MATE Desktop Environment - en to am translation catalogue (56 entries)

en: save here
am: እዚህ ማስቀመጫ

en: %s Preferences
am: %s ምርጫዎች

en: Name
am: ስም

en: Value
am: ዋጋ

en: Description
am: መግለጫ

en: Variable
am: ተለዋዋጭ

en: Expression
am: አገላለጽ

en: Enter
am: ማስገቢያ

en: Open Bracket
am: ቅንፍ መክፈቻ

en: Close Bracket
am: ቅንፍ መዝጊያ

en: Seven
am: ሰባት

en: Eight
am: ስምንት

en: Nine
am: ዘጠኝ

en: Four
am: አራት

en: Five
am: አምስት

en: Six
am: ስድስት

en: Three
am: ሶስት

en: Sum
am: ድምር

en: Change sign
am: ምልክት መቀየሪያ

en: Zero
am: ዜሮ

en: One
am: አንድ

en: Two
am: ሁለት

en: Percent
am: ፐርሰንት

en: Clear display
am: መመልከቻውን ማጽጃ

en: Backspace
am: የኋሊት ደምሳሽ

en: _File
am: _ፋይል

en: _Edit
am: _ማረሚያ

en: _Preferences...
am: _ምርጫዎች...

en: _View
am: _መመልከቻ

en: _Basic Mode
am: _መሰረታዊ ዘዴ

en: _Scientific Mode
am: _ሳይንሳዊ ዘዴ

en: Buttons
am: ቁልፎች

en: Display Control
am: መቆጣጠሪያ ማሳያ

en: Functions
am: ተግባሮች

en: Standard
am: መደበኛ

en: _Calculator
am: _ማስሊያ

en: _Decimal
am: _ዴሲማል

en: _Hexadecimal
am: _ሄክሳ ዴሲማል

en: _Help
am: _እርዳታ

en: _Quit
am: _ማጥፊያ

en: _About...
am: _ስለ...

en: <b>Appearance</b>
am: <b>አቀራረብ</b>

en: Display
am: ማሳያ

en: <b>Font</b>
am: <b>ፊደል</b>

en: Numbers
am: ቁጥሮች

en: General
am: ባጠቃላይ

en: tan
am: ታን

en: Tangent
am: ታንጀንት

en: cos
am: ኮስ

en: Cosine
am: ኮሳይን

en: log
am: ሎግ

en: Logarithm (base: 10)
am: ሎጋሪዝም (መሰረት: 10)

en: Square
am: ስኴር

en: sin
am: ሳይን

en: Sine
am: ሳይን

en: Left shift
am: የግራ ሺፍት
