gambas3 3.14.90 - en to ru translation catalogue (1837 entries)

en: Integrated Development Environment for Gambas
ru: Интегрированная среда разработки для Gambas

en: Define bookmark
ru: Обозначить закладку

en: Clear all bookmarks
ru: Очистить все закладки

en: Previous bookmark
ru: Предыдущая закладка

en: Next bookmark
ru: Следующая закладка

en: Static properties
ru: Статические свойства

en: Static variables
ru: Статические переменные

en: Static methods
ru: Статические методы

en: Constants
ru: Константы

en: Properties
ru: Свойства

en: Variables
ru: Переменные

en: Methods
ru: Методы

en: Events
ru: События

en: This class reimplements &1
ru: Этот класс реализуем повторно &1

en: This class inherits &1
ru: Этот класс наследует &1

en: in &1
ru: в &1

en: This class can be used like an object by creating an hidden instance on demand.
ru: Этот класс может быть использован как объект при создании скрытого экземпляра по требованию.

en: This class is &1.
ru: Этот класс &1.

en: creatable
ru: создаваемый

en: This class is static.
ru: Этот класс статический.

en: This class is not creatable.
ru: Этот класс несоздаваемый.

en: This class can be used as a &1.
ru: Этот класс может быть использован как &1.

en: function
ru: функция

en: This class acts like a &1 / &2 array.
ru: Этот класс представлен как &1 / &2 массив.

en: read
ru: чтение

en: write
ru: запись

en: This class acts like a &1 array.
ru: Этот класс представлен как &1 массив.

en: write-only
ru: только для записи

en: read-only
ru: только для чтения

en: This class is &1 with the FOR EACH keyword.
ru: Этот класс &1 существует для ключевого слова FOR EACH.

en: enumerable
ru: перечисляемый

en: This class reimplements
ru: Этот класс реализуем повторно

en: This class inherits
ru: Этот класс наследуемый

en: This class is virtual.
ru: Этот класс виртуальный.

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
ru: Этот класс может быть использован как объект при создании скрытого экземпляра по требованию.

en: static function
ru: статическая функция

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
ru: Этот класс представлен как &1 / &2 статический массив.

en: This class acts like a &1 static array.
ru: Этот класс представлен как &1 статический массив.

en: This class is &1 with the &2 keyword.
ru: Этот класс &1 с ключевым словом &2.

en: statically enumerable
ru: статически перечисляемый

en: Loading information on component &1...
ru: Загрузка информации в компонент &1...

en: Classes
ru: Классы

en: Class
ru: Класс

en: Description
ru: Описание

en: This component is not stable yet.
ru: Этот компонент ещё нестабилен.

en: This component is deprecated.
ru: Этот компонент устарел.

en: Author
ru: Автор

en: Authors
ru: Авторы

en: Implements
ru: Реализации

en: Requires
ru: Требования

en: Excludes
ru: Исключения

en: Internal native classes
ru: Родной внутренний класс

en: Program arguments parser
ru: Анализатор аргументов программы

en: Cairo graphic library
ru: Графическая библиотека Cairo

en: Chart drawing
ru: Рисование диаграмм

en: Polygon management based on Clipper library
ru: Оперирование многоугольниками на основе библиотеки Clipper

en: Complex numbers management
ru: Оперирование комплексными числами

en: Compression & decompression
ru: Сжатие и распаковка

en: bzlib2 compression driver
ru: драйвер сжатия bzlib2

en: zlib compression driver
ru: драйвер сжатия zlib

en: MD5/DES/SHA crypting
ru: MD5/DES/SHA шифрование

en: More data containers
ru: Больше контейнеров данных

en: Database access
ru: Доступ к БД

en: Data bound controls
ru: Элементы управления границами данных

en: MySQL database driver
ru: Драйвер базы данных MySQL

en: ODBC database driver
ru: Драйвер базы данных ODBC

en: PostgreSQL database driver
ru: Драйвер базы данных PostgreSQL

en: SQLite 2 database driver
ru: Драйвер базы данных SQLite 2

en: SQLite 3 database driver
ru: Драйвер базы данных SQLite 3

en: Application debugger helper
ru: Помощник отладки приложения

en: Desktop management component
ru: Компонент управления рабочего стола

en: X-Window library support
ru: Поддержка библиотеки X-Window

en: Gnome keyring support for desktop management component
ru: Поддержка Gnome keyring для компонента управления рабочего стола

en: D-Bus interface
ru: Интерфейс D-Bus

en: Expression evaluator
ru: Вычислитель выражений

en: Syntax highlighter routines
ru: Подпрограммы подсветки синтаксиса

en: More controls for graphical components
ru: Больше элементов управления для графических компонентов

en: Enhanced standard dialogs
ru: Расширенные стандартные диалоги

en: Text editor with syntax highlighting
ru: Текстовый редактор с подсветкой синтаксиса

en: Multi Document Interface
ru: Многооконный интерфейс

en: Generic preview and print form
ru: Общий предпросмотр и форма печати

en: Default icon theme
ru: Тема значков по умолчанию

en: Terminal emulator
ru: Эмулятор терминала

en: GNU Multiple Precision Arithmetic Library
ru: Многофункциональная арифметическая библиотека GNU

en: GNU Scientific Library
ru: Научная библиотека GNU

en: GTK+2 toolkit
ru: GTK+2 инструментарий

en: OpenGL with GTK+ toolkit
ru: OpenGL и GTK+ инструментарий

en: GTK+3 toolkit
ru: GTK+3 инструментарий

en: QT/GTK+ switcher component
ru: Переключатель компонентов QT/GTK+

en: OpenGL with QT/GTK+ switcher component
ru: Переключатель компонентов OpenGL и QT/GTK+

en: QT4/QT5 switcher component
ru: Переключатель компонентов QT4/QT5

en: QT4/QT5 OpenGL switcher component
ru: Переключатель компонентов QT4/QT5 OpenGL

en: QT4/QT5 WebKit switcher component
ru: Переключатель компонентов QT4/QT5 WebKit

en: System tray icon management component
ru: Компонент управления значками в системном трее

en: Embedded HTTP server
ru: Встроенный HTTP-сервер

en: Image management
ru: Управление изображениями

en: Image filtering component
ru: Компонент фильтрации изображений

en: Image routines from the Imlib2 library
ru: Процедуры для изображений из библиотеки Imlib2

en: Image loading and saving
ru: Загрузка и сохранение изображений

en: Filesystem events monitoring
ru: Мониторинг событий файловой системы

en: XML tools based on libxml
ru: Инструменты XML на основе libxml

en: Flexible logging system
ru: Гибкая система залогинивания

en: Online map viewer
ru: Онлайн просмотрщик карт

en: Gambas Markdown markup syntax
ru: Синтаксис разметки Markdown Gambas

en: GStreamer multimedia component
ru: Мультимедийный компонент GStreamer

en: Multimedia controls
ru: Элементы управления мультимедиа

en: Memcached client
ru: Клиент в кэше памяти

en: MIME format management based on GMime library
ru: Формат управления MIME, основанный на библиотеке GMime

en: MySQL specific routines
ru: Специальные процедуры MySQL

en: NCurses library
ru: Библиотека NCurses

en: Network programming
ru: Сетевое программирование

en: Network high-level protocols management
ru: Управление высокоуровневыми сетевыми протоколами

en: POP3 client
ru: POP3 клиент

en: SMTP client
ru: SMTP клиент

en: OpenAL 3D audio library
ru: 3D аудио библиотека OpenAL

en: 3D programming with OpenGL
ru: 3D программирование с OpenGL

en: OpenGL utility component
ru: Сервисный компонент OpenGL

en: OpenGL shaders management
ru: Управление шейдерами OpenGL

en: Simple OpenGL game engine based on MD2 format
ru: Простой игровой движок OpenGL, основанный на формате MD2

en: OpenSSL library routines
ru: Подпрограммы библиотеки OpenSSL

en: GNU command option parser
ru: Анализатор параметров команды GNU

en: Perl-compatible Regular Expression Matching
ru: Согласование с Perl-совместимыми регулярными выражениями

en: PDF renderer based on Poppler library
ru: Рендер PDF на основе библиотеки Poppler

en: QT4 toolkit
ru: QT4 инструментарий

en: QT4 toolkit extension
ru: Расширение инструментария QT4

en: QT4 WebKit component
ru: Компонент QT4 WebKit

en: OpenGL with QT4 toolkit
ru: OpenGL и QT4 инструментарий

en: QT5 toolkit
ru: QT5 инструментарий

en: QT5 WebKit component
ru: Компонент QT5 WebKit

en: OpenGL with QT5 toolkit
ru: OpenGL и QT5 инструментарий

en: QT5 toolkit extension
ru: Расширение инструментария QT5

en: Report designer
ru: Дизайнер отчётов

en: Scanner management library based on SANE
ru: Библиотека управления сканером на основе SANE

en: SDL library
ru: Библиотека SDL

en: SDL sound & CD-ROM management
ru: Звук SDL и управление CD-ROM

en: SDL2 component
ru: Компонент SDL2

en: SDL2 audio component
ru: Аудио компонент SDL2

en: Application settings management
ru: Управление настройками приложений

en: Signals management
ru: Управление сигналами

en: Terminal management
ru: Управление терминалом

en: Graphical terminal applications development
ru: Разработка графических терминальных приложений

en: Utility component
ru: Сервисный компонент

en: Web applications utility component
ru: Сервисный компонент веб-приложений

en: Video capture
ru: Захват видео

en: Visual Basic compatibility
ru: Совместимость с Visual Basic

en: XML tools
ru: Инструменты XML

en: HTML generator
ru: Генератор HTML

en: XML-RPC protocol
ru: Протокол XML-RPC

en: XSLT tools based on libxslt and libxml
ru: XSLT инструменты на основе LibXSLT и LibXML

en: Web applications tools
ru: Инструменты веб-приложений

en: Web feed parser and generator
ru: Веб анализатор каналов и генератор

en: Web application development
ru: Разработка веб-приложений

en: Graphical form management
ru: Управление графическими формами

en: Event loop management
ru: Управление циклом событий

en: OpenGL display
ru: Дисплей OpenGL

en: Complex numbers
ru: Комплексные числа

en: XML management
ru: Управление XML

en: Insert color
ru: Вставить цвет

en: Insert today's date
ru: Вставить сегодняшнюю дату

en: Location
ru: Расположение

en: WARNING! Library not found.
ru: ВНИМАНИЕ! Библиотека не найдена.

en: Provides
ru: Предоставляет

en: Form
ru: Форма

en: Forms
ru: Формы

en: Gambas forms
ru: Формы Gambas

en: Gambas web pages
ru: Веб-страницы Gambas

en: WebPage
ru: Веб-страница

en: WebPages
ru: Веб-страницы

en: Gambas reports
ru: Отчёты Gambas

en: Report
ru: Отчёт

en: Reports
ru: Отчёты

en: Gambas web forms
ru: Веб-формы Gambas

en: WebForm
ru: Веб-форма

en: WebForms
ru: Веб-формы

en: Gambas terminal forms
ru: Терминальные формы Gambas

en: TermForm
ru: Терминальная форма

en: TermForms
ru: Терминальные формы

en: Evaluator
ru: Вычислитель

en: Event loop
ru: Цикл событий

en: Examples are stored on the Gambas farm server. Click &1 to access the farm server and download them...
ru: Примеры хранятся на сервере фермы Gambas. Нажмите &1, чтобы получить доступ к серверу фермы и загрузить их...

en: here
ru: здесь

en: IDE extensions
ru: Расширения IDE

en: Cancel
ru: Отмена

en: Do you really want to uninstall this software?
ru: Вы действительно хотите деинсталлировать это ПО?

en: Uninstall
ru: Деинсталлировать

en: Unable to uninstall software:
ru: Невозможно деинсталлировать ПО:

en: The software has been successfully uninstalled.
ru: ПО было успешно деинсталлировано.

en: Files
ru: Файлы

en: Project
ru: Проект

en: Sources
ru: Исходники

en: Connections
ru: Соединения

en: Public
ru: Общедоступный

en: Data
ru: Данные

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Two days ago
ru: Два дня назад

en: This week
ru: На этой неделе

en: This month
ru: В этом месяце

en: Download cancelled
ru: Загрузка отменена

en: The checksum of the downloaded package is invalid.
ru: Контрольная сумма загруженного пакета недействительна.

en: Unable to uncompress source archive.
ru: Невозможно распаковать архив исходников.

en: Abort
ru: Прервать

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: The following components are required:
ru: Требуются следующие компоненты:

en: Unable to compile the project.
ru: Невозможно скомпилировать проект.

en: Unable to make executable.
ru: Невозможно создать исполняемый файл.

en: Unable to install source directory
ru: Невозможно установить директорию исходников

en: yesterday
ru: вчера

en: &1 days ago
ru: &1 дней назад

en: last week
ru: на прошлой неделе

en: &1 weeks ago
ru: &1 недель назад

en: last month
ru: в прошлом месяце

en: &1 months ago
ru: &1 месяцев назад

en: last year
ru: в прошлом году

en: on &1
ru: в &1

en: Unable to push the project.
ru: Невозможно протолкнуть проект.

en: Local root path
ru: Локальный корневой путь

en: Last commit
ru: Последний коммит

en: Last commit author
ru: Автор последнего коммита

en: Last commit date
ru: Дата последнего коммита

en: Current branch
ru: Текущая ветвь

en: Origin
ru: Оригинал

en: The current branch is up to date.
ru: Текущая ветвь актуальна.

en: One file to commit in the current branch.
ru: Один файл для коммита в текущей ветви.

en: &1 files to commit in the current branch.
ru: &1 файлов для коммита в текущей ветви.

en: None in the current project.
ru: Нет ничего в текущем проекте.

en: One in the current project.
ru: Один в текущем проекте.

en: &1 in the current project.
ru: &1 в текущем проекте.

en: Status
ru: Статус

en: Remote repository URL
ru: URL удалённого репозитория

en: A new Git repository will be created for this project.
ru: Для этого проекта будет создан новый Git-репозиторий.

en: OK
ru: ОК

en: Solve conflict.
ru: Разрешить конфликт.

en: Date
ru: Дата

en: Revision
ru: Ревизия

en: Remote revision
ru: Удалённая ревизия

en: Remote last commit author
ru: Автор последнего удалённого коммита

en: Remote last commit date
ru: Дата последнего удалённого коммита

en: The Gambas font is published under the SIL Open Font License.
ru: Шрифты Gambas используются в соответствии с лицензией SIL Open Font.

en: This program is published under the GNU General Public License.
ru: Данная программа опубликована под лицензией GNU General Public License.

en: first
ru: первый

en: second
ru: второй

en: third
ru: третий

en: in &1:&2.
ru: в &1:&2.

en: The program has been interrupted by CTRL+C.
ru: Программа была прервана по CTRL+C.

en: The program has been terminated.
ru: Программа была прекращена.

en: The program has returned
    the value: &1
ru: Программа возвратила
    значение: &1

en: Output terminal
ru: Выходной терминал

en: No terminal emulator found.
ru: Эмулятор терминала не найден.

en: License
ru: Лицензия

en: Financial support
ru: Финансовая поддержка

en: About Gambas
ru: О Gambas

en: This program is FREE SOFTWARE; you can redistribute it AND/OR modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation ; either version 2, or (at your option) any later version.<br><br>This program is distributed in the hope that it will be useful but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
ru: Эта программа ― свободное программное обеспечение. Вы можете распространять или изменять её при условиях соответствия GNU General Public License, опубликованной Free Software Foundation; либо версии 2 лицензии, либо (на ваше усмотрение) любой более поздней версии.<br><br>Эта программа распространяется в надежде, что она будет полезной, но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; даже без подразумеваемых гарантий КОММЕРЧЕСКОЙ ЦЕННОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНЫХ ЦЕЛЕЙ. Смотрите GNU General Public License для более подробной информации.

en: Reset
ru: Сброс

en: Run
ru: Запуск

en: Close
ru: Закрыть

en: Select a color
ru: Выбрать цвет

en: System
ru: Система

en: Free
ru: Свободно

en: Not finished but stable
ru: Не закончен, но стабилен

en: Experimental
ru: Экспериментально

en: Stable
ru: Стабильный

en: Deprecated
ru: Устаревшее

en: This component is required by the following library:<p>&1
ru: Этот компонент необходим для библиотеки: <p>&1

en: This component is required by the following libraries:<p>&1
ru: Этот компонент необходим для библиотек: <p>&1

en: This component is required by:<p>&1
ru: Этот компонент необходим для: <p>&1

en: Keep
ru: Хранить

en: Remove all
ru: Удалить все

en: These components are incompatible:<br>&1.
ru: Этот компонент несовместим:<br>&1.

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
ru: Компоненту &1 нужен один из следующих компонентов:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
ru: Компоненту &1 нужен компонент &2.

en: Select a component
ru: Выбрать компонент

en: Show deprecated components
ru: Показать устаревшие компоненты

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Zoom in
ru: Увеличить

en: Zoom out
ru: Уменьшить

en: No zoom
ru: Нет масштаба

en: &Edit
ru: &Редактировать

en: This file is in conflict. You must resolve the conflict in order to use the file again.
ru: Этот файл конфликтует.
    Вы должны устранить конфликт перед использованием файла снова.

en: Unable to load file:
ru: Невозможно загрузить файл:

en: Text
ru: Текст

en: Image
ru: Изображение

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
ru: Файл был изменён.
    Вы действительно хотите закрыть диалоговое окно?

en: Some conflicts are not yet resolved.
ru: Некоторые конфликты ещё не разрешены.

en: Unable to resolve the conflict.
ru: Невозможно разрешить конфликт.

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
ru: Файл был изменён. 
    Вы действительно хотите открыть другой файл?

en: Conflict files
ru: Конфликтующие файлы

en: Version conflict
ru: Конфликт версий

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Undo
ru: Откатить

en: Redo
ru: Вернуть

en: Indent
ru: Отступ

en: Unindent
ru: Отменить отступ

en: Open
ru: Открыть

en: Save
ru: Сохранить

en: Solve
ru: Решить

en: (Declarations)
ru: (Объявления)

en: There are still conflicts in this file.
ru: В этом файле всё ещё есть конфликты.

en: Advanced
ru: Расширенный

en: Upper case
ru: Верхний регистр

en: Lower case
ru: Нижний регистр

en: Comment
ru: Комментарий

en: Uncomment
ru: Без комментария

en: Paste special
ru: Специальная вставка

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Go to line
ru: Перейти к строке

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Find next
ru: Найти следующее

en: Find previous
ru: Найти предыдущее

en: View
ru: Просмотр

en: Automatic word wrap
ru: Автоматический перенос слов

en: Indent with tab
ru: Отступ для табуляции

en: No split
ru: Не разбивать

en: Horizontal split
ru: Горизонтальный разрыв

en: Vertical split
ru: Вертикальный разрыв

en: End of line
ru: Конец строки

en: Open code
ru: Открыть код

en: Paste as string
ru: Вставить как строку

en: Paste as multi-line string
ru: Вставить как многострочную строку

en: Paste as comments
ru: Вставить как комментарий

en: Text editor
ru: Текстовой редактор

en: Code
ru: Код

en: Conflict solved
ru: Конфликт разрешён

en: Previous conflict
ru: Предыдущий конфликт

en: Next conflict
ru: Следующий конфликт

en: Keep my changes
ru: Сохранить мои изменения

en: Take their changes
ru: Принять их изменения

en: Keep all my changes
ru: Сохранить все мои изменения

en: Take all their changes
ru: Принять все их изменения

en: Name
ru: Имя

en: Type
ru: Тип

en: Length
ru: Длина

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Collation
ru: Упорядочение

en: Index
ru: Индекс

en: Unique
ru: Уникальный

en: Field
ru: Поле

en: SQL requests
ru: SQL запросы

en: Unable to connect to database.
ru: Невозможно соединиться с базой данных.

en: Do not save
ru: Не сохранять

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
ru: Таблица '&1' была изменена. Вы хотите сохранить её?

en: No record
ru: Нет записей

en: One record
ru: Одна запись

en: &1 records
ru: &1 записей

en: Unable to load table '&1'.
ru: Невозможно загрузить таблицу '&1'.

en: Unable to run query.
ru: Невозможно выполнить запрос.

en: &1 s
ru: &1 с

en: unlimited
ru: неограничено

en: Blob
ru: Блоб

en: Boolean
ru: Булевый

en: Float
ru: Плавающий

en: Integer
ru: Целое число

en: Long
ru: Длинный

en: Serial
ru: Последовательный

en: String
ru: Строка

en: This name is already in used.
ru: Это имя уже используется.

en: Please enter a number.
ru: Пожалуйста, введите число.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
ru: Длина должна быть больше чем 1, но и меньше, чем 255.

en: Type mismatch.
ru: Несоответствие типов.

en: This name already exists.
ru: Это имя уже существует.

en: This field is used in an index.
ru: Это поле используется в качестве индекса.

en: The table '&1' has no primary key.
ru: В таблице '&1' отсутствует первичный ключ.

en: Cannot write table '&1'.
ru: Невозможно записать таблицу '&1'.

en: Do you really want to delete table '&1'?
ru: Вы действительно хотите удалить таблицу '&1'?

en: Cannot delete table '&1'.
ru: Невозможно удалить таблицу '&1'.

en: Do you really want to remove the selected rows?
ru: Вы действительно хотите удалить выбранные строки?

en: Do you really want to remove this query?
ru: Вы действительно хотите удалить этот запрос?

en: Connection editor
ru: Редактор соединений

en: Show system tables
ru: Показать системные таблицы

en: New table
ru: Новая таблица

en: Delete table
ru: Удалить таблицу

en: Remove
ru: Удалить

en: Rename table
ru: Переименовать таблицу

en: Rename
ru: Переименовать

en: Copy table
ru: Копировать таблицу

en: Paste table
ru: Вставить таблицу

en: Import text file
ru: Импортировать текстовый файл

en: Import
ru: Импорт

en: Fields
ru: Поля

en: Add
ru: Добавить

en: Down
ru: Вниз

en: Up
ru: Вверх

en: Copy field list
ru: Копировать список полей

en: Indexes
ru: Индексы

en: New index
ru: Новый индекс

en: Run query
ru: Выполнить запрос

en: New query
ru: Новый запрос

en: New
ru: Новый

en: Remove query
ru: Удалить запрос

en: Clear
ru: Очистить

en: Edit
ru: Редактировать

en: Export to CSV file
ru: Экспортировать в CSV файл

en: Export
ru: Экспорт

en: Delete
ru: Удалить

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Unselect all
ru: Отменить выбор всего

en: Gambas 3 project conversion
ru: Конвертирование проекта Gambas 3

en: The '&1' command has failed.
ru: Команда '&1' не удалась.

en: Unable to send bug report.
ru: Невозможно отправить отчёт об ошибке.

en: The program has stopped unexpectedly!
ru: Программа неожиданно остановилась!

en: Please describe how to reproduce the crash here.
ru: Пожалуйста, опишите здесь как воспроизвести сбой.

en: Gambas interpreter crash
ru: Сбой интерпретатора Gambas

en: Send a bug report by mail
ru: Отправить сообщение об ошибке по почте

en: Don't join the project to the mail
ru: Не присоединять проект к почте

en: (No parent)
ru: (Нет родителя)

en: Cannot add file.
ru: Невозможно добавить файл.

en: New file
ru: Новый файл

en: Options
ru: Опции

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Dialog box management
ru: Управление диалоговыми окнами

en: Parent class
ru: Родительский класс

en: Exported
ru: Экспортировано

en: Automatic instance
ru: Автоматический экземпляр

en: Not creatable
ru: Несоздаваемый

en: Automatic extension
ru: Автоматическое расширение

en: Project checkout has failed.
ru: Проверка проекта завершилась неудачей.

en: Cannot create project!
ru: Невозможно создать проект!

en: Please choose a template
ru: Пожалуйста, выберите шаблон

en: Please enter the location of the repository.
ru: Пожалуйста, введите местоположение репозитория.

en: New project
ru: Новый проект

en: Project type
ru: Тип проекта

en: Parent directory
ru: Родительская директория

en: Project details
ru: Детали проекта

en: Project name
ru: Имя проекта

en: The project name is the name of the project directory.
ru: Имя проекта это имя директории проекта.

en: The project final directory is :
ru: Окончательной директорией проекта является:

en: Project title
ru: Заголовок проекта

en: The project title is the true name of the application.
ru: Заголовок проекта является истинным именем приложения.

en: Project is translatable
ru: Проект является переводимым

en: Open in another window
ru: Открыть другое окно

en: Repository
ru: Репозиторий

en: The project repository is directly sent to the 'svn checkout' command.
ru: Репозиторий проекта напрямую отправляется команде 'svn checkout'.

en: Debugging
ru: Отладка

en: Console
ru: Консоль

en: Breakpoints
ru: Точки останова

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Version control
ru: Контроль версий

en: Search result
ru: Результат поиска

en: not available
ru: не доступно

en: Value
ru: Значение

en: Key
ru: Ключ

en: Symbol
ru: Символ

en: Watch
ru: Следить

en: Print to console
ru: Печатать в консоль

en: Show all symbols
ru: Показать все символы

en: No element
ru: Нет элемента

en: Line
ru: Строка

en: Function
ru: Функция

en: File
ru: Файл

en: Col.
ru: Кол.

en: Message
ru: Сообщение

en: native code
ru: родной код

en: Watch expressions
ru: Следить за выражениями

en: Do you want to clear the expression list ?
ru: Вы действительно хотите очистить список выражений?

en: File not loaded
ru: Файл не загружен

en: Current object
ru: Текущий объект

en: Local variables
ru: Локальные переменные

en: Debug
ru: Отладка

en: Remove current expression
ru: Удалить текущее выражение

en: Add expression
ru: Добавить выражение

en: Remove breakpoint
ru: Удалить точку останова

en: Disable breakpoint
ru: Отключить точку останова

en: Disable
ru: Выключить

en: Enable breakpoint
ru: Включить точку останова

en: Enable
ru: Включить

en: Remove all breakpoints
ru: Удалить все точки останова

en: Tasks
ru: Задачи

en: Clear console
ru: Очистить консоль

en: Commit
ru: Коммитить

en: Synchronize
ru: Синхронизировать

en: Revert all changes
ru: Обратить все изменения

en: Add everything to repository
ru: Добавить все в репозиторий

en: Cancel current search
ru: Отменить текущий поиск

en: Show search window
ru: Показать окно поиска

en: Search again
ru: Возобновить поиск

en: Search string cannot be found.
ru: Искомая строка не может быть найдена.

en: Format code
ru: Формат кода

en: Sort procedures
ru: Сортировать процедуры

en: Go to
ru: Перейти

en: Find definition
ru: Найти определение

en: Run until current line
ru: Запустить до текущей строки

en: Toggle breakpoint
ru: Переключить точку останова

en: Watch expression
ru: Следить за выражением

en: Open form
ru: Открыть форму

en: Run this class
ru: Запустить этот класс

en: Locked
ru: Заблокирован

en: Print
ru: Печать

en: Editor
ru: Редактор

en: Insert special character
ru: Вставить специальный символ

en: Make code pretty
ru: Сделать код красивым

en: Procedure list
ru: Список процедур

en: Lock / unlock file
ru: Заблокировать/разблокировать файл

en: CSV files
ru: Файлы CSV

en: Unable to export data.
ru: Невозможно экспортировать данные.

en: &Overwrite
ru: &Перезаписать

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
ru: Этот файл уже существует.
    
    Хотите перезаписать его?

en: Delimiter character
ru: Символ разделителя

en: Enclose character
ru: Вложенный символ

en: Export field names
ru: Экспорт имён полей

en: Export selected records only
ru: Экспорт только выбранных записей

en: Farm servers
ru: Сервера фермы

en: Authentication failed.
ru: Ошибка аутентификации.

en: Login
ru: Логин

en: Server
ru: Сервер

en: User
ru: Пользователь

en: Password
ru: Пароль

en: Remember password
ru: Запомнить пароль

en: Be anonymous
ru: Быть анонимным

en: Please enter a valid e-mail address.
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты.

en: Confirm password does not match.
ru: Подтверждение пароля не совпадает.

en: Unable to register user.
ru: Невозможно зарегистрировать пользователя.

en: You have been successfully registered.
    
    You will receive a confirmation e-mail soon.
ru: Вы были успешно зарегистрированы.
    
    Вы получите подтверждение по электронной почте в ближайшее время.

en: Register
ru: Регистрация

en: Confirm password
ru: Подтвердить пароль

en: A confirmation mail will be sent to the specified e-mail address. Click on the link included in that mail to activate your account.
    <p>
    <b>Your e-mail will not be stored on the publishing server.</b>
ru: Письмо с подтверждением будет отправлено на указанный адрес электронной почты. Нажмите на ссылку в этом письме, чтобы активировать свою учётную запись.
    <p>
    <b>Ваша электронная почта не будет храниться на сервере публикации.</b>

en: Unable to open connection.
ru: Невозможно открыть соединение.

en: Unable to get table fields.
ru: Невозможно получить поля таблицы.

en: Edit field list
ru: Редактировать список полей

en: Select a field
ru: Выбрать поле

en: Connection
ru: Соединение

en: Table
ru: Таблица

en: This file is locked, and will be deleted on the next commit.
ru: Этот файл заблокирован и будет удалён при следующем коммите.

en: This file is not versioned, and must be added to the repository.
ru: Этот файл не является версионным и должен быть добавлен в репозиторий.

en: This file has not been modified since the last commit.
ru: Этот файл не был изменён с момента последнего коммита.

en: Continue
ru: Продолжить

en: You are going to cancel your changes!
ru: Вы собираетесь отменить все свои изменения!

en: Changes
ru: Изменения

en: Undo changes
ru: Откатить изменения

en: Gambas module
ru: Модуль Gambas

en: Gambas class
ru: Класс Gambas

en: '&1' properties
ru: '&1' свойства

en: Select a font
ru: Выбрать шрифт

en: Bad form file
ru: Плохой файл формы

en: Unknown control: &1
ru: Неизвестный элемент управления: &1

en: Component missing for control &1
ru: Отсутствует компонент для элемента управления &1

en: Cannot paste data.
ru: Невозможно вставить данные.

en: Copy at the same place
ru: Скопировать на то же место

en: Delete container only
ru: Удалить только контейнер

en: Embed into a container
ru: Встроить в контейнер

en: Change into
ru: Изменить на

en: Select
ru: Выбрать

en: Select parent
ru: Выбрать родителя

en: Arrangement
ru: Выравнивание

en: Bring to foreground
ru: Переместить на передний план

en: Send to background
ru: Переместить на задний план

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Rows
ru: Строки

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Columns
ru: Колонки

en: Center horizontally
ru: Центрировать по горизонтали

en: Center vertically
ru: Центрировать по вертикали

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Align to left
ru: Разместить слева

en: Align to right
ru: Разместить справа

en: Align to top
ru: Разместить сверху

en: Align to bottom
ru: Разместить снизу

en: Same width
ru: Единая ширина

en: Same height
ru: Единая высота

en: Show tab
ru: Показать вкладку

en: Move tab
ru: Переместить вкладку

en: First
ru: Начало

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Следующий

en: Last
ru: Конец

en: Menu editor
ru: Редактор меню

en: Event
ru: Событие

en: Run this form
ru: Запустить эту форму

en: Toggle grid
ru: Переключить сетку

en: Toggle information tooltip
ru: Переключить всплывающую информационную подсказку

en: Move tab first
ru: Переместить вкладку в начало

en: Move tab left
ru: Переместить вкладку влево

en: Move tab right
ru: Переместить вкладку вправо

en: Move tab last
ru: Переместить вкладку в конец

en: Bold
ru: Полужирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Bigger font
ru: Громадный шрифт

en: Smaller font
ru: Наименьший шрифт

en: Default font
ru: Шрифт по умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Foreground
ru: Передний план

en: Lock / unlock form
ru: Заблокировать/разблокировать форму

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Move top
ru: Переместить на верх

en: Move up
ru: Переместить вверх

en: Move down
ru: Переместить вниз

en: Move bottom
ru: Переместить в низ

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Help browser
ru: Обозреватель справки

en: Show help tree
ru: Показать дерево справки

en: Go back
ru: Назад

en: Go forward
ru: Вперёд

en: IDE keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш IDE

en: Debugger
ru: Отладчик

en: Translation
ru: Перевод

en: Action
ru: Действие

en: Crop
ru: Кадрирование

en: Horizontal flip
ru: Поворот по горизонтали

en: Vertical flip
ru: Поворот по вертикали

en: Rotate counter-clockwise
ru: Вращать против часовой стрелки

en: Rotate clockwise
ru: Вращать по часовой стрелке

en: Resize
ru: Изменение размера

en: Rotate
ru: Вращение

en: Hide selection
ru: Скрыть выбор

en: Selection
ru: Выбор

en: Invert selection
ru: Инвертировать выбор

en: Duplicate selection
ru: Дублировать выбор

en: Offset selection
ru: Сместить выбор

en: Union
ru: Объединить

en: Difference
ru: Разница

en: Intersection
ru: Пересечение

en: Exclusive or
ru: Исключающее ИЛИ

en: Shape grid
ru: Форма сетки

en: Zoom normal
ru: Обычный масштаб

en: Zoom fit
ru: Вместить в окно

en: Save as JPEG
ru: Сохранить как JPEG

en: Save as PNG
ru: Сохранить как PNG

en: Save as BMP
ru: Сохранить как BMP

en: Save as TIFF
ru: Сохранить как TIFF

en: Image editor
ru: Редактор изображений

en: Drawing grid
ru: Рисование сетки

en: Move
ru: Переместить

en: Draw
ru: Рисовать

en: Erase
ru: Стирание

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Ellipse
ru: Эллипс

en: Magic wand
ru: Волшебная палочка

en: Edit selection
ru: Редактировать выбранное

en: Resize or stretch image
ru: Изменить размер или растянуть изображение

en: Rotate image
ru: Повернуть изображение

en: px
ru: пикс

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: System clipboard
ru: Системный буфер обмена

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Arrow #2
ru: Стрелка #2

en: Triangle
ru: Треугольник

en: Square triangle
ru: Площадь треугольника

en: Pentagon
ru: Пятиугольник

en: Hexagon
ru: Шестиугольник

en: Color
ru: Цвет

en: Gradient
ru: Градиент

en: Linear gradient
ru: Линейный градиент

en: Radial gradient
ru: Радиальный градиент

en: Add gradient stop
ru: Добавить опорную точку в градиент

en: Remove gradient stop
ru: Удалить опорную точку градиента

en: Select gradient stop color
ru: Выбрать цвет ограничения градиента

en: Invert gradient
ru: Инвертировать градиент

en: Radius
ru: Радиус

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Shapes
ru: Фигуры

en: Stroke
ru: Обводка

en: Fill
ru: Заливка

en: Colorize
ru: Оцвечивание

en: Desaturate
ru: Обесцвечивание

en: Make transparent
ru: Сделать прозрачным

en: Line cap
ru: Конец строк

en: Line join
ru: Соединение строк

en: Fill rule
ru: Заполнить правило

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Size
ru: Размер

en: Tolerance
ru: Допуск

en: Roundness
ru: Скруглённость

en: Effects
ru: Эффекты

en: Brightness
ru: Яркость

en: Contrast
ru: Контраст

en: Gamma
ru: Гамма

en: Lightness
ru: Освещение

en: Hue
ru: Тон

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Blur
ru: Размытие

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Apply
ru: Применить

en: Centered
ru: По центру

en: Right align
ru: Выравнивание справа

en: Left align
ru: Выравнивание слева

en: Top align
ru: Выравнивание сверху

en: Middle align
ru: Выравнивание по середине

en: Baseline align
ru: Выравнивание по базисной линии

en: Bottom align
ru: Выравнивание снизу

en: Grid resolution
ru: Разрешение сетки

en: Grid snap
ru: Привязка к сетке

en: Draw diagonals
ru: Рисовать диагонали

en: Image quality
ru: Качество изображения

en: Resize image
ru: Изменить размер изображения

en: Resize and center
ru: Изменить размер и центрировать

en: Resize and center horizontally
ru: Изменить размер и центрировать по горизонтали

en: Resize and center vertically
ru: Изменить размер и центрировать по вертикали

en: Stretch image
ru: Растянуть изображение

en: Add a border
ru: Добавить границу

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Gambas classes
ru: Классы Gambas

en: Gambas modules
ru: Модули Gambas

en: Cascading style sheets
ru: Каскадируемые таблицы стилей

en: HTML files
ru: Файлы HTML

en: Javascript files
ru: Файлы Javascript

en: Picture files
ru: Файлы изображений

en: Cannot import file.
ru: Невозможно импортировать файл.

en: Import files
ru: Импортировать файлы

en: Create symbolic links
ru: Создать символические ссылки

en: All files
ru: Все файлы

en: (Automatic key)
ru: (Автоматический ключ)

en: Field_&1
ru: Поле_&1

en: Not enough values
ru: Недостаточно значений

en: Too many values
ru: Слишком много значений

en: Cancelled by user
ru: Отменено пользователем

en: No record imported.
ru: Нет импортированных записей.

en: One record imported.
ru: Одна запись импортирована.

en: &1 records imported.
ru: &1 записей импортировано.

en: Import file
ru: Импорт файла

en: Select the CSV file to import
ru: Выбрать CSV-файл для импорта

en: Source
ru: Исходник

en: Charset
ru: Кодировка

en: Strip useless white spaces
ru: Удаление лишних пробелов

en: Ignore first lines
ru: Игнорировать первые строки

en: Line(s)
ru: Строка(и)

en: Destination
ru: Назначение

en: The first line contains field names
ru: Первая строка содержит имена полей

en: Key field
ru: Ключевое поле

en: Item &1
ru: Пункт &1

en: Do you really want to clear the list?
ru: Вы действительно хотите очистить список?

en: Edit list property
ru: Редактировать свойство списка

en: Insert
ru: Вставить

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Do you really want to delete this link ?
ru: Вы действительно хотите удалить эту ссылку?

en: Do you really want to delete this directory ?
ru: Вы действительно хотите удалить эту директорию?

en: Do you really want to delete this file ?
ru: Вы действительно хотите удалить этот файл?

en: Cannot delete file or directory
ru: Невозможно удалить файл или директорию

en: File or directory does not exist anymore.
ru: Файл или директория больше не существуют.

en: Sort history
ru: Сортировать историю

en: Sort by date
ru: Сортировать по дате

en: Sort by name
ru: Сортировать по имени

en: Sort by path
ru: Сортировать по пути

en: &Clear history
ru: &Очистить историю

en: New folder
ru: Новая директория

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
ru: Инструменты перевода GNU не установлены в вашей системе.
    
    Пожалуйста, установите их, чтобы иметь возможность перевода.

en: Unable to drop file into the project.
ru: Невозможно добавить файл в проект.

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
ru: Все резервные копии или сгенерированные файлы будут удалены из директории проекта.

en: Clean
ru: Очистить

en: Do you really want to add every file to the repository?
ru: Вы действительно хотите добавить каждый файл в репозиторий?

en: Choose a profile
ru: Выбрать профиль

en: Profile for &1 project
ru: Профиль для &1 проекта

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: This file is located inside the project.
ru: Этот файл находится внутри проекта.

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
ru: Файл был изменён.
    
    Все Ваши изменения будут потеряны.

en: Open project
ru: Открыть проект

en: Open recent
ru: Открыть последние

en: Open example
ru: Открыть пример

en: Open file
ru: Открыть файл

en: Save project
ru: Сохранить проект

en: Save project as
ru: Сохранить проект как

en: Reload project
ru: Перезагрузить проект

en: Quit
ru: Выход

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Compile
ru: Компилировать

en: Compile All
ru: Компилировать все

en: Translate
ru: Перевести

en: Make
ru: Собрать

en: Executable
ru: Исполняемый файл

en: Source archive
ru: Архив исходников

en: Installation package
ru: Инсталляционный пакет

en: Patch
ru: Патч

en: Create
ru: Создать

en: Undo synchronization
ru: Откатить синхронизацию

en: Branch
ru: Ветвь

en: Put under version control
ru: Поставить под контроль версий

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Clean up
ru: Прибраться

en: Refresh
ru: Освежить

en: Run with
ru: Запустить с

en: Pause
ru: Пауза

en: Stop
ru: Стоп

en: Step
ru: Шаг

en: Forward
ru: Вперёд

en: Finish
ru: Окончание

en: Use terminal emulator
ru: Использовать эмулятор терминала

en: Redirect standard error output
ru: Перенаправить стандартный вывод ошибок

en: Use embedded HTTP server
ru: Использовать встроенный сервер HTTP

en: Activate profiling
ru: Активировать профилирование

en: GUI component
ru: Компонент графического интерфейса

en: Current desktop
ru: Текущий рабочий стол

en: Open profile
ru: Открыть профиль

en: Clear all breakpoints
ru: Очистить все точки останова

en: Close all debug windows
ru: Закрыть все окна отладки

en: Status bar
ru: Строка статуса

en: Hide menubar
ru: Скрыть панель меню

en: Close all windows
ru: Закрыть все окна

en: Tools
ru: Инструменты

en: Find
ru: Найти

en: Replace
ru: Заменить

en: Browse project
ru: Обзор проекта

en: Open a terminal
ru: Открыть терминал

en: Send project by mail
ru: Отправить проект по почте

en: Update all forms
ru: Обновить все формы

en: Software farm
ru: Ферма ПО

en: Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Directory
ru: Директория

en: Project link
ru: Ссылка на проект

en: Module
ru: Модуль

en: HTML file
ru: Файл HTML

en: Style sheet
ru: Таблица стилей

en: Javascript file
ru: Файл Javascript

en: Other
ru: Другое

en: Recent
ru: Недавнее

en: Open in file manager
ru: Открыть в файловом менеджере

en: Open in project
ru: Открыть в проекте

en: Open with
ru: Открыть с

en: Compress all
ru: Сжать все

en: Uncompress all
ru: Распаковать все

en: Copy file path
ru: Скопировать путь файла

en: Startup class
ru: Класс запуска

en: Add to repository
ru: Добавить в репозиторий

en: Filter
ru: Фильтр

en: Show exported classes
ru: Показать экспортированные классы

en: Show added files
ru: Показать добавленные файлы

en: Show modified files
ru: Показать изменённые файлы

en: Show files in conflict
ru: Показать конфликтные файлы

en: Show all
ru: Показать все

en: Do not translate
ru: Не переводить

en: New connection
ru: Новое соединение

en: Tips of the day
ru: Полезный совет

en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: System information
ru: Системная информация

en: Project properties
ru: Свойства проекта

en: Refresh project
ru: Освежить проект

en: Make executable
ru: Создать исполняемый файл

en: Make source archive
ru: Создать архив исходников

en: Make installation package
ru: Сделать инсталляционный пакет

en: Properties sheet
ru: Лист свойств

en: Toolbox
ru: Палитра компонентов

en: Search
ru: Поиск

en: Compile all
ru: Компилировать все

en: Finish current function
ru: Завершить текущую функцию

en: Show menubar
ru: Показать панель меню

en: Publish software
ru: Опубликовать ПО

en: &File
ru: &Файл

en: &Project
ru: &Проект

en: &Debug
ru: &Отладка

en: &View
ru: &Просмотр

en: &Tools
ru: &Инструменты

en: Gambas applications
ru: Приложения Gambas

en: Run this command after
ru: Запустить эту команду после

en: <b>$(FILE)</b> will be replaced by the path of the executable
ru: <b>$(FILE)</b>будет заменён путём исполняемого файла

en: Increment version
ru: Инкрементная версия

en: Keep debugging information in executable
ru: Хранить отладочную информацию в исполняемом файле

en: Create a shortcut on the desktop
ru: Создать ярлык на рабочем столе

en: Package
ru: Пакет

en: Min. version
ru: Мин. версия

en: Max. version
ru: Макс. версия

en: File or directory
ru: Файл или директория

en: Creating packages...
ru: Создание пакетов...

en: The packages have been successfully created.
ru: Пакеты были успешно созданы.

en: Please enter your name.
ru: Пожалуйста, введите своё имя.

en: Please enter your e-mail address.
ru: Пожалуйста, введите свой e-mail адрес.

en: Please enter the vendor name.
ru: Пожалуйста, введите имя вендора.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
ru: Нет записей CHANGELOG для этого релиза.

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
ru: Пожалуйста, внесите первую запись CHANGELOG.

en: Please choose at least one target distribution.
ru: Пожалуйста, выберите как минимум один целевой дистрибутив.

en: Please choose the package group for each target distribution.
ru: Пожалуйста, выберите группу пакета для каждого целевого дистрибутива.

en: Please choose a package group.
ru: Пожалуйста, выберите группу пакета.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
ru: Пожалуйста, выберите расположение меню для каждого целевого дистрибутива.

en: Please choose a menu location.
ru: Пожалуйста, выберите расположение меню.

en: Cannot found extra file: &1
ru: Невозможно найти дополнительный файл: &1

en: Please choose a target directory for each extra file.
ru: Пожалуйста, выберите целевую директорию для каждого дополнительного файла.

en: Debian packaging system cannot handle spaces in file names.
ru: Система упаковки Debian не может обрабатывать пробелы в именах файлов.

en: Debian packaging system cannot handle spaces in directories.
ru: Система упаковки Debian не может обрабатывать пробелы в директориях.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
ru: Пакет не может быть сохранён внутри директории проекта.

en: Initial release
ru: Первоначальный релиз

en: Menus
ru: Меню

en: Groups
ru: Группы

en: Incorrect characters
ru: Некорректные символы

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
ru: Вы действительно хотите удалить все лишние зависимости?

en: Do you really want to remove all extra files?
ru: Вы действительно хотите удалить все лишние файлы?

en: Select the destination directory
ru: Выбрать директорию назначения

en: Create package
ru: Создать пакет

en: Package information
ru: Информация о пакете

en: Package name
ru: Имя пакета

en: Add vendor prefix or name to package names
ru: Добавить префикс вендора или имя в имена пакетов

en: Package version
ru: Версия пакета

en: Vendor name
ru: Имя вендора

en: Vendor prefix
ru: Префикс вендора

en: Maintainer information
ru: Информация о мэйнтейнере

en: Changelog
ru: История изменений

en: Target distribution
ru: Целевой дистрибутив

en: Self-extractible
ru: Самораспаковывающийся

en: Package group
ru: Группа пакета

en: Menu entry
ru: Пункт меню

en: Categories
ru: Категории

en: Desktop configuration file
ru: Файл конфигурации рабочего стола

en: Mimetypes
ru: MIME-типы

en: Enter the mimetypes handled by your application there.
    Please enter one mimetype by line.
ru: Введите mime-типы, обрабатываемые вашим приложением.
    Пожалуйста, введите один mime-тип в строке.

en: Additional configuration
ru: Дополнительная настройка

en: The following will be added to the end of the desktop configuration file.
ru: Следующее будет добавлено в конец файла конфигурации рабочего стола.

en: Extra dependencies
ru: Дополнительные зависимости

en: Minimum Gambas version
ru: Минимальная версия Gambas

en: Same dependencies for all targets
ru: Те же зависимости для всех заданий

en: Extra files
ru: Дополнительные файлы

en: Same files for all targets
ru: Те же файлы для всех целей

en: Extra files must be located in the <b>Project</b> folder of the current project, i.e. the <tt>.hidden</tt> directory of the project on the disk.
ru: Дополнительные файлы должны быть расположены в директории <b>Проект</b> текущего проекта; а именно, в директории <tt>.hidden</tt> проекта на диске.

en: Extra autoconf tests
ru: Дополнительные тесты autoconf

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
ru: Добавить дополнительные тесты для конфигурации процесса.
    <p><b>Оставьте это поле пустым, если вам это не нужно; или, если вы ничего не знаете о скриптах <i>autoconf</i>.</b>

en: Destination directory
ru: Директория назначения

en: Create directories for each distribution
ru: Для каждого дистрибутива создать свои директории

en: Commands output
ru: Вывод команд

en: Create package now
ru: Создать пакет сейчас

en: Please select the origin archive.
ru: Пожалуйста, выберите оригинальный архив.

en: Please select the origin project.
ru: Пожалуйста, выберите оригинальный проект.

en: Please enter the patch file name.
ru: Пожалуйста, введите имя для файла патча.

en: Patch has been successfully generated.
ru: Патч был успешно создан.

en: Unable to generate the patch.
ru: Невозможно создать патч.

en: Generate patch
ru: Создать патч

en: Select patch origin
ru: Выбрать оригинал для патча

en: Patch origin
ru: Оригинал для патча

en: Project directory
ru: Директория проекта

en: Automatic patch name
ru: Именовать патч автоматически

en: Edit patch
ru: Редактировать патч

en: This wizard will generate a patch between an origin project and the current project.
ru: Эта мастер-программа создаст патч между оригинальным проектом и его настоящим состоянием.

en: Select source archive
ru: Выбрать архив исходников

en: Source packages
ru: Пакеты исходников

en: Select project directory
ru: Выбрать директорию проекта

en: Choose patch file name
ru: Выбрать имя файла для патча

en: Patch/Diff files
ru: Patch/Diff файлы

en: Menus have been modified!
ru: Меню было изменено!

en: Please enter a menu name.
ru: Пожалуйста, введите имя меню.

en: Bad menu name !
ru: Плохое имя меню !

en: Bad group name !
ru: Плохое имя группы !

en: This menu is too deep !
ru: Это меню слишком глубокое !

en: modified
ru: изменено

en: Insert menu
ru: Вставить меню

en: Insert separator
ru: Вставить разделитель

en: Insert menu before
ru: Вставить меню до

en: Insert before
ru: Вставить до

en: Delete menu
ru: Удалить меню

en: Click on Insert to add a new menu.
ru: Щёлкнуть по Вставить для добавления нового меню.

en: Please enter the name of the database.
ru: Пожалуйста, введите имя базы данных.

en: Please enter password
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Connection properties
ru: Свойства соединений

en: Select a directory
ru: Выбрать директорию

en: Create database
ru: Создать базу данных

en: Delete database
ru: Удалить базу данных

en: Unable to create database.
ru: Невозможно создать базу данных.

en: Do you really want to delete the database '&1'?
ru: Вы действительно хотите удалить БД '&1'?

en: Unable to delete database.
ru: Невозможно удалить базу данных.

en: Host
ru: Хост

en: Path
ru: Путь

en: No password
ru: Нет пароля

en: Database
ru: База данных

en: From
ru: Из

en: Ignore database charset
ru: Игнорировать кодировку БД

en: Display metadata
ru: Показать метаданные

en: Remember database structure
ru: Запомнить структуру базы данных

en: Create table
ru: Создать таблицу

en: Please enter the name of the new table.
ru: Пожалуйста, введите имя новой таблицы.

en: Table '&1' already exists.
ru: Таблица '&1' уже существует.

en: New translation
ru: Новый перевод

en: Select a project
ru: Выбрать проект

en: Examples
ru: Примеры

en: Amber
ru: Янтарь

en: Amethyst
ru: Аметист

en: Blues
ru: Блюз

en: Emerald
ru: Изумруд

en: Obsidian
ru: Обсидиан

en: Pastel
ru: Пастель

en: Quest
ru: Поиск

en: Quick
ru: Быстро

en: Ruby
ru: Рубин

en: Sapphire
ru: Сапфир

en: Visual
ru: Видимый

en: Zen
ru: Дзэн

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: (Default)
ru: (По умолчанию)

en: Gambas highlight theme files
ru: Файлы тем подсветки синтаксиса Gambas

en: Export a theme file
ru: Экспорт файла тем

en: Select a theme file
ru: Выбрать файл темы

en: You need to restart the application to see your changes.
ru: Вам необходимо перегрузить приложение, чтобы изменения вступили в силу.

en: Do you really want to clear the documentation cache?
ru: Вы действительно хотите очистить кэш документации?

en: Unable to clear documentation cache.
ru: Невозможно очистить кэш документации.

en: Do you really want to delete this snippet?
ru: Вы действительно хотите удалить этот фрагмент?

en: Install
ru: Установить

en: Network is not available.
ru: Сеть недоступна.

en: Documentation is up to date.
ru: Документация в актуальном состоянии.

en: A new documentation is available!
ru: Новая документация доступна!

en: Documentation is not available.
ru: Документация недоступна.

en: Cannot download '&1'.
ru: Невозможно загрузить '&1'.

en: Unable to uncompress documentation.
ru: Невозможно распаковать документацию.

en: Unable to install documentation.
ru: Невозможно установить документацию.

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Identity
ru: Идентичность

en: Package maintainer
ru: Мэйнтейнер пакета

en: Default license
ru: Лицензия по умолчанию

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Projects
ru: Проекты

en: Default tab size
ru: Размер табуляции по умолчанию

en: space(s)
ru: пробелов

en: Indent with tab by default
ru: Отступ для табуляции по умолчанию

en: Automatic word wrap by default
ru: Автоматический перенос слов по умолчанию

en: Fold procedures by default
ru: Свернуть процедуры по умолчанию

en: Activate version control
ru: Активировать контроль версий

en: Restore files when loading a project
ru: Восстановление файлов при загрузке проекта

en: Images
ru: Изображения

en: Compress PNG images with
ru: Сжатие изображений PNG через

en: Automatic translation with
ru: Автоматический перевод через

en: Translation engine
ru: Механизм перевода

en: Help & applications
ru: Справка и приложения

en: Help
ru: Справка

en: Show documentation in popups
ru: Показать документацию во всплывающих окнах

en: Always display optional messages
ru: Всегда отображать опциональные сообщения

en: Documentation
ru: Документация

en: Use offline documentation
ru: Использовать автономную документацию

en: Download documentation
ru: Скачать документацию

en: Proxy configuration
ru: Конфигурация прокси

en: Clear documentation cache
ru: Очистить кэш документации

en: Applications
ru: Приложения

en: Browser
ru: Браузер

en: Terminal
ru: Терминал

en: Show indentation with vertical lines
ru: Показать отступ с вертикальными линиями

en: Highlight current line
ru: Подсветка текущей строки

en: Highlight modified lines
ru: Подсветка изменённых строк

en: Show line numbers
ru: Показать номера строк

en: Procedure folding
ru: Свёртывание процедур

en: Procedure separation
ru: Разделение процедур

en: Show spaces at end of line with dots
ru: Показать пробелы в конце строки с точками

en: Show Preview
ru: Показать предпросмотр

en: Keywords in upper case
ru: Ключевые слова в верхнем регисре

en: Separate static symbols in method selector
ru: Отделять статические символы в селекторе методов

en: Code formatting
ru: Форматирование кода

en: Automatic formatting
ru: Автоматическое форматирование

en: Control structure completion
ru: Завершение управляющей структуры

en: Local variable declaration
ru: Объявление локальной переменной

en: Comments insertion
ru: Вставка комментариев

en: Close braces, brackets
ru: Закрыть круглые, квадратные скобки

en: Close strings
ru: Закрыть строки

en: Explicit formating
ru: Явно заданное форматирование

en: Format on load & save
ru: Форматировать при загрузке и сохранении

en: Indent local variable declaration
ru: Отступ для объявления локальной переменной

en: Remove useless spaces at end of line
ru: Удалить ненужные пробелы в конце строки

en: Keep successive void lines
ru: Сохранить последовательные пустые строки

en: Code snippets
ru: Фрагменты кода

en: Activate code snippets
ru: Активировать фрагменты кода

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Activate animations
ru: Активировать анимации

en: Show shadows
ru: Показать тени

en: Show tooltips
ru: Показать всплывающие подсказки

en: Use utility windows
ru: Использовать служебные окна

en: Close tabs with middle mouse click
ru: Закрыть вкладки средним щелчком мыши

en: Show file name in window title
ru: Показать имя файла в заголовке окна

en: Show debugging panel if needed
ru: Показать панель отладки, если это необходимо

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Global size
ru: Глобальный размер

en: Title size
ru: Размер заголовка

en: Debugger size
ru: Размер отладчика

en: Printing
ru: Печать

en: Fixed font
ru: Фиксированный шрифт

en: Zoom (browser excepted)
ru: Масштабирование (кроме обзора)

en: Install Gambas font for code edition
ru: Установить шрифт Gambas для редактирования кода

en: Themes
ru: Темы

en: Icon theme
ru: Тема значков

en: Highlighting theme
ru: Тема с подсветкой

en: Import theme
ru: Импорт темы

en: Export theme
ru: Экспорт темы

en: Console - Gambas
ru: Консоль - Gambas

en: Undock console
ru: Отсоединить консоль

en: Keep above
ru: Держать над

en: Suspend terminal
ru: Приостановить терминал

en: Entered text echo
ru: Введённое эхо текста

en: Echo
ru: Эхо

en: Open contents
ru: Открыть содержимое

en: Use system charset
ru: Использовать системную кодировку

en: Unable to paste text.
ru: Невозможно вставить текст.

en: Clipboard contents
ru: Содержимое буфера обмена

en: Paste normally
ru: Вставить обычно

en: Paste with PRINT
ru: Вставить с PRINT

en: Please enter a table name.
ru: Пожалуйста, введите имя таблицы.

en: Table already exists
ru: Таблица уже существует

en: Also copy table data
ru: Скопировать также табличные данные

en: That file does not look like a patch file!
ru: Этот файл не похож на файл патча!

en: Patch the current project
ru: Пропатчить текущий проект

en: Select patch
ru: Выбрать патч

en: Revert
ru: Возврат

en: Bad profile file format
ru: Плохой формат файла профиля

en: &1 Mb
ru: &1 МБ

en: Total time &1 μs
ru: Общее время &1 мкс

en: Unable to load profile file: &1
ru: Невозможно загрузить файл профиля: &1

en: Calls
ru: Вызовы

en: Duration
ru: Длительность

en: Average
ru: Усреднение

en: Self
ru: Само

en: Profile files
ru: Файлы профиля

en: Unable to save profile.
ru: Невозможно сохранить профиль.

en: Show relative durations
ru: Показать относительные длительности

en: Show average
ru: Показать усреднённо

en: Save profile
ru: Сохранить профиль

en: Callees
ru: Вызываемые методы

en: Callers
ru: Вызывающие

en: Variable
ru: Переменная

en: Snapping value is incorrect.
ru: Значение привязки некорректно.

en: <b>&1</b> does not export any class.
ru: <b>&1</b> не экспортирует никакой класс.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
ru: <b>&1</b> уже используется в качестве библиотеки.

en: Modules
ru: Модули

en: Lines of code
ru: Строки кода

en: Executable size
ru: Размер исполняемого файла

en: bytes
ru: байтов

en: Information about component
ru: Информация о компоненте

en: Information about library
ru: Информация о библиотеке

en: Select a Gambas executable
ru: Выбрать исполняемый файл Gambas

en: Gambas executable
ru: Исполняемый файл Gambas

en: General
ru: Основное

en: Component
ru: Компонент

en: Library
ru: Библиотека

en: Normal
ru: Нормальный

en: Vendor
ru: Вендор

en: Version
ru: Версия

en: Get from 'VERSION' file
ru: Получить из файла 'VERSION'

en: Title
ru: Заголовок

en: Information
ru: Информация

en: Progress
ru: Прогресс

en: Finished and stable
ru: Закончен и стабилен

en: This component is hidden
ru: Этот компонент скрыт

en: Compatible until version
ru: Совместимость до версии

en: Include information from
ru: Включить информацию из

en: Required features
ru: Требуемые характеристики

en: Required and excluded components
ru: Требуемые и исключённые компоненты

en: Require
ru: Требование

en: Exclude
ru: Исключение

en: Remove All
ru: Удалить все

en: Components
ru: Компоненты

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: Runtime library search path
ru: Путь поиска библиотеки времени выполнения

en: Additional references
ru: Дополнительные ссылки

en: Environment
ru: Окружение

en: &Insert
ru: &Вставить

en: Edition
ru: Редакция

en: Tab size
ru: Размер табуляции

en: Show deprecated components and controls
ru: Показать устаревшие компоненты и элементы управления

en: Compilation
ru: Компиляция

en: Module symbols are public by default
ru: Символы модуля по умолчанию общедоступны

en: Form controls are public
ru: Элементы управления форм являются общедоступными

en: Activate warnings
ru: Активировать предупреждения

en: Statistics
ru: Статистика

en: This line and the following will be ignored
ru: Эта строка и последующие будут проигнорированы

en: Local
ru: Локальный

en: Remote
ru: Удалённый

en: Please enter a user name.
ru: Пожалуйста, введите имя пользователя.

en: Please enter the journal.
ru: Пожалуйста, введите имя журнала.

en: The project could not be committed.
ru: Проект не может быть закоммитен.

en: Unable to update project from repository.
ru: Невозможно обновить проект из репозитория.

en: Project has been updated from repository successfully.
ru: Проект был успешно обновлён из репозитория.

en: Project Version Control
ru: Контроль версий проекта

en: Update
ru: Обновить

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Refresh information
ru: Освежить информацию

en: Journal
ru: Журнал

en: Some files are not versioned and should be added manually to the repository.
ru: Некоторые файлы не являются версионными и должны быть добавлены в репозиторий вручную.

en: Previous description
ru: Предыдущее описание

en: Forbidden characters in control name.
ru: Запрещённые символы в имени элемента управления.

en: This name is already in use.
ru: Это имя уже используется.

en: Forbidden characters in control group.
ru: Запрещённые символы в группе элемента управления.

en: Incorrect property value.
ru: Неверное значение свойства.

en: The name of the control.
ru: Имя элемента управления.

en: The event group that the control belongs to.
ru: Группа событий, относящаяся к элементу управления.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
ru: Если размер формы и элементов управления должны соответствовать размеру шрифта по умолчанию.

en: If the control is public.
ru: Если элемент управления является общедоступным.

en: If the Text property must be translated.
ru: Если свойство Текст должно быть переведено.

en: This property is virtual: it is only implemented in the IDE, and has no existence at runtime.
ru: Это свойство является виртуальным: оно реализовано лишь в IDE и не существует во время выполнения.

en: None
ru: Нет

en: Lock property
ru: Заблокировать свойство

en: Sort properties
ru: Сортировка свойств

en: Port
ru: Порт

en: Default proxy
ru: Прокси по умолчанию

en: HTTP proxy
ru: HTTP-прокси

en: No proxy
ru: Без прокси

en: SOCKS5 proxy
ru: SOCKS5-прокси

en: You cannot publish a software whose version is "0.0".
ru: Вы не можете публиковать ПО с версией "0.0".

en: Software
ru: ПО

en: The project has been successfully published.
ru: Проект был успешно опубликован.

en: Unable to publish project.
ru: Невозможно опубликовать проект.

en: Spaces are not allowed.
ru: Пробелы не допускаются.

en: Incorrect version number.
ru: Неверный номер версии.

en: Do you really want to remove all tags?
ru: Вы действительно хотите удалить все теги?

en: Select a screenshot file
ru: Выбрать файл скриншота

en: Screenshot files
ru: Файлы скриншотов

en: Software description
ru: Описание ПО

en: Web site
ru: Веб-сайт

en: Create menu entry
ru: Создать пункт меню

en: Tags
ru: Теги

en: Sort
ru: Сортировать

en: Screenshot
ru: Скриншот

en: Keep the screenshot stored on the server
ru: Хранить скриншот, хранящийся на сервере

en: Delete the screenshot stored on the server
ru: Удалить скриншот, хранящийся на сервере

en: Upload a new screenshot taken from the clipboard
ru: Выгрузить новый скриншот, взятый из буфера обмена

en: Upload a new screenshot taken from the following file:
ru: Выгрузить новый скриншот, взятый из следующего файла:

en: Dependencies
ru: Зависимости

en: Require Gambas version
ru: Требуется версия Gambas

en: Publish as
ru: Опубликовать как

en: Configure border
ru: Настройка границ

en: Border
ru: Граница

en: Corner
ru: Угол

en: Configure shadow
ru: Настроить тень

en: Shadow
ru: Тень

en: Configure brush
ru: Настройка кисти

en: Select an image inside the project
ru: Выбрать изображение внутри проекта

en: Incorrect value.
ru: Неверное значение.

en: Select a dimension
ru: Выбрать размер

en: Configure padding
ru: Настройка отступов

en: Save modified files
ru: Сохранить изменённые файлы

en: Save All
ru: Сохранить все

en: The following files have been modified. Do you want to save them?
ru: Следующие файлы были изменены. Вы хотите их сохранить?

en: Cannot save a project inside its own directory.
ru: Невозможно сохранить проект внутри его собственной директории.

en: Unable to save the project.
ru: Невозможно сохранить проект.

en: New project parent directory
ru: Новый проект родительской директории

en: New project name
ru: Новое имя проекта

en: Take screenshot
ru: Сделать скриншот

en: Search string replaced once.
ru: Искомая строка заменена 1 раз.

en: Search string replaced &1 times.
ru: Искомая строка заменена &1 раз.

en: One match
ru: Одно совпадение

en: &1 matches
ru: &1 совпадений

en: Do you really want to replace every string?
ru: Вы действительно хотите заменить каждую строку?

en: Search & Replace
ru: Поиск и замена

en: Case sensitive
ru: С учётом регистра

en: Words only
ru: Только слова

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Ignore strings
ru: Игнорировать строки

en: Ignore comments
ru: Игнорировать комментарии

en: Search in
ru: Где искать

en: Current file
ru: Текущий файл

en: Source files
ru: Файлы исходников

en: Data files
ru: Файлы с данными

en: Browse
ru: Обзор

en: Replace all
ru: Заменить все

en: Highlight search
ru: Поиск с подсветкой

en: Select an extra file
ru: Выбрать дополнительный файл

en: Image files
ru: Файлы изображений

en: SVG image files
ru: Файлы изображений SVG

en: Select a picture
ru: Выбрать изображение

en: Stock
ru: Источник

en: unknown
ru: неизвестно

en: Select a library
ru: Выбрать библиотеку

en: No library has been found on your system.
ru: В вашей системе не найдено ни одной библиотеки.

en: Please enter a trigger string.
ru: Пожалуйста, введите строку триггера.

en: This trigger string is already in use.
ru: Эта строка триггера уже используется.

en: Edit code snippet
ru: Редактировать фрагмент кода

en: New code snippet
ru: Новый фрагмент кода

en: Trigger string
ru: Строка триггера

en: Games
ru: Игры

en: Development
ru: Разработка

en: Education
ru: Образование

en: Graphics
ru: Графика

en: Audio
ru: Аудио

en: Video
ru: Видео

en: Office
ru: Офис

en: Accessories
ru: Аксессуары

en: Internet
ru: Интернет

en: Extensions
ru: Расширения

en: My software
ru: Моё ПО

en: Other software from
ru: Другое ПО от

en: All software
ru: Всё ПО

en: No software found.
ru: ПО не найдено.

en: Request cancelled.
ru: Запрос отменён.

en: Cancel my vote
ru: Отменить мой голос

en: Upgrade
ru: Обновиться

en: Published &1 (on &2)
ru: Опубликовано &1 (на &2)

en: Do you really want to download <b>&1</b>?
ru: Вы действительно хотите загрузить <b>&1</b>?

en: Unable to download <b>&1</b>:
ru: Невозможно загрузить <b>&1</b>:

en: <b>&1</b> has been successfully downloaded.
ru: <b>&1</b> было успешно загружено.

en: Do you really want to upgrade to <b>&1</b>?
ru: Вы действительно хотите обновиться на <b>&1</b>?

en: Unable to upgrade to <b>&1</b>:
ru: Невозможно обновиться на <b>&1</b>:

en: Do you really want to uninstall <b>&1</b>?
ru: Вы действительно хотите деинсталлировать <b>&1</b>?

en: Unable to uninstall <b>&1</b>:
ru: Невозможно деинсталлировать <b>&1</b>:

en: <b>&1</b> has been successfully uninstalled.
ru: <b>&1</b> было успешно деинсталлировано.

en: Do you really want to install <b>&1</b>?
ru: Вы действительно хотите установить <b>&1</b>?

en: Unable to install <b>&1</b>:
ru: Невозможно установить <b>&1</b>:

en: <b>&1</b> has been successfully installed.
ru: <b>&1</b> было успешно установлено.

en: Unable to modify your vote.
ru: Невозможно изменить ваш голос.

en: Do you really want to delete <b>&1</b> from the farm server?
ru: Вы действительно хотите удалить <b>&1</b> с сервера фермы?

en: Unable to remove <b>&1</b>:
ru: Невозможно удалить <b>&1</b>:

en: Gambas Software Farm
ru: Ферма ПО Gambas

en: Show
ru: Показать

en: Installed
ru: Установлено

en: Most downloaded
ru: Самые скачиваемые

en: Most recent
ru: Самые последние

en: Show filters
ru: Показать фильтры

en: Show old versions
ru: Показать старые версии

en: Download
ru: Загрузить

en: Download and install
ru: Загрузить и установить

en: Vote
ru: Голос

en: Please copy these informations in all your bug reports.
ru: Пожалуйста, скопируйте эту информацию во все отчёты об ошибках.

en: Choose a table
ru: Выбрать таблицу

en: Edit '&1' property
ru: Редактировать свойство '&1'

en: Use a fixed font
ru: Использовать фиксированный шрифт

en: Console output #&1
ru: Консольный вывод #&1

en: Unable to compress file.
ru: Невозможно сжать файл.

en: Sort ascent
ru: Сортировать по возрастанию

en: Sort descent
ru: Сортировать по убыванию

en: Compress file
ru: Сжатие файла

en: Tip of the day #&1
ru: Полезный совет #&1

en: Unable to read tip of the day !
ru: Невозможно прочесть полезный совет!

en: Show tips on startup
ru: Показать советы при старте

en: The project is void. There is nothing to translate.
ru: Проект пуст. Нет ничего, что можно перевести.

en: Language
ru: Язык

en: Not translated
ru: Не переведено

en: Translation files
ru: Файлы переводов

en: Cannot read translation file for language '&1'
ru: Невозможно прочесть файл перевода для языка '&1'

en: Cannot save translation.
ru: Невозможно сохранить перевод.

en: Do you really want to delete this translation ?
ru: Вы действительно хотите удалить этот перевод?

en: Do you really want to reload this translation ?
ru: Вы действительно хотите перезагрузить этот перевод?

en: Export a translation
ru: Экспортировать перевод

en: Please select the translation file to import.
ru: Пожалуйста, выберите файл переводов для импорта.

en: No translation were picked up.
ru: Нет поднятых переводов.

en: One translation was picked up.
ru: Один перевод был поднят.

en: &1 translations were picked up.
ru: &1 перевода(ов) было поднято.

en: Cannot import translation file.
ru: Невозможно импортировать перевод.

en: Everything seems to be correct.
ru: Кажется, всё правильно.

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
ru: Символы переведённой строки не соответствуют исходной непереведённой строке.

en: &1 strings. Everything is translated!
ru: &1 строк(и). Всё переведено!

en: &1 strings. One is not translated. &3% done.
ru: &1 строк(и). Одна не переведена. &3% выполнено.

en: &1 strings. &2 are not translated. &3% done.
ru: &1 строк(и). &2 не переведено. &3% выполнено.

en: Automatic translation has failed.
ru: Автоматический перевод не удался.

en: Do you want to fill the translation automatically?
ru: Вы хотите заполнить перевод автоматически?

en: Project translation
ru: Перевод проекта

en: Automatic translation
ru: Автоматический перевод

en: Untranslated strings
ru: Непереведённые строки

en: Translated strings
ru: Переведённые строки

en: All strings
ru: Все строки

en: Add a new translation
ru: Добавить новый перевод

en: Save translation
ru: Сохранить перевод

en: Verify the translation
ru: Проверить перевод

en: Verify
ru: Проверить

en: Find next translated string
ru: Найти следующую переведённую строку

en: Find previous translated string
ru: Найти предыдущую переведённую строку

en: Find previous untranslated string
ru: Найти предыдущую непереведённую строку

en: Find next untranslated string
ru: Найти следующую непереведённую строку

en: Clear this translation
ru: Очистить этот перевод

en: This string must not be translated
ru: Эта строка не должна быть переведена

en: Copy untranslated string
ru: Копировать непереведённую строку

en: Import all translations  recursively
ru: Импортировать все переводы рекурсивно

en: Replace existing translations
ru: Заменить существующие переводы

en: Import a translation file
ru: Импортировать файл перевода

en: Do you want to push the repository?
ru: Вы хотите протолкнуть репозиторий?

en: Push
ru: Протолкнуть

en: There is nothing to commit.
ru: Нечего коммитить.

en: Do not push to remote repository
ru: Не проталкивать в удалённый репозиторий

en: Select font
ru: Выбрать шрифт

en: New project...
ru: Новый проект...

en: Recent projects
ru: Последние проекты

en: Installed software
ru: Установленное ПО

en: Welcome to Gambas 3
ru: Добро пожаловать в Gambas 3

en: Anonymous
ru: Аноним

en: No answer.
ru: Нет ответа.

en: Register user
ru: Зарегистрировать пользователя

en: Publish project
ru: Опубликовать проект

en: Download software
ru: Загрузить ПО

en: Delete software
ru: Удалить ПО

en: Afrikaans (South Africa)
ru: Африкаанс (Южная Африка)

en: Arabic (Egypt)
ru: Арабский (Египет)

en: Arabic (Tunisia)
ru: Арабский (Тунис)

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
ru: Азербайджанский (Азербайджан)

en: Bulgarian (Bulgaria)
ru: Болгарский (Болгария)

en: Catalan (Catalonia, Spain)
ru: Каталонский (Каталония, Испания)

en: Welsh (United Kingdom)
ru: Валлийский (Великобритания)

en: Czech (Czech Republic)
ru: Чешский (Чехия)

en: Danish (Denmark)
ru: Датский (Дания)

en: German (Germany)
ru: Немецкий (Германия)

en: German (Belgium)
ru: Немецкий (Бельгия)

en: Greek (Greece)
ru: Греческий (Греция)

en: English (common)
ru: Английский (общий)

en: English (United Kingdom)
ru: Английский (Великобритания)

en: English (U.S.A.)
ru: Английский (США)

en: English (Australia)
ru: Английский (Австралия)

en: English (Canada)
ru: Английский (Канада)

en: Esperanto (Anywhere!)
ru: Эсперанто (Где угодно!)

en: Spanish (common)
ru: Испанский (общий)

en: Spanish (Spain)
ru: Испанский (Испания)

en: Spanish (Argentina)
ru: Испанский (Аргентина)

en: Estonian (Estonia)
ru: Эстонский (Эстония)

en: Basque (Basque country)
ru: Баскский (Страна Басков)

en: Farsi (Iran)
ru: Фарси (Иран)

en: Finnish (Finland)
ru: Финский (Финляндия)

en: French (France)
ru: Французский (Франция)

en: French (Belgium)
ru: Французский (Бельгия)

en: French (Canada)
ru: Французский (Канада)

en: French (Switzerland)
ru: Французский (Швейцария)

en: Galician (Spain)
ru: Галицийский (Испания)

en: Hebrew (Israel)
ru: Иврит (Израиль)

en: Hindi (India)
ru: Хинди (Индия)

en: Hungarian (Hungary)
ru: Венгерский (Венгрия)

en: Croatian (Croatia)
ru: Хорватский (Хорватия)

en: Indonesian (Indonesia)
ru: Индонезийский (Индонезия)

en: Irish (Ireland)
ru: Ирландский (Ирландия)

en: Icelandic (Iceland)
ru: Исландский (Исландия)

en: Italian (Italy)
ru: Итальянский (Италия)

en: Japanese (Japan)
ru: Японский (Япония)

en: Khmer (Cambodia)
ru: Кхмерский (Камбоджа)

en: Korean (Korea)
ru: Корейский (Корея)

en: Latin
ru: Латиница

en: Lithuanian (Lithuania)
ru: Литовский (Литва)

en: Malayalam (India)
ru: Малаялам (Индия)

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
ru: Македонский (Македония)

en: Dutch (Netherlands)
ru: Голландский (Нидерланды)

en: Dutch (Belgium)
ru: Голландский (Бельгия)

en: Norwegian (Norway)
ru: Норвежский (Норвегия)

en: Punjabi (India)
ru: Панджаби (Индия)

en: Polish (Poland)
ru: Польский (Польша)

en: Portuguese (Portugal)
ru: Португальский (Португалия)

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Valencian (Valencian Community, Spain)
ru: Валенсийский (Валенсия, Испания)

en: Romanian (Romania)
ru: Румынский (Румыния)

en: Russian (Russia)
ru: Русский (Россия)

en: Slovenian (Slovenia)
ru: Словенский (Словения)

en: Albanian (Albania)
ru: Албанский (Албания)

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
ru: Сербский (Сербия и Черногория)

en: Swedish (Sweden)
ru: Швецкий (Швеция)

en: Turkish (Turkey)
ru: Турецкий (Турция)

en: Ukrainian (Ukrain)
ru: Украинский (Украина)

en: Vietnamese (Vietnam)
ru: Вьетнамский (Вьетнам)

en: Wallon (Belgium)
ru: Валлонский (Бельгия)

en: Simplified chinese (China)
ru: Упрощённый китайский (Китай)

en: Traditional chinese (Taiwan)
ru: Традиционный китайский (Тайвань)

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unable to retrieve password.
ru: Невозможно получить пароль.

en: Unable to save password.
ru: Невозможно сохранить пароль.

en: Cannot create table '&1'.
ru: Невозможно создать таблицу '&1'.

en: Cannot create metadata table.
ru: Невозможно создать таблицу метаданных.

en: &1 cannot be static
ru: &1 не может быть статичным

en: &1 declaration does not match
ru: &1 объявление не соответствует

en: &1 is declared but is not a function
ru: &1 объявлен, но не является функцией

en: &1 is not a structure
ru: &1 не является структурой

en: &1 is not declared
ru: &1 не объявлен

en: &1 must be static
ru: &1 должен быть статическим

en: &1: not in archive
ru: &1: в архиве нет

en: &1: syntax error
ru: &1: синтаксическая ошибка

en: &1: syntax error in form file
ru: &1: синтаксическая ошибка в файле формы

en: &1: too many nested containers
ru: &1: слишком много вложенных контейнеров

en: '&1' already declared
ru: '&1' уже объявлено

en: '&1.&2' is incorrectly overridden in class '&3'
ru: '&1.&2' неправильно переопределено в классе '&3'

en: '&1.&2' is not a property
ru: '&1.&2' не является свойством

en: '&1.&2' is not static
ru: '&1.&2' не статический

en: '&1.&2' is read only
ru: '&1.&2' только для чтения

en: '&1.&2' is static
ru: '&1.&2' статический

en: '&1.&2' is write only
ru: '&1.&2' только для записи

en: ',' or ')'
ru: ',' или ')'

en: A module cannot raise events
ru: Модуль не может вызывать события

en: A property implementation cannot be public
ru: Реализация свойств не может быть общедоступной

en: A property must be public
ru: Свойство должно быть общедоступным

en: Access forbidden
ru: Доступ запрещён

en: Alias name must be a string
ru: Имя псевдонима должно быть строкой

en: Ambiguous expression. Please use brackets
ru: Неоднозначное выражение. Пожалуйста, используйте квадратные скобки

en: Argument cannot be passed by reference
ru: Аргумент не может быть передан по ссылке

en: Arrays of structure are not supported
ru: Массивы структур не поддерживаются

en: Bad archive: &1: &2
ru: Плохой архив: &1: &2

en: Bad argument
ru: Плохой аргумент

en: Bad character constant in string
ru: Плохая символьная константа в строке

en: Bad constant type
ru: Плохой тип константы

en: Bad event handler in &1.&2(): &3
ru: Плохой обработчик событий в &1.&2(): &3

en: Bad expression: &1
ru: Плохое выражение: &1

en: Bad form file version
ru: Плохая версия файла формы

en: Bad format in section:
ru: Плохой формат в разделе:

en: Bad format string
ru: Плохая строка формата

en: Bad number of dimensions
ru: Плохое число измерений

en: Bad project file: line &1: &2
ru: Плохой файл проекта: строка &1: &2

en: Bad regular expression: &1
ru: Плохое регулярное выражение: &1

en: Bad string conversion
ru: Плохое конвертирование строки

en: Bad subscript range
ru: Плохой диапазон индекса

en: Bad use of virtual class
ru: Плохое использование виртуального класса

en: Bad version string
ru: Плохая строка версии

en: Cannot change current directory to '&1': &2
ru: Невозможно изменить текущую директорию на '&1': &2

en: Cannot create .startup file
ru: Невозможно создать .startup файл

en: Cannot create action file: &1
ru: Невозможно создать файл действий: &1

en: Cannot create callback: &1
ru: Невозможно создать обратный вызов: &1

en: Cannot create class information: &1: &2
ru: Невозможно создать класс информации: &1: &2

en: Cannot create file: &1
ru: Невозможно создать файл: &1

en: Cannot create temporary archive file: &1
ru: Невозможно создать временный файл архива: &1

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
ru: Невозможно найти динамическую библиотеку '&1': &2

en: Cannot find symbol '&2' in dynamic library '&1'
ru: Невозможно найти символ '&2' в динамической библиотеке '&1'

en: Cannot inherit itself
ru: Невозможно наследовать самого себя

en: Cannot inherit twice
ru: Невозможно наследовать дважды

en: Cannot instantiate native types
ru: Невозможно создать собственные типы

en: Cannot load class '&1': &2&3
ru: Невозможно загрузить класс '&1': &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
ru: Невозможно загрузить компонент '&1': &2

en: Cannot load source file: &1
ru: Невозможно загрузить файл исходников: &1

en: Cannot make executable: &1: &2
ru: Невозможно создать исполняемый файл: &1: &2

en: Cannot mix NEW and embedded array
ru: Невозможно смешивать NEW и встроенный массив

en: Cannot mix NEW and embedded structure
ru: Невозможно смешивать NEW и встроенную структуру

en: Cannot open file '&1': &2
ru: Невозможно открыть файл '&1': &2

en: Cannot open file: &1
ru: Невозможно открыть файл: &1

en: Cannot raise events in static function
ru: Невозможно вызывать события в статической функции

en: Cannot read file: &1: &2
ru: Невозможно прочитать файл: &1: &2

en: Cannot register class '&1'
ru: Невозможно зарегистрировать класс '&1'

en: Cannot remove file '&1': &2
ru: Невозможно удалить файл '&1': &2

en: Cannot rename file '&1' to '&2': &3
ru: Невозможно переименовать файл '&1' в '&2': &3

en: Cannot run child process: &1&2
ru: Невозможно запустить дочерний процесс: &1&2

en: Cannot set file owner: &1: &2
ru: Невозможно установить владельца файла: &1: &2

en: Cannot use NEW operator there
ru: Невозможно использовать оператор NEW там

en: Class '&1' is not creatable
ru: Класс '&1' несоздаваемый

en: Comparison operator expected
ru: Ожидается оператор сравнения

en: Component name must be a string
ru: Имя компонента должно быть строкой

en: Component not found: &1
ru: Компонент не найден: &1

en: Constant string expected
ru: Ожидается строка константы

en: Contents already declared
ru: Содержание уже объявлено

en: Default case already defined
ru: По умолчанию случай уже определён

en: Default case must be the last one
ru: По умолчанию случай должен быть последним

en: Device is full
ru: Устройство заполнено

en: Directory is not empty
ru: Директория не является пустой

en: Division by zero
ru: Деление на ноль

en: Dynamic symbols cannot be used in static function
ru: Динамические символы не могут быть использованы в статической функции

en: Embedded arrays are forbidden here
ru: Встроенные массивы здесь запрещены

en: End of file
ru: Конец файла

en: Equality or inequality operator expected
ru: Ожидается оператор равенства или неравенства

en: Expression too complex
ru: Слишком сложное выражение

en: Expression too complex. Too many operands
ru: Выражение слишком сложное. Слишком много операндов

en: Extern library name must be a string
ru: Внешнее имя библиотеки должно быть строкой

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: File is a directory
ru: Файл является директорией

en: File is locked
ru: Файл заблокирован

en: File name is too long
ru: Имя файла слишком длинное

en: File or directory does not exist
ru: Файл или директория не существует

en: Forbidden GOSUB
ru: GOSUB запрещён

en: Forbidden GOTO
ru: GOTO запрещён

en: Free object referenced
ru: Ссылка на свободный объект

en: Illegal instruction
ru: Запрещённая команда

en: Internal compiler error
ru: Внутренняя ошибка компилятора

en: Invalid assignment
ru: Неверное назначение

en: Invalid date
ru: Неверная дата

en: Invalid object
ru: Неверный объект

en: Invalid path
ru: Неверный путь

en: IsMissing() requires a function argument
ru: IsMissing() требует аргумент функции

en: Jump is too far
ru: Слишком дальний переход

en: Label '&1' not declared
ru: Метка '&1' не была объявлена

en: Library name must be a string
ru: Имя библиотеки должно быть строкой

en: Loop variable already in use
ru: Переменная цикла уже используется

en: Loop variable cannot be an argument
ru: Переменная цикла не может быть аргументом

en: Loop variable cannot be global
ru: Переменная цикла не может быть глобальной

en: ME cannot be used in a static function
ru: ME не может быть использован в статической функции

en: Mathematic error
ru: Математическая ошибка

en: Missing #Endif
ru: Отсутствует #Endif

en: Missing ']'
ru: Отсутствует ']'

en: Missing '}'
ru: Отсутствует '}'

en: Missing operator
ru: Отсутствует оператор

en: Missing right brace
ru: Отсутствует правая круглая скобка

en: NEW cannot have arguments passed by reference
ru: NEW не может иметь аргументы, переданные по ссылке

en: No instantiation method
ru: Метод не конкретизирован

en: No parent class
ru: Нет родительского класса

en: No return value
ru: Нет возвращаемого значения

en: No startup method
ru: Нет метода запуска

en: Non terminated string
ru: Незавершённая строка

en: Not a directory: &1
ru: Не директория: &1

en: Not a function
ru: Не функция

en: Not a procedure
ru: Не процедура

en: Not an array
ru: Не массив

en: Not an enumeration
ru: Не перечисление

en: Not an object
ru: Не объект

en: Not enough argument to New()
ru: Не хватает аргументов для New()

en: Not enough arguments
ru: Недостаточно аргументов

en: Not enough arguments to &1()
ru: Не хватает аргументов для &1()

en: Not implemented yet
ru: Пока не реализовано

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Null object
ru: Нулевой объект

en: Number
ru: Число

en: Number or Date expected
ru: Ожидается число или дата

en: Number or date
ru: Число или дата

en: Number, Date or String
ru: Число, дата или строка

en: Number, String or Object
ru: Число, строка или объект

en: Object
ru: Объект

en: Out of bounds
ru: Вне границ

en: Out of memory
ru: Недостаточно памяти

en: Out of range
ru: Вне диапазона

en: Overflow
ru: Переполнение

en: Overriding an already inherited class is forbidden
ru: Переопределение унаследованного класса запрещено

en: Read error
ru: Ошибка чтения

en: Return value datatype not specified in function declaration
ru: Возвращаемый тип данных не указан в объявлении функции

en: STOP instruction encountered
ru: Обнаружена инструкция STOP

en: SUPER cannot be used alone
ru: SUPER нельзя использовать в одиночку

en: Serialization error
ru: Ошибка сериализации

en: Stack overflow
ru: Переполнение стека

en: Standard type
ru: Стандартный тип

en: Stream is closed
ru: Поток закрыт

en: String expected
ru: Ожидается строка

en: Structures must be public
ru: Структуры должны быть общедоступными

en: Subroutine arguments cannot be passed by reference
ru: Подпрограммные аргументы не могут быть переданы по ссылке

en: Syntax error
ru: Синтаксическая ошибка

en: Syntax error at function declaration
ru: Синтаксическая ошибка при объявлении функции

en: Syntax error in event name
ru: Синтаксическая ошибка в имени события

en: Syntax error in file open mode
ru: Синтаксическая ошибка в режиме открытия файла

en: Syntax error in return type
ru: Синтаксическая ошибка в возвращаемом типе

en: Syntax error. &1 expected
ru: Синтаксическая ошибка. Ожидается &1

en: Syntax error. '...' must be the last argument
ru: Синтаксическая ошибка. '...' должен быть последним аргументом

en: Syntax error. CASE or DEFAULT expected after SELECT
ru: Синтаксическая ошибка. После SELECT ожидается CASE или DEFAULT

en: Syntax error. CLASS needs an identifier
ru: Синтаксическая ошибка. CLASS нуждается в идентификаторе

en: Syntax error. Cannot use this syntax in assignment
ru: Синтаксическая ошибка. Невозможно использовать этот синтаксис при назначении

en: Syntax error. INHERITS needs a class name
ru: Синтаксическая ошибка. INHERITS нуждается в имени класса

en: Syntax error. Identifier expected
ru: Синтаксическая ошибка. Ожидается идентификатор

en: Syntax error. Invalid identifier in function name
ru: Синтаксическая ошибка. Неверный идентификатор в имени функции

en: Syntax error. Invalid optional parameter
ru: Синтаксическая ошибка. Неверный опциональный параметр

en: Syntax error. Invalid return type
ru: Синтаксическая ошибка. Неверный возвращаемый тип

en: Syntax error. Invalid type description of &1 argument
ru: Синтаксическая ошибка. Неверный тип описания &1 аргумента

en: Syntax error. Invalid type description of &1 field
ru: Синтаксическая ошибка. Неверное описание типа поля &1

en: Syntax error. Needless arguments
ru: Синтаксическая ошибка. Лишние аргументы

en: Syntax error. Point syntax used outside of WITH / END WITH
ru: Синтаксическая ошибка. Точечный синтаксис, используемый вне WITH / END WITH

en: Syntax error. STRUCT needs an identifier
ru: Синтаксическая ошибка. Для STRUCT необходим идентификатор

en: Syntax error. The &1 argument is not a valid identifier
ru: Синтаксическая ошибка. &1 аргумент не является допустимым идентификатором

en: Syntax error. The &1 field is not a valid identifier
ru: Синтаксическая ошибка. &1 поле не является допустимым идентификатором

en: Syntax error. VarPtr() takes only one identifier
ru: Синтаксическая ошибка. VarPtr() принимает только один идентификатор

en: System error #&1: &2
ru: Системная ошибка #&1: &2

en: The '!' operator must be followed by an identifier
ru: Оператор '!' должен следовать за идентификатором

en: The '.' operator must be followed by an identifier
ru: Оператор '.' должен следовать за идентификатором

en: The function must take a fixed number of arguments
ru: Функция должна принимать фиксированное количество аргументов

en: The special method &1 cannot be a function
ru: Специальный метод &1 не может быть функцией

en: The special method &1 cannot be implemented
ru: Специальный метод &1 реализован быть не может

en: The special method &1 cannot be static
ru: Специальный метод &1 статичным быть не может

en: The special method &1 must be a function
ru: Специальный метод &1 должен быть функцией

en: The special method &1 must be public
ru: Специальный метод &1 должен быть общедоступным

en: The special method &1 must be static
ru: Специальный метод &1 должен быть статическим

en: The special method &1 must return a boolean
ru: Специальный метод &1 должен возвращать логическое значение

en: The special method &1 must take a variable number of arguments only
ru: Специальный метод &1 должен принимать только переменное число аргументов

en: The special method &1 must take at least one argument
ru: Специальный метод &1 должен принимать по крайней мере один аргумент

en: The special method &1 takes no arguments
ru: Специальный метод &1 не может принимать никаких аргументов

en: The special method must return an integer
ru: Специальный метод должен возвращать целое число

en: The special method must take exactly one argument
ru: Специальный метод должен принимать лишь один аргумент

en: The special method must take exactly two arguments
ru: Специальный метод должен принимать лишь два аргумента

en: The special method signature is incorrect
ru: Подпись специального метода неверна

en: This expression cannot be a statement
ru: Это выражение не может быть оператором

en: This expression cannot be passed by reference
ru: Это выражение не может быть передано по ссылке

en: Too many arguments
ru: Слишком много аргументов

en: Too many arguments to &1()
ru: Слишком много аргументов для &1()

en: Too many array declarations
ru: Слишком много объявлений массива

en: Too many constants
ru: Слишком много констант

en: Too many different classes used
ru: Используется слишком много различных классов

en: Too many dimensions
ru: Слишком много размеров

en: Too many dynamic variables
ru: Слишком много динамических переменных

en: Too many events
ru: Слишком много событий

en: Too many expressions in CASE
ru: Слишком много выражений в CASE

en: Too many external functions
ru: Слишком много внешних функций

en: Too many functions
ru: Слишком много функций

en: Too many imbricated #If...#Endif
ru: Слишком много нахлёстано #If...#Endif

en: Too many labels
ru: Слишком много меток

en: Too many local variables
ru: Слишком много локальных переменных

en: Too many nested control structures.
ru: Слишком много вложенных управляющих структур.

en: Too many property synonymous
ru: Слишком много синонимичных свойств

en: Too many simultaneous new strings
ru: Слишком много одновременных новых строк

en: Too many static variables
ru: Слишком много статических переменных

en: Too many unknown symbols
ru: Слишком много неизвестных символов

en: Trailing backslash
ru: Обратный слэш

en: Type mismatch
ru: Несоответствие типов

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
ru: Несоответствие типов: хотелось бы &1, получен &2 вместо этого

en: Unable to create closure
ru: Невозможно создать смыкание

en: Unable to get file position
ru: Невозможно получить позицию файла

en: Unable to load class file
ru: Невозможно загрузить файл класса

en: Unable to prepare function description
ru: Невозможно подготовить описание функции

en: Unexpected &1
ru: Неожиданный &1

en: Unexpected end of line
ru: Неожиданный конец строки

en: Unexpected string
ru: Неожиданная строка

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown file extension
ru: Неизвестное расширение файла

en: Unknown identifier: &1
ru: Неизвестный идентификатор: &1

en: Unknown operator
ru: Неизвестный оператор

en: Unknown symbol '&2' in class '&1'
ru: Неизвестный символ '&2' в классе '&1'

en: Unknown user or group
ru: Неизвестный пользователь или группа

en: Unsupported datatype
ru: Неподдерживаемый тип данных

en: Unsupported string conversion
ru: Неподдерживаемое конвертирование строк

en: Useless LOCK
ru: Бесполезный LOCK

en: VarPtr() argument must be a dynamic, a static or a local variable
ru: Аргумент у VarPtr() должен быть динамической, статической или локальной переменной

en: Void identifier
ru: Пустой идентификатор

en: Void key
ru: Пустой ключ

en: Write error
ru: Ошибка записи

en: cannot find component
ru: невозможно найти компонент

en: cannot find library
ru: невозможно найти библиотеку

en: class name hidden by global declaration: &1
ru: имя класса, скрытое глобальным объявлением: &1

en: class name hidden by local declaration: &1
ru: имя класса, скрытое локальным объявлением: &1

en: constant hidden by local declaration: &1
ru: константа, скрытая локальным объявлением: &1

en: extern function hidden by local declaration: &1
ru: внешняя функция, скрытая локальным объявлением: &1

en: function hidden by local declaration: &1
ru: функция, скрытая локальным объявлением: &1

en: global variable hidden by local declaration: &1
ru: глобальная переменная, скрытая локальным объявлением: & 1

en: integer and boolean mixed with `&1' operator
ru: целое и булевое смешаны с оператором `&1'

en: uninitialized global variable: &1
ru: неинициализированная глобальная переменная: &1

en: uninitialized variable: &1
ru: неинициализированная переменная: &1

en: unknown error
ru: неизвестная ошибка

en: unused argument: &1
ru: неиспользованный аргумент: &1

en: unused extern function: &1
ru: неспользованная внешняя функция: &1

en: unused function: &1
ru: неиспользованная функция: &1

en: unused global variable: &1
ru: неиспользованная глобальная переменная: &1

en: unused variable: &1
ru: неиспользованная переменная: &1

en: cannot open slave pseudo-terminal:
ru: невозможно открыть подчинённый псевдотерминал:

en: cannot initialize pseudo-terminal:
ru: невозможно инициализировать псевдотерминал:

en: cannot plug standard input:
ru: невозможно подключить стандартный ввод:

en: cannot plug standard output and standard error:
ru: невозможно подключить стандартный вывод и стандартную ошибку:

en: cannot run executable:
ru: невозможно запустить исполняемый файл:

en: No help found.
ru: Справка не найдена.

en: This page does not exist.
ru: Эта страница не существует.

en: Plain text
ru: Обычный текст

en: HTML text
ru: HTML текст

en: Gambas form data
ru: Данные формы Gambas

en: Gambas menu data
ru: Данные меню Gambas

en: Gambas project file path
ru: Путь к файлу проекта Gambas

en: URI list
ru: Список URI

en: Unknown format
ru: Неизвестный формат

en: Alternate background
ru: Альтернативный фон

en: Characters
ru: Символы

en: Comments
ru: Комментарии

en: Current line
ru: Текущая строка

en: Data types
ru: Типы данных

en: Editing line
ru: Редактирование строки

en: Errors
ru: Ошибки

en: Highlighting
ru: Подсветка

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Labels
ru: Метки

en: Normal text
ru: Обычный текст

en: Numbers
ru: Числа

en: Operators
ru: Операторы

en: Preprocessor
ru: Препроцессор

en: Strings
ru: Строки

en: Subroutines
ru: Подпрограммы

en: Symbols
ru: Символы

en: '&1' is missing.
ru: '&1' отсутствует.

en: '&1' and '&2' are missing.
ru: Отсутствуют '&1' и '&2'.

en: Saving CHANGELOG file.
ru: Сохранение CHANGELOG файла.

en: Making &1 support package...
ru: Создание пакета поддержки &1...

en: Creating package for &1.
ru: Создание пакета для &1.

en: The package build has failed.
ru: Сборка пакета завершилась ошибкой.

en: Making build directory.
ru: Создание директории сборки.

en: Creating desktop file...
ru: Создание ярлыка рабочего стола...

en: Sources are being debianizated.
ru: Исходники будут переведены в deb.

en: Creating package...
ru: Создание пакета...

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
ru: 'dpkg-buildpackage' завершился с ошибкой.

en: Initializing ~/RPM directory.
ru: Инициализация директории ~/RPM.

en: Creating source package.
ru: Создание пакета исходников.

en: Creating .spec file.
ru: Создание .spec файла.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
ru: 'rpmbuild' вернул следующий код ошибки:

en: 'tar' has returned the following error code:
ru: 'tar' вернул следующий код ошибки:

en: The directory is not a Gambas project
ru: Директория не является проектом Gambas

en: Unsupported source archive format
ru: Неподдерживаемый формат архива исходников

en: Patch didn't apply:
ru: Патч не применён:

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Basic
ru: Основы

en: Drawing
ru: Рисование

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Networking
ru: Сеть

en: Sound
ru: Звук

en: Controls
ru: Элементы управления

en: Multimedia
ru: Мультимедиа

en: Web
ru: Веб

en: File not found!
ru: Файл не найден!

en: This project does not exist.
ru: Этот проект не существует.

en: Unable to find Gambas IDE executable in directory:
    
    &1
ru: Невозможно найти исполняемый файл в директории Gambas IDE:
    
    &1

en: This is not a Gambas project.
ru: Это не проект Gambas.

en: This is a Gambas 1.0 project. Use Gambas 2 to convert it.
ru: Это проект Gambas 1.0 .Используйте Gambas 2 для его конвертации.

en: Convert
ru: Конвертировать

en: This is a Gambas 2.0 project.
    
    Do you want to convert it?
ru: Это проект Gambas 2.0
    
    Вы хотите сконвертировать его?

en: Do not open
ru: Не открывать

en: Open after all
ru: Открыть просле всех

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
ru: Этот проект, кажется, уже открыт.
    
    Открытие одного и того же проекта дважды может привести к потере данных.

en: It cannot be converted.
ru: Это не может быть сконвертировано.

en: This project is read-only.
ru: Этот проект только для чтения.

en: Copying project inside a temporary directory...
ru: Копирование проекта внутри временной директории...

en: Unable to create temporary directory
ru: Невозможно создать временную директорию

en: Converting project structure...
ru: Конвертирование структуры проекта...

en: Applying conversion...
ru: Применение конвертирования...

en: Unable to apply conversion
ru: Невозможно применить это конвертирование

en: Some libraries used by the project are missing.
ru: Некоторые библиотеки, используемые в проекте, отсутствуют.

en: Cannot open project file :
ru: Невозможно открыть файл проекта:

en: Cannot reload file.
ru: Невозможно перезагрузить файл.

en: ALPHA VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
ru: Альфа-версия, Запуск — на свой СТРАХ и РИСК!

en: DEVELOPMENT VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
ru: Разрабатываемая версия. Запуск — на свой СТРАХ и РИСК!

en: Cannot open a binary file.
ru: Невозможно открыть бинарный файл.

en: Cannot open file.
ru: Невозможно открыть файл.

en: &1th
ru: &1ый

en: in form definition
ru: в описании формы

en: in &1.
ru: в &1.

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
ru: Часть файлов исходников проекта конфликтует.
    Пожалуйста, исправьте это, если вы хотите скомпилировать проект.

en: Compiling project
ru: Компиляция проекта

en: File already exists.
ru: Файл уже есть.

en: Directory already exists.
ru: Директория уже существует.

en: Cannot link template file.
ru: Невозможно слинковать файл шаблона.

en: Cannot copy template file.
ru: Невозможно скопировать файл шаблона.

en: The contents of VERSION file is incorrect.
ru: Содержимое файла VERSION неверно.

en: Cannot install library in &1.
ru: Невозможно установить библиотеку в &1.

en: Making executable...
ru: Создание исполняемого файла...

en: Cannot make executable.
ru: Невозможно создать исполняемый файл.

en: Some components are missing: &1
ru: Некоторые компоненты отсутствуют: &1

en: Cannot write project file.
ru: Невозможно записать файл проекта.

en: Unable to create desktop shortcut.
ru: Невозможно создать ярлык рабочего стола.

en: The directory will be removed at the next commit.
ru: Директория будет удалена при следующем коммите.

en: You must define a startup class or form!
ru: Вы должны определить класс запуска или форму!

en: Please type a name.
ru: Пожалуйста, введите имя.

en: This name contains a forbidden character:
ru: Это имя содержит запрещённые символы:

en: The name cannot begins with a dot.
ru: Имя не может начинаться с точки.

en: This name is already used. Choose another one.
ru: Это имя уже используется. Выберите другое.

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
ru: Имя класса должно начинаться с буквы или подчёркивания с последующей буквой или цифрой.

en: Destination already exists.
ru: Назначение уже существует.

en: Unable to rename '&1'
ru: Невозможно переименовать '&1'

en: Please type a project name.
ru: Пожалуйста, введите имя проекта.

en: The project name cannot begin with a dot.
ru: Имя проекта не может начинаться с точки.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
ru: Не ASCII-символы запрещены для имени проекта.

en: SPACE
ru: ПРОБЕЛ

en: The following characters are forbidden in a project name:
ru: В имени проекта нельзя использовать символы:

en: This project already exists.
ru: Этот проект уже существует.

en: The project directory already exists.
ru: Директория проекта уже существует.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
ru: Директория проекта не может быть создана, так как существует файл с таким же именем.

en: Unable to create source archive.
ru: Невозможно создать архив исходников.

en: Create source package
ru: Создать пакет исходников

en: Cannot copy file &1.
ru: Невозможно скопировать файл &1.

en: Cannot create link &1.
ru: Невозможно создать ссылку &1.

en: Cannot move a directory inside itself.
ru: Невозможно переместить директорию в себя.

en: Cannot move file &1.
ru: Невозможно переместить файл &1.

en: The following files couldn't be removed:
ru: Следующие файлы не могут быть удалены:

en: Project cleanup...
ru: Приборка проекта...

en: Project files conversion...
ru: Конвертирование файлов проекта...

en: Unable to convert &1
ru: Невозможно сконвертировать &1

en: Unable to update forms.
ru: Невозможно обновить формы.

en: The &1 program is not installed on your system.
ru: Программа &1 в вашей системе не установлена.

en: The following programs are not installed on your system: &1.
ru: Следующие программы в вашей системе не установлены: &1.

en: Unable to read component description file.
ru: Невозможно прочитать файл описания компонентов.

en: Cannot write component description file.
ru: Невозможно записать файл описания компонента.

en: Project templates
ru: Шаблоны проекта

en: Unable to run terminal.
ru: Невозможно запустить терминал.

en: Cannot save file !
ru: Невозможно сохранить файл !

en: Published &1
ru: Опубликован &1

en: &1 B
ru: &1 Б

en: &1 KiB
ru: &1 кБ

en: &1 MiB
ru: &1 МБ

en: &1 GiB
ru: &1 ГБ

en: Command timeout.
ru: Тайм-аут команды.

en: Please check your network connection.
ru: Пожалуйста, проверьте ваше сетевое соединение.

en: Do you really want to put this project under version control with &1?
ru: Вы действительно хотите поставить этот проект под контроль версий с &1?

en: The project could not be put under version control.
ru: Проект не может быть поставлен под контроль версий.

en: Unable to switch to branch `&1`.
ru: Невозможно переключиться на ветвь `&1`.

en: With &1
ru: С &1

en: There are &1 classes and &2 symbols in all Gambas components.
ru: Имеется &1 классов и &2 символов во всех компонентах Gambas.

en: This page does not exist in that language.
ru: Эта страница на этом языке не существует.

en: Since
ru: Поскольку

en: This component does not exist.
ru: Этот компонент не существует.

en: This class does not exist.
ru: Этот класс не существует.

en: This symbol does not exist.
ru: Этот символ не существует.
