gb.form.mdi 3.10.90 - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Multiple document interface management
fr: Interface de gestion multi document.

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Go back
fr: Revenir

en: You are going back to the default shortcuts.
fr: Vous allez revenir aux raccourcis initiaux.

en: Unable to export shortcut files.
fr: Impossible d'exporter les fichiers de raccourcis.

en: This file is not a Gambas shortcuts file.
fr: Ce fichier n'est pas un fichier de raccourcis Gambas.

en: Unable to import shortcut files.
fr: Impossible d'importer les fichiers de raccourcis.

en: Gambas shortcuts files
fr: Fichiers de raccourcis Gambas

en: Export shortcuts
fr: Exporter les raccourcis

en: Import shortcuts
fr: Importer des raccourcis

en: Configure shortcuts
fr: Configurer les raccourcis

en: Find shortcut
fr: Trouver un raccourci

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Cancel
fr: Annuler

en: This shortcut is already used by the following action:
fr: Ce raccourci est déjà utilisé par l'action suivante:

en: Configure &1 toolbar
fr: Configurer la barre d'outils &1

en: Configure main toolbar
fr: Configurer la barre d'outils principale

en: '&1' toolbar configuration
fr: Configuration de la barre d'outils « &1 »

en: Toolbar configuration
fr: Configuration de la barre d'outils

en: Separator
fr: Séparateur

en: Expander
fr: Extenseur

en: Space
fr: Espace

en: Do you really want to reset the toolbar?
fr: Désirez-vous vraiment réinitialiser la barre d'outils ?

en: Configure
fr: Configurer

en: Icon size
fr: Taille des icônes

en: Tiny
fr: Minuscule

en: Small
fr: Petite

en: Medium
fr: Moyenne

en: Large
fr: Grande

en: Huge
fr: Enorme

en: Size
fr: Taille

en: Undo
fr: Annuler

en: Close
fr: Fermer

en: Show
fr: Afficher

en: Sort tabs
fr: Trier les onglets

en: Close tabs on the right
fr: Fermer les onglets à droite

en: Close other tabs
fr: Fermer les autres onglets

en: Close all tabs
fr: Fermer tous les onglets

en: Attach tab
fr: Attacher l'onglet

en: Detach tab
fr: Détacher l'onglet

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: Previous tab
fr: Onglet précédent

en: Next tab
fr: Onglet suivant
