com.github.tkashkin.gamehub - en to sv translation catalogue (240 entries)

en: Show help
sv: Visa hjälp

en: Show application version and exit
sv: Visa applikationsversion och avsluta

en: Treat fatal errors as criticals and crash application
sv: Behandla allvarliga fel som kritiska och kraschprogram

en: Show main window
sv: Visa huvudfönstret

en: Show application settings dialog
sv: Visa dialogrutan för programinställningar

en: Maximum number of background worker threads
sv: Maximalt antal trådar för bakgrundsarbetare

en: Run game
sv: Starta spel

en: Open game details
sv: Öppna spelinformation

en: Open game properties
sv: Öppna spelegenskaper

en: Enable debug logging
sv: Aktivera felsökningsloggning

en: Log authentication process and sensitive information like authentication tokens
sv: Logga autentiseringsprocessen och känslig information som autentiserings-tokens

en: Log download manager
sv: Logga nedladdningshanteraren

en: Log background workers start/stop
sv: Logga bakgrundsarbetare start/stopp

en: Disable log messages filtering
sv: Inaktivera filtrering av loggmeddelanden

en: Game Options:
sv: Spelalternativ:

en: Logging Options:
sv: Loggningsalternativ:

en: Show logging options help
sv: Visa hjälp för loggningsalternativ

en: Select
sv: Välj

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Select directory
sv: Välj katalog

en: Part %1$u of %2$u: %3$s
sv: Del %1$u i %2$u: %3$s

en: %s: corrupted installer
sv: %s: korrupt installatör

en: Show file
sv: Visa fil

en: Remove
sv: Ta bort

en: Backup
sv: säkerhetskopia

[ctx: platform]
en: Emulated
sv: Emulerat

[ctx: status]
en: Running
sv: Körs

[ctx: status]
en: Installed
sv: Installerad

[ctx: status]
en: Installing
sv: Installerar

[ctx: status]
en: Verifying installer integrity
sv: Verifierar installationsintegritet

[ctx: status]
en: Download started
sv: Nedladdning påbörjad

[ctx: status]
en: Not installed
sv: Inte installerad

[ctx: status_header]
en: Installed
sv: Installerad

[ctx: status_header]
en: Installing
sv: Installerar

[ctx: status_header]
en: Downloading
sv: Laddar ner

[ctx: status_header]
en: Not installed
sv: Inte installerad

en: %s games
sv: %s spel

en: Your SteamID will be read from Steam configuration file
sv: Ditt SteamID kommer att läsas från Steam-konfigurationsfilen

en: Steam config file not found.
    Login into your account in Steam client and return to GameHub
sv: Steam-konfigurationsfilen har inte hittats.
    Logga in på ditt konto i Steam-klienten och återvänd till GameHub

en: %s: no available installers
sv: %s: inga tillgängliga installatörer

en: Cannot get Trove download URL.
    Make sure your Humble Monthly subscription is active.
sv: Det går inte att hämta URL för nedladdning av Trove.
    Se till att din Humble Monthly-prenumeration är aktiv.

[ctx: itch_dl_status]
en: %s left;
sv: %s kvar;

en: User games
sv: Användarspel

[ctx: tag]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: tag]
en: Not installed
sv: Inte installerad

[ctx: tag]
en: Installed
sv: Installerad

[ctx: tag]
en: Hidden
sv: Dold

en: Edit script
sv: Redigera skript

en: Edit custom script
sv: Redigera anpassat skript

en: Run
sv: Kör

en: Show WineWrap menu
sv: Visa WineWrap-menyn

en: Kill apps in prefix
sv: Döda appar i prefix

en: Open prefix directory
sv: Öppna prefixkatalogen

en: Run winecfg
sv: Kör winecfg

en: Run winetricks
sv: Kör winetricks

en: Run taskmgr
sv: Kör taskmgr

en: Environment variables
sv: Miljövariabler

en: InnoSetup default options
sv: InnoSetups standardalternativ

en: Libretro core file
sv: Libretros kärnfil

en: Custom emulator
sv: Anpassad emulator

en: Launch in game directory
sv: Starta i spelkatalogen

[ctx: status_header]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: status_header]
en: %s: Favorites
sv: %s: Favoriter

en: Loading games from %s
sv: Laddar spel från %s

[ctx: sort_mode]
en: By name
sv: Efter namn

[ctx: sort_mode]
en: By playtime
sv: Efter speltid

[ctx: group_mode]
en: Do not group
sv: Gruppera inte

[ctx: group_mode]
en: By status
sv: Efter status

[ctx: group_mode]
en: By source
sv: Efter källa

en: Default
sv: Standard

en: Restore default API key
sv: Återställ standard-API-nyckel

en: API key
sv: API-nyckel

en: Generate key
sv: Generera nyckel

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_property]
en: Style
sv: Stil

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_property]
en: Score
sv: Resultat

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_property]
en: Author
sv: Författare

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_style]
en: Alternate
sv: Alternativ

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_style]
en: Blurred
sv: Suddig

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_style]
en: No logo
sv: Ingen logotyp

[ctx: imagesource_steamgriddb_image_style]
en: White logo
sv: Vit logotyp

en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: igdb_related_link]
en: Official website
sv: Officiell webbplats

[ctx: igdb_preferred_description]
en: When game has description, show description
sv: När spelet har en beskrivning, visa beskrivningen

[ctx: igdb_preferred_description]
en: of game
sv: av spelet

[ctx: igdb_preferred_description]
en: from IGDB
sv: från IGDB

[ctx: igdb_preferred_description]
en: both
sv: båda

en: Some settings will be applied after application restart
sv: Vissa inställningar kommer att tillämpas efter att programmet har startats om

en: Games directory contains space. It may cause problems for some games
sv: Spelkatalogen innehåller utrymme. Det kan orsaka problem för vissa spel

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Appearance
sv: Utseende

en: General interface settings
sv: Allmänna gränssnittsinställningar

en: Dark theme
sv: Mörkt tema

[ctx: icon_style]
en: Theme-based
sv: Temabaserad

[ctx: icon_style]
en: Symbolic
sv: Symbolisk

[ctx: icon_style]
en: Colored
sv: Färgad

[ctx: icon_style]
en: Icon style
sv: Ikon stil

en: Game card
sv: Spelkort

en: Show platform icons
sv: Visa plattformsikoner

[ctx: grid_size]
en: Card size
sv: Kortstorlek

[ctx: grid_size_preset]
en: Presets
sv: Förinställningar

en: Games list: installed
sv: Spellista: installerad

en: Games list: not installed
sv: Spellista: inte installerad

[ctx: list_style]
en: Show icon
sv: Visa ikon

[ctx: list_style]
en: Bold title
sv: Fet rubrik

[ctx: list_style]
en: Show status
sv: Visa status

en: Grid options
sv: Rutnätalternativ

en: List options
sv: Lista över alternativ

en: Behavior
sv: Beteende

en: Behavior settings
sv: Beteende inställningar

en: Run games with double click
sv: Kör spel med ett dubbelklick

en: Merge games from different sources
sv: Slå ihop spel från olika källor

en: Use imported tags
sv: Använd importerade taggar

en: General
sv: Allmänt

en: Collection
sv: Samling

en: Empty
sv: Tomt

en: Collection directory
sv: Samlingskatalog

en: Game directory
sv: Spelkatalog

en: Installers
sv: Installatörer

en: Bonus content
sv: Bonusinnehåll

en: Variable syntax: <b>$var</b> or <b>${var}</b>
sv: Variabel syntax: <b> $ var </b> eller <b> $ {var} </b>

en: Game name
sv: Spel namn

en: Platform
sv: Plattform

en: Controller
sv: Kontroller

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Focus GameHub window with Guide button
sv: Fokusera GameHub-fönstret med knappen Guide

en: Controllers
sv: Kontroller

en: Move focus
sv: Flytta fokus

en: Exit
sv: Avsluta

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Tweaks
sv: Justeringar

en: Tweak launch options and apply them to games automatically
sv: Justera startalternativen och tillämpa dem automatiskt på spel

en: Tweaks are loaded from following directories in order
    Last tweak overrides previous tweaks with same identifiers
sv: Justeringar läses in från följande kataloger i ordning
    Senaste justeringen åsidosätter tidigare justeringar med samma identifierare

en: Click to open
sv: Klicka för att öppna

en: Game sources
sv: Spelkällor

en: Steam API keys have limited number of uses per day
sv: Steam API-nycklar har ett begränsat antal användningar per dag

en: Installation directory
sv: Installationskatalog

en: Not installed
sv: Inte installerad

en: Not authenticated
sv: Ej autentiserad

en: Authenticated as <b>%s</b>
sv: Autentiserad som <b>%s</b>

en: Authenticated
sv: Autentiserad

en: Install
sv: Installera

en: Steam API key
sv: Steam API-nyckel

en: Games directory
sv: Spelkatalog

en: Logout
sv: Logga ut

en: Load games from Humble Trove
sv: Ladda spel från Humble Trove

en: Emulators
sv: Emulatorer

en: No cores found
sv: Inga kärnor hittades

en: No custom emulators
sv: Inga anpassade emulatorer

en: Save
sv: Spara

en: Executable
sv: Exekverbar

en: Installer
sv: Installatör

en: Name
sv: Namn

en: Variables
sv: Variabler

en: Game arguments
sv: Spelargument

en: Directory
sv: Katalog

en: Select emulator directory
sv: Välj emulatorkatalog

en: Force compatibility mode
sv: Tvinga kompatibilitetsläge

en: Image
sv: Bild

en: Icon
sv: Ikon

en: Providers
sv: Leverantörer

en: Image providers
sv: Bildleverantörer

en: Metadata providers
sv: Metadata leverantörer

en: Open website
sv: Öppna webbsida

en: About
sv: Om

en: Copy application version and environment info
sv: Kopiera applikationsversion och miljöinformation

en: All your games in one place
sv: Alla dina spel på ett ställe

[ctx: about_link]
en: Website
sv: Webbplats

[ctx: about_link]
en: Source code on GitHub
sv: Källkod på GitHub

[ctx: about_link]
en: Report a problem
sv: Rapportera ett problem

[ctx: about_link]
en: Suggest translations
sv: Föreslå översättningar

[ctx: about_link]
en: Issues
sv: Problem

[ctx: about_link]
en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Import
sv: Importera

en: Download
sv: Ladda ner

en: Select installer
sv: Välj installationsprogram

en: Installer size: %s
sv: Installationsstorlek: %s

en: Unknown
sv: Okänd

en: %s: Properties
sv: %s: Egenskaper

en: Images
sv: Bilder

en: Download images
sv: Ladda ner bilder

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Search
sv: Söka

en: Menu
sv: Meny

en: Back
sv: Tillbaka

en: No user-added games
sv: Inga spel har lagts till av användaren

en: Add some games using plus button
sv: Lägga till några spel med plusknappen

en: No %s games
sv: Inga %s spel

en: Downloading images
sv: Ladda ner bilder

en: Resume download
sv: Återuppta nedladdning

en: Cancel download
sv: Avbryt nedladdning

en: Group
sv: Grupp

en: Sort
sv: Sortera

en: Tags
sv: Taggar

en: All platforms
sv: Alla plattformar

en: Select game directory
sv: Välj spelkatalog

en: Download game images
sv: Ladda ner spelbilder

en: Details
sv: Detaljer

[ctx: game_context_menu]
en: Favorite
sv: Favorit

en: Open installation directory
sv: Öppna installationskatalog

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Refresh
sv: Läs om

en: Open store page
sv: Öppna butiksidan

en: Game properties
sv: Spelegenskaper

en: Playtime
sv: Speltid

en: Playtime (local)
sv: Speltid (lokalt)

en: Achievements
sv: Prestationer

en: Language
sv: Språk

en: Languages
sv: Språk

en: Category
sv: Kategori

en: Categories
sv: Kategorier

en: Genres
sv: Genrer

[ctx: igdb]
en: Popularity
sv: Popularitet

[ctx: igdb]
en: Release date
sv: Utgivningsdatum

[ctx: igdb]
en: Platforms
sv: Plattformar

[ctx: igdb]
en: Genres
sv: Genrer

[ctx: igdb]
en: Keywords
sv: Nyckelord

[ctx: igdb]
en: Links
sv: Länkar

[ctx: igdb]
en: Summary
sv: Sammanfattning

[ctx: igdb]
en: Storyline
sv: Handling

en: Select file
sv: Välj fil

en: No images
sv: Inga bilder

en: Search images:
sv: Sök efter bilder:

en: Compatibility layer:
sv: Kompatibilitetslager:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Add tag
sv: Lägg till en tagg

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Edit file
sv: Redigera fil

[ctx: grid_size_preset]
en: GOG (vertical)
sv: GOG (vertikalt)

[ctx: grid_size_preset]
en: Square
sv: Kvadrat

[ctx: dl_status]
en: Queued
sv: Köad

[ctx: dl_status]
en: Starting download
sv: Startar nedladdning

[ctx: dl_status]
en: Download started
sv: Nedladdning startad

[ctx: dl_status]
en: Download finished
sv: Nedladdningen är klar

[ctx: dl_status]
en: Download failed
sv: Nedladdning misslyckades

[ctx: dl_status]
en: Downloading: %s
sv: Nedladdning: %s

[ctx: dl_status]
en: Downloading
sv: Laddar ner

[ctx: dl_status]
en: Paused: %s
sv: Pausad: %s

[ctx: dl_status]
en: Paused
sv: Pausad

[ctx: dl_status]
en: Download cancelled
sv: Nedladdning avbruten
