gb.db.form 3.18.90 - en to it translation catalogue (28 entries)

en: Data bound controls
it: Controlli associati ai dati

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Invalid value.
it: Valore non valido.

en: You must fill all mandatory fields.
it: Devi riempire tutti i campi obbligatori.

en: Unable to save value.
it: Impossibile salvare il valore.

en: Unable to save record.
it: Impossibile salvare il record.

en: Unable to delete record.
it: Impossibile eliminare il record.

en: &1 byte(s)
it: &1 byte

en: Save blob to file
it: Salva il blob in un file

en: Unable to save file
it: Impossibile salvare il file

en: Load blob from file
it: Carica il blob dal file

en: Unable to load file
it: Impossibile caricare il file

en: Cancel
it: Annulla

en: Do you really want to clear blob?
it: Vuoi davvero cancellare il blob?

en: Unable to clear blob
it: Impossibile cancellare il blob

en: Blob contents
it: Contenuto del blob

en: Save
it: Salva

en: Load
it: Carica

en: Clear
it: Pulisci

en: New
it: Nuovo

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Delete
it: Elimina

en: Start
it: Inizio

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: End
it: Fine
