gambas3 3.16.90 - en to tr translation catalogue (1385 entries)

en: Integrated Development Environment for Gambas
tr: Gambas için Entegre Edilmiş Geliştirme Ortamı

en: Define bookmark
tr: Yer imi tanımla

en: Clear all bookmarks
tr: Tüm yer imlerini temizle

en: Previous bookmark
tr: Önceki yer imleri

en: Next bookmark
tr: Sonraki yer imleri

en: Static properties
tr: Statik özellikler

en: Static variables
tr: Durağan değişkenler

en: Static methods
tr: Statik yöntemler

en: Constants
tr: Sabitler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Methods
tr: Yöntemler

en: Events
tr: Olaylar

en: This class reimplements &1
tr: Bu sunuf takviyeleri &1

en: in &1
tr: içinde &1

en: This class can be used like an object by creating an hidden instance on demand.
tr: Bu sınıf, istek ile gizli bir örnek oluşturarak nesne gibi kullanılabilir.

en: This class is &1.
tr: Bu sınıf bir &1.

en: creatable
tr: oluşturulabilir

en: This class is static.
tr: Bu sınıf statik

en: This class is not creatable.
tr: Bu sınıf oluşturulabilir değil.

en: This class can be used as a &1.
tr: Bu sınıf bir &1 olarak kullanılabilir.

en: function
tr: fonksiyon

en: This class acts like a &1 / &2 array.
tr: Bu sınıf bir &1 / &2 dizisi gibi davranır.

en: read
tr: oku

en: write
tr: yaz

en: This class acts like a &1 array.
tr: Bu sınıf bir &1 dizisi gibi davranır.

en: write-only
tr: sadece-yazılır

en: read-only
tr: salt-okunur

en: This class is virtual.
tr: Bu sınıf sanal.

en: This class can be used like an object by creating a hidden instance on demand.
tr: Bu sınıf, istek ile gizli bir örnek oluşturarak bir nesne gibi kullanılabilir.

en: static function
tr: statik fonksiyon

en: This class acts like a &1 / &2 static array.
tr: Bu sınıf &1 / &2 statik dizi gibi davranır.

en: This class acts like a &1 static array.
tr: Bu sınıf &1 statik dizi gibi davranır.

en: Loading information on component &1...
tr: &1 bileşenine ait bilgiler yükleniyor...

en: Loading information on project...
tr: Projede bilgi yükleniyor...

en: Classes
tr: Sınıflar

en: Class
tr: Sınıf

en: Description
tr: Açıklama

en: This component is not stable yet.
tr: Bu birleşen stabil değil.

en: This component is deprecated.
tr: Bu birleşen kullanımdan kaldırıldı.

en: Author
tr: Yazar

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Implements
tr: Gerçekleştirilenler

en: Requires
tr: Gerekenler

en: Excludes
tr: Hariciler

en: Internal native classes
tr: Dahili doğal sınıflar

en: Program arguments parser
tr: Program parametre ayrıştırıcısı

en: Cairo graphic library
tr: Cairo grafik kütüphanesi

en: Chart drawing
tr: Çizelge çizimi

en: Complex numbers management
tr: Karmaşık sayı yönetimi

en: Compression & decompression
tr: Sıkıştırma & açma

en: bzlib2 compression driver
tr: bzlib2 sıkıştırma sürücüsü

en: zlib compression driver
tr: zlib sıkıştırma sürücüsü

en: zstd compression driver
tr: zstd sıkıştırma sürücüsü

en: MD5/DES/SHA crypting
tr: MD5/DES/SHA şifreleme

en: More data containers
tr: Daha fazla bilgi kutuları

en: Database access
tr: Veritabanı erişimi

en: Data bound controls
tr: Veri bağlantılı denetimler

en: MySQL database driver
tr: MySQL veritabanı sürücüsü

en: ODBC database driver
tr: ODBC veritabanı sürücüsü

en: PostgreSQL database driver
tr: PostgreSQL veritabanı sürücüsü

en: SQLite 2 database driver
tr: SQLite 2 veritabanı sürücüsü

en: SQLite 3 database driver
tr: SQLite 3 veritabanı sürücüsü

en: Application debugger helper
tr: Uygulama hata ayıklayıcı yardımcısı

en: Desktop management component
tr: Masaüstü yönetim birleşeni

en: X-Window library support
tr: X-Window kütüphane desteği

en: Gnome keyring support for desktop management component
tr: Masaüstü yönetim birleşeni için Gnome keystring desteği

en: D-Bus interface
tr: D-Bus arayüzü

en: Expression evaluator
tr: Deyim değerlendirici

en: Syntax highlighter routines
tr: Sözdizimi vurgulayıcı yordamları

en: More controls for graphical components
tr: Grafiksel bileşenler için daha fazla denetim

en: Enhanced standard dialogs
tr: Geliştirilmiş standart diyaloglar

en: Text editor with syntax highlighting
tr: Sözdizimi vurgulamalı metin düzenleyici

en: Multi Document Interface
tr: Çok Belgeli Arayüz

en: Generic preview and print form
tr: Genel önizleme ve form çizimi

en: Default icon theme
tr: Varsayılan simge teması

en: Terminal emulator
tr: Uçbirim emulatörü

en: GTK+2 toolkit
tr: GTK+2 araç kiti

en: OpenGL with GTK+ toolkit
tr: GTK+ araç kiti ile OpenGL

en: GTK+3 toolkit
tr: GTK+3 araç kiti

en: OpenGL with GTK+3 toolkit
tr: GTK+3 araç kiti ile OpenGL

en: GTK+3 web browser component
tr: GTK+3 web tarayıcı birleşeni

en: QT/GTK+ switcher component
tr: QT/GTK+ değiştirici bileşeni

en: OpenGL with QT/GTK+ switcher component
tr: QT/GTK+ değiştirici araç kiti ile OpenGL

en: QT/GTK+ web browser switcher component
tr: QT/GTK+ web tarayıcı değiştirici birleşeni

en: QT4/QT5 switcher component
tr: QT4/QT5 değiştirici birleşeni

en: QT4/QT5 OpenGL switcher component
tr: QT4/QT5 OpenGL değiştirici birleşeni

en: QT4/QT5 WebKit switcher component
tr: QT4/QT5 WebKit değiştirici birleşeni

en: System tray icon management component
tr: Sistem tepsisi simgesi yönetim bileşeni

en: Embedded HTTP server
tr: Gömülü HTTP sunucu

en: Image management
tr: Resim yönetimi

en: Image filtering component
tr: Resim filtreleme birleşeni

en: Image routines from the Imlib2 library
tr: Imlib2 kitaplığından görüntü rutinleri

en: Image loading and saving
tr: Resim yükleme ve kaydetme

en: Filesystem events monitoring
tr: Dosya sistemi olayları görüntüleyici

en: XML tools based on libxml
tr: libxml tabanlı XML araçları

en: Online map viewer
tr: Çevrimiçi harita görüntüleyici

en: GStreamer multimedia component
tr: GStreamer multimedya birleşeni

en: Multimedia controls
tr: Multimedya birleşeni

en: MySQL specific routines
tr: MySQL'e özgü yordamlar

en: Network programming
tr: Ağ programlama

en: Network high-level protocols management
tr: Yüksek-düzey ağ iletişim kuralları yönetimi

en: SMTP client
tr: SMTP istemcisi

en: OpenAL 3D audio library
tr: OpenAL 3D ses kitaplığı

en: 3D programming with OpenGL
tr: OpenGL ile 3B programlama

en: OpenGL utility component
tr: OpenGL araçları birleşeni

en: OpenGL shaders management
tr: OpenGL gölgelendirme yönetimi

en: OpenSSL library routines
tr: OpenSSL kitaplığu rutinleri

en: GNU command option parser
tr: GNU komut seçenekleri ayrıştırıcısı

en: Perl-compatible Regular Expression Matching
tr: Perl-uyumlu Düzenli İfade Eşleme

en: PDF renderer based on Poppler library
tr: Poppler kitaplığını taban alan PDF karıştırıcısı

en: QT4 toolkit
tr: QT4 araç kiti

en: QT4 toolkit extension
tr: QT4 araç kiti uzantısı

en: QT4 WebKit component
tr: QT4 WebKit bileşeni

en: OpenGL with QT4 toolkit
tr: QT4 araç kiti ile OpenGL

en: QT5 toolkit
tr: QT5 araç kiti

en: QT5 WebKit component
tr: QT5 WebKit birleşeni

en: QT5 web browser component
tr: QT5 web tarayıcı araç birleşeni

en: OpenGL with QT5 toolkit
tr: QT5 araç kiti ile OpenGL

en: QT5 toolkit extension
tr: QT5 araç kiti uzantısı

en: Report designer
tr: Rapor tasarlayıcısı

en: SDL library
tr: SDL kitaplığı

en: SDL sound & CD-ROM management
tr: SDL ses & CD-ROM yönetimi

en: SDL2 audio component
tr: SDL2 ses birleşeni

en: Application settings management
tr: Uygulama ayarları yönetimi

en: Terminal management
tr: Uçbirim yönetimi

en: Graphical terminal applications development
tr: Grafiksel uçbirim uygulamaları geliştirilimi

en: Utility component
tr: Araç birleşeni

en: Web applications utility component
tr: Web uygulamaları araç birleşeni

en: Video capture
tr: Görüntü yakalama

en: Visual Basic compatibility
tr: Visual Basic uyumluluğu

en: XML tools
tr: XML araçları

en: HTML generator
tr: HTML oluşturucu

en: XML-RPC protocol
tr: XML-RPC iletişim kuralı

en: Web applications tools
tr: Web uygulama araçları

en: Web application development
tr: Web uygulama geliştirme

en: Graphical form management
tr: Grafiksel form yönetimi

en: Event loop management
tr: Olay döngüsü yönetimi

en: OpenGL display
tr: OpenGL görüntüsü

en: Complex numbers
tr: Karmaşık rakamlar

en: XML management
tr: XML yönetimi

en: Insert color
tr: Renk ekle

en: Insert today's date
tr: Bugünün tarihini ekle

en: Location
tr: Konum

en: WARNING! Library not found.
tr: DİKKAT! Kütüphane bulunamadı.

en: Provides
tr: Sağlananlar

en: Forms
tr: Formlar

en: Gambas forms
tr: Gambas formları

en: Gambas web pages
tr: Gambas web sayfaları

en: WebPage
tr: Web Sayfası

en: WebPages
tr: Web Sayfaları

en: Gambas reports
tr: Gambas Raporları

en: Report
tr: Rapor

en: Reports
tr: Raporlar

en: Gambas web forms
tr: Gambas web formları

en: WebForm
tr: Web Form

en: WebForms
tr: Web Formları

en: Gambas terminal forms
tr: Gambas Uçbirim formları

en: Evaluator
tr: Değerlendirici

en: Event loop
tr: Olay döngüsü

en: Examples are stored on the Gambas farm server. Click &1 to access the farm server and download them...
tr: Örnekler Gambas uygulama hazuru sunucusunda barınır. &1 tıklayarak ulaşın ve indirin...

en: here
tr: burada

en: IDE extensions
tr: IDE eklentileri

en: Cancel
tr: İptal

en: Do you really want to uninstall this software?
tr: Bu yazılımı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Unable to uninstall software:
tr: Yazılım kaldırılamadı:

en: The software has been successfully uninstalled.
tr: Bu yazılım başarıyla kaldırıldı.

en: Files
tr: Dosyalar

en: Project
tr: Proje

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Connections
tr: Bağlantılar

en: Public
tr: Genel

en: Data
tr: Veri

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Two days ago
tr: İki gün önce

en: This week
tr: Bu hafta

en: This month
tr: Bu ay

en: Download cancelled
tr: İndirme iptal edildi

en: Unable to uncompress source archive.
tr: Kaynak arşivi açılamıyor.

en: Abort
tr: İptal

en: Ignore
tr: Yoksay

en: The following components are required:
tr: Aşağıdaki bileşenler gereklidir:

en: Unable to compile the project.
tr: Proje derlenemedi

en: Unable to make executable.
tr: Yürütülebilir dosya oluşturulamadı.

en: Unable to install source directory
tr: Kaynak dizin yüklenemedi

en: yesterday
tr: dün

en: &1 days ago
tr: &1 gün önce

en: last week
tr: son hafta

en: &1 weeks ago
tr: &1 hafta önce

en: last month
tr: son ay

en: &1 months ago
tr: &1 ay önce

en: last year
tr: son yıl

en: on &1
tr: &1'de

en: Local root path
tr: Yerel kök yolu

en: Last commit
tr: Son kayıt

en: Last commit author
tr: Son kayıt yazarı

en: Last commit date
tr: Son kayıt tarihi

en: None in the current project.
tr: Mevcut projede yok.

en: One in the current project.
tr: Mevcut projede tek.

en: &1 in the current project.
tr: Mevcut projede &1

en: Status
tr: Durumlar

en: Remote repository URL
tr: Uzak depo URL'si

en: A new Git repository will be created for this project.
tr: Bu proje için yeni bir Git deposu oluşturuldu.

en: OK
tr: Tamam

en: Date
tr: Tarih

en: The Gambas font is published under the SIL Open Font License.
tr: Gambas yazı tipi SIL Açık Yazı Tipi Lisansı altında yayınlanmıştır.

en: This program is published under the GNU General Public License.
tr: Bu program GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmıştır.

en: first
tr: ilk

en: second
tr: ikinci

en: third
tr: üçüncü

en: The program has been terminated.
tr: Bu program başarıyla sonlandırıldı.

en: The program has returned
    the value: &1
tr: Program bu değeri döndürdü:
     &1

en: The project has no test module.
tr: Projenin test modülü yok.

en: Output terminal
tr: Uçbirim çıktısı

en: License
tr: Lisans

en: Financial support
tr: Maddi destek

en: About Gambas
tr: Gambas Hakkında

en: Run with arguments
tr: Parametrelerle aç

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Run
tr: Çalıştır

en: Close
tr: Kapat

en: Color
tr: Renk

en: Select a color
tr: Bir renk seçin

en: System
tr: Sistem

en: Free
tr: Sınırsız

en: Not finished but stable
tr: Tamamlanmadı fakat kararlı

en: Experimental
tr: Deneme niteliğinde

en: Stable
tr: Stabil

en: This component is required by the following library:<p>&1
tr: Bu birleşen &1 bu kitaplık tarafından ihtiyaç duyuluyor.

en: This component is required by the following libraries:<p>&1
tr: Bu birleşen &1 bu kitaplıklar tarafından ihtiyaç duyuluyor.

en: This component is required by:<p>&1
tr: Bu birleşen &1 tarafından ihtiyaç duyuluyor.

en: Keep
tr: Tut

en: Remove all
tr: Tümünü kaldır

en: These components are incompatible:<br>&1.
tr: Bu bileşenler birbiri ile uyumsuz:<br>&1.

en: The &1 component needs one of the following components:<br>&2.
tr: &1 bileşeni şu bileşenlere ihtiyaç duyuyor:<br>&2.

en: The &1 component needs the &2 component.
tr: &1 bileşeni, &2 bileşenine ihtiyaç duyuyor.

en: Select a component
tr: Bir birleşen seçin

en: Show deprecated components
tr: Kullanımdan kaldırılmış bileşenleri göster

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Zoom in
tr: Yaklaş

en: Zoom out
tr: Uzaklaş

en: No zoom
tr: Yaklaştırma yok

en: &Edit
tr: &Düzenle

en: Unable to load file:
tr: Bu dosya yüklenemedi:

en: Text
tr: Metin

en: Image
tr: Resim

en: The file has been modified.
    Do you really want to close the dialog?
tr: Dosya değişirildi.
    Diyaloğu kapatmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Some conflicts are not yet resolved.
tr: Bazı çelişkiler hala giderilemedi.

en: Unable to resolve the conflict.
tr: Çakışma çözülemedi.

en: The file has been modified.
    Do you really want to open another file?
tr: Dosya değiştirildi.
    Başka bir dosya açmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Conflict files
tr: Çelişen dosyalar

en: Version conflict
tr: Sürüm çakışması

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Undo
tr: Geri al

en: Redo
tr: Yenile

en: Indent
tr: Girintiyi büyüt

en: Unindent
tr: Girintiyi küçült

en: Open
tr: Aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Solve
tr: Çöz

en: (Declarations)
tr: (Bildirimler)

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Comment
tr: Açıklama

en: Uncomment
tr: Açıklama işaretini kaldır

en: Paste special
tr: Özel yapıştır

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Go to line
tr: Satıra git

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Find next
tr: Sonrakini bul

en: Find previous
tr: Öncekini bul

en: View
tr: Görünüm

en: Automatic word wrap
tr: Otomatik kelime kaydırma

en: Indent with tab
tr: Sekmeyle girinti

en: No split
tr: Ayraç yok

en: Horizontal split
tr: Yatay ayraç

en: Vertical split
tr: Düşey ayraç

en: End of line
tr: Satır sonu

en: Windows
tr: Pencereler

en: Open code
tr: Kodu aç

en: Paste as string
tr: Dizge olarak yapıştır

en: Paste as multi-line string
tr: Çoklu-satır dizge olarak yapıştır

en: Paste as comments
tr: Açıklama olarak yapıştır

en: Text editor
tr: Metin düzenleyicisi

en: Code
tr: Kod

en: Keep my changes
tr: Değişikliklerimi tut

en: Take their changes
tr: Değişikliklerini al

en: Keep all my changes
tr: Tüm değişikliklerimi tut

en: Take all their changes
tr: Tüm değişikliklerini al

en: Name
tr: Ad

en: Type
tr: Tür

en: Length
tr: Uzunluk

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Index
tr: İndeks

en: Unique
tr: Benzersiz

en: Field
tr: Alan

en: SQL requests
tr: SQL istekleri

en: Unable to connect to database.
tr: Veritabanına bağlanılamadı.

en: Do not save
tr: Kaydetme

en: The table '&1' has been modified. Do you want to save it?
tr: '&1' tablosu değiştirildi. Kaydetmek ister misiniz?

en: No record
tr: Kayıt yok

en: One record
tr: Bir kayıt

en: &1 records
tr: &1 kayıt

en: Unable to load table '&1'.
tr: Tablo '&1' yüklenemedi.

en: Unable to run query.
tr: Sorgu çalıştırılamadı.

en: unlimited
tr: sınırsız

en: This name is already in used.
tr: Bu isim zaten kullanımda.

en: Please enter a number.
tr: Lütfen bir sayı girin.

en: The length must be greater than 1 and lower than 255.
tr: Uzunluk 1'den büyük ve 255'den küçük olmalıdır.

en: Type mismatch.
tr: Yazım hatası.

en: This name already exists.
tr: Bu isim zaten var.

en: This field is used in an index.
tr: Bu alan bir indeksde kullanılıyor.

en: The table '&1' has no primary key.
tr: '&1' tablosunun birincil anahtarı yok.

en: Cannot write table '&1'.
tr: '&1' tablosuna yazılamıyor.

en: Do you really want to delete table '&1'?
tr:  '&1' tablosunu gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Cannot delete table '&1'.
tr: '&1' tablosu silinemiyor.

en: Do you really want to remove the selected rows?
tr: Seçili satırları gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Connection editor
tr: Bağlantı düzenleyicisi

en: Show system tables
tr: Sistem tablolarını göster

en: New table
tr: Yeni tablo

en: Delete table
tr: Tabloyu sil

en: Remove
tr: Kaldır

en: Rename table
tr: Tabloyu yeniden adlandır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Copy table
tr: Tablo kopyala

en: Paste table
tr: Tablo yapıştır

en: Import text file
tr: Metin dosyası içe aktar

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Run query
tr: Sorguyu çalıştır

en: New
tr: Yeni

en: Remove query
tr: Sorguyu kaldır

en: Clear
tr: Temizle

en: Fields
tr: Alanlar

en: Add
tr: Ekle

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

en: Copy field list
tr: Alan listesini kopyala

en: Indexes
tr: İndeksler

en: New index
tr: Yeni indeks

en: Edit
tr: Düzenle

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Delete
tr: Sil

en: Select all
tr: Hepsini seç

en: Unselect all
tr: Tüm seçimi iptal et

en: Gambas 3 project conversion
tr: Gambas 3 proje dönüşümü

en: The '&1' command has failed.
tr: '&1' komutu hatayla karşılaştı.

en: Unable to send bug report.
tr: Bug raporu gönderilemedi.

en: Send a bug report by mail
tr: Bir hatayı mail kullanarak gönder

en: (No parent)
tr: (Üst yok)

en: Cannot add file.
tr: Dosya eklenemiyor.

en: New file
tr: Yeni dosya

en: Options
tr: Seçenekler

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Dialog box management
tr: İletişim kutusu yönetimi

en: Parent class
tr: Üst sınıf

en: Exported
tr: Dışa aktarıldı

en: Not creatable
tr: Oluşturulabilir değil

en: Automatic extension
tr: Otomatik uzantı

en: Project checkout has failed.
tr: Proje çekimi başarısız oldu.

en: Cannot create project!
tr: Proje oluşturulamıyor!

en: Please enter the location of the repository.
tr: Lütfen depo konumunu girin.

en: New project
tr: Yeni proje

en: Project type
tr: Proje tipi

en: Parent directory
tr: Üst klasör

en: Project details
tr: Proje detayları

en: Project name
tr: Proje adı

en: The project name is the name of the project directory.
tr: Proje adı, proje dizininin adıdır.

en: The project final directory is :
tr: Projenin final dizini :

en: Project title
tr: Proje başlığı

en: Project is translatable
tr: Proje dili çevrilebilsin

en: Open in another window
tr: Başka bir pencerede aç

en: Repository
tr: Depo

en: Debugging
tr: Hata Ayıklanıyor

en: Console
tr: Uçbirim

en: Breakpoints
tr: Kesme noktaları

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Version control
tr: Sürüm kontrol

en: Search result
tr: Arama sonucu

en: not available
tr: kullanılabilir değil

en: Value
tr: Değer

en: Key
tr: Anahtar

en: Symbol
tr: Simge

en: Watch
tr: İzle

en: Print to console
tr: Konsola yaz

en: Show all symbols
tr: Tüm sembolleri göster

en: Line
tr: Çizgi

en: Function
tr: Fonksiyon

en: File
tr: Dosya

en: Message
tr: Mesaj

en: native code
tr: doğal kod

en: Current object
tr: Geçerli nesne

en: Local variables
tr: Yerel değişkenler

en: Test has failed.
tr: Test başarısız.

en: Test has been aborted.
tr: Test atlandı.

en: Test has succeeded.
tr: Test başarılı.

en: Do you want to clear the expression list ?
tr: İfade listesini temizlemek istiyor musunuz ?

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Add expression
tr: Deyim ekle

en: Watch expression
tr: İfadeyi izle

en: Remove current expression
tr: Geçerli ifadeyi sil

en: Remove breakpoint
tr: Kesme noktasını kaldır

en: Disable breakpoint
tr: Kesme noktasını devre dışı bırak

en: Disable
tr: Devre dışı

en: Enable breakpoint
tr: Kesme noktasını aktifleştir

en: Enable
tr: Aktifleştir

en: Remove all breakpoints
tr: Tüm kesme noktalarını sil

en: Tasks
tr: Görevler

en: Clear console
tr: Konsolu temizle

en: Run test
tr: Testi çalıştır

en: Commit
tr: Gönder

en: Synchronize
tr: Senkonize

en: Revert all changes
tr: Tüm değişiklikleri geri al

en: Add everything to repository
tr: Herşeyi depoya ekle

en: Cancel current search
tr: Şuan ki aramayı iptal et

en: Show search window
tr: Arama penceresini göster

en: Search again
tr: Tekrar ara

en: Search string cannot be found.
tr: Arama dizgesi bulunamadı.

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Format code
tr: Format kodu

en: Sort procedures
tr: Sıralama prosedürleri

en: Go to
tr: Git

en: Find definition
tr: Tanım bul

en: Run until current line
tr: Geçerli satıra kadar çalıştır

en: Toggle breakpoint
tr: Kesme noktası ekle/kaldır

en: Open form
tr: Form aç

en: Run this class
tr: Bu sınıfı çalıştır

en: Locked
tr: Kilitlendi

en: Print
tr: Yazdır

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Show modifications
tr: Düzenlemeleri göster

en: Previous modification
tr: Önceki değişiklik

en: Next modification
tr: Sonraki değişiklik

en: Insert special character
tr: Özel karakter ekle

en: Lock / unlock file
tr: Dosya kilitle / kilit aç

en: CSV files
tr: CSV dosyaları

en: Unable to export data.
tr: Veriler dışa aktarılamadı.

en: &Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Delimiter character
tr: Ayraç karakteri

en: Enclose character
tr: Kapsama karakteri

en: Farm servers
tr: Uygulama havuzu

en: Authentication failed.
tr: Doğrulama başarısız.

en: Login
tr: Giriş

en: Server
tr: Sunucu

en: User
tr: Kullanıcı

en: Password
tr: Parola

en: Remember password
tr: Parolayı hatırla

en: Be anonymous
tr: Anonim olun

en: Please enter a valid e-mail address.
tr: Lütfen geçerli e-posta adresi girin.

en: Confirm password does not match.
tr: Parola tekrarı aynı değil.

en: Unable to register user.
tr: Kullanıcı kaydedilemiyor.

en: Register
tr: Kaydol

en: Confirm password
tr: Parola tekrarı

en: E-mail
tr: E-Posta

en: Unable to open connection.
tr: Bağlantı açılamadı.

en: Edit field list
tr: Alan listesini düzenle

en: Select a field
tr: Bir alan seçin

en: Connection
tr: Bağlantı

en: Table
tr: Tablo

en: '&1' version control
tr: '&1' sürüm kontrol

en: This file has not been modified since the last commit.
tr: Bu dosya, son değişiklikten bu yana değiştirilmedi.

en: Continue
tr: Devam et

en: You are going to cancel your changes!
tr: Değişikliklerinizi iptal edeceksiniz!

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Undo changes
tr: Değişiklikleri geri al

en: Display changes in history
tr: Değişiklikleri geçmişte göster

en: Gambas module
tr: Gambas modülü

en: Gambas test module
tr: Gambas test modülü

en: Gambas class
tr: Gambas sınıfı

en: '&1' properties
tr: '&1' özellikleri

en: Select a font
tr: Bir yazı tipi seçin

en: Bad form file
tr: Bozuk form dosyası

en: Unknown control: &1
tr: Bilinmeyen kontrol: &1

en: Component missing for control &1
tr: &1 kontrolu için birleşen bulunamadı.

en: Cannot paste data.
tr: Veri yapıştırılamadı.

en: Copy at the same place
tr: Aynı yerde kopyalayın

en: Delete container only
tr: Sadece panelleri sil

en: Change into
tr: Şuna değiştir

en: Select
tr: Seç

en: Select parent
tr: Üst seçim

en: Arrangement
tr: Düzen

en: Bring to foreground
tr: Önplana getir

en: Send to background
tr: Arkaplana gönder

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Rows
tr: Satırlar

en: Vertical
tr: Dikey

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Center horizontally
tr: Yatay ortala

en: Center vertically
tr: Dikey ortala

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Align to left
tr: Sola hizala

en: Align to right
tr: Sağa hizala

en: Align to top
tr: Yukarı hizala

en: Align to bottom
tr: Aşağı hizala

en: Same width
tr: Aynı genişlik

en: Same height
tr: Aynı yükseklik

en: Show tab
tr: Sekmeyi göster

en: Move tab
tr: Sekmeyi taşı

en: First
tr: İlk

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: İleri

en: Last
tr: Son

en: Menu editor
tr: Menü düzenleyici

en: Event
tr: Olaylar

en: Run this form
tr: Bu forumu çalıştır

en: Toggle grid
tr: Izgara aç/kapat

en: Toggle information tooltip
tr: Bilgi kutusunu aç veya kapat

en: Move tab first
tr: Sekmeyi başa taşı

en: Move tab left
tr: Sekmeyi sola taşı

en: Move tab right
tr: Sekmeyi sağa taşı

en: Move tab last
tr: Sekmeyi sona taşı

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: İtalik

en: Underline
tr: Altıçizili

en: Bigger font
tr: Daha büyük yazı tipi

en: Smaller font
tr: Daha küçük yazı tipi

en: Default font
tr: Varsayılan yazı tipi

en: Background
tr: Arkaplan

en: Foreground
tr: Ön plan

en: Lock / unlock form
tr: Form kilitle / kilit aç

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Move top
tr: En üste taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move bottom
tr: En alta taşı

en: Default language
tr: Varsayılan Dil

en: Help browser
tr: Yardım gezgini

en: Show help tree
tr: Yardım ağacını göster

en: Go back
tr: Geri dön

en: Go forward
tr: İleri git

en: IDE keyboard shortcuts
tr: IDE klavye kısayolları

en: Debugger
tr: Hata ayıklıyıcısı

en: Translation
tr: Çeviri

en: Action
tr: Eylem

en: Crop
tr: Kırp

en: Horizontal flip
tr: Yatay çevir

en: Vertical flip
tr: Düşey çevir

en: Rotate counter-clockwise
tr: Saat yönünün tersinde döndür

en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

en: Rotate
tr: Döndür

en: Hide selection
tr: Seçimi gizle

en: Selection
tr: Seçim

en: Invert selection
tr: Seçimi ters çevir

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Save as JPEG
tr: JPEG  olarak kaydet

en: Save as PNG
tr: PNG olarak kaydet

en: Save as BMP
tr: BMP olarak kaydet

en: Save as TIFF
tr: TIFF  olarak kaydet

en: Image editor
tr: Resim düzenleyici

en: Draw
tr: Çiz

en: Erase
tr: Sil

en: Rectangle
tr: Dörtgen

en: Ellipse
tr: Elips

en: Edit selection
tr: Seçimi düzenle

en: Border
tr: Çerçeve

en: System clipboard
tr: Sistem panosu

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Clipboard
tr: Pano

en: Fill
tr: Doldur

en: Make transparent
tr: Şeffaflık oluştur

en: Invert colors for dark themes
tr: Renkleri karanlık mod için ters çevir

en: Fill rule
tr: Doldurma kuralı

en: Size
tr: Boyut

en: Effects
tr: Efektler

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Blur
tr: Bulanık

en: Transparency
tr: Şeffaflık

en: Preview
tr: Önizleme

en: Apply
tr: Uygula

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Left align
tr: Sola hizala

en: Image quality
tr: Resim kalitesi

en: Resize image
tr: Görüntüyü yeniden boyutlandır

en: Resize and center
tr: Yeniden boyutlandır ve ortala

en: Resize and center horizontally
tr: Yatay olarak yeniden boyutlandır ve ortala

en: Resize and center vertically
tr: Dikey olarak yeniden boyutlandır ve ortala

en: Stretch image
tr: Resmi uzat

en: Add a border
tr: Bir çerçeve ekle

en: Gambas classes
tr: Gambas sınıfları

en: Gambas modules
tr: Gambas modülleri

en: Gambas test modules
tr: Gambas test modülleri

en: HTML files
tr: HTML dosyaları

en: Javascript files
tr: Javascript dosyaları

en: Picture files
tr: Resim dosyaları

en: Cannot import file.
tr: Dosya içe aktarılamadı.

en: Create symbolic links
tr: Bağlantı oluştur

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: (Automatic key)
tr: (Otomatik anahtar)

en: Field_&1
tr: Alan_&1

en: Not enough values
tr: Yeteri kadar değer yok

en: Too many values
tr: Çok fazla değer

en: Cancelled by user
tr: Kullanıcı tarafından iptal edildi

en: No record imported.
tr: Kayıt içeri aktarılmadı.

en: One record imported.
tr: Bir kayıt içeri aktarıldı.

en: &1 records imported.
tr: &1 kayıt içe aktarıldı.

en: Import file
tr: Dosya içe aktar

en: Select the CSV file to import
tr: İçe aktarmak için CSV dosyasını seçin

en: Source
tr: Kaynak

en: Charset
tr: Karakter seti

en: Strip useless white spaces
tr: İşe yaramayan beyaz boşlukları çıkart

en: Line(s)
tr: Satır(lar)

en: Destination
tr: Hedef

en: The first line contains field names
tr: İlk satır, alan isimlerini içeriyor

en: Key field
tr: Anahtar alan

en: Please enter the name of the layout.
tr: Lütfen düzenin adını girin.

en: Override
tr: Geçersiz kıl

en: This layout already exists.
tr: Bu yerleşim zaten var.

en: Save layout
tr: Yerleşimi kaydet

en: Layout name
tr: Yerleşim adı

en: Item &1
tr: Öğe &1

en: Do you really want to clear the list?
tr: Listeyi gerçekten temizlemek istiyor musunuz ?

en: Edit list property
tr: list özelliğini düzenle

en: Insert
tr: Ekle

en: Invert
tr: Ters çevir

en: Do you really want to delete this link ?
tr: Bu bağlantıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to delete this directory ?
tr: Bu dizini gerçekten silmek istiyor musunuz ?

en: Do you really want to delete this file ?
tr: Bu dosyayı gerçekten silmek istiyor musunuz ?

en: Cannot delete file or directory
tr: Dosya ya da dizin silinemedi

en: File or directory does not exist anymore.
tr: Dosya veya dizin artık mevcut değil

en: Sort history
tr: Geçmişi sırala

en: Sort by date
tr: Tarihe göre sırala

en: Sort by name
tr: İsime göre sırala

en: Sort by path
tr: Yola göre sırala

en: &Clear history
tr: &Geçmişi temizle

en: New folder
tr: Yeni klasör

en: The GNU translation tools are not installed on your system.
    
    Please install them to be able to do the translation.
tr: GNU çeviri araçları sisteminizde yüklü değil.
    
    Lütfen çeviriyi yapabilmek için bu araçları kurunuz.

en: All backup or generated files will be removed from the project directory.
tr: Tüm yedek veya üretilen dosyalar proje dizininden silinecektir.

en: Clean
tr: Temizle

en: Do you really want to add every file to the repository?
tr: Tüm dosyaları gerçekten depoya eklemek istediğinizden emin misiniz?

en: Choose a profile
tr: Bir profil seçin

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: This file is located inside the project.
tr: Bu dosya proje içerisinde kilitlendi.

en: The file has been modified.
    
    All your changes will be lost.
tr: Dosya değiştirildi.
    
    Yaptığınız değişiklikler silinecek.

en: Open project
tr: Proje aç

en: Open recent
tr: Son açılanlar

en: Open example
tr: Örnek aç

en: Open file
tr: Dosya aç

en: Save project
tr: Projeyi kaydet

en: Save project as
tr: Projeyi farklı kaydet

en: Reload project
tr: Projeyi yeniden yükle

en: Quit
tr: Çık

en: Compile
tr: Derle

en: Compile All
tr: Tümünü Derle

en: Translate
tr: Çevir

en: Make
tr: Oluştur

en: Executable
tr: Çalıştırılabilir Dosya

en: Source archive
tr: Kaynak arşivi

en: Installation package
tr: Kurulum Paketi

en: Patch
tr: Paket

en: Create
tr: Oluştur

en: Put under version control
tr: Sürüm kontrolü altına al

en: Publish
tr: Yayınla

en: Clean up
tr: Temizle

en: Refresh
tr: Yenile

en: Run with
tr: Birlikte aç

en: Pause
tr: Duraklat

en: Stop
tr: Durdur

en: Step
tr: Adım

en: Forward
tr: İleri

en: Finish
tr: Bitir

en: Use terminal emulator
tr: Uçbirimi kullan

en: Redirect standard error output
tr: Standart hata çıktısını yönlendir

en: Invert language orientation
tr: Dil yönünü ters çevir

en: Disable just-in-time compiler
tr: Tam zamanında derleyiciyi devre dışı bırak

en: Show just-in-time compiler debugging messages
tr: Tam-zamanında derleyici hata ayıklama mesajlarını göster

en: Show database requests
tr: Veritabanı isteklerini göster

en: GUI component
tr: GUI birleşeni

en: Current desktop
tr: Geçerli masaüstü

en: Activate profiling
tr: Profilleştirmeyi aktifleştir

en: Open profile
tr: Profil aç

en: Clear all breakpoints
tr: Tüm kesme noktalarını sil

en: Close all debug windows
tr: Bütün hata ayıklama pencerelerini kapat

en: Properties sheet
tr: Özellikler kağıdı

en: Status bar
tr: Durum çubuğu

en: Hide menubar
tr: Menü çubuğunu gizle

en: Close all windows
tr: Tüm pencereleri kapat

en: Tools
tr: Araçlar

en: Find
tr: Bul

en: Replace
tr: Değiştir

en: Browse project
tr: Projeye Gözat

en: Open a terminal
tr: Uçbirim aç

en: Send project by mail
tr: Projeyi mail kullanarak gönder

en: Update all forms
tr: Tüm formları güncelle

en: Software farm
tr: Yazılım havuzu

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Directory
tr: Dizin

en: Project link
tr: Proje linki

en: Module
tr: Modül

en: HTML file
tr: HTML dosyası

en: Style sheet
tr: Stil şablonu

en: Javascript file
tr: Javascript dosyası

en: Other
tr: Diğer

en: Recent
tr: Son açılanlar

en: Open in file manager
tr: Dosya yöneticisinde aç

en: Open in project
tr: Projede aç

en: Copy file path
tr: Dosya yolunu kopyala

en: Startup class
tr: Başlangıç sınıfı

en: Filter
tr: Filtrele

en: Show added files
tr: Eklenen dosyaları göster

en: Show modified files
tr: Düzenlenen dosyaları göster

en: Show untranslatable files
tr: Çevrilemeyen dosyaları göster

en: Show compressed files
tr: Sıkıştırılmış dosyaları göster

en: Show all
tr: Hepsini göster

en: Do not translate
tr: Çevirme

en: Compress all
tr: Tümünü sıkıştır

en: Uncompress all
tr: Hepsini çıkar

en: Compress file into the executable
tr: Dosyayı yürütülebilir dosyaya sıkıştır

en: Compress file
tr: Dosya sıkıştır

en: New connection
tr: Yeni bağlantı

en: Tips of the day
tr: Günün ipucu

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: System information
tr: Sistem bilgileri

en: Project properties
tr: Proje özellikleri

en: Refresh project
tr: Projeyi yenile

en: Make executable
tr: Çalışabilir dosyayı oluştur

en: Make source archive
tr: Kaynak arşivini oluştur

en: Make installation package
tr: Kurulum paketini oluştur

en: Toolbox
tr: Alet kutusu

en: Search
tr: Ara

en: Compile all
tr: Tümünü derle

en: Finish current function
tr: Geçerli işlevi bitir

en: Show menubar
tr: Menü çubuğunu göster

en: Publish software
tr: Yazılımı yayınla

en: &File
tr: &Dosya

en: &Project
tr: &Proje

en: &Debug
tr: &Hata ayıkla

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: Show project tree
tr: Proje ağacı göster

en: Show controls
tr: Kontrolleri göster

en: Gambas applications
tr: Gambas uygulamaları

en: Set version to
tr: Sürümü buna ata

en: Keep debugging information in executable
tr: Hata ayıklama bilgisini çalıştırılabilir dosyada sakla

en: Compress files in executable
tr: Dosyaları yürütülebilir dosyada sıkıştır

en: Create a shortcut on the desktop
tr: Masaüstünde kısayol oluştur

en: Run this shell command after
tr: Shell komutunu bundan sonra çalıştır

en: Package
tr: Paket

en: Min. version
tr: Min. sürüm

en: Max. version
tr: Maks. sürüm

en: File or directory
tr: Dosya veya dizin

en: Creating packages...
tr: Paketler oluşturuluyor...

en: The packages have been successfully created.
tr: Paketler başarıyla oluşturuldu.

en: Please enter your name.
tr: Lütfen adınızı girin.

en: Please enter your e-mail address.
tr: Lütfen e-posta adresinizi girin.

en: Please enter the vendor name.
tr: Lütfen sahip ismi girin.

en: There is no CHANGELOG entry for this release.
tr: Bu sürüm için değişiklik kaydı girişi yok.

en: Please enter the first CHANGELOG entry.
tr: Lütfen ilk CHANGELOG girişini yapın.

en: Please choose at least one target distribution.
tr: Lütfen en az bir hedef dağıtım seçin.

en: Please choose the package group for each target distribution.
tr: Lütfen her dağıtım için paket grubunu seçin.

en: Please choose a package group.
tr: Lütfen bir paket grubu seçin.

en: Please choose the menu location for each target distribution.
tr: Lütfen her dağıtım için menü konumunu seçin.

en: Please choose a menu location.
tr: Lütfen bir menü konumu seçin.

en: Cannot found extra file: &1
tr: Ekstra dosya bulunamadı: &1

en: Debian packaging system cannot handle spaces in file names.
tr: Debian paketleme sistemi dosya ismindeki boşlukları işleyemez.

en: Debian packaging system cannot handle spaces in directories.
tr: Debian paketleme sistemi dizinlerdeki boşlukları işleyemez.

en: The package cannot be stored inside the project directory.
tr: Paket, proje dizininin içerisinde depolanamıyor.

en: Initial release
tr: İlk sürüm

en: Menus
tr: Menüler

en: Groups
tr: Gruplar

en: Incorrect characters
tr: Geçersiz karakterler

en: Do you really want to remove all extra dependencies?
tr: Tüm ilave bağımlılıkları kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Do you really want to remove all extra files?
tr: Tüm ilave dosyaları kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz ?

en: Select the destination directory
tr: Hedef dizini seçin

en: Create package
tr: Paket oluştur

en: Package information
tr: Paket bilgisi

en: Package name
tr: Paket adı

en: Add vendor prefix or name to package names
tr: Paket adlarına sahip öneki veya adı ekleyin

en: Package version
tr: Pkaet sürümü

en: Vendor name
tr: Sağlayıcı adı

en: Vendor prefix
tr: Sağlayıcı öneki

en: Maintainer information
tr: Yetkili bilgisi

en: Changelog
tr: Değişiklikler

en: Target distribution
tr: Hedef dağıtım

en: Self-extractible
tr: Kendi kendine çıkarılabilir

en: Package group
tr: Paket grubu

en: Menu entry
tr: Menü girişi

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Additional configuration
tr: Ek yapılandırma

en: Extra dependencies
tr: İlave bağımlılıklar

en: Minimum Gambas version
tr: Minimum Gambas sürümü

en: Same dependencies for all targets
tr: Tüm hedefler için aynı bağımlılıklar

en: Extra files
tr: İlave dosyalar

en: Same files for all targets
tr: Tüm hedefler için aynı dosyalar

en: Extra autoconf tests
tr: İlave autoconf testleri

en: Add extra tests for the configuration process.
    <p><b>Leave this blank if you don't need it, or if you don't know anything about <i>autoconf</i> scripts.</b>
tr: Ayarlama işlemi için ekstra testler ekle.
    <p><b>Eğer ihtiyacınız yoksa veya <i>autoconf</i> scriptleri hakkında bilginiz yoksa,bunu boş bırakın.</b>

en: Destination directory
tr: Hedef dizin

en: Create directories for each distribution
tr: Her dağıtım için dizin oluştur

en: Commands output
tr: Komut çıktıları

en: Create package now
tr: Şimdi paket oluştur

en: Please enter the patch file name.
tr: Lütfen yama ismi girin.

en: Generate patch
tr: Paket oluştur

en: Project directory
tr: Proje dizini

en: Automatic patch name
tr: Otomatik paket adı

en: Edit patch
tr: Paketi düzenle

en: Select source archive
tr: Kaynak arşiv seçin

en: Source packages
tr: Kaynak paketler

en: Select project directory
tr: Proje dizini seçin

en: Choose patch file name
tr: Yama dosyası adını seçin

en: Create source package
tr: Kaynak paketi oluştur

en: Please enter a menu name.
tr: Lütfen bir menü adı girin.

en: Bad menu name !
tr: Geçersiz menü adı !

en: Bad group name !
tr: Geçersiz grup adı !

en: This menu is too deep !
tr: Bu menü çok derin !

en: modified
tr: değiştirildi

en: Insert menu
tr: Menu ekle

en: Delete menu
tr: Menüyü sil

en: Click on Insert to add a new menu.
tr: Yeni bir menü eklemek için Ekle'ye tıklayın.

en: Please enter the name of the database.
tr: Lütfen veritabanı adını girin.

en: Please enter password
tr: Lütfen şifreyi girin

en: Connection properties
tr: Bağlantı özellikleri

en: Select a directory
tr: Bir dizin seçin

en: Create database
tr: Veritabanı oluştur

en: Delete database
tr: Veritabanını sil

en: Unable to create database.
tr: Veritabanı oluşturulamadı.

en: Do you really want to delete the database '&1'?
tr: '&1' veritabanını gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Unable to delete database.
tr: Veritabanı silinemedi.

en: Host
tr: Ana Bilgisayar

en: Path
tr: Yol

en: No password
tr: Parola yok

en: Database
tr: Veritabanı

en: Ignore database charset
tr: Veritabanı karakter setini yoksay

en: Create table
tr: Tablo oluştur

en: Please enter the name of the new table.
tr: Lütfen yeni tablonun adını girin.

en: Table '&1' already exists.
tr: Tablo '&1' zaten var.

en: New translation
tr: Yeni çeviri

en: Select a project
tr: Bir proje seçin

en: Examples
tr: Örnekler

en: Installed software
tr: Kurulan yazılım

en: Amber
tr: Kehribar

en: Amethyst
tr: Ametist

en: Blues
tr: Maviler

en: Emerald
tr: Zümrüt

en: Obsidian
tr: Obsidiyen

en: Quest
tr: Görev

en: Ruby
tr: Yakut

en: Sapphire
tr: Gökyakut

en: Visual
tr: Görsel

en: Default
tr: Varsayılan

en: Flat
tr: Düz

en: Custom
tr: Özel

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: (Default)
tr: (Öntanımlı)

en: Gambas highlight theme files
tr: Gambas renklendirme teması dosyaları

en: Export a theme file
tr: Tema dosyasını dışa aktar

en: Select a theme file
tr: Tema dosyası seç

en: You need to restart the application to see your changes.
tr: Değişikliklerinizi görmek için uygulamayı yeniden başlatmalısınız.

en: Do you really want to install the Gambas font into your personal font directory?
tr: Gambas yazı tipini kişisel yazı tipi dizininize gerçekten yüklemek istiyor musunuz?

en: Install
tr: Kur

en: Network is not available.
tr: Ağ bağlantısı mevcut değil.

en: Cannot download '&1'.
tr: '&1' indirilemedi.

en: Current
tr: Geçerli

en: Do you really want to delete that layout?
tr: Bu yerleşimi gerçekten silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Identity
tr: Kimlik

en: Package maintainer
tr: Paket oluşturucu

en: Default license
tr: Varsayılan lisans

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

en: Projects
tr: Projeler

en: Default tab size
tr: Öntanımlı sekme boyutu

en: space(s)
tr: boşluk

en: Indent with tab by default
tr: Varsayılan olarak sekmeyle girinti

en: Automatic word wrap by default
tr: Varsayılan olarak otomatik kelime kaydırma

en: Activate version control
tr: Sürüm kontrolünü etkinleştir

en: Restore files when loading a project
tr: Bir proje yüklerken dosyaları geri yükle

en: Compilation
tr: Derleme

en: Number of background jobs
tr: Arkaplanda çalışacak görev sayısı

en: Images
tr: Resimler

en: Compress PNG images with
tr: PNG fotoğraflarını bununla sıkıştır

en: Automatic translation with
tr: Bununla otomatik çevir

en: Translation engine
tr: Çeviri motoru

en: Help & applications
tr: Yardım & uygulamalar

en: Help
tr: Yardım

en: Show documentation in popups
tr: Popupda yardımı göster

en: Always display optional messages
tr: Her zaman isteğe bağlı mesajları görüntüle

en: Documentation
tr: Yardım

en: Use offline documentation
tr: Çevrimdışı yardım kullan

en: Clear documentation cache
tr: Yardım önbelleğini sil

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Show indentation with vertical lines
tr: Dikey çizgilerle girintiyi göster

en: Highlight current line
tr: Geçerli satırı vurgula

en: Highlight modified lines
tr: Değiştirilen satırları vurgula

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: Procedure folding
tr: Prosedür katlama

en: Procedure separation
tr: Yordam ayrımı

en: Show spaces at end of line with dots
tr: Satırın sonundaki boşlukları noktalarla göster

en: Show Preview
tr: Önizleme Göster

en: Keywords in upper case
tr: Anahtar sözcükler büyük harf

en: Code formatting
tr: Kod formatlaması

en: Automatic formatting
tr: Otomatik format

en: Control structure completion
tr: Kontrol yapısının tamamla

en: Local variable declaration
tr: Yerel değişken tanımı

en: Comments insertion
tr: Yorumların yerleştirilmesi

en: Close strings
tr: Dizgeleri kapat

en: Format on load & save
tr: Kaydetme ve yüklemede biçimlendir

en: Indent local variable declaration
tr: Sekmeli girinti

en: Remove useless spaces at end of line
tr: Satırın sonundaki gereksiz boşlukları kaldır

en: Keep successive void lines
tr: Birbirini izleyen boşluk satırlarını koruyun

en: Code snippets
tr: Kod parçacıkları

en: Activate code snippets
tr: Kod parçacıklarını etkinleştir

en: Interface
tr: Arayüz

en: Activate animations
tr: Animasyonları aktifleştir

en: Show shadows
tr: Gölgeleri göster

en: Show tooltips
tr: İpuçlarını göster

en: Use utility windows
tr: Yararlı pencereler kullan

en: Close tabs with middle mouse click
tr: Fare tekerleğine bastığımda sekmeleri kapat

en: Show file name in window title
tr: Dosya adını pencere çubuğunda göster

en: Show debugging panel if needed
tr: Hata ayıklama panelini gerekirse göster

en: Message style
tr: Mesaj stili

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Global size
tr: Evrensel boyut

en: Title size
tr: Başlık boyutu

en: Debugger size
tr: Hata ayıklama boyutu

en: Printing
tr: Yazdırma

en: Fixed font
tr: Sabit yazı tipi

en: Install Gambas font for code edition
tr: Gambas yazı tipini kod düzenlemesi için kur

en: Themes
tr: Temalar

en: Icon theme
tr: Simge teması

en: Highlighting theme
tr: Örnek temalar

en: Import theme
tr: Tema içe aktar

en: Export theme
tr: Temayı dışa aktar

en: Console - Gambas
tr: Konsol - Gambas

en: Undock console
tr: Gömülü konsolu çıkar

en: Keep above
tr: Yukarıda tut

en: Open contents
tr: İçerikleri aç

en: Use system charset
tr: Sistem karakter kümesini kullan

en: Unable to paste text.
tr: Metin yapıştırılamadı.

en: Clipboard contents
tr: Pano içerikleri

en: Paste normally
tr: Normal yapıştır

en: Paste with PRINT
tr: PRINT ile yapıştır

en: Also copy table data
tr: Tablo verilerini de kopyala

en: Select patch
tr: Yama seçin

en: Revert
tr: Geri al

en: Self
tr: Kendi

en: Unable to save profile.
tr: Profil kaydedilemedi.

en: Save profile
tr: Profili kaydet

en: Variable
tr: Değişken

en: <b>&1</b> does not export any class.
tr: <b>&1</b> herhangi bir sınıf dışa aktarmıyor.

en: <b>&1</b> is already used as a library.
tr: <b>&1</b> zaten bir kütüphane olarak kullanıldı.

en: Modules
tr: Modüller

en: Test modules
tr: Test modülleri

en: Functions
tr: Fonksiyonlar

en: Lines of code
tr: Kod Satırları

en: Average number of lines by function
tr: İşleve göre ortalama satır sayısı

en: Executable size
tr: Yürütülebilir dosya boyutu

en: Select a Gambas executable
tr: Bir yürütülebilir Gambas seçin

en: General
tr: Genel

en: Component
tr: Bileşen

en: Library
tr: Kitaplık

en: Vendor
tr: Sağlayıcı

en: Version
tr: Sürüm

en: Get from 'VERSION' file
tr: VERSION dosyasından kontrol et

en: Title
tr: Başlık

en: Information
tr: Bilgi

en: Progress
tr: İlerleme

en: Finished and stable
tr: Tamamlanmış ve kararlı

en: Remove All
tr: Tümünü Sil

en: Components
tr: Bileşenler

en: Libraries
tr: Kitaplıklar

en: Environment
tr: Çevre

en: &Add
tr: &Ekle

en: Edition
tr: Yayım

en: Tab size
tr: Sekme boyutu

en: Module symbols are public by default
tr: Modül sembolleri varsayılan olarak public (genel).

en: Form controls are public
tr: Form denetimleri genel (PUBLIC) olsun

en: Activate warnings
tr: Uyarıları aktifleştir

en: Check prefix of variables
tr: Değişkenlerin ön eklerini kontrol et

en: Add branch to version number
tr: Sürüm numarasına şube ekle

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: This line and the following will be ignored
tr: Bu ve aşağıdaki satırlar yok sayılacak

en: Local
tr: Yerel

en: Please enter a user name.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı girin.

en: The project could not be committed.
tr: Proje gönderilemedi.

en: Project Version Control
tr: Proje Sürüm Kontrolü

en: Update
tr: Güncelle

en: Authentication
tr: Doğrulama

en: Refresh information
tr: Bilgiyi Yenile

en: Forbidden characters in control name.
tr: Denetim adında yasak karakterler.

en: This name is already in use.
tr: Bu ad zaten kullanımda.

en: Forbidden characters in control group.
tr: Denetim grubunda yasak karakterler.

en: Incorrect property value.
tr: Geçersiz özellik değeri.

en: The name of the control.
tr: Kontrolün adı.

en: The event group that the control belongs to.
tr: Kontrolün ait olduğu olay grubu.

en: If the form and controls dimensions must follow the size of the default font.
tr: Eğer form ve kontrol boyutları, varsayılan yazıtipinin boyutlarına tabi olması gerekiyorsa.

en: If the control is public.
tr: Eğer kontrol paylaşılıyorsa.

en: None
tr: Yok

en: Lock property
tr: Kilit özelliği

en: Sort properties
tr: Sıralama özellikleri

en: Default proxy
tr: Varsayılan proxy

en: Software
tr: Yazılım

en: The project has been successfully published.
tr: Proje başarıyla yayınlandı.

en: Unable to publish project.
tr: Proje paylaşılamadı.

en: Spaces are not allowed.
tr: Boşluklar izin verilmedi.

en: Do you really want to remove all tags?
tr: Tüm etiketleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Select a screenshot file
tr: Bir ekran görüntü dosyası seçin

en: Screenshot files
tr: Ekran görüntüsü dosyaları

en: Software description
tr: Yazılım açıklaması

en: Web site
tr: Web sitesi

en: Tags
tr: Etiketler

en: Sort
tr: Sırala

en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

en: Publish as
tr: Farklı yayınla

en: Select an image inside the project
tr: Bir proje içerisinden resim seçin

en: Save modified files
tr: Değişen dosyaları kaydet

en: Save All
tr: Tümünü Kaydet

en: Unable to save the project.
tr: Proje kaydedilemedi.

en: New project parent directory
tr: Yeni proje üst dizini

en: Take screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

en: Search string replaced once.
tr: Arama dizgesi bir defa değiştirildi.

en: Search string replaced &1 times.
tr: Arama dizgesi &1 defa değiştirildi.

en: Do you really want to replace every string?
tr: Tüm dizeleri değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harf duyarlı

en: Words only
tr: Sadece kelimeler

en: Ignore strings
tr: Dizgeleri yoksay

en: Ignore comments
tr: Yorumları yoksay

en: Search in
tr: Aranacak yer

en: Current function
tr: Geçerli fonksiyon

en: Current file
tr: Geçerli dosya

en: Source files
tr: Kaynak dosyaları

en: Data files
tr: Veri dosyaları

en: Browse
tr: Gözat

en: Replace all
tr: Tümünü değiştir

en: Highlight search
tr: Aramayı vurgula

en: Select an extra file
tr: İlave bir dosya seç

en: Image files
tr: Resim dosyaları

en: Audio files
tr: Ses dosyaları

en: Select a picture
tr: Bir resim seçin

en: Stock
tr: Stok

en: Size preview
tr: Boyut önizleme

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Select a library
tr: Bir kütüphane seçin

en: Games
tr: Oyunlar

en: Graphics
tr: Grafikler

en: Audio
tr: Ses

en: Video
tr: Görüntü

en: Accessories
tr: Aksesuarlar

en: Internet
tr: İnternet

en: Extensions
tr: Uzantılar

en: Other software from
tr: Başka yazılım havuzu

en: All software
tr: Tüm yazılımlar

en: Cancel my vote
tr: Oylamayı iptal et

en: Upgrade
tr: Güncelleştir

en: Do you really want to download <b>&1</b>?
tr: <b>&1</b> indirmek istediğinizden emin misiniz?

en: <b>&1</b> has been successfully downloaded.
tr: <b>&1</b> başarıyla indirildi.

en: Do you really want to upgrade to <b>&1</b>?
tr: <b>&1</b> güncellemek istediğinizden emin misiniz?

en: Do you really want to uninstall <b>&1</b>?
tr: <b>&1</b> kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Unable to uninstall <b>&1</b>:
tr: Kaldırma işlemi başarısız <b>&1</b>:

en: <b>&1</b> has been successfully uninstalled.
tr: <b>&1</b> başarıyla kaldırıldı.

en: Do you really want to install <b>&1</b>?
tr: <b>&1</b> kurmak istediğinizden emin misiniz?

en: <b>&1</b> has been successfully installed.
tr: <b>&1</b> başarıyla yüklendi.

en: Unable to modify your vote.
tr: Oyalamnız düzenlenemedi.

en: Gambas Software Farm
tr: Gambas Yazılım havuzu

en: Show
tr: Göster

en: Installed
tr: Kuruldu

en: Show filters
tr: Filtreleri göster

en: Show old versions
tr: Eski sürümleri göster

en: Download
tr: İndir

en: Download and install
tr: İndir ve kur

en: Vote
tr: Oyla

en: Please copy these informations in all your bug reports.
tr: Lütfen bu bilgileri hata bildirimi için kopyalayın.

en: Choose a table
tr: Bir tablo seçin

en: Select all tests
tr: Tüm testleri seç

en: Unselect all tests
tr: Tüm test seçimini iptal et

en: Edit '&1' property
tr: '&1' özelliklerini düzenle

en: Use a fixed font
tr: Sabit bir yazı tipi kullan

en: Example
tr: Örnek

en: Sort ascent
tr: Yükselişi sırala

en: Sort descent
tr: İnişi sırala

en: Load images
tr: Resimleri yükle

en: Unable to read tip of the day !
tr: Günün ipucu okunamıyor !

en: Show tips on startup
tr: Başlangıçta ipuçlarını göster

en: Chooser
tr: Seçici

en: Container
tr: Panel

en: Dialog
tr: İletişim kutusu

en: Network
tr: Ağ

en: Special
tr: Özel

en: Current project
tr: Geçerli proje

en: Button size
tr: Buton boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Change button size
tr: Buton boyutunu değiştir

en: The project is void. There is nothing to translate.
tr: Proje boş. Çevrilecek bir ileti yok.

en: Language
tr: Dil

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Translation files
tr: Çeviri dosyaları

en: Cannot read translation file for language '&1'
tr: '&1' dili için çeviri dosyası okunamadı

en: Cannot save translation.
tr: Çeviri kaydedilemedi.

en: Do you really want to delete this translation ?
tr: Bu çeviriyi gerçekten silmek istiyor musunuz ?

en: Do you really want to reload this translation ?
tr: Bu çeviriyi yeniden yüklemek istiyor musunuz ?

en: Export a translation
tr: Çeviriyi dışa aktar

en: Please select the translation file to import.
tr: Lütfen içe aktarılacak çeviri dosyasını seçin.

en: No translation were picked up.
tr: Hiçbir çeviri alınmadı.

en: One translation was picked up.
tr: Bir çeviri alındı.

en: &1 translations were picked up.
tr: &1 çeviri alındı.

en: Cannot import translation file.
tr: Çeviri dosyası içe aktarılamadı.

en: Everything seems to be correct.
tr: Her şey düzgün görünüyor.

en: Translated string symbols do not match untranslated string ones.
tr: Çevrilmiş dizge sembolleri çevrilmemişlere benzemiyor.

en: &1 strings. Everything is translated!
tr: &1 dizge. Her şey çevrildi!

en: &1 strings. One is not translated. &3% done.
tr: &1 dizge. Bir tanesi çevrilmedi. &3% tamamlandı.

en: &1 strings. &2 are not translated. &3% done.
tr: &1 dizge. Çevrilmemiş &2 dizge var. &3% tamamlandı.

en: Automatic translation has failed.
tr: Otomatik çeviri hataya düştü.

en: Project translation
tr: Proje çevirisi

en: Automatic translation
tr: Otomatik çeviri

en: Untranslated strings
tr: Çevrilmeyen dizgeler

en: Translated strings
tr: Çevrilen dizgeler

en: All strings
tr: Tüm dizgeler

en: Add a new translation
tr: Bir yeni çeviri ekle

en: Save translation
tr: Çeviriyi kaydet

en: Verify the translation
tr: Çeviriyi doğrula

en: Verify
tr: Doğrula

en: Find next translated string
tr: Sonraki çevrilmiş dizeyi bul

en: Find previous translated string
tr: Önceki çevrilmemiş dizgeyi bul

en: Find previous untranslated string
tr: Önceki çevrilmemiş dizgeyi bul

en: Find next untranslated string
tr: Sonraki çevrilmemiş dizgeyi bul

en: Clear this translation
tr: Bu çeviriyi temizle

en: This string must not be translated
tr: Dizge çevrilmemeli

en: Copy untranslated string
tr: Çevrilmemiş dizgeyi kopyala

en: Import all translations  recursively
tr: Tüm çevirileri yinelemeli olarak içe aktarın

en: Replace existing translations
tr: Varolan çevirilerle yer değiş

en: Import a translation file
tr: Çeviri dosyasını içe aktar

en: Hide translation changes
tr: Çeviri değişikliklerini gizle

en: Select font
tr: Yazı tipi seçin

en: New project...
tr: Yeni proje...

en: Recent projects
tr: Son açılan projeler

en: Welcome to Gambas 3
tr: Gambas 3'e hoşgeldiniz

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Register user
tr: Kullanıcı kaydet

en: Publish project
tr: PRojeyi yayınla

en: Download software
tr: Yazılım indir

en: Delete software
tr: Yazılımı sil

en: This page does not exist.
tr: Bu sayfa mevcut değil.

en: Afrikaans (South Africa)
tr: Afrika (Güney Afrika)

en: Arabic (Egypt)
tr: Arapça (Mısır)

en: Arabic (Tunisia)
tr: Arapça (Tunus)

en: Azerbaijani (Azerbaijan)
tr: Azerice (Azerbaycan)

en: Bulgarian (Bulgaria)
tr: Bulgarca (Bulgaristan)

en: Catalan (Catalonia, Spain)
tr: Katalanca (Katalan, İspanya)

en: Welsh (United Kingdom)
tr: Gal dili (Birleşik Krallık)

en: Czech (Czech Republic)
tr: Çek (Çek Cumhuriyeti)

en: Danish (Denmark)
tr: Danimarka dili (Danimarka)

en: German (Germany)
tr: Almanca (Almanya)

en: German (Belgium)
tr: Almanca (Belçika)

en: Greek (Greece)
tr: Yunanca (Yunanistan)

en: English (common)
tr: İngilizce (genel)

en: English (United Kingdom)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık)

en: English (U.S.A.)
tr: İngilizce (A.B.D.)

en: English (Australia)
tr: İngilizce (Avustralya)

en: English (Canada)
tr: İngilizce (Kanada)

en: Esperanto (Anywhere!)
tr: Esperanto dili (Her yerde!)

en: Spanish (common)
tr: İspanyolca (genel)

en: Spanish (Spain)
tr: İspanyolca (İspanya)

en: Spanish (Argentina)
tr: İspanyolca (Arjantin)

en: Estonian (Estonia)
tr: Estonyaca (Estonya)

en: Basque (Basque country)
tr: Baskça (Bask Ülkesi)

en: Farsi (Iran)
tr: Farsça (İran)

en: French (France)
tr: Fransızca (Fransa)

en: French (Belgium)
tr: Fransızca (Belçika)

en: French (Canada)
tr: Fransızca (Kanada)

en: French (Switzerland)
tr: Fransızca (İsviçre)

en: Galician (Spain)
tr: Galiçya dili (İspanya)

en: Hebrew (Israel)
tr: İbranice (İsrail)

en: Hindi (India)
tr: Hintçe (Hİndistan)

en: Hungarian (Hungary)
tr: Macarca (Macaristan)

en: Croatian (Croatia)
tr: Hırvatça (Hırvatistan)

en: Indonesian (Indonesia)
tr: Endonezya dili (Endonezya)

en: Irish (Ireland)
tr: İrlanda dili (İrlanda)

en: Italian (Italy)
tr: İtalyanca (İtalya)

en: Japanese (Japan)
tr: Japonca (Japonya)

en: Khmer (Cambodia)
tr: Khmerce (Kamboçya)

en: Korean (Korea)
tr: Korece (Kore)

en: Malayalam (India)
tr: Malayalam (Hindistan)

en: Macedonian (Republic of Macedonia)
tr: Makedonca (Makedonya Cumhuriyeti)

en: Dutch (Netherlands)
tr: Hollanda dili (Hollanda)

en: Dutch (Belgium)
tr: Hollanda dili (Belçika)

en: Norwegian (Norway)
tr: Norveççe (Norveç)

en: Punjabi (India)
tr: Punjabi dili (Hindistan)

en: Polish (Poland)
tr: Polonya dili (Polonya)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Valencian (Valencian Community, Spain)
tr: Valensiyaca (Valensiya Halkı, İspanya)

en: Russian (Russia)
tr: Rusça (Rusya)

en: Slovenian (Slovenia)
tr: Slovence (Slovenya)

en: Albanian (Albania)
tr: Arnavutça (Arnavutluk)

en: Serbian (Serbia & Montenegro)
tr: Sırpça (Sırbistan & Karadağ)

en: Swedish (Sweden)
tr: İsveççe (İsveç)

en: Turkish (Turkey)
tr: Türkçe (Türkiye)

en: Vietnamese (Vietnam)
tr: Vietnam dili (Vietnam)

en: Wallon (Belgium)
tr: Valonca (Belçika)

en: Simplified chinese (China)
tr: Basitleştirilmiş Çince (Çin)

en: Traditional chinese (Taiwan)
tr: Geleneksel Çince (Tayvan)

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unable to save password.
tr: Parola kaydedilemedi.

en: Cannot create table '&1'.
tr: '&1' tablosu oluşturulamıyor.

en: &1 cannot be static
tr: &1 statik olamaz

en: &1: not in archive
tr: &1: arşivde değil

en: &1: syntax error
tr: &1: sözdizimi hatası

en: &1: syntax error in form file
tr: &1: dosya içerisinde sözdizimi hatası

en: '&1' already declared
tr: '&1' zaten tanımlanmış

en: '&1.&2' is not static
tr: '&1.&2' statik değil

en: '&1.&2' is read only
tr: '&1.&2' salt okunur

en: '&1.&2' is static
tr: '&1.&2' statik

en: '&1.&2' is write only
tr: '&1.&2' sadece yazılabilir

en: ',' or ')'
tr: ',' veya ')'

en: Access forbidden
tr: Erişim engellendi

en: Alias name must be a string
tr: Takma ad bir dize olmalıdır

en: Argument cannot be passed by reference
tr: Bağımsız parametre referansla iletilemez

en: Assertion failed
tr: Onaylama başarısız

en: Bad archive: &1: &2
tr: Kötü arşiv: &1: &2

en: Bad argument
tr: Kötü parametre

en: Bad form file version
tr: Kötü form dosya sürümü

en: Bad format string
tr: Kötü dizge formatı

en: Bad string conversion
tr: Hatalı dizge dönüşümü

en: Bad version string
tr: Kötü sürüm dizge

en: Cannot find dynamic library '&1': &2
tr: Dinamik kitaplık bulunamadı '&1': &2

en: Cannot load class '&1': &2&3
tr: Sınıf yüklenemedi '&1': &2&3

en: Cannot load component '&1': &2
tr: Kaynak birleşen yüklenemedi '&1': &2

en: Cannot load source file: &1
tr: Kaynak dosya yüklenemedi: &1

en: Cannot make executable: &1: &2
tr: Yürütülebilir dosya oluşturulamadı: &1: &2

en: Cannot open file '&1': &2
tr: Dosya açılamadı '&1': &2

en: Cannot open file: &1
tr: Dosya açılamadı: &1

en: Cannot set file owner: &1: &2
tr: Dosya sahipliği verilemedi: &1: &2

en: Class '&1' is not creatable
tr: '&1' sınıfı oluşturulabilir değil

en: Component not found: &1
tr: Birleşen bulunamadı: &1

en: Device is full
tr: Aygıt dolu

en: Directory is not empty
tr: Dizin boş değil

en: End of file
tr: Dosya sonu

en: File already exists
tr: Dosya zaten var

en: File is a directory
tr: Dosya bir dizin

en: File is locked
tr: Dosya kilitli

en: File name is too long
tr: Dosya ismi ço kuzun

en: File or directory does not exist
tr: Dosya veya dizin mevcut değil

en: Invalid assignment
tr: Geçersiz görev

en: Invalid date
tr: Geçersiz tarih

en: Invalid object
tr: Geçersiz obje

en: Invalid path
tr: Geçersiz yol

en: IsMissing() requires a function argument
tr: IsMissing() bir parametreye ihtiyacı var

en: Library name must be a string
tr: Kitaplık adı bir dize olmalıdır

en: Missing #Endif
tr: Kayıp #Endif

en: No parent class
tr: Üst sınıf yok

en: Out of memory
tr: Bellek aşımı

en: Read error
tr: Okuma hatası

en: Read-only array
tr: Salt-okunur sıra

en: SUPER cannot be used alone
tr: SUPER tek başına kullanılamaz

en: Stack overflow
tr: Yığın taşması

en: Syntax error
tr: Sözdizim hatası

en: System error #&1: &2
tr: Sistem hatası #&1: &2

en: Too many arguments
tr: Fazla parametre verildi

en: Too many arguments to &1()
tr: Fazla parametre verildi: &1()

en: Type mismatch
tr: Yazım hatası

en: Type mismatch: wanted &1, got &2 instead
tr: Yazım hatası: &1 istenirken &2 değeri verildi.

en: Unknown class '&1'
tr: Unknown sınıf '&1'

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown file extension
tr: Bilinmeyen dosya uzantısı

en: Unknown identifier: &1
tr: Bilinmeyen tanımlayıcı: &1

en: Unknown operator
tr: Bilinmeyen işleç

en: Unknown symbol '&2' in class '&1'
tr: bilinmeyen sembol '&2' , '&1' sınıfında

en: Unknown user or group
tr: Bilinmeye kullanıcı veya grup

en: Unsupported datatype
tr: Desteklenmeyen veri türü

en: Unsupported string conversion
tr: Desteklenmeyen dizge dönüşümü

en: Write error
tr: Yazma hatası

en: cannot find component
tr: birleşen bulunamadı

en: cannot find library
tr: kitaplık bulunamadı

en: unknown error
tr: bilinmeyen hata

en: unused argument: &1
tr: kullanılmayan parametre: &1

en: cannot run executable:
tr: Yürütülebilir dosya çalıştırılamadı:

en: No help found.
tr: Yardım bulunamadı.

en: Plain text
tr: Düz metin

en: HTML text
tr: HTML metni

en: Gambas form data
tr: Gambas form verisi

en: Gambas project file path
tr: Gambas projesi dosya yolu

en: URI list
tr: URI listesi

en: Unknown format
tr: Bilinmeyen biçim

en: Alternate background
tr: Alternatif arkaplan

en: Characters
tr: Karakterler

en: Comments
tr: Açıklamalar

en: Current line
tr: Geçerli satır

en: Data types
tr: Veri türleri

en: Editing line
tr: Düzenlenen satır

en: Errors
tr: Hatalar

en: Highlighting
tr: Vurgulama

en: Keywords
tr: Anahtar sözcükler

en: Normal text
tr: Normal metin

en: Numbers
tr: Numaralar

en: Operators
tr: İşleçler

en: Strings
tr: Dizgeler

en: Subroutines
tr: Altyordamlar

en: Symbols
tr: Semboller

en: '&1' is missing.
tr: '&1' mevcut değil.

en: '&1' and '&2' are missing.
tr: '&1' ve '&2' mevcut değil

en: Saving CHANGELOG file.
tr: CHANGELOG dosyası kaydediliyor.

en: Creating package for &1.
tr: &1 için paket oluşturuluyor.

en: The package build has failed.
tr: Paket inşası başarısız.

en: Making build directory.
tr: İnşa dizini oluşturuluyor.

en: Creating desktop file...
tr: Masaüstü dosyası oluştur...

en: Sources are being debianizated.
tr: Kaynaklar Debianlaştırılıyor.

en: Creating package...
tr: Paket oluşturuluyor...

en: 'dpkg-buildpackage' has failed.
tr: 'dpkg-buildpackage' başarısız oldu.

en: Initializing ~/RPM directory.
tr: ~/RPM dizini hazırlanıyor.

en: Creating source package.
tr: Kaynak paket oluşturuluyor.

en: Creating .spec file.
tr: .spec dosyası oluşturuluyor.

en: 'rpmbuild' has returned the following error code:
tr: 'rpmbuild' aşağıdaki hata kodunu döndürdü:

en: 'tar' has returned the following error code:
tr: 'tar' aşağıdaki hata kodunu döndürdü:

en: 'makepkg' has failed.
tr: 'makepkg' başarısız oldu.

en: Unsupported source archive format.
tr: Desteklenmeyen kaynak arşiv formatı.

en: Automation
tr: Otomasyon

en: Basic
tr: Temel

en: Drawing
tr: Çizim

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Networking
tr: Ağ

en: Sound
tr: Ses

en: Controls
tr: Kontroller

en: File not found!
tr: Dosya bulunamadı!

en: This project does not exist.
tr: Bu proje mevcut değil.

en: This is not a Gambas project.
tr: Bu, bir Gambas projesi değil.

en: Convert
tr: Çevir

en: Do not open
tr: Açma

en: Open after all
tr: Yine de aç

en: This project seems to be already opened.
    
    Opening the same project twice can lead to data loss.
tr: Bu proje zaten açık görünüyor.
    
    Aynı projeyi iki defa açmak veri kaybına yol açabilir.

en: It cannot be converted.
tr: Çevrilemiyor.

en: This project is read-only.
tr: Proje salt-okunur.

en: Cannot open project file :
tr: Proje dosyası açılamadı :

en: Some libraries used by the project are missing.
tr: Bu projenin kullandığı bazı kütüphaneler bulunamıyor.

en: Cannot reload file.
tr: Dosya yeniden yüklenemedi.

en: ALPHA VERSION, USE AT YOUR OWN RISK!
tr: ALPHA SÜRÜMÜ, KULLANARAK SORUMLULUK SİZE AİT!

en: Cannot open file.
tr: Dosya açılamıyor.

en: in form definition
tr: form tanımı içinde

en: Some project source files are in conflict.
    Please solve them if you want to compile the project.
tr: Bazı proje kaynak dosyaları çelişki içerisinde.
    Eğer projeyi derlemek istiyorsanız lütfen bunları çözün.

en: Compiling project
tr: Proje Derleniyor

en: <h3>The compiler has crashed!</h3>
    Please report it to the Gambas bugtracker at:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Do not forget to provide the full project so that the crash can be reproduced.
tr: <h3>Derleyici çöktü!</h3>
    Lütfen bu hatayı Gambas bugtracker'da bildirin:
    
    <u>https://gambaswiki.org/bugtracker</u>
    
    Çökmenin yeniden üretilebilmesi için tam projeyi sağlamayı unutmayın.

en: File already exists.
tr: Dosya zaten var.

en: Directory already exists.
tr: Dizin zaten var.

en: Cannot copy template file.
tr: Şablon dosyası kopyalanamıyor.

en: Cannot install library in &1.
tr: &1 içerisinde kütüphane yüklenemedi.

en: Making executable...
tr: Çalışabilir dosya oluşturuluyor...

en: Cannot make executable.
tr: Çalıştırılabilir dosya yapılamıyor.

en: Some components are missing: &1
tr: Bazı bileşenler eksik: &1

en: Cannot write project file.
tr: Proje dosyası yazılamıyor.

en: Unable to create desktop shortcut.
tr: Masaüstü kısayolu oluşturulamadı.

en: The directory will be removed at the next commit.
tr: Bir sonraki gönderimde dizin silinecek.

en: You must define a startup class or form!
tr: Bir başlangıç sınıfı ya da formu belirlemelisiniz!

en: Please type a name.
tr: Lütfen bir ad yazın.

en: This name contains a forbidden character:
tr: Bu isim yasak bir karakter içeriyor:

en: The name cannot begins with a dot.
tr: Ad, nokta ile başlayamaz.

en: This name is already used. Choose another one.
tr: Bu isim zaten kullanılıyor. Başka bir tane seçin.

en: Space
tr: Boşluk

en: A class name must begin with a letter or an underscore, followed by any letter or digit.
tr: Sınıf adları bir harf veya alt çizgi ile başlayıp harf veya rakam karakterleri ile devam etmelidir.

en: Unable to rename '&1'
tr: '&1'  yeniden adlandırılamıyor

en: Please type a project name.
tr: Lütfen bir proje adı yazın.

en: The project name cannot begin with a dot.
tr: Proje adı nokta ile başlayamaz.

en: Non-ASCII characters are forbidden in a project name.
tr: Proje adında ASCII olmayan karakterler kullanılamaz.

en: SPACE
tr: BOŞLUK

en: This project already exists.
tr: Bu proje zaten var.

en: The project directory already exists.
tr: Proje dizini zaten var.

en: The project directory cannot be created because a file with the same name already exists.
tr: Proje dizini oluşturulamıyor; çünkü aynı ada sahip bir dosya zaten var.

en: Cannot copy file &1.
tr: Dosya kopyalanamıyor: &1.

en: Cannot create link &1.
tr: &1 bağı oluşturulamadı.

en: Cannot move a directory inside itself.
tr: Dizin kendi içine taşınamaz.

en: Cannot move file &1.
tr: Dosya taşınamıyor: &1.

en: Project cleanup...
tr: Proje temizliği...

en: Unable to update forms.
tr: Formlar güncellenemedi.

en: Cannot write component description file.
tr: Bileşen tanımlama dosyası yazılamıyor.

en: Project templates
tr: Proje taslakları

en: Unable to run terminal.
tr: Uçbirim açılamadı.

en: Published &1
tr: Yayınlandı &1

en: &1 KiB
tr: &1 KB

en: &1 MiB
tr: &1 MB

en: &1 GiB
tr: &1 GB

en: Incorrect format
tr: Yanlış format

en: Do you really want to put this project under version control with &1?
tr: Bu projeyi gerçekten &1 ile sürüm kontrolü altına almak istiyor musunuz?

en: With &1
tr: &1 kullanarak

en: This page does not exist in that language.
tr: Bu sayfa bu dilde mevcut değil.

en: Since
tr: Beri

en: This component does not exist.
tr: Bu birleşen mevcut değil.

en: This class does not exist.
tr: Bu sınıf mevcut değil.

en: This symbol does not exist.
tr: Sembol mevcut değil.
