Gambas3 - en to ca translation catalogue (1100 entries)

en: Gambas 3
ca: -

en: Integrated Development Environment for Gambas
ca: Entorn de desenvolupament integrat del Gambas

en: Static variables
ca: Variables estàtiques

en: Constants
ca: -

en: Properties
ca: Propietats

en: Variables
ca: -

en: Methods
ca: Mètodes

en: Events
ca: Esdeveniments

en: This class is &1.
ca: Aquesta classe és &1.

en: creatable
ca: creable

en: This class is static.
ca: Aquesta classe és estàtica.

en: This class is not creatable.
ca: Aquesta classe no és creable.

en: This class can be used as a &1.
ca: Aquesta classe pot ser usada com a &1.

en: function
ca: funció

en: This class acts like a &1 / &2 array.
ca: Aquesta classe actua com una matriu &1 / &2.

en: read
ca: llegeix

en: write
ca: escriu

en: This class acts like a &1 array.
ca: Aquesta classe actua com una matriu &1.

en: read-only
ca: només lectura

en: This class reimplements
ca: Aquesta classe reimplementa

en: This class inherits
ca: Aquesta classe hereta

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
ca: Aquesta classe pot ser usada com un objecte tot creant una instància oculta sota demanda.

en: This class is &1 with the &2 keyword.
ca: Aquesta classe és &1 amb la paraula clau &2.

en: Loading information on component &1...
ca: Carregant informació del component &1...

en: Class
ca: Classe

en: Description
ca: Descripció

en: Author
ca: Autor

en: Authors
ca: Autors

en: Implements
ca: Implementa

en: Requires
ca: Requereix

en: Excludes
ca: Exclou

en: Internal native classes
ca: Classes natives internes

en: Cairo graphic library
ca: Biblioteca  gràfica Cairo

en: Chart drawing
ca: Gràfic

en: Compression & decompression
ca: Compressió i descompressió

en: Database access
ca: Accés a bases de dades

en: Data bound controls
ca: Controls de bases de dades

en: MySQL database driver
ca: Controlador de base de dades de MySQL

en: ODBC database driver
ca: Controlador de base de dades de l'ODBC

en: PostgreSQL database driver
ca: Controlador de base de dades del PostgreSQL

en: SQLite 2 database driver
ca: Controlador de base de dades de l'SQLite 2

en: SQLite 3 database driver
ca: Controlador de base de dades de l'SQLite 3

en: Application debugger helper
ca: Depurador d'aplicacions

en: D-Bus interface
ca: Interfície D-Bus

en: Expression evaluator
ca: Avaluador d'expressions

en: Syntax highlighter routines
ca: Rutines de marcador de sintaxi

en: More controls for graphical components
ca: Més controls per a components gràfics

en: Enhanced standard dialogs
ca: Diàlegs estàndards millorats

en: Multi Document Interface
ca: Interfície de document múltiple

en: GNU Scientific Library
ca: -

en: OpenGL with GTK+ toolkit
ca: OpenGL amb el joc d'eines GTK+

en: QT/GTK+ switcher component
ca: Commutador de component QT/GTK+

en: Image management
ca: Gestió d'imatges

en: Image filtering component
ca: Component de filtrat d'imatge

en: Image routines from the Imlib2 library
ca: Rutines d'imatge de la biblioteca Imlib2

en: Image loading and saving
ca: Càrrega i desat d'imatges

en: XML tools based on libxml
ca: Eines XML basades en libxml

en: MySQL specific routines
ca: Rutines específiques de MySQL

en: Network programming
ca: Programació de xarxa

en: Network high-level protocols management
ca: Gestió de protocols de xarxa d'alt nivell

en: SMTP client
ca: Client SMTP

en: 3D programming with OpenGL
ca: Programació 3D amb OpenGL

en: OpenGL utility component
ca: Component d'utilitat OpenGL

en: OpenGL shaders management
ca: Gestió de l'OpenGL shaders

en: GNU command option parser
ca: Analitzador d'opció d'ordre GNU

en: Perl-compatible Regular Expression Matching
ca: Gestor d'expressions regulars compatible amb Perl

en: PDF renderer based on Poppler library
ca: Representador PDF basat en la biblioteca Poppler

en: QT4 toolkit
ca: Joc d'eines QT4

en: QT4 toolkit extension
ca: Extensió del joc d'eines QT4

en: QT4 WebKit component
ca: Component QT4 WebKit

en: OpenGL with QT4 toolkit
ca: OpenGL amb el joc d'eines QT4

en: Report designer
ca: Dissenyador d'informes

en: SDL library
ca: Biblioteca SDL

en: SDL sound & CD-ROM management
ca: So SDL i gestió de CD-ROM

en: Application settings management
ca: Gestió de configuracions d'aplicació

en: Signals management
ca: Gestor de senyals

en: Video capture
ca: Captura de vídeo

en: Visual Basic compatibility
ca: Compatibilitat amb Visual Basic

en: XML-RPC protocol
ca: Protocol XML-RPC

en: Web applications tools
ca: Eines d'aplicacions web

en: Graphical form management
ca: Gestió gràfica de formularis

en: Event loop management
ca: Gestió del bucle d'esdeveniments

en: OpenGL display
ca: Pantalla OpenGL

en: Insert color
ca: Insereix color

en: Location
ca: Emplaçament

en: WARNING! Library not found.
ca: Avís! No s'ha trobat la biblioteca.

en: Provides
ca: Proveeix

en: Form
ca: Formulari

en: Forms
ca: Formularis

en: Gambas forms
ca: Formularis Gambas

en: Gambas web pages
ca: Pàgines web del Gambas

en: WebPage
ca: Pàgina Web

en: WebPages
ca: Pàgines Web

en: Gambas reports
ca: Informes del Gambas

en: Report
ca: Informe

en: Reports
ca: Informes

en: Cancel
ca: Canceŀla

en: Project
ca: Projecte

en: Sources
ca: Fonts

en: Connections
ca: Connexions

en: Data
ca: Dades

en: Today
ca: Avui

en: Yesterday
ca: Ahir

en: Two days ago
ca: Fa dos dies

en: This week
ca: Aquesta setmana

en: This month
ca: Aquest mes

en: Ignore
ca: Ignora

en: OK
ca: D'acord

en: Date
ca: Data

en: first
ca: primer

en: second
ca: segon

en: third
ca: tercer

en: The program has returned
    the value: &1
ca: El programa ha retornat
    el valor: &1

en: Output terminal
ca: Terminal de sortida

en: No terminal emulator found.
ca: No s'ha trobat un emulador de terminal.

en: License
ca: Llicència

en: Financial support
ca: Suport financer

en: About Gambas
ca: Quant al Gambas

en: Reset
ca: Reinicialitza

en: Run
ca: Executa

en: Close
ca: Tanca

en: Color
ca: -

en: Select a color
ca: Seleccioneu un color

en: System
ca: Sistema

en: Free
ca: Lliure

en: Not finished but stable
ca: Inacabat però estable

en: Remove all
ca: Elimina-ho tot

en: These components are incompatible:<br>&1.
ca: Aquests components son incompatibles:<br>&1.

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
ca: El component &1 necessita un dels components següents:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
ca: El component &1 necessita el component &2.

en: Reload
ca: Recarregar

en: Zoom in
ca: Apropa

en: Zoom out
ca: Allunya

en: No zoom
ca: Sense ampliació

en: &Edit
ca: E&dita

en: Image
ca: Imatge

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
ca: S'ha modificat el fitxer.
    Realment voleu tancar el diàleg?

en: Some conflicts are not yet resolved.
ca: Alguns conflictes encare no s'han resolt.

en: Unable to resolve the conflict.
ca: No es pot resoldre el conflicte.

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
ca: S'ha modificat el fitxer.
    Realment voleu obrir un altre fitxer?

en: Conflict files
ca: Fitxers conflictius

en: Version conflict
ca: Conflicte de versió

en: Cut
ca: Retalla

en: Copy
ca: Copia

en: Paste
ca: Enganxa

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Indent
ca: Sagnar

en: Unindent
ca: Desagnar

en: Open
ca: Obriu

en: Save
ca: Desa

en: Solve
ca: Resol

en: (Declarations)
ca: (Declaracions)

en: Advanced
ca: Avançat

en: Upper case
ca: Majúscules

en: Lower case
ca: Minúscules

en: Comment
ca: Comenta

en: Uncomment
ca: Descomenta

en: Paste special
ca: Enganxa especial

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Go to line
ca: Ves a la línia

en: Find next
ca: Cerca el següent

en: Find previous
ca: Cerca l'anterior

en: View
ca: Visualitzar

en: No split
ca: Sense divisió

en: Horizontal split
ca: Divisió horitzontal

en: Vertical split
ca: Divisió vertical

en: End of line
ca: Final de línia

en: Open code
ca: Obre el codi

en: Paste as string
ca: Enganxa com a cadena

en: Paste as multi-line string
ca: Enganxa com a cadena multi-línia

en: Paste as comments
ca: Enganxa com a comentari

en: Text editor
ca: Editor de text

en: Code
ca: Codi

en: Name
ca: Nom

en: Type
ca: Tipus

en: Length
ca: Durada

en: Default value
ca: Valor per omissió

en: Index
ca: Índex

en: Unique
ca: Únic

en: Field
ca: Camp

en: Unable to connect to database.
ca: No es pot connectar a la base de dades.

en: Do not save
ca: No el deseu

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
ca: S'ha modificat la taula '&1'. Voleu desar-la?

en: Unable to load table '&1'.
ca: No s'ha pogut carregar la taula '&1'.

en: Unable to run query.
ca: No s'ha pogut executar la consulta.

en: unlimited
ca: sense límit

en: Blob
ca: -

en: Boolean
ca: Booleà

en: Float
ca: Flotant

en: Integer
ca: Enter

en: Long
ca: Llarg

en: Serial
ca: Sèrie

en: String
ca: Cadena

en: This name is already in used.
ca: Aquest nom ja s'està fent servir.

en: Please enter a number.
ca: Introduïu un número.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
ca: La longitud ha de ser superior a 1 i inferior a 255.

en: Type mismatch.
ca: Discordança dels tipus.

en: This name already exists.
ca: Aquest nom ja existeix.

en: This field is used in an index.
ca: Aquest camp s'està utilitzant en un índex.

en: The table '&1' has no primary key.
ca: La taula '&1' no té clau primària.

en: Cannot write table '&1'.
ca: No es pot escriure la taula '&1'.

en: Do you really want to delete table '&1'?
ca: Segur que voleu suprimir la taula '&1'?

en: Cannot delete table '&1'.
ca: No es pot suprimir la taula '&1'.

en: Do you really want to remove the selected rows?
ca: Segur que voleu suprimir les files seleccionades?

en: Connection editor
ca: Editor de connexió

en: Show system tables
ca: Mostra les taules del sistema

en: New table
ca: Taula nova

en: Delete table
ca: Esborra la taula

en: Remove
ca: &Suprimeix

en: Rename table
ca: Canvia el nom de la taula

en: Rename
ca: Reanomena

en: Copy table
ca: Copia la taula

en: Paste table
ca: Enganxa la taula

en: Import text file
ca: Importa fitxer de text

en: Import
ca: Importa

en: Run query
ca: Executa la consulta

en: New
ca: Nou

en: Clear
ca: Suprimir

en: Fields
ca: Camps

en: Add
ca: Afegeix

en: Down
ca: Avall

en: Up
ca: Puja

en: Copy field list
ca: Copia la llista de camps

en: Indexes
ca: Índexs

en: New index
ca: Índex nou

en: Edit
ca: Edita

en: Export to CSV file
ca: Exporta a un fitxer CSV

en: Export
ca: Exporta

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Unselect all
ca: Deselecciona-ho tot

en: Gambas 3 project conversion
ca: Conversió del projecte a Gambas 3

en: (No parent)
ca: (Cap pare)

en: Cannot add file.
ca: No es pot afegit el fitxer

en: New file
ca: Fitxer nou

en: Options
ca: Opcions

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Dialog box management
ca: Gestió de caixes de diàleg

en: Parent class
ca: Classe pare

en: Exported
ca: Exportat

en: Automatic extension
ca: Extensió automàtica

en: Project checkout has failed.
ca: La verificació del projecte ha fallat.

en: Cannot create project!
ca: No s'ha pogut crear el projecte!

en: Please enter the location of the repository.
ca: Introduïu la ubicació del repositori.

en: New project
ca: Projecte nou

en: Project type
ca: Tipus de projecte

en: Project name
ca: Nom del projecte

en: Project is translatable
ca: Projecte traduïble

en: Open in another window
ca: Obre en una altra finestra

en: Repository
ca: Repositori

en: Debugging
ca: Depuració

en: Console
ca: Consola

en: Breakpoints
ca: Punts d'interrupció

en: not available
ca: no disponible

en: Value
ca: Valor

en: Key
ca: Clau

en: Symbol
ca: Símbol

en: Watch
ca: Observar

en: No element
ca: Cap element

en: Line
ca: Línia

en: Function
ca: Funció

en: File
ca: Fitxer

en: Col.
ca: -

en: Message
ca: Missatge

en: native code
ca: codi nadiu

en: Do you want to clear the expression list ?
ca: Voleu suprimir la llista d'expressions?

en: Current object
ca: Objecte actual

en: Local variables
ca: Variables locals

en: Debug
ca: Depuració

en: Remove current expression
ca: Suprimeix l'expressió actual

en: Add expression
ca: Afegir expressió

en: Remove all breakpoints
ca: Elimina tots els punts d'interrupció

en: Clear console
ca: Neteja la consola

en: Commit
ca: Publicació de canvis

en: Synchronize
ca: Sincronitza

en: Cancel current search
ca: Canceŀla la cerca actual

en: Show search window
ca: Mostra la finestra de cerca

en: Search again
ca: Cerca un altre cop

en: Search string cannot be found.
ca: La cadena buscada no s'ha trobat.

en: Format code
ca: Formateja el codi

en: Sort procedures
ca: Ordena els procediments

en: Go to
ca: Anar a

en: Find definition
ca: Cerca definició

en: Run until current line
ca: Executa fins la línia actual

en: Toggle breakpoint
ca: Commuta punt de ruptura

en: Watch expression
ca: Observa expressió

en: Open form
ca: Obrir formulari

en: Print
ca: Imprimeix

en: Make code pretty
ca: Feu el codi agradable

en: Procedure list
ca: Llista de procediments

en: CSV files
ca: Fitxers CSV

en: Unable to export data.
ca: No s'ha pogut exportar les dades.

en: &Overwrite
ca: S&obreescriu

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
ca: Aquest arxiu ja existeix. 
    
    Voleu sobreescriure'l?

en: Delimiter character
ca: Caràcter delimitador

en: Enclose character
ca: Caràcter de tancament

en: Export field names
ca: Exporta els noms dels camps

en: Export selected records only
ca: Exporta només els registres seleccionats

en: User
ca: Usuari

en: Password
ca: Contrasenya

en: Remember password
ca: Recorda la contrasenya

en: Unable to open connection.
ca: No s'ha pogut obrir la connexió.

en: Unable to get table fields.
ca: No es poden obtenir els camps de la taula.

en: Edit field list
ca: Edita la llista de camps

en: Select a field
ca: Seleccioneu un camp

en: Connection
ca: Connexió

en: Table
ca: Taula

en: This file is locked, and will be deleted on the next commit.
ca: Aquest fitxer està bloquejat i serà eliminat en la propera publicació de canvis.

en: This file is not versioned, and must be added to the repository.
ca: Aquest fitxer no està versionat, i s'ha d'afegir al dipòsit.

en: This file has not been modified since the last commit.
ca: Aquest fitxer no s'ha modificat des de l'última publicació de canvis.

en: Continue
ca: Continua

en: You are going to cancel your changes!
ca: Esteu a punt de canceŀlar els vostres canvis!

en: Changes
ca: Canvis

en: Select a font
ca: Seleccioneu una font

en: Bad form file
ca: Fitxer de formulari incorrecte

en: Component missing for control &1
ca: Manca el component del control &1

en: Copy at the same place
ca: Copia al mateix lloc

en: Delete container only
ca: Esborrar només el contenidor

en: Embed into a container
ca: Incrusta en un contenidor

en: Change into
ca: Canvia a

en: Select
ca: Selecciona

en: Arrangement
ca: Alineament

en: Bring to foreground
ca: Posa en primer pla

en: Send to background
ca: Posa al fons

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Rows
ca: Files

en: Columns
ca: Columnes

en: Center horizontally
ca: Centra horitzontalment

en: Center vertically
ca: Centra verticalment

en: Alignment
ca: Alineació

en: Align to left
ca: Alinea a l'esquerra

en: Align to right
ca: Alinea a la dreta

en: Align to top
ca: Alinea a dalt

en: Align to bottom
ca: Alinea a baix

en: Same width
ca: La mateixa amplada

en: Same height
ca: La mateixa alçada

en: Show tab
ca: Mostra les pestanyes

en: Move tab
ca: Mou la pestanya

en: First
ca: Primer

en: Previous
ca: Previ

en: Next
ca: Següent

en: Last
ca: Últim

en: Menu editor
ca: Editor del menú

en: Event
ca: Esdeveniment

en: Toggle grid
ca: Commuta la graella

en: Move tab first
ca: Mou la pestanya al principi

en: Move tab left
ca: Mou la pestanya a l'esquerra

en: Move tab right
ca: Mou la pestanya a la dreta

en: Move tab last
ca: Mou la pestanya al final

en: Bold
ca: Negreta

en: Italic
ca: Cursiva

en: Underline
ca: Subratllat

en: Background
ca: Ba

en: Hierarchy
ca: Jerarquia

en: Move top
ca: Mou a dalt de tot

en: Move up
ca: Mou a dalt

en: Move down
ca: Mou a baix

en: Move bottom
ca: Mou a baix de tot

en: Default language
ca: Idioma predeterminat

en: Help browser
ca: Navegador d'ajuda

en: Show help tree
ca: Mostra l'arbre d'ajuda

en: Go back
ca: Vés enrere

en: Go forward
ca: Avança

en: Translation
ca: Traducció

en: Horizontal flip
ca: Inverteix horitzontalment

en: Vertical flip
ca: Inverteix verticalment

en: Rotate counter-clockwise
ca: Gira cap a l'esquerra

en: Rotate clockwise
ca: Gira cap a la dreta

en: Selection
ca: Selecció

en: Image editor
ca: Editor d'imatges

en: Draw
ca: Dibuix

en: Ellipse
ca: Eŀlipse

en: px
ca: -

en: Border
ca: Vora

en: Linear gradient
ca: Degradat lineal

en: Radial gradient
ca: Degradat radial

en: Add gradient stop
ca: Afegir punt de degradat

en: Remove gradient stop
ca: Treure punt de degradat

en: Invert gradient
ca: Inverteix el gradiant

en: Radius
ca: Radi

en: Size
ca: Mida

en: Preview
ca: Vista prèvia

en: Gambas classes
ca: Classes Gambas

en: Gambas modules
ca: Mòduls Gambas

en: Cascading style sheets
ca: Fulls d'estil en cascada

en: HTML files
ca: Fitxers HTML

en: Picture files
ca: Fitxers d'imatges

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: (Automatic key)
ca: (Clau automàtica)

en: Field_&1
ca: Camp_&1

en: Not enough values
ca: No hi ha prou valors

en: Too many values
ca: Hi ha massa valors

en: Cancelled by user
ca: Canceŀlat per l'usuari

en: No record imported.
ca: No s'han importat registres.

en: One record imported.
ca: S'ha importat un registre.

en: &1 records imported.
ca: S'han importat &1 registres.

en: Import file
ca: Importa el fitxer

en: Select the CSV file to import
ca: Seleccioneu el fitxer a importar

en: Source
ca: Origen

en: Charset
ca: Joc de caràcters

en: Strip useless white spaces
ca: Elimina els espais blancs innecessaris

en: Ignore first lines
ca: Ignora les primeres línies

en: Line(s)
ca: Línia(es)

en: Destination
ca: Destí

en: The first line contains field names
ca: La primera línia conté els noms de camp

en: Key field
ca: Camp clau

en: Item &1
ca: Element &1

en: Do you really want to clear the list?
ca: Segur que vols esborrar la llista?

en: Edit list property
ca: Edita la llista de propietats

en: Do you really want to delete this link ?
ca: Segur que voleu esborrar aquest enllaç?

en: Do you really want to delete this directory ?
ca: Esteu segur que voleu esborrar aquest directori?

en: Do you really want to delete this file ?
ca: Esteu segur que voleu esborrar aquest fitxer?

en: Cannot delete file or directory
ca: No s'ha pogut suprimir el fitxer o directori

en: File or directory does not exist anymore.
ca: El fitxer o directori ja no existeix.

en: Sort history
ca: Ordena l'historial

en: Sort by date
ca: Ordena per data

en: Sort by name
ca: Ordena per nom

en: Sort by path
ca: Ordena per camí

en: &Clear history
ca: &Neteja l'historial

en: New folder
ca: Carpeta nova

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
ca: Les eines de traducció del GNU no estan instaŀlades al vostre sistema.
    
    Instaŀleu-les per a poder fer les traduccions.

en: Unable to drop file into the project.
ca: No s'ha pogut deixar anar el fitxer al projecte.

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
ca: Totes les còpies de seguretat i els fitxers generats se suprimiran del directori del projecte.

en: Clean
ca: Neteja

en: Select a file
ca: Seleccioneu un fitxer

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
ca: El fitxer s'ha modificat.
    
    Tots els vostres canvis es perdran.

en: Open project
ca: Obre projecte

en: Open recent
ca: Obre recent

en: Open example
ca: Obre exemple

en: Save project
ca: Desa projecte

en: Save project as
ca: Anomena i desa projecte

en: Quit
ca: Surt

en: Compile
ca: Compila

en: Compile All
ca: Compila-ho tot

en: Translate
ca: Traducció

en: Make
ca: Crea

en: Source archive
ca: Fitxer font

en: Installation package
ca: Paquet d'instaŀlació

en: Create
ca: Crea

en: Clean up
ca: Neteja

en: Refresh
ca: Refresca

en: Pause
ca: Pausa

en: Stop
ca: Atura

en: Step
ca: Pas

en: Forward
ca: Endavant

en: Finish
ca: Acaba

en: Clear all breakpoints
ca: Neteja tots els punt de ruptura

en: Close all debug windows
ca: Tanca totes les finestres de depuració

en: Status bar
ca: Barra d'estat

en: Hide menubar
ca: Amaga la barra de menús

en: Close all windows
ca: Tanca totes les finestres

en: Find
ca: Cerca

en: Replace
ca: Reemplaçar

en: Browse project
ca: Navega el projecte

en: Open a terminal
ca: Obre un terminal

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: Preferences
ca: Preferències

en: Directory
ca: Directori

en: Project link
ca: Enllaç del projecte

en: Module
ca: Mòdul

en: HTML file
ca: Fitxer HTML

en: Style sheet
ca: Fulla d'estil

en: Other
ca: Altres

en: Copy file path
ca: Copia el camí del fitxer

en: Startup class
ca: Classe d'inici

en: Add to repository
ca: Afegeix al dipòsit

en: Show exported classes
ca: Mostra les classes exportades

en: Show added files
ca: Desa els fitxers afegits

en: Compress file
ca: Comprimeix el fitxer

en: New connection
ca: Nova connexió

en: Tips of the day
ca: Consells del dia

en: System information
ca: Informació del sistema

en: Project properties
ca: Propietats del projecte

en: Refresh project
ca: Refresca projecte

en: Make executable
ca: Crea executable

en: Make source archive
ca: Crea fitxer font

en: Make installation package
ca: Crea paquet d'instaŀlació

en: Properties sheet
ca: Fulla de propietats

en: Toolbox
ca: Caixa d'eines

en: Search
ca: Cerca

en: Compile all
ca: Compila-ho tot

en: Finish current function
ca: Acaba la funció actual

en: &File
ca: &Fitxer

en: &Project
ca: &Projecte

en: &Debug
ca: &Depuració

en: &View
ca: &Visualitza

en: &Tools
ca: &Eines

en: &?
ca: -

en: Gambas applications
ca: Aplicacions Gambas

en: Keep debugging information in executable
ca: Mantenir informació de depuració en l'executable

en: Create a shortcut on the desktop
ca: Crea un enllaç a l'escriptori

en: Package
ca: Paquet

en: Min. version
ca: Versió min.

en: Max. version
ca: Versió max.

en: The packages have been successfully created.
ca: Els paquets s'han creat satisfactòriament.

en: Please enter your name.
ca: Introduïu el vostre nom.

en: Please enter your e-mail address.
ca: Introduïu la vostra adreça de correu electrònic.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
ca: No hi ha entrada al CHANGELOG per aquest llançament.

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
ca: Introduïu la primera entrada del REGISTRE DE CANVIS.

en: Please choose at least one target distribution.
ca: Trieu almenys una distribució de destinació.

en: Please choose the package group for each target distribution.
ca: Trieu el grup del paquet per a cada distribució de destinació.

en: Please choose a package group.
ca: Trieu un grup del paquet.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
ca: Trieu la localització al menú per a cada distribució de destinació.

en: Please choose a menu location.
ca: Trieu una localització al menú.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
ca: El paquet no es pot emmagatzemar dins el directori del projecte.

en: Initial release
ca: Llançament inicial

en: Menus
ca: Menús

en: Groups
ca: Grups

en: Incorrect characters
ca: Caractères incorrects

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
ca: Esteu segur que voleu suprimir totes les dependències extres?

en: Do you really want to remove all extra files?
ca: Esteu segur que voleu suprimir tots els fitxers extres?

en: Select the destination directory
ca: Trieu el directori de destinació

en: Create package
ca: Crea el paquet

en: Package information
ca: Informació del paquet

en: Package name
ca: Nom del paquet

en: Vendor name
ca: Nom del proveïdor

en: Maintainer information
ca: Informació del mantenidor

en: Changelog
ca: Registre de canvis

en: Target distribution
ca: Distribució destí

en: Package group
ca: Grup del paquet

en: Menu entry
ca: Entrada de menú

en: Desktop configuration file
ca: Fitxer de configuració d'escriptori

en: Mimetypes
ca: Tipus mime

en: Additional configuration
ca: Configuració addicional

en: The following will be added to the end of the desktop configuration file.
ca: El que segueix s'afegirà al final del fitxer de configuració d'escriptori.

en: Extra dependencies
ca: Dépendances supplémentaires

en: Same dependencies for all targets
ca: Les mateixes dependències per a tots els objectius

en: Extra files
ca: Fitxers extres

en: Same files for all targets
ca: Els mateixos fitxers per atots els objectius

en: Extra autoconf tests
ca: Proves extres de l'autoconf

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
ca: Afegiu proves extres durant el procés de configuració.
    <p><b>Deixeu-ho en blanc si no ho necessiteu, o si no sabeu res d'scripts de l'<i>autoconf</i>.</b>

en: Destination directory
ca: Directori de destinació

en: Create directories for each distribution
ca: Crea directoris per a cada distribució

en: Project directory
ca: Directori del projecte

en: Source packages
ca: Paquets font

en: Create source package
ca: Crea paquet font

en: Menus have been modified!
ca: S'han modificat els menús!

en: Please enter a menu name.
ca: Introduïu un nom de menú.

en: Bad menu name !
ca: Nom de menú incorrecte !

en: Bad group name !
ca: Nom de grup incorrecte !

en: This menu is too deep !
ca: Aquest menú té masses nivells !

en: modified
ca: modificat

en: Insert menu
ca: Insereix el menú

en: Click on Insert to add a new menu.
ca: Feu clic a insereix per afegir un menú.

en: Please enter the name of the database.
ca: Introduïu el nom de la base de dades.

en: Please enter password
ca: Introduïu la contrasenya

en: Connection properties
ca: Propietats de la connexió

en: Select a directory
ca: Trieu un directori

en: Unable to create database.
ca: No s'ha pogut crear la base de dades.

en: Do you really want to delete the database '&1'?
ca: Segur que voleu esborrar la base de dades '&1'?

en: Unable to delete database.
ca: No s'ha pogut esborrar la base de dades.

en: Host
ca: Màquina

en: Path
ca: Ruta

en: Database
ca: Base de dades

en: Ignore database charset
ca: Ignora el joc de caràcters de la base de dades

en: Create table
ca: Crea una taula

en: Please enter the name of the new table.
ca: Introduïu el nom de la taula nova.

en: Table '&1' already exists.
ca: La taula '&1' ja existeix.

en: New translation
ca: Nova traducció

en: Select a project
ca: Seleccioneu un projecte

en: Examples
ca: Exemples

en: Amber
ca: Ambre

en: Amethyst
ca: Ametista

en: Emerald
ca: Maragda

en: Gambas
ca: -

en: Obsidian
ca: Obsidiana

en: Quest
ca: Recerca

en: Quick
ca: Ràpid

en: Ruby
ca: Robí

en: Sapphire
ca: Safir

en: Desktop
ca: Escriptori

en: (Default)
ca: (Per defecte)

en: Gambas highlight theme files
ca: Fitxers de temes ressaltats del Gambas

en: Export a theme file
ca: Exporteu un fitxer de tema

en: Select a theme file
ca: Trieu un fitxer de tema

en: You need to restart the application to see your changes.
ca: Heu de reiniciar l'aplicació per veure els vostres canvis.

en: Do you really want to clear the documentation cache?
ca: Segur que voleu netejar la memòria cau de la documentació?

en: Do you really want to delete this snippet?
ca: Segur que voleu esborrar aquest fragment de codi?

en: Yes
ca: Sí

en: Default tab size
ca: Mida de tabulació predeterminada

en: space(s)
ca: espai(s)

en: Compilation
ca: Compilació

en: Help
ca: Ajuda

en: Show documentation in popups
ca: Mostra la documentació en finestres emergents

en: Always display optional messages
ca: Mostra sempre els missatges opcionals

en: Clear documentation cache
ca: Neteja la memòria cau de la documentació

en: Applications
ca: Aplicacions

en: Browser
ca: Navegador

en: Highlight current line
ca: Ressalta la línia actual

en: Highlight modified lines
ca: Ressalta les línies modificades

en: Show line numbers
ca: Mostra nombres de línia

en: Procedure separation
ca: Separació de procediments

en: Show spaces at end of line with dots
ca: Mostra els espais al final de la línia amb punts

en: Keywords in upper case
ca: Paraules clau en majúscules

en: Code formatting
ca: formatat del codi

en: Format on load & save
ca: Formateja en obrir i en desar

en: Indent local variable declaration
ca: Sagna la declaració local de variables

en: Remove useless spaces at end of line
ca: Treure els espais inútils a la final de la línia

en: Keep successive void lines
ca: Mantingues les successives línies buides

en: Code snippets
ca: Fragments de codi

en: Activate code snippets
ca: Activa el fragmentat de codi

en: Interface
ca: Interfície

en: Show tooltips
ca: Mostra consells

en: Use utility windows
ca: Fer servir finestres d'utilitat

en: Fonts
ca: -

en: Printing
ca: Impressió

en: Icon theme
ca: Tema d'icones

en: Import theme
ca: Importa tema

en: Export theme
ca: Exporta tema

en: Console - Gambas
ca: Consola - Gambas

en: Undock console
ca: Desacobla consola

en: Keep above
ca: Sempre per sobre

en: Use system charset
ca: Usa el joc de caràcters del sistema

en: Unable to paste text.
ca: No s'ha pogut enganxar el text.

en: Clipboard contents
ca: Contingut del porta-retalls

en: Paste normally
ca: Enganxa normal

en: Paste with PRINT
ca: Enganxa amb PRINT

en: Please enter a table name.
ca: Introduïu un nom de taula.

en: Table already exists
ca: La taula ja existeix

en: Also copy table data
ca: Copia també el contingut de la taula

en: Revert
ca: Desfer

en: Snapping value is incorrect.
ca: Els valors d'ajustament son incorrectes.

en: <b>&1</b> does not export any class.
ca: <b>&1</b> no exporta cap classe.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
ca: <b>&1</b> ja s'utilitza com a biblioteca.

en: Modules
ca: Mòduls

en: Version
ca: Versió

en: Get from 'VERSION' file
ca: Obtingut de l'arxiu «VERSION»

en: Title
ca: Títol

en: Finished and stable
ca: Acabat i estable

en: This component is hidden
ca: Aquest component està ocult

en: Remove All
ca: Esborra-ho tot

en: Libraries
ca: Biblioteques

en: Environment
ca: Entorn

en: Edition
ca: Edició

en: Tab size
ca: Mida de tabulació

en: Module symbols are public by default
ca: Els símbols de mòdul son públics per defecte

en: Form controls are public
ca: Els controls de formulari son públics

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: This line and the following will be ignored
ca: Aquesta línia i les següents seran ignorades

en: The project could not be committed.
ca: No s'ha pogut fer la publicació de canvis del projecte

en: Unable to update project from repository.
ca: No s'ha pogut actualitzar el projecte des del dipòsit.

en: Project has been updated from repository successfully.
ca: El projecte s'ha actualitzat correctament des del dipòsit.

en: Update
ca: Actualitza

en: Some files are not versioned and should be added manually to the repository.
ca: Alguns fitxers no estan versionats i s'han d'afegir manualment al dipòsit.

en: Previous description
ca: Descripció prèvia

en: Forbidden characters in control name.
ca: Caràcters no permesos en el nom del control.

en: This name is already in use.
ca: Aquest nom ja està sent utilitzat.

en: Forbidden characters in control group.
ca: Caràcters no permesos en el grup del control.

en: Incorrect property value.
ca: Valor incorrecte de la propietat

en: The name of the control.
ca: El nom del control.

en: The event group that the control belongs to.
ca: El grup d'esdeveniments al que pertany el control.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
ca: Si les dimensions del formulari i els controls han de seguir la mida de les fonts per defecte.

en: If the control is public.
ca: Si el control és públic.

en: This property is virtual: it is only implemented in the IDE, and has no existence at runtime.
ca: Aquesta propietat és virtual: Només està implementada dins de l'IDE, i no existeix en temps d'execució.

en: None
ca: Cap

en: Lock property
ca: Bloca la propietat

en: Sort properties
ca: Ordena propietats

en: Configure border
ca: Configura la vora

en: Corner
ca: Cantonada

en: Configure brush
ca: Configuració del pinzell

en: Select an image inside the project
ca: Trieu una imatge dins del projecte

en: Incorrect value.
ca: Valor incorrecte.

en: Select a dimension
ca: Trieu una dimensió

en: Configure padding
ca: Configuració de l'espai

en: Save modified files
ca: Desa els fitxers modificats

en: Save All
ca: Desa-ho tot

en: The following files have been modified. Do you want to save them?
ca: Aquests fitxers s'han modificat. Voleu desar-los?

en: Cannot save a project inside its own directory.
ca: No es pot desar un projecte dins el seu propi directori.

en: Unable to save the project.
ca: No s'ha pogut desar el projecte.

en: Search string replaced once.
ca: La cadena buscada s'ha reemplaçat un cop.

en: Search string replaced &1 times.
ca: La cadena buscada s'ha reemplaçat &1 cops.

en: Do you really want to replace every string?
ca: Segur que voleu canviar totes les cadenes?

en: Search & Replace
ca: Cerca i reemplaça

en: Case sensitive
ca: Sensible a caixa

en: Words only
ca: Només paraules

en: Regular expression
ca: Expressió regular

en: Ignore strings
ca: Ignora les cadenes

en: Ignore comments
ca: Ignora els comentaris

en: Search in
ca: Cerca a

en: Current file
ca: Fitxer actual

en: Source files
ca: Fitxers font

en: Browse
ca: Navega

en: Replace all
ca: Reemplaça-ho tot

en: Select an extra file
ca: Trieu un fitxer extra

en: Image files
ca: Fitxers d'imatges

en: SVG image files
ca: Fitxers d'imatge SVG

en: Select a picture
ca: Seleccioneu una imatge

en: Stock
ca: Estoc

en: Please enter a trigger string.
ca: Introduïu una cadena d'activació.

en: This trigger string is already in use.
ca: Aquesta cadena d'activació ja està sent utilitzada.

en: Edit code snippet
ca: Edita el fragment de codi

en: New code snippet
ca: Nou fragment de codi

en: Trigger string
ca: Cadena d'activació

en: Games
ca: Jocs

en: Video
ca: Vídeo

en: Please copy these informations in all your bug reports.
ca: Copia aquestes informacions a tots els teus informes d'error.

en: Choose a table
ca: Tria una taula

en: Use a fixed font
ca: Usar una font fixa

en: Tip of the day #&1
ca: Consell del dia núm.&1

en: Unable to read tip of the day !
ca: No s'ha pogut llegir el consell del dia !

en: Show tips on startup
ca: Mostra consells a l'inici

en: Small
ca: Petit

en: The project is void. There is nothing to translate.
ca: El projecte és buit. No hi ha res a traduir.

en: Language
ca: Idioma

en: Translation files
ca: Fitxers de traducció

en: Cannot read translation file for language '&1'
ca: No es pot llegir el fitxer de traducció per a l'idioma «&1»

en: Cannot save translation.
ca: No es pot desar la traducció.

en: Do you really want to delete this translation ?
ca: Realment voleu suprimir aquesta traducció ?

en: Do you really want to reload this translation ?
ca: Realment voleu recarregar aquesta traducció ?

en: Export a translation
ca: Exporta una traducció

en: Please select the translation file to import.
ca: Trieu el fitxer de traducció a importar.

en: No translation were picked up.
ca: No s'ha triat cap traducció.

en: One translation was picked up.
ca: S'ha triat una traducció.

en: &1 translations were picked up.
ca: S'ha triat &1 traducció.

en: Cannot import translation file.
ca: No es pot importar el fitxer de traducció.

en: Everything seems to be correct.
ca: Tot sembla ser correcte.

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
ca: Els símbols de les cadenes traduïdes no concorden amb els de les cadenes sense traduir.

en: &1 strings. Everything is translated!
ca: &1 cadenes de text. Tot està traduït!

en: &1 strings. One is not translated. &3% done.
ca: &1 cadenes de text.  Una no traduïda. &3% acabat.

en: &1 strings. &2 are not translated. &3% done.
ca: &1 cadenes de text.  &2 no traduïdes. &3% acabat.

en: Project translation
ca: Traducció del projecte

en: Save translation
ca: Desa la traducció

en: Verify the translation
ca: Verifica la traducció

en: Find previous untranslated string
ca: Cerca la cadena prèvia sense traduir

en: Find next untranslated string
ca: Cerca la propera cadena sense traduir

en: Clear this translation
ca: Neteja aquesta traducció

en: This string must not be translated
ca: Aquesta cadena no s'ha de traduir

en: Copy untranslated string
ca: Copia cadena no traduïda

en: Import all translations  recursively
ca: Importar totes les traduccions de manera recursiva

en: Import a translation file
ca: Importa un fitxer de traducció

en: New project...
ca: Projecte nou...

en: Recent projects
ca: Projectes recents

en: Welcome to Gambas 3
ca: Benvinguts al Gambas 3

en: Arabic (Egypt)
ca: Àrab (Egipte)

en: Arabic (Tunisia)
ca: Àrab (Tunísia)

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
ca: Àzeri (Azerbaidjan)

en: Bulgarian (Bulgaria)
ca: Búlgar (Bulgària)

en: Catalan (Catalonia, Spain)
ca: Català (Països Catalans)

en: Welsh (United Kingdom)
ca: Gaŀlès (Regne Unit)

en: Czech (Czech Republic)
ca: Txec (República Txeca)

en: Danish (Denmark)
ca: Danès (Dinamarca)

en: German (Germany)
ca: Alemany (Alemanya)

en: German (Belgium)
ca: Alemany (Bèlgica)

en: Greek (Greece)
ca: Grec (Grècia)

en: English (common)
ca: Anglès (comú)

en: English (United Kingdom)
ca: Anglès (Regne Unit)

en: English (U.S.A.)
ca: Anglès (Estats Units d'Amèrica)

en: English (Australia)
ca: Anglès (Austràlia)

en: English (Canada)
ca: Anglès (Canadà)

en: Esperanto (Anywhere!)
ca: Esperanto (A qualsevol lloc!)

en: Spanish (Spain)
ca: Castellà (Espanya)

en: Spanish (Argentina)
ca: Castellà (Argentina)

en: Estonian (Estonia)
ca: Estonià (Estònia)

en: Basque (Basque country)
ca: Basc (País Basc)

en: Farsi (Iran)
ca: Persa (Iran)

en: Finnish (Finland)
ca: Finès (Finlàndia)

en: French (France)
ca: Francès (França)

en: French (Belgium)
ca: Francès (Bèlgica)

en: French (Canada)
ca: Francès (Canadà)

en: French (Switzerland)
ca: Francès (Suïssa)

en: Galician (Spain)
ca: Gallec (Espanya)

en: Hebrew (Israel)
ca: Hebreu (Israel)

en: Hindi (India)
ca: Hindi (Índia)

en: Hungarian (Hungary)
ca: Hongarès (Hongria)

en: Croatian (Croatia)
ca: Croat (Croàcia)

en: Indonesian (Indonesia)
ca: Indonesi (Indonèsia)

en: Irish (Ireland)
ca: Irlandès (Irlanda)

en: Italian (Italy)
ca: Italià (Itàlia)

en: Japanese (Japan)
ca: Japonès (Japó)

en: Khmer (Cambodia)
ca: Khmer (Cambodja)

en: Korean (Korea)
ca: Coreà (Corea)

en: Latin
ca: Llatí

en: Lithuanian (Lithuania)
ca: Lituà (Lituània)

en: Malayalam (India)
ca: Malayalam (Inde)

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
ca: Macedònic (República de Macedònia)

en: Dutch (Netherlands)
ca: Neerlandès (Països Baixos)

en: Dutch (Belgium)
ca: Neerlandès (Bèlgica)

en: Norwegian (Norway)
ca: Noruec (Noruega)

en: Punjabi (India)
ca: Panjabi (Índia)

en: Polish (Poland)
ca: Polonès (Polònia)

en: Portuguese (Portugal)
ca: Portuguès (Portugal)

en: Portuguese (Brazil)
ca: Portuguès (Brasil)

en: Valencian (Valencian Community, Spain)
ca: -

en: Romanian (Romania)
ca: Romanès (Romania)

en: Russian (Russia)
ca: Rus (Rússia)

en: Slovenian (Slovenia)
ca: Eslovè (Eslovènia)

en: Albanian (Albania)
ca: Albanès (Albània)

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
ca: Serbi (Sèrbia i Montenegro)

en: Swedish (Sweden)
ca: Suec (Suècia)

en: Turkish (Turkey)
ca: Turc (Turquia)

en: Ukrainian (Ukrain)
ca: Ucraïnès (Ucraïna)

en: Vietnamese (Vietnam)
ca: Vietnamita (Vietnam)

en: Wallon (Belgium)
ca: Való (Bèlgica)

en: Simplified chinese (China)
ca: Xinès simplificat (Xina)

en: Traditional chinese (Taiwan)
ca: Xinès tradicional (Taiwan)

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unable to compress file.
ca: No s'ha pogut comprimir el fitxer.

en: Cannot create table '&1'.
ca: No s'ha pogut crear la taula '&1'.

en: &1 cannot be static
ca: &1 no pot ser estàtic

en: &1 declaration does not match
ca: La declaració &1 no coincideix

en: &1 is declared but is not a function
ca: S'ha declarat &1, però no és una funció

en: &1 is not a structure
ca: &1 no és una estructura

en: &1 is not declared
ca: No s'ha declarat &1

en: &1 must be static
ca: &1 ha de ser estàtic

en: &1: not in archive
ca: &1: no és en l'arxiu

en: &1: syntax error
ca: &1: error de sintaxi

en: &1: syntax error in form file
ca: &1: error de sintaxi al fitxer de formulari

en: &1: too many nested containers
ca: &1: massa contenidors niuads

en: '&1' already declared
ca: '&1' ja està declarat

en: '&1.&2' is incorrectly overridden in class '&3'
ca: '&1.&2' erròniament anul.lat a la classe '&3'

en: '&1.&2' is not a property
ca: '&1.&2' no és una propietat

en: '&1.&2' is not static
ca: '&1.&2' no és estàtic

en: '&1.&2' is read only
ca: '&1.&2' és de només lectura

en: '&1.&2' is static
ca: '&1.&2' és estàtic

en: '&1.&2' is write only
ca: '&1.&2' és de només escriptura

en: A module cannot raise events
ca: Un mòdul no pot provocar esdeveniments

en: A property implementation cannot be public
ca: Una implementació de propietat no pot ser pública

en: A property must be public
ca: Una propietat ha de ser pública

en: Access forbidden
ca: Accés prohibit

en: Alias name must be a string
ca: l'Àlies ha de ser una cadena

en: Ambiguous expression. Please use brackets
ca: Expressió ambigua. Useu parèntesis

en: Argument cannot be passed by reference
ca: L'argument no pot ser passat per referència

en: Arrays of structure are not supported
ca: No es permet matrius d'estructures

en: Bad archive: &1: &2
ca: Arxiu incorrecte: &1: &2

en: Bad argument
ca: Argument incorrecte

en: Bad character constant in string
ca: Constant de caràcter incorrecte a la cadena

en: Bad constant type
ca: Tipus de constant incorrecte

en: Bad event handler in &1.&2(): &3
ca: Gestor d'esdeveniment incorrecte a &1.&2(): &3

en: Bad expression: &1
ca: Expressió incorrecta: &1

en: Bad form file version
ca: Versió de fitxer de formulari incorrecte

en: Bad format string
ca: Format de cadena incorrecte

en: Bad number of dimensions
ca: Nombre de dimensions incorrecte

en: Bad project file: line &1: &2
ca: Fitxer de projecte incorrecte: línia &1: &2

en: Bad regular expression: &1
ca: Expressió regular incorrecte: &1

en: Bad string conversion
ca: Conversió de cadena incorrecte

en: Bad subscript range
ca: Rang de subíndex incorrecte

en: Bad use of virtual class
ca: Us incorrecte de la classe virtual

en: Bad version string
ca: Cadena de versió incorrecte

en: Cannot change current directory to '&1': &2
ca: No s'ha pogut canviar el directori actual per '&1': &2

en: Cannot create .startup file
ca: No s'ha pogut crear el fitxer .startup

en: Cannot create action file: &1
ca: No s'ha pogut crear el fitxer d'acció: &1

en: Cannot create callback: &1
ca: No s'ha pogut crear la crida de retorn: &1

en: Cannot create class information: &1: &2
ca: No s'ha pogut crear la informació de la classe: &1: &2

en: Cannot create file: &1
ca: No s'ha pogut crear el fitxer: &1

en: Cannot create temporary archive file: &1
ca: No s'ha pogut crear l'arxiu temporal: &1

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
ca: No s'ha trobat la biblioteca dinàmica '&1': &2

en: Cannot find symbol '&2' in dynamic library '&1'
ca: No s'ha trobat el símbol '&2' a la biblioteca dinàmica '&1'

en: Cannot inherit twice
ca: No es pot heretar dues vegades

en: Cannot instantiate native types
ca: No es pot crear instàncies de tipus nadius

en: Cannot load class '&1': &2&3
ca: No s'ha pogut carregar la classe '&1': &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
ca: No s'ha pogut carregar el component: '&1': &2&3

en: Cannot load source file: &1
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer font: &1

en: Cannot make executable: &1: &2
ca: No s'ha pogut crear l'executable: &1: &2

en: Cannot mix NEW and embedded array
ca: No es pot barrejar NEW i la matriu incrustada

en: Cannot mix NEW and embedded structure
ca: No es pot barrejar NEW i l'estructura incrustada

en: Cannot open file '&1': &2
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer '&1': &2

en: Cannot open file: &1
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer: &1

en: Cannot raise events in static function
ca: No es pot provocar esdeveniments en una funció estàtica

en: Cannot read file: &1: &2
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer: &1: &2

en: Cannot register class '&1'
ca: No s'ha pogut registrar la classe '&1'

en: Cannot remove file '&1': &2
ca: No s'ha pogut suprimir el fitxer '&1': &2

en: Cannot rename file '&1' to '&2': &3
ca: No s'ha pogut canviar el nom del fitxer '&1': &2

en: Cannot run child process: &1&2
ca: No s'ha pogut executar el procés fill: &1&2

en: Cannot set file owner: &1: &2
ca: No s'ha pogut establir el propietari del fitxer: &1: &2

en: Cannot use NEW operator there
ca: Aquí no s'ha pogut fer servir l'operador NEW

en: Class '&1' is not creatable
ca: La classe '&1' no s'ha pogut crear

en: Comparison operator expected
ca: S'esperava un operador de comparació

en: Component not found: &1
ca: No s'ha trobat el component: &1

en: Default case already defined
ca: El cas per defecte ja s'ha definit

en: Default case must be the last one
ca: El cas per defecte ha de ser l'últim

en: Device is full
ca: El dispositiu està ple

en: Directory is not empty
ca: El directori no està buit

en: Division by zero
ca: Divisió per zero

en: Dynamic symbols cannot be used in static function
ca: Els símbols dinàmics no es poden fer servir en una funció estàtica

en: Embedded arrays are forbidden here
ca: Matrius incrustades estan prohibides aquí

en: End of file
ca: Final de fitxer

en: Equality or inequality operator expected
ca: S'esperava un operador d'igualtat o desigualtat

en: Expression too complex
ca: Expressió massa complexa

en: Expression too complex. Too many operands
ca: Expressió massa complexa. Masses operands

en: File already exists
ca: El fitxer ja existeix

en: File is a directory
ca: El fitxer és un directori

en: File is locked
ca: El fitxer està bloquejat

en: File name is too long
ca: El nom del fitxer és massa llarg

en: File or directory does not exist
ca: El fitxer o directori no existeix

en: Forbidden GOTO
ca: GOTO prohibit

en: Illegal instruction
ca: Instrucció iŀlegal

en: Invalid assignment
ca: Assignació invàlida

en: Invalid date
ca: Data no vàlida

en: Invalid object
ca: Objecte invàlid

en: Invalid path
ca: Camí invàlid

en: Label '&1' not declared
ca: L'etiqueta '&1' no ha estat declarada

en: Library name must be a string
ca: El nom de la biblioteca ha de ser una cadena

en: Loop variable already in use
ca: La variable recursiva ja està en us

en: ME cannot be used in a static function
ca: No es pot fer servir ME en una funció estàtica

en: Mathematic error
ca: Error matemàtic

en: Missing #Endif
ca: Manca #Endif

en: Missing operator
ca: Manca l'operador

en: Missing right brace
ca: Manca la clau dreta

en: NEW cannot have arguments passed by reference
ca: NEW no pot tenir arguments passats per referència

en: No instantiation method
ca: Cap mètode d'instància

en: No parent class
ca: Sense classe pare

en: No return value
ca: Sense valor de retorn

en: No startup method
ca: Sense mètode d'inici

en: Non terminated string
ca: Cadena no acabada

en: Not a directory: &1
ca: No és un directori: &1

en: Not a function
ca: No és una funció

en: Not an array
ca: No és una matriu

en: Not an enumeration
ca: No és una numeració

en: Not an object
ca: No és un objecte

en: Not enough argument to New()
ca: Li manquen arguments al New()

en: Not enough arguments
ca: Manquen arguments

en: Not enough arguments to &1()
ca: Li manquen arguments a &()

en: Null object
ca: Objecte nul

en: Out of bounds
ca: Fora de límits

en: Out of memory
ca: Sense memòria

en: Out of range
ca: Fora de rang

en: Overflow
ca: Desbordament

en: Read error
ca: Error de lectura

en: Return value datatype not specified in function declaration
ca: El tipus de valor de retorn no s'ha especificat a la declaració de la funció

en: STOP instruction encountered
ca: S'ha trobat la instrucció STOP

en: SUPER cannot be used alone
ca: SUPER no es pot utilitzar sol

en: Serialization error
ca: Error de serialització

en: Stack overflow
ca: Sobreeiximent de pila

en: Stream is closed
ca: El flux està tancat

en: String expected
ca: S'esperava una cadena de text

en: Structures must be public
ca: Les estructures han de ser públiques

en: Subroutine arguments cannot be passed by reference
ca: Els arguments de la subrutina no es poden passar per referència

en: Syntax error
ca: Error de sintaxi

en: Syntax error at function declaration
ca: Error de sintaxi a la declaració de la funció

en: Syntax error in event name
ca: Error de sintaxi al nom de l'esdeveniment

en: Syntax error in file open mode
ca: Error de sintaxi al mode d'obrir el fitxer

en: Syntax error in return type
ca: Error de sintaxi al tipus de retorn

en: Syntax error. &1 expected
ca: Error de sintaxi. S'esperava &1

en: Syntax error. '...' must be the last argument
ca: Error de sintaxi. '...' ha de ser l'últim argument

en: Syntax error. CASE or DEFAULT expected after SELECT
ca: Error de sintaxi. S'esperava CASE o DEFAULT després de SELECT

en: Syntax error. CLASS needs an identifier
ca: Error de sintaxi. CLASS necessita un identificador

en: Syntax error. Cannot use this syntax in assignment
ca: Error de sintaxi. No es pot fer servir aquesta sintaxi en assignacions

en: Syntax error. INHERITS needs a class name
ca: Error de sintaxi. A l'INHERITS li cal un nom de classe

en: Syntax error. Invalid identifier in function name
ca: Error de sintaxi. Identificador invàlid al nom de la funció

en: Syntax error. Invalid optional parameter
ca: Error de sintaxi. Paràmetre opcional invàlid

en: Syntax error. Invalid return type
ca: Error de sintaxi. Tipus de retorn invàlid

en: Syntax error. Invalid type description of &1 argument
ca: Error de sintaxi. Tipus de descripció invàlid de l'argument &1

en: Syntax error. Invalid type description of &1 field
ca: Error de sintaxi. Tipus de descripció invàlid del camp &1

en: Syntax error. Needless arguments
ca: Error de sintaxi. Arguments innecessaris

en: Syntax error. Point syntax used outside of WITH / END WITH
ca: Error de sintaxi. Sintaxi de punt usada fora de WITH / END WITH

en: Syntax error. STRUCT needs an identifier
ca: Error de sintaxi. STRUCT necessita un identificador

en: Syntax error. The &1 argument is not a valid identifier
ca: Erro9r de sintaxi. L'argument &1 no és un identificador vàlid

en: Syntax error. The &1 field is not a valid identifier
ca: Error de sintaxi. El camp &1 no és un identificador vàlid

en: Syntax error. VarPtr() takes only one identifier
ca: Error de sintaxi. VarPtr() pren només un identificador

en: System error #&1: &2
ca: Error de sistema Número &1: &2

en: The '!' operator must be followed by an identifier
ca: L'operador '!' ha d'anar seguit d'un identificador

en: The '.' operator must be followed by an identifier
ca: L'operador '.' ha d'anar seguit d'un identificador

en: The special method &1 cannot be a function
ca: El mètode especial &1 no pot ser una funció

en: The special method &1 cannot be implemented
ca: El mètode especial &1 no pot ser implementat

en: The special method &1 cannot be static
ca: El mètode especial &1 no pot ser estàtic

en: The special method &1 must be a function
ca: El mètode especial &1 ha de ser una funció

en: The special method &1 must be public
ca: El mètode especial &1 ha de ser públic

en: The special method &1 must be static
ca: El mètode especial &1 ha de ser estàtic

en: The special method &1 must return a boolean
ca: El m`etode especial &1 ha de tornar un boleà

en: The special method &1 must take a variable number of arguments only
ca: El mètode especial &1 només ha d'agafar un nombre variable d'arguments

en: The special method &1 must take at least one argument
ca: El mètode especial &1 ha d'agafar un argument com a mínim

en: The special method &1 takes no arguments
ca: El mètode especial &1 no pren arguments

en: The special method must return an integer
ca: El mètode especial ha de retornar un enter

en: The special method must take exactly one argument
ca: El mètode especial ha de prendre exactament un argument

en: The special method must take exactly two arguments
ca: El mètode especial ha de prendre exactament dos arguments

en: The special method signature is incorrect
ca: La signatura del mètode especial és incorrecte

en: This expression cannot be a statement
ca: Aquesta expressió no pot ser una sentència

en: This expression cannot be passed by reference
ca: Aquesta expressió no es pot passar per referència

en: Too many arguments
ca: Massa arguments

en: Too many arguments to &1()
ca: Massa arguments per a &1()

en: Too many array declarations
ca: Massa declaracions de matrius

en: Too many constants
ca: Massa constants

en: Too many different classes used
ca: Usades massa classes diferents

en: Too many dimensions
ca: Massa dimensions

en: Too many dynamic variables
ca: Massa variables dinàmiques

en: Too many events
ca: Massa esdeveniments

en: Too many expressions in CASE
ca: Massa expressions al CASE

en: Too many external functions
ca: Massa funcions externes

en: Too many functions
ca: Massa funcions

en: Too many imbricated #If...#Endif
ca: Massa #If...#Endif imbricats

en: Too many nested control structures.
ca: Massa estructures de controls niuades.

en: Too many simultaneous new strings
ca: Massa cadenes noves simultànies

en: Too many static variables
ca: Massa variables estàtiques

en: Too many unknown symbols
ca: Massa símbols desconeguts

en: Type mismatch
ca: Discordança dels tipus

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
ca: Discordança de tipus: es requereix &1, però s'ha obtingut &2

en: Unexpected &1
ca: &1 inesperat

en: Unexpected end of line
ca: Final de línia inesperat

en: Unexpected string
ca: Cadena inesperada

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown file extension
ca: Extensió de fitxer desconeguda

en: Unknown identifier: &1
ca: Identificador desconegut: &1

en: Unknown operator
ca: Operador desconegut

en: Unknown user or group
ca: Usuari o grup desconegut

en: Unsupported string conversion
ca: Conversió de cadena no suportada

en: Useless LOCK
ca: LOCK inútil

en: VarPtr() argument must be a dynamic, a static or a local variable
ca: L'argument per a VarPtr() ha de ser una variable dinàmica, estàtica o local

en: Void key
ca: Clau buida

en: Write error
ca: Error d'escriptura

en: No help found.
ca: No s'ha trobat l'ajuda.

en: Plain text
ca: Text net

en: HTML text
ca: Text HTML

en: Gambas form data
ca: Dades de formulari Gambas

en: Gambas menu data
ca: Dades del menú Gambas

en: Gambas project file path
ca: Camí de fitxer del projecte Gambas

en: URI list
ca: Llista d'URIs

en: Unknown format
ca: Format desconegut

en: Comments
ca: Comentaris

en: Current line
ca: Línia actual

en: Data types
ca: Tipus de dades

en: Editing line
ca: Editant línia

en: Errors
ca: -

en: Highlighting
ca: Ressaltat

en: Keywords
ca: Paraules clau

en: Normal text
ca: Text normal

en: Numbers
ca: Nombres

en: Operators
ca: Operadors

en: Preprocessor
ca: Preprocessador

en: Strings
ca: Cadenes

en: Subroutines
ca: Subrutines

en: Symbols
ca: Símbols

en: '&1' is missing.
ca: Manca '&1'.

en: '&1' and '&2' are missing.
ca: Manquen '&1' i '&2'.

en: Saving CHANGELOG file.
ca: Desant el fitxer CHANGELOG

en: Creating package for &1.
ca: Creant paquet per a &1.

en: The package build has failed.
ca: La creació del paquet ha fallat.

en: Making build directory.
ca: Creant el directori de construcció.

en: Creating desktop file...
ca: Creant el fitxer d'escriptori...

en: Sources are being debianizated.
ca: S'estan debianitzant les fonts.

en: Creating package...
ca: Creant paquet...

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
ca: 'dpkg-buildpackage' ha fallat.

en: Initializing ~/RPM directory.
ca: Inicialitzant el directori ~/RPM.

en: Creating source package.
ca: Creant paquet font.

en: Creating .spec file.
ca: Creant fitxer .spec.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
ca: «rpmbuild» ha retornat el següent codi d'error:

en: 'tar' has returned the following error code:
ca: «tar» ha retornat el següent codi d'error:

en: Automation
ca: Automatització

en: Basic
ca: Bàsic

en: Drawing
ca: Dibuix

en: Miscellaneous
ca: Varis

en: Networking
ca: Xarxes

en: OpenGL
ca: -

en: Sound
ca: So

en: File not found!
ca: No s'ha trobat el fitxer!

en: This project does not exist.
ca: Aquest projecte no existeix.

en: This is not a Gambas project.
ca: No és un projecte Gambas.

en: This is a Gambas 1.0 project. Use Gambas 2 to convert it.
ca: Aquest és un projecte de Gambas 1.0. Feu servir Gambas 2 per a convertir-lo.

en: Convert
ca: Converteix

en: This is a Gambas 2.0 project.
    
    Do you want to convert it?
ca: Aquest és un projecte de Gambas 2.0.
    
    El voleu convertir?

en: Do not open
ca: No l'obris

en: Open after all
ca: Obre de totes maneres

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
ca: Aquest projecte sembla que ja està obert.
    
    Obrint el mateix projecte dues vegades pot fer que es perdin dades.

en: It cannot be converted.
ca: No pot ser convertit.

en: This project is read-only.
ca: Aquest projecte és de només lectura.

en: Copying project inside a temporary directory...
ca: Copiant el projecte dins un directori temporal...

en: Unable to create temporary directory
ca: No es pot crear el directori temporal

en: Converting project structure...
ca: Convertint l'estructura del projecte...

en: Applying conversion...
ca: Aplicant la conversió...

en: Unable to apply conversion
ca: No es pot aplicar la conversió

en: Cannot open a binary file.
ca: No s'ha pogut obrir un fitxer binari.

en: Cannot open file.
ca: No es pot obrir el fitxer.

en: &1th
ca: &1è

en: in form definition
ca: a la definició del formulari

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
ca: Alguns fitxers font del projecte estan en conflicte.
    Solucioneu-los si voleu compilar el projecte.

en: Compiling project
ca: Compilant projecte

en: File already exists.
ca: El fitxer ja existeix.

en: Directory already exists.
ca: El directori ja existeix.

en: Cannot link template file.
ca: No s'ha pogut enllaçar el fitxer de plantilla.

en: Cannot copy template file.
ca: No es pot copiar el fitxer de plantilla.

en: Making executable...
ca: Creant executable...

en: Cannot make executable.
ca: No es pot crear l'executable.

en: Some components are missing: &1
ca: Manquen alguns components: &1

en: Cannot write project file.
ca: No es pot desar el fitxer de projecte.

en: Unable to create desktop shortcut.
ca: No s'ha pogut crear una drecera a l'escriptori.

en: The directory will be removed at the next commit.
ca: El directori serà suprimit en la propera publicació de canvis.

en: You must define a startup class or form!
ca: Heu de definir una classe o un formulari d'inici!

en: Please type a name.
ca: Indiqueu un nom.

en: This name contains a forbidden character:
ca: Aquest nom conté un caràcter no permès:

en: The name cannot begins with a dot.
ca: El nom no pot començar amb un punt.

en: This name is already used. Choose another one.
ca: Aquest nom ja està en us. Trieu-ne un altre.

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
ca: Un nom de classe ha de començar amb una lletra o un guió baix, seguit de qualsevol lletra o dígit.

en: Unable to rename '&1'
ca: No s'ha pogut canviar el nom de «&1»

en: Please type a project name.
ca: Indiqueu un nom de projecte.

en: The project name cannot begin with a dot.
ca: El nom de projecte no pot començar amb un punt.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
ca: Els caràcters no ASCII no estan permesos en un nom de projecte.

en: This project already exists.
ca: Aquest projecte ja existeix.

en: The project directory already exists.
ca: El directori de projecte ja existeix.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
ca: No es pot crear el directori per què ja existeix un fitxer amb el mateix nom.

en: Cannot copy file &1.
ca: No es pot copiar el fitxer &1.

en: Cannot create link &1.
ca: No es pot crear l'enllaç &1.

en: Cannot move a directory inside itself.
ca: No es pot moure un directori dins d'ell.

en: Cannot move file &1.
ca: No es pot moure el fitxer &1.

en: Project cleanup...
ca: Neteja del projecte...

en: Project files conversion...
ca: Conversió dels fitxers del projecte...

en: Unable to convert &1
ca: No s'ha pogut convertir &1

en: Cannot write component description file.
ca: No es pot escriure el fitxer de descripció del component.

en: Cannot save file !
ca: No es pot desar el fitxer !

en: There are &1 classes and &2 symbols in all Gambas components.
ca: Hi han &1 classes i &2 símbols en els components del Gambas.
