MATE Desktop Environment - en to ja translation catalogue (217 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
ja: 単純な科学計算を実行します

en: save here
ja: ここに保存する

en: [%s] on_prefs_number_combo_changed failed to retrieve iter. %s
ja: [%s] on_prefs_number_combo_changedはイテレーターを取得できませんでした。 %s

en: [%s] on_main_window_check_resize should not get called. %s
ja: [%s] on_main_window_check_resizeを呼ぶべきではありません。 %s

en: 
    %s v%s, (c) 2002-2014 Simon Flöry
    
    Usage: %s [options]
    
    options:
    (GTK options)
     -h, --help		Show this usage message
     -v, --version		Show version information
    
    Compiled against GTK version %i.%i.%i
    Linked against GTK version %i.%i.%i
    %s-precision floating point numbers.
ja: 
    
    %s v%s, (c) 2002-2014 Simon Flöry
    
    使い方: %s [オプション]
    
    オプション:
    (GTKオプション)
    -h, --help⇥⇥使い方のメッセージを表示する
    -v, --version⇥⇥バージョン情報を表示する
    
    コンパイルした GTK バージョン %i.%i.%i
    リンクした GTK バージョン %i.%i.%i
    %s-浮動小数点精度

en: [%s] configuration file: Failed to create directory %s.
ja: [%s] 設定ファイル: ディレクトリ %s を作成できませんでした。

en: [%s] configuration file: We will move the configuration file from %s to %s. After you quit %s, you may remove the configuration file from its old location %s.
ja: [%s] 設定ファイル: %sから%sに設定ファイルを移動します。%sの終了後、%sにある以前の設定ファイルを削除することが可能です。

en: Please submit a bugreport.
ja: バグの報告をして下さい。

en: [%s] %c - unknown operation character. %s
ja: [%s] %c - 不明な操作文字です。%s

en: [%s] Conversion of floating point number in float2string failed because buffer was too small. %s
    )
ja: [%s] バッファが小さすぎるため、float2stringで浮動小数点の数を変換できませんでした。%s
    )

en: [%s] Conversion of floating point number in float2stringP failed because buffer was too small. %s
    )
ja: [%s] バッファが小さすぎるため、float2stringPで浮動小数点の数を変換できませんでした。%s
    )

en: Pi
ja: 円周率

en: Euler's Number
ja: ネイピア数

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
ja: 設定ファイル [%s]: 不明なエントリ %s=%s を無視します。%s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
ja: [%s] 設定ファイル: %s は TRUE または FALSE にして下さい。デフォルト値を使用します。%s

en: [%s] configuration file: failed to convert %s to a number properly. Have you changed your locales? %s
ja: [%s] 設定ファイル: %s を適切な数値に変換できませんでした。お使いのロケールを変更しませんでしたか？ %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown key_type in config structure. %s
ja: [%s] 設定ファイル: config 構造体の中にある不明な key_type を無視します。%s

en: [%s] found unknown section %s in configuration file %s. Using preceding section.
ja: [%s] 不明なセクション %s が設定ファイル %s の中にあります。前のセクションを使用します。

en: [%s] configuration file: couldn't open configuration file %s for reading. Nothing to worry about if you are starting %s for the first time. Using defaults.
ja: [%s] 設定ファイル: 設定ファイル %s を読み込めません。初めて %s を起動した場合は何も心配ありません。デフォルト値を使用します。

en: [%s] configuration file - We reset at least one separator character as it coincides with the decimal point. If you recently changed your locales settings, this is nothing to worry about.
ja: [%s] 設定ファイル - 小数点記号と衝突しているため、少なくとも1つ以上のセパレーター文字をリセットしました。もし最近ロケール設定を変更しているのなら、この問題は特に気にする必要はありません。

en: [%s] configuration file: strange boolean when writing. Skipping this key. %s
ja: [%s] 設定ファイル: 書き込む際におかしな論理値がありました。このキーをスキップします。%s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown "key_type" in "config_structure". %s
ja: [%s] 設定ファイル: "config_structure" の中にある不明な "key_type" を無視します。%s

en: [%s] configuration file: couldn't save/write to configuration file %s.
ja: [%s] 設定ファイル: 設定ファイル %s へ保存または書き込むことができませんでした。

en: [%s] Line_index exceeds valid range in function "display_delete_line". %s
ja: [%s] 関数"display_delete_line"内で行インデックスが規定値を超過しました。%s

en: [%s] unknown display option in function "display_change_option"
ja: [%s] 関数 "display_change_option" に不明な表示オプションが渡されました。

en: unsupported inverse function
ja: サポートしていない逆関数

en: unsupported hyperbolic function
ja: サポートしていない双曲線関数

en: [%s] unknown notation mode in function "all_clear". %s
ja: [%s] 関数 "all_clear" の中で不明な記法モードです。%s

en: [%s] failed to convert char %c in function "axtof". %s
ja: [%s] 関数 "axtof" で文字 %c の変換に失敗しました。%s

en: [%s] failed to convert %s in function "ftoax". %s
ja: [%s] 関数 "ftoax" で数値 %s の変換に失敗しました。%s

en: [%s] failed to convert color %s in function "set_button_color". %s
ja: [%s] 関数 "set_button_color" で色 %s の変換に失敗しました。 %s

en: [%s] failed to find widget %s in function "activate_menu_item". %s
ja: [%s] 関数 "activation_menu_item" でウィジット %s が見つかりませんでした。%s

en: unknown number base
ja: 基数が不明です

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_string". %s
ja: [%s] 関数 "get_display_number_string" に不明な基数が渡されました。%s

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_length". %s
ja: [%s] 関数 "get_display_number_length" に不明な基数が渡されました。%s

en: [%s] failed to convert %s to a number properly in function "string2double". Have you changed your locales? Deleting your configuration file might solve this problem. %s
ja: [%s] 関数 "string2double" の中で %s を適切な数値に変換できませんでした。ロケールを変更しましたか？ 設定ファイルを削除すると問題が解決するかもしれません。 %s

en: [%s] unknown number base in function "string2double". %s
ja: [%s] 関数 "string2double" に不明な基数が渡されました。%s

en: [%s] unknown angle base in function "x2rad". %s
ja: [%s] 関数 "x2rad" に不明な角度の単位が渡されました。%s

en: [%s] unknown angle base in function "rad2x". %s
ja: [%s] 関数 "rad2x" に不明な角度の単位が渡されました。%s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep". %s
ja: [%s] 関数 "get_sep" に不明な基数が渡されました。%s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_length". %s
ja: [%s] 関数 "get_sep_length" に不明な基数が渡されました。%s

en: [%s] unknown number base in function "get_sep_char". %s
ja: [%s] 関数 "get_sep_char" に不明な基数が渡されました。%s

en: unknown display option in function "change_option"
ja: [%s] 関数 "change_option" に不明な表示オプションが渡されました。

en: [%s] length of decimal point (in locale) is not supported: >%s<
    You might face problems when using %s! %s
    )
ja: [%s] (お使いのロケールでの) 小数点の位置はサポートしていません: >%s<
    %s を使用すると問題が発生するかもしれません！ %s
    )

en: [%s] Couldn't load %s. This file is necessary     to build galculator's user interface. Make sure you did a make install and the file     is accessible!
ja: [%s] %s を読み込めませんでした。このファイルは galculator のユーザ・インタフェースを構築するために必要です。正しくインストールされていることと、ファイルがアクセス可能であることを確認して下さい！

en: Show _menu bar
ja: メニュー・バーを表示する(_M)

en: %s Preferences
ja: %s の設定

en: Name
ja: 名前

en: Value
ja: 値

en: Description
ja: 説明

en: Variable
ja: 変数

en: Expression
ja: 式

en: Enter
ja: 計算結果を算出します

en: Power
ja: 累乗

en: Open Bracket
ja: 開きカッコ

en: Close Bracket
ja: 閉じカッコ

en: swap current number with top of stack
ja: 現在の数値を一番上のスタックと交換します

en: roll down stack
ja: スタックを下げます

en: Result Display
ja: 計算結果表示

en: [%s] flex parser was called more than %i times. Do you know what you are doing? If not: %s
ja: [%s] flexパーサーが %i 回以上呼び出されました。何か間違ったことをしていませんか？ もし違うなら: %s

en: About galculator
ja: galculator について

en: a GTK+ based scientific calculator
ja: GTK+ ベースの関数電卓

en: Seven
ja: 数値の7

en: Eight
ja: 数値の8

en: Nine
ja: 数値の9

en: Divide
ja: 除算

en: Four
ja: 数値の4

en: Five
ja: 数値の5

en: Six
ja: 数値の6

en: Three
ja: 数値の3

en: Subtract
ja: 減算

en: Sum
ja: 加算

en: Change sign
ja: 符号を切り替えます

en: Multiply
ja: 乗算

en: Add current display value to memory
ja: 現在表示されている値をメモリに加算します

en: Read from memory
ja: メモリから読み込みます

en: Save to memory
ja: メモリに保存します

en: Zero
ja: 数値の0

en: Decimal point
ja: 小数点

en: One
ja: 数値の1

en: Two
ja: 数値の2

en: Square root
ja: 平方根

en: Percent
ja: 百分率 (%)

en: The main program window.
ja: メイン・プログラムのウィンドウです。

en: Formula entry text field - enter string expression to compute here.
ja: 式入力ボックス - ここに計算式を入力して下さい。

en: Reset calculator (clear all)
ja: 電卓をリセット (全てクリア) します

en: Clear display
ja: 表示内容をクリアします

en: Backspace
ja: バックスペース [BS]

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Cu_t Display Value
ja: 表示値の切り取り(_T)

en: _Copy Display Value
ja: 表示値のコピー(_C)

en: _Paste and Append to Display Value
ja: 表示値に追加して貼り付け(_P)

en: _Preferences...
ja: 設定(_P)...

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Basic Mode
ja: 基本モード(_B)

en: _Scientific Mode
ja: 科学計算モード(_S)

en: _Paper Mode
ja: 貼り付けモード

en: Buttons
ja: ボタン

en: Display Control
ja: コントロール

en: Functions
ja: 関数

en: Logical
ja: 論理演算

en: Standard
ja: 標準

en: _Calculator
ja: 計算機(_C)

en: _Number bases
ja: 基数(_N)

en: _Decimal
ja: 10進数(_D)

en: _Hexadecimal
ja: 16進数(_H)

en: _Octal
ja: 8進数(_O)

en: _Binary
ja: 2進数(_B)

en: Angle _units
ja: 角度の単位(_U)

en: D_egrees
ja: 度(_E)

en: _Radians
ja: ラジアン(_R)

en: _Gradians
ja: グラジアン(_G)

en: Notation _modes
ja: 表記モード(_M)

en: _Algebraic
ja: 代数記法(_A)

en: _Reverse Polish (RPN)
ja: 逆ポーランド記法(RPN)(_R)

en: _Formula Entry
ja: 公式のエントリ(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Paste As Display Value
ja: 表示値へ貼り付け(_P)

en: _About...
ja: 情報(_A)...

en: Decimal
ja: 10進数

en: Hexadecimal
ja: 16進数

en: Octal
ja: 8進数

en: Binary
ja: 2進数

en: galculator - Preferences
ja: galculator - 設定

en: A dialog that is used to change preferences settings.
ja: 設定を変更する際に使用するダイアログです。

en: Closes the dialog.
ja: ダイアログを閉じます。

en: <b>Appearance</b>
ja: <b>外観</b>

en: Result font:
ja: 計算結果のフォント:

en: Inactive module color:
ja: 利用不可のモジュールの色:

en: Active module color:
ja: 利用可能なモジュールの色:

en: Result font color:
ja: 計算結果のフォントの色:

en: Background color:
ja: 背景色:

en: Module font:
ja: モジュールのフォント:

en: RPN stack font:
ja: RPN スタックのフォント:

en: RPN stack color:
ja: RPN スタックの色:

en: Pick a Display Background Color
ja: 背景色を選択

en: Pick a Display Result Font Color
ja: 計算結果のフォントの色を選択

en: Pick a RPN Stack Color
ja: RPNスタックの色を選択

en: Pick a Inactive Module Color
ja: 利用不可のモジュールの色を選択

en: Pick a Active Module Color
ja: 利用可能なモジュールの色を選択

en: Pick a Result Font
ja: 計算結果のフォントを選択

en: Pick a RPN Stack Font
ja: RPNスタックのフォントを選択

en: Pick a Module Font
ja: モジュールのフォントを選択

en: <b>Modules Visibility</b>
ja: <b>表示するモジュール</b>

en: Angle base units
ja: ベース角度の単位

en: Notation
ja: 記法

en: Arithmetic operation
ja: 算術演算子

en: Open brackets
ja: 開いているカッコ

en: Number base units
ja: 基数の単位

en: Display
ja: 表示

en: <b>Font</b>
ja: <b>フォント</b>

en: Use custom button font
ja: ボタンのフォントをカスタマイズする

en: Button font:
ja: ボタンのフォント:

en: Pick a Button Font
ja: ボタンのフォントを選択

en: <b>Dimension</b>
ja: <b>大きさ</b>

en: Minimal button width:
ja: ボタンの幅 (最小値):

en: Minimal button height:
ja: ボタンの高さ (最小値):

en: <b>User defined constants:</b>
ja: <b>ユーザ定義の定数:</b>

en: Name:
ja: 名前:

en: Value:
ja: 値:

en: Description:
ja: 説明:

en: Add
ja: 追加

en: Update
ja: 更新

en: Delete
ja: 削除

en: Clear
ja: クリア

en: Constants
ja: 定数

en: <b>User defined functions:</b>
ja: <b>ユーザ定義の関数:</b>

en: Variable:
ja: 変数:

en: Expression:
ja: 式:

en: Configure number base:
ja: 基数の設定:

en: <b>Decimal Settings</b>
ja: <b>10進数の設定</b>

en: Show thousands separator
ja: 3 桁毎に区切り記号を表示する

en: Separator character:
ja: 区切り記号:

en: Separator block length:
ja: 区切る桁数:

en: <b>Hexadecimal Settings</b>
ja: <b>16進数の設定</b>

en: Signed
ja: 符号付き

en: Show separator
ja: 区切り記号を表示する

en: Number of bits:
ja: ビット数:

en: <b>Octal Settings</b>
ja: <b>8進数の設定</b>

en: <b>Binary Settings</b>
ja: <b>2進数の設定</b>

en: Fix length to a multiple of
ja: 次の固定サイズで乗算する:

en: Numbers
ja: 数値

en: <b>RPN</b>
ja: <b>RPN (逆ポーランド記法)</b>

en: finite stack size (x, y, z, t)
ja: スタック・サイズを有限にする (x, y, z, t)

en: infinite stack size
ja: スタック・サイズを無限にする

en: <b>Startup</b>
ja: <b>起動時の設定</b>

en: Remember display value on exit
ja: 終了時点で表示している値を記憶しておく

en: <b>Visibility</b>
ja: <b>表示</b>

en: Show menu bar
ja: メニュー・バーを表示する

en: General
ja: 全般

en: Tangent
ja: 正接 (タンジェント)

en: Natural logarithm (base: e)
ja: 自然対数 (底: e)

en: Factorial
ja: 階乗

en: Enter exponent (base: 10)
ja: 指数 (底: 10)

en: Cosine
ja: 余弦 (コサイン)

en: Logarithm (base: 10)
ja: 対数 (底: 10)

en: Square
ja: 2乗

en: User defined functions
ja: ユーザ定義の関数

en: fun
ja: 関数

en: con
ja: 定数

en: Inverse mode
ja: 逆関数モードにします

en: Hyperbolic mode
ja: 双曲線モードにします

en: Sine
ja: 正弦 (サイン)

en: Logical AND
ja: 論理積

en: Logical OR
ja: 論理和

en: Logical XOR
ja: 排他的論理和

en: Bitwise complement
ja: ビット反転

en: Hexadecimal 0xC
ja: 16進数の 0xC

en: Hexadecimal 0xD
ja: 16進数の 0xD

en: Hexadecimal 0xE
ja: 16進数の 0xE

en: Hexadecimal 0xF
ja: 16進数の 0xF

en: Hexadecimal 0xB
ja: 16進数の 0xB

en: Hexadecimal 0xA
ja: 16進数の 0xA

en: Modulus
ja: 剰余

en: Left shift
ja: 左ビットシフト
