MATE Desktop Environment - en to ar translation catalogue (155 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
ar: قم بحسابات بسيطة و علمية

en: save here
ar: احفظ هنا

en: [%s] configuration file: Failed to create directory %s.
ar: [%s] ملف الضبط: فشل في إنشاء المجلد %s.

en: [%s] configuration file: We will move the configuration file from %s to %s. After you quit %s, you may remove the configuration file from its old location %s.
ar: [%s] ملف الضبط: سنقوم بنقل ملف الضبط من  %s إلى %s. بعد أن تغادر %s, تستطيع حذف ملف الضبط من مكانه القديم %s.

en: Please submit a bugreport.
ar: رجاء بلّغ عن علة.

en: pi
ar: Pi

en: Euler's Number
ar: ثابت أولر

en: e
ar: هـ

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
ar: [%s] ملف الضبط: تجاهل مُدخل مجهول %s=%s. %s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
ar: [%s]إعداد الملف%s: يجب أن يكون ص أو خ. استخدم الافتراضي%s

en: unsupported inverse function
ar: دالة عكسية غير مدعومة

en: unsupported hyperbolic function
ar: دالة قطعية غير مدعومة

en: unknown number base
ar: قاعدة تعداد مجهولة

en: Show _menu bar
ar: عرض _شريط القوائم

en: %s Preferences
ar: %s التفضيلات

en: Name
ar: اﻹسم

en: Value
ar: القيمة

en: Description
ar: الوصف

en: Variable
ar: المتغيّر

en: Expression
ar: العبارة

en: x^y
ar: س^ع

en: Power
ar: أس

en: Open Bracket
ar: افتح قوسين

en: Close Bracket
ar: أغلق القوسين

en: y^x
ar: ع^س

en: x<>y
ar: س<>ع

en: About galculator
ar: عن الحاسبة

en: Copyright (c) 2002-2014 by Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>
ar: حقوق النشر محفوظة (c) 2002-2014 لـ Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>

en: Seven
ar: سبعة

en: Eight
ar: ثمانية

en: Nine
ar: تسعة

en: /
ar: \

en: Divide
ar: اقسم

en: Four
ar: أربعة

en: Five
ar: خمسة

en: Six
ar: ستّة

en: Three
ar: ثلاثة

en: Subtract
ar: اطرح

en: Sum
ar: اجمع

en: Change sign
ar: غيّر اﻹشارة

en: Multiply
ar: اضرب

en: Add current display value to memory
ar: أضف قيمة الشاشة الحالية للذاكرة

en: Read from memory
ar: اقرأ من الذاكرة

en: Save to memory
ar: حفظ إلى الذاكرة

en: Zero
ar: صفر

en: Decimal point
ar: النقطة العشرية

en: One
ar: واحد

en: Two
ar: اثنان

en: sqrt
ar: جذر

en: Square root
ar: الجذر التربيعي

en: Percent
ar: نسبة مئوية

en: The main program window.
ar: نافذة البرنامج الرئيسة

en: Reset calculator (clear all)
ar: إعادة ضبط الحاسبة (مسح الكل)

en: Clear display
ar: مسح الشاشة

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: Cu_t Display Value
ar: ق_ص قيمة الشاشة

en: _Copy Display Value
ar: _نسخ قيمة الشاشة

en: _Paste and Append to Display Value
ar: ألصق يمين قيمة الشاشة

en: _Preferences...
ar: _تفضيلات

en: _View
ar: _عرض

en: _Basic Mode
ar: _الوضع القاعدي

en: _Scientific Mode
ar: _الوضع العلمي

en: _Paper Mode
ar: _وضع الورقة

en: Buttons
ar: اﻷزرار

en: Display Control
ar: التحكم بالشاشة

en: Functions
ar: دوال

en: Logical
ar: منطقي

en: Standard
ar: قياسي

en: _Calculator
ar: _حاسبة

en: _Number bases
ar: _قواعد التعداد

en: _Decimal
ar: _عشري

en: _Hexadecimal
ar: _ستة عشر

en: _Octal
ar: _ثماني

en: _Binary
ar: ثنائي

en: Angle _units
ar: _وحدات الزوايا

en: D_egrees
ar: د_رجات

en: _Radians
ar: _راديان

en: _Gradians
ar: _غراديان

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Quit
ar: _خروج

en: _About...
ar: _عن...

en: Decimal
ar: عشري

en: Hexadecimal
ar: ستّة عشر

en: Octal
ar: ثماني

en: Binary
ar: ثنائي

en: <b>Appearance</b>
ar: <b>المظهر</b>

en: Result font:
ar: خط الناتج:

en: Result font color:
ar: لون خط الناتج:

en: Background color:
ar: لون الخلفية

en: Pick a Display Background Color
ar: اختر لونا لخلفية الشاشة

en: Pick a Display Result Font Color
ar: اختر لونا لخط الناتج في الشاشة

en: Pick a Result Font
ar: اختر خطا للناتج

en: Angle base units
ar: وحدة الزاوية

en: Arithmetic operation
ar: عملية حسابية

en: Open brackets
ar: افتح قوسين

en: Number base units
ar: وحدات قاعدة التعداد

en: Display
ar: الشاشة

en: <b>Font</b>
ar: <b>الخط</b>

en: Use custom button font
ar: استخدم خط زر مخصص

en: Button font:
ar: خط الزر:

en: Pick a Button Font
ar: إختر خطا للزر

en: <b>Dimension</b>
ar: <b>البعد</b>

en: Minimal button width:
ar: أدنى عرض للزر

en: Minimal button height:
ar: أدنى طول للزر

en: <b>User defined constants:</b>
ar: <b>ثوابت المستخدم المعرّفة:</b>

en: Name:
ar: اﻹسم:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Description:
ar: الوصف:

en: Add
ar: أضف

en: Update
ar: تحديث

en: Delete
ar: حذف

en: Clear
ar: مسح

en: Constants
ar: ثوابت

en: <b>User defined functions:</b>
ar: <b>دوال المستخدم المعرّفة</b>

en: Variable:
ar: المتغيّر:

en: Expression:
ar: العبارة:

en: Configure number base:
ar: ضبط قاعدة التعداد

en: <b>Decimal Settings</b>
ar: <b>إعدادات التعداد العشري</b>

en: Show thousands separator
ar: عرض فاصلة اﻵلاف

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
ar: <b>إعدادات تعداد -ستة عشر-</b>

en: Signed
ar: باﻹشارة

en: Show separator
ar: عرض الفاصلة

en: Number of bits:
ar: عدد البتات:

en: <b>Octal Settings</b>
ar: <b>إعدادات التعداد الثماني</b>

en: <b>Binary Settings</b>
ar: <b>إعدادات التعداد الثنائي</b>

en: Numbers
ar: التعداد

en: Remember display value on exit
ar: تذكّر قيمة الشاشة عند الخروج

en: <b>Visibility</b>
ar: <b>الوضوح</b>

en: Show menu bar
ar: عرض شريط القوائم

en: General
ar: عام

en: tan
ar: ظل

en: Tangent
ar: ظل

en: ln
ar: لو

en: Natural logarithm (base: e)
ar: لوغاريتم طبيعي (أساس:هـ)

en: n!
ar: ن!

en: Factorial
ar: عاملي

en: Enter exponent (base: 10)
ar: أدخل أُسّا (أساس:10)

en: cos
ar: تجب

en: Cosine
ar: جيب تمام

en: log
ar: لغ

en: Logarithm (base: 10)
ar: لوغاريتم (أساس:10)

en: x^2
ar: س^2

en: Square
ar: تربيع

en: User defined functions
ar: دوال المستخدم المُعرّفة

en: Inverse mode
ar: وضع الدوال العكسية

en: Hyperbolic mode
ar: وضع الدوال القطعية

en: sin
ar: جب

en: Sine
ar: جيب

en: AND
ar: و

en: Logical AND
ar: و المنطقية

en: OR
ar: أو

en: Logical OR
ar: أو المنطقية

en: Modulus
ar: باقي القسمة

en: Left shift
ar: shift اليسرى
