gbrainy - en to ast translation catalogue (975 entries)

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
ast: Una lleva ta n'equilibriu cuando los oxetos colocaos nella tán a distancies recíprocamente proporcionales a los sos pesos.

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
ast: Un múltiplu ye un númberu que pue dividise por otru númberu ensin dar restu. Por exemplu, 10, 15 y 25 son múltiplos de 5.

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
ast: Un númberu palíndromu ye un númberu que permanez igual cuando se cambien los sos díxitos (ex: 2112).

en: Age
ast: Edá

en: Bank interest
ast: Interés del bancu

en: Box
ast: Caxa

en: Boxes
ast: Caxes

en: Brothers and sisters
ast: Hermanos y hermanes

en: Cars in town
ast: Coches na ciudá

en: Choose one of the following:
ast: Escueyi unu de los siguientes:

en: Clock Rotation
ast: Rotación del reló

en: Compare variables
ast: Comparar variables

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
ast: L'interés compuestu págase sobre la cantidá principal más tolos intereses pasaos acumulaos.

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
ast: Piensa na frase atribuyida a Arquímedes: «Dáime una lleva llarga abondo y un puntu d'encontu y sedré quien a mover la Tierra».

en: Container
ast: Contenedor

en: Dartboard
ast: Diana

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
ast: Cada díxitu tien 10 posibilidaes. El númberu total de posibilidaes ye 10 eleváu a [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
ast: Cada díxitu tiene 8 posibilidaes. El númberu total de posibilidaes ye 8 eleváu a [digits].

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
ast: Cada xuegu ye un eventu independiente con 2 resultaos posibles. El númberu total de posibilidaes ye 2 eleváu a [games].

en: Every hour rotates 360 degrees.
ast: Cada hora rota 360 graos.

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
ast: Cada persona tien dos piernes y cada caballu, cuatro (2 * [men] + [horses] * 4). Cada persona y cada caballu tienen dos güeyos (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Family relations
ast: Rellaciones familiares

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
ast: Dende l'añu 1000 al añu 10000, los años capicúa asucédense n'intervalos de 110 años, sacantes pal final de cada mileniu qu'ocurren n'intervalos de 11 años.

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
ast: Daos dos númberos x ya y, si x ye par ya y ye impar, ¿cuál de les siguientes espresiones da siempre un resultáu impar? [option_answers]

en: His father
ast: So padre

en: His mother
ast: So madre

en: Horse race
ast: Carrera de caballos

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
ast: ¿Cuántes caxes de 1 x 1 x 0.5 puen empaquetase nún contenedor de 6 x 5 x [z]?

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
ast: ¿Cuántu pesu se necesita nel puntu indicáu pol signu d'interrogación pa equilibrar la lleva?

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ast: Si p &lt; x &lt; q y r &lt; y &lt; s y sabes que x &gt; y ye verdá, ¿cuál de les opciones que vienen darréu ye correuta? [option_answers]

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ast: Si p &lt; x &lt; q y r &lt; y &lt; s y sabes que x &lt; y ye verdá, ¿cuál de les opciones darréu ye correuta? [option_answers]

en: If x &gt; y, then x &gt; q &lt; and y &gt; r so r &lt; q is true.
ast: Si x &gt; y, entós x &gt; q &lt; e y &gt; r, poro r &lt; q ye cierto.

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
ast: Si x &lt; y, entós p &lt; x &lt; y &lt; s, y poro s &gt; p ye verdá.

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
ast[0]: Nuna carrera de caballos hai persones y caballos. Cuenta [eyes] güeyu y [legs] pierna. ¿Cuántos caballos hai?
ast[1]: Nuna carrera de caballos hai persones y caballos. Cuenta [eyes] güeyos y [legs] piernes. ¿Cuántos caballos hai?

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
ast: Nuna ciudá pequeña [all_cars]% de los habitantes tienen un coche y [males_cars]% tienen un coche y son homes. ¿Qué porcentaxe del total de la población son muyeres y tienen un coche? [option_answers]

en: In every match you eliminate one player, you need the total number of games minus 1 to find out the winner.
ast: En cada partida desanicies un xugador, necesites el númberu total de partíes menos 1 pa saber el ganador.

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
ast: Calcúlase tomando'l númberu total de persones menos [brothers_only] persones que sólo tienen hermanos, menos [sisters_only] que sólo tienen hermanes y menos [both] que tienen hermanes y hermanos.

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
ast: Ye'l resultáu de la operación [num_a] * [num_b].

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
ast: Ye'l resultáu de la operación [num_a] + [num_b].

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
ast: Ye'l resultáu de la operación [num_a] - [num_b].

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
ast: Ye'l resultáu de la operación [num_a] / [num_b].

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
ast: Ye'l resultáu de la operación: ([three] * 3) - ([two] * 2).

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ast: [option_prefix] El so primu

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
ast: ¿La cuñada de la hermana del pá de Xuan tamién ye? Nun supongas que Xuan tien daqué pariente que nun se mencionó. [option_answers]

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ast: [option_prefix] El so primu

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
ast: ¿La cuñada del hermanu de la ma de Xuan tamién ye? Nun supongas que Xuan tien daqué pariente que nun se mencionó. [option_answers]

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
ast: Anguaño, la edá del fíu de Xuan ye la metada de la edá de Xuan menos [difference], ye dicir, ([father] / 2) - [difference].

en: Lever
ast: Lleva

en: Multiple number
ast: Múltiplu

en: Odd number
ast: Númberu impar

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
ast: Na diana d'abaxo, ¿ónde tienes que dar colos dardos pa sumar 120 puntos en 5 tiraes? Retruca usando una llista de númberos (ex: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
ast: Sólo 3 de los 4 númberos de la diana s'usen pa sumar 120 puntos.

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
ast: De [people] persones, [brothers] tienen hermanos, [sisters] tienen hermanes y [both] tienen dambos. ¿Cuántes persones nun tienen nin hermanos nin hermanes?

en: Palindromic years
ast: Años palíndromos

en: Password
ast: Contraseña

en: Simple equations
ast: Ecuaciones simples

en: Since x is always an even number, multiplying it by 2 always produces an even number. Adding an even number to an odd number (y) always produces an odd number.
ast: Darréu que x ye siempre un númberu par, al multiplicalu por 2 da siempre un númberu par. Sumar un númberu par a un númberu impar (y) siempre da un númberu impar.

en: Tennis game
ast: Tenis

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
ast: La media de tres númberos ye [three]. La media de dos d'estos númberos ye  [two]. ¿Cuál ye'l tercer númberu? [option_answers]

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
ast: El cuñáu del hermanu ye'l maríu de la ma de Xuan, ye dicir, el so pá.

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
ast: El camión más pesáu pesa [heavier] y el más llixeru pesa [lighter].

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
ast: La cuñada de la hermana ye la muyer del pá de Xuan, ye dicir, la so ma.

en: Third number
ast: Tercer númberu

en: Two trucks
ast: Dos camiones

en: Warehouse
ast: Almacén

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
ast: ¿Qué númberu dividíu por [num_a] ye igual a [num_b]?

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
ast: ¿Qué númberu menos [num_a] ye igual a [num_b]?

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
ast: ¿Qué númberu multiplicáu por [num_a] da [num_b]?

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
ast: ¿Qué númberu sumáu a [num_a] da [num_b]?

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
ast: ¿Qué pareya de númberos de la siguiente llista son los dos múltiplos de [num_x] y [num_y]? [option_answers]

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
ast: Pues encaxar 6 * 5 * [z] * 2 caxes.

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
ast[0]: Tienes dos camiones con un pesu total de [add] unidá. Si'l camión más llixeru pesa 15 unidaes menos que la metada del pesu del camión más pesáu, ¿cuántu pesa'l camión más llixeru? [option_answers]
ast[1]: Tienes dos camiones con un pesu total de [add] unidaes. Si'l camión más llixeru pesa 15 unidaes menos que la metada del pesu del camión más pesáu, ¿cuántu pesa'l camión más llixeru? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
ast: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) de los habitantes son muyeres y tienen coche.

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
ast: [option_a] y [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
ast: [option_a] y [option_b] son los dos múltiplos de [num_x] y [num_y].

en: [option_prefix] Has no relation
ast: [option_prefix] Nun tien rellación

en: [option_prefix] His father
ast: [option_prefix] El so pá

en: [option_prefix] His mother
ast: [option_prefix] La so ma

en: [option_prefix] His son-in-law
ast: [option_prefix] El so xenru

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
ast: [option_prefix] [option_a] y [option_b]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
ast: [option_prefix] [option_a] y [option_c]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
ast: [option_prefix] [option_b] y [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
ast: [option_prefix] [option_c] y [option_d]

en: [rslt_a] and [rslt_b]
ast: [rslt_a] y [rslt_b]

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
ast: [year_start] ye un añu capicúa lo mesmo que [year_end], con una diferencia de 11 años. ¿Cuálos son los dos siguientes años capicúa consecutivos tres [year_end] cola mesma diferencia? Respuendi usando dos númberos (p.ex.: [year_start] y [year_end]).

en: Game
ast: Xuegu

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
ast: Xugar a los xuegos que desafíen les mios capacidaes lóxiques, verbales, cálculu y memoria

en: Classic
ast: Clásicu

en: Notebook
ast: Cuadernu

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
ast: ¿El motor d'un coche ruinamente diseñáu y carente de sofisticación ye un?

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
ast: Una figura lliteraria que combina términos contradictorios.

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
ast: Un pexe nun acuariu vive en cautividá.

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
ast: Un bolígrafo úsase pa escribir y un tenedor pa xintar.

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
ast: ¿Una persona con una esmolición escesiva pola so salú tien?

en: A terrier is to a dog like a?
ast: ¿Un terrier ye a un perru como?

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
ast: Una tortuga ta dientro d'un caparazón y una carta ta dentro d'un sobre.

en: Abstinence
ast: Abstinencia

en: Acclaimed
ast: Aclamáu

note: Translators: Acrophobia of having a panic attack
en: Acrophobia
ast: Acrofobia

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
ast: Opulentu

en: Agoraphobia
ast: Agorafobia

en: Aircraft
ast: Avión

en: Airline
ast: Compañía aérea

en: Amphibians
ast: Anfibios

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
ast: ¿Un artista, que'l so trabayu convirtióse na definición d'estilu d'un xéneru ye un?

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
ast: Un oasis ye un área de vexetación aisllao nun ermu y una islla ye un trozu de tarrén arrodiáu d'agua.

en: Angle
ast: Ángulu

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
ast: Noxáu

en: Ant / Vertebrate
ast: Formiga / Vertebráu

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
ast: Antrofobia

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
ast: Antropofobia

en: Apple
ast: Mazana

en: Attic
ast: Áticu

en: Authority
ast: Autoridá

en: Azimuth
ast: Acimut

en: Basketball
ast: Baloncestu

en: Bassoon
ast: Fagot

en: Beach
ast: Sablera

en: Birds
ast: Páxaros

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
ast: Bohemiu

en: Both relate to an action that breaks the related item.
ast: Ambos se refieren a una aición que ruempe l'elementu rellacionáu.

en: Bounce
ast: Blincar

en: Broken
ast: Frañáu

en: Bunker
ast: Búnker

en: Bursts
ast: Ráfagues

en: Camera
ast: Cámara

en: Carbon
ast: Carbonu

en: Cardiology
ast: Cardioloxía

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
ast: Descuidáu

en: Celebrated
ast: Celebráu

en: Cellulose
ast: Celulosa

en: Chicken / Parrot
ast: Pollu / Loru

en: Chord
ast: Acorde

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
ast: Zarrar

en: Coast
ast: Costa

en: Collectivism
ast: Colectivismu

en: Column
ast: Columna

en: Concert hall
ast: Sala conciertos

en: Condemn
ast: Condergar

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
ast: Confundíu

en: Connoisseur
ast: Espertu

en: Conspirator
ast: Conspirador

en: Contradictory
ast: Contradictoriu

en: Corn
ast: Maíz

en: Crocodile
ast: Cocodrilu

en: Cycling
ast: Ciclismu

en: Decagon
ast: Decágonu

en: Deer
ast: Ciervu

en: Democracy
ast: Democracia

en: Disinterest
ast: Desinterés

en: Dog / Cat
ast: Perru / Gatu

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
ast: El perru y el caballu son especies y el terrier y el poni son razes.

en: Enneagram
ast: Eneagrama

en: Envelope
ast: Sobre

en: Erroneous
ast: Erroneu

en: Exceptional
ast: Escepcional

en: Famous
ast: Famosu

en: Fish
ast: Pescáu

en: Fishes
ast: Pexes

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
ast: Fixación

en: Float
ast: Flotante

en: Flower
ast: Flor

en: Flute
ast: Flauta

en: Fork
ast: Forquetu

en: Fossil
ast: Fósil

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
ast: Amistosu

en: Frog
ast: Xaronca

en: Gallon
ast: Galón

en: Generic
ast: Xenéricu

en: Grab and bite are finite actions.
ast: Garrar y morder son aiciones finites.

en: Grain
ast: Granu

en: Grape
ast: Uva

en: Gym
ast: Ximnasiu

en: Hectogram
ast: Hectogramu

en: Hematology
ast: Hematoloxía

en: Hide
ast: Anubrir

en: Homeless
ast: Ensin techu

en: Hyena
ast: Hiena

en: Hypochondria
ast: Hipocondría

en: Icosagon
ast: Isodecágonu

en: Ignore
ast: Inorar

en: Incredible
ast: Increyible

en: Indifference
ast: Indiferencia

en: Ink
ast: Tinta

en: Insects
ast: Insectos

en: Interesting
ast: Interesante

en: Intuition
ast: Intuición

en: Ironic
ast: Irónicu

en: Island
ast: Islla

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
ast: Ye'l defeutu de nun tener el curiáu llexítimu o razonable que s'espera.

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
ast: Ye la única que nun usa pelota nel xuegu.

en: It is the only one that is not a carnivore.
ast: Ye l'únicu que nun ye carnívoru.

en: It is the only one that is not a cereal.
ast: Ye l'únicu que nun ye un cereal.

en: It is the only one that is not a fruit.
ast: Ye l'únicu que nun ye una fruta.

en: It is the only one that is not a medical specialty.
ast: Ye l'únicu que nun ye una especialidá médica.

en: It is the only one that is not a metal.
ast: Ye l'únicu que nun ye un metal.

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
ast: Ye l'únicu que nun ye un reptil y que nun tien rau.

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
ast: Ye l'únicu que nun ye un preséu de vientu.

en: It is the only one that is not related to architecture.
ast: Ye l'únicu que nun ta rellacionáu con arquitectura.

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
ast: Ye la única unidá que nun pertenez al sistema métricu.

en: Kilometer
ast: Quilómetru

en: Latitude
ast: Llatitú

en: Lentils
ast: Llenteyes

en: Light
ast: Llixera

en: Liter
ast: Litru

en: Lizard
ast: Llargatu

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
ast: Bloquiar

en: Loner
ast: Sóledu

en: Lychee
ast: Lichi

en: Martyr
ast: Mártir

en: Misunderstood
ast: Malentendíu

en: Money
ast: Dineru

en: Museum
ast: Muséu

en: Obscure
ast: Escuru

en: Obvious
ast: Obviu

en: Occasional
ast: Ocasional

en: Offensive
ast: Ofensivu

en: Oligarchy
ast: Oligarquía

en: Olive
ast: Aceituna

en: Onion
ast: Cebolla

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
ast: Abrir

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
ast: Naranxa

en: Ordinary
ast: Ordinariu

en: Ostentation
ast: Ostentación

en: Pain
ast: Dolor

en: Paleontology
ast: Paleontoloxía

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
ast: El paralelu y la llonxitú van d'este a oeste, mentanto'l meridianu y la llatitú van de norte a sur.

en: Person expelled from society
ast: Persona refugada pola sociedá

en: Photography
ast: Semeya

en: Pioneer
ast: Pioneru

en: Pleasure
ast: Placer

en: Pole
ast: Polu

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
ast: Educáu

en: Pony / Horse
ast: Poni / Caballu

en: Portico
ast: Pórticu

en: Positivism
ast: Positivismu

en: Potato
ast: Pataca

en: Printer
ast: Imprentadora

en: Property
ast: Propiedá

en: Psychiatry
ast: Psiquiatría

en: Radius
ast: Radiu

en: Rare
ast: Raru

en: Regular
ast: Habitual

en: Related
ast: Rellacionáu

en: Repugnance
ast: Repunancia

en: Restaurant
ast: Restaurante

en: Rice
ast: Arroz

en: River
ast: Ríu

en: Roll
ast: Rodar

en: Sad
ast: Tristayu

en: Shame
ast: Vergoña

en: Simplistic
ast: Simplista

en: Sodium
ast: Sodiu

en: Solstice
ast: Solsticiu

en: Specializes in skin diseases
ast: Especialista n'enfermedaes de la piel

en: Sport
ast: Deporte

en: Suffers a skin disease
ast: Sufri una malura de la piel

en: Sugarcane
ast: Caña de zucre

en: Sweet corn
ast: Maíz duce

en: Synonym
ast: Sinónimu

en: Table
ast: Tableru

en: Tangent
ast: Tanxente

en: Tears
ast: Llárimes

en: Tennis
ast: Tenis

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
ast: La doctrina ética que caltién que namái lo placentero ye un bien intrínsecu.

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
ast: La primer pallabra ye l'instrumentu y la segunda lo que mide.

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
ast: El restu de pallabres tienen la connotación de que nun avecen soceder.

en: The other words have the meaning of distinguished.
ast: Les otres pallabres tienen el valor de distinguíes.

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
ast: La práutica d'una autodisciplina austera pa ser quien a algamar una idea o un estáu espiritual mayor.

en: The radius of a circle is half the diameter.
ast: El radiu d'un círculu ye la metada del diámetru.

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
ast: La rellación ente les dos pallabres ye que son sinónimos.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
ast: ¿La pallabra «taxidermista» úsase pa definir a una persona que?

en: Theater
ast: Teatru

en: Think of the items used in the game.
ast: Piensa nos elementos usaos nel xuegu.

en: Tiger
ast: Tigre

en: Titanium
ast: Titaniu

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
ast: Pa facer que dambos oxetos funcionen, hai que calcar un botón y xirar una llave.

en: Totalitarianism
ast: Totalitarismu

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
ast: Trípode

en: Turn
ast: Xirar

en: Turtle
ast: Tortuga

en: Unorthodox
ast: Poco ortodoxu

en: Unpleasant
ast: Desagradable

en: Violin
ast: Violín

en: Weapon
ast: Arma

en: What is a 'halberd'?
ast: ¿Qué ye una alabarda?

en: Wheat
ast: Trigo

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
ast: ¿Cuál de les vinientes sentencies defini meyor a una persona «ostracista»?

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: http://live.gnome.org/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
ast: ¿Cuál de los deportes darréu nun ye d'esti grupu?

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu nun ye d'esti grupu?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «ascetismu»?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «hedonismu»?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «neglixente»?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «oximoron»?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «perplexu»?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «específicu»?

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
ast: ¿Cuála de les pallabres darréu ta más averada al significáu de «infeliz»?

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
ast: ¿Cuál de les vinientes pallabres ye la más cercana en significáu a «censura»?

en: Which of the following words means fear of people?
ast: ¿Cuál de les vinientes palabres significa mieu a les persones?

en: Winery
ast: Bodega

en: Wolf
ast: Llobu

en: Works with dead animals
ast: Trabaya con animales muertos

en: Works with leather
ast: Trabaya con cueru

en: airplane | aeroplane | plane
ast: avión | aeroplanu | avión

en: ankle
ast: todíu

en: art / gallery | drama
ast: arte / galería | drama

en: bite
ast: picadura

en: body | skin
ast: cuerpu | piel

en: book | magazine | document
ast: llibru | revista | documentu

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
ast: caxa / abierta | plátanu

en: bridge / over | tunnel
ast: ponte / sobro | túnel

en: button / push | key (used in a lock)
ast: botón / calcar | llave

en: cage | zoo | zoological garden
ast: xaula | zoo | zoolóxicu

en: car / garage | plane
ast: coche / garaxe | avión

en: car / road | train
ast: coche / carretera | tren

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
ast: hachazu

en: circle / semicircle | diameter
ast: círculu / semicírculu | diámetru

en: coins
ast: monedes

en: composer | songwriter | lyricist
ast: compositor | escritor | lletrista

en: concept / idea | obsession
ast: conceutu / idea | obsesión

en: constellation / stars | archipelago
ast: constelación / estrelles | archipiélagu

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
ast: baillar

en: desert / oasis | sea
ast: ermu / oasis | mar

en: dish / break | balloon
ast: platu / frañar | globu

en: dog / tame | wolf
ast: perru / dondu | llobu

en: elbow / knee | wrist
ast: coldu / rodía | cadril

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
ast: fallu / correxir | dañu

en: eyebrow / eye | mustache
ast: cexa / güeyu | bigote

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
ast: pies / dos | deos

en: fish / aquarium | monkey
ast: pexe / acuariu | monu

en: fish / submarine | bird
ast: pexe / submarín | páxaru

en: five / pentagon | ten
ast: cinco / pentágonu | diez

en: fox / den | bird
ast: raposu / guarida | páxaru

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
ast: cristal / frañar | papel

en: hands / grab | teeth
ast: manos / coyer | dientes

en: herbivorous | herbivore
ast: herbívoros | herbívoru

en: horticulture / plants | ornithology
ast: horticultura / plantes | ornitoloxía

en: hour / minute | minute
ast: hora / minutu | minutu

en: hungry / eat | tired
ast: famientu / comer | cansáu

en: hunter / rifle | photographer
ast: cazador / rifle | fotógrafu

en: ice / slippery | glue
ast: xelu / eslizante | pegamentu

en: in | under | through
ast: dentro | debaxo | al traviés de

en: islands
ast: islles

en: leopard / spots | tiger
ast: lleopardu / manches | tigre

en: letter / word | page
ast: lletra / pallabra | páxina

en: lip | upper lip | mouth
ast: llabiu | llabiu superior | boca

en: nest
ast: nial

en: nose
ast: ñariz

en: novel / author | song
ast: novela / autor | cantar

en: orange / fruit | spinach
ast: naranxa / fruta | espinaques

en: parallel / meridian | longitude
ast: paralelu / meridianu | llonxitú

en: pediatrics / children | numismatics
ast: pediatra / neños | numismática

en: peel
ast: pelar

en: pessimist / optimist | poor
ast: pesimista / optimista | probe

en: poems / anthology | maps
ast: poemes / antoloxía | mapes

en: puzzle / solve | game
ast: puzle / resolver | xuegu

en: repair | fix
ast: reparar | iguar

en: ring / finger | bracelet
ast: aníu / deu | brazal

en: seal / flippers | bird
ast: foca / aletes | páxar

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
ast: segundu

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
ast: pala / cavar | hachu

en: sink
ast: fundir

en: sleep | rest
ast: dormir | folgar

en: slurp / tongue | snort
ast: suerbu / llingua | bufíu

en: sour
ast: agriu

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
ast: apegar / llexar | piedra

en: sticky
ast: pegañosu

en: stripes
ast: rayes

en: sugar / sweet | vinegar
ast: zucre / duce | vinagre

en: talk / yell | dislike
ast: falar / glayar | disgustar

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
ast: garranchu | rotura

en: tears / eyes | sweat
ast: llárimes / güeyos | sudor

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
ast: diez | 10

en: tennis / sport | ballet
ast: tenis / deporte | ballet

en: thankful / ingratitude | despotism
ast: agradecíu / ingratitú | despotismu

en: thermometer / temperature | clock
ast: termómetru / temperatura | reló

en: tiger / carnivore | cow
ast: tigre / carnívoru | vaca

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
ast: tiempu

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
ast: xuguete / xugar | ferramienta

en: track | railway | rails
ast: vía | vía férrea

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
ast: tortuga / caparazón | carta

en: vegetable
ast: vexetal

en: whirlpool / water | tornado
ast: remolín / enagua | tornáu

en: wild | savage
ast: xabaz | fieru

en: win | play
ast: ganar | xugar

en: wind | air
ast: vientu | aire

en: wine / grape | rum
ast: vino / uva | ron

en: wings
ast: nales

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
ast: trabayu

en: wrist | arm
ast: moñeca | brazu

en: write / pen | eat
ast: escribir / bolígrafu | xintar

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
ast: (construyíu en {0})

en: List of available games
ast: Llista de los xuegos disponibles

en: Usage: gbrainy [options]
ast: Usu: gbrainy [opciones]

en:   --version			Print version information.
ast:   --version			Amosar información de la versión.

en:   --help			Print this usage message.
ast:   --help			Amosar esti mensaxe d'usu.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
ast:   --gamelist			Ver la llista de xuegos disponibles.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
ast:   --customgame [xuegu1, xueguN]	Conseña la llista de xuegos a xugar n'una partida personalizada.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
ast:   --norandom 			Los xuegos de la llista personalizada conseñada nun s'usarán al debalu.

en:   --versions 			Show dependencies.
ast:   --versions 			Amosar dependencies.

en: Based on ideas by
ast: Basáu nes idees de

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ast: Esti programa ye Software llibre; puedes redistribuyilu y modificalu si cumple colos términos de GNU Llicencia Pública xeneral y espublizada pola Free Software Foundation; bien na versión 2 de la Llicencia, o (a la so eleición) cualesquier versión postrera.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ast: Esti programa distribúise cola esperanza de que sía útil, pero ENSIN DENGUNA GARANTÍA, inclusive ensin la garantía implícita de COMERCIABILIDÁ o IDONEIDÁ PA UN ENVÍS EN FIN. Vease la Llicencia Pública Xeneral de GNU pa más detalles.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ast: Tendríes d'haber recibíu una copia de la Llicencia Pública Xeneral de GNU xuntu con este programa, si non, escribi a la Fundación del Sofware Llibre, en 59 Temple 59 Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, EE. UU.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
ast: Un xuegu d'entrugues capcioses pa divertise y caltener el celebru entrenáu.

en: gbrainy project web site: {0}
ast: Sitiu web del proyeutu gbrainy: {0}

en: You can also play on-line at {0}
ast: Tamién puedes xugar online en {0}

note: Column: Game Name
en: Game Name
ast: Nome del xuegu

note: Column: Type
en: Type
ast: Tipu

en: Selected
ast: Seleicionáu

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
ast: xuegos.pdf

en: PDF files
ast: Ficheros PDF

en: All files
ast: Tolos ficheros

en: The PDF file has been exported correctly.
ast: El ficheru PDF esportóse correcho.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
ast: Hebo un problema al xenerar el ficheru PDF. Nun se creó'l ficheru.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
ast: El gráficu d'abaxo amuesa la evolución de la puntuación de les partíes del xugador.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
ast: Necesites más d'una sesión de partíes grabada pa ver la evolución de la puntuación.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
ast[0]: Xenerao colos resultaos de {0} sesión de partíes rexistraes.
ast[1]: Xenerao colos resultaos de les caberes {0} sesiones de partíes rexistraes.

en: You are about to delete the player's game session history.
ast: Tas a piques de desaniciar el rexistru de sesiones de partíes del xugador.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
ast: Si sigues, perderás l'historial de les sesiones de partíes anteriores. ¿Quies siguir?

en: _Delete
ast: D_esaniciar

en: Congratulations.
ast: Norabona.

en: Incorrect answer.
ast: Rempuesta incorrecta.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
ast: Una vegada que tengas la rempuesta escríbila en «Rempuesta:» y calca'l botón «Aceutar».

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
ast: El nivel de traducción de gbrainy na to llingua ye baxu.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
ast: Seique t'alcuentres con xuegos a medio traducir faciendo más abegoso xugalos. Si prefieres xugar n'inglés, hai una opción pa facelo nes preferencies de gbrainy.

en: Pause
ast: Posar

en: Resume
ast: Volver a entamar

en: Startup time {0}
ast: Hora d'aniciu {0}

en: Add-in Manager
ast: Xestor de complementos

en: Additional extensions are required to perform this operation.
ast: Precísense estensiones adicionales pa facer esta operación.

en: The following add-ins will be installed:
ast: van instalase los vinientes complementos:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
ast: <big><b>Xestor de complementos</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
ast: Los vinientes complementos tán instalaos anguaño:

en: _Install Add-ins...
ast: _Instalar complementos...

en: _Repositories...
ast: _Repositorios...

en: _Uninstall...
ast: _Desinstalar...

en: Enable
ast: Activar

en: Disable
ast: Desactivar

en: Add-in
ast: Complementu

en: Version
ast: Versión

en: Other
ast: Otru

en: Version:
ast: Versión:

en: Author:
ast: Autor:

en: Add-in Dependencies:
ast: Dependencies de los complementos:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
ast: <b>Escoyer los complementos pa instalar y calcar Viniente</b>

en: Show all packages
ast: Amosar tolos paquetes

en: Show new versions only
ast: Amosar namái les nueves versiones

en: Show updates only
ast: Amosar namái los anovamientos

en: _Unselect All
ast: _Deseleicionar too

en: Select _All
ast: Escoyer _too

en: Add-in Installation
ast: Instalación de complementos

en: Name
ast: Nome

en: Install from:
ast: Instalar dende:

en: Repository
ast: Repositoriu

en: All registered repositories
ast: Tolos repositorios rexistraos

en: Register an on-line repository
ast: Rexistrar un repositoriu en llinia

en: Select the location of the repository you want to register:
ast: Escoyer l'allugamientu del repositoriu que quies rexistrar:

en: Register a local repository
ast: Rexistrar un repositoriu llocal

en: Browse...
ast: Agüeyar...

en: Path:
ast: Camín:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
ast: Instalaos

en: Updates
ast: Anovamientos

en: Gallery
ast: Galería

en: Repository:
ast: Repositoriu:

en: Install from file...
ast: Instalar dende un ficheru…

en: No selection
ast: Nun hai seleición

en: No add-ins found
ast: Nun s'alcontraron complementos

en: Refresh
ast: Recargar

en: Add-in packages
ast: Paquetes de complementos

en: Install Add-in Package
ast: Instalar paquete de complementos

en: All repositories
ast: Tolos repositorios

en: Manage Repositories...
ast: Xestionar repositorios…

en: Add-in Repository Management
ast: Xestión de repositorios de complementos

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
ast[0]: {0} anovamientu disponible
ast[1]: {0} anovamientos disponibles

en: Open Location
ast: Abrir direición

en: Paused
ast: Posáu

en: Play all the games
ast: Xugar a tolos xuegos

en: All
ast: Too

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
ast: Xugar a los xuegos que desafíen el mio razonamientu y pensamientu

en: Logic
ast: Lóxica

en: Calculation
ast: Cálculu

en: Play games that challenge your mental calculation skills
ast: Xugar a los xuegos que desafíen les mios capacidaes de cálculu mental

en: Memory
ast: Memoria

en: Play games that challenge your short term memory
ast: Xugar a los xuegos que desafíen la mio memoria al curtiu plazu

en: Play games that challenge your verbal aptitude
ast: Xugar a los xuegos que desafíen la mio aptitú verbal

en: Pause or resume the game
ast: Posar o resumir el xuegu

en: End the game and show score
ast: Terminar el xuegu y amosar la puntuación

en: End
ast: Finar

en: red
ast: bermeyu

en: green
ast: verde

en: blue
ast: azul

en: yellow
ast: mariellu

en: magenta
ast: maxenta

en: orange
ast: naranxa

en: black
ast: prietu

en: white
ast: blancu

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
ast: {0} o {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
ast: {0}, {1} o {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
ast: {0}, {1}, {2} o {3}

en: Figure {0}
ast: Figura {0}

en: The correct answer is {0}.
ast: La rempuesta correuta ye {0}.

en: Extensions database:
ast: Base de datos d'estensiones:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
ast: {0} Xuegos rexistraos: {1} frañatiestes llóxicos, {2} entrenadores de cálculu, {3} entrenadores de memoria, {4} analoxíes verbales

en: Games played: {0} (Score: {1})
ast: Partíes xugaes: {0} (puntuación {1})

en: Time: {0}
ast: Tiempu: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
ast: Xuegu: {0}

en: Outstanding results
ast: Resultaos sosprendentes

en: Excellent results
ast: Resultaos escelentes

en: Good results
ast: Bonos resultaos

en: Poor results
ast: Resultaos probes

en: Disappointing results
ast: Resultaos deceicionantes

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
ast: Llei les instrucciones curioso ya identifica los datos y pistes daes.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
ast: gbrainy usa'l tiempu y los conseyos precisaos pa completar cada xuegu pa puntuar al xugador.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
ast: Nos xuegos de lóxica, los elementos que pueden paecer irrelevantes pueden ser bien importantes.

en: Try to approach a problem from different angles.
ast: Intenta averate a un problema dende distintos ángulos.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
ast: Nun tengas mieu de tener fallos, son parte del procesu de deprendimientu.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challeging yourself.
ast: Fai tolos problemes, incluyendo los difíciles. La meyora vien al desafiate a tigo mesmu.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
ast: Xuega diariamente, vas notar aína'l progresu.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
ast: Usa «Seleición de xuegu personalizáu» pa escoyer esautamente a qué xuegos quies xugar.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
ast: Usa les Preferencies p'axustar el nivel de dificultá del xuegu.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
ast: L'asociación d'elementos ye una téunica común pa remembrar coses.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
ast: Axuntar elementos en categoríes ye una téunica común pa remembrar coses.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
ast: Construyir acrónimos usando la primer lletra de cada fechu recordáu.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
ast: La diversión llograda d'un puzle ye proporcional al tiempu emplegáu nél.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
ast: Intenta xebrar cada problema en partes más cencielles.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
ast: Al responder analoxíes verbales ten cuidáu col tiempu verbal.

en: Memorize the objects below in the given time
ast: Memoriza los vinientes oxetos nel tiempu dáu

en: Time left
ast: Tiempu restante

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
ast: Xuegu #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
ast: Creáu por gbrainy {0}

en: Solutions
ast: Soluciones

en: Multiple options #{0}
ast: Múltiples opciones nᵁ{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
ast: {0} Respuendi {1}.

en: Pair of words compare #{0}
ast: Par de pallabres que comparar nᵁ {0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
ast: Dao la rellación ente les dos pallabres d'abaxo, ¿qué pallabra tien la mesma rellación con «{0}»?

en: Words: {0}
ast: Pallabres: {0}

en: Pair of words #{0}
ast: Par de pallabres nᵁ {0}

en: Question and answer #{0}
ast: Entruga y rempuesta nᵁ {0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
ast: Rempuesta {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
ast: Prepárate pa memorizar los vinientes oxetos...

en: Score
ast: Puntuación

en: Games won: {0} ({1} played)
ast: Partíes ganaes: {0} ({1} xugaes)

en: {0}. Games won: {1} ({2} played)
ast: {0}. Partíes ganaes: {1} ({2} xugaes)

en: Time played {0} (average per game {1})
ast: Tiempu xugáu {0} (media por partida {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
ast: Pa obtener más detalles tocante a cómo funciona la puntuación en gbrainy consulta l'ayuda.

en: Tips for your next games
ast: Conseyos pa les tos vinientes partíes

en: Congratulations! New personal record
ast: ¡Norabona! Nuevu récord personal

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ast: Al puntuar {0} nos puzzles de lóxica, afitaste un récord personal nuevu. El to récord anterior yera {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ast: Al puntuar {0} en xuegos de cálculu algamasti la meyor marca personal. La to marca anterior era {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ast: Al puntuar {0} en xuegos de memoria algamasti la meyor marca personal. La to marca anterior era {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ast: Al puntuar {0} nes analoxíes verbales algamasti la meyor marca personal. La to marca anterior era {1}.

en: Time
ast: Tiempu

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
ast: Puzles lóxicos. Diseñaos pa desafiar les tos capacidaes de xacíu y pensamientu.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
ast: Cálculu mental. Operaciones aritméticques que prueben les tos habilidaes de cálculu mental.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
ast: Entrenadores de memoria. Pa probar y ameyorar la to memoria a curtiu plazu.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
ast: Analoxíes verbales. Desafía la to aptitú verbal.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
ast: Bienveníu a gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
ast: gbrainy ye un xuegu d'entrugues capcioses, pa divertise y entrenar el celebru. Inclúi:

en: Arithmetical operations
ast: Operaciones aritmétiques

en: What is the result of the following operation?
ast: ¿Cuál ye'l resultáu de la operación darréu?

en: Average
ast: Media

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ast: Daos los númberos: {0} ¿Cuál de los númberos darréu ta más cerca de la media? Rempuesta {1}, {2}, {3} o {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
ast: La media d'una llista de númberos ye la suma de toos ellos dividida pol númberu d'elementos de la llista.

en: The result of the operation is {0}.
ast: El resultáu de la operación ye {0}.

en: Closer fraction
ast: Fraición más próxima

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ast: ¿Cuál de los números darréu ta más averáu a {0}? Rempuesta {1}, {2}, {3} o {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is {2}
ast: El resultáu de la operación {0} / {1} ye {2}

en: Fractions
ast: Fraiciones

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
ast: ¿Cuál ye'l resultáu de la operación dada? Puedes responder usando tanto una fracción como un númberu.

en: Greatest divisor
ast: Máximu común divisor

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál de los divisores posibles ye'l mayor que divide a tolos númberos? Rempuesta: {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Numbers
ast: Númberos

en: Possible divisors
ast: Posibles divisores

en: Operators
ast: Operadores

en: The first operator is {0}.
ast: El primer operador ye {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
ast: ¿Qué operadores faen que {0}, {1} y {2} sían iguales a {3}? Respuende usando «+-/*».

en: {0} and {1}
ast: {0} y {1}

en: Primes
ast: Primos

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál de los siguientes númberos ye un númberu primu? Un númberu primu ye cualquier númberu natural mayor que 1 y que namái se pue dividir por 1 y por si mesmu. Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
ast: Si la suma de tolos díxitos d'un númberu dáu ye divisible por 3, entós tamién lo ye'l númberu. Por casu 15 = 1 + 5 = 6, que ye divisible por 3.

en: The number {0} is a primer number.
ast: El númberu {0} ye primu.

en: Proportions
ast: Proporciones

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
ast: ¿Cuál ye'l {0}% de {1}/{2}? Respuende {3}, {4}, {5} o {6}.

en: Ratio
ast: Proporción

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}. Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ast: Dos númberos sumen {0} y tienen una proporción de {1} a {2}. ¿Cuálos son estos númberos? Respuende usando dos númberos (p.ex.: 1 y 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
ast: El segundu númberu pue calculase multiplicando'l primer númberu por {0} y dividiéndolu por {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
ast: Una proporción amuesa una rellación ente dos númberos. Una proporción de a:b significa que por cada «a» partes tienes «b» partes.

en: have a ratio of {0}:{1}
ast: tienen una proporción de {0}:{1}

en: Two numbers
ast: Dos númberos

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ast: ¿Qué dos númberos al sumase dan {0} y al multiplicase dan {1}? Respuendi usando dos númberos (ex: 1 y 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ast: ¿Qué dos númberos al restase dan {0} y al multiplicase dan {1}? Respuende usando dos númberos (ex: 1 y 2).

en: 3D Cube
ast: Cubu 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
ast: ¿Cuántos cubos pequeños faen falta pa construyir el cubu grande d'abaxo. Respuende usando un númberu.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
ast: Un cubu ye un oxetu regular sólidu que tien seis cares cuadraes y congruentes.

en: Balance
ast: Balanza

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
ast: Usando namái triángulos ¿cuántos triángulos se necesiten na parte derecha de la cabera figura pa caltener l'equilibriu?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
ast: Cada círculu cuenta como dos triángulos y cada cuadráu a trés triángulos.

en: Every circle is equivalent two triangles.
ast: Cada círculu cuenta como dos triángulos.

en: Build a triangle
ast: Construyi un triángulu

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
ast: ¿Qué trés pieces puedes ensamar en xunto pa construyir un triángulo? Respuende usando los nomes de les trés figures, ej.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
ast: El triángulu resultante ye isósceles.

en: The triangle is:
ast: El triángulu ye:

en: Circles in a square
ast: Círculos nun cuadráu

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
ast: ¿Cuántos círculos (como l'amosáu) puedes incluyir dientro del cuadráu inferior?

en: You can fit more than 64 circles.
ast: Puedes incluyir más de 64 círculos.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
ast: Usando l'esquema anterior se ganen {0} unidaes d'altura por filera, dexando espaciu bastante para una filera más.

en: 8 units
ast: 8 unidaes

en: 1 unit
ast: 1 unidá

en: Clocks
ast: Relóxes

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
ast: ¿A qué númberu tien d'apuntar l'aguya grande del «{0}» reló? Respuende usando númberos.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
ast: A partir del primer reló, suma {1} al númberu resultante de sumar los valores a los qu'apunten les aguyes. Por exemplu, el valor de les aguyes pa '{0}' ye {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
ast: Los reloxes nun siguin la lóxica del tiempu.

en: Count circles
ast: Cuntar los círculos

en: How many circles do you count?
ast: ¿Cuántos círculos puedes cuntar?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
ast: Ye un exerciciu fácil si uses una mou sistemáticu de cuntar los círculos.

en: Counting
ast: Cuntar

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
ast[0]: Tenemos un metru de tela.
ast[1]: Tenemos {0} metros de tela.

en: Machine A takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does Machine A take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | Machine A takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does Machine A take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
ast[0]: La máquina A tarda un segundu en cortar 1 metru d'esta tela. ¿Cuantos segundos tardará la máquina A en cortar la tela entera en trozos de 1 metru?
ast[1]: La máquina A tarda {0} segundos en cortar 1 metru d'esta tela. ¿Cuantos segundos tardará la máquina A en cortar la tela entera en trozos de 1 metru?

note: Translators: {0} is always a number greater than 1
en: With the {0} cut, Machine A creates two 1 meter pieces.
ast: Col corte {0} la máquina A crea dos cachos de 1 metru.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
ast[0]: Constrúise una verxa pa zarrar una rexón cuadrada. Úsase {0} poste a cada llau del cuadráu. ¿Cuántos postes s'usen en total?
ast[1]: Constrúise una verxa pa zarrar una rexón cuadrada. Úsense {0} postes a cada llau del cuadráu. ¿Cuántos postes s'usen en total?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
ast[0]: Esiste {0} poste yá que se comparten los postes nos llaos del cuadráu.
ast[1]: Esisten {0} postes yá que se comparten los postes nos llaos del cuadráu.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
ast[0]: Endolcar el regalu d'aniversariu cuesta un euru. El regalu d'aniversariu cuesta {0} euru más que'l preciu d'endolcalu. ¿Cuánto cuesta mercar y endolcar el regalu?
ast[1]: Endolcar el regalu d'aniversariu cuesta un euru. El regalu d'aniversariu cuesta {0} euros más que'l preciu d'endolcalu. ¿Cuánto cuesta mercar y endolcar el regalu?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
ast[0]: Ye'l coste del regalu, {0} euru, más un euru del envoltoriu.
ast[1]: Ye'l coste del regalu, {0} euros, más un euru del envoltoriu.

en: Count series
ast: Cuntar series

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
ast: ¿Cuántos númberos '9' se necesiten pa representar los númberos ente 10 y 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
ast: ¿Cuántos númberos de dos díxitos esisten au'l primer díxitu ye más pequeñu que'l segundu (ex. 12 y 13)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
ast: ¿Cuántos númberos de dos díxitos esisten au'l primer díxitu ye más pequeñu que'l segundu (ex. 12 y 13)?

en: The numbers are: {0}.
ast: Los númberos son: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
ast: Decátate que 99 contién dos númberos «9».

en: Cover percentage
ast: Porcentaxe cubiertu

en: What percentage of the figure is colored?
ast: ¿Qué porcentaxe de la figura ta coloreáu?

en: Cube
ast: Cubu

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
ast: Al plegar la figura d'abaxo nun cubu, ¿qué cara ye l'aviesa a la cara con un {0} dibuxáu nella? Respuendi col númberu escritu na cara.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ast: ¿Cuál ye la probabilidá d'obtener un «2» o un «6» nun sólu llanzamientu d'un dau non cargáu de 6 cares? Respuendi usando una fraición (ex.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
ast: Hai 2 de 6 posibilidaes.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ast: ¿Cuál ye la probabilidá de nun obtener un «5» nun sólu llanzamientu d'un dau non cargáu de 6 cares? Respuendi usando una fraición (ex.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
ast: Hai 5 de 6 posibilidaes.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ast: Dos daos non cargaos de 6 cares lláncense al empar. ¿Cuál ye la probabilidá d'obtener dos númberos pares? Respuendi usando una fraición (ex.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
ast: Esisten 9 de 36 probabilidaes d'obtener dos númberos pares.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ast: Dos daos non cargaos de 6 cares lláncense al empar. ¿Cuál ye la probabilidá d'obtener dos «6»? Respuendi usando una fraición (ex.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
ast: Esiste 1 de 6 probabilidaes d'obtener un «6» nel primer dau y les mesmes pal segundu dau.

en: Dice
ast: Dau

en: Divide circles
ast: Dividi círculos

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
ast: Na cabera figura, ¿en cuántes rexones ta estremáu'l círculu cuando tolos puntos tán coneutaos?

en: Has {0} region | Has {0} regions
ast[0]: Tien {0} rexón
ast[1]: Tien {0} rexones

en: Equation
ast: Ecuación

en: What is the result of the equation below?
ast: ¿Cuál ye'l resultáu de la viniente ecuación?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
ast: L'orde de les operaciones aritmétiques siempres ye: esponentes y raigaños, multiplicación y división, suma y resta.

en: Extra circle
ast: Círculu adicional

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Qué círculu nun pertenez al grupu? Nun ye una secuencia d'elementos. Respuende {0}, {1}, {2} o {3}.

en: All circles share a common property except for one.
ast: Tolos círculos comparten una propiedá común sacantes ún.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
ast: En tolos círculos el color de les pieces siguen el mesmu orde sacantes ésta.

en: Figures and text
ast: Figures y testu

en: The figures and the text are related. What text should go under the last figure?
ast: Les figures y el testu tán rellacionaos. ¿Qué testu tien de dir debaxo de la cabera figura?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
ast: Cada lletra del testu representa una propiedá de la figura.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
ast: «A» indica que les figures se superponen, «B» que son cuadraos, «C» que son círculos, «D» que les figuras tan separtaes, «E» qu'hai trés figures y «F» qu'hai dos figures.

en: Figure pattern
ast: Patrones de figures

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
ast: ¿Qué figura tien de trocar l'interrogante? Respuende {0}, {1} o {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
ast: La tercer figura de cada filera implica combinar de dalguna manera les dos primeres figures.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
ast: Alluga la primer y la segunda figures y quita les llinies que tienen en común, dempués voltia la figura resultante 45 graos.

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
ast: ¿Cuál ye la siguiente figura lóxica na secuencia? Respuendi {0}, {1} ó {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
ast: Ye la única combinación que puedes construyir colos elementos daos ensin repitilos.

en: Four sided
ast: Cuatro cares

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
ast: ¿Cuántes figures de cuatro cares cuentes na figura d'abaxo?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
ast: Una figura de cuatro cares pue empotrase dientro d'otra figura.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
ast: Les figures de cuatro cares constrúyense coneutando los vinientes puntos: {0}

en: Circles in a grid
ast: Círculos nuna matriz

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
ast: Ún de los númberos de la matriz tien d'arrodiase. ¿Cuál?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
ast: Tolos númberos arrodiaos comparten una propiedá aritmético.

en: Every circled number can be divided by {0}.
ast: Cada numberu arrodiáu pue dividise por {0}.

en: Square with dots
ast: Cuadráu con puntos

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
ast: ¿Cuál ye la viniente figura lóxica na secuencia? Respuende {0}, {1} o {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
ast: Dende la figura superior izquierda, el círculu superior izquierdu muévese hacia abaxo, el círculu inferior izquierdu muévese hacia arriba, el d'abaxo a la derecha muévese en diagonal hacia arriba y a la derecha y el superior derechu muévense en diagonal hacia abaxo y a la derecha.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
ast: Dende la figura superior izquierda, la figura rótase 90º en sen antihorariu.

en: Numbers in a grid
ast: Númberos nuna matriz

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
ast: Los númberos de la siguiente matriz siguen un patrón. ¿Qué númberu tien de sustituyir al interrogante?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
ast: La lóxica ye aritmético y funciona verticalmente.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
ast: La lóxica ye aritmético y funciona horizontalmente.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
ast: La cuarta filera calcúlase multiplicando les dos primeres fileres y sumando la tercera.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
ast: La cuarta columna calcúlase multiplicando les dos primeres columnes y sumando la tercera.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
ast: La cuarta filera calcúlase multiplicando les dos primeres fileres y restando la tercera.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
ast: La cuarta columna calcúlase multiplicando les dos primeres y restando la tercera.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
ast: La cuarta filera calcúlase sumando les dos primeres fileres y restando la tercera.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
ast: La cuarta columna calcúlase sumando les dos primeres columnes y restando la tercera.

en: Handshakes
ast: Apretones de manes

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
ast: Nuna folixa toles persones preséntense les unes a los otres. Esisten {0} apretones de manes en total. ¿Cuántes persones hai na folixa?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
ast: Intenta imaxinar una situación na que tuvieres conociendo un pequeñu grupu de persones.

en: Larger shape
ast: La forma más grande

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál ye la forma más grande puedes faer combinando les dos primeres figures? Respuende {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Lines
ast: Llinies

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
ast: ¿Cuántos segmentos en total hai nes figures inferiores? Un segmentu ye una llinia ente dos puntos ensin llinies que lu tayen..

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
ast[0]: Hai {0} llinia na figura de la izquierda y {1} na figura de la derecha.
ast[1]: Hai {0} llinies na figura de la izquierda y {1} na figura de la derecha.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
ast: Ye un exerciciu fácil si uses una forma sistemática de cuntar les llinies.

en: Missing piece
ast: Pieza faltante

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
ast: ¿Qué cuadráu completa la figura d'abaxo? Respuende {0}, {1} o {2}.

en: The logic works at row level.
ast: La lóxica trabaya a nivel de filera.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
ast: En cada filera, el tercer cuadráu ta formáu rotando el primer cuadráu y sobreponiéndolu al segundu cuadráu, quitando les llinies coincidentes.

en: Missing slice
ast: La pieza que falta

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
ast: Les siguientes pieces tienen dalguna mena de rellación. ¿Cuál ye la pieza que falta nel círculu d'abaxo? Respuendi {0}, {1} o {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
ast: Cada pieza ta rellacionada cola opuesta.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
ast: Tolos númberos de cada pieza, cuando se sumen a los d'enfrente de la pieza sumen siempres {0}.

en: Most in common
ast: Más en común

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál de les posibles rempuestes tien más en común coles cuatro figures daes? Respuende {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
ast: Piensa nos elementos comunes que les figures daes tienen dientro d'elles.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
ast: Tien el mesmu númberu d'elementos dientro de la figura como les figures daes.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
ast: Ye la figura con más elementos en común comparada coles figures daes.

en: Move figure
ast: Muevi la figura

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
ast: ¿Cuál ye'l mínimu númberu de círculos qu'han movese pa convertir la figura de la esquierda na figura de la derecha?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
ast: Muevi'l círculu de la primer llinia a la segunda y muevi los dos círculos de la cuarta llinia a la segunda y quinta llinies.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
ast: Muevi la primer llinia a la séptima; mueve los dos círculos de la segunda llinia a la tercera; y muevi'l primer y últimu círculu de la quinta llinia a la sesta.

en: Next figure
ast: Viniente figura

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
ast: Dende la primer figura, el círculu superior avanza dos posiciones en sen horariu y el círculu esquierdu recula una posición.

en: Numeric relation
ast: Rellación numbérica

en: What number should replace the question mark?
ast: ¿Qué númberu tien de trocar l'interrogante?

en: The numbers are related arithmetically.
ast: La rellación de númberos ye aritmético.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
ast: Cada grupu de {0} númberos suma esautamente {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
ast: Divide la secuencia en grupos de trés númberos. Cada tercer númberu calcúlase multiplicando los dos anteriores.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
ast: Divide la secuencia en grupos de trés númberos. Cada tercer númberu calcúlase restando'l segundu númberu del primeru.

en: Numeric sequence
ast: Secuencia numbérica

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
ast: La viniente secuencia sigui una lóxica. ¿Qué númberu tien de trocar al interrogante?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
ast: Cada númberu de secuencia ta rellacionáu col anterior.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
ast: Cada númberu de secuencia ye'l resultáu de restar 1 al númberu anterior y multiplicalu por 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
ast: Cada númberu de secuencia ye'l resultáu de sumar 1 al númberu anterior y multiplicalu por 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
ast: Cada númberu de secuencia ye'l resultáu de restar 2 al númberu anterior y multiplicalu por -2.

en: Ostracism
ast: Ostracismu

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ast: ¿Qué elemento nun pertenez al grupu? Nun ta rellacionáu cola aritmética de los númberos. Respuendi {0}, {1}, {2}, {3} o {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
ast: El criteriu pa decidir si una ecuación pertenez al grupu nun ye aritmético.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
ast: Considera que cada númberu que pertenez al grupu tien dos partes que tán rellacionaes.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
ast: Nel restu d'ecuaciones los díxitos de la parte izquierda tienen d'apaecer tamién na parte derecha.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
ast: Nel restu de númberos los postreros trés díxitos son el cuadráu de los dos primeros díxitos.

en: Pencil
ast: Bolígrafu

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ast: ¿Cuál de les vinientes figures nun se pue dibuxar ensin cruciar cualesquier de les llinies anteriores o llevantar el bolígrafo? Respuende {0}, {1}, {2}, {3} o {4}.

en: People at a table
ast: Persones nuna mesa

en: A group of people are sitting at a round table spaced out evenly. How many people are there if the {0} person is across from the {1}?
ast: "Un grupu de persones tán sentaos nuna mesa redonda y separtaes pola mesma distancia. ¿Cuántes persones hai si la persona {0} ta en frente de {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
ast: Restando les dos posiciones vas aceñar cuántes persones tán sentaes na metá de la mesa, entós el doble ye la cantidá total de persones.

en: 5th
ast: 5ᵁ

en: 19th
ast: 19ᵁ

en: 4th
ast: 4ᵁ

en: 12th
ast: 12ᵁ

en: 9th
ast: 9ᵁ

en: 22nd
ast: 22ᵁ

en: Two people in the table sitting across each other
ast: Dos persones na mesa sentaes a cada llau

en: Percentage
ast: Porcentaxe

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
ast[0]: Dempués d'obtener un descuentu del {0}% pagasti {1} unidá monetaria por un conxuntu de TV. ¿Cuál yera'l preciu orixinal del conxuntu de TV?
ast[1]: Dempués d'obtener un descuentu del {0}% pagasti {1} unides monetaries por un conxuntu de TV. ¿Cuál yera'l preciu orixinal del conxuntu de TV?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
ast[0]: La tienda de Xuan tuvo ventes por un valor de {0} unidá monetaria. Esto foi un incrementu del {1}% sobre les del mes pasáu. ¿Cuáles foron les ventes del mes pasáu?
ast[1]: La tienda de Xuan tuvo ventes por un valor de {0} unides monetaries. Esto foi un incrementu del {1}% sobre les del mes pasáu. ¿Cuáles foron les ventes del mes pasáu?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
ast: La cantidá d'agua nun cubu escai un {0}%. ¿Qué porcentaxe de cantidá d'agua tien de aumentar pa llegar al so valor orixinal?

en: The objective is to obtain the same total amount.
ast: L'oxetivu ye consiguir la mesma cantidá total.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si tolos pintores son artistes y dalgunos ciudadanos de Barcelona son artistes, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
ast: Dalgunos ciudadanos de Barcelona son pintores

en: All citizens of Barcelona are painters
ast: Tolos ciudadanos de Barcelona son pintores

en: No citizen of Barcelona is a painter
ast: Dengún ciudadanu de Barcelona ye un pintor

en: None of the other options
ast: Denguna de les otres opciones

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si dengún artista enfermu ta lleu y dalgunos artistes tán lleos, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some artist are not ill
ast: Dalgunos artistes nun tán enfermos

en: Some painters are not artists
ast: Dalgunos pintores nun son artistes

en: All artists are happy
ast: Tolos artistes son felices

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: La xente que viaxa siempre merca un mapa. Tu nun vas viaxar. ¿Cuál de les siguientes conclusiones ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: You do not have any map
ast: Nun tienes dengún mapa

en: You do not buy a map
ast: Nun merques un mapa

en: All people have a map
ast: Tol mundu tien un mapa

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si xibles si tas lleu y siempre sorríes cuando xibles, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: You smile if you are happy
ast: Sorríes si tás lleu

en: You are only happy if you whistle
ast: Namái yes lleu cuando xibles

en: You whistle if you are not happy
ast: Xibles si nun tás lleu

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si'l to abicañu ye siempre honestu y tamién ye la meyor política, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
ast: La honestidá ye, de xemes en cuandu, la meyor política

en: Honesty is always the best policy
ast: La honestidá ye siempre la meyor política

en: Honesty is not always the best policy
ast: La honestidá nun ye siempre la meyor política

en: Some of the best policies are dishonest
ast: Dalgunes de les meyores polítiques son deshonestes

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si dengún vieyu avaru ye alegre y dalgunos vieyos avaros tán delgaos, ¿cuál de les siguientes frases ye correcta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some thin people are not cheerful
ast: Dalgunes persones delgaes nun son alegres

en: Thin people are not cheerful
ast: Las persones delgaes nun son alegres

en: Cheerful people are not thin
ast: Les persones alegres nun tán delgaes

en: Some cheerful people are not thin
ast: Dalgunes persones alegres nun tán delgaes

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si tolos gochos tán gordos y nada s'alimenta con agua de cebada, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
ast: Dengún animal alimentáu con agua de cebada ye un gochu

en: No pigs are fed on barley-water
ast: Nun s'alimenta a dengún gochu con agua de cebada

en: Pigs are not fed on barley-water
ast: Nun s'alimenta a los gochos con agua de cebada

en: All the other options
ast: Toles otres opciones

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si dalgunes imáxenes son primeros intentos y dengún primer intent ye daveres bonu, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
ast: Dalgunes males imáxenes nun son primeros intentos

en: Some pictures are not really good
ast: Dalgunes imáxenes nun son daveres bones

en: All bad pictures are first attempts
ast: Toles males imáxenes son primeros intentos

en: All the others
ast: El restu

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: Si fuisti a dar un paséu y siénteste meyor, ¿cuál de les siguientes frases ye correuta? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
ast: Pa sentite meyor tienes de dir a dar un paséu

en: If you go out for a walk, you will feel better
ast: Si vas a dar un paseo vas sentite meyor

en: Some who go out for a walk feel better
ast: Quién va a dar un paséu siéntese meyor

en: No one feels better who does not go out for a walk
ast: Naide que nun sal a dar una vuelta se siente meyor

en: Predicate Logic
ast: Lóxica de predicaos

en: Quadrilaterals
ast: Cuadrilláteros

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
ast: ¿Cuál de les vinientes figures nun pertenez al grupu? Respuende {0}, {1}, {2}, {3}, {4} o {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
ast: Ye la única figura con toles llinies d'igual llargor.

en: Related numbers
ast: Númberos rellacionaos

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
ast: Na siguiente matriz, ¿qué númberu tien de sustituyir al interrogante?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
ast: El númberu nel mediu de cada filera ye igual a la metada de la suma de los otros númberos de la filera.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
ast: El númberu nel mediu de cada filera ye igual a la suma de los otros númberos de la filera.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
ast: El númberu nel mediu de cada filera ye igual al doble de la suma de los otros númberos de la filera.

en: Squares and letters
ast: Cuadraos y lletres

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
ast: Les lletres alredor de los cuadraos siguen un orde lóxicu. ¿Qué lletra tien de trocar al interrogante nel caberu cuadráu?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
ast: Cada lletra calcúlase tomando la posición nel alfabetu del caráuter anterior y amestándo-y {0} pa conseguir la posición de la siguiente lletra.

en: Squares
ast: Cuadraos

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
ast: ¿Cuántos cuadraos de cualesquier tamañu puedes cuntar na figura inferior?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
ast: Un cuadráu ye un rectángulu que tien los cuatro llaos d'igual llonxitú. Un cuadráu tamién puede construyise a partir d'otros cuadraos.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
ast: Hai 16 cuadraos simples, 9 cuadraos tán ensamaos por 4 cuadraos simples, 4 cuadraos tán ensamaos por 9 cuadraos y 1 cuadráu ta ensamáu por 16 cuadraos simples.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
ast: Hai 9 cuadraos simples, 4 cuadraos compuestos por 4 cuadraos simples y 1 cuadráu compuestu por otros 9 cuadraos simples.

en: Square sheets
ast: Fueyes cuadraes

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
ast: ¿Cuál ye'l mínimu númberu de fueyes de papel cuadraes de cualesquier tamañu necesaries pa crear la figura? Les llinies indiquen los berbesos ente les distintes fueyes.

en: The sheets should overlap.
ast: Les fueyes nun tienen de superponese.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper, a 3/4 of the whole size square of paper in the bottom right corner, another 3/4 square of paper in the top left corner and a 1/4 square of paper in the top left corner.
ast: Un cuadráu de papel de tamañu completu, unos 3/4 del papel na parte inferior derecha, otros 3/4 na parte superior izquierda y 1/4 na parte superior izquierda.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
ast: ¿Qué figura completa'l conxuntu d'abaxo? Respuendi {0}, {1} o {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
ast: Ye la figura que completa toles combinaciones posibles con cuatro bloques, ensin tener en cuenta les rotaciones.

en: Time now
ast: Empecipiar contador

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:%H} as it was before {2:%H} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:%H})
ast[0]: Fai {0} hora faltaba tanto pa les {1:%H} que pa les {2:%H} del mesmu día. ¿Qué hora ye agora? Respuendi usando la hora (ex.: {3:%H})
ast[1]: Fai {0} hores faltaba tanto pa les {1:%H} que pa les {2:%H} del mesmu día. ¿Qué hora ye agora? Respuendi usando la hora (ex.: {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
ast[0]: Calcula la hora intermedia ente les hores daes, y dempués amiesta {0} hora pa convertilo a la hora actual.
ast[1]: Calcula la hora intermedia ente les hores daes, y dempués amiesta {0} hores pa convertilo a la hora actual.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
ast: {0:%H}

note: No hands
en: Sample clock
ast: Reló d'exemplu

en: Trains
ast: Trenes

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
ast: La fórmula de la distancia ye «distancia = velocidá x tiempu».

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale / - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours since the first train left does it take the second train to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours since the first train left does it take the second train to overtake the first train?
ast[0]: Un tren dexa la estación viaxando a {0} km/h. {1} hora dempués, un segundu tren dexa la estación viaxando na mesma direición a {2} km/h. ¿Cuántes hores-y lleva al segundu tren alcanzar al primeru dende que salió?
ast[1]: Un tren dexa la estación viaxando a {0} km/h. {1} hores dempués, un segundu tren dexa la estación viaxando na mesma direición a {2} km/h. ¿Cuántes hores-y lleva al segundu tren alcanzar al primeru dende que salió?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
ast: Pues calcular la rempuesta multiplicando la velocidá del primer tren pol tiempu y dividiéndolu pola diferencia de velocidaes.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
ast[0]: Dos trenes separtaos {0} quilómetru van na mesma direición, ún hacia l'otru, en víes reutes paraleles. Ún viaxa a {1} km/h y l'otru a {2} km/h. ¿En cuántes hores s'alcuetren?
ast[1]: Dos trenes separtaos {0} quilómetros van na mesma direición, ún hacia l'otru, en víes reutes paraleles. Ún viaxa a {1} km/h y l'otru a {2} km/h. ¿En cuántes hores s'alcuetren?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
ast: Pues calcular la rempuesta dividiendo la distancia ente la suma de dambes velocidaes.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
ast[0]: Dos trenes en víes reutes paraleles salen del mesmu puntu, en sen opuestu a {0} y {1} km/h respeutivamente. ¿En cuántes hores tarán separtaos {2} quilómetru?
ast[1]: Dos trenes en víes reutes paraleles salen del mesmu puntu, en sen opuestu a {0} y {1} km/h respeutivamente. ¿En cuántes hores tarán separtaos {2} quilómetros?

en: Triangles
ast: Triángulos

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
ast: ¿Cuántos triángulos de cualesquier tamañu pueden cuntase na figura inferior?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
ast: Un triángulu pue incluyise dientro d'otru triángulu.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
ast: Los triángulos fórmense coneutando los vinientes puntos: {0}

en: Triangles with numbers
ast: Triángulos con númberos

en: Which number should replace the question mark below?
ast: ¿Qué númberu tien de trocar al interrogante?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
ast: Tolos triángulos comparten una propiedá y son independentes del restu.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
ast: El resultáu de multiplicar los dos númberos dientro de cada triángulo ye {0}.

en: Colored figures
ast: Figures coloriaes

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál de les vinientes figures amosóse enantes? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Colored text
ast: Testu coloriáu

en: What was the color of the text that said '{0}'?
ast: ¿Cuál yera'l color del testu que dicía «{0}»?

en: Counting dots
ast: Cuntar puntos

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
ast: ¿Cuántos puntos de color {0} había na imaxe anterior? Respuendi usando númberos.

en: Memorize facts
ast: Memoriza fechos

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
ast[0]: Shiny Cars anunció un parón de la producción de {0} día el mes que vien, pero enantes d'ello nun parara la producción dende {1}.
ast[1]: Shiny Cars anunció un parón de la producción de {0} díes el mes que vien, pero enantes d'ello nun parara la producción dende {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
ast: ¿Cuántos díes paró la producción Shiny Cars?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
ast: En qué añu paró la producción Shiny Cars?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
ast: Les ventes de Shiny Cars cayeron un {0}% el pasáu avientu, la peor cayida dende {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
ast: ¿Cuántu cayeron les vientes de la empresa'l pasáu avientu?

en: In what year was Shiny Cars sales total lower than that of last December?
ast: ¿En qué añu les ventes totales de Shiny Cars foron peores que'l pasáu avientu?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
ast: Cerca del {0}% de los coches fechos nel mundu por Shiny Cars viéndense n'Europa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
ast: ¿Qué porcentaxe de tolos coches fechos por Shiny Cars véndese n'Europa?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
ast: Cerca del {0}% de los coches de Shiny Cars usen diesel, el {1}% usen gasolina y el restu son eléctricos.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
ast: ¿Qué porcentaxe de Shiny Cars usa diesel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
ast: ¿Qué porcentaxe de Shiny Cars usa gasolina?

en: Triangle
ast: Triángulu

en: Square
ast: Cuadráu

en: Pentagon
ast: Pentágonu

en: Circle
ast: Círculu

en: Memorize figures and text
ast: Memorizar figures y testu

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Possible answers are triangle, square, pentagon and circle.
ast: La llista d'abaxo enumbera les figures amosaes na imaxe anterior sacantes una. ¿Cuál ye la figura que falta? Les posibles rempuestes son «triángulu», «cuadráu», «pentágonu» y «círculu».

en: Memorize figures
ast: Memorizar figures

en: In which cell is the other figure like the one shown below? Answer the cell number.
ast: ¿En qué caxella ta la otra figura asemeyada a la primera amosada debaxo? Respuendi col númberu de caxella.

en: Figures with numbers
ast: Figures con númberos

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál de los vinientes cuadraos amosóse enantes? Respuende {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Start at point number {0}
ast: Empezar nel puntu {0}

en: Move right
ast: Mover a mandrecha

en: Move left
ast: Mover a manzorga

en: Move up
ast: Mover arriba

en: Move down
ast: Mover abaxo

en: End at point {0}
ast: Terminar nel puntu {0}

en: Memorize indications
ast: Memorizar indicaciones

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ast: ¿Cuál de los siguientes gráficos representa les indicaciones previamente daes? Respuendi {0}, {1}, {2} o {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ast: ¿Cuántos númberos impares había na imaxe anterior? Respuende usando númberos.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ast: ¿Cuántos númberos pares había na imaxe anterior? Respuende usando númberos.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
ast: ¿Cuántos númberos con más d'un díxitu había na imaxe anterior? Respuende usando númberos.

en: Memorize numbers
ast: Memoriza númberos

en: Memorize words
ast: Memoriza pallabres

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
ast: Hai una pallabra que falta de la llista anterior. ¿Qué pallabra falta?

note: Body parts
en: wrist
ast: moñeca

en: elbow
ast: coldu

en: armpit
ast: axila

en: hand
ast: mano

en: chest
ast: pechu

note: Fishes
en: sardine
ast: sardina

en: trout
ast: trucha

en: monkfish
ast: tosquile

en: cod
ast: bacaláu

en: salmon
ast: salmón

note: Vegetables
en: potato
ast: pataca

en: ginger
ast: xenxibre

en: pepper
ast: pimienta

en: garlic
ast: ayu

en: pumpkin
ast: calabaza

note: Bicycle
en: brake
ast: frenu

en: chain
ast: cadena

en: wheel
ast: rueda

en: handlebar
ast: manillar

note: Music
en: drummer
ast: batería

en: speaker
ast: altavoz

en: lyrics
ast: lletra

en: beat
ast: llatíu

en: song
ast: cantar

note: Weather
en: cloud
ast: nube

en: rain
ast: agua

en: storm
ast: tremolina

en: fog
ast: borrina

en: rainbow
ast: arcuiris

note: Animals
en: rabbit
ast: coneyu

en: mouse
ast: mur

en: monkey
ast: monu

en: bear
ast: osu

en: wolf
ast: llobu

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
ast[0]: ¿Cuántos graos xira l'aguya de los minutos d'un reló en 2 hores y [num] minutu?
ast[1]: ¿Cuántos graos xira l'aguya de los minutos d'un reló en 2 hores y [num] minutos?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
ast[0]: Xuan tien 46 años. El so fíu ye [difference] añu más xoven que la metá de los años de Xuan. ¿Cuántos años tien el fíu de Xuan?
ast[1]: Xuan tien 46 años. El so fíu ye [difference] años más xoven que la metá de los años de Xuan. ¿Cuántos años tien el fíu de Xuan?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
ast[0]: Agora la edá de Xuan ye 2 veces la edá del so fíu. Fai [ago] añu, Xuan yera [proportion] veces más mayor que'l so fíu. ¿Cuántos años tien el fíu de Xuan agora?
ast[1]: Agora la edá de Xuan ye 2 veces la edá del so fíu. Fai [ago] años, Xuan yera [proportion] veces más mayor que'l so fíu. ¿Cuántos años tien el fíu de Xuan agora?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ast[0]: A día de güei, la edá de Xuan ye 2 vegaes la edá del so fíu (variable y), esto ye x = 2y,  y fai [ago] añu, Xuan yera [proportion] vegaes mayor que'l so fíu. x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ast[1]: A día de güei, la edá de Xuan ye 2 vegaes la edá del so fíu (variable y), esto ye x = 2y,  y fai [ago] años, Xuan yera [proportion] vegaes mayor que'l so fíu. x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
ast[0]: Un ficheru ta protexíu por una contraseña formada por un díxitu de [digits] númberu representáu en base 10 (de 0 a 9). ¿Cuántes contraseñes diferentes pue tener?
ast[1]: Un ficheru ta protexíu por una contraseña formada por un díxitu de [digits] númberos en base 10 (de 0 a 9). ¿Cuántes contraseñes diferentes pue tener?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
ast[0]: Un ficheru ta protexíu por una contraseña formada por un díxitu octal de [digits] númberu en base 10 (de 0 a 9). ¿Cuántes contraseñes diferentes pue tener?
ast[1]: Un ficheru ta protexíu por una contraseña formada por un díxitu octal de [digits] númberos en base 10 (de 0 a 9). ¿Cuántes contraseñes diferentes pue tener?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
ast[0]: Esiste [games] partíu de tenis xugándose simultáneamente. ¿Cuántos resultaos posibles hai?
ast[1]: Esisten [games] partíos de tenis xugándose simultáneamente. ¿Cuántos resultaos posibles hai?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
ast[0]: Nun tornéu de tenis, elimínase un xugador en cada partíu dempués de perder escontra un únicu oponente. ¿Cuántos partíos son necesarios pa determinar el ganador d'un tornéu de tenis qu'entama con [players] xugador?
ast[1]: Nun tornéu de tenis, elimínase un xugador en cada partíu dempués de perder escontra un únicu oponente. ¿Cuántos partíos son necesarios pa determinar el ganador d'un tornéu de tenis qu'entama con [players] xugadores?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
ast[0]: Tienes [money] unidá monetaria na to cuenta del bancu a un interés compuestu del 10% anual. ¿Cuántu dineru tendrás dempués de 2 años?
ast[1]: Tienes [money] unidaes monetaries na to cuenta del bancu a un interés compuestu del 10% anual. ¿Cuántu dineru tendrás dempués de 2 años?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
ast[0]: Xuan llimpia a una velocidá de 1 / [john_time] per hora, y el so collaciu a 1 / [friend]. Xuntos necesiten [answer_a] hora.
ast[1]: Xuan llimpia a una velocidá de 1 / [john_time] per hora, y el so collaciu a 1 / [friend]. Xuntos necesiten [answer_a] hores.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
ast[0]: Xuan necesita [john_time] hora pa llimpiar un almacén y el so collaciu tarda la metada del tiempu. ¿Cuántes hores tardarán en llimpiar l'almacén si trabayen xuntos? [option_answers]
ast[1]: Xuan necesita [john_time] hores pa llimpiar un almacén y el so collaciu tarda la metada del tiempu. ¿Cuántes hores tardarán en llimpiar l'almacén si trabayen xuntos? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
ast[0]: Xuan necesita [john_time] hora pa llimpiar un almacén y el so collaciu tarda'l doble de tiempu. ¿Cuántes hores tardarán en llimpiar l'almacén si trabayen xuntos? [option_answers]
ast[1]: Xuan necesita [john_time] hores pa llimpiar un almacén y el so collaciu tarda'l doble de tiempu. ¿Cuántes hores tardarán en llimpiar l'almacén si trabayen xuntos? [option_answers]

en: Custom Game
ast: Xuegu personalizáu

en: Select All
ast: Escoyer too

en: Unselect all
ast: Deseleicionar too

en: _Start
ast: _Empecipiar

en: <b>Difficulty Level</b>
ast: <b>Nivel de dificultá</b>

en: <b>Game Types</b>
ast: <b>Tribes de xuegos</b>

en: <b>General Settings</b>
ast: <b>Axustes xenerales</b>

en: <b>Number of games</b>
ast: <b>Númberu de xuegos</b>

en: <b>Output File</b>
ast: <b>Ficheru de salida</b>

en: Easy
ast: Fácil

en: Master
ast: Avanzáu

en: Medium
ast: Mediu

en: PDF export
ast: Esportar a PDF

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
ast: Páxines per cara:

en: Skip games that use colors
ast: Omitir los xuegos qu'usen colores

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
ast: Esta opción permite esportar un conxuntu de xuegos a un ficheru PDF. Pues completar los puzzles ensin un equipu.

en: Total number of games:
ast: Númberu total de xuegos:

en: _Save
ast: _Guardar

en: Player's Game Session History
ast: Hestóricu de partíes del xugador

en: Show:
ast: Amosar:

en: <b>Memory Games</b>
ast: <b>Xuegos de memoria</b>

en: <b>Player's Game Session History</b>
ast: <b>Hestóricu de sesiones de partíes del xugador</b>

en: Delete Player's Game Session History
ast: Desaniciar l'hestóricu de sesiones de partíes del xugador

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
ast: Forzar a gbrainy a executase siempre n'inglés (inorar les traducciones)

en: Maximum number of records in the player's game session history:
ast: Máximu númberu de partíes atroxaes nel hestóricu de sesiones de partíes del xugador:

en: Minimum number of played games to store the game session:
ast: Mínimu númberu de partíes xugaes p'atroxar la sesión de partíes:

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Show a countdown message
ast: Amosar el mensaxe del tiempu restante

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
ast: Omitir los xuegos qu'usen colores

en: Theme:
ast: Tema:

en: Time in seconds to memorize the challenge:
ast: Tiempu en segundos pa memorizar el desafíu:

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
ast: Tolos xuegos (lóxica, cálculu mental, memoria y analoxíes verbales)

en: Answer:
ast: Rempuesta:

en: Custom Game Selection...
ast: Escoyeta de xuegu personalizáu...

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
ast: Esportar xuegos a PDF pa xugar desconeutáu…

en: Extensions
ast: Estensiones

en: How to Extend gbrainy's Functionality
ast: Cómo estender les funcionalidaes de Gbrainy

en: Logic Puzzles Only
ast: Namái Puzzles lóxicos

en: Memory Trainers Only
ast: Namái entrenadores de memoria

en: Mental Calculation Trainers Only
ast: Namái entrenadores de cálculu mental

en: Orientation
ast: Orientación

en: Show
ast: Amosar

en: Toolbar
ast: Barra de ferramientes

en: Verbal Analogies Only
ast: Namái analoxíes verbales

en: _Contents
ast: Índ_iz

en: _End Game
ast: Rematar el xu_egu

en: _Game
ast: _Xuegu

en: _Help
ast: Ay_uda

en: _New Game
ast: Xuegu _nuevu

en: _Next
ast: _Viniente

en: _Pause Game
ast: _Pausar el xuegu

en: _Settings
ast: _Configuración

en: _Tip
ast: _Pista

en: _View
ast: _Ver
