gambas3 3.19.90 - en to it translation catalogue (2165 entries)

en: &1: not in archive
it: &1: non in archivio

en: &1: syntax error
it: &1: errore di sintassi

en: &1: syntax error in form data
it: &1: errore di sintassi nei dati del modulo

en: &1: syntax error in form file
it: &1: errore di sintassi nel file della form

en: &1: too many nested containers
it: &1: troppi contenitori nidificati

en: &1 and &2
it: &1 e &2

en: &1 are not translated
it: &1 non sono tradotti

en: &1 callers
it: &1 chiamanti

en: &1 cannot be static
it: &1 non può essere statico

en: &1 count
it: &1 numero

en: &1 days ago
it: &1 giorni fa

en: &1 declaration does not match
it: &1 la dichiarazione non corrisponde

en: &1 directories
it: &1 directory

en: &1 done
it: &1 fatto

en: &1 files
it: &1 file

en: &1 files to commit in the current branch.
it: &1 file per il commit nel ramo corrente.

en: &1 in the current project.
it: &1 nel progetto corrente.

en: &1 is declared but is not a function
it: &1 è dichiarate ma non è una funzione

en: &1 is not a structure
it: &1 non è una struttura

en: &1 is not declared
it: &1 non è dichiarata

en: &1 matches
it: &1 corrisponde

en: &1 months ago
it: &1 mesi fa

en: &1 must be static
it: &1 deve essere statico

en: &1 records
it: &1 record

en: &1 records imported.
it: &1 record importati.

en: &1 selected directories
it: &1 directory selezionate

en: &1 selected files
it: &1 file selezionati

en: &1 size
it: &1 dimensione

en: &1 strings. &2 are not translated. &3% done.
it: &1 stringhe. &2 non sono tradotte. &3% fatto.

en: &1 strings. Everything is translated!
it: &1 stringhe. Tutto è tradotto!

en: &1 strings. One is not translated. &3% done.
it: &1 stringhe. Uno non è tradotto. &3% fatto.

en: &1th
it: &1°

en: &1 translations were picked up.
it: &1 le traduzioni sono state raccolte.

en: &1 weeks ago
it: &1 settimane fa

en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Clear history
it: &Cancella cronologia

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Overwrite
it: &Sovrascrivi

en: &Project
it: &Progetto

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &View
it: &Vista

en: '&1' already declared
it: '&1' già dichiarato

en: '&1' and '&2' are missing.
it: '&1' e '&2' mancano.

en: '&1' is missing.
it: '&1' manca.

en: '&1' properties
it: Proprietà '&1'

en: '&1' version control
it: Controllo della versione '&1'

en: '&1.&2' is incorrectly overridden in class '&3'
it: '&1.&2' è erroneamente sovrascritto nella classe '&3'

en: '&1.&2' is not a property
it: '&1.&2' non è una proprietà

en: '&1.&2' is not static
it: '&1.&2' non è statica

en: '&1.&2' is read only
it: '&1.&2' è di sola lettura

en: '&1.&2' is static
it: '&1.&2' è statica

en: '&1.&2' is write only
it: '&1.&2' è di sola lettura

en: ',' or ')'
it: ',' o ')'

en: 'apt' or 'pacman' are missing.
it: Mancano \"apt\" o \"pacman\".

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
it: 'dpkg-buildpackage' ha fallito.

en: 'makepkg' has failed.
it: 'makepkg' ha fallito.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
it: 'rpmbuild' ha restituito il seguente codice errore:

en: 'tar' has returned the following error code:
it: 'tar' ha restituito il seguente codice di errore:

en: (0 = CPU count)
it: (0 = conteggio CPU)

en: (Automatic key)
it: (Chiave automatica)

en: (Declarations)
it: (Dichiarazioni)

en: (Default)
it: (Predefinito)

en: (Internal)
it: (Interno)

en: (No parent)
it: (Nessun Genitore)

en: (System configuration)
it: (Configurazione di sistema)

en: 3D programming with OpenGL
it: Programmazione 3D con OpenGL

en: <b>&1</b> does not export any class.
it: <b>&1</b> non esporta alcuna classe.

en: <b>&1</b> has been successfully downloaded.
it: <b>&1</b> è stato scaricato con successo.

en: <b>&1</b> has been successfully installed.
it: <b>&1</b> è stato installato con successo.

en: <b>&1</b> has been successfully uninstalled.
it: <b>&1</b> è stato disinstallato con successo.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
it: <b>&1</b> è già in uso come libreria.

en: <h3>The compiler has crashed!</h3>
    Please report it to the Gambas bugtracker at:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Do not forget to provide the full project so that the crash can be reproduced.
it: <h3>Il compilatore è andato in crash!</h3>
    Si prega di segnalarlo al bugtracker di Gambas all'indirizzo:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Non dimenticare di fornire il progetto completo in modo che l'arresto anomalo possa essere riprodotto.

en: <tt>&1</tt> not found.
it: <tt>&1</tt> non trovato.

en: Abort
it: Abortito

en: About Gambas
it: Informazioni su Gambas

en: Access forbidden
it: Accesso negato

en: Accessories
it: Accessori

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
it: Il nome di una classe deve cominciare con una lettera o con un underscore, seguito da qualsiasi lettera o numero.

en: A confirmation mail will be sent to the specified e-mail address. Click on the link included in that mail to activate your account.
    <p>
    <b>Your e-mail will not be stored on the publishing server.</b>
it: Una mail di conferma verrà inviata all'indirizzo e-mail specificato. Fai clic sul link incluso nella posta per attivare il tuo account.
    <p>
    <b>La tua e-mail non verrà archiviata sul server di pubblicazione.</b>

en: Activate animations
it: Attiva le animazioni

en: Activate code snippets
it: Attiva i frammenti di codice

en: Activate profiling
it: Attiva il profiling

en: Activate remote debugging
it: Attiva il debug remoto

en: Activate version control
it: Attiva il controllo della versione

en: Activate warnings
it: Attiva gli avvisi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a border
it: Aggiungi un bordo

en: Add all new files
it: Aggiungi tutti i nuovi file

en: Add a new translation
it: Aggiungi una nuova traduzione

en: Add branch to version number
it: Aggiungi ramo (branch) al numero di versione

en: Add everything to repository
it: Aggiungi tutto al repository

en: Add expression
it: Aggiungi espressione

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
it: Aggiungi i test extra per il processo di configurazione.
    <p><b>Lascia questo vuoto se non ti serve, o se non sai nulla degli script di <i>autoconfigurazione</i>.</b>

en: Add gradient stop
it: Aggiungi un colore sfumato

en: Additional configuration
it: Configurazione aggiuntiva

en: Additional references
it: Riferimenti aggiuntivi

en: Add major version number to package names
it: Aggiungi il numero di versione principale ai nomi dei pacchetti

en: Add source and destination
it: Aggiungi provenienza e destinazione

en: Add to repository
it: Aggiungi al repository

en: Add vendor prefix or name to package names
it: Aggiungi il prefisso o il nome del fornitore al nome del pacchetto

en: Advanced
it: Avanzato

en: Afrikaans (South Africa)
it: Afrikaans (Sudafrica)

en: Albanian (Albania)
it: Albanese (Albania)

en: Alias name must be a string
it: L'alias deve essere una stringa

en: Alignment
it: Allineamento

en: Align to bottom
it: Allineamento in fondo

en: Align to left
it: Allineamento a sinistra

en: Align to right
it: Allineamento a destra

en: Align to top
it: Allineamento in alto

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
it: Tutti i file di backup o generati saranno rimossi dalla cartella del progetto.

en: All files
it: Tutti i Files

en: All software
it: Tutto il software

en: All strings
it: Tutte le stringhe

en: ALPHA VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
it: VERSIONE ALFA, L'USO È A TUO RISCHIO!

en: Always display optional messages
it: Mostra sempre messaggi opzionali

en: Amber
it: Ambra

en: Ambiguous expression. Please use brackets
it: Espressione ambigua. Si prega di utilizzare le parentesi

en: Amethyst
it: Ametista

en: A module cannot raise events
it: Un modulo non può generare eventi

en: A new documentation is available!
it: È disponibile nuova documentazione!

en: A new Git repository will be created for this project.
it: Un nuovo repository Git verrà creato per questo progetto.

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Another extern debugging is active.
it: È attivo un altro debug esterno.

en: any file
it: qualsiasi file

en: AppImageBuilder configuration
it: Configurazione di AppImageBuilder

en: Application debugger helper
it: Aiutante per il debugger dell'applicazione

en: Application identifier
it: Identificatore dell'applicazione

en: Applications
it: Applicazioni

en: Application settings management
it: Gestione impostazioni dell'applicazione

en: Apply
it: Applica

en: Applying conversion...
it: Applicazione della conversione...

en: Apply patch
it: Applicare la patch

en: Apply to all
it: Applicare a tutto

en: A property implementation cannot be public
it: Un'implementazione della proprietà non può essere pubblica

en: A property must be public
it: Una proprietà deve essere pubblica

en: Arabic (Egypt)
it: Arabo (Egitto)

en: Arabic (Tunisia)
it: Arabo (Tunisia)

en: Argument cannot be passed by reference
it: L'argomento non può essere passato per riferimento

en: Arguments
it: Argomenti

en: Arrangement
it: Disposizione

en: Arrays of structure are not supported
it: Le matrici di struttura non sono supportate

en: Arrow
it: Freccia

en: Arrow #2
it: Freccia #2

en: Assertion failed
it: Asserzione non riuscita

en: audio files
it: file audio

en: Audio files
it: File audio

en: Authentication failed.
it: Autenticazione fallita.

en: Author
it: Autore

en: Authors
it: Autori

en: Automatically revert non important files
it: Ripristina automaticamente i file non importanti

en: Automatic extension
it: Estensione automatica

en: Automatic formatting
it: Formattazione automatica

en: Automatic instance
it: Istanza automatica

en: Automatic patch name
it: Nome patch automatico

en: Automatic translation
it: Traduzione automatica

en: Automatic translation has failed.
it: La traduzione automatica è fallita.

en: Automatic translation with
it: Traduzione automatica con

en: Automatic word wrap
it: Accapo automatico

en: Automatic word wrap by default
it: Accapo automatico di default

en: Automation
it: Automazione

en: Average
it: Media

en: Average number of lines by function
it: Numero medio di righe per funzione

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
it: Azerbaigiano (Azerbaijan)

en: Background
it: Sfondo

en: Bad archive: &1: &2
it: Archivio errato: &1: &2

en: Bad argument
it: Argomento sbagliato

en: Bad character constant in string
it: Costante di carattere non valido nella stringa

en: Bad constant type
it: Tipo non valido di costante

en: Bad event handler in &1.&2(): &3
it: Gestore di eventi non valido in &1.&2(): &3

en: Bad expression: &1
it: Espressione non valida: &1

en: Bad format in section:
it: Formato non valido nella sezione:

en: Bad format string
it: Stringa di formato non valido

en: Bad form file
it: Form non valido

en: Bad form file version
it: Versione del file non valida

en: Bad group name !
it: Nome gruppo non valido!

en: Bad indirect jump
it: Salto indiretto non valido

en: Bad menu name !
it: Nome menu non valido!

en: Bad number of dimensions
it: Numero delle dimensioni non valido

en: Bad profile file format
it: Formato profilo file non valido

en: Bad project file: line &1: &2
it: Progetto file non valido: linea &1: &2

en: Bad regular expression: &1
it: Espressione regolare non valida: &1

en: Bad string conversion
it: Conversione stringa non valida

en: Bad subscript range
it: Intervallo di indice non valido

en: Bad use of virtual class
it: Uso non valido di una classe virtuale

en: Bad version string
it: Versione della stringa non valida

en: Baseline align
it: Allineamento sulla linea di base

en: Basque (Basque country)
it: Basco (Regione Basca)

en: Be anonymous
it: Essere anonimi

en: Bigger font
it: Font più grande

en: Blur
it: Sfocatura

en: Bold
it: Grassetto

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Boolean
it: Booleano

en: Border
it: Bordo

en: Bottom align
it: Allineamento in baso

en: Breakpoints
it: Punti di interruzione

en: Brightness
it: Luminosità

en: Bring to foreground
it: Porta in primo piano

en: Browse
it: Esplora

en: Browse project
it: Esplora il progetto

en: Build package with 'root' account
it: Crea pacchetto con l'account 'root'

en: Bulgarian (Bulgaria)
it: Bulgaro (Bulgaria)

en: Button size
it: Dimensione del pulsante

en: bzlib2 compression driver
it: driver di compressione bzlib2

en: Cairo graphic library
it: Libreria grafica Cairo

en: Callees
it: Funzioni di chiamata

en: Callers
it: Funzione di chiamata

en: Calls
it: Chiamate

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancelled by user
it: Annullato dall'utente

en: Cancel my vote
it: Annulla il mio voto

en: Cannot add file.
it: Impossibile aggiungere file.

en: Cannot add shape.
it: Impossibile aggiungere forma.

en: Cannot change current directory to '&1': &2
it: Impossibile cambiare la directory corrente da '&1': &2

en: Cannot copy a directory inside itself.
it: Impossibile copiare una directory all'interno di se stessa.

en: Cannot copy file &1.
it: Impossibile copiare il file &1.

en: Cannot copy table '&1'.
it: Impossibile copiare la tabella '&1'.

en: Cannot copy template file.
it: Impossibile copiare il file template.

en: Cannot create '&1' file
it: Impossibile creare il file '&1'

en: Cannot create action file: &1
it: Impossibile creare il file action: &1

en: Cannot create an AppImage of a library or a component.
it: Impossibile creare un'AppImage di una libreria o di un componente.

en: Cannot create AppImage.
it: Impossibile creare AppImage.

en: Cannot create ArchLinux packages.
it: Impossibile creare pacchetti ArchLinux.

en: Cannot create Autotools packages.
it: Impossibile creare pacchetti Autotools.

en: Cannot create callback: &1
it: Impossibile creare il callback: &1

en: Cannot create class information: &1: &2
it: Impossibile creare il file di informazione sulla classe: &1: &2

en: Cannot create Debian or Ubuntu packages.
it: Impossibile creare pacchetti Debian o Ubuntu.

en: Cannot create Fedora,Mageia or SuSE packages.
it: Impossibile creare pacchetti Fedora, Mageia o SuSE.

en: Cannot create file: &1
it: Impossibile creare il file: &1

en: Cannot create file: &1: &2
it: Impossibile creare il file: &1: &2

en: Cannot create link &1.
it: Impossibile creare il link &1.

en: Cannot create metadata table.
it: Impossibile creare la tabella dei metadati.

en: Cannot create project!
it: Impossibile creare il progetto!

en: Cannot create Slackware packages.
it: Impossibile creare pacchetti Slackware.

en: Cannot create table '&1'.
it: Impossibile creare la tabella '&1'.

en: Cannot create temporary archive file: &1
it: Impossibile creare il file dell'archivio temporaneo: &1

en: Cannot delete directory
it: Impossibile eliminare la directory

en: Cannot delete file
it: Impossibile eliminare il file

en: Cannot delete file or directory
it: Impossibile eliminare il file o la cartella

en: Cannot delete table '&1'.
it: Impossibile eliminare la tabella '&1'.

en: Cannot download '&1'.
it: Impossibile scaricare '&1'.

en: cannot find component
it: impossibile trovare il componente

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
it: Impossibile trovare la libreria dinamica '&1': &2

en: cannot find library
it: impossibile trovare la libreria

en: Cannot find symbol '&2' in dynamic library '&1'
it: Impossibile trovare il simbolo '&2' nella libreria dinamica '&1'

en: Cannot found extra file: &1
it: Impossibile trovare il file extra: &1

en: Cannot import file.
it: Impossibile importare il file.

en: Cannot import translation file.
it: Impossibile importare il file traduzione.

en: Cannot inherit itself
it: Impossibile ereditare se stessi

en: cannot initialize pseudo-terminal:
it: impossibile inizializzare lo pseudo-terminal:

en: Cannot install library in &1.
it: Impossibile installare la libreria in &1.

en: Cannot instantiate native types
it: Impossibile istanziare tipi nativi

en: Cannot link template file.
it: Impossibile collegare il file di template.

en: Cannot load class '&1': &2&3
it: Impossibile caricare la classe '&1': &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
it: Impossibile caricare il componente '&1': &2

en: Cannot load file: &1
it: Impossibile caricare il file: &1

en: Cannot load source file: &1
it: Impossibile caricare il file di provenienza: &1

en: Cannot make executable.
it: Impossibile creare l'eseguibile.

en: Cannot make executable: &1: &2
it: Impossibile creare l'eseguibile: &1: &2

en: Cannot mix NEW and embedded array
it: Impossibile mischiare NEW e array incorporato

en: Cannot mix NEW and embedded structure
it: Impossibile mischiare NEW e struttura incorporata

en: Cannot move a directory inside itself.
it: Impossibile spostare una cartella dentro se stessa.

en: Cannot move file &1.
it: Impossibile spostare il file &1.

en: Cannot open a binary file.
it: Impossibile aprire un file binario.

en: Cannot open file '&1': &2
it: impossibile aprire il file '&1': &2

en: Cannot open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Cannot open file: &1
it: Impossibile aprire il file: &1

en: Cannot open project file :
it: Impossibile aprire il file di progetto :

en: cannot open slave pseudo-terminal:
it: impossibile aprire lo pseudo-terminale slave:

en: Cannot paste data.
it: Impossibile incollare i dati.

en: cannot plug standard input:
it: impossibile collegare l'input standard:

en: cannot plug standard output and standard error:
it: impossibile collegare l'output e l'errore standard:

en: Cannot raise events in static function
it: Impossibile generare eventi nella funzione statica

en: Cannot read file: &1: &2
it: Impossibile leggere il file: &1: &2

en: Cannot read translation file for language '&1'
it: Impossibile leggere il file di traduzione per la lingua '&1'

en: Cannot register class '&1'
it: Impossibile registrare la classe '&1'

en: Cannot reload file.
it: Impossibile ricaricare il file.

en: Cannot remove file '&1': &2
it: Impossibile rimuovere il file '&1': &2

en: Cannot remove shape.
it: Impossibile rimuovere la forma.

en: Cannot rename file '&1' to '&2': &3
it: Impossibile rinominare il file '&1' to '&2': &3

en: Cannot run child process: &1&2
it: Impossibile eseguire il processo figlio: &1&2

en: cannot run executable:
it: impossibile avviare l'eseguibile:

en: Cannot save a project inside its own directory.
it: Impossibile salvare un progetto nella sua stessa directory.

en: Cannot save translation.
it: Impossibile salvare la traduzione.

en: Cannot set file owner: &1: &2
it: Impossibile impostare il proprietario del file: &1: &2

en: Cannot use &1 twice
it: Impossibile utilizzare &1 due volte

en: Cannot use &1 with &2
it: Impossibile utilizzare &1 con &2

en: Cannot use NEW operator here
it: Impossibile utilizzare l'operatore NEW qui

en: Cannot write component description file.
it: Impossibile scrivere il file per la descrizione del componente.

en: Cannot write project file.
it: Impossibile aprire il file progetto.

en: Cannot write table '&1'.
it: Impossibile scrivere la tabella '&1'.

en: Cascading style sheets
it: Fogli di stile

en: Catalan (Catalonia, Spain)
it: Catalano (Catalano, Spagna)

en: Categories
it: Categorie

en: Centered
it: Centrato

en: Center horizontally
it: Centra orizzontalmente

en: Center vertically
it: Centra verticalmente

en: Change button size
it: Cambia la dimensione del pulsante

en: Change into
it: Cambia in

en: Changes
it: Modifiche

en: Charset
it: Codifica

en: Chart drawing
it: Disegno grafici

en: Check prefix of variables
it: Controlla il prefisso delle variabili

en: Check remote server
it: Controlla il server remoto

en: Choose a profile
it: Scegli un profilo

en: Choose a table
it: Scegli una tabella

en: Choose patch file name
it: Scegli il nome del file patch

en: Chooser
it: Selettore

en: Class
it: Classe

en: Class '&1' is not creatable
it: La classe '&1' non è creabile

en: Class already has a parent
it: La classe ha già un genitore

en: Classes
it: Classi

en: Class is already exported
it: La classe è già esportata

en: class name hidden by global declaration: &1
it: nome della classe nascosto dalla dichiarazione globale: &1

en: class name hidden by local declaration: &1
it: nome della classe nascosto dalla dichiarazione locale: &1

en: Clean
it: Pulisci

en: Clean the project directory up (i.e. remove temporary, generated, and backup files).
it: Pulisce la directory del progetto (ovvero rimuove i file temporanei, quelli generati e di backup).

en: Clean up
it: Pulisci

en: Clear
it: Cancella

en: Clear all bookmarks
it: Cancella tutti i segnalibri

en: Clear all breakpoints
it: Cancella tutti i punti di interruzione

en: Clear console
it: Pulisci la console

en: Clear destination
it: Cancella la destinazione

en: Clear destination with source
it: Cancella la destinazione insieme alla provenienza

en: Clear documentation cache
it: Cancella la cache della documentazione

en: Clear shapes
it: Cancella le forme

en: Clear source with destination
it: Cancella la provenienza insieme alla destinazione

en: Clear this translation
it: Cancella questa traduzione

en: Click on Insert to add a new menu.
it: Clicca su Inserisci per aggiungere un nuovo menu.

en: Clipboard
it: Appunti

en: Clipboard contents
it: Contenuto degli appunti

en: Close
it: Chiudi

en: Close all debug windows
it: Chiudi tutte le finestre di debug

en: Close all windows
it: Chiudi tutte le finestre

en: Close braces, brackets
it: Chiudi parentesi e parentesi graffe

en: Close strings
it: Chiudi le stringhe

en: Close tabs with middle mouse click
it: Chiudi le schede con il tasto centrale del mouse

en: Code
it: Codice

en: Code formatting
it: Formattazione del codice

en: Code snippets
it: Frammenti di codice

en: Color
it: Colore

en: Colorize
it: Colora

en: Column
it: Colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Commands output
it: Uscita dei comandi

en: Command timeout.
it: Timeout del comando.

en: Comment
it: Commento

en: Comments insertion
it: Inserimento dei commenti

en: Commit and push
it: Commit e push

en: Common colors
it: Colori comuni

en: Compact
it: Compatta

en: Compact view
it: Compatta la vista

en: Comparison operator expected
it: Previsto operatore di confronto

en: Compatible until version
it: Compatibile fino alla versione

en: Compilation
it: Compilazione

en: Compilation command
it: Comando di compilazione

en: Compile
it: Compila

en: Compile All
it: Compila Tutto

en: Compile all
it: Compila tutto

en: Compiler error:
it: Errore del compilatore:

en: Compiling project
it: Sto compilando il progetto

en: Complex numbers
it: Numeri complessi

en: Complex numbers management
it: Gestione dei numeri complessi

en: Component
it: Componente

en: Component name must be a string
it: Il nome del componente deve essere una stringa

en: Component not found: &1
it: Componente non trovato: &1

en: Components
it: Componenti

en: Compress all
it: Comprimi tutto

en: Compressed files are now generated with the executable. Consequently they will be removed from the project.
it: I file compressi vengono ora generati con l'eseguibile. Di conseguenza verranno rimossi dal progetto.

en: Compress file
it: Comprimi il file

en: Compress file into the executable
it: Comprimi il file nell'eseguibile

en: Compress files in executable
it: Comprimi i file nell'eseguibile

en: Compress in executable
it: Comprimi nell'eseguibile

en: Compression & decompression
it: Compressione & decompressione

en: Compress PNG images with
it: Comprimi le immagini PNG con

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure border
it: Configurazione del bordo

en: Configure brush
it: Configurazione pennello

en: Configure executable
it: Configurazione dell'eseguibile

en: Configure padding
it: Configurazione distanziamento

en: Configure shadow
it: Configurazione ombra

en: Configure test suites
it: Configurazione delle suite di prova

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Confirm password does not match.
it: Conferma password non corrispondente.

en: Conflict
it: Conflitto

en: Conflict files
it: File in conflitto

en: Conflict solved
it: Conflitto risolto

en: Connection
it: Connessione

en: Connection editor
it: Editor di connessione

en: Connection properties
it: Proprietà della connessione

en: Connections
it: Connessioni

en: Console output #&1
it: Output della console #&1

en: Constant expression expected
it: Attesa un'espressione costante

en: Constant expression too complex
it: Espressione costante troppo complessa

en: constant hidden by local declaration: &1
it: costante nascosta dalla dichiarazione locale: &1

en: Constants
it: Costanti

en: Constant string expected
it: Attesa una costante di tipo stringa

en: Container
it: Contenitore

en: Contents
it: Contenuti

en: Contents already declared
it: Contenuto già dichiarato

en: Continue
it: Continua

en: Contrast
it: Contrasto

en: Control
it: Controllo

en: Controls
it: Controlli

en: Control structure completion
it: Completa le strutture di controllo

en: Convert
it: Convertire

en: Converting project structure...
it: Conversione della struttura del progetto...

en: Copy
it: Copia

en: Copy at the same place
it: Copia nello stesso posto

en: Copy commit changes
it: Copia le modifiche del commit

en: Copy commit identifier
it: Copia l'identificatore del commit

en: Copy commit log
it: Copia il registro dei commit

en: Copy field list
it: Copia l'elenco dei campi

en: Copy file path
it: Copia il percorso del file

en: Copying project inside a temporary directory...
it: Sto copiando il progetto in una directory temporanea...

en: Copy table
it: Copia tabella

en: Copy table contents
it: Copia il contenuto della tabella

en: Copy untranslated string
it: Copia la stringa non tradotta

en: Corner
it: Angolo

en: creatable
it: creabile

en: Create
it: Crea

en: Create a new branch from:
it: Crea un nuovo branch da:

en: Create a shortcut on the desktop
it: Crea un collegamento sul desktop

en: Create database
it: Crea il database

en: Create directories for each distribution
it: Crea le directory per ogni distribuzione

en: Create in another window
it: Crea in un'altra finestra

en: Create menu entry
it: Crea voce di menu

en: Create new branch
it: Crea un nuovo ramo

en: Create package
it: Crea il pacchetto

en: Create package now
it: Crea il pacchetto ora

en: Create patch
it: Crea la patch

en: Create source package
it: Crea il pacchetto sorgente

en: Create symbolic links
it: Crea link simbolici

en: Create table
it: Crea tabella

en: Creating .spec file.
it: Creazione .spec file.

en: Creating AppImage...
it: Creazione dell'AppImage...

en: Creating desktop file...
it: Creazione file desktop...

en: Creating package...
it: Creazione pacchetto...

en: Creating package for &1.
it: Creazione pacchetto per &1.

en: Creating packages...
it: Creazione pacchetti...

en: Creating source package.
it: Creazione pacchetto sorgente.

en: Croatian (Croatia)
it: Croato (Croazia)

en: Crop
it: Taglio

en: CSV editor
it: Editor CSV

en: CSV files
it: File CSV

en: CSV format options
it: Opzioni formato CSV

en: Current
it: Attuale

en: Current branch
it: Branch corrente

en: Current desktop
it: Desktop corrente

en: Current file
it: File corrente

en: Current function
it: Funzione attuale

en: Current object
it: Oggetto corrente

en: Current project
it: Progetto corrente

en: Custom
it: Personale

en: Cut
it: Taglia

en: Czech (Czech Republic)
it: Ceco (Repubblica Ceca)

en: D-Bus interface
it: Interfaccia D-Bus

en: Danish (Denmark)
it: Danese (Danimarca)

en: Data
it: Dati

en: Database access
it: Accesso Database

en: Data bound controls
it: Controlli relativi ai dati

en: data files
it: file di dati

en: Data files
it: File di dati

en: Date
it: Data

en: Debian packaging system cannot handle spaces in directories.
it: Il sistema di packaging Debian non può gestire gli spazi nelle directory.

en: Debian packaging system cannot handle spaces in file names.
it: Il sistema di packaging Debian non può gestire gli spazi nei nomi.

en: Debug browser
it: Browser debug

en: Debug extern process
it: Debug del processo esterno

en: Debugger configuration
it: Configurazione del debugger

en: Debugger size
it: Dimensione del debugger

en: Debug inside components
it: Debug all'interno dei componenti

en: Default case already defined
it: Caso già definito di default

en: Default case must be the last one
it: Il caso di default deve essere l'ultimo

en: Default font
it: Font predefinito

en: Default icon theme
it: Tema icona predefinito

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Default license
it: Licenza predefinita

en: Default proxy
it: Proxy di default

en: Default style sheet
it: Foglio di stile predefinito

en: Default tab size
it: Dimensione tab predefinita

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Define bookmark
it: Imposta un segnalibro

en: Delete
it: Elimina

en: Delete container only
it: Elimina il solo contenitore

en: Delete controls from missing components
it: Elimina i controlli dai componenti mancanti

en: Delete database
it: Elimina il database

en: Delete menu
it: Elimina il menu

en: Delete software
it: Elimina il software

en: Delete table
it: Elimina la tabella

en: Delete test suite
it: Elimina suite di test

en: Delete the screenshot stored on the server
it: Elimina lo screenshot memorizzato sul server

en: Deleting files...
it: Eliminazione file...

en: Delimiter character
it: Carattere delimitatore

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Deprecated
it: Deprecato

en: Deprecated controls
it: Controlli obsoleti

en: Desaturate
it: Desatura

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop configuration file
it: File di configurazione del desktop

en: Desktop management component
it: Componente per la gestione del desktop

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination already exists.
it: La destinazione già esiste.

en: Destination already exists. Do you want to:
it: La destinazione esiste già. Desideri:

en: Destination directory
it: Directory di destinazione

en: Detailed view
it: Vista dettagliata

en: Development
it: Sviluppo

en: DEVELOPMENT VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
it: VERSIONE DI SVILUPPO, L'UTILIZZO È A VOSTRO ESCLUSIVO RISCHIO E PERICOLO!

en: Device is full
it: Periferica piena

en: Dialog
it: Dialogo

en: Dialog box management
it: Gestione della finestra di dialogo

en: Difference
it: Differenze

en: Directory
it: Cartella

en: Directory already exists.
it: Cartella già esistente.

en: Directory is not empty
it: La directory non è vuota

en: Directory must be empty.
it: La directory deve essere vuota.

en: Disable just-in-time compiler
it: Disabilita il compilatore just-in-time

en: Display changes in history
it: Visualizza le modifiche nella cronologia

en: Display form class files
it: Visualizza i file di classe del form

en: Display Gambas license.
it: Visualizza la licenza Gambas.

en: Display Gambas version.
it: Visualizza la versione Gambas.

en: Display ME
it: Visualizza ME

en: Display metadata
it: Mostra i metadati

en: Display this help.
it: Visualizza questo aiuto.

en: Dispose class files according to inheritance
it: Dispone i file di classe in base all'ereditarietà

en: Division by zero
it: Divisione per zero

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation is not available.
it: Documentazione non disponibile.

en: Documentation is up to date.
it: La documentazione è aggiornata.

en: Don't join the project to the mail
it: Non unire il progetto alla mail

en: Do not open
it: Non aprire

en: Do not put in the executable
it: Non inserire nell'eseguibile

en: Do not rebase
it: Non fare il rebase

en: Do not save
it: Non salvare

en: Do not translate
it: Non tradurre

en: Do not use the embedded external programs
it: Non utilizzare i programmi esterni incorporati

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Down
it: Giù

en: Download and install
it: Scarica e installa

en: Download cancelled
it: Download cancellato

en: Download documentation
it: Scarica la documentazione

en: Download software
it: Scarica il software

en: Do you really want to add every file to the repository?
it: Vuoi veramente aggiungere ogni file al repository?

en: Do you really want to clear the documentation cache?
it: Vuoi veramente cancellare la cache della documentazione?

en: Do you really want to clear the list?
it: Vuoi veramente cancellare la lista?

en: Do you really want to delete &1?
it: Vuoi veramente eliminare &1?

en: Do you really want to delete <b>&1</b> from the farm server?
it: Vuoi veramente eliminare <b>&1</b> dal server della farm?

en: Do you really want to delete table '&1'?
it: Vuoi veramente eliminare la tabella '&1'?

en: Do you really want to delete that layout?
it: Vuoi veramente eliminare questo layout?

en: Do you really want to delete the database '&1'?
it: Vuoi veramente eliminare il database '&1'?

en: Do you really want to delete this directory ?
it: Vuoi veramente eliminare questa cartella?

en: Do you really want to delete this file ?
it: Vuoi veramente eliminare questo file ?

en: Do you really want to delete this link ?
it: Vuoi veramente eliminare questo link?

en: Do you really want to delete this snippet?
it: Vuoi veramente eliminare questo frammento di codice?

en: Do you really want to delete this translation ?
it: Vuoi veramente eliminare questa traduzione ?

en: Do you really want to download <b>&1</b>?
it: Vuoi veramente scaricare <b>&1</b>?

en: Do you really want to import the translations of this project?
it: Vuoi veramente importare le traduzioni di questo progetto?

en: Do you really want to increment the project version and make the executable again?
it: Vuoi veramente incrementare la versione del progetto e creare di nuovo l'eseguibile?

en: Do you really want to install <b>&1</b>?
it: Vuoi veramente installare <b>&1</b>?

en: Do you really want to install the Gambas fonts into your personal font directory?
it: Vuoi veramente installare i font Gambas nella tua directory personale dei font?

en: Do you really want to install the Gambas icon theme into your personal icon theme directory?
it: Vuoi veramente installare il tema dell'icona Gambas nella tua directory personale del tema dell'icona?

en: Do you really want to override the existing layout?
it: Vuoi veramente sovrascrivere il layout esistente?

en: Do you really want to push the repository anyway?
it: Vuoi veramente eseguire il push del repository comunque?

en: Do you really want to put this project under version control with &1?
it: Vuoi veramente mettere questo progetto sotto controllo di versione con &1?

en: Do you really want to reload this translation ?
it: Vuoi veramente ricaricare questa traduzione ?

en: Do you really want to remove all breakpoints?
it: Vuoi davvero rimuovere tutti i punti di interruzione?

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
it: Vuoi veramente rimuovere tutte le dipendenze extra?

en: Do you really want to remove all extra files?
it: Vuoi veramente rimuovere tutti i file extra?

en: Do you really want to remove all profile files?
it: Vuoi veramente rimuovere tutti i file del profilo?

en: Do you really want to remove all shapes?
it: Vuoi veramente rimuovere tutte le forme?

en: Do you really want to remove all tags?
it: Vuoi veramente rimuovere tutti i tag?

en: Do you really want to remove the selected rows?
it: Vuoi veramente rimuovere tutte le righe selezionate?

en: Do you really want to remove this query?
it: Vuoi veramente rimuovere questa query?

en: Do you really want to remove this test suite?
it: Vuoi veramente rimuovere questa suite di test?

en: Do you really want to replace every string?
it: Vuoi veramente rimpiazzare ogni stringa?

en: Do you really want to reset all projects locations?
it: Vuoi veramente reimpostare tutte le posizioni dei progetti?

en: Do you really want to synchronize the repository?
it: Vuoi veramente sincronizzare il repository?

en: Do you really want to uninstall <b>&1</b>?
it: Vuoi veramente disinstallare <b>&1</b>?

en: Do you really want to uninstall this software?
it: Vuoi veramente disinstallare questo software?

en: Do you really want to upgrade to <b>&1</b>?
it: Vuoi veramente aggiornare a <b>&1</b>?

en: Do you want to clear the expression list ?
it: Vuoi eliminare la lista di espressioni ?

en: Do you want to copy &1 in &2?
it: Vuoi copiare &1 in &2?

en: Do you want to duplicate &1?
it: Vuoi duplicare &1?

en: Do you want to fill the translation automatically?
it: Vuoi riempire la traduzione automaticamente?

en: Do you want to move &1 in &2?
it: Vuoi spostare &1 in &2?

en: Do you want to reload all modified files to cancel the last replacement?
it: Vuoi ricaricare tutti i file modificati per annullare l'ultima sostituzione?

en: Draw
it: Disegna

en: Draw destination on source only
it: Disegna la destinazione solo sulla provenienza

en: Draw diagonals
it: Disegna le diagonali

en: Drawing
it: Disegno

en: Drawing grid
it: Griglia di disegno

en: Draw source above destination
it: Disegna la provenienza sopra alla destinazione

en: Draw source on destination only
it: Disegna la provenienza solo sulla destinazione

en: Draw source on top of destination
it: Disegna la provenienza al di sopra della destinazione

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate selection
it: Duplica la selezione

en: Duplicate test suite
it: Duplica la suite di test

en: Duration
it: Durata

en: Dutch (Belgium)
it: Danese (Belgio)

en: Dutch (Netherlands)
it: Danese (Olanda)

en: Dynamic symbols cannot be used in static function
it: Simboli dinamici non possono essere usati in funzioni statiche

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Echo
it: Eco

en: Edit
it: Modifica

en: Edit '&1' property
it: Modifica la proprietà '&1'

en: Edit code snippet
it: Modifica il frammento di codice

en: Edit field list
it: Modifica l'elenco dei campi

en: Edition
it: Edizione

en: Edit list property
it: Modifica lista proprietà

en: Edit patch
it: Modifica la patch

en: Edit selection
it: Modifica la selezione

en: Education
it: Istruzione

en: Effects
it: Effetti

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Embedded arrays are forbidden here
it: Le array incorporate qui sono vietate

en: Embedded HTTP server
it: Server HTTP incorporato

en: Embed into a container
it: Incorporato in un contenitore

en: Emerald
it: Smeraldo

en: Enclose character
it: Carattere di chiusura

en: End of file
it: Fine del file

en: End of line
it: Fine riga

en: English (Australia)
it: Inglese (Australia)

en: English (Canada)
it: Inglese (Canada)

en: English (common)
it: Inglese (Internazionale)

en: English (U.S.A.)
it: Inglese (U.S.A.)

en: English (United Kingdom)
it: Inglese (Regno Unito)

en: Enhanced standard dialogs
it: Dialoghi standard avanzati

en: Enter a filter
it: Inserisci un filtro

en: Enter an expression
it: Inserisci un'espressione

en: Entered text echo
it: Testo eco inserito

en: Enter GPG signature key
it: Inserisci la chiave della firma GPG

en: Enter new project name
it: Inserisci il nuovo nome del progetto

en: Enter the mimetypes handled by your application there.
    Please enter one mimetype by line.
it: Inserisci qui i tipi mime gestiti dalla tua applicazione.
    Inserisci un tipo mime per riga.

en: Enter the name of the new branch
it: Inserisci il nome del nuovo ramo

en: enumerable
it: enumerabile

en: Environment
it: Ambiente

en: Equality or inequality operator expected
it: Atteso un operatore di uguaglianza o disuguaglianza

en: Erase
it: Cancella

en: Esperanto (Anywhere!)
it: Esperanto (Ovunque!)

en: Estonian (Estonia)
it: Estone (Estonia)

en: Evaluator
it: Valutatore

en: Event
it: Evento

en: Event loop
it: Loop degli eventi

en: Event loop management
it: Gestione del ciclo degli eventi

en: Events
it: Eventi

en: Everything is translated!
it: Tutto è tradotto!

en: Everything seems to be correct.
it: Tutto sembra essere corretto.

en: Example
it: Esempio

en: Examples
it: Esempi

en: Examples are stored on the Gambas farm server. Click &1 to access the farm server and download them...
it: Gli esempi sono memorizzati sul server della farm di Gambas. Fai clic su &1 per accedere al server della farm e scaricarli...

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude public directory
it: Escludi la directory pubblica

en: Excludes
it: Escludi

en: Exclude test modules
it: Escludi i moduli di prova

en: Exclusive or
it: Esclusivo o

en: executable path
it: percorso dell'eseguibile

en: Executable size
it: Dimensione dell'eseguibile

en: Expand selection
it: Espandi la selezione

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Explicit formating
it: Formattazione esplicita

en: Export
it: Esporta

en: Export a theme file
it: Esporta il file di un tema

en: Export a translation
it: Esporta una traduzione

en: Export by default to
it: Esporta per impostazione predefinita in

en: Exported
it: Esportato

en: Export field names
it: Esporta i nomi di campo

en: Export selected records only
it: Esporta solo i record selezionati

en: Export theme
it: Esporta il tema

en: Export to CSV file
it: Esporta in un file CSV

en: Expression evaluator
it: Valutatore dell'espressione

en: Expressions
it: Espressioni

en: Expression too complex
it: Espressione troppo complessa

en: Expression too complex. Too many operands
it: Espressione troppo complessa. Troppi operandi

en: Extensions
it: Estensioni

en: Extern debugging
it: Debug esterno

en: extern function hidden by local declaration: &1
it: funzione esterna nascosta dalla dichiarazione locale: &1

en: Extern library name must be a string
it: Il nome della libreria esterna deve essere una stringa

en: Extra autoconf tests
it: Test di autoconf extra

en: Extra dependencies
it: Dipendenze extra

en: Extra files
it: File extra

en: Extra files must be located in the <b>Project</b> folder of the current project, i.e. the <tt>.hidden</tt> directory of the project on the disk.
it: I file extra devono trovarsi nella cartella <b>Progetto</b> del progetto corrente, per esempio la directory <tt>.hidden</tt> del progetto sul disco.

en: Failed to run child process: &1
it: Impossibile eseguire il processo figlio: &1

en: Farm servers
it: Server farm

en: Fast-forward (default)
it: Avanzamento veloce (default)

en: Field
it: Campo

en: Field_&1
it: Campo_&1

en: Fields
it: Campi

en: File already exists
it: Il file esiste già

en: File already exists.
it: File già esistente.

en: File is a directory
it: Il file è una directory

en: File is locked
it: Il file è bloccato

en: File name is too long
it: Il nome del file è troppo lungo

en: File not found!
it: File non trovato!

en: File or directory
it: File o directory

en: File or directory does not exist
it: Il file o la directory non esiste

en: File or directory does not exist anymore.
it: Il file o la directory non esiste più.

en: File properties
it: Proprietà del file

en: Files
it: File

en: Filesystem events monitoring
it: Monitoraggio degli eventi del filesystem

en: Fill
it: Riempi

en: Fill rule
it: Regola di riempimento

en: Filter
it: Filtro

en: Financial support
it: Supporto finanziario

en: Find
it: Trova

en: Find definition
it: Trova la definizione

en: Find everywhere
it: Trova ovunque

en: Find first untranslated string
it: Trova la prima stringa non tradotta

en: Find last untranslated string
it: Trova l'ultima stringa non tradotta

en: Find next
it: Trova successivo

en: Find next translated string
it: Trova la prossima stringa tradotta

en: Find next untranslated string
it: Trova la prossima stringa non tradotta

en: Find previous
it: Trova precedente

en: Find previous translated string
it: Trova la precedente stringa tradotta

en: Find previous untranslated string
it: Trova la precedente stringa non tradotta

en: Finish
it: Finito

en: Finish current function
it: Termina funzione corrente

en: Finished and stable
it: Finito e stabile

en: Finnish (Finland)
it: Finnico (Finlandia)

en: first
it: primo

en: First
it: Primo

en: Fit selection to image
it: Adatta la selezione all'immagine

en: Fixed font
it: Font fisso

en: Flags
it: Flag

en: Flat
it: Piatto

en: Flexible logging system
it: Sistema di registrazione flessibile

en: Float
it: Mobile

en: Fonts
it: Font

en: Forbidden characters in control group.
it: Caratteri proibiti nel control group.

en: Forbidden characters in control name.
it: Caratteri proibiti nel control name.

en: Forbidden directory name.
it: Nome di directory vietato.

en: Forbidden GOSUB
it: Proibito GOSUB

en: Forbidden GOTO
it: Proibito GOTO

en: Force bytecode version
it: Forza la versione del bytecode

en: Foreground
it: Primo piano

en: Format code
it: Formatta il codice

en: Format on load & save
it: Formatta su caricamento e salvataggio

en: Form controls are public
it: I controlli del form sono \"public\"

en: Forward
it: Avanti

en: Free
it: Libero

en: Free object referenced
it: Riferimento ad un oggetto libero

en: French (Belgium)
it: Francese (Belgio)

en: French (Canada)
it: Francese (Canada)

en: French (France)
it: Francese (Francia)

en: French (Switzerland)
it: Francese (Svizzera)

en: From
it: Da

en: function
it: funzione

en: Function
it: Funzione

en: function hidden by local declaration: &1
it: funzione nascosta dalla dichiarazione locale: &1

en: Functions
it: Funzioni

en: Galician (Spain)
it: Galiziano (Spagna)

en: Gambas 3 Integrated Development Environment
it: Gambas 3 Ambiente di sviluppo integrato

en: Gambas 3 project conversion
it: Conversione progetto in Gambas 3

en: Gambas applications
it: Applicazioni Gambas

en: Gambas class
it: Classe Gambas

en: Gambas classes
it: Classi di Gambas

en: Gambas executable
it: Eseguibile di Gambas

en: Gambas form data
it: Dati di form Gambas

en: Gambas forms
it: I Form di Gambas

en: Gambas highlight theme files
it: File del tema di Gambas ad alto contrasto

en: Gambas IDE Shapes files
it: File delle forme dell'IDE di Gambas

en: Gambas interpreter crash
it: Crash dell'interprete di Gambas

en: Gambas Markdown markup syntax
it: Sintassi dei marcatori del Markdown di Gambas

en: Gambas menu data
it: Dati del menu di Gambas

en: Gambas module
it: Modulo di Gambas

en: Gambas modules
it: Moduli di Gambas

en: Gambas profile file
it: File del profilo di Gambas

en: Gambas project file path
it: Percorso del file di progetto Gambas

en: Gambas reports
it: Report di Gambas

en: Gambas repository
it: Repository Gambas

en: Gambas terminal forms
it: Form terminale Gambas

en: Gambas test module
it: Modulo di test Gambas

en: Gambas test modules
it: Moduli di test Gambas

en: Gambas web forms
it: Form web Gambas

en: Gambas web pages
it: Pagine web Gambas

en: Games
it: Giochi

en: Generate patch
it: Genera patch

en: Generating 'AppImageBuilder' configuration file...
it: Generazione del file di configurazione \"AppImageBuilder\" in corso...

en: Generic preview and print form
it: Finestra generica anteprima e stampa

en: German (Belgium)
it: Tedesco (Belgio)

en: German (Germany)
it: Tedesco (Germania)

en: Get current system configuration
it: Ottiene la configurazione corrente del sistema

en: Get from 'VERSION' file
it: Ottieni dal file 'VERSION'

en: Global size
it: Dimensione globale

en: global variable hidden by local declaration: &1
it: variabile globale nascosta dalla dichiarazione locale: &1

en: Gnome keyring support for desktop management component
it: Supporto per portachiavi Gnome per componente di gestione desktop

en: GNU command option parser
it: Opzioni del parser GNU

en: GNU Multiple Precision Arithmetic Library
it: Libreria aritmetica di precisione multipla GNU

en: GNU Scientific Library
it: Libreria scientifica GNU

en: Go back
it: Indietro

en: Go forward
it: Avanti

en: Go to
it: Vai a

en: Go to line
it: Vai alla linea

en: Gradient
it: Gradiente

en: Graphical form management
it: Gestione grafica della form

en: Graphical terminal applications development
it: Sviluppo di applicazioni grafiche per terminale

en: Graphics
it: Grafica

en: Greek (Greece)
it: Greco (Grecia)

en: Grid resolution
it: Risoluzione della griglia

en: Grid snap
it: Snap della griglia

en: Groups
it: Gruppi

en: Grow
it: Ingrandisci

en: GStreamer multimedia component
it: Componente multimedia GStreamer

en: GTK+2 toolkit
it: Kit degli strumenti GTK+2

en: GTK+3 toolkit
it: Kit degli strumenti GTK+3

en: GTK+3 web browser component
it: Componente browser web GTK+3

en: GUI component
it: Componente GUI

en: Hebrew (Israel)
it: Ebraico (Israele)

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help browser
it: Navigazione Help

en: Help on &1
it: Aiuto su &1

en: here
it: qui

en: Hide selection
it: Nascondi selezione

en: Hide space changes
it: Nascondi le modifiche allo spazio

en: Hide translated strings
it: Nascondi le stringhe tradotte

en: Hide translation changes
it: Nascondi le modifiche alla traduzione

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Highlight current line
it: Evidenzia la linea corrente

en: Highlight files with
it: Evidenzia i file con

en: Highlighting
it: Evidenziazione

en: Highlighting configuration for
it: Evidenziazione della configurazione per

en: Highlighting theme
it: Tema dei colori evidenziati

en: Highlight modified lines
it: Evidenzia le linee modificate

en: Hit CTRL+F again to change the search location.
it: Premi nuovamente CTRL+F per modificare la posizione di ricerca.

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal flip
it: Scambia orizzontalmente

en: Horizontal split
it: Dividi orizzontalmente

en: HTML file
it: File HTML

en: HTML files
it: File HTML

en: HTML generator
it: Generatore HTML

en: HTML text
it: Testo HTML

en: HTML viewer based on litehtml library
it: Visualizzatore HTML basato sulla libreria litehtml

en: HTTP proxy
it: Proxy HTTP

en: Hue
it: Colore

en: Hungarian (Hungary)
it: Ungherese (Ungheria)

en: Icelandic (Iceland)
it: Islandese (Islanda)

en: Icon theme
it: Tema delle icone

en: Icon view
it: Vista delle icone

en: IDE extensions
it: Estensioni IDE

en: IDE keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera IDE

en: Identity
it: Identità

en: If no argument is specified, open the IDE with a nice welcome dialog.
it: Se non viene specificato alcun argomento, apre l'IDE con una simpatica finestra di dialogo di benvenuto.

en: If the control is public.
it: Se il controllo è pubblico.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
it: Se le dimensioni del form e dei controlli devono seguire la dimensione del carattere predefinito.

en: If the Text property must be translated.
it: Se la proprietà Text deve essere tradotta.

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore comments
it: Ignora i commenti

en: Ignore database charset
it: Ignora il set di caratteri del database

en: Ignore first lines
it: Ignora le prime righe

en: Ignore strings
it: Ignora le stringhe

en: Ignore the file
it: Ignora il file

en: Illegal instruction
it: Istruzione illegale

en: Image
it: Immagine

en: Image editor
it: Editor di immagine

en: image files
it: file di immagini

en: Image files
it: File di immagine

en: Image filtering component
it: Componente di filtraggio dell'immagine

en: Image loading and saving
it: Caricamento e salvataggio dell'immagine

en: Image management
it: Gestione delle immagini

en: Image preview
it: Anteprima dell'immagine

en: Image quality
it: Qualità dell'immagine

en: Image routines from the Imlib2 library
it: Routine di immagine dalla libreria Imlib2

en: Images
it: Immagini

en: Implements
it: Implementa

en: Import
it: Importa

en: Import all translations
it: Importa tutte le traduzioni

en: Import all translations of a project
it: Importa tutte le traduzioni di un progetto

en: Import all translations  recursively
it: Importa tutte le traduzioni ricorsivamente

en: Import a translation file
it: Importa un file di traduzione

en: Import file
it: Importa file

en: Import files
it: Importa file

en: Import project
it: Importa progetto

en: Import text file
it: Importa file di testo

en: Import theme
it: Importa un tema

en: in &1
it: nel &1

en: Include information from
it: Includi informazioni da

en: Incorrect characters
it: Caratteri errati

en: Incorrect date in ChangeLog: &1
it: Data errata in ChangeLog: &1

en: Incorrect declaration of symbol '&1' in class '&2'
it: Dichiarazione errata del simbolo '&1' nella classe '&2'

en: Incorrect format
it: Formato errato

en: Incorrect property value.
it: Valore della proprietà non corretto.

en: Incorrect value.
it: Valore errato.

en: Incorrect version number.
it: Numero di versione errato.

en: Increment version
it: Incrementa la versione

en: Indent
it: Indenta

en: Indent local variable declaration
it: Indenta la dichiarazione della variabile locale

en: Indent with tab
it: Indenta con tab

en: Indent with tab by default
it: Indenta con tab di default

en: Index
it: Indice

en: Indexes
it: Indici

en: Indonesian (Indonesia)
it: Indonesiano (Indonesia)

en: Information
it: Informazione

en: Information about component
it: Informazione sul componente

en: Information about library
it: Informazione sulla libreria

en: in form definition
it: nella definizione della form

en: Inherited constants
it: Costanti ereditate

en: Inherited events
it: Eventi ereditati

en: Inherited methods
it: Metodi ereditati

en: Inherited properties
it: Proprietà ereditate

en: Inherited static methods
it: Metodi statici ereditati

en: Inherited static properties
it: Proprietà statiche ereditate

en: Initialize remote debugging...
it: Inizializza debug remoto...

en: Initializing ~/RPM directory.
it: Inizializzazione cartella ~/RPM.

en: Initial release
it: Versione iniziale

en: Inner radius
it: Raggio interno

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert before
it: Inserisci prima

en: Insert color
it: Inserisci il colore

en: Insert menu
it: Inserisci il menu

en: Insert menu before
it: Inserisci il menu prima

en: Insert separator
it: Inserisci un separatore

en: Insert special character
it: Inserisci un carattere speciale

en: Insert today's date
it: Inserisci la data odierna

en: Install
it: Installa

en: Installed
it: Installato

en: Installed software
it: Software installato

en: Install Gambas fonts for code edition
it: Installa i caratteri Gambas per la digitazione del codice

en: Install Gambas icon theme
it: Installa il tema dell'icona Gambas

en: Integer
it: Intero

en: integer and boolean mixed with `&1' operator
it: intero e booleano mischiati con l'operatore `&1'

en: Integrated Development Environment for Gambas
it: Ambiente di sviluppo integrato per Gambas

en: Interface
it: Interfaccia

en: Internal compiler error
it: Errore interno del compilatore

en: Internal native classes
it: Classi native interne

en: Intersection
it: Intersezione

en: Invalid assignment
it: Assegnazione non valida

en: Invalid date
it: Data non valida

en: Invalid e-mail address.
it: Indirizzo email non valido.

en: Invalid namespace identifier.
it: Identificatore dello spazio dei nomi non valido.

en: Invalid object
it: Oggetto non valido

en: Invalid path
it: Percorso non valido

en: Invalid user name.
it: Nome utente non valido.

en: Invert
it: Inverti

en: Invert colors for dark themes
it: Inverti i colori per i temi dark

en: Invert gradient
it: Inverti il gradiente

en: Invert language orientation
it: Inverti l'orientamento della lingua

en: Invert selection
it: Inverti la selezione

en: Irish (Ireland)
it: Irlandese (Irlanda)

en: IsMissing() requires a function argument
it: IsMissing() richiede un argomento di funzione

en: Italian (Italy)
it: Italiano (Italia)

en: Italic
it: Corsivo

en: It cannot be converted.
it: Non può essere convertito.

en: Japanese (Japan)
it: Giapponese (Giappone)

en: Javascript file
it: File javascript

en: Javascript files
it: File javascript

en: JIT compiler
it: Compilatore JIT

en: Jump is too far
it: Il salto è troppo lontano

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep above
it: Mantieni sopra

en: Keep all my changes
it: Mantieni tutti i miei cambiamenti

en: Keep debugging information in executable
it: Mantieni le informazioni di debug nell'eseguibile

en: Keep destination
it: Mantieni la destinazione

en: Keep my changes
it: Mantieni i miei cambiamenti

en: Keep source
it: Mantieni la provenienza

en: Keep source or destination alone
it: Mantieni solo la provenienza o la destinazione

en: Keep successive void lines
it: Mantieni le linee vuote successive

en: Keep the screenshot stored on the server
it: Mantieni lo screenshot memorizzato sul server

en: Key
it: Chiave

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Key field
it: Campo chiave

en: Keywords in upper case
it: Parole chiave in maiuscolo

en: Khmer (Cambodia)
it: Khmer (Cambogia)

en: Korean (Korea)
it: Coreano (Corea)

en: Label '&1' not declared
it: Etichetta '&1' non dichiarata

en: Label must be top-level
it: L'etichetta deve essere di primo livello

en: Language
it: Lingua

en: Large
it: Grande

en: Last
it: Ultimo

en: Last commit
it: Ultimo commit

en: Last commit author
it: Ultimo autore del commit

en: Last commit date
it: Ultima data del commit

en: last month
it: ultimo mese

en: last week
it: ultima settimana

en: last year
it: ultimo anno

en: Latin
it: Latino

en: Layout name
it: Nome del layout

en: Left align
it: Allineamento a sinistra

en: Length
it: Lunghezza

en: Libraries
it: Librerie

en: Library
it: Libreria

en: Library name must be a string
it: Il nome della libreria deve essere una stringa

en: License
it: Licenza

en: Lightness
it: Leggerezza

en: Line
it: Linea

en: Line(s)
it: Linea(e)

en: Linear gradient
it: Gradiente lineare

en: Line cap
it: Estremità della linea

en: Line join
it: Unione della linea

en: Lines of code
it: Linee di codice

en: Lithuanian (Lithuania)
it: Lituano (Lituania)

en: Load images
it: Carica immagini

en: Loading information on component &1...
it: Caricamento informazioni sul componente &1...

en: Loading information on project...
it: Caricamento informazioni sul progetto...

en: Loading profiling file...
it: Caricamento file di profilatura...

en: Load shapes
it: Carica forme

en: Local root path
it: Percorso root locale

en: Local variable declaration
it: Dichiarazione variabile locale

en: Local variables
it: Variabili locali

en: Locate change
it: Individua il cambiamento

en: Locate project for component: &1
it: Individua progetto per componente: &1

en: Location
it: Posizione

en: Lock / unlock file
it: File bloccato/sbloccato

en: Lock / unlock form
it: Finestra bloccata/sbloccata

en: Locked
it: Bloccato

en: Lock grid configuration
it: Blocca la configurazione della griglia

en: Lock property
it: Proprietà blocco

en: Long
it: Lungo

en: Loop variable already in use
it: Variabile di loop già in uso

en: Loop variable cannot be an argument
it: Una variabile di loop non può essere un argomento

en: Loop variable cannot be global
it: Una variabile di loop non può essere globale

en: Lower case
it: Minuscolo

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
it: Macedone (Repubblica di Macedonia)

en: Magic wand
it: Bacchetta magica

en: Maintainer information
it: Informazioni sul maintainer

en: Make code pretty
it: Crea il codice carino

en: Make executable
it: Crea eseguibile

en: Make installation package
it: Crea un pacchetto d'installazione

en: Make source archive
it: Crea il pacchetto sorgenti

en: Make the project executable.
it: Crea eseguibile il progetto.

en: Make transparent
it: Crea trasparente

en: Making &1 support package...
it: Sto creando il pacchetto di supporto &1...

en: Making build directory.
it: Sto creando la directory.

en: Making executable...
it: Sto creando l'eseguibile...

en: Mathematic error
it: Errore matematico

en: MD5, SHA1, SHA256 and SHA512 hashing functions
it: Funzioni di hashing MD5, SHA1, SHA256 e SHA512

en: MD5/DES/SHA crypting
it: Crypting MD5/DES/SHA

en: ME cannot be used in a static function
it: ME non può essere usato in una funzione statica

en: Medium
it: Medio

en: Memcached client
it: Client memcached

en: Menu editor
it: Editor Menu

en: Menu entry
it: Voce di menu

en: Menus
it: Menu

en: Menus have been modified!
it: I menu sono stati modificati!

en: Message
it: Messaggio

en: Message style
it: Stile del messaggio

en: Methods
it: Metodi

en: Middle align
it: Allineamento centrale

en: MIME format management based on GMime library
it: Gestione del formato MIME basata sulla libreria GMime

en: Mimetypes
it: Tipo MIME

en: Minimum Gambas version
it: Versione minima di Gambas

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Missing #Endif
it: #Endif mancante

en: Missing ']'
it: ']' mancante

en: Missing '}'
it: '}' mancante

en: Missing operator
it: Operatore mancante

en: Missing right brace
it: Parentesi destra mancante

en: Modifications.
it: Modifiche.

en: modified
it: modificato

en: Modify '&1' value
it: Modifica il valore '&1'

en: Module
it: Modulo

en: Modules
it: Moduli

en: Module symbols are public by default
it: I simboli dei moduli sono \"public\" di default

en: More controls for graphical components
it: Altri controlli per i componenti grafici

en: More data containers
it: Altri contenitori di dati

en: Most downloaded
it: Il più scaricato

en: Most recent
it: Il più recente

en: Move
it: Sposta

en: Move bottom
it: Muovi alla fine

en: Move down
it: Muovi giù

en: Move tab
it: Sposta tab

en: Move tab first
it: Sposta tab all'inizio

en: Move tab last
it: Sposta tab alla fine

en: Move tab left
it: Sposta tab a sinistra

en: Move tab right
it: Sposta tab a destra

en: Move top
it: Muovi all'inizio

en: Move up
it: Muovi su

en: Multidimensional array
it: Array multidimensionale

en: Multi Document Interface
it: Interfaccia multi-documento

en: Multimedia controls
it: Controlli multimediali

en: Multiply source and destination
it: Moltiplica la provenienza e la destinazione

en: My software
it: Il mio software

en: MySQL database driver
it: Driver del database MySQL

en: MySQL specific routines
it: Routine specifiche MySQL

en: Name
it: Nome

en: native code
it: codice nativo

en: NCurses library
it: Libreria NCurses

en: Network
it: Rete

en: Network high-level protocols management
it: Gestione protocolli di alto livello della rete

en: Networking
it: Programmazione rete

en: Network is not available.
it: La rete non è disponibile.

en: Network programming
it: Programmazione servizi di rete

en: New
it: Nuovo

en: NEW cannot have arguments passed by reference
it: NEW non può avere argomenti passati per referenza

en: New code snippet
it: Nuovo frammento di codice

en: New connection
it: Nuova connessione

en: New directory
it: Nuova directory

en: New file
it: Nuovo file

en: New index
it: Nuovo indice

en: New project
it: Nuovo progetto

en: New project...
it: Nuovo progetto...

en: New project name
it: Nuovo nome del progetto

en: New project parent directory
it: Nuova directory padre del progetto

en: New query
it: Nuova query

en: New table
it: Nuova tabella

en: New test suite
it: Nuova suite di test

en: New translation
it: Nuova traduzione

en: Next
it: Successivo

en: Next bookmark
it: Segnalibro successivo

en: Next conflict
it: Conflitto successivo

en: Next modification
it: Modifica successiva

en: No answer.
it: Nessuna risposta.

en: No arguments
it: Nessun argomento

en: No change has been detected.
it: Non è stata rilevata alcuna modifica.

en: No directories
it: Nessuna directory

en: No element
it: Nessun elemento

en: No files
it: Nessun file

en: No help found.
it: Nessun aiuto trovato.

en: No instantiation method
it: Nessun metodo di istanziazione

en: No library has been found on your system.
it: Nessuna libreria è stata trovata sul tuo sistema.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
it: I caratteri non ASCII sono vietati nel nome del progetto.

en: None
it: Nessuno

en: None in the current project.
it: Nessuno nel progetto corrente.

en: Non terminated string
it: Stringa non terminata

en: No parent class
it: Nessuna classe genitore

en: No password
it: Nessuna password

en: No proxy
it: Nessun proxy

en: No record
it: Nessun record

en: No record imported.
it: Nessun record importato.

en: No reference found.
it: Nessun riferimento trovato.

en: No return value
it: Nessun valore di ritorno

en: Normal
it: Normale

en: Norwegian (Norway)
it: Norvegese (Norvegia)

en: No software found.
it: Nessun software trovato.

en: No split
it: Nessuna divisione

en: No startup method
it: Nessun metodo di avvio

en: Not a directory: &1
it: '&1' non è una directory

en: Not a function
it: Non è una funzione

en: Not an array
it: Non è un array

en: Not an enumeration
it: Non è un elenco

en: Not an object
it: Non è un oggetto

en: Not a procedure
it: Non è una procedura

en: not available
it: non disponibile

en: Not creatable
it: Non creabile

en: Not enough arguments
it: Argomenti non sufficienti

en: Not enough arguments to &1()
it: Argomenti non sufficienti per &1()

en: Not enough argument to New()
it: Argomento non sufficiente per New()

en: Not enough values
it: Valori non sufficienti

en: No terminal emulator found.
it: Nessun emulatore di terminale trovato.

en: Notes
it: Appunti

en: Not finished but stable
it: Non finito ma stabile

en: Not implemented yet
it: Non ancora implementato

en: No translation were picked up.
it: Nessuna traduzione è stata rilevata.

en: Not supported
it: Non supportato

en: Not translated
it: Non tradotto

en: No zoom
it: Nessun zoom

en: Null object
it: Oggetto nullo

en: Number
it: Numero

en: Number, Date or String
it: Numero, data o stringa

en: Number, String or Object
it: Numero, stringa o oggetto

en: Number of background jobs
it: Numero di lavori in background

en: Number or date
it: Numero o data

en: Number or Date expected
it: Attesi Numero o Data

en: Object
it: Oggetto

en: Obsidian
it: Ossidiano

en: ODBC database driver
it: Driver del database ODBC

en: Office
it: Ufficio

en: Offset outline
it: Contorno offset

en: Offset selection
it: Selezione offset

en: on &1
it: il &1

en: One caller
it: Un chiamante

en: one directory
it: una directory

en: One directory
it: Una directory

en: one file
it: un file

en: One file
it: Un file

en: One file to commit in the current branch.
it: Un file per il commit nel ramo corrente.

en: One in the current project.
it: Uno nel progetto attuale.

en: One is not translated
it: Uno non è tradotto

en: One match
it: Una corrispondenza

en: One record
it: Un record

en: One record imported.
it: Un record importato.

en: One selected directory
it: Una directory selezionata

en: One selected file
it: Un file selezionato

en: One translation was picked up.
it: Una traduzione è stata rilevata.

en: Online map viewer
it: Visualizzatore mappe online

en: Opacity
it: Opacità

en: Open
it: Apri

en: Open after all
it: Apri alla fine

en: OpenAL 3D audio library
it: Libreria audio 3D OpenAL

en: Open a terminal
it: Apri un terminale

en: Open code
it: Apri codice

en: Open contents
it: Apri i contenuti

en: Opened file descriptors count
it: Conteggio dei descrittori di file aperti

en: Open example
it: Apri esempio

en: Open file
it: Apri file

en: Open form
it: Apri form

en: OpenGL display
it: Visualizza OpenGL

en: OpenGL shaders management
it: Gestione degli shader di OpenGL

en: OpenGL utility component
it: Componente di utilità OpenGL

en: OpenGL with GTK+3 toolkit
it: OpenGL con toolkit GTK+3

en: OpenGL with GTK+ toolkit
it: OpenGL con kit degli strumenti GTK+

en: OpenGL with QT/GTK+ switcher component
it: OpenGL con interruttore componenti QT/GTK+

en: OpenGL with QT4 toolkit
it: OpenGL con kit degli strumenti QT4

en: OpenGL with QT5 toolkit
it: OpenGL con kit degli strumenti QT5

en: OpenGL with QT6 toolkit
it: OpenGL con kit degli strumenti QT6

en: Open in another window
it: Apri in un'altra finestra

en: Open in file manager
it: Apri nel file manager

en: Open in project
it: Apri nel progetto

en: Open process temporary directory
it: Apre la directory temporanea del processo

en: Open profile
it: Apri profilo

en: Open project
it: Apri progetto

en: Open project folder
it: Apre la cartella del progetto

en: Open recent
it: Apri recente

en: OpenSSL library routines
it: Routine della libreria OpenSSL

en: Open startup class
it: Apri classe di avvio

en: Open target folder
it: Apri cartella di destinazione

en: Open terminal
it: Terminale aperto

en: Open the IDE for editing the specified file if the IDE has an editor for it.
it: Apre l'IDE per modificare il file specificato se l'IDE dispone di un editor per questo.

en: Open the IDE with the specified project, optionally opening the specified project files.
it: Apre l'IDE con il progetto specificato, facoltativamente aprendo i file di progetto specificati.

en: Open with
it: Apri con

en: Operation
it: Operazione

en: Options
it: Opzioni

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other software from
it: Altro software da

en: Out of bounds
it: Fuori dai limiti

en: Out of memory
it: Memoria terminata

en: Out of range
it: Fuori dall'intervallo

en: Output terminal
it: Terminale di uscita

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Overriding an already inherited class is forbidden
it: È vietato sovrascrivere una classe già ereditata

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite '&1'?
it: Sovrascrivi '&1'?

en: Overwrite destination table
it: Sovrascrivi la tabella di destinazione

en: Overwrite the file
it: Sovrascrivi il file

en: Package
it: Pacchetto

en: Package group
it: Gruppo pacchetto

en: Package information
it: Informazione sul pacchetto

en: Package maintainer
it: Manutentore del pacchetto

en: Package name
it: Nome del pacchetto

en: Package version
it: Versione pacchetto

en: Parent class
it: Classe genitrice

en: Parent directory
it: Directory genitore

en: Paste
it: Incolla

en: Paste as code
it: Incolla come codice

en: Paste as comments
it: Incolla come commento

en: Paste as multi-line string
it: Incolla come stringa multilinea

en: Paste as string
it: Incolla come stringa

en: Paste before
it: Incolla prima

en: Pastel
it: Pastello

en: Paste normally
it: Incolla normalmente

en: Paste special
it: Incolla speciale

en: Paste symbol
it: Incolla il simbolo

en: Paste table
it: Incolla tabella

en: Paste with PRINT
it: Incolla con PRINT

en: Patch/Diff files
it: File patch/Diff

en: Patch didn't apply:
it: La patch non è stata applicata:

en: Patch has been successfully generated.
it: La patch è stata generata con successo.

en: Patch origin
it: Origine della patch

en: Patch the current project
it: Applica la patch al progetto corrente

en: Path
it: Percorso

en: Pause
it: Pausa

en: PDF renderer based on Poppler library
it: Renderer PDF basato sulle librerie Poppler

en: Perl-compatible Regular Expression Matching
it: Espressione regolare compatibile con Perl

en: Picture files
it: File Immagini

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Please check your network connection.
it: Si prega di verificare la connessione di rete.

en: Please choose a menu location.
it: Si prega di scegliere una voce nel menu.

en: Please choose a package group.
it: Si prega di scegliere un gruppo per il pacchetto.

en: Please choose a project template.
it: Scegli un modello di progetto.

en: Please choose a target directory for each extra file.
it: Si prega di scegliere una directory di destinazione per ogni file extra.

en: Please choose at least one target distribution.
it: Si prega di scegliere almeno una distribuzione.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
it: Si prega di scegliere la voce nel menu per ciascuna distribuzione.

en: Please choose the package group for each target distribution.
it: Si prega di scegliere il gruppo del pacchetto per ciascuna distribuzione.

en: Please copy these informations in all your bug reports.
it: Si prega di copiare queste informazioni in tutte le segnalazioni di bug.

en: Please describe how to reproduce the crash here.
it: Si prega di descrivere come riprodurre qui il crash.

en: Please enter a menu name.
it: Si prega di scegliere un nome per il menu.

en: Please enter an application identifier following the 'reversed DNS' format.
it: Si prega di inserire un identificatore dell'applicazione seguendo il formato 'DNS reversed'.

en: Please enter a number.
it: Si prega di inserire un numero.

en: Please enter a table name.
it: Si prega di inserire un nome di tabella.

en: Please enter a trigger string.
it: Si prega di inserire una stringa di trigger.

en: Please enter a valid e-mail address.
it: Si prega di inserire un indirizzo e-mail valido.

en: Please enter password
it: Si prega di inserire la password.

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
it: Si prega di inserire la prima voce del log delle modifiche (CHANGELOG).

en: Please enter the journal.
it: Si prega di inserire il diario.

en: Please enter the location of the repository.
it: Si prega di inserire la posizione del repository.

en: Please enter the name of the database.
it: Si prega di inserire il nome del database.

en: Please enter the name of the layout.
it: Si prega di inserire il nome del layout.

en: Please enter the name of the new branch
it: Si prega di inserire il nome del nuovo ramo

en: Please enter the name of the new table.
it: Si prega di inserire il nome della nuova tabella.

en: Please enter the patch file name.
it: Si prega di inserire il nome della patch.

en: Please enter the repository used for generating the AppImage.
it: Si prega di inserire il repository utilizzato per generare l'AppImage.

en: Please enter the vendor name.
it: Si prega di inserire il nome del vendor.

en: Please enter your e-mail address.
it: Si prega di inserire il tuo indirizzo e-mail.

en: Please enter your name.
it: Si prega di inserire il tuo nome.

en: Please select the origin archive.
it: Si prega di selezionare l'archivio di origine.

en: Please select the origin project.
it: Si prega di selezionare il progetto di origine.

en: Please select the translation file to import.
it: Si prega di selezionare il file di traduzione da importare.

en: Please set the $EDITOR environment variable with your favorite graphical text editor. Some version control commands need it.
it: Si prega di impostare la variabile d'ambiente $EDITOR con il tuo editor di testo grafico preferito. Alcuni comandi di controllo della versione ne hanno bisogno.

en: Please type a name.
it: Si prega di scegliere un nome.

en: Please type a project name.
it: Si prega di scegliere un nome per il progetto.

en: Please write a commit log.
it: Per favoreSi prega di scrivere un log di commit.

en: Points and rectangles management
it: Gestione punti e rettangoli

en: Polish (Poland)
it: Polacco (Polonia)

en: Polygon
it: Poligono

en: Polygon management based on Clipper2 library
it: Gestione dei poligoni basata sulla libreria Clipper2

en: Polygon management based on Clipper library
it: Gestione dei poligoni basata sulla libreria Clipper

en: POP3 client
it: Client POP3

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasile)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Position
it: Posizione

en: PostgreSQL database driver
it: Driver del database PostgreSQL

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview refresh...
it: Aggiornamento anteprima...

en: Preview view
it: Visualizza anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous bookmark
it: Segnalibro precedente

en: Previous conflict
it: Conflitto precedente

en: Previous modification
it: Modifica precedente

en: Print
it: Stampa

en: Printing
it: Stampa

en: Print system information.
it: Stampa le informazioni di sistema.

en: Print to console
it: Stampa su console

en: Procedure folding
it: Ripiega le procedure

en: Procedure list
it: Lista delle procedure

en: Procedure separation
it: Separa procedure

en: processes
it: processi

en: Process identifier
it: Identificatore del processo

en: Process memory size
it: Dimensione della memoria del processo

en: Profile
it: Profilo

en: Profile files
it: File di profilo

en: Profile for &1 project
it: Profilo per il progetto &1

en: Profiles
it: Profili

en: Program arguments
it: Argomenti del programma

en: Program arguments parser
it: Parser degli argomenti del programma

en: Programs
it: Programmi

en: Progress
it: Avanzamento

en: Project
it: Progetto

en: Project browser
it: Browser del progetto

en: Project checkout has failed.
it: L'estrazione del progetto non è riuscita.

en: Project cleanup...
it: Pulizia del progetto...

en: Project data
it: Dati del progetto

en: Project details
it: Dettagli del progetto

en: Project directory
it: Directory del progetto

en: project directory
it: directory del progetto

en: project file
it: file di progetto

en: Project files conversion...
it: Conversione dei file del progetto...

en: Project has been updated from repository successfully.
it: Il progetto è stato aggiornato correttamente dal repository.

en: Project is translatable
it: Il progetto è traducibile

en: Project link
it: Link al progetto

en: Project name
it: Nome del progetto

en: Project name does not match component.
    
    Do you want to use it anyway?
it: Il nome del progetto non corrisponde al componente.
    
    Vuoi usarlo comunque?

en: Project properties
it: Proprietà Progetto

en: Projects
it: Progetti

en: Project templates
it: Modelli di progetto

en: Project terminal
it: Terminale del progetto

en: Project title
it: Titolo del progetto

en: Project translation
it: Traduzione del progetto

en: Project type
it: Tipo di progetto

en: Properties
it: Proprietà

en: Properties sheet
it: Foglio delle proprietà

en: Protocol
it: Protocollo

en: Provides
it: Fornisce

en: Proxy configuration
it: Configurazione del proxy

en: Public
it: Pubblico

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish as
it: Pubblica come

en: Published &1
it: Pubblicato &1

en: Published &1 (on &2)
it: Pubblicato &1 (&2)

en: Publish project
it: Pubblica un progetto

en: Publish software
it: Pubblica un software

en: Push
it: Invia

en: Put under version control
it: Metti sotto controllo di versione

en: QT/GTK+ switcher component
it: Componente switcher QT/GTK+

en: QT/GTK+ web browser switcher component
it: Componente switcher browser web QT/GTK+

en: QT4/QT5 extension switcher component
it: Componente commutatore di estensione QT4/QT5

en: QT4/QT5 OpenGL switcher component
it: Interruttore componenti QT4/QT5 OpenGL

en: QT4/QT5 switcher component
it: Interruttore componenti QT4/QT5

en: QT4/QT5 WebKit switcher component
it: Interruttore componenti QT4/QT5 WebKit

en: QT4 toolkit
it: Kit degli strumenti QT4

en: QT4 toolkit extension
it: Estensione del kit degli strumenti QT4

en: QT4 web browser component based on WebKit
it: Componente del browser Web QT4 basato su WebKit

en: QT4 WebKit component
it: Componente WebKit QT4

en: QT5 toolkit
it: Kit degli strumenti QT5

en: QT5 toolkit extension
it: Estensione del kit degli strumenti QT5

en: QT5 web browser component
it: Componente browser web QT5

en: QT5 WebKit component
it: Componente WebKit QT5

en: QT6 toolkit
it: Kit di strumenti QT6

en: QT6 toolkit extension
it: Estensione del kit di strumenti QT6

en: QT6 web browser component
it: Componente del browser web QT6

en: Quest
it: Ricerca

en: Quick
it: Veloce

en: Quit
it: Uscita

en: Radial gradient
it: Gradiente radiale

en: Radius
it: Raggio

en: Ratio
it: Rapporto

en: read
it: lettura

en: read-only
it: sola lettura

en: Read-only object
it: Oggetto di sola lettura

en: Read error
it: Errore di lettura

en: Recent
it: Recente

en: Recent projects
it: Progetti recenti

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Redirect standard error output
it: Reindirizza l'output di errore standard

en: Redo
it: Ripristina

en: Refresh
it: Ricarica

en: Refresh project
it: Ricarica il progetto

en: Register
it: Registrarsi

en: Register user
it: Registra un utente

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload files
it: Ricarica i file

en: Reload project
it: Ricarica il progetto

en: Remember database structure
it: Memorizza la struttura del database

en: Remember password
it: Ricorda password

en: Remote debugging
it: Debug remoto

en: Remote environment
it: Ambiente remoto

en: Remote last commit author
it: Autore dell'ultimo commit in remoto

en: Remote last commit date
it: Data dell'ultimo commit in remoto

en: Remote repository URL
it: URL del repository remoto

en: Remote revision
it: Revisione remota

en: Remote server, user and folder are required.
it: Server remoto, utente e cartella sono richiesti.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove all
it: Rimuovi tutte

en: Remove All
it: Rimuovi Tutto

en: Remove all breakpoints
it: Rimuovi tutti i punti di interruzione

en: Remove all expressions
it: Rimuovi tutte le espressioni

en: Remove all profile files
it: Rimuovi tutti i file del profilo

en: Remove breakpoint
it: Rimuovi il punto di interruzione

en: Remove current expression
it: Rimuovi l'espressione corrente

en: Remove gradient stop
it: Rimuovi un colore sfumato

en: Remove query
it: Rimuovi una query

en: Remove useless spaces at end of line
it: Rimuovi gli spazi inutili alla fine della riga

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename table
it: Rinomina la tabella

en: Rename test suite
it: Rinomina la suite di test

en: Rename the file
it: Rinomina il file

en: Replace
it: Rimpiazza

en: Replace all
it: Sostituisci tutto

en: Replace capture groups
it: Sostituisci i gruppi di acquisizione

en: Replace destination by source
it: Sostituisci la destinazione con la provenienza

en: Replace everywhere
it: Sostituisci ovunque

en: Replace existing translations
it: Sostituisci le traduzioni esistenti

en: Replace source by destination
it: Sostituisci la provenienza con la destinazione

en: Report designer
it: Designer di report

en: Reports
it: Report

en: Repositories
it: Repository

en: Repository status
it: Stato del repository

en: Request cancelled.
it: Richiesta annullata.

en: Require
it: Richiedere

en: Required and excluded components
it: Componenti richiesti ed esclusi

en: Required features
it: Caratteristiche richieste

en: Require Gambas version
it: Richiedi la versione di Gambas

en: Requires
it: Richiede

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset projects locations
it: Ripristina la posizione dei progetti

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resize and center
it: Ridimensiona e centra

en: Resize and center horizontally
it: Ridimensiona e centra orizzontalmente

en: Resize and center vertically
it: Ridimensiona e centra verticalmente

en: Resize image
it: Ridimensiona l'immagine

en: Resize or stretch image
it: Ridimensiona e allunga l'immagine

en: Restore files when loading a project
it: Ripristina i file durante il caricamento di un progetto

en: Return value datatype not specified in function declaration
it: Datatype del valore di ritorno non specificato nella dichiarazione di funzione

en: Revert
it: Annulla

en: Revision
it: Revisione

en: Right align
it: Allineamento a destra

en: Romanian (Romania)
it: Rumeno (Romania)

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate clockwise
it: Ruota in senso orario

en: Rotate counter-clockwise
it: Ruota in senso antiorario

en: Rotate image
it: Ruota l'immagine

en: Roundness
it: Arrotonda

en: Rows
it: Righe

en: Ruby
it: Rubino

en: Run
it: Esegui

en: Running request
it: Esegui la request

en: Run query
it: Esegui la query

en: Run test
it: Esegui test

en: Run this class
it: Esegui questa classe

en: Run this form
it: Esegui questa form

en: Run this shell command after
it: Esegui questo comando shell dopo

en: Runtime library search path
it: Percorso di ricerca della libreria di runtime

en: Run until current line
it: Esegui fino alla linea corrente

en: Russian (Russia)
it: Russo (Russia)

en: Same dependencies for all targets
it: Stesse dipendenze per tutti i target

en: Same files for all targets
it: Stessi file per tutti i targhet

en: Same height
it: Medesima altezza

en: Same width
it: Medesima larghezza

en: Sapphire
it: Zaffiro

en: Saturation
it: Saturazione

en: Save
it: Salva

en: Save All
it: Salva tutto

en: Save as
it: Salva come

en: Save as BMP
it: Salva come BMP

en: Save as JPEG
it: Salva come JPEG

en: Save as PNG
it: Salva come PNG

en: Save as TIFF
it: Salva come TIFF

en: Save file as
it: Salva file come

en: Save layout
it: Salva il layout

en: Save modified files
it: Salva file modificati

en: Save profile
it: Salva profilo

en: Save project
it: Salva progetto

en: Save project as
it: Salva progetto come

en: Save selection
it: Salva selezione

en: Save shapes
it: Salva le forme

en: Save translation
it: Salva traduzione

en: Saving CHANGELOG file.
it: Salva il file CHANGELOG/Modifiche.

en: Scanner management library based on SANE
it: Libreria di gestione dello scanner basata su SANE

en: Screenshot files
it: File screenshot

en: SDL2 audio component
it: Componente audio SDL2

en: SDL2 component
it: Componente SDL2

en: SDL library
it: Libreria SDL

en: SDL sound & CD-ROM management
it: Gestione suono SDL e CD-ROM

en: Search
it: Cerca

en: Search panel
it: Pannello di ricerca

en: Search result
it: Risultato della ricerca

en: Search string cannot be found.
it: La stringa cercata non è stata trovata.

en: Search string replaced &1 times.
it: La stringa cercata è stata sostituita &1 volte.

en: Search string replaced once.
it: La stringa cercata è stata sostituita una volta.

en: Search wrapped.
it: Ricerca terminata.

en: second
it: secondo

en: Select
it: Seleziona

en: Select a branch
it: Seleziona un ramo

en: Select a color
it: Seleziona un colore

en: Select a component
it: Seleziona un componente

en: Select a dimension
it: Seleziona una dimensione

en: Select a directory
it: Seleziona una directory

en: Select a field
it: Seleziona un campo

en: Select a file
it: Seleziona un file

en: Select a font
it: Seleziona un font

en: Select a Gambas executable
it: Seleziona un eseguibile di Gambas

en: Select a library
it: Seleziona una libreria

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all tests
it: Seleziona tutti i test

en: Select an extra file
it: Seleziona un file extra

en: Select an image inside the project
it: Seleziona un'immagine all'interno del progetto

en: Select a picture
it: Seleziona un'immagine

en: Select a project
it: Seleziona un progetto

en: Select a screenshot file
it: Seleziona un file screenshot

en: Select a theme file
it: Seleziona il file di un tema

en: Select font
it: Seleziona il font

en: Select gradient stop color
it: Seleziona il colore sfumato

en: Selection
it: Selezione

en: Select parent
it: Seleziona il genitore

en: Select patch
it: Seleziona la patch

en: Select patch origin
it: Seleziona l'origine patch

en: Select project directory
it: Seleziona la directory del progetto

en: Select source archive
it: Seleziona l'archivio sorgente

en: Select the CSV file to import
it: Seleziona il file CSV da importare

en: Select the destination directory
it: Seleziona la directory di destinazione

en: Self
it: Auto

en: Self-extractible
it: Auto estraibile

en: Send a bug report by mail
it: Invia una segnalazione di bug per e-mail

en: Send project by mail
it: Invia il progetto per e-mail

en: Send to background
it: Manda allo sfondo

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
it: Serbo (Serbia e Montenegro)

en: Serial
it: Seriale

en: Serialization error
it: Errore di serializzazione

en: Session
it: Sessione

en: Set version to
it: Imposta versione su

en: Shape grid
it: Griglia della forma

en: Shapes
it: Forme

en: Share on software farm
it: Condividi su software farm

en: Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Show
it: Mostra

en: Show added files
it: Mostra i file aggiunti

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Show all items
it: Mostra tutti gli elementi

en: Show all symbols
it: Mostra tutti i simboli

en: Show average
it: Mostra la media

en: Show callers
it: Mostra i chiamanti

en: Show compressed files
it: Mostra i file compressi

en: Show controls
it: Mostra i controlli

en: Show database requests
it: Mostra le request del database

en: Show DBus identifiers
it: Mostra identificatori DBus

en: Show debugger
it: Mostra il debugger

en: Show debugging panel if needed
it: Mostra il pannello di debug se necessario

en: Show deprecated components
it: Mostra i componenti deprecati

en: Show deprecated components and controls
it: Mostra i componenti e i controlli deprecati

en: Show deprecated controls
it: Mostra controlli obsoleti

en: Show documentation in popups
it: Mostra la documentazione in una finestra popup

en: Show exported classes
it: Mostra le classi esportate

en: Show file name in window title
it: Mostra il nome del file nel titolo della finestra

en: Show files in conflict
it: Mostra i file in conflitto

en: Show files not put in the executable
it: Mostra i file non inseriti nell'eseguibile

en: Show filters
it: Mostra i filtri

en: Show help tree
it: Mostra l'albero dell'aiuto

en: Show indentation with vertical lines
it: Mostra l'indentazione con linee verticali

en: Show just-in-time compiler debugging messages
it: Mostra messaggi di debug del compilatore just-in-time

en: Show line numbers
it: Mostra i numeri di linea

en: Show menubar
it: Mostra la barra dei menu

en: Show modifications
it: Mostra le modifiche

en: Show modified files
it: Mostra i file modificati

en: Show old versions
it: Mostra le vecchie versioni

en: Show Preview
it: Mostra l'anteprima

en: Show project browser
it: Mostra il browser del progetto

en: Show project files
it: Mostra i file di progetto

en: Show project translation
it: Mostra la traduzione del progetto

en: Show project tree
it: Mostra l'albero del progetto

en: Show project version control
it: Mostra il controllo della versione del progetto

en: Show properties sheet
it: Mostra le proprietà

en: Show property help
it: Mostra l'aiuto della proprietà

en: Show relative durations
it: Mostra durate relative

en: Show shadows
it: Mostra le ombre

en: Show spaces at end of line with dots
it: Mostra spazi alla fine della linea con punti

en: Show system tables
it: Mostra le tabelle di sistema

en: Show tab
it: Mostra la scheda

en: Show terminal
it: Mostra terminale

en: Show tips on startup
it: Mostra suggerimenti all'avvio

en: Show tooltips
it: Mostra tooltips

en: Show untranslatable files
it: Mostra file non traducibili

en: Shrink
it: Riduci

en: Shrink view
it: Riduci la vista

en: Sides
it: Lati

en: Signals management
it: Gestione dei segnali

en: Sign Appimage file with GPG key
it: Firma il file Appimage con la chiave GPG

en: Simple OpenGL game engine based on MD2 format
it: Semplice motore di gioco OpenGL basato sul formato MD2

en: Simplified chinese (China)
it: Cinese semplificato (China)

en: Since
it: Dopo

en: Size
it: Dimensione

en: Size preview
it: Anteprima delle dimensioni

en: Slovenian (Slovenia)
it: Slovacco (Slovenia)

en: Small
it: Piccolo

en: Smaller font
it: Font più piccolo

en: Smooth selection
it: Selezione uniforme

en: SMTP client
it: Client SMTP

en: SOCKS5 proxy
it: Proxy SOCKS5

en: Software description
it: Descrizione del software

en: Solve
it: Risolto

en: Solve conflict.
it: Conflitto risolto.

en: Some components are missing: &1
it: Mancano alcuni componenti: &1

en: Some conflicts are not yet resolved.
it: Alcuni conflitti non sono ancora stati risolti.

en: Some controls couldn't be loaded because of missing components.
it: Alcuni controlli non possono essere caricati a causa di componenti mancanti.

en: Some libraries used by the project are missing.
it: Mancano alcune librerie utilizzate dal progetto.

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
it: Alcuni file sorgenti del progetto sono in conflitto fra loro.
    Si prega di risolvere i conflitti per poter compilare il progetto.

en: Sort
it: Ordina

en: Sort ascent
it: Ordine ascendente

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: Sort by name
it: Ordina per nome

en: Sort by path
it: Ordina per path

en: Sort descent
it: Ordine discendente

en: Sort history
it: Ordina la cronologia

en: Sort procedures
it: Ordina le procedure

en: Sort properties
it: Ordina proprietà

en: Sound
it: Suono

en: Source
it: Provenienza

en: Source archive
it: Pacchetto sorgenti

en: Source files
it: File sorgenti

en: Source packages
it: Pacchetti sorgenti

en: Sources
it: Sorgenti

en: Sources are being debianizated.
it: \"Debianizzazione\" dei sorgenti...

en: Space
it: Spazio

en: SPACE
it: SPAZIO

en: space(s)
it: Spazi(o)

en: Spaces are not allowed.
it: Gli spazi non sono ammessi.

en: Spanish (Argentina)
it: Spagnolo (Argentina)

en: Spanish (common)
it: Spagnolo (comune)

en: Spanish (Spain)
it: Spagnolo (Spagna)

en: Special
it: Speciale

en: SQLite 2 database driver
it: Driver del database SQLite 2

en: SQLite 3 database driver
it: Driver del database SQLite 3

en: SQL requests
it: Richieste SQL

en: Square triangle
it: Triangolo quadrato

en: Stable
it: Stabile

en: Stack backtrace
it: Backtrace dello stack

en: Stack overflow
it: Overflow dello stack

en: Startup class
it: Classe di avvio

en: statically enumerable
it: enumerabile staticamente

en: static function
it: funzione statica

en: Static methods
it: Metodi statici

en: Static properties
it: Proprietà statiche

en: Static variables
it: Variabili statiche

en: Statistics
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status bar
it: Barra di stato

en: Step
it: Passo

en: Stop
it: Ferma

en: STOP instruction encountered
it: Istruzione STOP incontrata

en: Stream is closed
it: Lo stream è chiuso

en: Stretch image
it: Immagine allungata

en: Strikeout
it: Barrato

en: String
it: Stringa

en: String expected
it: Attesa una stringa

en: Strip useless white spaces
it: Togli spazi bianchi inutili

en: Stroke
it: Traccia

en: Structures must be public
it: Le strutture devono essere pubbliche

en: Style sheet
it: Foglio di stile

en: Subroutine arguments cannot be passed by reference
it: Gli argomenti della subroutine non possono essere passati per riferimento

en: SUPER cannot be used alone
it: SUPER non può essere usato da solo

en: Suspend terminal
it: Sospendi il terminale

en: SVG image files
it: File di immagine SVG

en: Swedish (Sweden)
it: Svedese (Svezia)

en: Symbol
it: Simbolo

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Synchronize repository
it: Sincronizza repository

en: Syntax error
it: Errore di sintassi

en: Syntax error. &1 expected
it: Errore di sintassi. Atteso &1

en: Syntax error. '...' must be the last argument
it: Errore di sintassi. '...' deve essere l'ultimo argomento

en: Syntax error. Cannot use this syntax in assignment
it: Errore di sintassi. Non si può usare questa sintassi nell'assegnazione

en: Syntax error. CASE or DEFAULT expected after SELECT
it: Errore di sintassi. CASE o DEFAULT previsti dopo SELECT

en: Syntax error. Class name expected
it: Errore di sintassi. Nome della classe previsto

en: Syntax error. Identifier expected
it: Errore di sintassi. Previsto identificatore

en: Syntax error. Identifier expected for namespace
it: Errore di sintassi. Previsto identificatore per lo spazio dei nomi

en: Syntax error. Identifier expected for property name
it: Errore di sintassi. Previsto identificatore per il nome della proprietà

en: Syntax error. Identifier expected for property synonymous
it: Errore di sintassi. Previsto identificatore per il sinonimo della proprietà

en: Syntax error. Identifier expected for property variable
it: Errore di sintassi. Previsto identificatore per la variabile della proprietà

en: Syntax error. Invalid identifier in function name
it: Errore di sintassi. Identificatore non valido nel nome della funzione

en: Syntax error. Invalid optional parameter
it: Errore di sintassi. Parametro opzionale non valido

en: Syntax error. Invalid property type
it: Errore di sintassi. Tipo di proprietà non valido

en: Syntax error. Invalid return type
it: Errore di sintassi. Tipo di ritorno non valido

en: Syntax error. Invalid type description of &1 argument
it: Errore di sintassi. Descrizione del tipo non valida per l'argomento &1

en: Syntax error. Invalid type description of &1 field
it: Errore di sintassi. Descrizione del tipo del campo &1 non valida

en: Syntax error. Needless arguments
it: Errore di sintassi. Argomenti superflui

en: Syntax error. Point syntax used outside of WITH / END WITH
it: Errore di sintassi. Un'espressione non può iniziare con un punto all'esterno di un blocco WITH/END WITH

en: Syntax error. STRUCT must be followed by an identifier
it: Errore di sintassi. STRUCT deve essere seguito da un identificatore

en: Syntax error. The &1 argument is not a valid identifier
it: Errore di sintassi. L'argomento &1 non è un identificatore valido

en: Syntax error. The &1 field is not a valid identifier
it: Errore di sintassi. Il campo &1 non è un identificatore valido

en: Syntax error. VarPtr() takes only one identifier
it: Errore di sintassi. VarPtr() accetta un solo identificatore

en: Syntax error at function declaration
it: Errore di sintassi nella dichiarazione di funzione

en: Syntax error in event name
it: Errore di sintassi nel nome dell'evento

en: Syntax error in file open mode
it: Errore di sintassi in modalità file aperto

en: Syntax error in return type
it: Errore di sintassi nel tipo di ritorno

en: Syntax highlighter routines
it: Sintassi delle routine per i colori evidenziati

en: System
it: Sistema

en: System clipboard
it: Appunti di sistema

en: System error #&1: &2
it: Errore di sistema #&1: &2

en: System information
it: Informazioni di sistema

en: System tray icon management component
it: Componente di gestione delle icone nella barra di sistema

en: Table
it: Tabella

en: Table '&1' already exists.
it: La tabella '&1' già esiste

en: Table already exists
it: La tabella già esiste

en: Tab size
it: Dimensione Tab

en: Tags
it: Tag

en: Take all their changes
it: Prendi tutte le loro modifiche

en: Take screenshot
it: Fai uno screenshot

en: Take their changes
it: Prendi le loro modifiche

en: Target distribution
it: Distribuzione target

en: Tasks
it: Task

en: TermForm
it: Finestra terminale

en: TermForms
it: Finestre terminale

en: Terminal
it: Terminale

en: Terminal emulator
it: Emulatore di terminale

en: Terminal management
it: Gestione del terminale

en: Test has been aborted.
it: Il test è stato interrotto.

en: Test has failed.
it: Il test è fallito.

en: Test has succeeded.
it: Il test è riuscito.

en: Test module
it: Modulo del test

en: Test modules
it: Moduli del test

en: Test suite #&1
it: Suite di test #&1

en: Test suites
it: Suite di test

en: Text
it: Testo

en: Text editor
it: Editor di testo

en: Text editor with syntax highlighting
it: Editor di testo con sintassi per i colori evidenziati

en: Text highlighting component based on description files
it: Componente di evidenziazione del testo basato su file di descrizione

en: That file does not look like a patch file!
it: Questo file non sembra un file di patch!

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
it: Il componente &1 richiede uno dei seguenti componenti:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
it: Il componente &1 richiede il componente &2.

en: The &1 program is not installed on your system.
it: Il programma &1 non è installato sul tuo sistema.

en: The '!' operator must be followed by an identifier
it: L'operatore '!' deve essere seguito da un identificatore

en: The '&1' command has failed.
it: Il comando &1 ha fallito.

en: The '&1()' subroutine only exists since version 3.19
it: La subroutine '&1()' esiste solo dalla versione 3.19

en: The '.' operator must be followed by an identifier
it: L'operatore '.' deve essere seguito da un identificatore

en: the <b>&1</b> directory
it: la directory <b>&1</b>

en: The checksum of the downloaded package is invalid.
it: Il checksum del pacchetto scaricato non è valido.

en: The commit log had not been modified.
it: Il log di commit non è stato modificato.

en: The contents of VERSION file is incorrect.
it: Il contenuto del file VERSION non è corretto.

en: The current branch is up to date.
it: Il branch attuale è aggiornato.

en: The directory is not a Gambas project
it: La directory non è un progetto Gambas

en: The directory will be removed at the next commit.
it: La cartella verrà eliminata al prossimo inoltro.

en: The event group that the control belongs to.
it: Il gruppo di eventi a cui appartiene il controllo.

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
it: Il file è stato modificato.
    
    Tutte le tue modifiche andranno perse.

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
it: Il file è stato modificato.
    Vuoi veramente chiudere la finestra di dialogo?

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
it: Il file è stato modificato.
    Vuoi veramente aprire un altro file?

en: The first line contains field names
it: La prima riga contiene i nomi dei campi

en: The following characters are forbidden in a project name:
it: I seguenti caratteri sono vietati in un nome di progetto:

en: The following components are required:
it: Sono richiesti i seguenti componenti:

en: The following controls will be removed.
it: I seguenti controlli verranno rimossi.

en: The following files couldn't be removed:
it: I seguenti file non possono essere rimossi:

en: The following files have been modified. Do you want to save them?
it: I seguenti file sono stati modificati. Vuoi salvarli?

en: The following patterns will be substituted in the command&nbsp;:<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(FILE)</tt></b> will be replaced by the executable path.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(DIR)</tt></b> by the project directory.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(NAME)</tt></b> by the project name.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(TITLE)</tt></b> by the project title.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(VERSION)</tt></b> by the project version.<br>
    <br>
    <i>Note&nbsp;: all substitutions will be quoted.</i>
it: I seguenti modelli verranno sostituiti nel comando&nbsp;:<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(FILE)</tt></b> verrà sostituito dal percorso eseguibile.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(DIR)</tt></b> dalla directory del progetto.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(NAME)</tt></b> dal nome del progetto.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(TITLE)</tt></b> dal titolo del progetto.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(VERSION)</tt></b> dalla versione del progetto.<br>
    <br>
    <i>Nota&nbsp;: tutte le sostituzioni verranno quotate.</i>

en: The following programs are not installed on your system: &1.
it: I seguenti programmi non sono installati sul tuo sistema: &1.

en: The following will be added to the end of the desktop configuration file.
it: Quanto segue verrà aggiunto alla fine del file di configurazione del desktop.

en: The function must take a fixed number of arguments
it: La funzione deve prendere un numero fisso di argomenti

en: The Gambas font is published under the SIL Open Font License.
it: Il font Gambas è pubblicato sotto la licenza SIL Open Font.

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
it: Gli strumenti di traduzione GNU non sono installati sul tuo sistema.
    
    Si prega di installarli per poter eseguire la traduzione.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
it: La lunghezza deve essere maggiore di 1 e inferiore a 255.

en: The name cannot begins with a dot.
it: Il nome non può iniziare con un punto.

en: The name of the control.
it: Il nome del controllo.

en: The package build has failed.
it: La creazione del pacchetto è fallita.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
it: Il pacchetto non può essere memorizzato all'interno della directory del progetto.

en: The packages have been successfully created.
it: I pcchetti sono stati creati in modo corretto.

en: The program has been interrupted by CTRL+C.
it: Il programma è stato interrotto da CTRL+C.

en: The program has been terminated.
it: Il programma è stato chiuso.

en: The program has returned the value &1.
it: Il programma ha restituito il valore &1.

en: The program has stopped unexpectedly!
it: Il programma si è fermato inaspettatamente!

en: The project could not be committed.
it: Non si è potuto inoltrare il progetto.

en: The project could not be put under version control.
it: Il progetto non può essere messo sotto controllo di versione.

en: the project directory
it: la directory del progetto

en: The project directory already exists.
it: La cartella del progetto esiste già.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
it: La cartella del progetto non può essere creata perché c'è già un file con lo stesso nome.

en: The project final directory is :
it: La directory finale del progetto è:

en: The project has been successfully published.
it: Il progetto è stato pubblicato con successo.

en: The project has no test module.
it: Il progetto non ha un modulo di test.

en: The project is void. There is nothing to translate.
it: Il progetto è vuoto. Non c'è niente da tradurre.

en: The project name cannot begin with a dot.
it: Il nome del progetto non può iniziare con un punto.

en: The project name is the name of the project directory.
it: Il nome del progetto è il nome della directory del progetto.

en: The project repository is directly sent to the 'svn checkout' command.
it: Il repository del progetto viene inviato direttamente al comando 'svn checkout'.

en: The project title is the true name of the application.
it: Il titolo del progetto è il vero nome dell'applicazione.

en: There are &1 classes and &2 symbols in all Gambas components.
it: Ci sono &1 classi e &2 simboli in tutti i componenti di Gambas.

en: There are still conflicts in this file.
it: Ci sono ancora dei conflitti in questo file.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
it: Non c'è una voce nel CHANGELOG per questa versione.

en: There is no change to commit.
it: Non vi è alcuna modifica per il commit.

en: There is no change to commit in this project.
it: Non vi è alcuna modifica per il commit in questo progetto.

en: There is nothing to commit.
it: Non c'è nulla per il commit.

en: these &1 directories
it: queste &1 directory

en: these &1 files
it: questi &1 file

en: These components are incompatible:<br>&1.
it: Questi componenti sono incompatibili:<br>&1.

en: The software has been successfully uninstalled.
it: Il software è stato disinstallato con successo.

en: The special method &1 cannot be a function
it: Il metodo speciale &1 non può essere una funzione

en: The special method &1 cannot be implemented
it: Il metodo speciale &1 non può essere implementato

en: The special method &1 cannot be static
it: Il metodo speciale &1 non può essere statico

en: The special method &1 must be a function
it: Il metodo speciale &1 deve essere una funzione

en: The special method &1 must be public
it: Il metodo speciale &1 deve essere pubblico

en: The special method &1 must be static
it: Il metodo speciale &1 deve essere statico

en: The special method &1 must return a boolean
it: Il metodo speciale &1 deve ritornare un booleano

en: The special method &1 must take at least one argument
it: Il metodo speciale &1 deve prendere almeno un argomento

en: The special method &1 must take a variable number of arguments only
it: Il metodo speciale &1 deve prendere solo un numero variabile di argomenti

en: The special method &1 takes no arguments
it: Il metodo speciale &1 non accetta argomenti

en: The special method must return an integer
it: Il metodo speciale deve restituire un numero intero

en: The special method must take exactly one argument
it: Il metodo speciale deve prendere esattamente un argomento

en: The special method must take exactly two arguments
it: Il metodo speciale deve prendere esattamente due argomento

en: The special method signature is incorrect
it: La firma del metodo speciale non è corretta

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
it: La tabella '&1' è stata modificata. Vuoi salvarla?

en: The table '&1' has no primary key.
it: La tabella '&1' non ha una chiave primaria.

en: The translation tools returned the following errors:
it: Gli strumenti di traduzione hanno restituito i seguenti errori:

en: third
it: terzo

en: This class acts like a &1 / &2 array.
it: Questa classe si comporta come un array di &1 / &2.

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
it: Questa classe si comporta come un array statico di &1 / &2.

en: This class acts like a &1 array.
it: Questa classe si comporta come un array di &1.

en: This class acts like a &1 static array.
it: Questa classe si comporta come un array statico di &1.

en: This class can be used as a &1.
it: Questa classe può essere usata come un &1.

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
it: Questa classe può essere usata come un oggetto creando un istanza nascosta a richiesta.

en: This class can be used like an object by creating an hidden instance on demand.
it: Questa classe può essere usata come un oggetto creando un'istanza nascosta su richiesta.

en: This class does not exist.
it: Questa classe non esiste.

en: This class inherits
it: Questa classe riceve

en: This class inherits &1
it: Questa classe eredita &1

en: This class is &1.
it: Questa classe è &1.

en: This class is &1 with the &2 keyword.
it: Questa classe è &1 con la parola chiave &2.

en: This class is &1 with the FOR EACH keyword.
it: Questa classe è &1 con la parola chiave FOR EACH.

en: This class is not creatable.
it: Questa classe non è creabile.

en: This class is static.
it: Questa classe è statica.

en: This class is virtual.
it: Questa classe è virtuale.

en: This class reimplements
it: Questa classe reimplementa

en: This class reimplements &1
it: Questa classe reimplementa &1

en: This component does not exist.
it: Questo componente non esiste.

en: This component is deprecated.
it: Questo componente è deprecato.

en: This component is hidden
it: Questo componente è nascosto

en: This component is not stable yet.
it: Questo componente non è ancora stabile.

en: This component is required by:<p>&1
it: Questo componente è richiesto da:<p>&1

en: This component is required by the following libraries:<p>&1
it: Questo componente è richiesto dalle seguenti librerie:<p>&1

en: This component is required by the following library:<p>&1
it: Questo componente è richiesto dalla seguente libreria:<p>&1

en: this directory
it: questa directory

en: This expression cannot be a statement
it: Questa espressione non può essere uno statement

en: This expression cannot be passed by reference
it: Questa espressione non può essere passata per riferimento

en: This field is used in an index.
it: Questo campo è utilizzato in un indice.

en: this file
it: questo file

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
it: Questo file esiste già.
    
    Vuoi sovrascriverlo?

en: This file has not been modified since the last commit.
it: Questo file non è stato modificato dall'ultimo commit.

en: This file is in conflict. You must resolve the conflict in order to use the file again.
it: Questo file è in conflitto. È necessario risolvere il conflitto per poter utilizzare nuovamente il file.

en: This file is located inside the project.
it: Questo file si trova all'interno del progetto.

en: This file is locked, and will be deleted on the next commit.
it: Questo file è bloccato e verrà eliminato al prossimo commit.

en: This file is not versioned, and must be added to the repository.
it: Questo file non è versionato e deve essere aggiunto al repository.

en: This is a Gambas 1.0 project. Use Gambas 2 to convert it.
it: Questo è un progetto di Gambas 1.0. Usa Gambas 2 per convertirlo.

en: This is a Gambas 2.0 project.
    
    Do you want to convert it?
it: Questo è un progetto Gambas 2.0.
    
    Vuoi convertirlo?

en: This is not a Gambas project.
it: Questo non è un progetto di Gambas.

en: This layout already exists.
it: Questo layout esiste già.

en: This line and the following will be ignored
it: Questa linea e la seguente saranno ignorate

en: This menu is too deep !
it: Questo menu è troppo profondo !

en: This month
it: Questo mese

en: This name already exists.
it: Questo nome esiste già.

en: This name contains a forbidden character:
it: Questo nome contiene un carattere vietato:

en: This name is already in use.
it: Questo nome è già in uso.

en: This name is already in used.
it: Questo nome è già in uso.

en: This name is already used. Choose another one.
it: Questo nome è già in uso. Scegline un altro.

en: This option will make the compiler claim a specific bytecode version.
    
    But it won't make the program automatically backward-compatible, and
    may lead to a crash if the program is run on an older version of the
    interpreter.
it: Questa opzione farà in modo che il compilatore rivendichi una versione di bytecode specifica.
    
    Ma non renderà il programma automaticamente compatibile con le versioni precedenti e
    potrebbe causare un arresto anomalo se il programma viene eseguito su una versione precedente di
    interprete.

en: This page does not exist.
it: Questa pagina non esiste.

en: This page does not exist in that language.
it: Questa pagina non esiste in quella lingua.

en: This program is FREE SOFTWARE; you can redistribute it AND/OR modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation ; either version 2, or (at your option) any later version.<br><br>This program is distributed in the hope that it will be useful but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
it: Questo programma è SOFTWARE LIBERO; è possibile ridistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della licenza pubblica generica GNU pubblicata dalla Free Software Foundation; versione 2 o (a tua discrezione) qualsiasi versione successiva.<br><br>Questo programma è distribuito nella speranza che sarà utile ma senza alcuna garanzia; senza nemmeno la garanzia implicita di commerciabilità o idoneità per uno scopo particolare. Per maggiori dettagli, consulta la GNU General Public License.

en: This program is published under the GNU General Public License.
it: Questo programma è pubblicato sotto la GNU General Public License.

en: This project already exists.
it: Questo progetto è già esistente.

en: This project does not exist.
it: Questo progetto non esiste.

en: This project has duplicated class files!
it: Questo progetto ha file di classe duplicati!

en: This project has no translation.
it: Questo progetto non ha traduzione.

en: This project includes compressed files.
it: Questo progetto include file compressi.

en: This project is read-only.
it: Questo progetto è di sola lettura.

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
it: Sembra che questo progetto sia già aperto.
    
    Aprire lo stesso progetto due volte può causare la perdita di dati.

en: This property is virtual: it is only implemented in the IDE, and has no existence at runtime.
it: Questa proprietà è virtuale: è implementata solo nell'IDE e non esiste in fase di runtime.

en: This string must not be translated
it: Questa stringa non deve essere tradotta

en: This symbol does not exist.
it: Questo simbolo non esiste.

en: This test suite already exists.
it: Questa suite di test esiste già.

en: This trigger string is already in use.
it: Questa stringa di trigger è già in uso.

en: This week
it: Questa settimana

en: This wizard will generate a patch between an origin project and the current project.
it: Questa procedura guidata genererà una patch tra un progetto di origine e il progetto corrente.

en: Tiny
it: Minuscolo

en: Tip of the day #&1
it: Suggerimento del giorno #&1

en: Tips of the day
it: Suggerimenti del giorno

en: Title
it: Titolo

en: Title size
it: Dimensioni del titolo

en: Today
it: Oggi

en: Toggle breakpoint
it: Inverti i punti di interruzione

en: Toggle grid
it: Attiva/disattiva la griglia

en: Toggle preview
it: Attiva/disattiva anteprima

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: Toolbar default size
it: Dimensioni predefinite della barra degli strumenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Too many arguments
it: Troppi argomenti

en: Too many arguments to &1()
it: Troppi argomenti da &1()

en: Too many array declarations
it: Troppe dichiarazioni di array

en: Too many constants
it: Troppe costanti

en: Too many different classes used
it: Troppe classi diverse utilizzate

en: Too many dimensions
it: Troppe dimensioni

en: Too many dynamic variables
it: Troppe variabili dinamiche

en: Too many events
it: Troppi eventi

en: Too many expressions in CASE
it: Troppe espressioni in CASE

en: Too many external functions
it: Troppe funzioni esterne

en: Too many functions
it: Troppe funzioni

en: Too many imbricated #If...#Endif
it: Troppe sovrapposizioni di #If...#Endif

en: Too many labels
it: Troppe label

en: Too many local variables
it: Troppe variabili locali

en: Too many nested control structures.
it: Troppe strutture di controllo annidate.

en: Too many property synonymous
it: Troppi sinonimi alle proprietà

en: Too many simultaneous new strings
it: Troppe nuove stringhe simultanee

en: Too many static variables
it: Troppe variabili statiche

en: Too many unknown symbols
it: Troppi simboli unknown

en: Too many values
it: Troppi valori

en: Top align
it: Allineamento in alto

en: Total duration
it: Durata totale

en: Traditional chinese (Taiwan)
it: Cinese tradizionale (Taiwan)

en: Trailing backslash
it: Backslash finale

en: Transform into a ".gmail.txt" archive that fools GMail
it: Trasforma in un archivio ".gmail.txt" che inganna GMail

en: Translated strings
it: Stringhe tradotte

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
it: I simboli nella stringa tradotta non combaciano con la stringa originale.

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation engine
it: Motore di traduzione

en: Translation errors
it: Errori di traduzione

en: Translation files
it: File di traduzione

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Triangle
it: Triangolo

en: Trigger string
it: Stringa trigger

en: Turkish (Turkey)
it: Turco (Turchia)

en: Two days ago
it: Due giorni fa

en: Type
it: Tipo

en: Type mismatch
it: Tipo non corrispondente

en: Type mismatch.
it: Tipo non corrispondente.

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
it: Tipo non corrispondente: cercato &1, ottenuto &2 al suo posto

en: Ubuntu distribution
it: Distribuzione di Ubuntu

en: Ubuntu repository
it: Repository di Ubuntu

en: Ukrainian (Ukrain)
it: Ucraino (Ucraina)

en: Unable to apply conversion
it: Impossibile applicare la conversione

en: Unable to clear documentation cache.
it: Impossibile cancellare la cache della documentazione.

en: Unable to compile the project.
it: Impossibile compilare il progetto.

en: Unable to compress file.
it: Impossibile comprimere il file.

en: Unable to connect to database.
it: Impossibile connettersi al database.

en: Unable to convert &1
it: Impossibile convertire &1

en: Unable to copy executable to the remote server.
it: Impossibile copiare l'eseguibile sul server remoto.

en: Unable to copy table.
it: Impossibile copiare la tabella.

en: Unable to create a new branch.
it: Impossibile creare un nuovo ramo.

en: Unable to create AppImage.
it: Impossibile creare l'AppImage.

en: Unable to create closure
it: Impossibile creare la chiusura

en: Unable to create database.
it: Impossibile creare il database.

en: Unable to create desktop shortcut.
it: Non riesco a creare un collegamento sul desktop.

en: Unable to create directory.
it: Impossibile creare la directory.

en: Unable to create source archive.
it: Impossibile creare l'archivio del sorgente.

en: Unable to create temporary directory
it: Impossibile creare la directory temporanea

en: Unable to delete database.
it: Impossibile eliminare il database.

en: Unable to download <b>&1</b>:
it: Impossibile scaricare <b>&1</b>:

en: Unable to drop file into the project.
it: Impossibile rilasciare il file nel progetto.

en: Unable to export data.
it: Impossibile esportare i dati.

en: Unable to find a web browser.
it: Impossibile trovare un browser web.

en: Unable to find Gambas IDE executable in directory:
    
    &1
it: Impossibile trovare l'eseguibile della IDE di Gambas nella directory:
    
    &1

en: Unable to generate the patch.
it: Impossibile generare la patch.

en: Unable to generate the remote debugger helper.
it: Impossibile generare l'helper del debugger remoto.

en: Unable to get AppImageBuilder configuration from current system.
it: Impossibile ottenere la configurazione di AppImageBuilder dal sistema attuale.

en: Unable to get file position
it: Impossibile ottenere la posizione del file

en: Unable to get table fields.
it: Impossibile ottenere i campi della tabella.

en: Unable to initialize remote debugging.
it: Impossibile inizializzare il debug remoto.

en: Unable to install <b>&1</b>:
it: Impossibile installare <b>&1</b>:

en: Unable to install documentation.
it: Impossibile installare la documentazione.

en: Unable to install font.
it: Impossibile installare il font.

en: Unable to install icon theme.
it: Impossibile installare il tema dell'icona.

en: Unable to install source directory
it: Impossibile installare la directory del sorgente

en: Unable to list databases.
it: Impossibile elencare i database.

en: Unable to load component.
it: Impossibile caricare il componente.

en: Unable to load custom highlighter <tt>&1</tt>
it: Impossibile caricare l'evidenziatore personalizzato <tt>&1</tt>

en: Unable to load file:
it: Impossibile caricare il file:

en: Unable to load profile file: &1
it: Impossibile caricare il file del profilo: &1

en: Unable to load table '&1'.
it: Impossibile caricare la tabella '&1'.

en: Unable to load test suites.
it: Impossibile caricare le suite di test.

en: Unable to load theme file.
it: Impossibile caricare il file del tema.

en: Unable to make executable.
it: Impossibile creare eseguibile.

en: Unable to modify your vote.
it: Impossibile modificare il tuo voto.

en: Unable to open connection.
it: Impossibile aprire la connessione.

en: Unable to paste text.
it: Impossibile incollare il testo.

en: Unable to prepare function description
it: Impossibile preparare la descrizione della funzione

en: Unable to publish project.
it: Impossibile pubblicare il progetto.

en: Unable to push the project.
it: Impossibile aggiungere il progetto.

en: Unable to read component description file.
it: Impossibile leggere il file di descrizione del componente.

en: Unable to read tip of the day !
it: Non riesco a leggere il suggerimento del giorno !

en: Unable to register user.
it: Impossibile registrare l'utente.

en: Unable to remove <b>&1</b>:
it: Impossibile rimuovere <b>&1</b>:

en: Unable to rename '&1'
it: Non riesco a rinominare '&1'

en: Unable to resolve the conflict.
it: Impossibile risolvere il conflitto.

en: Unable to retrieve password.
it: Impossibile recuperare la password.

en: Unable to revert file <tt>&1</tt>.
it: Impossibile ripristinare il file <tt>&1</tt>.

en: Unable to revert project.
it: Impossibile ripristinare il progetto.

en: Unable to run query.
it: Impossibile eseguire la query.

en: Unable to run terminal.
it: Impossibile eseguire il terminale.

en: Unable to save file.
it: Impossibile salvare il file.

en: Unable to save password.
it: Impossibile salvare la password.

en: Unable to save profile.
it: Impossibile salvare il profilo.

en: Unable to save test suites.
it: Impossibile salvare le suite di test.

en: Unable to save the project.
it: Non riesco a salvare il progetto.

en: Unable to send bug report.
it: Impossibile inviare il report del bug.

en: Unable to send project by mail.
it: Impossibile inviare il progetto tramite posta.

en: Unable to start debugger.
it: Impossibile avviare il debugger.

en: Unable to start extern debugging.
it: Impossibile avviare il debug esterno.

en: Unable to start project.
it: Impossibile avviare il progetto.

en: Unable to switch to branch `&1`.
it: Impossibile passare al ramo `&1`.

en: Unable to uncompress documentation.
it: Impossibile decomprimere la documentazione.

en: Unable to uncompress source archive.
it: Impossibile decomprimere l'archivio del sorgente.

en: Unable to uninstall <b>&1</b>:
it: Impossibile disinstallare <b>&1</b>:

en: Unable to uninstall software:
it: Impossibile disinstallare il software

en: Unable to update forms.
it: Impossibile aggiornare le form.

en: Unable to update project from repository.
it: Impossibile aggiornare il progetto dal repository.

en: Unable to upgrade to <b>&1</b>:
it: Impossibile aggiornare a <b>&1</b>:

en: Uncomment
it: Togli commento

en: Uncompress all
it: Decomprimi tutto

en: Underline
it: Sottolineato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo changes
it: Ripristina i cambiamenti

en: Undock console
it: Console integrata/separata

en: Unexpected &1
it: &1 inaspettato

en: Unexpected end of line
it: Fine linea inaspettata

en: Unexpected string
it: Stringa inaspettata

en: Unindent
it: Togli Indentazione

en: uninitialized global variable: &1
it: variabile globale non inizializzata: &1

en: uninitialized variable: &1
it: variabile non inizializzata: &1

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Union
it: Unione

en: Unique
it: Unico

en: Unit tests
it: Test di unità

en: Unit tests component
it: Componente dei test di unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: unknown
it: sconosciuto

en: Unknown class '&1'
it: '&1' classe sconosciuta

en: Unknown constant: gb.&1
it: Costante sconosciuta: gb.&1

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: Unknown file extension
it: Estensione del file sconosciuta

en: Unknown format
it: Formato sconosciuto

en: Unknown identifier: &1
it: Identificatore sconosciuto: &1

en: Unknown operator
it: Operatore sconosciuto

en: Unknown stream size
it: Dimensione del flusso sconosciuta

en: Unknown symbol
it: Simbolo sconosciuto

en: Unknown symbol '&2' in class '&1'
it: Simbolo sconosciuto '&2' nella classe '&1'

en: Unknown user or group
it: Utente o gruppo sconosciuto

en: unlimited
it: illimitata

en: Unselect all
it: Deseleziona tutti

en: Unselect all tests
it: Deseleziona tutti i test

en: Unsupported datatype
it: Tipo dati non supportato

en: Unsupported source archive format.
it: Formato di archivio sorgente non supportato.

en: Unsupported string conversion
it: Conversione stringa non supportata

en: Untranslated strings
it: Stringhe non traducibili

en: unused argument: &1
it: argomento non utilizzato: &1

en: unused extern function: &1
it: funzione esterna non utilizzata: &1

en: unused function: &1
it: funzione non utilizzata: &1

en: unused global variable: &1
it: variabile globale non utilizzata: &1

en: unused variable: &1
it: variabile non utilizzata: &1

en: Up
it: Su

en: Update all forms
it: Aggiorna tutte le form

en: Update identity
it: Aggiorna identità

en: Update project directory icon.
it: Aggiorna l'icona della directory del progetto.

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upload a new screenshot taken from the clipboard
it: Carica un nuovo screenshot ottenuto dagli appunti

en: Upload a new screenshot taken from the following file:
it: Carica un nuovo screenshot ottenuto dal seguente file:

en: Upper case
it: Maiuscolo

en: URI list
it: Lista URI

en: Usage:
it: Utilizzo:

en: Use a fixed font
it: Usa un font monospazio

en: Use embedded HTTP server
it: Usa il server HTTP incorporato

en: Use hexadecimal
it: Usa esadecimale

en: Useless LOCK
it: LOCK inutile

en: Use offline documentation
it: Usa la documentazione offline

en: User
it: Utente

en: User name
it: Nome utente

en: Use system charset
it: Usa la tabella caratteri del sistema

en: Use terminal emulator
it: Usa un emulatore di terminale

en: Use this project
it: Usa questo progetto

en: Use utility windows
it: Usa le finestre di utilità

en: Utility component
it: Componente di utilità

en: Valencian (Valencian Community, Spain)
it: Valenzano (Comunità Valenzana, Spagna)

en: Value
it: Valore

en: Variable
it: Variabile

en: variable prefix does not match its datatype: &1
it: il prefisso della variabile non corrisponde al suo tipo di dati: &1

en: Variables
it: Variabili

en: VarPtr() argument must be a dynamic, a static or a local variable
it: L'argomento VarPtr() deve essere una variabile dinamica, statica o locale

en: Vendor
it: Venditore

en: Vendor name
it: Nome venditore

en: Vendor prefix
it: Prefisso del venditore

en: Verify
it: Verificare

en: Verify the translation
it: Verifica la traduzione

en: Verify translation
it: Verifica la traduzione

en: Version
it: Versione

en: Version conflict
it: Conflitto di versione

en: Version control
it: Controllo della versione

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical flip
it: Scambia verticalmente

en: Vertical split
it: Dividi verticalmente

en: Video capture
it: Cattura video

en: video files
it: file video

en: Vietnamese (Vietnam)
it: Vietnamita (Vietnam)

en: View
it: Visualizza

en: Visual
it: Visuale

en: Visual Basic compatibility
it: Compatibilità con Visual Basic

en: Void identifier
it: Identificatore vuoto

en: Void key
it: Chiave vuota

en: Vote
it: Vota

en: Waiting for debugger
it: In attesa del debugger

en: Waiting for extern process
it: In attesa di processo esterno

en: Wallon (Belgium)
it: Vallone (Belgio)

en: WARNING! Library not found.
it: ATTENZIONE! Libreria non trovata.

en: Warnings
it: Avvertimenti

en: Watch
it: Guarda

en: Watch expression
it: Mostra espressione

en: Web application development
it: Sviluppo di applicazioni Web

en: Web application development using processes as session
it: Sviluppo di applicazioni Web utilizzando i processi come sessione

en: Web applications tools
it: Strumenti per applicazioni web

en: Web applications utility component
it: Componente di utilità per applicazioni web

en: Web development
it: Sviluppo web

en: Web feed parser and generator
it: Parser e generatore di feed Web

en: WebForms
it: WebForm

en: WebPage
it: Pagina web

en: WebPages
it: Pagine web

en: Web site
it: Sito web

en: Welcome to Gambas 3
it: Benvenuti in Gambas 3

en: Welsh (United Kingdom)
it: Gallese (UK)

en: Width
it: Larghezza

en: Windows
it: Finestre

en: With &1
it: Con &1

en: Words only
it: Solo parole

en: write
it: scrittura

en: write-only
it: sola scrittura

en: Write error
it: Errore di scrittura

en: X-Window library support
it: Supporto della libreria X-Window

en: XML-RPC protocol
it: Protocollo XML-RPC

en: XML management
it: Gestore XML

en: XML tools
it: Strumenti XML

en: XML tools based on libxml
it: Strumenti XML basati su libxml

en: XSLT tools based on libxslt and libxml
it: Strumenti XML basati su libxslt e libxml

en: Yes
it: Sì

en: Yesterday
it: ieri

en: yesterday
it: ieri

en: You are going to cancel your changes!
it: Stai per annullare le tue modifiche!

en: You cannot publish a software whose version is "0.0".
it: Non è possibile pubblicare un software la cui versione è "0.0".

en: You have been successfully registered.
    
    You will receive a confirmation e-mail soon.
it: Sei stato registrato con successo.
    
    Riceverai presto un'e-mail di conferma.

en: You must define a startup class or form!
it: Devi definire una classe o form di avvio!

en: You need to restart the application to see your changes.
it: Devi riavviare l'applicazione per vedere le tue modifiche.

en: zlib compression driver
it: driver di compressione zlib

en: Zoom (browser excepted)
it: Zoom (escluso il browser)

en: Zoom fit
it: Adatta lo zoom

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom normal
it: Zoom normale

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: zstd compression driver
it: driver di compressione zstd
