MATE Desktop Environment - en to ro translation catalogue (150 entries)

en: Perform simple and scientific calculations
ro: Realizează calcule simple și științifice

en: save here
ro: salveaza aici

en: Please submit a bugreport.
ro: Te rog trimite un raport despre eroare

en: [%s] %c - unknown operation character. %s
ro: [%s] %c - caracter operaþie necunoscut. %s

en: Euler's Number
ro: Constanta lui Euler

en: [%s] configuration file: ignoring unknown entry %s=%s. %s
ro: [%s] fiºier de configuraþie: ignora intrarea necunoscuta %s=%s. %s

en: [%s] configuration file: %s has to be TRUE or FALSE. Using defaults. %s
ro: [%s] fiºier de configuraþie: %s trebuie sa fie TRUE sau FALSE. Se utilizaeaza valoarea implicita. %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown key_type in config structure. %s
ro: [%s] fiºier de configuraþie: se ignora tipul de cheie necunoscuta in structura de configurare. %s

en: [%s] found unknown section %s in configuration file %s. Using preceding section.
ro: [%s] sa gasit o secþiune necunoscuta %s in fiºierul de configuraþie %s.Se utilizeaza secþiunea precedenta.

en: [%s] configuration file: couldn't open configuration file %s for reading. Nothing to worry about if you are starting %s for the first time. Using defaults.
ro: [%s] fiºier de configuraþie: nu pot deschide fiºierul de configuraþie %s pentru citire. Nu este o eroare daca utilizati %s pentru prima data. Se utilizeaza setarile implicite.

en: [%s] configuration file: strange boolean when writing. Skipping this key. %s
ro: [%s] fiºier de configuraþie: eroare la scriere. Se renunþa la aceasta cheie. %s

en: [%s] configuration file: ignoring unknown "key_type" in "config_structure". %s
ro: [%s] fiºier de configuraþie: se ignora "tipul de cheie" necunoscuta in "structura de configurare". %s

en: [%s] configuration file: couldn't save/write to configuration file %s.
ro: [%s] fiºier de configuraþie: eroare la scrierea in fiºierul de configuraþiei %s.

en: unsupported inverse function
ro: Funcþie inversa necunoscuta

en: unsupported hyperbolic function
ro: Funcþie hiperbolica necunoscuta

en: unknown number base
ro: baza de numerotaþie necunoscuta

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_string". %s
ro: [%s] base de numÃ©rotation inconnue dans la fonction 'get_display_number_string'. %s

en: [%s] unknown number base in function "get_display_number_length". %s
ro: [%s] base de numÃ©rotation inconnue dans la fonction 'get_display_number_length. %s

en: [%s] length of decimal point (in locale) is not supported: >%s<
    You might face problems when using %s! %s
    )
ro: [%s] la longueur du point dÃ©cimal (dans la locale) n'est pas supportÃ©e: >%s<
    Vous devriez rÃ©gler le problÃ¨me en utilisant %s! %s
    )

en: %s Preferences
ro: Preferinþele  %s

en: Name
ro: Nume

en: Value
ro: Valoare

en: Description
ro: Descriere

en: Variable
ro: Variabilă

en: Expression
ro: Expresie

en: Enter
ro: Egal

en: Power
ro: Putere

en: Open Bracket
ro: Deschide paranteze

en: Close Bracket
ro: Inchide parantezele

en: About galculator
ro: Despre galculator

en: a GTK+ based scientific calculator
ro: Un calculator științific bazat pe GTK+

en: Seven
ro: Sapte

en: Eight
ro: Opt

en: Nine
ro: Noua

en: Divide
ro: Impartire

en: Four
ro: Patru

en: Five
ro: Cinci

en: Six
ro: Sase

en: Three
ro: Trei

en: Subtract
ro: Scadere

en: Change sign
ro: Schimba semnul

en: Multiply
ro: Inmulþire

en: Add current display value to memory
ro: Adauga valoarea afiºajului la memorie

en: Read from memory
ro: Citeºte din memorie

en: Save to memory
ro: Salveaza in memorie

en: Decimal point
ro: Punct zecimal

en: One
ro: Unu

en: Two
ro: Doi

en: sqrt
ro: radical

en: Square root
ro: Radacina patrata

en: Percent
ro: Procentaj

en: The main program window.
ro: Fereastra progam principala

en: Reset calculator (clear all)
ro: Reseteaza calculatorul (ºterge tot)

en: Clear display
ro: Sterge afiºajul

en: Backspace
ro: Spaþiu inapoi

en: _File
ro: _Fiºier

en: _Edit
ro: _Editeaza

en: Cu_t Display Value
ro: Sterge valoarea afiºata

en: _Copy Display Value
ro: Copiaza valorea afiºata

en: _Preferences...
ro: _Preferinþe...

en: _View
ro: _Mod de afiºare

en: _Basic Mode
ro: Mod de _baza

en: _Scientific Mode
ro: Mod _ºtinþific

en: Buttons
ro: Butoane

en: Display Control
ro: Controleaza afiºajul

en: Functions
ro: Funcþii

en: Logical
ro: Logic

en: _Number bases
ro: Baza de _numerotaþie

en: _Decimal
ro: _Zecimal

en: _Hexadecimal
ro: _Hexazecimal

en: _Binary
ro: _Binar

en: Angle _units
ro: Unitaþile unghiurilor

en: D_egrees
ro: Grade _zecimale

en: _Radians
ro: _Radiani

en: _Gradians
ro: _Grade

en: Notation _modes
ro: _Moduri de notaþie

en: _Algebraic
ro: _Algebric

en: _Reverse Polish (RPN)
ro: Logica Poloneza inve_rsa (RPN)

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Quit
ro: _Inchide

en: _Paste As Display Value
ro: Insereaza valoarea afiºata

en: _About...
ro: _Despre...

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Binary
ro: Binar

en: galculator - Preferences
ro: galculator - Preferinþe

en: A dialog that is used to change preferences settings.
ro: O fereastra de dialog pentru setarea preferintelor.

en: Closes the dialog.
ro: Inchide fereastra.

en: <b>Appearance</b>
ro: <b>Aspect</b>

en: Result font:
ro: Fontul pentru rezultat:

en: Inactive module color:
ro: Culoarea modulului inactiv

en: Active module color:
ro: Culoarea modulului activ.

en: Result font color:
ro: Culoarea fontului pentru rezultat:

en: Background color:
ro: Culoarea fundalului:

en: Module font:
ro: Fontul modulului:

en: RPN stack font:
ro: Fontul stivei RPN:

en: RPN stack color:
ro: Culoarea fontului stivei RPN:

en: <b>Modules Visibility</b>
ro: <b>Module vizibile</b>

en: Angle base units
ro: Unitatea de masura pentru unghiuri

en: Notation
ro: Notaþie

en: Arithmetic operation
ro: Operatie aritmetica

en: Open brackets
ro: Deschide paranteze

en: Number base units
ro: Baza de numerotaþie

en: Display
ro: Afiºaj

en: Use custom button font
ro: Utilizeaza un font anume pentru butoane

en: Button font:
ro: Fontul pentru butoane:

en: <b>Dimension</b>
ro: <b>Dimensiune</b>

en: Minimal button width:
ro: Laþimea minima a butonului:

en: Minimal button height:
ro: Inalþimea minima a butonului:

en: <b>User defined constants:</b>
ro: <b>Constante definite de utilizator:</b>

en: Name:
ro: Nume:

en: Value:
ro: Valoare:

en: Description:
ro: Descriere:

en: Add
ro: Adunare

en: Update
ro: Actualizeaza

en: Delete
ro: Sterge

en: Clear
ro: Anuleaza

en: Constants
ro: Constante

en: Variable:
ro: Variabilă:

en: Expression:
ro: Expresie:

en: Numbers
ro: Numere

en: finite stack size (x, y, z, t)
ro: stiva de lungime finita (x, y, z, t)

en: infinite stack size
ro: stiva infinita

en: <b>Startup</b>
ro: <b>Pornire</b>

en: Remember display value on exit
ro: Memoreaza valoarea afiºajului la ieºire

en: <b>Visibility</b>
ro: <b>Vizibile</b>

en: Show menu bar
ro: Afiseaza bara de meniu

en: Tangent
ro: Tangenta

en: Natural logarithm (base: e)
ro: Logaritm natural (baza: e)

en: Enter exponent (base: 10)
ro: Exponent (baza: 10)

en: Cosine
ro: Cosinus

en: Logarithm (base: 10)
ro: Logaritm (baza 10)

en: x^2
ro: X^2

en: Square
ro: Patrat

en: User defined functions
ro: Funcþie definita de utilizator

en: Inverse mode
ro: Mod invers

en: Hyperbolic mode
ro: Mod hiperbolic

en: Sine
ro: Sinus

en: Logical AND
ro: AND

en: Logical OR
ro: OR

en: Logical XOR
ro: OR exclusif

en: Bitwise complement
ro: Complement pe biþi

en: Hexadecimal 0xC
ro: 0xC hexazecimal

en: Hexadecimal 0xD
ro: 0xD hexazecimal

en: Hexadecimal 0xE
ro: 0xE hexazecimal

en: Hexadecimal 0xF
ro: 0xF hexazecimal

en: Hexadecimal 0xB
ro: 0xB hexazecimal

en: Hexadecimal 0xA
ro: 0xA hexazecimal

en: Modulus
ro: Modulo

en: Left shift
ro: Deplasare dreapta
