gb.form 3.18.2 - en to nl translation catalogue (104 entries)

en: &1 properties
nl: &1 eigenschappen

en: &Bookmark current directory
nl: &Huidige folder als bladwijzer

en: &Create directory
nl: &Creeëer folder

en: &Delete
nl: &Verwijder

en: &Edit bookmarks...
nl: &Bladwijzers bewerken...

en: &Next
nl: V&olgende

en: &Properties
nl: &Eigenschappen

en: &Refresh
nl: Ve&rvers

en: &Uncompress file
nl: Bestand &decomprimeren

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add item
nl: Item toevoegen

en: A file or directory name cannot be void.
nl: Een bestand of foldernaamkan niet leeg zijn.

en: All files (*)
nl: Alle bestanden (*)

en: Apply
nl: Toepassen

en: Bold
nl: Vet

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Building cache
nl: Cache aan het opbouwen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cannot create directory.
nl: Kan folder niet creeëren.

en: Cannot list archive contents
nl: Kan archiefinhoud niet weergeven

en: Cannot rename directory.
nl: Kan folder niet hernoemen.

en: Cannot rename file.
nl: Kan bestand niet hernoemen.

en: Cannot uncompress file.
nl: Kan bestand niet decomprimeren.

en: Close
nl: Sluiten

en: Compact view
nl: Compacte weergave

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete directory
nl: Folder verwijderen

en: Delete file
nl: Bestand verwijderen

en: Detailed view
nl: Gedetaileerde weergave

en: directories
nl: folders

en: Directory
nl: Folder

en: Directory not found.
nl: Folder niet gevonden.

en: Do not display this message again
nl: Dit bericht niet meer weergeven

en: Down
nl: Naar beneden

en: Do you really want to delete that directory?
nl: Weet je zeker dat je deze folder wil verwijderen?

en: Do you really want to delete that file?
nl: Weet je zeker dat je dit bestand wil verwijderen?

en: Do you really want to remove this bookmark?
nl: Weet je zeker dat je deze bladwijzer wil verwijderen?

en: Edit bookmarks
nl: Bladwijzers bewerken

en: Errors
nl: Fouten

en: File properties
nl: Betstandseigenschappen

en: files
nl: bestanden

en: Follow color grid
nl: Volg kleurenrooster

en: General
nl: Algemeen

en: Group
nl: Groep

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Hide automatically
nl: Automatisch verbergen

en: How quickly daft jumping zebras vex
nl: Pa's wijze lynx bezag vroom het fikse aquaduct.

en: Icon view
nl: Icoon weergave

en: Image
nl: Afbeelding

en: Italic
nl: Schuin

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last colors
nl: Laatste kleuren

en: Last modified
nl: Laatste wijziging

en: More controls for graphical components
nl: Meer controls voor grafische componenten

en: Move item down
nl: Verplaats item naar beneden

en: Move item up
nl: Verplaats item naar boven

en: Name
nl: Naam

en: New folder
nl: Nieuwe folder

en: Next
nl: Volgende

en: Next month
nl: Volgende maand

en: no directory
nl: geen folder

en: no file
nl: geen bestand

en: one directory
nl: een folder

en: one file
nl: een bestand

en: Open in &file manager...
nl: Openen in bes&tandsbeheer...

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Overwrite all
nl: Alles overschrijven

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Parent directory
nl: Bovenliggende folder

en: Path
nl: Pad

en: Permissions
nl: Toestemmingen

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview big files
nl: Voorbeeld grote bestanden

en: Preview view
nl: Voorbeeld weergave

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous month
nl: Vorige maand

en: Refresh cache
nl: Ververs cache

en: Relative
nl: Relatief

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove all colors
nl: Verwijder alle kleuren

en: Remove color
nl: Verwijder kleur

en: Remove item
nl: Verwijder item

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Root directory
nl: Root folder

en: Show files
nl: Bestanden weergeven

en: Show font preview
nl: Lettertype voorbeeld weergeven

en: Show hidden files
nl: Verborgen bestanden weergeven

en: Size
nl: Formaat

en: Sort colors
nl: Kleuren sorteren

en: Step #&1
nl: Stap #&1

en: Strikeout
nl: Doorstrepen

en: System
nl: Syteem

en: The '/' character is forbidden inside file or directory names.
nl: Het '/' caracter is verboden in bestands- of foldernamen.

en: This file already exists.
    
    Do you want to overwrite it?
nl: Dit bestand bestaat reeds.
    
    Wil je het overschrijven?

en: This file or directory already exists.
nl: Dit bestand of deze folder bestaat reeds.

en: This folder is empty.
nl: Deze folder is leeg.

en: Today
nl: Vandaag

en: Transparent handle
nl: Transparante handle

en: Unable to delete directory.
nl: Kan folder niet verwijderen.

en: Unable to delete file.
nl: Kan bestand niet verwijderen.

en: Underline
nl: Onderlijn

en: Unknown archive.
nl: Onbekend archief.

en: Up
nl: Omhoog
