gambas3 3.19.90 - en to nl translation catalogue (2052 entries)

en: &1: not in archive
nl: &1: niet in archief

en: &1: syntax error
nl: &1: syntaxis fout

en: &1: syntax error in form data
nl: &1: syntaxis fout in formulier data

en: &1: syntax error in form file
nl: &1: syntaxis fout in formulier bestand

en: &1: too many nested containers
nl: &1: teveel geneste containers

en: &1 and &2
nl: &1 en &2

en: &1 are not translated
nl: &1 zijn niet vertaald

en: &1 callers
nl: &1 oproepers

en: &1 cannot be static
nl: &1 kan niet statisch zijn

en: &1 count
nl: &1 telling

en: &1 days ago
nl: &1 dag geleden

en: &1 declaration does not match
nl: &1 declaratie komt niet overeen

en: &1 directories
nl: &1 folders

en: &1 done
nl: &1 gedaan

en: &1 files
nl: &1 bestanden

en: &1 files to commit in the current branch.
nl: &1 bestanden voor commit in de huidige branch.

en: &1 in the current project.
nl: &1 in het huidige project.

en: &1 is declared but is not a function
nl: &1 is gedeclareerd maar is geen functie

en: &1 is not a structure
nl: &1 is geen structuur

en: &1 is not declared
nl: &1 is niet gedeclareerd

en: &1 matches
nl: &1 overeenkomsten

en: &1 months ago
nl: &1 maanden geleden

en: &1 must be static
nl: &1 moet statisch zijn

en: &1 records imported.
nl: &1 records geïmporteerd.

en: &1 selected directories
nl: &1 geselecteerde folders

en: &1 selected files
nl: &1 geselecteerde bestanden

en: &1 size
nl: &1 afmeting

en: &1th
nl: &1ste

en: &1 translations were picked up.
nl: &1 vertalingen werden opgepikt.

en: &1 weeks ago
nl: &1 weken geleden

en: &Add
nl: &Toevoegen

en: &Clear history
nl: &Geschiedenis wissen

en: &Debug
nl: &Fouten opsporen

en: &Edit
nl: &Bewerken

en: &File
nl: &Bestand

en: &Overwrite
nl: &Overschrijf

en: &Tools
nl: &Gereedschap

en: &View
nl: &Weergeven

en: '&1' already declared
nl: '&1' is reeds gedeclareerd

en: '&1' and '&2' are missing.
nl: '&1' en '&2' missen.

en: '&1' is missing.
nl: '&1' mist.

en: '&1' properties
nl: '&1' eigenschappen

en: '&1' version control
nl: '&1' versie controle

en: '&1.&2' is incorrectly overridden in class '&3'
nl: '&1.&2' is incorrect overschreven in klasse '&3'

en: '&1.&2' is not a property
nl: '&1.&2' is geen eigenschap

en: '&1.&2' is not static
nl: '&1.&2' is niet statisch

en: '&1.&2' is read only
nl: '&1.&2' is alleen lezen

en: '&1.&2' is static
nl: '&1.&2' is statisch

en: '&1.&2' is write only
nl: '&1.&2' is alleen schrijven

en: ',' or ')'
nl: ',' of ')'

en: 'apt' or 'pacman' are missing.
nl: 'apt' of 'pacman' missen.

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
nl: 'dpkg-buildpackage' faalde.

en: 'makepkg' has failed.
nl: 'makepkg' heeft gefaald.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
nl: 'rpmbuild' heeft de volgende foutcode teruggestuurd:

en: 'tar' has returned the following error code:
nl: 'tar' heeft de volgende foutcode teruggestuurd:

en: (0 = CPU count)
nl: (0 = CPU telling)

en: (Automatic key)
nl: (Automatische sleutel)

en: (Declarations)
nl: (Declaraties)

en: (Default)
nl: (Standaard)

en: (Internal)
nl: (intern)

en: (No parent)
nl: (Geen ouder)

en: (System configuration)
nl: (Systeem configuratie)

en: 3D programming with OpenGL
nl: 3D programmeren met OpenGL

en: <b>&1</b> does not export any class.
nl: <b>&1</b> exporteert geen enkele klasse.

en: <b>&1</b> has been successfully downloaded.
nl: <b>&1</b> is succesvol gedownload.

en: <b>&1</b> has been successfully installed.
nl: <b>&1</b> is succesvol geïnstalleerd.

en: <b>&1</b> has been successfully uninstalled.
nl: <b>&1</b> is succesvol gedeïnstalleerd.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
nl: <b>&1</b> is reeds gebruikt als bibliotheek

en: <h3>The compiler has crashed!</h3>
    Please report it to the Gambas bugtracker at:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Do not forget to provide the full project so that the crash can be reproduced.
nl: <h3>De compiler is gecrashed!</h3>
    Rapporteer dit a.u.b. in de Gambas bugtracker:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Vergeet niet om het volledige project toe te voegen dat het probleem reproduceert.

en: <tt>&1</tt> not found.
nl: <tt>&1</tt> niet gevonden.

en: Abort
nl: Afbreken

en: About Gambas
nl: Over Gambas

en: Access forbidden
nl: Toegang verboden

en: Accessories
nl: Hulpmiddelen

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
nl: Een klasse naam moet beginnen met een letter of een _-teken, gevolgd door elke letter of getal.

en: A confirmation mail will be sent to the specified e-mail address. Click on the link included in that mail to activate your account.
    <p>
    <b>Your e-mail will not be stored on the publishing server.</b>
nl: Een bevestigingsmail wordt naar het gespecificeerde e-mail adres verzonden. Klik op de link in deze mail om je account te activeren. 
    <p>
    <b>Jou e-mail zal niet op een publieke server worden opgeslagen.</b>

en: Action
nl: Actie

en: Activate animations
nl: Activeer animaties

en: Activate code snippets
nl: Activeer code snippets

en: Activate profiling
nl: Activeer profilering

en: Activate remote debugging
nl: Activeer debuggen op afstand

en: Activate version control
nl: Activeer versie controle

en: Activate warnings
nl: Activeer waarschuwingen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add a border
nl: Rand toevoegen

en: Add all new files
nl: Alle nieuwe bestanden toevoegen

en: Add a new translation
nl: Nieuwe vertaling toevoegen

en: Add branch to version number
nl: Branch aan versie nummer toevoegen

en: Add everything to repository
nl: Alles toevoegen aan repository

en: Add expression
nl: Expressie toevoegen

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
nl: Extra testen toevoegen voor het configuratie proces.
    <p><b>Laat dit leeg als je het niet nodig hebt of als je niets weet over <i>autoconf</i> scripts.</b>

en: Add gradient stop
nl: Verloop stop toevoegen

en: Additional configuration
nl: Additionele configuratie

en: Additional references
nl: Additionele referenties

en: Add major version number to package names
nl: Voeg majeur versie nummer toe aan package namen.

en: Add source and destination
nl: Bron en bestemming toevoegen

en: Add to repository
nl: Aan repository toevoegen

en: Add vendor prefix or name to package names
nl: Voorvoegsel verkoper of naam toevoegen aan pakketnamen

en: Advanced
nl: Gevorderd

en: Afrikaans (South Africa)
nl: Afrikaans (Zuid Afrika)

en: Albanian (Albania)
nl: Albanees (Albanië)

en: Alias name must be a string
nl: Alias naam moet een string zijn

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Align to bottom
nl: Onder uitlijnen

en: Align to left
nl: Links uitlijnen

en: Align to right
nl: Rechts uitlijnen

en: Align to top
nl: Boven uitlijnen

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
nl: Alle backup of aangemaakte bestanden worden verwijderd uit de project directorie.

en: All files
nl: Alle bestanden

en: All software
nl: Alle software

en: All strings
nl: Alle strings

en: ALPHA VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
nl: ALPHA VERSIE, GEBRUIK OP EIGEN RISICO

en: Always display optional messages
nl: Optionele boodschappen altijd laten zien

en: Ambiguous expression. Please use brackets
nl: Dubbelzinnige expressie. Gebruik brackets

en: A module cannot raise events
nl: Een module kan geen gebeurtenis doen rijzen

en: A new documentation is available!
nl: Een nieuw document is beschikbaar!

en: A new Git repository will be created for this project.
nl: Een nieuw Git repository wordt gecreeëerd voor dit project

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Another extern debugging is active.
nl: Een andere externe debugging is actief.

en: any file
nl: ieder bestand

en: AppImageBuilder configuration
nl: AppImageBuilder configuratie

en: Application debugger helper
nl: Applicatie debugger helper

en: Application identifier
nl: Applicatie identifier

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Application settings management
nl: Applicatie instellingen beheer

en: Apply
nl: Toepassen

en: Applying conversion...
nl: Conversie toepassen...

en: Apply patch
nl: Patch toepassen

en: Apply to all
nl: Op alles toepassen

en: A property implementation cannot be public
nl: Een eigenschap implementatie kan niet publiek zijn

en: A property must be public
nl: Een eigenschap moet PUBLIC zijn

en: Arabic (Egypt)
nl: Arabisch (Egypte)

en: Arabic (Tunisia)
nl: Arabisch (Tunesië)

en: Argument cannot be passed by reference
nl: Argument kan niet per referentie worden overgenomen

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Arrangement
nl: Plaatsen

en: Arrays of structure are not supported
nl: Reeksen van structuren zijn niet ondersteund

en: Arrow
nl: Pijl

en: Arrow #2
nl: Pijl #2

en: Assertion failed
nl: Bewerking mislukt

en: audio files
nl: audio bestanden

en: Audio files
nl: Audio bestanden

en: Authentication failed.
nl: Authenticatie mislukt.

en: Author
nl: Auteur

en: Authors
nl: Auteurs

en: Automatically revert non important files
nl: Automatisch terugzetten van niet belangrijke bestanden

en: Automatic extension
nl: Automatische extensie

en: Automatic formatting
nl: Automatische formatering

en: Automatic instance
nl: Automatische instantie

en: Automatic patch name
nl: Automatische patch naam

en: Automatic translation
nl: Automatische vertaling

en: Automatic translation has failed.
nl: Automatische vertaling heeft gefaald.

en: Automatic translation with
nl: Automatische vertaling met

en: Automatic word wrap
nl: Automatische terugloop

en: Automatic word wrap by default
nl: Standaard automatische terugloop

en: Automation
nl: Automatisering

en: Average
nl: Gemiddeld

en: Average number of lines by function
nl: Gemiddeld aantal lijnen per functie

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
nl: Azerbaijaans (Azerbaijaan)

en: Background
nl: Achtergrond

en: Bad archive: &1: &2
nl: Incorrect archief: &1: &2

en: Bad argument
nl: Incorrect argument

en: Bad character constant in string
nl: Incorrect karakter constante in string

en: Bad constant type
nl: Incorrect constante type

en: Bad event handler in &1.&2(): &3
nl: Incorrecte gebeurtenis afhandeling in &1.&2(): &3

en: Bad expression: &1
nl: Incorrecte expressie: &1

en: Bad format in section:
nl: Incorrect formaat in sectie:

en: Bad format string
nl: Incorrect string formaat

en: Bad form file
nl: Incorrect formulier bestand

en: Bad form file version
nl: Incorrecte formulier bestand versie

en: Bad group name !
nl: Incorrecte groepnaam !

en: Bad indirect jump
nl: Incorrecte indirecte sprong

en: Bad menu name !
nl: Incorrecte menunaam !

en: Bad number of dimensions
nl: Incorrecte hoeveelheid dimensies

en: Bad profile file format
nl: Incorrect profiel bestand formaat

en: Bad project file: line &1: &2
nl: Incorrect project bestand: lijn &1: &2

en: Bad regular expression: &1
nl: Incorrecte reguliere expressie: &1

en: Bad string conversion
nl: Incorrecte string conversie

en: Bad subscript range
nl: Incorrect subscript bereik

en: Bad use of virtual class
nl: Incorrect gebruik van virtuele klasse

en: Bad version string
nl: Incorrecte string versie

en: Baseline align
nl: Basis uitlijning

en: Basic
nl: Basis

en: Basque (Basque country)
nl: Baskisch (Baskenland)

en: Be anonymous
nl: Ben anoniem

en: Bigger font
nl: Grotere lettertype

en: Bold
nl: Vet

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Boolean
nl: Booleaans

en: Border
nl: Rand

en: Bottom align
nl: Onder uitlijnen

en: Breakpoints
nl: Breekpunten

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Bring to foreground
nl: Naar voorgrond brengen

en: Browse
nl: Bladeren

en: Browse project
nl: Blader project

en: Build package with 'root' account
nl: Bouw pakket met 'root' account

en: Bulgarian (Bulgaria)
nl: Bulgaars (Bulgarije)

en: Button size
nl: Formaat knop

en: bzlib2 compression driver
nl: bzlib2 compressie stuurprogramma

en: Cairo graphic library
nl: Cairo grafische bibliotheek

en: Callees
nl: Gebelden

en: Callers
nl: Bellers

en: Calls
nl: Oproepen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancelled by user
nl: Geannuleerd door gebruiker

en: Cancel my vote
nl: Annuleer mijn stem

en: Cannot add file.
nl: Kan bestand niet toevoegen.

en: Cannot add shape.
nl: Kan vorm niet toevoegen

en: Cannot change current directory to '&1': &2
nl: Kan huidige directory niet wijzigen naar '&1': &2

en: Cannot copy a directory inside itself.
nl: Kan een directory niet in zichzelf openen.

en: Cannot copy file &1.
nl: Kan bestand &1 niet kopiëren.

en: Cannot copy table '&1'.
nl: Kn tabel '&1' niet kopiëren.

en: Cannot copy template file.
nl: Kan sjabloonbestand niet kopiëren

en: Cannot create '&1' file
nl: Kan bestand '&1' niet creëren

en: Cannot create action file: &1
nl: Kan geen  actie bestand creëren: &1

en: Cannot create an AppImage of a library or a component.
nl: Kan geen AppImage creëren van een bibliotheek of component

en: Cannot create AppImage.
nl: Kan geen AppImage creëren.

en: Cannot create ArchLinux packages.
nl: Kan geen ArchLinux paketten creëren.

en: Cannot create Autotools packages.
nl: Kan geen Autotools pakket creëren.

en: Cannot create callback: &1
nl: Kan geen callback creëren: &1

en: Cannot create class information: &1: &2
nl: Kan klasse informatie niet creëren: &1: &2

en: Cannot create Debian or Ubuntu packages.
nl: Kan geen Debian of Ubuntu pakketen creëren.

en: Cannot create Fedora,Mageia or SuSE packages.
nl: Kan geen Fedora, Mageia of SuSE paketten creëren.

en: Cannot create file: &1
nl: Kan bestand niet creëren: &1

en: Cannot create file: &1: &2
nl: Kan bestand niet creëren: &1: &2

en: Cannot create link &1.
nl: Kan koppeling &1 niet creëren.

en: Cannot create metadata table.
nl: Kan metadata tabel niet creëren.

en: Cannot create project!
nl: Kan project niet creëren

en: Cannot create Slackware packages.
nl: Kan geen Slackware paketten creëren.

en: Cannot create table '&1'.
nl: Kan tabel '&1' niet creëren.

en: Cannot create temporary archive file: &1
nl: Kan tijdelijk archief niet creëren: &1

en: Cannot delete directory
nl: Kan directory niet verwijderen

en: Cannot delete file
nl: Kan bestand niet verwijderen

en: Cannot delete file or directory
nl: Kan bestand of map niet verwijderen

en: Cannot delete table '&1'.
nl: Kan tabel '&1' niet verwijderen.

en: Cannot download '&1'.
nl: Kan '&1' niet downloaden.

en: cannot find component
nl: kan component niet vinden

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
nl: Kan dynamische bibliotheek '&1' niet vinden: &2

en: cannot find library
nl: kan bibliotheek niet vinden

en: Cannot find symbol '&2' in dynamic library '&1'
nl: Kan symbool '&2' niet vinden in dynamische bibliotheek '&1'

en: Cannot found extra file: &1
nl: Kan extra bestand niet vinden: &1

en: Cannot import file.
nl: Kan bestand niet importeren

en: Cannot import translation file.
nl: Kan vertaalbestand niet laden.

en: Cannot inherit itself
nl: Kan zichzelf niet overerven

en: cannot initialize pseudo-terminal:
nl: kan geen pseudo-terminal initialiseren:

en: Cannot install library in &1.
nl: Kan bibliotheek niet installeren in &1.

en: Cannot instantiate native types
nl: Kan geen inheemse typen instantiëren

en: Cannot link template file.
nl: Kan sjabloonbestand niet linken

en: Cannot load class '&1': &2&3
nl: Kan klasse '&1' niet laden: &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
nl: Kan component '&1' niet laden: &2

en: Cannot load file: &1
nl: Kan bestand niet laden: '&1'

en: Cannot load source file: &1
nl: Kan broncode bestand niet laden: &1

en: Cannot make executable.
nl: Kan geen uitvoerbaar bestand maken.

en: Cannot make executable: &1: &2
nl: Kan geen uitvoerbaar bestand maken: &1: &2

en: Cannot mix NEW and embedded array
nl: Kan NEW en embedded reeks niet mixen

en: Cannot mix NEW and embedded structure
nl: Kan NEW en embedded structuur niet mixen

en: Cannot move a directory inside itself.
nl: Kan een directorie niet in zichzelf verplaatsen.

en: Cannot move file &1.
nl: Kan bestand &1 niet verplaatsen.

en: Cannot open a binary file.
nl: Kan geen binair bestand openen.

en: Cannot open file '&1': &2
nl: Kan bestand '&1' niet openen: &2

en: Cannot open file.
nl: Kan bestand niet openen.

en: Cannot open file: &1
nl: Kan bestand niet openen: &1

en: Cannot open project file :
nl: Kan project bestand niet openen:

en: cannot open slave pseudo-terminal:
nl: kan geen slaaf pseudo-terminal openen:

en: Cannot paste data.
nl: Kan gegevens niet plakken.

en: cannot plug standard input:
nl: kan standaard invoer niet inpluggen:

en: cannot plug standard output and standard error:
nl: kan standaard uitvoer en standaard fouten niet inpluggen:

en: Cannot raise events in static function
nl: Kan geen gebeurtenis rijzen in statische functie

en: Cannot read file: &1: &2
nl: Kan bestand niet lezen: &1: &2

en: Cannot read translation file for language '&1'
nl: Kan het vertaalbestand niet lezen voor de taal '&1'

en: Cannot register class '&1'
nl: Kan klasse '&1' niet registreren

en: Cannot reload file.
nl: Kan bestand niet herladen

en: Cannot remove file '&1': &2
nl: Kan bestand '&1' niet verwijderen: &2

en: Cannot remove shape.
nl: Kan vorm niet verwijderen.

en: Cannot rename file '&1' to '&2': &3
nl: Kan bestand '&1' niet hernoemen naar '&2': &3

en: Cannot run child process: &1&2
nl: Kan kind proces niet uitvoeren: &1&2

en: cannot run executable:
nl: kan uitvoerbaar bestand niet uitvoeren:

en: Cannot save a project inside its own directory.
nl: Kan geen project opslaan in zijn eigen map.

en: Cannot save translation.
nl: Kan vertaling niet opslaan.

en: Cannot set file owner: &1: &2
nl: Kan bestandseigenaar niet instellen: &1: &2

en: Cannot use &1 twice
nl: Kan &1 geen twee keer gebruiken

en: Cannot use &1 with &2
nl: Kan &1 niet met &2 gebruiken

en: Cannot use NEW operator here
nl: Kan hier operator NEW niet gebruiken

en: Cannot write component description file.
nl: Kan omschrijvingsbestand van component niet maken.

en: Cannot write project file.
nl: Kan bestand niet schrijf beveiligen.

en: Cannot write table '&1'.
nl: Kan tabel ' &1' niet maken.

en: Cascading style sheets
nl: Cascading stijlbladen...

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Catalan (Catalonia, Spain)
nl: Catalaans (Catalonie, Spanje)

en: Categories
nl: Categorieën

en: Centered
nl: Gecentreerd

en: Center horizontally
nl: Horizontaal centreren

en: Center vertically
nl: Vertikaal centreren

en: Change button size
nl: Wijzig knop formaat

en: Change into
nl: Wijzig naar

en: Changelog
nl: Wijzigingslog

en: Changes
nl: Wijzigingen

en: Charset
nl: Tekenset

en: Chart drawing
nl: Grafiek tekenen

en: Check prefix of variables
nl: Controleer prefix van variabelen

en: Choose a profile
nl: Kies een profiel

en: Choose a table
nl: Kies een tabel

en: Choose patch file name
nl: Kies een naam voor het patch bestand

en: Chooser
nl: Kiezer

en: Class
nl: Klasse

en: Class '&1' is not creatable
nl: Klasse '&1' is niet creëerbaar

en: Class already has a parent
nl: Klasse heeft reeds een ouder

en: Classes
nl: Klassen

en: Class is already exported
nl: Klasse is reeds geëxporteerd

en: class name hidden by global declaration: &1
nl: klassenaam verborgen door globale declaratie: &1

en: class name hidden by local declaration: &1
nl: klassenaam verborgen door lokale declaratie: &1

en: Clean
nl: Schoon

en: Clean the project directory up (i.e. remove temporary, generated, and backup files).
nl: Ruim de project directory op (verwijder tijdelijke, gegenereede en backup bestanden)

en: Clean up
nl: Opschonen

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear all bookmarks
nl: Wis alle bladwijzers

en: Clear all breakpoints
nl: Wis alle breekpunten

en: Clear console
nl: Wis konsole

en: Clear destination
nl: Wis bestemming

en: Clear destination with source
nl: Wis bestemming met bron

en: Clear documentation cache
nl: Wis documentatie cache

en: Clear shapes
nl: Wis vormen

en: Clear source with destination
nl: Wis bron met bestemming

en: Clear this translation
nl: Wis deze vertaling

en: Click on Insert to add a new menu.
nl: Klik op Invoegen voor een nieuw menu.

en: Clipboard
nl: Klembord

en: Clipboard contents
nl: Klembordinhoud

en: Close
nl: Sluiten

en: Close all debug windows
nl: Sluit alle debug vensters

en: Close all windows
nl: Sluiten alle vensters

en: Close braces, brackets
nl: Sluit braces, brackets

en: Close strings
nl: Sluit strings

en: Close tabs with middle mouse click
nl: Sluit tabs met middelste muisklik

en: Code formatting
nl: Code formatering

en: Collation
nl: Collatie

en: Color
nl: Kleur

en: Colorize
nl: Inkleuren

en: Column
nl: Kolom

en: Columns
nl: Kolommen

en: Commands output
nl: Uitvoer commando's

en: Comment
nl: Toelichting

en: Comments insertion
nl: Toelichtingen invoeging

en: Commit and push
nl: Commit en push

en: Common colors
nl: Gemeenschappelijke kleuren

en: Compact view
nl: Compacte weergave

en: Comparison operator expected
nl: Vergelijkings operator verwacht

en: Compatible until version
nl: Compatibel tot versie

en: Compilation
nl: Compilatie

en: Compilation command
nl: Compilatie commando

en: Compile
nl: Compileren

en: Compile All
nl: Alles compileren

en: Compile all
nl: Alles compileren

en: Compiler error:
nl: Compileer fout:

en: Compiling project
nl: Compileren project

en: Complex numbers
nl: Complexe nummers

en: Complex numbers management
nl: Complex nummer beheer

en: Component name must be a string
nl: Component naam dient een string te zijn

en: Component not found: &1
nl: Component niet gevonden: &1

en: Components
nl: Componenten

en: Compress all
nl: Alles comprimeren

en: Compressed files are now generated with the executable. Consequently they will be removed from the project.
nl: Gecomprimeerde bestanden worden nu gegenereerd met het uitvoeringsbestand. Daardoor worden ze verwijdert van het project.

en: Compress file
nl: Comprimeer bestand

en: Compress file into the executable
nl: Comprimeer bestand in het uitvoeringsbestand

en: Compress files in executable
nl: Comprimeer bestand in uitvoeringsbestand

en: Compress in executable
nl: Comprimeer in uitvoeringsbestand

en: Compression & decompression
nl: Comprimeren & decomprimeren

en: Compress PNG images with
nl: Comprimeer PNG afbeeldingen met

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configure border
nl: Configureer rand

en: Configure brush
nl: Configureer borstel

en: Configure executable
nl: Configureer uitvoeringsbestand

en: Configure padding
nl: Configureer opvulling

en: Configure shadow
nl: Configureer schaduw

en: Configure test suites
nl: Configureer test suites

en: Confirm password
nl: Bevestig wachtwoord

en: Confirm password does not match.
nl: Bevestigd wachtwoord komt niet overeen.

en: Conflict files
nl: Bestandsconflicten

en: Conflict solved
nl: Conflict opgelost

en: Connection
nl: Verbinding

en: Connection editor
nl: Connectie editor

en: Connection properties
nl: Connectie eigenschappen

en: Connections
nl: Verbindingen

en: Console
nl: Konsole

en: Console - Gambas
nl: Konsole - Gambas

en: Console output #&1
nl: Konsole uitvoer #&1

en: Constant expression expected
nl: Constante expressie verwacht

en: Constant expression too complex
nl: Constante expressie te complex

en: constant hidden by local declaration: &1
nl: constante verborgen door locale declaratie: &1

en: Constants
nl: Constante

en: Constant string expected
nl: Constante string verwacht

en: Contents
nl: Inhoud

en: Contents already declared
nl: Inhoud reeds gewist

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Control structure completion
nl: Control structuur vervollediging

en: Convert
nl: Converteren

en: Converting project structure...
nl: Converteer project structuur...

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy at the same place
nl: Kopieer op zelfde plaats

en: Copy commit changes
nl: Kopieer commit wijzigingen

en: Copy commit identifier
nl: Kopieer commit identificatie

en: Copy commit log
nl: Kopieer commit log

en: Copy field list
nl: Kopieer veld lijst

en: Copy file path
nl: Kopier bestandspad

en: Copying project inside a temporary directory...
nl: Kopieer project in een tijdelijke directory...

en: Copy table
nl: Kopieer tabel

en: Copy table contents
nl: Kopieer tabel inhoud

en: Copy untranslated string
nl: Onvertaalde string kopiëren

en: Corner
nl: Hoek

en: creatable
nl: creëerbaar

en: Create
nl: Creëren

en: Create a new branch from:
nl: Creëer een nieuwe branch van:

en: Create a shortcut on the desktop
nl: Maak een snelkoppeling op het bureaublad

en: Create database
nl: Creëer database

en: Create directories for each distribution
nl: Creëer map voor iedere distributie

en: Create in another window
nl: Creëer in een ander venster

en: Create menu entry
nl: Creëer menu ingang

en: Create new branch
nl: Creëer een nieuwe branch

en: Create package
nl: Creëer pakket

en: Create package now
nl: Creeëer pakket nu

en: Create patch
nl: Creëer patch

en: Create source package
nl: Creëer broncode pakket

en: Create symbolic links
nl: Creëer symbolische links

en: Create table
nl: Creëer tabel

en: Creating .spec file.
nl: .spec bestand aanmaken.

en: Creating AppImage...
nl: AppImage aan het maken...

en: Creating desktop file...
nl: Bureaublad bestand aanmaken...

en: Creating package...
nl: Pakket aanmaken...

en: Creating package for &1.
nl: Pakket aanmaken voor &1.

en: Creating packages...
nl: Pakketten maken...

en: Creating source package.
nl: Broncode pakket aanmaken.

en: Croatian (Croatia)
nl: Kroatisch (Kroatie)

en: Crop
nl: Afknippen

en: CSV files
nl: CSV bestanden

en: CSV format options
nl: CSV formaat opties

en: Current
nl: Huidig

en: Current branch
nl: Huidige branch

en: Current desktop
nl: Huidige desktop

en: Current file
nl: Huidig bestand

en: Current function
nl: Huidige functie

en: Current object
nl: Huidig object

en: Current project
nl: Huidig project

en: Cut
nl: Knippen

en: Czech (Czech Republic)
nl: Tsjechisch (Tsjechische Republiek)

en: Danish (Denmark)
nl: Deens (Denemarken)

en: Data
nl: Gegevens

en: Database access
nl: Database toegang

en: Data bound controls
nl: Data gebonden controls

en: data files
nl: data bestanden

en: Data files
nl: Data bestanden

en: Date
nl: Datum

en: DBus explorer
nl: DBus verkenner

en: Debian packaging system cannot handle spaces in directories.
nl: Debian pakketsysteem kan niet overweg met spaties in de folders.

en: Debian packaging system cannot handle spaces in file names.
nl: Debian pakketsysteem kan niet overweg met spaties in bestandsnamen.

en: Debug
nl: Fouten opsporen

en: Debugger configuration
nl: Debugger configuratie

en: Debugger size
nl: Debugger grootte

en: Debug inside components
nl: Debug binnen componenten

en: Default
nl: Standaard

en: Default case already defined
nl: Standaard case al gedefinieerd

en: Default case must be the last one
nl: Standaard case dient de laatste te zijn

en: Default font
nl: Standaard lettertype

en: Default icon theme
nl: Standaard icoon thema

en: Default language
nl: Standaard taal

en: Default license
nl: Standaard licentie

en: Default proxy
nl: Standaard proxy

en: Default style sheet
nl: Standaard style sheet

en: Default tab size
nl: Standaard tab grootte

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Define bookmark
nl: Definieer bladwijzer

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete container only
nl: Enkel container verwijderen

en: Delete controls from missing components
nl: Verwijder controls van missende componenten

en: Delete database
nl: Verwijder database

en: Delete menu
nl: Verwijder menu

en: Delete software
nl: Verwijder software

en: Delete table
nl: Verwijder tabel

en: Delete test suite
nl: Verwijder test suite

en: Delete the screenshot stored on the server
nl: Verwijder de screenshot opgeslagen op de server

en: Deleting files...
nl: Bestanden verwijderen...

en: Delimiter character
nl: Scheidings teken

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: Deprecated
nl: Verouderd

en: Deprecated controls
nl: Verouderde controls

en: Desaturate
nl: Onverzadigen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Desktop configuration file
nl: Bureaublad configuratie bestanden

en: Desktop management component
nl: Desktopbeheer component

en: Destination
nl: Bestemming

en: Destination already exists.
nl: Bestemming bestaat reeds.

en: Destination already exists. Do you want to:
nl: Bestemming betaat reeds. Wil je:

en: Destination directory
nl: Doelmap

en: Detailed view
nl: Gedetaïleerde weergave

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: DEVELOPMENT VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
nl: ONTWIKKEL VERSIE, GEBRUIK OP EIGEN RISICO!

en: Device is full
nl: Apparaat is vol

en: Dialog
nl: Dialoog

en: Dialog box management
nl: Dialoogvenster beheer

en: Difference
nl: Verschil

en: Directory
nl: Map

en: Directory already exists.
nl: Map bestaat al.

en: Directory is not empty
nl: Map is niet leeg

en: Directory must be empty.
nl: Map moet leeg zijn

en: Disable just-in-time compiler
nl: Schakel just-in-time compiler uit

en: Display changes in history
nl: Wijzigingen in historie weergeven

en: Display form class files
nl: Formulier klassen weergeven

en: Display Gambas license.
nl: Gambas licentie weergeven

en: Display Gambas version.
nl: Gambas versie weergeven

en: Display ME
nl: ME weergeven

en: Display metadata
nl: Metadata weergeven

en: Display this help.
nl: Deze help weergeven

en: Dispose class files according to inheritance
nl: Klasse bestanden weggooien overeenkomstig overerving

en: Division by zero
nl: Delen door nul

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Documentation is not available.
nl: Documentatie is niet beschikbaar

en: Documentation is up to date.
nl: Documentatie is actueel

en: Don't join the project to the mail
nl: Project niet aan de mail toevoegen

en: Do not open
nl: Niet openen

en: Do not put in the executable
nl: Niet in de executable plaatsen

en: Do not rebase
nl: Niet rebasen

en: Do not save
nl: Niet opslaan

en: Do not translate
nl: Niet vertalen

en: Do not use the embedded external programs
nl: Embedded externe programma's niet gebruiken

en: Down
nl: Omlaag

en: Download and install
nl: Downloaden en installeren

en: Download cancelled
nl: Download geannuleerd

en: Download documentation
nl: Documentatie downloaden

en: Do you really want to add every file to the repository?
nl: Weet je zeker dat je elk bestand aan het repository wilt toevoegen?

en: Do you really want to clear the documentation cache?
nl: Weet je zeker dat je de document cache wilt wissen ?

en: Do you really want to clear the list?
nl: Weet je zeker dat je deze lijst wilt wissen ?

en: Do you really want to delete &1?
nl: Weet je zeker dat je &1 wil verwijderen?

en: Do you really want to delete <b>&1</b> from the farm server?
nl: Weet je zeker dat je <b>&1</b> wil verwijderen van de farm server?

en: Do you really want to delete table '&1'?
nl: Weet je zeker dat je tabel '&1' wilt verwijderen ?

en: Do you really want to delete that layout?
nl: Weet je zeker dat je deze layout wil verwijderen?

en: Do you really want to delete the database '&1'?
nl: Weet je zeker dat je database '&1' wilt verwijderen ?

en: Do you really want to delete this directory ?
nl: Weet je zeker dat je deze map wilt verwijderen?

en: Do you really want to delete this file ?
nl: Weet je zeker dat je dit bestand wil verwijderen ?

en: Do you really want to delete this link ?
nl: Weet je zeker dat je deze link wilt verwijderen ?

en: Do you really want to delete this snippet?
nl: Weet je zeker dat je dit snippet wilt verwijderen ?

en: Do you really want to delete this translation ?
nl: Weet je zeker dat je deze vertaling wilt verwijderen ?

en: Do you really want to download <b>&1</b>?
nl: Weet je zeker dat je <b>&1</b> wil downloaden?

en: Do you really want to import the translations of this project?
nl: Weet je zeker dat je de vertalingen van dit project wil importeren?

en: Do you really want to increment the project version and make the executable again?
nl: Weet je zeker dat je de project versie wil verhogen en een nieuw uitvoeringsbestand maken?

en: Do you really want to install <b>&1</b>?
nl: Weet je zeker dat je <b>&1</b> wil installeren?

en: Do you really want to install the Gambas fonts into your personal font directory?
nl: Weet je zeker dat je het Gambas lettertype in je persoonlijke lettertype folder wil installeren?

en: Do you really want to install the Gambas icon theme into your personal icon theme directory?
nl: Weet je zeker dat je het Gambas iconen thema in je persoonlijke iconen thema foider wil installeren?

en: Do you really want to override the existing layout?
nl: Weet je zeker dat je de bestaande layout wil overschrijven?

en: Do you really want to push the repository anyway?
nl: Weet je zeker dat je het repository wil pushen?

en: Do you really want to put this project under version control with &1?
nl: Weet je zeker dat je dit project onder versie controle wil plaatsen met &1?

en: Do you really want to reload this translation ?
nl: Weet u zeker dat u deze vertaling wilt herladen?

en: Do you really want to remove all breakpoints?
nl: Weet je zeker dat je alle breekpunten wil verwijderen?

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
nl: Weet je zeker dat je alle extra afhankelijkheden wilt verwijderen?

en: Do you really want to remove all extra files?
nl: Weet je zeker dat je alle extra bestanden wilt verwijderen?

en: Do you really want to remove all profile files?
nl: Weet je zeker dat je alle profiel bestanden wil verwijderen?

en: Do you really want to remove all shapes?
nl: Weet je zeker dat je alle vormen wil verwijderen?

en: Do you really want to remove all tags?
nl: Weet je zeker dat je alle tags will verwijderen?

en: Do you really want to remove the selected rows?
nl: Weet je zeker dat je geselcteerde rijen wilt verwijderen?

en: Do you really want to remove this query?
nl: Weet je zeker dat je deze query wilt verwijderen?

en: Do you really want to remove this test suite?
nl: Weet je zeker dat je deze test suite wil verwijderen?

en: Do you really want to replace every string?
nl: Weet je zeker dat je alle strings wilt vervangen?

en: Do you really want to reset all projects locations?
nl: Weet je zeker dat je alle project locaties wil herzetten?

en: Do you really want to synchronize the repository?
nl: Weet je zeker dat je het repository wil synchroniseren?

en: Do you really want to uninstall <b>&1</b>?
nl: Weet je zeker dat je <b>&1</b> wil deïnstalleren?

en: Do you really want to uninstall this software?
nl: Weet je zeker dat je deze software wil deïnstalleren?

en: Do you really want to upgrade to <b>&1</b>?
nl: Weet je zeker dat je wil upgraden naar <b>&1</b>?

en: Do you want to clear the expression list ?
nl: Weet je zeker dat je deze expressie lijst wilt wissen ?

en: Do you want to copy &1 in &2?
nl: Wil je &1 kopieren in &2?

en: Do you want to duplicate &1?
nl: Wil je &1 dupliceren?

en: Do you want to fill the translation automatically?
nl: Weet je zeker dat je de vertaling automatisch wil vullen?

en: Do you want to move &1 in &2?
nl: Wil je &1 verplaatsen in &2?

en: Do you want to reload all modified files to cancel the last replacement?
nl: Wil je alle gewijzigde bestanden herladen om de laaste vervanging te annuleren?

en: Draw
nl: Tekenen

en: Draw destination on source only
nl: Teken doel enkel op bron

en: Draw diagonals
nl: Teken diagonalen

en: Drawing
nl: Tekening

en: Drawing grid
nl: Tekenraster

en: Draw source above destination
nl: Teken bron boven doen

en: Draw source on destination only
nl: Teken bron enkel op doel

en: Draw source on top of destination
nl: Teken bron boven op doel

en: Duplicate
nl: Dupliceer

en: Duplicate selection
nl: Dupliceer selectie

en: Duplicate test suite
nl: Dubbele test suite

en: Duration
nl: Duur

en: Dutch (Belgium)
nl: Nederlands (België)

en: Dutch (Netherlands)
nl: Nederlands (Nederland)

en: Dynamic symbols cannot be used in static function
nl: Dynamische symbolen kunnen niet in een statisch functie gebruikt worden

en: E-mail address
nl: E-mail adres

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit '&1' property
nl: Bewerk '&1'eigenschap

en: Edit code snippet
nl: Code snippets bewerken

en: Edit field list
nl: Lijst "Velden" bewerken

en: Edition
nl: Bewerking

en: Edit list property
nl: Lijst "Eigenschappen" bewerken

en: Edit patch
nl: Patch bewerken

en: Edit selection
nl: Selectie bewerken

en: Education
nl: Onderwijs

en: Effects
nl: Effecten

en: Ellipse
nl: Ellipsvormig

en: Embedded arrays are forbidden here
nl: Ingebedde reeksen zijn verboden hier

en: Embedded HTTP server
nl: Ingebedde HTTP server

en: Embed into a container
nl: Inbedden in een container

en: Enclose character
nl: Karakter insluiten

en: End of file
nl: Einde van bestand

en: End of line
nl: Einde van regel

en: English (Australia)
nl: Engels (Australië)

en: English (Canada)
nl: Engels (Canada)

en: English (common)
nl: Engels (algemeen)

en: English (U.S.A.)
nl: Engels (V.S.)

en: English (United Kingdom)
nl: Engels (Verenigd Koninkrijk)

en: Enhanced standard dialogs
nl: Verbeterde standaard dialoog

en: Enter a filter
nl: Voer een filter in

en: Enter an expression
nl: Voer een expressie in

en: Entered text echo
nl: Ingevoerde tekst echo

en: Enter GPG signature key
nl: Voer GPG ondertekeningssleutel in

en: Enter new project name
nl: Voer nieuwe projectnaam in

en: Enter the mimetypes handled by your application there.
    Please enter one mimetype by line.
nl: Voer het mimetype behandelt door je applicatie hier in.
    Voer een mimetype per regel in.

en: Enter the name of the new branch
nl: Voer de naam in van de nieuwe branch

en: enumerable
nl: Opsombaar

en: Environment
nl: Omgeving

en: Equality or inequality operator expected
nl: Gelijke of ongelijke operator verwacht

en: Erase
nl: Wissen

en: Esperanto (Anywhere!)
nl: Esperanto (Wereldwijd!)

en: Estonian (Estonia)
nl: Estonees (Estonië)

en: Event
nl: Gebeurtenis

en: Event loop
nl: Gebeurtenis lus

en: Event loop management
nl: Gebeurtenis lussen beheer

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: Everything is translated!
nl: Alles is vertaal!

en: Everything seems to be correct.
nl: Alles lijkt correct te zijn.

en: Example
nl: Voorbeeld

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: Examples are stored on the Gambas farm server. Click &1 to access the farm server and download them...
nl: Voorbeelden zijn opgeslagen op de Gambas farm server. Klik &1 voor toegang tot de farm server on ze te downloaden...

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Exclude public directory
nl: Publieke folder uitsluiten

en: Excludes
nl: Uitzonderingen

en: Exclude test modules
nl: Test module uitsluiten

en: Exclusive or
nl: Exclusieve of

en: executable path
nl: Uitvoerpad

en: Executable size
nl: Grootte uitvoeringsbestand

en: Expand selection
nl: Selectie uitvouwen

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Explicit formating
nl: Expliciete formatering

en: Export
nl: Exporteren

en: Export a theme file
nl: Exporteer een thema bestand

en: Export a translation
nl: Exporteren vertaling

en: Export by default to
nl: Exporteer standaard naar

en: Exported
nl: Geëxporteerd

en: Export field names
nl: Exporteer veld namen

en: Export selected records only
nl: Exporteer alleen geselecteerde records

en: Export theme
nl: Exporteer thema

en: Export to CSV file
nl: Exporteer naar CSV bestand

en: Expression evaluator
nl: Expressie evaluator

en: Expressions
nl: Expressies

en: Expression too complex
nl: Expressie te complex

en: Expression too complex. Too many operands
nl: Expressie te complex. Teveel operanden

en: Extensions
nl: Extenties

en: Extern debugging
nl: Externe debugging

en: extern function hidden by local declaration: &1
nl: externe functie verborgen door lokale declaratie: &1

en: Extern library name must be a string
nl: Externe bibliotheek naam dient een string te zijn

en: Extra autoconf tests
nl: Extra autoconf testen

en: Extra dependencies
nl: Extra afhankelijkheden

en: Extra files
nl: Extra bestanden

en: Extra files must be located in the <b>Project</b> folder of the current project, i.e. the <tt>.hidden</tt> directory of the project on the disk.
nl: Extra bestanden horen in de <b>Project</b> map van het huidige project, m.a.w. in de <tt>.hidden</tt> map van het project op de schijf.

en: Failed to run child process: &1
nl: Gefaald om kind process uit te voeren: &1

en: Fast-forward (default)
nl: Fast-forward (standaard)

en: Field
nl: Veld

en: Field_&1
nl: Veld_&1

en: Fields
nl: Velden

en: File
nl: Bestand

en: File already exists
nl: Bestand bestaat reeds

en: File already exists.
nl: Bestand bestaat reeds.

en: File is a directory
nl: Bestand is een map

en: File is locked
nl: Bestand is vergrendelt

en: File name is too long
nl: Bestandsnaam is te lang

en: File not found!
nl: Bestand niet gevonden!

en: File or directory
nl: Bestand of map

en: File or directory does not exist
nl: Bestand of map bestaat niet

en: File or directory does not exist anymore.
nl: Bestand of map bestaat niet meer.

en: File properties
nl: Bestandseigenschappen

en: Files
nl: Bestanden

en: Filesystem events monitoring
nl: Bestandsysteem gebeurtenis monitoring

en: Fill
nl: Vullen

en: Fill rule
nl: Vul regel

en: Financial support
nl: Financiële steun

en: Find
nl: Zoek

en: Find definition
nl: Zoek definitie

en: Find everywhere
nl: Zoek overall

en: Find first untranslated string
nl: Zoek eerste onvertaalde string

en: Find last untranslated string
nl: Zoek laatste onvertaalde string

en: Find next
nl: Volgende zoeken

en: Find next translated string
nl: Zoek volgende vertaalde tekst

en: Find next untranslated string
nl: Zoek volgende niet vertaalde tekst

en: Find previous
nl: Vorige zoeken

en: Find previous translated string
nl: Vorige vertaalde tekst zoeken

en: Find previous untranslated string
nl: Zoek vorige onvertaalde tekst

en: Finish
nl: Beëindigen

en: Finish current function
nl: Beëindig huidige functie

en: Finished and stable
nl: Beëindigd en stabiel

en: Finnish (Finland)
nl: Fins (Finland)

en: first
nl: eerste

en: First
nl: Eerste

en: Fit selection to image
nl: Pas selectie aan, aan afbeelding

en: Fixed font
nl: Vast lettertype

en: Flags
nl: Vlaggen

en: Flat
nl: Plat

en: Flexible logging system
nl: Flexibel logsysteem

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Forbidden characters in control group.
nl: Verboden karakters in control groep.

en: Forbidden characters in control name.
nl: Verboden karakters in control naam.

en: Forbidden directory name.
nl: Verboden folder naam.

en: Forbidden GOSUB
nl: Verboden GOSUB

en: Forbidden GOTO
nl: Verboden GOTO

en: Force bytecode version
nl: Forceer bytecode versie

en: Foreground
nl: Voorgrond

en: Form
nl: Formulier

en: Format code
nl: Code opmaken

en: Format on load & save
nl: Formaat bij laden & opslaan

en: Form controls are public
nl: Formulier controls zijn publiek

en: Forms
nl: Formulieren

en: Forward
nl: Voorwaarts

en: Free
nl: Vrij

en: Free object referenced
nl: Vrij object gerefereerd

en: French (Belgium)
nl: Frans (België)

en: French (Canada)
nl: Frans (Canada)

en: French (France)
nl: Frans (Frankrijk)

en: French (Switzerland)
nl: Frans (Zwitserland)

en: From
nl: Van

en: function
nl: functie

en: Function
nl: Functie

en: function hidden by local declaration: &1
nl: functie verborgen door lokale declaratie: &1

en: Functions
nl: Functies

en: Galician (Spain)
nl: Galiciaans (Spanje)

en: Gambas 3 project conversion
nl: Gambas 3 project conversie

en: Gambas applications
nl: Gambas applicaties

en: Gambas class
nl: Gambas klasse

en: Gambas classes
nl: Gambas klassen

en: Gambas executable
nl: Gambas uitvoeringsbestand

en: Gambas form data
nl: Gambas formulier data

en: Gambas forms
nl: Gambas formulieren

en: Gambas highlight theme files
nl: Gambas accentueer thema bestanden

en: Gambas IDE Shapes files
nl: Gambas IDE vorm bestanden

en: Gambas modules
nl: Gambas modulen

en: Gambas profile file
nl: Gambas profiel bestand

en: Gambas project file path
nl: Gambas project bestand pad

en: Gambas reports
nl: Gambas rapporten

en: Gambas terminal forms
nl: Gambas terminal formulieren

en: Gambas web forms
nl: Gambas webformulieren

en: Gambas web pages
nl: Gambas web pagina's

en: Games
nl: Spellen

en: Generate patch
nl: Genereer patch

en: Generating 'AppImageBuilder' configuration file...
nl: 'AppImageBuilder' configuratie bestand aan het genereren...

en: Generic preview and print form
nl: Generiek voorbeeld en print formulier

en: German (Belgium)
nl: Duits (België)

en: German (Germany)
nl: Duits (Duitsland)

en: Get current system configuration
nl: Haal huidige systeem configuratie op

en: Get from 'VERSION' file
nl: Haal uit 'VERSION' bestand

en: Global size
nl: Globale grootte

en: global variable hidden by local declaration: &1
nl: globale variabele verborgen door lokale declaratie: &1

en: Gnome keyring support for desktop management component
nl: Gnome keyring ondersteuning voor desktop management component

en: GNU command option parser
nl: GNU commando optie parser

en: GNU Multiple Precision Arithmetic Library
nl: GNU Multi Precisie Rekenbiblioteek

en: GNU Scientific Library
nl: GNU Wetenschappelijke bibliotheek

en: Go back
nl: Ga terug

en: Go forward
nl: Ga verder

en: Go to
nl: Ga naar

en: Go to line
nl: Ga naar regel

en: Gradient
nl: Verloop

en: Graphical form management
nl: Grafisch formulier beheer

en: Graphical terminal applications development
nl: Grafische terminal applicatie ontwikkeling

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Greek (Greece)
nl: Grieks (Griekenland)

en: Grid resolution
nl: Raster resolutie

en: Grid snap
nl: Raster snap

en: Groups
nl: Groepen

en: Grow
nl: Groei

en: GTK+2 toolkit
nl: GTK+2 gereedschapskist

en: GTK+3 toolkit
nl: GTK+3 gereedschapskist

en: Hebrew (Israel)
nl: Hebreeuws (Israël)

en: Height
nl: Hoogte

en: Help on &1
nl: Help over &1

en: here
nl: hier

en: Hide selection
nl: Verberg selectie

en: Hide space changes
nl: Verberg spatiewijzigingen

en: Hide translated strings
nl: Verberg vertaalde regels

en: Hide translation changes
nl: Verberg de vertaalwijzigingen

en: Highlight current line
nl: Accentueer huidige regel

en: Highlight files with
nl: Accentueer bestanden met

en: Highlighting
nl: Accentueren

en: Highlighting configuration for
nl: Geaccentueerde configuratie voor

en: Highlighting theme
nl: Thema accentueren

en: Highlight modified lines
nl: Accentueer veranderde regels

en: History
nl: Geschiedenis

en: Hit CTRL+F again to change the search location.
nl: Gebruik CTRL+F opnieuw om de zoek locatie te wijzigen

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Horizontal flip
nl: Horizontaal spiegelen

en: Horizontal split
nl: Horizontale splitsing

en: HTML file
nl: HTML bestand

en: HTML files
nl: HTML bestanden

en: HTML text
nl: HTML tekst

en: HTML viewer based on litehtml library
nl: HTML viewer gebaseerd op litehtml bibliotheek

en: Hue
nl: Tint

en: Hungarian (Hungary)
nl: Hongaars (Hongarije)

en: Icelandic (Iceland)
nl: Ijslands (Ijsland)

en: Icon theme
nl: Iconen thema

en: Icon view
nl: Iconen weergave

en: IDE extensions
nl: IDE extenties

en: IDE keyboard shortcuts
nl: IDE toetsenbord snelkoppelingen

en: Identity
nl: Identiteit

en: If no argument is specified, open the IDE with a nice welcome dialog.
nl: Indien geen argument gespecificeerd, open de IDE met een vriendelijk welkomsdialoog.

en: If the control is public.
nl: Of de controle publiek is.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
nl: Of het formulier en controle dimensies de grootte van het standaard lettertype dienen te volgen.

en: If the Text property must be translated.
nl: Of de text eigenschap vertaald dient te worden.

en: Ignore
nl: Negeer

en: Ignore comments
nl: Negeer commentaar

en: Ignore database charset
nl: Negeer database karakterset

en: Ignore first lines
nl: Negeer eerste regels

en: Ignore strings
nl: Negeer strings

en: Ignore the file
nl: Negeer het bestand

en: Illegal instruction
nl: Illegale instructie

en: Image
nl: Afbeelding

en: Image editor
nl: Afbeeldingseditor

en: image files
nl: afbeeldingsbestanden

en: Image files
nl: Afbeeldingsbestanden

en: Image filtering component
nl: Beeldfilterbewerking component

en: Image loading and saving
nl: Afbeeldingen laden en opslaan

en: Image management
nl: Afbeeldingen beheer

en: Image quality
nl: Afbeeldingskwaliteit

en: Image routines from the Imlib2 library
nl: Afbeeldingsroutines van de lmlib2 bibliotheek

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Implements
nl: Werktuigen

en: Import
nl: Importeren

en: Import all translations
nl: Importeer alle vertalingen

en: Import all translations of a project
nl: Importeer alle vertalingen van een project

en: Import all translations  recursively
nl: Importeer alle vertalingen recursief

en: Import a translation file
nl: Importeer een vertalingsbestand

en: Import file
nl: Importeer bestand

en: Import files
nl: Importeer bestanden

en: Import project
nl: Importeer project

en: Import text file
nl: Importeer text bestand

en: Import theme
nl: Importeer thema

en: Include information from
nl: Bijsluiten van informatie van

en: Incorrect characters
nl: Verkeerde karakters

en: Incorrect date in ChangeLog: &1
nl: Verkeerde datum in Changelog: &1

en: Incorrect declaration of symbol '&1' in class '&2'
nl: Verkeerde declaratie van symbool '&1' in klasse '&2'

en: Incorrect format
nl: Verkeerde formaat

en: Incorrect property value.
nl: Verkeerde eigenschap waarde.

en: Incorrect value.
nl: Verkeerde waarde

en: Incorrect version number.
nl: Incorrect versie nummer.

en: Increment version
nl: Versie verhogen

en: Indent
nl: Inspringen

en: Indent local variable declaration
nl: Lokale variabele declaratie inspringen

en: Indent with tab
nl: Inspringen met tab

en: Indent with tab by default
nl: Standaard inspringen met tab

en: Index
nl: Inhoud

en: Indexes
nl: Indexen

en: Indonesian (Indonesia)
nl: Indonesies (Indonesië)

en: Information
nl: Informatie

en: Information about component
nl: Informatie over component

en: Information about library
nl: Informatie over bibliotheek

en: in form definition
nl: in formulier definitie

en: Inherited constants
nl: Overerfde constanten

en: Inherited events
nl: Overerfde gebeurtenissen

en: Inherited methods
nl: Overerfde methoden

en: Inherited properties
nl: Overerfde eigenschappen

en: Inherited static methods
nl: Overerfde statische methoden

en: Inherited static properties
nl: Overerfde statische eigenschappen

en: Initialize remote debugging...
nl: Initializeer debugging op afstand...

en: Initializing ~/RPM directory.
nl: Gereed maken ~/RPM map.

en: Initial release
nl: Initiële uitgave

en: Inner radius
nl: Binneste radius

en: Insert
nl: Invoegen

en: Insert before
nl: Vooraf invoegen

en: Insert color
nl: Invoegen kleur

en: Insert menu
nl: Invoegen menu

en: Insert menu before
nl: Voor menu invoegen

en: Insert separator
nl: Scheiding invoegen

en: Insert special character
nl: Speciaal karakter invoegen

en: Insert today's date
nl: Huidige datum invoegen

en: Install
nl: Installeer

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Installed software
nl: Geïnstalleerde software

en: Install Gambas fonts for code edition
nl: Installeer Gambas lettertype voor code bewerking

en: Install Gambas icon theme
nl: Installeer Gambas iconen thema

en: integer and boolean mixed with `&1' operator
nl: integer en boolean gemixed met '&1' operator

en: Integrated Development Environment for Gambas
nl: Geïntegreerde onwikkelomgeving voor Gambas

en: Internal compiler error
nl: Interne compile error

en: Internal native classes
nl: Interne inheemse klassen

en: Intersection
nl: Intersectie

en: Invalid assignment
nl: Ongeldige toewijzing

en: Invalid date
nl: Ongeldige datum

en: Invalid e-mail address.
nl: Ongeldig e-mail adres.

en: Invalid namespace identifier.
nl: Ongeldige namespace identifier

en: Invalid object
nl: Ongeldig object

en: Invalid path
nl: Ongeldig pad

en: Invalid user name.
nl: Ongeldige gebruikersnaam

en: Invert
nl: Omkeren

en: Invert colors for dark themes
nl: Kleuren voor donkere thema's omkeren

en: Invert gradient
nl: Verloop omkeren

en: Invert language orientation
nl: Taal oriëntatie omkeren

en: Invert selection
nl: Selectie omkeren

en: Irish (Ireland)
nl: Iers (Ierland)

en: IsMissing() requires a function argument
nl: IsMissing() vereist een functie argument

en: Italian (Italy)
nl: Italiaans (Italië)

en: Italic
nl: Cursief

en: It cannot be converted.
nl: Het kan niet geconverteert worden

en: Item &1
nl: Element &1

en: Japanese (Japan)
nl: Japans (Japan)

en: Javascript file
nl: Javascript bestand

en: Javascript files
nl: Javascript bestanden

en: Jump is too far
nl: Sprong is te ver

en: Keep
nl: Houden

en: Keep above
nl: Bovenop houden

en: Keep all my changes
nl: Bewaar al mijn wijzigingen

en: Keep debugging information in executable
nl: Debugging-informatie behouden in het uitvoerbare bestand

en: Keep destination
nl: Bewaar doel

en: Keep my changes
nl: Bewaar mijn wijzigingen

en: Keep source
nl: Bewaar bron

en: Keep source or destination alone
nl: Bewaar enkel bron of doel

en: Keep successive void lines
nl: Hou opeenvolgende lege regels

en: Keep the screenshot stored on the server
nl: Hou de screenshot opgeslagen op de server

en: Key
nl: Sleutel

en: Keyboard shortcuts
nl: Toetsenbord snelkoppelingen

en: Key field
nl: Sleutelveld

en: Keywords in upper case
nl: Sleutelwoorden in hoofdletters

en: Khmer (Cambodia)
nl: Khmer (Cambodja)

en: Korean (Korea)
nl: Koreaans (Korea)

en: Label '&1' not declared
nl: Label '&1' niet gedeclareert

en: Label must be top-level
nl: Label moet top-level zijn

en: Language
nl: Taal

en: Large
nl: Groot

en: Last
nl: Laatste

en: Last commit
nl: Laatste commit

en: Last commit author
nl: Auteur laatste commit

en: Last commit date
nl: Datum laatste commit

en: last month
nl: laatste maand

en: last week
nl: laatste week

en: last year
nl: laatste jaar

en: Latin
nl: Latijn

en: Layout name
nl: Layout naam

en: Left align
nl: Links uitlijnen

en: Length
nl: Lengte

en: Libraries
nl: Bibliotheken

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Library name must be a string
nl: Bibliotheek naam dient een string te zijn

en: License
nl: Licentie

en: Lightness
nl: Lichtheid

en: Line
nl: Lijn

en: Line(s)
nl: Lijn(en)

en: Linear gradient
nl: Lineaire verloop

en: Line cap
nl: Lijn doppen

en: Line join
nl: Lijn samenvoegen

en: Lines of code
nl: Regels code

en: Lithuanian (Lithuania)
nl: Litouws (Litouwen)

en: Load images
nl: Afbeeldingen laden

en: Loading information on component &1...
nl: Informatie laden voor component &1...

en: Loading information on project...
nl: Informatie laden over project...

en: Loading profiling file...
nl: Profiel bestand laden...

en: Load shapes
nl: Laad vormen

en: Local root path
nl: Lokaal root pad

en: Local variable declaration
nl: Lokale variabele declaratie

en: Local variables
nl: Lokale variabelen

en: Locate change
nl: Zoek wijziging

en: Locate project for component: &1
nl: Zoek project voor component: &1

en: Location
nl: Locatie

en: Lock / unlock file
nl: Vergrendel / ontgrendel bestand

en: Lock / unlock form
nl: Vergrendel / ontgrendel formulier

en: Locked
nl: Vergrendelt

en: Lock grid configuration
nl: Vergrendel grid configuratie

en: Lock property
nl: Vergrendel eigenschap

en: Long
nl: Lang

en: Loop variable already in use
nl: Lus variabele reeds in gebruik

en: Loop variable cannot be an argument
nl: Lus variable kan geen argument zijn

en: Loop variable cannot be global
nl: Lus variable kan niet globaal zijn

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
nl: Macedonisch (Republiek Macedonië)

en: Magic wand
nl: Toverstaf

en: Maintainer information
nl: Onderhouderinformatie

en: Make code pretty
nl: Maak code mooi

en: Make executable
nl: Maak uitvoerings bestand

en: Make installation package
nl: Maak installatie pakket

en: Make source archive
nl: Maak broncode archief

en: Make the project executable.
nl: Maak het project uitvoerbaar.

en: Make transparent
nl: Maak transparant

en: Making &1 support package...
nl: &1 ondersteuningspakke maken...

en: Making build directory.
nl: Bouwdirectorie maken.

en: Making executable...
nl: Uitvoerbaar bestand maken...

en: Mathematic error
nl: Rekenfout

en: Max. version
nl: Max. versie

en: MD5, SHA1, SHA256 and SHA512 hashing functions
nl: MD5, SHA1, SHA256 en SHA512 hashing functies

en: MD5/DES/SHA crypting
nl: MD5/DES/SHA cryptie

en: ME cannot be used in a static function
nl: ME kan niet worden gebruikt in een statische functie

en: Medium
nl: Middelmatig

en: Menu editor
nl: Menu-editor

en: Menu entry
nl: Menu ingang

en: Menus have been modified!
nl: Menus zijn gewijzigd!

en: Message
nl: Bericht

en: Message style
nl: Boodschappen stijl

en: Methods
nl: Methoden

en: Middle align
nl: Midden uitlijning

en: MIME format management based on GMime library
nl: MIME formaat beheer gebaseerd op GMime bibliotheek

en: Mimetypes
nl: Mimetypen

en: Min. version
nl: Min. versie

en: Minimum Gambas version
nl: Minimum Gambas versie

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Missing #Endif
nl: Missende #Endif

en: Missing ']'
nl: Missende ']'

en: Missing '}'
nl: Missende '}'

en: Missing operator
nl: Missende operator

en: Missing right brace
nl: Missende rechter brace

en: Modifications.
nl: Wijzigingen.

en: modified
nl: gewijzigd

en: Modify '&1' value
nl: Wijzig '&1' waarde

en: Modules
nl: Modulen

en: Module symbols are public by default
nl: Symbolen van modulen zijn standaard publiek

en: More controls for graphical components
nl: Meer controles voor grafisch component

en: More data containers
nl: Meer data containers

en: Most downloaded
nl: Meest gedownload

en: Most recent
nl: Meest recent

en: Move
nl: Verplaats

en: Move bottom
nl: Verplaats naar bodem

en: Move down
nl: Verplaats omlaag

en: Move tab
nl: Verplaatst tab

en: Move tab first
nl: Verplaatst eerste tab

en: Move tab last
nl: Verplaatst laatste tab

en: Move tab left
nl: Verplaats tab naar links

en: Move tab right
nl: Verplaats tab naar rechts

en: Move top
nl: Verplaats naar top

en: Move up
nl: Verplaats omhoog

en: Multidimensional array
nl: Multidimensionele array

en: Multiply source and destination
nl: Vermeerder bron en doel

en: My software
nl: Mijn software

en: MySQL database driver
nl: MySQL database stuurprogramma

en: MySQL specific routines
nl: MySQL specifieke routines

en: Name
nl: Naam

en: native code
nl: inheemse kode

en: NCurses library
nl: NCurses bibliotheek

en: Network high-level protocols management
nl: Netwerk high-level protocol beheer

en: Networking
nl: Netwerken

en: Network is not available.
nl: Netwerk is niet beschikbaar.

en: Network programming
nl: Netwerk programmeren

en: New
nl: Nieuw

en: NEW cannot have arguments passed by reference
nl: NEW kan geen argumenten per referentie overnemen.

en: New code snippet
nl: Nieuwe code snippet

en: New connection
nl: Nieuwe connectie

en: New directory
nl: Nieuwe folder

en: New file
nl: Nieuw bestand

en: New index
nl: Nieuwe index

en: New project
nl: Nieuw project

en: New project...
nl: Nieuw project...

en: New project name
nl: Nieuwe project naam

en: New project parent directory
nl: Nieuwe project ouder map

en: New query
nl: Nieuwe query

en: New table
nl: Nieuwe tabel

en: New test suite
nl: Nieuwe test suite

en: New translation
nl: Nieuwe vertaling

en: Next
nl: Volgende

en: Next bookmark
nl: Volgende bladwijzer

en: Next conflict
nl: Volgende conflict

en: Next modification
nl: Volgende wijziging

en: No
nl: Nee

en: No answer.
nl: Geen antwoord.

en: No arguments
nl: Geen argumenten

en: No change has been detected.
nl: Geen wijziging gedetecteerd

en: No directories
nl: Geen folders

en: No element
nl: Geen element

en: No files
nl: Geen bestanden

en: No help found.
nl: Geen hulp gevonden.

en: No instantiation method
nl: Geen instantiatie methode

en: No library has been found on your system.
nl: Geen bibliotheek is gevonden op jouw systeem.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
nl: Niet-ASCII karakters zijn verboden in een projectnaam.

en: None
nl: Geen

en: None in the current project.
nl: Geen in het huidige project

en: Non terminated string
nl: Niet beëindigde string

en: No parent class
nl: Geen ouder klasse

en: No password
nl: Geen wachtwoord

en: No proxy
nl: Geen proxy

en: No record
nl: Geen record

en: No record imported.
nl: Geen record geïmporteerd.

en: No reference found.
nl: Geen referentie gevonden

en: No return value
nl: Geen retourneer waarde

en: Normal
nl: Normaal

en: Norwegian (Norway)
nl: Noors (Noorwegen)

en: No software found.
nl: Geen software gevonden.

en: No split
nl: Geen splitsing

en: No startup method
nl: Geen startup methode

en: Not a directory: &1
nl: Geen map: &1

en: Not a function
nl: Geen functie

en: Not an array
nl: Geen reeks

en: Not an enumeration
nl: Geen opsomming

en: Not an object
nl: Geen object

en: Not a procedure
nl: Geen procedure

en: not available
nl: niet beschikbaar

en: Not creatable
nl: Niet creëerbaar

en: Not enough arguments
nl: Niet voldoende argumenten

en: Not enough arguments to &1()
nl: Niet voldoende argumenten voor &1()

en: Not enough argument to New()
nl: Niet voldoende argumenten voor New()

en: Not enough values
nl: Niet voldoende waarden

en: No terminal emulator found.
nl: Geen terminal emulator gevonden.

en: Notes
nl: Notities

en: Not finished but stable
nl: Nog niet klaar maar stabiel

en: Not implemented yet
nl: Nog niet geïmplementeerd

en: No translation were picked up.
nl: Geen vertalingen zijn opgepikt.

en: Not supported
nl: Niet ondersteund

en: Not translated
nl: Niet vertaald

en: No zoom
nl: Geen zoom

en: Number, Date or String
nl: Number, Date of String

en: Number, String or Object
nl: Number, String of Object

en: Number of background jobs
nl: Aantal achtergrond taken

en: Number or date
nl: Nummer of datum

en: Number or Date expected
nl: Nummer of Datume verwacht

en: Obsidian
nl: Obsidiaan

en: ODBC database driver
nl: ODBC database stuurprogramma

en: Office
nl: Kantoor

en: Offset outline
nl: outline compenseren

en: Offset selection
nl: Selectie compenseren

en: on &1
nl: op &1

en: One caller
nl: Een oproeper

en: one directory
nl: een folder

en: One directory
nl: Een folder

en: one file
nl: een bestand

en: One file
nl: Een bestand

en: One file to commit in the current branch.
nl: Een bestand om te commiten in de huidige branch

en: One in the current project.
nl: Een in het huidige project.

en: One is not translated
nl: Een is niet vertaald

en: One match
nl: Een overeenkomst

en: One record
nl: Een record

en: One record imported.
nl: Een record is geïmporteerd.

en: One selected directory
nl: Een geselecteerde folder

en: One selected file
nl: een geselecteerd bestand

en: One translation was picked up.
nl: Een vertaling is opgepikt.

en: Online map viewer
nl: Online kaart weergave

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Open
nl: Openen

en: Open after all
nl: Openen ondanks alles

en: OpenAL 3D audio library
nl: OpenAL 3D audio bibliotheek

en: Open a terminal
nl: Open een terminal

en: Open contents
nl: Open inhoud

en: Opened file descriptors count
nl: Telling geopende bestandbeschrijvingen

en: Open example
nl: Open voorbeeld

en: Open file
nl: Open bestand

en: Open form
nl: Open formulier

en: OpenGL display
nl: OpenGL weergave

en: OpenGL shaders management
nl: OpenGL shaders beheer

en: OpenGL utility component
nl: OpenGL hulpprogramma component

en: OpenGL with GTK+3 toolkit
nl: OpenGL met GTK+3 gereedschapskist

en: OpenGL with GTK+ toolkit
nl: OpenGL met GTK+ gereedschapskist

en: OpenGL with QT/GTK+ switcher component
nl: OpenGL met QT/GTK+ wissel component

en: OpenGL with QT4 toolkit
nl: OpenGL met QT4 gereedschapskist

en: OpenGL with QT5 toolkit
nl: OpenGL met QT5 gereedschapskist

en: OpenGL with QT6 toolkit
nl: OpenGL met QT6 gereedschapskist

en: Open in another window
nl: Openen in een ander venster

en: Open in file manager
nl: Openen in bestandbeheer

en: Open in project
nl: Openen in project

en: Open process temporary directory
nl: Open process tijdelijke folder

en: Open profile
nl: Open profiel

en: Open project
nl: Project openen

en: Open recent
nl: Recent geopend

en: OpenSSL library routines
nl: OpenSSL bibliotheek routines

en: Open startup class
nl: Open startup klasse

en: Open target folder
nl: Open doel folder

en: Open the IDE for editing the specified file if the IDE has an editor for it.
nl: Open de IDE voor bewerken van gespecificeerd bestand indien de IDE er een editor voor heeft.

en: Open the IDE with the specified project, optionally opening the specified project files.
nl: Open de IDE met gespecificeerd project, mey optie de gespecificeerde project bestanden te openen.

en: Open with
nl: Openen met

en: Operation
nl: Operatie

en: Options
nl: Opties

en: Other
nl: Overig

en: Other software from
nl: Andere software van

en: Out of bounds
nl: Buiten de grenzen

en: Out of memory
nl: Onvoldoende geheugen

en: Out of range
nl: Buiten bereik

en: Output terminal
nl: Uitvoer terminal

en: Overflow
nl: Overloop

en: Overriding an already inherited class is forbidden
nl: Overschrijven van een reeds overgeërfde klasse is verboden

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Overwrite '&1'?
nl: '&1' overschrijven?

en: Overwrite destination table
nl: Doeltabel overschrijven

en: Overwrite the file
nl: Bestand overschrijven

en: Package
nl: Pakket

en: Package group
nl: Pakket groep

en: Package information
nl: Pakket informatie

en: Package maintainer
nl: Pakket onderhouder

en: Package name
nl: Pakketnaam

en: Package version
nl: Pakketversie

en: Parent class
nl: Ouder klasse

en: Parent directory
nl: Ouder folder

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Paste
nl: Plakken

en: Paste as code
nl: Plakken als code

en: Paste as comments
nl: Plakken als commentaar

en: Paste as multi-line string
nl: Plakken als multi-regel string

en: Paste as string
nl: Plakken als string

en: Paste before
nl: Vooraf plakken

en: Paste normally
nl: Plakken normaal

en: Paste special
nl: Plakken speciaal

en: Paste symbol
nl: Symbool plakken

en: Paste table
nl: Plakken tabel

en: Paste with PRINT
nl: Plakken met PRINT

en: Patch/Diff files
nl: Patch/Diff bestanden

en: Patch didn't apply:
nl: Patch niet toegepast:

en: Patch has been successfully generated.
nl: Patch is succesvol gegenereerd.

en: Patch origin
nl: Patch oorsprong

en: Patch the current project
nl: Patch het huidige project

en: Path
nl: Pad

en: Pause
nl: Pauze

en: PDF renderer based on Poppler library
nl: PDF genereren op basis van de Poppler bibliotheek

en: Picture files
nl: Afbeeldingsbestanden

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Please check your network connection.
nl: Controleer je netwerkverbinding.

en: Please choose a menu location.
nl: Kies a.u.b. een menulokatie.

en: Please choose a package group.
nl: Kies a.u.b. een pakketgroep

en: Please choose a target directory for each extra file.
nl: Kies a.u.b een doelmap voor ieder extra bestand.

en: Please choose at least one target distribution.
nl: Kies a.u.b. minstens één doeldistributie.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
nl: Kies a.u.b. de menu locatie voor elke doel distributie.

en: Please choose the package group for each target distribution.
nl: Kies a.u.b. de pakketgroep voor elke doel distributie.

en: Please copy these informations in all your bug reports.
nl: Kopiëer a.u.b. deze informatie in al je bug rapporten.

en: Please describe how to reproduce the crash here.
nl: Beschrijf hier a.u.b hoe de crash te reproduceren.

en: Please enter a menu name.
nl: Voer een menu naam in.

en: Please enter an application identifier following the 'reversed DNS' format.
nl: Voer een applicatie identifier in volgens het 'reversed DNS' formaat.

en: Please enter a number.
nl: Voer een nummer in.

en: Please enter a table name.
nl: Voer een tabelnaam in.

en: Please enter a trigger string.
nl: Voer een trigger string in.

en: Please enter a valid e-mail address.
nl: Voer een geldig e-mail adres in.

en: Please enter password
nl: Voer je wachtwoord in

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
nl: Geef de eerste WIJZIGINGSLOG vermelding.

en: Please enter the name of the database.
nl: Voer de naam van de database in.

en: Please enter the name of the layout.
nl: Voer de naam van de layout in.

en: Please enter the name of the new branch
nl: Voer de naam van de nieuwe branch in.

en: Please enter the name of the new table.
nl: Voer de naam van de nieuwe tabel in.

en: Please enter the patch file name.
nl: Voer de naam van het patch bestand in.

en: Please enter the repository used for generating the AppImage.
nl: Voer de naam van het repository in voor het genereren van het AppImage.

en: Please enter the vendor name.
nl: Voer de naam van de verkoper in.

en: Please enter your e-mail address.
nl: Geef je email adres a.u.b.

en: Please enter your name.
nl: Geef je naam a.u.b.

en: Please select the origin archive.
nl: Selecteer het oorspronkelijke archief.

en: Please select the origin project.
nl: Selecteer het oorspronkelijke project.

en: Please select the translation file to import.
nl: Selecteer het te importeren vertaalbestand.

en: Please set the $EDITOR environment variable with your favorite graphical text editor. Some version control commands need it.
nl: Zet de $EDITOR omgevingsvariabele op je favoriete graphische text editor. Sommige version control commando's hebben het nodig.

en: Please type a name.
nl: Voer aub een naam in.

en: Please type a project name.
nl: Voer aub een projectnaam in.

en: Please write a commit log.
nl: Schrijf aub een commit log.

en: Points and rectangles management
nl: Punten en rechthoeken beheer

en: Polish (Poland)
nl: Pools (Polen)

en: Polygon management based on Clipper2 library
nl: Polygoon beheer op basis van Clipper2 bibliotheek

en: Polygon management based on Clipper library
nl: Polygoon beheer op basis van Clipper bibliotheek

en: POP3 client
nl: POP3 cliënt

en: Port
nl: Poort

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Portugal)
nl: Portugees (Portugal)

en: Position
nl: Positie

en: PostgreSQL database driver
nl: PostgreSQL database stuurprogramma

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview refresh...
nl: Voorbeeld verversen...

en: Preview view
nl: Voorbeeld weergeven

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous bookmark
nl: Vorige bladwijzer

en: Previous conflict
nl: Vorig conflict

en: Previous modification
nl: Vorige wijziging

en: Print
nl: Afdrukken

en: Printing
nl: Afdrukken

en: Print system information.
nl: Print systeem informatie.

en: Print to console
nl: Print naar console

en: Procedure folding
nl: Procedure inklappen

en: Procedure list
nl: Procedure lijst

en: Procedure separation
nl: Procedure afscheiding

en: processes
nl: processen

en: Process memory size
nl: Process geheugen afmeting

en: Profile
nl: Profiel

en: Profile files
nl: Profiel bestanden

en: Profile for &1 project
nl: Profiel voor project &1

en: Profiles
nl: Profielen

en: Program arguments parser
nl: Programma argumenten parser

en: Programs
nl: Programma's

en: Progress
nl: Voortgang

en: Project cleanup...
nl: Project opschonen...

en: Project directory
nl: Project map

en: project directory
nl: project map

en: project file
nl: project bestand

en: Project files conversion...
nl: Project bestanden conversie...

en: Project has been updated from repository successfully.
nl: Project is succesvol bijgewerkt uit het repository

en: Project is translatable
nl: Project is vertaalbaar

en: Project name does not match component.
    
    Do you want to use it anyway?
nl: Project naam komt niet overeen met component.
    
    Wil je het toch gebruiken?

en: Project properties
nl: Project eigenschappen

en: Projects
nl: Projecten

en: Project templates
nl: Project sjablonen

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Properties sheet
nl: Eigenschappen werkblad

en: Provides
nl: Voorziet in

en: Proxy configuration
nl: Proxy configuratie

en: Publish
nl: Publiceer

en: Publish as
nl: Publiceer als

en: Published &1
nl: Gepubliceerd &1

en: Published &1 (on &2)
nl: Gepubliceerd &1 (op &2)

en: Publish project
nl: Publiceer project

en: Publish software
nl: Publiceer software

en: Punjabi (India)
nl: Punjab (Indië)

en: Put under version control
nl: Onder versie controle plaatsen

en: QT/GTK+ switcher component
nl: QT/GTK+ wissel component

en: QT4/QT5 extension switcher component
nl: QT4/QT5 extensie switcher component

en: QT4/QT5 OpenGL switcher component
nl: QT4/QT5 OpenGL wissel component

en: QT4/QT5 switcher component
nl: QT4/QT5 wissel component

en: QT4/QT5 WebKit switcher component
nl: QT4/QT5 WebKit wissel component

en: QT4 toolkit
nl: QT4 gereedschapskist

en: QT4 toolkit extension
nl: QT4 gereedschapskist uitbreiding

en: QT4 web browser component based on WebKit
nl: QT4 webbrowser component gebaseerd op WebKit

en: QT5 toolkit
nl: QT5 gereedschapskist

en: QT5 toolkit extension
nl: QT5 gereedschapskist uitbreiding

en: QT6 toolkit
nl: QT6 gereedschapskist

en: QT6 toolkit extension
nl: QT6 gereedschapskist uitbreiding

en: Quest
nl: Zoektocht

en: Quick
nl: Snel

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Radial gradient
nl: Stralend verloop

en: read
nl: lezen

en: read-only
nl: alleen-lezen

en: Read-only object
nl: Alleen-lezen object

en: Read error
nl: Leesfout

en: Recent projects
nl: Recente projecten

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: Redirect standard error output
nl: Standaard fouten uitvoer omleiden

en: Redo
nl: Herstel

en: Refresh
nl: Verversen

en: Refresh project
nl: Project verversen

en: Register
nl: Registreer

en: Register user
nl: Registreer gebruiker

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Reload
nl: Herladen

en: Reload files
nl: Bestanden herladen

en: Reload project
nl: Herlaad project

en: Remember database structure
nl: Database structuur onthouden

en: Remember password
nl: Wachtwoord onthouden

en: Remote environment
nl: Remote omgeving

en: Remote last commit author
nl: Remote laatste commit auteur

en: Remote last commit date
nl: Remote laatste commit datum

en: Remote server, user and folder are required.
nl: Remote server, gebruiker en map zijn vereist.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove all
nl: Alles verwijderen

en: Remove All
nl: Alles verwijderen

en: Remove all breakpoints
nl: Alle breekpunten verwijderen

en: Remove all expressions
nl: Verwijder alle expressies

en: Remove all profile files
nl: Verwijder alle profiel bestanden

en: Remove breakpoint
nl: Verwijder breekpunt

en: Remove current expression
nl: Verwijder huidige expressie

en: Remove gradient stop
nl: Verwijder verloop stop

en: Remove query
nl: Verwijder query

en: Remove useless spaces at end of line
nl: Verwijder overbodige spaties aan het einde van de regel

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Rename table
nl: Hernoem tabel

en: Rename test suite
nl: Hernoem test suite

en: Rename the file
nl: Hernoem bestand

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace all
nl: Vervang alles

en: Replace capture groups
nl: Vervang gevangen groepen

en: Replace destination by source
nl: Vervang doel met bron

en: Replace everywhere
nl: Vervang overal

en: Replace existing translations
nl: Vervang bestaande vertalingen

en: Replace source by destination
nl: Vervang bron met doel

en: Report
nl: Rapport

en: Report designer
nl: Rapport ontwerper

en: Reports
nl: Rapporten

en: Request cancelled.
nl: Verzoek geannuleerd.

en: Require
nl: Eis

en: Required and excluded components
nl: Vereiste en uitgesloten componenten

en: Required features
nl: Vereiste kenmerken

en: Require Gambas version
nl: Eis Gambas versie

en: Requires
nl: Vereist

en: Reset projects locations
nl: Reset project locaties

en: Resize
nl: Formaat wijzigen

en: Resize and center
nl: Formaat wijzigen en centreren

en: Resize and center horizontally
nl: Formaat wijzigen en horizontaal centreren

en: Resize and center vertically
nl: Formaat wijzigen en verticaal centreren

en: Resize image
nl: Afbeeldingsformaat wijzigen

en: Resize or stretch image
nl: Afbeeldingsformaat wijzigen of rekken

en: Restore files when loading a project
nl: Herstel bestanden bij laden van een project

en: Return value datatype not specified in function declaration
nl: Datatype van retourneer waarde niet gespecificeerd in functie declarartie

en: Revert
nl: Terugdraaien

en: Revision
nl: Revisie

en: Right align
nl: Rechts uitlijnen

en: Romanian (Romania)
nl: Roemeens (Roemenië)

en: Rotate
nl: Draaien

en: Rotate clockwise
nl: Rechtsom draaien

en: Rotate counter-clockwise
nl: Linksom draaien

en: Rotate image
nl: Afbeelding draaien

en: Roundness
nl: Rondheid

en: Rows
nl: Rijen

en: Run
nl: Uitvoeren

en: Running request
nl: Verzoek aan het uitvoeren

en: Run query
nl: Voer query uit

en: Run test
nl: Voer test uit

en: Run this class
nl: Voer deze klasse uit

en: Run this form
nl: Voer dit formulier uit

en: Run this shell command after
nl: Voer dit shell commando uit na

en: Runtime library search path
nl: Zoekpad bibliotheek uitvoeringsbestanden

en: Run until current line
nl: Uitvoeren tot huidige regel

en: Russian (Russia)
nl: Russisch (Rusland)

en: Same dependencies for all targets
nl: Zelfde afhankelijkheden voor alle doelen

en: Same files for all targets
nl: Zelfde bestanden voor alle doelen

en: Same height
nl: Zelfde hoogte

en: Same width
nl: Zelfde breedte

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Save
nl: Opslaan

en: Save All
nl: Alles opslaan

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Save as BMP
nl: Opslaan als BMP

en: Save as JPEG
nl: Opslaan als JPEG

en: Save as PNG
nl: Opslaan als PNG

en: Save as TIFF
nl: Opslaan als TIFF

en: Save file as
nl: Bestand opslaan als

en: Save layout
nl: Bewaar layout

en: Save modified files
nl: Gewijzigde bestanden opslaan

en: Save profile
nl: Profiel opslaan

en: Save project
nl: Project opslaan

en: Save project as
nl: Project opslaan als

en: Save selection
nl: Bewaar selectie

en: Save shapes
nl: Bewaar vormen

en: Save translation
nl: Bewaar vertaling

en: Saving CHANGELOG file.
nl: Opslaan WIJZIGINGSLOG bestand.

en: Scanner management library based on SANE
nl: Scannerbeheer bibliotheek gebaseerd op SANE

en: Screenshot files
nl: Screenshot bestanden

en: SDL library
nl: SDL bibliotheek

en: SDL sound & CD-ROM management
nl: SDL geluid & CD-ROM beheer

en: Search
nl: Zoeken

en: Search panel
nl: Zoekpaneel

en: Search result
nl: Zoek resultaat

en: Search string cannot be found.
nl: Zoekwoord kan niet worden gevonden

en: Search string replaced &1 times.
nl: Zoekwoord &1 keer vervangen

en: Search string replaced once.
nl: Zoekwoord eenmaal vervangen

en: Search wrapped.
nl: Wrapped zoeken

en: second
nl: tweede

en: Select
nl: Selecteer

en: Select a branch
nl: Selecteer een branch

en: Select a color
nl: Selecteer een kleur

en: Select a component
nl: Selecteer een component

en: Select a dimension
nl: Selecteer een dimensie

en: Select a directory
nl: Selecteer een map

en: Select a field
nl: Selecteer een veld

en: Select a file
nl: Selecteer een bestand

en: Select a font
nl: Selecteer een karakterset

en: Select a Gambas executable
nl: Selecteer een Gambas uitvoeringsbestand

en: Select a library
nl: Selecteer een bibliotheek

en: Select All
nl: Selecteer Alles

en: Select all
nl: Selecteer alles

en: Select all tests
nl: Selecteer alle testen

en: Select an extra file
nl: Selecteer een extra bestand

en: Select an image inside the project
nl: Selecteer een afbeelding binnen dit project

en: Select a picture
nl: Foto selecteren

en: Select a project
nl: Project selecteren

en: Select a screenshot file
nl: Selecteer een screenshot bestand

en: Select a theme file
nl: Selecteer een thema bestand

en: Select font
nl: Selecteer lettertype

en: Select gradient stop color
nl: Selecteer gradient stop kleur

en: Selection
nl: Selectie

en: Select parent
nl: Selecteer ouder

en: Select patch
nl: Selecteer patch

en: Select patch origin
nl: Selecteer patch oorsprong

en: Select project directory
nl: Selecteer project map

en: Select source archive
nl: Selecteer broncode bestand

en: Select the CSV file to import
nl: Selecteer het CSV bestand voor import

en: Select the destination directory
nl: Selecteer de doel map

en: Self
nl: Zelf

en: Self-extractible
nl: Zelf-extraheerbaar

en: Send a bug report by mail
nl: Stuur een foutenrapport per mail

en: Send project by mail
nl: Verzend project per mail

en: Send to background
nl: Naar achtergrond sturen

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
nl: Servisch (Servië & Montenegro)

en: Serial
nl: Serieel

en: Serialization error
nl: Serialisatie fout

en: Session
nl: Sessie

en: Set version to
nl: Zet versie naar

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Shape grid
nl: Raster vormgeven

en: Shapes
nl: Vormen

en: Share on software farm
nl: Deel op de software farm

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Show
nl: Weergeven

en: Show added files
nl: Toon toegevoegde bestanden

en: Show all
nl: Toon alles

en: Show all items
nl: Toon alle onderdelen

en: Show all symbols
nl: Toon alle symbolen

en: Show average
nl: Toon gemiddelde

en: Show callers
nl: Oproepers weergeven

en: Show compressed files
nl: Toon gecomprimeerde bestanden

en: Show controls
nl: Toon controls

en: Show database requests
nl: Toon database verzoek

en: Show DBus identifiers
nl: Toon DBus identifiers

en: Show debugger
nl: Toon debugger

en: Show debugging panel if needed
nl: Toon debugging paneel indien nodig

en: Show deprecated components
nl: Toon vervallen componenten

en: Show deprecated components and controls
nl: Toon vervallen componenten en controls

en: Show deprecated controls
nl: Toon vervallen controls

en: Show documentation in popups
nl: Toon documentatie in popups

en: Show exported classes
nl: Toon geëxporteerde klassen

en: Show file name in window title
nl: Toon bestandsnaam in venster titel

en: Show files in conflict
nl: Toon bestanden in conflict

en: Show files not put in the executable
nl: Toon bestanden niet toegevoegd aan executable

en: Show filters
nl: Toon filters

en: Show help tree
nl: Toon helpboom

en: Show indentation with vertical lines
nl: Toon inspringen met verticale lijnen

en: Show just-in-time compiler debugging messages
nl: Toon just-in-time compiler debugging boodschappen

en: Show line numbers
nl: Toon lijnnummers

en: Show menubar
nl: Toon menubalk

en: Show modifications
nl: Toon wijzigingen

en: Show modified files
nl: Toon gewijzigde bestanden

en: Show old versions
nl: Toon oude versies

en: Show Preview
nl: Toon voorvertoning

en: Show project browser
nl: Toon project browser

en: Show project files
nl: Toon project bestanden

en: Show project translation
nl: Toon project vertaling

en: Show project tree
nl: Toon project boom

en: Show project version control
nl: Toon project versie controle

en: Show properties sheet
nl: Toon eigenschappen bladen

en: Show property help
nl: Toon eigenschappen hulp

en: Show relative durations
nl: Toon relatieve duur

en: Show shadows
nl: Toon schaduwen

en: Show spaces at end of line with dots
nl: Toon spaties aan het einde van een regel met punten

en: Show system tables
nl: Toon systeem tabellen

en: Show tab
nl: Toon tab

en: Show terminal
nl: Toon terminal

en: Show tips on startup
nl: Tips tonen tijden starten

en: Show tooltips
nl: Toon tooltips

en: Show untranslatable files
nl: Toon niet vertaalde bestanden

en: Shrink
nl: Verkleinen

en: Shrink view
nl: Weergave verkleinen

en: Sides
nl: Kanten

en: Signals management
nl: Signaal beheer

en: Sign Appimage file with GPG key
nl: Onderteken AppImage bestand met GPG sleutel

en: Simple OpenGL game engine based on MD2 format
nl: Eenvoudige OpenGL game engine gebaseerd op MD2 formaat

en: Simplified chinese (China)
nl: Simpel chinees (China)

en: Since
nl: Sinds

en: Size
nl: Grootte

en: Size preview
nl: Formaat voorbeeld

en: Slovenian (Slovenia)
nl: Slowaaks (Slowenie)

en: Small
nl: Klein

en: Smaller font
nl: Kleiner lettertype

en: Smooth selection
nl: Gladde selectie

en: SMTP client
nl: SMTP cliënt

en: Software description
nl: Software beschrijving

en: Solve
nl: Oplossen

en: Solve conflict.
nl: Conflict oplossen

en: Some components are missing: &1
nl: Sommige componenten worde gemist: &1

en: Some conflicts are not yet resolved.
nl: Sommige conflicten zijn nog niet opgelost.

en: Some controls couldn't be loaded because of missing components.
nl: Sommige controls konden niet worden geladen vanwege missende componenten.

en: Some libraries used by the project are missing.
nl: Sommige door het project gebruikte bibliotheken missen.

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
nl: Sommige project broncode bestanden zijn in conflict.
    Los deze eerst op indien je het project wil compileren.

en: Sort
nl: Sorteer

en: Sort ascent
nl: Sorteer oplopend

en: Sort by date
nl: Sorteer op datum

en: Sort by name
nl: Sorteer op naam

en: Sort by path
nl: Sorteren per pad

en: Sort descent
nl: Sorteer aflopend

en: Sort history
nl: Sorteer geschiedenis

en: Sort procedures
nl: Sorteer procedures

en: Sort properties
nl: Sorteer eigenschappen

en: Sound
nl: Geluid

en: Source
nl: Bron

en: Source archive
nl: Broncode archief

en: Source files
nl: Broncode bestanden

en: Source packages
nl: Broncode pakketten

en: Sources
nl: Bronnen

en: Sources are being debianizated.
nl: Broncode wordt ge'debianizated'.

en: Space
nl: Spatie

en: SPACE
nl: SPATIE

en: space(s)
nl: spatie(s)

en: Spaces are not allowed.
nl: Spaties zijn niet toegestaan

en: Spanish (Argentina)
nl: Spaans (Argentinië)

en: Spanish (common)
nl: Spanish (algemeen)

en: Spanish (Spain)
nl: Spaans (Spanje)

en: Special
nl: Speciaal

en: SQLite 2 database driver
nl: SQLite 2 database stuurprogramma

en: SQLite 3 database driver
nl: SQLite 3 database stuurprogramma

en: SQL requests
nl: SQL aaanvragen

en: Square triangle
nl: Vierkante driehoek

en: Stable
nl: Stabiel

en: Stack overflow
nl: Stapelregister is vol

en: Startup class
nl: Startklasse

en: statically enumerable
nl: statisch opsombaar

en: static function
nl: statische functie

en: Static methods
nl: Statische methode

en: Static properties
nl: Statische eigenschappen

en: Static variables
nl: Statische variabelen

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Status bar
nl: Status balk

en: Step
nl: Stap

en: STOP instruction encountered
nl: STOP instructie ontmoet

en: Stream is closed
nl: Stream is gesloten

en: Stretch image
nl: Afbeelding rekken

en: Strikeout
nl: Doorstrepen

en: String expected
nl: String  verwacht

en: Strip useless white spaces
nl: Strip overbodige lege ruimtes

en: Stroke
nl: Strelen

en: Structures must be public
nl: Structuren dienen PUBLIC te zijn

en: Style sheet
nl: Stijlblad

en: Subroutine arguments cannot be passed by reference
nl: Subroutine argumenten kunnen niet per referentie worden doorgegeven

en: SUPER cannot be used alone
nl: SUPER kan niet alleen worden gebruikt

en: SVG image files
nl: SVG beeldbestand

en: Swedish (Sweden)
nl: Zweeds (Zweden)

en: Symbol
nl: Symbool

en: Synchronize
nl: Synchroniseren

en: Synchronize repository
nl: Synchronizeer repository

en: Syntax error
nl: Syntaxisfout

en: Syntax error. &1 expected
nl: Syntaxis fout. &1 verwacht

en: Syntax error. '...' must be the last argument
nl: Syntaxis fout. '...' moet het laatste argument zijn

en: Syntax error. Cannot use this syntax in assignment
nl: Syntaxis fout. Kan deze syntaxis niet gebruiken in toewijzing

en: Syntax error. CASE or DEFAULT expected after SELECT
nl: Syntaxis fout. CASE or DEFAULT verwacht na SELECT

en: Syntax error. Class name expected
nl: Syntaxis fout. Klasse naam verwacht

en: Syntax error. Identifier expected
nl: Syntaxis fout. Identifier verwacht

en: Syntax error. Identifier expected for namespace
nl: Syntaxis fout. Identifier verwacht voor namespace

en: Syntax error. Identifier expected for property name
nl: Syntaxis fout. Identifier verwacht voor eigenschap naam

en: Syntax error. Identifier expected for property synonymous
nl: Syntaxis fout. Identifier verwacht voor eigenschap synomiem

en: Syntax error. Identifier expected for property variable
nl: Syntaxis fout. Identifier verwacht voor eiegenschap variabele

en: Syntax error. Invalid identifier in function name
nl: Syntaxis fout. Ongeldige identifier in functie naam

en: Syntax error. Invalid optional parameter
nl: Syntaxis fout. Ongeldige optionele parameter

en: Syntax error. Invalid property type
nl: Syntaxis fout. Ongeldig eigenschap type

en: Syntax error. Invalid return type
nl: Syntaxis fout. Ongeldig retourneer type

en: Syntax error. Invalid type description of &1 argument
nl: Syntaxis fout. Ongeldige type beschrijving van argument &1

en: Syntax error. Invalid type description of &1 field
nl: Syntaxis fout. Ongeldige type beschrijving van veld &1

en: Syntax error. Needless arguments
nl: Syntaxis fout. Overbodige argumenten

en: Syntax error. Point syntax used outside of WITH / END WITH
nl: Syntaxis fout. Punt syntaxis gebruikt buiten WITH / END WITH

en: Syntax error. STRUCT must be followed by an identifier
nl: Syntaxis fout. STRUCT moet gevolgd worden door een identifier

en: Syntax error. The &1 argument is not a valid identifier
nl: Syntaxis fout. Het &1 argument is geen geldige identifier

en: Syntax error. The &1 field is not a valid identifier
nl: Syntaxis fout. Het &1 veld is geen geldige identifier

en: Syntax error. VarPtr() takes only one identifier
nl: Syntaxis fout. VarPrt() neemt maar een identifier over

en: Syntax error at function declaration
nl: Syntaxis fout bij functie declaratie

en: Syntax error in event name
nl: Syntaxis fout in gebeurtenis naam

en: Syntax error in file open mode
nl: Syntaxis fout in bestand openen modus

en: Syntax error in return type
nl: Syntaxis fout in retourneer type

en: Syntax highlighter routines
nl: Syntaxis accentueer routines

en: System
nl: Systeem

en: System clipboard
nl: Systeem klembord

en: System error #&1: &2
nl: Systeem fout #&1: &2

en: System information
nl: Systeeminformatie

en: System tray icon management component
nl: System tray icoon beheer component

en: Table
nl: Tabel

en: Table '&1' already exists.
nl: Tabel '&1' bestaat reeds.

en: Table already exists
nl: Tabel bestaat reeds

en: Tab size
nl: Tab grootte

en: Take all their changes
nl: Neem al hun wijzigingen over

en: Take screenshot
nl: Maak een screenshot

en: Take their changes
nl: Neem hun wijzigingen over

en: Target distribution
nl: Doel distributie

en: Tasks
nl: Taken

en: Terminal management
nl: Terminal beheer

en: Test has been aborted.
nl: Test is afgebroken.

en: Test has failed.
nl: Test is gefaald.

en: Test has succeeded.
nl: Test is geslaagd.

en: Text
nl: Tekst

en: Text editor
nl: Tekstbewerker

en: Text editor with syntax highlighting
nl: Teksteditor met syntaxis markering

en: Text highlighting component based on description files
nl: Text highlighting component gebaseerd op beschrijvende bestanden

en: That file does not look like a patch file!
nl: Dat bestand lijkt niet op een patch bestand!

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
nl: Het &1 component heeft een van de volgende componenten nodig:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
nl: Het &1 component vereist het &2 component.

en: The &1 program is not installed on your system.
nl: Het &1 programma is niet geïnstalleerd op je systeem.

en: The '!' operator must be followed by an identifier
nl: De '!' operator moet worden gevolgd door een identifier

en: The '&1' command has failed.
nl: Het '&1' commando heeft gefaald.

en: The '&1()' subroutine only exists since version 3.19
nl: De '&1()' subroutine bestaat pas sinds versie 3.19

en: The '.' operator must be followed by an identifier
nl: De '.' operator moet worden gevolgd door een identifier

en: the <b>&1</b> directory
nl: de <b>&1</b> folder

en: The checksum of the downloaded package is invalid.
nl: De controle som van het gedownload pakket is ongeldig.

en: The commit log had not been modified.
nl: Het commit log is niet aangepast.

en: The contents of VERSION file is incorrect.
nl: The inhoud van het VERSION bestand is incorrect.

en: The current branch is up to date.
nl: De huidige branch is up to date.

en: The directory is not a Gambas project
nl: De map is geen Gambas project

en: The directory will be removed at the next commit.
nl: De map wordt verwijdert bij de volgende 'commit'.

en: The event group that the control belongs to.
nl: De gebeurtenis groep waar de control bij hoort.

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
nl: Het bestand is gewijzigd.
    
    All uw veranderingen gaan verloren.

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
nl: Het bestand is veranderd.
    Wilt u het dialoogvenster echt sluiten?

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
nl: Het bestand is veranderd.
    Wilt u echt een ander bestand openen?

en: The first line contains field names
nl: De eerste regel bevat de veld namen

en: The following characters are forbidden in a project name:
nl: Volgende karakters zijn niet toegestaan in een project naam:

en: The following components are required:
nl: De volgende componenten zijn vereist:

en: The following controls will be removed.
nl: Volgende controls worden verwijdert.

en: The following files couldn't be removed:
nl: Volgende bestanden konden niet verwijdert worden:

en: The following files have been modified. Do you want to save them?
nl: De volgende bestanden zijn gewijzigd. Wil je ze opslaan?

en: The following patterns will be substituted in the command&nbsp;:<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(FILE)</tt></b> will be replaced by the executable path.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(DIR)</tt></b> by the project directory.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(NAME)</tt></b> by the project name.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(TITLE)</tt></b> by the project title.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(VERSION)</tt></b> by the project version.<br>
    <br>
    <i>Note&nbsp;: all substitutions will be quoted.</i>
nl: De volgende patronen worden vervangen in het commando&nbsp;:<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(FILE)</tt></b> wordt vervangen door het executable path.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(DIR)</tt></b> door de project map.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(NAME)</tt></b> door de project naam.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(TITLE)</tt></b> door de project titel.<br>
    &bull;&nbsp;<b><tt>$(VERSION)</tt></b> door de project versie.<br>
    <br>
    <i>Note&nbsp;: alle vervangingen worden gequote.</i>

en: The following programs are not installed on your system: &1.
nl: De volgende applicaties zijn niet geïnstalleerd op je systeem: &1

en: The following will be added to the end of the desktop configuration file.
nl: Het volgende wordt toegevoegd aan het einde van het desktop configuratie bestand.

en: The function must take a fixed number of arguments
nl: De functie moet een vast aantal argumenten overnemen

en: The Gambas font is published under the SIL Open Font License.
nl: Het Gambas lettertype is gepubliceerd onder de SIL Open Font License.

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
nl: De GNU vertaalgereedschappen zijn niet op je systeem geïnstalleerd.
    
    Installeer deze om in staat te zijn de vertaling te doen.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
nl: De lengte moet groter dan 1 en kleiner dan 255 zijn.

en: The name cannot begins with a dot.
nl: De naam kan niet met een punt beginnen.

en: The name of the control.
nl: De naam van de control.

en: The package build has failed.
nl: Het pakket maken is mislukt.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
nl: Het pakket kan niet worden opgeslagen in de project map.

en: The packages have been successfully created.
nl: De pakketten zijn succesvol gemaakt.

en: The program has been interrupted by CTRL+C.
nl: Het programma is onderbroken door CTRL+C.

en: The program has been terminated.
nl: Het programma is beëindigt.

en: The program has returned the value &1.
nl: Het programme heeft de waarde &1 geretourneerd.

en: The program has stopped unexpectedly!
nl: Het programma is onverwacht gestopt!

en: The project could not be committed.
nl: Het project kon niet worden 'committed'.

en: The project could not be put under version control.
nl: Het project kon niet onder versie controle worden geplaatst.

en: the project directory
nl: de project map

en: The project directory already exists.
nl: De project map bestaat al.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
nl: De project map kan niet worden aangemaakt om er al een bestand bestaat met dezelfde naam.

en: The project final directory is :
nl: De uiteindelijke project map is:

en: The project has been successfully published.
nl: Het project is succesvol gepubliceerd.

en: The project has no test module.
nl: Dit project heeft geen test module.

en: The project name cannot begin with a dot.
nl: De projectnaam kan niet met een punt beginnen.

en: The project name is the name of the project directory.
nl: De project naam is de naam van de project map.

en: There are &1 classes and &2 symbols in all Gambas components.
nl: Er zijn &1 klassen en &2 symbolen in alle Gambas componenten.

en: There are still conflicts in this file.
nl: Er zijn nog steeds conflicten in dit bestand.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
nl: Er is geen WIJZIGINGSLOG opgegeven voor deze uitgave.

en: There is no change to commit.
nl: Er is geen wijziging voor een commit.

en: There is no change to commit in this project.
nl: Er is geen wijziging voor een commit in dit project.

en: these &1 directories
nl: deze &1 folders

en: these &1 files
nl: deze &1 bestanden

en: These components are incompatible:<br>&1.
nl: Deze componenten zijn niet compatibel:<br>&1.

en: The software has been successfully uninstalled.
nl: De software is succesvol gedeïnstalleerd

en: The special method &1 cannot be a function
nl: De speciale methode &1 kan geen functie zijn

en: The special method &1 cannot be implemented
nl: De speciale methode &1 kan niet worden geïmplementeerd

en: The special method &1 cannot be static
nl: De speciale methode &1 kan niet STATIC zijn

en: The special method &1 must be a function
nl: De speciale methode &1 moet een functie zijn

en: The special method &1 must be public
nl: De speciale methode &1 moet PUBLIC zijn

en: The special method &1 must be static
nl: De speciale methode &1 moet STATIC zijn

en: The special method &1 must return a boolean
nl: De speciale methode &1 moet een boolean retourneren

en: The special method &1 must take at least one argument
nl: De speciale methode &1 moet minstens een argument overnemen

en: The special method &1 must take a variable number of arguments only
nl: De speciale methode &1 moet enkel een variable aantal argumenten overnemen

en: The special method &1 takes no arguments
nl: De speciale methode &1 neemt geen argumenten over

en: The special method must return an integer
nl: De speciale methode moet een integer retourneren

en: The special method must take exactly one argument
nl: De speciale methode moet precies een argument overnemen

en: The special method must take exactly two arguments
nl: De speciale methode moet precies twee argumenten overnemen

en: The special method signature is incorrect
nl: De handtekening van de speciale methode is incorrect

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
nl: De tabel '&1' is gewijzigd. Wil je deze opslaan?

en: The table '&1' has no primary key.
nl: De tabel '&1' heeft geen primaire sleutel.

en: The translation tools returned the following errors:
nl: Het vertalingsgereedschap reikt volgende fouten aan:

en: third
nl: derde

en: This class acts like a &1 / &2 array.
nl: Deze klasse fungeert als een &1 / &2 reeks.

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
nl: Deze klasse fungeert als een &1 / &2 statische reeks.

en: This class acts like a &1 array.
nl: Deze klasse fungeert als een &1 reeks.

en: This class acts like a &1 static array.
nl: Deze klasse fungeert als een &1 statische reeks.

en: This class can be used as a &1.
nl: Deze klasse kan gebruikt worden als een &1

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
nl: Deze klasse kan gebruikt worden zoals een object door een verborgen instatie te creëren op verzoek

en: This class can be used like an object by creating an hidden instance on demand.
nl: Deze klasse kan gebruikt worden zoals een object door een verborgen instatie te creëren op verzoek

en: This class does not exist.
nl: Deze klasse bestaat niet

en: This class inherits
nl: Deze klasse erft

en: This class inherits &1
nl: Deze klasse erft &1

en: This class is &1.
nl: Deze klasse is &1

en: This class is &1 with the &2 keyword.
nl: Deze klass is &1 met sleutelwoord &2.

en: This class is &1 with the FOR EACH keyword.
nl: Deze klasse is &1 met het FOREACH trefwoord.

en: This class is not creatable.
nl: Deze klasse kan niet aangemaakt worden.

en: This class is static.
nl: Deze klasse is statisch.

en: This class is virtual.
nl: Deze klasse is virtueel.

en: This class reimplements
nl: Deze klasse herimplementeert

en: This class reimplements &1
nl: Deze klasse herimplementeert &1

en: This component does not exist.
nl: Dit component bestaat niet.

en: This component is deprecated.
nl: Dit component is vervallen.

en: This component is hidden
nl: Dit component is verborgen

en: This component is not stable yet.
nl: Dit component is nog niet stabiel.

en: This component is required by:<p>&1
nl: Dit component is vereist door:<p>&1

en: This component is required by the following libraries:<p>&1
nl: Dit component is vereist door volgende bibiotheken:<p>&1

en: This component is required by the following library:<p>&1
nl: Dit component is vereist door volgende bibiotheek:<p>&1

en: this directory
nl: deze folder

en: This expression cannot be a statement
nl: Deze expressie kan geen statement zijn

en: This expression cannot be passed by reference
nl: Deze expressie kan niet per referentie worden gepasseerd

en: This field is used in an index.
nl: Dit veld is gebruikt in een index.

en: this file
nl: dit bestand

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
nl: Dit bestand bestaat reeds.
    
    Wil je het overschrijven?

en: This file has not been modified since the last commit.
nl: Dit bestand is niet gewijzigd sinds de laatste 'commit'.

en: This file is in conflict. You must resolve the conflict in order to use the file again.
nl: Dit bestand is in conflict. Je dient dit conflict op te lossen indien je het bestand opnieuw wil gebruiken.

en: This file is located inside the project.
nl: Dit bestand bevind zich in het project.

en: This file is locked, and will be deleted on the next commit.
nl: Dit bestand is vergrendeld en zal bij de volgende 'commit' worden verwijdert.

en: This file is not versioned, and must be added to the repository.
nl: Dit bestand heeft geen versie en moet aan het repository worden toegevoegd.

en: This is a Gambas 1.0 project. Use Gambas 2 to convert it.
nl: Dit is een Gambas 1.0 project. Gebruik Gambas 2 om het te converteren.

en: This is a Gambas 2.0 project.
    
    Do you want to convert it?
nl: Dit is een Gambas 2.0 project.
    
    Wil je het converteren?

en: This is not a Gambas project.
nl: Dit is geen Gambas project.

en: This layout already exists.
nl: Deze layout betsaat reeds.

en: This line and the following will be ignored
nl: Deze regel en de rest zal genegeerd worden.

en: This menu is too deep !
nl: Dit menu is te diep!

en: This month
nl: Deze maand

en: This name already exists.
nl: Deze naam bestaat reeds.

en: This name contains a forbidden character:
nl: Deze naam bevat een verboden karakter:

en: This name is already in use.
nl: Deze naam is al in gebruik.

en: This name is already in used.
nl: Deze naam is al in gebruik.

en: This name is already used. Choose another one.
nl: Deze naam is reeds in gebruik. Kies een andere.

en: This option will make the compiler claim a specific bytecode version.
    
    But it won't make the program automatically backward-compatible, and
    may lead to a crash if the program is run on an older version of the
    interpreter.
nl: Deze optie maakt dat de compiler een specifieke bytecode claimt.
    
    Dit maakt het programma niet automatisch terugwaarts compatibel, en kan
    tot een crash leiden indien het programma op een oudere versie van de
    interpreter wordt uitgevoerd.

en: This page does not exist.
nl: Deze pagina bestaat niet.

en: This page does not exist in that language.
nl: Deze pagina bestaat niet in die taal.

en: This program is FREE SOFTWARE; you can redistribute it AND/OR modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation ; either version 2, or (at your option) any later version.<br><br>This program is distributed in the hope that it will be useful but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY OR FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
nl: Dit programma is VRIJE SOFTWARE; u het herdistribueren en/of wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; ofwel versie 2, of (naar uw keuze) een latere versie.<br><br>Dit programma wordt verspreid in de hoop dat het nuttig zal zijn, maar zonder enige garantie; zonder zelfs de impliciete garantie van verkoopbaarheid of geschiktheid voor een bepaald doel. Zie de GNU General Public License voor meer details.

en: This program is published under the GNU General Public License.
nl: Dit programma is gepubliceert onder de GNU General Public License.

en: This project already exists.
nl: Dit project bestaat al.

en: This project does not exist.
nl: Dit project bestaat niet.

en: This project has duplicated class files!
nl: Dit project heeft gedupliceerde klasse bestanden!

en: This project has no translation.
nl: Dit project heeft geen vertalingen.

en: This project includes compressed files.
nl: Dit project bevat gecomprimeerde bestanden.

en: This project is read-only.
nl: Het project is in alleen lees mode.

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
nl: Dit project lijkt al geopend te zijn.
    
    Hetzelfde project twee keer openen kan leiden tot gegevensverlies.

en: This property is virtual: it is only implemented in the IDE, and has no existence at runtime.
nl: Deze eigenschap is virtueel: het is enkel in de IDE geïmplementeerd en kent geen bestaan tijdens uitvoering.

en: This string must not be translated
nl: Deze string moet niet vertaald worden

en: This symbol does not exist.
nl: Dit symbool bestaat niet.

en: This test suite already exists.
nl: Deze test suite bestaat reeds.

en: This trigger string is already in use.
nl: Deze trigger string is reeds in gebruik.

en: This week
nl: Deze week

en: This wizard will generate a patch between an origin project and the current project.
nl: Deze ' wizard' genereert een patch tussen een oorspronkelijk project en het huidige project.

en: Tiny
nl: Klein

en: Tip of the day #&1
nl: Tip van de dag #&1

en: Tips of the day
nl: Tips van de dag

en: Title
nl: Titel

en: Title size
nl: Afmeting titel

en: Today
nl: Vandaag

en: Toggle breakpoint
nl: Omzetten breekpunt

en: Toggle grid
nl: Omzetten rooster

en: Toggle preview
nl: Toggle voorbeeld

en: Tolerance
nl: Tolerantie

en: Toolbar default size
nl: Toolbar standaard afmeting

en: Tools
nl: Gereedschap

en: Too many arguments
nl: Teveel argumenten

en: Too many arguments to &1()
nl: Teveel argumenten voor &1()

en: Too many array declarations
nl: Teveel reeks declaraties

en: Too many constants
nl: Teveel constanten

en: Too many different classes used
nl: Teveel verschillende klassen gebruikt

en: Too many dimensions
nl: Teveel dimensies

en: Too many dynamic variables
nl: Teveel dynamische variabelen

en: Too many events
nl: Teveel gebeurtenissen

en: Too many expressions in CASE
nl: Teveel expressies in CASE

en: Too many external functions
nl: Teveel externe functies

en: Too many functions
nl: Teveel functies

en: Too many imbricated #If...#Endif
nl: Teveel overlappende #If...#Endif

en: Too many labels
nl: Teveel labels

en: Too many local variables
nl: Teveel locale variabelen

en: Too many nested control structures.
nl: Teveel geneste controle structuren.

en: Too many property synonymous
nl: Teveel eigenschap synoniemen

en: Too many simultaneous new strings
nl: Teveel simultane nieuwe strings

en: Too many static variables
nl: Teveel statische variabelen

en: Too many unknown symbols
nl: Teveel onbekende symbolen

en: Too many values
nl: Teveel waarden

en: Top align
nl: Boven uitlijnen

en: Total duration
nl: Totale duur

en: Traditional chinese (Taiwan)
nl: Traditioneel chinees (Taiwan)

en: Transform into a ".gmail.txt" archive that fools GMail
nl: Wijzig in een ".gmail.txt" archief om GMail voor de gek te houden

en: Translated strings
nl: Vertaalde strings

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
nl: Vertaalde en onvertaalde string symbolen komen niet overeen.

en: Translation
nl: Vertaling

en: Translation engine
nl: Vertalings engine

en: Translation errors
nl: Vertalingsfouten

en: Translation files
nl: Vertalingsbestanden

en: Transparency
nl: Transparantie

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Turkish (Turkey)
nl: Turks (Turkije)

en: Two days ago
nl: Twee dagen geleden

en: Type mismatch
nl: Verkeerde type combinatie

en: Type mismatch.
nl: Verkeerde type combinatie.

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
nl: Verkeerde type combinatie: wilde &1, kreeg &2 in plaats daarvan

en: Ubuntu distribution
nl: Ubuntu distributie

en: Ukrainian (Ukrain)
nl: Oekraïend (Oekraïne)

en: Unable to apply conversion
nl: Niet in staat om conversie toe te passen.

en: Unable to clear documentation cache.
nl: Niet in staat om documentatie cache te wissen

en: Unable to compile the project.
nl: Niet in staat om het project te compileren.

en: Unable to compress file.
nl: Niet in staat om bestand te comprimeren.

en: Unable to connect to database.
nl: Niet in staat om connectie met database te maken.

en: Unable to convert &1
nl: Niet in staat om &1 te converteren.

en: Unable to copy executable to the remote server.
nl: Niet in staat om uitvoeringsbestand naar server op afstand te kopiëeren.

en: Unable to copy table.
nl: Niet in staat om tabel te kopiëeren.

en: Unable to create a new branch.
nl: Niet in staat om een nieuwe branch te creëren.

en: Unable to create AppImage.
nl: Niet in staat om een AppImage te creëren.

en: Unable to create closure
nl: Niet in staat om 'afsluiting' te creëren.

en: Unable to create database.
nl: Niet in staat om database te creëren.

en: Unable to create desktop shortcut.
nl: Niet in staat om snelkoppeling op bureaublad aan te maken.

en: Unable to create directory.
nl: Niet in staat om een folder te creëren.

en: Unable to create source archive.
nl: Niet in staat om broncode archief te creëren.

en: Unable to create temporary directory
nl: Niet in staat om tijdelijke map te creëren

en: Unable to delete database.
nl: Niet in staat om database te wissen.

en: Unable to download <b>&1</b>:
nl: Niet in staat om <b>&1</b> te downloaden.

en: Unable to drop file into the project.
nl: Niet in staat om bestand te 'droppen' in het project.

en: Unable to export data.
nl: Niet in staat om data te exporteren.

en: Unable to find a web browser.
nl: Niet in staat om een webbrowser te vinden.

en: Unable to find Gambas IDE executable in directory:
    
    &1
nl: Niet in staat om Gambas IDE uitvoerbaar bestand te vinden in map:
    
    &1

en: Unable to generate the patch.
nl: Niet in staat om een patch te genereren.

en: Unable to generate the remote debugger helper.
nl: Niet in staat om de debugger op afstand helper te genereren.

en: Unable to get AppImageBuilder configuration from current system.
nl: Niet in staat om AppImageBuilder configuratie te verkrijgen van huidige systeem.

en: Unable to get file position
nl: Niet in staat om bestandspositie te bepalen

en: Unable to get table fields.
nl: Niet in staat om tabel velden op te halen.

en: Unable to initialize remote debugging.
nl: Niet in staat om debuggen op afstand te initialiseren.

en: Unable to install <b>&1</b>:
nl: Niet in staat om <b>&1</b> te installeren:

en: Unable to install documentation.
nl: Niet in staat om documentatie te installeren.

en: Unable to install font.
nl: Niet in staat om lettertype te installeren.

en: Unable to install icon theme.
nl: Niet in staat om iconen thema te installeren.

en: Unable to install source directory
nl: Niet in staat on de bron folder te installeren

en: Unable to list databases.
nl: Niet in staat om databases weer te geven.

en: Unable to load component.
nl: Niet in staat om component te laden.

en: Unable to load custom highlighter <tt>&1</tt>
nl: Niet in staat om aangepaste highlighter  <tt>&1</tt> te laden

en: Unable to load file:
nl: Niet in staat om bestand te laden:

en: Unable to load profile file: &1
nl: Niet in staat om profiel bestand te laden: &1

en: Unable to load table '&1'.
nl: Niet in staat om tabel '&1' te laden.

en: Unable to load test suites.
nl: Niet in staat om een test suite te laden.

en: Unable to load theme file.
nl: Niet in staat om een thema bestand te laden.

en: Unable to make executable.
nl: Niet in staat om een uitvoeringsbestand te maken.

en: Unable to modify your vote.
nl: Niet in staat om stem te wijzigen.

en: Unable to open connection.
nl: Niet in staat om connectie te openen.

en: Unable to paste text.
nl: Niet in staat om tekst te plakken.

en: Unable to prepare function description
nl: Niet in staat om functie beschrijving voor te bereiden.

en: Unable to publish project.
nl: Niet in staat om project te publiceren.

en: Unable to push the project.
nl: Niet in staat op het project te pushen

en: Unable to read component description file.
nl: Niet in staat om omschrijvingsbestand van component te lezen.

en: Unable to read tip of the day !
nl: Niet in staat om tip van de dag te lezen !

en: Unable to register user.
nl: Niet in staat om gebruiker te registreren.

en: Unable to remove <b>&1</b>:
nl: Niet in staat om <b>&1</b> te verwijderen:

en: Unable to rename '&1'
nl: Niet in staat om '&1' te hernoemen

en: Unable to resolve the conflict.
nl: Niet in staat om het conflict op te lossen.

en: Unable to retrieve password.
nl: Niet in staat om het wachtwoord op te halen.

en: Unable to revert file <tt>&1</tt>.
nl: Niet in staat om bestand  <tt>&1</tt> terug te zetten.

en: Unable to revert project.
nl: Niet in staat op project terug te draaien,

en: Unable to run query.
nl: Niet in staat om query uit te voeren.

en: Unable to run terminal.
nl: Niet in staat om terminal uit te voeren.

en: Unable to save file.
nl: Niet in staat om bestand op te slaan.

en: Unable to save password.
nl: Niet in staat om het wachtwoord op te slaan.

en: Unable to save profile.
nl: Niet in staat om profiel op te slaan.

en: Unable to save test suites.
nl: Niet in staat om test suites op te slaan.

en: Unable to save the project.
nl: Niet mogelijk om project op te slaan.

en: Unable to send bug report.
nl: Niet in staat om foutenrapport te verzenden

en: Unable to send project by mail.
nl: Niet in staat om project per mail te verzenden.

en: Unable to start debugger.
nl: Niet in staat om debugger te starten.

en: Unable to start extern debugging.
nl: Niet in staat om externe debugger te starten.

en: Unable to start project.
nl: Niet in staat om project te starten.

en: Unable to switch to branch `&1`.
nl: Niet in staat om te veranderen naar branch '&1'.

en: Unable to uncompress documentation.
nl: Niet in staat om documentatie te comprimeren.

en: Unable to uncompress source archive.
nl: Niet in staat om bron archief te decomprimeren.

en: Unable to uninstall <b>&1</b>:
nl: Niet in staat om <b>&1</b> te deïnstalleren:

en: Unable to uninstall software:
nl: Niet in staat om software te deïnstalleren:

en: Unable to update forms.
nl: Niet in staat om formulieren te updaten.

en: Unable to update project from repository.
nl: Niet in staat om project bij te werken vanaf repository.

en: Unable to upgrade to <b>&1</b>:
nl: Niet in staat om <b>&1</b> te upgraden:

en: Uncomment
nl: Toelichting verwijderen.

en: Uncompress all
nl: Decomprimeer alles

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undo changes
nl: Wijzigingen ongedaan maken

en: Undock console
nl: Ontkoppel konsole

en: Unexpected &1
nl: Onverwacht &1

en: Unexpected end of line
nl: Onverwacht einde van regel

en: Unexpected string
nl: Onverwachte string

en: Unindent
nl: Inspringen verwijderen

en: uninitialized global variable: &1
nl: ongeïnitialiseerde globale variabele: &1

en: uninitialized variable: &1
nl: ongeïnitialiseerde variable: &1

en: Uninstall
nl: Deïnstalleer

en: Union
nl: Unie

en: Unique
nl: Uniek

en: Unknown
nl: Onbekend

en: unknown
nl: onbekend

en: Unknown class '&1'
nl: Onbekende klasse '&1'

en: Unknown constant: gb.&1
nl: Onbekende constante: gb.&1

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: unknown error
nl: onbekende fout

en: Unknown file extension
nl: Onbekende bestandsextensie

en: Unknown format
nl: Onbekend formaat

en: Unknown identifier: &1
nl: Onbekende identifier: &1

en: Unknown operator
nl: Onbekende operator

en: Unknown stream size
nl: Onbekende stream grootte

en: Unknown symbol
nl: Onbekend symbool

en: Unknown symbol '&2' in class '&1'
nl: Onbekend symbool '&2' in klasse '&1'

en: Unknown user or group
nl: Onbekende gebruiker of groep

en: unlimited
nl: oneindig

en: Unselect all
nl: Deselekteer alles

en: Unselect all tests
nl: Deselecteer alle testen

en: Unsupported datatype
nl: Niet ondersteund datatype

en: Unsupported source archive format.
nl: Niet ondersteund bronarchief formaat

en: Unsupported string conversion
nl: Niet ondersteunde string conversie

en: Untranslated strings
nl: Onvertaalde strings

en: unused argument: &1
nl: ongebruikt argument: &1

en: unused extern function: &1
nl: ongebruikte externe functie: &1

en: unused function: &1
nl: ongebruikte functie: &1

en: unused global variable: &1
nl: ongebruikte globale variabele: &1

en: unused variable: &1
nl: ongebruikte variabele: &1

en: Up
nl: Omhoog

en: Update all forms
nl: Alle formulieren bijwerken

en: Update identity
nl: Identiteit bijwerken

en: Update project directory icon.
nl: Project folder icoon bijwerken

en: Upload a new screenshot taken from the clipboard
nl: Upload een nieuwe screenshot vanuit het klipbord

en: Upload a new screenshot taken from the following file:
nl: Upload een nieuwe screenshot uit volgend bestand:

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: URI list
nl: URI lijst

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: Use a fixed font
nl: Gebruik vaste breedte font

en: Use embedded HTTP server
nl: Gebruik ingebedde HTTP server

en: Use hexadecimal
nl: Gebruik hexadecimaal

en: Useless LOCK
nl: Nutteloze LOCK

en: Use offline documentation
nl: Gebruik offline documentatie

en: User
nl: Gebruiker

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: Use system charset
nl: Gebruik systeem karakterset

en: Use terminal emulator
nl: Gebruik terminal emulator

en: Use this project
nl: Gebruik dit project

en: Use utility windows
nl: Gebruik utility venster

en: Utility component
nl: Utiliteitscomponent

en: Valencian (Valencian Community, Spain)
nl: Valentiaans (Valentiaanse Gemeenschap, Spanje)

en: Value
nl: Waarde

en: Variable
nl: Variabele

en: variable prefix does not match its datatype: &1
nl: variabele prefix komt niet overeen met zijn datatype: &1

en: Variables
nl: Variabelen

en: VarPtr() argument must be a dynamic, a static or a local variable
nl: VarPtr() argument moet een dynamische, statische of locale variabele zijn

en: Vendor
nl: Verkoper

en: Vendor name
nl: Naam verkoper

en: Vendor prefix
nl: Voorvoegsel verkoper

en: Verify translation
nl: Vertaling verifiëren

en: Version
nl: Versie

en: Version conflict
nl: Versieconflict

en: Version control
nl: Versiecontrole

en: Vertical
nl: Vertikaal

en: Vertical flip
nl: Verticaal spiegelen

en: Vertical split
nl: Verticale splitsing

en: Video capture
nl: Video opname

en: video files
nl: video bestanden

en: Vietnamese (Vietnam)
nl: Vietnamees (Vietnam)

en: View
nl: Weergeven

en: Visual Basic compatibility
nl: Visual Basic compatibiliteit

en: Void identifier
nl: Lege identifier

en: Void key
nl: Lege sleutel

en: Vote
nl: Stem

en: Waiting for debugger
nl: Wachten op de debugger

en: Waiting for extern process
nl: Wachten op extern process

en: Wallon (Belgium)
nl: Wallonië (België)

en: WARNING! Library not found.
nl: WAARSCHUWING! Biblioteek niet gevonden

en: Warnings
nl: Waarschuwingen

en: Watch
nl: Bekijk

en: Watch expression
nl: Expressie bekijken

en: Web application development
nl: Webapplicatie ontwikkeling

en: Web application development using processes as session
nl: Webapplicatie ontwikkeling gebruikmakend van processen als sessies

en: Web applications tools
nl: Web applicatie gereedschappen

en: Web applications utility component
nl: Web applicatie utiliteitscomponent

en: Web development
nl: Web ontwikkeling

en: Web feed parser and generator
nl: Web feed parser en generator

en: WebForm
nl: Webformulier

en: WebForms
nl: Webformulieren

en: Welcome to Gambas 3
nl: Welkom bij Gambas 3

en: Welsh (United Kingdom)
nl: Welsh (Verinigd Koninkrijk)

en: Width
nl: Breedte

en: With &1
nl: Met &1

en: Words only
nl: Enkel woorden

en: write
nl: schrijf

en: write-only
nl: Enkel schrijven

en: Write error
nl: Schrijffout

en: X-Window library support
nl: X-Window bibliotheek ondersteuning

en: XML management
nl: XML beheer

en: XML tools
nl: XML gereedschappen

en: XML tools based on libxml
nl: XML gereedschappen gebaseerd op libxml

en: XSLT tools based on libxslt and libxml
nl: XSLT gereedschappen gebaseerd op libxslt en libxml

en: Yes
nl: Ja

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: yesterday
nl: gisteren

en: You are going to cancel your changes!
nl: Je gaat je veranderingen annuleren!

en: You cannot publish a software whose version is "0.0".
nl: Je kunt geen software publiceren wiens versie "0.0" is.

en: You have been successfully registered.
    
    You will receive a confirmation e-mail soon.
nl: Je bent succesvol geregistreerd.
    
    Je ontvangt snel een bevesigingsmail.

en: You must define a startup class or form!
nl: Je dient een startup klass of formulier op te geven!

en: You need to restart the application to see your changes.
nl: Je dient de applicatie te herstarten om je wijzigingen te zien.

en: zlib compression driver
nl: zlib compressie stuurprogramma

en: Zoom (browser excepted)
nl: Zoom (browser uitgezondert)

en: Zoom fit
nl: Passend zoomen

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom normal
nl: Zoom normaal

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: zstd compression driver
nl: zstd compressie stuurbestand
