gawk 5.2.0a - en to sv translation catalogue (768 entries)

en: from %s
sv: från %s

en: attempt to use a scalar value as array
sv: försök att använda ett skalärt värde som vektor

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
sv: försök att använda skalärparametern ”%s” som en vektor

en: attempt to use scalar `%s' as an array
sv: försök att använda skalären ”%s” som en vektor

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
sv: försök att använda vektorn ”%s” i skalärsammanhang

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
sv: delete: indexet ”%.*s” finns inte i vektorn ”%s”

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
sv: försök att använda skalären ”%s["%.*s"]” som en vektor

en: %s: first argument is not an array
sv: %s: första argumentet är inte en vektor

en: %s: second argument is not an array
sv: %s: andra argumentet är inte en vektor

en: %s: cannot use %s as second argument
sv: %s: det går inte att använda %s som andra argument

en: %s: first argument cannot be SYMTAB without a second argument
sv: %s: första argumentet får inte vara SYMTAB utan ett andra argument

en: %s: first argument cannot be FUNCTAB without a second argument
sv: %s: första argumentet får inte vara FUNCTAB utan ett andra argument

en: asort/asorti: using the same array as source and destination without a third argument is silly.
sv: asort/asorti: att använda samma vektor som källa och destination utan ett tredje argument är dumt.

en: %s: cannot use a subarray of first argument for second argument
sv: %s: det går inte att använda en delvektor av första argumentet som andra argument

en: %s: cannot use a subarray of second argument for first argument
sv: %s: det går inte att använda en delvektor av andra argumentet som första argument

en: `%s' is invalid as a function name
sv: ”%s” är ogiltigt som ett funktionsnamn

en: sort comparison function `%s' is not defined
sv: jämförelsefunktionen ”%s” för sortering är inte definierad

en: %s blocks must have an action part
sv: %s-block måste ha en åtgärdsdel

en: each rule must have a pattern or an action part
sv: varje regel måste ha ett mönster eller en åtgärdsdel

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
sv: gamla awk stöder inte flera ”BEGIN”- eller ”END”-regler

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
sv: ”%s“ är en inbyggd funktion, den kan inte definieras om

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
sv: regexp-konstanten ”//” ser ut som en C++-kommentar men är inte det

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
sv: regexp-konstanten ”/%s/” ser ut som en C-kommentar men är inte det

en: duplicate case values in switch body: %s
sv: upprepade case-värden i switch-sats: %s

en: duplicate `default' detected in switch body
sv: flera ”default” upptäcktes i switch-sats

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
sv: ”break” är inte tillåtet utanför en slinga eller switch

en: `continue' is not allowed outside a loop
sv: ”continue” är inte tillåtet utanför en slinga

en: `next' used in %s action
sv: ”next” använt i %s-åtgärd

en: `nextfile' used in %s action
sv: ”nextfile” använt i %s-åtgärd

en: `return' used outside function context
sv: ”return” använd utanför funktion

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
sv: ensamt ”print” i BEGIN eller END-regel bör troligen vara 'print ""'

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
sv: ”delete” är inte tillåtet med SYMTAB

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
sv: ”delete” är inte tillåtet med FUNCTAB

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
sv: ”delete(array)” är en icke portabel tawk-utökning

en: multistage two-way pipelines don't work
sv: flerstegs dubbelriktade rör fungerar inte

en: concatenation as I/O `>' redirection target is ambiguous
sv: konkatenering som omdirigeringsmålet för I/O ”>” är tvetydig

en: regular expression on right of assignment
sv: reguljärt uttryck i högerledet av en tilldelning

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
sv: reguljärt uttryck på vänster sida om en ”~”- eller ”!~”-operator

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
sv: gamla awk stöder inte nyckelordet ”in” utom efter ”for”

en: regular expression on right of comparison
sv: reguljärt uttryck i högerledet av en jämförelse

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
sv: icke omdirigerad ”getline” är ogiltigt inuti ”%s”-regel

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
sv: icke omdirigerad ”getline” odefinierad inuti END-åtgärd

en: old awk does not support multidimensional arrays
sv: gamla awk stöder inte flerdimensionella vektorer

en: call of `length' without parentheses is not portable
sv: anrop av ”length” utan parenteser är inte portabelt

en: indirect function calls are a gawk extension
sv: indirekta funktionsanrop är en gawk-utökning

en: cannot use special variable `%s' for indirect function call
sv: det går inte att använda specialvariabeln ”%s” för indirekta funktionsanrop

en: attempt to use non-function `%s' in function call
sv: försök att använda en icke-funktion ”%s” i ett funktionsanrop

en: invalid subscript expression
sv: ogiltigt indexuttryck

en: warning:
sv: varning:

en: fatal:
sv: ödesdigert:

en: unexpected newline or end of string
sv: oväntat nyradstecken eller slut på strängen

en: source files / command-line arguments must contain complete functions or rules
sv: källkodsfiler/kommandoradsargument måste innehålla kompletta funktioner eller regler

en: cannot open source file `%s' for reading: %s
sv: kan inte öppna källfilen ”%s” för läsning: %s

en: cannot open shared library `%s' for reading: %s
sv: kan inte öppna det delade biblioteket ”%s” för läsning: %s

en: reason unknown
sv: okänd anledning

en: cannot include `%s' and use it as a program file
sv: kan inte inkludera ”%s” och använda den som en programfil

en: already included source file `%s'
sv: inkluderade redan källfilen ”%s”

en: already loaded shared library `%s'
sv: inkluderade redan det delade biblioteket ”%s”

en: @include is a gawk extension
sv: @include är en gawk-utökning

en: empty filename after @include
sv: tomt filnamn efter @include

en: @load is a gawk extension
sv: @load är en gawk-utökning

en: empty filename after @load
sv: tomt filnamn efter @load

en: empty program text on command line
sv: tom programtext på kommandoraden

en: cannot read source file `%s': %s
sv: kan inte läsa källfilen ”%s”: %s

en: source file `%s' is empty
sv: källfilen ”%s” är tom

en: error: invalid character '\%03o' in source code
sv: fel: ogiltigt tecken ”\%03o” i källkoden

en: source file does not end in newline
sv: källfilen slutar inte med en ny rad

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
sv: oavslutat reguljärt uttryck slutar med ”\” i slutet av filen

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
sv: %s: %d: tawk-modifierare för reguljära uttryck ”/.../%c” fungerar inte i gawk

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
sv: tawk-modifierare för reguljära uttryck ”/.../%c” fungerar inte i gawk

en: unterminated regexp
sv: oavslutat reguljärt uttryck

en: unterminated regexp at end of file
sv: oavslutat reguljärt uttryck i slutet av filen

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
sv: Användning av ”\ #...” för radfortsättning är inte portabelt

en: backslash not last character on line
sv: sista tecknet på raden är inte ett omvänt snedstreck

en: multidimensional arrays are a gawk extension
sv: flerdimensionella matriser är en gawk-utökning

en: POSIX does not allow operator `%s'
sv: POSIX tillåter inte operatorn ”%s”

en: operator `%s' is not supported in old awk
sv: operatorn ”%s” stöds inte i gamla awk

en: unterminated string
sv: oavslutad sträng

en: POSIX does not allow physical newlines in string values
sv: POSIX tillåter inte fysiska nyrader i strängvärden

en: backslash string continuation is not portable
sv: strängfortsättning med omvänt snedstreck är inte portabelt

en: invalid char '%c' in expression
sv: ogiltigt tecken ”%c” i uttryck

en: `%s' is a gawk extension
sv: ”%s” är en gawk-utökning

en: POSIX does not allow `%s'
sv: POSIX tillåter inte ”%s”

en: `%s' is not supported in old awk
sv: ”%s” stöds inte i gamla awk

en: `goto' considered harmful!
sv: ”goto” anses skadligt!

en: %d is invalid as number of arguments for %s
sv: %d är ett ogiltigt antal argument för %s

en: %s: string literal as last argument of substitute has no effect
sv: %s: bokstavlig sträng som sista argument till ersättning har ingen effekt

en: %s third parameter is not a changeable object
sv: %s: tredje argumentet är inte ett ändringsbart objekt

en: match: third argument is a gawk extension
sv: match: tredje argumentet är en gawk-utökning

en: close: second argument is a gawk extension
sv: close: andra argumentet är en gawk-utökning

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
sv: användandet av dcgettext(_"...") är felaktigt: ta bort det inledande understrykningstecknet

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
sv: användandet av dcngettext(_"...") är felaktigt: ta bort det inledande understrykningstecknet

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
sv: index: reguljäruttryck som andra argumentet är inte tillåtet

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
sv: funktionen ”%s”: parametern ”%s” överskuggar en global variabel

en: could not open `%s' for writing: %s
sv: kunde inte öppna ”%s” för skrivning: %s

en: sending variable list to standard error
sv: skickar variabellista till standard fel

en: %s: close failed: %s
sv: %s: misslyckades att stänga: %s

en: shadow_funcs() called twice!
sv: shadow_funcs() anropad två gånger!

en: there were shadowed variables
sv: det fanns överskuggade variabler

en: function name `%s' previously defined
sv: funktionsnamnet ”%s” är definierat sedan tidigare

en: function `%s': cannot use function name as parameter name
sv: funktionen ”%s”: kan inte använda funktionsnamn som parameternamn

en: function `%s': cannot use special variable `%s' as a function parameter
sv: funktionen ”%s”: det går inte att använda specialvariabeln ”%s” som en funktionsparameter

en: function `%s': parameter `%s' cannot contain a namespace
sv: funktionen ”%s”: parametern ”%s” får inte innehålla en namnrymd

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
sv: funktionen ”%s”: parameter %d, ”%s”, är samma som parameter %d

en: function `%s' called but never defined
sv: funktionen ”%s” anropad men aldrig definierad

en: function `%s' defined but never called directly
sv: funktionen ”%s” definierad men aldrig anropad direkt

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
sv: konstant reguljärt uttryck för parameter %d ger ett booleskt värde

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
sv: funktionen ”%s” anropad med blanktecken mellan namnet och ”(”,
    eller använd som variabel eller vektor

en: division by zero attempted
sv: försökte dividera med noll

en: division by zero attempted in `%%'
sv: försökte dividera med noll i ”%%”

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
sv: kan inte tilldela ett värde till uttryck som är en efterinkrementering av ett fält

en: invalid target of assignment (opcode %s)
sv: ogiltigt mål för tilldelning (op-kod %s)

en: statement has no effect
sv: satsen har ingen effekt

en: identifier %s: qualified names not allowed in traditional / POSIX mode
sv: identifierare %s: kvalificerade namn är inte tillåtna i traditionellt/POSIX-läge

en: identifier %s: namespace separator is two colons, not one
sv: identifierare %s: namnrymdsseparatorn är två kolon, inte ett

en: qualified identifier `%s' is badly formed
sv: den kvalificerade identifieraren ”%s” är felaktigt formad

en: identifier `%s': namespace separator can only appear once in a qualified name
sv: identifierare ”%s”: namnrymdsseparatorn kan endast förekomma en gång i ett kvalificerat namn

en: using reserved identifier `%s' as a namespace is not allowed
sv: att använda den reserverade identifieraren ”%s” som en namnrymd är inte tillåtet

en: using reserved identifier `%s' as second component of a qualified name is not allowed
sv: att använda den reserverade identifieraren ”%s” som den andra komponenten i ett kvalificerat namn är inte tillåtet

en: @namespace is a gawk extension
sv: @namespace är en gawk-utökning

en: namespace name `%s' must meet identifier naming rules
sv: namnrymdsnamnet ”%s” måste följa namngivningsreglerna för identifierare

en: %s: called with %d arguments
sv: %s: anropad med %d argument

en: %s to "%s" failed: %s
sv: %s till "%s" misslyckades: %s

en: standard output
sv: standard ut

en: standard error
sv: standard fel

en: %s: received non-numeric argument
sv: %s: fick ett ickenumeriskt argument

en: exp: argument %g is out of range
sv: exp: argumentet %g är inte inom tillåten gräns

en: %s: received non-string argument
sv: %s: fick ett argument som inte är en sträng

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
sv: fflush: kan inte spola: röret ”%.*s” är öppnat för läsning, inte skrivning

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
sv: fflush: kan inte spola: filen ”%.*s” är öppnad för läsning, inte skrivning

en: fflush: cannot flush file `%.*s': %s
sv: fflush: kan inte spola filen ”%.*s”: %s

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
sv: fflush: kan inte spola: tvåvägsröret ”%.*s” har en stängd skrivände

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
sv: fflush: ”%.*s” är inte en öppen fil, rör eller koprocess

en: %s: received non-string first argument
sv: %s: första argumentet är inte en sträng

en: %s: received non-string second argument
sv: %s: andra argumentet är inte en sträng

en: length: received array argument
sv: length: fick ett vektorargument

en: `length(array)' is a gawk extension
sv: ”length(array)” är en gawk-utökning

en: %s: received negative argument %g
sv: %s: fick ett negativt argument %g

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
sv: ödesdigert: måste använda ”count$” på alla eller inga format

en: field width is ignored for `%%' specifier
sv: fältbredd ignoreras för ”%%”-specificerare

en: precision is ignored for `%%' specifier
sv: precision ignoreras för ”%%”-specificerare

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
sv: fältbredd och precision ignoreras för ”%%”-specificerare

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
sv: ödesdigert: ”$” tillåts inte i awk-format

en: fatal: argument index with `$' must be > 0
sv: ödesdigert: argumentindex med ”$” måste vara > 0

en: fatal: argument index %ld greater than total number of supplied arguments
sv: ödesdigert: argumentindex %ld är större än antalet givna argument

en: fatal: `$' not permitted after period in format
sv: ödesdigert: ”$” tillåts inte efter en punkt i formatet

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
sv: ödesdigert: inget ”$” bifogat för positionsangiven fältbredd eller precision

en: `%c' is meaningless in awk formats; ignored
sv: ”%c” är meningslöst i awk-format, ignorerad

en: fatal: `%c' is not permitted in POSIX awk formats
sv: ödesdigert: ”%c” tillåts inte i POSIX awk-format

en: [s]printf: value %g is too big for %%c format
sv: [s]printf: värdet %g är utanför formatet %%c giltiga intervall

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
sv: [s]printf: värdet %g är inte ett giltigt brett tecken

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
sv: [s]printf: värdet %g är utanför ”%%%c”-formatets giltiga intervall

en: [s]printf: value %s is out of range for `%%%c' format
sv: [s]printf: värdet %s är utanför formatet ”%%%c” giltiga intervall

en: %%%c format is POSIX standard but not portable to other awks
sv: formatet %%%c är POSIX-standard men inte portabelt till andra awk:ar

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
sv: ignorerar okänt formatspecifikationstecken ”%c”: inget argument konverterat

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
sv: ödesdigert: för få argument för formatsträngen

en: ^ ran out for this one
sv: ^ tog slut här

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
sv: [s]printf: formatspecificeraren har ingen kommandobokstav

en: too many arguments supplied for format string
sv: för många argument för formatsträngen

en: %s: received non-string format string argument
sv: %s: fick formatsträngsargument som inte är en sträng

en: sprintf: no arguments
sv: sprintf: inga argument

en: printf: no arguments
sv: printf: inga argument

en: printf: attempt to write to closed write end of two-way pipe
sv: printf: försök att skriva till stängd skrivände av ett tvåvägsrör

en: %s: received non-numeric third argument
sv: %s: fick ett ickenumeriskt tredje argument

en: %s: received non-numeric second argument
sv: %s: fick ett ickenumeriskt andra argument

en: substr: length %g is not >= 1
sv: substr: längden %g är inte >= 1

en: substr: length %g is not >= 0
sv: substr: längden %g är inte >= 0

en: substr: non-integer length %g will be truncated
sv: substr: längden %g som inte är ett heltal kommer huggas av

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
sv: substr: längden %g är för stor för strängindexering, hugger av till %g

en: substr: start index %g is invalid, using 1
sv: substr: startindex %g är ogiltigt, använder 1

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
sv: substr: startindex %g som inte är ett heltal kommer huggas av

en: substr: source string is zero length
sv: substr: källsträngen är tom

en: substr: start index %g is past end of string
sv: substr: startindex %g är bortom strängens slut

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
sv: substr: längden %g vid startindex %g överskrider det första argumentets längd (%lu)

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
sv: strftime: formatvärde i PROCINFO["strftime"] har numerisk typ

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
sv: strftime: andra argumentet mindre än 0 eller för stort för time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
sv: strftime: andra argumentet utanför intervallet för time_t

en: strftime: received empty format string
sv: strftime: fick en tom formatsträng

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
sv: mktime: åtminstone ett av värdena är utanför standardintervallet

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
sv: funktionen ”system” är inte tillåten i sandlådeläge

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
sv: print: försök att skriva till stängd skrivände av ett tvåvägsrör

en: reference to uninitialized field `$%d'
sv: referens till icke initierat fält ”$%d”

en: %s: received non-numeric first argument
sv: %s: första argumentet är inte numeriskt

en: match: third argument is not an array
sv: match: tredje argumentet är inte en vektor

en: %s: cannot use %s as third argument
sv: %s: det går inte att använda %s som tredje argument

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
sv: gensub: tredje argumentet ”%.*s” behandlat som 1

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
sv: %s: kan anropas indirekt endast med två argument

en: indirect call to gensub requires three or four arguments
sv: indirekt anrop av gensub kräver tre eller fyra argument

en: indirect call to match requires two or three arguments
sv: indirekt anrop av match kräver två eller tre argument

en: indirect call to %s requires two to four arguments
sv: indirekt anrop av %s kräver två till fyra argument

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
sv: lshift(%f, %f): negativa värden är inte tillåtna

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
sv: lshift(%f, %f): flyttalsvärden kommer huggas av

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
sv: lshift(%f, %f): för stort skiftvärde kommer ge konstiga resultat

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
sv: rshift(%f, %f): negativa värden är inte tillåtna

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
sv: rshift(%f, %f): flyttalsvärden kommer huggas av

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
sv: rshift(%f, %f): för stort skiftvärde kommer ge konstiga resultat

en: %s: called with less than two arguments
sv: %s: anropad med färre än två argument

en: %s: argument %d is non-numeric
sv: %s: argument %d är inte numeriskt

en: %s: argument %d negative value %g is not allowed
sv: %s: argument %d:s negativa värde %g är inte tillåtet

en: compl(%f): negative value is not allowed
sv: compl(%f): negativt värde är inte tillåtet

en: compl(%f): fractional value will be truncated
sv: compl(%f): flyttalsvärde kommer huggas av

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
sv: dcgettext: ”%s” är inte en giltig lokalkategori

en: %s: received non-string third argument
sv: %s: tredje argumentet är inte en sträng

en: %s: received non-string fifth argument
sv: %s: femte argumentet är inte en sträng

en: %s: received non-string fourth argument
sv: %s: fjärde argumentet är inte en sträng

en: intdiv: third argument is not an array
sv: intdiv: tredje argumentet är inte en vektor

en: intdiv: division by zero attempted
sv: intdiv: försökte dividera med noll

en: typeof: second argument is not an array
sv: typeof: andra argumentet är inte en vektor

en: typeof detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
sv: typeof upptäckte en ogiltig flaggkombination ”%s”, skicka gärna en felrapport

en: typeof: invalid argument type `%s'
sv: typeof: felaktig argumenttyp ”%s”

en: typeof: unknown argument type `%s'
sv: typeof: okänd argumenttyp ”%s”

en: cannot add a new file (%.*s) to ARGV in sandbox mode
sv: kan inte lägga till en ny fil (%.*s) till ARGV i sandlådeläge

en: Type (g)awk statement(s). End with the command `end'
sv: Skriv (g)awk-satser.  Avsluta med kommandot ”end”

en: invalid frame number: %d
sv: ogiltigt ramnummer: %d

en: info: invalid option - `%s'
sv: info: ogiltig flagga — ”%s”

en: source: `%s': already sourced
sv: source: ”%s”: redan inläst

en: save: `%s': command not permitted
sv: save: ”%s”: kommandot inte tillåtet

en: cannot use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
sv: det går inte att använda kommandot ”commands” i brytpunkts-/observationspunktskommandon

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
sv: ingen brytpunkt/observationspunkt har satts ännu

en: invalid breakpoint/watchpoint number
sv: ogiltigt brytpunkts-/observationspunktsnummer

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
sv: Skriv kommandon att användas när %s %d träffas, ett per rad.

en: End with the command `end'
sv: Avsluta med kommandot ”end”

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
sv: ”end” är giltigt endast i kommandona ”commands” och ”eval”

en: `silent' valid only in command `commands'
sv: ”silent” är giltigt endast i kommandot ”commands”

en: trace: invalid option - `%s'
sv: trace: ogiltig flagga — ”%s”

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
sv: condition: ogiltigt brytpunkts-/observationspunktsnummer

en: argument not a string
sv: argumentet är inte en sträng

en: option: invalid parameter - `%s'
sv: option: ogiltig parameter — ”%s”

en: no such function - `%s'
sv: ingen sådan funktion — ”%s”

en: enable: invalid option - `%s'
sv: enable: ogiltig flagga — ”%s”

en: invalid range specification: %d - %d
sv: ogiltigt intervallspecifikation: %d - %d

en: non-numeric value for field number
sv: icke numeriskt värde som fältnummer

en: non-numeric value found, numeric expected
sv: ickenumeriskt värde fanns, numeriskt förväntades

en: non-zero integer value
sv: heltalsvärde som inte är noll

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
sv: backtrace [N] — skriv ett spår över alla eller N innersta (yttersta om N < 0) ramar

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location
sv: break [[filename:]N|function] — sätt brytpunkt på den angivna platsen

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set
sv: clear [[filnamn:]N|funktion] — radera tidigare satta brytpunkter

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit
sv: commands [num] — startar en lista av kommandon att köra när en brytpunkt(observationspunkt) träffas

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition
sv: condition num [uttr] — sätt eller töm en brytpunkts eller observationspunkts villkor

en: continue [COUNT] - continue program being debugged
sv: continue [ANTAL] — fortsätt programmet som felsöks

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints
sv: delete [brytpunkter] [intervall] — radera angivna brytpunkter

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints
sv: disable [brytpunkter] [intervall] — avaktivera angivna brytpunkter

en: display [var] - print value of variable each time the program stops
sv: display [var] — skriv ut värdet på variabeln varje gång programmet stoppar

en: down [N] - move N frames down the stack
sv: down [N] — flytta N ramar ner i stacken

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout
sv: dump [filnamn] — skriv instruktioner till filen eller standard ut

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints
sv: enable [once|del] [brytpunkter] [intervall] — aktivera angivna brytpunkter

en: end - end a list of commands or awk statements
sv: end — avsluta en lista av kommandon eller awk-satser

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s)
sv: eval sats|[p1, p2, …] — utför awk-sats(er)

en: exit - (same as quit) exit debugger
sv: exit — (samma som quit) avsluta felsökaren

en: finish - execute until selected stack frame returns
sv: finish — kör tills den valda stackramen returnerar

en: frame [N] - select and print stack frame number N
sv: frame [N] — välj och skriv ut stackram nummer N

en: help [command] - print list of commands or explanation of command
sv: help [kommando] — skriv listan av kommandon eller en förklaring av kommando

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT
sv: ignore N ANTAL — sätt ignoreringsantal på brytpunkt nummer N till ANTAL

en: info topic - source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch
sv: info topic — source|sources|variables|functions|break|frame|args|locals|display|watch

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s)
sv: list [-|+|[filnamn:]radnr|funktion|intervall] — lista angivna rad(er)

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls
sv: next [ANTAL] — stega programmet, passera genom subrutinanrop

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls
sv: nexti [ANTAL] — stega en instruktion, men passera genom subrutinanrop

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s)
sv: option [namn[=värde]] — sätt eller visa felsökningsalternativ

en: print var [var] - print value of a variable or array
sv: print var [var] — skriv värdet på en variabel eller vektor

en: printf format, [arg], ... - formatted output
sv: printf format, [arg], … — formaterad utskrift

en: quit - exit debugger
sv: quit — avsluta felsökaren

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller
sv: return [värde] — låt den valda stackramen returnera till sin anropare

en: run - start or restart executing program
sv: run — starta eller starta om körningen av programmet

en: save filename - save commands from the session to file
sv: save filnamn — spara kommandon från sessionen i en fil

en: set var = value - assign value to a scalar variable
sv: set var = värde — tilldela värde till en skalär variabel

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint
sv: silent — undertrycker normala meddelanden vid stopp på en brytpunkt/observationspunkt

en: source file - execute commands from file
sv: source fil — kör kommandon från fil

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line
sv: step [ANTAL] — stega programmet tills det når en annan källkodsrad

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly
sv: stepi [ANTAL] — stega exakt en instruktion

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint
sv: tbreak [[filnamn:]N|funktion] — sätt en tillfällig brytpunkt

en: trace on|off - print instruction before executing
sv: trace on|off — skriv ut instruktioner före de körs

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list
sv: undisplay [N] — ta bort variabler från listan över automatiskt visade

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame
sv: until [[filnamn:]N|funktion] — kör tills programmet når en annan rad eller rad N inom aktuell ram

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list
sv: unwatch [N] — ta bort variabler från observationslistan

en: up [N] - move N frames up the stack
sv: up [N] — flytta N ramar uppåt i stacken

en: watch var - set a watchpoint for a variable
sv: watch var — sätt en observationspunkt för en variabel

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
sv: where [N] — (samma som backtrace) skriv ett spår över alla eller N innersta (yttersta om N < 0) ramar

en: error:
sv: fel:

en: cannot read command: %s
sv: kan inte läsa kommando: %s

en: cannot read command: %s
sv: kan inte läsa kommandot: %s

en: invalid character in command
sv: ogiltigt tecken i kommandot

en: unknown command - `%.*s', try help
sv: okänt kommando — ”%.*s”, försök med help

en: invalid character
sv: ogiltigt tecken

en: undefined command: %s
sv: odefinierat kommando: %s

en: set or show the number of lines to keep in history file
sv: sätt eller visa antalet rader att behålla i historikfilen

en: set or show the list command window size
sv: sätt eller visa fönsterstorleken för listkommandot

en: set or show gawk output file
sv: sätt eller visa gawks utmatningsfil

en: set or show debugger prompt
sv: sätt eller visa felsökningsprompten

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off)
sv: slå av/på eller visa sparandet av kommandohistorik (värde=on|off)

en: (un)set or show saving of options (value=on|off)
sv: slå av/på eller visa sparandet av flaggor (värde=on|off)

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off)
sv: slå av/på eller visa instruktionsspårande (värde=on|off)

en: program not running
sv: programmet kör inte

en: source file `%s' is empty.
sv: källfilen ”%s” är tom.

en: no current source file
sv: ingen aktuell källkodsfil

en: cannot find source file named `%s': %s
sv: kan inte hitta någon källfil med namnet ”%s”: %s

en: warning: source file `%s' modified since program compilation.
sv: varning: källfilen ”%s” ändrad sedan programmet kompilerades.

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
sv: radnummer %d utanför intervallet; ”%s” har %d rader

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
sv: oväntat filslut när filen ”%s” lästes, rad %d

en: source file `%s' modified since start of program execution
sv: källfilen ”%s” ändrad sedan början av programkörningen

en: Current source file: %s
sv: Aktuell källfil: %s

en: Number of lines: %d
sv: Antalet rader: %d

en: Source file (lines): %s (%d)
sv: Källfilen (rader): %s (%d)

en: Number  Disp  Enabled  Location
sv: Nummer  Visa  Aktiv    Plats

en: 	number of hits = %ld
sv: 	antal träffar = %ld

en: 	ignore next %ld hit(s)
sv: 	ignorera nästa %ld träffar

en: 	stop condition: %s
sv: 	stoppvillkor: %s

en: 	commands:
sv: 	kommandon:

en: Current frame:
sv: Aktuell ram:

en: Called by frame:
sv: Anropad av ramen:

en: Caller of frame:
sv: Anropare av ramen:

en: None in main().
sv: Ingen i main().

en: No arguments.
sv: Inga argument.

en: No locals.
sv: Inga lokala.

en: All defined variables:
sv: Alla definierade variabler:

en: All defined functions:
sv: Alla definierade funktioner:

en: Auto-display variables:
sv: Automatvisade variabler:

en: Watch variables:
sv: Observerade variabler:

en: no symbol `%s' in current context
sv: ingen symbol ”%s” i aktuellt sammanhang

en: `%s' is not an array
sv: ”%s” är inte en vektor

en: $%ld = uninitialized field
sv: $%ld = oinitierat fält

en: array `%s' is empty
sv: vektorn ”%s” är tom

en: subscript "%.*s" is not in array `%s'
sv: indexet ”%.*s” finns inte i vektorn ”%s”

en: `%s["%.*s"]' is not an array
sv: ”%s["%.*s"]” är inte en vektor

en: `%s' is not a scalar variable
sv: ”%s” är inte en skalär variabel

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
sv: försök att använda vektorn ”%s["%.*s"]” i skalärt sammanhang

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
sv: försök att använda skalären ”%s["%.*s"]” som en vektor

en: `%s' is a function
sv: ”%s” är en funktion

en: watchpoint %d is unconditional
sv: observationspunkt %d är ovillkorlig

en: no display item numbered %ld
sv: ingen visningspost med numret %ld

en: no watch item numbered %ld
sv: ingen observationspost med numret %ld

en: %d: subscript "%.*s" is not in array `%s'
sv: %d: indexet ”%.*s” finns inte i vektorn ”%s”

en: attempt to use scalar value as array
sv: försök att använda ett skalärt värde som vektor

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
sv: Observationspunkt %d raderad för att parametern är utanför sin räckvidd.

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
sv: Visning %d raderad för att parametern är utanför sin räckvidd.

en:  in file `%s', line %d
sv:  i filen ”%s”, rad %d

en:  at `%s':%d
sv:  vid ”%s”:%d

en: #%ld	in
sv: #%ld	i

en: More stack frames follow ...
sv: Fler stackramar följer …

en: invalid frame number
sv: Ogiltigt ramnummer

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
sv: Observera: brytpunkt %d (aktiverad, ignorera följande %ld träffar), är också satt vid %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
sv: Observera: brytpunkt %d (aktiverad), är också satt vid %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
sv: Observera: brytpunkt %d (avaktiverad, ignorera följande %ld träffar), är också satt vid %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
sv: Observera: brytpunkt %d (avaktiverad), är också satt vid %s:%d

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
sv: Brytpunkt %d satt vid filen ”%s”, rad %d

en: cannot set breakpoint in file `%s'
sv: kan inte sätta en brytpunkt i filen ”%s”

en: line number %d in file `%s' is out of range
sv: radnummer %d i filen ”%s” är utanför tillåtet intervall

en: internal error: cannot find rule
sv: internt fel: kan inte hitta regeln

en: cannot set breakpoint at `%s':%d
sv: kan inte sätta en brytpunkt vid ”%s”:%d

en: cannot set breakpoint in function `%s'
sv: kan inte sätta en brytpunkt i funktionen ”%s”

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
sv: brytpunkt %d satt i filen ”%s”, rad %d är ovillkorlig

en: line number %d in file `%s' out of range
sv: radnummer %d i filen ”%s” är utanför tillåtet intervall

en: Deleted breakpoint %d
sv: Raderade brytpunkt %d

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
sv: Inga brytpunkter vid ingången till funktionen ”%s”

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
sv: Ingen brytpunkt i filen ”%s”, rad nr. %d

en: invalid breakpoint number
sv: ogiltigt brytpunktsnummer

en: Delete all breakpoints? (y or n)
sv: Radera alla brytpunkter? (j eller n)

en: y
sv: j

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
sv: Kommer ignorera följande %ld passager av brytpunkt %d.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
sv: Kommer stanna nästa gång brytpunkt %d nås.

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
sv: Kan bara felsöka program som getts flaggan ”-f”.

en: Restarting ...
sv: Startar om …

en: Failed to restart debugger
sv: Misslyckades att starta om felsökaren

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
sv: Programmet kör redan.  Starta om från början (j/n)?

en: Program not restarted
sv: Programmet inte omstartat

en: error: cannot restart, operation not allowed
sv: fel: kan inte starta om, åtgärden är inte tillåten

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
sv: fel (%s): kan inte starta om, ignorerar resten av kommandona

en: Starting program:
sv: Startar programmet:

en: Program exited abnormally with exit value: %d
sv: Programmet avslutade onormalt med slutvärdet: %d

en: Program exited normally with exit value: %d
sv: Programmet avslutade normalt med slutvärdet: %d

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
sv: Programmet kör.  Avsluta ändå (j/n)?

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
sv: Inte stoppad vid någon brytpunkt, argumentet ignoreras.

en: invalid breakpoint number %d
sv: ogiltigt brytpunktsnummer %d

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
sv: Kommer ignorera de nästa %ld passagerna av brytpunkt %d.

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
sv: ”finish” är inte meningsfullt i den yttersta ramen main()

en: Run until return from
sv: Kör till retur från

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
sv: ”return” är inte meningsfullt i den yttersta ramen main()

en: cannot find specified location in function `%s'
sv: kan inte hitta angiven plats i funktionen ”%s”

en: invalid source line %d in file `%s'
sv: ogiltig källrad %d i filen ”%s”

en: cannot find specified location %d in file `%s'
sv: kan inte hitta angiven plats %d i filen ”%s”

en: element not in array
sv: elementet finns inte i vektorn

en: untyped variable
sv: otypad variabel

en: Stopping in %s ...
sv: Stannar i %s …

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
sv: ”finish” är inte meningsfullt med icke lokalt hopp ”%s”

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
sv: ”until” är inte meningsfullt med icke lokalt hopp ”%s”

note: TRANSLATORS: don't translate the 'q' inside the brackets.
en: 	------[Enter] to continue or [q] + [Enter] to quit------
sv: 	------[Retur] för att fortsätta eller [q] + [Retur] för att avsluta------

en: ["%.*s"] not in array `%s'
sv: ["%.*s"] finns inte i vektorn ”%s”

en: sending output to stdout
sv: skickar utdata till standard ut

en: invalid number
sv: ogiltigt tal

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
sv: ”%s” är inte tillåtet i det aktuella sammanhanget; satsen ignoreras

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
sv: ”return” är inte tillåtet i det aktuella sammanhanget; satsen ignoreras

en: fatal error during eval, need to restart.
sv: ödesdigert fel under eval, behöver omstart.

en: no symbol `%s' in current context
sv: ingen symbol ”%s” i aktuellt sammanhang

en: unknown nodetype %d
sv: okänd nodtyp %d

en: unknown opcode %d
sv: okänd op-kod %d

en: opcode %s not an operator or keyword
sv: op-kod %s är inte en operator eller ett nyckelord

en: buffer overflow in genflags2str
sv: buffertöverflöd i genflags2str

en: 
    	# Function Call Stack:
sv: 
    	# Funktionsanropsstack:

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
sv: ”IGNORECASE” är en gawk-utökning

en: `BINMODE' is a gawk extension
sv: ”BINMODE” är en gawk-utökning

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
sv: BINMODE-värde ”%s” är ogiltigt, behandlas som 3

en: bad `%sFMT' specification `%s'
sv: felaktig ”%sFMT”-specifikation ”%s”

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
sv: slår av ”--lint” på grund av en tilldelning till ”LINT”

en: reference to uninitialized argument `%s'
sv: referens till icke initierat argument ”%s”

en: reference to uninitialized variable `%s'
sv: referens till icke initierad variabel ”%s”

en: attempt to field reference from non-numeric value
sv: försök att fältreferera från ickenumeriskt värde

en: attempt to field reference from null string
sv: försök till fältreferens från en tom sträng

en: attempt to access field %ld
sv: försök att komma åt fält nummer %ld

en: reference to uninitialized field `$%ld'
sv: referens till icke initierat fält ”$%ld”

en: function `%s' called with more arguments than declared
sv: funktionen ”%s” anropad med fler argument än vad som deklarerats

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
sv: unwind_stack: oväntad typ ”%s”

en: division by zero attempted in `/='
sv: försökte dividera med noll i ”/=”

en: division by zero attempted in `%%='
sv: försökte dividera med noll i ”%%=”

en: extensions are not allowed in sandbox mode
sv: utökningar är inte tillåtna i sandlådeläge

en: -l / @load are gawk extensions
sv: -l / @load är gawk-utökningar

en: load_ext: received NULL lib_name
sv: load_ext: mottog NULL-lib_name

en: load_ext: cannot open library `%s': %s
sv: load_ext: kan inte öppna biblioteket ”%s”: %s

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible': %s
sv: load_ext: biblioteket ”%s”: definierar inte ”plugin_is_GPL_compatible”: %s

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s': %s
sv: load_ext: biblioteket ”%s”: kan inte anropa funktionen ”%s”: %s

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
sv: load_ext: initieringsrutinen ”%2$s” i biblioteket ”%1$s” misslyckades

en: make_builtin: missing function name
sv: make_builtin: funktionsnamn saknas

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as function name
sv: make_builtin: kan inte använda gawks inbyggda ”%s” som ett funktionsnamn

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as namespace name
sv: make_builtin: kan inte använda gawks inbyggda ”%s” som ett namnrymdsnamn

en: make_builtin: cannot redefine function `%s'
sv: make_builtin: det går inte att definiera om funktionen ”%s”

en: make_builtin: function `%s' already defined
sv: make_builtin: funktionen ”%s” är redan definierad

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
sv: make_builtin: funktionsnamnet ”%s” är definierat sedan tidigare

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
sv: make_builtin: negativt argumentantal för funktionen ”%s”

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
sv: funktionen ”%s”: argument %d: försök att använda skalär som vektor

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
sv: funktionen ”%s”: argument %d: försök att använda vektor som skalär

en: dynamic loading of libraries is not supported
sv: dynamisk laddning av bibliotek stödjs inte

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
sv: stat: kan inte läsa den symboliska länken ”%s”

en: stat: first argument is not a string
sv: stat: första argumentet är inte en sträng

en: stat: second argument is not an array
sv: stat: andra argumentet är inte en vektor

en: stat: bad parameters
sv: stat: felaktiga parametrar

en: fts init: could not create variable %s
sv: fts init: kunde inte skapa variabeln %s

en: fts is not supported on this system
sv: fts stödjs inte på detta system

en: fill_stat_element: could not create array, out of memory
sv: fill_stat_element: kunde inte skapa en vektor, slut på minne

en: fill_stat_element: could not set element
sv: fill_stat_element: kunde inte sätta ett element

en: fill_path_element: could not set element
sv: fill_path_element: kunde inte sätta ett element

en: fill_error_element: could not set element
sv: fill_error_element: kunde inte sätta ett element

en: fts-process: could not create array
sv: fts-process: kunde inte skapa en vektor

en: fts-process: could not set element
sv: fts-process: kunde inte sätta ett element

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
sv: fts: anropad med felaktigt antal argument, förväntade 3

en: fts: first argument is not an array
sv: fts: första argumentet är inte en vektor

en: fts: second argument is not a number
sv: fts: andra argumentet är inte ett tal

en: fts: third argument is not an array
sv: fts: tredje argumentet är inte en vektor

en: fts: could not flatten array
sv: fts: kunde inte platta till en vektor

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
sv: fts: ignorerar lömsk FTS_NOSTAT-flagga, nä, nä, nä.

en: fnmatch: could not get first argument
sv: fnmatch: kunde inte hämta första argumentet

en: fnmatch: could not get second argument
sv: fnmatch: kunde inte hämta andra argumentet

en: fnmatch: could not get third argument
sv: fnmatch: kunde inte hämta ett tredje argument

en: fnmatch is not implemented on this system
sv: fnmatch är inte implementerat på detta system

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
sv: fnmatch init: kunde inte lägga till en FNM_NOMATCH-variabel

en: fnmatch init: could not set array element %s
sv: fnmatch init: kunde inte sätta vektorelement %s

en: fnmatch init: could not install FNM array
sv: fnmatch init: kunde inte installera en FNM-vektor

en: fork: PROCINFO is not an array!
sv: fork: PROCINFO är inte en vektor!

en: inplace::begin: in-place editing already active
sv: inplace::begin: redigering på plats är redan aktivt

en: inplace::begin: expects 2 arguments but called with %d
sv: inplace::begin: förväntar sig 2 argument men anropad med %d

en: inplace::begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
sv: inplace::begin: kan inte hämta 1:a argumentet som en filnamnssträng

en: inplace::begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
sv: inplace::begin: avaktiverar redigering på plats för ogiltigt FILNAMN ”%s”

en: inplace::begin: Cannot stat `%s' (%s)
sv: inplace::begin: kan inte ta status på ”%s” (%s)

en: inplace::begin: `%s' is not a regular file
sv: inplace::begin: ”%s” är inte en vanlig fil

en: inplace::begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
sv: inplace::begin: mkstemp(”%s”) misslyckades (%s)

en: inplace::begin: chmod failed (%s)
sv: inplace::begin: chmod misslyckades (%s)

en: inplace::begin: dup(stdout) failed (%s)
sv: inplace::begin: dup(standard ut) misslyckades (%s)

en: inplace::begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
sv: inplace::begin: dup2(%d, standard ut) misslyckades (%s)

en: inplace::begin: close(%d) failed (%s)
sv: inplace::begin: close(%d) misslyckades (%s)

en: inplace::end: expects 2 arguments but called with %d
sv: inplace::end: förväntar sig 2 argument men anropad med %d

en: inplace::end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
sv: inplace::end: kan inte hämta 1:a argumentet som en filnamnssträng

en: inplace::end: in-place editing not active
sv: inplace::end: redigering på plats är inte aktivt

en: inplace::end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
sv: inplace::end: dup2(%d, standard ut) misslyckades (%s)

en: inplace::end: close(%d) failed (%s)
sv: inplace::end: close(%d) misslyckades (%s)

en: inplace::end: fsetpos(stdout) failed (%s)
sv: inplace::end: fsetpos(standard ut) misslyckades (%s)

en: inplace::end: link(`%s', `%s') failed (%s)
sv: inplace::end: link(”%s”, ”%s”) misslyckades (%s)

en: inplace::end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
sv: inplace::end: rename(”%s”, ”%s”) misslyckades (%s)

en: ord: first argument is not a string
sv: ord: första argumentet är inte en sträng

en: chr: first argument is not a number
sv: chr: första argumentet är inte ett tal

en: dir_take_control_of: opendir/fdopendir failed: %s
sv: dir_take_control_of: opendir/fdopendir misslyckades: %s

en: readfile: called with wrong kind of argument
sv: readfile: anropad med fel sorts argument

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
sv: revoutput: kunde inte initiera REVOUT-variabeln

en: %s: first argument is not a string
sv: %s: första argumentet är inte en sträng

en: writea: second argument is not an array
sv: writea: andra argumentet är inte en vektor

en: writeall: unable to find SYMTAB array
sv: writeall: kan inte hitta SYMTAB-vektor

en: write_array: could not flatten array
sv: write_array: kunde inte platta till vektor

en: write_array: could not release flattened array
sv: write_array: kunde inte släppa en tillplattad vektor

en: array value has unknown type %d
sv: vektorvärde har en okänd typ %d

en: rwarray extension: received GMP/MPFR value but compiled without GMP/MPFR support.
sv: rwarray-utvidgning: mottog GMP-/MPFR-värde me kompilerades utan stöd för GMP/MPFR.

en: cannot free number with unknown type %d
sv: det går inte att frigöra tal med okänd typ %d

en: cannot free value with unhandled type %d
sv: det går inte att frigöra ett värde med ohanterad typ %d

en: readall: unable to set %s::%s
sv: readall: kan inte sätta %s::%s

en: readall: unable to set %s
sv: readall: kan inte sätta %s

en: reada: clear_array failed
sv: reada: clear_array misslyckades

en: reada: second argument is not an array
sv: reada: andra argumentet är inte en vektor

en: read_array: set_array_element failed
sv: read_array: set_array_element misslyckades

en: treating recovered value with unknown type code %d as a string
sv: hanterar återvunnet värde med okänd typkod %d som en sträng

en: rwarray extension: GMP/MPFR value in file but compiled without GMP/MPFR support.
sv: rwarray-utvidgning: GMP-/MPFR-värde i filen men kompilerad utan stöd för GMP/MPFR.

en: The time extension is obsolete. Use the timex extension from gawkextlib instead.
sv: Time-utvidgningen är föråldrad. Använd utvidgningen timex från gawkextlib istället.

en: gettimeofday: not supported on this platform
sv: gettimeofday: stödjs inte på denna plattform

en: sleep: missing required numeric argument
sv: sleep: nödvändigt numeriskt argument saknas

en: sleep: argument is negative
sv: sleep: argumentet är negativt

en: sleep: not supported on this platform
sv: sleep: stödjs inte på denna plattform

en: input record too large
sv: indataposten är för stor

en: NF set to negative value
sv: NF satt till ett negativt värde

en: decrementing NF is not portable to many awk versions
sv: dekrementering av NF är inte portabelt till många awk-versioner

en: accessing fields from an END rule may not be portable
sv: att komma åt fält från en END-regel är inte med säkerhet portabelt

en: split: fourth argument is a gawk extension
sv: split: fjärde argumentet är en gawk-utökning

en: split: fourth argument is not an array
sv: split: fjärde argumentet är inte en vektor

en: %s: cannot use %s as fourth argument
sv: %s: det går inte att använda %s som fjärde argument

en: split: second argument is not an array
sv: split: andra argumentet är inte en vektor

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
sv: split: det går inte att använda samma vektor som andra och fjärde argument

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
sv: split: det går inte att använda en delvektor av andra argumentet som fjärde argument

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
sv: split: det går inte att använda en delvektor av fjärde argumentet som andra argument

en: split: null string for third arg is a non-standard extension
sv: split: tom sträng som tredje argument är en icke-standard-utökning

en: patsplit: fourth argument is not an array
sv: patsplit: fjärde argumentet är inte en vektor

en: patsplit: second argument is not an array
sv: patsplit: andra argumentet är inte en vektor

en: patsplit: third argument must be non-null
sv: patsplit: tredje argumentet får inte vara tomt

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
sv: patsplit: det går inte att använda samma vektor som andra och fjärde argument

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
sv: patsplit: det går inte att använda en delvektor av andra argumentet som fjärde argument

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
sv: patsplit: det går inte att använda en delvektor av fjärde argumentet som andra argument

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
sv: ”FIELDWIDTHS” är en gawk-utökning

en: `*' must be the last designator in FIELDWIDTHS
sv: ”*” måste vara den sista beteckningen i FIELDWIDTHS

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
sv: ogiltigt FIELDWIDTHS-värde, för fält %d, i närheten av ”%s”

en: null string for `FS' is a gawk extension
sv: tom sträng som ”FS” är en gawk-utökning

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
sv: gamla awk stöder inte reguljära uttryck som värden på ”FS”

en: `FPAT' is a gawk extension
sv: ”FPAT” är en gawk-utökning

en: awk_value_to_node: received null retval
sv: awk_value_to_node: mottog null-returvärde

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
sv: awk_value_to_node: inte i MPFR-läge

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
sv: awk_value_to_node: MPFR stödjs inte

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
sv: awk_value_to_node: felaktig numerisk typ ”%d”

en: add_ext_func: received NULL name_space parameter
sv: add_ext_func: mottog NULL-name_space-parameter

en: node_to_awk_value: detected invalid numeric flags combination `%s'; please file a bug report
sv: node_to_awk_value: upptäckte felaktig kombination av numeriska flaggor ”%s”, vänligen skicka en felrapport

en: node_to_awk_value: received null node
sv: node_to_awk_value: mottog null-nod

en: node_to_awk_value: received null val
sv: node_to_awk_value: mottog null-värde

en: node_to_awk_value detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
sv: node_to_awk_value upptäckte felaktig kombination av numeriska flaggor ”%s”, vänligen skicka en felrapport

en: remove_element: received null array
sv: remove_element: fick en null-vektor

en: remove_element: received null subscript
sv: remove_element: mottog null-index

en: api_flatten_array_typed: could not convert index %d to %s
sv: api_flatten_array_typed: kunde inte konvertera index %d till %s

en: api_flatten_array_typed: could not convert value %d to %s
sv: api_flatten_array_typed: kunde inte konvertera värdet %d till %s

en: api_get_mpfr: MPFR not supported
sv: api_get_mpfr: MPFR stödjs inte

en: cannot find end of BEGINFILE rule
sv: kan inte hitta slutet på BEGINFILE-regeln

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
sv: kan inte öppna okänd filtyp ”%s” för ”%s”

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
sv: kommandoradsargumentet ”%s” är en katalog: hoppas över

en: cannot open file `%s' for reading: %s
sv: kan inte öppna filen ”%s” för läsning: %s

en: close of fd %d (`%s') failed: %s
sv: stängning av fb %d (”%s”) misslyckades: %s

en: `%.*s' used for input file and for output file
sv: ”%.*s” använd som indatafil och som utdatafil

en: `%.*s' used for input file and input pipe
sv: ”%.*s” använd som indatafil och indatarör

en: `%.*s' used for input file and two-way pipe
sv: ”%.*s” använd som indatafil och tvåvägsrör

en: `%.*s' used for input file and output pipe
sv: ”%.*s” använd som indatafil och utdatarör

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
sv: onödig blandning av ”>” och ”>>” för filen ”%.*s”

en: `%.*s' used for input pipe and output file
sv: ”%.*s” använd som indatarör och utdatafil

en: `%.*s' used for output file and output pipe
sv: ”%.*s” använd som utdatafil och utdatarör

en: `%.*s' used for output file and two-way pipe
sv: ”%.*s” använd som utdatafil och tvåvägsrör

en: `%.*s' used for input pipe and output pipe
sv: ”%.*s” använd som indatarör och utdatarör

en: `%.*s' used for input pipe and two-way pipe
sv: ”%.*s” använd som indatarör och tvåvägsrör

en: `%.*s' used for output pipe and two-way pipe
sv: ”%.*s” använd som utdatarör och tvåvägsrör

en: redirection not allowed in sandbox mode
sv: omdirigering är inte tillåten i sandlådeläge

en: expression in `%s' redirection is a number
sv: uttrycket i ”%s”-omdirigering är ett tal

en: expression for `%s' redirection has null string value
sv: uttrycket för ”%s”-omdirigering har en tom sträng som värde

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
sv: filnamnet ”%.*s” för ”%s”-omdirigering kan vara resultatet av ett logiskt uttryck

en: get_file cannot create pipe `%s' with fd %d
sv: get_file kan inte skapa röret ”%s” med fb %d

en: cannot open pipe `%s' for output: %s
sv: kan inte öppna röret ”%s” för utmatning: %s

en: cannot open pipe `%s' for input: %s
sv: kan inte öppna röret ”%s” för inmatning: %s

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
sv: att get_file skapar ett uttag stödjs inte på denna plattform för ”%s” med fb %d

en: cannot open two way pipe `%s' for input/output: %s
sv: kan inte öppna tvåvägsröret ”%s” för in-/utmatning: %s

en: cannot redirect from `%s': %s
sv: kan inte dirigera om från ”%s”: %s

en: cannot redirect to `%s': %s
sv: kan inte dirigera om till ”%s”: %s

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
sv: nådde systembegränsningen för öppna filer: börjar multiplexa filbeskrivare

en: close of `%s' failed: %s
sv: att stänga ”%s” misslyckades: %s

en: too many pipes or input files open
sv: för många rör eller indatafiler öppna

en: close: second argument must be `to' or `from'
sv: close: andra argumentet måste vara ”to” eller ”from”

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
sv: close: ”%.*s” är inte en öppen fil, rör eller koprocess

en: close of redirection that was never opened
sv: stängning av omdirigering som aldrig öppnades

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
sv: close: omdirigeringen ”%s” öppnades inte med ”|&”, andra argumentet ignorerat

en: failure status (%d) on pipe close of `%s': %s
sv: felstatus (%d) från rörstängning av ”%s”: %s

en: failure status (%d) on two-way pipe close of `%s': %s
sv: felstatus (%d) när tvåvägsrör stängdes av ”%s”: %s

en: failure status (%d) on file close of `%s': %s
sv: felstatus (%d) från filstängning av ”%s”: %s

en: no explicit close of socket `%s' provided
sv: ingen explicit stängning av uttaget ”%s” tillhandahållen

en: no explicit close of co-process `%s' provided
sv: ingen explicit stängning av koprocessen ”%s” tillhandahållen

en: no explicit close of pipe `%s' provided
sv: ingen explicit stängning av röret ”%s” tillhandahållen

en: no explicit close of file `%s' provided
sv: ingen explicit stängning av filen ”%s” tillhandahållen

en: fflush: cannot flush standard output: %s
sv: fflush: kan inte spola standard ut: %s

en: fflush: cannot flush standard error: %s
sv: fflush: kan inte spola standard fel: %s

en: error writing standard output: %s
sv: fel vid skrivning till standard ut: %s

en: error writing standard error: %s
sv: fel vid skrivning till standard fel: %s

en: pipe flush of `%s' failed: %s
sv: rörspolning av ”%s” misslyckades: %s

en: co-process flush of pipe to `%s' failed: %s
sv: koprocesspolning av röret till ”%s” misslyckades: %s

en: file flush of `%s' failed: %s
sv: filspolning av ”%s” misslyckades: %s

en: local port %s invalid in `/inet': %s
sv: lokal port %s ogiltig i ”/inet“: %s

en: local port %s invalid in `/inet'
sv: lokal port %s ogiltig i ”/inet”

en: remote host and port information (%s, %s) invalid: %s
sv: ogiltig information (%s, %s) för fjärrvärd och fjärrport: %s

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
sv: ogiltig information (%s, %s) för fjärrvärd och fjärrport

en: TCP/IP communications are not supported
sv: TCP/IP-kommunikation stöds inte

en: could not open `%s', mode `%s'
sv: kunde inte öppna ”%s”, läge ”%s”

en: close of master pty failed: %s
sv: stängning av huvudpty misslyckades: %s

en: close of stdout in child failed: %s
sv: stängning av standard ut i barnet misslyckades: %s

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
sv: flyttandet av slavpty till standard ut i barnet misslyckades (dup: %s)

en: close of stdin in child failed: %s
sv: stängning av standard in i barnet misslyckades: %s

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
sv: flyttandet av slavpty till standard in i barnet misslyckades (dup: %s)

en: close of slave pty failed: %s
sv: stängning av slavpty misslyckades: %s

en: could not create child process or open pty
sv: kan inte skapa barnprocess eller öppna en pty

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
sv: flyttande av rör till standard ut i barnet misslyckades (dup: %s)

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
sv: flyttande av rör till standard in i barnet misslyckades (dup: %s)

en: restoring stdout in parent process failed
sv: återställande av standard ut i föräldraprocessen misslyckades

en: restoring stdin in parent process failed
sv: återställande av standard in i föräldraprocessen misslyckades

en: close of pipe failed: %s
sv: stängning av röret misslyckades: %s

en: `|&' not supported
sv: ”|&” stöds inte

en: cannot open pipe `%s': %s
sv: kan inte öppna röret ”%s”: %s

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
sv: kan inte skapa barnprocess för ”%s” (fork: %s)

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
sv: getline: försök att läsa från stängd läsände av ett tvåvägsrör

en: register_input_parser: received NULL pointer
sv: register_input_parser: mottog NULL-pekare

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
sv: inmatningstolken ”%s” står i konflikt med tidigare installerad inmatningstolk ”%s”

en: input parser `%s' failed to open `%s'
sv: inmatningstolken ”%s” misslyckades att öppna ”%s”

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
sv: register_output_wrapper: mottog NULL-pekare

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
sv: utmatningsomslag ”%s” står i konflikt med tidigare installerat utmatningsomslag ”%s”

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
sv: utmatningsomslag ”%s” misslyckades att öppna ”%s”

en: register_output_processor: received NULL pointer
sv: register_output_processor: mottog NULL-pekare

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
sv: tvåvägsprocessorn ”%s” står i konflikt med tidigare installerad tvåvägsprocessor ”%s”

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
sv: tvåvägsprocessorn ”%s” misslyckades att öppna ”%s”

en: data file `%s' is empty
sv: datafilen ”%s” är tom

en: could not allocate more input memory
sv: kunde inte allokera mer indataminne

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
sv: flerteckensvärdet av ”RS” är en gawk-utökning

en: IPv6 communication is not supported
sv: IPv6-kommunikation stöds inte

en: %s: fatal: persistent memory allocator failed to initialize: return value %d, pma.c line: %d.
sv: %s: ödesdigert: allokerare av varaktigt minne misslyckades att initiera: returvärde %d, pma.c rad: %d.

en: persistent memory is not supported
sv: varaktigt minne MPFR stödjs inte

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
sv: miljövariabeln ”POSIXLY_CORRECT” satt: slår på ”--posix”

en: `--posix' overrides `--traditional'
sv: ”--posix” åsidosätter ”--traditional”

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
sv: ”--posix”/”--traditional” åsidosätter ”--non-decimal-data”

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
sv: ”--posix” åsidosätter ”--characters-as-bytes”

en: running %s setuid root may be a security problem
sv: att köra %s setuid root kan vara ett säkerhetsproblem

en: The -r/--re-interval options no longer have any effect
sv: Flaggorna -r/--re-interval har inte någon effekt längre

en: cannot set binary mode on stdin: %s
sv: kan inte sätta binärläge på standard in: %s

en: cannot set binary mode on stdout: %s
sv: kan inte sätta binärläge på standard ut: %s

en: cannot set binary mode on stderr: %s
sv: kan inte sätta binärläge på standard fel: %s

en: no program text at all!
sv: ingen programtext alls!

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
sv: Användning: %s [POSIX- eller GNU-stilsflaggor] -f progfil [--] fil ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
sv: Användning: %s [POSIX- eller GNU-stilsflaggor] %cprogram%c fil ...

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
sv: POSIX-flaggor:		GNU långa flaggor: (standard)

en: 	-f progfile		--file=progfile
sv: 	-f progfil		--file=progfil

en: 	-v var=val		--assign=var=val
sv: 	-v var=värde		--assign=var=värde

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
sv: Korta flaggor:		GNU långa flaggor: (utökningar)

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
sv: 	-d[fil]			--dump-variables[=fil]

en: 	-D[file]		--debug[=file]
sv: 	-D[fil]			--debug[=fil]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
sv: 	-e 'programtext'	--source='programtext'

en: 	-E file			--exec=file
sv: 	-E fil			--exec=fil

en: 	-i includefile		--include=includefile
sv: 	-i inkluderingsfil	--include=inkluderingsfil

en: 	-l library		--load=library
sv: 	-l bibliotek		--load=bibliotek

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
sv: 	-o[fil]			--pretty-print[=fil]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
sv: 	-p[fil]			--profile[=fil]

en: 	-Z locale-name		--locale=locale-name
sv: 	-Z lokalnamn		--locale=lokalnamn

note: TRANSLATORS: --help output (end) no-wrap
en: 
    To report bugs, use the `gawkbug' program.
    For full instructions, see the node `Bugs' in `gawk.info'
    which is section `Reporting Problems and Bugs' in the
    printed version.  This same information may be found at
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    PLEASE do NOT try to report bugs by posting in comp.lang.awk,
    or by using a web forum such as Stack Overflow.
sv: 
    För att rapportera fel, använd programmet ”gawkbug”.
    För fullständiga instruktioner, se noden ”Bugs” i ”gawk.info”, vilket
    är avsnittet ”Reporting Problems and Bugs” i den utskrivna versionen.
    Samma information finns på
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    VÄNLIGEN försök INTE rapportera fel genom att skriva i comp.lang.awk. 
    eller genom att använda ett webbforum såsom Stack Overflow.
    
    Rapportera synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
sv: gawk är ett mönsterskannande och -bearbetande språk.
    Normalt läser det från standard in och skriver till standard ut.

en: Examples:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
sv: Exempel:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' fil
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
sv: Copyright © 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill)
    någon senare version.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
sv: Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart,
    men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti
    om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU
    General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans
    med detta program.  Om inte, se http://www.gnu.org/licenses/.

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
sv: -Ft sätter inte FS till tab i POSIX-awk

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
sv: %s: Argumentet ”%s” till ”-v” är inte på formatet ”var=värde”

en: `%s' is not a legal variable name
sv: ”%s” är inte ett giltigt variabelnamn

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
sv: ”%s” är inte ett variabelnamn, letar efter filen ”%s=%s”

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
sv: kan inte använda gawks inbyggda ”%s” som ett variabelnamn

en: cannot use function `%s' as variable name
sv: kan inte använda funktionen ”%s” som variabelnamn

en: floating point exception
sv: flyttalsundantag

en: fatal error: internal error
sv: ödesdigert fel: internt fel

en: fatal error: internal error: segfault
sv: ödesdigert fel: internt fel: segmenteringsfel

en: fatal error: internal error: stack overflow
sv: ödesdigert fel: internt fel: stackspill

en: no pre-opened fd %d
sv: ingen föröppnad fb %d

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
sv: kunde inte föröppna /dev/null för fb %d

en: empty argument to `-e/--source' ignored
sv: tomt argument till ”-e/--source” ignorerat

en: `--profile' overrides `--pretty-print'
sv: ”--profile” åsidosätter ”--pretty-print”

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
sv: -M ignoreras: MPFR/GMP-stöd är inte inkompilerat

en: Use `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' instead of --persist.
sv: Använd ”GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk …” istället för --persist.

en: Persistent memory is not supported.
sv: Bestående minne stödjs inte.

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
sv: %s: flaggan ”-W %s” okänd, ignorerad

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: PREC value `%.*s' is invalid
sv: PREC-värdet ”%.*s” är ogiltigt

en: ROUNDMODE value `%.*s' is invalid
sv: ROUNDMODE-värdet ”%.*s” är ogiltigt

en: atan2: received non-numeric first argument
sv: atan2: fick ett ickenumeriskt första argument

en: atan2: received non-numeric second argument
sv: atan2: fick ett ickenumeriskt andra argument

en: %s: received negative argument %.*s
sv: %s: fick ett negativt argument %.*s

en: int: received non-numeric argument
sv: int: fick ett ickenumeriskt argument

en: compl: received non-numeric argument
sv: compl: fick ett ickenumeriskt argument

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
sv: compl(%Rg): negativt värde är inte tillåtet

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
sv: compl(%Rg): flyttalsvärden kommer huggas av

en: compl(%Zd): negative values are not allowed
sv: compl(%Zd): negativa värden är inte tillåtna

en: %s: received non-numeric argument #%d
sv: %s: fick ett ickenumeriskt argument nr. %d

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
sv: %s: argument nr. %d har ogiltigt värde %Rg, använder 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
sv: %s: argument nr. %d:s negativa värde %Rg är inte tillåtet

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
sv: %s: argument nr. %d flyttalsvärde %Rg kommer huggas av

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
sv: %s: argument nr. %d:s negativa värde %Zd är inte tillåtet

en: and: called with less than two arguments
sv: and: anropad med mindre än två argument

en: or: called with less than two arguments
sv: or: anropad med färre än två argument

en: xor: called with less than two arguments
sv: xor: anropad med färre än två argument

en: srand: received non-numeric argument
sv: srand: fick ett ickenumeriskt argument

en: intdiv: received non-numeric first argument
sv: intdiv: fick ett ickenumeriskt första argument

en: intdiv: received non-numeric second argument
sv: intdiv: fick ett ickenumeriskt andra argument

en: cmd. line:
sv: kommandorad:

en: could not make typed regex
sv: kunde inte göra ett typat reguljärt uttryck

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
sv: gamla awk stöder inte kontrollsekvensen ”\%c”

en: POSIX does not allow `\x' escapes
sv: POSIX tillåter inte ”\x”-kontrollsekvenser

en: no hex digits in `\x' escape sequence
sv: inga hexadecimala siffror i ”\x”-kontrollsekvenser

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
sv: hexkod \x%.*s med %d tecken tolkas förmodligen inte på det sätt du förväntar dig

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
sv: kontrollsekvensen ”\%c” behandlad som bara ”%c”

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale
sv: Ogiltig multibytedata upptäckt.  Dina data och din lokal stämmer kanske inte överens

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
sv: %s %s ”%s”: kunde inte hämta fb-flaggor: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
sv: %s %s ”%s”: kunde inte sätta stäng-vid-exec (fcntl F_SETFD: %s)

en: Program indentation level too deep. Consider refactoring your code
sv: Programindenteringsnivån är för djup.  Överväg att refaktorera din kod

en: sending profile to standard error
sv: skickar profilen till standard fel

en: 	# %s rule(s)
sv: 	# %s-regler

en: 	# Rule(s)
sv: 	# Regel/regler

en: internal error: %s with null vname
sv: internt fel: %s med null vname

en: internal error: builtin with null fname
sv: internt fel: inbyggd med tomt fname

en: %s# Loaded extensions (-l and/or @load)
sv: %s# Inlästa utvidgningar (-l och/eller @load)

en: 
    # Included files (-i and/or @include)
sv: 
    # Inkluderade filer (-i och/eller @include)

en: 	# gawk profile, created %s
sv: 	# gawkprofil, skapad %s

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
sv: 
    	# Funktioner, listade alfabetiskt

en: redir2str: unknown redirection type %d
sv: redir2str: okänd omdirigeringstyp %d

en: behavior of matching a regexp containing NUL characters is not defined by POSIX
sv: beteendet vid matchning av ett reguljäruttryck som innehåller NULL-tecken är inte definierat av POSIX

en: invalid NUL byte in dynamic regexp
sv: felaktig NULL-byte i dynamiskt reguljäruttryck

en: regexp escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
sv: kontrollsekvensen ”\%c” i reguljäruttryck behandlad som bara ”%c”

en: regexp escape sequence `\%c' is not a known regexp operator
sv: kontrollsekvensen ”\%c” i reguljäruttryck är inte en känd operator i reguljäruttryck

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
sv: komponenten ”%.*s” i reguljäruttryck skall förmodligen vara ”[%.*s]”

en: unbalanced [
sv: obalanserad [

en: invalid character class
sv: ogiltig teckenklass

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
sv: syntaxen för teckenklass är [[:space:]], inte [:space:]

en: unfinished \ escape
sv: oavslutad \-följd

en: ? at start of expression
sv: ? i inledningen av ett uttryck

en: * at start of expression
sv: * i inledningen av ett uttryck

en: + at start of expression
sv: + i inledningen av ett uttryck

en: {...} at start of expression
sv: {…} i början av uttryck

en: invalid content of \{\}
sv: ogiltigt innehåll i \{\}

en: regular expression too big
sv: reguljärt uttryck för stort

en: stray \ before unprintable character
sv: vilsekommet \ före oskrivbart tecken

en: stray \ before white space
sv: vilsekommet \ före blanktecken

en: stray \ before %lc
sv: vilsekommet \ före %lc

en: stray \
sv: vilsekommet \

en: unbalanced (
sv: obalanserad (

en: no syntax specified
sv: ingen syntax angiven

en: unbalanced )
sv: obalanserad )

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan ”%s” är tvetydig; möjligheter:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”--%s” tillåter inte något argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%c%s” tillåter inte något argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”%s” kräver ett argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
sv: %s: okänd flagga ”--%s”

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sv: %s: okänd flagga ”%c%s”

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”-W %s” är tvetydig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”-W %s” tillåter inte något argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”-W %s” kräver ett argument

en: Success
sv: Lyckades

en: No match
sv: Misslyckades

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt kollationeringstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Trailing backslash
sv: Eftersläpande omvänt snedstreck

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtrerefens

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Obalanserad [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched ( or \(
sv: Obalanserad ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Obalanserad \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt omfångsslut

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck för stort

en: Unmatched ) or \)
sv: Obalanserad ) eller \)

en: No previous regular expression
sv: Inget föregående reguljärt uttryck

en: function `%s': cannot use function `%s' as a parameter name
sv: funktionen ”%s”: kan inte använda funktionen ”%s” som ett parameternamn

en: cannot pop main context
sv: kan inte poppa huvudsammanhang
