gbrainy - en to af translation catalogue (986 entries)

en: Clock Rotation
af: Horlosierotasie

en: Every hour rotates 360 degrees.
af: Elke uur roteer 360 grade.

en: Brothers and sisters
af: Broers en susters

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
af: Uit [people] mense het [brothers] broers, [sisters] het susters en [both] het beide. Hoeveel mense het nie broers of susters nie?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
af: Dit word bereken deur [brothers_only], die aantal mense met slegs broers, en [sisters_only], mense met slegs susters en [both], mense wat broers en susters het, van die totale aantal mense af te trek.

en: Age
af: Ouderdom

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
af: Johan se seun se ouderdom is tans die helfte van Johan se ouderdom minus [difference], dit is: ([father] / 2) - [difference].

en: Password
af: Wagwoord

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
af: Elke syfer het 10 moontlikhede. Die totale aantal moontlikhede is 10 tot die mag [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
af: Elke syfer het 8 moontlikhede. Die totale aantal moontlikhede is 8 tot die mag [digits].

en: Tennis game
af: Tenniswedstryd

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
af: Elke wedstryd is 'n onafhanklike gebeurtenis met 2 moontlike uitslae. Die totale aantal moontlikhede is 2 tot die mag [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
af: Tydens elke wedstryd word een speler geëlimineer. Dus is die totaal die aantal spelers minus een.

en: Bank interest
af: Bankrente

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
af: Saamgestelde rente word betaal op die hoofsom plus enige vorige opgehoopte rente.

en: Simple equations
af: Eenvoudige vergelykings

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
af: Watter getal plus [num_a] is gelyk aan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
af: Dit is die resultaat van die bewerking [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
af: Watter getal minus [num_a] is gelyk aan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
af: Dit is die resultaat van die bewerking [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
af: Watter getal vermenigvuldig met [num_a] is gelyk aan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
af: Dit is die resultaat van die bewerking [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
af: Watter getal wat gedeel word deur [num_a] is gelyk aan [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
af: Dit is die resultaat van die bewerking [num_a] * [num_b].

en: Boxes
af: Bokse

en: Container
af: Houer

en: Box
af: Boks

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
af: Hoeveel bokse van 1 x 1 x 0,5 kan in 'n houer van 6 x 5 x [z] ingepas word?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
af: Daar kan 6 * 5 * [z] * 2 bokse inpas.

en: Palindromic years
af: Palindroomjare

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
af: [year_start] is 'n palindroomjaar net soos [year_end] een is. Daar is 'n gaping van 11 jaar tussenin. Wat is die volgende twee opeenvolgende palindroomjare ná [year_end] met dieselfde gaping? Antwoord deur twee getalle te gebruik (bv. [year_start] en [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
af: 'n Palindroomgetal is 'n getal wat dieselfde bly wanneer die syfers agteruit gelees word (bv.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
af: [rslt_a] en [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
af: Vanaf die jaar 1000 tot die jaar 10000 vind palindroomjare in 110-jaar intervalle plaas, behalwe vir die einde van elke millennium wat in 'n 11-jaar intervalle plaasvind.

en: Dartboard
af: Veerpyltjiebord

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
af: Op die veerpyltjiebord hieronder, waar moet die pyltjies tref om 'n somtotaal van 120 in 5 gooie te kry? Antwoord met 'n lys getalle (bv. 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
af: Slegs 3 van die 4 getalle in die veerpyltjiebord word gebruik om 'n somtotaal van 120 punte te kry.

en: Horse race
af: Perdewedren

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
af[0]: In 'n perdewedren is daar mense en perde. Daar is [eyes] oog en [legs] been. Hoeveel perde is daar?
af[1]: In 'n perdewedren daar mense en perde. Daar is [eyes] oë en [legs] bene. Hoeveel perde is daar?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
af: Elke persoon het twee bene en elke perd vier (2 * [men] + [horses] * 4). Elke persoon en elke perd het ook twee oë (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
af: Hefboom

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
af: Hoeveel gewig is nodig op die punt wat deur die vraagteken aangedui is om die hefboom te balanseer?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
af: Oorweeg die sin wat toegeskryf word aan Archimedes: 'Gee my 'n hefboom wat lank genoeg is en 'n plek om te staan, en ek sal die aarde kan beweeg'.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
af: 'n Hefboom is in ewewig wanner die voorwerpe daarop geplaas word op afstande omgekeerd eweredig aan die gewigte.

en: Multiple number
af: Veelvoudgetal

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
af: Watter twee getalle in die onderstaande lys is beide veelvoude van [num_x] en [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
af: 'n Veelvoud is 'n getal wat deur 'n ander getal gedeel kan word sonder 'n res. Byvoorbeeld: 10, 15 en 25 is veelvoude van 5.

en: Choose one of the following:
af: Kies een van die volgende:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
af: [option_prefix] [option_a] en [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
af: [option_prefix] [option_a] en [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
af: [option_prefix] [option_b] en [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
af: [option_prefix] [option_c] en [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
af: [option_a] en [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
af: [option_a] en [option_b] is albei veelvoude van [num_x] en [num_y].

en: Cars in town
af: Karre en die dorp

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
af: In 'n klein dorpie het [all_cars]% van die inwoners 'n kar en [males_cars]% het 'n kar en is manlik. Watter persentasie van die populasie is vrouens en het 'n kar? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
af: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) van die inwoners is vrouens en het 'n kar.

en: Compare variables
af: Vergelyk veranderlikes

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
af: As p &lt; x &lt; q en r &lt; y &lt; s, en x &lt; y is waar, watter van die volgende keuses is korrek? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
af: As x &lt; y, dan is p &lt; x &lt; y &lt; s, dus is s &gt; p waar.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
af: As p &lt; x &lt; q en r &lt; y &lt; s, en e dat c &gt; y is waar, watter van die volgende keuses is korrek? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
af: As x &gt; y, dan is r &lt; y &lt; x &lt; q, dus is r &lt; q waar.

en: Odd number
af: Onewe getal

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
af: Gegewe twee heelgetalle x en y, as x 'n ewe getal is en y onewe, watter van die volgende uitdrukkings gee altyd 'n onewe resultaat? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
af: Vermenigvuldiging van twee ewe getalle gee altyd 'n ewe getal, dus is x maal 2 altyd 'n ewe getal. Die bytel van 'n onewe getal (y) by daardie ewe getal gee altyd 'n onewe getal.

en: Warehouse
af: Pakhuis

en: Two trucks
af: Twee trokke

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
af[0]: Daar is twee trokke wat 'n totale gewig van [add] eenheid is. Indien die ligter trok 15 eenhede minder as die helfte van die swaarder trok se gewig is, wat is die gewig van die ligter trok? [option_answers]
af[1]: Daar is twee trokke wat 'n totale gewig van [add] eenhede is. Indien die ligter trok 15 eenhede minder as die helfte van die swaarder trok se gewig is, wat is die gewig van die ligter trok? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
af: Die swaarder trok weeg [heavier] en die ligter een [lighter].

en: Family relations
af: Familieverhoudings

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
af: Johan se pa se suster se skoonsuster is ook...? Moenie aanneem dat Johan enige familie het wat nie genoem is nie. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
af: [option_prefix] Sy ma

en: [option_prefix] Has no relation
af: [option_prefix] Het geen verwantskap nie

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
af: [option_prefix] Sy niggie

en: [option_prefix] His son-in-law
af: [option_prefix] Sy skoonseun

en: His mother
af: Sy ma

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
af: Die suster se skoonsuster is Johan se pa se vrou, dit is Johan se ma.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
af: Johan se ma se broer se swaer is ook...? Moenie aanneem dat Johan enige familie het wat nie genoem is nie. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
af: [option_prefix] Sy pa

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
af: [option_prefix] Sy nefie

en: His father
af: Sy pa

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
af: Die broer se swaer is Johan se ma se man, dit is Johan se pa.

en: Third number
af: Derde getal

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
af: Die gemiddeld van drie getalle is [three]. Die gemiddeld van twee van hierdie getalle is [two]. Wat is die derde getal? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
af: Dit is die resultaat van die bewerking([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Game
af: Speletjie

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
af: Speel speletjies wat logika, hoofrekene, verbale en geheuevaardighede op die proef stel

en: Classic
af: Klassiek

en: Notebook
af: Notaboek

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: http://live.gnome.org/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
af: Watter een van die volgende sportsoorte is onvanpas?

en: Think of the items used in the game.
af: Dink aan die items wat in die speletjie gebruik word.

en: Basketball
af: Basketbal

en: Cycling
af: Fietsry

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n bal in die spel gebruik nie.

en: A terrier is to a dog like a?
af: "Terriër" staan teenoor "hond" soos ...

en: Chicken / Parrot
af: Hoender / Papegaai

en: Pony / Horse
af: Ponie / Perd

en: Ant / Vertebrate
af: Mier / Werweldier

en: Dog / Cat
af: Hond / Kat

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
af: Hond en perd is spesies, terwyl terriër en ponie rasse is.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
af: Die woord 'taksidermis' beskryf iemand wat ...

en: Works with dead animals
af: Werk met dooie diere

en: Specializes in skin diseases
af: Spesialiseer in veltoestande

en: Suffers a skin disease
af: Ly aan 'n veltoestand

en: Works with leather
af: Werk met leer

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
af: 'n Motorenjin wat swak ontwerp en ongesofistikeerd is, is ...

en: Simplistic
af: Simplisties

en: Erroneous
af: Foutief

en: Broken
af: Gebreek

en: Unorthodox
af: Onortodoks

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'sensuur'?

en: Condemn
af: Veroordeel

en: Hide
af: Versteek

en: Obscure
af: Obskuur

en: Ignore
af: Ignoreer

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
af: 'n Kunstenaar wie se werk die kenmerkende styl van die genre geword het, is?

en: Pioneer
af: Pionier

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
af: Boheems

en: Misunderstood
af: Misverstaan

en: Martyr
af: Martelaar

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
af: Watter van die volgende sinne verduidelik 'n 'geostraseerde' persoon beter?

en: Person expelled from society
af: Persoon wat uit die samelewing verban is

en: Loner
af: Alleenloper

en: Connoisseur
af: Fynproewer

en: Conspirator
af: Samesweerder

en: Which of the following words means fear of people?
af: Watter een van die volgende woorde beteken 'n vrees vir mense?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
af: Antropofobie

en: Hypochondria
af: Ipekonders

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
af: Antofobie

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
af: Akrofobie

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
af: 'n Persoon wat 'n obsessie met sy gesondheid het, het ...

en: Agoraphobia
af: Agorafobie

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
af: Watter een van die volgende woorde pas nie?

en: Violin
af: Viool

en: Bassoon
af: Fagot

en: Flute
af: Fluit

en: Oboe
af: Hobo

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n blaasinstrument is nie.

en: What is a 'halberd'?
af: Wat is 'n 'hellebaard'?

en: Weapon
af: Wapen

en: Flower
af: Blom

en: Fish
af: Vis

en: Fossil
af: Fossiel

en: Portico
af: Suilegang

en: Column
af: Kolom

en: Attic
af: Solder

en: It is the only one that is not related to architecture.
af: Dit is die enigste een wat nie verband hou met argitektuur nie.

en: Hectogram
af: Hektogram

en: Gallon
af: Gelling

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
af: Dit is die enigste een wat nie in die metrieke stelsel pas nie.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
af: Lemoen

en: Apple
af: Appel

en: Grape
af: Druif

en: Potato
af: Aartappel

en: It is the only one that is not a fruit.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n vrug is nie.

en: Turtle
af: Skilpad

en: Crocodile
af: Krokodil

en: Lizard
af: Likkewaan

en: Frog
af: Padda

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n reptiel is nie en ook nie 'n stert het nie.

en: Tiger
af: Tier

en: Hyena
af: Hiëna

en: Deer
af: Takbok

en: It is the only one that is not a carnivore.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n karnivoor is nie.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'hedonisme'?

en: Pleasure
af: Plesier

en: Pain
af: Pyn

en: Collectivism
af: Kollektivisme

en: Abstinence
af: Onthouding

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
af: Die etiese leerstelling wat huldig dat slegs wat aangenaam is, intrinsiek goed is.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'asketisme'?

en: Positivism
af: Positivisme

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
af: Die praktyk van streng selfdissipline om 'n hoër doel of spirituele vlak te bereik.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'oksimoron'?

en: Contradictory
af: Teenstrydig

en: Synonym
af: Sinoniem

en: Related
af: Verwant

en: Ironic
af: Ironies

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
af: 'n Stylfiguur wat teenstrydige terme kombineer.

en: Lentils
af: Lensies

en: Wheat
af: Koring

en: Corn
af: Mielies

en: Rice
af: Rys

en: It is the only one that is not a cereal.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n graan is nie.

en: Onion
af: Ui

en: Lychee
af: Druif

en: Olive
af: Olyf

en: Carbon
af: Koolstof

en: Sodium
af: Natrium

en: Titanium
af: Titaan

en: Zinc
af: Sink

en: It is the only one that is not a metal.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n metaal is nie.

en: Cardiology
af: Kardiologie

en: Hematology
af: Hematologie

en: Psychiatry
af: Psigiatrie

en: Paleontology
af: Paleontologie

en: It is the only one that is not a medical specialty.
af: Dit is die enigste een wat nie 'n mediese spesialiteit is nie.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'nalatig'?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
af: Sorgeloos

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
af: Vriendelik

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
af: Beleefd

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
af: Kwaad

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
af: Dit is wanneer iemand nie versigtig optree soos wat redelikerwys verwag word nie.

en: Regular
af: Algemeen

en: Occasional
af: Soms

en: Exceptional
af: Uitsonderlik

en: Rare
af: Skaars

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
af: Die ander woorde dui op iets wat nie op gereelde basis gebeur nie.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'verwarrend'?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
af: Verwarrend

en: Interesting
af: Interessant

en: Ordinary
af: Gewoon

en: Trivial
af: Eenvoudig

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'ongelukkig'?

en: Sad
af: Hartseer

en: Unpleasant
af: Onaangenaam

en: Tears
af: Trane

en: Incredible
af: Ongelooflik

en: Famous
af: Beroemd

en: Acclaimed
af: Bekend

en: Celebrated
af: Gevier

en: The other words have the meaning of distinguished.
af: Die ander woorde dui op onderskeiding.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
af: Watter van die volgende woorde se betekenis is naaste aan 'spesifiek'?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
af: Spesifiek

en: Obvious
af: Voor die hand liggend

en: Generic
af: Generies

en: car / garage | plane
af: kar / garage | vliegtuig

en: Hangar
af: Loods

en: Airline
af: Lugredery

en: Aircraft
af: Vliegtuig

en: Bunker
af: Lughawe

en: circle / semicircle | diameter
af: sirkel / halfsirkel | deursnee

en: Chord
af: Koord

en: Tangent
af: Raaklyn

en: Angle
af: Hoek

en: The radius of a circle is half the diameter.
af: Die radius van 'n sirkel is die helfte van die deursnee.

en: talk / yell | dislike
af: praat / skreeu | afkeur

en: Repugnance
af: Walging

en: Offensive
af: Offensief

en: Shame
af: Skande

en: Ostentation
af: <ignore>

en: write / pen | eat
af: skryf / pen | eet

en: Fork
af: Vurk

en: Restaurant
af: Restourant

en: Winery
af: Wynkelder

en: Table
af: Tabel

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
af: 'n Pen word gebruik om mee te skryf en 'n vurk om mee te eet.

en: desert / oasis | sea
af: woestyn / oase | see

en: Island
af: Eiland

en: River
af: Rivier

en: Beach
af: Strand

en: Coast
af: Kus

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
af: 'n Oase is 'n geïsoleerde area van plantegroei in 'n woestyn en 'n eiland is 'n stuk geïsoleerde land wat omring is met water.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
af: skilpad / dop | brief

en: Envelope
af: Koevert

en: Printer
af: Drukker

en: Cellulose
af: Sellulose

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
af: 'n Skilpad is in 'n dop en 'n brief is in 'n koevert.

en: wine / grape | rum
af: wyn / druif | rum

en: Sugarcane
af: Suikerriet

en: Grain
af: Graan

en: Sweet corn
af: Suikermielies

en: horticulture / plants | ornithology
af: tuinbou / plante | ornitologie

en: Birds
af: Voëls

en: Insects
af: Insekte

en: Amphibians
af: Amfibieë

en: Fishes
af: Visse

en: thankful / ingratitude | despotism
af: dankbaar / ondankbaarheid | despotisme

en: Democracy
af: Demokrasie

en: Totalitarianism
af: Totalitarisme

en: Oligarchy
af: Monargie

en: Authority
af: <ignore>

en: pessimist / optimist | poor
af: pessimis / optimis | arm

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
af: Gegoed

en: Homeless
af: Haweloos

en: Property
af: Eiendom

en: Money
af: Geld

en: five / pentagon | ten
af: vyf / vyfhoek | tien

en: Decagon
af: Tienhoek

en: Icosagon
af: Ikosagon

en: Decimal
af: Desimaal

en: parallel / meridian | longitude
af: parallel / meridiaan | lengtegraad

en: Latitude
af: Breedtegraad

en: Solstice
af: Sonstilstand

en: Pole
af: Pool

en: Azimuth
af: Asimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
af: Parallel en breedtegrade loop van oos na wes terwyl meridiaan en lengtegrade van noord na suid loop.

en: art / gallery | drama
af: kuns / galery | drama

en: Theater
af: Teater

en: Concert hall
af: Konsertsaal

en: hunter / rifle | photographer
af: jagter / geweer | fotograaf

en: Camera
af: Kamera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
af: Driepoot

en: Photography
af: Fotografie

en: Light
af: Lig

en: dish / break | balloon
af: bord / breek | ballon

en: Bursts
af: Bars

en: Bounce
af: Bons

en: Float
af: Dryf

en: Roll
af: Rol

en: Both relate to an action that breaks the related item.
af: Beide verwys na 'n aksie wat die betrokke item breek.

en: button / push | key (used in a lock)
af: knoppie / druk | sleutel (gebruik in 'n slot)

en: Turn
af: Draai

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
af: Oopmaak

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
af: Sluit

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
af: Toemaak

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
af: Om albei voorwerpe te laat werk, moet 'n knoppie gedruk word en die sleutel moet gedraai word.

en: concept / idea | obsession
af: konsep / idee | obsessie

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
af: Fiksasie

en: Indifference
af: Onverskilligheid

en: Disinterest
af: Ongeïnteresseerdheid

en: Intuition
af: Intuïsie

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
af: Die verwantskap tussen die twee woorde is dat hulle sinonieme is.

en: fish / water | bird
af: vis / water | voël

en: Air
af: Lug

en: Wings
af: Vlerke

en: Ship
af: Skip

en: Cage
af: Hok

en: hungry / eat | tired
af: honger / eet | moeg

en: sleep | rest
af: slaap | rus

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
af: houer / maak oop | piesang

en: peel
af: skil

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
af: graaf / grou | byl

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
af: kap

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
af: glas / breek | papier

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
af: skeur

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
af: voete / twee | tone

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
af: tien | 10

en: fish / aquarium | monkey
af: vis / akwarium | aap

en: cage | zoo | zoological garden
af: hok | dieretuin

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
af: 'n Vis in 'n akwarium leef in gevangenskap.

en: ring / finger | bracelet
af: ring / vinger | armband

en: wrist | arm
af: pols | arm

en: seal / flippers | bird
af: visse / vinne | voël

en: wings
af: vlerke

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
af: stok / dryf | klip

en: leopard / spots | tiger
af: luiperd / kolle | tier

en: stripes
af: strepe

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
af: vis / duikboot | voël

en: airplane | aeroplane | plane
af: vliegtuig

en: tears / eyes | sweat
af: trane / oë | sweet

en: body | skin
af: liggaam | vel

en: bridge / over | tunnel
af: brug / oor | tonnel

en: in | under | through
af: in | onder | deur

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
af: speelding / speel | gereedskap

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
af: werk

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
af: fout / korrigeer | skade

en: repair | fix
af: herstel | regmaak

en: orange / fruit | spinach
af: lemoen / vrugte | spinasie

en: vegetable
af: groente

en: hands / grab | teeth
af: hande / gryp | tande

en: bite
af: byt

en: Grab and bite are finite actions.
af: Gryp en byt is eindigende aksies.

en: puzzle / solve | game
af: raaisel / oplos | spel

en: win | play
af: wen | speel

en: eyebrow / eye | mustache
af: wenkbrou / oog | snor

en: lip | upper lip | mouth
af: lip | mond | bolip

en: ice / slippery | glue
af: ys / glad | skuurpapier

en: sticky
af: grof

en: whirlpool / water | tornado
af: draaikolk / water | tornado

en: wind | air
af: wind | lug

en: fox / den | bird
af: by / korf | voël

en: nest
af: nes

en: dog / tame | wolf
af: hond / mak | wolf

en: wild | savage
af: wild | barbaar

en: sugar / sweet | vinegar
af: suiker / soet | asyn

en: sour
af: suur

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
af: dans

en: slurp / tongue | snort
af: slurp / tong | snork

en: nose
af: neus

en: elbow / knee | wrist
af: elmboog / knie | pols

en: ankle
af: enkel

en: novel / author | song
af: roman / outeur | liedjie

en: composer | songwriter | lyricist
af: komponis | liedjieskrywer

en: car / road | train
af: kar / pad | trein

en: track | railway | rails | railroad
af: spoor | spoorlyn | spoorweg

en: pediatrics / children | numismatics
af: pediatrie / kinders | numismatiek

en: coins
af: munte

en: thermometer / temperature | clock
af: termometer / temperatuur | horlosie

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
af: tyd

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
af: Die eerste woord is die intrument en die tweede wat dit meet.

en: poems / anthology | maps
af: gedigte / digbundel | padkaarte

en: letter / word | page
af: letter / woord | bladsy

en: book | magazine | document
af: boek | tydskrif | dokument

en: hour / minute | minute
af: uur / minuut | minuut

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
af: sekonde

en: tiger / carnivore | cow
af: tier / karnivoor | koei

en: herbivorous | herbivore
af: plantetende | herbivoor

en: constellation / stars | archipelago
af: konstellasie / sterre | argipel

en: islands
af: eilande

en: Unknown command line parameter {0}
af: Onbekende opdraglyn parameter {0}

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
af: (gebou op {0})

en: List of available games
af: Lys van beskikbare speletjies

en: Usage: gbrainy [options]
af: Gebruik: gbrainy [keuses]

en:   --version			Print version information.
af:   --version			Druk weergaweinligting.

en:   --help			Print this usage message.
af:   --help			Druk hierdie gebruiksboodskap.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
af:   --gamelist			Wys die lys van beskikbare speletjies.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
af:   --customgame [spel1, spelN]	Spesifiseer 'n lys speletjies wat gespeel word tydens 'n eie spelseleksie.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
af:   --norandom 			Die eie speletjieslys wat verskaf word, sal nie geskommel word nie.

en:   --versions 			Show dependencies.
af:   --versions 			Wys afhanklikhede.

en: Software
af: Sagteware

en: Based on ideas by
af: Gebaseer op idees van

en: MENSA works
af: MENSA werke

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
af: Hierdie program is Vry Sagteware; u kan dit herversprei en/of wysig onderhewig aan die voorwaardes van die GNU Algemene Publieke Lisensie soos gepubliseer deur die Stigting vir Vry Sagteware; óf weergawe 2 van die Lisensie, óf (indien u verkies) enige latere weergawe.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
af: Hierdie program word versprei met die hoop dat dit nuttig sal wees, maar SONDER ENIGE WAARBORG; sonder selfs die geïmpliseerde waarborg van VERHANDELBAARHEID of GESKIKTHEID VIR 'N SPESIFIEKE DOEL.  Sien die GNU Algemene Publieke Lisensie vir meer detail.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
af: U moes 'n kopie van die GNU Algemene Publieke Lisensie ontvang het saam met dié program; indien nie, skryf aan die Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
af: 'n Kopkrapspeletjie vir plesier en breinoefening.

en: gbrainy project web site
af: gbrainy-projek se webwerf

note: Column: Game Name
en: Game Name
af: Speletjienaam

note: Column: Type
en: Type
af: Tipe

en: Selected
af: Gemerk

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
af: speletjies.pdf

en: PDF files
af: PDF-lêers

en: All files
af: Alle lêers

en: The PDF file has been exported correctly.
af: Die PDF-lêer is korrek uitgevoer.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
af: Daar was 'n probleem met die skep van die PDF-lêer. Die lêer is nie geskep nie.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
af: Die grafiek hieronder wys die speler se puntegroei.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
af: Meer as een speelsessie is nodig om die puntegroei te kan sien.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
af[0]: Dit word opgebou met die resultate van die afgelope {0} aangetekende spelsessie.
af[1]: Dit word opgebou met die resultate van die afgelope {0} aangetekende spelsessies.

en: Total
af: Totaal

en: You are about to delete the player's game session history.
af: U is op die punt om die speler se spelsessiegeskiedenis te skrap.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
af: Indien u voortgaan, sal die geskiedenis van die vorige spelsessies verlore gaan. Wil u voortgaan?

en: _Delete
af: _Skrap

en: Congratulations.
af: Baie geluk.

en: Incorrect answer.
af: Verkeerde antwoord.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
af: Sodra u 'n antwoord het, tik dit in die "Antwoord:"-blok en druk die "OK"-knoppie.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
af: Die vlak van vertaling van gbrainy vir u taal is laag.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
af: Sommige van die speletjies kan moontlik slegs gedeeltelik vertaal wees, wat dit moeilik kan maak om te speel. Indien u dit sou verkies om in Engels te speel, is daar 'n keuse in gbrainy se Voorkeure.

en: Pause
af: Stop tydelik

en: Resume
af: Gaan voort

en: Startup time {0}
af: Begintyd {0}

en: Add-in Manager
af: Byvoegingbestuurder

en: Additional extensions are required to perform this operation.
af: Ekstra uitbreidings is nodig om hierdie funksie uit te voer.

en: The following add-ins will be installed:
af: Die volgende byvoegings sal geïnstalleer word:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
af: <big><b>Byvoeginbestuurder</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
af: Die volgende byvoegings word tans geïnstalleer:

en: _Install Add-ins...
af: _Installeer byvoegings...

en: _Repositories...
af: _Stoorplekke...

en: _Uninstall...
af: _Oninstalleer...

en: Enable
af: Aktiveer

en: Disable
af: Deaktiveer

en: Add-in
af: Byvoeging

en: Version
af: Weergawe

en: Other
af: Ander

en: Version:
af: Weergawe:

en: Author:
af: Outeur:

en: Copyright:
af: Kopiereg:

en: Add-in Dependencies:
af: Byvoeging se afhanklikhede:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
af: <b>Kies die byvoegings om te installeer en klik op 'Volgende'</b>

en: Show all packages
af: Wys alle pakkette

en: Show new versions only
af: Wys slegs nuwe weergawes

en: Show updates only
af: Wys slegs opdaterings

en: _Unselect All
af: _Ontkies alles

en: Select _All
af: Kies _almal

en: Add-in Installation
af: Byvoeginginstallasie

en: Name
af: Naam

en: Url
af: URL

en: Install from:
af: Installeer vanaf:

en: Repository
af: Stoorplek

en: All registered repositories
af: Alle geregistreerde stoorplekke

en: Register an on-line repository
af: Registreer 'n aanlyn stoorplek

en: Select the location of the repository you want to register:
af: Kies die ligging van die stoorplek wat geregistreer moet word:

en: Register a local repository
af: Registreer 'n plaaslike stoorplek

en: Url:
af: URL:

en: Browse...
af: Blaai...

en: Path:
af: Pad:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
af: Geïnstalleer

en: Updates
af: Bywerkings

en: Gallery
af: Galery

en: Repository:
af: Stoorplek:

en: Install from file...
af: Installeer vanaf lêer...

en: No selection
af: Geen seleksie

en: No add-ins found
af: Geen byvoegings gevind nie

en: Refresh
af: Herlaai

en: Add-in packages
af: Byvoegingspakkette

en: Install Add-in Package
af: Installeer byvoegingspakkette

en: All repositories
af: Alle stoorplekke

en: Manage Repositories...
af: Bestuur stoorplekke...

en: Add-in Repository Management
af: Bestuur van byvoegingstoorplekke

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
af[0]: {0} opdatering beskikbaar
af[1]: {0} opdaterings beskikbaar

en: Open Location
af: Open ligging

en: Paused
af: Tydelik gestop

en: Play all the games
af: Speel al die speletjies

note: Toolbar
en: All
af: Alles

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
af: Speel speletjies wat u redenering en denke op die proef stel

en: Logic
af: Logika

en: Calculation
af: Hoofrekene

en: Play games that challenge your mental calculation skills
af: Speel speletjies wat u hoofrekene op die proef stel

en: Memory
af: Geheue

en: Play games that challenge your short term memory
af: Speel speletjies wat u korttermyngeheue op die proef stel

en: Verbal
af: Verbaal

en: Play games that challenge your verbal aptitude
af: Speel speletjies wat u verbale aanleg op die proef stel

en: Pause or resume the game
af: Stop tydelik of gaan voort met speletjie

en: End the game and show score
af: Stop die speletjies en wys die punte

en: End
af: Einde

en: Next Game
af: Volgende speletjie

en: Answer
af: Antwoord

en: red
af: rooi

en: green
af: groen

en: blue
af: blou

en: yellow
af: geel

en: orange
af: oranje

en: black
af: swart

en: white
af: wit

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
af: {0} of {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
af: {0}, {1} of {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
af: {0}, {1}, {2} of {3}

en: Figure {0}
af: Figuur {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
af[0]: Die korrekte antwoord is {0}.
af[1]: Die moontlike korrekte antwoorde is {0}.

en: Extensions database:
af: Uitbreidingsdatabasis:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
af: {0} speletjies geregistreer: {1} logikaraaisels, {2} hoofrekene, {3} geheueoefeninge, {4} verbale analogieë

en: Games played: {0} (Score: {1})
af: Speletjies gespeel: {0} (Telling: {1})

en: Time: {0}
af: Tyd: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
af: Speletjie: {0}

en: Outstanding results
af: Uitstaande resultate

en: Excellent results
af: Uitstekende resultate

en: Good results
af: Goeie resultate

en: Poor results
af: Swak resultate

en: Disappointing results
af: Teleurstellende resultate

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
af: Lees die instruksies sorgvuldig en identifiseer die inligting en gegewe leidrade.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
af: Om aan die speler punte te gee, gebruik gbrainy die tyd en leidrade benodig om elke speletjie te voltooi.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
af: In die logikaspeletjies kan elemente wat onvanpas lyk, baie belangrik wees.

en: Try to approach a problem from different angles.
af: Probeer om 'n probleem van verskillende hoeke af te benader.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
af: Moenie bang wees om foute te maak nie, dit is deel van die leerproses.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challeging yourself.
af: Doen al die probleme, selfs die moeilikes. Vordering vind plaas wanneer jy jouself uitdaag.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
af: Speel op 'n daaglikse basis, u sal spoedig vordering sien.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
af: Gebruik die 'Eie spelseleksie' om die verlangde speletjies aan te dui.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
af: Gebruik die Instellings om die moeilikheidsgraad van die speletjie aan te pas.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
af: Assosiasie van elemente is 'n algemene tegniek om dinge te onthou.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
af: Groepering van elemente in kategorieë is 'n algemene tegniek om dinge te onthou.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
af: Bou akronieme deur die eerste letter van elke feit wat onthou moet word te gebruik.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
af: Die pleisier verkry van 'n raaisel is proporsioneel aan die tyd wat daaraan spandeer is.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
af: Dink daaraan om elke probleem in eenvoudiger komponente op te breek.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
af: Met die antwoord van verbale analogieë, skenk aandag aan die werkwoord se tydvorm.

en: Memorize the objects below in the given time
af: Memoriseer die voorwerpe hieronder binne die gegewe tyd

en: Time left
af: Tyd oor

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
af: Speletjie #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
af: Geskep deur gbrainy {0}

en: Solutions
af: Oplossings

en: Multiple options #{0}
af: Veelvuldige keuses #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
af: {0} Antwoord {1}.

en: Pair of words compare #{0}
af: Vergelyk woordpare #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
af: Gegewe die verwantskap tussen die twee woorde hieronder, watter woord is verwant aan '{0}'?

en: Words: {0}
af: Woorde: {0}

en: Pair of words #{0}
af: Woordpare #{0}

en: Question and answer #{0}
af: Vraag en antwoord #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
af: Antwoord {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
af: Wees gereed om die volgende voorwerpe te memoriseer...

en: Score
af: Punte

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
af[0]: {0} gespeel
af[1]: {0} gespeel

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
af[0]: Speletjies gewen: {0} ({1})
af[1]: Speletjies gewen: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
af[0]: {0}. Speletjies gewen: {1} ({2})
af[1]: {0}. Speletjies gewen: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
af: Tyd gespeel {0} (gemiddeld per speletjie {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
af: Vir meer inligting oor hoe gbraiy se puntetoekenning werk, verwys na die hulp.

en: Tips for your next games
af: Wenke vir die volgende speletjies

en: Congratulations! New personal record
af: Baie geluk! Nuwe persoonlike rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
af: Deur {0} in die logikaspeletjies te kry, het u 'n nuwe persoonlike rekord opgestel. Die vorige rekord was {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
af: Deur {0} in die rekenspeletjies te kry, het u 'n nuwe persoonlike rekord opgestel. Die vorige rekord was {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
af: Deur {0} in die geheuespeletjies te kry, het u 'n nuwe persoonlike rekord opgestel. Die vorige rekord was {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
af: Deur {0} in die verbale analogieë te kry, het u 'n nuwe persoonlike rekord opgestel. Die vorige rekord was {1}.

en: Time
af: Tyd

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
af: Logikaraaisels. Stel u redenering- en denkvaardighede op die proef.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
af: Hoofrekene. Stel u wiskundevaardighede op die proef.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
af: Geheueoefeninge. Stel u korttermyngeheue op die proef.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
af: Verbale analogieë. Stel u verbale aanleg op die proef.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
af: Welkom by gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
af: gbrainy is 'n kopkrapspeletjie met oefeninge om met pret u brein fiks te hou. Dit sluit die volgende in:

en: Arithmetical operations
af: Rekenkundige bewerkings

en: What is the result of the following operation?
af: Wat is die resultaat van die volgende bewerkings?

en: Average
af: Gemiddeld

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
af: Gegewe die getalle: {0}. Watter van die volgende getalle is die naaste aan die gemiddeld? Antwoord {1}, {2}, {3} of {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
af: Die gemiddeld van 'n lys getalle is die som van al die getalle gedeel deur die aantal items in die lys.

en: The result of the operation is {0}.
af: Die resultaat van die bewerking is {0}.

en: Closer fraction
af: Nader breuk

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
af: Watter van die volgende getalle is naaste aan {0}? Antwoord {1}, {2}, {3} of {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
af: Die resultaat van die berekening {0} / {1} is '{2}'.

en: Fractions
af: Breuke

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
af: Wat is die resultaat van die gegewe berekeninge? Antwoord met 'n breuk of 'n getal.

en: Greatest divisor
af: Grootste deler

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter van die moontlike delers is die grootste gemene deler wat deur al die getalle gedeel kan word? Antwoord {0}, {1}, {2} or {3}.

en: Numbers
af: Getalle

en: Possible divisors
af: Moontlike delers

en: Operators
af: Bewerkingstekens

en: The first operator is {0}.
af: Die eerste bewerkingsteken is {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
af: Watter bewerkingstekens maak {0}, {1} en {2} gelyk aan {3}? Antwoord met '+-/*'.

en: {0} and {1}
af: {0} en {1}

en: Primes
af: Priemgetalle

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter van die volgende getalle is 'n priemgetal? 'n Priemgetal is 'n positiewe heelgetal wat slegs twee positiewwe delers het - 1 en homself. Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
af: As die som van alle syfers in 'n gegewe getal deelbaar is deur 3, dan is die getal ook deelbaar deur 3. Byvoorbeeld vir 15: 1 + 5 = 6, dit is deelbaar deur 3.

en: The number {0} is a prime number.
af: Die getal {0} is 'n priemgetal.

en: Proportions
af: Eweredigheid

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
af: Wat is {0}% van {1}/{2}? Antwoord {3}, {4}, {5} of {6}.

en: Ratio
af: Verhouding

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
af: Watter twee getalle het die som van {0} en het 'n verhouding van {1} tot {2}? Antwoord deur twee getalle te gebruik (bv.: 1 en 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
af: Die tweede getal kan bereken word deur die eerste een met {0} te vermenigvuldig en deur {1} te deel.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
af: 'n Verhouding spesifiseer die relatiewe proporsie tussen twee getalle. 'n Verhouding van a:b beteken dat vir elke 'a' deel daar 'b' dele is.

en: have a ratio of {0}:{1}
af: het 'n verhouding van {0}:{1}

en: Two numbers
af: Twee getalle

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
af: Watter twee getalle is {0} wanneer dit bymekaar getel word en {1} wanneer dit vermenigvuldig word? Antwoord deur twee getalle te gebruik (bv.: 1 en 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
af: Watter twee getalle is {0} wanneer dit van mekaar afgetrek word en {1} wanneer dit vermenigvuldig word? Antwoord deur twee getalle te gebruik (bv.: 1 en 2).

en: 3D Cube
af: 3D Kubus

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
af: Hoeveel klein kubusse neem dit om die groter kubus hieronder te bou? Antwoord met 'n nommer.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
af: 'n Kubus is 'n reëlmatige soliede voorwerp wat ses gelyke vierkant oppervlaktes het.

en: Balance
af: Balans

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
af: Hoeveel driehoeke is nodig aan die regterkant van die laaste figuur om dit gebalanseerd te hou? Gebruik slegs driehoeke.

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
af: Elke sirkel is ekwivalent aan twee driehoeke en elke vierkant aan drie driehoeke.

en: Every circle is equivalent two triangles.
af: Elke sirkel is ekwivalent aan twee driehoeke.

en: Build a triangle
af: Bou 'n driehoek

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
af: Watter drie stukke kan u saam gebruik om 'n driehoek te bou? Antwoord met die drie figure se name, bv.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
af: Die driehoek wat gevorm word is gelykbenig.

en: The triangle is:
af: Die driehoek is:

en: Circles in a square
af: Sirkels in 'n vierkant

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
af: Wat is die maksimum aantal sirkels (soos aangedui) wat in die vierkant hieronder kan inpas?

en: You can fit more than 64 circles.
af: U kan meer as 64 sirkels inpas.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
af: Deur van die bostaande uitleg gebruik te maak, word daar {0} eenheid hoogte gewen per ry, wat genoeg spasie laat vir nog 'n ry.

en: 8 units
af: 8 eenhede

en: 1 unit
af: 1 eenhede

en: Clocks
af: Horlosies

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
af: Na watter syfer behoort die lang wyser van die '{0}' horlosie te wys? Antwoord met syfers.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
af: Beginnende by die eerste horlosie, tel {1} by die getal wat verkry word deur die waardes waarheen die wysers wys aan mekaar te las. Byvoorbeeld, die waarde van die hande in '{0}' is {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
af: Die horlosies volg nie dieselfde logika patroon nie.

en: Count circles
af: Tel sirkels

en: How many circles do you count?
af: Hoeveel sirkels is daar?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
af: Dit is 'n maklike oefening as u die sirkels sistematies tel.

en: Counting
af: Tel

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
af[0]: Ons het 'n {0} meterlange stuk materiaal.
af[1]: Ons het 'n {0} meterlange stuk materiaal.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
af[0]: 'n Masjien neem {0} sekonde om 1 meter van die materiaal te knip. Hoeveel sekondes sal dit die masjien neem om die hele stuk in 1-meter dele te knip?
af[1]: 'n Masjien neem {0} sekondes om 1 meter van die materiaal te knip. Hoeveel sekondes sal dit die masjien neem om die hele stuk in 1-meter dele te knip?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
af[0]: Met snit {0}, produseer die masjien twee 1-meter stukke.
af[1]: Met snit {0}, produseer die masjien twee 1-meter stukke.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
af[0]: 'n Heining is gebou om 'n vierkantige area in te sluit. {0} heiningpaal is gebruik aan elke kant van die vierkant. Hoeveel heiningpale is in totaal gebruik?
af[1]: 'n Heining is gebou om 'n vierkantige area in te sluit. {0} heiningpale is gebruik aan elke kant van die vierkant. Hoeveel heiningpale is in totaal gebruik?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
af[0]: Daar is {0} heiningpaal aangesien die pale op die hoeke van die vierkant gedeel word.
af[1]: Daar is {0} heiningpale aangesien die pale op die hoeke van die vierkant gedeel word.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
af[0]: Om 'n geskenk toe te draai, kos R1. Die geskenk kos R{0} meer as die koste om dit toe te draai. Hoeveel kos dit om beide die geskenk te koop en toe te draai?
af[1]: Om 'n geskenk toe te draai, kos R1. Die geskenk kos R{0} meer as die koste om dit toe te draai. Hoeveel kos dit om beide die geskenk te koop en toe te draai?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
af[0]: Dit is die koste van die geskenk, R{0}, plus R1 vir die toedraai van die geskenk.
af[1]: Dit is die koste van die geskenk, R{0}, plus R1 vir die toedraai van die geskenk.

en: Count series
af: Telreeks

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
af: Hoeveel keer is die syfer '9' nodig om die getalle tussen 10 en 100 te verteenwoordig?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
af: Hoeveel tweesyfergetalle kom voor waar die eerste syfer groter is as die tweede (bv.: 20 en 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
af: Hoeveel tweesyfergetalle kom voor waar die eerste syfer kleiner is as die tweede (bv.: 12 en 13)?

en: The numbers are: {0}.
af: Die getalle is: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
af: Let op dat 99 twee getalle '9' bevat.

en: Cover percentage
af: Dekkingspersentasie

en: What percentage of the figure is colored?
af: Watter persentasie van die figuur is gekleurd?

en: Cube
af: Kubus

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
af: Wanneer die figuur hieronder as 'n kubus gevou word, watter gesig op die figuur is oorkant die gesig met 'n {0} daarop geteken? Antwoord met die nommer wat op die gesig geteken is.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
af: Wat is die waarskynlikheid om 'n '2' of 'n '6' te gooi in 'n enkele gooi van 'n ongemanipuleerde sessydige dobbelsteen? Antwoord met 'n breuk (bv.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
af: Daar is 2 van 6 moontlikhede.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
af: Wat is die waarskynlikheid om nie 'n '5' te gooi in 'n enkele gooi van 'n ongemanipuleerde sessydige dobbelsteen nie? Antwoord met 'n breuk (bv.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
af: Daar is 5 van 6 moontlikhede.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
af: Twee ongemanipuleerde sessydige dobbelstene word gelyktydig gegooi. Wat is die waarskynlikheid om twee ewegetalle te kry? Antwoord met 'n breuk (bv.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
af: Daar is 9 uit 36 moontlikhede om twee ewe getalle te kry.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
af: Twee ongemanipuleerde sessydige dobbelstene word gelyktydig gegooi. Wat is die waarskynlikheid om op altwee '6' te kry? Antwoord met 'n breuk (bv.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
af: Daar is 1 van 6 moontlikhede om met die eerste dobbelsteen 'n '6' te gooi en dieselfde vir die tweede.

en: Dice
af: Dobbelsteen

en: Divide circles
af: Verdeel sirkels

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
af: In hoeveel dele is die sirkel gedeel wanneer al die kolletjies in die laaste figuur verbind is?

en: Has {0} region | Has {0} regions
af[0]: Het {0} deel
af[1]: Het {0} dele

en: Equation
af: Vergelyking

en: What is the result of the equation below?
af: Wat is die resultaat van die vergelyking hieronder?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
af: Die volgorde van wiskundige berekeninge is altyd soos volg: eksponente en wortels, vermenigvuldiging en deling, optel en aftrek.

en: Extra circle
af: Ekstra sirkel

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter sirkel behoort nie aan die groep nie? Dit is nie 'n reeks van elemente nie. Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: All circles share a common property except for one.
af: Al die sirkels deel 'n gemeenskaplike eienskap behalwe vir een.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
af: In al die sirkels volg die kleurskywe dieselfde volgorde, behalwe vir die een.

en: Figures and text
af: Figure en teks

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
af: Die figure en die tekste hou verband met mekaar. Watter teks behoort onder die laaste figuur te staan?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
af: Elke karakter van die teks verteenwoordig 'n eienskap van die figuur.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
af: 'A' dui daarop dat die figure oorvleuel, 'B' dat dit vierkante is, 'C' dat dit sirkels is, 'D' dat die figure geskei is, 'E' dat daar drie figure is en 'F' dat daar twee figure is.

en: Figure pattern
af: Figuurpatrone

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
af: Watse figuur moet die vraagteken vervang? Antwoord {0}, {1} of {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
af: Die derde figuur van elke ry behels een of ander kombinasie van die eerste twee figure.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
af: Plaas die eerste en tweede figure opmekaar en verwyder die lyne wat hulle in gemeen het. Draai dan die resulterende figuur 45 grade.

en: Figures
af: Figure

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
af: Wat is die volgende logiese reeks van voorwerpe in die laaste kolom? Antwoord {0}, {1} of {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
af: Dit is die enigste kommbinasie wat gebou kan word met die gegewe elemente, sonder om enige element te herhaal.

en: Four sided
af: Viersydig

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
af: Hoeveel vierkante is daar in die figuur hieronder?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
af: 'n Vierkant kan binne-in 'n ander figuur voorkom.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
af: Die vierkante word geteken deur die volgende punte te konnekteer: {0}

en: Circles in a grid
af: Sirkels in 'n rooster

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
af: Een van die getalle in die rooster behoort omkring te word. Watter een?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
af: Al die omkringde getalle deel 'n wiskundige eienskap.

en: Every circled number can be divided by {0}.
af: Elke omkringde getalle kan deur {0} gedeel word.

en: Square with dots
af: Vierkant met kolle

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
af: Wat is die volgende logiese figuur in die reeks? Antwoord {0}, {1} of {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
af: Vanaf links-bo: die linker-boonste sirkel beweeg af; die linker-onderste sirkel beweeg op; die regter-onderste een beweeg skuins op na links en die regter-boonste een beweeg skuins af na links.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
af: Vanaf links-bo: die figuur word 90 grade antikloksgewys geroteer.

en: Numbers in a grid
af: Getalle in 'n rooster

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
af: Die getalle in die rooster volg 'n patroon. Watter nommer behoort die vraagteken te vervang?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
af: Die patroon is wiskundig en werk vertikaal.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
af: Die patroon is wiskundig en werk horisontaal.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
af: Die vierde ry word bereken deur die eerste twee rye te vermenigvuldig en die derde daarby te tel.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
af: Die vierde kolom word bereken deur die eerste twee kolomme te vermenigvuldig en die derde daarby te tel.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
af: Die vierde ry word bereken deur die eerste twee rye te vermenigvuldig en die derde daarvan af te trek.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
af: Die vierde kolom word bereken deur die eerste twee kolomme te vermenigvuldig en die derde daarvan af te trek.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
af: Die vierde ry word bereken deur die eerste twee rye bymekaar te tel en die derde daarvan af te trek.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
af: Die vierde kolom word bereken deur die eerste twee kolomme bymekaar te tel en die derde daarvan af te trek.

en: Handshakes
af: Handdrukke

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
af: Al die gaste by 'n partytjie word aan mekaar voorgestel. {0} handdrukke word in totaal uitgedeel. Hoeveel mense woon die partytjie by?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
af: Probeer om 'n situasie voor te stel waar u 'n klein groepie mense ontmoet.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
af: As n gebruik word vir die totale aantal mense, skud die eerste persoon met n-1 aantal mense hand, die tweede met n-2, ens. Die resultaat is die som van die eerste n-1 opeenvolgende getalle: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
af: Groter vorm

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter groter vorm kan gemaak word deur die eerste twee figure te kombineer? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Lines
af: Lyne

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
af: Hoeveel lynsegmente is daar in totaal in die figure hieronder? 'n Lynsegment is 'n lyn tussen twee punte, waardeur geen ander lyn gaan nie.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
af[0]: Daar is {0} lyn in die linkerkantste figuur en {1} in die figuur aan die regterkant.
af[1]: Daar is {0} lyne in die linkerkantste figuur en {1} in die figuur aan die regterkant.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
af: Dit is 'n maklike oefening as u die lyne sistematies tel.

en: Missing piece
af: Verlore deel

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
af: Watter vierkant voltooi die figuur hieronder? Antwoord {0}, {1} of {2}.

en: The logic works at row level.
af: Die logika werk op ryvlak.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
af: In elke ry word die derde vierkant gemaak deur die eerste vierkant om te keer en dit oor die tweede een te lê, en dan die passende lyne te verwyder.

en: Missing slice
af: Verlore skyf

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
af: Die skywe hieronder staan in 'n sekere verhouding. Watter een is die verlore skyf in die sirkel hieronder? Antwoord {0}, {1} of {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
af: Elke skyf is in verhouding tot die teenoorgestelde een.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
af: Indien die getalle van die teenoorgestelde skywe bymekaargetel word, sal die totaal altyd {0} wees.

en: Most in common
af: Meeste in gemeen

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter van die moontlike antwoorde het die meeste in gemeen met die gegewe vier figure? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
af: Dink aan die gemeenskaplike elemente wat binne in die gegewe figure is.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
af: Dit het dieselfde aantal elemente in hierdie figuur as in die gegewe figure.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
af: Dit is die figuur met die meeste gemene elemete in vergelyking met die gegewe figure.

en: Move figure
af: Skuif figuur

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
af: Wat is die minimum aantal sirkels wat geskuif moet word om die linkerkantste figuur na die regterkantste figuur om te skakel?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
af: Skuif die sirkels van die eerste lyn na die tweede lyn. Skuif twee van die vierde lyn se sirkels na die tweede en vyfde lyne onderskeidelik.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
af: Skuif die eerste lyn na die sewende; skuif die twee sirkels van die tweede lyn na die derde lyn; en skuif die eerste en laaste sirkels van die vyfde lyn na die sesde lyn.

en: Next figure
af: Volgende figuur

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
af: Vanaf die eerste figuur, skuif die boonste sirkel twee posisies kloksgewys aan, terwyl die linkerkantste sirkel en posisie terug beweeg.

en: Numeric relation
af: Numeriese verwantskap

en: What number should replace the question mark?
af: Watter getal behoort die vraagteken te vervang?

en: The numbers are related arithmetically.
af: Die getalle is wiskundig aan mekaar verwant.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
af: Elke groep van {0} getalle is die som van presies {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
af: Deel die reeks in groepe van drie getalle elk. Elke derde getal word bereken deur die vorige twee te vermenigvuldig.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
af: Deel die reeks in groepe van drie getalle elk. Elke derde getal word bereken deur die tweede getal van die eerste een af te trek.

en: Numeric sequence
af: Numeriese reeks

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
af: Die volgende reeks is in 'n logiese volgorde. Watter getal behoort die vraagteken te vervang?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
af: Elke getal in die reeks staan in verhouding met die vorige een.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
af: Elke getal in die reeks word verkry deur 1 van die vorige getal af te trek en dit dan met 2 te vermenigvuldig.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
af: Elke getal in die reeks word verkry deur 1 by die vorige getal te tel en dit dan met 3 te vermenigvuldig.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
af: Elke getal in die reeks word verkry deur 2 van die vorige getal af te trek en dit dan met -2 te vermenigvuldig.

en: Ostracism
af: Uitsluiting

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
af: Watter element behoort nie aan die groep nie? Dit is nie verwant aan enige wiskundige berekening van die getalle nie. Antwoord {0}, {1}, {2}, {3} of {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
af: Die kriteria om te bepaal of die vergelyking in die groep behoort, is nie wiskundig nie.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
af: Oorweeg dit dat elke getal wat in die groep hoort, twee dele het wat verband hou met mekaar.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
af: In al die ander vergelykings kom die getalle van die linkerkant aan die regterkant ook voor.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
af: In al die ander getalle is die laaste drie syfers die wortel van die eerste twee syfers.

en: Pencil
af: Potlood

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
af: Watter van die volgende figure kan nie geteken word sonder om enige vorige lyne te kruis of die potlood op te lig nie? Antwoord {0}, {1}, {2}, {3} of {4}.

en: People at a table
af: Mense by 'n tafel

en: A group of people are sitting at a round table spaced out evenly. How many people are there if the {0} person is across from the {1}?
af: 'n Groep mense sit eweredig gespasieer rondom 'n ronde tafel. Hoeveel mense is daar indien die {0} persoon oorkant die {1} persoon sit?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
af: Deur die twee posisies van mekaar af te trek, kan u uitvind hoeveel mense halfpad om die tafel sit. Deur hierdie getal te verdubbel, weet u hoeveel mense in totaal rondom die tafel sit.

en: 5th
af: 5de

en: 19th
af: 19e

en: 4th
af: 4de

en: 12th
af: 12de

en: 9th
af: 9de

en: 22nd
af: 22ste

en: Two people in the table sitting across each other
af: Twee mense wat oorkant mekaar aan tafel sit

en: Percentage
af: Persentasie

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
af[0]: Nadat u {0}% afslag gekry het, het u R{1} betaal vir 'n televisiestel. Wat was die oorspronklike prys van die stel?
af[1]: Nadat u {0}% afslag gekry het, het u R{1} betaal vir 'n televisiestel. Wat was die oorspronklike prys van die stel?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
af[0]: Jan se winkel het R{0} se verkope gehad. Dit was 'n {1}% verbetering op die vorige maand. Wat was die vorige maand se verkope?
af[1]: Jan se winkel het R{0} se verkope gehad. Dit was 'n {1}% verbetering op die vorige maand. Wat was die vorige maand se verkope?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
af: Die hoeveelheid water in 'n emmer verminder met {0}%. Teen hoeveel persent moet die hoeveelheid water vermeerder om die oorspronklike vlak te bereik?

en: The objective is to obtain the same total amount.
af: Die doel is om dieselfde totale hoeveelheid te bereik.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Indien alle skilders kunstenaars is en sommige inwoners van Kaapstad kunstenaars is, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
af: Sommige inwoners van Kaapstad is skilders

en: All citizens of Barcelona are painters
af: Alle inwoners van Kaapstad is skilders

en: No citizen of Barcelona is a painter
af: Geen inwoner van Kaapstad is 'n skilder nie

en: None of the other options
af: Geen van bogenoemde

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Indien geen siek kunstenaar gelukkig is nie en sommige kunstenaars wel gelukkig is, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Some artist are not ill
af: Sommige kunstenaars is nie siek nie

en: Some painters are not artists
af: Sommige skilders is nie kunstenaars nie

en: All artists are happy
af: Alle kunstenaars is gelukkig

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Mense wat reis koop altyd 'n kaart. U gaan nie reis nie. Watter van die volgende gevolgtrekkings is korrtek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: You do not have any map
af: U het nie 'n kaart nie

en: You do not buy a map
af: U koop nie 'n kaart nie

en: All people have a map
af: Alle mense het 'n kaart

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: As Koos fluit wanneer hy gelukkig is en hy glimlag altyd wanneer hy fluit, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: You smile if you are happy
af: Koos glimlag wanneer hy gelukkig is

en: You are only happy if you whistle
af: Koos is slegs gelukkig wanneer hy fluit

en: You whistle if you are not happy
af: Koos glimlag wanneer hy ongelukkig is

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: As jou manier altyd eerlik is en jou manier is altyd die beste beleid, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
af: Eerlikheid is soms die beste beleid

en: Honesty is always the best policy
af: Eerlikheid is altyd die beste beleid

en: Honesty is not always the best policy
af: Eerlikheid in nie altyd die beste beleid nie

en: Some of the best policies are dishonest
af: Sommige van die beste beleide is oneerlik

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Indien geen ou gierigaards vrolik is nie en sommige ou gierigaards is maer, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Some thin people are not cheerful
af: Sommige maer mense is nie vrolik nie

en: Thin people are not cheerful
af: Maer mense is nie vrolik nie

en: Cheerful people are not thin
af: Vrolike mense is nie maer nie

en: Some cheerful people are not thin
af: Sommige vrolike mense is nie maer nie

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Indien alle varke vet is en geen diere wat ryswater gevoer word vet is nie, watter van die volgende gevolgtrekkings sal korrek wees? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
af: Alle diere wat ryswater gevoer word is nie-varke

en: No pigs are fed on barley-water
af: Geen varke word ryswater gevoer nie

en: Pigs are not fed on barley-water
af: Varke word nie ryswater gevoer nie

en: All the other options
af: Al die ander keuses

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Indien sommige prentjies eerste pogings is en geen eerste pogings is goed nie, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
af: Sommige swak prentjies is nie eerste pogings nie

en: Some pictures are not really good
af: Sommige prentjies is nie regtig goed nie

en: All bad pictures are first attempts
af: Alle swak prentjies is eerste pogings

en: All the others
af: Al die ander

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: As jy vir 'n wandeling gegaan het en jy beter voel, watter van die volgende gevolgtrekkings is korrek? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
af: Om beter te voel, behoort jy vir 'n wandeling te gaan

en: If you go out for a walk, you will feel better
af: As jy vir 'n wandeling gaan, sal jy beter voel

en: Some who go out for a walk feel better
af: Party mense voel beter as hulle vir 'n wandeling gaan

en: No one feels better who does not go out for a walk
af: Niemand voel beter as hulle vir 'n wandeling gaan nie

en: Predicate Logic
af: Predikaatlogika

en: Quadrilaterals
af: Vierhoeke

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
af: Watter van die volgende figure hoort nie in die groep nie? Antwoord {0}, {1}, {2}, {3}, {4} of {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
af: Dit is die enigste figuur met lyne wat almal dieselfde lengte het.

en: Related numbers
af: Verwante getalle

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
af: Watter getal behoort die vraagteken te vervang in die rooster hieronder?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
af: Die getal in die middel van elke ry is gelyk aan die helfte van die som van die ander getalle in die ry.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
af: Die getal in die middel van elke ry is gelyk aan die som van die ander gatalle in die ry.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
af: Die getal in die middel van elke ry is gelyk aan dubbel die som van die ander getalle in die ry.

en: Squares and letters
af: Vierkante en letters

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
af: Die letters rondom die vierkante volg 'n patroon. Watter letter behoort die vraagteken in die laaste vierkant te vervang?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
af: Elke letter word bereken deur die alfabetiese posisie van die vorige karakter te neem en {0} daarby te tel. Dit sal dan die posisie van die volgende letter wees.

en: Squares
af: Vierkante

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
af: Hoeveel vierkante van enige grootte kom in die figuur hieronder voor?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
af: 'n Vierkant is 'n reghoek wat ewesydig is. 'n Vierkant kan ook met ander vierkante gebou word.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
af: Daar is 16 enkel vierkante; 9 vierkante gemaak van 4 enkel vierkante; 4 vierkante gemaak van 9 enkel vierkante en 1 vierkant gemaak van 16 enkel vierkante.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
af: Daar is 9 enkel vierkante; 4 vierkante gemaak van 4 enkel vierkante; en 1 vierkant gemaak van 9 enkel vierkante.

en: Square sheets
af: Vierkantige bladsye

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
af: Wat is die minimum aantal vierkantige bladsye papier van enige grootte wat nodig is om hierdie figuur te vorm? Lyne dui op grense tussen verskillende bladsye.

en: The sheets should overlap.
af: Die bladsye behoort te oorvleuel.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
af: 'n Volgrootte vierkant papier (geel), 'n 3/4 van die hele grootte vierkant papier (blou) in die onderste regterkantste hoek, nog 'n 3/4 (groen) in die boonste linkerkantste hoek en 'n 1/4 (rooi) in die boonste linkerkantste hoek.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
af: Watter figuur sal die stel hieronder voltooi? Antwoord {0}, {1} of {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
af: Dit is die figuur wat al die moontlike kombinasies voltooi met vier blokke, sonder om rotasies in ag te neem.

en: Time now
af: Wolf, wolf, hoe laat is dit?

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
af[0]: {0} uur gelede was dit net so lank ná {1:%H} as wat dit voor {2:%H} was op dieselfde dag. Hoe laat is dit nou? Antwoord deur gebruik te maak van die uur (bv.: {3:%H})
af[1]: {0} ure gelede was dit net so lank ná {1:%H} as wat dit voor {2:%H} was op dieselfde dag. Hoe laat is dit nou? Antwoord deur gebruik te maak van die uur (bv.: {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
af[0]: Bereken die uur halfpad tussen die gegewe tye, tel dan {0} uur by om dit om te skakel na die huidige tyd toe.
af[1]: Bereken die uur halfpad tussen die gegewe tye, tel dan {0} ure by om dit om te skakel na die huidige tyd toe.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
af: {0:%h}

note: No hands
en: Sample clock
af: Voorbeeld horlosie

en: Trains
af: Treine

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
af: Die afstandsformule is 'afstand = spoed x tyd'.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
af[0]: 'n Trein verlaat die stasie teen {0} km/h. {1} uur later vertrek 'n tweede trein vanaf die stasie in dieselfde rigting teen {2} km/h. Hoeveel ure neem dit die tweede trein, sedert hy begin ry het, om die eerste trein verby te neem?
af[1]: 'n Trein verlaat die stasie teen {0} km/h. {1} ure later vertrek 'n tweede trein vanaf die stasie in dieselfde rigting teen {2} km/h. Hoeveel ure neem dit die tweede trein, sedert hy begin ry het, om die eerste trein verby te neem?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
af: Die antwoord kan verkry word deur die eerste trein se spoed te vermenigvuldig met die tyd en dit te deel deur die verskil in die twee treine se spoed.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
af[0]: Twee treine wat {0} kilometer uitmekaar is, ry na mekaar toe op twee reguit parallelle spore. Een ry teen {1} km/h en die ander teen {2} km/h. Oor hoeveel ure sal hulle ontmoet?
af[1]: Twee treine wat {0} kilometer uitmekaar is, ry na mekaar toe op twee reguit parallelle spore. Een ry teen {1} km/h en die ander teen {2} km/h. Oor hoeveel ure sal hulle ontmoet?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
af: Die antwoord kan bereken word deur die afstand te deel deur die som van beide se spoed.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
af[0]: Twee treine op reguit parallelle spore vertrek vanaf dieselfde punt in teenoorgestelde rigtings teen {0} en {1} km/h onderskeidelik. Oor hoeveel ure sal hulle {2} kilometer uitmekaar wees?
af[1]: Twee treine op reguit parallelle spore vertrek vanaf dieselfde punt in teenoorgestelde rigtings teen {0} en {1} km/h onderskeidelik. Oor hoeveel ure sal hulle {2} kilometer uitmekaar wees?

en: Triangles
af: Driehoeke

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
af: Hoeveel driehoeke van enige grootte kom in die figuur hieronder voor?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
af: 'n Driehoek kan binne-in 'n ander driehoek voorkom.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
af: Die driehoeke word geteken deur die volgende punte te konnekteer: {0}

en: Triangles with numbers
af: Driehoeke met getalle

en: Which number should replace the question mark below?
af: Watter getal behoort die vraagteken hieronder te vervang?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
af: Al die driehoeke deel 'n eienskap en is onafhanklik van die ander.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
af: Deur die twee getalle binne elke driehoek met mekaar te vermenigvuldig, word {0} verkry.

en: Colored figures
af: Gekleurde figure

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter van die volgende figure is voorheen al gewys? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Colored text
af: Gekleurde teks

en: What was the color of the text that said '{0}'?
af: Watter kleur was die teks wat '{0}' gesê het?

en: Counting dots
af: Tel die kolle

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
af: Hoeveel {0} gekleurde kolle was in die vorige prentjie? Antwoord met syfers.

en: Memorize facts
af: Memoriseer die feite

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
af[0]: Blink Karre het reeds 'n {0}-daglange produksiestaking vir die volgende maand aangekondig. Voor dit het hulle nog nie produksie gestaak sedert {1} nie.
af[1]: Blink Karre het reeds 'n {0}-daglange produksiestaking vir die volgende maand aangekondig. Voor dit het hulle nog nie produksie gestaak sedert {1} nie.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
af: Hoeveel dae lank het Blink Karre produksie gestaak?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
af: In watter jaar het Blink Karre laas produksie gestaak?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
af: Blink Karre se verkope het met {0}% geval die afgelope Desember, die ergste afname sedert {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
af: Met hoeveel het die maatskappy se verkope geval laas Desember?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
af: Blink Karre se verkope het met {0}% geval die afgelope Desember. Sedert watter jaar is dit die ergste afname?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
af: Ongeveer {0}% van Blink Karre wat wêreldwyd geprodusseer word, word in Europa verkoop.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
af: Watter persentasie van alle Blink Karre wat geprodusseer word wêreldwyd, word in Europa verkoop?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
af: Ongeveer {0}% van Blink Karre gebruik diesel, {1}% gebruik petrol en die res gebruik elektrisiteit.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
af: Hoeveel persent van Blink Karre gebruik diesel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
af: Hoeveel persent van Blink Karre gebruik petrol?

en: Triangle
af: Driehoek

en: Square
af: Vierkant

en: Pentagon
af: Vyfhoek

en: Circle
af: Sirkel

en: Memorize figures and text
af: Memoriseer figure en teks

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Die lys hieronder som die figure van die vorige prentjie op, behalwe vir een. Watter figuur is nie hier nie? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: List of images shown before
af: Lys van prentjies voorheen gewys

en: Memorize figures
af: Memoriseer figure

en: In which cell is the other figure like the one shown below? Answer the cell number.
af: In watter sel is die ander figuur soos die een wat hieronder gewys word? Antwoord deur die selnommer in te tik.

en: Figures with numbers
af: Figure met getalle

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter van die volgende vierkante is voorheen al gewys? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: Start at point number {0}
af: Begin by punt nommer {0}

en: Move right
af: Skuif regs

en: Move left
af: Skuif links

en: Move up
af: Skuif op

en: Move down
af: Skuit af

en: End at point {0}
af: Eindig by punt {0}

en: Memorize indications
af: Memoriseer die aanwysings

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
af: Watter van die volgende grafika verteenwoordig die indikasies wat vroeër gegee is? Antwoord {0}, {1}, {2} of {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
af: Hoeveel onewe getalle was in die vorige prentjie? Antwoord met syfers.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
af: Hoeveel ewe getalle was in die vorige prentjie? Antwoord met syfers.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
af: Hoeveel getalle met meer as een syfer was in die vorige prentjie? Antwoord met syfers.

en: Memorize numbers
af: Memoriseer getalle

en: Memorize words
af: Memoriseer woorde

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
af: Daar is 'n woord kort uit die vorige lys. Watter woord kort?

note: Body parts
en: wrist
af: pols

en: elbow
af: elmboog

en: armpit
af: kieliebak

en: chest
af: borskas

note: Fishes
en: sardine
af: sardien

en: trout
af: forel

en: monkfish
af: tuna

en: cod
af: kabeljou

en: salmon
af: salm

note: Vegetables
en: potato
af: aartappel

en: ginger
af: gemmer

en: pepper
af: peper

en: garlic
af: knoffel

en: pumpkin
af: pampoen

note: Bicycle
en: brake
af: rem

en: pedal
af: pedaal

en: chain
af: ketting

en: wheel
af: wiel

en: handlebar
af: handvatsel

note: Music
en: drummer
af: dromspeler

en: speaker
af: spreker

en: lyrics
af: lirieke

en: beat
af: ritme

en: song
af: lied

note: Weather
en: cloud
af: wolk

en: rain
af: reën

en: fog
af: mis

en: rainbow
af: reënboog

note: Animals
en: rabbit
af: haas

en: mouse
af: muis

en: monkey
af: aap

en: bear
af: beer

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
af[0]: Hoeveel grade roteer die minuutwyser van 'n horlosie in 2 ure en [num] minuut?
af[1]: Hoeveel grade roteer die minuutwyser van 'n horlosie in 2 ure en [num] minute?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
af[0]: Johan is 46 jaar oud. Sy seun is [difference] jaar jonger as die helfte van Johan se ouderdom. Hoe oud is Johan se seun?
af[1]: Johan is 46 jaar oud. Sy seun is [difference] jaar jonger as die helfte van Johan se ouderdom. Hoe oud is Johan se seun?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
af[0]: Johan se ouderdom is tans 2 keer sy seun se ouderdom. [ago] jaar gelede was Johan [proportion] keer ouer as sy seun. Hoe oud is Johan se seun nou?
af[1]: Johan se ouderdom is tans 2 keer sy seun se ouderdom. [ago] jaar gelede was Johan [proportion] keer ouer as sy seun. Hoe oud is Johan se seun nou?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
af[0]: Johan se ouderdom (veranderlike x) is tans 2 keer sy seun se ouderdom (veranderlike y), dit is x = 2y, en [ago] jaar gelede was Johan [proportion] keer ouer as sy seun: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
af[1]: Johan se ouderdom (veranderlike x) is tans 2 keer sy seun se ouderdom (veranderlike y), dit is x = 2y, en [ago] jaar gelede was Johan [proportion] keer ouer as sy seun: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
af[0]: 'n Lêer word beskerm deur 'n wagwoord wat bestaan uit 'n [digits]-syfergetal verteenwoordig in basis 10 (van 0 tot 9). Hoeveel verskillende wagwoorde is moontlik?
af[1]: 'n Lêer word beskerm deur 'n wagwoord wat bestaan uit 'n [digits]-syfergetal verteenwoordig in basis 10 (van 0 tot 9). Hoeveel verskillende wagwoorde is moontlik?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
af[0]: 'n Lêer word beskerm deur 'n wagwoord wat bestaan uit 'n [digits]-syfergetal verteenwoordig in basis 8 (van 0 tot 7). Hoeveel verskillende wagwoorde is moontlik?
af[1]: 'n Lêer word beskerm deur 'n wagwoord wat bestaan uit 'n [digits]-syfergetal verteenwoordig in basis 8 (van 0 tot 7). Hoeveel verskillende wagwoorde is moontlik?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
af[0]: Daar word [games] tenniswedstryd gelyktydig gespeel. Hoeveel verskillende uitslae is moontlik?
af[1]: Daar word [games] tenniswedstryde gelyktydig gespeel. Hoeveel verskillende uitslae is moontlik?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
af[0]: In 'n tennistoernooi word een speler uitgeskakel nadat hy teen 'n enkele teenstander verloor het. Hoeveel wedstryde sal dit neem om die wenner van 'n tennistoernooi te bepaal wat begin met [players] speler?
af[1]: In 'n tennistoernooi word een speler uitgeskakel nadat hy teen 'n enkele teenstander verloor het. Hoeveel wedstryde sal dit neem om die wenner van 'n tennistoernooi te bepaal wat begin met [players] spelers?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
af[0]: Daar is [money] geldeenheid in 'n bankrekening wat teen 10% saamgestelde jaarlikse rente ophoop. Hoeveel geld sal daar aan die einde van 2 jaar in die bankrekening wees?
af[1]: Daar is [money] geldeenhede in 'n bankrekening wat teen 10% saamgestelde jaarlikse rente ophoop. Hoeveel geld sal daar aan die einde van 2 jaar in die bankrekening wees?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
af[0]: Johan maak teen 'n tempo van 1 / [john_time] per uur skoon en sy vriend teen 1 / [friend]. Saam sal hulle [answer_a] uur nodig hê.
af[1]: Johan maak teen 'n tempo van 1 / [john_time] per uur skoon en sy vriend teen 1 / [friend]. Saam sal hulle [answer_a] ure nodig hê.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
af[0]: Johan het [john_time] uur nodig om 'n pakhuis skoon te maak en sy vriend het die helfte soveel tyd nodig. Hoeveel ure se werk sal dit wees as hulle saamwerk? [option_answers]
af[1]: Johan het [john_time] ure nodig om 'n pakhuis skoon te maak en sy vriend het die helfte soveel tyd nodig. Hoeveel ure se werk sal dit wees as hulle saamwerk? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
af[0]: Johan het [john_time] uur nodig om 'n pakhuis skoon te maak en sy vriend het twee keer soveel tyd nodig. Hoeveel ure se werk sal dit wees as hulle saamwerk? [option_answers]
af[1]: Johan het [john_time] ure nodig om 'n pakhuis skoon te maak en sy vriend het twee keer soveel tyd nodig. Hoeveel ure se werk sal dit wees as hulle saamwerk? [option_answers]

en: Custom Game
af: Eie spelseleksie

en: Select All
af: Kies alles

en: Unselect all
af: Ontkies alles

en: _Start
af: _Begin

en: PDF export
af: PDF-uitvoer

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
af: Hierdie keuse maak dat 'n stel speletjies as 'n PDF-lêer uitgevoer kan word. Die raaisels kan dan sonder 'n rekenaar voltooi word.

en: <b>General Settings</b>
af: <b>Algemene instellings</b>

en: Skip games that use colors
af: Slaan speletjies oor wat kleur gebruik

en: <b>Game Types</b>
af: <b>Tipe speletjies</b>

en: <b>Difficulty Level</b>
af: <b>Moeilikheidsgraad</b>

en: Easy
af: Maklik

en: Master
af: Meester

en: <b>Number of games</b>
af: <b>Aantal speletjies</b>

en: Total number of games:
af: Totale aantal speletjies:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
af: Bladsye per kant:

en: <b>Output File</b>
af: <b>Afvoerlêer</b>

en: _Save
af: _Stoor

en: Player's Game Session History
af: Speler se spelsessiegeskiedenis

en: Show:
af: Wys:

en: Preferences
af: Voorkeure

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
af: Slaan speletjies oor wat kleur gebruik (vir kleurblinde gebruikers)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
af: Dwing gbrainy om altyd Engels as taal te gebruik (ignoreer vertalings)

en: Search and load extensions when starting
af: Soek en laai uitbreidings wanneer program begin

en: Theme:
af: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
af: <b>Geheuespeletjies</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
af: Tyd in sekondes om die uitdaging te memoriseer:

en: Show a countdown message
af: Wys 'n aftelboodskap

en: <b>Player's Game Session History</b>
af: <b>Speler se spelsessiegeskiedenis</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
af: Minimum aantal gespeelde speletjies om die spelsessie te stoor:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
af: Maksimum aantal gestoorde speletjies in speler se spelsessiegeskiedenis:

en: Delete Player's Game Session History
af: Maak speler se spelsessiegeskiedenis skoon

en: _Game
af: _Spel

en: _New Game
af: _Nuwe spel

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
af: Alle speletjies (logika, hoofrekene, geheue en verbale analogieë)

en: Logic Puzzles Only
af: Slegs logikaraaisels

en: Mental Calculation Only
af: Slegs hoofrekene

en: Memory Trainers Only
af: Slegs geheuespeletjies

en: Verbal Analogies Only
af: Slegs verbale analogieë

en: Custom Game Selection...
af: Eie spelseleksie...

en: _Pause Game
af: _Stop spel tydelik

en: _End Game
af: B_eëindig spel

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
af: Voer speletjies uit as PDF om vanlyn te speel...

en: _View
af: _Bekyk

en: Toolbar
af: Nutsbalk

en: Show
af: Wys

en: Orientation
af: Oriëntasie

en: Vertical
af: Vertikaal

en: Horizontal
af: Horisontaal

en: _Settings
af: In_stellings

en: Extensions
af: Uitbreidings

en: _Help
af: _Hulp

en: _Contents
af: I_nhoud

en: How to Extend gbrainy's Functionality
af: Hoe om gbrainy se bruikbaarheid uit te brei

en: Answer:
af: Antwoord:

en: _Next
af: Vo_lgende

en: _Tip
af: _Wenk
