gb.form 3.18.90 - en to it translation catalogue (105 entries)

en: &1 properties
it: Proprietà di &1

en: &Bookmark current directory
it: &Marca la directory corrente

en: &Create directory
it: &Crea la directory

en: &Delete
it: &Cancella

en: &Edit bookmarks...
it: Modifica i s&egnalibri...

en: &Next
it: Segue&nte

en: &Properties
it: &Proprietà

en: &Refresh
it: &Ricarica

en: &Uncompress file
it: &Decomprimi il file

en: Add
it: Aggiungi

en: Add item
it: Aggiungi un elemento

en: A file or directory name cannot be void.
it: Il nome di un file o di una directory non può essere vuoto.

en: All files (*)
it: Tutti i file (*)

en: Apply
it: Applica

en: Bold
it: Grassetto

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Building cache
it: Cache in costruzione

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot create directory.
it: Impossibile creare la cartella.

en: Cannot list archive contents
it: Impossibile elencare il contenuto dell'archivio

en: Cannot rename directory.
it: Impossibile rinominare la cartella.

en: Cannot rename file.
it: Impossibile rinominare il file.

en: Cannot uncompress file.
it: Impossibile decomprimere il file.

en: Close
it: Chiudi

en: Compact view
it: Vista compatta

en: Copy
it: Copia

en: Delete
it: Elimina

en: Delete directory
it: Elimina la directory

en: Delete file
it: Elimina il file

en: Detailed view
it: Vista dettagliata

en: directories
it: directory

en: Directory not found.
it: Directory non trovata.

en: Do not display this message again
it: Non mostrare più questo messaggio.

en: Down
it: Giù

en: Do you really want to delete that directory?
it: Vuoi veramente eliminare questa directory?

en: Do you really want to delete that file?
it: Vuoi veramente eliminare questo file?

en: Do you really want to remove this bookmark?
it: Vuoi veramente eliminare questo segnalibro?

en: Edit bookmarks
it: Modifica segnalibri

en: Errors
it: Errori

en: File properties
it: Proprietà del file

en: files
it: file

en: Follow color grid
it: Segui la tabella dei colori

en: General
it: Generale

en: Group
it: Gruppo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide automatically
it: Nascondi automaticamente

en: How quickly daft jumping zebras vex
it: Quel vituperabile xenofobo zelante assaggia il whisky ed esclama: alleluja!

en: Icon view
it: Vista a icone

en: Image
it: Immagine

en: Italic
it: Italico

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last colors
it: Ultimi colori

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Link
it: Collegamento

en: More controls for graphical components
it: Ulteriori controlli per i componenti grafici

en: Move item down
it: Sposta l'elemento verso il basso

en: Move item up
it: Sposta l'elemento verso l'alto

en: Name
it: Nome

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Next
it: Prossimo

en: Next month
it: Prossimo mese

en: no directory
it: nessuna directory

en: no file
it: nessun file

en: one directory
it: una directory

en: one file
it: un file

en: Open in &file manager...
it: Apri nel &file manager...

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite all
it: Sovrascrivi tutto

en: Owner
it: Proprietario

en: Parent directory
it: Cartella superiore

en: Path
it: Percorso

en: Permissions
it: Permessi

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview big files
it: Anteprima di file di grandi dimensioni

en: Preview view
it: Visualizzazione in anteprima

en: Previous
it: Precedente

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Refresh cache
it: Aggiorna la cache

en: Relative
it: Relativo

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove all colors
it: Rimuovi tutti i colori

en: Remove color
it: Rimuovi il colore

en: Remove item
it: Rimuovi l'elemento

en: Rename
it: Rinomina

en: Root directory
it: Directory principale

en: Show files
it: Mostra i file

en: Show font preview
it: Mostra anteprima font

en: Show hidden files
it: Mostra file nascosti

en: Size
it: Dimensione

en: Sort colors
it: Ordina i colori

en: Step #&1
it: Passo #&1

en: Strikeout
it: Barrato

en: System
it: Sistema

en: The '/' character is forbidden inside file or directory names.
it: Nel nome dei file o delle directory è vietato il carattere '/'

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
it: Questo file esiste già.
    
    Vuoi sovrascriverlo?

en: This file or directory already exists.
it: Questo file o directory già esiste.

en: This folder is empty.
it: Questa cartella è vuota.

en: Today
it: Oggi

en: Transparent handle
it: Maniglia trasparente

en: Type
it: Tipo

en: Unable to delete directory.
it: Impossibile eliminare la directory.

en: Unable to delete file.
it: Impossibile eliminare il file.

en: Underline
it: Sottolineato

en: Unknown archive.
it: Archivio sconosciuto.

en: Up
it: Su
