP (ex. usuario@exemplo.org)

en: Your account has has been removed successfully.
pt_BR: Sua conta foi removida com sucesso.

en: Your affiliations to this group chat have been removed
pt_BR: Sua afiliação a este bate-papo em grupo foi removida

en: Your chat history database has been migrated successfully.
pt_BR: O banco de dados de histórico de conversas foi migrado com sucesso.

en: Your chat history is being migrated.
    This may take a while…
pt_BR: Seu histórico de conversas está sendo migrado.
    Isso pode levar um tempo…

en: Your message can not be sent until you are connected.
pt_BR: Sua mensagem não pode ser enviada até que esteja conectado.

en: Your messages have been exported successfully
pt_BR: Suas mensagens foram exportadas com sucesso

en: Your password
pt_BR: Sua senha

en: Your password has successfully been changed.
pt_BR: Sua senha foi alterada com sucesso.

en: Your public key or authentication certificate
pt_BR: Sua chave pública ou certificado de autenticação

en: Your roles in this group chat have been removed
pt_BR: Seus cargos neste bate-papo em grupo foram removidos

en: Your server does not offer a group chat service. Please specify the address of a different server.
pt_BR: Seu provedor não oferece um serviço de bate-papo em grupo. Por favor, especifique o endereço de um provedor diferente.

en: ZIP files
pt_BR: Ficheiros ZIP

en: [read more]
pt_BR: [saiba mais]

en: _Abort
pt_BR: _Abortar

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Accept
pt_BR: _Aceitar

en: _Add to Trusted Certificates
pt_BR: _Adicionar a Certificados Confiáveis

en: _Address
pt_BR: _Endereço

en: _Advanced Settings
pt_BR: _Configurações Avançadas

[ctx: User status]
en: _Available
pt_BR: _Disponível

en: _Back
pt_BR: _Voltar

en: _Block
pt_BR: _Bloquear

[ctx: User status]
en: _Busy
pt_BR: _Ocupado

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Close
pt_BR: Fe_char

en: _Command
pt_BR: _Comando

en: _Connect
pt_BR: _Conectar

en: _Connect Anyway
pt_BR: _Conectar Mesmo Assim

en: _Copy Link
pt_BR: _Copiar Link

en: _Create
pt_BR: _Criar

en: _Decline
pt_BR: _Recusar

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

en: _Destroy
pt_BR: Destruir

en: _Disable Account
pt_BR: _Desabilitar Conta

en: _Do not ask me again
pt_BR: _Não me pergunte novamente

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _Features
pt_BR: _Recursos

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
pt_BR: _Livre para Conversa

en: _Hide (Tray Icon)
pt_BR: _Esconder (Ícone de Bandeja)

en: _Host
pt_BR: _Computador

en: _Hostname
pt_BR: _Nome do computador

en: _Join
pt_BR: _Ingressar

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: _Atalhos de Teclado

en: _Later
pt_BR: _Depois

en: _Leave
pt_BR: _Sair

en: _Log In
pt_BR: _Entrar

en: _Minimize
pt_BR: _Minimizar

en: _Moderate
pt_BR: _Moderar

en: _Name
pt_BR: _Nome

en: _No
pt_BR: _Não

[ctx: User status]
en: _Not Available
pt_BR: _Não Disponível

en: _Offline
pt_BR: _Desconectado

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: _Overwrite
pt_BR: _Sobrescrever

en: _Please choose a provider
pt_BR: _Por favor, escolha um provedor

en: _Port
pt_BR: _Porta

en: _Privacy Policy (Online)
pt_BR: _Política de Privacidade (Online)

en: _Purge
pt_BR: _Purgar

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: _Re-Login
pt_BR: _Re-Autenticar

en: _Remember my decision
pt_BR: _Lembrar minha escolha

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: _Report Spam
pt_BR: _Reportar Spam

en: _Request
pt_BR: _Solicitar

en: _Reset Value
pt_BR: _Redefinir Valor

en: _Retract
pt_BR: _Retirar

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Search
pt_BR: _Buscar

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Send
pt_BR: _Enviar

en: _Show Certificate
pt_BR: _Mostrar Certificado

en: _Sign Up
pt_BR: _Registrar

en: _Stop Sharing
pt_BR: _Parar Compartilhamento

en: _Subscribe
pt_BR: _Inscrever

en: _Type
pt_BR: _Tipo

en: _Unregister account from service
pt_BR: _Cancelar o registro da conta do serviço

en: _Unsubscribe
pt_BR: _Desinscrever

en: _Username
pt_BR: _Nome de Usuário

en: _View Certificate
pt_BR: _Ver Certificado

en: accuracy
pt_BR: precisão

en: and NOT authenticated
pt_BR: e NÃO autenticada

en: and authenticated
pt_BR: e autenticada

en: area
pt_BR: área

en: audio input
pt_BR: entrada de áudio

en: audio output
pt_BR: saída de áudio

en: bearing
pt_BR: direção

en: building
pt_BR: edifício

en: cairo Version: %s
pt_BR: Versão do Cairo: %s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
pt_BR: conversa;mensagens;im;xmpp;voip;

en: column
pt_BR: coluna

en: country
pt_BR: país

en: countrycode
pt_BR: código de país

en: datum
pt_BR: dado

en: description
pt_BR: descrição

en: error
pt_BR: erro

en: example.org
pt_BR: exemplo.org

en: floor
pt_BR: piso

en: is composing a message…
pt_BR: está digitando…

en: is doing something else
pt_BR: está fazendo outra coisa

en: libsoup Version: %s
pt_BR: Versão do libsoup: %s

en: locality
pt_BR: localidade

en: lon
pt_BR: longitude

en: or
pt_BR: ou

en: paused composing a message
pt_BR: parou de digitar

en: postalcode
pt_BR: código postal

en: pycairo Version: %s
pt_BR: Versão do pycairo: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
pt_BR: Versão do python-nbxmpp: %s

en: region
pt_BR: região

en: room
pt_BR: sala

en: speed
pt_BR: velocidade

en: street
pt_BR: rua

en: text
pt_BR: texto

en: timestamp
pt_BR: carimbo de data/hora

en: video input
pt_BR: entrada de vídeo

en: {nick} has left due to an error{reason}
pt_BR: {nick} saiu devido a um erro{reason}

en: {nick} has left{reason}
pt_BR: {nick} saiu{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
pt_BR: {nick} agora é conhecido como {new_nick}

en: {nick} is now {show}
pt_BR: {nick} agora está {show}

en: {nick} is now {show}{status}
pt_BR: {nick} agora está {show}{status}

en: …or drop it here
pt_BR: ...ou solte-o aqui
