gambas-wiki 3.21.99 - en to ru translation catalogue (78 entries)

en: Author
ru: Автор

en: Authors
ru: Авторы

en: Cancel
ru: Отмена

en: Class
ru: Класс

en: Complex numbers
ru: Комплексные числа

en: Constants
ru: Константы

en: creatable
ru: создаваемый

en: Create
ru: Создать

en: Delete
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: Enter a word to search through the wiki...
ru: Введите слово для поиска в вики...

en: enumerable
ru: перечисляемый

en: Errors
ru: Ошибки

en: Event loop management
ru: Управление циклом событий

en: Events
ru: События

en: Examples
ru: Примеры

en: Excludes
ru: Исключения

en: Exit
ru: Выход

en: function
ru: функция

en: Gambas Documentation
ru: Документация Gambas

en: Gambas Wiki Web Application
ru: Вики-веб-приложение Gambas

en: Graphical form management
ru: Управление графическими формами

en: Historic
ru: История

en: Image loading and saving
ru: Загрузка и сохранение изображений

en: Implements
ru: Реализации

en: in &1
ru: в &1

en: Loading
ru: Загрузка

en: Login
ru: Логин

en: Logout
ru: Разлогиниться

en: Message
ru: Сообщение

en: Methods
ru: Методы

en: No change.
ru: Нет изменений.

en: No match found.
ru: Совпадение не найдено.

en: OK
ru: ОК

en: OpenGL display
ru: Дисплей OpenGL

en: Password
ru: Пароль

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Properties
ru: Свойства

en: read
ru: чтение

en: read-only
ru: только для чтения

en: Requires
ru: Требования

en: Run
ru: Запуск

en: Save
ru: Сохранить

en: See also
ru: См. также

en: Select the image file to upload...
ru: Выбрать файл изображения для выгрузки...

en: Since &1
ru: Поскольку &1

en: statically enumerable
ru: статически перечисляемый

en: static function
ru: статическая функция

en: Static methods
ru: Статические методы

en: Static properties
ru: Статические свойства

en: The english page is more recent.
ru: Английская страница более свежая.

en: This class acts like a &1 / &2 array.
ru: Этот класс представлен как &1 / &2 массив.

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
ru: Этот класс представлен как &1 / &2 статический массив.

en: This class acts like a &1 array.
ru: Этот класс представлен как &1 массив.

en: This class acts like a &1 static array.
ru: Этот класс представлен как &1 статический массив.

en: This class can be used as a &1.
ru: Этот класс может быть использован как &1.

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
ru: Этот класс может быть использован как объект при создании скрытого экземпляра по требованию.

en: This class does not exist.
ru: Этот класс не существует.

en: This class inherits
ru: Этот класс наследуемый

en: This class is &1.
ru: Этот класс &1.

en: This class is &1 with the &2 keyword.
ru: Этот класс &1 с ключевым словом &2.

en: This class is not creatable.
ru: Этот класс несоздаваемый.

en: This class is static.
ru: Этот класс статический.

en: This class is virtual.
ru: Этот класс виртуальный.

en: This class reimplements
ru: Этот класс реализуем повторно

en: This component does not exist.
ru: Этот компонент не существует.

en: This component is deprecated.
ru: Этот компонент устарел.

en: This component is not stable yet.
ru: Этот компонент ещё нестабилен.

en: This page does not exist.
ru: Эта страница не существует.

en: This page does not exist in that language.
ru: Эта страница на этом языке не существует.

en: This symbol does not exist.
ru: Этот символ не существует.

en: Undo
ru: Откатить

en: Warning! This is a preview. Click on the <b>&1</b> button to go back to the edit page.
ru: Предупреждение! Это предпросмотр. Нажмите кнопку <b>&1</b>, чтобы вернуться на страницу редактирования.

en: write
ru: запись

en: XML management
ru: Управление XML

en: You must be logged in to view the last changes.
ru: Вы должны залогиниться в систему, чтобы просмотреть последние изменения.
