gbrainy - en to bs translation catalogue (1089 entries)

en: Clock rotation
bs: Rotacija sata

en: Every hour rotates 360 degrees.
bs: Svaki sat rotira za 360 stepeni.

en: Brothers and sisters
bs: Braća i sestre

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
bs: Od [people] ljudi, [brothers] ima braću, [sisters] ima sestre a [both] oboje. Koliko ljudi nema ni jedno ni drugo?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
bs: Računa se uzimajući ukupan broj ljudi minus [brothers_only] onih što imaju samo braću, minus [sisters_only] onih što imaju samo sestre minus [both] onih što imaju sestre i braću.

en: Age
bs: Starost

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
bs: Starost Džonovog sina je sada pola Džonove starosti minus [difference],  što predstavlja, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
bs: Lozinka

en: Tennis game
bs: Tenis

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
bs: U svakoj utakmici treba da eliminišete jednog igrača. Dakle, rezultat je ukupan broj igrača minus jedan.

en: Bank interest
bs: Bankarska kamata

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
bs: Ukupna kamata se izračunava kada se na početnu vrijednost doda akumulirana kamata iz prošlosti.

en: Simple equations
bs: Proste jednačine

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
bs: Koji broj sabran s [num_a] daje [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
bs: To je rezultat operacije [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
bs: Koji broj minus [num_a] daje [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
bs: To je rezultat operacije [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
bs: Koji broj  pomnožen s [num_a] daje [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
bs: To je rezultat operacije [num_b] / [num_a].e.

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
bs: Koji broj podijeljen sa [num_a] daje [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
bs: To je rezultat operacije [num_a] * [num_b].

en: Boxes
bs: Kutije

en: Container
bs: Kontejner

en: Box
bs: Kutija

note: Translators: 0.5 should bje formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
bs: Koliko kutija dimenzija 1 x 1 x 0.5 može biti upakovano u veliku kutiju dimenzija 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
bs: Možete uklopiti 6 * 5 * [z] * 2 kutija.

en: Palindromic years
bs: Palindromske godine

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
bs: [year_start] je palindromska godina kao i [year_end], sa razmakom od 11 godina. Koje su sljedeće dvije susjedne palindromske godine nakon [year_end] sa istim razmakom? Odgovorite koristeći dva broja (npr.: [year_start] i [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
bs: Palindromski broj ostaje isti kada mu se cifre izvrnu(npr.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
bs: [rslt_a] i [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
bs: Od 1.000 do 10.000 godine, palindromske godine se javljaju sa intervalom od 110 godina izuzev prilikom završetka svakog milenijuma kada se javljaju sa intervalom od 11 godina.

en: Dartboard
bs: Pikado

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
bs: Na dolje prikazanom pikadu, gdje treba da pogodite strelicama da dobijete 120 poena iz 5 pokušaja? Odgovorite koristeći niz brojeva (npr.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
bs: Samo 3 od 4 broja u pikadu se koriste da se sabere 120 poena.

en: Horse race
bs: Konjičke trke

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
bs[0]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite [eyes] oko i [legs] nogu. Koliko konja je prisutno?
bs[1]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite [eyes] oka i [legs] noge. Koliko konja je prisutno?
bs[2]: U konjičkim trkama imamo određeni broj ljudi i konja. Možete da izbrojite [eyes] očiju i [legs] noga. Koliko konja je prisutno?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
bs: Svaka osoba ima dvije noge a svaki konj četiri (2 * [men] + [horses] * 4). Svaka osoba i svaki konj imaju po dva oka (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
bs: Poluga

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
bs: Koliko tereta je potrebno na kraju poluge na koji ukazuje znak pitanja da bi bila u ravnoteži?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
bs: Uzmite u obzir Arhimedov iskaz: „Dajte mi oslonac i ja ću polugom pomjeriti Zemlju“.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
bs: Poluga je u ravnoteži kada se predmeti na njoj nalaze na rastojanjima koja su proporcionalna njihovim težinama.

en: Multiple number
bs: Umnošci

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
bs: Koja dva broja sa spiska su umnošci brojeva [num_x] i [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
bs: Umnožak je broj koji može biti podijeljen drugim brojem bez ostatka. Na primjer: 10, 15 i 25 su umnošci broja 5.

en: Choose one of the following:
bs: Izaberite jedno od sljedećeg:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
bs: [option_prefix] [option_a] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
bs: [option_prefix] [option_a] i [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
bs: [option_prefix] [option_b] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
bs: [option_prefix] [option_c] i [option_d]

note: Sinci this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
bs: [option_a] i [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
bs: [option_a] i [option_b] jesu proizvodi brojeva [num_x] i [num_y].

en: Cars in town
bs: Automobili u gradu

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
bs: U malom gradu, [all_cars]% stanovnika ima automobil i [males_cars]% imaju automobil i jesu muškarci. Koliki procenat stanovništva jesu žene koje imaju automobil? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
bs: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) su žene koje imaju auto.

en: Compare variables
bs: Poredi varijable

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
bs: Ako je p &lt; x &lt; q i r &lt; y &lt; s i znate da je x &lt; y tačan iskaz, koja od sljedećih opcija je korektna? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
bs: Ako je x &lt; y, onda je p &lt; x &lt; y &lt; s pa s &gt; p je tačno.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
bs: Ako je p &lt; x &lt; q i r &lt; y &lt; s i znate da je x &gt; y tačan iskaz, koja od sljedećih opcija je korektna? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
bs: Ako je x &gt; tada r &lt; y &lt; x &lt; q, pa je r &lt; q tačno.

en: Odd number
bs: Neparan broj

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
bs: Data su dva cijela broja „x“ i „y“, ako je „x“ paran a „y“ neparan broj, koji od sljedećih izraza daje uvijek neparan rezultat? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
bs: Množenje dva parna broja uvijek daje paran broj, pa x pomnženo sa 2 je parno. Sabiranje neparnog broja (y) sa brojem koji je paran uvijek daje neparan broj.

en: Warehouse
bs: Skladiste

en: Two trucks
bs: Dva kamiona

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
bs[0]: Imate dva kamiona koji zajedno teže [add] tonu. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]
bs[1]: Imate dva kamiona koji zajedno teže [add] tone. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]
bs[2]: Imate dva kamiona koji zajedno teže [add] tona. Ako lakši kamion teži 15 tona manje nego polovina težine težeg kamiona, koliko je onda težak lakši kamion? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
bs: Teži kamion teži [heavier] a lakši [lighter] tona.

en: Family relations
bs: Rodbinske veze

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
bs: Snaha sestre Džanovog oca je? Nemojte pretpostavljati da Džan ima rođake koji nisu spomenuti. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
bs: [option_prefix] NJegova majka

en: [option_prefix] Has no relation
bs: [option_prefix] Nisu u srodstvu

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
bs: [option_prefix] Njegov rođak

en: [option_prefix] His son-in-law
bs: [option_prefix] NJegov zet

en: His mother
bs: Njegova majka

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
bs: Sestrina snaha je Džanovog oca žena, zapravo, Džanova majka.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
bs: Zet brata Džanove majke je? Nemojte pretpostavljati da Džan ima rođake koji nisu spomenuti. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
bs: [option_prefix] NJegov otac

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
bs: [option_prefix] Njegov rođak

en: His father
bs: Njegov otac

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
bs: Bratov zet je Džanove majke suprug, zapravo, Džanov otac.

en: Third number
bs: Treći broj

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
bs: Prosjek tri broja je [three]. Prosjek dva od ovih brojeva je [two]. Koji je treći broj? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
bs: To je rezultat matematičke operacije: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
bs: gbrainy je igra za vježbu pamćenja, aritmetičke i logičke sposobnosti i više vježbi na raznim nivoima težine.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
bs: Trebao bi imati nešto za sve uzraste i namjene: djeca čiji roditelji žele da im unaprijede sposobnosti, odrasli koji žele čuvati um u formi ili samo za zabavu, stariji ljudi kojima trebaju vježbe memorije itd.

en: Game
bs: Igra

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
bs: Igrajte igre, koje izazivaju vaše logičke, verbalne, računske i memorijske sposobnosti

en: Classic
bs: Klasika

en: Notebook
bs: Sveska

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
bs: Koji od sljedećih sportova ne pripada grupi?

en: Think of the items used in the game.
bs: Razmišljajte o predmetima koji se koriste u igri.

en: Basketball
bs: Košarka

en: Tennis
bs: Tenis

en: Cycling
bs: Biciklizam

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
bs: To je jedino u kome se ne koristi lopta u igri.

en: A terrier is to a dog like a?
bs: Terijer je pas koji izgleda kao?

en: Chicken / Parrot
bs: Pile / papagaj

en: Pony / Horse
bs: Poni / konj

en: Ant / Vertebrate
bs: Mrav / kičmenjak

en: Dog / Cat
bs: Pas / mačka

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
bs: Pas i konj su vrste a terijer i poni su rase životinja.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
bs: Riječ „taksidermist“ znači?

en: Works with dead animals
bs: Osoba koja radi sa mrtvim životinjama

en: Specializes in skin diseases
bs: Specijalista za kožne bolesti

en: Suffers a skin disease
bs: Osoba koja boluje od kožne bolesti

en: Works with leather
bs: Osoba koja radi sa kožom

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
bs: Automobilski motor koji je loše dizajniran i kome nedostaje sofisticiranosti je?

en: Simplistic
bs: Pojednostavljen

en: Erroneous
bs: Nepravilan

en: Broken
bs: Oštećeni

en: Unorthodox
bs: Nekonvencionalan

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
bs: Koja od navedenih riječi je najbliža značenju riječi „cenzura“?

en: Condemn
bs: Osuditi

en: Hide
bs: Sakrij

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
bs: Nejasno

en: Ignore
bs: Ignorisati

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
bs: Umjetnik čiji rad je počeo da definiše cijeli jedan pravac je?

en: Pioneer
bs: Pionir

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
bs: Boemski

en: Misunderstood
bs: Neshvaćen

en: Martyr
bs: Mučenik

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
bs: Koja od sljedećih rečenica bolje definiše  „ostrakiziranu“ osobu?

en: Person expelled from society
bs: Osoba izbačena iz društva

en: Loner
bs: Usamljenik

en: Connoisseur
bs: Poznavalac

en: Conspirator
bs: Zavjerenik

en: Which of the following words means fear of people?
bs: Koja od sljedećih riječi znači strah od ljudi?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
bs: Antropofobija

en: Hypochondria
bs: Hipohondrija

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
bs: Antofobija

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
bs: Akrofobija

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
bs: Kako se zove bolest osobe koja se previše brine za svoje zdravlje?

en: Agoraphobia
bs: Agorafobija

note: Selected to avoid physical characteristics liki: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
bs: Koja od sljedećih riječi ne pripada grupi?

note: Translator: As a noun
en: Violin
bs: Violina

en: Bassoon
bs: Fagot

en: Flute
bs: Flauta

en: Oboe
bs: Oboa

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
bs: To jedino nije drveni duvački instrument.

en: What is a 'halberd'?
bs: Šta je „Helebarda“?

en: Weapon
bs: Oružje

en: Flower
bs: Cvijet

en: Fish
bs: Riba

en: Fossil
bs: Fosil

en: Portico
bs: Portikus

en: Column
bs: Kolone

en: Attic
bs: Tavan

en: It is the only one that is not related to architecture.
bs: To jedino nije vezano za arhitekturu.

en: Kilometer
bs: Kilometar

en: Hectogram
bs: Hektogram

en: Liter
bs: Litar

en: Gallon
bs: Galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
bs: To jedino nije jedinica metričkog sistema.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
bs: Narandžasto

en: Apple
bs: Jabuka

en: Grape
bs: Grožđe

en: Potato
bs: Krompir

en: It is the only one that is not a fruit.
bs: To jedino nije voće.

en: Turtle
bs: Kornjača

en: Crocodile
bs: Krokodil

en: Lizard
bs: Gušter

en: Frog
bs: Žaba

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
bs: To je jedina životinja koja nije gmizavac i ujedno nema rep.

en: Tiger
bs: Tigar

en: Hyena
bs: Hijena

en: Wolf
bs: Vuk

en: Deer
bs: Jelen

en: It is the only one that is not a carnivore.
bs: To jedino nije mesožder.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „hedonizam“?

en: Pleasure
bs: Zadovoljstvo

en: Pain
bs: Bol

en: Collectivism
bs: Kolektivizam

en: Abstinence
bs: Apstinencija

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
bs: Etička doktrina koja smatra da je užitak vrhovno dobro.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „asketizam“?

en: Positivism
bs: Pozitivizam

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
bs: Način života koji se sastoji u samoodricanju da bi se postiglo duhovno pročišćenje.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „oksimoron“?

en: Contradictory
bs: Kontradikcija

en: Synonym
bs: Sinonim

en: Related
bs: Vezano

en: Ironic
bs: Ironija

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
bs: Govorna figura koja spaja suprostavljene riječi.

en: Lentils
bs: Boranija

en: Wheat
bs: Žito

en: Corn
bs: Kukuruz

en: Rice
bs: Riža

en: It is the only one that is not a cereal.
bs: To je jedina biljka koja nije žitarica.

en: Onion
bs: Luk

en: Lychee
bs: Avokado

en: Olive
bs: Maslina

en: Carbon
bs: Ugljenik

en: Sodium
bs: Natrijum

en: Titanium
bs: Titanijum

en: Zinc
bs: Cink

en: It is the only one that is not a metal.
bs: To je jedini element koji nije metal.

en: Cardiology
bs: Kardiologija

en: Hematology
bs: Hematologija

en: Psychiatry
bs: Psihijatrija

en: Paleontology
bs: Paleontologija

en: It is the only one that is not a medical specialty.
bs: To je jedino zanimanje koje nije medicinska specijalnost.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „nemarnost“?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
bs: Nemarnost

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
bs: Druželjubiv

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
bs: Pristojno

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
bs: Ljut

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
bs: To je greška usljed nedostatka pažnje koja bi s pravom ili razumom tu bila oćekivana.

en: Regular
bs: Regularni

en: Occasional
bs: Povremen

en: Exceptional
bs: Izuzetan

en: Rare
bs: Rijetko

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
bs: Sve ostale reijči ukazuju na to da se ne dešavaju često.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „zbunjujući“?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
bs: Zbunjujuće

en: Interesting
bs: Zanimljivo

en: Ordinary
bs: Uobičajeno

en: Trivial
bs: Trivijalno

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „nesrećan“?

en: Sad
bs: Tužan

en: Unpleasant
bs: Neprijatan

en: Tears
bs: Suze

en: Incredible
bs: Nevjerovatan

en: Famous
bs: Poznat

en: Acclaimed
bs: Prihvaćen

en: Celebrated
bs: Proslavljen

en: The other words have the meaning of distinguished.
bs: Sve ostale riječi imaju značenje razlikovanja.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
bs: Koja od navedenih riječi je po značenju najbliža riječi „poseban“?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
bs: Poseban

en: Obvious
bs: Očigledan

en: Generic
bs: Generički

en: Plate
bs: Tanjir

note: Translator: As a noun
en: Bottle
bs: Flaša

en: Amphora
bs: Amfora

en: Bowl
bs: Zdjela

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
bs: To je jedina koja se ne koristi za skladištenje tekućina.

en: Walnut
bs: Orah

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
bs: Makadamia

en: Chestnut
bs: Kesten

en: It is the only one that is not a nut.
bs: To je jedini koji nije orah.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
bs: Koja od slijedećih riječi je najbliža smislu 'priznanja'?

en: Applause
bs: Aplauz

en: Commendation
bs: Pohvala

en: Citation
bs: Citat

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
bs: Prizivati

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
bs: Koja od slijedećih riječi je najbliža smislu 'tuge'?

note: Translator: As a noun
en: Lament
bs: Jadikovka

en: Fraud
bs: Prevara

en: Intolerance
bs: Netolerantnost

en: Risk
bs: Rizik

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
bs: Koja od slijedećih riječi je najbliža smislu 'flegmatičan'?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
bs: Miran

en: Authentic
bs: Autentičan

en: Clever
bs: Pametan

en: Tense
bs: Napet

en: Concert
bs: Koncert

en: Satire
bs: Satira

en: Proverb
bs: Poslovica

en: It is the only one that is not related to literature.
bs: To je jedina koja se ne odnosi na književnost.

en: Curve
bs: Kriva

en: Cathetus
bs: Kateta

en: Hypotenuse
bs: Hipotenuza

en: Trigonometry
bs: Trigonometrija

en: It is the only one that is not related with triangles.
bs: To je jedina koja se ne odnosi trokute.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
bs: Ogrlica

en: Candelabra
bs: Svijećnjak

en: Lantern
bs: Fenjer

en: Lamp
bs: Sijalica

en: It is the only one that does not produce light.
bs: To je jedina koja ne proizvodi svjetlo.

note: Translator: As a noun
en: Shield
bs: Štit

en: Helmet
bs: Kaciga

note: Translator: As a noun
en: Armor
bs: Oklop

en: Crossbow
bs: Samoluk

en: It is the only one that is not used for protection.
bs: To je jedina koja se ne koristi za zaštitu.

en: Monolith
bs: Monolit

en: Granite
bs: Granit

en: Rock
bs: Stijena

note: Translator: As a noun
en: Tree
bs: Drvo

en: It is the only one that is not related to rocks.
bs: To je jedina koja se ne odnosi na stijene.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
bs: Mrkva

en: Beet
bs: Repa

en: Radish
bs: Rotkvica

en: Tomato
bs: Paradajz

en: It is the only one that does not have roots.
bs: To je jedina koja nema korijene.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
bs: Orgulje

en: Piano
bs: Klavir

en: Accordion
bs: Harmonika

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
bs: To je jedini instrument koji nema tipke.

en: car / garage | plane
bs: auto / garaža | avion

en: Airline
bs: Aviolinija

en: Aircraft
bs: Avion

en: circle / semicircle | diameter
bs: krug / polukrug | prečnik

en: Radius
bs: Prečnik

en: Chord
bs: Struna

en: Tangent
bs: Tangens

en: Angle
bs: Ugao

en: The radius of a circle is half the diameter.
bs: Poluprečnik kruga je polovina prečnika.

en: talk / yell | dislike
bs: govor / vika | nenaklonost

en: Repugnance
bs: Odbijanje

en: Offensive
bs: Napadno

en: Shame
bs: Sramota

en: Ostentation
bs: Šepurenje

en: write / pen | eat
bs: pisati / olovka | jesti

en: Fork
bs: Viljuška

en: Restaurant
bs: Restoran

en: Winery
bs: Vinski podrum

en: Table
bs: Tabela

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
bs: Olovka je pribor za pisanje a viljuška je pribor za jelo.

en: desert / oasis | sea
bs: pustinja / oaza | more

en: Island
bs: Ostrvo

en: River
bs: Rijeka

en: Beach
bs: Plaža

en: Coast
bs: Obala

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
bs: Oaza je izolovana oblast vegetacije okružena pustinjom a ostrvo je izolovan dio kopna okružen vodom.

note: Translators: letter refers to letter (in papir form)
en: turtle / shell | letter
bs: kornjača / oklop | pismo

en: Envelope
bs: Koverta

en: Ink
bs: Tinta

en: Printer
bs: Štampač

en: Cellulose
bs: Celuloza

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
bs: Kornjača je u oklopu a pismo je u koverti.

en: wine / grape | rum
bs: vino / grožđe | rum

en: Sugarcane
bs: Šećerna trska

en: Grain
bs: Ječam

en: Sweet corn
bs: Kukuruz šećerac

en: horticulture / plants | ornithology
bs: hortikultura / biljke | ornitologija

en: Birds
bs: Ptice

en: Insects
bs: Insekti

en: Amphibians
bs: Vodozemci

en: Fishes
bs: Ribe

en: thankful / ingratitude | despotism
bs: zahvalan / nezahvalan | despotizam

en: Democracy
bs: Demokratija

en: Totalitarianism
bs: Totalitarizam

en: Oligarchy
bs: Oligarhija

en: Authority
bs: Autoritet

en: pessimist / optimist | poor
bs: pesimista / optimista | siromašan

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
bs: Obilan

en: Homeless
bs: Beskućnik

en: Property
bs: Imovina

en: Money
bs: Novac

en: five / pentagon | ten
bs: pet / pentagon | deset

en: Decagon
bs: Desetougao

en: Enneagram
bs: Eneagram

en: Icosagon
bs: Ikozagon

en: Decimal
bs: Decimalno

en: parallel / meridian | longitude
bs: meridijan / paralela | geografska dužina

en: Latitude
bs: Geografska širina

en: Solstice
bs: Solsticij

en: Pole
bs: Pol

en: Azimuth
bs: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
bs: Paralele i geografska širina (latituda) se prostiru u pravcu istok-zapad a meridijani i geografska dužina (longituda) u pravcu sjever-jug.

en: art / gallery | drama
bs: umjetnost / galerija | drama

en: Theater
bs: Pozorište

en: Museum
bs: Muzej

en: Concert hall
bs: Koncertna dvorana

en: Gym
bs: Teretana

en: hunter / rifle | photographer
bs: lovac / puška | fotograf

en: Camera
bs: Kamera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
bs: Tronožac

en: Photography
bs: Fotografija

en: Light
bs: Svjetlo

en: dish / break | balloon
bs: jelo / pauza | balon

note: Translators: liki 'he burst the balloon'
en: Burst
bs: Prasak

en: Bounce
bs: Odskok

en: Float
bs: Plutajući

en: Roll
bs: Kotrljanje

en: Both relate to an action that breaks the related item.
bs: Oba se odnose na radnju koja narušava povezane stavke.

en: button / push | key (used in a lock)
bs: dugme / pritisnuti | ključ

en: Turn
bs: Okret

note: Translator: 'Open' as verb, liki opijen with a key
en: Open
bs: Otvoren

note: Translator: 'Lock' as verb, liki locked with a key
en: Lock
bs: Zaključaj

note: Translator: 'Close' as verb, liki closed with a key
en: Close
bs: Blizu

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
bs: Da bi oba predmeta radila, dugme mora biti pritisnuto a ključ mora biti okrenut.

en: concept / idea | obsession
bs: koncept / ideja | opsesija

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
bs: Opsjednutost

en: Indifference
bs: Ravnodušnost

en: Disinterest
bs: Nezainteresovanost

en: Intuition
bs: Intuicija

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
bs: Odnos između dvije riječi je takav da su to sinonimi.

en: fish / water | bird
bs: riba / voda | ptica

en: Air
bs: Zrak

en: Wings
bs: Krila

en: Ship
bs: Brod

en: Cage
bs: Kavez

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
bs: vrana / šah | vojnik

en: Battle
bs: Bitka

en: Gun
bs: Pištolj

en: Peace
bs: Mir

en: Enemy
bs: Neprijatelj

en: competitive / cooperative | anxious
bs: konkurentan / zadruga | zabrinut

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
bs: Fleksibilan

en: Cautious
bs: Obazriv

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
bs: Odvažan

en: pessimistic / optimistic | suspicious
bs: pesimist / optimist | sumnjičav

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
bs: Povjerljiv

en: Dubious
bs: Neizvjestan

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
bs: termometar / temperatura | kompas

en: Direction
bs: Smjer

en: Elevation
bs: Visina

en: Position
bs: Pozicija

en: Area
bs: Područje

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
bs: Prva riječ je mjerni instrument, a druga šta mjeri.

en: hungry / eat | tired
bs: gladan / jesti | umoran

en: sleep | rest
bs: spavati | odmarati

note: Translators: 'open' is used as a verb (opijen a box)
en: box / open | banana
bs: kutija / otvoriti | banana

en: peel
bs: kora

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
bs: lopata / kopati | sjekira

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
bs: šnicla

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
bs: staklo / slomiti | papir

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
bs: pokidati | pocijepati

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
bs: stopa / dva | nožni prsti

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
bs: deset | 10

en: fish / aquarium | monkey
bs: riba / akvarijum | majmun

en: cage | zoo | zoological garden
bs: kavez | zoo | zoološki vrt

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
bs: Riba u akvarijumu živi u zatočeništvu.

en: ring / finger | bracelet
bs: prsten / prst | narukvica

en: wrist | arm
bs: ručni zglob | ruka

en: seal / flippers | bird
bs: foka / peraja | ptica

en: wings
bs: krila

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
bs: štap / plovak | kamen

en: sink
bs: lavabo

en: leopard / spots | tiger
bs: leopard / kružne šare | tigar

en: stripes
bs: pruge

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
bs: riba / podmornica | ptica

en: airplane | aeroplane | plane
bs: avion | vazduhoplov

en: tears / eyes | sweat
bs: suze / oči | znoj

en: body | skin
bs: tijelo | koža

en: bridge / over | tunnel
bs: most / iznad | tunel

en: in | under | through
bs: u | ispod | kroz

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
bs: igračka / igrati | alat

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
bs: raditi

note: 'correct' can bje used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
bs: greška / popraviti | šteta

en: repair | fix
bs: popraviti | fiksirati

en: orange / fruit | spinach
bs: pomorandža / voće | spanać

en: vegetable
bs: povrće

en: hands / grab | teeth
bs: ruke / zgrabiti | zubi

en: bite
bs: zagristi

en: Grab and bite are finite actions.
bs: Zgrabiti i zagristi su završne radnje.

en: puzzle / solve | game
bs: slagalica / riješiti | igra

en: win | play
bs: pobijediti | igrati

en: eyebrow / eye | mustache
bs: obrva / oko | brkovi

en: lip | upper lip | mouth
bs: usna | gornja usna | usta

en: ice / slippery | glue
bs: led / klizav | lijepak

en: sticky
bs: ljepljiv

en: whirlpool / water | tornado
bs: vrtlog / voda | tornado

en: wind | air
bs: vjetar | vazduh

en: fox / den | bird
bs: lisica / jazbina | ptica

en: nest
bs: gnijezdo

en: dog / tame | wolf
bs: pas / pitom | vuk

en: wild | savage
bs: divlji |divljina

en: sugar / sweet | vinegar
bs: šećer / slatkiš | sirće

en: sour
bs: kiselo

en: tennis / sport | ballet
bs: tenis / sport | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
bs: igrati

en: slurp / tongue | snort
bs: srkati / jezik | frktati

en: nose
bs: nos

en: elbow / knee | wrist
bs: lakat / koljeno | ručni zglob

en: ankle
bs: gležanj

en: novel / author | song
bs: roman / autor | pjesma

en: composer | songwriter | lyricist
bs: kompozitor | muzički pjesnik | liričar

en: car / road | train
bs: auto / put | voz

en: track | railway | rails | railroad
bs: staza | željeznička | tračnice | željeznica

en: pediatrics / children | numismatics
bs: pedijatrija / djeca | numizmatika

en: coins | currency | money
bs: kovanice | valuta | novac

en: thermometer / temperature | clock
bs: termometar / temperatura | sat

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
bs: vrijeme

en: poems / anthology | maps
bs: pjesma / antologina | mape

en: letter / word | page
bs: slovo / riječ | strana

en: book | magazine | document
bs: knjiga | časopis | dokument

en: hour / minute | minute
bs: sat / minuta |minuta

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
bs: sekunda

en: tiger / carnivore | cow
bs: tigar / mesožder | krava

en: herbivorous | herbivore
bs: biljojedan | biljojed

en: constellation / stars | archipelago
bs: sazviježđe / zvijezde | arhipelag

en: islands
bs: ostrva

en: Unknown command line parameter {0}
bs: Nepoznata komandna linija parametra {0}

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
bs: (napravljeno {0})

en: List of available games
bs: Spisak dostupnih igara

en: Usage: gbrainy [options]
bs: Upotreba: gbrainy [opcije]

en:   --version			Print version information.
bs:   --version			Prikazuje podatke o verziji.

en:   --help			Print this usage message.
bs:   --help			Prikazuje ovu poruku o pomoći.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
bs:   --gamelist			Prikazuje listu mogućih igara.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
bs:   --customgame [game1, gameN]	Prikazuje listu igara koje se igraju tokom određene igre.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
bs:   --norandom 			Data lista igara neće biti nasumična.

en:   --versions 			Show dependencies.
bs:   --versions 			Prikaži zavisnosti.

en: Software
bs: Softver

en: Based on ideas by
bs: Zasnovano na idejama

en: MENSA works
bs: MENSA radova

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
bs: Ovaj program je slobodan softver, možete ga redistribuirati i/ili mijenjati pod uslovima GNU Opšte Javne Licence koju je objavila Zadužbina Slobodnog Softvera; bilo verzije 2 Licence, ili (po vašem izboru) bilo koje novije verzije.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
bs: Ovaj program je distribuiran u nadi da će biti koristan, ali BEZ IKAKVE GARANCIJE; čak i bez implicitne garancije UPOTREBLJIVOSTI ili PRILAGOĐENOSTI ODREĐENOJ NAMENI.  Pogledajte GNU Opštu Javnu Licencu za više detalja.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
bs: Trebalo bi da ste primili primjerak GNU Opšte Javne Licence uz ovaj program; ako niste, pišite na adresu: ''Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA''.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
bs: Igra mozgalica da se zabavite i da održavate vaš mozak obučenim.

en: gbrainy project web site
bs: gbrainy projekt web stranice

note: Column: Game Nami
en: Game Name
bs: Ime igre

note: Column: Type
en: Type
bs: Tip

en: Selected
bs: Izabrano

note: Translators: default file nami used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
bs: igra.pdf

en: PDF files
bs: PDF datoteke

en: All files
bs: Sve datoteke

en: The PDF file has been exported correctly.
bs: PDF datoteka je ispravno izvežena.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
bs: Došlo je do problema prilikom stvaranja PDF datoteke. Datoteka nije napravljena.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
bs: Donji grafikon prikazuje razvoj rezultata igre igrača.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
bs: Morate da odigrate više od jedne sesije igre da biste vidjeli razvoj rezultata.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
bs[0]: Napravljeno koristeći rezultate {0} zapisane sesije igre.
bs[1]: Napravljeno koristeći rezultate {0} zapisane sesije igre.
bs[2]: Napravljeno koristeći rezultate {0} zapisanih sesija igre.

en: Total
bs: Ukupno

en: You are about to delete the player's game session history.
bs: Obrisaćete istorijat sesija igara igrača.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
bs: Ako nastavite, izgubićete istorijat prethodnih sesija igara. Želite li da nastavite?

en: _Delete
bs: _Obriši

en: Custom Game
bs: Proizvoljna igra

en: Select All
bs: Izaberi sve

en: Unselect all
bs: Poništi sve

en: _Start
bs: _Počni

en: PDF export
bs: PDF izvoženje

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
bs: Ova opcija omogućava da izvezete skup igara u PDF datoteku. Zatim ćete moći da završite igre bez upotrebe računara.

en: <b>General Settings</b>
bs: <b>Opšte postavke</b>

en: Skip games that use colors
bs: Preskoči igre koje koriste boje

en: <b>Game Types</b>
bs: <b>Vrste igre</b>

en: Logic
bs: Logika

en: Calculation
bs: Račun

en: <b>Difficulty Level</b>
bs: <b>Nivo teškoće</b>

en: Easy
bs: Lako

en: Medium
bs: Srednje

en: Master
bs: Teško

en: <b>Number of games</b>
bs: <b>Broj igara</b>

en: Total number of games:
bs: Ukupan broj igara:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
bs: Stranica po listu:

en: <b>Output File</b>
bs: <b>Izlazna datoteka</b>

en: _Save
bs: _Snimi

en: Player's Game Session History
bs: Istorijat sesija igara igrača

en: Show:
bs: Prikaži:

en: Preferences
bs: Podešavanja

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
bs: Preskoči igre koje koriste boje (za korisnike koji ne razlikuju boje)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
bs: Primoraj gbrainy da uvijek koristi engleski jezik (zanemari prijevod)

en: Search and load extensions when starting
bs: Traži i učitaj ekstenzije pri pokretanju

en: Enable sounds
bs: Uključi zvukove

en: Theme:
bs: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
bs: <b>Igre memorije</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
bs: Vrijeme u sekundama da zapamtite izazov:

en: Show a countdown message
bs: Prikaži poruku odbrojavanja

en: <b>Player's Game Session History</b>
bs: <b>Istorijat sesija igara igrača</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
bs: Minimalan broj odigranih igara za čuvanje sesije igre:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
bs: Maksimalan broj sačuvanih igara u istorijatu sesija igara igrača:

en: Delete Player's Game Session History
bs: Obriši istorijat sesija igara igrača

en: Congratulations.
bs: Čestitamo.

en: Incorrect answer.
bs: Netačan odgovor.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
bs: Kada budete imali odgovor upišite ga u polje "Odgovor:" i pritisnite dugme "OK".

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
bs: Nivo prevoda gbrainy na vaš jezik je nizak.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
bs: Možete biti izloženi djelimično prevedenim igrama što će ih činiti još težim za igranje. Ako vam više odgovara da ih igrate na engleskom jeziku, možete izabrati takvu opciju u podešavanjima program gbrainy.

en: Pause
bs: Pauziraj

en: Resume
bs: Nastavi

en: Startup time {0}
bs: Vrijeme početka {0}

en: _Game
bs: _Igra

en: _New Game
bs: _Nova igra

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
bs: Sve igre (Logika, Mentalni Račun, Memorija i Verbalne Analogije)

en: Logic Puzzles Only
bs: Samo logičke slagalice

en: Mental Calculation Only
bs: Samo Mentalni Izračun

en: Memory Trainers Only
bs: Samo vježbe memorije

en: Verbal Analogies Only
bs: Samo verbalne analogije

en: Custom Game Selection...
bs: Izbor proizvoljne igre...

en: _Pause Game
bs: P_auziraj igru

en: _End Game
bs: _Završi igru

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
bs: Izvezi igre u PDF za igranje van mreže...

en: _View
bs: P_rikaz

en: Toolbar
bs: Linija alata

en: Show
bs: Prikaži

en: Orientation
bs: Orijentacija

en: Vertical
bs: Vertikalno

en: Horizontal
bs: Horizontalno

en: _Settings
bs: P_odešavanja

en: Extensions
bs: Ekstenzije

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Contents
bs: _Sadržaj

en: How to Extend gbrainy's Functionality
bs: Kako da proširite funkcionalnost gbrainy

en: Answer:
bs: Odgovor:

en: _Next
bs: _Dalje

en: _Tip
bs: _Savet

en: Add-in Manager
bs: Menadžer dodataka

en: Additional extensions are required to perform this operation.
bs: Dodatne ekstenzije su potrebne za izvođenje ove operacije.

en: The following add-ins will be installed:
bs: Sljedeći dodaci će biti instalirani:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
bs: <big><b>Menadžer dodataka</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
bs: Sljedeći dodaci su trenutno instalirani:

en: _Install Add-ins...
bs: _Instaliraj dodatke..

en: _Repositories...
bs: _Repozitorijumi...

en: _Uninstall...
bs: _Ukloni...

en: Enable
bs: Omogući

en: Disable
bs: Onemogući

en: Add-in
bs: Dodatak

en: Version
bs: Verzija

en: Other
bs: Drugo

en: Version:
bs: Verzija:

en: Author:
bs: Autor:

en: Copyright:
bs: Autorska prava:

en: Add-in Dependencies:
bs: Zavisnosti dodataka:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
bs: <b>Izaberite dodatke za instalaciju i kliknite na 'Sljedeće'</b>

en: Show all packages
bs: Prikaži sve pakete

en: Show new versions only
bs: Prikaži samo nove verzije

en: Show updates only
bs: Prikaži samo novine

en: _Unselect All
bs: _Poništi izabrano

en: Select _All
bs: _Izaberi sve

en: Add-in Installation
bs: Instalacija dodataka

en: Name
bs: Naziv

en: Url
bs: Adresa

en: Install from:
bs: Instaliraj iz:

en: Repository
bs: Repozitorijum

en: All registered repositories
bs: Svi registrovani repozitorijumi

en: Register an on-line repository
bs: Registrujte repozitorijum sa interneta

en: Select the location of the repository you want to register:
bs: Izaberite lokaciju repozitorijuma koji želite da registrujete:

en: Register a local repository
bs: Registrujte lokalni repozitorijum

en: Url:
bs: Adresa:

en: Browse...
bs: Potraži...

en: Path:
bs: Putanja:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
bs: Instalirano

en: Updates
bs: Nadogradnje

en: Gallery
bs: Galerija

en: Repository:
bs: Repozitorij:

en: Install from file...
bs: Instalirajte iz datoteke...

en: No selection
bs: Bez Izbora

en: No add-ins found
bs: Nema nađenih dodataka

en: Refresh
bs: Osvježi

en: Add-in packages
bs: Dodatni paketi

en: Install Add-in Package
bs: Instaliraj dodatne pakete

en: All repositories
bs: Svi repozitoriji

en: Manage Repositories...
bs: Upravljanje repozitorijima...

en: Add-in Repository Management
bs: Upravljanje repozitorijem s dodacima

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
bs[0]: {0} nadogradnja dostupna
bs[1]: {0} nadogradnje dostupne
bs[2]: {0} nadogradnji dostupno

en: Open Location
bs: Otvori lokaciju

en: Paused
bs: Pauzirano

en: Play all the games
bs: Igrajte sve igre

en: All
bs: Sve

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
bs: Igrajte igre koje su izazov za vaše zaključivanje i razmišljanje

en: Play games that challenge your mental calculation skills
bs: Igrajte igre koje su izazov za vaše sposobnosti mentalnog računa

en: Memory
bs: Memorija

en: Play games that challenge your short term memory
bs: Igrajte igre koje su izazov za vašu kratkoročnu memoriju

en: Play games that challenge your verbal aptitude
bs: Igrajte igre koje su izazov za vaše verbalne sposobnosti

en: Pause or resume the game
bs: Pauzira ili nastavlja igru

en: End the game and show score
bs: Završava igru i prikazuje rezultat

en: End
bs: Kraj

en: red
bs: crveno

en: green
bs: zeleno

en: blue
bs: plavo

en: yellow
bs: žuto

en: magenta
bs: ljubičasto

en: orange
bs: narandžasto

en: black
bs: crno

en: white
bs: bijelo

note: Translators. This is the list of valid answers, liki A or B.
en: {0} or {1}
bs: {0} ili {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, liki A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
bs: {0}, {1} ili {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, liki A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
bs: {0}, {1}, {2} ili {3}

en: Figure {0}
bs: Figura {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
bs[0]: Tačan odgovor je {0}.
bs[1]: Tačni odgovori su {0}.
bs[2]: Tačni odgovori su {0}.

en: Extensions database:
bs: Baza podataka za proširenja:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
bs: {0} igara registrovano: {1} logičkih zagonetki, {2} vježbi računa, {3} trenera pamćenja, {4} verbalnih analogija

en: Games played: {0} (Score: {1})
bs: Igrano igara: {0} (Rezultat: {1})

en: Time: {0}
bs: Vrijeme: {0}

note: Translators: {0} is the nami of the game
en: Game: {0}
bs: Igra: {0}

note: Translators: text in the status bar: games played - time - game nami
en: {0} - {1} - {2}
bs: {0} — {1} — {2}

note: Translators: text in the status bar: games played - time
en: {0} - {1}
bs: {0} — {1}

en: Outstanding results
bs: Izvanredni rezultati

en: Excellent results
bs: Odlični rezultati

en: Good results
bs: Dobri rezultati

en: Poor results
bs: Loši rezultati

en: Disappointing results
bs: Razočaravajući rezultati

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
bs: Pažljivo pročitajte uputstva i odredite podatke i zadate elemente.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
bs: Za ocjenjivanje igrača gbrainy koristi vrijeme i savjete koji su bili potrebni za kompletiranje svake igre.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
bs: U logičkim igrama, elementi koji izgledaju beznačajno mogu biti veoma važni.

en: Try to approach a problem from different angles.
bs: Pokušajte da sagledate problem iz različitih uglova.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
bs: Nemojte se plašiti da napravite greške, one su sastavni dio procesa učenja.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challeging yourself.
bs: Uradite sve probleme, čak i one najteže. Poboljšanje dolazi sa vježbanjem.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
bs: Igrajte na dnevnoj bazi, uskoro ćete primijetiti napredak.

note: Translators: Custom Game Selection is a mijenu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
bs: Koristite "Izbor proizvoljne igre" da izaberete tačno koje igre želite da igrate.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
bs: Koristite Podešavanja da biste podesili nivo težine igre.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
bs: Asocijacija elemenata je uobičajena tehnika za pamćenje stvari.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
bs: Grupisanje elemenata u kategorije je uobičajena tehnika za pamćenje stvari.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
bs: Izgradite skraćenice koristeći prva slova svake stvari koju treba da zapamtite.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
bs: Zadovoljstvo dobijeno slagalicama je proporcionalno vremenu provedenom na njihovom rješavanju.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
bs: Razmišljajte o razbijanju svakog problema na manje cjeline.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
bs: Kada odgovarate na usmene analogije, obratite pažnju na glagolsko vrijeme.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
bs: Kada idete u kupovinu, pokušajte obaviti računanje bez korištenja digitrona.

en: Memorize the objects below in the given time
bs: Zapamtite prikazane predmete u datom vremenu

en: Time left
bs: Prestalo vrijeme

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
bs: Igra #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
bs: Priredio gbrainy {0}

en: Solutions
bs: Rješenja

en: Multiple options #{0}
bs: Višestruke opcije #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
bs: {0} Odgovor {1}.

en: Pair of words compare #{0}
bs: Parovi poređenih riječi #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
bs: S obzirom na odnos između ove dvije riječi u nastavku, koja riječ ima isti odnos prema '{0}'?

en: Words: {0}
bs: Riječi: {0}

en: Pair of words #{0}
bs: Par riječi #{0}

en: Question and answer #{0}
bs: Pitanjei odgovor #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
bs: Odgovor {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
bs: Spremite se da memorišete sljedeće objekte...

en: Score
bs: Rezultat

note: Translator: This will bje part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
bs[0]: {0} odigrano
bs[1]: {0} odigrano
bs[2]: {0} odigrano

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
bs[0]: Dobijene igre: {0} ({1})
bs[1]: Dobijene igre: {0} ({1})
bs[2]: Dobijene igre: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
bs[0]: {0}. Dobijene igre: {1} ({2})
bs[1]: {0}. Dobijene igre: {1} ({2})
bs[2]: {0}. Dobijene igre: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
bs: Vrijeme igranja {0} (prosjek po igri {1})

note: Translators: translated string should not bje longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
bs: Za pojedinosti o tome kako funkcionira bodovanje gbrainy-ja pogledajte pomoć.

en: Tips for your next games
bs: Savjeti za vaše sljedeće igre

en: Congratulations! New personal record
bs: Čestitamo! Novi lični rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
bs: Postgavši rezultat {0} u igrama logičkih zagonetki postigli ste novi lični rekord. Vaš prethodni je bio {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
bs: Postigavši rezultat {0} u igrama računa postigli ste novi lični rekord. Vaš prethodni je bio {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
bs: Postigavši rezultat {0} u igrama memorije postigli ste novi lični rekord. Vaš prethodni je bio {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
bs: Postigavši rezultat {0} u igrama verbalnih analogija postigli ste novi lični rekord. Vaš prethodni je bio {1}.

en: Time
bs: Vrijeme

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
bs: Logičke slagalice. Izazov za vaše vještine razmišljanja i zaključivanja.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
bs: Mentalni račun. Aritmetičke operacije za testiranje vaše sposobnosti mentalnog računa.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
bs: Memorijske vježbe. Za dokazivanje vaše kratkoročne memorije.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
bs: Verbalne analogije. Izazov za vaše verbalne sposobnosti.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
bs: Dobrodošli u gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
bs: gbrainy je igra mozgalica i vježbi da se zabavite i da vaš mozak održavate uvježbanim. Obuhvata:

en: Arithmetical operations
bs: Aritmetičke operacije

en: What is the result of the following operation?
bs: Koji je rezultat sljedeće operacije?

en: Average
bs: Prosjek

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
bs: Dati su brojevi: {0}. Koji od sljedećih brojeva je najbliži prosjeku? Odgovorite {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
bs: Prosjek spiska brojeva je jednak zbiru svih brojeva podijeljen brojem brojeva na spisku.

en: The result of the operation is {0}.
bs: Rezultat operacije je {0}.

en: Closer fraction
bs: Bliži razlomak

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
bs: Koji od sljedećih brojeva je najbliži broju {0}? Odgovorite {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
bs: Rezultat operacije {0} / {1} je '{2}'.

en: Consecutive sum
bs: Uzastopna suma

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
bs: Na popisu jednocifrenih brojeva ispod, ima 5 uzastupnih brojeva čiji je zbir {0}. Koji su to brojevi ?

en: Fractions
bs: Razlomci

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
bs: Koji je rezultat zadate operacije? Odgovorite koristeći ili razlomak ili broj.

en: Greatest divisor
bs: Najveći djelilac

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji od mogućih djelilaca je najveći zajednički djelilac za sve brojeve? Odgovorite sa {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Numbers
bs: Brojevi

en: Possible divisors
bs: Mogući djelioci

en: Operators
bs: Aritmetički znak

en: The first operator is {0}.
bs: Prvi aritmetički znak je {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
bs: Koje aritmetičke operacije trebate da izvršite nad brojevima {0}, {1}, i {2} da biste dobili {3}? Odgovorite koristeći: +, -, /, *.

en: {0} and {1}
bs: {0} i {1}

en: Primes
bs: Prosti brojevi

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji od sljedećih brojeva je prost broj? Prost broj je pozitivan cio broj koji u skupu pozitivnih cijelih brojeva može biti podjeljen, bez ostatka, samo jedinicom i samim sobom. Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
bs: Ako je zbir svih cifara u zadatom broju djeljiv sa 3, onda je i sam taj broj djeljiv sa 3. Na primjer zbir cifara u broju 15 je 1+5=6, a kako je broj 6 djeljiv sa 3 onda slijedi da je i broj 15 djeljiv sa 3.

en: The number {0} is a prime number.
bs: Broj {0} je prost broj.

en: Proportions
bs: Proporcije

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
bs: Koliko je {0}% od {1}/{2}? Odgovorite {3}, {4}, {5} ili {6}.

en: Ratio
bs: Odnos

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
bs: Koja dva broja imaju sumu {0} i imaju omjer od {1} naprema {2}? Odgovorite koristeći dva broja (na primjer: 1 i 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
bs: Drugi broj može da se dobije množenjem prvog sa {0} i dijeljenjem sa {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
bs: Odnos određuje razmjeru između dva broja. Odnos „a:b“ znači da za svaki dio „a“ imate „b“ dijelova.

en: have a ratio of {0}:{1}
bs: imaju odnos od {0}:{1}

en: Selected numbers
bs: Odabrani brojevi

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
bs: Na listi brojeva u nastavku, koji je zbir svih brojeva sa vrijednosti većoj od {0}? Odgovor {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
bs: Na listi brojeva u nastavku, koji je proizvod svih brojeva sa vrijednosti većoj od {0}? Odgovor {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: Two numbers
bs: Dva broja

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
bs: Koja dva broja kada se saberu daju {0} a kada se pomnože daju {1}? Odgovorite sa dva broja (npr. 1 i 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
bs: Koja dva broja kada se oduzmu daju {0} a kada se pomnože daju {1}? Odgovorite sa dva broja (npr. 1 i 2).

en: 3D Cube
bs: 3D Kocka

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
bs: Koliko manjih kocki treba sa se napravi velika kocka ispod? Odgovorite sa brojem.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
bs: Kocka je čvrst predmet koji ima šest podudarnih kvadratnih strana.

en: Balance
bs: Vaga

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
bs: Koristeći samo trouglove, koliko trouglova je potrebno na desnoj strani posljednje figure da bi je držali u ravnoteži?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
bs: Svaki krug se računa kao dva trougla a svaki kvadrat kao tri trougla.

en: Every circle is equivalent two triangles.
bs: Svaki krug se računa kao dva trougla.

en: Build a triangle
bs: Sastavite trougao

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
bs: Koje tri figure možete koristiti da biste sastavili trougao? Odgovorite koristeći imena tih figura, npr.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
bs: Rezultirajući trougao je jednakokraki.

en: The triangle is:
bs: Trougao je:

en: Circles in a square
bs: Krugovi u kvadratu

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
bs: Koliko najviše krugova može da stane u kvadrat prikazan ispod?

en: You can fit more than 64 circles.
bs: Možete da smjestite više od 64 krugova.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
bs: Na prikazanom rasporedu {0} jedinica visine je ušteđeno u svakom redu, ostavljajući dovoljno prostora za još jedan dodatni red.

en: 8 units
bs: 8 jedinica

en: 1 unit
bs: 1 jedinica

en: Clocks
bs: Satovi

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
bs: Na koji broj treba da pokazuje velika kazaljka sata '{0}'? Odgovorite koristeći brojeve.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
bs: Počevši od prvog sata, dodaj {1} broju koji se dobije nadovezivanjem vrijednosti na koje kazaljke pokazuju. Na primjer, vrijednosti kazaljki za  '{0}' su {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
bs: Satovi ne prate logiku vremena.

en: Count circles
bs: Izbrojte krugove

en: How many circles do you count?
bs: Koliko krugova možete da izbrojite?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
bs: To je jednostavna vježba ako sistematski brojite krugove.

en: Counting
bs: Računanje

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
bs[0]: Imamo komad tkanine dužine {0} metar.
bs[1]: Imamo komad tkanine dužine {0} metra.
bs[2]: Imamo komad tkanine dužine {0} metara.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
bs[0]: Mašina uzima {0} sekundu da izreže 1 metar ove tkanine. Koliko sekundi treba mašini da izreže cijeli komad u 1 metru komada?
bs[1]: Mašina uzima {0} sekunde da izreže 1 metar ove tkanine. Koliko sekundi treba mašini da izreže cijeli komad u 1 metru komada?
bs[2]: Mašina uzima {0} sekundi da izreže 1 metar ove tkanine. Koliko sekundi treba mašini da izreže cijeli komad u 1 metru komada?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
bs[0]: Sa izrezanim brojem {0}, mašina stvara dva komada po jedan metar.
bs[1]: Sa izrezanim brojem {0}, mašina stvara dva komada po jedan metar.
bs[2]: Sa izrezanim brojem {0}, mašina stvara dva komada po jedan metar.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
bs[0]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata je upotrijebljen {0} stub. Koliko je stubova ukupno upotrijebljeno?
bs[1]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata su upotrijebljena {0} stuba. Koliko je stubova ukupno upotrijebljeno?
bs[2]: Izgrađena je ograda da oiviči region u obliku kvadrata. Na svakoj strani kvadrata je upotrebljeno {0} stubova. Koliko je stubova ukupno upotrebljeno?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
bs[0]: Ukupno je upotrijebljen {0} stub, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.
bs[1]: Ukupno su upotrijebljena {0} stuba, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.
bs[2]: Ukupno je upotrijebljeno {0} stubova, jer su stubovi na uglovima kvadrata zajednički.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
bs[0]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jednu KM. Poklon godišnjice košta {0} KM više od cijene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?
bs[1]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jednu KM. Poklon godišnjice košta {0} KM više od cijene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?
bs[2]: Zapakivanje jednog poklona godišnjice košta jednu KM. Poklon godišnjice košta {0} KM više od cijene njegovog zapakivanja. Koliko košta i kupovina i zapakivanje poklona?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
bs[0]: To je cijena poklona, {0} KM plus jednu KM za zapakivanje.
bs[1]: To je cijena poklona, {0} KM plus jednu KM za zapakivanje.
bs[2]: To je cijena poklona, {0} KM plus jednu KM za zapakivanje.

en: Count series
bs: Izbrojte nizove

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
bs: Koliko brojeva '9 ' je potrebno za predstavljanje brojeva od 10 do 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
bs: Koliko ima dvocifrenih brojeva kod kojih je prva cifra veća od druge (na pr.: 20 i 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
bs: Koliko ima dvocifrenih brojeva u kojima je prva cifra manja od druge (na pr.: 12 i 13)?

en: The numbers are: {0}.
bs: Brojevi su: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
bs: Obratite pažnju da 99 sadrži dva broja „9“.

en: Cover percentage
bs: Procenat pokrivenosti

en: What percentage of the figure is colored?
bs: Koji procenat figure je obojen?

en: Cube
bs: Kocka

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
bs: Kada dolje prikazanu figuru sklopite u obliku kocke, koje polje na figuri se nalazi na suprotnoj strani polja sa brojem {0}? Odgovorite brojem napisanim na strani.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
bs: Kolika je vjerovatnoća da iz jednog bacanja kocke dobijete „2“ ili „6“? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
bs: Postoje 2 od 6 mogućnosti.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
bs: Kolika je vjerovatnoća da iz jednog bacanja kocke ne dobijete „5“? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
bs: Postoje 5 od 6 mogućnosti.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
bs: Bacate istovremeno dvije kocke. Kolika je vjerovatnoća da dobijete dva parna broja? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).ij.

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
bs: Postoje 9 od 36 mogućnosti za dobijanje parnog broja.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
bs: Bacate istovremeno dvije kocke. Kolika je verovatnoća da dobijete dvije šestice? Odgovorite koristeći razlomak (npr.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
bs: Postoji 1 od 6 mogućnosti za dobijanje šestice na prvoj kocki i isto toliko i za drugu kocku.

en: Dice
bs: Kocka

en: Divide circles
bs: Podijelite krugove

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
bs: U posljednjoj figuri, na koliko oblasti će biti podijeljen krug nakon povezivanja svih tačaka?

en: Has {0} region | Has {0} regions
bs[0]: Ima {0} oblast
bs[1]: Ima {0} oblasti
bs[2]: Ima {0} oblasti

en: Equation
bs: Jednačine

en: What is the result of the equation below?
bs: Koji je rezultat zadate jednačine?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
bs: Redoslijed aritmetičkih operacija je uvijek sljedeći: eksponenti i korijeni, množenje i dijeljenje, sabiranje i oduzimanje.

en: Extra circle
bs: Poseban krug

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji krug ne pripada grupi? Nije niz elemenata. Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: All circles share a common property except for one.
bs: Svi krugovi imaju zajedničku osobinu osim jednog.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
bs: U svim krugovima boje isječaka prate isti redoslijed, osim kod ovog.

en: Figures and text
bs: Figure i tekst

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
bs: Cifre i tekstovi su povezani. Koji tekst treba ići ispod zadnje cifre?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
bs: Svako slovo predstavlja osobinu figure.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
bs: 'A' označava da se figure preklapaju, 'B' da su kvadrati, 'C' da su krugovi, 'D' da su figure odvojene, 'E' da ima tri figure i 'F' da ima dvije figure.

en: Figure pattern
bs: Uzorak figure

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
bs: Koja figura treba da zamijeni znak pitanja? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
bs: Treća figura svakog reda uključuje na neki način kombinovanje prve dvije figure.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
bs: Preklopite prvu i drugu figuru i uklonite linije koje su im zajedničke, a zatim zarotirajte rezultirajuću figuru za 45 stepeni.

en: Figures
bs: Figure

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
bs: Koji je sljedeći logički niz predmeta u posljednjoj koloni? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
bs: To je jedina kombinacija koju možete da sastavite sa datim elementima bez njihovog ponavljanja.

en: Find the number
bs: Pronađi broj

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
bs[0]: Gledajući horizontalno i vertikalno u linijama mreže u nastavku, koji je broj {0} na mjestu udaljenom od samog sebe pomnožen sa 2 i {1} na mjestu udaljenom od samog sebe plus 2?
bs[1]: Gledajući horizontalno i vertikalno u linijama mreže u nastavku, koji je broj {0} na mjestu udaljenom od samog sebe pomnožen sa 2 i {1} na mjestu udaljenom od samog sebe plus 2?
bs[2]: Gledajući horizontalno i vertikalno u linijama mreže u nastavku, koji je broj {0} na mjestu udaljenom od samog sebe pomnožen sa 2 i {1} na mjestu udaljenom od samog sebe plus 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
bs: Broj se nalazi u redu {0}, koloni {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
bs[0]: Broj se nalazi u prvom {0} redu mreže.
bs[1]: Broj se nalazi u prva {0} reda mreže.
bs[2]: Broj se nalazi u prvih {0} redova mreže.

en: Four sided
bs: Četverostrano

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
bs: Koliko četverostranih figura možete da izbrojite u figuri ispod?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
bs: Četverostrana figura može biti sadržana unutar druge figure.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
bs: Četvorostrane figure se dobijaju povezivanjem sljedećih tačaka: {0}

en: Circles in a grid
bs: Krugovi u mreži

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
bs: Jedan od brojeva u mreži treba biti zaokružen. Koji?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
bs: Svi zaokruženi brojevi imaju zajedničku aritmetičku osobinu.

en: Every circled number can be divided by {0}.
bs: Svaki zaokruženi broj je djeljiv sa {0}.

en: Square with dots
bs: Kvadrat sa tačkama

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
bs: Koja je sljedeća logička figura u nizu? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
bs: Počevši od gornje figure lijevo, gornji lijevi krug ide dolje, donji lijevi krug ide gore, donji desni ide po dijagonali gore lijevo i gornji desni ide po dijagonali dolje lijevo.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
bs: Počevši od gornje lijeve figure, figura je okrenuta za 90° u smijeru suprotnom smjeru kazaljke na satu.

en: Numbers in a grid
bs: Brojevi u mreži

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
bs: Brojevi u mreži slijede obrazac. Koji broj treba da stoji umjesto znaka pitanja?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
bs: Obrazac je aritmetički, vertikalno posmatrano.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
bs: Obrazac je aritmetički, horizontalno posmatrano.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
bs: Četvrti red se izračunava množenjem prva dva reda i sabiranjem trećeg.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
bs: Četvrta kolona se izračunava množenjem prve dvije kolone i sabiranjem treće.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
bs: Četvrti red se izračunava množenjem prva dva reda i oduzimanjem trećeg.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
bs: Četvrta kolona se izračunava množenjem prve dvije kolone i oduzimanjem treće.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
bs: Četvrti red se izračunava sabiranjem prva dva reda i oduzimanje trećeg.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
bs: Četvrta kolona se izračunava sabiranjem prve dvije kolone i oduzimanjem treće.

en: Handshakes
bs: Rukovanja

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
bs: Svi prisutni na žurci su predstavljeni jedni drugima. Ukupan broj rukovanja je {0}. Koliko ljudi prisustvuje žurci?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
bs: Pokušajte da zamislite situaciju u kojoj susrećete mali broj ljudi.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
bs: Koristeći n kao ukupan broj ljudi, prva osoba se rukuje sa n-1 ljudi, druga sa n-2 ljuti, itd. Rezultat je suma prvih n-1 uzastupnih brojeva: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
bs: Najveći oblik

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji najveći oblik možete napraviti kombinacijom prve dvije figure? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Largest area
bs: Najveće površina

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koja od slijedećih figura ima najveću površinu? Odgovor {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Largest diameter
bs: Najveći prečnik

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako su krugovi predstavljeni lukovima koji su u nastavku spojeni, koji krug bi trebao imati najveći prečnik? Odgovor {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
bs: Manje zakrivljenje je luk, veće je krug.

en: Arc {0}
bs: Luk {0}

en: Lines
bs: Linije

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
bs: Koliko ima ukupno linijskih segmenata u figuri ispod? Linijski segment je linija između dvije tačke, bez presijecanja linija.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
bs[0]: Ima {0} linija u liku s lijeve strane i {1} u liku s desne strane.
bs[1]: Imaju {0} linije u liku s lijeve strane i {1} u liku s desne strane.
bs[2]: Ima {0} linija u liku s lijeve strane i {1} u liku s desne strane.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
bs: To je jednostavna vježba ako sistematski brojite linije.

en: Missing piece
bs: Nedostajući komad

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
bs: Koji kvadrat kompletira figuru dolje? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: The logic works at row level.
bs: Logika radi na nivou reda.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
bs: U svakom redu treći kvadrat se dobija izvlačenjem prvog kvadrata i preklapanjem preko drugog kvadrata, a zatim uklanjanjem odgovarajućih linija.

en: Missing slice
bs: Nedostajući isječak

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
bs: Dolje prikazani isječci imaju neku zajedničku osobinu. Koji je nedostajući isječak u krugu dolje? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
bs: Svaki isječak je u vezi sa naspramnim.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
bs: Svi brojevi svakog isječka, kada se saberu sa brojem suprotnog isječka, daju uvijek {0}.

en: Most in common
bs: Najviše zajedničkog

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji od mogućih odgovora ima najviše zajedničkog sa datim figurama? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
bs: Mislite o zajedničkim elementima koje imaju sve zadate figure.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
bs: Ima isti broj elemenata u figuri kao date figure.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
bs: To je figura koja ima najviše zajedničkih elemenata u poređenju sa datim figurama.

en: Move figure
bs: Premještanje figura

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
bs: Koliko je najmanje krugova potrebno premjestiti da bi figura lijevo izgledala kao figura desno?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
bs: Premjestite dva kruga sa krajnjih pozicija četvrtog reda na krajnje pozicije drugog reda i krug iz prvog reda premjestite skroz dolje u peti red.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
bs: Premjestite prvi red do sedmog, premjestite dva kruga drugog reda na treći; i premjestite prvi i posljednji krug petog reda na šesti.

en: Next figure
bs: Sljedeća figura

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
bs: Od prve figure, krug na vrhu napreduje za dva mjesta u smjeru kazaljke na satu, dok lijevi krug ide unazad za jedno mjesto.

en: Numeric relation
bs: Odnos brojeva

en: What number should replace the question mark?
bs: Koji broj treba da stoji umjesto znaka pitanja?

en: The numbers are related arithmetically.
bs: Brojevi su aritmetički povezani.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
bs: Zbir svake grupe od {0} broja iznosi tačno {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
bs: Podijelite niz u grupe od po tri broja. Svaki treći broj je rezultat množenja prethodna dva.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
bs: Podijelite niz u grupe od po tri broja. Svaki treći broj se dobija oduzimanjem drugog broja od prvog.

en: Numeric sequence
bs: Niz brojeva

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
bs: Sljedeći niz slijedi logiku. Kojim brojem biste trebali da zamijenite znak pitanja?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
bs: Svaki broj u nizu je u vezi sa prethodnim.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
bs: Svaki broj u nizu se dobija kada od prethodnog broja oduzmite 1 i rezultat pomnožite sa 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
bs: Svaki broj u nizu se dobija kada prethodnom broju dodate 1 i rezultat pomnožite sa 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
bs: Svaki broj u nizu se dobija kada od prethodnog broja oduzmite 2 i rezultat pomnožite sa -2.

en: Ostracism
bs: Ostrakizam

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
bs: Koji element ne pripada grupi? Nema veze ni sa jednom aritmetičkom operacijom brojeva. Odgovorite {0}, {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
bs: Kriterijum za odlučivanje o tome da li jednačina pripada grupi nije aritmetički.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
bs: Uzmite u obzir da svaki broj koji pripada grupi ima dva djela koja su u međusobnoj vezi.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
bs: U svim ostalim jednačinama brojevi sa lijeve strane se pojavljuju i na desnoj strani.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
bs: U svim ostalim brojevima posljednje tri cifre jesu kvadrati prve dvije cifre.

en: Pencil
bs: Olovka

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
bs: Koja od navedenih figura ne može biti nacrtana bez prelaženja preko već prethodno povučene linije, niti bez podizanja olovke? Odgovorite {0}, {1}, {2}, {3} ili {4}.

en: People at a table
bs: Osobe za stolom

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
bs: Grupa ljudi, poredani ravnomjerno, sjede oko okruglog stola. Koliko ljudi je tu ako {0} osoba sjedi direktno preko puta od {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
bs: Oduzimanjem dva mjesta saznaćete koliko ljudi sjedi za jednom polovinom stola. Dupliranje ovog broja vam daje ukupan broj ljudi.

en: 5th
bs: 5°

en: 19th
bs: 19°

en: 4th
bs: 4°

en: 12th
bs: 12°

en: 9th
bs: 9°

en: 22nd
bs: 22°

en: Two people in the table sitting across from each other
bs: Dvoje ljudi sjede za stolom preko puta jedno drugog

en: Percentage
bs: Procenat

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
bs[0]: Nakon dobijan ja {0}% popusta platili ste {1} novčanu jedinicu za TV. Koja je bila izvorna cijena televizora?
bs[1]: Nakon dobijan ja {0}% popusta platili ste {1} novčane jedinice za TV. Koja je bila izvorna cijena televizora?
bs[2]: Nakon dobijan ja {0}% popusta platili ste {1} novčanih jedinica za TV. Koja je bila izvorna cijena televizora?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
bs[0]: Džonova prodavnica je prodala {0} novčanu jedinicu. To je bilo povećanje za {1}% zadnjeg mjeseca. Kolika je prodaja zadnjeg mjeseca?
bs[1]: Džonova prodavnica je prodala {0} novčane jedinice. To je bilo povećanje za {1}% zadnjeg mjeseca. Kolika je prodaja zadnjeg mjeseca?
bs[2]: Džonova prodavnica je prodala {0} novčanih jedinica. To je bilo povećanje za {1}% zadnjeg mjeseca. Kolika je prodaja zadnjeg mjeseca?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
bs: Količina vode u kanti se smanji za {0}%. Za koliko procenata mora da se poveća količina vode da bi dostigla svoju originalnu vrijednost?

en: The objective is to obtain the same total amount.
bs: Cilj je da se dobije isti ukupan iznos.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako su svi slikari umjetnici i neki građani Barselone su umjetnici, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
bs: Neki građani Barselone su slikari

en: All citizens of Barcelona are painters
bs: Svi građani Barselone su slikari

en: No citizen of Barcelona is a painter
bs: Nijedan građanin Barselone nije slikar

en: None of the other options
bs: Nijedna od drugih mogućnosti

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako je zdrav umjetnik srećan i neki umjetnici su srećni, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some artist are not ill
bs: Neki umjetnici nisu bolesni

en: Some painters are not artists
bs: Neki slikari nisu umjetnici

en: All artists are happy
bs: Svi umjetnici su srećni

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ljudi koji putuju uvijek kupe mapu. Vi se ne spremate da putujete. Koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: You do not have any map
bs: Vi nemate nikakvu mapu

en: You do not buy a map
bs: Vi ne kupujete mapu

en: All people have a map
bs: Svi ljudi imaju mapu

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako zviždućete kada ste srećni i uvijek se osmjehujete kada zviždućete, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: You smile if you are happy
bs: Smiješite se ako ste srećni

en: You are only happy if you whistle
bs: Srećni ste samo ako zviždućete

en: You whistle if you are not happy
bs: Zviždućete ako niste srećni

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako je vaš moto uvijek iskrenost a vaš moto je uvijek najbolja politika, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
bs: Iskrenost je ponekad najbolja politika

en: Honesty is always the best policy
bs: Iskrenost je uvijek najbolja politika

en: Honesty is not always the best policy
bs: Iskrenost nije uvijek najbolja politika

en: Some of the best policies are dishonest
bs: Neka od najboljih politika je neiskrenost

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako nijedan bijednik nije veseo a neki bijednici su mršavi, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some thin people are not cheerful
bs: Neki mršavi ljudi nisu veseli

en: Thin people are not cheerful
bs: Mršavi ljudi nisu veseli

en: Cheerful people are not thin
bs: Veseli ljudi nisu mršavi

en: Some cheerful people are not thin
bs: Neki veseli ljudi nisu mršavi

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako su svi prasići debeli i ništa što je hranjeno ječmenom vodom nije debelo, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
bs: Sve životinje hranjene ječmenom vodom nisu prasići

en: No pigs are fed on barley-water
bs: Nijedno prasence nije hranjeno ječmenom vodom

en: Pigs are not fed on barley-water
bs: Prasići nisu hranjeni ječmenom vodom

en: All the other options
bs: Sve druge mogućnosti

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako su neke slike prvi pokušaji i nijedan prvi pokušaj nije stvarno dobar, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
bs: Neke loše slike nisu prvi pokušaji

en: Some pictures are not really good
bs: Neki slike nisu stvarno dobre

en: All bad pictures are first attempts
bs: Sve loše slike su prvi pokušaji

en: All the others
bs: Sve ostalo

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Ako ste bili napolju da se prošetati i ako se osjećate bolje, koja od navedenih rečenica je tačna? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
bs: Da biste se osjećali bolje, morate da izađete napolje da se prošetati

en: If you go out for a walk, you will feel better
bs: Ako izađete napolje da se prošetati, osjećaćete se bolje

en: Some who go out for a walk feel better
bs: Neko ko izađe napolje da se prošeta osjeća se bolje

en: No one feels better who does not go out for a walk
bs: Niko se ne osjeća bolje ko ne izađe napolje da se prošeta

en: Predicate logic
bs: Logika predikata

en: Quadrilaterals
bs: Četvorostrani

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
bs: Koja od navedenih figura ne pripada grupi? Odgovorite {0}, {1}, {2}, {3}, {4} ili {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
bs: To je jedina figura sa svim stranama iste dužine.

en: Related numbers
bs: Povezani brojevi

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
bs: U dolje prikazanoj mreži, koji broj treba da stoji umjesto znaka pitanja?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
bs: Broj u sredini u svakom redu je jednak polovini zbira ostalih brojeva u tom redu.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
bs: Broj u sredini u svakom redu je jednak zbiru ostalih brojeva u tom redu.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
bs: Broj u sredini u svakom redu je jednak dvostrukom zbiru ostalih brojeva u tom redu.

en: Squares and letters
bs: Kvadrati i slova

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
bs: Slova oko kvadrata slijede obrazac. Koje slovo treba da zamijeni znak pitanja u posljednjem kvadratu?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
bs: Svako slovo se izračunava kada se abecedni položaj prethodnog slova sabere sa {0} da bi se dobio položaj sljedećeg slova.

en: Squares
bs: Kvadrati

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
bs: Koliko kvadrata bilo koje veličine možete da izbrojite u figuri ispod?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
bs: Kvadrat je pravougaonik sa svim stranama iste dužine. Kvadrat može biti takođe sastavljen od drugih kvadrata.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
bs: Ima 16 samostalnih kvadrata, 9 kvadrata sastavljenih od po 4 samostalnih kvadrata, 4 kvadrata sastavljenih od po 9 samostalnih kvadrata i 1 kvadrat sastavljen od 16 samostalnih kvadrata.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
bs: Ima 9 samostalnih kvadrata, 4 kvadrata sastavljenih od po 4 samostalna kvadrata i 1 kvadrat sastavljen od 9 samostalnih kvadrata.

en: Square sheets
bs: Kvadratni listovi

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
bs: Koliko je najmanje listova papira bilo koje veličine potrebno za stvaranje figure? Linije označavaju granice između različitih listova.

en: The sheets should overlap.
bs: Listovi se preklapaju.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
bs: Puna veličina kvadratnog papira (žuti), 3/4  cijele veličine kvadratnog papira (plavi) u donjem desnom uglu, još 3/4 kvadratnog papira (zeleni) u gornjem desnom uglu  1/4 kvadratnog papira (crveni) u gornjem lijevom uglu.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
bs: Koja figura kompletira zadati skup? Odgovorite {0}, {1} ili {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
bs: To je figura koja kompletira sve moguće kombinacije četiri bloka bez obzira na smjer rotacije.

note: Translators: this the nami of a game
en: Time now
bs: Vrijeme sad

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
bs[0]: Prije {0} sat prošlo je toliko vremena nakon {1:h tt} koliko je bilo prije {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovor dati koristeći sat (e.g.: {3:h tt})
bs[1]: Prije {0} sata prošlo je toliko vremena nakon {1:h tt} koliko je bilo prije {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovor dati koristeći sat (e.g.: {3:h tt})
bs[2]: Prije {0} sati prošlo je toliko vremena nakon {1:h tt} koliko je bilo prije {2:h tt} istog dana. Koliko je sada sati? Odgovor dati koristeći sat (e.g.: {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
bs[0]: Odredi sat koji je na pola između navedenih sati i onda dodaj {0} sat da to konvertuješ u trenutno vrijeme.
bs[1]: Odredi sat koji je na pola između navedenih sati i onda dodaj {0} sata da to konvertuješ u trenutno vrijeme.
bs[2]: Odredi sat koji je na pola između navedenih sati i onda dodaj {0} sati da to konvertuješ u trenutno vrijeme.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Usi the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can bje found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx Fo
en: {0:h tt}
bs: {0:H tt}

en: Sample clock
bs: Uzorak sata

en: Trains
bs: Vozovi

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
bs: Formula za put je 'put = brzina * vreme'.

note: Translators: - mph (miles pir hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not usi more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
bs[0]: Voz polazi sa stanice putujući {0} kilometar na sat. {1} sat poslije drugi voz polazi sa stanice putujući u istom pravcu {2} kilometara na sat. Koliko sati je potrebno da drugi voz, od početka kretanja, stigne prvi voz?
bs[1]: Voz polazi sa stanice putujući {0} kilometra na sat. {1} sat poslije drugi voz polazi sa stanice putujući u istom pravcu {2} kilometara na sat. Koliko sati je potrebno da drugi voz, od početka kretanja, stigne prvi voz?
bs[2]: Voz polazi sa stanice putujući {0} kilometara na sat. {1} sat poslije drugi voz polazi sa stanice putujući u istom pravcu {2} kilometara na sat. Koliko sati je potrebno da drugi voz, od početka kretanja, stigne prvi voz?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
bs: Odgovor možete izračunati tako što ćete brzinu prvog voza pomnožiti vremenom a zatim podijeliti razlikom dviju brzina.

note: Translators: - mph (miles pir hour) and miles must bje localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
bs[0]: Dva voza na rastojanju od {0} km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosijecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?
bs[1]: Dva voza na rastojanju od {0} km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosijecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?
bs[2]: Dva voza na rastojanju od {0} km kreću se jedan prema drugom na paralelnim kolosijecima. Jedan putuje brzinom od {1} km/h, a drugi {2} km/h. Za koliko sati će se sresti?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
bs: Odgovor možete izračunati tako što ćete rastojanje podijeliti zbirom dviju brzina.

note: Translators: - mph (miles pir hour) and miles must bje localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
bs[0]: Dva voza na paralelnim kolosijecima polaze sa istog mjesta i u isto vrijeme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni {2} kilometara jedan od drugog?
bs[1]: Dva voza na paralelnim kolosijecima polaze sa istog mjesta i u isto vrijeme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni {2} kilometara jedan od drugog?
bs[2]: Dva voza na paralelnim kolosijecima polaze sa istog mjesta i u isto vrijeme ali u suprotnim pravcima brzinama {0} km/h i {1} km/h, respektivno. Nakon koliko vremena će biti udaljeni {2} kilometara jedan od drugog?

en: Triangles
bs: Trouglovi

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
bs: Koliko trouglova bilo koje veličine možete da izbrojite na slici ispod?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
bs: Jedan trougao može da sadrži i nekoliko drugih trouglova.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
bs: Trouglovi se dobijaju povezivanjem sljedećih tačaka: {0}

en: Triangles with numbers
bs: Trouglovi sa brojevima

en: Which number should replace the question mark below?
bs: Koji broj bi trebalo da stoji umjesto znaka pitanja?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
bs: Svi trouglovi imaju zajedničku osobinu i ne zavise jedan od drugog.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
bs: Rezultat množenja dva broja u svakom trouglu je {0}.

en: Colored figures
bs: Obojene figure

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koja od ovih figura je bila prethodno prikazana? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Colored text
bs: Obojeni tekst

en: What was the color of the text that said '{0}'?
bs: Kojom bojom je bilo ispisano '{0}'?

en: Counting dots
bs: Izbrojte tačke

note: Translators: {0} is the nami of the color. The color nami is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
bs: Koliko tačaka je bilo obojeno {0}m bojom na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: Memorize faces
bs: Zapamti lica

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
bs: U kojoj ćeliji je drugo lice kao ovo prikazano ispod? Odgovoriti broj ćelija.

en: Memorize facts
bs: Zapamtite činjenice

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (liki 1940) Day in English does not need to bje plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
bs[0]: TAS je već najavio {0} dan zaustavljanje proizvodnje za sljedeći mjesec, ali prije toga nije zaustavljao proizvodnju još od {1}.
bs[1]: TAS je već najavio {0} dana zaustavljanje proizvodnje za sljedeći mjesec, ali prije toga nije zaustavljao proizvodnju još od {1}.
bs[2]: TAS je već najavio {0} dana zaustavljanje proizvodnje za sljedeći mjesec, ali prije toga nije zaustavljao proizvodnju još od {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
bs: Za koliko dana je TAS zaustavilo svoju proizvodnju?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
bs: Koje je godine posljednji put Lijepi auti zaustavio svoju proizvodnju?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (liki 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
bs: TAS je zabilježio pad prodaje od {0}% u prošlom decembru, najgori pad od {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
bs: Za koliko je opala prodaja kompanije prošlog decembra?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
bs: Prodaja Sjajnih Automobila pala je {0}% prošlog Decembra. Od koje godine je ovo najgori pad?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
bs: Oko {0}% Šajni Kars automobila proizvedenih u svetu je prodato u Evropi.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
bs: Koliko procenata Lijepi auti automobila proizvedenih u svetu je prodato u Evropi?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
bs: Oko {0}% automobila TAS-a koriste dizel, {1}% koriste benzin, a ostatak koriste električni pogon.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
bs: Koliko procenata Lijepi auti automobila koristi dizel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
bs: Koliko procenata Lijepi auti automobila koristi benzin?

en: Triangle
bs: Trougao

en: Square
bs: Kvadrat

en: Pentagon
bs: Petougao

en: Circle
bs: Krug

en: Memorize figures and text
bs: Zapamtite figure i tekst

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Na listi u nastavku pobrojane su figure prikazane na prethodnoj slici izuzev jedne. Koja je nedostajuća figura? Odgovori  {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: List of images shown before
bs: Popis slika prikazanih prije

en: Figures with numbers
bs: Figure sa brojevima

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji od ovih kvadrata je bio prethodno prikazan? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: Start at point number {0}
bs: Krenite sa tačke broj {0}

en: Move right
bs: Pomjerite udesno

en: Move left
bs: Pomjerite ulijevo

en: Move up
bs: Pomjerite gore

en: Move down
bs: Pomjeri dolje

en: End at point {0}
bs: Završite na tački broj {0}

en: Memorize indications
bs: Zapamtite indikacije

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
bs: Koji od sljedećih grafika predstavlja prethodno date indikacije? Odgovorite {0}, {1}, {2} ili {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
bs: Koliko cijelih neparnih brojeva je bilo na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
bs: Koliko cijelih parnih brojeva je bilo na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
bs: Koliko brojeva sa više od jedne cifre je bilo na prethodnoj slici? Odgovorite koristeći brojeve.

en: Memorize numbers
bs: Zapamtite brojeve

en: Memorize words
bs: Zapamtite riječi

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
bs: Iz prethodnog spiska nedostaje jedna riječ. Koja je to riječ?

note: Body parts
en: wrist
bs: ručni zglob

en: elbow
bs: lakat

en: armpit
bs: pazuho

en: hand
bs: ruka

en: chest
bs: grudi

note: Fishes
en: sardine
bs: sardina

en: trout
bs: pastrmka

en: monkfish
bs: grdobina

en: cod
bs: bakalar

en: salmon
bs: losos

note: Vegetables
en: potato
bs: krompir

en: ginger
bs: đumbir

en: pepper
bs: biber

en: garlic
bs: bijeli luk

en: pumpkin
bs: bundeva

note: Bicycle
en: brake
bs: kočnica

en: pedal
bs: pedala

en: chain
bs: lanac

en: wheel
bs: točak

en: handlebar
bs: upravljač

note: Music
en: drummer
bs: bubnjar

en: speaker
bs: zvučnik

en: lyrics
bs: lirika

en: beat
bs: tući

en: song
bs: pjesma

note: Weather
en: cloud
bs: oblak

en: rain
bs: kiša

en: storm
bs: oluja

en: fog
bs: magla

en: rainbow
bs: duga

note: Animals
en: rabbit
bs: zec

en: mouse
bs: miš

en: monkey
bs: majmun

en: bear
bs: medvjed

en: wolf
bs: vuk

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
bs[0]: Koliko stepeni rotira minutna kazaljka časovnika za dva sata [num] minutu?
bs[1]: Koliko stepeni rotira minutna kazaljka časovnika za dva sata [num] minute?
bs[2]: Koliko stepeni rotira minutna kazaljka časovnika za dva sata [num] minuta?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
bs[0]: Džon ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godinu mlađi od polovine Džonove starosti. Koliko je star Džonov sin.
bs[1]: Džon ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godine mlađi od polovine Džonove starosti. Koliko je star Džonov sin.
bs[2]: Džon ima 46 godina. Njegov sin je [difference] godina mlađi od polovine Džonove starosti. Koliko je star Džonov sin.

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
bs[0]: Džonova starost je sada 2 puta veća od starosti njegovog sina. Prije [ago] godinu Džon je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko je sada star Džonov sin?
bs[1]: Džonova starost je sada 2 puta veća od starosti njegovog sina. Prije [ago] godine Džon je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko je sada star Džonov sin?
bs[2]: Džonova starost je sada 2 puta veća od starosti njegovog sina. Prije [ago] godina Džon je bio [proportion] puta stariji od svog sina. Koliko je sada star Džonov sin?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
bs[0]: Broj Džanovih godina (promjenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promjenljiva y), što je x = 2y, a prije [ago] godinu, Džan je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
bs[1]: Broj Džanovih godina (promjenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promjenljiva y), što je x = 2y, a prije [ago] godine, Džan je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
bs[2]: Broj Džanovih godina (promjenljiva x) je danas 2 puta veći od broja godina njegovog sina (promjenljiva y), što je x = 2y, a prije [ago] godina, Džan je bio [proportion] puta stariji od svog sina: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
bs[0]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifrom u bazi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?
bs[1]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifre u bazi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?
bs[2]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifara u bazi broja 10 (od 0 do 9). Koliko različitih lozinki možete imati?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
bs[0]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifrom u bazi broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?
bs[1]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifre u bazi  broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?
bs[2]: Datoteka je zaštićena lozinkom koju čini broj sa [digits] cifara u bazi broja 8 (od 0 do 7). Koliko različitih lozinki možete imati?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
bs[0]: U toku je [games] teniska igra. Koliko različitih prognoza je moguće?
bs[1]: U toku su [games] teniske igre. Koliko različitih prognoza je moguće?
bs[2]: U toku je [games] teniskih igara. Koliko različitih prognoza je moguće?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
bs[0]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobjednik teniskog turnira na kome učestvuje [players] igrač?
bs[1]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobjednik teniskog turnira na kome učestvuju [players] igrača?
bs[2]: Na teniskom turniru, u svakom meču igrač biva eliminisan nakon poraza od jednog protivnika. Koliko mečeva je potrebno da bi se odredio pobjednik teniskog turnira na kome učestvuje [players] igrača?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
bs[0]: Imate [money] KM na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?
bs[1]: Imate [money] KM na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?
bs[2]: Imate [money] KM na vašem računu u banci pri kamatnoj stopi od 10% na godišnjem nivou. Koliko novca ćete imati na kraju druge godine?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
bs[0]: Džan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno im je potreban [answer_a] sat.
bs[1]: Džan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno su im potrebna [answer_a] sata.
bs[2]: Džan čisti brzinom od 1 / [john_time] na sat a njegov prijatelj brzinom od 1 / [friend], zajedno im je potrebno [answer_a] sati.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
bs[0]: Džanu je potreban [john_time] sat da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
bs[1]: Džanu su potrebna [john_time] sata da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
bs[2]: Džanu je potrebno [john_time] sati da očisti magacin a njegovom prijatelju polovina tog vremena. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
bs[0]: Džanu je potreban [john_time] sat da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
bs[1]: Džanu su potrebna [john_time] sata da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
bs[2]: Džanu je potrebno [john_time] sati da očisti magacin a njegovom prijatelju dva puta više. Koliko vremena bi im trebalo da očiste magacin ako bi radili zajedno? [option_answers]
