MATE Desktop Environment - en to el translation catalogue (176 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
el: Εκτελέστε απλούς και επιστημονικούς υπολογισμούς

en: save here
el: αποθηκεύστε εδώ

en: Please submit a bugreport.
el: Παρακαλώ υποβάλετε αναφορά σφάλματος.

en: [%s] Conversion of floating point number in float2string failed because buffer was too small. %s
    )
el: [%s] Η μετατροπή του αριθμού κινητής υποδιαστολής στο float2string απέτυχε γιατή το buffer ήταν μικρό. %s
    )

en: Pi
el: π

en: Euler's Number
el: Αριθμός Euler

en: unsupported inverse function
el: Μη υποστηριζόμενη αντίστροφη συνάρτηση

en: unsupported hyperbolic function
el: Μη υποστηριζόμενη υπερβολική συνάρτηση

en: unknown number base
el: άγνωστη βάση αριθμού

en: Show _menu bar
el: Εμφάνιση _γραμμής μενού

en: %s Preferences
el: %s Προτιμήσεις

en: Name
el: Όνομα

en: Value
el: Τιμή

en: Description
el: Περιγραφή

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Expression
el: Έκφραση

en: Enter
el: Εκτέλεση (Εnter)

en: Power
el: Δύναμη

en: Open Bracket
el: Άνοιγμα παρένθεσης

en: Close Bracket
el: Κλείσιμο παρένθεσης

en: Result Display
el: Εμφάνιση Αποτελέσματος

en: About galculator
el: Σχετικά με το galculator

en: Copyright (c) 2002-2014 by Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>
el: Πνευματική Ιδιοκτησία (c) 2002-2014 από τον Simon Flöry <simon.floery@rechenraum.com>

en: a GTK+ based scientific calculator
el: Μια επιστημονική αριθμομηχανή βασισμένη στο GTK+

en: Seven
el: Επτά

en: Eight
el: Οκτώ

en: Nine
el: Εννιά

en: Divide
el: Διαίρεση

en: Four
el: Τέσσερα

en: Five
el: Πέντε

en: Six
el: Έξι

en: Three
el: Τρία

en: Subtract
el: Αφαίρεση

en: Change sign
el: Αλλαγή προσήμου

en: Multiply
el: Πολλαπλασιασμός

en: Add current display value to memory
el: Προσθήκη εμφανιζόμενης τιμής στην μνήμη

en: M+
el: Μ+

en: Read from memory
el: Ανάγνωση από μνήμη

en: Save to memory
el: Αποθήκευση στη μνήμη

en: Zero
el: Μηδέν

en: Decimal point
el: Δεκαδικό ψηφίο

en: One
el: Ένα

en: Two
el: Δύο

en: Square root
el: Τετραγωνική ρίζα

en: Percent
el: Ποσοστό

en: The main program window.
el: Το παράθυρο του κύριου προγράμματος.

en: Formula entry text field - enter string expression to compute here.
el: Πεδίο εισαγωγής τύπου - εισάγετε εδώ την έκφραση που θέλετε να υπολογισθεί

en: Reset calculator (clear all)
el: Επαναφορά αριθμομηχανής (καθάρισμα όλων)

en: Clear display
el: Καθάρισμα οθόνης

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: Cu_t Display Value
el: Απο_κοπή Εμφανιζόμενης Τιμής

en: _Copy Display Value
el: _Αντιγραφή Εμφανιζόμενης Τιμής

en: _Paste and Append to Display Value
el: _Επικόλληση και Προσάρτηση στην Εμφανιζόμενη Τιμή

en: _Preferences...
el: _Προτιμήσεις...

en: _View
el: _Προβολή

en: _Basic Mode
el: _Βασική Λειτουργία

en: _Scientific Mode
el: _Επιστημονική Λειτουργία

en: _Paper Mode
el: _Λειτουργία Χαρτιού

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Display Control
el: Έλεγχος Εμφάνισης

en: Functions
el: Λειτουργίες

en: Logical
el: Λογική

en: Standard
el: Τυπική

en: _Calculator
el: _Αριθμομηχανή

en: _Number bases
el: _Βάσεις Αριθμών

en: _Decimal
el: _Δεκαδικό

en: _Hexadecimal
el: _Δεκαεξαδικό

en: _Octal
el: _Οκτάεδρο

en: _Binary
el: _Δυαδικό

en: Angle _units
el: Μονάδες _γωνιών

en: D_egrees
el: Μ_οίρες

en: _Radians
el: _Ακτίνια

en: _Gradians
el: _Ακτίνια

en: Notation _modes
el: Λειτουργίες _συμβολισμών

en: _Algebraic
el: _Αλγεβρική

en: _Reverse Polish (RPN)
el: _Αντίστροφη Πολωνική (RPN)

en: _Formula Entry
el: _Εισαγωγή Τύπου

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Paste As Display Value
el: _Επικόλληση Σαν Τιμή Οθόνης

en: _About...
el: _Σχετικά...

en: Decimal
el: Δεκαδική

en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδική

en: Octal
el: Οκταδική

en: Binary
el: Δυαδική

en: galculator - Preferences
el: galculator - Προτιμήσεις

en: A dialog that is used to change preferences settings.
el: Διάλογος που χρησιμοποιείται για την αλλαγή των ρυθμίσεων προτιμήσεων

en: Closes the dialog.
el: Κλείνει τον διάλογο.

en: <b>Appearance</b>
el: <b>Εμφάνιση</b>

en: Result font:
el: Γραμματοσειρά αποτελεσμάτων:

en: Inactive module color:
el: Χρώμα ανενεργής μονάδας:

en: Active module color:
el: Χρώμα ενεργής μονάδας:

en: Result font color:
el: Χρώμα γραμματοσειράς αποτελεσμάτων:

en: Background color:
el: Χρώμα παρασκηνίου:

en: Module font:
el: Γραμματοσειρά μονάδας:

en: RPN stack font:
el: Γραμματοσειρά στοίβας RPN:

en: RPN stack color:
el: Χρώμα στοίβας RPN:

en: Pick a Display Background Color
el: Επιλέξτε χρώμα φόντου Γραμμής Ενδείξεων

en: Pick a Display Result Font Color
el: Επιλέξτε χρώμα γραμματοσειράς Αποτελεσμάτων

en: Pick a RPN Stack Color
el: Επιλέξτε ένα χρώμα Στοίβας RPN

en: Pick a Inactive Module Color
el: Επιλέξτε χρώμα Ανενεργού Μodule

en: Pick a Active Module Color
el: Επιλέξτε χρώμα Ενεργοποιημένου Module

en: Pick a Result Font
el: Επιλέξτε Γραμματοσειρά Αποτελεσμάτων

en: Pick a RPN Stack Font
el: Επιλέξτε Γραμματοσειρά Στοίβας RPN

en: Pick a Module Font
el: Επιλέξτε Γραμματοσειρά Module

en: <b>Modules Visibility</b>
el: <b>Εμφάνιση Modules</b>

en: Angle base units
el: Μονάδες Γωνίας

en: Notation
el: Σημειογραφία

en: Arithmetic operation
el: Αριθμητική Λειτουργία

en: Open brackets
el: Άνοιγμα Παρενθέσεων

en: Number base units
el: Σύστημα Βάσης Αρίθμησης

en: Display
el: Εμφάνιση

en: <b>Font</b>
el: <b>Γραμματοσειρά</b>

en: Use custom button font
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς πλήκτρου

en: Button font:
el: Γραμματοσειρά κουμπιών:

en: Pick a Button Font
el: Επιλογή Γραμματοσειράς Κουμπιών

en: <b>Dimension</b>
el: <b>Διάσταση</b>

en: Minimal button width:
el: Ελάχιστο πλάτος κουμπιών:

en: Minimal button height:
el: Ελάχιστο ύψος κουμπιών:

en: <b>User defined constants:</b>
el: <b>Σταθερές ορισμένες από τον χρήστη:</b>

en: Name:
el: Όνομα:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Add
el: Προσθήκη

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Constants
el: Σταθερές

en: <b>User defined functions:</b>
el: <b>Συναρτήσεις καθοριζόμενες από τον χρήστη</b>

en: Variable:
el: Μεταβλητή:

en: Expression:
el: Έκφραση:

en: Configure number base:
el: Ρύθμιση βάσης συστήματος αρίθμησης:

en: <b>Decimal Settings</b>
el: <b>Ρυθμίσεις Δεκαδικού Συστήματος</b>

en: Show thousands separator
el: Εμφάνιση διαχωριστικού χιλιάδων

en: Separator character:
el: Διαχωριστικός χαρακτήρας:

en: Separator block length:
el: Μήκος διαχωρισμού:

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
el: <b>Ρυθμίσεις Δεκαεξαδικού Συστήματος</b>

en: Signed
el: Υπογεγραμμένο

en: Show separator
el: Εμφάνιση διαχωριστικού

en: Number of bits:
el: Αριθμός bits:

en: <b>Octal Settings</b>
el: <b>Ρυθμίσεις Οκταδικού Συστήματος</b>

en: <b>Binary Settings</b>
el: <b>Δυαδικές Ρυθμίσεις</b>

en: Fix length to a multiple of
el: Προσαρμογή μήκους ως πολλαπλάσιου του

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: finite stack size (x, y, z, t)
el: πεπερασμένο μέγεθος στοίβας (x, y, z, t)

en: infinite stack size
el: άπειρο μέγεθος στοίβας

en: <b>Startup</b>
el: Εκκίνηση

en: Remember display value on exit
el: Απομνημονευμένη τιμή ένδειξης κατά την έξοδο

en: <b>Visibility</b>
el: <b>Εμφάνιση</b>

en: Show menu bar
el: Εμφάνιση γραμμής μενού

en: General
el: Γενικά

en: Tangent
el: Εφαπτομένη

en: Natural logarithm (base: e)
el: Φυσικός λογάριθμος (βάση: e)

en: Factorial
el: Παραγοντικό

en: Enter exponent (base: 10)
el: Eισαγωγή εκθετικού (βάση: 10)

en: Cosine
el: Συνημίτονο

en: Logarithm (base: 10)
el: Λογάριθμος (βάση: 10)

en: Square
el: Εις το τετράγωνο

en: User defined functions
el: Συναρτήσεις καθοριζόμενες από τον χρήστη

en: Inverse mode
el: Αντιστροφή λειτουργίας

en: Hyperbolic mode
el: Υπερβολική λειτουργία

en: Sine
el: Ημίτονο

en: AND
el: ΚΑΙ

en: Logical AND
el: Λογικό ΚΑΙ

en: OR
el: Ή

en: Logical OR
el: Λογικό Ή

en: Logical XOR
el: Λογικό Αποκλειστικό OR

en: Hexadecimal 0xC
el: Δεκαεξαδικό 0xC

en: Hexadecimal 0xD
el: Δεκαεξαδικό 0xD

en: Hexadecimal 0xE
el: Δεκαεξαδικό 0xE

en: Hexadecimal 0xF
el: Δεκαεξαδικό 0xF

en: Hexadecimal 0xB
el: Δεκαεξαδικό 0xB

en: Hexadecimal 0xA
el: Δεκαεξαδικό 0xA

en: Modulus
el: Υπόλοιπο Διαίρεσης Ακεραίων

en: Left shift
el: Κύλιση προς τα αριστερά
