galternatives - en to da translation catalogue (82 entries)

en: Logo missing. Is your installation correct?
da: Logo mangler. Er din installation korrekt?

en: Select File
da: Vælg fil

en: Name
da: Navn

en: Add group
da: Tilføj gruppe

en: Edit group - {}
da: Rediger gruppe - {}

en: Path
da: Sti

en: Priority
da: Prioritet

en: Add option
da: Tilføj tilvalg

en: Edit option - {}
da: Rediger tilvalg - {}

en: Run command:
da: Kør kommando:

en: Enable debug output
da: Aktivér fejlretningsoutput

en: Do not try to acquire root (as normal user)
da: Prøv ikke på at bruge root (som normal bruger)

en: Specify the alternatives directory
da: Angiv mappe til alternativer

en: Specify the administrative directory
da: Angiv mappe til administration

en: Specify the log file
da: Angiv logfilen

en: Testing galternatives...
da: Tester galternatives...

en: No root privileges detected, but continuing anyway
da: Ingen root-privilegier registreret, men fortsætter alligevel

en: <b><tt>pkexec</tt> required for privileged operations.</b>
da: <b><tt>pkexec</tt> kræves til privilegerede handlinger.</b>

en: The program needs pkexec to perform privileged alternatives system modifications under normal user. Unless you have modified your system to explicitly allow your normal user to do so, GAlternatives will not work.
da: Programmet har brug for pkexec til at udføre privilegerede ændringer af alternativer-systemet. Med mindre du ændret dit system til eksplicit at tillade din normale bruger at gøre det, så virker GAlternatives ikke.

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Install option `{3}' for group `{2}'
da: Installer tilvalget `{3}' for gruppen `{2}'

en: Priority: {4}
da: Prioritet: {4}

en: Set group `{1}' to auto mode
da: Sæt gruppen `{1}' til automatisk tilstand

en: Set group `{1}' to manual mode, pointed to `{2}'
da: Sæt gruppen `{1}' til manuel tilstand, pegede på `{2}'

en: Remove option `{2}' for group `{1}'
da: Fjern tilvalget `{2}' for gruppen `{1}'

en: Remove group `{1}'
da: Fjern gruppen `{1}'

en: A tool to help the administrator select which programs provide specific services for the user by default.
da: Et værktøj som hjælper administratoren til at vælge hvilke programmer der, som standard, giver bestemte tjenester til brugeren.

en: Alternatives Configurator
da: Alternativer-konfigurator

en: Configure the system default alternatives
da: Konfigurer systemets standardalternativer

en: Alternatives;GAlternatives;Debian;
da: Alternativer;GAlternatives;Debian;

en: ImageMagick command-line processing tool.
da: ImageMagick-behandlingsværktøj til kommandolinjen.

en: C Preprocessor.
da: C-preprocessor.

en: Desktop Background
da: Skrivebordsbaggrund

en: Default desktop wallpaper.
da: Standard skrivebordstapet.

en: Desktop Theme
da: Skrivebordstema

en: Default desktop theme.
da: Standard skrivebordstema.

en: Default command line editor, usually called by `editor` command.
da: Standard kommandolinjeeditor, som typisk kaldes med `editor`-kommandoen.

en: Gnome WWW Browser
da: Gnome WWW-browser

en: Default WWW Browser for GNOME Desktop Environment.
da: Standard WWW-browser til GNOME-skrivebordsmiljø.

en: Default Release Channel of Google Chrome to use.
da: Standard udgivelseskanel som skal bruges til Google Chrome.

en: Creates an archive for classes and resources, and manipulate or restore individual classes or resources from an archive.
da: Oprettet et arkiv til klasser og ressourcer, og manipulerer eller gendanner enkelte klasser eller ressourcer fra et arkiv.

en: Default Java Runtime.
da: Standard Java runtime.

en: Extractor for RAR archives.
da: Udpakker til RAR-arkiver.

en: Compatibility layer for Microsoft Windows programs.
da: Kompatibilitetslager til Microsoft Windows-programmer.

en: X Cursor Theme
da: X-markørtema

en: Default Cursor Theme that helps various aspects of GUI navigation and manipulation.
da: Standard markørtema som hjælper diverse aspekter af GUI-navigation og -manipulation.

en: X Terminal Emulator
da: X-terminalemulator

en: Default Terminal Emulator to use when running text-based applications, e.g. from desktop-neutral mailcap entries.
da: Standard terminalemulator som skal bruges når der køres tekstbaserede programmer, f.eks. fra skrivebordsneutrale mailcap-punkter.

en: X WWW Browser
da: X WWW-browser

en: Default WWW Browser to launch URLs and browse the Internet.
da: Standard WWW-browser til at starte URL'er og gennemse internettet.

en: Slaves
da: Slaver

en: No changes will be made until you add an option.
da: Der foretages ingen ændringer inden du tilføjer et tilvalg.

en: Create
da: Opret

en: _Create
da: _Opret

en: Edit
da: Rediger

en: _Edit
da: _Rediger

en: Remove
da: Fjern

en: _Remove
da: _Fjern

en: Select an alternative group to edit
da: Vælg en alternativ-gruppe at redigere

en: Groups
da: Grupper

en: Auto:
da: Automatisk:

en: Auto mode
da: Automatisk tilstand

en: Alternative
da: Alternativ

en: Choose an alternative group
da: Vælg en alternativ-gruppe

en: Package
da: Pakke

en: Some changes are not saved.
da: Nogle ændringer gemmes ikke.

en: Are you sure you want to quit now?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte nu?

en: Alternative settings editing is advanced feature.
da: Redigering af alternative indstillinger er en avanceret funktionalitet.

en: Those are meant to be managed by <tt>dpkg</tt> and provided by their corresponding packages.
    <b>Warning!</b> This feature is not stable and may contain bugs. Manual editing may break your system.
da: De er tiltænkt til at blive håndteret af <tt>dpkg</tt> og leveret af deres tilhørende pakker.
    <b>Advarsel!</b> Funktionaliteten er ikke stabil og kan indeholde fejl. Manuel redigering kan ødelægge dit system.

en: Show this dialog next time.
da: Vis dialogen næste gang.

en: Preferences
da: Præferencer

en: See update-alternatives(1) "OPTIONS" section for details
da: Se "OPTIONS"-afsnittet i update-alternatives(1) for detaljer

en: Paths
da: Stier

en: Commit failed
da: Gennemførsel mislykkedes

en: An error has occurred. The results are:
da: Der opstod en fejl. Resultaterne er:

en: Be careful! Your system may be already in an unstable state.
da: Pas på! Dit system er allerede i en ustabil tilstand.

en: _Delay mode
da: _Forsinkelsestilstand

en: Query _package (high I/O)
da: Forespørg _pakke (høj I/O)

en: _Use polkit
da: _Brug polkit

en: _Working dir...
da: _Arbejdsmappe...

en: _About
da: _Om

en: _Quit
da: _Afslut
