gawk 5.3.1b - en to ro translation catalogue (757 entries)

en: from %s
ro: de la %s

en: attempt to use a scalar value as array
ro: s-a încercat să se utilizeze o valoare scalară ca matrice

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ro: s-a încercat să se utilizeze parametrul scalar „%s” ca matrice

en: attempt to use scalar `%s' as an array
ro: s-a încercat să se utilizeze scalarul „%s” ca matrice

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ro: s-a încercat să se utilizeze matricea „%s” într-un context scalar

en: delete: index `%.*s' not in array `%s'
ro: delete: indexul „%.*s” nu este în matricea „%s”

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
ro: s-a încercat să se utilizeze scalarul „%s["%.*s"]” ca o matrice

en: %s: first argument is not an array
ro: %s: primul argument nu este o matrice

en: %s: second argument is not an array
ro: %s: al doilea argument nu este o matrice

en: %s: cannot use %s as second argument
ro: %s: nu se poate utiliza %s ca al doilea argument

en: %s: first argument cannot be SYMTAB without a second argument
ro: %s: primul argument nu poate fi SYMTAB fără un al doilea argument

en: %s: first argument cannot be FUNCTAB without a second argument
ro: %s: primul argument nu poate fi FUNCTAB fără un al doilea argument

en: asort/asorti: using the same array as source and destination without a third argument is silly.
ro: asort/asorti: utilizarea aceleiași matrice ca sursă și destinație fără un al treilea argument este un lucru absurd.

en: %s: cannot use a subarray of first argument for second argument
ro: %s: nu se poate folosi o submatrice din primul argument pentru al doilea argument

en: %s: cannot use a subarray of second argument for first argument
ro: %s: nu se poate folosi o submatrice din al doilea argument pentru primul argument

en: `%s' is invalid as a function name
ro: „%s” nu este valid ca nume de funcție

en: sort comparison function `%s' is not defined
ro: funcția „%s” de comparat a sortării nu este definită

en: %s blocks must have an action part
ro: %s blocuri trebuie să aibă o parte de acțiune

en: each rule must have a pattern or an action part
ro: fiecare regulă trebuie să aibă un model sau o parte de acțiune

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
ro: vechiul awk nu acceptă mai multe reguli „BEGIN” sau „END”

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ro: „%s” este funcție internă, nu poate fi redefinită

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
ro: constanta „//” a expresiei regulate arată ca un comentariu C++, dar nu este

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ro: constanta „/%s/” a expresiei regulate arată ca un comentariu C, dar nu este

en: duplicate case values in switch body: %s
ro: valori „case” duplicate în corpul „switch-ului”: %s

en: duplicate `default' detected in switch body
ro: „default” duplicat detectat în corpul „switch-ului”

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
ro: „break” nu este permis în afara unei bucle sau a unui „switch”

en: `continue' is not allowed outside a loop
ro: „continue” nu este permis în afara unei bucle

en: `next' used in %s action
ro: „next” utilizat în acțiunea %s

en: `nextfile' used in %s action
ro: „nextfile” utilizat în acțiunea %s

en: `return' used outside function context
ro: „return” utilizat în afara contextului funcției

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ro: «print» simplu din regulile BEGIN sau END ar trebui probabil să fie «print ""»

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
ro: „delete” nu este permis cu SYMTAB

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
ro: „delete” nu este permis cu FUNCTAB

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
ro: „delete(array)” este o extensie tawk neportabilă

en: multistage two-way pipelines don't work
ro: conductele bidirecționale multi-etapă nu funcționează

en: concatenation as I/O `>' redirection target is ambiguous
ro: concatenarea ca țintă de redirecționare In/Ieș „>” este ambiguă

en: regular expression on right of assignment
ro: expresie regulată în dreapta atribuirii

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ro: expresie regulată în stânga operatorului „~” sau „!~'”

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
ro: vechiul awk nu acceptă cuvântul cheie „in” decât după „for”

en: regular expression on right of comparison
ro: expresie regulată în dreapta comparației

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
ro: „getline” neredirecționat este nevalid în cadrul regulii „%s”

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ro: „getline” neredirecționat este nedefinit în cadrul acțiunii END

en: old awk does not support multidimensional arrays
ro: vechiul awk nu acceptă matrice multidimensionale

en: call of `length' without parentheses is not portable
ro: apelarea lui „length” fără paranteze nu este portabilă

en: indirect function calls are a gawk extension
ro: apelurile indirecte de funcții sunt o extensie gawk

en: cannot use special variable `%s' for indirect function call
ro: nu se poate folosi variabila specială „%s” pentru apelul indirect al funcției

en: attempt to use non-function `%s' in function call
ro: s-a încercat să se utilizeze non-funcția „%s” în apelul de funcție

en: invalid subscript expression
ro: expresie indice nevalidă

en: warning:
ro: avertisment:

en: unexpected newline or end of string
ro: linie nouă neașteptată sau sfârșit de șir

en: source files / command-line arguments must contain complete functions or rules
ro: fișierele sursă / argumentele liniei de comandă trebuie să conțină funcții sau reguli complete

en: cannot open source file `%s' for reading: %s
ro: nu se poate deschide fișierul sursă „%s” pentru citire: %s

en: cannot open shared library `%s' for reading: %s
ro: nu se poate deschide biblioteca partajată „%s” pentru citire: %s

en: reason unknown
ro: motiv necunoscut

en: cannot include `%s' and use it as a program file
ro: nu se poate include „%s” și să fie utilizat ca fișier de program

en: already included source file `%s'
ro: fișierul sursă „%s” este deja inclus

en: already loaded shared library `%s'
ro: biblioteca partajată „%s” este deja încărcată

en: @include is a gawk extension
ro: @include este o extensie gawk

en: empty filename after @include
ro: nume de fișier gol după @include

en: @load is a gawk extension
ro: @load este o extensie gawk

en: empty filename after @load
ro: nume de fișier gol după @load

en: empty program text on command line
ro: text de program gol în linia de comandă

en: cannot read source file `%s': %s
ro: nu se poate citi fișierul sursă „%s”: %s

en: source file `%s' is empty
ro: fișierul sursă „%s” este gol

en: error: invalid character '\%03o' in source code
ro: eroare: caracter nevalid „\%03o” în codul sursă

en: source file does not end in newline
ro: fișierul sursă nu se termină în linie nouă

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ro: expresia regulată neterminată se termină cu „\” la sfârșitul fișierului

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ro: %s: %d: modificatorul expresiei regulate tawk „/.../%c” nu funcționează în gawk

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ro: modificatorul expresiei regulate tawk „/.../%c” nu funcționează în gawk

en: unterminated regexp
ro: expresie regulată neterminată

en: unterminated regexp at end of file
ro: expresie regulată neterminată la sfârșitul fișierului

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ro: utilizarea continuării liniei „\ #...” nu este portabilă

en: backslash not last character on line
ro: bara oblică inversă nu este ultimul caracter de pe linie

en: multidimensional arrays are a gawk extension
ro: matricele multidimensionale sunt o extensie gawk

en: POSIX does not allow operator `%s'
ro: POSIX nu permite operatorul „%s”

en: operator `%s' is not supported in old awk
ro: operatorul „%s” nu este acceptat în vechiul awk

en: unterminated string
ro: șir de caractere neterminat

en: POSIX does not allow physical newlines in string values
ro: POSIX nu permite liniile noi fizice în valorile șirului

en: backslash string continuation is not portable
ro: continuarea șirului cu bară oblică inversă nu este portabilă

en: invalid char '%c' in expression
ro: caracter nevalid „%c” în expresie

en: `%s' is a gawk extension
ro: „%s” este o extensie gawk

en: POSIX does not allow `%s'
ro: POSIX nu permite „%s”

en: `%s' is not supported in old awk
ro: „%s” nu este acceptat în vechiul awk

en: `goto' considered harmful!
ro: „goto” este considerat periculos!

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ro: %d este nevalid ca număr de argumente pentru %s

en: %s: string literal as last argument of substitute has no effect
ro: %s: șirul de caractere literal ca ultim argument de substituție nu are nici un efect

en: %s third parameter is not a changeable object
ro: al treilea parametru %s nu este un obiect modificabil

en: match: third argument is a gawk extension
ro: match: al treilea argument este o extensie gawk

en: close: second argument is a gawk extension
ro: close: al doilea argument este o extensie gawk

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ro: utilizarea lui dcgettext(_"...") este incorectă: eliminați liniuța de subliniere „_”

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ro: utilizarea lui dcngettext(_"...") este incorectă: eliminați liniuța de subliniere „_”

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
ro: index: constanta expresiei regulate ca al doilea argument nu este permisă

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ro: funcția „%s”: parametrul „%s” ascunde variabila globală

en: could not open `%s' for writing: %s
ro: nu s-a putut deschide „%s” pentru scriere: %s

en: sending variable list to standard error
ro: se trimite lista de variabile la ieșirea de eroare standard

en: %s: close failed: %s
ro: %s: închidere eșuată %s

en: shadow_funcs() called twice!
ro: shadow_funcs() a fost apelată de două ori!

en: there were shadowed variables
ro: au existat variabile ascunse

en: function name `%s' previously defined
ro: numele funcției „%s” a fost definit mai înainte

en: function `%s': cannot use function name as parameter name
ro: funcția „%s”: nu se poate folosi numele funcției ca nume de parametru

en: function `%s': parameter `%s': POSIX disallows using a special variable as a function parameter
ro: funcția „%s”: parametrul „%s”: POSIX nu permite utilizarea unei variabile speciale ca parametru al unei funcții

en: function `%s': parameter `%s' cannot contain a namespace
ro: funcția „%s”: parametrul „%s” nu poate conține un spațiu de nume

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ro: funcția „%s”: parametrul #%d, „%s”, este o dublură a parametrului #%d

en: function `%s' called but never defined
ro: funcția „%s” este apelată, dar nu a fost niciodată definită

en: function `%s' defined but never called directly
ro: funcția „%s” este definită, dar nu a fost niciodată apelată direct

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ro: constanta expresiei regulate pentru parametrul #%d produce o valoare booleană

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
ro: funcția `%s' apelată cu spațiu între nume și `(',
    sau utilizată ca variabilă sau matrice

en: division by zero attempted
ro: s-a încercat împărțirea la zero

en: division by zero attempted in `%%'
ro: s-a încercat împărțirea la zero în „%%”

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
ro: nu se poate atribui o valoare rezultatului unui câmp de expresie post-incrementală

en: invalid target of assignment (opcode %s)
ro: țintă nevalidă a atribuirii (opcode %s)

en: statement has no effect
ro: declarația nu are nici un efect

en: identifier %s: qualified names not allowed in traditional / POSIX mode
ro: identificator %s: numele calificate nu sunt permise în modul tradițional / POSIX

en: identifier %s: namespace separator is two colons, not one
ro: identificatorul %s: separatorul de spațiu de nume este de două puncte duble „::”, nu de unul „:”

en: qualified identifier `%s' is badly formed
ro: identificatorul calificat „%s” este prost format

en: identifier `%s': namespace separator can only appear once in a qualified name
ro: identificator „%s”: separatorul de spațiu de nume poate apărea o singură dată într-un nume calificat

en: using reserved identifier `%s' as a namespace is not allowed
ro: utilizarea identificatorului rezervat „%s” ca spațiu de nume nu este permisă

en: using reserved identifier `%s' as second component of a qualified name is not allowed
ro: utilizarea identificatorului rezervat „%s” ca a doua componentă a unui nume calificat nu este permisă

en: @namespace is a gawk extension
ro: @namespace este o extensie gawk

en: namespace name `%s' must meet identifier naming rules
ro: numele spațiului de nume „%s” trebuie să îndeplinească regulile de denumire pentru identificare

en: %s: called with %d arguments
ro: %s: apelat cu %d argumente

en: %s to "%s" failed: %s
ro: %s pentru "%s" a eșuat: %s

en: standard output
ro: ieșirea standard

en: standard error
ro: ieșirea de eroare standard

en: %s: received non-numeric argument
ro: %s: s-a primit un argument nenumeric

en: exp: argument %g is out of range
ro: exp: argumentul %g este în afara domeniului

en: %s: received non-string argument
ro: %s: s-a primit un argument ce nu este un șir

en: fflush: cannot flush: pipe `%.*s' opened for reading, not writing
ro: fflush: nu se poate goli: conducta „%.*s” este deschisă pentru citire, nu pentru scriere

en: fflush: cannot flush: file `%.*s' opened for reading, not writing
ro: fflush: nu se poate goli: fișierul „%.*s” este deschis pentru citire, nu pentru scriere

en: fflush: cannot flush file `%.*s': %s
ro: fflush: nu se poate goli fișierul „%.*s”: %s

en: fflush: cannot flush: two-way pipe `%.*s' has closed write end
ro: fflush: nu se poate goli: conducta bidirecțională „%.*s” are capătul de scriere închis

en: fflush: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ro: fflush: „%.*s” nu este un fișier deschis, o conductă sau un co-proces

en: %s: received non-string first argument
ro: %s: primul argument primit, nu este un șir

en: %s: received non-string second argument
ro: %s: al doilea argument primit, nu este un șir

en: length: received array argument
ro: length: s-a primit ca argument o matrice

en: `length(array)' is a gawk extension
ro: „length(array)” este o extensie gawk

en: %s: received negative argument %g
ro: %s: s-a primit un argument negativ %g

en: %s: received non-numeric third argument
ro: %s: al treilea argument primit nu este numeric

en: %s: received non-numeric second argument
ro: %s: al doilea argument primit, nu este numeric

en: substr: length %g is not >= 1
ro: substr: lungimea %g nu este >= 1

en: substr: length %g is not >= 0
ro: substr: lungimea %g nu este >= 0

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ro: substr: lungimea neîntreagă %g va fi trunchiată

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
ro: substr: lungimea %g este prea mare pentru indexarea șirurilor, se trunchiază la %g

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ro: substr: indexul de start %g este nevalid, se folosește 1

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ro: substr: indexul de start neîntreg %g va fi trunchiat

en: substr: source string is zero length
ro: substr: șirul de caractere sursă are lungimea zero

en: substr: start index %g is past end of string
ro: substr: indexul de start %g este după sfârșitul de șirului

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
ro: substr: lungimea %g la începutul indexului %g depășește lungimea primului argument (%lu)

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
ro: strftime: valoarea formatului din PROCINFO["strftime"] are tip numeric

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
ro: strftime: al doilea argument este mai mic de 0 sau prea mare pentru time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
ro: strftime: al doilea argument în afara intervalului pentru time_t

en: strftime: received empty format string
ro: strftime: s-a primit un șir de format gol

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
ro: mktime: cel puțin una dintre valori este în afara intervalului implicit

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
ro: funcția „system” nu este permisă în modul sandbox

en: print: attempt to write to closed write end of two-way pipe
ro: print: s-a încercat să se scrie la capătul de scriere închis al conductei bidirecționale

en: reference to uninitialized field `$%d'
ro: referință la câmpul neinițializat „$%d”

en: %s: received non-numeric first argument
ro: %s: primul argument primit nu este numeric

en: match: third argument is not an array
ro: match: al treilea argument nu este o matrice

en: %s: cannot use %s as third argument
ro: %s: nu se poate folosi %s ca al treilea argument

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
ro: gensub: al treilea argument „%.*s” tratat ca fiind 1

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
ro: %s: poate fi apelat indirect doar cu două argumente

en: indirect call to gensub requires three or four arguments
ro: apelul indirect la «gensub» necesită trei sau patru argumente

en: indirect call to match requires two or three arguments
ro: apelul indirect la «match» necesită două sau argumente

en: indirect call to %s requires two to four arguments
ro: apelul indirect la %s necesită de la două până la patru argumente

en: lshift(%f, %f): negative values are not allowed
ro: lshift(%f, %f): valorile negative nu sunt permise

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ro: lshift(%f, %f): valorile fracționale vor fi trunchiate

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
ro: lshift(%f, %f): o valoare prea mare de schimbare va da rezultate ciudate

en: rshift(%f, %f): negative values are not allowed
ro: rshift(%f, %f): valorile negative nu sunt permise

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ro: rshift(%f, %f): valorile fracționale vor fi trunchiate

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
ro: rshift(%f, %f): o valoare prea mare de schimbare va da rezultate ciudate

en: %s: called with less than two arguments
ro: %s: apelat cu mai puțin de două argumente

en: %s: argument %d is non-numeric
ro: %s: argumentul %d nu este numeric

en: %s: argument %d negative value %g is not allowed
ro: %s: argument %d, valoarea negativă %g nu este permisă

en: compl(%f): negative value is not allowed
ro: compl(%f): valoarea negativă nu este permisă

en: compl(%f): fractional value will be truncated
ro: compl(%f): valoarea fracțională va fi trunchiată

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ro: dcgettext: „%s” nu este o categorie locală validă

en: %s: received non-string third argument
ro: %s: al treilea argument primit, nu este un șir

en: %s: received non-string fifth argument
ro: %s: al cincilea argument primit, nu este un șir

en: %s: received non-string fourth argument
ro: %s: al patrulea argument primit, nu este un șir

en: intdiv: third argument is not an array
ro: intdiv: al treilea argument nu este o matrice

en: intdiv: division by zero attempted
ro: intdiv: s-a încercat împărțirea la zero

en: typeof: second argument is not an array
ro: typeof: al doilea argument nu este o matrice

en: typeof detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
ro: typeof a detectat o combinație nevalidă de fanioane „%s”; trimiteți un raport de eroare semnalând acest lucru

en: typeof: unknown argument type `%s'
ro: typeof: tip de argument necunoscut „%s”

en: cannot add a new file (%.*s) to ARGV in sandbox mode
ro: nu se poate adăuga un fișier nou (%.*s) la ARGV în modul sandbox

en: Type (g)awk statement(s). End with the command `end'
ro: Tastați instrucțiuni (g)awk. Terminați cu comanda „end”

en: invalid frame number: %d
ro: număr de cadru nevalid: %d

en: info: invalid option - `%s'
ro: info: opțiune nevalidă - „%s”

en: source: `%s': already sourced
ro: source: „%s”: este deja provenit

en: save: `%s': command not permitted
ro: save: „%s”: comanda nu este permisă

en: cannot use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
ro: nu se poate folosi comanda „commands” pentru comenzile punct de întrerupere / punct de urmărire

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
ro: nu a fost stabilit încă niciun punct de întrerupere / punct de urmărire

en: invalid breakpoint/watchpoint number
ro: număr de punct de întrerupere / punct de urmărire nevalid

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
ro: Tastați comenzi pentru când %s %d este atins, una pe linie.

en: End with the command `end'
ro: Terminați cu comanda „end”

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
ro: „end” este valabilă numai în comanda „commands” sau „eval”

en: `silent' valid only in command `commands'
ro: „silent” este valabilă numai în comanda „commands”

en: trace: invalid option - `%s'
ro: trace: opțiune nevalidă - „%s”

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
ro: condition: număr de punct de întrerupere / punct de urmărire nevalid

en: argument not a string
ro: argumentul nu este un șir

en: option: invalid parameter - `%s'
ro: option: parametru nevalid - „%s”

en: no such function - `%s'
ro: nu există o astfel de funcție - „%s”

en: enable: invalid option - `%s'
ro: enable: opțiune nevalidă - „%s”

en: invalid range specification: %d - %d
ro: specificație de interval nevalidă: %d - %d

en: non-numeric value for field number
ro: valoare nenumerică pentru numărul câmpului

en: non-numeric value found, numeric expected
ro: valoare nenumerică găsită, numerică așteptată

en: non-zero integer value
ro: valoare întreagă diferită de zero

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
ro: backtrace [N] - imprimă urma tuturor cadrelor sau cele mai interioare N cadre (cele mai exterioare dacă N < 0)

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location
ro: break [[nume_fișier:]N|funcție] - stabilește punctul de întrerupere la locația specificată

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set
ro: clear [[nume_fișier:]N|funcție] - șterge punctele de întrerupere stabilite anterior

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit
ro: commands [num] - pornește o listă de comenzi care urmează să fie executate la întâlnirea unui punct de întrerupere(punct de urmărire)

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition
ro: condition num [expr] - stabilește sau șterge condiția punctului de întrerupere sau a punctului de urmărire

en: continue [COUNT] - continue program being debugged
ro: continue [CANTITATE] - continuă programul în curs de depanare

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints
ro: delete [puncte_de_întrerupere] [interval] - șterge punctele de întrerupere specificate

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints
ro: disable [puncte_de_întrerupere] [interval] - dezactivează punctele de întrerupere specificate

en: display [var] - print value of variable each time the program stops
ro: display [var] - afișează valoarea variabilei de fiecare dată când programul se oprește

en: down [N] - move N frames down the stack
ro: down [N] - coboară N cadre în josul stivei

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout
ro: dump [nume_fișier] - descarcă instrucțiunile în fișier sau la ieșirea standard

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints
ro: enable [once|del] [puncte_de_întrerupere] [interval] - activează punctele de întrerupere specificate

en: end - end a list of commands or awk statements
ro: end - încheie o listă de comenzi sau instrucțiuni awk

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s)
ro: eval instrucțiuni|[p1, p2, ...] - evaluează instrucțiunile awk

en: exit - (same as quit) exit debugger
ro: exit - (la fel ca quit) iese din depanator

en: finish - execute until selected stack frame returns
ro: finish - execută până când cadrul selectat din stivă revine

en: frame [N] - select and print stack frame number N
ro: frame [N] - selectează și afișează numărul de cadru N al stivei

en: help [command] - print list of commands or explanation of command
ro: help [comandă] - afișează lista comenzilor sau explicația comenzii

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT
ro: ignore N CANTITATE - stabilește de câte ori va fi ignorat numărul punctului de întrerupere N, la CANTITATEa precizată

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s)
ro: list [-|+|[nume_fișier:]nr_linie|funcție|interval] - listează liniile specificate

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls
ro: next [NUMĂR] - rulează programul pas cu pas, urmărind apelurile la subrutine

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls
ro: nexti [NUMĂR] - execută o instrucțiune (sau acest număr), unde un apel de funcție contează ca unul

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s)
ro: option [nume[=valoare]] - stabilește sau afișează opțiunile de depanare

en: print var [var] - print value of a variable or array
ro: print var [var] - afișează valoarea unei variabile sau a unei matrice

en: printf format, [arg], ... - formatted output
ro: printf format, [arg], ... - ieșire formatată

en: quit - exit debugger
ro: quit - iese din depanator

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller
ro: return [valoare] - face ca cadrul stivei selectat să revină la apelantul său

en: run - start or restart executing program
ro: run - pornește sau repornește execuția programului

en: save filename - save commands from the session to file
ro: save nume_fișier - salvează comenzile din sesiune în fișier

en: set var = value - assign value to a scalar variable
ro: set var = valoare - atribuie valoare unei variabile scalare

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint
ro: silent - suspendă mesajul obișnuit atunci când este oprit la un punct de întrerupere / punct de urmărire

en: source file - execute commands from file
ro: source fișier - execută comenzile din fișier

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line
ro: step [NUMĂR] - rulează programul până când se ajunge la o altă linie sursă

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly
ro: stepi [NUMĂR] - execută exact una (sau acest număr de) instrucțiuni

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint
ro: tbreak [[nume_fișier:]N|funcție] - stabilește un punct de întrerupere temporar

en: trace on|off - print instruction before executing
ro: trace on|off - afișează instrucțiunea înainte de executare

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list
ro: undisplay [N] - elimină variabilele din lista de afișare automată

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame
ro: until [[nume_fișier:]N|funcție] - execută până când programul ajunge la o linie diferită sau la linia N din cadrul curent

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list
ro: unwatch [N] - elimină variabilele din lista de urmărire

en: up [N] - move N frames up the stack
ro: up [N] - urcă N cadre în susul stivei

en: watch var - set a watchpoint for a variable
ro: watch var - stabilește un punct de urmărire pentru o variabilă

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames
ro: where [N] - (la fel ca backtrace) afișează urma tuturor cadrelor sau cele mai interioare N cadre (cele mai exterioare dacă N < 0)

en: error:
ro: eroare:

en: cannot read command: %s
ro: nu se poate citi comanda: %s

en: cannot read command: %s
ro: nu se poate citi comanda: %s

en: invalid character in command
ro: caracter nevalid în comandă

en: unknown command - `%.*s', try help
ro: comandă necunoscută - «%.*s», încercați „--help”

en: invalid character
ro: caracter nevalid

en: undefined command: %s
ro: comandă nedefinită: %s

en: set or show the number of lines to keep in history file
ro: stabilește sau afișează numărul de linii de păstrat în fișierul istoric

en: set or show the list command window size
ro: stabilește sau afișează dimensiunea ferestrei pentru comanda «list»

en: set or show gawk output file
ro: stabilește sau afișează fișierul de ieșire gawk

en: set or show debugger prompt
ro: stabilește sau afișează promptul de depanare

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off)
ro: (dez)activează sau afișează salvarea istoricului comenzilor (valoare=on|off)

en: (un)set or show saving of options (value=on|off)
ro: (dez)activează sau afișează salvarea opțiunilor (valoare=on|off)

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off)
ro: (dez)activează sau afișează urmărirea instrucțiunilor (valoare=on|off)

en: program not running
ro: programul nu rulează

en: source file `%s' is empty.
ro: fișierul sursă „%s” este gol.

en: no current source file
ro: nici un fișier sursă curent

en: cannot find source file named `%s': %s
ro: nu se poate găsi fișierul sursă numit „%s”: %s

en: warning: source file `%s' modified since program compilation.
ro: avertisment: fișierul sursă „%s” a fost modificat de la compilarea programului.

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
ro: numărul de linie %d în afara intervalului; „%s” are %d linii

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
ro: sfârșit de fișier neașteptat în timpul citirii fișierului „%s”, linia %d

en: source file `%s' modified since start of program execution
ro: fișierul sursă „%s” a fost modificat de la începutul execuției programului

en: Current source file: %s
ro: Fișier sursă curent: %s

en: Number of lines: %d
ro: Număr de linii: %d

en: Source file (lines): %s (%d)
ro: Fișier sursă (linii): %s (%d)

en: Number  Disp  Enabled  Location
ro: Număr   Disp  Activat  Locație

en: 	number of hits = %ld
ro: 	număr de potriviri = %ld

en: 	ignore next %ld hit(s)
ro: 	ignoră următoare(a/le) %ld potrivir(e/i)

en: 	stop condition: %s
ro: 	condiție de oprire: %s

en: 	commands:
ro: 	comenzi:

en: Current frame:
ro: Cadru curent:

en: Called by frame:
ro: Apelat de către cadru:

en: Caller of frame:
ro: Apelant al cadrului:

en: None in main().
ro: Niciunul în main().

en: No arguments.
ro: Fără argumente.

en: No locals.
ro: Fără variabile locale.

en: All defined variables:
ro: Toate variabilele definite:

en: All defined functions:
ro: Toate funcțiile definite:

en: Auto-display variables:
ro: Afișare automată a variabilelor:

en: Watch variables:
ro: Variabile de urmărire:

en: no symbol `%s' in current context
ro: nici un simbol „%s” în contextul curent

en: `%s' is not an array
ro: „%s” nu este o matrice

en: $%ld = uninitialized field
ro: $%ld = câmp neinițializat

en: array `%s' is empty
ro: matricea „%s” este goală

en: subscript "%.*s" is not in array `%s'
ro: indicele „%.*s” nu se află în matricea „%s”

en: `%s["%.*s"]' is not an array
ro: „%s["%.*s"]” nu este o matrice

en: `%s' is not a scalar variable
ro: „%s” nu este o variabilă scalară

en: attempt to use array `%s["%.*s"]' in a scalar context
ro: încercare de a utiliza matricea „%s["%.*s"]” într-un context scalar

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as array
ro: încercare de a utiliza scalarul „%s["%.*s"]” ca matrice

en: `%s' is a function
ro: „%s” este o funcție

en: watchpoint %d is unconditional
ro: punctul de urmărire %d este necondițional

en: no display item numbered %ld
ro: niciun element de afișare numerotat %ld

en: no watch item numbered %ld
ro: niciun element de urmărire numerotat %ld

en: %d: subscript "%.*s" is not in array `%s'
ro: %d: indicele „%.*s” nu se află în matricea „%s”

en: attempt to use scalar value as array
ro: încercare de a utiliza valoarea scalară ca matrice

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
ro: Punctul de urmărire %d a fost șters deoarece parametrul este în afara domeniului de aplicare.

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
ro: Afișarea %d a fost ștearsă deoarece parametrul este în afara domeniului de aplicare.

en:  in file `%s', line %d
ro:  în fișierul „%s”, linia %d

en:  at `%s':%d
ro:  la „%s”:%d

en: #%ld	in
ro: #%ld	în

en: More stack frames follow ...
ro: Urmează mai multe cadre de stivă...

en: invalid frame number
ro: număr de cadru nevalid

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
ro: Notă: punctul de întrerupere %d (activat, ignoră următoarele %ld potriviri), de asemenea, stabilit la %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
ro: Notă: punctul de întrerupere %d (activat), de asemenea, stabilit la %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
ro: Notă: punctul de întrerupere %d (dezactivat, ignoră următoarele %ld potriviri), de asemenea, stabilit la %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
ro: Notă: punctul de întrerupere %d (dezactivat), de asemenea, stabilit la %s:%d

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
ro: Punctul de întrerupere %d stabilit în fișierul „%s”, linia %d

en: cannot set breakpoint in file `%s'
ro: nu se poate stabili punctul de întrerupere în fișierul „%s”

en: line number %d in file `%s' is out of range
ro: numărul de linie %d din fișierul „%s” este în afara intervalului

en: internal error: cannot find rule
ro: eroare internă: nu se poate găsi regula

en: cannot set breakpoint at `%s':%d
ro: nu se poate stabili punctul de întrerupere în „%s”:%d

en: cannot set breakpoint in function `%s'
ro: nu se poate stabili punctul de întrerupere în funcția „%s”

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
ro: punctul de întrerupere %d stabilit în fișierul „%s”, linia %d este necondițional

en: line number %d in file `%s' out of range
ro: numărul de linie %d din fișierul „%s” este în afara intervalului

en: Deleted breakpoint %d
ro: Punctul de întrerupere %d a fost șters

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
ro: Nu există punct(e) de întrerupere la intrarea în funcția „%s”

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
ro: Fără punct de întrerupere în fișierul „%s”, linia nr. %d

en: invalid breakpoint number
ro: număr de punct de întrerupere nevalid

en: Delete all breakpoints? (y or n)
ro: Ștergeți toate punctele de întrerupere? (d sau n)

en: y
ro: d

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
ro: Se va ignora următoare(a/le) %ld întâlnir(e/i) ale punctului de întrerupere %d.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
ro: Se va opri data viitoare când punctul de întrerupere %d este întâlnit.

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
ro: Se pot depana numai programele furnizate cu opțiunea „-f”.

en: Restarting ...
ro: Repornire ...

en: Failed to restart debugger
ro: Repornirea depanatorului a eșuat

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
ro: Programul rulează deja. Reporniți de la început (d/n)?

en: Program not restarted
ro: Programul nu a fost repornit

en: error: cannot restart, operation not allowed
ro: eroare: nu se poate reporni, operația nu este permisă

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
ro: eroare (%s): nu se poate reporni, se ignoră restul comenzilor

en: Starting program:
ro: Pornirea programului:

en: Program exited abnormally with exit value: %d
ro: Programul a ieșit anormal cu valoarea de ieșire: %d

en: Program exited normally with exit value: %d
ro: Programul a ieșit normal cu valoarea de ieșire: %d

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
ro: Programul rulează. Ieșiți oricum (d/n)?

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
ro: Nu este oprit la niciun punct de întrerupere; argumentul este ignorat.

en: invalid breakpoint number %d
ro: număr de punct de întrerupere nevalid %d

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
ro: Se vor ignora următoarele %ld întâlniri ale punctului de întrerupere %d.

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
ro: „finish” nu are sens în cadrul celui mai extern main()

en: Run until return from
ro: Rulează până la returnarea de

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
ro: „return” nu are sens în cadrul celui mai extern main()

en: cannot find specified location in function `%s'
ro: nu se poate găsi locația specificată în funcția „%s”

en: invalid source line %d in file `%s'
ro: linia sursă nevalidă %d în fișierul „%s”

en: cannot find specified location %d in file `%s'
ro: nu se poate găsi locația specificată %d, în fișierul „%s”

en: element not in array
ro: element care nu se află în matrice

en: untyped variable
ro: variabilă netipizată

en: Stopping in %s ...
ro: Oprire în %s...

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
ro: „finish” nu are sens cu saltul ne-local „%s”

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
ro: „until” nu are sens cu saltul ne-local „%s”

note: TRANSLATORS: don't translate the 'q' inside the brackets.
en: 	------[Enter] to continue or [q] + [Enter] to quit------
ro: 	------[Enter] pentru a continua sau [q] + [Enter] pentru a ieși------

en: ["%.*s"] not in array `%s'
ro: ["%.*s"] nu este în matricea „%s”

en: sending output to stdout
ro: ieșirea este trimisă la ieșirea standard

en: invalid number
ro: număr nevalid

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
ro: „%s” nu este permis în contextul curent; declarație ignorată

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
ro: „return” nu este permis în contextul curent; declarație ignorată

en: fatal error during eval, need to restart.
ro: eroare fatală în timpul evaluării, trebuie să reporniți.

en: no symbol `%s' in current context
ro: nici un simbol „%s” în contextul curent

en: unknown nodetype %d
ro: tip de nod %d necunoscut

en: unknown opcode %d
ro: cod de operație %d necunoscut

en: opcode %s not an operator or keyword
ro: codul de operație %s nu este un operator sau un cuvânt cheie

en: buffer overflow in genflags2str
ro: depășire(overflow) de buffer în genflags2str

en: 
    	# Function Call Stack:
ro: 
    	# Stiva de Apelare a Funcției:

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ro: „IGNORECASE” este o extensie gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
ro: „BINMODE” este o extensie gawk

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
ro: Valoarea BINMODE „%s” este nevalidă, tratată ca fiind 3

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ro: specificație „%sFMT” greșită „%s”

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ro: se dezactivează  „--lint” din cauza atribuirii lui „LINT”

en: reference to uninitialized argument `%s'
ro: referință la argumentul neinițializat „%s”

en: reference to uninitialized variable `%s'
ro: referință la variabila neinițializată „%s”

en: attempt to field reference from non-numeric value
ro: încercare de referință la câmp dintr-o valoare nenumerică

en: attempt to field reference from null string
ro: încercare de referință la câmp dintr-un șir null

en: attempt to access field %ld
ro: încercare de accesare a câmpului %ld

en: reference to uninitialized field `$%ld'
ro: referință la câmpul neinițializat „$%ld”

en: function `%s' called with more arguments than declared
ro: funcția „%s” a fost apelată cu mai multe argumente decât cele declarate

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
ro: unwind_stack: tip neașteptat „%s”

en: division by zero attempted in `/='
ro: s-a încercat împărțirea la zero în „/=”

en: division by zero attempted in `%%='
ro: s-a încercat împărțirea la zero în „%%=”

en: extensions are not allowed in sandbox mode
ro: extensiile nu sunt permise în modul sandbox

en: -l / @load are gawk extensions
ro: -l / @load sunt extensii gawk

en: load_ext: received NULL lib_name
ro: load_ext: s-a primit NULL lib_name

en: load_ext: cannot open library `%s': %s
ro: load_ext: nu se poate deschide biblioteca „%s”: %s

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible': %s
ro: load_ext: biblioteca „%s”: nu definește „plugin_is_GPL_compatible”: %s

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s': %s
ro: load_ext: biblioteca „%s”: nu se poate apela funcția „%s”: %s

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
ro: load_ext: biblioteca „%s”: rutina de inițializare „%s” a eșuat

en: make_builtin: missing function name
ro: make_builtin: lipsește numele funcției

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as function name
ro: make_builtin: nu poate folosi comanda internă gawk „%s”, ca nume de funcție

en: make_builtin: cannot use gawk built-in `%s' as namespace name
ro: make_builtin: nu poate folosi comanda internă gawk „%s”, ca nume de spațiu de nume

en: make_builtin: cannot redefine function `%s'
ro: make_builtin: nu se poate redefini funcția „%s”

en: make_builtin: function `%s' already defined
ro: make_builtin: funcția „%s” este deja definită

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
ro: make_builtin: numele funcției „%s” este deja definit

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
ro: make_builtin: cantitatea numărului de argumente este negativă pentru funcția „%s”

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
ro: funcția „%s”: argument nr. %d: încercare de a utiliza un scalar ca o matrice

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
ro: funcția „%s”: argument nr. %d: încercare de a utiliza o matrice ca un scalar

en: dynamic loading of libraries is not supported
ro: încărcarea dinamică a bibliotecilor nu este acceptată

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
ro: stat: nu se poate citi legătura simbolică „%s”

en: stat: first argument is not a string
ro: stat: primul argument nu este un șir

en: stat: second argument is not an array
ro: stat: al doilea argument nu este o matrice

en: stat: bad parameters
ro: stat: parametrii greșiți

en: fts init: could not create variable %s
ro: fts init: nu s-a putut crea variabila %s

en: fts is not supported on this system
ro: fts nu este acceptat pe acest sistem

en: fill_stat_element: could not create array, out of memory
ro: fill_stat_element: nu s-a putut crea matrice, memorie insuficientă

en: fill_stat_element: could not set element
ro: fill_stat_element: nu s-a putut configura elementul

en: fill_path_element: could not set element
ro: fill_path_element: nu s-a putut configura elementul

en: fill_error_element: could not set element
ro: fill_error_element: nu s-a putut configura elementul

en: fts-process: could not create array
ro: fts-process: nu s-a putut crea matrice

en: fts-process: could not set element
ro: fts-process: nu s-a putut configura elementul

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
ro: fts: apelat cu un număr incorect de argumente, se așteptau 3

en: fts: first argument is not an array
ro: fts: primul argument nu este o matrice

en: fts: second argument is not a number
ro: fts: al doilea argument nu este un număr

en: fts: third argument is not an array
ro: fts: al treilea argument nu este o matrice

en: fts: could not flatten array
ro: fts: nu s-a putut aplatiza matricea

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
ro: fts: se ignoră fanionul viclean FTS_NOSTAT. sâc, sâc, sâc coadă de pisic. :)

en: fnmatch: could not get first argument
ro: fnmatch: nu s-a putut obține primul argument

en: fnmatch: could not get second argument
ro: fnmatch: nu s-a putut obține al doilea argument

en: fnmatch: could not get third argument
ro: fnmatch: nu s-a putut obține al treilea argument

en: fnmatch is not implemented on this system
ro: fnmatch nu este implementat pe acest sistem

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
ro: fnmatch init: nu s-a putut adăuga variabila FNM_NOMATCH

en: fnmatch init: could not set array element %s
ro: fnmatch init: nu s-a putut stabili elementul matricei %s

en: fnmatch init: could not install FNM array
ro: fnmatch init: nu s-a putut instala matricea FNM

en: fork: PROCINFO is not an array!
ro: fork: PROCINFO nu este o matrice!

en: inplace::begin: in-place editing already active
ro: inplace::begin: editarea pe-loc este deja activă

en: inplace::begin: expects 2 arguments but called with %d
ro: inplace::begin: aștepta 2 argumente, dar este apelat cu %d

en: inplace::begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
ro: inplace::begin: nu se poate prelua primul argument ca șir de nume de fișier

en: inplace::begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
ro: inplace::begin: se dezactivează editarea pe-loc pentru NUME_FIȘIER nevalid „%s”

en: inplace::begin: Cannot stat `%s' (%s)
ro: inplace::begin: nu se poate determina starea lui „%s” (%s)

en: inplace::begin: `%s' is not a regular file
ro: inplace::begin: „%s” nu este un fișier obișnuit

en: inplace::begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
ro: inplace::begin: mkstemp(„%s”) a eșuat (%s)

en: inplace::begin: chmod failed (%s)
ro: inplace::begin: chmod a eșuat (%s)

en: inplace::begin: dup(stdout) failed (%s)
ro: inplace::begin: dup(stdout) a eșuat (%s)

en: inplace::begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
ro: inplace::begin: dup2(%d, stdout) a eșuat (%s)

en: inplace::begin: close(%d) failed (%s)
ro: inplace::begin: close(%d) a eșuat (%s)

en: inplace::end: expects 2 arguments but called with %d
ro: inplace::end: aștepta 2 argumente, dar este apelat cu %d

en: inplace::end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
ro: inplace::end: nu se poate prelua primul argument ca șir de nume de fișier

en: inplace::end: in-place editing not active
ro: inplace::end: editarea pe-loc nu este activă

en: inplace::end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
ro: inplace::end: dup2(%d, stdout) a eșuat (%s)

en: inplace::end: close(%d) failed (%s)
ro: inplace::end: close(%d) a eșuat (%s)

en: inplace::end: fsetpos(stdout) failed (%s)
ro: inplace::end: fsetpos(stdout) a eșuat (%s)

en: inplace::end: link(`%s', `%s') failed (%s)
ro: inplace::end: link(„%s”, „%s”) a eșuat (%s)

en: inplace::end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
ro: inplace::end: rename(„%s”, „%s”) a eșuat (%s)

en: ord: first argument is not a string
ro: ord: primul argument nu este un șir

en: chr: first argument is not a number
ro: chr: primul argument nu este un număr

en: dir_take_control_of: %s: opendir/fdopendir failed: %s
ro: dir_take_control_of: %s: opendir/fdopendir a eșuat: %s

en: readfile: called with wrong kind of argument
ro: readfile: apelat cu un tip greșit de argument

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
ro: revoutput: nu s-a putut inițializa variabila REVOUT

en: %s: first argument is not a string
ro: %s: primul argument nu este un șir

en: writea: second argument is not an array
ro: writea: al doilea argument nu este o matrice

en: writeall: unable to find SYMTAB array
ro: writeall: nu se poate găsi matricea SYMTAB

en: write_array: could not flatten array
ro: write_array: nu s-a putut aplatiza matricea

en: write_array: could not release flattened array
ro: write_array: nu s-a putut libera matricea aplatizată

en: array value has unknown type %d
ro: valoarea matricei are un tip necunoscut %d

en: rwarray extension: received GMP/MPFR value but compiled without GMP/MPFR support.
ro: extensia rwarray: a primit valoarea GMP/MPFR, dar a fost compilată fără suport GMP/MPFR.

en: cannot free number with unknown type %d
ro: nu se poate elibera un număr de tip necunoscut %d

en: cannot free value with unhandled type %d
ro: nu se poate elibera o valoare de tip negestionat %d

en: readall: unable to set %s::%s
ro: readall: nu se poate configura %s::%s

en: readall: unable to set %s
ro: readall: nu se poate configura %s

en: reada: clear_array failed
ro: reada: clear_array a eșuat

en: reada: second argument is not an array
ro: reada: al doilea argument nu este o matrice

en: read_array: set_array_element failed
ro: read_array: set_array_element a eșuat

en: treating recovered value with unknown type code %d as a string
ro: tratând valoarea recuperată, cu codul de tip necunoscut %d, ca șir

en: rwarray extension: GMP/MPFR value in file but compiled without GMP/MPFR support.
ro: extensia rwarray: a găsit valoarea GMP/MPFR în fișier, dar a fost compilată fără suport GMP/MPFR.

en: gettimeofday: not supported on this platform
ro: gettimeofday: nu este acceptată pe această platformă

en: sleep: missing required numeric argument
ro: sleep: lipsește argumentul numeric necesar

en: sleep: argument is negative
ro: sleep: argumentul este negativ

en: sleep: not supported on this platform
ro: sleep: nu este acceptată pe această platformă

en: strptime: called with no arguments
ro: strptime: apelat fără argumente

en: do_strptime: argument 1 is not a string
ro: do_strptime: argumentul 1 nu este un șir

en: do_strptime: argument 2 is not a string
ro: do_strptime: argumentul 2 nu este un șir

en: input record too large
ro: înregistrarea de intrare este prea mare

en: NF set to negative value
ro: NF stabilit la o valoare negativă

en: decrementing NF is not portable to many awk versions
ro: decrementarea NF nu este portabilă în multe versiuni awk

en: accessing fields from an END rule may not be portable
ro: accesarea câmpurilor dintr-o regulă END poate să nu fie portabilă

en: split: fourth argument is a gawk extension
ro: split: al patrulea argument este o extensie gawk

en: split: fourth argument is not an array
ro: split: al patrulea argument nu este o matrice

en: %s: cannot use %s as fourth argument
ro: %s: nu se poate utiliza %s ca al patrulea argument

en: split: second argument is not an array
ro: split: al doilea argument nu este o matrice

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
ro: split: nu se poate folosi aceeași matrice pentru al doilea și al patrulea argument

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ro: split: nu se poate folosi o submatrice din al doilea argument pentru al patrulea argument

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ro: split: nu se poate folosi o submatrice din al patrulea argument pentru al doilea argument

en: split: null string for third arg is a non-standard extension
ro: split: șirul nul pentru al treilea argument este o extensie non-standard

en: patsplit: fourth argument is not an array
ro: patsplit: al patrulea argument nu este o matrice

en: patsplit: second argument is not an array
ro: patsplit: al doilea argument nu este o matrice

en: patsplit: third argument must be non-null
ro: patsplit: al treilea argument trebuie să nu fie null

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
ro: patsplit: nu se poate folosi aceeași matrice pentru al doilea și al patrulea argument

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ro: patsplit: nu se poate folosi o submatrice din al doilea argument pentru al patrulea argument

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ro: patsplit: nu se poate folosi o submatrice din al patrulea argument pentru al doilea argument

en: assignment to FS/FIELDWIDTHS/FPAT has no effect when using --csv
ro: asignarea la FS/FIELDWIDTHS/FPAT nu are niciun efect atunci când se utilizează „--csv”

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ro: „FIELDWIDTHS” este o extensie gawk

en: `*' must be the last designator in FIELDWIDTHS
ro: „*” trebuie să fie ultimul desemnator din FIELDWIDTHS

en: invalid FIELDWIDTHS value, for field %d, near `%s'
ro: valoare FIELDWIDTHS nevalidă, pentru câmpul %d, lângă „%s”

en: null string for `FS' is a gawk extension
ro: șirul null pentru „FS” este o extensie gawk

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
ro: vechiul awk nu acceptă expresii regulate ca valoare pentru „FS”

en: `FPAT' is a gawk extension
ro: „FPAT” este o extensie gawk

en: awk_value_to_node: received null retval
ro: awk_value_to_node: s-a primit valoarea de returnare null”

en: awk_value_to_node: not in MPFR mode
ro: awk_value_to_node: nu se află în modul MPFR

en: awk_value_to_node: MPFR not supported
ro: awk_value_to_node: MPFR nu este acceptat

en: awk_value_to_node: invalid number type `%d'
ro: awk_value_to_node: tip de număr nevalid „%d”

en: add_ext_func: received NULL name_space parameter
ro: add_ext_func: s-a primit parametrul name_space NULL

en: node_to_awk_value: detected invalid numeric flags combination `%s'; please file a bug report
ro: node_to_awk_value: s-a detectat o combinație nevalidă de indicatori numerici „%s”; trimiteți un raport de eroare despre acest lucru

en: node_to_awk_value: received null node
ro: node_to_awk_value: s-a primit un nod null

en: node_to_awk_value: received null val
ro: node_to_awk_value: s-a primit o valoare null

en: node_to_awk_value detected invalid flags combination `%s'; please file a bug report
ro: node_to_awk_value: s-a detectat o combinație nevalidă de indicatori „%s”; trimiteți un raport de eroare despre acest lucru

en: remove_element: received null array
ro: remove_element: s-a primit o matrice null

en: remove_element: received null subscript
ro: remove_element: s-a primit un indice null

en: api_flatten_array_typed: could not convert index %d to %s
ro: api_flatten_array_typed: nu s-a putut converti indexul %d în %s

en: api_flatten_array_typed: could not convert value %d to %s
ro: api_flatten_array_typed: nu s-a putut converti valoarea %d în %s

en: api_get_mpfr: MPFR not supported
ro: api_get_mpfr: MPFR nu este acceptat

en: cannot find end of BEGINFILE rule
ro: nu se poate găsi sfârșitul regulii BEGINFILE

en: cannot open unrecognized file type `%s' for `%s'
ro: nu se poate deschide tipul de fișier nerecunoscut „%s” pentru „%s”

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
ro: argumentul liniei de comandă „%s” este un director: se ignoră

en: cannot open file `%s' for reading: %s
ro: nu s-a putut deschide fișierul „%s” pentru citire: %s

en: close of fd %d (`%s') failed: %s
ro: închiderea descriptorului de fișier %d („%s”) a eșuat: %s

en: `%.*s' used for input file and for output file
ro: „%.*s” este utilizat pentru fișierul de intrare și pentru fișierul de ieșire

en: `%.*s' used for input file and input pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru fișierul de intrare și pentru conducta de intrare

en: `%.*s' used for input file and two-way pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru fișierul de intrare și pentru conducta bidirecțională

en: `%.*s' used for input file and output pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru fișierul de intrare și pentru conducta de ieșire

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ro: amestecare nenecesară a „>” și „>>” pentru fișierul „%.*s”

en: `%.*s' used for input pipe and output file
ro: „%.*s” este utilizat pentru conducta de intrare și fișierul de ieșire

en: `%.*s' used for output file and output pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru fișierul de ieșire și conducta de ieșire

en: `%.*s' used for output file and two-way pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru fișierul de ieșire și conducta bidirecțională

en: `%.*s' used for input pipe and output pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru conducta de intrare și conducta de ieșire

en: `%.*s' used for input pipe and two-way pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru conducta de intrare și conducta bidirecțională

en: `%.*s' used for output pipe and two-way pipe
ro: „%.*s” este utilizat pentru conducta de ieșire și conducta bidirecțională

en: redirection not allowed in sandbox mode
ro: redirecționarea nu este permisă în modul sandbox

en: expression in `%s' redirection is a number
ro: expresia din redirecționarea „%s” este un număr

en: expression for `%s' redirection has null string value
ro: expresia pentru redirecționarea „%s” are o valoare de șir null

en: filename `%.*s' for `%s' redirection may be result of logical expression
ro: numele de fișier „%.*s” pentru redirecționarea „%s” poate fi rezultatul unei expresii logice

en: get_file cannot create pipe `%s' with fd %d
ro: get_file nu poate crea conducta „%s” cu descriptorul de fișier %d

en: cannot open pipe `%s' for output: %s
ro: nu se poate deschide conducta „%s” pentru ieșire: %s

en: cannot open pipe `%s' for input: %s
ro: nu se poate deschide conducta „%s” pentru intrare: %s

en: get_file socket creation not supported on this platform for `%s' with fd %d
ro: crearea soclului get_file nu este acceptată pe această platformă pentru „%s” cu descriptorul de fișier %d

en: cannot open two way pipe `%s' for input/output: %s
ro: nu se poate deschide conducta bidirecțională „%s” pentru intrare/ieșire: %s

en: cannot redirect from `%s': %s
ro: nu se poate redirecționa de la „%s”: %s

en: cannot redirect to `%s': %s
ro: nu se poate redirecționa la „%s”: %s

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ro: s-a atins limita sistemului pentru fișiere deschise: se începe multiplexarea descriptorilor de fișiere

en: close of `%s' failed: %s
ro: închiderea lui „%s” a eșuat: %s

en: too many pipes or input files open
ro: prea multe conducte sau fișiere de intrare deschise

en: close: second argument must be `to' or `from'
ro: close: al doilea argument trebuie să fie „to” sau „from”

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ro: close: „%.*s” nu este un fișier deschis, o conductă sau un co-proces

en: close of redirection that was never opened
ro: închiderea unei redirecționări care nu a fost niciodată deschisă

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ro: close: redirecționarea „%s” nu a fost deschisă cu „|&”, al doilea argument se ignoră

en: failure status (%d) on pipe close of `%s': %s
ro: starea de eșec (%d) la închiderea conductei din „%s”: %s

en: failure status (%d) on two-way pipe close of `%s': %s
ro: starea de eșec (%d) la închiderea conductei bidirecționale din „%s”: %s

en: failure status (%d) on file close of `%s': %s
ro: stare de eșec (%d) în fișierul închis din „%s”: %s

en: no explicit close of socket `%s' provided
ro: nu este furnizată nicio închidere explicită a soclului „%s”

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ro: nu este furnizată nicio închidere explicită a coprocesului „%s”

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ro: nu este furnizată nicio închidere explicită a conductei „%s”

en: no explicit close of file `%s' provided
ro: nu este furnizată nicio închidere explicită a fișierului „%s”

en: fflush: cannot flush standard output: %s
ro: fflush: nu se poate goli ieșirea standard: %s

en: fflush: cannot flush standard error: %s
ro: fflush: nu se poate goli ieșirea de eroare standard: %s

en: error writing standard output: %s
ro: eroare de scriere la ieșirea standard: %s

en: error writing standard error: %s
ro: eroare de scriere la ieșirea de eroare standard: %s

en: pipe flush of `%s' failed: %s
ro: golirea conductei din „%s” a eșuat: %s

en: co-process flush of pipe to `%s' failed: %s
ro: golirea co-procesului conductei din „%s” a eșuat: %s

en: file flush of `%s' failed: %s
ro: golirea fișierului din „%s” eșuat: %s

en: local port %s invalid in `/inet': %s
ro: port local %s nevalid în „/inet”: %s

en: local port %s invalid in `/inet'
ro: port local %s nevalid în „/inet”

en: remote host and port information (%s, %s) invalid: %s
ro: informații despre gazdă și portul de la distanță (%s, %s) nevalide: %s

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
ro: informații despre gazdă și portul de la distanță (%s, %s) nevalide

en: TCP/IP communications are not supported
ro: comunicațiile TCP/IP nu sunt acceptate

en: could not open `%s', mode `%s'
ro: nu s-a putut deschide „%s”, modul „%s”

en: close of master pty failed: %s
ro: închiderea pseudo-terminalului principal a eșuat: %s

en: close of stdout in child failed: %s
ro: închiderea ieșirii standard din procesul-copil a eșuat: %s

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
ro: mutarea pseudo-terminalului secundar la ieșirea standard din procesul-copil a eșuat (dup: %s)

en: close of stdin in child failed: %s
ro: închiderea intrării standard din procesul-copil a eșuat: %s

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
ro: mutarea pseudo-terminalului secundar la intrarea standard din procesul-copil a eșuat (dup: %s)

en: close of slave pty failed: %s
ro: închiderea pseudo-terminalului secundar a eșuat: %s

en: could not create child process or open pty
ro: nu s-a putut crea un proces-copil sau deschide pseudo-terminal

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ro: mutarea conductei la ieșirea standard din procesul-copil a eșuat (dup: %s)

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ro: mutarea conductei la intrarea standard din procesul-copil a eșuat (dup: %s)

en: restoring stdout in parent process failed
ro: restaurarea ieșirii standard din procesul-părinte a eșuat

en: restoring stdin in parent process failed
ro: restaurarea intrării standard din procesul-părinte a eșuat

en: close of pipe failed: %s
ro: închiderea conductei a eșuat: %s

en: `|&' not supported
ro: „|&” nu este acceptat

en: cannot open pipe `%s': %s
ro: nu s-a putut deschide conducta „%s” (%s)

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ro: nu s-a putut crea procesul-copil pentru „%s” (fork: %s)

en: getline: attempt to read from closed read end of two-way pipe
ro: getline: încercare de citire din capătul de citire închis al conductei bidirecționale

en: register_input_parser: received NULL pointer
ro: register_input_parser: s-a primit indicator NULL

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
ro: analizatorul de intrare „%s” intră în conflict cu analizatorul de intrare instalat anterior „%s”

en: input parser `%s' failed to open `%s'
ro: analizatorul de intrare „%s” nu a putut deschide „%s”

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
ro: register_output_wrapper: s-a primit indicator NULL

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
ro: interpretul de comenzi de ieșire „%s” intră în conflict cu interpretul de comenzi de ieșire instalat anterior „%s”

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
ro: interpretul de comenzi de ieșire „%s” nu a putut deschide „%s”

en: register_output_processor: received NULL pointer
ro: register_output_processor: s-a primit indicator NULL

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
ro: procesorul bidirecțional „%s” intră în conflict cu procesorul bidirecțional „%s” instalat anterior

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
ro: procesorul bidirecțional „%s” nu a putut deschide „%s”

en: data file `%s' is empty
ro: fișierul de date „%s” este gol

en: could not allocate more input memory
ro: nu s-a putut aloca mai multă memorie de intrare

en: assignment to RS has no effect when using --csv
ro: asignarea la RS nu are niciun efect atunci când se utilizează „--csv”

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
ro: valoarea multicaracter a „RS” este o extensie gawk

en: IPv6 communication is not supported
ro: comunicația IPv6 nu este acceptată

en: gawk_popen_write: failed to move pipe fd to standard input
ro: gawk_popen_write: nu s-a reușit să se mute descriptorul de fișier al conductei la intrarea standard

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ro: variabila de mediu „POSIXLY_CORRECT” este definită: se activează „--posix”

en: `--posix' overrides `--traditional'
ro: „--posix” suprascrie „--traditional”

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ro: „--posix”/„--traditional” suprascrie „--non-decimal-data”

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
ro: „--posix” suprascrie „--characters-as-bytes”

en: `--posix' and `--csv' conflict
ro: „--posix” și „--csv” sunt în conflict

en: running %s setuid root may be a security problem
ro: rularea lui %s ca setuid-root poate fi o problemă de securitate

en: The -r/--re-interval options no longer have any effect
ro: Opțiunile „-r”/„--re-interval” nu mai au niciun efect

en: cannot set binary mode on stdin: %s
ro: nu se poate stabili modul binar pentru intrarea standard: %s

en: cannot set binary mode on stdout: %s
ro: nu se poate stabili modul binar pentru ieșirea standard: %s

en: cannot set binary mode on stderr: %s
ro: nu se poate stabili modul binar pentru ieșirea de eroare standard: %s

en: no program text at all!
ro: nu există nici un text de program!

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ro: Utilizare: %s [opțiuni stil POSIX sau GNU] -f fișier_program [--] fișier ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ro: Utilizare: %s [opțiuni stil POSIX sau GNU] [--] %cprogram%c fișier ...

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
ro: Opțiuni POSIX:		Opțiuni lungi GNU: (standard)

en: 	-f progfile		--file=progfile
ro: 	-f fișier_program       --file=fișier_program

en: 	-F fs			--field-separator=fs
ro: 	-F sep_câmp             --field-separator=sep_câmp

en: 	-v var=val		--assign=var=val
ro: 	-v var=valoare          --assign=var=valoare

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
ro: Opțiuni scurte:		Opțiuni lungi GNU: (extensii)

en: 	-d[file]		--dump-variables[=file]
ro: 	-d[fișier]		--dump-variables[=fișier]

en: 	-D[file]		--debug[=file]
ro: 	-D[fișier]              --debug[=fișier]

en: 	-e 'program-text'	--source='program-text'
ro: 	-e „text-program”	--source=„text-program”

en: 	-E file			--exec=file
ro: 	-E fișier		--exec=fișier

en: 	-i includefile		--include=includefile
ro: 	-i fișier_de_inclus     --include=fișier_de_inclus

en: 	-l library		--load=library
ro: 	-l biblioteca           --load=biblioteca

en: 	-o[file]		--pretty-print[=file]
ro: 	-o[fișier]		--pretty-print[=fișier]

en: 	-p[file]		--profile[=file]
ro: 	-p[fișier]		--profile[=fișier]

en: 	-Z locale-name		--locale=locale-name
ro: 	-Z nume_localizare		--locale=nume_localizare

note: TRANSLATORS: --help output (end) no-wrap
en: 
    To report bugs, use the `gawkbug' program.
    For full instructions, see the node `Bugs' in `gawk.info'
    which is section `Reporting Problems and Bugs' in the
    printed version.  This same information may be found at
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    PLEASE do NOT try to report bugs by posting in comp.lang.awk,
    or by using a web forum such as Stack Overflow.
ro: 
    Pentru a raporta erori, utilizați programul «gawkbug».
    Pentru instrucțiuni complete, consultați nodul „Bugs” din „gawk.info”
    care este secțiunea „Reporting Problems and Bugs” în
    versiunea tipărită.  Aceleași informații pot să fie găsite la
    https://www.gnu.org/software/gawk/manual/html_node/Bugs.html.
    NU încercați să raportați erori publicând în pagina comp.lang.awk,
    sau folosind un forum web, cum ar fi Stack Overflow

en: Source code for gawk may be obtained from
    %s/gawk-%s.tar.gz
ro: Codul sursă pentru „gawk” poate fi obținut de la
    %s/gawk-%s.tar.gz

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
ro: gawk este un limbaj de scanare și procesare a modelelor.
    În mod implicit, citește de la intrarea standard și scrie la ieșirea standard.

en: Examples:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
ro: Exemple:
    	%s '{ sum += $1 }; END { print sum }' fișier
    	%s -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
ro: Drepturi de autor ©1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Acest program este software liber; poate fi redistribuit și/sau modificat
    sub termenii Licenței Publice Generale GNU publicată de 
    Free Software Foundation; fie versiunea 3 a Licenței, fie
    (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ro: Acest program este distribuit în speranța că va fi folositor,
    dar FĂRĂ NICI O GARANȚIE; fără nici măcar garanția implicită de
    COMERCIALIZARE sau POTRIVIRII PENTRU UN ANUMIT SCOP.  Consultați
    Licența Publică Generală GNU pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
ro: Ar fi trebuit să primiți o copie a Licenței Publice Generale GNU
    împreună cu acest program. Dacă nu, consultați pagina
    http://www.gnu.org/licenses/.

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ro: -Ft nu stabilește FS la tabulator în awk POSIX

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
ro: %s: argumentul „%s” pentru „-v” nu este în formatul „var=valoare”

en: `%s' is not a legal variable name
ro: „%s” nu este un nume legal de variabilă

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
ro: „%s” nu este un nume de variabilă, se caută fișierul „%s=%s”

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
ro: nu se poate folosi comanda internă a gawk „%s”, ca nume de variabilă

en: cannot use function `%s' as variable name
ro: nu se poate folosi funcția „%s” ca nume de variabilă

en: floating point exception
ro: excepție în virgulă mobilă

en: fatal error: internal error
ro: eroare fatală: eroare internă

en: no pre-opened fd %d
ro: niciun descriptor de fișier predeschis %d

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ro: nu s-a putut predeschide /dev/null pentru descriptorul de fișier %d

en: empty argument to `-e/--source' ignored
ro: argumentul gol pentru „-e/--source” a fost ignorat

en: `--profile' overrides `--pretty-print'
ro: „--profile” suprascrie „--pretty-print”

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
ro: -M ignorat: suportul pentru MPFR/GMP nu a fost compilat

en: Use `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' instead of --persist.
ro: Utilizați `GAWK_PERSIST_FILE=%s gawk ...' în loc de opțiunea „--persist”.

en: Persistent memory is not supported.
ro: Memoria persistentă nu este acceptată.

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ro: %s: opțiunea „-W %s” nu este recunoscută, se ignoră

en: %s: option requires an argument -- %c
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- %c

en: %s: fatal: cannot stat %s: %s
ro: %s: fatal: nu se poate stabili starea lui %s: %s

en: %s: fatal: using persistent memory is not allowed when running as root.
ro: %s: fatal: utilizarea memoriei persistente nu este permisă atunci când se execută ca root.

en: %s: warning: %s is not owned by euid %d.
ro: %s: avertisment: %s nu este deținut de euid %d.

en: persistent memory is not supported
ro: memoria persistentă nu este acceptată

en: %s: fatal: persistent memory allocator failed to initialize: return value %d, pma.c line: %d.
ro: %s: fatal: alocatorul de memorie persistentă nu a reușit să se inițializeze: returnează valoarea %d, linia pma.c: %d.

en: PREC value `%.*s' is invalid
ro: valoarea PREC „%.*s” nu este validă

en: ROUNDMODE value `%.*s' is invalid
ro: valoarea ROUNDMODE „%.*s” nu este validă

en: atan2: received non-numeric first argument
ro: atan2: s-a primit un prim argument nenumeric

en: atan2: received non-numeric second argument
ro: atan2: s-a primit un al doilea argument nenumeric

en: %s: received negative argument %.*s
ro: %s: s-a primit argument negativ %.*s

en: int: received non-numeric argument
ro: int: s-a primit argument nenumeric

en: compl: received non-numeric argument
ro: compl: s-a primit argument nenumeric

en: compl(%Rg): negative value is not allowed
ro: compl(%lf): valoarea negativă nu este permisă

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
ro: comp(%Rg): valorile fracționale vor fi trunchiate

en: compl(%Zd): negative values are not allowed
ro: compl(%Zd): valorile negative nu sunt permise

en: %s: received non-numeric argument #%d
ro: %s: s-a primit un argument nenumeric #%d

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
ro: %s: argumentul #%d are valoarea %Rg nevalidă, folosind 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg is not allowed
ro: %s: argumentul #%d valoarea negativă %Rg nu este permisă

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
ro: %s: argumentul #%d valoarea fracțională %Rg va fi trunchiată

en: %s: argument #%d negative value %Zd is not allowed
ro: %s: argumentul #%d valoarea negativă %Zd nu este permisă

en: and: called with less than two arguments
ro: and: apelat cu mai puțin de două argumente

en: or: called with less than two arguments
ro: or: apelat cu mai puțin de două argumente

en: xor: called with less than two arguments
ro: xor: apelat cu mai puțin de două argumente

en: srand: received non-numeric argument
ro: srand: s-a primit un argument nenumeric

en: intdiv: received non-numeric first argument
ro: intdiv: s-a primit un prim argument nenumeric

en: intdiv: received non-numeric second argument
ro: intdiv: s-a primit un al doilea argument nenumeric

en: cmd. line:
ro: linie cmd:

en: backslash at end of string
ro: bară oblică inversă la sfârșitul șirului

en: could not make typed regex
ro: nu s-a putut face expresia regulată tastată

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
ro: vechiul awk nu acceptă secvența de eludare „\%c”

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ro: POSIX nu permite eludări „\x”

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ro: fără cifre hexazecimale în secvența de eludare „\x”

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
ro: eludarea hexazecimală \x%.*s din %d caractere probabil nu a fost interpretată așa cum vă așteptați

en: POSIX does not allow `\u' escapes
ro: POSIX nu permite eludări „\u”

en: no hex digits in `\u' escape sequence
ro: fără cifre hexazecimale în secvența de eludare „\u”

en: invalid `\u' escape sequence
ro: secvență de eludare „\u” nevalidă

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ro: secvența de eludare „\%c” tratată ca „%c” simplu

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale
ro: S-au detectat date multiocteți nevalide. Este posibil să existe o nepotrivire între datele și localizarea dumneavoastră

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
ro: %s %s „%s”: nu s-a putut obține indicatoarele de descriptor de fișier: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
ro: %s %s „%s”: nu s-a putut stabili close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)

en: warning: /proc/self/exe: readlink: %s
ro: avertisment: /proc/self/exe: readlink: %s

en: warning: personality: %s
ro: avertisment: apelul de sistem „personality” a returnat: %s

en: waitpid: got exit status %#o
ro: waitpid: a obținut starea de ieșire %#o

en: Program indentation level too deep. Consider refactoring your code
ro: Nivelul de indentare a programului este prea profund. Luați în considerare refactorizarea codului dumneavoastră

en: sending profile to standard error
ro: se trimite profilul la ieșirea de eroare standard

en: 	# %s rule(s)
ro: 	# %s regulă(i)

en: 	# Rule(s)
ro: 	# Regulă(i)

en: internal error: %s with null vname
ro: eroare internă: %s cu vname null

en: internal error: builtin with null fname
ro: eroare internă: comandă internă cu fname null

en: %s# Loaded extensions (-l and/or @load)
ro: %s# Extensii încărcate (-l și/sau @load)

en: 
    # Included files (-i and/or @include)
ro: 
    # Fișiere incluse (-i și/sau @include)

en: 	# gawk profile, created %s
ro: 	# profil gawk, creat %s

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ro: 
    	# Funcții, listate alfabetic

en: redir2str: unknown redirection type %d
ro: redir2str: tip de redirecționare necunoscut %d

en: behavior of matching a regexp containing NUL characters is not defined by POSIX
ro: comportamentul de potrivire a unei expresii regulate care conține caractere NULL nu este definit de POSIX

en: invalid NUL byte in dynamic regexp
ro: octet NULL nevalid în expresia regulată dinamică

en: regexp escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ro: secvența de evadare a expresiei regulate „\%c” tratată ca „%c” simplă

en: regexp escape sequence `\%c' is not a known regexp operator
ro: secvența de eludare a expresiei regulate „\%c” nu este un operator de expresii regulate cunoscut

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
ro: componenta expresiei regulate „%.*s” ar trebui probabil să fie „[%.*s]”

en: unbalanced [
ro: [ fără pereche

en: invalid character class
ro: clasă de caractere nevalidă

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ro: sintaxa clasei de caractere este [[:space:]], nu [:space:]

en: unfinished \ escape
ro: eludare \ neterminată

en: ? at start of expression
ro: ? la începutul expresiei

en: * at start of expression
ro: * la începutul expresiei

en: + at start of expression
ro: + la începutul expresiei

en: {...} at start of expression
ro: {...} la începutul expresiei

en: invalid content of \{\}
ro: conținut nevalid al \{\}

en: regular expression too big
ro: expresie regulată prea mare

en: stray \ before unprintable character
ro: caracter în plus „\”, înainte de caracter neimprimabil

en: stray \ before white space
ro: caracter în plus „\”, înainte de un spațiu în alb

en: stray \ before %s
ro: caracter în plus „\”, înainte de „%s”

en: stray \
ro: caracter în plus „\”

en: unbalanced (
ro: ( fără pereche

en: no syntax specified
ro: nicio sintaxă specificată

en: unbalanced )
ro: ) fără pereche

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „--%s” nu permite niciun argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%c%s” nu permite niciun argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „--%s” necesită un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „--%s”

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%c%s”

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „-W %s” este ambiguă

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „-W %s” nu permite un argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „-W %s” necesită un argument

en: Success
ro: Succes

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid collation character
ro: Caracter de comparare nevalid

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere nevalid

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la sfârșit

en: Invalid back reference
ro: Referință înapoi nevalidă

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut invalid al \{\}

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval nevalid

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată anterioară nevalidă

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârșit prematur de expresie regulată

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulată prea mare

en: Unmatched ) or \)
ro: ) or \) fără pereche

en: No previous regular expression
ro: Nu există expresii regulate anterioare

en: current setting of -M/--bignum does not match saved setting in PMA backing file
ro: valoarea actuală a opțiunii „-M/--bignum” nu se potrivește cu valoarea salvată în fișierul de rezervă PMA

en: function `%s': cannot use function `%s' as a parameter name
ro: funcția „%s”: nu se poate folosi funcția „%s” ca nume de parametru

en: cannot pop main context
ro: nu se poate afișa contextul principal
