MATE Desktop Environment - en to da translation catalogue (202 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
da: Udfør simple og videnskabelige beregninger

en: save here
da: gem her

en: [%s] on_prefs_number_combo_changed failed to retrieve iter. %s
da: [%s] on_prefs_number_combo_changed kunne ikke hente iter. %s

en: [%s] on_main_window_check_resize should not get called. %s
da: [%s] on_main_window_check_resize burde ikke kaldes. %s

en: 
    %s v%s, (c) 2002-2014 Simon Flöry
    
    Usage: %s [options]
    
    options:
    (GTK options)
     -h, --help		Show this usage message
     -v, --version		Show version information
    
    Compiled against GTK version %i.%i.%i
    Linked against GTK version %i.%i.%i
    %s-precision floating point numbers.
da: 
    %s v%s, ophavsret 2002-2014 Simon Flöry
    
    Brug: %s [tilvalg]
    
    tilvalg:
    (GTK-tilvalg)
     -h, --help		Vis denne hjælpetekst
     -v, --version		Vis versionsinformation
    
    Kompileret mod GTK-version %i.%i.%i
    Lænket mod GTK-version %i.%i.%i
    %s-præcision flydende tal.

en: [%s] configuration file: Failed to create directory %s.
da: [%s] konfigurationsfil: kunne ikke oprette mappe %s.

en: [%s] configuration file: We will move the configuration file from %s to %s. After you quit %s, you may remove the configuration file from its old location %s.
da: [%s] konfigurationsfil: Vi vil flytte konfigurationsfilen fra %s til %s. Efter du har afsluttet %s, kan du fjerne konfigurationsfilen fra dets gamle placering %s.

en: Please submit a bugreport.
da: Indsend venligst en fejlreapport.

en: [%s] %c - unknown operation character. %s
da: [%s] %c - ukendt operationstegn. %s

en: [%s] Conversion of floating point number in float2string failed because buffer was too small. %s
    )
da: [%s] Konverteringen af kommatal i float2string mislykkedes, da bufferen var for lille. %s
    )

en: [%s] Conversion of floating point number in float2stringP failed because buffer was too small. %s
    )
da: [%s] Konverteringen af kommatal i float2stringP mislykkedes, da bufferen var for lille. %s
    )

en: Euler's Number
da: Eulers  tal

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
da: [%s] konfigurationsfil: ignorerer ukendt indgang %s=%s. %s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
da: [%s] konfigurationsfil: %s skal være SAND eller FALSK. Anvender standard. %s

en: [%s] configuration file: failed to convert %s to a number properly. Have you changed your locales? %s
da: [%s] konfigurationsfil: kunne ikke konvertere %s til et tal korrekt. Har du ændret dit sprog? %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown key_type in config structure. %s
da: [%s] konfigurationsfil: ignorerer ukendt nøgle_type i konfigurationsstruktur %s

en: [%s] found unknown section %s in configuration file %s. Using preceding section.
da: [%s] fandt ukendt sektion %s i konfigurationsfil %s. Anvender foregående sektion.

en: [%s] configuration file: couldn't open configuration file %s for reading. Nothing to worry about if you are starting %s for the first time. Using defaults.
da: [%s] konfigurationsfil: Kunne ikke åbne konfigurationsfil %s for læsning. Intet at bekymre sig om hvis du starter %s for første gang og anvender standard.

en: [%s] configuration file - We reset at least one separator character as it coincides with the decimal point. If you recently changed your locales settings, this is nothing to worry about.
da: [%s] konfiguratiinsfil - Vi nulstiller mindst ét adskillelsestegn, da det falder sammen med decimalpunktet. Hvis du har ændret dine lokalitetsindstillinger for nylig, så er dette ikke noget der bør bekymre dig.

en: [%s] configuration file: strange boolean when writing. Skipping this key. %s
da: [%s] konfigurationsfil: besynderlig boolsk værdi under skrivning. Springer over denne nøgle: %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown "key_type" in "config_structure". %s
da: [%s] konfigurationsfil: ignorerer ukendt »key_type« i »config_structure«. %s

en: [%s] configuration file: couldn't save/write to configuration file %s.
da: [%s] konfigurationsfil: kunne ikke gemme/skrive til konfigurationsfil %s.

en: [%s] Line_index exceeds valid range in function "display_delete_line". %s
da: [%s] Line_index overskrider det gyldige interval i funktionen "display_delete_line". %s

en: [%s] unknown display option in function "display_change_option"
da: [%s] ukendt indstilling i funktion »display_change_option«

en: unsupported inverse function
da: ikke understøttet omvendt funktion

en: unsupported hyperbolic function
da: ikke understøttet hyperbolsk funktion

en: [%s] unknown notation mode in function "all_clear". %s
da: [%s] ukendt notationstilstand i funktion »all_clear"« %s

en: [%s] failed to convert char %c in function "axtof". %s
da: [%s] kunne ikke konvertere tegn %c i funktion »axtof«. %s

en: [%s] failed to convert %s in function "ftoax". %s
da: [%s] kunne ikke konvertere %s i funktion »ftoax«. %s

en: [%s] failed to convert color %s in function "set_button_color". %s
da: [%s] kunne ikke konvertere farve %s i funktion »set_button_color«. %s

en: [%s] failed to find widget %s in function "activate_menu_item". %s
da: [%s] kunne ikke finde kontrol %s i funktion »activate_menu_item«. %s

en: unknown number base
da: ukendt numerisk grundtal

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_string". %s
da: [%s] ukendt numerisk grundtal i funktion »get_display_number_string«. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_length". %s
da: [%s] ukendt numerisk grundtal i funktion »get_display_number_length«. %s

en: [%s] failed to convert %s to a number properly in function "string2double". Have you changed your locales? Deleting your configuration file might solve this problem. %s
da: [%s] kunne ikke konvertere %s til et tal korrekt i funktionen »string2double«. Har du ændret dine sprog? Sletning af din konfigurationsfil kan måske løse dette problem. %s

en: [%s] unknown number base in function "string2double". %s
da: [%s] ukendt numerisk grundtal i funktion »string2double«. %s

en: [%s] unknown angle base in function "x2rad". %s
da: [%s] ukendt vinkelgrundtal i funktion »x2rad«. %s

en: [%s] unknown angle base in function "rad2x". %s
da: [%s] ukendt vinkelgrundtal i funktion »rad2x«. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep". %s
da: [%s] ukendt numerisk grundtal i funktion »get_sep«. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_length". %s
da: [%s] ukendt numerisk grundtal i funktion »get_sep_length«. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_char". %s
da: [%s] ukendt numerisk grundtal i funktion »get_sep_char«. %s

en: unknown display option in function "change_option"
da: ukendt skærmindstilling i funktion »change_option«

en: [%s] length of decimal point (in locale) is not supported: >%s<
    You might face problems when using %s! %s
    )
da: [%s] længde på decimaltal (i sproget) er ikke understøttet: >%s<
    Du kan få problemer når du bruger %s! %s
    )

en: [%s] Couldn't load %s. This file is necessary     to build galculator's user interface. Make sure you did a make install and the file     is accessible!
da: [%s] Kunne ikke indlæse %s. Denne fil er nødvendigfor at bgyge galculators brugergrænseflade. Sikr dig at du udførte en make install og filen kan tilgås!

en: Show _menu bar
da: Vis _menubjælke

en: %s Preferences
da: %s præferencer

en: Name
da: Navn

en: Value
da: Værdi

en: Description
da: Beskrivelse

en: Variable
da: Variabel

en: Expression
da: Udtryk

en: Power
da: Strøm

en: Open Bracket
da: Åbn parentes

en: Close Bracket
da: Luk parentes

en: swap current number with top of stack
da: skift nuværende tal med stakkens top

en: roll
da: rul

en: roll down stack
da: rul ned-stak

en: Result Display
da: Visning af resultat

en: [%s] flex parser was called more than %i times. Do you know what you are doing? If not: %s
da: [%s] flex-fortolker blev kaldt mere end %i gange. Ved du hvad du laver? Hvis ikke: %s

en: About galculator
da: Om galculator

en: Copyright (c) 2002-2014 by Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>
da: Ophavsret 2002-2014 af Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>

en: a GTK+ based scientific calculator
da: en GTK+-baseret videnskabelig lommeregner

en: Seven
da: Syv

en: Eight
da: Otte

en: Nine
da: Ni

en: Divide
da: Dividér

en: Four
da: Fire

en: Five
da: Fem

en: Six
da: Seks

en: Three
da: Tre

en: Subtract
da: Minus

en: Change sign
da: Skift fortegn

en: Multiply
da: Multiplicér

en: Add current display value to memory
da: Tilføj den værdi som er vist til hukommelsen

en: Read from memory
da: Læs fra hukommelse

en: Save to memory
da: Gem i hukommelsen

en: Zero
da: Nul

en: .
da: ,

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: One
da: En

en: Two
da: To

en: Square root
da: Kvadratrod

en: Percent
da: Procent

en: The main program window.
da: Programmets hovedvindue.

en: Formula entry text field - enter string expression to compute here.
da: Indtastningstekstfelt for formel - indtast strengudtryk til beregning her.

en: Reset calculator (clear all)
da: Nulstil lommeregner (ryd alt)

en: Clear display
da: Ryd skærm

en: Backspace
da: Tilbagetast

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Rediger

en: Cu_t Display Value
da: _Klip visningsværdi

en: _Copy Display Value
da: _Kopier visningsværdi

en: _Paste and Append to Display Value
da: _Indsæt og tilføj til visningsværdi

en: _Preferences...
da: _Præferencer ...

en: _View
da: _Vis

en: _Basic Mode
da: _Simpel tilstand

en: _Scientific Mode
da: _Videnskabelig tilstand

en: _Paper Mode
da: _Papirtilstand

en: Buttons
da: Knapper

en: Display Control
da: Vis kontrol

en: Functions
da: Funktioner

en: Logical
da: Logisk

en: _Calculator
da: _Lommeregner

en: _Number bases
da: _Numeriske grundtal

en: _Octal
da: _Oktal

en: _Binary
da: _Binær fil

en: Angle _units
da: _Vinkelenheder

en: D_egrees
da: Grad_er

en: _Radians
da: _Radianer

en: _Gradians
da: Ny_grader

en: Notation _modes
da: Notations_tilstande

en: _Algebraic
da: _Algebraisk

en: _Reverse Polish (RPN)
da: _Omvendt polsk (RPN)

en: _Formula Entry
da: _Formelindtastning

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Paste As Display Value
da: _Indsæt som visningsværdi

en: _About...
da: _Om ...

en: Octal
da: Oktal

en: Binary
da: Binær

en: galculator - Preferences
da: galculator - præferencer

en: A dialog that is used to change preferences settings.
da: En dialog som bruges til at ændre opsætningen for præferencerne.

en: Closes the dialog.
da: Lukker dialogen.

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Fremtoning</b>

en: Result font:
da: Skrifttype for resultat:

en: Inactive module color:
da: Farve for inaktivt modul:

en: Active module color:
da: Farve for aktivt modul:

en: Result font color:
da: Skriftfarve for resultat:

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Module font:
da: Modulskrift:

en: RPN stack font:
da: RPN-stakskrift:

en: RPN stack color:
da: RPN-stakfarve:

en: Pick a Display Background Color
da: Vælg en skærmbaggrundsfarve

en: Pick a Display Result Font Color
da: Vælg en skærmresultatskriftfarve

en: Pick a RPN Stack Color
da: Vælg en RPN-stakfarve

en: Pick a Inactive Module Color
da: vælg en inaktiv modul-farve

en: Pick a Active Module Color
da: vælg en aktiv modul-farve

en: Pick a Result Font
da: Vælg en resultatskrift

en: Pick a RPN Stack Font
da: Vælg en RPN-stakskrift

en: Pick a Module Font
da: Vælg en modulskrift

en: <b>Modules Visibility</b>
da: <b>Modulsynlighed</b>

en: Angle base units
da: Vinkelenheder for grundtal

en: Arithmetic operation
da: Aritmetikoperation

en: Open brackets
da: Åbne parenteser

en: Number base units
da: Grundtalsbasisenheder

en: Display
da: Vis

en: <b>Font</b>
da: <b>Skrift</b>

en: Use custom button font
da: Brug tilpasset knapskrift

en: Button font:
da: Skrift for knap:

en: Pick a Button Font
da: Vælg en skrift for knapper

en: <b>Dimension</b>
da: <b>Størrelse</b>

en: Minimal button width:
da: Mindste bredde for knap:

en: Minimal button height:
da: Minimumshøjde for knap:

en: <b>User defined constants:</b>
da: <b>Brugerdefinerede konstanter:</b>

en: Name:
da: Navn:

en: Value:
da: Værdi:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Add
da: Tilføj

en: Update
da: Opdatér

en: Delete
da: Slet

en: Clear
da: Ryd

en: Constants
da: Konstanter

en: <b>User defined functions:</b>
da: <b>Brugerdefinerede funktioner:</b>

en: Variable:
da: Variabel:

en: Expression:
da: Udtryk:

en: Configure number base:
da: Konfigurer numerisk grundtal:

en: <b>Decimal Settings</b>
da: <b>Decimalindstillinger</b>

en: Show thousands separator
da: Vis tusindtalsadskiller

en: Separator character:
da: Adskillelsestegn:

en: Separator block length:
da: Bloklængde for adskillelse:

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
da: <b>Hexadecimalindstillinger</b>

en: Signed
da: Signeret

en: Show separator
da: Vis adskiller

en: Number of bits:
da: Antallet af bit:

en: <b>Octal Settings</b>
da: <b>Oktalindstillinger</b>

en: <b>Binary Settings</b>
da: <b>Binære indstillinger</b>

en: Fix length to a multiple of
da: Tilpas længde til et multiplum af

en: Numbers
da: Tal

en: finite stack size (x, y, z, t)
da: finitte stakstørrelse (x, y, z, t)

en: infinite stack size
da: uendelig stakstørrelse

en: <b>Startup</b>
da: <b>Opstart</b>

en: Remember display value on exit
da: Husk den viste værdi ved afslut

en: <b>Visibility</b>
da: <b>Synlighed</b>

en: Show menu bar
da: Vis menubjælke

en: General
da: Generelt

en: Natural logarithm (base: e)
da: Naturlig logaritme (basis: e)

en: Factorial
da: Fakultet

en: Enter exponent (base: 10)
da: Indtast eksponent (basis: 10)

en: Cosine
da: Cosinus

en: Logarithm (base: 10)
da: Logaritme (base: 10)

en: Square
da: Kvadrat

en: User defined functions
da: Brugerdefinerede funktioner

en: Inverse mode
da: Omvendt tilstand

en: Hyperbolic mode
da: Hyperbolsk tilstand

en: AND
da: OG

en: Logical AND
da: Logisk OG

en: OR
da: ELLER

en: Logical OR
da: Logisk ELLER

en: Logical XOR
da: Logisk XOR

en: Bitwise complement
da: Bitvis komplement

en: Modulus
da: Modulo

en: Left shift
da: Venstre skift
