gambas3 3.10.90 - en to cs translation catalogue (1405 entries)

en: Gambas 3
cs: -

en: Integrated Development Environment for Gambas
cs: Integrované vývojové prostředí pro Gambas

en: Define bookmark
cs: Nastavit záložku

en: Clear all bookmarks
cs: Vyčistit všechny záložky

en: Previous bookmark
cs: Předchozí záložka

en: Next bookmark
cs: Další záložka

en: Static properties
cs: Statické vlastnosti

en: Static variables
cs: Statická proměnná

en: Static methods
cs: Statické metody

en: Constants
cs: Konstanty

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Variables
cs: Proměnné

en: Methods
cs: Metody

en: Events
cs: Události

en: This class reimplements &1
cs: Tato třída reimplemenuje &1

en: This class inherits &1
cs: Tato třída dědí &1

en: in &1
cs: v &1

en: This class can be used like an object by creating an hidden instance on demand.
cs: Tato třída nemůže být použita jako objekt vytvořný ze skryté instance na vyžádání.

en: This class is &1.
cs: Tato třída je &1.

en: creatable
cs: vytvořitelné

en: This class is static.
cs: Tato třída je statická.

en: This class can be used as a &1.
cs: Tato třída může být použita jako &1.

en: function
cs: funkce

en: This class acts like a &1 / &2 array.
cs: Tato třída se chová jako &1 / &2 pole.

en: read
cs: číst

en: write
cs: zapsat

en: This class acts like a &1 array.
cs: Tato třída se chová jako &1 pole.

en: write-only
cs: pouze pro zápis

en: read-only
cs: pouze ke čtení

en: This class is &1 with the FOR EACH keyword.
cs: Tato třída je &1 s pro FOR EACH výraz.

en: enumerable
cs: výčtový

en: Loading information on component &1...
cs: Načítání informací o komponentě &1...

en: Classes
cs: Třídy

en: Class
cs: Třída

en: Description
cs: Popis

en: Author
cs: Autor

en: Requires
cs: Vyžaduje

en: Internal native classes
cs: Vnitřní nativní třídy

en: Program arguments parser
cs: Parser programových argumentů

en: Cairo graphic library
cs: Grafická knihovna Cairo

en: Chart drawing
cs: Kreslení grafů

en: Polygon management based on Clipper library
cs: Polygon ovladač založený na Clipper knihovně

en: Complex numbers management
cs: Správa komplexních čísel

en: Compression & decompression
cs: Komprese & dekomprese

en: MD5/DES/SHA crypting
cs: MD5/DES/SHA kryptování

en: More data containers
cs: Více data kontejnerů

en: Database access
cs: Přístup k databázím

en: Data bound controls
cs: Formuláře vázané na databázi

en: MySQL database driver
cs: Ovladač databáze MySQL

en: ODBC database driver
cs: Ovladač databáze ODBC

en: PostgreSQL database driver
cs: Ovladač databaze PostgreSQL

en: SQLite 2 database driver
cs: Ovladač databaze SQLite 2

en: SQLite 3 database driver
cs: Ovladač databaze SQLite 3

en: Application debugger helper
cs: Pomocník při ladění aplikace

en: Desktop management component
cs: Komponenta správy plochy

en: X-Window library support
cs: Knihovna podpory X-Window

en: Gnome keyring support for desktop management component
cs: Podpora Gnome klíčenky pro komponentu správa desktopů

en: D-Bus interface
cs: D-Bus rozhranní

en: Expression evaluator
cs: Vykonávač výrazů

en: Syntax highlighter routines
cs: Rutiny zvýrazňování syntaxe

en: More controls for graphical components
cs: Více možností pro grafické komponenty

en: Enhanced standard dialogs
cs: Rozšíření standardních dialogů

en: Multi Document Interface
cs: MDI rozhranní

en: Default icon theme
cs: Výchozí ikony tématu

en: GNU Multiple Precision Arithmetic Library
cs: Aritmetická knihovna GNU Multiple Precision

en: GNU Scientific Library
cs: Vědecká GNU knihovna

en: GTK+2 toolkit
cs: GTK+2 nástroje

en: OpenGL with GTK+ toolkit
cs: OpenGL s GTK+ nástroji

en: GTK+3 toolkit
cs: GTK+3 nástroje

en: QT/GTK+ switcher component
cs: Přepínač komponent QT/GTK+

en: OpenGL with QT/GTK+ switcher component
cs: Přepínač komponent OpenGL s QT/GTK+

en: Embedded HTTP server
cs: Vložený HTTP server

en: Image management
cs: Správa obrázku

en: Image filtering component
cs: Komponenta obrázkových filtrů

en: Image routines from the Imlib2 library
cs: Rutiny obrazku z knihovny Imlib2

en: Image loading and saving
cs: Načítání a ukládání obrázku

en: Filesystem events monitoring
cs: Monitoring událostí souborového systému

en: XML tools based on libxml
cs: Nástroje XML založené na libxml

en: Flexible logging system
cs: Flexibilní logovací systém

en: Online map viewer
cs: Online prohlížeč map

en: Gambas Markdown markup syntax
cs: Gambas značkovací syntaxe Markdown

en: GStreamer multimedia component
cs: Multimediální komponenta GStreamer

en: Memcached client
cs: Memcached klient

en: MIME format management based on GMime library
cs: Správa MIME formátu založeného na GMime knihovně

en: MySQL specific routines
cs: Speciální rutiny MySQL

en: NCurses library
cs: NCurses knihovna

en: Network programming
cs: Síťové programování

en: Network high-level protocols management
cs: Vysoko-úrovňová správa síťových protokolů

en: POP3 client
cs: POP3 klient

en: SMTP client
cs: SMTP klient

en: OpenAL 3D audio library
cs: OpenAL 3D audio knihovna

en: 3D programming with OpenGL
cs: 3D programování s OpenGL

en: OpenGL utility component
cs: OpenGL utility

en: OpenGL shaders management
cs: Řízení shaderu OpenGL

en: Simple OpenGL game engine based on MD2 format
cs: Jednoduchý OpenGL herní engine založený na formátu MD2

en: OpenSSL library routines
cs: OpenSSL knihovní rutiny

en: GNU command option parser
cs: Parser GNU argumentů

en: Perl-compatible Regular Expression Matching
cs: Regulární výrazy kompatibilní s Perlem

en: PDF renderer based on Poppler library
cs: PDF generátor založený na knihovně Poppler

en: QT4 toolkit
cs: Nástroje QT4

en: QT4 toolkit extension
cs: Rozšířené nástroje QT4

en: QT4 WebKit component
cs: Komponenta QT4 WebKit

en: OpenGL with QT4 toolkit
cs: OpenGL s QT4 nástroji

en: Report designer
cs: Návrhář reportů

en: SDL library
cs: Knihovna SDL

en: SDL sound & CD-ROM management
cs: Správa SDL zvuku & CD-ROM

en: Application settings management
cs: Správa nastavení aplikace

en: Signals management
cs: Správa signálů

en: Video capture
cs: Zachytávání videa

en: Visual Basic compatibility
cs: Kompatibilita s Visual Basic

en: XML tools
cs: XML nástroje

en: HTML generator
cs: HTML generátor

en: XML-RPC protocol
cs: Protokol XML-RPC

en: XSLT tools based on libxslt and libxml
cs: XSLT nástroje založené na libxslt a libxml

en: Web applications tools
cs: Nástroje webových aplikací

en: Graphical form management
cs: Správa grafického formuláře

en: Event loop management
cs: Správa cyklických událostí

en: OpenGL display
cs: Zobrazování OpenGL

en: Complex numbers
cs: Komplexní čísla

en: XML management
cs: Správa XML

en: Insert color
cs: Vložit barvu

en: <b>&1:</b> &2
cs: -

en: Location
cs: Umístění

en: WARNING! Library not found.
cs: VAROVÁNÍ! Knihovna nebyla nalezena.

en: Provides
cs: Poskytuje

en: Form
cs: Formlulář

en: Forms
cs: Formuláře

en: Gambas forms
cs: Formuláře Gambasu

en: Gambas web pages
cs: Webové stránky Gambasu

en: WebPage
cs: Webová stránka

en: WebPages
cs: Webové stránky

en: Gambas reports
cs: Reporty Gambasu

en: Reports
cs: Reporty

en: Evaluator
cs: Vyhodnocovač

en: Event loop
cs: Cyklické události

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Files
cs: Soubory

en: Project
cs: Projekt

en: Sources
cs: Zdroje

en: Connections
cs: Spojení

en: Public
cs: Veřejný

en: Today
cs: Dnes

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: OK
cs: -

en: Date
cs: -

en: Revision
cs: Revize

en: The Gambas font is published under the SIL Open Font License.
cs: Gambas písmo je zveřejněno pod licení SIL Open Font License.

en: This program is published under the GNU General Public License.
cs: Tento program je zveřejněn pod licencí GNU General Public License.

en: first
cs: první

en: second
cs: druhý

en: third
cs: třetí

en: in &1:&2.
cs: v &1:&2.

en: The program has returned
    the value: &1
cs: Program vrátil hodnotu:
     &1

en: Output terminal
cs: Výstupní terminál

en: No terminal emulator found.
cs: Emulátor terminálu nenalezen.

en: License
cs: Licence

en: Financial support
cs: Finanční podpora

en: About Gambas
cs: O aplikaci Gambas

en: Reset
cs: Obnovit

en: Run
cs: Spustit

en: Close
cs: Zavřít

en: Select a color
cs: Vyber barvu

en: System
cs: Systémová

en: Free
cs: Volná

en: Stable
cs: Stabilní

en: Deprecated
cs: Zastaralé

en: Remove all
cs: Odstranit vše

en: These components are incompatible:<br>&1.
cs: Komponenty <br>&1<br> jsou neslučitelné.

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
cs: Komponenta &1 potřebuje jednu z následujících komponent:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
cs: Komponenta &1 potřebuje &2 komponentu.

en: Reload
cs: Obnovit

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: No zoom
cs: Původní velikost

en: &Edit
cs: &Upravit

en: Unable to load file:
cs: Nelze načíst soubor:

en: Image
cs: Obrázek

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
cs: Soubor byl změněn.
    Opravdu chcete zavřít dialog?

en: Some conflicts are not yet resolved.
cs: Některé konflikty jsou dosud vyřešeny.

en: Unable to resolve the conflict.
cs: Nelze vyřešit konflikt.

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
cs: Soubor byl změněn.
    Opravdu chcete otevřít jiný soubor?

en: Conflict files
cs: Konflikt souborů

en: Version conflict
cs: Konfliktu verze

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: Indent
cs: Odsazení

en: Unindent
cs: Neodsazený

en: Open
cs: Otevřít

en: Save
cs: Uložit

en: Solve
cs: Vyřešit

en: (Declarations)
cs: (Deklarace)

en: Advanced
cs: Rozšířené

en: Upper case
cs: Velká písmena

en: Lower case
cs: Malá písmena

en: Comment
cs: Zakomentovat

en: Uncomment
cs: Odkomentovat

en: Paste special
cs: Vložit jinak

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Go to line
cs: Přejít na řádek

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Find next
cs: Najít další

en: Find previous
cs: Najít předchozí

en: View
cs: Pohled

en: No split
cs: Nerozdělovat

en: Horizontal split
cs: Horizontální rozdělení

en: Vertical split
cs: Vertikální rozdělení

en: End of line
cs: Konec řádku

en: Open code
cs: Otevří kód

en: Paste as string
cs: Vložit jako řetězec

en: Paste as multi-line string
cs: Vložit jako víceřádkový řetězec

en: Paste as comments
cs: Vložit jako komentář

en: Text editor
cs: Textu editor

en: Code
cs: Zdrojový kód

en: Name
cs: Název projektu

en: Type
cs: Typ

en: Length
cs: Délka

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Unique
cs: Unikátní

en: Field
cs: Pole

en: Unable to connect to database.
cs: Nelze se připojit k databázi.

en: Do not save
cs: Neukládat

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
cs: Tabulka '&1' byla upravena. Chcete ji uložit?

en: Unable to load table '&1'.
cs: Nelze načíst tabulku '&1'.

en: Unable to run query.
cs: Nelze spustit dotaz.

en: unlimited
cs: bez limitu

en: Blob
cs: -

en: Boolean
cs: -

en: Float
cs: -

en: Integer
cs: -

en: Long
cs: -

en: Serial
cs: -

en: String
cs: -

en: This name is already in used.
cs: Jméno je již používáno.

en: Please enter a number.
cs: Prosím, zadejte číslo.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
cs: Délka musí být vetší jak 1 a menší jak 255.

en: Type mismatch.
cs: Neshoda typu.

en: This name already exists.
cs: Název již existuje.

en: This field is used in an index.
cs: Toto pole se používá v indexu.

en: The table '&1' has no primary key.
cs: Tabulka '&1' nemá primární klíč.

en: Cannot write table '&1'.
cs: Nelze zapsat tabulku '&1'.

en: Do you really want to delete table '&1'?
cs: Opravdu chcete smazat tabulku '&1'?

en: Cannot delete table '&1'.
cs: Nelze smazat tabulku '&1'.

en: Do you really want to remove the selected rows?
cs: Opravdu chcete odstranit vybraný řádek?

en: Do you really want to remove this query?
cs: Opravdu chcete odstranit tento dotaz?

en: Connection editor
cs: Editor připojení

en: Show system tables
cs: Zobrazit systémové tabulky

en: New table
cs: Nová tabulka

en: Delete table
cs: Smazat tabulku

en: Remove
cs: Odstranit

en: Rename table
cs: Přejmenovat tabulku

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Copy table
cs: Kopírovat tabulku

en: Paste table
cs: Vložit tabulku

en: Import text file
cs: Importovat textový soubor

en: Import
cs: Importovat

en: Fields
cs: Pole

en: Add
cs: Přidat

en: Down
cs: Dolů

en: Up
cs: Nahoru

en: Copy field list
cs: Kopírovat pole seznamu

en: Indexes
cs: Indexy

en: New index
cs: Nový index

en: Run query
cs: Spustit dotaz

en: New query
cs: Nový dotaz

en: New
cs: Nový

en: Remove query
cs: Odebrat dotaz

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Edit
cs: Upravit

en: Export to CSV file
cs: Exportovat do CSV souboru

en: Export
cs: Exportovat

en: Delete
cs: Smazat

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Unselect all
cs: Odznačit vše

en: Gambas 3 project conversion
cs: Konvertor projektů Gambas 3

en: The '&1' command has failed.
cs: Příkaz '&1' je chybný.

en: Unable to send bug report.
cs: Nelze odesílat zprávy o chybě.

en: The program has stopped unexpectedly!
cs: Program neočekávaně ukončen!

en: Gambas interpreter crash
cs: Havárie Gambas interpreta

en: Send a bug report by mail
cs: Odeslat zprávu o chybě e-mailem

en: Don't join the project to the mail
cs: Nepoužívejte k projektu připojí k e-mailu

en: (No parent)
cs: (Žádný rodič)

en: Cannot add file.
cs: Nelze přidat soubor.

en: New file
cs: Nový soubor

en: Options
cs: Volby

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Dialog box management
cs: Správa dialogových boxů

en: Parent class
cs: Rodičovská třída

en: Exported
cs: Exportováno

en: Automatic extension
cs: Automatické rozšíření

en: Project checkout has failed.
cs: Kontrola projektu selhala.

en: Cannot create project!
cs: Projekt nelze vytvořit!

en: Please enter the location of the repository.
cs: Prosím, zadejte umístění repositáře.

en: New project
cs: Nový projekt

en: Project type
cs: Typ projektu

en: Project name
cs: Název projektu

en: The project name is the name of the project directory.
cs: Název projektu je název adresáře projektu.

en: The project final directory is :
cs: Konečný adresář projektu je:

en: Project title
cs: Jméno projektu

en: The project title is the true name of the application.
cs: Jméno projektu je pravý název aplikace.

en: Project is translatable
cs: Přeložitelný projekt

en: Open in another window
cs: Otevři v novém okně

en: Repository
cs: SVN repositář

en: The project repository is directly sent to the 'svn checkout' command.
cs: Projekt repositáže je přímo poslán příkazem 'svn checkout'.

en: Console
cs: Konzole

en: Breakpoints
cs: Body přerušení

en: Warnings
cs: Varování

en: Version control
cs: Správa verzí

en: not available
cs: Nedostupné

en: Value
cs: Hodnota

en: Key
cs: Klíč

en: Watch
cs: Hlídat

en: Show all symbols
cs: Zobrazit všechny symboly

en: No element
cs: Žádný element

en: Line
cs: Linka

en: Function
cs: Funkce

en: File
cs: Soubor

en: Col.
cs: -

en: Message
cs: Zpráva

en: native code
cs: přirozený kód

en: Do you want to clear the expression list ?
cs: Opravdu chcete vyčistit seznam výrazů ?

en: Current object
cs: Aktuální objekt

en: Local variables
cs: Lokální proměnné

en: Debug
cs: Ladit

en: Remove current expression
cs: Odstranit aktuální výraz

en: Add expression
cs: Přidat výraz

en: Remove all breakpoints
cs: Odstranit všechny breakpointy

en: Tasks
cs: -

en: Clear console
cs: Vyčistit konzoli

en: Commit
cs: -

en: Synchronize
cs: Synchronizovat

en: Add everything to repository
cs: Přidat vše do repozitáře

en: Cancel current search
cs: Zrušit aktuální hledání

en: Show search window
cs: Zobrazit okno hledání

en: Search again
cs: Hledat znovu

en: Search string cannot be found.
cs: Hledaný řetězec nenalezen.

en: Format code
cs: Formátování kódu

en: Sort procedures
cs: Seřaďit procedůry

en: Go to
cs: Přejít na

en: Find definition
cs: Najdi definici

en: Run until current line
cs: Spustit do aktuální řádky

en: Toggle breakpoint
cs: Nastavit breakpoint

en: Watch expression
cs: Hlídat výraz

en: Open form
cs: Otevřít formulář

en: Print
cs: Tisk

en: Make code pretty
cs: Zpřehledni kód

en: Procedure list
cs: Seznam procedur

en: CSV files
cs: CSV soubory

en: Unable to export data.
cs: Nelze exportovat data.

en: &Overwrite
cs: &Přepsat

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
cs: Tento soubor již existuje.
    
    Chcete jej opravdu přepsat?

en: Delimiter character
cs: Oddělovač

en: Enclose character
cs: Uzavírací znak

en: Export field names
cs: Exportuj pole názvů

en: Export selected records only
cs: Exportuj pouze vybrané záznamy

en: User
cs: Uživatel

en: Password
cs: Heslo

en: Remember password
cs: Zapamatuj si heslo

en: E-mail
cs: -

en: Unable to open connection.
cs: Nelze otevřít připojení.

en: Unable to get table fields.
cs: Nelze získat tabulku polí.

en: Edit field list
cs: Editační pole seznamu

en: Select a field
cs: Vyber pole

en: Connection
cs: Připojení

en: Table
cs: Tabulka

en: This file is locked, and will be deleted on the next commit.
cs: Tento soubor je uzamčen, a bude smazán s příštím commit-em.

en: This file is not versioned, and must be added to the repository.
cs: Tento soubor není na svn, a musí být přidány do repositáře.

en: This file has not been modified since the last commit.
cs: Tento soubor se nezměnil od posledního commit-u.

en: Continue
cs: Pokračovat

en: You are going to cancel your changes!
cs: Chystáte se zrušit změny!

en: Changes
cs: Změny

en: Gambas &1
cs: -

en: Gambas module
cs: Modul Gambasu

en: Gambas class
cs: Třída Gambasu

en: Select a font
cs: Vybrat font

en: Bad form file
cs: Chybný soubor formuláře

en: Component missing for control &1
cs: Chybí komponenta pro kontolu &1

en: Copy at the same place
cs: Kopírovat na to samé místo

en: Delete container only
cs: Smazat pouze kontejner

en: Embed into a container
cs: Vložit do kontejneru

en: Change into
cs: Změňit v

en: Select
cs: Výběř

en: Arrangement
cs: Uspořádání

en: Bring to foreground
cs: Přenést do popředí

en: Send to background
cs: Přenést do pozadí

en: Horizontal
cs: Horizontální

en: Rows
cs: Řádky

en: Vertical
cs: Vertikální

en: Columns
cs: Sloupce

en: Center horizontally
cs: Centrovat horizontálně

en: Center vertically
cs: Centrovat vertikálně

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Align to left
cs: Zarovnat vlevo

en: Align to right
cs: Zarovnat vpravo

en: Align to top
cs: Zarovnat nahoru

en: Align to bottom
cs: Zarovnat dolů

en: Same width
cs: Stejná šířka

en: Same height
cs: Stejná výška

en: Show tab
cs: Zobrazit kartu

en: Move tab
cs: Přesunout panel

en: First
cs: První

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Last
cs: Poslední

en: Menu editor
cs: Editor menu

en: Event
cs: Událost

en: Toggle grid
cs: Přepínač mřížky

en: Move tab first
cs: Přesunout první panel

en: Move tab left
cs: Přesunout panel vlevo

en: Move tab right
cs: Přesunout panel vpravo

en: Move tab last
cs: Přesunout poslední panel

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Underline
cs: Podtržené

en: Bigger font
cs: Vetší font

en: Smaller font
cs: Menší písmo

en: Default font
cs: Výchozí písmo

en: Background
cs: Pozadí

en: Foreground
cs: Popředí

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Move top
cs: Přesunout nahoru

en: Move up
cs: Nahoru

en: Move down
cs: Dolů

en: Move bottom
cs: Přesunout na dno

en: Default language
cs: Výchozí jazyk

en: Help browser
cs: Prohlížeč nápovědy

en: Show help tree
cs: Zobrazit strom nápovědy

en: Go back
cs: Přejít zpět

en: Go forward
cs: Přejít vpřed

en: Translation
cs: Překlad

en: Action
cs: Akce

en: Crop
cs: Oříznout

en: Horizontal flip
cs: Horizontální překlopení

en: Vertical flip
cs: Vertikální překlopení

en: Rotate counter-clockwise
cs: Rotace v protisměru

en: Rotate clockwise
cs: Rotace ve směru

en: Resize
cs: Změna velikosti

en: Rotate
cs: Otočení

en: Hide selection
cs: Skrýt výběr

en: Selection
cs: Výběr

en: Invert selection
cs: Obrátit výběr

en: Duplicate selection
cs: Duplikovat výběr

en: Offset selection
cs: Offset výběru

en: Shape grid
cs: Tvar mřížky

en: Zoom normal
cs: Normání přiblížení

en: Zoom fit
cs: Nejlepší přiblížení

en: Save as JPEG
cs: Uložit jako JPEG

en: Save as PNG
cs: Uložit jako PNG

en: Save as BMP
cs: Uložit jako BMP

en: Save as TIFF
cs: Uložit jako TIFF

en: Image editor
cs: Editor obrázků

en: Drawing grid
cs: Kreslení mřížky

en: Move
cs: Pohyb

en: Draw
cs: Kreslit

en: Erase
cs: Vymazat

en: Rectangle
cs: Obdélník

en: Ellipse
cs: Elipsa

en: Magic wand
cs: Magická hůlka

en: Edit selection
cs: Upravit výběr

en: Resize or stretch image
cs: Změna velikosti nebo roztažení obrázku

en: Rotate image
cs: Otočit obrázek

en: px
cs: -

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: System clipboard
cs: Systémová schránka

en: Arrow
cs: Šipka

en: Arrow #2
cs: Šipka #2

en: Triangle
cs: Trojúhelník

en: Square triangle
cs: Čtverec trojúhelník

en: Pentagon
cs: Pětiúhelník

en: Hexagon
cs: Šestiúhelník

en: Color
cs: Barva

en: Gradient
cs: Přechod

en: Linear gradient
cs: Lineární přechod

en: Radial gradient
cs: Radiální přechod

en: Add gradient stop
cs: Přidej zarážku přechodu

en: Remove gradient stop
cs: Odebrat zarážku přechodu

en: Invert gradient
cs: Invertovat přechod

en: Radius
cs: Poloměr

en: Clipboard
cs: Schránka

en: Shapes
cs: Tvary

en: Stroke
cs: Přešrtnuté

en: Fill
cs: Vyplnit

en: Opacity
cs: Průhlednost

en: Size
cs: Velikost

en: Effects
cs: Efekty

en: Brightness
cs: Jas

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Gamma
cs: -

en: Lightness
cs: Lehkost

en: Hue
cs: Odstín

en: Saturation
cs: Nasycení

en: Blur
cs: Rozmazat

en: Preview
cs: Náhled

en: Apply
cs: Aplikovat

en: Centered
cs: Centrováno

en: Right align
cs: Zarovnat vpravo

en: Left align
cs: Zarovnat vlevo

en: Top align
cs: Zarovnat nahoru

en: Middle align
cs: Zarovnat na střed

en: Baseline align
cs: Základní zarovnání

en: Bottom align
cs: Zarovnat dolů

en: Grid resolution
cs: Rozlišení rastru

en: Image quality
cs: Kvalita obrazu

en: Resize image
cs: Změna velikosti obrázku

en: Resize and center
cs: Změna velikosti a střed

en: Resize and center horizontally
cs: Změna velikosti a střed vodorovně

en: Resize and center vertically
cs: Změna velikosti a střed svisle

en: Stretch image
cs: Roztáhnout obrázek

en: Add a border
cs: Přidat ohraničení

en: Ratio
cs: Poměr

en: °
cs: -

en: Gambas classes
cs: Třídy Gambasu

en: Gambas modules
cs: Moduly Gambasu

en: Cascading style sheets
cs: Kaskádové styly

en: HTML files
cs: HTML soubory

en: Javascript files
cs: Javascript soubory

en: Picture files
cs: Obrázkové soubory

en: All files
cs: Všechny soubory

en: (Automatic key)
cs: (Automatický klíč)

en: Field_&1
cs: Pole_&1

en: Not enough values
cs: Nedostatek Hodnot

en: Too many values
cs: Příliš mnoho hodnot

en: Cancelled by user
cs: Zrušeno uživatelem

en: No record imported.
cs: Žádný záznam importován.

en: One record imported.
cs: Jeden záznam importován.

en: &1 records imported.
cs: &1 záznamů importováno.

en: Import file
cs: Importovat soubor

en: Select the CSV file to import
cs: Vyber CSV soubor pro import

en: Source
cs: Zdroj

en: Charset
cs: Znaková sada

en: Strip useless white spaces
cs: Zbytečný proužek mezery

en: Ignore first lines
cs: Ignorovat první řádky

en: Line(s)
cs: Řádky

en: Destination
cs: Cíl

en: The first line contains field names
cs: První řádek obsahuje názvy polí

en: Key field
cs: Pole klíčů

en: Item &1
cs: Položka &1

en: Do you really want to clear the list?
cs: Opravdu chcete vyčistit seznam?

en: Edit list property
cs: Upravit vlastnosti seznamu

en: Insert
cs: Vložit

en: Do you really want to delete this link ?
cs: Opravdu chcete smazat tento odkaz ?

en: Do you really want to delete this directory ?
cs: Skutečně chcete smazat tento adresář ?

en: Do you really want to delete this file ?
cs: Skutečně chcete smazat tento soubor ?

en: Cannot delete file or directory
cs: Soubor nebo adresář nelze smazat

en: File or directory does not exist anymore.
cs: Soubor nebo adresář už neexistuje.

en: Sort history
cs: Řadit historii

en: Sort by date
cs: Seřadit podle data

en: Sort by name
cs: Seřadit podle jména

en: Sort by path
cs: Seřadit podle cesty

en: &Clear history
cs: &Vyčisti historii

en: New folder
cs: Nová složka

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
cs: GNU překladatelské nástroje nejsou nainstalovány ve vašem systému.
    
    Prosím nainstalujte je, aby jste byly schopni dělat překlad.

en: Unable to drop file into the project.
cs: Nelze upustit soubor do projektu.

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
cs: Všechny zálohy nebo vytvořené soubory budou odstraněny z adresáře projektu.

en: Clean
cs: Ukliď

en: Do you really want to add every file to the repository?
cs: Opravdu chcete přidat všechny soubory do repozitáře?

en: Choose a profile
cs: Výběr profilu

en: Profile for &1 project
cs: Profil pro projekt &1

en: Select a file
cs: Vyber soubor

en: This file is located inside the project.
cs: Tento soubor je umístěn uvnitř projektu.

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
cs: Soubory byly změněny.
    
    Všechny vaše změny budou ztraceny.

en: Open project
cs: Otevřít projekt

en: Open recent
cs: Otevřít poslední

en: Open example
cs: Otevřít příklad

en: Open file
cs: Otevřít soubor

en: Save project
cs: Uložit projekt

en: Save project as
cs: Uložit projekt jako

en: Quit
cs: Ukončit

en: Compile
cs: Kompilovat

en: Compile All
cs: Kompilovat vše

en: Translate
cs: Přeložit

en: Make
cs: Vytvořit

en: Executable
cs: Spustitelný

en: Source archive
cs: Zdrojový archiv

en: Installation package
cs: Instalační balíček

en: Patch
cs: Záplata

en: Create
cs: Vytvořit

en: Clean up
cs: Uklidit

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Stop
cs: -

en: Step
cs: Krok

en: Forward
cs: Dopředu

en: Finish
cs: Dokončit

en: Use terminal emulator
cs: Použít emulátor terminálu

en: Redirect standard error output
cs: Přesměrování standardního chybového výstupu

en: Use embedded HTTP server
cs: Použít vestavěný HTTP server

en: Activate profiling
cs: Aktivovat profilování

en: GUI component
cs: GUI komponenta

en: Current desktop
cs: Aktuální plocha

en: Open profile
cs: Otevřít profil

en: Clear all breakpoints
cs: Vyčisti všechy breakpointy

en: Close all debug windows
cs: Zavřít všechy ladící okna

en: Status bar
cs: Stavový řádek

en: Hide menubar
cs: Schovat menu

en: Close all windows
cs: Zavřít všechna okna

en: Tools
cs: Nástroje

en: Find
cs: Najít

en: Replace
cs: Nahradit

en: Browse project
cs: Prohlížet projekt

en: Open a terminal
cs: Otevřít terminál

en: Send project by mail
cs: Poslat projektu e-mailem

en: Update all forms
cs: Aktualizovat všechny formuláře

en: Shortcuts
cs: Zkratky

en: Preferences
cs: Možnosti

en: Directory
cs: Adresář

en: Project link
cs: Odkaz projektu

en: Module
cs: Modul

en: HTML file
cs: HTML soubor

en: Style sheet
cs: Kaskádový styl

en: Javascript file
cs: Javascript soubor

en: Other
cs: Jiné

en: Recent
cs: Nedávné

en: Open with
cs: Otevřít s

en: Compress all
cs: Komprimace všeho

en: Uncompress all
cs: Rozbalit vše

en: Copy file path
cs: Kopírovat cestu souboru

en: Startup class
cs: Hlavní třída

en: Add to repository
cs: Přidat do repositáře

en: Filter
cs: Filtr

en: Show exported classes
cs: Zobrazit exportované třídy

en: Show added files
cs: Zobrazit přidávné soubory

en: Show files in conflict
cs: Zobrazit soubory v konfliktu

en: Show all
cs: Zobrazit vše

en: New connection
cs: Nové spojení

en: ?
cs: -

en: Tips of the day
cs: Tipy dne

en: System information
cs: Informace o systému

en: Project properties
cs: Vlastnosti projektu

en: Refresh project
cs: Obnovit projekt

en: Make executable
cs: Vytvoř spustitelný program

en: Make source archive
cs: Vytvořit archiv zdrojů

en: Make installation package
cs: Vytvořit instalační balíček

en: Properties sheet
cs: Seznam vlastností

en: Toolbox
cs: Panel nástrojů

en: Search
cs: Hledat

en: Compile all
cs: Kompilovat vše

en: Finish current function
cs: Dokonči aktuální funkci

en: &File
cs: &Soubor

en: &Project
cs: &Projekt

en: &Debug
cs: &Ladit

en: &View
cs: &Zobrazit

en: &Tools
cs: &Nástroje

en: &?
cs: -

en: Gambas applications
cs: Gambas aplikace

en: Run this command after
cs: Spusťte tento příkaz po

en: <b>$(FILE)</b> will be replaced by the path of the executable
cs: <b>$(FILE)</b> bude nahrazen cestou spustitelného

en: Keep debugging information in executable
cs: Ponechat ladící informace v programu

en: Create a shortcut on the desktop
cs: Vytvořit zástupce na ploše

en: Package
cs: Balíček

en: Min. version
cs: Min. verze

en: Max. version
cs: Max. verze

en: File or directory
cs: Soubor nebo adresář

en: The packages have been successfully created.
cs: Instalační balíky byly úspěšně vytvořeny.

en: Please enter your name.
cs: Prosím, zadejte vaše jméno.

en: Please enter your e-mail address.
cs: Prosím, zadejte vaši e-mailovou adresu.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
cs: Neexistuje žádný CHANGELOG záznam pro tuto verzi.

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
cs: Prosím, zadejte první položku CHANGELOGU.

en: Please choose at least one target distribution.
cs: Prosím, vyberte alespoň jednu cílovou distribuci.

en: Please choose the package group for each target distribution.
cs: Vyberte si prosím balíček skupiny pro jednotlivé cílové distribuce.

en: Please choose a package group.
cs: Vyberte si prosím balíček skupiny.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
cs: Prosím, vyberte menu umístění pro každou cílovou distribuci.

en: Please choose a menu location.
cs: Prosím, vyberte umístění menu.

en: Cannot found extra file: &1
cs: Nelze najít soubor navíc: &1

en: Please choose a target directory for each extra file.
cs: Prosím, vyberte adresář pro každý soubor navíc.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
cs: Balíček nesmí být uložen uvnitř adresáře projektu.

en: Initial release
cs: -

en: Menus
cs: Menu

en: Groups
cs: Skupiny

en: Incorrect characters
cs: Nekorektní znaky

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
cs: Opravdu chcete odstranit všechny další závislosti?

en: Do you really want to remove all extra files?
cs: Opravdu chcete odstranit všechny další soubory?

en: Select the destination directory
cs: Zvolit cílový adresář

en: Create package
cs: Vytvořit balíček

en: Package information
cs: Informace o balíku

en: Package name
cs: Název balíčku

en: Package version
cs: Verze balíčku

en: Vendor name
cs: Výstupní jméno

en: Maintainer information
cs: Správcovské informace

en: URL
cs: -

en: Changelog
cs: -

en: Target distribution
cs: Cílová distribuce

en: Self-extractible
cs: Samo-vyjímatelné

en: Package group
cs: Skupiny balíčků

en: Menu entry
cs: Položka menu

en: Categories
cs: Kategorie

en: Desktop configuration file
cs: Konfigurační soubor plochy

en: Mimetypes
cs: -

en: Enter the mimetypes handled by your application there.
    Please enter one mimetype by line.
cs: Zadejte MIME typy zpracovávané vaší aplikací.
    Prosím zadejte jeden mimetyp na řádek.

en: Additional configuration
cs: Další konfigurace

en: The following will be added to the end of the desktop configuration file.
cs: Následující bude přidán na konec konfiguračního souboru plochy.

en: Extra dependencies
cs: Další závislosti

en: Same dependencies for all targets
cs: Stejné závislostí pro všechny cíle

en: Extra files
cs: Další soubory

en: Same files for all targets
cs: Stejné soubory pro všechny cíle

en: Extra files must be located in the <b>Project</b> folder of the current project, i.e. the <tt>.hidden</tt> directory of the project on the disk.
cs: Extra soubory musí být umístěny ve složce <b>Project</b> aktuálního projektu, tedy adresář <tt>.hidden</tt> v projektu na disku.

en: Extra autoconf tests
cs: Další autoconf testy

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
cs: Přidat další testy pro konfigurační proces.
    <p><b>Ponechte prázdné, pokud nepotřebujete, nebo pokud nic o <i>autoconf</i> skriptech nevíte.</b>

en: Destination directory
cs: Cílový adresář

en: Create directories for each distribution
cs: Vytvořit adresáře pro jednotlivé distribuce

en: Please select the origin archive.
cs: Prosím, vyberte původní archiv.

en: Please select the origin project.
cs: Prosím, vyberte původní projekt.

en: Please enter the patch file name.
cs: Prosím, zadejte jméno souboru záplaty.

en: Patch has been successfully generated.
cs: Záplata byla úspěšně vygenegována.

en: Unable to generate the patch.
cs: Nelze generovat záplatu.

en: Generate patch
cs: Generovat záplatu

en: Select patch origin
cs: Vyber záplatu originálu

en: Patch origin
cs: Originální záplata

en: Project directory
cs: Adresář projektu

en: Automatic patch name
cs: Automatické jméno záplaty

en: This wizard will generate a patch between an origin project and the current project.
cs: Tento průvodce bude generovat záplatu mezi původním projektem a aktuálním projektem.

en: Select source archive
cs: Vyberte zdrojový archiv

en: *.gz;*.bz2;*.xz
cs: -

en: Source packages
cs: Zdrojové balíčky

en: Select project directory
cs: Vyber adresář projektu

en: Choose patch file name
cs: Výběr názvu souboru záplaty

en: *.patch;*.diff
cs: -

en: Patch/Diff files
cs: Záplata/Rozdílné soubory

en: Menus have been modified!
cs: Menu bylo změněno!

en: Please enter a menu name.
cs: Prosím, zadejte název nabídky.

en: Bad menu name !
cs: Chybné jméno menu!

en: Bad group name !
cs: Chybné jméno skupiny!

en: This menu is too deep !
cs: Toto menu má příliš mnoho úrovní!

en: modified
cs: modifikován

en: Insert menu
cs: Vložit menu

en: Click on Insert to add a new menu.
cs: Kliknutím na Vložit přidat nové menu.

en: Please enter the name of the database.
cs: Prosím, zadejte jméno databáze.

en: Please enter password
cs: Zadejte prosím heslo

en: Connection properties
cs: Vlastnosti připojení

en: Select a directory
cs: Vybrat adresář

en: Unable to create database.
cs: Nelze vytvořit databázi.

en: Do you really want to delete the database '&1'?
cs: Opravdu chcete smazat databázi '&1'?

en: Unable to delete database.
cs: Nelze smazat databázi.

en: Host
cs: Zdroj

en: Path
cs: Cesta

en: Database
cs: Databáze

en: Ignore database charset
cs: Ignorovat znakovou sadu databáze

en: Display metadata
cs: Zobrazit metadata

en: Create table
cs: Vytvořit tabulku

en: Please enter the name of the new table.
cs: Prosím, zadejte jméno nové tabulky.

en: Table '&1' already exists.
cs: Tabulka '&1' již existuje.

en: New translation
cs: Nový překlad

en: Select a project
cs: Vybrat projekt

en: Examples
cs: Příklady

en: Amber
cs: -

en: Amethyst
cs: -

en: Emerald
cs: -

en: Gambas
cs: -

en: Obsidian
cs: -

en: Quest
cs: -

en: Quick
cs: -

en: Ruby
cs: -

en: Sapphire
cs: -

en: Visual
cs: -

en: Desktop
cs: Pracovní plocha

en: (Default)
cs: (Výchozí)

en: Gambas highlight theme files
cs: Gambas zvýrazňovací téma souborů

en: Export a theme file
cs: Exportovat soubor tématu

en: Select a theme file
cs: Vybrat soubor tematu

en: You need to restart the application to see your changes.
cs: Aby byli změny vidět, musíte restartovat aplikaci.

en: Do you really want to clear the documentation cache?
cs: Opravdu chcete vyčistit cache dokumentace?

en: Do you really want to delete this snippet?
cs: Opravdu chcete smazat tento úryvek?

en: Install
cs: Instalovat

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: Default tab size
cs: Standardní velikost odsazení

en: space(s)
cs: mezery

en: Fold procedures by default
cs: Procedury jsou v standartně sbaleny

en: Restore files when loading a project
cs: Obnovit soubory při načítání projektu

en: Help & applications
cs: Nápověda & aplikace

en: Help
cs: Nápověda

en: Show documentation in popups
cs: Zobrazit dokumentaci v bulbině

en: Always display optional messages
cs: Vždy zobrazit volitelné zprávy

en: Proxy configuration
cs: Konfigurace proxy sítě

en: Clear documentation cache
cs: Vyčistit cache dokumentace

en: Applications
cs: Aplikace

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Terminal
cs: Terminál

en: Highlight current line
cs: Zvýraznit aktuální řádek

en: Highlight modified lines
cs: Podbarvení změněné oblasti

en: Show line numbers
cs: Zobrazit čísla řádků

en: Procedure folding
cs: Skládání procedur

en: Procedure separation
cs: Oddělování funkcí

en: Show spaces at end of line with dots
cs: Zobrazit mezery na konci řádku tečkami

en: Keywords in upper case
cs: Slova velkými písmeny

en: Code formatting
cs: Formátování kódu

en: Automatic formatting
cs: Automatické formátování

en: Explicit formating
cs: Explicitní formátování

en: Format on load & save
cs: Formátovat při načtení & ukládání

en: Indent local variable declaration
cs: Odsazovat deklarace lokální proměnné

en: Remove useless spaces at end of line
cs: Odstrani zbytečné mezery na konci řádku

en: Keep successive void lines
cs: Ponechat po sobě jdoucí prázdné řádky

en: Code snippets
cs: Úryvky kódu

en: Activate code snippets
cs: Aktivovat úryvky kódu

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Show tooltips
cs: Zobrazit bublinovou nápovědu

en: Use utility windows
cs: Použít služby oken

en: Fonts
cs: Fonty

en: Global size
cs: Globální rozměr

en: Title size
cs: Velikost nadpisu

en: Printing
cs: Tisk

en: Install Gambas font for code edition
cs: Instalovat Gambas písmo pro kodovací editor

en: Icon theme
cs: Téma ikon

en: Import theme
cs: Importovat téma

en: Export theme
cs: Exportovat téma

en: Console - Gambas
cs: Konzole - Gambas

en: Undock console
cs: Odpojit konzole

en: Keep above
cs: Ponechat navrchu

en: Entered text echo
cs: Zadaný text echo

en: Echo
cs: -

en: Use system charset
cs: Použití systémové znakové sady

en: Unable to paste text.
cs: Nelze vložit text.

en: Clipboard contents
cs: Obsah schránky

en: Paste normally
cs: Vložit normálně

en: Paste with PRINT
cs: Vložit s PRINT

en: Please enter a table name.
cs: Prosím, zadejte jmého tabulky.

en: Table already exists
cs: Tabulka již existuje

en: Also copy table data
cs: Také kopírovat data tabulky

en: That file does not look like a patch file!
cs: Tento soubor nevypadá jako souboru opravy!

en: Patch the current project
cs: Záplata aktuálního projektu

en: Select patch
cs: Vyber záplatu

en: Revert
cs: Vrátit

en: Bad profile file format
cs: Chybný formát soubor profilu

en: &1 Mb
cs: -

en: Total time &1 μs
cs: Celkový čas &1 μs

en: Calls
cs: Volání

en: Duration
cs: Prodleva

en: Average
cs: Průměr

en: Self
cs: Vlastní

en: Profile files
cs: Soubor profilu

en: Unable to save profile.
cs: Nelze uložit profil.

en: Show relative durations
cs: Zobrazit relativní prodlevu

en: Show average
cs: Zobrazit průměr

en: Save profile
cs: Uložit profil

en: Callees
cs: Volaný

en: Callers
cs: Volající

en: Variable
cs: Proměnná

en: Snapping value is incorrect.
cs: Sdělovací hodnota je nesprávná.

en: <b>&1</b> does not export any class.
cs: <b>&1</b> neexportuje žádnou třídu.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
cs: Knihovna <b>&1</b> je již použivaná.

en: Modules
cs: Moduly

en: Lines of code
cs: Řádky kódu

en: General
cs: Obecně

en: Component
cs: Komponenta

en: Library
cs: Knihovna

en: Normal
cs: Normální

en: Version
cs: Verze

en: Get from 'VERSION' file
cs: Získat z 'VERSION' souboru

en: Title
cs: Titulek

en: Components
cs: Komponenty

en: Libraries
cs: Knihovny

en: Environment
cs: Prostředí

en: &Insert
cs: &Vložit

en: Edition
cs: Vydání

en: Tab size
cs: Velikost odsazení

en: Compilation
cs: Kompilace

en: Module symbols are public by default
cs: Symboly modulů jsou defaultně veřejné

en: Form controls are public
cs: Ovládací prvky formuláře jsou veřejné

en: Activate warnings
cs: Aktivovat varování

en: Statistics
cs: Statistiky

en: This line and the following will be ignored
cs: Tento řádek a následující budou ignorovány

en: Local
cs: Lokální

en: Remote
cs: Vzdálený

en: Please enter a user name.
cs: Zadejte prosím uživatelské jméno.

en: Please enter the journal.
cs: Prosím, upravy do přehledu.

en: The project could not be committed.
cs: Commit nemohl být proveden, aktualizujte jej nejprve z svn, až potom proveďte commit.

en: Unable to update project from repository.
cs: Nelze aktualizovat projekt z repositáře.

en: Project has been updated from repository successfully.
cs: Update projektu z svn byl úspěšný.

en: Project Version Control
cs: Verzování projektu

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Authentication
cs: Ověření pravosti

en: Refresh information
cs: Aktualizovat informace

en: Journal
cs: Přehled

en: Some files are not versioned and should be added manually to the repository.
cs: Některé soubory nejsou verzované, a měly by být ručně přidány do repositáře.

en: Previous description
cs: Předchozí popis

en: Forbidden characters in control name.
cs: Nepovolené znaky ve jménu ovládacího prvku.

en: This name is already in use.
cs: Toto jméno se již používý.

en: Forbidden characters in control group.
cs: Nepovolené znaky ve skupině ovládacích prvků.

en: Incorrect property value.
cs: Nekorektní hodnota vlastnosti.

en: The name of the control.
cs: Název ovládacího prvku.

en: The event group that the control belongs to.
cs: Událost skupiny, na které patří kontroly.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
cs: Když formulář a kontrola rozměrů odpovídají velikosti výchozího písma.

en: If the control is public.
cs: Pokud je ovládací prvek veřejný.

en: If the Text property must be translated.
cs: Když je textová vlastnost musí být přeložena.

en: This property is virtual: it is only implemented in the IDE, and has no existence at runtime.
cs: Tato vlastnost je virtuální: je realizován pouze v IDE, a za běhu neexistence.

en: None
cs: Žádné

en: Lock property
cs: Zámek vlastnosti

en: Sort properties
cs: Řadit vlastnosti

en: Port
cs: -

en: Default proxy
cs: Výchozí proxy

en: HTTP proxy
cs: -

en: No proxy
cs: Zádná proxy

en: SOCKS5 proxy
cs: -

en: Configure border
cs: Konfigurace okraje

en: Border
cs: Okraj

en: Corner
cs: Roh

en: Configure brush
cs: Konfigurace štětce

en: Select an image inside the project
cs: Vyber obrázek uvnitř projektu

en: Incorrect value.
cs: Nekorektní hodnota.

en: Select a dimension
cs: Vyberte rozměr

en: Configure padding
cs: Konfigurace okraje

en: Save modified files
cs: Uložit upravené soubory

en: Save All
cs: Uložit vše

en: The following files have been modified. Do you want to save them?
cs: Následující soubory byly změněny. Chcete je uložit?

en: Cannot save a project inside its own directory.
cs: Nelze uložit projekt v rámci vlastního adresáře.

en: Unable to save the project.
cs: Nelze uložit projekt.

en: New project parent directory
cs: Nový rodičovský adresář projektu

en: New project name
cs: Nový název projektu

en: Search string replaced once.
cs: Hledaný řetězec byl jednou nahrazen.

en: Search string replaced &1 times.
cs: Hledaný řetězec byl nahrazen &1 krát.

en: One match
cs: Jedna shoda

en: &1 matches
cs: &1 shody

en: Do you really want to replace every string?
cs: Opravdu chcete nahradit všechny řetězce?

en: Search & Replace
cs: Najít & Nahradit

en: Case sensitive
cs: Rozlišovat velikost

en: Words only
cs: Pouze slova

en: Regular expression
cs: Regulární výraz

en: Ignore strings
cs: Ignoruj řetězce

en: Ignore comments
cs: Ignorovat komentáře

en: Search in
cs: Hedej v

en: Current file
cs: Aktuální soubor

en: Source files
cs: Zdrojové soubory

en: Browse
cs: Prohlížet

en: Replace all
cs: Nahradit vše

en: Select an extra file
cs: Zvolte další soubor

en: Image files
cs: Soubory obrázků

en: SVG image files
cs: SVG obrázky

en: Select a picture
cs: Vybrat obrázek

en: Stock
cs: Sklad

en: Please enter a trigger string.
cs: Prosím, zadejte spouštěcí řetězec.

en: This trigger string is already in use.
cs: Tento spouštěcí řetězec je již použit.

en: Edit code snippet
cs: Upravit kód úryvku

en: New code snippet
cs: Nový úryvek kódu

en: Trigger string
cs: Spouštěcí řetězec

en: Games
cs: Hry

en: Video
cs: -

en: Please copy these informations in all your bug reports.
cs: Prosím, zkopírujte tyto informace ve všech chybových hlášení.

en: Choose a table
cs: Výběr tabulky

en: Use a fixed font
cs: Použít font s pevnou šířkou

en: Unable to compress file.
cs: Nelze komprimovat soubor.

en: Compress file
cs: Komprimace souboru

en: Tip of the day #&1
cs: Tip dne #&1

en: Unable to read tip of the day !
cs: Nelze načíst tipy dne!

en: Show tips on startup
cs: Zobrazit tipy při startu

en: The project is void. There is nothing to translate.
cs: Tento projekt je prázdný. Není zde nic k přeložení.

en: Language
cs: Jazyk

en: Translation files
cs: Soubory s překladem

en: Cannot read translation file for language '&1'
cs: Nelze načíst soubor s přeladem pro jazyk '&1'

en: Cannot save translation.
cs: Překlad nelze uložit.

en: Do you really want to delete this translation ?
cs: Skutečně chcete smazat tento překlad?

en: Do you really want to reload this translation ?
cs: Skutečně chcete obnovit tento překlad?

en: Export a translation
cs: Exportovat preklad

en: Please select the translation file to import.
cs: Prosím, vyberte překlad pro import.

en: No translation were picked up.
cs: Žádný překlad nebyl zadržen.

en: One translation was picked up.
cs: Jeden překlad byl zadržen.

en: &1 translations were picked up.
cs: &1 překladů bylo zadrženo.

en: Cannot import translation file.
cs: Nelze importovat soubor s překladem.

en: Everything seems to be correct.
cs: Zdá se že je vše v pořádku.

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
cs: Symboly v přeloženém řetězci neodpovídají originálu.

en: &1 strings. Everything is translated!
cs: &1 řetězců. Vše je přeloženo!

en: &1 strings. One is not translated. &3% done.
cs: &1 řetězců. Jeden je nepřeložen. &3% hotovo.

en: &1 strings. &2 are not translated. &3% done.
cs: &1 řetězců. &2 nepřeloženy. &3% hotovo.

en: Project translation
cs: Překlad projektu

en: Untranslated strings
cs: Nepřeložené řetězce

en: Translated strings
cs: Přeložené řetězce

en: All strings
cs: Všechny řetězce

en: Save translation
cs: Uložit překlad

en: Import all translations  recursively
cs: Importovat rekurzivně všechny překlady

en: Import a translation file
cs: Importovat přeložený soubor

en: New project...
cs: Nový projekt...

en: Recent projects
cs: Poslední projekty

en: Welcome to Gambas 3
cs: Vítejte v Gambasu 3

en: Afrikaans (South Africa)
cs: Afrikánština (Jižní Afrika)

en: Arabic (Egypt)
cs: Arabsky (Egypt)

en: Arabic (Tunisia)
cs: Arabsky (Tunisko)

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
cs: Ázerbájdžánsky (Ázerbájdžán)

en: Bulgarian (Bulgaria)
cs: Bulharsky (Bulharsko)

en: Catalan (Catalonia, Spain)
cs: Katalánsky (Katalánsko, Španělsko)

en: Welsh (United Kingdom)
cs: Velšsky (Velká Británie)

en: Czech (Czech Republic)
cs: Česky (Česká republika)

en: Danish (Denmark)
cs: Dánsky (Dánsko)

en: German (Germany)
cs: Německy (Německo)

en: German (Belgium)
cs: Něměcky (Belgie)

en: Greek (Greece)
cs: Řecky (Řecko)

en: English (common)
cs: Anglicky (obecná anličtina)

en: English (United Kingdom)
cs: Anglicky (Velká Británie)

en: English (U.S.A.)
cs: Anglicky (U.S.A.)

en: English (Australia)
cs: Anglicky (Austrálie)

en: English (Canada)
cs: Anglicky (Kanada)

en: Esperanto (Anywhere!)
cs: Esperanto (kdekoli!)

en: Spanish (Spain)
cs: Španělsky (Španělsko)

en: Spanish (Argentina)
cs: Španělsky (Argentina)

en: Estonian (Estonia)
cs: Estonsky (Estonsko)

en: Basque (Basque country)
cs: Basque (Baskicko)

en: Farsi (Iran)
cs: Perština (Írán)

en: Finnish (Finland)
cs: Finsky (Finsko)

en: French (France)
cs: Francouzsky (Francie)

en: French (Belgium)
cs: Francouzsky (Belgie)

en: French (Canada)
cs: Francouzsky (Kanada)

en: French (Switzerland)
cs: Francouzsky (Švýcarsko)

en: Galician (Spain)
cs: Galsky (Španělsko)

en: Hebrew (Israel)
cs: Hebrejština (Izrael)

en: Hindi (India)
cs: Hindština (Indie)

en: Hungarian (Hungary)
cs: Maďarsky (Maďarsko)

en: Croatian (Croatia)
cs: Chorvatsky (Chorvatsko)

en: Indonesian (Indonesia)
cs: Indonésky (Indonézie)

en: Irish (Ireland)
cs: Irsky (Irsko)

en: Icelandic (Iceland)
cs: Islandsky (Island)

en: Italian (Italy)
cs: Italsky (Itálie)

en: Japanese (Japan)
cs: Japonsky (Japonsko)

en: Khmer (Cambodia)
cs: Khmer (Kambodža)

en: Korean (Korea)
cs: Korejština (Korea)

en: Latin
cs: Latina

en: Lithuanian (Lithuania)
cs: Litevsky (Litva)

en: Malayalam (India)
cs: Malayalam (Indie)

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
cs: Makedonsky (Republika Makedonie)

en: Dutch (Netherlands)
cs: Holandsky (Nizozemí)

en: Dutch (Belgium)
cs: Holandsky (Belgie)

en: Norwegian (Norway)
cs: Norsky (Norsko)

en: Punjabi (India)
cs: Punjabi (Indie)

en: Polish (Poland)
cs: Polsky (Polsko)

en: Portuguese (Portugal)
cs: Portugalsky (Portugalsko)

en: Portuguese (Brazil)
cs: Portugalsky (Brazílie)

en: Romanian (Romania)
cs: Rumunsky (Rumunsko)

en: Russian (Russia)
cs: Rusky (Rusko)

en: Slovenian (Slovenia)
cs: Slovinsky (Slovinsko)

en: Albanian (Albania)
cs: Albánský (Albánie)

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
cs: Srbská (Srbsko & Černá Hora)

en: Swedish (Sweden)
cs: Švédsky (Švédsko)

en: Turkish (Turkey)
cs: Turecky (Turecko)

en: Ukrainian (Ukrain)
cs: Ukrajinsky (Ukrajina)

en: Vietnamese (Vietnam)
cs: Vietnamsky (Vietnam)

en: Wallon (Belgium)
cs: Wallon (Belgie)

en: Simplified chinese (China)
cs: Zjednodušená činština (Čína)

en: Traditional chinese (Taiwan)
cs: Tradiční čínština (Thajsko)

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unable to retrieve password.
cs: Nelze získat heslo.

en: Unable to save password.
cs: Nelze uložit heslo.

en: Cannot create table '&1'.
cs: Nelze vytvořit tabulku '&1'.

en: Cannot create metadata table.
cs: Nelze vytvořit metadata tabulku.

en: &1 cannot be static
cs: &1 nemůže být statická

en: &1 declaration does not match
cs: Deklarace &1 neodpovídá

en: &1 is declared but is not a function
cs: &1 je deklarován ale není funkční

en: &1 is not a structure
cs: &1 není struktura

en: &1 is not declared
cs: &1 není deklarován

en: &1 must be static
cs: &1 musí být statická

en: &1: not in archive
cs: &1: není v archivu

en: &1: syntax error
cs: Syntaktická chyba &1

en: &1: syntax error in form file
cs: Syntaktická chyba &1 v souboru formuláře

en: &1: too many nested containers
cs: &1: příliš mnoho vnořených kontejnerů

en: '&1' already declared
cs: '&1' je již deklarováno

en: '&1.&2' is incorrectly overridden in class '&3'
cs: '&1.&2' je nekorektní přepis v třídě '&3'

en: '&1.&2' is not a property
cs: '&1.&2' není vlastnost

en: '&1.&2' is not static
cs: '&1.&2' není statická

en: '&1.&2' is read only
cs: '&1.&2' je pouze pro čtení

en: '&1.&2' is static
cs: '&1.&2' je statická

en: '&1.&2' is write only
cs: '&1.&2' je pouze pro zápis

en: ',' or ')'
cs: ',' nebo ')'

en: A module cannot raise events
cs: Modul nemůže získat události

en: A property implementation cannot be public
cs: Implementované vlastnosti musí být veřejné

en: A property must be public
cs: Vlastnosti musí být veřejné

en: Access forbidden
cs: Přístup zakázán

en: Alias name must be a string
cs: Alias jméno musí být řetězec

en: Ambiguous expression. Please use brackets
cs: Nejednoznačný výraz. Prosím, použijte závorky

en: Argument cannot be passed by reference
cs: Tento argument nemůže být předán odkazem

en: Arrays of structure are not supported
cs: Pole struktury nejsou podporovány

en: Bad archive: &1: &2
cs: Chybný archív: &1: &2

en: Bad argument
cs: Chybný argument

en: Bad character constant in string
cs: Chybný znak v řetězci

en: Bad constant type
cs: Chybný typ konstanty

en: Bad event handler in &1.&2(): &3
cs: Chybné zpracování události v &1.&2(): &3

en: Bad expression: &1
cs: Chybný výraz: &1

en: Bad form file version
cs: Chybná verze souboru formuláře

en: Bad format in section:
cs: Chybný formát i sekci:

en: Bad format string
cs: Chybný formát řetězce

en: Bad number of dimensions
cs: Chybný rozměr čísla

en: Bad project file: line &1: &2
cs: Chybný soubor projektu: řádek &1: &2

en: Bad regular expression: &1
cs: Chybný regulárný výraz: &1

en: Bad string conversion
cs: Chybný převáděný řetězec

en: Bad subscript range
cs: Chybný rozsah indexu

en: Bad use of virtual class
cs: Chybné použití virtuální třídy

en: Bad version string
cs: Chybná verze řetězce

en: Cannot change current directory to '&1': &2
cs: Nelze změnit aktuální adresář na '&1': &2

en: Cannot create .startup file
cs: Nelze vytvořit soubor .startup

en: Cannot create action file: &1
cs: Nelze vytvořit akční soubor: &1

en: Cannot create callback: &1
cs: Nelze vytvořit callback: &1

en: Cannot create class information: &1: &2
cs: Nelze vytvořit informační třídu: &1: &2

en: Cannot create file: &1
cs: Nelze vytořit soubor: &1

en: Cannot create temporary archive file: &1
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor archivu: &1

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
cs: Nelze najít dynamickou knihovnu '&1': &2

en: Cannot find symbol '&2' in dynamic library '&1'
cs: Nezle najít symbol '&2' v dynamické knihovně '&1'

en: Cannot inherit itself
cs: Nelze dědit sebe

en: Cannot inherit twice
cs: Nelze dědit dvakrát

en: Cannot instantiate native types
cs: Nelze vytvořit instanci nativních typů

en: Cannot load class '&1': &2&3
cs: Nelze načíst třídy '&1': &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
cs: Nelze načíst komponentu '&1': &2

en: Cannot load source file: &1
cs: Nelze načíst zdrojový soubor: &1

en: Cannot make executable: &1: &2
cs: Spustitelný soubor &1: &2 nelze vytvořit

en: Cannot mix NEW and embedded array
cs: Nelze kombinovat NEW a vložené pole

en: Cannot mix NEW and embedded structure
cs: Nelze kombinovat NEW a vloženou struktůru

en: Cannot open file '&1': &2
cs: Soubor '&1': &2 nezle otevřít

en: Cannot open file: &1
cs: Soubor &1 nelze otevřít

en: Cannot raise events in static function
cs: Nelze získat události ve statické funkci

en: Cannot read file: &1: &2
cs: Soubor &1: &2 nelze číst

en: Cannot register class '&1'
cs: Třída '&1' nelze registrovat

en: Cannot remove file '&1': &2
cs: Nelze odstranit soubor '&1': &2

en: Cannot rename file '&1' to '&2': &3
cs: Nelze přejmenovat soubor '&1' na '&2': &3

en: Cannot run child process: &1&2
cs: Nelze spustit potomka procesu: &1&2

en: Cannot set file owner: &1: &2
cs: Nelze nastavit vlastníka souboru: &1: &2

en: Cannot use NEW operator there
cs: Nelze použít operátor NEW

en: Class '&1' is not creatable
cs: Třída '&1' není vytvořitelna

en: Comparison operator expected
cs: Očekáván operátor porovnávaní

en: Component not found: &1
cs: Komponenta &1 nebyla nalezena

en: Contents already declared
cs: Obsah již deklarován

en: Default case already defined
cs: Default case je již definován

en: Default case must be the last one
cs: Default case musí být poslední

en: Device is full
cs: Zařízení je plné

en: Directory is not empty
cs: Adresář není prazdný

en: Division by zero
cs: Dělení nulou

en: Dynamic symbols cannot be used in static function
cs: Dynamické symboly nelze ve statické funkci použít

en: Embedded arrays are forbidden here
cs: Vložené pole je zde zakázáno

en: End of file
cs: Konec souboru

en: Equality or inequality operator expected
cs: Je očekáván operátor rovnosti nebo nerovnosti

en: Expression too complex
cs: Výraz je příliš složitý

en: Expression too complex. Too many operands
cs: Výraz je příliš složitý. Příliš mnoho operandů

en: File already exists
cs: Soubor již existuje

en: File is a directory
cs: Soubor je adresář

en: File is locked
cs: Soubor je uzamčen

en: File name is too long
cs: Název souboru je příliš dlouhý

en: File or directory does not exist
cs: Soubor nebo adresář neexistuje

en: Forbidden GOSUB
cs: Zakázané GOSUB

en: Forbidden GOTO
cs: Zakázané GOTO

en: Illegal instruction
cs: Neplatná instrukce

en: Invalid assignment
cs: Neplatné přiřazení

en: Invalid date
cs: Neplatné datum

en: Invalid object
cs: Neplatný objekt

en: Invalid path
cs: Neplatná cesta

en: Jump is too far
cs: Skok je příliš daleko

en: Label '&1' not declared
cs: Label '&1' není deklarován

en: Library name must be a string
cs: Jméno knihovny musí být řetězec

en: Loop variable already in use
cs: Proměnná cyklu je již v použita

en: ME cannot be used in a static function
cs: ME nelze použít ve statické funkce

en: Mathematic error
cs: Matematická chyba

en: Missing #Endif
cs: Chybí #Endif

en: Missing ']'
cs: Chybí ']'

en: Missing '}'
cs: Chybí '}'

en: Missing operator
cs: Chybí operátor

en: Missing right brace
cs: Chybí pravá závorka

en: NEW cannot have arguments passed by reference
cs: NEW nemůže mít argumenty předané odkazem

en: No instantiation method
cs: Žádná metoda instance

en: No parent class
cs: Žádná rodičovská třída

en: No return value
cs: Žádná návratová hodnota

en: No startup method
cs: Žádná spoštěcí metoda

en: Non terminated string
cs: Neukončený řetězec

en: Not a directory: &1
cs: &1 není adresář

en: Not a function
cs: Není funkce

en: Not a procedure
cs: Není procedura

en: Not an array
cs: Není pole

en: Not an enumeration
cs: Není enum výčet

en: Not an object
cs: Není objekt

en: Not enough argument to New()
cs: Nedostatek argumentů v New()

en: Not enough arguments
cs: Nedostatek argumentů

en: Not enough arguments to &1()
cs: Nedostatek argumentů v &1()

en: Not implemented yet
cs: Neimplementovaný

en: Not supported
cs: Nepodporovaný

en: Null object
cs: Objekt Null

en: Number
cs: Číslo

en: Number or date
cs: Číslo nebo datum

en: Number, Date or String
cs: Číslo, datum nebo řetězec

en: Number, String or Object
cs: Číslo, řetězec nebo objekt

en: Object
cs: Objekt

en: Out of bounds
cs: Mimo meze

en: Out of memory
cs: Nedostatek paměti

en: Out of range
cs: Mimo rozsah

en: Overflow
cs: Přetečení

en: Overriding an already inherited class is forbidden
cs: Překrytí již zděděné třídy je zakázáno

en: Read error
cs: Chyba při čtení

en: Return value datatype not specified in function declaration
cs: Datový typ návratové hodnoty, které není uvedeny v deklaraci funkce

en: STOP instruction encountered
cs: Došlo k instrukci STOP

en: SUPER cannot be used alone
cs: SUPER nelze použít samostatně

en: Serialization error
cs: Chyba serializace

en: Stack overflow
cs: Přetečení zásobníku

en: Standard type
cs: Standartní typy

en: Stream is closed
cs: Stream je uzavřen

en: String expected
cs: Očekáván řetězec

en: Structures must be public
cs: Struktury musí být veřejné

en: Subroutine arguments cannot be passed by reference
cs: Argumenty podprogramu nemohou být předány odkazem

en: Syntax error
cs: Syntaktická chyba

en: Syntax error at function declaration
cs: Syntaktická chyba v deklaraci funkce

en: Syntax error in event name
cs: Syntaktická chyba v názvu události

en: Syntax error in file open mode
cs: Syntaktická chyba v módu otevírání souboru

en: Syntax error in return type
cs: Syntaktická chyba v návratovém typu

en: Syntax error. &1 expected
cs: Syntaktická chyba. Očekáváno &1

en: Syntax error. '...' must be the last argument
cs: Syntaktická chyba. '...' musí být poslední argument

en: Syntax error. CASE or DEFAULT expected after SELECT
cs: Syntaktická chyba. Po SELECT je očekáváno CASE nebo DEFAULT

en: Syntax error. CLASS needs an identifier
cs: Syntaktická chyba. CLASS potřebuje identifikátor

en: Syntax error. Cannot use this syntax in assignment
cs: Syntaktická chyba. Nemůže být použita syntaxe přiřazení

en: Syntax error. INHERITS needs a class name
cs: Syntaktická chyba. INHERITS potřebuje název třídy

en: Syntax error. Invalid identifier in function name
cs: Syntaktická chyba. Neplatný identifikátor v názvu funkce

en: Syntax error. Invalid optional parameter
cs: Syntaktická chyba. Neplatný volitelný parametr

en: Syntax error. Invalid return type
cs: Syntaktická chyba. Neplatný návratový typ

en: Syntax error. Invalid type description of &1 argument
cs: Syntaktická chyba. Neplatný typ popisu argumentu &1

en: Syntax error. Invalid type description of &1 field
cs: Syntaktická chyba. Neplatný typ popisu pole &1

en: Syntax error. Needless arguments
cs: Syntaktická chyba. Nepotřebné argumenty

en: Syntax error. Point syntax used outside of WITH / END WITH
cs: Syntaktická chyba. Bod syntaxe používá misto WITH / END WITH

en: Syntax error. STRUCT needs an identifier
cs: Syntaktická chyba. STRUCT potřebuje identifikátor

en: Syntax error. The &1 argument is not a valid identifier
cs: Syntaktická chyba. Argument &1 není platný identifikátor

en: Syntax error. The &1 field is not a valid identifier
cs: Syntaktická chyba. Pole &1 není platný identifikátor

en: Syntax error. VarPtr() takes only one identifier
cs: Syntaktická chyba. VarPtr() má jen jeden identifikátor

en: System error #&1: &2
cs: Systémová chyba #&1: &2

en: The '!' operator must be followed by an identifier
cs: Operátor '!' musí následovat za identifikátorem

en: The '.' operator must be followed by an identifier
cs: Operátor '.' musí následovat za identifikátorem

en: The function must take a fixed number of arguments
cs: Funkce musí mít pevný počet argumentů

en: The special method &1 cannot be a function
cs: Speciální metoda &1 nemůže být funkce

en: The special method &1 cannot be implemented
cs: Speciální metoda &1 nemůže být implementována

en: The special method &1 cannot be static
cs: Speciální metoda &1 nesmůže být statická

en: The special method &1 must be a function
cs: Speciální metoda &1 musí být funkce

en: The special method &1 must be public
cs: Speciální metoda &1 musí být veřejná

en: The special method &1 must be static
cs: Speciální metoda &1 musí být statická

en: The special method &1 must return a boolean
cs: Speciální metoda &1 musí vracet boolean

en: The special method &1 must take a variable number of arguments only
cs: Speciální metoda &1 musí mít proměnný počet parametrů

en: The special method &1 must take at least one argument
cs: Speciální metoda &1 musí mít alespoň jeden parametr

en: The special method &1 takes no arguments
cs: Speciální metoda &1 neakceptuje žádné argumenty

en: The special method must return an integer
cs: Speciální metoda musí vracet integer

en: The special method must take exactly one argument
cs: Speciální metoda musí mít přesně jeden parametr

en: The special method must take exactly two arguments
cs: Speciální metoda musí mít přesně dva parametry

en: The special method signature is incorrect
cs: Popis speciální metody je nesprávný

en: This expression cannot be a statement
cs: Tento výraz nemůže být prohlášen

en: This expression cannot be passed by reference
cs: Tento výraz nemůže být předány odkazem

en: Too many arguments
cs: Příliš mnoho argumentů

en: Too many arguments to &1()
cs: Příliš mnoho argumentů pro &1()

en: Too many array declarations
cs: Příliš mnoho deklarací pole

en: Too many constants
cs: Příliš mnoho konstant

en: Too many different classes used
cs: Příliš mnoho různě užitých tříd

en: Too many dimensions
cs: Příliš mnoho rozměrů

en: Too many dynamic variables
cs: Příliš mnoho dynamických proměnných

en: Too many events
cs: Příliš mnoho událostí

en: Too many expressions in CASE
cs: Příliš mnoho výrazů v CASE

en: Too many external functions
cs: Příliš mnoho externích funkcí

en: Too many functions
cs: Příliš mnoho funkcí

en: Too many imbricated #If...#Endif
cs: Příliš mnoho maker #If...#Endif

en: Too many labels
cs: Přiliš mnoho popisků

en: Too many local variables
cs: Příliš mnoho lokální proměnných

en: Too many nested control structures.
cs: Příliš mnoho vnořených řídící struktury.

en: Too many property synonymous
cs: Příliš mnoho podobných vlastností

en: Too many simultaneous new strings
cs: Příliš mnoho současně nových řetězců

en: Too many static variables
cs: Příliš mnoho statických proměnných

en: Too many unknown symbols
cs: Příliš mnoho neznámých symbolů

en: Trailing backslash
cs: Koncové zpětné lomítko

en: Type mismatch
cs: Neshoda typu

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
cs: Neshoda typu: Dostal jsem &2, místo očekávaného &1

en: Unable to create closure
cs: Nelze vytvořit uzavření

en: Unable to get file position
cs: Nelze získat pozici v souboru

en: Unable to load class file
cs: Nelze načíst soubor třídy

en: Unable to prepare function description
cs: Nelze připravit popis funkce

en: Unexpected &1
cs: Nečekané &1

en: Unexpected end of line
cs: Nečekaný konec řádku

en: Unexpected string
cs: Nečekaný řetězec

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unknown file extension
cs: Neznámá přípona souboru

en: Unknown identifier: &1
cs: Neznámý identifikátor: &1

en: Unknown operator
cs: Neznámý operátor

en: Unknown symbol '&2' in class '&1'
cs: Neznámý symbol '&2' ve třídě  '&1'

en: Unknown user or group
cs: Neznámý uživatel nebo skupina

en: Unsupported datatype
cs: Nepodporovaný datový typ

en: Unsupported string conversion
cs: Nepodporovaná konverze řetězce

en: Useless LOCK
cs: Zbytečný LOCK

en: VarPtr() argument must be a dynamic, a static or a local variable
cs: Argument VarPtr() musí být dynamická, statická nebo lokální proměnná

en: Void key
cs: Prázdný kíč

en: Write error
cs: Chyba při zápisu

en: cannot find component
cs: Nelze najít komponentu

en: cannot find library
cs: Nelze najít knihovnu

en: constant hidden by local declaration: &1
cs: skrytá konstanta z lokální deklarace: &1

en: extern function hidden by local declaration: &1
cs: externí skrytá funkce  z lokální deklarace: &1

en: function hidden by local declaration: &1
cs: skrytá funkce z lokální deklarace: &1

en: global variable hidden by local declaration: &1
cs: skrytá globální proměnná z lokání deklarace: &1

en: unknown error
cs: neznámá chyba

en: unused argument: &1
cs: nepoužitý argument: &1

en: unused extern function: &1
cs: nepoužitá externí funkce: &1

en: unused function: &1
cs: nepoužitá funkce: &1

en: unused global variable: &1
cs: nepoužitá globální proměnná: &1

en: unused variable: &1
cs: nepoužitá proměnná: &1

en: cannot open slave pseudo-terminal:
cs: nelze otevřít pomocný pseudo-terminál:

en: cannot initialize pseudo-terminal:
cs: nelze inicializovat pseudo-terminal:

en: cannot plug standard input:
cs: nelze připojit standardní vstup:

en: cannot plug standard output and standard error:
cs: nelze připojit standardní výstup a standardní chybový výstup:

en: cannot run executable:
cs: nelze spustit spustitelný soubor:

en: No help found.
cs: Nápověda nenalezena.

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Gambas form data
cs: Gambas data formuláře

en: Gambas menu data
cs: Data menu Gambasu

en: Gambas project file path
cs: Gambas cesta k souboru projektu

en: URI list
cs: URI seznam

en: Unknown format
cs: Neznámý formát

en: Comments
cs: Komentáře

en: Current line
cs: Aktuální řádek

en: Data types
cs: Typy dat

en: Editing line
cs: Upravován řádek

en: Errors
cs: Chyby

en: Highlighting
cs: Zvýrazňování

en: Keywords
cs: Klíčová slova

en: Normal text
cs: Normální text

en: Numbers
cs: Čísla

en: Operators
cs: Operátory

en: Preprocessor
cs: Preprocesor

en: Strings
cs: Řetězce

en: Subroutines
cs: Podprogramy

en: Symbols
cs: Symboly

en: '&1' is missing.
cs: '&1' chybí.

en: '&1' and '&2' are missing.
cs: '&1' a '&2' chybí.

en: Saving CHANGELOG file.
cs: Uložit SOUBOR ZMĚN.

en: Making &1 support package...
cs: Tvorba podpůrného balíčku &1...

en: Creating package for &1.
cs: Vytvořit balíček pro &1.

en: The package build has failed.
cs: Chyba při vytváření balíku.

en: Making build directory.
cs: Vytvořit kompilační adresář.

en: Creating desktop file...
cs: Vytvořit zástupce na ploše...

en: Sources are being debianizated.
cs: Zdroje jsou debianizovány.

en: Creating package...
cs: Vytvořit balíček...

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
cs: 'dpkg-buildpackage' selhalo.

en: Initializing ~/RPM directory.
cs: Inicializuji adresář ~/RPM.

en: Creating source package.
cs: Vytvořit zdrojový balíček.

en: Creating .spec file.
cs: Vytvořit .spec soubor.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
cs: 'rpmbuild' vrací následující kód chyby:

en: 'tar' has returned the following error code:
cs: 'tar' vrací následující kód chyby:

en: The directory is not a Gambas project
cs: Adresář není Gambas projekt

en: Unsupported source archive format
cs: Nepodporovaný formát zdrojového archivu

en: Patch didn't apply:
cs: Záplata nebyla aplikována:

en: Automation
cs: Automatizace

en: Basic
cs: Základní

en: Drawing
cs: Kreslení

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Networking
cs: Síťové nástroje

en: OpenGL
cs: -

en: Sound
cs: Zvuk

en: Controls
cs: Řízení

en: Multimedia
cs: -

en: Web
cs: -

en: File not found!
cs: Soubor nebyl nenalezen!

en: This project does not exist.
cs: Tento projekt neexistuje.

en: Unable to find Gambas IDE executable in directory:
    
    &1
cs: Nelze najít spustitelný Gambas IDE v adresáři:
    
    &1

en: This is not a Gambas project.
cs: Nejedná se o projekt Gambasu.

en: This is a Gambas 1.0 project. Use Gambas 2 to convert it.
cs: Jde o projekt Gambas 1.0. Použijte Gambas 2 pro převedení.

en: Convert
cs: Převod

en: This is a Gambas 2.0 project.
    
    Do you want to convert it?
cs: Jde o projekt Gambasu 2.0.
    
    Chcete jej převést?

en: Do not open
cs: Neotvírat

en: Open after all
cs: Přesto otevřít

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
cs: Tento projekt vypadá že je již otevřeny.
    
    Otevření stejného projektu dvakrát může vést ke ztrátě dat.

en: It cannot be converted.
cs: Nelze zkonvertovat.

en: This project is read-only.
cs: Tento projekt je pouze ke čtení.

en: Copying project inside a temporary directory...
cs: Kopírovat projekt dovniř odkládacího adresáře...

en: Unable to create temporary directory
cs: Nelze vytvořit dočasný adresář

en: Converting project structure...
cs: Převodová struktura projektu...

en: Applying conversion...
cs: Uplatni konverzi...

en: Unable to apply conversion
cs: Nelze aplikovat konverzi

en: Some libraries used by the project are missing.
cs: Některé knihovny použité v projektu chybý.

en: ALPHA VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
cs: ALFA VERZE, POUŽITÍ NA VLASTNÍ RIZIKO!

en: DEVELOPMENT VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
cs: VÝVOJOVÁ VERZE, POUŽITÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!

en: Cannot open a binary file.
cs: Binární soubor nelze otevřít.

en: Cannot open file.
cs: Soubor nelze otevřít.

en: &1th
cs: -

en: in form definition
cs: ve formě definice

en: in &1.
cs: v &1.

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
cs: Některé projekty zdrojové soubory jsou v konfliktu. 
    Prosím, vyřešte je, pokud chcete kompilovat projekt.

en: Compiling project
cs: Kompiluji projekt

en: File already exists.
cs: Soubor již existuje.

en: Directory already exists.
cs: Adresář již existuje.

en: Cannot link template file.
cs: Nelze odkazát na soubor šablony.

en: Cannot copy template file.
cs: Šablonu nelze zkopírovat.

en: Making executable...
cs: Vytvářím spustitelný soubor...

en: Cannot make executable.
cs: Spustitelný soubor nelze vytvořit.

en: Some components are missing: &1
cs: Nekteré komponenty chybějí: &1

en: Cannot write project file.
cs: Projekt nelze uložit.

en: Unable to create desktop shortcut.
cs: Nelze vytvořit zástupce na ploše.

en: The directory will be removed at the next commit.
cs: Adresář bude odstraněn až v dalším commitu.

en: You must define a startup class or form!
cs: Musíte definovat hlavní třídu nebo formulář!

en: Please type a name.
cs: Prosím, napište jméno.

en: The name cannot begins with a dot.
cs: Název nesmí začínat tečkou.

en: This name is already used. Choose another one.
cs: Toto jméno se již používá. Vyberte jiné.

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
cs: Název třídy musí začínat písmenem nebo podtržítkem, následovaným libovolným písmenem nebo číslici.

en: Destination already exists.
cs: Cíl již existuje.

en: Unable to rename '&1'
cs: Soubor &1 nelze přejmenovat

en: Please type a project name.
cs: Prosím, napište jméno projektu.

en: The project name cannot begin with a dot.
cs: Název projektu nemůže začít s tečkou.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
cs: Ne-ASCII znaky jsou zakázány v názevu projektu.

en: This project already exists.
cs: Tento projekt už existuje.

en: The project directory already exists.
cs: Adresář projektu již existuje.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
cs: Adresář projektu nelze vytvořit, protože soubor se stejným názvem již existuje.

en: Unable to create source archive.
cs: Nelze vytvořit zdrojový archiv.

en: Create source package
cs: Vytvořit zdrojový balíček

en: Cannot copy file &1.
cs: Soubor &1 nelze kopírovat.

en: Cannot create link &1.
cs: Nelze vytvořit odkaz &1.

en: Cannot move a directory inside itself.
cs: Nelze přesunout adresář uvnitř sebe.

en: Cannot move file &1.
cs: Soubor &1 nejde přesunout.

en: The following files couldn't be removed:
cs: Následující soubory nemohly být odstraněny:

en: Project cleanup...
cs: Projekt vyčištěn...

en: Project files conversion...
cs: Konverze souborů projektu...

en: Unable to convert &1
cs: Nelze konvertovat &1

en: Cannot save file !
cs: Soubor nelze uložit!

en: &1 B
cs: -

en: &1 KiB
cs: -

en: &1 MiB
cs: -

en: &1 GiB
cs: -
