gawk 4.1.62 - en to fi translation catalogue (482 entries)

en: from %s
fi: taulukosta %s

en: attempt to use a scalar value as array
fi: yritettiin käyttää skalaariarvoa taulukkona

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
fi: yritettiin käyttää skalaariparametria ”%s” taulukkona

en: attempt to use scalar `%s' as an array
fi: yritettiin käyttää skalaaria ”%s” taulukkona

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
fi: yritettiin käyttää taulukkoa ”%s” skalaarikontekstissa

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
fi: delete: indeksi ”%.*s” ei ole taulukossa ”%s”

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
fi: yritettiin käyttää skalaaria ”%s["%.*s"]” taulukkona

en: `%s' is invalid as a function name
fi: ”%s” on virheellinen funktionimenä

en: sort comparison function `%s' is not defined
fi: lajitteluvertailufunktiota ”%s” ei ole määritelty

en: %s blocks must have an action part
fi: %s lohkoilla on oltava toiminto-osa

en: each rule must have a pattern or an action part
fi: jokaisella säännöllä on oltava malli tai toiminto-osa

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
fi: vanha awk ei tue useita ”BEGIN”- tai ”END”-sääntöjä

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
fi: ”%s” on sisäänrakennettu funktio. Sitä ei voi määritellä uudelleen

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
fi: säännöllisen lausekkeen vakio ”//” näyttää C++-kommentilta, mutta ei ole

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
fi: säännöllisen lausekkeen vakio ”/%s/” näyttää C-kommentilta, mutta ei ole

en: duplicate case values in switch body: %s
fi: kaksi samanlaista case-arvoa switch-rakenteen rungossa: %s

en: duplicate `default' detected in switch body
fi: kaksoiskappale ”default” havaittu switch-rungossa

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
fi: ”break” ei ole sallittu silmukan tai switch-lauseen ulkopuolella

en: `continue' is not allowed outside a loop
fi: ”continue” ei ole sallittu silmukan ulkopuolella

en: `next' used in %s action
fi: ”next” käytetty %s-toiminnossa

en: `nextfile' used in %s action
fi: ”nextfile” käytetty %s-toiminnossa

en: `return' used outside function context
fi: ”return” käytetty funktiokontekstin ulkopuolella

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
fi: pelkkä ”print” BEGIN- tai END-säännössä pitäisi luultavasti olla ”print ""”

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
fi: ”delete” ei ole sallittu kohteessa SYMTAB

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
fi: ”delete” ei ole sallittu kohteessa FUNCTAB

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
fi: ”delete(array)” ei ole siirrettävä tawk-laajennus

en: multistage two-way pipelines don't work
fi: monivaiheiset kaksisuuntaiset putket eivät toimi

en: regular expression on right of assignment
fi: säännöllinen lauseke sijoituksen oikealla puolella

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
fi: säännöllinen lauseke ”~”- tai ”!~”-operaattorin vasemmalla puolella

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
fi: vanha awk ei tue avainsanaa ”in” paitsi ”for”-sanan jälkeen

en: regular expression on right of comparison
fi: säännöllinen lauseke vertailun oikealla puolella

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
fi: edelleenohjaamaton ”getline” virheellinen ”%s”-säännön sisällä

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
fi: edelleenohjaamaton ”getline” määrittelemätön END-toiminnon sisällä

en: old awk does not support multidimensional arrays
fi: vanha awk ei tue moniulotteisia taulukkoja

en: call of `length' without parentheses is not portable
fi: ”length”-kutsu ilman sulkumerkkejä ei ole siirrettävä

en: indirect function calls are a gawk extension
fi: epäsuorat funktiokutsut ovat gawk-laajennus

en: attempt to use non-function `%s' in function call
fi: yritys käyttää ei-funktio ”%s” funktiokutsussa

en: invalid subscript expression
fi: virheellinen indeksointilauseke

en: warning:
fi: varoitus:

en: fatal:
fi: tuhoisa:

en: unexpected newline or end of string
fi: odottamaton rivinvaihto tai merkkijonon loppu

en: reason unknown
fi: syy tuntematon

en: already included source file `%s'
fi: on jo sisällytetty lähdetiedostoon ”%s”

en: already loaded shared library `%s'
fi: jaettu kirjasto ”%s” on jo ladattu

en: @include is a gawk extension
fi: @include on gawk-laajennus

en: empty filename after @include
fi: tyhjä tiedostonimi @include:n jälkeen

en: @load is a gawk extension
fi: @load on gawk-laajennus

en: empty filename after @load
fi: tyhjä tiedostonimi @load:n jälkeen

en: empty program text on command line
fi: tyhjä ohjelmateksti komentorivillä

en: source file `%s' is empty
fi: lähdetiedosto ”%s” on tyhjä

en: source file does not end in newline
fi: lähdetiedoston lopussa ei ole rivinvaihtoa

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
fi: päättämätön säännöllinen lauseke loppuu ”\”-merkkeihin tiedoston lopussa

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
fi: %s: %d: tawk:n regex-määre ”/.../%c” ei toimi gawk:ssa

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
fi: tawkin regex-määre ”/.../%c” ei toimi gawkissa

en: unterminated regexp
fi: päättämätön säännöllinen lauseke

en: unterminated regexp at end of file
fi: päättämätön säännöllinen lauseke tiedoston lopussa

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
fi: ”\ #...”-rivijatkamisen käyttö ei ole siirrettävä

en: backslash not last character on line
fi: kenoviiva ei ole rivin viimeinen merkki

en: multidimensional arrays are a gawk extension
fi: moniulotteiset taulukot ovat gawk-laajennus

en: unterminated string
fi: päättämätön merkkijono

en: invalid char '%c' in expression
fi: virheellinen merkki ’%c’ lausekkeessa

en: `%s' is a gawk extension
fi: ”%s” on gawk-laajennus

en: POSIX does not allow `%s'
fi: POSIX ei salli operaattoria ”%s”

en: `%s' is not supported in old awk
fi: ”%s” ei ole tuettu vanhassa awk-ohjelmassa

en: %d is invalid as number of arguments for %s
fi: %d on virheellinen argumenttilukumäärä operaattorille %s

en: %s third parameter is not a changeable object
fi: %s kolmas parametri ei ole vaihdettava objekti

en: match: third argument is a gawk extension
fi: match: kolmas argumentti on gawk-laajennus

en: close: second argument is a gawk extension
fi: close: toinen argumentti on gawk-laajennus

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
fi: dcgettext(_"...")-käyttö on virheellinen: poista alaviiva alusta

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
fi: dcngettext(_"...")-käyttö on virheellinen: poista alaviiva alusta

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
fi: indeksi: regexp-vakio toisena argumenttina ei ole sallitttu

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
fi: funktio ”%s”: parametri ”%s” varjostaa yleismuuttujaa

en: could not open `%s' for writing: %s
fi: tiedoston ”%s” avaaminen kirjoittamista varten epäonnistui: %s

en: sending variable list to standard error
fi: lähetetään muuttujaluettelo vakiovirheeseen

en: shadow_funcs() called twice!
fi: shadow_funcs() kutsuttu kahdesti!

en: function name `%s' previously defined
fi: funktionimi ”%s” on jo aikaisemmin määritelty

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
fi: funktio ”%s”: parametri #%d, ”%s”, samanlainen parametri #%d

en: function `%s' called but never defined
fi: funktiota ”%s” kutsuttiin, mutta sitä ei ole koskaan määritelty

en: function `%s' defined but never called directly
fi: funktio ”%s” määriteltiin, mutta sitä ei ole koskaan kutsuttu suoraan

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
fi: säännöllisen lausekkeen vakio parametrille #%d antaa boolean-arvon

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
fi: funktio ”%s” kutsuttu välilyönnillä nimen ja ”(”-merkin
    välillä, tai käytetty muuttujana tai taulukkona

en: division by zero attempted
fi: nollalla jakoa yritettiin

en: division by zero attempted in `%%'
fi: jakoa nollalla yritettiin operaattorissa ”%%”

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
fi: arvon sijoittaminen kenttäjälkikasvatuslausekkeen tulokseen epäonnistui

en: invalid target of assignment (opcode %s)
fi: virheellinen sijoituskohde (käskykoodi %s)

en: statement has no effect
fi: käskyllä ei ole vaikutusta

en: standard output
fi: vakiotuloste

en: standard error
fi: vakiovirhe

en: %s: received non-numeric argument
fi: %s: vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: exp: argument %g is out of range
fi: exp: argumentti %g on lukualueen ulkopuolella

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
fi: fflush: tyhjentäminen epäonnistui: putki ”%.*s” avattu lukemista varten, ei kirjoittamiseen

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
fi: fflush: tyhjentäminen epäonnistui: tiedosto ”%.*s” avattu lukemista varten, ei kirjoittamiseen

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
fi: fflush: tyhjentäminen epäonnistui: kaksisuuntainen putki ”%.*s” suljettu kirjoituspäässä

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
fi: fflush: ”%.*s” ei ole avoin tiedosto, putki tai apuprosessi

en: length: received array argument
fi: length: vastaanotettu taulukkoargumentti

en: `length(array)' is a gawk extension
fi: ”length(array)” on gawk-laajennus

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
fi: kohtalokas: on käytettävä ”count$” kaikilla muodoilla tai ei missään

en: field width is ignored for `%%' specifier
fi: kenttäleveys ohitetaan ”%%%%”-määritteelle

en: precision is ignored for `%%' specifier
fi: tarkkuus ohitetaan ”%%%%”-määritteelle

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
fi: kenttäleveys ja tarkkuus ohitetaan ”%%%%”-määritteelle

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
fi: kohtalokas: ”$”-argumentti ei ole sallittu awk-muodoissa

en: fatal: `$' not permitted after period in format
fi: kohtalokas: ”$”-argumentti ei ole sallittu pisteen jälkeen muodossa

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
fi: kohtalokas: ei ”$”-argumenttia tarjottu sijantikenttäleveydelle tai tarkkuudelle

en: [s]printf: value %g is too big for %%c format
fi: [s]printf: arvo %g on liian suuri %%c-muodolle

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
fi: [s]printf: arvo %g ei ole kelvollinen leveä merkki

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
fi: [s]printf: arvo %g on lukualueen ulkopuolella ”%%%c”-muodolle

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
fi: ohitetaan tuntematon muotoargumenttimerkki ”%c”: ei muunnettu argumenttia

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
fi: kohtalokas: ei kylliksi argumentteja muotomerkkijonon tyydyttämiseksi

en: ^ ran out for this one
fi: ^ tällainen loppui kesken

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
fi: [s]printf: muotoargumentilla ei ole ohjauskirjainta

en: too many arguments supplied for format string
fi: muotomerkkijonoon toimitettu liian monta argumenttia

en: sprintf: no arguments
fi: sprintf: ei argumentteja

en: printf: no arguments
fi: printf: ei argumentteja

en: printf: attempt to write to closed write end of two-way pipe
fi: printf: yritettiin kirjoittaa kaksisuuntaisen putken suljettuun kirjoituspäähän

en: substr: length %g is not >= 1
fi: substr: pituus %g ei ole >= 1

en: substr: length %g is not >= 0
fi: substr: pituus %g ei ole >= 0

en: substr: non-integer length %g will be truncated
fi: substr: typistetään pituus %g, joka ei ole kokonaisluku

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
fi: substr: pituus %g liian suuri merkkijononindeksointiin, typistetään arvoon %g

en: substr: start index %g is invalid, using 1
fi: substr: aloitusindeksi %g on virheellinen, käytetään 1:tä

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
fi: substr: typistetään aloitusindeksi %g, joka ei ole kokonaisluku

en: substr: source string is zero length
fi: substr: lähdemerkkijono on nollapituinen

en: substr: start index %g is past end of string
fi: substr: aloitusindeksi %g on merkkijonon lopun jälkeen

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
fi: substr: pituus %g alkuindeksissä %g ylittää ensimmäisen argumentin pituuden (%lu)

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
fi: strftime: muotoarvolla kohteessa PROCINFO["strftime"] on numerotyyppi

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
fi: strftime: toinen argumentti on pienempi kuin 0 tai liian suuri time_t-rakenteeseen

en: strftime: second argument out of range for time_t
fi: strftime: kohteen time_t toinen argumentti lukualueen ulkopuolella

en: strftime: received empty format string
fi: strftime: vastaanotettu tyhjä muotomerkkijono

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
fi: mktime: vähintään yksi arvoista on oletuslukualueen ulkopuolella

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
fi: ’system’-funktio ei ole sallittu hiekkalaatikkotilassa

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
fi: print: yritettiin kirjoittaa kaksisuuntaisen putken suljettuun kirjoituspäähän

en: reference to uninitialized field `$%d'
fi: viite alustamattomaan kenttään ”$%d”

en: match: third argument is not an array
fi: match: kolmas argumentti ei ole taulukko

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
fi: gensub: kolmatta argumenttia  ”%.*s” käsiteltiin kuin 1:stä

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
fi: %s: voidaan kutsua epäsuorasti vain kahdella argumentilla

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
fi: lshift(%f, %f): negatiiviset arvot eivät ole sallittuja

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
fi: lshift(%f, %f): jaosarvot typistetään

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
fi: lshift(%f, %f): liian suuri siirrosarvo antaa outoja tuloksia

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
fi: rshift(%f, %f): negatiiviset arvot eivät ole sallittuja

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
fi: rshift(%f, %f): jaosarvot typistetään

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
fi: rshift(%f, %f): liian suuri siirrosarvo antaa outoja tuloksia

en: compl(%f): negative value is not allowed
fi: compl(%f): negatiivinen arvo ei ole sallittu

en: compl(%f): fractional value will be truncated
fi: compl(%f): jaosarvo typistetään

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
fi: dcgettext: ”%s” ei ole kelvollinen paikallinen kategoria

en: intdiv: third argument is not an array
fi: intdiv: kolmas argumentti ei ole taulukko

en: intdiv: division by zero attempted
fi: intdiv: nollalla jakoa yritettiin

en: typeof: invalid argument type `%s'
fi: typeof: virheellinen argumenttityyppi ”%s”

en: invalid frame number: %d
fi: virheellinen kehysnumero: %d

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
fi: yhtään breakpoint/watchpoint -kohdetta ei ole vielä asetettu

en: invalid breakpoint/watchpoint number
fi: virheellinen breakpoint/watchpoint-numero

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
fi: Kirjoita komennot, kun %s %d osui, yksi per rivi.

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
fi: ”end” on kelvollinen vain komennoissa ”commands” tai ”eval”

en: `silent' valid only in command `commands'
fi: ”silent” on kelvollinen vain komennossa ”commands”

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
fi: condition: virheellinen breakpoint/watchpoint-numero

en: argument not a string
fi: argumentti ei ole merkkijono

en: invalid range specification: %d - %d
fi: virheellinen lukualuemäärittely: %d - %d

en: non-numeric value for field number
fi: ei-numeerinen arvo kenttänumerolle

en: non-numeric value found, numeric expected
fi: löytyi ei-numeerinen arvo, odotettiin numeraalia

en: non-zero integer value
fi: nollasta poikkeava kokonaislukuarvo

en: error:
fi: virhe:

en: invalid character in command
fi: virheellinen merkki komennossa

en: invalid character
fi: virheellinen merkki

en: undefined command: %s
fi: määrittelemätön komento: %s

en: source file `%s' is empty.
fi: lähdetiedosto ”%s” on tyhjä.

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
fi: rivinumero %d lukualueen ulkopuolella; kohteessa ”%s” on %d riviä

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
fi: odottamaton eof-tiedostonloppumerkki luettaessa tiedostoa ”%s”, rivi %d

en: source file `%s' modified since start of program execution
fi: lähdekooditiedostoa ”%s” on muokattu ohjelman suorituksen aloituksen jälkeen

en: Current source file: %s
fi: Nykyinen lähdetiedosto: %s

en: Number of lines: %d
fi: Rivien lukumäärä: %d

en: Source file (lines): %s (%d)
fi: Lähdetiedosto (riviä): %s (%d)

en: Number  Disp  Enabled  Location
fi: Numero  Disp  Käytössä  Sijainti

en: 	ignore next %ld hit(s)
fi: 	ohita seuraavat %ld osumaa

en: 	stop condition: %s
fi: 	pysähtymisehto: %s

en: 	commands:
fi: 	komennot:

en: Current frame:
fi: Nykyinen kehys:

en: Called by frame:
fi: Kehyksen kutsuma:

en: Caller of frame:
fi: Kehyksen kutsuja:

en: None in main().
fi: Funktiossa main() ei ole mitään.

en: No arguments.
fi: Ei argumentteja.

en: No locals.
fi: Ei paikallisia muuttujia.

en: All defined variables:
fi: Kaikki määritellyt muuttujat:

en: All defined functions:
fi: Kaikki määritellyt funktiot.

en: Auto-display variables:
fi: Automaattisesti näytettävät muuttujat:

en: Watch variables:
fi: Vahtimuuttujia:

en: no symbol `%s' in current context
fi: symbolia ”%s” ei löydy nykyisestä asiayhteydestä

en: `%s' is not an array
fi: ”%s” ei ole taulukko

en: $%ld = uninitialized field
fi: $%ld = alustamaton kenttä

en: array `%s' is empty
fi: taulukko ”%s” on tyhjä

en: `%s["%.*s"]' is not an array
fi: ”%s["%.*s"]” ei ole taulukko

en: `%s' is not a scalar variable
fi: ”%s” ei ole skalaarimuuttuja

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
fi: yritettiin käyttää taulukkoa ”%s["%.*s"]” skalaarikontekstissa

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
fi: yritettiin käyttää skalaaria ”%s["%.*s"]” taulukkona

en: `%s' is a function
fi: ”%s” on funktio

en: watchpoint %d is unconditional
fi: watchpoint %d ei ole ehdollinen

en: attempt to use scalar value as array
fi: yritettiin käyttää skalaariarvoa taulukkona

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
fi: Watchpoint %d poistettiin, koska parametri on lukualueen ulkopuolella.

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
fi: Display %d poistettiin, koska parametri on lukualueen ulkopuolella.

en:  in file `%s', line %d
fi:  tiedostossa ”%s”, rivi %d

en:  at `%s':%d
fi:  osoitteessa ”%s”:%d

en: #%ld	in
fi: #%ld	kohteessa

en: More stack frames follow ...
fi: Lisää pinokehyksiä seuraa ...

en: invalid frame number
fi: virheellinen kehysnumero

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
fi: Huomaa: keskeytyskohta %d (otettu käyttöön, ohita seuraavat %ld osumaa), asetettu myös osoitteessa %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
fi: Huomaa: keskeytyskohta %d (otettu käyttöön), asetettu myös kohdassa %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
fi: Huomaa: keskeytyskohta %d (otettu pois käytöstä, ohita seuraavat %ld osumaa), asetettu myös kohdassa %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
fi: Huomaa: keskeytyskohta %d (otettu pois käytöstä), asetettu myös kohdassa %s:%d

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
fi: Keskeytyskohta %d asetettu tiedostossa ”%s”, rivi %d

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
fi: keskeytyskohta %d asetettu tiedostossa ”%s”, rivi %d on ehdoton

en: line number %d in file `%s' out of range
fi: rivinumero %d tiedostossa ”%s” on lukualueen ulkopuolella

en: Deleted breakpoint %d
fi: Poistettu keskeytyskohta %d

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
fi: Ei keskeytyskohtaa funktion ”%s” sisääntulossa

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
fi: Tiedostossa ”%s” ei ole keskeytyskohtaa, rivi #%d

en: invalid breakpoint number
fi: virheellinen keskeytyskohtanumero

en: Delete all breakpoints? (y or n)
fi: Poistetaanko kaikki keskeytyskohdata? (y tai n)

en: y
fi: k

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
fi: Keskeytyskohta %2$d:n seuraavat %1$ld risteystä ohitetaan.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
fi: Pysähtyy seuraavalla kerralla kun keskeytyskohta %d saavutetaan.

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
fi: Vain ohjelmia, jotka tarjoavat valitsimen ”-f”, voidaan vikajäljittää.

en: Failed to restart debugger
fi: Vianjäljittäjän uudelleenkäynnistys epäonnistui

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
fi: Ohjelma on jo käynnissä. Käynnistetäänkö uudelleen alusta (y/n)?

en: Program not restarted
fi: Ohjelma ei käynnistynyt uudelleen

en: error: cannot restart, operation not allowed
fi: virhe: uudelleenkäynnistys epäonnistui, toiminto ei ole sallittu

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
fi: virhe (%s): uudelleenkäynnistys epäonnistui, loput komennot ohitetaan

en: Program exited abnormally with exit value: %d
fi: Ohjelma päättyi epänormaalisti päättymisarvolla: %d

en: Program exited normally with exit value: %d
fi: Ohjelma päättyi normaalisti päättymisarvolla: %d

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
fi: Ohjelma on käynnissä. Poistutaanko silti (y/n)?

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
fi: Ei pysäytetty yhdessäkään keskeytyskohdassa; argumentti ohitetaan.

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
fi: Ohittaa seuraavat %ld keskeytyskohdan %d ylitystä.

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
fi: ’finish’ ei ole merkityksellinen ulommaisen kehyksen main()-funktiossa

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
fi: ’return’ ei ole merkityksellinen ulommaisen kehyksen main()-funktiossa

en: invalid source line %d in file `%s'
fi: virheellinen lähdekoodirivi %d tiedostossa ”%s”

en: element not in array
fi: elementti ei ole taulukossa

en: untyped variable
fi: tyypitön muuttuja

en: Stopping in %s ...
fi: Pysäytetään kohdassa %s ...

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
fi: ’finish’ ei ole merkityksellinen ei-paikallisessa hypyssä ’%s’

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
fi: ’until’ ei ole merkityksellinen ei-paikallisessa hypyssä ’%s’

en: ["%.*s"] not in array `%s'
fi: ["%.*s"] ei ole taulukossa ”%s”

en: sending output to stdout
fi: lähetetään tuloste vakiotulosteeseen

en: invalid number
fi: virheellinen numero

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
fi: ”%s” ei ole sallittu nykyisessä asiayhteydessä; lause ohitetaan

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
fi: ”return” ei ole sallittu nykyisessä asiayhteydessä; lause ohitetaan

en: unknown nodetype %d
fi: tuntematon solmutyyppi %d

en: unknown opcode %d
fi: tuntematon käskykoodi %d

en: opcode %s not an operator or keyword
fi: käskykoodi %s ei ole operaattori tai avainsana

en: buffer overflow in genflags2str
fi: puskurin ylivuoto funktiossa genflags2str

en: 
    	# Function Call Stack:
fi: 
    	# Funktiokutsupino:

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
fi: ”IGNORECASE” on gawk-laajennus

en: `BINMODE' is a gawk extension
fi: ”BINMODE” on gawk-laajennus

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
fi: BINMODE-arvo ”%s” on virheellinen, käsiteltiin arvona 3

en: bad `%sFMT' specification `%s'
fi: väärä ”%sFMT”-määritys ”%s”

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
fi: käännetään pois ”--lint”-valitsin ”LINT”-sijoituksen vuoksi

en: reference to uninitialized argument `%s'
fi: viite alustamattomaan argumenttiin ”%s”

en: reference to uninitialized variable `%s'
fi: viite alustamattomaan muuttujaan ”%s”

en: attempt to field reference from non-numeric value
fi: yritettiin kenttäviitettä arvosta, joka ei ole numeerinen

en: attempt to field reference from null string
fi: yritettiin kenttäviitettä null-merkkijonosta

en: attempt to access field %ld
fi: yritettiin saantia kenttään %ld

en: reference to uninitialized field `$%ld'
fi: viite alustamattomaan kenttään ”$%ld”

en: function `%s' called with more arguments than declared
fi: funktio ”%s” kutsuttiin useammalla argumentilla kuin esiteltiin

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
fi: unwind_stack: odottamaton tyyppi ”%s”

en: division by zero attempted in `/='
fi: jakoa nollalla yritettiin operaatiossa ”/=”

en: division by zero attempted in `%%='
fi: jakoa nollalla yritettiin operaatiossa ”%%=”

en: extensions are not allowed in sandbox mode
fi: laajennuksia ei sallita hiekkalaatikkotilassa

en: -l / @load are gawk extensions
fi: -l / @load ovat gawk-laajennuksia

en: load_ext: received NULL lib_name
fi: load_ext: vastaanotettiin NULL lib_name

en: make_builtin: missing function name
fi: make_builtin: puuttuva funktionimi

en: make_builtin: function `%s' already defined
fi: make_builtin: funktio ”%s” on jo määritelty

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
fi: make_builtin: funktionimi ”%s” on määritelty jo aiemmin

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
fi: make_builtin: negatiivinen argumenttilukumäärä funktiolle ”%s”

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
fi: funktio ”%s”: argumentti #%d: yritettiin käyttää skalaaria taulukkona

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
fi: funktio ”%s”: argumentti #%d: yritettiin käyttää taulukkoa skalaarina

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
fi: stat: symbolisen linkin ”%s” lukeminen epäonnistui

en: stat: bad parameters
fi: stat: väärät parametrit

en: fts init: could not create variable %s
fi: fts init: muuttujan %s luominen epäonnistui

en: fts is not supported on this system
fi: fts ei ole tuettu tässä järjestelmässä

en: fill_stat_element: could not set element
fi: fill_stat_element: elementin asettaminen epäonnistui

en: fill_path_element: could not set element
fi: fill_path_element: elementin asettaminen epäonnistui

en: fill_error_element: could not set element
fi: fill_error_element: elementin asettaminen epäonnistui

en: fts-process: could not create array
fi: fts-process: taulukon luominen epäonnistui

en: fts-process: could not set element
fi: fts-process: elementin asettaminen epäonnistui

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
fi: fts: kutsuttu argumenttien väärällä lukumäärällä, odotettiin 3

en: fts: could not flatten array
fi: fts: taulukon litistäminen epäonnistui

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
fi: fts: ohitetaan petollinen FTS_NOSTAT-lippu. nyyh, nyyh, nyyh.

en: fnmatch: could not get first argument
fi: fnmatch: ensimmäistä argumenttia ei saatu

en: fnmatch: could not get second argument
fi: fnmatch: toista argumenttia ei saatu

en: fnmatch: could not get third argument
fi: fnmatch: kolmatta argumenttia ei saatu

en: fnmatch is not implemented on this system
fi: fnmatch ei ole toteutettu tässä järjestelmässä

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
fi: fnmatch init: muuttujan FNM_NOMATCH lisääminen epäonnistui

en: fnmatch init: could not set array element %s
fi: fnmatch init: taulukkoelementin %s asettaminen epäonnistui

en: fnmatch init: could not install FNM array
fi: fnmatch init: FNM-taulukon lisääminen epäonnistui

en: fork: PROCINFO is not an array!
fi: fork: PROCINFO ei ole taulukko!

en: dir_take_control_of: opendir/fdopendir failed: %s
fi: dir_take_control_of: opendir/fdopendir epäonnistui: %s

en: readfile: called with wrong kind of argument
fi: readfile: kutsuttu vääränlaisella argumentilla

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
fi: revoutput: REVOUT-muuttujan alustaminen epäonnistui

en: array value has unknown type %d
fi: taulukkoarvo on tuntematonta tyyppiä %d

en: gettimeofday: not supported on this platform
fi: gettimeofday: ei ole tuettu tällä alustalla

en: sleep: missing required numeric argument
fi: sleep: puuttuu vaadittu numeerinen argumentti

en: sleep: argument is negative
fi: sleep: argumentti on negatiivinen

en: sleep: not supported on this platform
fi: sleep: ei ole tuettu tällä alustalla

en: NF set to negative value
fi: NF asetettu negatiiviseen arvoon

en: split: fourth argument is a gawk extension
fi: split: neljäs argumentti on gawk-laajennus

en: split: fourth argument is not an array
fi: split: neljäs argumentti ei ole taulukko

en: split: second argument is not an array
fi: split: toinen argumentti ei ole taulukko

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
fi: split: saman taulukon käyttö toiselle ja neljännelle argumentille epäonnistui

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
fi: split: toisen argumentin käyttö alitaulukkoa neljännelle argumentille epäonnistui

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
fi: split: neljännen argumentin käyttö alitaulukkoa toiselle argumentille epäonnistui

en: patsplit: fourth argument is not an array
fi: patsplit: neljäs argumentti ei ole taulukko

en: patsplit: second argument is not an array
fi: patsplit: toinen argumentti ei ole taulukko

en: patsplit: third argument must be non-null
fi: patsplit: kolmas argumentti ei ole taulukko

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
fi: patsplit: saman taulukon käyttö toiselle ja neljännelle argumentille epäonnistui

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
fi: patsplit: toisen argumentin käyttö alitaulukkkoa neljännelle argumentille epäonnistui

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
fi: patsplit: neljännen argumentin käyttö alitaulukkoa toiselle argumentille epäonnistui

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
fi: ”FIELDWIDTHS” on gawk-laajennus

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
fi: virheellinen FIELDWIDTHS-arvo kentälle %d lähellä ”%s”

en: null string for `FS' is a gawk extension
fi: null-merkkijono ”FS”-kenttäerotinmuuttujalle on gawk-laajennus

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
fi: vanha awk ei tue regexp-arvoja ”FS”-kenttäerotinmuuttujana

en: `FPAT' is a gawk extension
fi: ”FPAT” on gawk-laajennus

en: awk_value_to_node: received null retval
fi: awk_value_to_node: vastaanotti null retval-paluuarvon

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
fi: awk_value_to_node: ei MPFR-tilassa

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
fi: awk_value_to_node: MPFR ei ole tuettu

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
fi: awk_value_to_node: virheellinen numerotyyppi ”%d”

en: node_to_awk_value: received null node
fi: node_to_awk_value: vastaaotti null-solmun

en: node_to_awk_value: received null val
fi: node_to_awk_value: vastaanotti null-arvon

en: remove_element: received null array
fi: remove_element: vastaanotettu null-taulukko

en: remove_element: received null subscript
fi: remove_element: vastaanotti null-alaindeksin

en: cannot find end of BEGINFILE rule
fi: BEGINFILE-säännön loppua ei löytynyt

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
fi: tunnistamattoman tiedostotyypin ”%s” avaaminen kohteessa ”%s” epäonnistui

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
fi: komentoriviargumentti ”%s” on hakemisto: ohitettiin

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
fi: turha merkkien ”>” ja ”>>” sekoittaminen tiedostolle ”%.*s”

en: redirection not allowed in sandbox mode
fi: edelleenohjaus ei ole sallittua hiekkalaatikkotilassa

en: expression in `%s' redirection is a number
fi: lauseke ”%s”-uudellenohjauksessa on numero

en: expression for `%s' redirection has null string value
fi: lausekkeella ”%s”-uudelleenohjauksessa on null-merkkijonoarvo

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
fi: tiedostonimi ”%.*s” ”%s”-uudelleenohjaukselle saattaa olla loogisen lausekkeen tulos

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
fi: get_file-vastakkeen luomista ei tueta tällä alustalla kohteelle ”%s” fd %d-arvolla

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
fi: saavutettiin avoimien tiedostojen järjestelmäraja: aloitetaan tiedostomäärittelijöiden lomittaminen

en: too many pipes or input files open
fi: avoinna liian monta putkea tai syötetiedostoa

en: close: second argument must be `to' or `from'
fi: close: toisen argumentin on oltava ”to” tai ”from”

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
fi: close: ”%.*s” ei ole avoin tiedosto, putki tai apuprosessi

en: close of redirection that was never opened
fi: suljettiin uudelleenohjaus, jota ei avattu koskaan

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
fi: close: uudelleenohjaus ”%s” ei ole avattu operaattoreilla ”|&”, toinen argumentti ohitettu

en: no explicit close of socket `%s' provided
fi: pistokkeen ”%s” eksplisiittistä sulkemista ei tarjota

en: no explicit close of co-process `%s' provided
fi: apuprosessin ”%s” eksplisiittistä sulkemista ei tarjota

en: no explicit close of pipe `%s' provided
fi: putken ”%s” eksplisiittistä sulkemista ei tarjota

en: no explicit close of file `%s' provided
fi: tiedoston ”%s” eksplisiittistä sulkemista ei tarjota

en: local port %s invalid in `/inet'
fi: paikallinen portti %s virheellinen pistokkeessa ”/inet”

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
fi: etäkone- ja porttitiedot (%s, %s) ovat virheellisiä

en: TCP/IP communications are not supported
fi: TCP/IP-viestintää ei tueta

en: could not open `%s', mode `%s'
fi: laitteen ”%s” avaus epäonnistui, tila ”%s”

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
fi: ”slave pty”:n siirtäminen vakiotulosteeseen lapsiprosessissa epäonnistui (dup: %s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
fi: ”slave pty”:n siirtäminen vakiosyötteeseen lapsiprosessissa epäonnistui (dup: %s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
fi: putken siirtäminen vakiotulosteeseen lapsiprosessissa epäonnistui (dup: %s)

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
fi: putken siirtäminen vakiosyötteeseen lapsiprosessissa epäonnistui (dup: %s)

en: `|&' not supported
fi: ”|&” ei tueta

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
fi: lapsiprosessin luominen komennolle ”%s” (fork: %s) epäonnistui

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
fi: getline: yritys lukea kaksisuuntaisen putken suljetusta lukupäästä

en: register_input_parser: received NULL pointer
fi: register_input_parser: vastaanotettiin NULL-osoitin

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
fi: syötejäsennin ”%s” on ristiriidassa aiemmin asennetun syötejäsentimen ”%s” kanssa

en: input parser `%s' failed to open `%s'
fi: syötejäsentäjä ”%s” epäonnistui kohteen ”%s” avaamisessa

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
fi: register_output_wrapper: vastaanotti NULL-osoittimen

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
fi: tulostekäärin ”%s” on ristiriidassa aiemmin asennetun tulostekäärimen ”%s” kanssa

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
fi: tulostekäärin ”%s” epäonnistui avaamaan ”%s”

en: register_output_processor: received NULL pointer
fi: register_output_processor: vastaanotti NULL-osoittimen

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
fi: kaksisuuntainen prosessori ”%s” on ristiriidassa aiemmin asennetun kaksisuuntaisen prosessorin ”%s” kanssa

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
fi: kaksisuuntainen prosessori ”%s” epäonnistui avaamaan ”%s”

en: data file `%s' is empty
fi: data-tiedosto ”%s” on tyhjä

en: could not allocate more input memory
fi: lisäsyötemuistin varaus epäonnistui

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
fi: ”RS”-monimerkkiarvo on gawk-laajennus

en: IPv6 communication is not supported
fi: IPv6-viestintää ei tueta

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
fi: ympäristömuuttuja ”POSIXLY_CORRECT” asetettu: käännetään päälle valitsin ”--posix”

en: `--posix' overrides `--traditional'
fi: valitsin ”--posix” korvaa valitsimen ”--traditional”

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
fi: valitsin ”--posix” tai ”--traditional” korvaa valitsimen ”--non-decimal-data”

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
fi: valitsin ”--posix” korvaa valitsimen ”--characters-as-bytes”

en: running %s setuid root may be a security problem
fi: suorittaminen ”%s setuid root”-käyttäjänä saattaa olla turvapulma

en: no program text at all!
fi: ei ohjelmatekstiä ollenkaan!

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
fi: Käyttö: %s [POSIX- tai GNU-tyyliset valitsimet] -f ohjelmatiedosto [--] tiedosto ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
fi: Käyttö: %s [POSIX- tai GNU-tyyliset valitsimet] [--] %cohjelma%c tiedosto ...

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
fi: POSIX-valitsimet:		GNU-pitkät valitsimet: (vakio)

en: 	-f progfile		--file=progfile
fi: 	-f ohjelmatiedosto		--file=ohjelmatiedosto

en: 	-v var=val		--assign=var=val
fi: 	-v var=arvo		--assign=muuttuja=arvo

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
fi: Lyhyet valitsimet:		GNU-pitkät valitsimet: (laajennukset)

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
fi: 	-d[tiedosto]		--dump-variables[=tiedosto]

en: 	-D[file]		--debug[=file]
fi: 	-D[tiedosto]		--debug[=tiedosto]

en: 	-E file			--exec=file
fi: 	-E file			--exec=tiedosto

en: 	-g			--gen-pot
fi: 	-g			--gen-po

en: 	-i includefile		--include=includefile
fi: 	-i include-tiedosto		--include=include-tiedosto

en: 	-l library		--load=library
fi: 	-l kirjasto		--load=kirjasto

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
fi: 	-o[tiedosto]		--pretty-print[=tiedosto]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
fi: 	-p[tiedosto]		--profile[=tiedosto]

en: 	-s			--no-optimize
fi: 	-O			--no-optimize

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
fi: gawk on mallietsintä- ja käsittelykieli.
    Oletuksena se lukee vakiosyötettä ja kirjoittaa vakiotulosteeseen.

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
fi: Copyright © 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Tämä ohjelma on ilmainen; voit jakaa sitä edelleen ja/tai muokata sitä
    Free Software Foundation julkaisemien GNU General Public License-lisenssin
    version 3, tai (valintasi mukaan) minkä tahansa myöhäisemmän version
    ehtojen mukaisesti.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään toivossa, että se on hyödyllinen, mutta
    ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman edes viitattua takuuta KAUPALLISUUDESTA
    tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso yksityiskohdat
    GNU General Public License-ehdoista.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
fi: Sinun pitäisi vastaanottaa kopion GNU General Public Licence-lisenssistä
    tämän ohjelman mukana. Jos näin ei ole, katso http://www.gnu.org/licenses/.

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
fi: -Ft ei aseta FS välilehteen POSIX awk:ssa

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
fi: %s: ”%s” argumentti valitsimelle ”-v” ei ole ”var=arvo”-muodossa

en: `%s' is not a legal variable name
fi: ”%s” ei ole laillinen muuttujanimi

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
fi: ”%s” ei ole muuttujanimi, etsitään tiedostoa ”%s=%s”

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
fi: gawk-ohjelman sisäisen ”%s”-määrittelyn käyttö muuttujanimenä epäonnistui

en: cannot use function `%s' as variable name
fi: funktionimen ”%s” käyttö muuttujanimenä epäonnistui

en: floating point exception
fi: liukulukupoikkeus

en: fatal error: internal error
fi: tuhoisa virhe: sisäinen virhe

en: fatal error: internal error: segfault
fi: tuhoisa virhe: sisäinen virhe: segmenttivirhe

en: fatal error: internal error: stack overflow
fi: tuhoisa virhe: sisäinen virhe: pinoylivuoto

en: no pre-opened fd %d
fi: ei avattu uudelleen tiedostomäärittelijää %d

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
fi: laitteen /dev/null avaaminen uudelleen tiedostomäärittelijälle %d epäonnistui

en: empty argument to `-e/--source' ignored
fi: tyhjä argumentti valitsimelle ”-e/--source” ohitetaan

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
fi: -M ohitettu: MPFR/GMP-tuki ei ole käännetty kohteessa

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
fi: %s: valitsin ”-W %s” on tunnistamaton, ohitetaan

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- %c

en: PREC value `%.*s' is invalid
fi: PREC-arvo ”%.*s” on virheellinen

en: atan2: received non-numeric first argument
fi: atan2: ensimmäinen vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: atan2: received non-numeric second argument
fi: atan2: toinen vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: int: received non-numeric argument
fi: int: vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: compl: received non-numeric argument
fi: compl: vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
fi: compl(%Rg): negatiivinen arvo ei ole sallittu

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
fi: compl(%Rg): jaosarvo typistetään

en: %s: received non-numeric argument #%d
fi: %s: vastaanotettu argumentti #%d ei ole numeerinen

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
fi: %s: argumentilla #%d on virheellinen arvo %Rg, käytetään 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
fi: %s: argumentin #%d negatiivinen arvo %Rg ei ole sallittu

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
fi: %s: argumentin #%d jaosarvo %Rg typistetään

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
fi: %s: argumentin #%d negatiivinen arvo %Zd ei ole sallittu

en: and: called with less than two arguments
fi: and: kutsuttu vähemmällä kuin kahdella argumentilla

en: or: called with less than two arguments
fi: or: kutsuttu vähemmällä kuin kahdella argumentilla

en: xor: called with less than two arguments
fi: xor: kutsuttu vähemmällä kuin kahdella argumentilla

en: srand: received non-numeric argument
fi: srand: vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: intdiv: received non-numeric first argument
fi: intdiv: ensimmäinen vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: intdiv: received non-numeric second argument
fi: intdiv: toinen vastaanotettu argumentti ei ole numeerinen

en: cmd. line:
fi: komentorivi:

en: could not make typed regex
fi: tyypitetyn regex-lausekeen tekeminen epäonnistui

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
fi: vanha awk ei tue ”\%c”-koodinvaihtosekvenssiä

en: POSIX does not allow `\x' escapes
fi: POSIX ei salli ”\x”-koodinvaihtoja

en: no hex digits in `\x' escape sequence
fi: ei heksadesimaalilukuja ”\x”-koodinvaihtosekvenssissä

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
fi: heksadesimaalikoodinvaihtomerkkejä \x%.*s / %d ei ole luultavasti tulkittu sillä tavalla kuin odotat

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
fi: koodinvaihtosekvenssi ”\%c” käsitelty kuin pelkkä ”%c”

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
fi: %s %s ”%s”: fd-lippujen hakeminen epäonnistui: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
fi: %s %s ”%s”: close-on-exec -asettaminen epäonnistui: (fcntl F_SETFD: %s)

en: sending profile to standard error
fi: lähetetään profiili vakiovirheeseen

en: 	# %s rule(s)
fi: 	# %s säännöt

en: 	# Rule(s)
fi: 	# Säännöt

en: internal error: %s with null vname
fi: sisäinen virhe: %s null vname-arvolla

en: internal error: builtin with null fname
fi: sisäinen virhe: builtin null-funktionimellä

en: 	# gawk profile, created %s
fi: 	# gawk-profiili, luotu %s

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
fi: 
    	# Funktiot, luetteloitu aakkosjärjestyksessä

en: redir2str: unknown redirection type %d
fi: redir2str: tuntematon edelleenohjaustyyppi %d

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
fi: säännöllisen lausekkeen komponentin ”%.*s” pitäisi luultavasti olla ”[%.*s]”

en: unbalanced [
fi: pariton [

en: invalid character class
fi: virheellinen merkkiluokka

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fi: merkkiluokkasyntaksi on [[:space:]], ei [:space:]

en: unfinished \ escape
fi: päättymätön \-koodinvaihtomerkki

en: invalid content of \{\}
fi: virheellinen \{\}-sisältö

en: regular expression too big
fi: säännöllinen lauseke on liian suuri

en: unbalanced (
fi: pariton (

en: no syntax specified
fi: syntaksi ei ole määritelty

en: unbalanced )
fi: pariton )

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ’%s’ ei ole yksiselitteinen; mahdollisuudet:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’%c%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '--%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ vaatii argumentin

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’--%s’

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’%c%s’

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ’%c’

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ’%c’

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei ole yksiselitteinen

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ vaatii argumentin

en: Success
fi: Onnistui

en: No match
fi: Ei täsmäystä

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Invalid collation character
fi: Virheellinen vertailumerkki

en: Invalid character class name
fi: Virheellinen merkkiluokkanimi

en: Trailing backslash
fi: Jäljessä oleva kenoviiva

en: Invalid back reference
fi: Virheellinen paluuviite

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
fi: Pariton [, [^, [:, [., or [=

en: Unmatched ( or \(
fi: Pariton ( tai \(

en: Unmatched \{
fi: Pariton \{

en: Invalid content of \{\}
fi: Virheellinen \{\}-sisältö

en: Invalid range end
fi: Virheellinen lukualueen loppu

en: Memory exhausted
fi: Muisti loppui

en: Invalid preceding regular expression
fi: Virheellinen edeltävä säännöllinen lauseke

en: Premature end of regular expression
fi: Ennenaikainen säännöllisen lausekkeen loppu

en: Regular expression too big
fi: Säännöllinen lauseke on liian iso

en: Unmatched ) or \)
fi: Pariton ) tai \)

en: No previous regular expression
fi: Ei edellistä säännöllistä lauseketta

en: cannot pop main context
fi: pääsisällön pop-toiminto epäonnistui
