Gammu 1.43.0 - en to id translation catalogue (885 entries)

en: Where is backup filename and location?
id: Di mana lokasi file cadangan dan namanya?

en: Calendar note not found in file
id: Catatan kalender tidak ditemukan dalam file

en: WAP bookmark not found in file
id: Bookmark WAP tidak ditemukan dalam file

en: Note not found in file
id: Catatan tidak ditemukan dalam file

en: Todo note not found in file
id: Catatan yang harus dilakukan tidak ditemukan dalam file

en: Where is backup filename and location and memory type?
id: Dimana cadangan nama file dan lokasi dan tipe memori?

en: Phonebook entry not found in file
id: Masukan buku telepon tidak ditemukan dalam file

en: Unknown memory type: "%s"
id: Tipe memori tidak dikenal: "%s"

en: Unknown backup format: "%s"
id: Format cadangan tidak dikenal: "%s"

en: Error while opening file for writing!
id: Kesalahan saat membuka file untuk menulis!

en: Error while writing file!
id: Kesalahan saat menulis file!

en: Error while closing file!
id: Kesalahan ketika menutup file!

en: Reading
id: Membaca

en: Only part of data saved, please increase the limit.
id: Hanya sebagian data yang tersimpan, silahkan meningkatkan batasan.

en: Reading:
id: Membaca:

en: %i percent
id: %i persen

en: Press Ctrl+C to break…
id: Tekan Ctrl+C untuk menghentikan…

en: Use Unicode subformat of backup file?
id: Gunakan Unicode subformat dari file cadangan?

en: Checking phone phonebook
id: Memeriksa buku telepon telepon

en: Backup phone phonebook?
id: Membuat cadangan buku telepon?

en: Checking SIM phonebook
id: Memeriksa buku telepon SIM

en: Backup SIM phonebook?
id: Buat cadangan buku telepon SIM?

en: Checking phone calendar
id: Memeriksa kalender telepon

en: Backup phone calendar notes?
id: Buat cadangan catatan kalender telepon?

en: Only part of data saved, please increase %s.
id: Hanya sebagian data yang tersimpan, silahkan meningkatkan %s.

en: Checking phone todos
id: Memeriksa agenda telepon

en: Backup phone todos?
id: Buat cadangan agenda telepon?

en: Checking phone notes
id: Memeriksa catatan telepon

en: Backup phone notes?
id: Buat cadangan catatan telepon?

en: Checking phone caller logos
id: Memeriksa logo pemanggil telepon

en: Backup phone caller groups and logos?
id: Buat cadangan grup pemanggil telepon dan logo?

en: Checking SIM SMS profiles
id: Memeriksa profil SMS SIM

en: Backup SIM SMS profiles?
id: Buat cadangan profil SMS SIM?

en: Checking phone startup text
id: Memeriksa teks startup telepon

en: Backup phone startup logo/text?
id: Buat cadangan logo/teks startup telepon?

en: Checking phone operator logo
id: Memeriksa logo operator telepon

en: Backup phone operator logo?
id: Buat cadangan logo operator telepon?

en: Checking phone WAP bookmarks
id: Memeriksa bookmark WAP telepon

en: Backup phone WAP bookmarks?
id: Buat cadangan bookmark WAP telepon?

en: Checking phone WAP settings
id: Memeriksa setting WAP telepon

en: Backup phone WAP settings?
id: Buat cadangan setting WAP telepon?

en: Checking phone MMS settings
id: Memeriksa setting MMS telepon

en: Backup phone MMS settings?
id: Buat cadangan setting MMS telepon?

en: Checking phone Chat settings
id: Memeriksa setting percakapan telepon

en: Backup phone Chat settings?
id: Buat cadangan pengaturan Chat telepon?

en: Checking phone SyncML settings
id: Memeriksa setting SyncML telepon

en: Backup phone SyncML settings?
id: Buat cadangan pengaturan SyncML telepon?

en: Checking phone user ringtones
id: Memeriksa nada dering pengguna telepon

en: Backup phone user ringtones?
id: Buat cadangan nada dering telepon pengguna?

en: Checking phone profiles
id: Memeriksa profil telepon

en: Backup phone profiles?
id: Buat cadangan profil telepon?

en: Checking phone FM radio stations
id: Memeriksa stasiun radio FM telepon

en: Backup phone FM radio stations?
id: Buat cadangan stasiun radio FM telepon?

en: Checking phone GPRS access points
id: Memeriksa jalur akses GPRS telepon

en: Backup phone GPRS access points?
id: Buat cadangan jalur akses GPRS telepon?

en: Time of backup
id: Waktu cadangan

en: Phone
id: Telepon

en: File created by
id: File dibuat oleh

en: Checksum in backup file do not match (original: %s, new: %s). Continue?
id: Checksum dalam file cadangan tidak sesuai (original: %s, new: %s). Lanjutkan?

en: Please note that restoring data will cause existing data in phone to be deleted.
id: Perlu diketahui bahwa memulihkan data akan menyebabkan data yang ada di ponsel akan dihapus.

en: Use addnew command if you just want to add some entries to your phone.
id: Gunakan perintah addnew bila anda akan menambahkan beberapa entri pada telepon anda.

en: Restore phone caller groups and logos?
id: Pulihkan grup pemanggil telepon dan logo?

en: Writing:
id: Menulis:

en: %i entries in backup file
id: %i entri dalam file cadangan

en: Restore phone phonebook?
id: Pulihkan buku telepon?

en: Probably caller group is missing from your backup, add it and use --restore again.
id: Kemungkinan grup panggilan telah hilang dari cadangan anda, tambahkan dan gunakan lagi --restore.

en: Location %d
id: Lokasi %d

en: Restore SIM phonebook?
id: Pulihkan bukutelepon SIM?

en: Do you want to set phone date/time? (NOTE: in some phones it's required to correctly restore calendar notes and other items)
id: Apakah anda ingin mengatur tanggal/waktu telepon? (CATATAN: di beberapa telepon pengaturan tersebut dibutuhkan untuk memulihkan catatan kalender dan item lainnya)

en: Restore phone calendar notes?
id: Pulihkan catatan kalender telepon?

en: Restore notes from the past?
id: Pulihkan catatan dari yang lampau?

en: Deleting old notes:
id: Hapus catatan lama:

en: Done
id: Selesai

en: Restore phone todo?
id: Pulihkan agenda telepon?

en: Deleting old todos:
id: Hapus agenda lama:

en: Restore phone notes?
id: Pulihkan catatan telepon?

en: Restore SIM SMSC profiles?
id: Pulihkan profil SMSC SIM?

en: Restore phone startup logo/text?
id: Pulihkan logo/teks startup telepon?

en: Restore phone operator logo?
id: Pulihkan logo operator telepon?

en: Restore phone WAP bookmarks?
id: Pulihkan bookmark WAP telepon?

en: Deleting old bookmarks:
id: Menghapus bookmark lama:

en: Restore phone WAP settings?
id: Pulihkan setting WAP telepon?

en: Restore phone MMS settings?
id: Pulihkan setting MMS telepon?

en: Delete all phone user ringtones?
id: Hapus semua nada dering pengguna telepon?

en: Deleting
id: Menghapus

en: Restore user ringtones?
id: Pulihkan nada dering pengguna?

en: Restore phone profiles?
id: Pulihkan profil telepon?

en: Restore phone FM radio stations?
id: Pulihkan statiun radio FM telepon?

en: Deleting old FM stations:
id: Menghapus statiun FM lama:

en: Restore phone GPRS Points?
id: Pulihkan titik GPRS telepon?

en: Unknown memory type ("%s")
id: Tipe memori tidak diketahui ("%s")

en: Unknown parameter ("%s")
id: Parameter tidak diketahui ("%s")

en: Memory has only %i free locations.Exiting
id: Memori hanya memiliki %i lokasi bebas.Keluar

en: Add phone phonebook entries?
id: Tambahkan masukan bukutelepon telepon?

en: Add SIM phonebook entries?
id: Tambahkan masukan buku telepon SIM?

en: Add phone calendar notes?
id: Tambahkan catatan kalender telepon?

en: Add phone ToDo?
id: Tambahkan agenda telepon?

en: Add notes to phone?
id: Tambah catatan ke telepon?

en: Add phone WAP bookmarks?
id: Tambahkan bookmark WAP telepon?

en: Delete each sms after backup?
id: Hapus tiap-tiap sms setelah membuat cadangan?

en: Backup sms from folder "%s"%s?
id: Buat cadangan sms dari folder "%s"%s?

en:    Increase %s
id:    Meningkat %s

en: Deleting:
id: Menghapus:

en: Restore message?
id: Pulihkan pesan?

en: Do you want to restore binary SMS?
id: Apakan anda ingin memulihkan SMS biner?

en: Restore %03i sms to folder "%s"%s?
id: Pulihkan %03i sms ke folder "%s"%s?

en: saving %i SMS
id: menyimpan %i SMS

en: Note type
id: Tipe catatan

en: Reminder (Date)
id: Pengingat (Tanggal)

[ctx: Calendar note type]
en: Call
id: Panggilan

en: Meeting
id: Rapat

en: Birthday (Anniversary)
id: Ulang tahun (HUT)

en: Memo (Miscellaneous)
id: Memo (aneka macam)

en: Travel
id: Perjalanan

en: Vacation
id: Liburan

en: Shopping
id: Belanja

en: Daily alarm
id: Alarm harian

en: Training/Athletism
id: Pelatihan / Athletism

en: Training/Ball Games
id: Pelatihan/Permainan Bola

en: Training/Cycling
id: Pelatihan / Bersepeda

en: Training/Budo
id: Pelatihan / Budo

en: Training/Dance
id: Pelatihan/Menari

en: Training/Extreme Sports
id: Pelatihan/Olahraga Ekstrim

en: Training/Football
id: Pelatihan / Sepakbola

en: Training/Golf
id: Pelatihan / Golf

en: Training/Gym
id: Pelatihan / Gym

en: Training/Horse Races
id: Pelatihan/Pacuan Kuda

en: Training/Hockey
id: Pelatihan / Hoki

en: Training/Races
id: Pelatihan / Balapan

en: Training/Rugby
id: Pelatihan / Rugby

en: Training/Sailing
id: Pelatihan / Berlayar

en: Training/Street Games
id: Pelatihan/Permainan Jalanan

en: Training/Swimming
id: Pelatihan / Berenang

en: Training/Tennis
id: Pelatihan / Tenis

en: Training/Travels
id: Pelatihan / Perjalanan

en: Training/Winter Games
id: Pelatihan/Permainan Musim Dingin

en: unknown type!
id: tipe tidak dikenal!

en: Start
id: Mulai

en: Stop
id: Berhenti

en: Last modified
id: Diubah terakhir

en: Tone alarm
id: Alarm nada

en: forever on each %i. day of %s
id: selamanya pada setiap %i. hari dari %s

en: Silent alarm
id: Alarm diam

en: Text
id: Teks

en: Description
id: Pengertian

en: Location
id: Lokasi

en: Private
id: Pribadi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Contact ID
id: ID kontak

en: Repeating
id: Mengulangi

en: for %d time  | for %d times
id[0]: untuk %d kali

en: forever
id: selamanya

en: till %s
id: sampai %s

en: since %s
id: sejak %s

en: since %s till %s
id: sejak %s sampai %s

en:  on each
id:  pada tiap-tiap

en:  on each %d.
id:  pada tiap-tiap %d.

en:  in %d. week of
id:  dalam %d. minggu dari

en:  in
id:  dalam

en: each month
id: setiap bulan

en: %d. day of
id: %d. hari dari

en: %d. day of year
id: %d. hari dari tahun

en: day
id: hari

en: Age
id: Umur

en: Date and time not set in phone
id: Tanggal dan waktu tidak diatur dalam telepon

en: Phone time is %s
id: Waktu telepon adalah %s

en: Time format is
id: Format waktu adalah

note: l10n: AM/PM time
en: 12 hours
id: 12 jam

note: l10n: 24 hours time
en: 24 hours
id: 24 jam

en: Date format is
id: Format tanggal adalah

en: OFF
id: MATI

en: , date separator is %c
id: , pemisah waktu adalah %c

en: Setting time in phone to the same time as is set in computer.
id: Mengatur waktu di telepon dengan waktu yang ada di komputer.

en: Updating specified parts of date and time in phone.
id: Memperbarui bagian tertentu dari tanggal dan waktu dalam telepon.

en: Alarm (%i) not set in phone
id: Alarm (%i) tidak diatur pada telepon

en: Alarm in location %i:
id: Alarm di lokasi %i:

en: Date
id: Tanggal

en: Every day
id: Setiap hari

en: Time: %02d:%02d
id: Waktu: %02d:%02d

en: Auto deleting disabled
id: Hapus otomatis dinonaktifkan

en: Auto deleting notes after %i day(s)
id: Menghapus otomatis catatan setelah %i hari

en: Week starts on %s
id: Minggu dimulai pada %s

en: Entry was empty
id: Masukan telah dikosongkan

en: Entry was deleted
id: Masukan telah dihapus

en: Priority
id: Prioritas

en: Invalid
id: Tidak sah

en: Low
id: Rendah

en: Medium
id: Sedang

en: High
id: Tinggi

en: None
id: Tidak satupun

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Due time
id: Karena waktu

en: Start time
id: Waktu mulai

en: Completed time
id: Waktu selesai

en: Completed
id: Selesai

en: Category
id: Kategori

en: Contact
id: Kontak

en: Search text too long, truncating to %d chars!
id: Cari teks terlalu panjang, truncating ke %d karakter!

en: Waiting for Security Code.
id: Menunggu untuk Kode Keamanan.

en: Waiting for PIN.
id: Menunggu PIN.

en: Waiting for PIN2.
id: Menunggu PIN2.

en: Waiting for PUK.
id: Menunggu PUK.

en: Waiting for PUK2.
id: Menunggu PUK2.

en: Waiting for phone code.
id: Menunggu kode telepon.

en: Waiting for network code.
id: Menunggu kode jaringan.

en: Nothing to enter.
id: Tidak ada sesuatu untuk dimasukkan.

en: Unknown security status.
id: Status keamanan tidak diketahui.

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: November
id: Nopember

en: December
id: Desember

en: Bad month!
id: Bulan salah!

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Sunday
id: Minggu

en: Bad day!
id: Hari salah!

en: Security status
id: Status keamanan

en: More parameters required!
id: Dibutuhkan parameter tambahan!

en: Please enumerate locations from 1
id: Silakan menghitung lokasi dari 1

en: Swapping start and end location
id: Swapping lokasi awal dan akhir

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: yes
id: ya

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: no
id: tidak

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: ALL
id: SEMUA

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: ONLY
id: HANYA

note: l10n: Answer to (yes/no/ALL/ONLY/NONE) question
en: NONE
id: TIDAK ADA

en: YES (always)
id: YA (selalu)

en: NO (always)
id: TIDAK (selalu)

en: Can't do it with current phone protocol
id: Tidak dapat dilakukan dengan protokol telepon sat ini

en: %s (yes/no) ?
id: %s (ya/tidak) ?

en: Setting done
id: Pengaturan selesai

en: Sorry, but configuration matrix for this model has not yet been added. See <https://wammu.eu/support/bugs/> for information how to report it.
id: Maaf, konfigurasi matriks untuk model ini belum dimasukkan. Lihat <http://wammu.eu/support/bugs/> untuk informasi bagaimana melaporkannya.

en: Passed
id: Lewatkan

en: Fail
id: Gagal

en: Not executed
id: Tidak dijalankan

en: No signal
id: Tidak ada sinyal

en: Timeout
id: Waktu habis

en: Unknown (%x)
id: Tidak diketahui (%x)

en: Press any key to continue…
id: Tekan tombol apa saja untuk melanjutkan…

en: Security code set to "12345"
id: Kode keamanan diatur ke "12345"

en: Unknown reason. Can't reset your security code
id: Alasan tidak diketahui. Tidak dapat mereset kode keamanan anda

en: Trying %i
id: Mencoba %i

en: Security code is %s
id: Kode keamanan adalah %s

en: device address %02x%02x%02x%02x%02x%02x
id: alamat perangkat %02x%02x%02x%02x%02x%02x

en: Old simlock
id: Simlock lama

en: Simlock data
id: Kunci sim data

en: What lights should I enable ("%s") ?
id: Lampu apa yang harus saya aktifkan ("%s") ?

en: What should I do ("%s") ?
id: Apa yang harus saya lakukan ("%s") ?

note: l10n: Raw data for A/D convertor
en: raw result %10i
id: hasil mentah %10i

note: l10n: Processed data for A/D convertor
en: unit result %10i
id: hasil unit %10i

en: Battery voltage, divided:
id: Tegangan baterai, dibagi:

en: Battery voltage, scaled:
id: Tegangan baterai, diskala:

en: Charger voltage:
id: Tegangan catu daya:

en: Charger current:
id: Catu daya saat ini:

en: Battery size indicator:
id: Ukuran baterai indikator:

en: Battery temperature:
id: Suhu baterai:

en: Headset interconnection:
id: Headset interkoneksi:

en: Hook interconnection:
id: Interkoneksi dibelokkan:

en: Light sensor:
id: Sensor cahaya:

en: Power amplifier temperature:
id: Suhu penguat daya:

en: VCXO temperature:
id: Suhu VCXO:

en: Resistive keyboard 1/headint2:
id: Hambatan papan ketik 1/headint2:

en: Resistive keyboard 1/auxdet:
id: Hambatan papan ketik 1/auxdet:

en: Initial battery voltage:
id: Awal tegangan baterai:

en: Battery Current:
id: Baterai sekarang:

en: Battery Current Fast:
id: Baterai Sekarang ini:

en: Phone seems not to support radio
id: Telepon sepertinya tidak mendukung radio

en: Please connect headset. Required as antenna
id: Silahkan hubungkan headset. Dibutuhkan sebagai antena

en: %i entries types
id: %i tipe-tipe masukan-masukan

en:   entry ID %02X
id:   entri ID %02X

en:  (Speed dial on SIM)
id:  (Panggilan cepat pada SIM)

en:  (Text: name (always the only one))
id:  (Teks: nama (hanya satu saja))

en:  (Text: email address)
id:  (Teks: alamat email)

en:  (Text: postal address)
id:  (Teks: alamat pos)

en:  (Text: note)
id:  (Teks: catatan)

en:  (Phone number)
id:  (Nomor telepon)

en:  (Ringtone ID)
id:  (ID nada dering)

en:  (Call register: date and time)
id:  (Register panggilan: tanggal dan waktu)

en:  (Call register: with missed calls)
id:  (Register panggilan: dengan panggilan tak terjawab)

en:  (Speed dial)
id:  (Panggilan cepat)

en:  (Caller group: logo)
id:  (Grup pemanggil: logo)

en:  (Caller group: is logo on ?)
id:  (Grup pemanggil: apakah logo dipasang ?)

en:  (Caller group number in pbk entry)
id:  (Nomor grup pemanggil dalam entri pbk)

en:  (Text: URL address)
id:  (Teks: alamat URL)

en:  (SMS list assignment)
id:  (Daftar pengiriman SMS)

en:  (Voice tag assignment)
id:  (Penetapan tag suara)

en:  (Picture ID assignment)
id:  (Penetapan gambar ID)

en:  (Ringtone ID from filesystem/internal)
id:  (ID nadadering dari file sistem/internal)

en:  (Text: user ID)
id:  (Teks: ID pengguna)

en:  (conversation list ID)
id:  (ID daftar percakapan)

en:  (Instant Messaging service list ID ?)
id:  (ID daftar layanan Pesan Instan ?)

en:  (presence list ID ?)
id:  (ketersediaan daftar ID ?)

en:  (SIP Address (Push to Talk address))
id:  (Alamat SIP (alamat Tekan untuk Bicara))

en:  (Group ID (6230i or later))
id:  (ID Grup (6230i atau lebih baru))

en: , type
id: , tipe

en: %i phone number types
id: %i tipe-tipe nomor telepon

en: Home number
id: Nomor rumah

en: Mobile number
id: Nomor ponsel

en: Fax number
id: Nomor fax

en: Office number
id: Nomor kantor

en: Standard number
id: Nomor standar

en: Unknown number
id: Nomor tidak diketahui

en: ERROR: unknown memory type ("%s")
id: KESALAHAN: tipe memori tidak diketahui ("%s")

en: Show debugging output for detecting devices.
id: Lihat keluaran debugging untuk medeteksi perangkat.

en: Show version information and compiled in features.
id: Lihat informasi versi dan compilasi fitur.

en: Disables scanning of udev.
id: Non-aktiv pencarian dari udev.

en: Disables scanning using Bluez.
id: Nonaktifkan pencarian dengan Bluez.

en: Disables scanning of Windows serial ports.
id: Non-aktiv pencarian Windows serial ports.

en: Gammu-detect version %s
id: Gammu-detect versi %s

en: Compiled in features:
id: Dikompilasi dalam fitur:

en: udev probing
id: penyelidikan udev

en: Bluez probing
id: Penyelidikan Bluez

en: Windows serial port probing
id: Penyelidikan port serial Windows

en: Copyright (C) 2010 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
id: Hak Cipta (C) 2010 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> dan penulis lainnya.

en: License GPLv2: GNU GPL version 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.
id: Lisensi GPLv2: GNU GPL versi 2 <https://spdx.org/licenses/GPL-2.0>.

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
id: Ini adalah perangkat lunak bebas: anda bebas untuk mengubah dan mendistribusikannya.

en: There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
id: Tidak terdapat JAMINAN, sampai batas-batas yang diizinkan oleh hukum.

en: Check <https://wammu.eu/gammu/> for updates.
id: Periksa <https://wammu.eu/gammu/> untuk pembaruan.

en: Configuration file generated by gammu-detect.
id: Konfigurasi file yang dihasilkan oleh gammu-detect.

en: Please check The Gammu Manual for more information.
id: Silahkan lihat The Gammu Manual untuk informasi lebih lanjut.

en: option parsing failed: %s
id: parsing opsi gagal: %s

en: Name:
id: Nama:

en: Type:
id: Tipe:

en: Subsystem:
id: Subsistem:

en: Number:
id: Nomor:

en: Path:
id: Jalan:

en: Driver:
id: Pengendali:

en: Sequential Number:
id: Nomor Berurutan:

en: Device File:
id: File Perangkat:

en: Properties:
id: Properti:

en: Phone on serial port %s
id: Telepon pada port serial %s

en: Phone on USB serial port %s %s
id: Telepon pada serial port USB %s %s

en: Phone memory
id: Memori telepon

en: %ld bytes (free %ld bytes, used %ld bytes)
id: %ld byte (bebas %ld byte, digunakan %ld byte)

en: Usage details
id: Detail penggunaan

en: images: %ld, sounds: %ld, themes: %ld
id: gambar: %ld, suara: %ld, tema: %ld

en: Part of folder
id: Bagian dari folder

en: Folder
id: Pelipat

en: Used in phone: %li bytes
id: Gunakan di telepon : %li bytes

en: , used in card: %li bytes
id: , digunakan di kartu : %li bytes

en: Unknown attribute (%s)
id: Atribut idak diketahui (%s)

en: Part of folder only
id: Bagian dari folder saja

en: Getting "%s"
id: Mendapatkan "%s"

en: Is a folder. Please give only file names.
id: Itu adalah folder. Silahkan beri nama file saja.

en:  (%02i:%02i minutes left)
id:  (%02i:%02i menit tersisa)

en: File checksum calculated by phone doesn't match with value calculated by Gammu. File is damaged or there is a error in Gammu.
id: File checksum yang dikalkulasikan oleh telepon tidak cocok dengan nilai yang dikalkulasikan oleh Gammu. File rusak atau ada kesalahan dalam Gammu.

en: %i percent done.
id: %i persen selesai.

en: %lu Bytes in %li seconds, %lu Bytes/sec
id: %lu Bytes dalam %li detik, %lu Bytes/detik

en:   Saving to %s
id:   Simpan ke %s

en: Parameter "%s" unknown
id: Parameter "%s" tidak diketahui

en: What file type ("%s") ?
id: Apa tipe filenya ("%s") ?

en: Parameter missing!
id: Parameter tidak ditemukan!

en: ID of new file is "%s"
id: ID file baru adalah "%s"

en: ID of new folder is "%s"
id: ID folder baru adalah "%s"

en: Networks for %s:
id: Jaringan untuk %s:

en: Unknown country name: %s.
id: Nama negara tidak diketahui: %s.

en: Network
id: Jaringan

en: Name
id: Nama

en: [Gammu version %s]
id: [Versi Gammu %s]

en: Protocols
id: Protokol

en: Phones
id: Telepon

en: There is newer stable Gammu version available! (%s instead of %s)
id: Telah tersedia versi stabil Gammu yang terbaru! (%s selain dari %s)

en: There is newer testing Gammu version available! (%s instead of %s)
id: Telah tersedia versi pengujian Gammu yang terbaru! (%s selain dari %s)

en: Copyright (C) 2003 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> and other authors.
id: Hak Cipta (C) 2003 - 2018 Michal Cihar <michal@cihar.com> dan penulis lainnya.

en: standard input
id: masukan standar

en: Batch file could not be opened: %s
id: File batch tidak dapat dibuka: %s

en: Error reading batch! Terminating.
id: Kesalahan membaca batch! Menghentikan.

en: Batch processed, terminating.
id: Batch diproses, terminating.

en: Executing batch "%s" - command %i: %s
id: Eksekusi batch "%s" - perintah %i: %s

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd-inject instead of gammu sendsmsdsms!
id: SMS daemon sekarang telah dipisahkan, silahkan gunakan gammu-smsd-inject bukan gammu sendsmsdsms!

en: SMS daemon is now in separate binary, please use gammu-smsd instead of gammu smsd!
id: SMS daemon sekarang telah dipisahkan, silahkan gunakan gammu-smsd bukan gammu smsd!

en: Calls
id: Panggilan

en: SMS and EMS
id: SMS dan EMS

en: Memory (phonebooks and calls)
id: Memori (buku telepon dan panggilan)

en: Filesystem
id: File sistem

en: Logo and pictures
id: Logo dan gambar

en: Ringtones
id: Nada dering

en: Calendar notes
id: Catatan kalender

en: To do lists
id: List pengerjaan

en: Notes
id: Catatan

en: Date, time and alarms
id: Tanggal, waktu dan alarm

en: Categories
id: Kategori

en: Backing up and restoring
id: Backing up dan restoring

en: Nokia specific
id: Spesifikasi Nokia

en: Siemens specific
id: Spesifikasi Siemens

en: WAP settings and bookmarks
id: Pengaturan WAP dan bookmark

en: MMS and MMS settings
id: MMS dan pengaturan MMS

en: Phone tests
id: Tes telepon

en: FM radio
id: Radio FM

en: Phone information
id: Informasi ponsel

en: Phone settings
id: Pengaturan telepon

en: Dumps decoding
id: Dekode dump

en: Functions that don't fit elsewhere
id: Fungsi yang tidak sesuai dimana pun

en: Gammu information
id: Informasi gammu

en: Usage: gammu [parameters] <command> [options]
id: Penggunaan: gammu [parameter] <command> [opsi]

en: Parameters before command configure gammu behaviour:
id: Parameter sebelum perintah mengkonfigurasi perilaku gammu:

en: -c / --config <filename> … name of configuration file
id: -c / --config <filename> … nama berkas konfigurasi

en: -s / --section <confign> … section of config file to use, eg. 42
id: -s / --section <confign> … bagian dari berkas konfigurasi yang akan digunakan, mis. 42

en: -d / --debug <level> … debug level (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)
id: -d / --debug <level> … tingkat debug (nothing|text|textall|textalldate|binary|errors)

en: -f / --debug-file <filename> … file for logging debug messages
id: -f / --debug-file <filename> … berkas untuk pencatatan pesan debug

en: Commands can be specified with or without leading --.
id: Perintah dapat dispesifikasikan dengan atau tanpa awalan --.

en: For more details, call help on specific topic (gammu --help topic). Topics are:
id: Rincian lebih lanjut, gunakan bantuan pada topik spesifik (gammu --help topik). Topiknya adalah:

en: Unknown help topic specified!
id: Topik tertentu pada bantuan tidak dikenali!

en: Gammu commands, topic: %s
id: Perintah-perintah Gammu, topik: %s

en: More parameters required (function requires %d)
id: Dibutuhkan lebih banyak parameter (fungsi membutuhkan %d)

en: More parameters required (function requires %d to %d)
id: Dibutuhkan lebih banyak parameter (fungsi membutuhkan %d hingga %d)

en: Parameters help
id: Parameter bantuan

en: Too many parameters (function accepts %d)
id: Terlalu banyak parameter (fungsi menerima %d)

en: Too many parameters (function accepts %d to %d)
id: Terlalu banyak parameter (fungsi menerima %d hingga %d)

en: Bad option!
id: Pilihan buruk!

en: Configuration could not be parsed!
id: Konfigurasi tidak dapat diolah!

en: No configuration file found!
id: File konfigurasi tidak ditemukan!

en: Failed to allocate memory, aborting!
id: Gagal mengalokasikan memori, diabaikan!

en: Too few parameters!
id: Parameter terlalu sedikit!

en: Failed to read [gammu%d] section from configuration file (gammurc)!
id: Gagal membaca bagian [gammu%d] dari file konfigurasi (gammurc)!

en: No configuration read, using builtin defaults!
id: Tidak ada pembacaan konfigurasi, menggunakan konfigurasi bawaan!

en: Version of installed libGammu.so (%s) is different to version of Gammu (%s)
id: Versi libGammu.so (%s) yang diinstalasi berbeda dengan versi Gammu (%s)

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 4.06
id: Anda akan mendapatkan nama yang kosong di isian. Upgrade firmware di telepon ke versi > 4.06

en: You will have null names in entries. Upgrade firmware in phone to higher than 6.00
id: Anda akan mendapatkan nama yang kosong di isian. Upgrade firmware di telepon ke versi > 6.00

en: Memory %s, Location %i
id: Memori %s, Lokasi %i

en: Empty entry
id: Isian kosong

en: %i entries empty, %i entries filled
id: %i isian kosong, %i isian diisi

en: SMS message received
id: Pesan SMS diterima

en: We already have one pending, ignoring this one!
id: Kita telah menerima pesan tertunda, mengabaikan pesan ini!

en: Location %i
id: Lokasi %i

en: Empty
id: Kosong

en: CB message received
id: Pesan CB diterima

en: Channel %i, text "%s"
id: Channel %i, teks "%s"

en: USSD received
id: USSD diterima

en: Status
id: Kondisi

en: No action needed
id: Tidak dibutuhkan aksi

en: Action needed
id: Aksi dibutuhkan

en: Terminated
id: Dihentikan

en: Another client replied
id: Klien yang lain membalas

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Service reply
id: Balasan layanan

en: Invalid SMSC location: %s
id: Lokasi SMSC tidak benar: %s

en: Number
id: Nomor

en: Default number
id: Nomor awal

en: Fax
id: Faks

en: Validity
id: Masa berlaku

en: Maximum time
id: Waktu maksimum

en: Corrupted message, skipping
id: Pesan bermasalah, diabaikan

en: %i SMS parts in %i SMS sequences
id: %i bagian SMS di %i urutan SMS

en: SMS counter overflow
id: Pencacah SMS melebihi batas

en: , SIM memory
id: , memori SIM

en: , phone memory
id: , memori telepon

en: , phone or SIM memory
id: , telepon atau memori SIM

en: , Inbox folder
id: , Folder inbox

en: , Outbox folder
id: , Folder outbox

en: OK
id: Oke

en: , message reference=%d
id: , referensi pesan=%d

en: Message number
id: Nomor pesan

en: Number of messages
id: Jumlah pesan

en: If you want break, press Ctrl+C…
id: Jika Anda ingin menghentikan, tekan Ctrl+C…

en: Saving SMS %i/%i
id: Menyimpan SMS %i/%i

en: Saved in folder number %d "%s", location %i
id: Tersimpan di folder nomor %d "%s", lokasi %i

en: phone
id: telepon

en: Sending sms from folder "%s", location %i
id: Pengiriman sms dari folder "%s", lokasi %i

en: …waiting for network answer
id: …menunggu jawaban jaringan

en: Sending SMS %i/%i
id: Pengiriman SMS %i/%i

en: Something went wrong, unknown message operation!
id: Ada yang salah, operasi pesan tidak dikenali!

en: Too high folder number (max. %i)
id: Nomor folder terlalu tinggi (maks. %i)

en: Deleting SMS from "%s" folder:
id: Menghapus SMS dari folder "%s":

en: Network state
id: Status jaringan

en: home network
id: jaringan rumah

en: roaming network
id: menjelajahi jaringan

en: requesting network
id: meminta jaringan

en: not logged into network
id: tidak tergabung dalam jaringan

en: registration to network denied
id: registrasi ke jaringan ditolak

en: unknown
id: tidak dikenal

en: Name in phone
id: Nama di telepon

en: Packet network state
id: Status paket jaringan

en: Packet network
id: Paket jaringan

en: attached
id: terkait

en: detached
id: melepaskan

en: Battery level
id: Tingkat baterai

en: Battery capacity
id: Kapasitas baterai

en: Battery temperature
id: Suhu baterai

en: Phone temperature
id: Suhu telepon

en: Battery voltage
id: Voltase baterai

en: Charge voltage
id: Voltase pengisian

en: Charge current
id: Pengisiaan saat ini

en: Phone current
id: Telepon saat ini

en: Charge state
id: Status pengisian

en: powered from battery
id: menggunakan tenaga baterai

en: battery connected, but not powered from battery
id: baterai terhubung, tetapi tidak menggunakan baterai

en: battery connected and is being charged
id: baterai terhubung dan sedang diisi

en: battery connected and is fully charged
id: baterai terhubung dan sedang terisi penuh

en: battery not connected
id: baterai tidak terhubung

en: detected power failure
id: kegagalan sumber daya

en: Battery type
id: Jenis baterai

en: Device
id: Perangkat

en: Manufacturer
id: Pabrikan

en: Hardware
id: Perangkat keras

en: Original IMEI
id: IMEI orisinal

en: Manufactured
id: Pabrikan

en: Product code
id: Kode produk

en: Call info
id: Info panggilan

en: incoming call from "%s"
id: panggilan masuk from "%s"

en: outgoing call to "%s"
id: panggilan keluar ke "%s"

en: call started
id: memulai panggilan

en: end of call (unknown side)
id: akhir panggilan (bagian tidak dikenal)

en: call end from our side
id: panggilan berakhir dari sisi kita

en: call end from remote side (code %i)
id: panggilan berakhir dari luar (kode %i)

en: call established. Waiting for answer
id: panggilan siap. Menunggu jawaban

en: call held
id: panggilan ditahan

en: call resumed
id: panggilan dikembalikan

en: call switched
id: panggilan ditukar

en: %3d used
id: %3d digunakan

en: %3d free
id: %3d kosong

en: Entering monitor mode…
id: Memasuki mode pemantauan…

en: Enabling info about incoming SMS
id: Mengaktifkan info SMS yang masuk

en: Enabling info about incoming CB
id: Mengaktifkan info CB yang masuk

en: Enabling info about calls
id: Mengaktifkan info panggilan

en: Enabling info about USSD
id: Mengaktifkan info USSD

en: Todos
id: Tugas

en: Calendar
id: Kalender

en: Signal strength
id: Kekuatan sinyal

en: Network level
id: Tingkat jaringan

en: SIM SMS status
id: Status SMS SIM

en: %i used
id: %i digunakan

en: %i unread
id: %i belum dibaca

en: %i locations
id: %i lokasi

en: Phone SMS status
id: Status SMS telepon

en: %i templates
id: %i template

en: Leaving monitor mode…
id: Meninggalkan mode pemantauan…

en:  format, ringtone "%s"
id:  format, nadadering "%s"

en: What type of reset do you want ("%s") ?
id: Tipe reset apa yang anda inginkan ("%s") ?

en: Address
id: Alamat

en:  (active)
id:  (aktif)

en: Maximal location for caller logo can be 5
id: Lokasi maksimal untuk logo pemanggil adalah 5

en: What type of logo do you want to get ("%s") ?
id: Tipe logo apa yang anda ingin dapatkan ("%s") ?

en: Group name
id: Nama grup

en: default
id: awal

en: Ringtone
id: Nada dering

en: (file with ID %i)
id: (file dengan ID %i)

en: enabled
id: aktif

en: disabled
id: dinonaktifkan

en: Bitmap ID
id: ID bitmap

en: No operator logo in phone
id: Logo operator tidak ada di telepon

en: Sender
id: Pengirim

en: Welcome note text is "%s"
id: Teks pembuka adalah "%s"

en: Dealer note text is "%s"
id: Teks dealer adalah "%s"

en: What type of logo do you want to set ("%s") ?
id: Tipe logo apa yang ingin anda atur ("%s") ?

en: Unknown parameter ("%s")
id: Parameter tidak dikenali ("%s")

en: Delete phone phonebook?
id: Hapus daftar kontak dari telepon?

en: Delete SIM phonebook?
id: Hapus daftar kontak dari SIM?

en: Delete missed calls?
id: Hapus panggilan gagal?

en: Delete dialled calls?
id: Hapus panggilan keluar?

en: Delete received calls?
id: Hapus panggilan masuk?

en: Delete phone calendar notes?
id: Hapus catatan kalender telepon?

en: Delete phone todos?
id: Hapus todos telepon?

en: Delete phone notes?
id: Hapus catatan telepon?

en: Delete phone WAP bookmarks?
id: Hapus bookmark WAP telepon?

en: Delete all phone FM radio stations?
id: Hapus seluruh stasiun radio FM telepon?

en: Connection type
id: Tipe koneksi

en: Continuous
id: Bersambung

en: Temporary
id: Sementara

en: Connection security
id: Keamanan koneksi

en: address "%s", port %i
id: alamat "%s", port %i

en: Second proxy
id: Detik proxy

en: Server number
id: Nomor server

en: Service number
id: Nomor layanan

en: Dial-up number
id: Nomor dial-up

en: IP address
id: Alamat IP

en: Login type
id: Tipe login

en: Automatic
id: Otomatis

en: Authentication type
id: Tipe autentifikasi

en: Secure
id: Aman

en: Data call type
id: Tipe data panggilan

en: Analogue
id: Analog

en: Data call speed
id: Kecepatan data panggilan

en: Auto
id: Otomatis

en: User name
id: Nama pengguna

en: Service code
id: Kode layanan

en: Address type
id: Tipe alamat

en: Set %i
id: Atur %i

en: User
id: Pengguna

en: Phonebook database
id: Basisdata buku telepon

en: Calendar database
id: Basisdata kalender

en: Sync. phonebook
id: Sinkronisasi buku telepon

en: Sync. calendar
id: Sinkronisasi kalender

en: Connection set name
id: Nama koneksi

en: Homepage
id: Lamansitus

en: active
id: aktif

en: Read only
id: Hanya dibaca

en: Startup logo
id: Logo startup

en: Operator logo
id: Logo operator

en: Picture
id: Gambar

en: Caller group logo
id: Logo grup pemanggil

en: , width %i, height %i
id: , lebar %i, tinggi %i

en: What format of output file logo ("%s") ?
id: Apa format logo ("%s") ?

en: What format of output ringtone file ("%s") ?
id: Format apa untuk file ringtone ("%s") ?

en: What type of power do you want ("%s") ?
id: Jenis daya apa yang Anda inginkan ("%s") ?

en: Unknown key/function name: "%c"
id: Nama key/function tidak dikenal: "%c"

en: What type of categories do you want to get ("%s") ?
id: Apa tipe kategori yang anda inginkan ("%s") ?

en: What type of category do you want to add ("%s") ?
id: Apa tipe kategori yang anda ingin masukkan ("%s") ?

en: Text too long, truncating to %d chars!
id: Teks terlalu panjang, dipotong menjadi %d chars!

en: Invalid security code type
id: Ketikan kode keamanan salah

en: Enter %s code:
id: Masukkan kode %s:

en: No PIN code entered!
id: Tidak ada kode PIN dimasukkan!

en: Enter new PIN code:
id: Masukkan kode PIN baru:

en:  (default name)
id:  (nama baku)

en:  (Head set profile)
id:  (Profil head set)

en:  (Car kit profile)
id:  (Profil car kit)

en: Ringtone ID
id: ID nadadering

en: Message alert tone ID
id: ID bunyi pengingat pesan

en: Call alert for
id: Pengingat panggilan untuk

en: Screen saver number
id: Nomor screen saver

en: Incoming call alert
id: Pengingat panggilan masuk

en: Ringtone volume
id: Volume nadadering

en: Vibrating alert
id: Pengingat getar

en: Message alert tone
id: Bunyi pengingat pesan

en: Keypad tones
id: Bunyi keypad

en: Warning (games) tones
id: Bunyi peringatan (permainan)

en: Screen saver timeout
id: Batas waktu screen saver

en: Automatic answer
id: Penjawab otomatis

en: Lights
id: Cahaya

en: Ringing
id: Berdering

en: Beep once
id: Beep sekali

en: Ring once
id: Dering sekali

en: Ascending
id: Urut menaik

en: Caller groups
id: Grup pemanggil

en: Standard
id: Standar

en: Special
id: Spesial

en: Personal
id: Pribadi

en: Vibrate first
id: Getar dulu

en:  speed dial not assigned
id:  speed dial tidak ditetapkan

en: What type of reset phone settings ("%s") ?
id: Apa tipe reset pengaturan telepon ("%s") ?

en: Currently shown on the display
id: Tampilan saat ini di layar

en: Call active
id: Panggilan aktif

en: Unread SMS
id: SMS tak terbaca

en: Voice call
id: Panggilan suara

en: Fax call
id: Panggilan faks

en: Data call
id: Panggilan data

en: Keypad locked
id: Keypad terkunci

en: SMS memory full
id: Memori SMS penuh

en: Station name
id: Name stasiun

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Unknown divert action ("%s")
id: Aksi divert tak dikenal ("%s")

en: Unknown divert type ("%s")
id: Tipe divert tak dikenal ("%s")

en: Unknown call type ("%s")
id: Tipe panggilan tak dikenal ("%s")

en: Changed:
id: Perubahan:

en: Divert type
id: Tipe divert

en: when busy
id: saat sibuk

en: when not answered
id: saat tidak dijawab

en: when phone off or no coverage
id: saat telepon mati atau di luar jangkauan

en: all types of diverts
id: semua tipe divert

en: unknown %i
id: tidak mengenali %i

en: Call type
id: Tipe panggilan

en: voice
id: suara

en: fax
id: faks

en: data & fax & voice
id: data & faks & suara

en: Response:
id: Respon:

en: The application has been successfully sent to the phone.
id: Aplikasi telah sukses dikirimkan ke telepon.

en: Please find received files in Inbox and install them.
id: Silahkan cari file yang diterima di Inbox dan instalasikan.

en: Do you want to save this MMS file?
id: Anda ingin menyimpan file MMS ini?

en: Error while saving to file %s!
id: Eror saat menyimpan ke file %s!

en: Saved to file %s
id: Tersimpan ke file %s

en: Some MMS file features unknown for Gammu decoder
id: Beberapa fitur-fitur file MMS tidak dikenal oleh dekoder Gammu

en: phone
id: telepon

en: Recipient
id: Penerima

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Subject
id: Subjek

en: Delivery report
id: Laporan pengiriman

en: Content type
id: Laporan pengiriman

en:  (%s in SMIL)
id:  (%s dalam SMIL)

en: Do you want to save this attachment?
id: Apakah anda ingin menyimpan lampiran ini?

en:   File filesystem ID
id:   ID file sistem

en: It can be RTTL ringtone only used with this option
id: Ini bisa menjadi nadadering RTTL hanya dengan opsi ini

en: Ringtone "%s" (tempo = %i Beats Per Minute)
id: Nadadering "%s" (tempo = %i Beat Per Menit)

en: length=%i notes, but you will enter only first 50 tones.
id: panjang=%i catatan, tetapi anda hanya akan memasukkan 50 bunyi pertama.

en: This ringtone in Nokia Composer in phone should look:
id: Nadadering ini pada Nokia Composer di telepon akan tampak seperti:

en: To enter it please press:
id: Untuk membukanya tekan:

en: (longer)
id: (lebih lama)

en: Checking %s
id: Pemeriksaan %s

en:   Only part handled!
id:   Hanya sebagian yang ditangani!

en:   Problem with adding playlist
id:   Masalah pada penambahan daftar putar

en: Writing file %s:
id: Menulis file %s:

en: Your phone model is not supported. Please report it to authors (see <https://wammu.eu/support/bugs/>). Thank you.
id: Model ponsel Anda tidak didukung. Silakan laporkan kepada penulis (lihat <https://wammu.eu/support/bugs/>). Terima kasih.

en: Problem with deleting playlist
id: Masalah pada penghapusan daftar putar

en: What folder type ("%s") ?
id: Apa tipe folder ("%s") ?

en: Can not open file %s
id: Tidak dapat membuka file %s

en: Folder not found. Probably function not supported!
id: Folder tidak ditemukan. Kemungkinan fungsi tidak mendukung!

en: Searching for phone folder:
id: Pencarian folder telepon:

en: No vendor info in JAD file!
id: Tidak ada info vendor pada berkas JAD!

en: No name info in JAD file!
id: Tidak ada info nama pada berkas JAD!

en: No JAR URL info in JAD file!
id: Tidak ada info URL JAR pada berkas JAD!

en: Declared JAR file size is different than real. Fixed by Gammu.
id: Ukuran file JAR yang dideklarasikan berbeda dengan aslinya. Diperbaiki oleh Gammu.

en: No JAR size info in JAD file. Added by Gammu.
id: Tidak ada info ukuran JAR pada file JAD. Ditambahkan oleh Gammu.

en: Adding "%s"
id: Menambahkan "%s"

en:  version %s
id:  versi %s

en:  created by %s
id:  dibuat oleh %s

en: Application already exists. Deleting by Gammu.
id: Aplikasi sudah ada. Dihapus oleh Gammu.

en:   Deleting %s
id:   Menghapus %s

en: Writing JAD file:
id: Menulis file JAD:

en: Writing JAR file:
id: Menulis file JAR:

en: Writing file:
id: Menulis file:

en: Connection "%s" on device "%s"
id: Koneksi "%s" pada perangkat "%s"

en: Error creating thread
id: Eror saat membuat thread

en: Number out of range: %s
id: Jumlah di luar jangkauan: %s

en: Parameter is not a number: %s
id: Parameter bukan angka: %s

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d day | %d days
id[0]: %d hari

en: %d week | %d weeks
id[0]: %d minggu

en: %d year | %d years
id[0]: %d tahun

en: Call length
id: Lamanya panggilan

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Caller group
id: Grup pemanggil

en: Caller group number too high, please increase buffer in sources!
id: Jumlah grup pemanggil terlalu tinggi, tingkatkan buffer di sumber!

en: User ID
id: ID pengguna

en: Picture name
id: Nama gambar

en: Picture ID
id: ID gambar

en: Photo
id: Foto

en: Displaying not supported
id: Menampilkan yang tidak didukung

en: Favorite messaging number
id: Nomor favorit pesan

en: Work number
id: Nomor kantor

en: General number
id: Nomor umum

en: Video number
id: Nomor video

en: Home mobile number
id: Nomor ponsel rumah

en: Work mobile number
id: Nomor ponsel kerja

en: Home fax number
id: Nomor faks rumah

en: Work fax number
id: Nomor faks kantor

en: Pager number
id: Nomor pager

en: Other number
id: Nomor lainnya

en: Home address
id: Alamat rumah

en: Work address
id: Alamat kantor

en: Home email
id: Email rumah

en: Work email
id: Email kantor

en: Email address 2
id: Alamat email 2

en: Home website
id: Situs rumah

en: Work website
id: Situs kantor

en: Website
id: Situs web

en: Last name
id: Nama belakang

en: First name
id: Nama depan

en: Second name
id: Nama kedua

en: Formal name
id: Nama resmi

en: Name prefix
id: Prefiks nama

en: Name suffix
id: Sufiks nama

en: Nick name
id: Nama inisial

en: Company
id: Perusahaan

en: Job title
id: Titel jabatan

en: Street address
id: Alamat

en: City
id: Kota

en: State
id: Propinsi

en: Zip code
id: Kodepos

en: Country
id: Negara

en: Custom text 1
id: Teks buatan 1

en: Custom text 2
id: Teks buatan 2

en: Custom text 3
id: Teks buatan 3

en: Custom text 4
id: Teks buatan 4

en: Push to talk ID
id: ID push to talk

en: unknown field type
id: tipe field tidak dikenal

en: home
id: rumah

en: work
id: kantor

en: Not enough parameters!
id: Parameter tidak cukup!

en: What format of sms ("%s") ?
id: Apa format sms ("%s") ?

en: Where are parameters?
id: Di mana parameternya?

en: Where is ringtone filename?
id: Di mana nama file nadadering?

en: Where is logo filename?
id: Di mana nama file logo?

en: Where is number of frames?
id: Di mana jumlah framenya?

en: Too many animation frames!
id: Terlalu banyak frame pada animasi!

en: Bookmark not found in file
id: Bookmark tidak ditemukan pada file

en: WAP settings not found in file
id: Pengaturan WAP tidak ditemukan pada file

en: Sorry. For now there is only support for GPRS or DATA bearers end
id: Maaf. Mulai sekarang hanya mendukung GPRS atau DATA bearer

en: MMS settings not found in file
id: Pengaturan MMS tidak ditemukan dalam file

en: Sorry. No GPRS bearer found in MMS settings
id: Maaf. GPRS bearer tidak ditemukan dalam pengaturan MMS

en: ToDo note not found in file
id: Catatan rencana kerja tidak ditemukan dalam file

en: Backup functionality not compiled in!
id: Fungsionalitas cadangan tidak dikompilasi di dalamnya!

en: Wrong message length ("%s")
id: Kesalahan panjang pesan ("%s")

en: Unknown GSM network code ("%s")
id: Kode jaringan GSM tidak dikenal ("%s")

en: You have to give number between 1 and 7 ("%s")
id: Anda harus memberikan nilai antara 1 dan 7 ("%s")

en: Unknown validity string ("%s")
id: String validity tidak dikenal ("%s")

en: You have to give number of EMS frames between 1 and 4 ("%s")
id: Anda harus memberikan jumlah frame EMS antara 1 dan 4 ("%s")

en: Can't open file "%s"
id: Tidak dapat membuka file "%s"

en: Unknown parameter ("%c")
id: Paramater tidak dikenal ("%c")

en: Last parameter wasn't text
id: Parameter terakhir bukan teks

en: Too long SMS name ("%s"), ignored
id: Nama SMS terlalu panjang ("%s"), diabaikan

en: Enter the message text and press %s:
id: Masukkan teks pesan dan tekan %s:

en: No chars read, assuming it is okay!
id: Tidak ada karakter dibaca, diasumsikan dalam kondisi oke!

en: No network code
id: Tidak ada kode jaringan

en: You have to set network code!
id: Anda harus menentukan kode jaringan!

en: Ringtone too long. %i percent part cut
id: Nadadering terlalu panjang. %i persen bagiannya dipotong

en: There are %i SMS messages packed and the limit is %i. Exiting
id: Terdapat %i paket pesan SMS dan batasannya adalah %i. Keluar

en: Use -smscnumber option to give SMSC number
id: Gunakan opsi -smscnumber untuk memberikan nomor SMSC

en: Location %i, folder "%s"
id: Lokasi %i, folder "%s"

en: SIM memory
id: Memori SIM

en: phone memory
id: memori telepon

en: phone or SIM memory
id: memori telepon atau SIM

en: Inbox folder
id: Folder inbox

en: general
id: umum

en: 8 bit SMS, cannot be displayed here
id: SMS 8 bit, tidak dapat ditampilkan di sini

en: SMS status report
id: Laporan status SMS

en: Sent
id: Terkirim

en: Read
id: Sudah dibaca

en: UnRead
id: Tak terbaca

en: UnSent
id: Tak terkirim

en: Remote number | Remote numbers
id[0]: Nomor remote

en: Reference number
id: Nomor referensi

en: SMSC number
id: Nomor SMSC

en: SMSC response
id: Respon SMSC

en: Delivery status
id: Status pengiriman

en: Details
id: Rincian

en: Temporary error,
id: Eror sementara,

en: Permanent error,
id: Eror permanen,

en: SM received by the SME
id: SM diterima oleh SME

en: SM forwarded by the SC to the SME but the SC is unable to confirm delivery
id: SM diteruskan oleh SC ke SME tetapi SC tidak bisa mengkonfirmasi pengiriman

en: SM replaced by the SC
id: SM ditimpa oleh SC

en: Congestion
id: Kemacetan

en: SME busy
id: SME sibuk

en: No response from SME
id: Tidak ada respon dari SME

en: Service rejected
id: Layanan ditolak

en: Quality of service not available
id: Kualitas layanan tidak tersedia

en: Error in SME
id: Eror pada SME

en: Remote procedure error
id: Eror pada remote procedure

en: Incompatible destination
id: Tujuan yang tidak kompatibel

en: Connection rejected by SME
id: Koneksi ditolak oleh SME

en: Not obtainable
id: Tidak dapat diperoleh

en: No internetworking available
id: Jaringan internet tidak tersedia

en: SM Validity Period Expired
id: Periode Validitas SM Kadaluarsa

en: SM deleted by originating SME
id: SM dihapus oleh SME awal

en: SM Deleted by SC Administration
id: SM dihapus oleh Administrasi SC

en: SM does not exist
id: SM tidak ada

en: Reserved/Specific to SC: %x
id: Reserved/Spesifik ke SC: %x

en: SMS message
id: Pesan SMS

en: Saved
id: Tersimpan

en:  (set for reply)
id:  (diatur untuk membalas)

en: SMS replacing ID
id: ID SMS pengganti

en: Class
id: Kelas

en: Coding
id: Koding

en: Unicode (no compression)
id: Unicode (tanpa kompresi)

en: Unicode (compression)
id: Unicode (terkompresi)

en: Default GSM alphabet (no compression)
id: Alfabet baku GSM (tanpa kompresi)

en: Default GSM alphabet (compression)
id: Alfabet baku GSM (terkompresi)

en: Concatenated (linked) message
id: Pesan yang tergabung (terkait)

en: Disables voice indicator
id: Nonaktifkan indikator suara

en: Enables voice indicator
id: Aktifkan indikator suara

en: Disables fax indicator
id: Nonaktifkan indikator faks

en: Enables fax indicator
id: Aktifkan indikator faks

en: Disables email indicator
id: Nonaktifkan indikator email

en: Enables email indicator
id: Mengaktifkan indikator email

en: Void SMS
id: Pengosongan SMS

en: Nokia WAP bookmark
id: Bookmark WAP Nokia

en: Nokia operator logo
id: Logo operator Nokia

en: Nokia WAP bookmark or WAP/MMS settings
id: Bookmark WAP Nokia atau pengaturan WAP/MMS

en: Nokia ringtone
id: Nadadering Nokia

en: Nokia GSM operator logo
id: Logo operator GSM Nokia

en: Nokia caller logo
id: Logo pemanggil Nokia

en: Nokia profile
id: Profil Nokia

en: Nokia calendar note
id: Catatan kalender Nokia

en: Nokia phonebook entry
id: Entri buku telepon Nokia

en: User UDH
id: UDH pengguna

en: MMS indicator
id: Indikator MMS

en: , part %i of %i
id: , bagian %i dari %i

en: , %i parts
id: , %i bagian

en: Siemens file
id: File Siemens

en: Unknown PDU type: 0x%x
id: Tipe PDU tidak dikenal: 0x%x

en: Some details were ignored (unknown or not implemented in decoding functions)
id: Beberapa rincian diabaikan (tidak dikenal atau tidak diimplementasikan dalam dekoding fungsi)

en: Siemens OTA file
id: File OTA Siemens

en: Ringtone "%s"
id: Nadadering "%s"

en: Do you want to play it?
id: Apakah anda ingin memainkannya?

en: Caller logo
id: Logo pemanggil

en: Operator logo for %s network
id: Logo operator untuk jaringan %s

en: Profile
id: Profil

en: EMS sound ID
id: ID Suara EMS

en: EMS animation ID
id: ID Animasi EMS

en: Message size
id: Ukuran pesan

note: l10n: Generic prefix for error messages
en: Error
id: Kesalahan

en: Number of bits
id: Jumlah bit

en: Whole PDU
id: Semua PDU

note: l10n: Generic prefix for warning messages
en: Warning
id: Peringatan

note: l10n: Generic prefix for informational messages
en: Information
id: Informasi
