Gajim - en to ro translation catalogue (1258 entries)

en:  (Video Call)
ro:  (Apel video)

en:  (Voice Call)
ro:  (Apel vocal)

en: %(contact)s declined your invitation to %(chat)s
ro: %(contact)s a refuzat invitația dumneavoastră la %(chat)s

en: %(contact)s invited you to %(chat)s
ro: %(contact)s v-a invitat la %(chat)s

en: %(days)s days, %(hours)s hours
ro: %(days)s zile, %(hours)s ore

en: %(minutes)s min %(seconds)s s
ro: %(minutes)s min %(seconds)s sec

en: %(name)s %(jid)s suggested me to add you to my contact list.
ro: %(name)s %(jid)s mi-a sugerat să vă adaug la lista mea de contacte.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to add some contacts to your contact list.
ro: %(name)s (%(jid)s) ar dori să adauge câteva contacte în lista dumneavoastră de contacte.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to delete some contacts from your contact list.
ro: %(name)s (%(jid)s) ar dori să șteargă unele contacte din lista dumneavoastră de contacte.

en: %(name)s (%(jid)s) would like to modify some contacts in your contact list.
ro: %(name)s (%(jid)s) ar dori să modifice unele contacte din lista dumneavoastră de contacte.

en: %(name)s cancelled the transfer (%(reason)s)
ro: %(name)s a anulat transferul (%(reason)s)

en: %(owner_or_admin_or_member)s of this group chat
ro: %(owner_or_admin_or_member)s din acest grup chat

en: %(progress)s %% (%(time)s remaining)
ro: %(progress)s %% (%(time)s rămas)

en: %(received)s of %(max)s
ro: %(received)s de %(max)s

en: %(type)s encryption is active %(authenticated)s.
ro: %(type)s criptarea este activă %(authenticated)s.

[ctx: own nickname in group chat]
en: %s (You)
ro: %s (Tu)

en: %s and %s are typing…
ro: %s și %s tastează…

en: %s can be joined by invite only.
ro: %s se poate alătura doar pe bază de invitație.

en: %s has been invited to this group chat
ro: %s a fost invitat la acest grup de chat

en: %s has joined
ro: %s s-a alăturat

en: %s is a file but it should be a directory
ro: %s este un fișier, dar ar trebui să fie un director

en: %s is already in your contact list
ro: %s se află deja în lista dumneavoastră de contacte

en: %s is calling
ro: %s apelează

en: %s is not a valid loglevel
ro: %s nu este un nivel de jurnal valid

en: %s is typing…
ro: %s tastează…

en: %s participants are typing…
ro: %s participanții tastează…

en: %s s
ro: %s sec

en: %s stopped sharing their status
ro: %s a încetat să-și mai împărtășească statutul

en: %s stopped the transfer
ro: %s a oprit transferul

en: 1 Day
ro: 1Zi

en: 1 Month
ro: 1Lună

en: 1 Week
ro: 1 Săptămâna

en: 1 Year
ro: 1 An

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 2 Days
ro: 2 Zile

en: 2 hours
ro: 2 ore

en: 3 Months
ro: 3 Luni

en: 30 minutes
ro: 30 minute

en: 6 Months
ro: 6 Luni

en: 8 hours
ro: 8 ore

en: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    from <i>%(source)s</i>
ro: <b>"%(title)s"</b> by <i>%(artist)s</i>
    de la <i>%(source)s</i>

en: <b>3</b> def
ro: <b>trei</b> def

en: <b>4</b> ghi
ro: <b>patru</b> ghi

en: <b>5</b> jkl
ro: <b>cinci</b> jkl

en: <b>6</b> mno
ro: <b>șase</b> mno

en: <b>7</b> pqrs
ro: <b>șapte</b> pqrs

en: <b>8</b> tuv
ro: <b>opt</b> tuv

en: <b>9</b> wxyz
ro: <b>noua</b> wxyz

en: <b>XMPP Address</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;user@domain&gt; (any resource matches)
    &lt;domain/resource&gt; (only that resource matches)
    &lt;domain&gt; (the domain itself matches, as does any user@domain or domain/resource)
ro: <b>Adresa XMPP</b>
    &lt;user@domain/resource&gt; (doar acea resursă se potrivește)
    &lt;user@domain&gt; (orice resursă se potrivește)
    &lt;domain/resource&gt; (numai acea resursă se potrivește)
    &lt;domain&gt; (domeniul însuși se potrivește, la fel ca orice user@domain sau domain/resource)

en: <error>
ro: <eroare>

en: A Group Chat needs at least one Owner
ro: Un chat de grup are nevoie de cel puțin un proprietar

en: A fully-featured XMPP chat client
ro: Gajim, un client de chat XMPP cu funcționalități complete

en: A list of words (semicolon separated) that will be highlighted in group chats.
ro: O listă de cuvinte (punct și virgulă separate) care vor fi evidențiate în chat-urile de grup.

en: A new group chat has been created
ro: A fost creat un nou grup de chat

en: A restart may be required for some settings to take effect
ro: Este posibil să fie necesară o repornire pentru ca unele setări să aibă efect

en: A setting not related to privacy has been changed
ro: A fost modificată o setare care nu are legătură cu confidențialitatea

en: API Preferences. Possible values: "http", "iq"
ro: Preferințe API. Valori posibile: "http", "iq"

[ctx: User status]
en: A_way
ro: D_eparte

en: Abort
ro: Abandon

en: Abuse
ro: Abuz

en: Accept
ro: Acceptă

en: Accept all Contact Requests
ro: Acceptați toate cererile de contact

en: Account
ro: Cont

en: Account Added
ro: Cont adăugat

en: Account Name...
ro: Numele contului...

en: Account Removal Failed
ro: Eliminarea contului a eșuat

en: Account Removed
ro: Cont eliminat

en: Account Wizard
ro: Expertul de cont

en: Account disabled
ro: Cont dezactivat

en: Account exists already
ro: Cont deja existent

en: Account has been added successfully
ro: Contul a fost adăugat cu succes

en: Account has to be connected
ro: Contul trebuie să fie conectat

en: Account is being created
ro: Contul este în curs de creare

en: Account: %s
ro: Cont: %s

en: Accounts
ro: Conturi

en: Action on Close
ro: Acțiune la închidere

en: Action when closing Gajim’s window
ro: Acțiune la închiderea ferestrei lui Gajim

en: Activate
ro: Activați

en: Activated
ro: Activat

en: Active
ro: Activ

en: Add
ro: Adăugați

en: Add Account
ro: Adăugați un cont

en: Add Contact
ro: Adăugați un contact

en: Add Contact…
ro: Adăugați Contact…

en: Add Entry
ro: Adaugă intrare

en: Add Files…
ro: Adăugați fișiere…

en: Add Proxy
ro: Adăugați Proxy

en: Add Reaction…
ro: Adăugați Reacția…

en: Add Setting
ro: Adăugați setarea

en: Add Workspace
ro: Adăugați spațiu de lucru

en: Add a checkmark to received messages
ro: Adăugați o bifă la mesajele primite

en: Add a name and color for your account
ro: Adăugați un nume și o culoare pentru contul dumneavoastră

en: Add a setting you would like to change
ro: Adăugați o setare pe care doriți să o modificați

en: Add new Theme
ro: Adăugați o nouă temă

en: Add this certificate to the list of _trusted certificates
ro: Adăugați acest certificat la lista de certificate de _încredere

en: Address
ro: Adresă

[ctx: Profile]
en: Address
ro: Adresă

en: Address does not belong to a group chat server
ro: Adresa nu aparține unui server de chat de grup

en: Admin
ro: Administrator

en: Administration
ro: Administrație

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrator
ro: Administratorul

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Administrators
ro: Administratori

en: Advanced
ro: Avansat

en: Advanced Configuration Editor (ACE)
ro: Editor de configurare avansată (ACE)

en: Advanced Settings
ro: Setări avansate

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: Affiliation
ro: Afiliere

en: Affiliations
ro: Afilieri

en: All
ro: Toate

en: All Accounts
ro: Toate conturile

en: All Chat States
ro: Toate stările de chat

en: All files
ro: Toate fișierele

en: All other group chat participants can see your XMPP address
ro: Toți ceilalți participanți la chat-ul de grup vă pot vedea adresa XMPP

en: Allow Gajim to broadcast useful information via D-Bus. It also allows other applications to control Gajim remotely.
ro: Permiteți-i lui Gajim să transmită informații utile prin intermediul D-Bus. De asemenea, permite altor aplicații să controleze Gajim de la distanță.

en: Alternate venue (optional)...
ro: Locul de desfășurare alternativ (opțional)...

en: Always
ro: Întotdeauna

en: An Error Occurred
ro: S-a produs o eroare

en: An entry with this XMPP Address already exists
ro: Există deja o intrare cu această adresă XMPP

en: An error occurred
ro: S-a produs o eroare

en: An error occurred during account creation
ro: A apărut o eroare în timpul creării contului

en: An error occurred while exporting your messages
ro: A apărut o eroare în timpul exportului mesajelor dumneavoastră

en: An error occurred while trying to change your password.
ro: A apărut o eroare în timpul încercării de a vă schimba parola.

en: An error occurred while trying to create a file at %(path)s: %(error)s
ro: A apărut o eroare în timpul încercării de a crea un fișier la %(path)s: %(error)s

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role} in group "{group}"
ro: A apărut o eroare în timpul încercării de a face {occupant_jid} {affiliation_or_role} în grupul "{group}"

en: An error occurred while trying to make {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}
ro: S-a produs o eroare în timpul încercării de a face {occupant_jid} {affiliation_or_role}: {error}

en: And more...
ro: Și multe altele...

en: Anonymous login not supported
ro: Nu se acceptă autentificarea anonimă

en: Any participant is allowed to see your full XMPP Address
ro: Orice participant are voie să vă vadă adresa XMPP completă

en: Anyone can join
ro: Oricine se poate alătura

en: Anyone can join this group chat
ro: Oricine se poate alătura acestui grup de chat

en: Application verification failure
ro: Eșecul verificării aplicației

en: Apply
ro: Aplicați

en: Approve
ro: Aprobați

en: Archive
ro: Arhivă

en: Archive corrupted
ro: Arhivă coruptă

en: Archive empty
ro: Arhivă goală

en: Archive is malformed
ro: Arhiva este malformată

[ctx: Group chat feature]
en: Archiving
ro: Arhivare

en: Ask For Status Message on…
ro: Cereți un mesaj de stare pe…

en: Ask before closing a group chat tab/window.
ro: Întrebați înainte de închiderea unei file/ferestre de chat în grup.

en: Ask before quitting when Gajim’s window is closed
ro: Întrebați înainte de a părăsi când fereastra lui Gajim este închisă

en: Attention Message Received
ro: Atenție mesaj primit

en: Audio File
ro: Fișier audio

en: Audio Input Device
ro: Dispozitiv de intrare audio

en: Audio test
ro: Test audio

en: Authentication aborted
ro: Autentificarea a eșuat

en: Authentication currently not possible
ro: Autentificarea nu este posibilă în prezent

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Authentication mechanism not supported
ro: Mecanismul de autentificare nu este acceptat

en: Authentication mechanism too weak
ro: Mecanism de autentificare prea slab

en: Authority and issuer serial number mismatch
ro: Necorelări între numărul de serie al autorității și cel al emitentului

en: Authority and subject key identifier mismatch
ro: Necorelări între identificatorul de autoritate și identificatorul de cheie al subiectului

en: Authors
ro: Autori

en: Auto Away
ro: Auto distanță

en: Auto Not Available
ro: Auto Nu este disponibil

en: Autodetect
ro: Autodetecție

en: Automatic Status
ro: Stare automată

en: Automatic Status Change
ro: Schimbarea automată a statutului

en: Automatic preview disabled
ro: Previzualizare automată dezactivată

en: Automatic preview disabled (file too big)
ro: Previzualizare automată dezactivată (fișier prea mare)

en: Automatically accept all contact requests
ro: Acceptați automat toate cererile de contact

en: Available
ro: Disponibil

[ctx: User status]
en: Available
ro: Disponibil

en: Avatar file size too big
ro: Dimensiunea fișierului Avatar prea mare

[ctx: User status]
en: Away
ro: Departe

en: Back
ro: Înapoi

en: Ban
ro: Interzis

en: Ban %s
ro: Interzis %s

en: Ban…
ro: Interzis…

en: Behaviour of Application Window
ro: Comportamentul ferestrei aplicației

en: Birthday
ro: Zi de naștere

en: Blind Trust
ro: Încredere oarbă

en: Blindly trust new devices until you verify them
ro: Aveți încredere oarbă în noile dispozitive până când le verificați

en: Block
ro: Blochează

en: Block Contact…
ro: Blochează contactul…

en: Block…
ro: Blochează…

[ctx: Contact subscription]
en: Both
ro: Ambele

en: Browse
ro: Răsfoiți

en: Browse history by date
ro: Răsfoiți istoricul după dată

en: Browsing %(address)s using account %(account)s
ro: Navigarea pe %(address)s utilizând contul %(account)s

[ctx: User status]
en: Busy
ro: Ocupată

en: CRL has expired
ro: CRL a expirat

en: CRL is not yet valid
ro: CRL nu este încă valabilă

en: CRL signature failure
ro: Eșecul semnăturii CRL

en: C_opy
ro: C_opie

en: Call
ro: Sunați la

en: Call Incoming
ro: Apel de intrare

en: Call Outgoing
ro: Apel de ieșire

en: Call ended
ro: Apel terminat

en: Call with %s
ro: Apel cu %s

en: Calling (Video)…
ro: Apelare (Video)…

en: Calling…
ro: Apelare…

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel Download
ro: Anulați Descărcarea

en: Certificate
ro: Certificat

en: Certificate Verification Failed
ro: Verificarea certificatului a eșuat

en: Certificate chain too long
ro: Lanț de certificate prea lung

en: Certificate has expired
ro: Certificatul a expirat

en: Certificate is not yet valid
ro: Certificatul nu este încă valabil

en: Certificate not trusted
ro: Certificatul nu este de încredere

en: Certificate rejected
ro: Certificat respins

en: Certificate revoked
ro: Certificat revocat

en: Certificate signature failure
ro: Eșecul certificării semnăturii

en: Change
ro: Schimbă

en: Change Nickname
ro: Schimbați pseudonimul

en: Change Nickname…
ro: Schimbați pseudonimul…

en: Change Password
ro: Schimbați parola

en: Change Subject
ro: Schimbă subiectul

en: Change your account’s password, etc.
ro: Schimbați parola contului dumneavoastră, etc.

en: Change your profile picture
ro: Schimbă-ți poza de profil

en: Change your status to "Away" after a certain amount of time
ro: Schimbă-ți starea în "Away" după o anumită perioadă de timp

en: Change your status to "Not Available" after a certain amount of time
ro: Schimbați-vă statutul la "Nu este disponibil" după o anumită perioadă de timp

en: Changed by %s
ro: Schimbat de %s

en: Changing Password...
ro: Schimbarea parolei...

en: Character to add after nickname when using nickname completion (tab) in group chat.
ro: Caracter de adăugat după poreclă atunci când se utilizează completarea poreclei (tab) în chat-ul de grup.

en: Chat Banner: Background Color
ro: Banner de chat: Culoare de fundal

en: Chat Banner: Foreground Color
ro: Banner de chat: Culoare de prim-plan

en: Chat Banner: Text Font
ro: Banner de chat: Font de text

en: Chat Details and Settings
ro: Detalii și Setări pentru chat

en: Chats
ro: Chat-uri

en: Chats from this account will use this workspace by default
ro: Discuțiile din acest cont vor utiliza în mod implicit acest spațiu de lucru

en: Check For Updates
ro: Verificați pentru actualizări

en: Check for Gajim updates periodically
ro: Verificați periodic actualizările Gajim

en: Check for updates
ro: Verificați dacă există actualizări

en: Check for updates periodically
ro: Verificați dacă există actualizări

en: Choose Device
ro: Alegeți dispozitivul

en: Choose History Export Directory
ro: Alegeți Directorul de export istoric

en: Choose Sound
ro: Alegeți Sunet

en: Choose a color or select an image
ro: Alegeți o culoare sau selectați o imagine

en: Choose a group…
ro: Alegeți un grup…

en: Choose encryption
ro: Alegeți criptarea

en: City
ro: Orașul

en: Clear
ro: Clar

en: Clear File
ro: Ștergeți fișierul

en: Clear Sound
ro: Sunet clar

en: Click messages to select them
    (Ctrl + Double Click to deselect)
ro: Faceți clic pe mesaje pentru a le selecta
    (Ctrl + dublu clic pentru a le deselecta)

en: Click on contacts you would like to invite to this group chat.
ro: Faceți clic pe contactele pe care doriți să le invitați la acest chat de grup.

en: Click to view location
ro: Faceți clic pentru a vedea locația

en: Clickable schemes in addition to the hard-coded list of IANA-registered ones. Space-separated, lower-case, no colons.
ro: Scheme care pot fi accesate prin clic, pe lângă lista codificată a celor înregistrate de IANA. Separate prin spații, cu litere mici, fără două puncte.

en: Close
ro: Închideți

en: Close a chat by pressing the Escape key
ro: Închideți un chat prin apăsarea tastei Escape

en: Close with Escape
ro: Închideți cu Escape

en: Code snippet
ro: Fragment de cod

en: Color
ro: Culoare

en: Command List
ro: Lista de comenzi

en: Command executed successfully
ro: Comandă executată cu succes

en: Commands
ro: Comenzi

en: Common Name (CN):
ro: Denumire comună (NC):

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat with %s.
ro: Comparați acest cod cu cel afișat pe ecranul contactului dumneavoastră pentru a vă asigura de siguranța chat-ului criptat de la un capăt la altul cu %s.

en: Compare this code with the one shown on your contact’s screen to ensure the safety of your end-to-end encrypted chat.
ro: Comparați acest cod cu cel afișat pe ecranul contactului dumneavoastră pentru a vă asigura de siguranța chat-ului criptat de la un capăt la altul.

en: Complete
ro: Complet

en: Completed
ro: Completat

en: Composing Only
ro: Doar pentru compoziție

en: Computer
ro: Computerul

en: Configuration
ro: Configurația

en: Configure
ro: Configurare

en: Configure logging system
ro: Configurați sistemul de logare

en: Confirm Unencrypted Connection
ro: Confirmați conexiunea necriptată

en: Confirm new password...
ro: Confirmați noua parolă...

en: Connect
ro: Conectare

en: Connect on startup
ro: Conectare la pornire

en: Connecting
ro: Conectare

en: Connecting to server...
ro: Conectarea la server...

en: Connecting...
ro: Conectare...

en: Connection
ro: Conexiune

en: Connection Error
ro: Eroare de conexiune

en: Connection failed
ro: Conexiunea a eșuat

en: Connection with %s could not be established.
ro: Conexiunea cu %s nu a putut fi stabilită.

en: Contact
ro: Contactați

en: Contact Connected
ro: Contact conectat

en: Contact Disconnected
ro: Contact deconectat

en: Contact Information
ro: Informații de contact

en: Contact Infos
ro: Informații de contact

en: Contact List
ro: Lista de contacte

en: Contact List Exchange
ro: Schimb de liste de contacte

en: Contacts
ro: Contacte

en: Conversation: Nickname Color (Incoming)
ro: Conversație: Culoarea poreclei (intrare)

en: Conversation: Nickname Color (Outgoing)
ro: Conversație: Culoarea poreclei (de ieșire)

en: Conversation: Text Color
ro: Conversație: Culoarea textului

en: Conversation: Text Font
ro: Conversație: Font de text

en: Conversations
ro: Conversații

en: Conversations are not stored on the server
ro: Conversațiile nu sunt stocate pe server

en: Conversations are stored on the server
ro: Conversațiile sunt stocate pe server

en: Copy
ro: Copiați

[ctx: Message row action]
en: Copy
ro: Copie

en: Copy Address
ro: Copiați adresa

en: Copy Text
ro: Copiați Textul

en: Copy XMPP Address
ro: Copiați adresa XMPP

en: Copy XMPP Address/Email
ro: Copiați adresa XMPP/Email

en: Copy code snippet
ro: Copiați fragmentul de cod

en: Copy to clipboard
ro: Copiați în clipboard

en: Could not access file
ro: Nu s-a putut accesa fișierul

en: Could not open file (%s)
ro: Datei konnte nicht geöffnet werden (%s)

en: Could not save file to selected directory.
ro: Nu s-a putut salva fișierul în directorul selectat.

en: Country
ro: Țara

en: Create Account
ro: Creați un cont

en: Create Group Chat
ro: Creați un chat de grup

en: Create Group Chat…
ro: Creați Group Chat…

en: Create New Account
ro: Creați un cont nou

en: Creating Account...
ro: Crearea contului...

en: Credentials expired
ro: Credențiale expirate

en: D-Bus Interface
ro: Interfață D-Bus

en: Dark Theme
ro: Tema întunecată

en: Database Migration
ro: Migrarea bazei de date

en: Database migration failed
ro: Migrarea bazei de date a eșuat

en: Deactivated
ro: Dezactivat

en: Debug Console
ro: Consola Debug

en: Debug Logging
ro: Jurnalizare de depanare

en: Decline
ro: Declin

en: Decrease playback speed
ro: Reduceți viteza de redare

en: Default Encryption
ro: Criptare implicită

en: Default Sync Threshold
ro: Prag de sincronizare implicit

en: Default Workspace
ro: Spațiu de lucru implicit

en: Default device
ro: Dispozitiv implicit

en: Default for chats and private group chats
ro: Implicit pentru chat-uri și chat-uri de grup private

en: Default for new group chats
ro: Implicit pentru noile chat-uri de grup

en: Default for new public group chats
ro: Implicit pentru noile chat-uri de grup publice

en: Delete
ro: Ștergeți

[ctx: Message row action]
en: Delete Message Locally…
ro: Ștergeți mesajul local…

en: Deny
ro: Refuzați

en: Description
ro: Descriere

en: Destroy This Chat
ro: Distruge acest chat

en: Details
ro: Detalii

en: Device "%s"
ro: Dispozitiv "%s"

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Dictionary URL is missing a "%s"
ro: La URL-ul dicționarului lipsește un "%s"

en: Direct Messages
ro: Mesaje directe

en: Directory
ro: Director

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Disabled in Preferences
ro: Dezactivat în Preferințe

en: Disclose information about media that is currently being played on your system.
ro: Dezvăluiți informații despre mediile care sunt în curs de redare pe sistemul dumneavoastră.

en: Disclose information about the operating system you currently use
ro: Dezvăluiți informații despre sistemul de operare pe care îl utilizați în prezent

en: Disclose the time of your last activity
ro: Dezvăluiți ora la care ați avut ultima activitate

en: Discover Services…
ro: Descoperă serviciile…

en: Do you accept this request (account: %s)?
ro: Acceptați această cerere (cont: %s)?

en: Do you accept this request?
ro: Acceptați această cerere?

en: Do you really want to remove all chat messages from Gajim?
    Warning: This can’t be undone!
    Gajim will quit afterwards.
ro: Chiar vrei să elimini toate mesajele de chat din Gajim?
    Atenție: Acest lucru nu poate fi anulat!
    Gajim va ieși din joc după aceea.

en: Do you want to delete this theme?
ro: Doriți să ștergeți această temă?

en: Do you want to overwrite the currently installed version?
ro: Doriți să suprascrieți versiunea instalată în prezent?

en: Do you want to unregister your account on <b>%s</b> as well?
ro: Doriți să vă dezînregistrați contul și pe <b>%s</b>?

en: Doing so will permanently delete this Fingerprint
ro: În acest fel, această amprentă digitală va fi ștearsă definitiv

en: Download
ro: Descărcați

en: Downloaded %s messages
ro: Mesaje descărcate %s

en: Draft: %s
ro: Schiță: %s

en: Drop files here
ro: Aruncați fișierele aici

en: Edit your message (Esc to cancel)…
ro: Editați-vă mesajul (Esc pentru a anula)…

en: Edit…
ro: Editați…

en: Either a custom URL with %%s in it (where %%s is the word/phrase) or "WIKTIONARY" (which means use Wikitionary).
ro: Fie o adresă URL personalizată cu %%s în ea (unde %%s este cuvântul/fraza), fie "WIKTIONARY" (ceea ce înseamnă că trebuie să utilizați Wikitionary).

en: Email
ro: E-mail

en: Emoji Shortcodes
ro: Shortcodes Emoji

en: Enable
ro: Activați

en: Enable KeepassXC Integration
ro: Activați integrarea KeepassXC

en: Enabled
ro: Activat

en: Enables Gajim to measure your computer’s idle time in order to set your Status automatically
ro: Permite lui Gajim să măsoare timpul de inactivitate al computerului dumneavoastră, pentru a vă seta automat Statusul

en: Enables Gajim to spell check your messages while composing
ro: Permite lui Gajim să vă verifice ortografia mesajelor în timp ce le compuneți

en: Enables Gajim to store Passwords securely instead of storing them in plaintext
ro: Permite lui Gajim să stocheze parolele în siguranță în loc să le stocheze în text simplu

en: Encrypted (%s)
ro: Criptat (%s)

en: Encrypting file…
ro: Criptarea fișierului…

en: Encryption (OMEMO)
ro: Criptare (OMEMO)

en: Encryption error
ro: Eroare de criptare

en: Encryption is not available in private chats
ro: Criptarea nu este disponibilă în discuțiile private

en: Encryption method to use unless overridden on a per-contact basis
ro: Metoda de criptare care trebuie utilizată, cu excepția cazului în care este suprascrisă pentru fiecare contact în parte

en: Encryption required
ro: Criptare necesară

en: End call
ro: Terminarea apelului

en: Enter a password to join this chat
ro: Introduceți o parolă pentru a vă alătura acestui chat

en: Enter new password...
ro: Introduceți o nouă parolă...

en: Enter your new nickname
ro: Introduceți noul dumneavoastră pseudonim

en: Enter your nickname. This is how your name is displayed to your contacts.
ro: Introduceți psudonimul dumneavoastră. Acesta este modul în care numele dumneavoastră este afișat pentru contactele voastre.

en: Error
ro: Eroare

en: Error Loading Image
ro: Eroare la încărcarea imaginii

en: Error opening file
ro: Eroare la deschiderea fișierului

en: Error while Exporting
ro: Eroare în timpul exportului

en: Error while processing image
ro: Eroare în timpul procesării imaginii

en: Error while receiving search results.
ro: Eroare la primirea rezultatelor căutării.

en: Error while retrieving search form.
ro: Eroare la preluarea formularului de căutare.

en: Error while uploading avatar
ro: Eroare la încărcarea avatarului

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Event
ro: Eveniment

en: Everyone
ro: Oricine

en: Everything
ro: Totul

en: Execute
ro: Executați

en: Execute Command…
ro: Executați comanda…

en: Executing…
ro: Executarea…

en: Expires on:
ro: Expiră la:

en: Export
ro: Exportați

en: Export Chat History
ro: Exportați istoricul de chat

en: Export Finished
ro: Export Finalizat

en: Export your chat history from Gajim
ro: Exportați istoricul de chat din Gajim

en: Exporting History...
ro: Exportul istoricului...

en: Exporting your messages...
ro: Exportul mesajelor dumneavoastră...

en: Extended Address
ro: Adresa extinsă

en: FA_Q (Online)
ro: FA_Q ( Conectat)

en: Failed to Configure Group Chat
ro: Nu ați reușit să configurați grupul de chat

en: Failed to Create Group Chat
ro: Nu ați reușit să creați grupul de chat

en: Failed to Join Group Chat
ro: Nu ați reușit să vă alăturați grupului de chat

en: Failed to generate avatar.
ro: Nu s-a reușit generarea avatarului.

en: Fake audio output
ro: Ieșire audio falsă

en: Features
ro: Funcții

en: Feedback
ro: Reacții

en: Female
ro: Femeie

en: Fetching messages…
ro: Preluarea mesajelor…

en: File
ro: Fișier

en: File Offered…
ro: Fișier oferit…

en: File Preview
ro: Previzualizare fișier

en: File Size Limit
ro: Limita de dimensiune a fișierului

en: File Transfer
ro: Transfer de fișier

en: File Transfer Cancelled
ro: Transfer de fișiere anulat

en: File Transfer Completed
ro: Transfer de fișiere finalizat

en: File Transfer Stopped
ro: Transferul de fișiere s-a oprit

en: File Verification Failed
ro: Verificarea fișierelor a eșuat

en: File corrupted during transfer
ro: Fișier corupt în timpul transferului

en: File does not exist
ro: Fișierul nu există

en: File is empty
ro: Fișierul este gol

en: File is too large, maximum allowed file size is: %s
ro: Fișierul este prea mare, dimensiunea maximă permisă este: %s

en: File: %s
ro: Fișier: %s

en: Filter
ro: Filtru

en: Filter Chats
ro: Filtrați chat-urile

en: Fingerprint for this Device
ro: Amprenta digitală pentru acest dispozitiv

en: Fingerprints
ro: Amprentele digitale

en: Finished
ro: Finalizat

en: Finished synchronising chat history:
    %s messages downloaded
ro: S-a terminat sincronizarea istoricului de chat:
    %s mesaje descărcate

en: For example: "Julia is now online"
ro: De exemplu: "Julia este acum online"

en: Force Bookmark 2 usage
ro: Forțați utilizarea Bookmark 2

en: Forever
ro: Pentru totdeauna

en: Forget Group Chat
ro: Uitați de grupul de chat

en: Format error in CRL's lastUpdate field
ro: Eroare de format în câmpul lastUpdate din CRL

en: Format error in CRL's nextUpdate field
ro: Eroare de format în câmpul nextUpdate din CRL

en: Format error in certificate's notAfter field
ro: Eroare de format în câmpul notAfter al certificatului

en: Format error in certificate's notBefore field
ro: Eroare de format în câmpul notBefore al certificatului

en: Format your message
ro: Formatați mesajul dumneavoastră

en: Forward 10 seconds
ro: Înainte 10 secunde

[ctx: User status]
en: Free for Chat
ro: Liber pentru Chat

en: From
ro: De la

[ctx: Contact subscription]
en: From
ro: De la

en: Full Name
ro: Nume și prenume

[ctx: Profile]
en: Full Name
ro: Nume Complet

en: Fully-featured XMPP chat client
ro: Client de chat XMPP complet echipat cu funcții complete

en: GLib Version: %s
ro: Versiunea GLib: %s

en: GTK Version: %s
ro: Versiunea GTK: %s

en: Gajim %s is available
ro: Gajim %s este disponibil

en: Gajim - Error
ro: Gajim - Eroare

en: Gajim Themes
ro: Gajim Teme

en: Gajim Update
ro: Actualizare Gajim

en: Gajim aims to be an easy to use and fully-featured XMPP client. Just chat with your friends or family, easily share pictures and thoughts or discuss the news with your groups.
ro: Gajim își propune să fie un client XMPP ușor de utilizat și complet echipat. Pur și simplu discutați cu prietenii sau familia, împărtășiți cu ușurință imagini și gânduri sau discutați știrile cu grupurile dumneavoastră.

en: Gajim encountered an error.
    Please help us fixing this issue by sending this report.
ro: Gajim a întâmpinat o eroare.
    Vă rugăm să ne ajutați să rezolvăm această problemă trimițând acest raport.

en: Gajim was not able to reach the server. Make sure your XMPP address is correct.
ro: Gajim nu a reușit să ajungă la server. Asigurați-vă că adresa XMPP este corectă.

en: Gajim will now exit
ro: Gajim va ieși acum

en: Gathering information…
ro: Culegerea de informații…

en: Gender
ro: Gen

[ctx: Profile]
en: Gender
ro: Sex

en: General
ro: Generic

en: Global Group Chat Search
ro: Căutare globală de chat în grup

en: Global Proxy
ro: Proxy global

en: Global Status
ro: Stare Global

en: Go
ro: Mergeți la

en: Grant Voice
ro: Vocea Grant

en: Group
ro: Grup

en: Group Chat
ro: Grup de chat

en: Group Chat Details
ro: Detalii despre Grupul de chat

en: Group Chat Language
ro: Limba de chat în grup

en: Group Chat Message Highlight
ro: Evidențierea mesajelor de chat în grup

en: Group Chat Message Received
ro: Mesaj de grup de chat primit

en: Group Chats
ro: Chaturi de grup

en: Group chat already exists
ro: Chat-ul de grup există deja

en: Group chat can be found via search
ro: Chat-ul de grup poate fi găsit prin căutare

en: Group chat does not exist
ro: Grupul de chat nu există

en: Group chat is closed
ro: Grupul de chat este închis

en: Group chat is now fully anonymous
ro: Grupul de chat este acum complet anonim

en: Group chat is now non-anonymous
ro: Conversația în grup este acum non-anonimă

en: Group chat is now semi-anonymous
ro: Discuțiile în grup sunt acum semi-anonime

en: Group chat now does not show unavailable members
ro: Grupul de chat acum nu mai afișează membrii indisponibili

en: Group chat now shows unavailable members
ro: Grupul de chat afișează acum membrii indisponibili

en: Groups
ro: Grupuri

en: HTTP (%(method)s) Authorization for %(url)s (ID: %(id)s)
ro: HTTP (%(method)s) Autorizare pentru %(url)s (ID: %(id)s)

en: HTTP Authorization Request
ro: Cerere de autorizare HTTP

en: HTTPS Verification
ro: Verificarea HTTPS

en: Hello, I am $name. %s
ro: Bună ziua, eu sunt $name. %s

[ctx: Group chat feature]
en: Hidden
ro: Ascuns

en: Hide
ro: Ascundeți

en: Home
ro: Acasă

en: Hostname
ro: Numele gazdei

en: How long Gajim should keep your chat history
ro: Cât timp ar trebui să păstreze Gajim istoricul de chat

en: I can see contact's online status
ro: Pot vedea starea online a contactului

en: I would like to add you to my contact list.
ro: Aș dori să vă adaug pe lista mea de contacte.

en: I would like to add you to my roster.
ro: Aș dori să vă adaug la lista mea.

en: IEC standard says KiB = 1024 bytes, KB = 1000 bytes.
ro: Conform standardului IEC, KiB = 1024 octeți, KB = 1000 octeți.

[ctx: Profile]
en: IM Address
ro: Adresă IM

en: Identified Error
ro: Eroare identificată

en: Idle Time
ro: Timp de inactivitate

en: If enabled, Gajim makes the window flash (the default behaviour in most Window Managers) when holding pending events.
ro: Dacă este activată, Gajim face ca fereastra să pâlpâie (comportamentul implicit în majoritatea gestionarilor de ferestre) atunci când deține evenimente în așteptare.

en: If enabled, Gajim offers to download plugins hosted on gajim.org
ro: Dacă este activat, Gajim oferă posibilitatea de a descărca plugin-uri găzduite pe gajim.org

en: If enabled, Gajim will ignore incoming attention requests ("wizz").
ro: Dacă este activată, Gajim va ignora cererile de atenție primite ("wizz").

en: If enabled, Gajim will try to use a STUN server when using Jingle. The one in "stun_server" option, or the one given by the XMPP server.
ro: Dacă este activată, Gajim va încerca să utilizeze un server STUN atunci când utilizează Jingle. Cel din opțiunea "stun_server" sau cel furnizat de serverul XMPP.

en: Ignore Unknown Contacts
ro: Ignoră contactele necunoscute

en: Ignore everything from contacts not in your contact list
ro: Ignorați totul de la persoanele de contact care nu se află în lista dumneavoastră de contacte

en: Image
ro: Imagine

en: Import Contacts
ro: Importați contacte

en: In order to write messages in this chat, you need to request voice first.
    A moderator will process your request.
ro: Pentru a scrie mesaje în acest chat, trebuie să solicitați mai întâi voce.
    Un moderator vă va procesa cererea.

en: Incoming Call
ro: Apel primit

en: Incoming Call (Video)
ro: Apeluri primite (Video)

en: Increase playback speed
ro: Creșteți viteza de redare

en: Information
ro: Informație

en: Insecure Connection
ro: Conexiune nesigură

en: Install <tt>sentry-sdk</tt> to make reporting issues easier.
ro: Instalați <tt>sentry-sdk</tt> pentru a facilita raportarea problemelor.

en: Install Plugin from ZIP-File
ro: Instalați Plugin-ul din fișierul ZIP

en: Install a keyring to store passwords on your system.
ro: Instalați un breloc pentru a stoca parolele pe sistemul dumneavoastră.

en: Installation failed
ro: Instalarea a eșuat

[ctx: Configuration type]
en: Integer
ro: Întreg

en: Invalid Address
ro: Adresă invalidă

en: Invalid CA certificate
ro: Certificat CA invalid

en: Invalid Name
ro: Nume invalid

en: Invalid Node
ro: Nod invalid

en: Invalid Server Name
ro: Nume server invalid

en: Invalid XMPP Address
ro: Adresă XMPP invalidă

en: Invalid address: %s
ro: Adresă invalidă: %s

en: Invalid domain name
ro: Nume de domeniu invalid

en: Invite
ro: Invitați

en: Invite Contacts
ro: Invitați contacte

en: Invitees
ro: Invitați

en: Is a microphone plugged in and accessible?
ro: Este un microfon conectat și accesibil?

en: Issued by
ro: Emis de

en: Issued by
ro: Emis de

en: Issued on:
ro: Eliberat la:

en: Issued to
ro: Eliberat pentru

en: Issued to
ro: Eliberat pentru

en: JPEG files
ro: Fișiere JPEG

en: Join
ro: Alăturați-vă

en: Join Group Chat
ro: Alăturați-vă grupului de chat

en: Join Group Chat as…
ro: Alăturați-vă grupului de chat ca…

en: Join Group Chat?
ro: Vă puteți alătura grupului de chat?

en: Join Groupchat…
ro: Alăturați-vă Grupului de chat…

en: Joining Group Chat…
ro: Alăturați-vă Grupului de Chat ca…

en: Joining…
ro: Se alătură…

en: Join…
ro: Alăturați-vă…

en: Just now
ro: Chiar acum

en: Keep Chat History
ro: Păstrați istoricul chat-ului

en: Key usage does not include certificate signing
ro: Utilizarea cheilor nu include semnarea certificatelor

en: Kick
ro: Lovește

en: Kick %s
ro: Lovitură %s

en: Kick…
ro: Loviți…

en: Label
ro: Etichetă

en: Last seen: %s
ro: Ultima vizualizare: %s

en: List of send hosts (comma separated) in addition to local interfaces for file transfers (in case of address translation/port forwarding).
ro: Lista de gazde de trimitere (separate prin virgulă) în plus față de interfețele locale pentru transferuri de fișiere (în cazul traducerii de adrese/transferului de porturi).

en: Live Preview
ro: Previzualizare în direct

en: Load Image
ro: Încărcați imaginea

en: Loading Avatar Failed
ro: Încărcarea Avatarului a eșuat

en: Loading Preview…
ro: Încărcare Previzualizare…

en: Loading avatar image failed
ro: Încărcarea imaginii avatar a eșuat

en: Loading…
ro: Încărcare…

en: Local Time
ro: Ora locală

en: Location at %s
ro: Locația la %s

en: Log
ro: Jurnal

en: Log In
ro: Autentificare

en: Log in with your credentials
ro: Conectați-vă cu acreditările dumneavoastră

en: Login
ro: Autentificare

en: Look it up in _Dictionary
ro: Căutați în _Dicționar

en: Make Admin
ro: Faceți Admin

en: Make Member
ro: Faceți membru

en: Make Owner
ro: Marca Proprietar

en: Make your profile visible for everyone or just for your contacts.
ro: Faceți ca profilul dumneavoastră să fie vizibil pentru toată lumea sau doar pentru contactele dumneavoastră.

en: Male
ro: Masculin

en: Manage
ro: Gestionați

en: Manage Proxies
ro: Gestionați proxy-urile

en: Manage Proxies...
ro: Gestionați proxy-urile...

en: Manage Sounds
ro: Gestionați sunetele

en: Manage Trust
ro: Gestionați Încrederea

en: Manage your Devices…
ro: Gestionați-vă Dispozitivele…

en: Manually set the hostname for the server
ro: Setați manual numele de gazdă pentru server

en: Mark as Read
ro: Marcați ca fiind citit

en: Mark as read
ro: Marcați ca citit

en: Maximum file size for preview downloads
ro: Dimensiunea maximă a fișierului pentru descărcările de previzualizare

en: Me
ro: Eu

en: Media Playback
ro: Redare media

en: Member
ro: Membru

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Member
ro: Membrul

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Members
ro: Membrii

[ctx: Group chat feature]
en: Members Only
ro: Doar pentru Membrii

en: Message
ro: Mesaj

en: Message Receipts (✔)
ro: Mesaje de primire (✔)

en: Message Received
ro: Mesaj primit

en: Message Sent
ro: Mesaj trimis

en: Message content unknown
ro: Conținutul mesajului necunoscut

en: Message corrected. Original message:
    %s
ro: Mesaj corectat. Mesajul original:
    %s

en: Messages are archived on the server
ro: Mesajele sunt arhivate pe server

en: Minimize
ro: Minimalizați

en: Minutes until your status gets changed
ro: Minute până când statutul tău se schimbă

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Missing necessary encryption plugin
ro: Lipsește plugin-ul de criptare necesar

[ctx: Group chat feature]
en: Moderated
ro: Moderat

[ctx: Message row action]
en: Moderate…
ro: Moderat…

en: Moderation
ro: Moderare

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderator
ro: Moderatorul

[ctx: Group chat contact role]
en: Moderators
ro: Moderatori

en: Modify
ro: Modificați

en: Move Chat
ro: Mutați chat-ul

en: Must be a port number
ro: Trebuie să fie un număr de port

en: Mute Chat
ro: Chat Silențios

en: Mute Sounds
ro: Sunete silențioase

en: My Workspace
ro: Spațiul meu de lucru

en: Name
ro: Nume

en: Name <b>default</b> is not allowed
ro: Numele <b>default</b> nu este permis

en: Never
ro: Niciodată

en: New Contact
ro: Contact nou

en: New Group
ro: Grup nou

en: New Search
ro: Căutare nouă

en: New Workspace
ro: Spațiu de lucru nou

en: New message from
ro: Mesaj nou de la

en: Next
ro: Următorul

en: Nickname
ro: Pseudonimul

en: No
ro: Nu

en: No File Transfer available
ro: Nu este disponibil transferul de fișiere

[ctx: Group chat feature]
en: No Password Required
ro: Nu este nevoie de parolă

en: No Proxy
ro: Fără Proxy

en: No Sync
ro: Fără sincronizare

en: No Threshold
ro: Fără prag

en: No additional requirements
ro: Nu există cerințe suplimentare

en: No automatic preview
ro: Nu există previzualizare automată

en: No commands available
ro: Nu există comenzi disponibile

en: No contact addresses published for this server.
ro: Nu sunt publicate adrese de contact pentru acest server.

en: No contacts found
    You can also type an XMPP address
ro: Nu s-au găsit contacte
    De asemenea, puteți introduce o adresă XMPP

en: No contacts left.
    You can also type an XMPP address.
ro: Nu au mai rămas contacte.
    De asemenea, puteți introduce o adresă XMPP.

en: No devices found to encrypt this message to. Querying for devices now…
ro: Nu s-au găsit dispozitive pe care să fie criptat acest mesaj. Se caută dispozitive acum…

en: No devices online
ro: Nu există dispozitive online

en: No info available
ro: Nu există informații disponibile

en: No results
ro: Nu există rezultate

en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Node
ro: Nod

[ctx: Configuration description]
en: None
ro: Nici unul

[ctx: Contact subscription]
en: None
ro: Nici unul

[ctx: Gender]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: None
ro: Nici unul

[ctx: Group chat contact role]
en: None
ro: Nici unul

[ctx: Group chat feature]
en: Not Anonymous
ro: Nu este anonim

en: Not Available
ro: Nu este disponibil

[ctx: User status]
en: Not Available
ro: Nu este disponibil

en: Not Decided
ro: Nu s-a decis

[ctx: Group chat feature]
en: Not Moderated
ro: Nu este moderat

en: Not accelerated
ro: Neaccelerat

en: Not available
ro: Nu este disponibil

en: Not connected
ro: Neconectat

en: Not encrypted
ro: Necriptat

[ctx: Profile]
en: Note
ro: Nota

en: Note to myself
ro: Notă pentru mine însumi

en: Notes
ro: Note

en: Notifications
ro: Notificări

en: Notify after update
ro: Notificare după actualizare

en: Notify me when the automatic update was successful
ro: Anunțați-mă când actualizarea automată a fost efectuată cu succes

en: Notify on all Messages
ro: Notificare la toate mesajele

[ctx: Switch]
en: Off
ro: oprit

[ctx: Switch]
en: On
ro: pornit

en: One Month
ro: O lună

en: One Year
ro: Un an

en: Only Admins and Owners can modify the affiliation
ro: Numai administratorii și proprietarii pot modifica afilierea

en: Only moderators can see your XMPP address
ro: Doar moderatorii vă pot vedea adresa XMPP

en: Open
ro: Deschideți

[ctx: Group chat feature]
en: Open
ro: Accesibil

en: Open Email Composer
ro: Deschideți Email Composer

en: Open Folder
ro: Deschideți dosarul

en: Open Link in _Browser
ro: Deschide link-ul în _Browser

en: Open as _Link
ro: Deschideți ca _Link

en: Open folder
ro: Deschideți folderul

en: OpenGL accelerated
ro: Accelerare OpenGL

en: Operating System
ro: Sistem de operare

[ctx: Profile]
en: Organisation
ro: Organizație

en: Organization (O):
ro: Organizație (O):

[ctx: Gender]
en: Other
ro: Altele

en: Other devices connected with your account
ro: Alte dispozitive conectate cu contul dumneavoastră

en: Others
ro: Alții

en: Out of memory
ro: În afara memoriei

en: Outcasts
ro: Excluși

en: Overwrite Plugin?
ro: Suprascrieți Plugin-ul?

en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owner
ro: Proprietar

[ctx: Group chat contact affiliation]
en: Owners
ro: Proprietari

en: PEP Configuration
ro: Configurația PEP

en: PEP Service Configuration (%s)
ro: Configurația serviciului PEP (%s)

en: PEP node %(node)s was not removed:
    %(message)s
ro: Nodul PEP %(node)s nu a fost eliminat:
    %(message)s

en: PNG files
ro: Fișiere PNG

en: Pango Version: %s
ro: Versiunea Pango: %s

[ctx: Group chat contact role]
en: Participant
ro: Participantul

en: Participants
ro: Participanți

[ctx: Group chat contact role]
en: Participants
ro: Participanți

en: Participants asking for voice:
ro: Participanții cer să se exprime:

en: Participants entering this group chat are allowed to send messages
ro: Participanților care intră în acest chat de grup li se permite să trimită mesaje

en: Participants entering this group chat need to request permission to send messages
ro: Participanții care intră în acest chat de grup trebuie să solicite permisiunea de a trimite mesaje

en: Pass_word
ro: Par_ola

en: Password
ro: Parola

en: Password Change Failed
ro: Schimbarea parolei a eșuat

en: Password Changed
ro: Parola a fost schimbată

en: Password Required
ro: Parolă necesară

[ctx: Group chat feature]
en: Password Required
ro: Parolă Necesară

en: Passwords do not match
ro: Parolele nu se potrivesc

en: Paste Last Input
ro: Lipiți ultima intrare

en: Paste as Code Block
ro: Lipiți ca bloc de cod

en: Paste as Quote
ro: Lipiți ca citat

en: Path length constraint exceeded
ro: Constrângerea de lungime a traseului a fost depășită

en: Pending
ro: În așteptare

en: Pending Voice Requests
ro: Solicitări vocale în așteptare

en: Permanently
ro: Permanent

[ctx: Group chat feature]
en: Persistent
ro: Persistentă

en: Personal notes about this contact
ro: Note personale despre acest contact

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone No.
ro: Număr de telefon.

en: Picture and Name
ro: Poză și nume

en: Pinned
ro: Fixat

en: Pipewire
ro: Fir de țeavă

en: Play Sound
ro: Redarea sunetului

en: Play Sounds
ro: Redarea sunetelor

en: Play sounds even when you are Away, Busy, etc.
ro: Redă sunete chiar și atunci când sunteți plecat, ocupat etc.

en: Play sounds to notify about events
ro: Redă sunete pentru a notifica despre evenimente

en: Please choose an account
ro: Vă rugăm să alegeți un cont

en: Please enter an XMPP address
ro: Vă rugăm să introduceți o adresă XMPP

en: Please enter your credentials or Sign Up
ro: Vă rugăm să introduceți acreditările dumneavoastră sau Înregistrați-vă

en: Please enter your new password.
ro: Vă rugăm să introduceți noua dumneavoastră parolă.

en: Please enter your password for
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)
ro: Vă rugăm să introduceți parola pentru
    %(jid)s
    (Account: %(account)s)

en: Please make sure you are connected with "%s".
ro: Vă rugăm să vă asigurați că sunteți conectat cu "%s".

en: Please use these settings with caution!
ro: Vă rugăm să utilizați aceste setări cu prudență!

en: Plugin Settings
ro: Setări Plugin

en: Plugin already exists
ro: Plugin-ul există deja

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Plugins Updated Successfully
ro: Plugin-uri actualizate cu succes

en: Port
ro: Portul

en: Port must be a number between 0 and 65535
ro: Portul trebuie să fie un număr între 0 și 65535

en: Post Office Box
ro: Căsuța poștală

en: Postal Code
ro: Cod poștal

en: Prefer direct messages in private group chats
ro: Preferați mesajele directe în discuțiile de grup private

[ctx: Configuration]
en: Preference Name
ro: Preferință Nume

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Presets
ro: Presetări

en: Preview Size
ro: Dimensiunea de previzualizare

en: Preview all Image URLs
ro: Previzualizați toate URL-urile imaginilor

en: Preview in Public Group Chats
ro: Previzualizare în discuțiile de grup publice

en: Preview new messages in notification popup?
ro: Previzualizarea mesajelor noi în fereastra de notificare?

en: Previous
ro: Anterior

en: Print XML stanzas and other debug information
ro: Imprimă stări XML și alte informații de depanare

en: Priority
ro: Prioritate

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Private
ro: Privat

en: Profile
ro: Profil

en: Profile application with cprofile
ro: Profilarea aplicației cu cprofile

en: Protocol
ro: Protocolul

en: Prox_y
ro: Prox_i

en: Proxy
ro: Proxy-ul

en: Proxy, custom hostname and port
ro: Proxy, nume de gazdă și port personalizat

en: Public
ro: Publică

[ctx: Group chat feature]
en: Public
ro: Publică

[ctx: Profile]
en: Public Encryption Key
ro: Cheia publică de criptare

en: Public Key Information
ro: Informații despre Cheia Publică

en: Public Key:
ro: Cheia Publică:

en: Pulse: %s
ro: Puls: %s

en: PyGObject Version: %s
ro: Versiunea PyGObject: %s

en: Quit
ro: Ieșiți

en: Quit Gajim
ro: Renunță la Gajim

en: Re_gister
ro: Re_gistrare

en: React with %s
ro: Reacționează cu %s

en: Read _Wikipedia Article
ro: Citiți articolul _Wikipedia

en: Read more about blind trust
ro: Citiți mai multe despre blind trust

en: Reason
ro: Motivul

en: Reason (optional)
ro: Motiv (opțional)

en: Reason (optional)...
ro: Motiv (opțional)...

en: Reason for destruction
ro: Motivul distrugerii

en: Received
ro: Primită

[ctx: Message state]
en: Received
ro: Primit

en: Recognize your account by color
ro: Recunoașteți contul dumneavoastră după culoare

en: Record
ro: Înregistrare

en: Record Voice Message… (hold button to record directly)
ro: Înregistrare mesaj vocal... (țineți apăsat butonul pentru a înregistra direct)

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Register
ro: Înregistrare

en: Register on the Website
ro: Înregistrați-vă pe site

en: Registering…
ro: Înregistrare…

en: Registration failed
ro: Înregistrarea a eșuat

en: Registration successful
ro: Înregistrare reușită

en: Reject file transfer
ro: Respingeți transferul de fișiere

en: Remember Last Status
ro: Amintește-ți ultima stare

en: Remote server not found
ro: Serverul de la distanță nu a fost găsit

en: Remote server timeout
ro: Timeout al serverului la distanță

en: Remove
ro: Eliminați

en: Remove Account
ro: Eliminați contul

en: Remove Chat History?
ro: Eliminați istoricul conversațiilor?

en: Remove History…
ro: Eliminați istoria…

en: Remove Proxy
ro: Eliminați Proxy

en: Remove Setting
ro: Eliminați setarea

en: Remove Theme
ro: Eliminați tema

en: Remove this workspace
ro: Eliminați acest spațiu de lucru

en: Remove your group chat avatar
ro: Îndepărtați-vă avatarul de chat de grup

en: Remove your profile picture
ro: Îndepărtați imaginea de profil

en: Remove…
ro: Eliminați…

en: Removing Account...
ro: Eliminarea contului...

en: Reply…
ro: Răspundeți…

en: Request Search Form
ro: Formular de cerere de căutare

en: Request Voice
ro: Solicită voce

en: Request contact information (Tune, Location)
ro: Solicitați informații de contact (Tune, Locație)

en: Request to see this contact's online status
ro: Cereți să vedeți starea online a acestui contact

en: Requesting Command List
ro: Solicitarea listei de comenzi

en: Requesting HTTP File Upload Slot…
ro: Solicitarea unui slot de încărcare a fișierelor HTTP…

en: Requesting Register Form
ro: Formular de cerere de înregistrare

en: Requesting register form from server…
ro: Solicitarea formularului de înregistrare de pe server…

en: Requesting search form from server
ro: Solicitarea formularului de căutare de pe server

en: Required
ro: Necesar

en: Requires: gnome-keyring or kwallet
ro: Necesită: gnome-keyring sau kwallet

en: Reserved Name
ro: Nume rezervat

en: Reset
ro: Resetare

en: Reset all chats to the current default value
ro: Resetați toate chat-urile la valoarea implicită curentă

en: Reset all group chats to the current default value
ro: Resetați toate chat-urile la valoarea implicită curentă

en: Resets value to default
ro: Resetează valoarea la implicit

en: Resource
ro: Resurse

en: Restore last state
ro: Restabilirea ultimei stări

en: Restore status and status message of your last session
ro: Restaurați starea și mesajul de stare din ultima sesiune

[ctx: Message row action]
en: Retract…
ro: Retrageți…

en: Revoke Member
ro: Revocare Membru

en: Revoke Voice
ro: Revocarea vocii

en: Rewind 10 seconds
ro: Derulează înapoi 10 secunde

en: Role
ro: Rol

[ctx: Profile]
en: Role
ro: Funcție

en: SSL Certificate Verification Error
ro: Eroare de verificare a certificatului SSL

en: SSL certificate error
ro: Eroare de certificat SSL

en: STUN server to use when using Jingle
ro: Serverul STUN care trebuie utilizat atunci când se utilizează Jingle

en: SVG files
ro: Fișiere SVG

en: Sales
ro: Vânzări

en: Save
ro: Salvați

en: Save Password
ro: Salvați parola

en: Save as...
ro: Salvați ca...

en: Saving Avatar Failed
ro: Salvarea Avatarului a eșuat

en: Saving avatar image failed
ro: Salvarea imaginii avatar a eșuat

en: Say hi to your new contact…
ro: Salută-l pe noul tău contact…

en: Scan QR Code
ro: Scanați codul QR

en: Scan this QR code to join %s.
ro: Scanați acest cod QR pentru a vă înscrie la %s.

en: Scan this QR code to start a chat with %s.
ro: Scanați acest cod QR pentru a începe un chat cu %s.

en: Scanning %(current)d / %(total)d ...
ro: Scanare %(current)d / %(total)d ...

en: Scroll to this message
ro: Derulați până la acest mesaj

en: Scroll up to load more chat history…
ro: Derulează în sus pentru a încărca mai mult istoric de chat…

en: Search
ro: Căutare

en: Search Participants…
ro: Căutare Participanți…

en: Search Result
ro: Rezultatul căutării

en: Search all Chats
ro: Căutați toate chat-urile

en: Search contacts...
ro: Căutați contacte...

en: Search for Gajim updates periodically?
ro: Căutați actualizări periodice pentru Gajim?

en: Search for group chats globally
    (press Return to start search)
ro: Căutați chat-uri de grup la nivel global
    (apăsați Return pentru a începe căutarea)

en: Searching
ro: Căutând

en: Searching…
ro: Căutând…

en: Search…
ro: Căutare…

en: Secure Password Storage
ro: Stocarea securizată a parolelor

en: Security
ro: Securitate

en: Security Labels
ro: Etichete de securitate

en: Security Warning
ro: Avertisment de securitate

en: Select Account
ro: Selectați contul

[ctx: Message row action]
en: Select Messages…
ro: Selectați Mesaje…

en: Select a security label for your message…
ro: Selectați o etichetă de securitate pentru mesajul dumneavoastră…

en: Select playback speed
ro: Selectați viteza de redare

en: Select your audio input (e.g. microphone)
ro: Selectați intrarea audio (de exemplu, microfonul)

en: Selected image could not be loaded.
ro: Imaginea selectată nu a putut fi încărcată.

en: Self signed certificate
ro: Certificat cu semnătură proprie

en: Self signed certificate in certificate chain
ro: Certificat cu semnătură proprie în lanțul de certificate

[ctx: Group chat feature]
en: Semi-Anonymous
ro: Semi-Anonim

en: Send Chat State
ro: Trimiteți Chat State

en: Send File
ro: Trimiteți fișierul

en: Send File (max. %s)…
ro: Trimiteți fișierul (max. %s)…

en: Send Files
ro: Trimiteți fișiere

en: Send File…
ro: Trimiteți fișierul…

en: Send Message
ro: Trimiteți un mesaj

en: Send Message Receipts
ro: Trimiterea de confirmări de primire a mesajelor

en: Send Messages with Control+Enter
ro: Trimiteți mesaje cu Control+Introducere

en: Send _Report
ro: Trimiteți _Raportul

en: Sent contact: "%(jid)s" (%(name)s)
ro: Contact trimis: "%(jid)s" (%(name)s)

en: Sent contacts:
ro: Contacte trimise:

en: Separate profile files completely (even history database and plugins)
ro: Fișiere de profil separate complet (chiar și baza de date cu istoricul și plugin-urile)

en: Serial Number:
ro: Număr de serie:

en: Server Shutdown
ro: Închiderea serverului

en: Service
ro: Serviciul

en: Service Discovery
ro: Descoperirea serviciilor

en: Service Discovery using account %s
ro: Service Discovery utilizând contul %s

en: Service Gateway
ro: Portal de servicii

en: Set configuration directory
ro: Setați directorul de configurare

en: Sets an environment variable so GLib debug messages are printed
ro: Setează o variabilă de mediu pentru ca mesajele de depanare GLib să fie tipărite

en: Setting is locked by the system
ro: Setarea este blocată de sistem

en: Settings
ro: Setări

en: Share Contact…
ro: Distribuie Contact…

en: Share Group Chat…
ro: Împărtășiți Chat de Grup…

en: Share Status
ro: Distribuie Starea

en: Share Video
ro: Distribuie Video

en: Share my online status
ro: Împărtășește statutul meu online

en: Show Commands
ro: Afișați Comenzile

en: Show Contact Infos
ro: Afișați informațiile de contact

en: Show Content
ro: Arată conținutul

en: Show Details
ro: Afișați detaliile

en: Show Inactive Devices
ro: Afișarea Dispozitivelor Inactive

en: Show Join/Leave
ro: Afișați Join/Leave

en: Show Joined / Left
ro: Afișați Joined / Left

en: Show Send Message Button
ro: Afișați butonul Trimite mesaj

en: Show Status Changes
ro: Afișați modificările de stare

en: Show Transfers
ro: Afișați transferurile

en: Show Voice Message Button
ro: Afișați butonul Trimite mesaj

en: Show a confirmation dialog to block a contact? Empty string means never show the dialog.
ro: Afișați un dialog de confirmare pentru a bloca un contact? Șirul gol înseamnă că nu se afișează niciodată dialogul.

en: Show a list of emojis
ro: Afișați o listă de emoticoane

en: Show all reactions
ro: Afișați toate reacțiile

en: Show all warnings
ro: Afișați toate avertismentele

en: Show in Taskbar
ro: Afișare în bara de activități

en: Show labels describing confidentiality of messages, if the server supports XEP-0258
ro: Afișarea etichetelor care descriu confidențialitatea mesajelor, în cazul în care serverul acceptă XEP-0258

en: Show message meta data (avatar, nickname, timestamp) only once, if there are multiple messages from the same sender within a specific timespan.
ro: Afișați datele meta ale mesajului (avatar, porecla, data și ora) doar o singură dată, dacă există mai multe mesaje de la același expeditor într-un anumit interval de timp.

en: Show notifications even if you are Away, Busy, etc.
ro: Afișați notificări chiar dacă sunteți plecat, ocupat etc.

en: Show on Startup
ro: Afișați la pornire

en: Show only critical errors
ro: Afișați numai erorile critice

en: Show previews automatically in public group chats (may disclose your data)
ro: Afișarea automată a previzualizărilor în discuțiile de grup publice (poate dezvălui datele dumneavoastră)

en: Show previews for any URLs containing images (may be unsafe)
ro: Afișați previzualizări pentru orice URL-uri care conțin imagini (poate fi nesigur)

en: Show suggestions for shortcodes, e.g. :+1:
ro: Afișați sugestii pentru shortcodes, de exemplu :+1:

en: Show the application's version
ro: Afișați versiunea aplicației

en: Show window in the taskbar
ro: Afișarea ferestrei în bara de activități

en: Show window when starting Gajim
ro: Afișați fereastra la pornirea Gajim

en: Show/Hide Window
ro: Afișează/ Ascunde fereastra

en: Sign In
ro: Conectați-vă

en: Sign Up
ro: Înscrieți-vă

en: Sign up Anonymously
ro: Înregistrați-vă în mod anonim

en: Signup not allowed
ro: Înscrierea nu este permisă

en: Size of preview images in pixels
ro: Dimensiunea imaginilor de previzualizare în pixeli

en: Software
ro: Software-ul

en: Something went wrong. Video feature disabled.
ro: Ceva a mers prost. Funcția video a fost dezactivată.

en: Sorry, that should not have happened
ro: Îmi pare rău, asta nu ar fi trebuit să se întâmple

en: Sort Participant List by Status
ro: Sortați lista de participanți după status

en: Sort by Status
ro: Sortați după status

en: Sounds
ro: Sunete

en: Sounds When Away
ro: Sunete atunci când sunt departe

en: Spaces are not allowed
ro: Spațiile nu sunt permise

en: Spam
ro: Junk

en: Speed: %s
ro: Viteză: %s

en: Spell Checker
ro: Verificator ortografic

en: Spell Checking
ro: Verificarea ortografică

en: Stage
ro: Etapă

en: Start / Join Chat
ro: Începeți / Intrați în chat

en: Start Chat
ro: Începeți conversația

en: Start Chatting…
ro: Începeți să discutați…

en: Start Chat…
ro: Începeți chat-ul…

en: Start Search...
ro: Începeți căutarea...

en: Start a new chat
ro: Începeți un nou chat

en: Start a new chat, join a group chat or search for new group chats globally. You can also enter an XMPP address.
ro: Începeți un chat nou, alăturați-vă unui chat de grup sau căutați noi chat-uri de grup la nivel global. De asemenea, puteți introduce o adresă XMPP.

en: Start/Stop recording
ro: Începeți/opriți înregistrarea

en: State
ro: Stat

en: Status
ro: Stare

en: Status Message
ro: Mesaj de stare

en: Status Message: Text Color
ro: Mesaj de stare: Culoarea textului

en: Status Message: Text Font
ro: Mesaj de stare: Font de text

en: Status Messages in Participants List
ro: Mesaje de stare în lista participanților

en: Status: Away Color
ro: Stare: Departe Culoare

en: Status: DND Color
ro: Stare: DND Culoare

en: Status: Offline Color
ro: Stare: Culoare offline

en: Status: Online Color
ro: Stare: Culoare online

en: Street
ro: Stradă

en: Style
ro: Stil

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject Alt Names:
ro: Subiect Nume Alternativ

en: Subject issuer mismatch
ro: Necorelări între emitentul subiectului

[ctx: Contact subscription]
en: Subscribe
ro: Abonează-te

en: Subscribed
ro: Abonat

en: Support
ro: Suport

en: Sync Threshold
ro: Prag de sincronizare

en: Synchronize
ro: Sincronizați

en: Synchronize Chat History
ro: Sincronizarea istoricului de chat

en: Synchronizing Chat History…
ro: Sincronizarea istoricului de chat…

en: System
ro: Sistem

en: Tell your contacts if you received a message
ro: Spuneți contactelor dumneavoastră dacă ați primit un mesaj

[ctx: Group chat feature]
en: Temporary
ro: Temporar

[ctx: Configuration type]
en: Text
ro: Textul

en: Text File
ro: Fișier text

en: Thanks
ro: Mulțumesc

en: The certificate does not match the expected identity of the site
ro: Certificatul nu se potrivește cu identitatea așteptată a site-ului

en: The certificate has been revoked
ro: Certificatul a fost revocat

en: The certificate has expired
ro: Certificatul a expirat

en: The certificate’s activation time is in the future
ro: Data de activare a certificatului este în viitor

en: The certificate’s algorithm is insecure
ro: Algoritmul certificatului este nesigur

en: The contact will be informed that you stopped sharing your status. Please note that this can have other side effects.
ro: Persoana de contact va fi informată că ați încetat să vă mai partajați statutul. Vă rugăm să rețineți că acest lucru poate avea și alte efecte secundare.

en: The last message was written on a mobile client
ro: Ultimul mesaj a fost scris pe un client mobil

en: The server has assigned or modified your nickname in this group chat
ro: Serverul a atribuit sau a modificat pseudonimul dumneavoastră în acest grup de chat

en: The server rejected the registration without an error message
ro: Serverul a respins înregistrarea fără un mesaj de eroare

en: The server returned an insecure transport (HTTP).
ro: Serverul a returnat un transport nesigur (HTTP).

en: The server was shut down.
ro: Serverul a fost închis.

en: The signing certificate authority is not known
ro: Autoritatea care semnează certificatul nu este cunoscută

en: Theme
ro: Tema

en: Themes
ro: Teme

en: There are devices for which you have not made a trust decision yet.
ro: Există dispozitive pentru care nu ați luat încă o decizie de încredere.

en: There are updates for Gajim’s plugins
ro: Există actualizări pentru plugin-urile lui Gajim

en: There has been an error while trying to fetch messages: %s
ro: S-a produs o eroare în timpul încercării de preluare a mesajelor: %s

en: There is no encryption method available for the chosen encryption.
ro: Nu există o metodă de criptare disponibilă pentru criptarea aleasă.

en: There is no more history
ro: Nu mai există istorie

en: There is no service at the address you entered, or it is not responding. Check the address and try again.
ro: Nu există niciun serviciu la adresa pe care ați introdus-o sau aceasta nu răspunde. Verificați adresa și încercați din nou.

en: There was an error while attempting to verify the SSL certificate of your XMPP server (%s).
ro: S-a produs o eroare în timpul încercării de verificare a certificatului SSL al serverului XMPP (%s).

en: This Device
ro: Acest Dispozitiv

en: This account has already been added
ro: Acest cont a fost deja adăugat

en: This address does not seem to offer any gateway service.
ro: Această adresă nu pare să ofere niciun serviciu de gateway.

en: This address is not reachable.
ro: Această adresă nu este accesibilă.

en: This contact is a bot
ro: Acest contact este un bot

en: This device is not compatible.
ro: Acest dispozitiv nu este compatibil.

en: This gateway does not support Ad-Hoc Commands.
ro: Această poartă nu acceptă comenzi Ad-Hoc.

en: This gateway does not support direct registering.
ro: Acest gateway nu acceptă înregistrarea directă.

en: This group chat can not be found via search
ro: Acest grup de chat nu poate fi găsit prin căutare

en: This group chat does not require a password upon entry
ro: Acest grup de chat nu necesită o parolă la intrare

en: This group chat does require a password upon entry
ro: Acest grup de chat necesită o parolă la intrare

en: This group chat is restricted to members only
ro: Acest grup de chat este restricționat doar pentru membri

en: This group chat persists even if there are no participants
ro: Acest chat de grup persistă chiar dacă nu există participanți

en: This group chat will be destroyed once the last participant left
ro: Acest chat de grup va fi distrus odată ce ultimul participant a plecat

en: This is a public group chat. Encryption is not available.
ro: Acesta este un chat de grup public. Criptarea nu este disponibilă.

en: This is the theme you are currently using.
    Do you want to delete this theme?
ro: Aceasta este tema pe care o utilizați în prezent.
    Doriți să ștergeți această temă?

en: This message was encrypted with %s and could not be decrypted.
ro: Acest mesaj a fost criptat cu %s și nu a putut fi decriptat.

en: This message was encrypted with Legacy OpenPGP and could not be decrypted. You can install the PGP plugin to handle those messages.
ro: Acest mesaj a fost criptat cu Legacy OpenPGP și nu a putut fi decriptat. Puteți instala extensia PGP pentru a gestiona aceste mesaje.

en: This message was encrypted with OMEMO, but not for your device.
ro: Acest mesaj a fost criptat cu OMEMO, dar nu și pentru dispozitivul dumneavoastră.

en: This message was encrypted with OTR and could not be decrypted.
ro: Acest mesaj a fost criptat cu OTR și nu a putut fi decriptat.

en: This message will be deleted from your local chat history
ro: Acest mesaj va fi șters din istoricul de chat local

en: This server does not allow signup.
ro: Acest server nu permite înregistrarea.

en: This server does not support anonymous login.
ro: Acest server nu acceptă autentificarea anonimă.

en: This service could not respond with detailed information.
    It is most likely a legacy service or broken.
ro: Acest serviciu nu a putut răspunde cu informații detaliate.
    Cel mai probabil este un serviciu vechi sau este defect.

en: This service does not contain any items to browse.
ro: Acest serviciu nu conține niciun element de răsfoit.

en: This service has not yet responded with detailed information
ro: Acest serviciu nu a răspuns încă cu informații detaliate

en: This type of service does not contain any items to browse.
ro: Acest tip de serviciu nu conține elemente de răsfoit.

en: This will remove your account from Gajim.
ro: Acest lucru vă va elimina contul din Gajim.

en: This will reset all introduction hints
ro: Acest lucru va reseta toate indicațiile de introducere

en: This workspace contains chats. All chats will be moved to the next workspace. Remove anyway?
ro: Acest spațiu de lucru conține chat-uri. Toate discuțiile vor fi mutate în următorul spațiu de lucru. Eliminați oricum?

en: Three Months
ro: Trei luni

en: Time Until Away
ro: Timp până la distanță

en: Time Until Not Available
ro: Timp până când nu este disponibil

[ctx: Profile]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Contact subscription]
en: To
ro: Spre

en: To apply all changes instantly, you have to re-login.
ro: Pentru a aplica toate modificările instantaneu, trebuie să vă autentificați din nou.

en: To send an encrypted message, you have to decide whether to trust the device of your contact.
ro: Pentru a trimite un mesaj criptat, trebuie să decideți dacă aveți încredere în dispozitivul persoanei de contact.

en: Toggle Chat List
ro: Schimbă lista de chat-uri

en: Toggle participants list
ro: Comutați lista participanților

en: Transferring File…
ro: Transferul de fișiere…

en: Transports
ro: Transporturi

en: Trust Management
ro: Managementul încrederii

en: Trust Not Decided
ro: Încredere nehotărâtă

en: Try Again
ro: Încearcă din nou

en: Trying to change password...
ro: Încercarea de a schimba parola...

en: Trying to create account...
ro: Încercarea de a crea un cont...

en: Trying to gather information on this address…
ro: Încerc să strâng informații despre această adresă…

en: Trying to remove account...
ro: Încercarea de a elimina contul...

en: Turn Camera off
ro: Opriți camera

en: Turn Camera on
ro: Porniți camera

en: Type
ro: Tip

[ctx: Configuration]
en: Type
ro: Tip

en: Type to search for values...
ro: Tastați pentru a căuta valori...

en: Unable to decode issuer public key
ro: Nu se poate decoda cheia publică a emitentului

en: Unable to decrypt CRL's signature
ro: Imposibilitatea de decriptare a semnăturii CRL

en: Unable to decrypt certificate's signature
ro: Imposibilitatea de a decripta semnătura certificatului

en: Unable to get certificate CRL
ro: Nu se poate obține certificatul CRL

en: Unable to get issuer certificate
ro: Nu se poate obține certificatul emitentului

en: Unable to get local issuer certificate
ro: Nu se poate obține certificatul emitentului local

en: Unable to properly remove the plugin
ro: Imposibilitatea de a elimina în mod corespunzător plugin-ul

en: Unable to save profile
ro: Nu se poate salva profilul

en: Unable to verify the first certificate
ro: Nu se poate verifica primul certificat

en: Unblock
ro: Deblocați

en: Unencrypted
ro: Necriptat

en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: Contact subscription]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: Unknown SSL error "%s"
ro: Eroare SSL necunoscută "%s"

en: Unknown Source
ro: Sursă necunoscută

en: Unknown TLS error "%s"
ro: Eroare TLS necunoscută "%s"

en: Unknown Title
ro: Titlu necunoscut

en: Unknown command: %s
ro: Comandă necunoscută: %s

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: Unknown language
ro: Limbă necunoscută

en: Unknown validation error
ro: Eroare de validare necunoscută

en: Unmute Chat
ro: Dezactivați modul Silențios pentru Chat

en: Unpin Chat
ro: Desprindeți Chat

en: Unsupported certificate purpose
ro: Scopul nesuportat al certificatului

en: Until Gajim is Closed
ro: Până când Gajim va fi închis

en: Untrusted
ro: Neîncredere

en: Update
ro: Actualizare

en: Update Avatar
ro: Actualizare Avatar

en: Update automatically
ro: Actualizare automată

en: Update plugins automatically
ro: Actualizarea automată a plugin-urilor

en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates will be installed next time Gajim is started
ro: Actualizările vor fi instalate data viitoare când Gajim va fi pornit

en: Upload File…
ro: Încărcați fișierul…

en: Uploading Avatar Failed
ro: Încărcarea Avatarului a eșuat

en: Uploading avatar image failed: %s
ro: Încărcarea imaginii avatar a eșuat: %s

en: Uploading via HTTP File Upload…
ro: Încărcarea prin HTTP File Upload…

en: Use GSSAPI
ro: Utilizați GSSAPI

en: Use Image
ro: Utilizați imaginea

en: Use System Keyring
ro: Utilizați sistemul Keyring

en: Use Unencrypted Connection
ro: Utilizați o conexiune necriptată

en: Use an unencrypted connection to the server
ro: Utilizați o conexiune necriptată la server

en: Use defined profile in configuration directory
ro: Utilizați profilul definit în directorul de configurare

en: Use proxy auth_entication
ro: Utilizați proxy auth_entication

en: Use your system’s keyring to store passwords
ro: Utilizați keyring-ul sistemului dumneavoastră pentru a stoca parolele

en: User %s not found
ro: Utilizatorul %s nu a fost găsit

en: User Interface Font Size
ro: Dimensiunea fontului interfeței utilizatorului

en: Users
ro: Utilizatori

en: Validity
ro: Validitate

en: Validity
ro: Valabilitate

[ctx: Configuration]
en: Value
ro: Valoare

en: Verified
ro: Verificat

en: Version
ro: Versiunea

en: Video
ro: Videoclip

en: Video test
ro: Test video

en: Visit Website
ro: Vizitați site-ul web

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitor
ro: Vizitator

[ctx: Group chat contact role]
en: Visitors
ro: Vizitatori

en: Voice Message
ro: Mesaj vocal

en: Voice Messages are not available
ro: Mesajele vocale nu sunt disponibile

en: Waiting…
ro: Așteptând…

en: Warning
ro: Avertisment

en: Web Search URL is missing a "%s"
ro: URL-ului de căutare web îi lipsește un "%s"

en: Web _Search for it
ro: Web _Căutați-l

en: Website
ro: Site web

en: Welcome
ro: Site web

en: What does this mean?
ro: Ce înseamnă acest lucru?

en: Where participants should go
ro: Unde ar trebui să meargă participanții

en: Whether to check for a valid certificate before downloading (not safe to disable)
ro: Dacă se verifică dacă se verifică un certificat valid înainte de descărcare (nu este sigur să fie dezactivat)

en: Why do you want to moderate this message?
ro: De ce doriți să moderați acest mesaj?

en: Width of group chat roster in pixel
ro: Lățimea listei de chat de grup în pixeli

en: Work
ro: Muncă

en: Workspace Settings
ro: Setări ale spațiului de lucru

en: Workspace settings…
ro: Setările spațiului de lucru…

en: XMPP Address
ro: Adresă XMPP

en: XMPP Address…
ro: Adresă XMPP…

en: XMPP Chat Client
ro: Client de chat XMPP

en: YYYY-MM-DD
ro: AAAA-LL-ZZ

en: Yes
ro: Da

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Yesterday (%s)
ro: Ieri(%s)

en: You
ro: Tu

en: You (%s) joined the group chat
ro: V-ați alăturat (%s) grupului de chat

en: You are a visitor
ro: Sunteți vizitator

en: You are a visitor.
ro: Sunteți un vizitator.

en: You are about to connect to the account %(account)s (%(server)s) using an insecure connection method. This means conversations will not be encrypted. Connecting PLAIN is strongly discouraged.
ro: Sunteți pe cale să vă conectați la contul %(account)s (%(server)s) utilizând o metodă de conectare nesigură. Acest lucru înseamnă că conversațiile nu vor fi criptate. Conectarea PLAIN este puternic descurajată.

en: You are currently not joined this group chat
ro: În prezent, nu vă aflați în acest grup de chat

en: You are not allowed to modify the affiliation of Admins and Owners
ro: Nu aveți voie să modificați afilierea administratorilor și proprietarilor

en: You are now known as %s
ro: Sunteți acum cunoscut sub numele de %s

en: You are now {show}{status}
ro: Sunteți acum {show}{status}

en: You are offline. Go online to send messages…
ro: Sunteți offline. Intrați online pentru a trimite mesaje…

en: You can join this group chat instead: %s
ro: În schimb, vă puteți alătura acestui grup de chat: %s

en: You can not join a group chat unless you are connected.
ro: Nu vă puteți alătura unui grup de chat decât dacă sunteți conectat.

en: You can see the contact's online status
ro: Puteți vedea starea online a contactului

en: You cancelled the transfer
ro: Ați anulat transferul

en: You cannot add yourself to your contact list.
ro: Nu vă puteți adăuga la lista de contacte.

en: You cannot see this contact's online status
ro: Nu puteți vedea starea online a acestui contact

en: You can’t send private messages to contacts if they are offline.
ro: Nu puteți trimite mesaje private contactelor dacă acestea sunt offline.

en: You have been invited to %s
ro: Ați fost invitat la %s

en: You have insufficient permissions
ro: Aveți permisiuni insuficiente

en: You have to be connected to create a group chat.
ro: Trebuie să fiți conectat pentru a crea un chat de grup.

en: You have to invite people so they can join
ro: Trebuie să inviți oamenii pentru ca ei să se poată alătura

en: You left this group chat
ro: Ai părăsit acest grup de chat

en: You need Owner permission to change the configuration
ro: Aveți nevoie de permisiunea proprietarului pentru a modifica configurația

en: You requested to see this contact's online status
ro: Ați solicitat să vedeți statutul online al acestui contact

en: You will appear offline for this contact and you will not receive further messages.
ro: Veți apărea offline pentru acest contact și nu veți mai primi alte mesaje.

en: Your Nickname
ro: Pseudonimul dumneavoastră

en: Your XMPP address (e.g. user@example.org)
ro: Adresa dumneavoastră XMPP (de exemplu, user@example.org)

en: Your account has has been removed successfully.
ro: Contul dumneavoastră a fost eliminat cu succes.

en: Your chat history database has been migrated successfully.
ro: Baza de date cu istoricul de chat a fost migrat cu succes.

en: Your chat history is being migrated.
    This may take a while…
ro: Istoricul de chat este în curs de migrare.
    Acest lucru poate dura ceva timp…

en: Your message can not be sent until you are connected.
ro: Mesajul dumneavoastră nu poate fi trimis până când nu sunteți conectat.

en: Your messages have been exported successfully
ro: Mesajele dumneavoastră au fost exportate cu succes

en: Your password
ro: Parola dumneavoastră

en: Your password has successfully been changed.
ro: Parola dumneavoastră a fost schimbată cu succes.

en: Your public key or authentication certificate
ro: Cheia dumneavoastră publică sau certificatul de autentificare

en: Your server does not offer a group chat service. Please specify the address of a different server.
ro: Serverul dumneavoastră nu oferă un serviciu de chat în grup. Vă rugăm să specificați adresa unui alt server.

en: ZIP files
ro: Fișiere ZIP

en: [read more]
ro: [citește mai mult]

en: _Abort
ro: _Abandonați

en: _About
ro: _Despre

en: _Accept
ro: _Acceptați

en: _Add to Trusted Certificates
ro: Adaugă la Certificatele de încredere

en: _Address
ro: _Adresă

en: _Advanced Settings
ro: _Setări avansate

[ctx: User status]
en: _Available
ro: _Disponibil

en: _Back
ro: _Înapoi

en: _Block
ro: _Blochează

[ctx: User status]
en: _Busy
ro: _Ocupat

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Close
ro: _Închideți

en: _Command
ro: _Comandă

en: _Connect
ro: _Conectați-vă

en: _Connect Anyway
ro: _Conectați-vă oricum

en: _Copy Link
ro: _Copiați link-ul

en: _Create
ro: _Creați

en: _Decline
ro: _Declinați

en: _Delete
ro: _Ștergeți

en: _Destroy
ro: _Distrugeți

en: _Disable Account
ro: _Dezactivați contul

en: _Do not ask me again
ro: Nu mă mai întreba din nou

en: _Edit
ro: _Editați

en: _Features
ro: _Funcții

[ctx: User status]
en: _Free for Chat
ro: _Liber pentru Chat

en: _Host
ro: _Gazdă

en: _Hostname
ro: _Numele gazdei

en: _Join
ro: _Alăturați-vă

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Comenzi rapide de la tastatură

en: _Later
ro: _Mai târziu

en: _Leave
ro: _Plecați

en: _Log In
ro: _Autentificare

en: _Moderate
ro: _Moderat

en: _Name
ro: _Nume

en: _No
ro: _Nu

[ctx: User status]
en: _Not Available
ro: _Indisponibil

en: _Offline
ro: _în offline

en: _Open
ro: _Deschideți

en: _Overwrite
ro: _Suprascrieți

en: _Port
ro: _Portul

en: _Privacy Policy (Online)
ro: _Politica de confidențialitate (online)

en: _Purge
ro: _Purjare

en: _Quit
ro: _Ieșiți

en: _Re-Login
ro: _Re-Autentificare

en: _Remove
ro: _Îndepărtați

en: _Report Spam
ro: _Reportați spam-ul

en: _Reset Value
ro: _Resetați valoarea

en: _Retract
ro: _Retrageți

en: _Save
ro: _Salvați

en: _Search
ro: _Căutați

en: _Select
ro: _Selectați

en: _Send
ro: _Trimiteți

en: _Show Certificate
ro: _Arată certificatul

en: _Sign Up
ro: _Inregistreaza-te

en: _Stop Sharing
ro: _Opriți distribuirea

en: _Subscribe
ro: _Abonează-te

en: _Type
ro: _Tip

en: _Unregister account from service
ro: _Dezînregistrarea contului din serviciu

en: _Unsubscribe
ro: _Dezabonare

en: _View Certificate
ro: _Vezi certificat

en: accuracy
ro: acuratețe

en: and NOT authenticated
ro: și NU este autentificat

en: and authenticated
ro: și autentificat

en: area
ro: zonă

en: audio input
ro: intrare audio

en: audio output
ro: ieșire audio

en: bearing
ro: rulment

en: building
ro: clădire

en: cairo Version: %s
ro: Versiunea cairo: %s

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;messaging;im;xmpp;voip;
ro: chat;mesagerie;im;xmpp;voip;

en: column
ro: coloană

en: country
ro: țară

en: countrycode
ro: cod de țară

en: datum
ro: data

en: description
ro: descriere

en: error
ro: eroare

en: example.org
ro: exemplu.org

en: floor
ro: pardoseală

en: is composing a message…
ro: compune un mesaj…

en: is doing something else
ro: face altceva

en: lat
ro: latid

en: libsoup Version: %s
ro: versiunea libsoup: %s

en: locality
ro: localitate

en: lon
ro: long

en: or
ro: sau

en: paused composing a message
ro: a fost întreruptă compunerea unui mesaj

en: postalcode
ro: cod poștal

en: pycairo Version: %s
ro: Versiunea pycairo: %s

en: python-nbxmpp Version: %s
ro: python-nbxmpp Versiunea: %s

en: region
ro: regiune

en: room
ro: cameră

en: speed
ro: viteză

en: street
ro: stradă

en: text
ro: textul

en: timestamp
ro: marcaj de timp

en: video input
ro: intrare video

en: {nick} has left due to an error{reason}
ro: {nick} a plecat din cauza unei erori{reason}

en: {nick} has left{reason}
ro: {nick} a plecat{reason}

en: {nick} is now known as {new_nick}
ro: {nick} este acum cunoscut sub numele de {new_nick}

en: {nick} is now {show}
ro: {nick} este acum {show}

en: {nick} is now {show}{status}
ro: {nick} este acum {show}{status}

en: …or drop it here
ro: ...sau lăsați-o aici
