gammu 1.22.93 - en to fi translation catalogue (934 entries)

en: Where is backup filename and location?
fi: Varmuuskopion tiedostonimi ja sijainti?

en: Calendar note not found in file
fi: Kalenterimerkintää ei löydy tiedostosta

en: WAP bookmark not found in file
fi: WAP -kirjanmerkkiä ei löydy tiedostosta

en: Note not found in file
fi: Muistiinpanoa ei löyy tiedostosta

en: Todo note not found in file
fi: Tehtävämerkintää ei löydy tiedostosta

en: Where is backup filename and location and memory type?
fi: Varmuuskopion tiedostonimi, sijainti ja muistin tyyppi?

en: Phonebook entry not found in file
fi: Yhteystietoa ei löydy tiedostosta

en: Unknown memory type: "%s"
fi: Tuntematon muistityyppi: "%s"

en: Unknown backup format: "%s"
fi: Tuntematon varmuuskopion muoto: "%s"

en: Error while opening file for writing!
fi: Virhe avattaessa tiedostoa kirjoittamista varten!

en: Error while writing file!
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa!

en: Error while closing file!
fi: Virhe suljettaessa tiedostoa!

en: Reading
fi: Luetaan

en: Only part of data saved, please increase the limit.
fi: Vain osa tiedoista voitiin tallentaa, ole hyvä ja nosta rajaa.

en: Reading:
fi: Luetaan:

en: %i percent
fi: %i prosenttia

en: Press Ctrl+C to break…
fi: Paina Ctrl+C keskeyttääksesi…

en: Use Unicode subformat of backup file?
fi: Käytä varmuuskopiotiedostossa Unicode -formaattia?

en: Checking phone phonebook
fi: Tarkistetaan osoitekirjaa

en: Backup phone phonebook?
fi: Varmuuskopioi osoitekirja?

en: Checking SIM phonebook
fi: Tarkistetaan SIM -kortin yhteystietoja

en: Backup SIM phonebook?
fi: Varmuuskopioidaanko SIM -kortin yhteystiedot?

en: Checking phone calendar
fi: Tarkistetaan puhelimen kalenteria

en: Backup phone calendar notes?
fi: Varmuuskopioidaanko puhelimen kelenterimerkinnät?

en: Only part of data saved, please increase %s.
fi: Vain osa tiedoista voitiin tallentaa, ole hyvä ja nosta %s.

en: Checking phone todos
fi: Tarkistetaan puhelimen tehtävälistaa

en: Backup phone todos?
fi: Varmuuskopiodaanko puhelimen tehtävälista?

en: Checking phone notes
fi: Tarkistetaan puhelimen muistiinpanoja

en: Backup phone notes?
fi: Varmuuskopiodaanko puhelimen muistiinpanot?

en: Checking phone caller logos
fi: Tarkistetaan puhelimesta soittajien logoja

en: Backup phone caller groups and logos?
fi: Varmuuskopioidaanko puhelimen soittoryhmät ja -logot?

en: Checking SIM SMS profiles
fi: Tarkistetaan SIM -kortin SMS -asetuksia

en: Backup SIM SMS profiles?
fi: Varmuuskopioidaanko SIM -kortin SMS -asetukset?

en: Checking phone startup text
fi: Tarkistetaan puhelimen käynnistystekstiä

en: Backup phone startup logo/text?
fi: Varmuuskopioidaanko puhelimen käynnistysteksti ja -logo?

en: Checking phone operator logo
fi: Tarkistetaan puhelimen operaattorin logo

en: Backup phone operator logo?
fi: Varmuuskopioidaanko puhelimen operaattorin logo?

en: Checking phone WAP bookmarks
fi: Tarkistetaan puhelimen WAP-kirjanmerkit

en: Backup phone WAP bookmarks?
fi: Varmuuskopioi puhelimen WAP kirjanmerkit?

en: Checking phone WAP settings
fi: Tarkistetaan puhelimen WAP-asetukset

en: Backup phone WAP settings?
fi: Varmuuskopioi puhelimen WAP asetukset?

en: Checking phone MMS settings
fi: Tarkistetaan puhelimen MMS-asetukset

en: Backup phone MMS settings?
fi: Varmuuskopioi puhelimen MMS asetukset?

en: Checking phone Chat settings
fi: Tarkistetaan puhelimen Chat asetukset

en: Backup phone Chat settings?
fi: Varmuuskopioi puhelimen Chat asetukset?

en: Checking phone SyncML settings
fi: Tarkistetaan puhelimen SyncML-asetukset

en: Backup phone SyncML settings?
fi: Varmuuskopioi puhelimen SyncML-asetukset?

en: Checking phone user ringtones
fi: Tarkistetaan puhelimen käyttäjän soittoääniä

en: Backup phone user ringtones?
fi: Varmuuskopioi puhelimen käyttäjän soittoäänet?

en: Checking phone profiles
fi: Tarkistetaan puhelimen profiilit

en: Backup phone profiles?
fi: Varmuuskopioi puhelimen profiilit?

en: Checking phone FM radio stations
fi: Tarkista puhelimen FM-radioasemat

en: Backup phone FM radio stations?
fi: Varmuuskopioi puhelimen FM radioasemat?

en: Checking phone GPRS access points
fi: Tarkistetaan puhelimen GPRS-tukiasemat

en: Backup phone GPRS access points?
fi: Varmuuskopioi puhelimen GPRS-tukiasemat?

en: Time of backup
fi: Varmuuskopion aika

en: Phone
fi: Puhelin

en: File created by
fi: Tiedoston luonut

en: Checksum in backup file do not match (original: %s, new: %s). Continue?
fi: Varmuuskopion tarkistussumma ei vastaa alkuperäistä (alkuperäinen: %s, uusi: %s). Jatketaanko?

en: Please note that restoring data will cause existing data in phone to be deleted.
fi: Huomaa, että tietojen palauttaminen aiheuttaa sen, että puhelimessa olevat tiedot poistetaan.

en: Use addnew command if you just want to add some entries to your phone.
fi: Käytä addnew-komentoa, jos haluat lisätä joitain merkintöjä puhelimeen.

en: Restore phone caller groups and logos?
fi: Palauta puhelimen soittajaryhmät ja logot?

en: Writing:
fi: Kirjoitetaan:

en: %i entries in backup file
fi: %i merkintää varmuuskopiotiedostossa

en: Restore phone phonebook?
fi: Palautetaanko puhelimen osoitekirja?

en: Probably caller group is missing from your backup, add it and use --restore again.
fi: Luultavasti soittajaryhmä puuttuu varmuuskopiosta, lisää se ja käytä palautusta uudelleen.

en: Location %d
fi: Sijainti %d

en: Restore SIM phonebook?
fi: Palautetaanko SIM osoitekirja?

en: Do you want to set phone date/time? (NOTE: in some phones it's required to correctly restore calendar notes and other items)
fi: Haluatko asettaa puhelimen päivämäärän ja kelloajan? (Huom: Joissakin puhelimissa kalenterimerkinnät ja muut kohteet on palautettava oikein)

en: Restore phone calendar notes?
fi: Palauta puhelimen kalenterin muistiinpanot?

en: Restore notes from the past?
fi: Palauta muistiinpanot menneisyydestä?

en: Deleting old notes:
fi: Poista vanhat muistiinpanot:

en: Done
fi: Valmis

en: Restore phone todo?
fi: Palauta puhelimen tehtävälista?

en: Deleting old todos:
fi: Poistetaan vanhat tehtävälistat:

en: Restore phone notes?
fi: Palauta puhelimen muistiinpanot?

en: Restore SIM SMSC profiles?
fi: Palauta SIM-kortin SMSC-profiilit?

en: Restore phone startup logo/text?
fi: Palauta puhelimen käynnistyksen logo/teksti?

en: Restore phone operator logo?
fi: Palauta puhelin operaattorin logo?

en: Restore phone WAP bookmarks?
fi: Palauta puhelimen WAP kirjanmerkit?

en: Deleting old bookmarks:
fi: Vanhojen kirjanmerkkien poistaminen:

en: Restore phone WAP settings?
fi: Palauta puhelimen WAP asetukset?

en: Restore phone MMS settings?
fi: Palauta puhelimen MMS-asetukset?

en: Delete all phone user ringtones?
fi: Poistetaanko kaikki puhelimen käyttäjän soittoäänet?

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: Restore user ringtones?
fi: Palautetaanko käyttäjän soittoäänet?

en: Restore phone profiles?
fi: Palautetaanko puhelinprofiilit?

en: Restore phone FM radio stations?
fi: Palautetaanko puhelimen FM-radioasemat?

en: Deleting old FM stations:
fi: Poistetaan vanhat FM-asemat:

en: Restore phone GPRS Points?
fi: Palautetaanko puhelimen GPRS-pisteet?

en: Unknown memory type ("%s")
fi: Tuntematon muisti tyyppi ("%s")

en: Unknown parameter ("%s")
fi: Tuntematon parametri ("%s")

en: Memory has only %i free locations.Exiting
fi: Muistissa on vain %i vapaa sijainti. Poistutaan

en: Add phone phonebook entries?
fi: Lisää puhelinluettelon merkinnät?

en: Add SIM phonebook entries?
fi: Lisää SIM-puhelinluettelomerkinnät?

en: Add phone calendar notes?
fi: Lisää puhelimen kalenterimerkinnät?

en: Add phone ToDo?
fi: Lisää puhelimen tehtävä?

en: Add notes to phone?
fi: Lisätäänkö muistutus puhelimeen?

en: Add phone WAP bookmarks?
fi: Lisää puhelimen WAP-kirjanmerkit?

en: Delete each sms after backup?
fi: Poistetaanko jokainen sms-tekstiviesti varmuuskopioinnin jälkeen?

en: Backup sms from folder "%s"%s?
fi: Varmuuskopio sms kansiosta "%s"%s?

en:    Increase %s
fi:    Lisää %s

en: Deleting:
fi: Poistetaan:

en: Restore message?
fi: Palautetaanko viesti?

en: Do you want to restore binary SMS?
fi: Haluatko palauttaa binary SMS:n?

en: Restore %03i sms to folder "%s"%s?
fi: Palautetaanko %03i sms kansioon "%s"%s?

en: saving %i SMS
fi: tallennetaan %i SMS

en: Note type
fi: Merkinnän tyyppi

en: Reminder (Date)
fi: Muistutus (päivämäärä)

[ctx: Calendar note type]
en: Call
fi: Puhelu

en: Meeting
fi: Tapaaminen

en: Birthday (Anniversary)
fi: Syntymäpäivä (vuosipäivä)

en: Memo (Miscellaneous)
fi: Muistio (Sekalaiset)

en: Travel
fi: Matka

en: Vacation
fi: Loma

en: Alarm
fi: Varoitus

en: Shopping
fi: Ostokset

en: Daily alarm
fi: Päivittäinen hälytys

en: Training/Athletism
fi: Harjoittelu/Urheilu

en: Training/Ball Games
fi: Harjoittelu/Pallopelit

en: Training/Cycling
fi: Harjoitus/Pyöräily

en: Training/Budo
fi: Harjoitus/Budo

en: Training/Dance
fi: Harjoitus/Tanssi

en: Training/Extreme Sports
fi: Harjoitus//Extreme urheilu

en: Training/Football
fi: Harjoitus//Jalkapallo

en: Training/Golf
fi: Harjoitus/Golf

en: Training/Gym
fi: Harjoitus/Kuntosali

en: Training/Horse Races
fi: Harjoitus/Hevosurheilu

en: Training/Hockey
fi: Harjoitus/Jääkiekko

en: Training/Races
fi: Harjoitus/Kilpailut

en: Training/Rugby
fi: Harjoitus/Rugby

en: Training/Sailing
fi: Harjoitus/Purjehdus

en: Training/Street Games
fi: Harjoitus/Katupelit

en: Training/Swimming
fi: Harjoitus/Uinti

en: Training/Tennis
fi: Harjoitus/Tennis

en: Training/Travels
fi: Harjoitus/Matkat

en: Training/Winter Games
fi: Harjoitus/Talvipelit

en: unknown type!
fi: tuntematon tyyppi!

en: Start
fi: Aloita

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Tone alarm
fi: Äänimerkki

en: forever on each %i. day of %s
fi: ikuisesti jokaisena %i. päivänä %s

en: Silent alarm
fi: Hiljainen hälytys

en: Text
fi: Teksti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Location
fi: Sijainti

en: Private
fi: Yksityinen

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Contact ID
fi: Yhteyshenkilön tunniste

en: Repeating
fi: Toistuva

en: for %d time  | for %d times
fi[0]: %d aika
fi[1]: %d ajan

en: forever
fi: ikuisesti

en: till %s
fi: kunnes %s

en: since %s
fi: alkaen %s

en: since %s till %s
fi: alkaen %s kunnes %s

en:  on each
fi:  kullakin

en:  on each %d.
fi:  jokaisella %d.

en:  in %d. week of
fi:  %d. viikolla

en:  in
fi:  sisään

en: each month
fi: kuukausittain

en: %d. day of
fi: %d. päivä

en: %d. day of year
fi: %d. vuoden päivä

en: day
fi: päivä

en: Age
fi: Ikä

en: Date and time not set in phone
fi: Päivämäärää ja aikaa ei asetettu puhelimeen

en: Phone time is %s
fi: Puhelinaika on %s

en: Time format is
fi: Aikamuoto on

note: l10n: AM/PM time
en: 12 hours
fi: 12 tuntia

note: l10n: 24 hours time
en: 24 hours
fi: 24 tuntia

en: Date format is
fi: Päivämäärän muoto on

en: OFF
fi: POIS

en: , date separator is %c
fi: , päivämäärän erotin on %c

en: Setting time in phone to the same time as is set in computer.
fi: Kellonajan asettaminen puhelimeen samaan aikaan kun tietokone on asetettu.

en: Updating specified parts of date and time in phone.
fi: Päivitetään määritetyt päivämäärä- ja kellonajat puhelimessa.

en: Alarm (%i) not set in phone
fi: Hälytystä (%i) ei ole asetettu puhelimeen

en: Alarm in location %i:
fi: Hälytys sijainnissa %i:

en: Date
fi: Päiväys

en: Every day
fi: Joka päivä

en: Time: %02d:%02d
fi: Aika: %02d:%02d

en: Auto deleting disabled
fi: Automaattinen poistaminen poistettu käytöstä

en: Auto deleting notes after %i day(s)
fi: Muistiinpanojen automaattinen poistaminen %i päivän jälkeen

en: Week starts on %s
fi: Viikko alkaa %s

en: Entry was empty
fi: Merkintä oli tyhjä

en: Entry was deleted
fi: Tapahtuma poistettiin

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Invalid
fi: Virheellinen

en: Low
fi: Matala

en: Medium
fi: Keskitaso

en: High
fi: Korkea

en: None
fi: Ei mitään

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Due time
fi: Määräaika

en: Start time
fi: Aloitusaika

en: Completed time
fi: Valmistumisaika

en: Completed
fi: Valmis

en: Category
fi: Luokka

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: Search text too long, truncating to %d chars!
fi: Hakuteksti on liian pitkä, lyhennä %d merkkiin

en: Waiting for Security Code.
fi: Odotetaan suojakoodia.

en: Waiting for PIN.
fi: Odotetaan PIN-koodia.

en: Waiting for PIN2.
fi: Odotetaan PIN2-koodia.

en: Waiting for PUK.
fi: Odotetaan PUK-koodia.

en: Waiting for PUK2.
fi: Odotetaan PUK2-koodia.

en: Waiting for phone code.
fi: Odotetaan puhelimen koodia.

en: Waiting for network code.
fi: Odotetaan verkon koodia.

en: Nothing to enter.
fi: Mitään ei tule.

en: Unknown security status.
fi: Tuntematon suojaustila.

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Bad month!
fi: Huono kuukausi!

en: Monday
fi: maanantai

en: Tuesday
fi: tiistai

en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: Thursday
fi: torstai

en: Friday
fi: perjantai

en: Saturday
fi: lauantai

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: Bad day!
fi: Huono päivä!

en: Security status
fi: Turvallisuustila

en: More parameters required!
fi: Lisää parametreja tarvitaan!

en: Please enumerate locations from 1
fi: Luettele sijainnit luvusta 1

en: Swapping start and end location
fi: Vaihdetaan aloitus- ja lopetuspaikat

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: yes
fi: kyllä

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: no
fi: ei

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: ALL
fi: KAIKKI

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: ONLY
fi: VAIN

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: NONE
fi: EI MITÄÄN

en: YES (always)
fi: KYLLÄ (aina)

en: NO (always)
fi: EI (aina)

en: Can't do it with current phone protocol
fi: En voi tehdä sitä nykyisen puhelinprotokollan kanssa

en: %s (yes/no) ?
fi: %s (kyllä/ei)

en: Setting done
fi: Asetus valmis

en: Sorry, but configuration matrix for this model has not yet been added. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information how to report it.
fi: Anteeksi, mutta tämän mallin konfigurointi matriisia ei ole vielä lisätty. Katso <https://wammu.eu/support/bugs/> tietoja kuinka raportoida siitä.

en: Passed
fi: Läpäisty

en: Fail
fi: Epäonnistua

en: Not executed
fi: Ei suoritettu

en: No signal
fi: Ei signaalia

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Unknown (%x)
fi: Tuntematon (%x)

en:  (startup)
fi:  (käynnistetty)

en: Press any key to continue…
fi: Paina mitä tahansa näppäintä jatkaaksesi…

en: Security code set to "12345"
fi: Suojauskoodi asetettu arvoon "12345"

en: Unknown reason. Can't reset your security code
fi: Tuntematon syy. Suojauskoodin nollaaminen ei onnistu

en: Trying %i
fi: Yritetään %i

en: Security code is %s
fi: Suojakoodi on %s

en: device address %02x%02x%02x%02x%02x%02x
fi: laiteosoite %02x%02x%02x%02x%02x%02x

en: Old simlock
fi: Vanha simlock

en: Simlock data
fi: Simlockin tiedot

en: What lights should I enable ("%s") ?
fi: Mitä valoja minun pitäisi ottaa käyttöön ("%s") ?

en: What should I do ("%s") ?
fi: Mitä minun pitäisi tehdä ("%s") ?

note: l10n: Raw data for A/D convertor
en: raw result %10i
fi: raakatulos %10i

note: l10n: Processed data for A/D convertor
en: unit result %10i
fi: yksikön tulos %10i

en: Battery voltage, divided:
fi: Akun jännite jaettuna:

en: Battery voltage, scaled:
fi: Akun jännite, skaalattu:

en: Charger voltage:
fi: Laturi jännite:

en: Charger current:
fi: Latausvirta:

en: Battery size indicator:
fi: Akun koon osoitin:

en: Ohms
fi: ohmia

en: Battery temperature:
fi: Akun lämpötila:

en: Headset interconnection:
fi: Kuuloke yhteys:

en: Hook interconnection:
fi: Kuulokeyhteys:

en: Light sensor:
fi: Valoanturi:

en: Power amplifier temperature:
fi: Tehovahvistimen lämpötila:

en: VCXO temperature:
fi: VCXO-lämpötila:

en: Resistive keyboard 1/headint2:
fi: Resistiivinen näppäimistö 1 / headint2:

en: Resistive keyboard 1/auxdet:
fi: Resistiivinen näppäimistö 1/auxdet:

en: Initial battery voltage:
fi: Akun alkuperäinen jännite:

en: Battery Current:
fi: Akun jännite:

en: Battery Current Fast:
fi: Akku virtaa nopeasti:

en: Phone seems not to support radio
fi: Puhelin ei näytä tukevan radiota

en: Please connect headset. Required as antenna
fi: Kytke kuuloke mikrofoni. Tarvitaan antenni

en: %i entries types
fi: %i-merkintöjen tyypit

en:   entry ID %02X
fi:   merkinnän tunnus %02X

en:  (Speed dial on SIM)
fi:  (Pikavalinta SIM-kortilla)

en:  (Text: name (always the only one))
fi:  (Teksti: nimi (aina ainoa))

en:  (Text: email address)
fi:  (Teksti: sähköpostiosoite

en:  (Text: postal address)
fi:  (Teksti: postiosoite)

en:  (Text: note)
fi:  (Teksti: huomautus)

en:  (Phone number)
fi:  (Puhelinnumero)

en:  (Ringtone ID)
fi:  (Soittoäänen tunnus)

en:  (Call register: date and time)
fi:  (Puhelurekisteri: päivämäärä ja aika)

en:  (Call register: with missed calls)
fi:  (Puhelurekisteri: vastaamattomat puhelut)

en:  (Speed dial)
fi:  (Pikavalinta)

en:  (Caller group: logo)
fi:  (Soittajaryhmä: logo)

en:  (Caller group: is logo on ?)
fi:  (Soittajaryhmä: onko logo päällä?)

en:  (Caller group number in pbk entry)
fi:  (Soittajaryhmän numero on pbk-merkinnässä)

en:  (Text: URL address)
fi:  (Teksti: URL-osoite)

en:  (SMS list assignment)
fi:  (SMS-luettelon määritys)

en:  (Voice tag assignment)
fi:  (Ääni tunnisteen määritys)

en:  (Picture ID assignment)
fi:  (Kuva tunnuksen määritys)

en:  (Ringtone ID from filesystem/internal)
fi:  (Soittoäänen tunnus tiedostojärjestelmästä/sisäinen)

en:  (Text: user ID)
fi:  (Teksti: käyttäjän tunnus)

en:  (conversation list ID)
fi:  (keskusteluluettelon tunnus)

en:  (Instant Messaging service list ID ?)
fi:  (Pikaviestit-palvelulistan tunnus?)

en:  (presence list ID ?)
fi:  (läsnäololuettelotunnus?)

en:  (SIP Address (Push to Talk address))
fi:  (SIP-osoite (Paina to Puhu -osoite))

en:  (Group ID (6230i or later))
fi:  (Ryhmän tunnus (6230i tai uudempi))

en: , type
fi: , tyyppi

en: string
fi: merkkijono

en: byte
fi: tavu

en: 2 bytes
fi: 2 tavua

en: 4 bytes
fi: 4 tavua

en: %i phone number types
fi: %i puhelinnumerotyypit

en: Home number
fi: Kotinumero

en: Mobile number
fi: Matkapuhelinnumero

en: Fax number
fi: Faksinumero

en: Office number
fi: Toimiston numero

en: Standard number
fi: Vakionumero

en: Unknown number
fi: Tuntematon numero

en: ERROR: unknown memory type ("%s")
fi: VIRHE: tuntematon muistityyppi ("%s")

en: Show debugging output for detecting devices.
fi: Näytä vianetsintulostus laitteiden havaitsemiseksi.

en: Show version information and compiled in features.
fi: Näytä versio tiedot ja ominaisuudet.

en: Disables scanning of udev.
fi: Poistaa udev-tarkistuksen käytöstä.

en: Disables scanning using Bluez.
fi: Poistaa skannauksen käytöstä Bluezin avulla.

en: Disables scanning of Windows serial ports.
fi: Poistaa käytöstä Windows-sarjaporttien skannauksen.

en: Gammu-detect version %s
fi: Gammu-tunnistus versio %s

en: Compiled in features:
fi: Käännetyt ominaisuudet:

en: udev probing
fi: udev luotaus

en: Bluez probing
fi: Bluez luotaus

en: Windows serial port probing
fi: Windowsin sarjaportin etsintä

en: Copyright (C) 2010 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
fi: Tekijänoikeudet (C) 2010 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> ja muut tekijät.

en: License GPLv2: GNU GPL version 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.
fi: Lisenssi GPLv2: GNU GPL version 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
fi: Tämä on ilmainen ohjelmisto: voit vapaasti muuttaa sitä ja jakaa sitä edelleen.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: TAKUUTA ei ole, siinä määrin kuin laki sallii.

en: Check <https://wammu.eu/gammu/> for updates.
fi: Tarkista <https://wammu.eu/gammu/> päivitykset.

en: Configuration file generated by gammu-detect.
fi: gammu-detectin generoima asetustiedosto.

en: Please check The Gammu Manual for more information.
fi: Katso lisätietoja Gammun-käsikirjasta.

en: option parsing failed: %s
fi: vaihtoehdon jäsentäminen epäonnistui %s

en: Name:
fi: Nimi:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Subsystem:
fi: Osajärjestelmä:

en: Number:
fi: Numero:

en: Path:
fi: Polku:

en: Driver:
fi: Ajuri:

en: Sequential Number:
fi: Järjestysnumero:

en: Device File:
fi: Laitetiedosto:

en: Properties:
fi: Ominaisuudet:

en: Phone on serial port %s
fi: Puhelin sarjaportissa %s

en: Phone on USB serial port %s %s
fi: Puhelin USB sarjaportissa %s %s

en: Phone memory
fi: Puhelimen muisti

en: %ld bytes (free %ld bytes, used %ld bytes)
fi: %ld tavua (vapaana %ld tavua, käytetty %ld tavua)

en: Usage details
fi: Käyttötiedot

en: images: %ld, sounds: %ld, themes: %ld
fi: kuvat: %ld, äänet: %ld, teemat: %ld

en: Part of folder
fi: Kansion osa

en: Folder
fi: Hakemisto

en: File;
fi: Tiedosto;

en: Used in phone: %li bytes
fi: Käytetään puhelimessa: %li tavua

en: , used in card: %li bytes
fi: , jota käytetään kortissa: %li tavua

en: Unknown attribute (%s)
fi: Tuntematon attribuutti (%s)

en: Part of folder only
fi: Vain osa kansiota

en: Getting "%s"
fi: Saatu "%s"

en: Is a folder. Please give only file names.
fi: On kansio. Anna vain tiedostonimet.

en:  (%02i:%02i minutes left)
fi:  (%02i:%02i minuuttia jäljellä)

en: File checksum calculated by phone doesn't match with value calculated by Gammu. File is damaged or there is a error in Gammu.
fi: Tiedoston tarkistussumma, joka lasketaan puhelimesta, ei vastaa Gammun laskemaa arvoa. Tiedosto on vaurioitunut tai Gammussa on virhe.

en: %i percent done.
fi: %i prosenttia tehty.

en: %lu Bytes in %li seconds, %lu Bytes/sec
fi: %lu tavua %li sekunneissa, %lu tavua/sekunnissa

en:   Saving to %s
fi:   Tallennetaan kohteeseen %s

en: Parameter "%s" unknown
fi: Parametri "%s" tuntematon

en: What file type ("%s") ?
fi: Mikä tiedostotyyppi ("%s") ?

en: Parameter missing!
fi: Parametri puuttuu!

en: ID of new file is "%s"
fi: Uuden tiedoston tunnus on "%s"

en: ID of new folder is "%s"
fi: Uuden kansion tunnus on "%s"

en: Networks for %s:
fi: Verkot %s:

en: Unknown country name: %s.
fi: Tuntematon maan nimi: %s.

en: Network
fi: Verkko

en: Name
fi: Nimi

en: [Gammu version %s]
fi: [Gammun versio %s]

en: Protocols
fi: Protokollat

en: Phones
fi: Puhelimet

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: There is newer stable Gammu version available! (%s instead of %s)
fi: On olemassa uudempi vakaa Gammu versio saatavilla! (%s kohteen %s sijasta)

en: There is newer testing Gammu version available! (%s instead of %s)
fi: On olemassa uudempi Gammu testausversio saatavilla! (%s kohteen %s sijasta)

en: Copyright (C) 2003 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
fi: Tekijänoikeudet (C) 2003 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> ja muut tekijät.

en: standard input
fi: vakiosyöte

en: Batch file could not be opened: %s
fi: Batch-tiedostoa ei voitu avata: %s

en: Error reading batch! Terminating.
fi: Virhe batch-tiedoston käsittelyssä! Lopetetaan.

en: Batch processed, terminating.
fi: Batch-tiedostoa käsitellään, lopetetaan.

en: Executing batch "%s" - command %i: %s
fi: Suoritetaan erää "%s" - komento %i: %s

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd-inject instead of gammu sendsmsdsms!
fi: SMS-daemon on nyt erillisessä binäärissä, käytä gammu-smsd-inject Gammun sendmsdsms -sovelluksen sijasta!

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd instead of gammu smsd!
fi: SMS-daemon on nyt erillisessä binaarissa, käytä gammu-smsd:tä gammu smsd:n sijasta!

en: Calls
fi: Puhelut

en: SMS and EMS
fi: SMS ja EMS

en: Memory (phonebooks and calls)
fi: Muisti (puhelinluettelot ja puhelut)

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Logo and pictures
fi: Logo ja kuvat

en: Ringtones
fi: Soittoäänet

en: Calendar notes
fi: Kalenterimerkinnät

en: To do lists
fi: Tehtävälistat

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Date, time and alarms
fi: Päivämäärä, aika ja hälytykset

en: Categories
fi: Luokat

en: Backing up and restoring
fi: Varmuuskopiointi ja palauttaminen

en: Nokia specific
fi: Nokia spesifinen

en: Siemens specific
fi: Siemens spesifinen

en: WAP settings and bookmarks
fi: WAP- asetukset ja kirjanmerkit

en: MMS and MMS settings
fi: MMS- ja MMS-asetukset

en: Phone tests
fi: Puhelintestit

en: FM radio
fi: FM-radio

en: Phone information
fi: Puhelimen tiedot

en: Phone settings
fi: Puhelinasetukset

en: Dumps decoding
fi: Dumps-dekoodaus

en: Functions that don't fit elsewhere
fi: Toiminnot, jotka eivät sovi muualle

en: Gammu information
fi: Gammun tiedot

en: Usage: gammu [parameters] <command> [options]
fi: Käyttö: gammu [parametrit] <komento> [valinnat]

en: Parameters before command configure gammu behaviour:
fi: Parametrit ennen komentoa määrittävät gammun käyttäytymisen:

en: -c / --config <filename> … name of configuration file
fi: -c / --config <tiedostonimi>… asetustiedoston nimi

en: -s / --section <confign> … section of config file to use, eg. 42
fi: -s / --section <confign> … osa konfigurointitiedostoa käytettäväksi, esim. 42

en: -d / --debug <level> … debug level (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)
fi: -d / --debug <level> … virheenkorjaustaso (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)

en: -f / --debug-file <filename> … file for logging debug messages
fi: -f / --debug-file <tiedostonimi> … tiedosto vianetsintäviestien kirjaamiseksi

en: Commands can be specified with or without leading --.
fi: Komennot voidaan määrittää tai ilman johtavaa -- merkkiä.

en: For more details, call help on specific topic (gammu --help topic). Topics are:
fi: Jos haluat lisätietoja, soita ohjeen aiheeseen (gammu --help topic). Aiheet ovat:

en: Unknown help topic specified!
fi: Tuntematon ohje, aihe määritetty!

en: Gammu commands, topic: %s
fi: Gammu-komennot, aihe: %s

en: More parameters required (function requires %d)
fi: Lisää parametreja tarvitaan (toiminto vaatii %d)

en: More parameters required (function requires %d to %d)
fi: Lisää tarvittavat parametrit (toiminto edellyttää %d - %d)

en: Parameters help
fi: Parametrien ohje

en: Too many parameters (function accepts %d)
fi: Liian monta parametria (toiminto hyväksyy %d)

en: Too many parameters (function accepts %d to %d)
fi: Liian monta parametria (toiminto hyväksyy %d - %d)

en: Bad option!
fi: Huono vaihtoehto!

en: Configuration could not be parsed!
fi: Kokoonpanoa ei voitu jäsentää!

en: No configuration file found!
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt!

en: Failed to allocate memory, aborting!
fi: Muistia ei voitu varata, keskeytetään!

en: Too few parameters!
fi: Liian vähän parametreja!

en: Failed to read [gammu%d] section from configuration file (gammurc)!
fi: Lukeminen epäonnistui [gammu%d] osasta asetustiedostoa (gammurc)!

en: No configuration read, using builtin defaults!
fi: Asetustiedostoa ei luettu, käytetään sisäänrakennettua oletusarvoa!

en: Version of installed libGammu.so (%s) is different to version of Gammu (%s)
fi: Asennetun libGammu.so (%s) versio on erilainen kuin Gammun (%s) versio

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 4.06
fi: Merkinnöissä on null-arvoinen nimi. Päivitä puhelimen laiteohjelmisto korkeampaan kuin 4.06

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 6.00
fi: Merkinnöissä on null-arvoinen nimi. Päivitä puhelimen laiteohjelmisto korkeampaan kuin 6.00

en: Memory %s, Location %i
fi: Muisti %s, Sijainti %i

en: Empty entry
fi: Tyhjä merkintä

en: %i entries empty, %i entries filled
fi: %i merkinnät tyhjät, %i merkinnät täytetty

en: SMS message received
fi: SMS-viesti vastaanotettu

en: We already have one pending, ignoring this one!
fi: Meillä on jo yksi odottamassa, sivuutetaan tämä!

en: Location %i
fi: Sijainti %i

en: Empty
fi: Tyhjä

en: CB message received
fi: CB-sanoma vastaanotettu

en: Channel %i, text "%s"
fi: Kanava %i, teksti "%s"

en: USSD received
fi: USSD vastaanotettu

en: Status
fi: Tila

en: No action needed
fi: Mitään toimia ei tarvita

en: Action needed
fi: Toimia tarvitaan

en: Terminated
fi: Lopetettu

en: Another client replied
fi: Toinen asiakas vastasi

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Service reply
fi: Palvelun vastaus

en: Invalid SMSC location: %s
fi: Virheellinen SMSC-sijainti: %s

en: Number
fi: Numero

en: Default number
fi: Oletusnumero

en: Format
fi: Muoto

en: Fax
fi: Faksi

en: Email
fi: Sähköposti

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Validity
fi: Voimassaolo

en: Maximum time
fi: Enimmäisaika

en: Corrupted message, skipping
fi: Vioittunut viesti, ohitetaan

en: %i SMS parts in %i SMS sequences
fi: %i SMS-osat %i SMS-sekvensseissä

en: SMS counter overflow
fi: SMS-laskurin ylivuoto

en: , SIM memory
fi: , SIM-muisti

en: , phone memory
fi: , puhelimen muisti

en: , phone or SIM memory
fi: , puhelimen tai SIM-kortin muisti

en: , Inbox folder
fi: , Saapuneet-kansio

en: , Outbox folder
fi: , Lähtevät-kansio

en: error %i
fi: virhe %i

en: , message reference=%d
fi: , viestin viite=%d

en: Message number
fi: Viestin numero

en: Number of messages
fi: Viestien lukumäärä

en: If you want break, press Ctrl+C…
fi: Jos haluat tauon, paina Ctrl+C…

en: Saving SMS %i/%i
fi: Tallennetaan SMS-tekstiviestejä %i/%i

en: Saved in folder number %d "%s", location %i
fi: Tallennettu kansion nro %d "%s", sijainti %i

en: phone
fi: puhelin

en: Sending sms from folder "%s", location %i
fi: Lähetetään SMS-tekstiviestejä kansiosta "%s", sijaintiin %i

en: …waiting for network answer
fi: ... odotetaan verkon vastausta

en: Sending SMS %i/%i
fi: Lähetetään SMS %i/%i

en: Something went wrong, unknown message operation!
fi: Jokin meni pieleen, tuntematon viestioperaatio!

en: Too high folder number (max. %i)
fi: Liian suuri kansion numero (enintään %i)

en: Deleting SMS from "%s" folder:
fi: Poistetaan SMS-tekstiviestejä kansiosta "%s":

en: Network state
fi: Verkon tila

en: home network
fi: kotiverkko

en: roaming network
fi: Roaming-verkko

en: requesting network
fi: pyytää verkkoa

en: not logged into network
fi: ei kirjautunut verkkoon

en: registration to network denied
fi: rekisteröinti verkkoon evätty

en: unknown
fi: tuntematon

en: Name in phone
fi: Nimi puhelimella

en: Packet network state
fi: Pakettiverkon tila

en: Packet network
fi: Pakettiverkko

en: attached
fi: liitetty

en: detached
fi: irrotettu

en: Battery level
fi: Akun varaustaso

en: Battery capacity
fi: Akun kapasiteetti

en: Battery temperature
fi: Akun lämpötila

en: Phone temperature
fi: Puhelimen lämpötila

en: Battery voltage
fi: Akun jännite

en: Charge voltage
fi: Latausjännite

en: Charge current
fi: Lataa nykyinen

en: Phone current
fi: Nykyinen puhelin

en: Charge state
fi: Latauksen tila

en: powered from battery
fi: virtaa akusta

en: battery connected, but not powered from battery
fi: Akku kytketty, mutta akussa ei ole virtaa

en: battery connected and is being charged
fi: akku kytketty ja akku latautuu

en: battery connected and is fully charged
fi: akku on kytketty ja ladattu täyteen

en: battery not connected
fi: akkua ei ole kytketty

en: detected power failure
fi: havaittu sähkökatkos

en: Battery type
fi: Akkutyyppi

en: Lithium Ion
fi: Litiumioni

en: Lithium Polymer
fi: Litiumpolymeeri

en: Device
fi: Laite

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Model
fi: Malli

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Original IMEI
fi: Alkuperäinen IMEI

en: Manufactured
fi: Valmistettu

en: Product code
fi: Tuotekoodi

en: Call info
fi: Puhelutiedot

en: ID %i,
fi: TUNNUS %i,

en: incoming call from "%s"
fi: saapuva puhelu kohteesta "%s"

en: outgoing call to "%s"
fi: lähtevä puhelu "%s"

en: call started
fi: puhelu aloitettu

en: end of call (unknown side)
fi: puhelu lopetettu (tuntematon sivu)

en: call end from our side
fi: puhelu lopetettu meidän puolelta

en: call end from remote side (code %i)
fi: puhelu lopetettu toiselta puolelta ((koodi %i)

en: call established. Waiting for answer
fi: puhelu perustettu. Vastausta odottaen

en: call held
fi: puhelu pidossa

en: call resumed
fi: puhelua jatketaan

en: call switched
fi: puhelu kytketty

en: %3d used
fi: %3d käytetty

en: %3d free
fi: %3d vapaa

en: Entering monitor mode…
fi: Siirretään valvontatilaan…

en: Enabling info about incoming SMS
fi: Ota käyttöön saapuvat SMS-tekstiviestin tiedot

en: Enabling info about incoming CB
fi: Ota käyttöön saapuvat CB-tiedot

en: Enabling info about calls
fi: Ota puhelutiedot käyttöön

en: Enabling info about USSD
fi: Ota käyttöön USSD-tiedot

en: Todos
fi: Tehtävät

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Signal strength
fi: Signaalin voimakkuus

en: Network level
fi: Verkkotaso

en: Bit error rate
fi: Bittien virhetaso

en: SIM SMS status
fi: SIM-tekstiviestitila

en: %i used
fi: %i käytetty

en: %i unread
fi: %i lukematon

en: %i locations
fi: %i sijainnit

en: Phone SMS status
fi: Puhelimen SMS-tila

en: %i templates
fi: %i mallia

en: Leaving monitor mode…
fi: Poistutaan valvontatilasta…

en: Smart Messaging
fi: Älykäs viestintä

en: Nokia binary
fi: Nokia binääri

en: MIDI
fi: Midi

en:  format, ringtone "%s"
fi:  muoto, soittoääni "%s"

en: What type of reset do you want ("%s") ?
fi: Minkä tyyppistä nollausta haluat ("%s)?

en: Address
fi: Osoite

en: %i. Access point %i
fi: %i. Tukiasema %i

en:  (active)
fi:  (aktiivinen)

en: Maximal location for caller logo can be 5
fi: Soittajan logon enimmäispaikka voi olla 5

en: What type of logo do you want to get ("%s") ?
fi: Minkä tyyppisen logon haluat saada ("%s") ?

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: default
fi: oletus

en: Ringtone
fi: Soittoääni

en: (file with ID %i)
fi: (tiedosto, jonka tunnus on %i)

note: l10n: Ringtone name and ID format
en: "%s" (ID %i)
fi: "%s" (TUNNUS %i)

note: l10n: Ringtone ID format
en: ID %i
fi: TUNNUS %i

en: Bitmap
fi: Bittikartta

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Bitmap ID
fi: Bittikartan tunnus

en: No operator logo in phone
fi: Ei operaattorin logoa puhelimessa

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Welcome note text is "%s"
fi: Tervehdystekstin on "%s"

en: Dealer note text is "%s"
fi: Jälleenmyyjän teksti on "%s"

en: What type of logo do you want to set ("%s") ?
fi: Millaisen logon haluat asettaa ("%s") ?

en: Unknown parameter ("%s")
fi: Tuntematon parametri ("%s")

en: Delete phone phonebook?
fi: Poistetaanko puhelinluettelo?

en: Delete SIM phonebook?
fi: Poistetaanko SIM-puhelinluettelo?

en: Delete missed calls?
fi: Poistetaanko vastaamattomat puhelut?

en: Delete dialled calls?
fi: Poistetaanko soitetut puhelut?

en: Delete received calls?
fi: Poistetaanko vastaanotetut puhelut?

en: Delete phone calendar notes?
fi: Poistetaanko puhelimen kalenterimerkinnät?

en: Delete phone todos?
fi: Poistetaanko puhelimen tehtävälista?

en: Delete phone notes?
fi: Poistetaanko puhelimen muistiinpanot?

en: Delete phone WAP bookmarks?
fi: Poistetaanko puhelimen WAP-kirjanmerkit?

en: Delete all phone FM radio stations?
fi: Poistetaanko kaikki puhelimen FM-radioasemat?

en: Connection type
fi: Yhteystyyppi

en: Continuous
fi: Jatkuva

en: Temporary
fi: tilapäinen

en: Connection security
fi: Yhteyden suojaus

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: address "%s", port %i
fi: osoite "%s", portti %i

en: Second proxy
fi: Toinen välityspalvelin

en: Bearer
fi: Haltija

en: Server number
fi: Palvelimen numero

en: Service number
fi: Palvelunumero

en: Data (CSD)
fi: Tiedot (CSD)

en: Dial-up number
fi: Valintanumero

en: IP address
fi: IP-osoite

en: Login type
fi: Kirjautumistapa

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Authentication type
fi: Todennustapa

en: Normal
fi: Normaali

en: Secure
fi: Turvallinen

en: Data call type
fi: Datapuhelun tyyppi

en: Analogue
fi: Analoginen

en: Data call speed
fi: Datapuhelun nopeus

en: Auto
fi: Automaattinen

en: User name
fi: Käyttäjänimi

en: Password
fi: Salasana

en: Service code
fi: Palvelun koodi

en: Address type
fi: Osoitteen tyyppi

en: Access point
fi: Tukiasema

en: Set %i
fi: Aseta %i

en: User
fi: Käyttäjä

en: Phonebook database
fi: Puhelinluettelotietokanta

en: Calendar database
fi: Kalenteri tietokanta

en: Server
fi: Palvelin

en: Sync. phonebook
fi: Synkronoi. puhelinluettelo

en: Sync. calendar
fi: Synkronoi. kalenteri

en: Connection set name
fi: Yhteyden nimi

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: active
fi: aktiivinen

en: Read only
fi: Vain luku-tila

en: Startup logo
fi: Käynnistyslogo

en: Operator logo
fi: Operaattorin logo

en: Picture
fi: Kuva

en: Caller group logo
fi: Soittajaryhmän logo

en: , width %i, height %i
fi: , leveys %i, korkeus %i

en: What format of output file logo ("%s") ?
fi: Missä tiedostomuodosssa ("%s") logo on?

en: What format of output ringtone file ("%s") ?
fi: Missä tiedostomuodossa soittoääni ("%s") on?

en: What type of power do you want ("%s") ?
fi: Millaista virtaa ("%s") haluaa?

en: Unknown key/function name: "%c"
fi: Tuntematon näppäimen/toiminnon nimi: "%c"

en: What type of categories do you want to get ("%s") ?
fi: Minkätyyppisiä luokkia haluat saada ("%s") ?

en: What type of category do you want to add ("%s") ?
fi: Minkä tyyppisen luokan haluat lisätä ("%s") ?

en: Text too long, truncating to %d chars!
fi: Teksti liian pitkä, lyhennä sitä %d merkkiin!

en: Invalid security code type
fi: Virheellinen turvakoodi tyyppi

en: Enter %s code:
fi: Syötä %s koodi:

en: No PIN code entered!
fi: PIN-koodia ei annettu!

en: Enter new PIN code:
fi: Syötä uusi PIN-koodi:

en:  (default name)
fi:  (oletus nimi)

en:  (Head set profile)
fi:  (Kuulokemikrofoni profiili)

en:  (Car kit profile)
fi:  (Autosarjan profiili)

en: Ringtone ID
fi: Soittoäänen tunnus

en: Message alert tone ID
fi: Viestin merkkiäänen tunnus

en: Call alert for
fi: Soita hälytys

en: Screen saver number
fi: Näytönsäästäjän numero

en: Incoming call alert
fi: Saapuvan puhelun hälytys

en: Ringtone volume
fi: Soittoäänen voimakkuus

en: Vibrating alert
fi: Värinähälytys

en: Message alert tone
fi: Viestin merkkiääni

en: Keypad tones
fi: Näppäinäänet

en: Warning (games) tones
fi: Varoitus (peli) äänet

en: Screen saver
fi: Näytönsäästäjä

en: Screen saver timeout
fi: Näytönsäästäjän aikakatkaisu

en: Automatic answer
fi: Automaattinen vastaus

en: Lights
fi: Valot

en: Level 1
fi: Taso 1

en: Level 2
fi: Taso 2

en: Level 3
fi: Taso 3

en: Level 4
fi: Taso 4

en: Level 5
fi: Taso 5

en: Ringing
fi: Soi

en: Beep once
fi: Piippaus kerran

en: Ring once
fi: Soita kerran

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Caller groups
fi: Soittajaryhmät

en: Standard
fi: Standardi

en: Special
fi: Erityinen

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Vibrate first
fi: Värinä ensin

en:  speed dial not assigned
fi:  pikavalintaa ei ole määritetty

en: What type of reset phone settings ("%s") ?
fi: Minkä tyyppistä nollausta haluat ("%s") ?

en: Currently shown on the display
fi: Näytössä näkyy tällä hetkellä

en: Call active
fi: Puhelu on aktiivinen

en: Unread SMS
fi: Lukematon SMS-tekstiviesti

en: Voice call
fi: Äänipuhelu

en: Fax call
fi: Faksi puhelu

en: Data call
fi: Datapuhelu

en: Keypad locked
fi: Näppäimistö lukittu

en: SMS memory full
fi: SMS-muisti on täynnä

en: Station name
fi: Aseman nimi

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Unknown divert action ("%s")
fi: Tuntematon siirto toiminto ("%s")

en: Unknown divert type ("%s")
fi: Tuntematon siirtotyyppi ("%s")

en: Unknown call type ("%s")
fi: Tuntematon puhelutyyppi ("%s")

en: Query:
fi: Kysely:

en: Changed:
fi: Muuttunut:

en: Divert type
fi: Siirtotyyppi

en: when busy
fi: kun kiireinen

en: when not answered
fi: kun ei vastattu

en: when phone off or no coverage
fi: kun puhelin pois päältä tai ei ole kattavuutta

en: all types of diverts
fi: kaikentyyppiset siirrot

en: unknown %i
fi: tuntematon %i

en: Call type
fi: Puhelutyyppi

en: voice
fi: ääni

en: fax
fi: faksi

en: data & fax & voice
fi: data ja faksi ja ääni

en: Response:
fi: Vastaus:

en: The application has been successfully sent to the phone.
fi: Sovellus on lähetetty puhelimeen onnistuneesti.

en: Please find received files in Inbox and install them.
fi: Etsi vastaanotetut tiedostot Saapuneet-kansiosta ja asenna ne.

en: Do you want to save this MMS file?
fi: Haluatko tallentaa tämän MMS-tiedoston?

en: Error while saving to file %s!
fi: Virhe tallennettaessa tiedostoa %s!

en: Saved to file %s
fi: Tallennettu tiedostoon %s

en: Some MMS file features unknown for Gammu decoder
fi: Jotkin MMS-tiedosto ominaisuudet ovat Gammu dekooderille tuntemattomia

en: phone
fi: puhelin

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: CC
fi: kopio

en: Message type
fi: Viestin tyyppi

en: Subject
fi: Aihe

en: Delivery report
fi: Välitysraportti

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en:  (%s in SMIL)
fi:  (%s SMIL)

en: Do you want to save this attachment?
fi: Haluatko tallentaa tämän liitetiedoston?

en: Folder %s
fi: Kansio %s

en:   File filesystem ID
fi:   Tiedosto tiedostojärjestelmän tunnus

en: It can be RTTL ringtone only used with this option
fi: Se voi olla RTTL-soittoääni, jota käytetään vain tämän vaihtoehdon kanssa

en: Ringtone "%s" (tempo = %i Beats Per Minute)
fi: Soittoääni "%s" (tempo = %i lyöntiä minuutissa)

en: length=%i notes, but you will enter only first 50 tones.
fi: pituus=%i nuottia, mutta voit syöttää vain ensimmäiset 50-ääntä.

en: This ringtone in Nokia Composer in phone should look:
fi: Tämän puhelimen Nokia Composer -soittoäänen pitäisi näyttää:

en: To enter it please press:
fi: Syötä se painamalla:

en: (longer)
fi: (pidempi)

en: Checking %s
fi: Tarkistetaan %s

en:   Only part handled!
fi:   Vain osa käsiteltiin!

en:   Problem with adding playlist
fi:   Ongelma soittolistan lisäämisessä

en: Writing file %s:
fi: Kirjoitetaan tiedostoa %s:

en: Your phone model is not supported. Please report it to authors (see <https://wammu.eu/support/bugs/>). Thank you.
fi: Puhelimesi mallia ei tueta. Ilmoita se tekijöille (see <https://wammu.eu/support/bugs/>). Kiitos.

en: Problem with deleting playlist
fi: Ongelma soittolistan poistamisessa

en: What folder type ("%s") ?
fi: Mitä tyyppiä kansio on ("%s")?

en: Can not open file %s
fi: Ei voi avata tiedostoa %s

en: Folder not found. Probably function not supported!
fi: Kansiota ei löytynyt. Todennäköisesti toimintoa ei tueta!

en: Searching for phone folder:
fi: Etsitään puhelin kansiota:

en: No vendor info in JAD file!
fi: Ei myyjätietoja JAD-tiedostossa!

en: No name info in JAD file!
fi: Ei nimitietoja JAD-tiedostossa!

en: No JAR URL info in JAD file!
fi: JAD-tiedostossa ei ole JAR URL-osoitetietoja!

en: Declared JAR file size is different than real. Fixed by Gammu.
fi: Ilmoitettu JAR-tiedoston koko on erilainen kuin todellinen. Korjattu Gammussa.

en: No JAR size info in JAD file. Added by Gammu.
fi: JAD-tiedostossa ei ole JAR-koon tietoja. Lisännyt Gammu.

en: Adding "%s"
fi: Lisätään "%s"

en:  version %s
fi:  versio %s

en:  created by %s
fi:  luonut %s

en: Application already exists. Deleting by Gammu.
fi: Sovellus on jo olemassa. Poistan Gammun.

en:   Deleting %s
fi:   Poistetaan %s

en: Writing JAD file:
fi: JAD-tiedoston kirjoittaminen:

en: Writing JAR file:
fi: Kirjoitetaan JAR-tiedostoa:

en: Writing file:
fi: Kirjoitetaan tiedostoa:

en: Connection "%s" on device "%s"
fi: Yhteys "%s" laitteeseen "%s"

en: Error creating thread
fi: Virhe luotaessa säiettä

en: Number out of range: %s
fi: Numero rajojen ulkopuolella: %s

en: Parameter is not a number: %s
fi: Parametri ei ole numero: %s

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: %d week | %d weeks
fi[0]: %d viikko
fi[1]: %d viikkoa

en: %d year | %d years
fi[0]: %d vuosi
fi[1]: %d vuotta

en: Call length
fi: Puhelun pituus

en: Date and time
fi: Päivämäärä ja aika

en: Caller group
fi: Soittajaryhmä

en: Caller group number too high, please increase buffer in sources!
fi: Soittajaryhmä on liian suuri, lisää lähdepuskuria!

en: User ID
fi: Käyttäjätunnus

en: Picture name
fi: Kuvan nimi

en: Picture ID
fi: Kuvan tunnus

en: Photo
fi: Valokuva

en: Displaying not supported
fi: Näyttämistä ei tueta

en: Favorite messaging number
fi: Suosikki viestinumero

en: Work number
fi: Työnumero

en: General number
fi: Yleinen numero

en: Video number
fi: Videonumero

en: Home mobile number
fi: Kotipuhelimen numero

en: Work mobile number
fi: Työpuhelimen numero

en: Home fax number
fi: Koti faksin numero

en: Work fax number
fi: Työ faxin numero

en: Pager number
fi: Hakulaitteen numero

en: Other number
fi: Muu numero

en: Home address
fi: Kotiosoite

en: Work address
fi: Työosoite

en: Home email
fi: Koti sähköpostiosoite

en: Work email
fi: Työ sähköpostiosoite

en: Email address 2
fi: Sähköpostiosoite 2

en: Home website
fi: Omat verkkosivut

en: Work website
fi: Työpaikan verkkosivut

en: Website
fi: Verkkosivut

en: Last name
fi: Sukunimi

en: First name
fi: Etunimi

en: Second name
fi: Toinen nimi

en: Formal name
fi: Virallinen nimi

en: Name prefix
fi: Nimen etuliite

en: Name suffix
fi: Nimen etuliite

en: Nick name
fi: Nimimerkki

en: Company
fi: Yritys

en: Job title
fi: Työnimike

en: Street address
fi: Katuosoite

en: City
fi: Kaupunki

en: State
fi: Tila

en: Zip code
fi: Postinumero

en: Country
fi: Maa

en: Custom text 1
fi: Muokattu teksti 1

en: Custom text 2
fi: Muokattu teksti 2

en: Custom text 3
fi: Muokattu teksti 3

en: Custom text 4
fi: Muokattu teksti 4

en: unknown field type
fi: tuntematon kenttätyyppi

en: home
fi: koti

en: work
fi: työ

en: Not enough parameters!
fi: Ei tarpeeksi parametreja!

en: What format of sms ("%s") ?
fi: Missä muodossa ("%s") sms on?

en: Where are parameters?
fi: Missä parametrit ovat?

en: Where is ringtone filename?
fi: Missä on soittoäänen tiedostonimi?

en: Where is logo filename?
fi: Missä on logon tiedostonimi?

en: Where is number of frames?
fi: Mikä on kehysten määrä?

en: Too many animation frames!
fi: Liian monta animaatio kehystä!

en: File "%s"
fi: Tiedosto "%s"

en: Bookmark not found in file
fi: Kirjanmerkkiä ei löydy tiedostosta

en: WAP settings not found in file
fi: WAP-asetuksia ei löydy tiedostosta

en: Sorry. For now there is only support for GPRS or DATA bearers end
fi: Anteeksi. Toistaiseksi GPRS- tai DATA-siirtotielle on vain tuki

en: MMS settings not found in file
fi: MMS-asetuksia ei löydy tiedostosta

en: Sorry. No GPRS bearer found in MMS settings
fi: Anteeksi. MMS-asetuksista ei löydy GPRS-haltijaa

en: ToDo note not found in file
fi: Tehtävämerkintää ei löydy tiedostosta

en: Backup functionality not compiled in!
fi: Varmuuskopiointi toiminnallisuutta ei ole käännetty mukaan!

en: Wrong message length ("%s")
fi: Väärän mitteinen viesti ("%s")

en: Unknown GSM network code ("%s")
fi: Tuntematon GSM-verkko koodi ("%s")

en: You have to give number between 1 and 7 ("%s")
fi: Sinun on annettava numero väliltä 1-7 ("%s")

en: Unknown validity string ("%s")
fi: Tuntematon validiteettijono ("%s")

en: You have to give number of EMS frames between 1 and 4 ("%s")
fi: Sinun on annettava EMS-kehysten lukumäärä välillä 1-4 ("%s")

en: Can't open file "%s"
fi: Tiedostoa "%s" ei voi avata

en: Unknown parameter ("%c")
fi: Tuntematon parametri ("%c")

en: Last parameter wasn't text
fi: Viimeinen parametri ei ollut tekstiä

en: Too long SMS name ("%s"), ignored
fi: Liian pitkä SMS nimi ("%s"), jättää huomiotta

en: Enter the message text and press %s:
fi: Kirjoita viestin teksti ja paina %s:

en: No chars read, assuming it is okay!
fi: Ei merkkejä luettu, olettaen, että se on kunnossa!

en: No network code
fi: Ei verkkokoodia

en: You have to set network code!
fi: Sinun on asetettava verkkokoodi!

en: Ringtone too long. %i percent part cut
fi: Soittoääni liian pitkä. %i prosenttia leikkataan

en: There are %i SMS messages packed and the limit is %i. Exiting
fi: Täällä on %i SMS pakattua tekstiviestiä, joiden raja on %i. Poistutaan

en: Use -smscnumber option to give SMSC number
fi: Käytä -smscnumber asetusta käyttääksesi SMSC-numeroa

en: Location %i, folder "%s"
fi: Sijainti %i, kansio "%s"

en: SIM memory
fi: SIM-muisti

en: phone memory
fi: puhelimen muisti

en: phone or SIM memory
fi: puhelin tai SIM muisti

en: Inbox folder
fi: Saapuneet-kansio

en: mobile
fi: matkapuhelin

en: pager
fi: hakulaite

en: general
fi: yleinen

en: 8 bit SMS, cannot be displayed here
fi: 8-bittistä tekstiviestiä, ei voida näyttää tässä

en: SMS status report
fi: SMS-tilaraportti

en: Sent
fi: Lähetetyt

en: Read
fi: Luettu

en: UnRead
fi: Lukematon

en: UnSent
fi: Odottaa lähettämistä

en: Remote number | Remote numbers
fi[0]: Etänumero
fi[1]: Etänumerot

en: Reference number
fi: Viitenumero

en: SMSC number
fi: SMSC-numero

en: SMSC response
fi: SMSC-vastaus

en: Delivery status
fi: Toimituksen tila

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Temporary error,
fi: Väliaikainen virhe,

en: Permanent error,
fi: Pysyvä virhe,

en: SM received by the SME
fi: SM vastaanottanut SME

en: SM replaced by the SC
fi: SM korvattu SC:llä

en: Congestion
fi: Ruuhka

en: SME busy
fi: SME varattu

en: No response from SME
fi: Ei vastausta SME:ltä

en: Service rejected
fi: Palvelu hylätty

en: Quality of service not available
fi: Palvelun laatua ei ole saatavana

en: Error in SME
fi: SME virhe

en: Remote procedure error
fi: Etätoimenpidevirhe

en: Incompatible destination
fi: Yhteensopimaton kohde

en: Connection rejected by SME
fi: SME hylkäsi yhteyden

en: Not obtainable
fi: Ei saatavissa

en: No internetworking available
fi: Internet-yhteyttä ei ole käytettävissä

en: SM Validity Period Expired
fi: SM-voimassaoloaika umpeutunut

en: SM Deleted by SC Administration
fi: SM poistettu SC Administration toimesta

en: SM does not exist
fi: SM:tä ei ole olemassa

en: Reserved/Specific to SC: %x
fi: Varattu/Nimenomaan SC: %x

en: SMS message
fi: SMS viesti

en: Saved
fi: Tallennettu

en:  (set for reply)
fi:  (asetettu vastaukseksi)

en: SMS replacing ID
fi: SMS korvaa tunnuksen

en: Class
fi: Luokka

en: Coding
fi: Koodaus

en: Unicode (no compression)
fi: Unicode (ei pakkausta)

en: Unicode (compression)
fi: Unicode (pakattu)

en: Default GSM alphabet (no compression)
fi: Oletuksena GSM-ääkköset (ei pakkausta)

en: Default GSM alphabet (compression)
fi: Oletuksena GSM-ääkköset (pakattu)

note: l10n: 8-bit message coding
en: 8-bit
fi: 8-bittinen

en: User Data Header
fi: Käyttäjätietojen otsikko

en: Concatenated (linked) message
fi: Yhdistetty (linkitetty) viesti

en: Disables voice indicator
fi: Poistaa äänimerkinnän käytöstä

en: Enables voice indicator
fi: Ottaa äänimerkinnän käyttöön

en: Disables fax indicator
fi: Poistaa fax ilmaisimen käytöstä

en: Enables fax indicator
fi: Ottaa fax ilmaisimen käyttöön

en: Disables email indicator
fi: Poistaa sähköposti ilmaisimen käytöstä

en: Enables email indicator
fi: Ottaa sähköposti ilmaisimen käyttöön

en: Void SMS
fi: Mitätöi SMS

en: Nokia WAP bookmark
fi: Nokia WAP-kirjanmerkki

en: Nokia operator logo
fi: Nokia-operaattorin logo

en: Nokia WAP bookmark or WAP/MMS settings
fi: Nokia WAP-kirjanmerkki tai WAP/MMS-asetukset

en: Nokia ringtone
fi: Nokia soittoääni

en: Nokia GSM operator logo
fi: Nokia GSM-operaattorin logo

en: Nokia caller logo
fi: Nokia soittajan logo

en: Nokia profile
fi: Nokia profiili

en: Nokia calendar note
fi: Nokia kalenterimerkintä

en: Nokia phonebook entry
fi: Nokia puhelinluettelon merkintä

en: User UDH
fi: Käyttäjä UDH

en: MMS indicator
fi: MMS-ilmaisin

en: , ID (8 bit) %i
fi: , Tunnus (8-bittinen) %i

en: , ID (16 bit) %i
fi: , Tunnus (16-bittinen) %i

en: , part %i of %i
fi: , osa %i / %i

en: , %i parts
fi: , %i osaa

en: Siemens file
fi: Siemens tiedosto

en: Unknown PDU type: 0x%x
fi: Tuntematon PDU-tyyppi: 0x%x

en: Some details were ignored (unknown or not implemented in decoding functions)
fi: Joitakin yksityiskohtia ei otettu huomioon (tuntemattomia tai niitä ei ole toteutettu dekoodaustoiminnoissa)

en: Siemens OTA file
fi: Siemens OTA-tiedosto

en: Ringtone "%s"
fi: Soittoääni "%s"

en: Do you want to play it?
fi: Haluatko soittaa sen?

en: Caller logo
fi: Soittajan logo

en: Operator logo for %s network
fi: Operaattorin logo %s verkossa

en: Profile
fi: Profiili

en: EMS sound ID
fi: EMS-äänitunnus

en: EMS animation ID
fi: EMS-animaation tunnus

en: Message size
fi: Viestin koko

note: l10n: Generic prefix for error messages
en: Error
fi: Virhe

en: Number of bits
fi: Bittien lukumäärä

en: Whole PDU
fi: Koko PDU

note: l10n: Generic prefix for warning messages
en: Warning
fi: Varoitus

note: l10n: Generic prefix for informational messages
en: Information
fi: Tiedot
