gambas3 3.19.90 - en to fr translation catalogue (2093 entries)

en: &1: not in archive
fr: &1: introuvable dans l'archive

en: &1: syntax error
fr: &1: erreur de syntaxe

en: &1: syntax error in form file
fr: &1: erreur de syntaxe dans le fichier formulaire

en: &1: too many nested containers
fr: &1: trop de conteneurs imbriqués

en: &1 and &2
fr: &1 et &2

en: &1 B
fr: &1 o

en: &1 cannot be static
fr: &1 ne peut pas être statique

en: &1 count
fr: Nombre de &1

en: &1 days ago
fr: Il y a &1 jours

en: &1 declaration does not match
fr: La déclaration de &1 ne correspond pas

en: &1 directories
fr: &1 répertoires

en: &1 files
fr: &1 fichiers

en: &1 files to commit in the current branch.
fr: &1 fichiers à publier dans la branche courante.

en: &1 GiB
fr: &1 Gio

en: &1 in the current project.
fr: &1 dans le projet courant.

en: &1 is declared but is not a function
fr: &1 est déclaré mais n'est pas une fonction

en: &1 is not a structure
fr: &1 n'est pas une structure

en: &1 is not declared
fr: &1 n'est pas déclaré

en: &1 KiB
fr: &1 Kio

en: &1 matches
fr: &1 correspondances

en: &1 MiB
fr: &1 Mio

en: &1 months ago
fr: il y a &1 mois

en: &1 must be static
fr: &1 doit être statique

en: &1 records
fr: &1 enregistrements

en: &1 records imported.
fr: &1 enregistrements importés.

en: &1 replacements
fr: &1 remplacements

en: &1 selected directories
fr: &1 répertoires sélectionnés

en: &1 selected files
fr: &1 fichiers sélectionnés

en: &1 size
fr: Taille des &1

en: &1 strings. &2 are not translated. &3% done.
fr: &1 chaînes de caractères. &2 ne sont pas traduites. &3% effectué.

en: &1 strings. Everything is translated!
fr: &1 chaînes de caractères. Tout est traduit !

en: &1 strings. One is not translated. &3% done.
fr: &1 chaînes de caractères. Une n'est pas traduite. &3% effectué.

en: &1th
fr: &1ème

en: &1 translations were picked up.
fr: &1 traductions ont été récupérées.

en: &1 weeks ago
fr: il y a &1 semaines

en: &Add
fr: Ajouter

en: &Clear history
fr: &Effacer l'historique

en: &Debug
fr: &Débogage

en: &Edit
fr: &Editer

en: &File
fr: &Fichier

en: &Overwrite
fr: &Remplacer

en: &Project
fr: &Projet

en: &Tools
fr: &Outils

en: &View
fr: &Affichage

en: '&1' already declared
fr: '&1' est déjà déclaré

en: '&1' and '&2' are missing.
fr: '&1' et '&2' sont introuvables.

en: '&1' is missing.
fr: '&1' est introuvable.

en: '&1' properties
fr: Propriétés de « &1 »

en: '&1' version control
fr: Suivi de version de « &1 »

en: '&1.&2' is incorrectly overridden in class '&3'
fr: '&1.&2' est surchargé incorrectement dans la classe '&3'

en: '&1.&2' is not a property
fr: '&1.&2' n'est pas une propriété

en: '&1.&2' is not static
fr: '&1.&2' n'est pas statique

en: '&1.&2' is read only
fr: '&1.&2' est en lecture seule

en: '&1.&2' is static
fr: '&1.&2' est statique

en: '&1.&2' is write only
fr: '&1.&2' est en écriture seule

en: ',' or ')'
fr: ',' ou ')'

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
fr: 'dpkg-buildpackage' a échoué.

en: 'makepkg' has failed.
fr: 'makepkg' a échoué.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
fr: 'rpmbuild' a retourné le code d'erreur suivant :

en: 'tar' has returned the following error code:
fr: 'tar' a retourné le code d'erreur suivant:

en: (0 = CPU count)
fr: (0 = nombre de CPUs)

en: (Automatic key)
fr: (Clef automatique)

en: (Declarations)
fr: (Déclarations)

en: (Default)
fr: (Défaut)

en: (in &1 s)
fr: (en &1 s)

en: (Internal)
fr: (Interne)

en: (No parent)
fr: (Aucun parent)

en: (System configuration)
fr: (Configuration système)

en: 3D programming with OpenGL
fr: Programmation 3D avec OpenGL

en: <b>&1:</b> &2
fr: <b>&1&nbsp;:</b> &2

en: <b>&1</b> does not export any class.
fr: <b>&1</b> ne contient aucune classe exportée.

en: <b>&1</b> has been successfully downloaded.
fr: <b>&1</b> a été téléchargé avec succès.

en: <b>&1</b> has been successfully installed.
fr: <b>&1</b> a été installé avec succès.

en: <b>&1</b> has been successfully uninstalled.
fr: <b>&1</b> a été désinstallé avec succès.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
fr: <b>&1</b> est déjà utilisé comme bibliothèque.

en: <h3>The compiler has crashed!</h3>
    Please report it to the Gambas bugtracker at:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Do not forget to provide the full project so that the crash can be reproduced.
fr: <h3>Le compilateur a planté !</h3>
    Veuillez le signaler sur le bugtracker de Gambas à l'adresse:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    N'oubliez-pas de fournir la projet complet afin de pouvoir reproduire le plantage.

en: <tt>&1</tt> not found.
fr: <tt>&1</tt> introuvable.

en: Abort
fr: Abandonner

en: About Gambas
fr: À propos de Gambas

en: Access forbidden
fr: Accès interdit

en: Accessories
fr: Accessoires

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
fr: Un nom de classe doit commencer par une lettre ou un caractère '_', et être suivi par des lettres ou des chiffres.

en: A confirmation mail will be sent to the specified e-mail address. Click on the link included in that mail to activate your account.
    <p>
    <b>Your e-mail will not be stored on the publishing server.</b>
fr: Un mail de confirmation sera envoyé à l'adresse spécifiée. Cliquez sur le lien contenu dans ce mail pour activer votre compte.
    <p>
    <b>Votre e-mail ne sera pas stocké sur le serveur de publication.</b>

en: Activate animations
fr: Activer les animations

en: Activate code snippets
fr: Activer les fragments de code

en: Activate profiling
fr: Activer le profilage

en: Activate remote debugging
fr: Activer le débogage distant

en: Activate version control
fr: Activer le suivi de version

en: Activate warnings
fr: Activer les avertissements

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a border
fr: Ajouter une bordure

en: Add a new translation
fr: Ajouter une nouvelle traduction

en: Add branch to version number
fr: Ajouter la branche au numéro de version

en: Add everything to repository
fr: Tout ajouter au référentiel

en: Add expression
fr: Ajouter une expression

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
fr: Ajout de tests supplémentaires au processus de configuration.
    <p><b>Laissez ce champ vide si vous n'en avez pas besoin, ou si vous ne connaissez rien aux scripts <i>autoconf</i>.</b>

en: Add gradient stop
fr: Ajouter une couleur de dégradé

en: Additional configuration
fr: Configuration additionnelle

en: Additional references
fr: Références supplémentaires

en: Add major version number to package names
fr: Ajouter le numéro de version majeure aux noms des paquets

en: Add source and destination
fr: Additionner la source et la destination

en: Add to repository
fr: Ajouter au référentiel

en: Add vendor prefix or name to package names
fr: Ajouter le préfixe ou le nom du fournisseur aux noms des paquets

en: Advanced
fr: Avancé

en: Afrikaans (South Africa)
fr: Afrikaans (Afrique du Sud)

en: Albanian (Albania)
fr: Albanais (Albanie)

en: Alias name must be a string
fr: L'alias doit être une chaîne de caractères

en: Alignment
fr: Alignement

en: Align to bottom
fr: Aligner sur le bas

en: Align to left
fr: Aligner sur la gauche

en: Align to right
fr: Aligner sur la droite

en: Align to top
fr: Aligner sur le haut

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
fr: Les fichiers de sauvegarde et les fichiers générés du projet vont être supprimés.

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: All software
fr: Tous les logiciels

en: All strings
fr: Toutes les chaînes

en: ALPHA VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
fr: VERSION ALPHA, À UTILISER À VOS RISQUES ET PÉRILS !

en: Also copy table data
fr: Copier aussi le contenu de la table

en: Always display optional messages
fr: Toujours afficher les messages optionnels

en: Amber
fr: Ambre

en: Ambiguous expression. Please use brackets
fr: Expression ambigüe. Veuillez utiliser des parenthèses

en: Amethyst
fr: Améthiste

en: A module cannot raise events
fr: Un module ne peut pas émettre d'evènements

en: A new documentation is available!
fr: Une nouvelle documentation est disponible !

en: A new Git repository will be created for this project.
fr: Un nouveau référentiel Git sera créé pour ce projet.

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Another extern debugging is active.
fr: Un autre débogage externe est actif.

en: any file
fr: N'importe quel fichier

en: AppImageBuilder configuration
fr: Configuration de AppImageBuilder

en: Application debugger helper
fr: Debogueur intégré

en: Application identifier
fr: Identificateur de l'application

en: Application settings management
fr: Gestion des fichiers de configuration

en: Apply
fr: Appliquer

en: Applying conversion...
fr: Application de la conversion...

en: Apply patch
fr: Appliquer un patch

en: Apply to all
fr: Appliquer à tous

en: A property implementation cannot be public
fr: Une implémentation de propriété ne peut pas être publique

en: A property must be public
fr: Une propriété doit être publique

en: Arabic (Egypt)
fr: Arabe (Egypte)

en: Arabic (Tunisia)
fr: Arabe (Tunisie)

en: Argument cannot be passed by reference
fr: L'argument ne peut être passé en référence

en: Arrangement
fr: Disposition

en: Arrays of structure are not supported
fr: Les tableaux de structures ne sont pas supportés

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrow #2
fr: Flèche n°2

en: Assertion failed
fr: L'assertion a échoué

en: Audio
fr: Son

en: audio files
fr: fichiers audio

en: Audio files
fr: Fichiers audio

en: Authentication failed.
fr: L'authentification a échoué.

en: Author
fr: Auteur

en: Authors
fr: Auteurs

en: Automatically revert non important files
fr: Rétablir automatiquement les fichiers non importants

en: Automatic extension
fr: Extension automatique

en: Automatic formatting
fr: Formatage automatique

en: Automatic instance
fr: Instance automatique

en: Automatic patch name
fr: Choix du nom de patch automatique

en: Automatic translation
fr: Traduction automatique

en: Automatic translation has failed.
fr: La traduction automatique a échoué.

en: Automatic translation with
fr: Traduction automatique avec

en: Automatic word wrap
fr: Retour à la ligne automatique

en: Automatic word wrap by default
fr: Retour à la ligne automatique par défaut

en: Automation
fr: Automatisation

en: Average
fr: Moyenne

en: Average number of lines by function
fr: Nombre moyen de lignes par fonction

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
fr: Azéri (Azerbaïdjan)

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Bad archive: &1: &2
fr: Archive incorrecte: &1: &2

en: Bad argument
fr: Argument incorrect

en: Bad character constant in string
fr: Constante de caractère incorrecte au sein de la chaîne

en: Bad constant type
fr: Type de constante incorrect

en: Bad event handler in &1.&2(): &3
fr: Gestionnaire d'évènement incorrect dans &1.&2(): &3

en: Bad expression: &1
fr: Expression incorrecte: &1

en: Bad format in section:
fr: Format incorrect dans la section:

en: Bad format string
fr: Chaîne de formatage incorrecte

en: Bad form file
fr: Fichier formulaire incorrect

en: Bad form file version
fr: Format du fichier de formulaire incorrect

en: Bad group name !
fr: Nom de groupe incorrect !

en: Bad menu name !
fr: Nom de menu incorrect !

en: Bad number of dimensions
fr: Nombre de dimensions incorrect

en: Bad profile file format
fr: Format de fichier de profilage incorrect

en: Bad project file: line &1: &2
fr: Fichier projet incorrect à la ligne &1: &2

en: Bad regular expression: &1
fr: Expression rationnelle incorrecte: &1

en: Bad string conversion
fr: Conversion de chaîne impossible

en: Bad subscript range
fr: Index de tableau incorrect

en: Bad use of virtual class
fr: Utilisation de classe virtuelle incorrecte

en: Bad version string
fr: Mauvaise chaîne de version

en: Baseline align
fr: Aligner sur la ligne de base

en: Basic
fr: Exemples de base

en: Basque (Basque country)
fr: Basque (Pays basque)

en: Be anonymous
fr: Être anonyme

en: Bigger font
fr: Police plus grande

en: Blur
fr: Flou

en: Bold
fr: Gras

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Boolean
fr: Booléen

en: Border
fr: Bordure

en: Bottom align
fr: Aligner en bas

en: Breakpoints
fr: Points d'arrêt

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Bring to foreground
fr: Au premier plan

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse project
fr: Parcourir le projet

en: Browser
fr: Navigateur

en: Bulgarian (Bulgaria)
fr: Bulgare (Bulgarie)

en: Button size
fr: Taille des boutons

en: bzlib2 compression driver
fr: Pilote de compression bzlib2

en: Cairo graphic library
fr: Bibliothèque graphique Cairo

en: Callees
fr: Fonctions appelées

en: Callers
fr: Fonctions appelantes

en: Calls
fr: Appels

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel current search
fr: Annuler la recherche en cours

en: Cancelled by user
fr: Annulé par l'utilisateur

en: Cancel my vote
fr: Annuler mon vote

en: Cannot add file.
fr: Impossible d'ajouter le fichier.

en: Cannot change current directory to '&1': &2
fr: Impossible de changer le répertoire courant vers '&1': &2

en: Cannot copy a directory inside itself.
fr: Impossible de copier un répertoire à l'intérieur de lui-même.

en: Cannot copy file &1.
fr: Impossible de copier le fichier &1.

en: Cannot copy template file.
fr: Impossible de copier le fichier modèle.

en: Cannot create .startup file
fr: Impossible de créer le fichier .startup

en: Cannot create action file: &1
fr: Impossible de créer le fichier des actions: &1

en: Cannot create an AppImage of a library or a component.
fr: Impossible créer un AppImage d'une librairie ou d'un composant.

en: Cannot create AppImage.
fr: Impossible de créer l'AppImage.

en: Cannot create ArchLinux packages.
fr: Impossible de créer des paquets ArchLinux.

en: Cannot create Autotools packages.
fr: Impossible de créer des paquets AutoTools.

en: Cannot create callback: &1
fr: Impossible de créer le callback: &1

en: Cannot create class information: &1: &2
fr: Impossible de créer le fichier des informations sur la classe: &1: &2

en: Cannot create Debian or Ubuntu packages.
fr: Impossible de créer des paquets Debian ou Ubuntu.

en: Cannot create Fedora,Mageia or SuSE packages.
fr: Impossible de créer des paquets Fedora, Mageia ou SuSE.

en: Cannot create file: &1
fr: Impossible de créer le fichier: &1

en: Cannot create file: &1: &2
fr: Impossible de créer le fichier: &1: &2

en: Cannot create link &1.
fr: Impossible de créer le lien &1.

en: Cannot create metadata table.
fr: Impossible de créer la table des métadonnées.

en: Cannot create project!
fr: Impossible de créer le projet !

en: Cannot create Slackware packages.
fr: Impossible de créer des paquets Slackware.

en: Cannot create table '&1'.
fr: Impossible de créer la table « &1 ».

en: Cannot create temporary archive file: &1
fr: Impossible de créer le fichier d'archive temporaire: &1

en: Cannot delete directory
fr: Impossible de supprimer le répertoire.

en: Cannot delete file
fr: Impossible de supprimer le fichier

en: Cannot delete file or directory
fr: Impossible de supprimer le fichier ou le répertoire

en: Cannot delete table '&1'.
fr: Impossible de supprimer la table « &1 ».

en: Cannot download '&1'.
fr: Impossible de télécharger « &1 ».

en: cannot find component
fr: impossible de trouver le composant

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
fr: Impossible de trouver la bibliothèque dynamique '&1': &2

en: cannot find library
fr: impossible de trouver la bibliothèque

en: Cannot find symbol '&2' in dynamic library '&1'
fr: Impossible de trouver le symbole '&2' dans la bibliothèque dynamque '&1'

en: Cannot found extra file: &1
fr: Impossible de trouver le fichier supplémentaire : &1

en: Cannot import file.
fr: Impossible d'importer le fichier.

en: Cannot import translation file.
fr: Impossible d'importer le fichier de traduction.

en: Cannot inherit itself
fr: Impossible d'hériter de soi-même

en: cannot initialize pseudo-terminal:
fr: impossible d'initialiser le pseudo-terminal:

en: Cannot install library in &1.
fr: Impossible d'installer la bibliothèque dans &1.

en: Cannot instantiate native types
fr: Impossible d'instancier les types natifs

en: Cannot link template file.
fr: Impossible de créer le lien vers le fichier modèle.

en: Cannot load class '&1': &2&3
fr: Impossible de charger la classe '&1': &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
fr: Impossible de charger le composant '&1': &2

en: Cannot load source file: &1
fr: Impossible de charger le fichier source: &1

en: Cannot make executable.
fr: Impossible de créer l'exécutable.

en: Cannot make executable: &1: &2
fr: Impossible de créer l'exécutable: &1: &2

en: Cannot mix NEW and embedded array
fr: Impossible de mélanger NEW et les tableaux incorporés

en: Cannot mix NEW and embedded structure
fr: Impossible de mélanger NEW et les structures incorporées

en: Cannot move a directory inside itself.
fr: Impossible de déplacer un répertoire à l'intérieur de lui-même.

en: Cannot move file &1.
fr: Impossible de déplacer le fichier &1.

en: Cannot open a binary file.
fr: Impossible d'ouvrir un fichier binaire.

en: Cannot open file '&1': &2
fr: Impossible d'ouvrir le fichier '&1': &2

en: Cannot open file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.

en: Cannot open file: &1
fr: Imposible d'ouvrir le fichier: &1

en: Cannot open project file :
fr: Impossible d'ouvrir le projet :

en: cannot open slave pseudo-terminal:
fr: impossible d'ouvrir le pseudo-terminal esclave:

en: Cannot paste data.
fr: Impossible de coller les données.

en: cannot plug standard input:
fr: impossible de connecter l'entrée standard:

en: cannot plug standard output and standard error:
fr: impossible de connecter la sortie standard et la sortie d'erreur:

en: Cannot raise events in static function
fr: Impossible d'émettre des évènements depuis une fonction statique

en: Cannot read file: &1: &2
fr: Impossible de lire le fichier: &1: &2

en: Cannot read translation file for language '&1'
fr: Impossible de lire le fichier de traduction pour la langue « &1 »

en: Cannot register class '&1'
fr: Impossible d'enregistrer la classe '&1'

en: Cannot reload file.
fr: Impossible de recharger le fichier.

en: Cannot remove file '&1': &2
fr: Impossible de supprimer le fichier '&1': &2

en: Cannot rename file '&1' to '&2': &3
fr: Impossible de renommer le fichier '&1' en '&2': &3

en: Cannot run child process: &1&2
fr: Impossible d'exécuter le processus enfant: &1&2

en: cannot run executable:
fr: impossible de démarrer l'exécutable:

en: Cannot save a project inside its own directory.
fr: Impossible d'enregistrer un projet à l'intérieur de son propre répertoire.

en: Cannot save translation.
fr: Impossible de sauvegarder la traduction.

en: Cannot set file owner: &1: &2
fr: Impossible de changer le propriétaire du fichier: &1: &2

en: Cannot use &1 twice
fr: Impossible d'utiliser &1 plusieurs fois

en: Cannot use &1 with &2
fr: Impossible d'utiliser &1 avec &2

en: Cannot use NEW operator there
fr: Impossible d'utiliser l'opérateur NEW ici

en: Cannot write component description file.
fr: Impossible d'écrire le fichier de description du composant.

en: Cannot write project file.
fr: Impossible d'écrire le fichier projet.

en: Cannot write table '&1'.
fr: Impossible d'écrire la table « &1 ».

en: Cascading style sheets
fr: Feuilles de style en cascade

en: Case sensitive
fr: Tenir compte de la casse

en: Catalan (Catalonia, Spain)
fr: Catalan (Catalogne, Espagne)

en: Categories
fr: Catégories

en: Centered
fr: Centré

en: Center horizontally
fr: Centrer horizontalement

en: Center vertically
fr: Centrer verticalement

en: Change button size
fr: Changer la taille des boutons

en: Change into
fr: Transformer en

en: Changelog
fr: Liste des changements

en: Changes
fr: Modifications

en: Charset
fr: Jeu de caractères

en: Chart drawing
fr: Dessin de graphes

en: Check prefix of variables
fr: Vérifier le préfixe des variables

en: Choose a profile
fr: Choisissez un profilage

en: Choose a table
fr: Choisissez une table

en: Choose patch file name
fr: Choisissez le nom du fichier patch

en: Chooser
fr: Sélecteur

en: Class
fr: Classe

en: Class '&1' is not creatable
fr: La classe '&1' n'est pas instanciable

en: Class already has a parent
fr: La classe possède déjà un parent

en: Class is already exported
fr: La classe est déjà exportée

en: class name hidden by global declaration: &1
fr: Nom de classe masqué par une déclaration globale : &1

en: class name hidden by local declaration: &1
fr: Nom de classe masqué par une déclaration locale : &1

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Clean the project directory up (i.e. remove temporary, generated, and backup files).
fr: Nettoyage du répertoire du projet (c-à-d suppression des fichiers temporaires, des fichiers générés et des fichiers de backup)

en: Clean up
fr: Nettoyer

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear all bookmarks
fr: Effacer tous les signets

en: Clear all breakpoints
fr: Effacer tous les points d'arrêts

en: Clear console
fr: Effacer la console

en: Clear destination
fr: Effacer la destination

en: Clear destination with source
fr: Effacer la destination avec la source

en: Clear documentation cache
fr: Vider le cache de la documentation

en: Clear shapes
fr: Effacer les formes

en: Clear source with destination
fr: Effacer la source avec la destination

en: Clear this translation
fr: Effacer cette traduction

en: Click on Insert to add a new menu.
fr: Cliquez sur Insérer pour ajouter un nouveau menu.

en: Clipboard
fr: Presse-papier

en: Clipboard contents
fr: Contenu du presse-papiers

en: Close
fr: Fermer

en: Close all debug windows
fr: Fermer toutes les fenêtres de débogage

en: Close all windows
fr: Fermer toutes les fenêtres

en: Close braces, brackets
fr: Fermer les parenthèses, les crochets

en: Close strings
fr: Fermer les chaînes de caractères

en: Close tabs with middle mouse click
fr: Fermer les onglets avec le bouton du milieu de la souris

en: Code formatting
fr: Formatage du code

en: Code snippets
fr: Fragments de code

en: Color
fr: Couleur

en: Colorize
fr: Colorier

en: Column
fr: Colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Commands output
fr: Sortie des commandes

en: Command timeout.
fr: La commande ne répond pas.

en: Comment
fr: Mettre en commentaire

en: Comments insertion
fr: Insertion des commentaires

en: Commit
fr: Publier

en: Commit and push
fr: Publier et envoyer

en: Common colors
fr: Couleurs communes

en: Compact
fr: Compacte

en: Compact view
fr: Vue compacte

en: Comparison operator expected
fr: Opérateur de comparaison attendu

en: Compatible until version
fr: Compatible jusqu'à la version

en: Compile
fr: Compiler

en: Compile All
fr: Tout compiler

en: Compile all
fr: Tout compiler

en: Compiler error:
fr: Erreur du compilateur :

en: Compiling project
fr: Compilation du projet

en: Complex numbers
fr: Nombres complexes

en: Complex numbers management
fr: Gestion des nombres complexes

en: Component
fr: Composant

en: Component name must be a string
fr: Le nom de composant doit être une chaîne

en: Component not found: &1
fr: Composant introuvable: &1

en: Components
fr: Composants

en: Compress all
fr: Tout compresser

en: Compressed files are now generated with the executable. Consequently they will be removed from the project.
fr: Les fichiers compressés sont maintenant générés avec l'exécutable. Par conséquent ils seront supprimés du projet.

en: Compress file
fr: Compresser le fichier

en: Compress file into the executable
fr: Compresser le fichier dans l'exécutable

en: Compress files in executable
fr: Compresser les fichiers dans l'exécutable

en: Compression & decompression
fr: Compression et décompression

en: Compress PNG images with
fr: Compresser les images PNG avec

en: Configure border
fr: Configuration de la bordure

en: Configure brush
fr: Configuration du pinceau

en: Configure executable
fr: Configurer l'exécutable

en: Configure padding
fr: Configuration de l'espacement

en: Configure shadow
fr: Configuration de l'ombre

en: Configure test suites
fr: Configurer les suites de test

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Confirm password does not match.
fr: Le mot de passe de confirmation ne correspond pas.

en: Conflict
fr: Conflit

en: Conflict files
fr: Fichiers en conflits

en: Conflict solved
fr: Conflit résolu

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection editor
fr: Editeur de connexion

en: Connection properties
fr: Propriétés de la connexion

en: Connections
fr: Connexions

en: Console output #&1
fr: Sortie de console n°&1

en: constant hidden by local declaration: &1
fr: Contante masquée par une déclaration locale : &1

en: Constants
fr: Constantes

en: Constant string expected
fr: Chaîne de caractrères constante attendue

en: Container
fr: Conteneur

en: Contents
fr: Contenu

en: Contents already declared
fr: Contenu déjà déclaré

en: Continue
fr: Continuer

en: Contrast
fr: Contraste

en: Control
fr: Contrôle

en: Controls
fr: Contrôles

en: Control structure completion
fr: Compléter les structures de contrôles

en: Convert
fr: Convertir

en: Converting project structure...
fr: Conversion de la structure du projet...

en: Copy
fr: Copier

en: Copy at the same place
fr: Copier au même emplacement

en: Copy field list
fr: Copier la liste des champs

en: Copy file path
fr: Copier le chemin du fichier

en: Copying project inside a temporary directory...
fr: Copie du projet dans un répertoire temporaire...

en: Copy table
fr: Copier la table

en: Copy untranslated string
fr: Copier la chaîne non traduite

en: Corner
fr: Coins

en: creatable
fr: instanciable

en: Create
fr: Créer

en: Create a shortcut on the desktop
fr: Créer un raccourci sur le bureau

en: Create database
fr: Créer la base de données

en: Create directories for each distribution
fr: Créer des répertoires pour chaque distribution

en: Create in another window
fr: Créer dans une nouvelle fenêtre

en: Create menu entry
fr: Créer une entrée de menu

en: Create new branch
fr: Créer une nouvelle branche

en: Create new branch from branch <b>&1</b>
fr: Créer une nouvelle branche depuis la branche <b>&1</b>

en: Create package
fr: Créer le paquet

en: Create package now
fr: Créer le paquet maintenant

en: Create patch
fr: Créer un patch

en: Create source package
fr: Générer une archive des sources du projet

en: Create symbolic links
fr: Créer des liens symboliques

en: Create table
fr: Nouvelle table

en: Creating .spec file.
fr: Creation du fichier .spec.

en: Creating AppImage...
fr: Création de l'AppImage...

en: Creating desktop file...
fr: Création du fichier *.desktop...

en: Creating package...
fr: Création du paquet...

en: Creating package for &1.
fr: Création du paquet pour &1.

en: Creating packages...
fr: Creation des paquets...

en: Creating source package.
fr: Création du paquet des sources.

en: Croatian (Croatia)
fr: Croate (Croatie)

en: Crop
fr: Découper

en: CSV files
fr: Fichiers CSV

en: Current
fr: Courante

en: Current branch
fr: Branche courante

en: Current desktop
fr: Bureau courant

en: Current file
fr: Fichier courant

en: Current function
fr: Fonction courante

en: Current object
fr: Objet courant

en: Current project
fr: Projet courant

en: Custom
fr: Personnel

en: Cut
fr: Couper

en: Czech (Czech Republic)
fr: Tchèque (République Tchèque)

en: D-Bus interface
fr: Interfaçage avec D-Bus

en: Danish (Denmark)
fr: Danois (Danemark)

en: Data
fr: Données

en: Database
fr: Bases de données

en: Database access
fr: Accès aux bases de données

en: Data bound controls
fr: Contrôles liés aux données

en: data files
fr: fichiers de données

en: Data files
fr: Fichiers de données

en: DBus explorer
fr: Explorateur DBus

en: Debian packaging system cannot handle spaces in directories.
fr: Le système de gestion de paquets de Debian ne peut gérer les noms de répertoires contenant un caractère d'espacement.

en: Debian packaging system cannot handle spaces in file names.
fr: Le système de gestion de paquets de Debian ne peut gérer les noms de fichiers contenant un caractère d'espacement.

en: Debug
fr: Débogage

en: Debug browser
fr: Navigateur de débogage

en: Debug extern process
fr: Débogage d'un processus externe

en: Debugger
fr: Débogueur

en: Debugger configuration
fr: Configuration du débogueur

en: Debugger size
fr: Taille du débogueur

en: Debug inside components
fr: Débogage à l'intérieur des composants

en: Default
fr: Par défaut

en: Default case already defined
fr: Le cas par défaut est déjà défini

en: Default case must be the last one
fr: Le cas par défaut doit être le dernier

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Default icon theme
fr: Thème d'icônes par défaut

en: Default language
fr: Langage par défaut

en: Default license
fr: License par défaut

en: Default proxy
fr: Proxy par défaut

en: Default style sheet
fr: Feuille de style par défaut

en: Default tab size
fr: Tabulation par défaut

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Define bookmark
fr: Définir un signet

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete container only
fr: Supprimer le conteneur uniquement

en: Delete controls from missing components
fr: Supprimer les contrôles des composants manquants

en: Delete database
fr: Supprimer la base de données

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Delete software
fr: Supprimer le logiciel

en: Delete table
fr: Supprimer la table

en: Delete test suite
fr: Supprimer la série de tests

en: Delete the screenshot stored on the server
fr: Supprimer la capture d'écran stockée sur le serveur

en: Deleting files...
fr: Suppression des fichiers...

en: Delimiter character
fr: Caractère délimiteur

en: Dependencies
fr: Dépendences

en: Deprecated
fr: Déprécié

en: Deprecated controls
fr: Contrôles dépréciés

en: Desaturate
fr: Désaturer

en: Desktop
fr: Bureau

en: Desktop configuration file
fr: Fichier de configuration du bureau

en: Desktop management component
fr: Composant de gestion de bureau

en: Destination already exists.
fr: La destination existe déjà.

en: Destination already exists. Do you want to:
fr: La destination existe déjà. Désirez-vous :

en: Destination directory
fr: Répertoire de destination

en: Detailed view
fr: Affichage détaillé

en: Development
fr: Développement

en: DEVELOPMENT VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
fr: VERSION DE DÉVELOPPEMENT, À UTILISER À VOS RISQUES ET PÉRILS !

en: Device is full
fr: Périphérique plein

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Dialog box management
fr: Gestion de boîte de dialogue

en: Difference
fr: Différence

en: Directory
fr: Répertoire

en: Directory already exists.
fr: Le répertoire existe déja.

en: Directory is not empty
fr: Le répertoire n'est pas vide

en: Directory must be empty.
fr: Le répertoire doit être vide.

en: Disable just-in-time compiler
fr: Désactiver le compilateur « just-in-time »

en: Display changes in history
fr: Afficher les changements dans l'historique

en: Display form class files
fr: Afficher les fichiers classes des formulaires

en: Display Gambas license.
fr: Affichage de la licence de Gambas

en: Display Gambas version.
fr: Affichage de la version de Gambas

en: Display ME
fr: Afficher ME

en: Display metadata
fr: Afficher les métadonnées

en: Display this help.
fr: Affichage de cette aide.

en: Dispose class files according to inheritance
fr: Disposer les fichiers classes selon l'héritage

en: Division by zero
fr: Division par zéro

en: Documentation is not available.
fr: La documentation n'est pas disponible.

en: Documentation is up to date.
fr: La documentation est à-jour.

en: Don't join the project to the mail
fr: Ne pas joindre le projet au mail

en: Do not open
fr: Ne pas ouvrir

en: Do not save
fr: Ne pas enregistrer

en: Do not translate
fr: Ne pas traduire

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Down
fr: Descendre

en: Download
fr: Télécharger

en: Download and install
fr: Télécharger et installer

en: Download cancelled
fr: Téléchargement annulé

en: Download documentation
fr: Télécharger la documentation

en: Download software
fr: Télécharger le logiciel

en: Do you really want to add every file to the repository?
fr: Voulez-vous vraiment ajouter tous les fichiers au référentiel ?

en: Do you really want to clear the documentation cache?
fr: Voulez-vous réellement vider le cache de la documentation ?

en: Do you really want to clear the list?
fr: Voulez-vous vraiment vider la liste ?

en: Do you really want to delete &1?
fr: Voulez-vous vraiment effacer &1 ?

en: Do you really want to delete <b>&1</b> from the farm server?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer <b>&1</b> du serveur de publication ?

en: Do you really want to delete table '&1'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la table « &1 » ?

en: Do you really want to delete that layout?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette disposition ?

en: Do you really want to delete the database '&1'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la base de données « &1 » ?

en: Do you really want to delete this directory ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce répertoire ?

en: Do you really want to delete this file ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

en: Do you really want to delete this link ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce lien ?

en: Do you really want to delete this snippet?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fragment ?

en: Do you really want to delete this translation ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette traduction ?

en: Do you really want to download <b>&1</b>?
fr: Voulez-vous vraiment télécharger <b>&1</b> ?

en: Do you really want to import the translations of this project?
fr: Voulez-vous vraiment importer les traductions de ce projet ?

en: Do you really want to increment the project version and make the executable again?
fr: Voulez-vous vraiment incrémenter la version du projet et générer de nouveau l'exécutable ?

en: Do you really want to install <b>&1</b>?
fr: Voulez-vous vraiment installer <b>&1</b> ?

en: Do you really want to install the Gambas fonts into your personal font directory?
fr: Voulez-vous vraiment installer les polices Gambas dans votre répertoire de polices personnel ?

en: Do you really want to install the Gambas icon theme into your personal icon theme directory?
fr: Voulez-vous vraiment installer le thème d'icônes Gambas dans votre répertoire de thèmes d'icônes personnel ?

en: Do you really want to override the existing layout?
fr: Voulez-vous vraiment écraser la disposition existante ?

en: Do you really want to put this project under version control with &1?
fr: Voulez-vous vraiment mettre ce projet sous suivi de version avec &1 ?

en: Do you really want to reload this translation ?
fr: Voulez-vous vraiment recharger cette traduction ?

en: Do you really want to remove all breakpoints?
fr: Voulez-vous vraiment retirer tous les points d'arrêts ?

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
fr: Voulez-vous vraiment retirer toutes les dépendances supplémentaires ?

en: Do you really want to remove all extra files?
fr: Voulez-vous vraiment retirer tous les fichiers supplémentaires ?

en: Do you really want to remove all profile files?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les fichiers de profilage ?

en: Do you really want to remove all shapes?
fr: Voulez-vous vraiment effacer l'ensemble des formes ?

en: Do you really want to remove all tags?
fr: Voulez-vous vraiment retirer toutes les étiquettes ?

en: Do you really want to remove the selected rows?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les lignes sélectionnées ?

en: Do you really want to remove this query?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette requête ?

en: Do you really want to remove this test suite?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette suite de tests ?

en: Do you really want to replace every string?
fr: Voulez-vous vraiment remplacer l'ensemble des chaînes ?

en: Do you really want to reset all projects locations?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser les emplacements de projets ?

en: Do you really want to synchronize the repository?
fr: Voulez-vous vraiment synchroniser le référentiel ?

en: Do you really want to uninstall <b>&1</b>?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller <b>&1</b> ?

en: Do you really want to uninstall this software?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller ce logiciel ?

en: Do you really want to upgrade to <b>&1</b>?
fr: Voulez-vous vraiment mettre à-jour vers <b>&1</b> ?

en: Do you want to clear the expression list ?
fr: Voulez-vous effacer la liste des expressions ?

en: Do you want to copy &1 in &2?
fr: Voulez-vous copier &1 dans &2 ?

en: Do you want to duplicate &1?
fr: Voulez-vous dupliquer &1 ?

en: Do you want to fill the translation automatically?
fr: Voulez-vous remplir la traduction automatiquement ?

en: Do you want to move &1 in &2?
fr: Voulez-vous déplacer &1 dans &2 ?

en: Draw
fr: Dessiner

en: Draw destination on source only
fr: Dessiner la destination sur la source uniquement

en: Draw diagonals
fr: Dessiner les diagonales

en: Drawing
fr: Dessin

en: Drawing grid
fr: Grille de dessin

en: Draw source above destination
fr: Dessiner la source sous la destination

en: Draw source on destination only
fr: Dessiner la source sur la destination uniquement

en: Draw source on top of destination
fr: Dessiner la source sur la destination

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate selection
fr: Dupliquer la sélection

en: Duplicate test suite
fr: Dupliquer la série de tests

en: Duration
fr: Durée

en: Dutch (Belgium)
fr: Hollandais (Belgique)

en: Dutch (Netherlands)
fr: Hollandais (Pays-bas)

en: Dynamic symbols cannot be used in static function
fr: Les symboles dynamiques ne peuvent être utilisées au sein d'une fonction statique

en: E-mail address
fr: Adresse e-mail

en: Edit
fr: Editer

en: Edit '&1' property
fr: Éditer la propriété « &1 »

en: Edit code snippet
fr: Édition d'un fragment de code

en: Edit field list
fr: Éditer la liste des champs

en: Edition
fr: Édition

en: Edit list property
fr: Éditer la liste des propriétés

en: Editor
fr: Éditeur

en: Edit patch
fr: Éditer le patch

en: Edit selection
fr: Modifier la sélection

en: Education
fr: Éducation

en: Effects
fr: Effets

en: Embedded arrays are forbidden here
fr: Les tableaux incorporés sont interdits ici

en: Embedded HTTP server
fr: Server HTTP embarqué

en: Embed into a container
fr: Imbriquer dans un conteneur

en: Emerald
fr: Emeraude

en: Enclose character
fr: Caractère d'échappement

en: End of file
fr: Fin de fichier atteinte

en: End of line
fr: Fin de ligne

en: English (Australia)
fr: Anglais (Australie)

en: English (Canada)
fr: Anglais (Canada)

en: English (common)
fr: Anglais (commun)

en: English (U.S.A.)
fr: Anglais (U.S.A.)

en: English (United Kingdom)
fr: Anglais (Royaume Uni)

en: Enhanced standard dialogs
fr: Boîtes de dialogue standard améliorées

en: Enter a filter
fr: Saisissez un filtre

en: Enter an expression
fr: Saisissez une expression

en: Entered text echo
fr: Echo du texte saisi

en: Enter new project name
fr: Saisissez le nom du nouveau projet

en: Enter the mimetypes handled by your application there.
    Please enter one mimetype by line.
fr: Saisissez les types MIME gérés par votre application.
    Veuillez saisir un type MIME par ligne.

en: Enter the name of the new branch
fr: Entrez le nom de la nouvelle branche

en: enumerable
fr: énumérable

en: Environment
fr: Environnement

en: Equality or inequality operator expected
fr: Opérateur d'égalité ou d'inégalité attendu

en: Erase
fr: Gommer

en: Esperanto (Anywhere!)
fr: Esperanto (Partout!)

en: Estonian (Estonia)
fr: Estonien (Estonie)

en: Evaluator
fr: Évaluateur

en: Event
fr: Evènement

en: Event loop
fr: Boucle d'évènements

en: Event loop management
fr: Gestion de la boucle d'évènements

en: Events
fr: Evènements

en: Everything seems to be correct.
fr: Tout semble correct.

en: Example
fr: Exemple

en: Examples
fr: Exemples

en: Examples are stored on the Gambas farm server. Click &1 to access the farm server and download them...
fr: Les exemples sont stockés sur le serveur de la logithèque de Gambas. Cliquez &1 pour accéder à la logithèque et les télécharger...

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exclude public directory
fr: Exclure le répertoire public

en: Excludes
fr: Exclut

en: Exclude test modules
fr: Exclure les modules de tests

en: Exclusive or
fr: Ou exclusif

en: Executable size
fr: Taille de l'exécutable

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Explicit formating
fr: Formatage explicite

en: Export
fr: Exporter

en: Export a theme file
fr: Exporter un fichier thème

en: Export a translation
fr: Exporter une traduction

en: Export by default to
fr: Exporter par défaut vers

en: Exported
fr: Exportée

en: Export field names
fr: Exporter les noms des champs

en: Export selected records only
fr: Exporter les enregistrements sélectionnés uniquement

en: Export theme
fr: Exporter le thème

en: Export to CSV file
fr: Exporter vers un fichier CSV

en: Expression evaluator
fr: Evaluateur d'expressions

en: Expression too complex
fr: Expression trop complexe

en: Expression too complex. Too many operands
fr: Expression trop complexe. Trop d'opérandes

en: Extern debugging
fr: Débogage externe

en: extern function hidden by local declaration: &1
fr: Fonction externe masquée par une déclaration locale : &1

en: Extern library name must be a string
fr: Le nom de la bibliothèque externe doit être une chaîne

en: Extra autoconf tests
fr: Tests autoconf supplémentaires

en: Extra dependencies
fr: Dépendances supplémentaires

en: Extra files
fr: Fichiers supplémentaires

en: Extra files must be located in the <b>Project</b> folder of the current project, i.e. the <tt>.hidden</tt> directory of the project on the disk.
fr: Les fichiers supplémentaires doivent être situés dans le dossier <b>Projet</b> du projet en cours, correspondant au répertoire <tt>.hidden</tt> du projet sur le disque.

en: Failed to run child process: &1
fr: L'exécution du processus enfant a échoué : &1

en: Farm servers
fr: Logithèques

en: Field
fr: Champ

en: Field_&1
fr: Champ_&1

en: Fields
fr: Champs

en: File
fr: Fichier

en: File already exists
fr: Le fichier existe déjà

en: File already exists.
fr: Ce fichier existe déja.

en: File is a directory
fr: Le fichier est un répertoire

en: File is locked
fr: Le fichier est verrouillé

en: File name is too long
fr: Le nom de fichier est trop long

en: File not found!
fr: Fichier introuvable !

en: File or directory
fr: Fichier ou répertoire

en: File or directory does not exist
fr: Le fichier ou le répertoire n'existe pas

en: File or directory does not exist anymore.
fr: Le fichier ou le répertoire n'existe plus.

en: File properties
fr: Propriétés du fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Filesystem events monitoring
fr: Surveillance des évènements du système de fichier

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill rule
fr: Règle de remplissage

en: Filter
fr: Filtrer

en: Financial support
fr: Aide financière

en: Find
fr: Rechercher

en: Find definition
fr: Trouver la définition

en: Find everywhere
fr: Rechercher partout

en: Find first untranslated string
fr: Trouver la première chaîne non traduite

en: Find last untranslated string
fr: Trouver la dernière chaîne non traduite

en: Find next
fr: Poursuivre la recherche

en: Find next translated string
fr: Trouver la prochaine chaîne traduite

en: Find next untranslated string
fr: Trouver la prochaine chaîne non traduite

en: Find previous
fr: Recherche en arrière

en: Find previous translated string
fr: Trouver la chaîne traduite précédente

en: Find previous untranslated string
fr: Trouver la chaîne précédente non traduite

en: Finish
fr: Terminer

en: Finish current function
fr: Terminer la fonction courante

en: Finished and stable
fr: Terminé et stable

en: Finnish (Finland)
fr: Finlandais (Finlande)

en: first
fr: premier

en: First
fr: Début

en: Fit selection to image
fr: Redimensionner la sélection à la taille de l'image

en: Fixed font
fr: Police non-proportionnelle

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Flat
fr: Plat

en: Flexible logging system
fr: Système de log flexible

en: Float
fr: Décimal

en: Fonts
fr: Polices

en: Forbidden characters in control group.
fr: Le nom du groupe contient des caractères interdits.

en: Forbidden characters in control name.
fr: Le nom du contrôle contient des caractères interdits.

en: Forbidden directory name.
fr: Ce nom de répertoire est interdit.

en: Forbidden GOSUB
fr: GOSUB interdit

en: Forbidden GOTO
fr: GOTO interdit

en: Force bytecode version
fr: Forcer la version du bytecode

en: Foreground
fr: Avant-plan

en: Form
fr: Formulaire

en: Format code
fr: Formater le code

en: Format on load & save
fr: Formater au chargement et à l'enregistrement

en: Form controls are public
fr: Les contrôles des formulaires sont publics

en: Forms
fr: Formulaires

en: Forward
fr: Avancer

en: Free
fr: Libre

en: Free object referenced
fr: Référencement d'un objet libre

en: French (Belgium)
fr: Français (Belgique)

en: French (Canada)
fr: Français (Canada)

en: French (France)
fr: Français (France)

en: French (Switzerland)
fr: Français (Suisse)

en: From
fr: À partir de

en: function
fr: fonction

en: Function
fr: Fonction

en: function hidden by local declaration: &1
fr: Fonction masquée par une déclaration locale : &1

en: Functions
fr: Fonctions

en: G
fr: V

en: Galician (Spain)
fr: Galicien (Espagne)

en: Gambas &1
fr: &1 Gambas

en: Gambas 3 Integrated Development Environment
fr: Gambas 3 - Environnement de développement intégré

en: Gambas 3 project conversion
fr: Conversion en projet Gambas 3

en: Gambas applications
fr: Applications Gambas

en: Gambas class
fr: Classe Gambas

en: Gambas classes
fr: Classes Gambas

en: Gambas executable
fr: Exécutable Gambas

en: Gambas form data
fr: Données de formulaires Gambas

en: Gambas forms
fr: Formulaires Gambas

en: Gambas highlight theme files
fr: Fichiers thèmes de coloration de Gambas

en: Gambas IDE Shapes files
fr: Fichiers de formes de l'IDE de Gambas

en: Gambas interpreter crash
fr: Plantage de l'interpréteur Gambas

en: Gambas Markdown markup syntax
fr: Syntaxe de balisage Markdown Gambas

en: Gambas menu data
fr: Données de menus Gambas

en: Gambas module
fr: Module Gambas

en: Gambas modules
fr: Modules Gambas

en: Gambas profile file
fr: Fichier de profilage Gambas

en: Gambas project file path
fr: Chemin de fichier projet Gambas

en: Gambas reports
fr: États Gambas

en: Gambas repository
fr: Dépôt Gambas

en: Gambas Software Farm
fr: Logithèque Gambas

en: Gambas terminal forms
fr: Formulaires de terminal Gambas

en: Gambas test module
fr: Module de test Gambas

en: Gambas test modules
fr: Modules de test Gambas

en: Gambas web forms
fr: Formulaires Web Gambas

en: Gambas web pages
fr: Pages web Gambas

en: Games
fr: Jeux

en: Generate patch
fr: Générer un patch

en: Generating 'AppImageBuilder' configuration file...
fr: Génération du fichier de configuration de 'AppImageBuilder'.

en: Generic preview and print form
fr: Formulaire de prévisualisation et d'impression générique

en: German (Belgium)
fr: Allemand (Belgique)

en: German (Germany)
fr: Allemand (Allemagne)

en: Get current system configuration
fr: Récupérer la configuration du système courant

en: Get from 'VERSION' file
fr: Obtenir depuis un fichier 'VERSION'

en: Git commit
fr: Commit GIT

en: Global size
fr: Taille globale

en: global variable hidden by local declaration: &1
fr: variable globale masquée par une déclaration locale : &1

en: Gnome keyring support for desktop management component
fr: Support du coffre-fort Gnome pour le composant de gestion de bureau

en: GNU command option parser
fr: Analyseur d'options de ligne de commande GNU

en: GNU Multiple Precision Arithmetic Library
fr: Bibliothèque d'arithmétique multi-précision GNU

en: GNU Scientific Library
fr: Bibliothèque scientifique GNU

en: Go back
fr: Revenir en arrière

en: Go forward
fr: Aller en avant

en: Go to
fr: Aller à

en: Go to line
fr: Aller à la ligne

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Graphical form management
fr: Gestion de formulaires graphiques

en: Graphical terminal applications development
fr: Développement d'application graphiques pour terminaux

en: Graphics
fr: Graphique

en: Greek (Greece)
fr: Grec (Grèce)

en: Grid resolution
fr: Résolution de la grille

en: Grid snap
fr: Alignement de la grille

en: Groups
fr: Groupes

en: Grow
fr: Agrandir

en: GStreamer multimedia component
fr: Composant multimedia GStreamer

en: GTK+2 toolkit
fr: Bibliothèque GTK+2

en: GTK+3 toolkit
fr: Bibliothèque GTK+3

en: GTK+3 web browser component
fr: Composant de navigateur web pour GTK+3

en: GUI component
fr: Composant graphique

en: Hebrew (Israel)
fr: Hébreu (Israël)

en: Height
fr: Hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Help browser
fr: Navigateur d'aide

en: Help on &1
fr: Aide sur &1

en: here
fr: ici

en: Hide selection
fr: Cacher la sélection

en: Hide space changes
fr: Cacher les changements d'espaces

en: Hide translation changes
fr: Cacher les modifications des traductions

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Highlight current line
fr: Surligner la ligne courante

en: Highlighting configuration for
fr: Configuration de la coloration pour

en: Highlighting theme
fr: Thème de coloration syntaxique

en: Highlight modified lines
fr: Indiquer les lignes modifiées

en: Highlight search
fr: Surligner la recherche

en: Hindi (India)
fr: Hindi (Inde)

en: History
fr: Historique

en: Horizontal flip
fr: Miroir horizontal

en: Horizontal split
fr: Séparation horizontale

en: Host
fr: Hôte

en: HTML file
fr: Fichier HTML

en: HTML files
fr: Fichiers HTML

en: HTML generator
fr: Générateur HTML

en: HTML text
fr: Texte HTML

en: HTML viewer based on litehtml library
fr: Afficheur de HTML basé sur la librairie litehtml

en: HTTP proxy
fr: Proxy HTTP

en: Hue
fr: Teinte

en: Hungarian (Hungary)
fr: Hongrois (Hongrie)

en: Icelandic (Iceland)
fr: Islandais (Islande)

en: Icon theme
fr: Thème d'icône

en: Icon view
fr: Vue avec icônes

en: IDE extensions
fr: Extension de l'EDI

en: IDE keyboard shortcuts
fr: Raccourcis claviers de l'EDI

en: Identity
fr: Identité

en: If no argument is specified, open the IDE with a nice welcome dialog.
fr: Si aucun argument n'est spécifié, ouvre l'EDI avec une jolie boite de dialogue de bienvenue.

en: If the control is public.
fr: Si le contrôle est public.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
fr: Si les dimensions du formulaire et des contrôles doivent suivre la taille de la police par défaut.

en: If the Text property must be translated.
fr: Si la propriété Text doit être traduite.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore comments
fr: Ignorer les commentaires

en: Ignore database charset
fr: Ignorer le jeu de caractères de la base de données

en: Ignore first lines
fr: Ignorer les premières lignes

en: Ignore strings
fr: Ignorer les chaînes

en: Ignore the file
fr: Ignorer le fichier

en: Illegal instruction
fr: Instruction illégale

en: Image editor
fr: Editeur d'image

en: image files
fr: fichiers images

en: Image files
fr: Fichiers images

en: Image filtering component
fr: Composant de filtrage d'images

en: Image loading and saving
fr: Chargement et sauvegarde d'images

en: Image management
fr: Gestion des images

en: Image routines from the Imlib2 library
fr: Gestion des images basée sur la bibliothèque Imlib2

en: Implements
fr: Implémente

en: Import
fr: Importer

en: Import all translations
fr: Importer toutes les traductions

en: Import all translations of a project
fr: Importer toutes les traductions d'un projet

en: Import all translations  recursively
fr: Importer toutes les traductions récursivement

en: Import a translation file
fr: Importer un fichier de traduction

en: Import file
fr: Importer un fichier

en: Import files
fr: Importer des fichiers

en: Import project
fr: Importer un projet

en: Import text file
fr: Importer un fichier texte

en: Import theme
fr: Importer un thème

en: in &1
fr: dans &1

en: Include information from
fr: Inclure les informations de

en: Incorrect characters
fr: Caractères incorrects

en: Incorrect date in ChangeLog: &1
fr: Date incorrecte dans le ChangeLog : « &1 »

en: Incorrect declaration of symbol '&1' in class '&2'
fr: Déclaration incorrecte du symbole '&1' dans la classe '&2'

en: Incorrect format
fr: Format incorrect

en: Incorrect property value.
fr: Valeur de propriété incorrecte.

en: Incorrect value.
fr: Valeur incorrecte.

en: Incorrect version number.
fr: Numéro de version incorrect.

en: Increment version
fr: Incrémenter la version

en: Indent
fr: Indenter

en: Indent local variable declaration
fr: Indenter les déclarations de variables locales

en: Indent with tab
fr: Indenter avec des tabulations

en: Indent with tab by default
fr: Indenter avec des tabulations par défaut

en: Indexes
fr: Index

en: Indonesian (Indonesia)
fr: Indonésien (Indonésie)

en: Information about component
fr: Information sur le composant

en: Information about library
fr: Information sur la bibliothèque

en: in form definition
fr: dans la définition du formulaire

en: Inherited constants
fr: Contantes héritées

en: Inherited events
fr: Evènements hérités

en: Inherited methods
fr: Méthodes héritées

en: Inherited properties
fr: Propriétés héritées

en: Inherited static methods
fr: Méthodes statiques héritées

en: Inherited static properties
fr: Propriétés statiques héritées

en: Initialize remote debugging...
fr: Initialisation du débogage distant...

en: Initializing ~/RPM directory.
fr: Initialisation du répertoire ~/RPM.

en: Initial release
fr: Version initiale

en: Inner radius
fr: Rayon intérieur

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert before
fr: Insérer avant

en: Insert color
fr: Insérer une couleur

en: Insert menu
fr: Insérer un menu

en: Insert menu before
fr: Insérer un menu avant

en: Insert separator
fr: Insérer un séparateur

en: Insert special character
fr: Insérer un caractère spécial

en: Insert today's date
fr: Insérer la date du jour

en: Install
fr: Installer

en: Installed
fr: Installés

en: Installed software
fr: Logiciels installés

en: Install Gambas fonts for code edition
fr: Installer les polices Gambas dédiées à l'édition de code

en: Install Gambas icon theme
fr: Installer le thème d'icônes Gambas

en: Integer
fr: Entier

en: integer and boolean mixed with `&1' operator
fr: Mélange d'entier et de booléen avec l'opérateur `&1'

en: Integrated Development Environment for Gambas
fr: Environnement de développement intégré pour Gambas

en: Internal compiler error
fr: Erreur interne du compilateur

en: Internal native classes
fr: Classes natives internes

en: Invalid assignment
fr: Affectation invalide

en: Invalid date
fr: Date invalide

en: Invalid e-mail address.
fr: Adresse mail invalide.

en: Invalid namespace identifier.
fr: Identificateur d'espace de nom invalide.

en: Invalid object
fr: Objet invalide

en: Invalid path
fr: Chemin invalide

en: Invalid user name.
fr: Nom d'utilisateur invalide

en: Invert
fr: Inverser

en: Invert colors for dark themes
fr: Inverser les couleurs pour les thèmes sombres

en: Invert gradient
fr: Inverser le dégradé

en: Invert language orientation
fr: Inverser l'orientation de la langue

en: Invert selection
fr: Inverser la sélection

en: Irish (Ireland)
fr: Irlandais (Irlande)

en: IsMissing() requires a function argument
fr: IsMissing() nécessite un argument de fonction

en: Italian (Italy)
fr: Italien (Italie)

en: Italic
fr: Italique

en: It cannot be converted.
fr: Il ne peut être converti.

en: Item &1
fr: Élément &1

en: Japanese (Japan)
fr: Japonais (Japon)

en: Javascript file
fr: Fichier Javascript

en: Javascript files
fr: Fichiers Javascript

en: JIT compiler
fr: Compilateur « just-in-time »

en: Jump is too far
fr: Saut trop éloigné

en: Keep
fr: Conserver

en: Keep above
fr: Conserver au premier plan

en: Keep all my changes
fr: Conserver tous mes changements

en: Keep debugging information in executable
fr: Conserver les informations de débogage dans l'exécutable

en: Keep destination
fr: Conserver la destination

en: Keep my changes
fr: Conserver mes changements

en: Keep source
fr: Conserver la source

en: Keep source or destination alone
fr: Conserver la source ou la destination seule

en: Keep successive void lines
fr: Conserver les lignes vides successives

en: Keep the screenshot stored on the server
fr: Conserver la capture d'écran stockée sur le serveur

en: Key
fr: Clef

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis claviers

en: Key field
fr: Champ clef

en: Keywords in upper case
fr: Mots-clefs en majuscule

en: Khmer (Cambodia)
fr: Khmer (Cambodge)

en: Korean (Korea)
fr: Coréen (Corée)

en: Label '&1' not declared
fr: L'étiquette '&1' n'est pas déclarée

en: Language
fr: Langage

en: Last
fr: Fin

en: Last commit
fr: Dernière publication

en: Last commit author
fr: Auteur de la dernière publication

en: Last commit date
fr: Date de la dernière publication

en: last month
fr: le mois dernier

en: last week
fr: la semaine dernière

en: last year
fr: l'année dernière

en: Layout
fr: Disposition

en: Layout name
fr: Nom de la disposition

en: Left align
fr: Aligner à gauche

en: Length
fr: Longueur

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Library name must be a string
fr: Le nom de la bibliothèque doit être une chaîne de caractères

en: License
fr: Licence

en: Lightness
fr: Clarté

en: Line
fr: Ligne

en: Line(s)
fr: Ligne(s)

en: Linear gradient
fr: Dégradé linéaire

en: Line cap
fr: Extrêmités des lignes

en: Line join
fr: Jointure des lignes

en: Lines of code
fr: Lignes de code

en: Lithuanian (Lithuania)
fr: Lithuanien (Lithuanie)

en: Load images
fr: Charger les images

en: Loading information on component &1...
fr: Chargement des informations sur le composant &1...

en: Loading information on project...
fr: Chargement des informations sur le projet...

en: Loading profiling file...
fr: Chargement du fichier de profilage...

en: Load shapes
fr: Charger des formes

en: Local root path
fr: Répertoire racine local

en: Local variable declaration
fr: Déclaration des variables locales

en: Local variables
fr: Variables locales

en: Locate change
fr: Localiser la modification

en: Locate project for component: &1
fr: Localisation du projet du composant : &1

en: Location
fr: Emplacement

en: Lock / unlock file
fr: Vérrouiller / déverrouiller le fichier

en: Lock / unlock form
fr: Vérrouiller  / déverrouiller le formulaire

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Lock grid configuration
fr: Verrouiller la configuration de la grille

en: Lock property
fr: Verrouiller la propriété

en: Login
fr: S'identifier

en: Long
fr: Entier long

en: Loop variable already in use
fr: Variable de boucle déjà utilisée

en: Loop variable cannot be an argument
fr: Une variable de boucle ne peut être un argument

en: Loop variable cannot be global
fr: Une variable de boucle ne peut être globale

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
fr: Macédonien (République de Macédoine)

en: Magic wand
fr: Baguette magique

en: Maintainer information
fr: Informations sur le mainteneur

en: Make code pretty
fr: Réindenter le code

en: Make executable
fr: Générer l'exécutable

en: Make installation package
fr: Créer un paquet d'installation

en: Make source archive
fr: Générer une archive des sources

en: Make transparent
fr: Rendre transparent

en: Making &1 support package...
fr: Création du paquet de support &1...

en: Making build directory.
fr: Fabrication du répertoire de construction.

en: Making executable...
fr: Génération de l'exécutable...

en: Malayalam (India)
fr: Malayalam (Inde)

en: Mathematic error
fr: Erreur mathématique

en: Max. version
fr: Version max.

en: MD5, SHA1, SHA256 and SHA512 hashing functions
fr: Fonctions de hachage MD5, SHA1, SHA256 et SHA512.

en: MD5/DES/SHA crypting
fr: Chiffrement MD5/DES/SHA

en: ME cannot be used in a static function
fr: ME ne peut être utilisé au sein d'une fonction statique

en: Medium
fr: Moyen

en: Memcached client
fr: Client Memcached

en: Menu editor
fr: Éditeur de menu

en: Menu entry
fr: Entrée de menu

en: Menus have been modified!
fr: Les menus ont été modifiés !

en: Message style
fr: Style de message

en: Methods
fr: Méthodes

en: Middle align
fr: Aligner au milieu

en: MIME format management based on GMime library
fr: Gestion du format MIME basée sur la bibliothèque GMime

en: Mimetypes
fr: Types MIME

en: Min. version
fr: Version min.

en: Minimum Gambas version
fr: Version de Gambas minimale

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Missing #Endif
fr: #Endif manquant

en: Missing ']'
fr: ']' manquant

en: Missing '}'
fr: '}' manquant

en: Missing operator
fr: Opérateur manquant

en: Missing right brace
fr: Parenthèse fermante manquante

en: modified
fr: modifié

en: Modify '&1' value
fr: Modifier la valeur de « &1 »

en: Module symbols are public by default
fr: Les modules sont publics par défaut

en: More controls for graphical components
fr: Controles supplémentaires pour les composants graphiques

en: More data containers
fr: Conteneurs de données supplémentaires

en: Most downloaded
fr: Les plus téléchargés

en: Most recent
fr: Les plus récents

en: Move
fr: Déplacer

en: Move bottom
fr: Déplacer tout en bas

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move tab
fr: Déplacer l'onglet

en: Move tab first
fr: Déplacer l'onglet au début

en: Move tab last
fr: Déplacer l'onglet à la fin

en: Move tab left
fr: Déplacer l'onglet à gauche

en: Move tab right
fr: Déplacer l'onglet à droite

en: Move top
fr: Déplacer tout en haut

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Multidimensional array
fr: Tableau multidimensionnel

en: Multi Document Interface
fr: Interface multi-documents

en: Multimedia controls
fr: Contrôles multimedia

en: Multiply source and destination
fr: Multiplier la source et la destination

en: My software
fr: Mes logiciels

en: MySQL database driver
fr: Pilote de base de données MySQL

en: MySQL specific routines
fr: Routines spécifiques pour MySQL

en: Name
fr: Nom

en: native code
fr: code natif

en: NCurses library
fr: Bibliothèque NCurses

en: Network
fr: Réseau

en: Network high-level protocols management
fr: Gestion de protocoles réseaux de haut-niveau

en: Networking
fr: Programmation réseau

en: Network is not available.
fr: Le réseau est indisponible.

en: Network programming
fr: Programmation réseau

en: New
fr: Nouveau

en: NEW cannot have arguments passed by reference
fr: Les arguments de NEW ne peuvent être passés par référence

en: New code snippet
fr: Nouveau fragment de code

en: New connection
fr: Nouvelle connexion

en: New directory
fr: Nouveau répertoire

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: New index
fr: Nouvel index

en: New project
fr: Nouveau projet

en: New project...
fr: Nouveau projet...

en: New project name
fr: Nouveau nom du projet

en: New project parent directory
fr: Nouveau répertoire parent du projet

en: New query
fr: Nouvelle requête

en: New table
fr: Nouvelle table

en: New test suite
fr: Nouvelle série de tests

en: New translation
fr: Nouvelle traduction

en: Next
fr: Suivant

en: Next bookmark
fr: Signet suivant

en: Next conflict
fr: Conflit suivant

en: Next modification
fr: Modification suivante

en: No
fr: Non

en: No answer.
fr: Aucune réponse.

en: No arguments
fr: Aucun argument

en: No change has been detected.
fr: Aucun changement n'a été détecté.

en: No directories
fr: Aucun répertoire

en: No element
fr: Aucun élément

en: No files
fr: Aucun fichier

en: No help found.
fr: Aide introuvable.

en: No instantiation method
fr: Aucune méthode d'instanciation

en: No library has been found on your system.
fr: Aucune bibliothèque n'a été trouvée sur votre système.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
fr: Un nom de projet ne peut contenir que des caractères ASCII.

en: None
fr: Aucun

en: None in the current project.
fr: Aucun dans le projet courant.

en: Non terminated string
fr: Chaîne de caractères non terminée

en: No parent class
fr: Classe parente introuvable

en: No password
fr: Pas de mot de passe

en: No proxy
fr: Aucun proxy

en: No record
fr: Aucun enregistrement

en: No record imported.
fr: Aucun enregistrement importé.

en: No return value
fr: Aucune valeur de retour

en: Norwegian (Norway)
fr: Norvégien (Norvège)

en: No software found.
fr: Aucun logiciel n'a été trouvé.

en: No split
fr: Affichage complet

en: No startup method
fr: Méthode de démarrage introuvable

en: Not a directory: &1
fr: '&1' n'est pas un répertoire

en: Not a function
fr: Fonction attendue

en: Not an array
fr: Tableau attendu

en: Not an enumeration
fr: Enumération attendue

en: Not an object
fr: Objet attendu

en: Not a procedure
fr: Procédure attendue

en: not available
fr: non disponible

en: Not creatable
fr: Non instanciable

en: Not enough arguments
fr: Pas assez d'arguments

en: Not enough arguments to &1()
fr: Pas assez d'arguments à &1()

en: Not enough argument to New()
fr: Pas assez d'arguments à New()

en: Not enough values
fr: Pas assez de valeurs

en: No terminal emulator found.
fr: Impossible de trouver un émulateur de terminal.

en: Not finished but stable
fr: Non terminé mais stable

en: Not implemented yet
fr: Fonctionnalité non encore implémentée

en: No translation were picked up.
fr: Aucune traduction n'a été récupérée.

en: Not supported
fr: Fonctionnalité non supportée

en: Not translated
fr: Non traduit

en: No zoom
fr: Taille normale

en: Null object
fr: Référence d'objet NULL

en: Number
fr: Nombre

en: Number, Date or String
fr: Nombre, Date ou String

en: Number, String or Object
fr: Nombre, String ou Object

en: Number of background jobs
fr: Nombre de tâches d'arrière-plan

en: Number or date
fr: Nombre ou date

en: Number or Date expected
fr: Nombre ou date attendu

en: Obsidian
fr: Obsidienne

en: ODBC database driver
fr: Pilote de base de données ODBC

en: Office
fr: Bureautique

en: Offset selection
fr: Agrandir ou rétrécir la sélection

en: on &1
fr: en &1

en: one directory
fr: un répertoire

en: One directory
fr: Un répertoire

en: one file
fr: un fichier

en: One file
fr: Un fichier

en: One file to commit in the current branch.
fr: Un fichier à publier dans la branche courante.

en: One in the current project.
fr: Un dans le projet courant

en: One match
fr: Une correspondance

en: One record
fr: Un enregistrement

en: One record imported.
fr: Un enregistrement importé.

en: One replacement
fr: Un remplacement

en: One selected directory
fr: Un répertoire sélectionné

en: One selected file
fr: Un fichier sélectionné

en: One translation was picked up.
fr: Une traduction a été récupérée.

en: Online map viewer
fr: Afficheur de plans depuis le réseau

en: Opacity
fr: Opacité

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open after all
fr: Ouvrir malgré tout

en: OpenAL 3D audio library
fr: Bibliothèque audio 3D OpenAL

en: Open a terminal
fr: Ouvrir un terminal

en: Open code
fr: Ouvrir le code

en: Open contents
fr: Ouvrir le contenu

en: Opened file descriptors count
fr: Nombre de descripteurs de fichier ouverts

en: Open example
fr: Ouvrir un exemple

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open form
fr: Ouvrir le formulaire

en: OpenGL display
fr: Affichage OpenGL

en: OpenGL shaders management
fr: Gestion des shaders OpenGL

en: OpenGL utility component
fr: Composant utilitaire OpenGL

en: OpenGL with GTK+3 toolkit
fr: OpenGL avec GTK+3

en: OpenGL with GTK+ toolkit
fr: OpenGL avec GTK+

en: OpenGL with QT/GTK+ switcher component
fr: Sélection du composant graphique OpenGL selon le bureau

en: OpenGL with QT4 toolkit
fr: OpenGL avec QT4

en: OpenGL with QT5 toolkit
fr: OpenGL avec QT5

en: Open in another window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open in file manager
fr: Ouvrir dans le gestionnaire de fichiers

en: Open in project
fr: Ouvir dans le projet

en: Open process temporary directory
fr: Ouvrir le répertoire temporaire du processus

en: Open profile
fr: Ouvrir un profilage

en: Open project
fr: Ouvrir un projet

en: Open project folder
fr: Ouvrir le répertoire du projet

en: Open recent
fr: Ouvrir un projet récent

en: OpenSSL library routines
fr: Routines de la bibliothèque OpenSSL

en: Open startup class
fr: Ouvrir la classe de démarrage

en: Open target folder
fr: Ouvrir le répertoire destination

en: Open terminal
fr: Ouvrir un terminal

en: Open the IDE for editing the specified file if the IDE has an editor for it.
fr: Ouvre l'EDI pour éditer le fichier spécifié, si celui-ci est capable de le faire.

en: Open the IDE with the specified project, optionally opening the specified project files.
fr: Ouvre l'EDI avec le projet spécifié, en ouvrant optionnellement les fichiers du projet spécifiés.

en: Open with
fr: Ouvrir avec

en: Operation
fr: Opération

en: Origin
fr: Origine

en: Other
fr: Autre

en: Other software from
fr: Autres logiciels de

en: Out of bounds
fr: Dépassement de tableau

en: Out of memory
fr: Mémoire pleine

en: Out of range
fr: Dépassement de capacité

en: Output terminal
fr: Terminal de sortie

en: Overflow
fr: Dépassement de capacité

en: Override
fr: Écraser

en: Overriding an already inherited class is forbidden
fr: Réimplémenter une classe déjà héritée est interdit

en: Overwrite
fr: Écrasement

en: Overwrite '&1'?
fr: Écraser « &1 » ?

en: Overwrite the file
fr: Écraser le fichier

en: Package
fr: Paquet

en: Package group
fr: Groupe de paquet

en: Package information
fr: Information sur le paquet

en: Package maintainer
fr: Mainteneur du paquet

en: Package name
fr: Nom du paquet

en: Package version
fr: Version du paquet

en: Parent class
fr: Classe parente

en: Parent directory
fr: Répertoire parent

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste as code
fr: Coller comme code

en: Paste as comments
fr: Coller comme commentaires

en: Paste as multi-line string
fr: Coller comme chaîne sur plusieurs lignes

en: Paste as string
fr: Coller comme chaîne

en: Paste before
fr: Coller avant

en: Paste normally
fr: Coller normalement

en: Paste special
fr: Collage spécial

en: Paste symbol
fr: Copier le symbole

en: Paste table
fr: Copier la table

en: Paste with PRINT
fr: Coller avec PRINT

en: Patch/Diff files
fr: Fichiers Patch/Diff

en: Patch didn't apply:
fr: Le patch n'a pas été appliqué :

en: Patch has been successfully generated.
fr: Le patch a été généré avec succès.

en: Patch origin
fr: Origine du patch

en: Patch the current project
fr: Patcher le projet courant

en: Path
fr: Emplacement

en: PDF renderer based on Poppler library
fr: Lecture de PDF basée sur la bibliothèque Poppler

en: Perl-compatible Regular Expression Matching
fr: Expression rationnelles compatibles avec Perl

en: Picture files
fr: Fichiers image

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Please check your network connection.
fr: Veuillez vérifier votre connexion réseau.

en: Please choose a menu location.
fr: Veuillez sélectionner un emplacement de menu.

en: Please choose a package group.
fr: Veuillez sélectionner un groupe de paquet.

en: Please choose a target directory for each extra file.
fr: Veuillez choisir un répertoire de destination pour chaque fichier supplémentaire.

en: Please choose at least one target distribution.
fr: Veuillez sélectionner au moins une distribution cible.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
fr: Veuillez sélectionner un emplacement de menu pour chaque distribution cible.

en: Please choose the package group for each target distribution.
fr: Veuillez sélectionner un groupe de paquet pour chaque distribution cible.

en: Please copy these informations in all your bug reports.
fr: Veuillez recopier ces informations dans tous vos rapports de bugs.

en: Please describe how to reproduce the crash here.
fr: Veuillez décrire comment reproduire le plantage ici.

en: Please enter a menu name.
fr: Veuillez entrer un nom de menu.

en: Please enter an application identifier following the 'reversed DNS' format.
fr: Veuillez saisir un identifiant d'application respectant le format "DNS inversé".

en: Please enter a number.
fr: Veuillez saisir un nombre.

en: Please enter a table name.
fr: Veuillez entrer le nom de la table.

en: Please enter a trigger string.
fr: Veuillez saisir une chaîne de déclenchement.

en: Please enter a valid e-mail address.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Please enter password
fr: Veuillez saisir le mot de passe

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
fr: Veuillez saisir la première entrée du CHANGELOG.

en: Please enter the journal.
fr: Veuillez saisir le journal.

en: Please enter the name of the database.
fr: Veuillez saisir le nom de la base de données.

en: Please enter the name of the layout.
fr: Veuillez saisir le nom de la disposition

en: Please enter the name of the new branch
fr: Veuillez saisir le nom de la nouvelle branche

en: Please enter the name of the new table.
fr: Veuillez saisir le nom de la nouvelle table.

en: Please enter the patch file name.
fr: Veuillez saisir le nom du fichier patch.

en: Please enter the Ubuntu repository used for generating the AppImage.
fr: Veuillez saisir le dépôt Ubuntu utilisé pour générer l'AppImage.

en: Please enter the vendor name.
fr: Veuillez saisir le nom du fournisseur.

en: Please enter your e-mail address.
fr: Veuillez saisir votre adresse e-mail.

en: Please enter your name.
fr: Veuillez saisir votre nom.

en: Please select the origin archive.
fr: Veuillez sélectionner l'archive d'origine.

en: Please select the origin project.
fr: Veuillez sélectionner le projet d'origine.

en: Please select the translation file to import.
fr: Veuillez sélectionner le fichier de traduction à importer.

en: Please set the $EDITOR environment variable with your favorite graphical text editor. Some version control commands need it.
fr: Veuillez définir la variable d'environnement $EDITOR avec votre éditeur de texte graphique favori. Les commandes de suivi de version en ont besoin.

en: Please type a name.
fr: Veuillez saisir un nom.

en: Please type a project name.
fr: Veuillez saisir un nom de projet.

en: Points and rectangles management
fr: Gestion des points et des rectangles

en: Polish (Poland)
fr: Polonais (Pologne)

en: Polygon
fr: Polygone

en: Polygon management based on Clipper library
fr: Gestion des polygones basée sur la bibliothèque Clipper

en: POP3 client
fr: Client POP3

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: PostgreSQL database driver
fr: Pilote de base de données PostgreSQL

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview refresh...
fr: Rafraîchissement de l'aperçu...

en: Preview view
fr: Vue avec aperçus

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous bookmark
fr: Signet précédent

en: Previous conflict
fr: Conflit précédent

en: Previous modification
fr: Modification précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Printing
fr: Impression

en: Print system information.
fr: Affichage des informations systèmes.

en: Print to console
fr: Imprimer dans la console

en: Procedure folding
fr: Repliage des procédures

en: Procedure list
fr: Liste des procédures

en: Procedure separation
fr: Séparation des procédures

en: processes
fr: processus

en: Process identifier
fr: Numéro du processus

en: Process memory size
fr: Taille de la mémoire du processus

en: Profile
fr: Profilage

en: Profile files
fr: Fichiers de profilage

en: Profile for &1 project
fr: Profilage pour le projet &1

en: Profiles
fr: Profilages

en: Program arguments parser
fr: Analyseur des arguments du programme

en: Programs
fr: Programmes

en: Progress
fr: Avancement

en: Project
fr: Projet

en: Project browser
fr: Explorateur de projet

en: Project cleanup...
fr: Nettoyage du projet...

en: Project data
fr: Données du projet

en: Project directory
fr: Répertoire du projet

en: project directory
fr: répertoire du projet

en: project file
fr: fichier projet

en: Project files conversion...
fr: Conversion des fichiers du projet...

en: Project has been updated from repository successfully.
fr: Le projet a été mis à-jour depuis le référentiel avec succès.

en: Project is translatable
fr: Le projet est traduisible

en: Project link
fr: Lien vers un projet

en: Project name does not match component.
    
    Do you want to use it anyway?
fr: Le nom du projet ne correspond pas au composant.
    
    Voulez-vous l'utiliser malgré tout ?

en: Project properties
fr: Propriétés du projet

en: Projects
fr: Projets

en: Project templates
fr: Modèles de projet

en: Project translation
fr: Traduction du projet

en: Properties
fr: Propriétés

en: Properties sheet
fr: Feuille de propriétés

en: Protocol
fr: Protocole

en: Provides
fr: Fournit

en: Proxy configuration
fr: Configuration du proxy

en: Publish
fr: Publier

en: Publish as
fr: Publier en tant que

en: Published &1
fr: Publié &1

en: Published &1 (on &2)
fr: Publié &1 (&2)

en: Publish project
fr: Publier un projet

en: Publish software
fr: Publier un logiciel

en: Punjabi (India)
fr: Punjabi (Inde)

en: Push
fr: Envoyer

en: Put under version control
fr: Mettre sous suivi de version

en: QT/GTK+ switcher component
fr: Sélection du composant graphique selon le bureau

en: QT/GTK+ web browser switcher component
fr: Sélection du composant de navigateur web selon le bureau

en: QT4/QT5 extension switcher component
fr: Sélection du composant de contrôles supplémentaires QT4 ou QT5

en: QT4/QT5 OpenGL switcher component
fr: Sélection du composant OpenGL QT4 ou QT5

en: QT4/QT5 switcher component
fr: Sélection du composant QT4 ou QT5

en: QT4/QT5 WebKit switcher component
fr: Sélection du composant WebKit QT4 ou QT5

en: QT4 toolkit
fr: Bibliothèque QT4

en: QT4 toolkit extension
fr: Contrôles supplémentaires pour le composant QT4

en: QT4 WebKit component
fr: Composant WebKit de QT4

en: QT5 toolkit
fr: Bibliothèque QT5

en: QT5 toolkit extension
fr: Contrôles supplémentaires pour le composant QT5

en: QT5 web browser component
fr: Composant de navigateur web pour QT5

en: QT5 WebKit component
fr: Composant WebKit de QT5

en: Quest
fr: Quête

en: Quick
fr: Rapide

en: Quit
fr: Quitter

en: Radial gradient
fr: Dégradé circulaire

en: Radius
fr: Rayon

en: Ratio
fr: Rapport

en: read
fr: lecture

en: read-only
fr: lecture seule

en: Read-only array
fr: Tableau en lecture-seule

en: Read error
fr: Erreur de lecture

en: Recent
fr: Récent

en: Recent projects
fr: Projets récents

en: Redirect standard error output
fr: Rediriger la sortie erreur standard

en: Redo
fr: Rétablir

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh project
fr: Rafraîchir le projet

en: Register
fr: S'enregistrer

en: Register user
fr: Enregistrer un utilisateur

en: Regular expression
fr: Expression rationnelle

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload project
fr: Recharger le projet

en: Remember database structure
fr: Mémoriser la structure de la base de données

en: Remember password
fr: Se souvenir du mot de passe

en: Remote debugging
fr: Débogage distant

en: Remote environment
fr: Environnement distant

en: Remote last commit author
fr: Auteur de la dernière publication distante

en: Remote last commit date
fr: Date de la dernière publication distante

en: Remote repository URL
fr: URL du référentiel distant

en: Remote revision
fr: Révision distante

en: Remote server, user and folder are required.
fr: Le serveur distant, l'utilisateur et le répertoire sont obligatoires.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove all
fr: Tout supprimer

en: Remove All
fr: Tout supprimer

en: Remove all breakpoints
fr: Supprimer tous les points d'arrêts

en: Remove all expressions
fr: Supprimer toutes les expressions

en: Remove all profile files
fr: Supprimer tous les fichiers de profilage

en: Remove breakpoint
fr: Supprimer le point d'arrêt

en: Remove current expression
fr: Supprimer l'expression sélectionnée

en: Remove gradient stop
fr: Supprimer une couleur de dégradé

en: Remove query
fr: Supprimer la requête

en: Remove useless spaces at end of line
fr: Supprimer les espaces inutiles en fin de ligne

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename table
fr: Renommer la table

en: Rename test suite
fr: Renommer la série de tests

en: Rename the file
fr: Renommer le fichier

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace all
fr: Tout remplacer

en: Replace capture groups
fr: Remplacer les groupes de capture

en: Replace destination by source
fr: Remplacer la destination par la source

en: Replace everywhere
fr: Remplacer partout

en: Replace existing translations
fr: Remplacer les traductions existantes

en: Replace source by destination
fr: Remplacer la source par la destination

en: Report
fr: État

en: Report designer
fr: Générateur d'états

en: Reports
fr: États

en: Repository
fr: Référentiel

en: Request cancelled.
fr: Requête annulée.

en: Require
fr: Nécessiter

en: Required and excluded components
fr: Composants nécessaires ou exclus

en: Required features
fr: Fonctionnalités nécessaires

en: Require Gambas version
fr: Version de Gambas nécessaire

en: Requires
fr: Nécessite

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset projects locations
fr: Réinitialiser les emplacements des projets

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Resize and center
fr: Redimensionner et centrer

en: Resize and center horizontally
fr: Redimensionner et centrer horizontalement

en: Resize and center vertically
fr: Redimensionner et centrer verticalement

en: Resize image
fr: Redimensionner l'image

en: Resize or stretch image
fr: Redimensionner ou étirer l'image

en: Restore files when loading a project
fr: Restaurer les fichiers à l'ouverture du projet

en: Return value datatype not specified in function declaration
fr: Le type de la valeur de retour n'a pas été spécifié dans la déclaration de la fonction

en: Revert
fr: Revenir

en: Revert all changes
fr: Annuler tous les changements

en: Revision
fr: Révision

en: Right align
fr: Aligner à droite

en: Romanian (Romania)
fr: Roumain (Roumanie)

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotate clockwise
fr: Rotation de 90° vers la droite

en: Rotate counter-clockwise
fr: Rotation de 90° vers la gauche

en: Rotate image
fr: Rotation de l'image

en: Roundness
fr: Arrondi

en: Rows
fr: Lignes

en: Ruby
fr: Rubis

en: Run
fr: Démarrer

en: Running request
fr: Exécution de la requête

en: Run query
fr: Exécuter la requête

en: Run test
fr: Démarrer le test

en: Run this class
fr: Exécuter cette classe

en: Run this form
fr: Exécuter ce formulaire

en: Run this shell command after
fr: Exécuter cette commande « shell » ensuite

en: Runtime library search path
fr: Chemin de recherche des bibliothèques à l'exécution

en: Run until current line
fr: Exécuter jusqu'à la ligne courante

en: Russian (Russia)
fr: Russe (Russie)

en: Same dependencies for all targets
fr: Mêmes dépendances pour toutes les cibles

en: Same files for all targets
fr: Mêmes fichiers pour toutes les cibles

en: Same height
fr: Même hauteur

en: Same width
fr: Même largeur

en: Sapphire
fr: Saphir

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save All
fr: Tout enregistrer

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save as BMP
fr: Enregistrer comme BMP

en: Save as JPEG
fr: Enregistrer comme JPEG

en: Save as PNG
fr: Enregistrer comme PNG

en: Save as TIFF
fr: Enregistrer comme TIFF

en: Save file as
fr: Enregistrer le fichier sous

en: Save layout
fr: Enregistrer la disposition

en: Save modified files
fr: Enregistrer les fichiers modifiés

en: Save profile
fr: Enregistrer le profilage

en: Save project
fr: Enregistrer le projet

en: Save project as
fr: Enregistrer le projet sous

en: Save selection
fr: Enregistrer le sélection

en: Save shapes
fr: Enregistrer des formes

en: Save translation
fr: Enregistrer la traduction

en: Saving CHANGELOG file.
fr: Sauvegarde du fichier CHANGELOG.

en: Scanner management library based on SANE
fr: Bibliothèque de gestion des scanners basée sur SANE

en: Screenshot
fr: Capture d'écran

en: Screenshot files
fr: Fichiers de capture d'écran

en: SDL2 audio component
fr: Composant audio SDL2

en: SDL2 component
fr: Composant SDL2

en: SDL library
fr: Bibliothèque SDL

en: SDL sound & CD-ROM management
fr: Gestion du son et du CD-ROM basé sur la bibliothèque SDL

en: Search
fr: Rechercher

en: Search & Replace
fr: Rechercher & Remplacer

en: Search again
fr: Rechercher de nouveau

en: Search in
fr: Rechercher dans

en: Search result
fr: Résultat de la recherche

en: Search string cannot be found.
fr: La chaîne recherchée est introuvable.

en: Search string replaced &1 times.
fr: La chaîne de caractères a été remplacée &1 fois.

en: Search string replaced once.
fr: La chaîne de caractères recherchée à été remplacée une fois.

en: second
fr: deuxième

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select a branch
fr: Sélectionnez une branche

en: Select a color
fr: Choisissez une couleur

en: Select a component
fr: Choisissez un composant

en: Select a dimension
fr: Choisissez une dimension

en: Select a directory
fr: Choisissez un répertoire

en: Select a field
fr: Choisissez un champ

en: Select a file
fr: Choisissez un fichier

en: Select a font
fr: Choisissez une police

en: Select a Gambas executable
fr: Choisissez un exécutable Gambas

en: Select a library
fr: Choisissez une bibliothèque

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Select all tests
fr: Sélectionner tous les tests

en: Select an extra file
fr: Choisissez un fichier supplémentaire

en: Select an image inside the project
fr: Sélectionnez une image située à l'intérieur du projet

en: Select a picture
fr: Sélectionnez une image

en: Select a project
fr: Sélectionnez un projet

en: Select a screenshot file
fr: Choisissez un fichier de capture d'écran

en: Select a theme file
fr: Choisissez un fichier thème

en: Select font
fr: Choisissez une police

en: Select gradient stop color
fr: Sélectionnez la couleur du point d'arrêt du dégradé

en: Selection
fr: Sélection

en: Select parent
fr: Sélectionner le parent

en: Select patch
fr: Sélectionnez un patch

en: Select patch origin
fr: Sélectionnez l'origine du patch

en: Select project directory
fr: Selectionnez le répertoire du projet

en: Select source archive
fr: Selectionnez l'archive source

en: Select the CSV file to import
fr: Choisissez le fichier CSV à importer

en: Select the destination directory
fr: Sélectionnez le répertoire destination

en: Self
fr: Propre

en: Self-extractible
fr: Auto-extractible

en: Send a bug report by mail
fr: Envoyer un rapport d'erreur par mail

en: Send project by mail
fr: Envoyer le projet par courriel

en: Send to background
fr: A l'arrière-plan

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
fr: Serbe (Serbie & Montenegro)

en: Serial
fr: Série

en: Serialization error
fr: Erreur de sérialisation

en: Server
fr: Serveur

en: Set version to
fr: Fixer la version à

en: Shadow
fr: Ombre

en: Shape grid
fr: Grille de la forme

en: Shapes
fr: Formes

en: Share on software farm
fr: Partager sur la logithèque

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Show
fr: Afficher

en: Show added files
fr: Afficher les fichier ajoutés

en: Show all
fr: Afficher tout

en: Show all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Show all symbols
fr: Afficher tous les symboles

en: Show average
fr: Afficher la moyenne

en: Show compressed files
fr: Afficher les fichiers compressés

en: Show controls
fr: Afficher les contrôles

en: Show database requests
fr: Afficher les requêtes de bases de données

en: Show DBus identifiers
fr: Afficher les identificateurs DBus

en: Show debugger
fr: Afficher le débogueur

en: Show debugging panel if needed
fr: Afficher le panneau de débogage si nécessaire

en: Show deprecated components
fr: Afficher les composants dépréciés

en: Show deprecated components and controls
fr: Afficher les composants et les contrôles dépréciés

en: Show deprecated controls
fr: Afficher les contrôles dépréciés

en: Show documentation in popups
fr: Afficher la documentation dans les popups

en: Show exported classes
fr: Afficher les classes exportées

en: Show file name in window title
fr: Afficher le nom de fichier dans le titre de la fenêtre

en: Show files in conflict
fr: Afficher les fichiers en conflit

en: Show filters
fr: Afficher les filtres

en: Show help tree
fr: Afficher l'arborescence de l'aide

en: Show indentation with vertical lines
fr: Afficher l'indentation avec des lignes verticales

en: Show just-in-time compiler debugging messages
fr: Afficher les messages de débogage du compilateur « just-in-time »

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de lignes

en: Show menubar
fr: Afficher la barre des menus

en: Show modifications
fr: Afficher les modifications

en: Show modified files
fr: Afficher les fichiers modifiés

en: Show old versions
fr: Afficher les anciennes versions

en: Show Preview
fr: Afficher la prévisualisation

en: Show project browser
fr: Afficher l'explorateur de projet

en: Show project tabs
fr: Afficher les onglets du projet

en: Show project tree
fr: Afficher l'arbre du projet

en: Show properties sheet
fr: Afficher la feuille de propriétés

en: Show property help
fr: Afficher l'aide sur les propriétés

en: Show relative durations
fr: Afficher des durées relatives

en: Show search window
fr: Afficher la fenêtre de recherche

en: Show shadows
fr: Afficher les ombres

en: Show spaces at end of line with dots
fr: Afficher les espaces en fin de ligne avec des points

en: Show system tables
fr: Afficher les tables système

en: Show tab
fr: Afficher l'onglet

en: Show tips on startup
fr: Afficher les astuces au démarrage

en: Show tooltips
fr: Afficher les bulles d'aide

en: Show untranslatable files
fr: Afficher les fichiers non traduisibles

en: Shrink
fr: Rétrécir

en: Shrink view
fr: Réduire la vue

en: Sides
fr: Côtés

en: Signals management
fr: Gestion des signaux

en: Simple OpenGL game engine based on MD2 format
fr: Moteur OpenGL simplifié basé sur le format MD2

en: Simplified chinese (China)
fr: Chinois simplifié (Chine)

en: Since
fr: Depuis la version

en: Size
fr: Taille

en: Size preview
fr: Aperçu de la taille

en: Slovenian (Slovenia)
fr: Slovénien (Slovénie)

en: Small
fr: Petit

en: Smaller font
fr: Police plus petite

en: SMTP client
fr: Client SMTP

en: SOCKS5 proxy
fr: Proxy SOCKS5

en: Software
fr: Logiciel

en: Software description
fr: Description du logiciel

en: Software farm
fr: Logithèque

en: Solve
fr: Résoudre

en: Solve conflict.
fr: Résolution du conflit.

en: Some components are missing: &1
fr: Certains composants ne sont pas installés : &1

en: Some conflicts are not yet resolved.
fr: Tous les conflits ne sont pas résolus.

en: Some controls couldn't be loaded because of missing components.
fr: Certains contrôles n'ont pu être chargés car leur composant est manquant.

en: Some libraries used by the project are missing.
fr: Des bibliothèques utilisées par le projet sont manquantes.

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
fr: Certains fichiers sources du projet sont en conflit.
    Veuillez résoudre ces conflits pour pouvoir compiler le projet.

en: Sort
fr: Trier

en: Sort ascent
fr: Tri ascendant

en: Sort by date
fr: Trier par date

en: Sort by name
fr: Trier par nom

en: Sort by path
fr: Trier dans l'ordre des chemins

en: Sort descent
fr: Tri descendant

en: Sort history
fr: Trier l'historique

en: Sort procedures
fr: Trier les procédures

en: Sort properties
fr: Trier les propriétés

en: Sound
fr: Son

en: Source archive
fr: Archive source

en: Source files
fr: Fichiers sources

en: Source packages
fr: Paquets sources

en: Sources are being debianizated.
fr: "Debianisation" des sources...

en: Space
fr: Espace

en: SPACE
fr: ESPACE

en: space(s)
fr: espace(s)

en: Spaces are not allowed.
fr: Les espaces ne sont pas autorisés.

en: Spanish (Argentina)
fr: Espagnol (Argentine)

en: Spanish (common)
fr: Espagnol (commun)

en: Spanish (Spain)
fr: Espagnol (Espagne)

en: Special
fr: Spécial

en: SQLite 2 database driver
fr: Pilote de base de données SQLite 2

en: SQLite 3 database driver
fr: Pilote de base de données SQLite 3

en: SQL requests
fr: Requêtes SQL

en: Square triangle
fr: Triangle rectangle

en: Stack backtrace
fr: Pile d'appels

en: Stack overflow
fr: Débordement de pile

en: Startup class
fr: Classe de démarrage

en: statically enumerable
fr: énumérable statiquement

en: static function
fr: fonction statique

en: Static methods
fr: Méthodes statiques

en: Static properties
fr: Propriétés statiques

en: Static variables
fr: Variables statiques

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Status bar
fr: Barre d'état

en: Step
fr: Pas-à-pas

en: Stop
fr: Arrêter

en: STOP instruction encountered
fr: Instruction STOP rencontrée

en: Stream is closed
fr: Flux déjà fermé

en: Stretch image
fr: Etirer l'image

en: Strikeout
fr: Barré

en: String
fr: Chaîne

en: String expected
fr: Chaîne de caractères attendue

en: Strip useless white spaces
fr: Supprimer les espaces inutiles

en: Stroke
fr: Tracer

en: Structures must be public
fr: Les structures doivent être publiques

en: Style sheet
fr: Feuille de style

en: Subroutine arguments cannot be passed by reference
fr: Les arguments des routines prédéfinies ne peuvent être passées par référence

en: SUPER cannot be used alone
fr: SUPER ne peut être utilisé seul

en: Suspend terminal
fr: Suspendre le terminal

en: SVG image files
fr: Fichiers images SVG

en: Swedish (Sweden)
fr: Suèdois (Suède)

en: Symbol
fr: Symbole

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Synchronize repository
fr: Synchroniser le référentiel

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: Syntax error. &1 expected
fr: Erreur de syntaxe. &1 attendu

en: Syntax error. '...' must be the last argument
fr: Erreur de syntaxe. '...' doit être le dernier argument

en: Syntax error. Cannot use this syntax in assignment
fr: Erreur de syntaxe. Impossible d'utiliser cette syntaxe au sein d'une affection

en: Syntax error. CASE or DEFAULT expected after SELECT
fr: Erreur de syntaxe. CASE ou DEFAULT attendu après SELECT

en: Syntax error. Class name expected
fr: Erreur de syntaxe. Nom de classe attendu

en: Syntax error. Identifier expected
fr: Erreur de syntaxe. Identificateur attendu

en: Syntax error. Identifier expected for namespace
fr: Erreur de syntaxe. Idenfificateur attendu pour l'espace de nom.

en: Syntax error. Identifier expected for property name
fr: Erreur de syntaxe. Identificateur attendu pour le nom de la propriété

en: Syntax error. Identifier expected for property synonymous
fr: Erreur de syntaxe. Identificateur attendu pour le synonyme de la propriété

en: Syntax error. Identifier expected for property variable
fr: Erreur de syntaxe. Identificateur attendu pour la variable associée à la propriété

en: Syntax error. Invalid identifier in function name
fr: Erreur de syntaxe. Le nom de fonction est un identificateur invalide

en: Syntax error. Invalid optional parameter
fr: Erreur de syntaxe. Paramètre optionnel invalide

en: Syntax error. Invalid property type
fr: Erreur de syntaxe. Type de propriété invalide

en: Syntax error. Invalid return type
fr: Erreur de syntaxe. Type de retour invalide

en: Syntax error. Invalid type description of &1 argument
fr: Erreur de syntaxe. Description du type du &1 argument incorrecte

en: Syntax error. Invalid type description of &1 field
fr: Erreur de syntaxe. Description du type du &1 champ incorrecte

en: Syntax error. Needless arguments
fr: Erreur de syntaxe. Argument inutile

en: Syntax error. Point syntax used outside of WITH / END WITH
fr: Erreur de syntaxe. Une expression ne peut commencer par un point en dehors d'un bloc WITH / END WITH

en: Syntax error. STRUCT must be followed by an identifier
fr: Erreur de syntaxe. STRUCT doit être suivi d'un identificateur

en: Syntax error. The &1 argument is not a valid identifier
fr: Erreur de syntaxe. Le &1 argument n'est pas un identificateur valide

en: Syntax error. The &1 field is not a valid identifier
fr: Erreur de syntaxe. Le &1 champ n'est pas un identificateur valide

en: Syntax error. VarPtr() takes only one identifier
fr: Erreur de syntaxe. VarPtr() ne prend qu'un seul identificateur

en: Syntax error at function declaration
fr: Erreur de syntaxe dans la déclaration de fonction

en: Syntax error in event name
fr: Erreur de syntaxe dans le nom d'évènement

en: Syntax error in file open mode
fr: Erreur de syntaxe dans le mode d'ouverture du fichier

en: Syntax error in return type
fr: Erreur de syntaxe dans le type de retour

en: Syntax highlighter routines
fr: Routines de coloration syntaxique

en: System
fr: Système

en: System clipboard
fr: Presse-papier système

en: System error #&1: &2
fr: Erreur système n°&1: &2

en: System information
fr: Informations système

en: System tray icon management component
fr: Composant de gestion des icônes de notifications système

en: Table '&1' already exists.
fr: La table « &1 » existe déjà.

en: Table already exists
fr: La table existe déjà

en: Tab size
fr: Taille des tabulations

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Take all their changes
fr: Prendre tous leurs changements

en: Take screenshot
fr: Capture d'écran

en: Take their changes
fr: Prendre leurs changements

en: Target distribution
fr: Distribution cible

en: Tasks
fr: Tâches

en: TermForm
fr: Formulaire de terminal

en: TermForms
fr: Formulaires de terminal

en: Terminal emulator
fr: Emulateur de terminal

en: Terminal management
fr: Gestion du terminal

en: Test
fr: Tester

en: Test has been aborted.
fr: Le test a été interrompu.

en: Test has failed.
fr: Le test a échoué.

en: Test has succeeded.
fr: Le test a réussi.

en: Test module
fr: Module de test

en: Test modules
fr: Modules de test

en: Test suite #&1
fr: Suite de tests n°&1

en: Test suites
fr: Suites de tests

en: Text
fr: Texte

en: Text editor
fr: Éditeur de texte

en: Text editor with syntax highlighting
fr: Éditeur de texte avec coloration syntaxique

en: Text highlighting component based on description files
fr: Composant de coloration syntaxique basée sur des fichiers de description

en: That file does not look like a patch file!
fr: Ce fichier ne ressemble pas à un fichier patch !

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
fr: Le composant &1 nécessite un des composants suivants:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
fr: Le composant &1 nécessite le composant &2.

en: The &1 program is not installed on your system.
fr: Le programme &1 n'est pas installé sur votre système.

en: The '!' operator must be followed by an identifier
fr: L'opérateur '!' doit être suivi d'un identificateur

en: The '&1' command has failed.
fr: La commande '&1' a échoué.

en: The '.' operator must be followed by an identifier
fr: L'opérateur '.' doit être suivi d'un identificateur

en: the <b>&1</b> directory
fr: le répertoire <b>&1</b>

en: The checksum of the downloaded package is invalid.
fr: La somme de contrôle du paquet téléchargé est invalide.

en: The contents of VERSION file is incorrect.
fr: Le contenu du fichier VERSION est incorrect.

en: The current branch is up to date.
fr: La branche courante est à-jour.

en: The directory is not a Gambas project
fr: Le répertoire n'est pas un projet Gambas

en: The directory will be removed at the next commit.
fr: Le répertoire sera supprimé à la prochaine publication.

en: The event group that the control belongs to.
fr: Le groupe d'évènements auquel le control appartient.

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
fr: Le fichier a été modifié.
    
    Toutes les modifications seront perdues.

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
fr: Le fichier a été modifié.
    Désirez-vous réellement fermer la boite de dialogue ?

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
fr: Le fichier a été modifié.
    Désirez-vous réellement ouvrir un autre fichier ?

en: The first line contains field names
fr: La première ligne contient les noms des champs

en: The following characters are forbidden in a project name:
fr: Les caractères suivants sont interdits dans un nom de projet :

en: The following components are required:
fr: Les composants suivants sont nécessaires :

en: The following controls will be removed.
fr: Les contrôles suivants vont être supprimés.

en: The following files couldn't be removed:
fr: Les fichiers suivants n'ont pu être supprimés :

en: The following files have been modified. Do you want to save them?
fr: Les fichiers suivants ont été modifiés. Désirez-vous les enregistrer ?

en: The following patterns will be substituted in the command&nbsp;:<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(FILE)</tt></b> will be replaced by the executable path.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(DIR)</tt></b> by the project directory.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(NAME)</tt></b> by the project name.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(TITLE)</tt></b> by the project title.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(VERSION)</tt></b> by the project version.<br>
    <br>
    <i>Note&nbsp;: all substitutions will be quoted.</i>
fr: Les motifs suivants seront substitués dans la commande&nbsp;:<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(FILE)</tt></b> sera remplacé par le chemin de l'exécutable.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(DIR)</tt></b> par le répertoire du projet.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(NAME)</tt></b> par le nom du projet.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(TITLE)</tt></b> par le titre du projet.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(VERSION)</tt></b> par la version du projet.<br>
    <br>
    <i>Note&nbsp;: toutes les substitutions seront « échappées ».</i>

en: The following programs are not installed on your system: &1.
fr: Les programmes suivants ne sont pas installés sur votre système : &1.

en: The following will be added to the end of the desktop configuration file.
fr: Le texte suivant sera ajouté à la fin du fichier de configuration du bureau.

en: The function must take a fixed number of arguments
fr: La fonction doit prendre un nombre d'arguments fixe

en: The Gambas font is published under the SIL Open Font License.
fr: La police Gambas est publiée sous licence « SIL Open Font License ».

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
fr: Les outils de traduction GNU ne sont pas installés sur votre système.
    
    Veuillez les installer pour pouvoir effectuer la traduction.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
fr: La longueur doit être comprise entre 1 et 255.

en: Themes
fr: Thèmes

en: The name cannot begins with a dot.
fr: Le nom ne peut pas commencer par un point.

en: The name of the control.
fr: Le nom du controle.

en: The package build has failed.
fr: La construction des paquets a échoué.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
fr: Le paquet ne peut être créé à l'intérieur du répertoire du projet.

en: The packages have been successfully created.
fr: Les paquets ont été créés avec succès.

en: The program has been interrupted by CTRL+C.
fr: Le programme a été interrompu par CTRL+C.

en: The program has been terminated.
fr: Le programme a été terminé.

en: The program has returned the value &1.
fr: Le programme a retourné la valeur &1.

en: The program has stopped unexpectedly!
fr: Le programme s'est arrêté de manière inattendue !

en: The project could not be committed.
fr: Le projet n'a pu être publié.

en: The project could not be put under version control.
fr: Impossible de mettre le projet sous suivi de version.

en: the project directory
fr: le répertoire du projet

en: The project directory already exists.
fr: Le répertoire du projet existe déjà.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
fr: Le répertoire du projet ne peut être créé car un fichier avec le même nom existe déjà.

en: The project final directory is :
fr: Le répertoire final du projet est :

en: The project has been successfully published.
fr: Le projet a été publié avec succès.

en: The project has no test module.
fr: Le projet n'a pas de module de test.

en: The project is void. There is nothing to translate.
fr: Le projet est vide. Il n'y a rien à traduire.

en: The project name cannot begin with a dot.
fr: Un nom de projet ne peut commencer par un point.

en: The project name is the name of the project directory.
fr: Le nom du projet est le nom du répertoire du projet.

en: There are &1 classes and &2 symbols in all Gambas components.
fr: Il y a &1 classes et &2 symboles dans l'ensemble des composants de Gambas.

en: There are still conflicts in this file.
fr: Il reste des conflits dans ce fichier.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
fr: Il n'y aucune information de changement pour cette version.

en: There is nothing to commit.
fr: Il n'y a rien à publier.

en: these &1 directories
fr: ces &1 répertoires

en: these &1 files
fr: ces &1 fichiers

en: These components are incompatible:<br>&1.
fr: Ces composants sont incompatibles entre eux:<br>&1.

en: The software has been successfully uninstalled.
fr: Le logiciel a été désinstallé avec succès.

en: The special method &1 cannot be a function
fr: La méthode spéciale &1 ne peut être une fonction

en: The special method &1 cannot be implemented
fr: La méthode spéciale &1 ne peut être implémentée

en: The special method &1 cannot be static
fr: La méthode spéciale &1 ne peut être statique

en: The special method &1 must be a function
fr: La méthode spéciale &1 doit être une fonction

en: The special method &1 must be public
fr: La méthode spéciale &1 doit être publique

en: The special method &1 must be static
fr: La méthode spéciale &1 doit être statique

en: The special method &1 must return a boolean
fr: La méthode spéciale &1 doit retourner un Boolean

en: The special method &1 must take at least one argument
fr: La méthode spéciale &1 doit prendre au moins un argument

en: The special method &1 must take a variable number of arguments only
fr: La méthode spéciale &1 doit prendre un nombre variable d'arguments

en: The special method &1 takes no arguments
fr: La méthode spéciale &1 ne prend pas d'arguments

en: The special method must return an integer
fr: La méthode spéciale doit retourner un Integer

en: The special method must take exactly one argument
fr: La méthode spéciale doit prendre un argument et un seul

en: The special method must take exactly two arguments
fr: La méthode spéciale doit prendre deux arguments exactement

en: The special method signature is incorrect
fr: La signature de la méthode spéciale est incorrecte

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
fr: La table « &1 » a été modifiée. Voulez-vous l'enregistrer ?

en: The table '&1' has no primary key.
fr: La table « &1 » n'a pas de clef primaire.

en: The translation tools returned the following errors:
fr: Les outils de translations ont retourné les erreurs suivantes :

en: third
fr: troisième

en: This class acts like a &1 / &2 array.
fr: Cette classe se comporte comme un tableau accessible en &1 / &2.

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
fr: Cette classe se comporte comme un tableau statique en &1 / &2.

en: This class acts like a &1 array.
fr: Cette classe se comporte comme un tableau accessible en &1.

en: This class acts like a &1 static array.
fr: Cette classe se comporte comme un tableau statique en &1.

en: This class can be used as a &1.
fr: Cette classe peut être utilisée comme &1.

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
fr: Cette classe peut s'utiliser comme un objet, auquel cas une instance cachée sera créée automatiquement.

en: This class can be used like an object by creating an hidden instance on demand.
fr: Cette classe peut être utilisée comme un objet en créant une instance cachée à la demande.

en: This class does not exist.
fr: Cette classe n'existe pas.

en: This class inherits
fr: Cette classe hérite de

en: This class inherits &1
fr: Cette class hérite de &1

en: This class is &1.
fr: Cette classe est &1.

en: This class is &1 with the &2 keyword.
fr: Cette classe est &1 à l'aide du mot-clef &2.

en: This class is &1 with the FOR EACH keyword.
fr: Cette classe est &1 à l'aide du mot-clef FOR EACH.

en: This class is not creatable.
fr: Cette classe n'est pas instanciable.

en: This class is static.
fr: Cette classe est statique.

en: This class is virtual.
fr: Cette class est virtuelle.

en: This class reimplements
fr: Cette classe réimplémente

en: This class reimplements &1
fr: Cette class réimplémente &1

en: This component does not exist.
fr: Ce composant n'existe pas.

en: This component is deprecated.
fr: Ce composant est déprécié.

en: This component is hidden
fr: Ce composant est caché

en: This component is not stable yet.
fr: Ce composant n'est pas encore stable.

en: This component is required by:<p>&1
fr: Ce composant est requis par :<p>&1

en: This component is required by the following libraries:<p>&1
fr: Ce composant est requis par les bibliothèques suivantes :<p>&1

en: This component is required by the following library:<p>&1
fr: Ce composant est requis par la bibliothèque suivante : <p>&1

en: this directory
fr: ce répertoire

en: This expression cannot be a statement
fr: Cette expression ne peut être une instruction

en: This expression cannot be passed by reference
fr: Cette expression ne peut pas être passée par référence

en: This field is used in an index.
fr: Le champ est utilisé dans un index.

en: this file
fr: ce fichier

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
fr: Ce fichier existe déjà.
    
    Désirez-vous le remplacer ?

en: This file has not been modified since the last commit.
fr: Ce fichier est inchangé depuis la dernière publication.

en: This file is in conflict. You must resolve the conflict in order to use the file again.
fr: Ce fichier est en conflit. Vous devez résoudre ce conflit afin de pouvoir l'utiliser de nouveau.

en: This file is located inside the project.
fr: Le fichier est situé à l'intérieur du projet.

en: This file is locked, and will be deleted on the next commit.
fr: Le fichier est verrouillé, et sera supprimé à la prochaine publication.

en: This file is not versioned, and must be added to the repository.
fr: Le fichier n'est pas versionné, et doit être ajouté au référentiel.

en: This is a Gambas 1.0 project. Use Gambas 2 to convert it.
fr: Ceci est un projet Gambas 1.0. Utilisez Gambas 2 pour le convertir.

en: This is a Gambas 2.0 project.
    
    Do you want to convert it?
fr: Ceci est un projet Gambas 2.0.
    
    Désirez-vous le convertir ?

en: This is not a Gambas project.
fr: Ce n'est pas un projet Gambas.

en: This layout already exists.
fr: Cette disposition existe déjà.

en: This line and the following will be ignored
fr: Cette ligne et les suivantes seront ignorées

en: This menu is too deep !
fr: Ce menu est trop profond !

en: This month
fr: Ce mois-ci

en: This name already exists.
fr: Ce nom existe déjà.

en: This name contains a forbidden character:
fr: Ce nom contient un caractère interdit:

en: This name is already in use.
fr: Ce nom de contrôle est déjà utilisé.

en: This name is already in used.
fr: Ce nom est déjà utilisé.

en: This name is already used. Choose another one.
fr: Ce nom est déjà utilisé. Choisissez-en un autre.

en: This option will make the compiler claim a specific bytecode version.
    
    But it won't make the program automatically backward-compatible, and
    may lead to a crash if the program is run on an older version of the
    interpreter.
fr: Cette option force la version du bytecode générée par le compilateur.
    Mais elle ne rend pas le programme automatiquement rétro-compatible,
    et peut provoquer un plantage si le programme est exécuté sur une
    ancienne version de l'interpréteur.

en: This page does not exist.
fr: Cette page n'existe pas.

en: This page does not exist in that language.
fr: Cette page n'existe pas dans le langage courant.

en: This program is FREE SOFTWARE; you can redistribute it AND/OR modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation ; either version 2, or (at your option) any later version.<br><br>This program is distributed in the hope that it will be useful but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
fr: Ce programme est un LOGICIEL LIBRE; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la licence publique générale GNU publiée par la Free Software Foundation; soit la version 2, soit (à votre choix) toute version ultérieure.<br><br>Ce programme est distribué dans l’espoir qu’il sera utile, mais sans aucune garantie; sans même la garantie implicite de qualité marchande ou d’adéquation à un usage particulier. Pour plus de détails, consultez la licence publique générale GNU.

en: This program is published under the GNU General Public License.
fr: Ce programme est publié sous la « Licence Publique Générale GNU ».

en: This project already exists.
fr: Ce projet existe déjà.

en: This project does not exist.
fr: Ce projet n'existe pas.

en: This project has duplicated class files!
fr: Ce projet possède des fichiers classes dupliqués !

en: This project has no translation.
fr: Ce project ne possède pas de traductions.

en: This project includes compressed files.
fr: Ce projet contient des fichiers compressés.

en: This project is read-only.
fr: Le projet est en lecture seule.

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
fr: Il semble que ce projet soit déjà ouvert.
    
    Ouvrir le même projet deux fois peut provoquer des pertes de données.

en: This property is virtual: it is only implemented in the IDE, and has no existence at runtime.
fr: Cette propriété est virtuelle: elle est implémentée par l'environnement de développement uniquement, et n'a pas d'existence pendant l'exécution du programme.

en: This string must not be translated
fr: Cette chaîne ne doit pas être traduite

en: This symbol does not exist.
fr: Ce symbole n'existe pas.

en: This test suite already exists.
fr: Cette suite de tests existe déjà.

en: This trigger string is already in use.
fr: Cette chaîne de déclenchement est déjà utilisée.

en: This week
fr: Cette semaine

en: This wizard will generate a patch between an origin project and the current project.
fr: Cet assistant va générer un patch entre un projet d'origine et le projet courant.

en: Tiny
fr: Minuscule

en: Tip of the day #&1
fr: Astuce du jour n°&1

en: Tips of the day
fr: Astuces du jour

en: Title
fr: Titre

en: Title size
fr: Taille des titres

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Toggle breakpoint
fr: Basculer un point d'arrêt

en: Toggle grid
fr: Bascule l'affichage de la grille

en: Toggle information tooltip
fr: Basculer l'affichage des informations

en: Toggle preview
fr: Basculer l'affichage de l'aperçu

en: Tolerance
fr: Tolérance

en: Toolbar default size
fr: Taille par défaut des barre d'outils

en: Toolbox
fr: Boîte à outils

en: Tools
fr: Outils

en: Too many arguments
fr: Trop d'arguments

en: Too many arguments to &1()
fr: Trop d'arguments à &1()

en: Too many array declarations
fr: Trop de déclarations de tableaux

en: Too many constants
fr: Trop de constantes

en: Too many different classes used
fr: Trop de classes différentes utilisées

en: Too many dimensions
fr: Trop de dimensions

en: Too many dynamic variables
fr: Trop de variables dynamiques

en: Too many events
fr: Trop d'évènements

en: Too many expressions in CASE
fr: Trop d'expressions dans CASE

en: Too many external functions
fr: Trop de fonctions externes

en: Too many functions
fr: Trop de fonctions

en: Too many imbricated #If...#Endif
fr: Trop d'imbrications de #If...#Endif

en: Too many labels
fr: Trop d'étiquettes

en: Too many local variables
fr: Trop de variables locales

en: Too many nested control structures.
fr: Trop de structure de contrôles imbriquées

en: Too many property synonymous
fr: Trop de synonymes à la propriété

en: Too many simultaneous new strings
fr: Trop de créations simultanées de chaînes de caractères

en: Too many static variables
fr: Trop de variables statiques

en: Too many unknown symbols
fr: Trop de symboles inconnus

en: Too many values
fr: Trop de valeurs

en: Top align
fr: Aligner en haut

en: Total duration
fr: Durée totale

en: Traditional chinese (Taiwan)
fr: Chinois traditionnel (Taiwan)

en: Trailing backslash
fr: '\' en fin de chaîne

en: Transform into a ".gmail.txt" archive that fools GMail
fr: Transformer en une archive « *.gmail.txt » qui trompe GMail

en: Translate
fr: Traduire

en: Translated strings
fr: Chaînes traduites

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
fr: Les symboles de la chaîne traduite ne correspondent pas à ceux de la chaîne non traduite.

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation engine
fr: Moteur de traduction

en: Translation errors
fr: Erreurs de traduction

en: Translation files
fr: Fichiers de traduction

en: Transparency
fr: Transparence

en: Trigger string
fr: Chaîne de déclenchement

en: Turkish (Turkey)
fr: Turque (Turquie)

en: Two days ago
fr: Avant-hier

en: Type mismatch
fr: Type incorrect

en: Type mismatch.
fr: Type de données incorrect.

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
fr: Type incorrect: &1 attendu à la place de &2

en: Ubuntu distribution
fr: Distribution Ubuntu

en: Ubuntu repository
fr: Dépôt Ubuntu

en: Ukrainian (Ukrain)
fr: Ukrainien (Ukraine)

en: Unable to apply conversion
fr: Impossible d'appliquer la conversion

en: Unable to clear documentation cache.
fr: Impossible de vider le cache de la documentation.

en: Unable to compile the project.
fr: Impossible de compiler le projet.

en: Unable to compress file.
fr: Impossible de compresser le fichier.

en: Unable to connect to database.
fr: Impossible de se connecter à la base de données.

en: Unable to convert &1
fr: Impossible de convertir &1

en: Unable to copy executable to the remote server.
fr: Impossible de copier l'exécutable sur le serveur distant.

en: Unable to copy table.
fr: Impossible de copier la table.

en: Unable to create a new branch.
fr: Impossible de créer une nouvelle branche.

en: Unable to create AppImage.
fr: Impossible de créer l'AppImage.

en: Unable to create closure
fr: Impossible de créer la fermeture

en: Unable to create database.
fr: Impossible de créer la base de données.

en: Unable to create desktop shortcut.
fr: Imposible de créer le raccourci sur le bureau.

en: Unable to create directory.
fr: Impossible de créer le répertoire.

en: Unable to create source archive.
fr: Impossible de créer l'archive source.

en: Unable to create temporary directory
fr: Impossible de créer le répertoire temporaire

en: Unable to delete database.
fr: Impossible de supprimer la base de données.

en: Unable to download <b>&1</b>:
fr: Impossible de télécharger <b>&1</b> :

en: Unable to drop file into the project.
fr: Impossible de déposer le fichier à l'intérieur du projet.

en: Unable to export data.
fr: Impossible d'exporter les données.

en: Unable to find a web browser.
fr: Impossible de trouver un navigateur Internet.

en: Unable to find Gambas IDE executable in directory:
    
    &1
fr: Impossible de trouver l'exécutable de l'EDI Gambas dans le répertoire :
    
    &1

en: Unable to generate the patch.
fr: Impossible de générer le patch.

en: Unable to generate the remote debugger helper.
fr: Impossible de générer l'assistant de débogage distant.

en: Unable to get AppImageBuilder configuration from current system.
fr: Impossible de récupérer la configuration de AppImageBuilder à partir du système courant.

en: Unable to get file position
fr: Impossible de lire la position du fichier

en: Unable to get table fields.
fr: Impossible de récupérer les champs de la table.

en: Unable to initialize remote debugging.
fr: Impossible d'initialiser le débogage distant.

en: Unable to install <b>&1</b>:
fr: Impossible d'installer <b>&1</b> :

en: Unable to install documentation.
fr: Impossible d'installer la documentation.

en: Unable to install font.
fr: Impossible d'installer la police.

en: Unable to install icon theme.
fr: Impossible d'installer le thème d'icônes.

en: Unable to install source directory
fr: Impossible d'installer le répertoire source

en: Unable to list databases.
fr: Impossible de lister les bases de données.

en: Unable to load component.
fr: Impossible de charger le composant.

en: Unable to load file:
fr: Impossible de charger le fichier :

en: Unable to load profile file: &1
fr: Impossible de charger le fichier de profilage : &1

en: Unable to load table '&1'.
fr: Impossible de charger la table « &1 ».

en: Unable to load test suites.
fr: Impossible de charger les suites de tests.

en: Unable to load theme file.
fr: Impossible charger le fichier de thème.

en: Unable to make executable.
fr: Impossible de générer l'exécutable.

en: Unable to modify your vote.
fr: Impossible de modifier votre vote.

en: Unable to open connection.
fr: Impossible d'ouvrir la connexion.

en: Unable to paste text.
fr: Impossible de coller le texte.

en: Unable to prepare function description
fr: Impossible de préparer la description de la fonction

en: Unable to publish project.
fr: Impossible de publier le projet.

en: Unable to push the project.
fr: Impossible d'envoyer le projet.

en: Unable to read component description file.
fr: Impossible de lire le fichier de description du composant.

en: Unable to read tip of the day !
fr: Impossible de lire l'astuce du jour !

en: Unable to register user.
fr: Impossible d'enregistrer l'utilisateur.

en: Unable to remove <b>&1</b>:
fr: Impossible de supprimer <b>&1</b> :

en: Unable to rename '&1'
fr: Impossible de renommer « &1 »

en: Unable to resolve the conflict.
fr: Impossible de résoudre le conflit.

en: Unable to retrieve password.
fr: Impossible de récupérer le mot de passe.

en: Unable to run query.
fr: Impossible d'exécuter la requête.

en: Unable to run terminal.
fr: Impossible de démarrer le terminal.

en: Unable to save file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier.

en: Unable to save password.
fr: Impossible d'enregistrer le mot de passe.

en: Unable to save profile.
fr: Impossible d'enregistrer le profilage.

en: Unable to save test suites.
fr: Impossible d'enregistrer les suites de tests.

en: Unable to save the project.
fr: Impossible d'enregistrer le projet.

en: Unable to send bug report.
fr: Impossible d'envoyer le rapport d'erreur.

en: Unable to send project by mail.
fr: Impossible d'envoyer le projet par courriel.

en: Unable to start debugger.
fr: Impossible de démarrer le débogueur.

en: Unable to start extern debugging.
fr: Impossible de démarrer le débogage externe.

en: Unable to start project.
fr: Impossible de démarrer le projet.

en: Unable to switch to branch `&1`.
fr: Impossible de basculer sur la branche `&1`.

en: Unable to uncompress documentation.
fr: Impossible de décompresser la documentation.

en: Unable to uncompress source archive.
fr: Impossible de décompresser l'archive source.

en: Unable to uninstall <b>&1</b>:
fr: Impossible de désinstaller <b>&1</b> :

en: Unable to uninstall software:
fr: Impossible de désinstaller le logiciel :

en: Unable to update forms.
fr: Impossible de mettre à-jour les formulaires.

en: Unable to update project from repository.
fr: Impossible de mettre à-jour le projet à partir du dépôt.

en: Unable to upgrade to <b>&1</b>:
fr: Impossible de mettre à-jour vers <b>&1</b> :

en: Uncomment
fr: Retirer les commentaires

en: Uncompress all
fr: Tout décompresser

en: Underline
fr: Souligné

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo changes
fr: Annuler les changements

en: Undock console
fr: Console flottante

en: Undo synchronization
fr: Annuler la synchronisation

en: Unexpected &1
fr: &1 inattendu

en: Unexpected end of line
fr: Fin de ligne inattendue

en: Unexpected string
fr: Chaîne de caractères inattendue

en: Unindent
fr: Désindenter

en: uninitialized global variable: &1
fr: variable globale non initialisée: &1

en: uninitialized variable: &1
fr: variable non initialisée: &1

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Unit tests
fr: Tests unitaires

en: Unit tests component
fr: Réalisation de tests unitaires

en: Unknown
fr: Inconnu

en: unknown
fr: inconnu

en: Unknown class '&1'
fr: Classe '&1' inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: Unknown file extension
fr: Extension de fichier inconnue

en: Unknown format
fr: Format inconnu

en: Unknown identifier: &1
fr: Identificateur inconnu: &1

en: Unknown operator
fr: Opérateur inconnu

en: Unknown symbol
fr: Symbole inconnu

en: Unknown symbol '&2' in class '&1'
fr: Symbole '&2' inconnu dans la classe '&1'

en: Unknown user or group
fr: Utilisateur ou groupe inconnu

en: Unknow stream size
fr: Taille de flux inconnue

en: unlimited
fr: illimité

en: Unselect all
fr: Déselectionner tout

en: Unselect all tests
fr: Déselectionner tous les tests

en: Unsupported datatype
fr: Type de donnée non supporté

en: Unsupported source archive format.
fr: Format d'archive source non supporté.

en: Unsupported string conversion
fr: Conversion de chaîne de caractères non supportée

en: Untranslated strings
fr: Chaînes non traduites

en: unused argument: &1
fr: argument inutilisé : &1

en: unused extern function: &1
fr: fonction externe inutilisée : &1

en: unused function: &1
fr: fonction inutilisée : &1

en: unused global variable: &1
fr: variable globale inutilisée : &1

en: unused variable: &1
fr: variable inutilisée : &1

en: Up
fr: Monter

en: Update all forms
fr: Mettre à-jour tous les formulaires

en: Update identity
fr: Mettre à-jour l'identité

en: Update project directory icon.
fr: Mise à-jour de l'icône du répertoire du projet.

en: Upgrade
fr: Mettre à-jour

en: Upload a new screenshot taken from the clipboard
fr: Envoyer une nouvelle capture d'écran récupérée depuis le presse-papiers

en: Upload a new screenshot taken from the following file:
fr: Envoyer une nouvelle capture d'écran récupérée depuis le fichier suivant :

en: Upper case
fr: Majuscules

en: URI list
fr: Liste d'URIs

en: Usage:
fr: Utilisation :

en: Use a fixed font
fr: Utiliser une police non proportionnelle

en: Use embedded HTTP server
fr: Utiliser le serveur HTTP embarqué

en: Use hexadecimal
fr: Utiliser l'hexadécimal

en: Useless LOCK
fr: LOCK inutile

en: Use offline documentation
fr: Utiliser la documentation hors-ligne

en: User
fr: Utilisateur

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: Use system charset
fr: Utiliser le jeu de caractères du système

en: Use terminal emulator
fr: Utiliser un émulateur de terminal

en: Use this project
fr: Utiliser ce projet

en: Use utility windows
fr: Utiliser des fenêtres utilitaires

en: Utility component
fr: Routines utilitaires

en: Valencian (Valencian Community, Spain)
fr: Valencien (Communauté Valencienne, Espagne)

en: Value
fr: Valeur

en: variable prefix does not match its datatype: &1
fr: le préfixe de la variable ne correspond pas à son type : &1

en: VarPtr() argument must be a dynamic, a static or a local variable
fr: L'argument de VarPtr() doit être une variable dynamique, une variable statique ou bien une variable locale

en: Vendor
fr: Fournisseur

en: Vendor name
fr: Nom du fournisseur

en: Vendor prefix
fr: Prefixe du fournisseur

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verify the translation
fr: Vérifier la traduction

en: Version conflict
fr: Conflit de version

en: Version control
fr: Suivi de version

en: Vertical flip
fr: Miroir vertical

en: Vertical split
fr: Séparation verticale

en: Video
fr: Vidéo

en: Video capture
fr: Capture vidéo

en: video files
fr: fichiers vidéos

en: Vietnamese (Vietnam)
fr: Vietnamien (Viet-nâm)

en: View
fr: Affichage

en: Visual
fr: Visuel

en: Visual Basic compatibility
fr: Compatibilité avec Visual Basic

en: Void identifier
fr: Identificateur vide

en: Void key
fr: Clef vide

en: Vote
fr: Voter

en: Waiting for debugger
fr: En attente du débogueur

en: Waiting for extern process
fr: En attente du processus externe

en: Wallon (Belgium)
fr: Wallon (Belgique)

en: WARNING! Library not found.
fr: ATTENTION ! Bibliothèque introuvable.

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Watch
fr: Surveiller

en: Watch expression
fr: Surveiller des expressions

en: Web application development
fr: Développement d'applications Web

en: Web application development using processes as session
fr: Développement d'applications Web utilisant des processus comme sessions

en: Web applications tools
fr: Outils pour les applications Web

en: Web applications utility component
fr: Routines utilitaires pour les applications Web

en: Web development
fr: Développement Web

en: Web feed parser and generator
fr: Générateur et analyseur de flux web

en: WebForm
fr: Formulaire Web

en: WebForms
fr: Formulaires Web

en: WebPage
fr: Page Web

en: WebPages
fr: Pages Web

en: Web site
fr: Site web

en: Welcome to Gambas 3
fr: Bienvenue dans Gambas 3

en: Welsh (United Kingdom)
fr: Gallois (Royaume-Uni)

en: Width
fr: Largeur

en: With &1
fr: Avec &1

en: Words only
fr: Mots seulements

en: write
fr: écriture

en: write-only
fr: écriture seule

en: Write error
fr: Erreur d'écriture

en: X-Window library support
fr: Support de la bibliothèque X-Window

en: XML-RPC protocol
fr: Protocole XML-RPC

en: XML management
fr: Gestion du XML

en: XML tools
fr: Outils XML

en: XML tools based on libxml
fr: Outils XML basés sur la bibliothèque libxml

en: XSLT tools based on libxslt and libxml
fr: Outils XSLT basés sur libxslt et libxml

en: Yes
fr: Oui

en: Yesterday
fr: Hier

en: yesterday
fr: hier

en: You are going to cancel your changes!
fr: Tous les changements vont être annulés !

en: You cannot publish a software whose version is "0.0".
fr: Vous ne pouvez publier un logiciel dont la version est "0.0".

en: You have been successfully registered.
    
    You will receive a confirmation e-mail soon.
fr: Vous avez été enregistré avec succès.
    
    Vous recevrez un courriel de confirmation bientôt.

en: You must define a startup class or form!
fr: Vous devez définir une classe ou un formulaire de démarrage !

en: You need to restart the application to see your changes.
fr: Vous devez redémarrer l'application pour que vos changements prennent effet.

en: zlib compression driver
fr: Pilote de compression zlib

en: Zoom (browser excepted)
fr: Zoom (sauf le navigateur)

en: Zoom fit
fr: Zoom ajusté

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: zstd compression driver
fr: Pilote de compression zstd
