gambas-wiki 3.14.90 - en to pt_BR translation catalogue (79 entries)

en: Gambas Wiki Web Application
pt_BR: Aplicação Web Wiki Gambas

en: This class reimplements
pt_BR: Esta classe reimplementa

en: This class inherits
pt_BR: Esta classe herda

en: in &1
pt_BR: em &1

en: This class is virtual.
pt_BR: Esta classe é virtual.

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
pt_BR: Esta classe pode ser usada como um objeto através da criação de uma instância escondida sob demanda.

en: This class is &1.
pt_BR: Esta classe é &1.

en: creatable
pt_BR: criável

en: This class is static.
pt_BR: Esta classe é estática.

en: This class is not creatable.
pt_BR: Esta classe não é instanciável.

en: This class can be used as a &1.
pt_BR: Esta classe pode ser usada como &1.

en: function
pt_BR: função

en: static function
pt_BR: função estática

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
pt_BR: Esta classe funciona como um array estático &1 / &2.

en: read
pt_BR: ler

en: write
pt_BR: escrever

en: This class acts like a &1 static array.
pt_BR: Esta classe funciona como um array estático &1.

en: read-only
pt_BR: apenas leitura

en: This class acts like a &1 / &2 array.
pt_BR: Esta classe funciona como um array &1 / &2.

en: This class acts like a &1 array.
pt_BR: Esta classe funciona como um array &1.

en: This class is &1 with the &2 keyword.
pt_BR: Esta classe é &1 com &2 palavras chaves.

en: enumerable
pt_BR: enumerável

en: statically enumerable
pt_BR: enumerável estaticamente

en: Static properties
pt_BR: Propriedades estáticas

en: Static methods
pt_BR: Métodos estáticos

en: Constants
pt_BR: Constantes

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Methods
pt_BR: Métodos

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Graphical form management
pt_BR: Gerenciamento de formulário gráfico

en: Event loop management
pt_BR: Gerenciaomento do laço de eventos

en: Image loading and saving
pt_BR: Carregamento e salvamento de imagem

en: OpenGL display
pt_BR: Exibição OpenGL

en: Complex numbers
pt_BR: Números complexos

en: XML management
pt_BR: Gerenciamento de XML

en: Class
pt_BR: Classe

en: Description
pt_BR: Descrição

en: This component is not stable yet.
pt_BR: Este componente ainda não é estável.

en: This component is deprecated.
pt_BR: Este componente é obsoleto.

en: Author
pt_BR: Autor

en: Authors
pt_BR: Autores

en: Implements
pt_BR: Implementa

en: Requires
pt_BR: Requer

en: Excludes
pt_BR: Exclui

en: There are &1 classes and &2 symbols in all Gambas components.
pt_BR: Existem &1 classes e &2 símbolos em todos os componentes Gambas.

en: You must be logged in to view the last changes.
pt_BR: Você deve estar logado para ver as últimas mudanças.

en: Please upload a file
pt_BR: Por favor adicione um arquivo

en: Run
pt_BR: Executar

en: Play
pt_BR: Executar

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: See also
pt_BR: Veja também

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Warning! This is a preview. Click on the <b>&1</b> button to go back to the edit page.
pt_BR: Aviso! Isto é uma previsão. Clique no botão <b>&1</b> para voltar a página de edição.

en: This page does not exist in that language.
pt_BR: Esta página não existe neste idioma.

en: This page does not exist.
pt_BR: Esta página não existe.

en: No change.
pt_BR: Sem mudança.

en: The english page is more recent.
pt_BR: A página em inglês é mais recente.

en: Gambas Documentation
pt_BR: Documentação do Gambas

en: Preview
pt_BR: Prever

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Historic
pt_BR: Histórico

en: Create
pt_BR: Criar

en: Enter a word to search through the wiki...
pt_BR: Insira uma palavra para buscar no wiki...

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Password
pt_BR: Senha

en: Select the image file to upload...
pt_BR: Selecione a imagem para upload...

en: Since
pt_BR: Desde

en: This component does not exist.
pt_BR: Este componente não existe.

en: This class does not exist.
pt_BR: Esta classe não existe.

en: This symbol does not exist.
pt_BR: Este símbolo não existe.

en: No match found.
pt_BR: Nenhuma correspondência encontrada.
