gbrainy - en to ca@valencia translation catalogue (1068 entries)

en: Clock rotation
ca@valencia: Rotació del rellotge

en: Every hour rotates 360 degrees.
ca@valencia: A cada hora gira 360 graus.

en: Brothers and sisters
ca@valencia: Germans i germanes

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
ca@valencia: D'un total de [people] persones, [brothers] tenen germans, [sisters] tenen germanes i [both] tenen germans i germanes. Quantes persones no tenen ni germans ni germanes?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
ca@valencia: Es calcula prenent el nombre total de persones menys [brothers_only] persones que tenen només germans, menys [sisters_only] que tenen només germanes i menys [both] que tenen germanes i germans.

en: Age
ca@valencia: Edat

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
ca@valencia: L'edat del fill d'en Joan és hui en dia la meitat de l'edat d'en Joan menys [difference], és a dir, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
ca@valencia: Contrasenya

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
ca@valencia: Cada digit té 10 possibilitats. El nombre total de possibilitats és 10 elevat a [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
ca@valencia: Cada digit té 8 possibilitats. El nombre total de possibilitats és 8 elevat a [digits].

en: Tennis game
ca@valencia: Partida de tennis

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
ca@valencia: Cada joc és un esdeveniment independent amb dos possibles resultats. El nombre total de possibilitats és 2 elevat a [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
ca@valencia: A cada partit s'elimina un jugador. Llavors, el resultat és el total de jugadors menys u.

en: Bank interest
ca@valencia: Interés bancari

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
ca@valencia: L'interés compost es paga sobre el valor original i els interessos acumulats.

en: Simple equations
ca@valencia: Equacions simples

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
ca@valencia: Quin número sumat a [num_a] és igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
ca@valencia: És el resultat de l'operació [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
ca@valencia: Quin número restat a [num_a] és igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
ca@valencia: És el resultat de l'operació [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
ca@valencia: Quin número multiplicat per [num_a] és igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
ca@valencia: És el resultat de l'operació [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
ca@valencia: Quin número dividit per [num_a] és igual a [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
ca@valencia: És el resultat de l'operació [num_a] * [num_b].

en: Boxes
ca@valencia: Caixes

en: Container
ca@valencia: Contenidor

en: Box
ca@valencia: Caixa

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
ca@valencia: Quantes caixes de mida 1 x 1 x 0,5 poden encabir-se en un contenidor de mida 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
ca@valencia: S'hi poden encabir 6 * 5 * [z] * 2 caixes.

en: Palindromic years
ca@valencia: Anys capicua

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
ca@valencia: Els anys [year_start] i [year_end] són capicua, amb una diferència d'11 anys. Quins són els propers dos anys capicua consecutius després de [year_end] amb la mateixa diferència? Responeu usant dos nombres (p. ex.: [year_start] i [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
ca@valencia: Un nombre capicua no varia quan les seues xifres s'inverteixen (p. ex.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
ca@valencia: [rslt_a] i [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
ca@valencia: Des de l'any 1000 fins al 10000, els anys capicua ocorren en general a intervals de 110 anys, excepte al final de cada mil·lenni, que es produeixen en un interval d'11 anys.

en: Dartboard
ca@valencia: Diana

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
ca@valencia: A la diana de sota, on heu de llançar els dards per sumar 120 punts en 5 tirades? Responeu usant una llista de nombres (p. ex. 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
ca@valencia: Només 3 dels 4 nombres en la diana són necessaris per afegir 120 punts.

en: Horse race
ca@valencia: Cursa de cavalls

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
ca@valencia[0]: En una cursa de cavalls hi ha persones i cavalls. Compteu [eyes] ull i [legs] potes. Quants cavalls hi ha?
ca@valencia[1]: En una cursa de cavalls hi ha persones i cavalls. Compteu [eyes] ulls i [legs] potes. Quants cavalls hi ha?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
ca@valencia: Cada persona té dues cames i cada cavall en té quatre potes (2 * [men] + [horses] * 4). Cada persona i cada cavall tenen també dos ulls (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
ca@valencia: Palanca

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
ca@valencia: Quant pes cal en el punt indicat pel signe d'interrogació per equilibrar la palanca?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
ca@valencia: Tingueu present la frase atribuïda a Arquimedes: «Doneu-me una palanca prou llarga i un punt de suport i mouré la Terra».

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
ca@valencia: Una palanca està en equilibri quan els objectes que estan a sobre es troben a distàncies recíprocament proporcionals als seus pesos.

en: Multiple number
ca@valencia: Nombre múltiple

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
ca@valencia: Quins dos nombres de la llista de sota són els dos múltiples de [num_x] i [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
ca@valencia: Un múltiple és un nombre que pot ser dividit per un altre nombre que sense deixar residu. Per exemple, 10, 15 i 25 són múltiples de 5.

en: Choose one of the following:
ca@valencia: Trieu una de les opcions següents:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
ca@valencia: [option_prefix] [option_a] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
ca@valencia: [option_prefix] [option_a] i [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
ca@valencia: [option_prefix] [option_b] i [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
ca@valencia: [option_prefix] [option_c] i [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
ca@valencia: [option_a] i [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
ca@valencia: [option_a] i [option_b] són ambdós múltiples de [num_x] i [num_y].

en: Cars in town
ca@valencia: Cotxes a la ciutat

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
ca@valencia: En una petita ciutat, el [all_cars]% dels habitants tenen un cotxe i el [males_cars]% tenen un cotxe i són homes. Quin percentatge de la població són dones i tenen un cotxe? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
ca@valencia: El [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) dels habitants són dones i tenen un cotxe.

en: Compare variables
ca@valencia: Compareu variables

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ca@valencia: Si «p &lt; x &lt; q» i «r &lt; y &lt; s» i sabeu que «x &lt; y» és cert, quina de les opcions següents és correcta? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
ca@valencia: Si «x &lt; y», llavors «p &lt; x &lt; y &lt; s» així que «s &gt; p» és cert.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
ca@valencia: Si «p &lt; x &lt; q» i «r &lt; y &lt; s» i sabeu que «x &gt; y» és cert, quina de les opcions següents és correcta? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
ca@valencia: Si «x &gt; y», llavors «r &lt; y &lt»; «x &lt; q», així que «r &lt; q» és cert.

en: Odd number
ca@valencia: Nombre senar

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
ca@valencia: Donats dos nombres enters «x» i «y», si «x» és parell i «y» és senar, quina de les expressions següents sempre té com a resultat un nombre senar? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
ca@valencia: La multiplicació de dos nombres parells és sempre un nombre parell, així que «x» multiplicat per 2 és parell. Sumar un nombre senar («y») a un nombre parell sempre produeix un nombre senar.

en: Warehouse
ca@valencia: Magatzem

en: Two trucks
ca@valencia: Dos camions

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
ca@valencia[0]: Teniu dos camions que tenen un pes total de [add] unitat. Si el camió més lleuger pesa 15 unitats menys que la meitat del pes del camió més pesat, quin és el pes del camió més lleuger? [option_answers]
ca@valencia[1]: Teniu dos camions que tenen un pes total de [add] unitats. Si el camió més lleuger pesa 15 unitats menys que la meitat del pes del camió més pesat, quin és el pes del camió més lleuger? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
ca@valencia: El camió més pesat pesa [heavier] i el més lleuger [lighter].

en: Family relations
ca@valencia: Relacions familiars

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
ca@valencia: La cunyada de la germana del pare del Joan és també? No assumiu que en Joan té cap parent que no s'haja mencionat. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
ca@valencia: [option_prefix] La seua mare

en: [option_prefix] Has no relation
ca@valencia: [option_prefix] No té cap relació

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ca@valencia: [option_prefix] El seu cosí

en: [option_prefix] His son-in-law
ca@valencia: [option_prefix] El seu gendre

en: His mother
ca@valencia: La seua mare

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
ca@valencia: La cunyada de la germana és la dona del pare del Joan, és a dir, la seua mare.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
ca@valencia: El cunyat del germà de la mare d'en Joan és també? No assumiu que en Joan té cap parent que no s'haja mencionat. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
ca@valencia: [option_prefix] El seu pare

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
ca@valencia: [option_prefix] El seu cosí

en: His father
ca@valencia: El seu pare

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
ca@valencia: El cunyat del germà de la mare d'en Joan és el marit de la mare, és a dir, el pare del Joan.

en: Third number
ca@valencia: El tercer nombre

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
ca@valencia: La mitjana de tres nombres és [three]. La mitjana de dos d'estos nombres és [two]. Quin és el tercer nombre? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
ca@valencia: És el resultat de l'operació: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Game
ca@valencia: Joc

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
ca@valencia: Jugueu a trencaclosques que desafien les vostres habilitats lògiques, verbals, de càlcul i memòria

en: Classic
ca@valencia: Clàssic

en: Notebook
ca@valencia: Llibreta

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: http://live.gnome.org/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
ca@valencia: Quin dels esports següents no pertany al grup?

en: Think of the items used in the game.
ca@valencia: Penseu en els ítems utilitzats durant el joc.

en: Basketball
ca@valencia: Bàsquet

en: Cycling
ca@valencia: Ciclisme

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
ca@valencia: És l'únic que no utilitza una pilota en el joc.

en: A terrier is to a dog like a?
ca@valencia: Un terrier és a un gos com?

en: Chicken / Parrot
ca@valencia: Pollastre / Lloro

en: Pony / Horse
ca@valencia: Poni / Cavall

en: Ant / Vertebrate
ca@valencia: Formiga / Vertebrat

en: Dog / Cat
ca@valencia: Gos / Gat

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
ca@valencia: Gos i cavall són especies i terrier i poni són races.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
ca@valencia: La paraula «taxidermista» s'usa per definir una persona que?

en: Works with dead animals
ca@valencia: Treballa amb animals morts

en: Specializes in skin diseases
ca@valencia: S'especialitza en malalties de la pell

en: Suffers a skin disease
ca@valencia: Pateix una malaltia de la pell

en: Works with leather
ca@valencia: Treballa amb pell

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
ca@valencia: Un motor de cotxe que té un disseny pobre i mancat de sofisticació és?

en: Simplistic
ca@valencia: Simplista

en: Erroneous
ca@valencia: Erroni

en: Broken
ca@valencia: Espatllat

en: Unorthodox
ca@valencia: No ortodox

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «censura»?

en: Condemn
ca@valencia: Condemnar

en: Hide
ca@valencia: Amagar

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
ca@valencia: Obscur

en: Ignore
ca@valencia: Ignorar

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
ca@valencia: Un artista l'obra del qual ha esdevingut l'estil que defineix un gènere és?

en: Pioneer
ca@valencia: Pioner

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
ca@valencia: Bohemi

en: Misunderstood
ca@valencia: Incomprés

en: Martyr
ca@valencia: Màrtir

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
ca@valencia: Quina de les frases següents defineix millor una persona que viu en l'«ostracisme»?

en: Person expelled from society
ca@valencia: Persona rebutjada per la societat

en: Loner
ca@valencia: Solitari

en: Connoisseur
ca@valencia: Expert

en: Conspirator
ca@valencia: Conspirador

en: Which of the following words means fear of people?
ca@valencia: Quina de les paraules següents significa «por a la gent»?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
ca@valencia: Antropofòbia

en: Hypochondria
ca@valencia: Hipocondria

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
ca@valencia: Antrofòbia

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
ca@valencia: Acrofòbia

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
ca@valencia: Una persona amb excessiva preocupació per la seua salut té?

en: Agoraphobia
ca@valencia: Agorafòbia

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
ca@valencia: Quina de les paraules següents no pertany al grup?

note: Translator: As a noun
en: Violin
ca@valencia: Violí

en: Bassoon
ca@valencia: Fagot

en: Flute
ca@valencia: Flauta

en: Oboe
ca@valencia: Oboè

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
ca@valencia: És l'únic que no és un instrument de vent i fusta.

en: What is a 'halberd'?
ca@valencia: Què és una «alabarda»?

en: Weapon
ca@valencia: Arma

en: Flower
ca@valencia: Flor

en: Fish
ca@valencia: Peix

en: Sport
ca@valencia: Esport

en: Fossil
ca@valencia: Fòssil

en: Portico
ca@valencia: Pòrtic

en: Column
ca@valencia: Columna

en: Attic
ca@valencia: Golfa

en: It is the only one that is not related to architecture.
ca@valencia: És l'única que no està relacionada amb l'arquitectura.

en: Kilometer
ca@valencia: Kilòmetre

en: Liter
ca@valencia: Litre

en: Gallon
ca@valencia: Galó

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
ca@valencia: És l'única unitat que no pertany al sistema mètric.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
ca@valencia: Taronja

en: Apple
ca@valencia: Poma

en: Grape
ca@valencia: Raïm

en: Potato
ca@valencia: Patata

en: It is the only one that is not a fruit.
ca@valencia: És l'única que no és una fruita.

en: Turtle
ca@valencia: Tortuga

en: Crocodile
ca@valencia: Cocodril

en: Lizard
ca@valencia: Llangardaix

en: Frog
ca@valencia: Granota

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
ca@valencia: És l'únic que no és un rèptil i que no té cua.

en: Tiger
ca@valencia: Tigre

en: Hyena
ca@valencia: Hiena

en: Wolf
ca@valencia: Llop

en: Deer
ca@valencia: Cérvol

en: It is the only one that is not a carnivore.
ca@valencia: És l'únic que no és un carnívor.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «hedonisme»?

en: Pleasure
ca@valencia: Plaer

en: Pain
ca@valencia: Dolor

en: Collectivism
ca@valencia: Col·lectivisme

en: Abstinence
ca@valencia: Abstinència

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
ca@valencia: La doctrina ètica que considerà que només el que dóna plaer és un bé intrínsec.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «ascetisme»?

en: Positivism
ca@valencia: Positivisme

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
ca@valencia: La pràctica d'una autodisciplina austera a fi d'aconseguir una idea espiritual o superior.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «oxímoron»?

en: Contradictory
ca@valencia: Contradictori

en: Synonym
ca@valencia: Sinònim

en: Related
ca@valencia: Relacionat

en: Ironic
ca@valencia: Irònic

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
ca@valencia: Una figura retòrica que combina termes contradictoris.

en: Lentils
ca@valencia: Llenties

en: Wheat
ca@valencia: Blat

en: Corn
ca@valencia: Blat de moro

en: Rice
ca@valencia: Arròs

en: It is the only one that is not a cereal.
ca@valencia: És l'únic que no és un cereal.

en: Onion
ca@valencia: Ceba

en: Lychee
ca@valencia: Litxi

en: Olive
ca@valencia: Oliva

en: Carbon
ca@valencia: Carboni

en: Sodium
ca@valencia: Sodi

en: Titanium
ca@valencia: Titani

en: It is the only one that is not a metal.
ca@valencia: És l'únic que no és un metall.

en: Cardiology
ca@valencia: Cardiologia

en: Hematology
ca@valencia: Hematologia

en: Psychiatry
ca@valencia: Psiquiatria

en: Paleontology
ca@valencia: Paleontologia

en: It is the only one that is not a medical specialty.
ca@valencia: És l'única que no és una especialitat mèdica.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «negligent»?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
ca@valencia: Descuidat

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
ca@valencia: Simpàtic

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
ca@valencia: Educat

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
ca@valencia: Enfadat

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
ca@valencia: No tindre la suficient diligència o cura en un afer.

en: Occasional
ca@valencia: Ocasional

en: Exceptional
ca@valencia: Excepcional

en: Rare
ca@valencia: Rar

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
ca@valencia: Les altres paraules tenen la connotació de no ocórrer freqüentment.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «perplex»?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
ca@valencia: Confús

en: Interesting
ca@valencia: Interessant

en: Ordinary
ca@valencia: Ordinari

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «infeliç»?

en: Sad
ca@valencia: Trist

en: Unpleasant
ca@valencia: Desagradable

en: Tears
ca@valencia: Llàgrimes

en: Incredible
ca@valencia: Increïble

en: Famous
ca@valencia: Famós

en: Acclaimed
ca@valencia: Aclamat

en: Celebrated
ca@valencia: Celebrada

en: The other words have the meaning of distinguished.
ca@valencia: Les altres de paraules tenen el significat de distingit.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «específic»?

en: Obvious
ca@valencia: Obvi

en: Generic
ca@valencia: Genèric

en: Plate
ca@valencia: Plat

note: Translator: As a noun
en: Bottle
ca@valencia: Ampolla

en: Amphora
ca@valencia: Àmfora

en: Bowl
ca@valencia: Bol

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
ca@valencia: És l'única que no s'utilitza per a guardar líquids.

en: Walnut
ca@valencia: Nou (fruit)

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
ca@valencia: Macadàmia

en: Chestnut
ca@valencia: Castanya

en: It is the only one that is not a nut.
ca@valencia: És l'única que no és una nou.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «aclamació»?

en: Applause
ca@valencia: Aplaudiment

en: Commendation
ca@valencia: Elogi

en: Citation
ca@valencia: Citació

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
ca@valencia: Conjuració

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «dolor»?

en: Fraud
ca@valencia: Frau

en: Intolerance
ca@valencia: Intolerància

en: Risk
ca@valencia: Risc

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
ca@valencia: Quina de les paraules següents té el significat més proper a «flegmàtic»?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
ca@valencia: Calmat

en: Authentic
ca@valencia: Autèntic

en: Clever
ca@valencia: Intel·ligent

en: Tense
ca@valencia: Tens

en: Satire
ca@valencia: Sàtira

en: Proverb
ca@valencia: Proverbi

en: Epigram
ca@valencia: Epigrama

en: It is the only one that is not related to literature.
ca@valencia: És l'única que no està relacionada amb la literatura.

en: Curve
ca@valencia: Corba

en: Cathetus
ca@valencia: Catet

en: Hypotenuse
ca@valencia: Hipotenusa

en: Trigonometry
ca@valencia: Trigonometria

en: It is the only one that is not related with triangles.
ca@valencia: És l'única que no està relacionada amb triangles.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
ca@valencia: Collaret

en: Candelabra
ca@valencia: Canelobre

en: Lantern
ca@valencia: Llanterna

en: Lamp
ca@valencia: Làmpada

en: It is the only one that does not produce light.
ca@valencia: És l'única que no produeix llum.

note: Translator: As a noun
en: Shield
ca@valencia: Escut

en: Helmet
ca@valencia: Casc

note: Translator: As a noun
en: Armor
ca@valencia: Armadura

en: Crossbow
ca@valencia: Ballesta

en: It is the only one that is not used for protection.
ca@valencia: És l'únic que no s'utilitza com a protecció.

en: Monolith
ca@valencia: Monòlit

en: Granite
ca@valencia: Granit

en: Rock
ca@valencia: Roca

note: Translator: As a noun
en: Tree
ca@valencia: Arbre

en: It is the only one that is not related to rocks.
ca@valencia: És l'única que no està relacionada amb les roques.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
ca@valencia: Pastanaga

en: Beet
ca@valencia: Remolatxa

en: Radish
ca@valencia: Rave

en: Tomato
ca@valencia: Tomàquet

en: It is the only one that does not have roots.
ca@valencia: És l'única que no té arrels.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
ca@valencia: Òrgan

en: Accordion
ca@valencia: Acordió

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
ca@valencia: És l'únic instrument que no té tecles.

en: car / garage | plane
ca@valencia: cotxe / garatge | avió

en: Airline
ca@valencia: Aerolínia

en: Aircraft
ca@valencia: Aeronau

en: Bunker
ca@valencia: Búnquer

en: circle / semicircle | diameter
ca@valencia: cercle / semicercle | diàmetre

en: Radius
ca@valencia: Radi

en: Chord
ca@valencia: Corda

en: The radius of a circle is half the diameter.
ca@valencia: El radi d'un cercle és la meitat del diàmetre.

en: talk / yell | dislike
ca@valencia: parlar / cridar | desagradar

en: Repugnance
ca@valencia: Repugnància

en: Offensive
ca@valencia: Ofensiu

en: Shame
ca@valencia: Vergonya

en: Ostentation
ca@valencia: Ostentació

en: write / pen | eat
ca@valencia: escriure / bolígraf | menjar

en: Fork
ca@valencia: Forquilla

en: Winery
ca@valencia: Celler

en: Table
ca@valencia: Taula

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
ca@valencia: Un bolígraf s'usa per escriure i una forquilla per menjar.

en: desert / oasis | sea
ca@valencia: desert / oasis | mar

en: Island
ca@valencia: Illa

en: River
ca@valencia: Riu

en: Beach
ca@valencia: Platja

en: Coast
ca@valencia: Costa

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
ca@valencia: Un oasi és una àrea aïllada de vegetació en un desert i una illa és un tros de terra que es troba aïllada per l'aigua.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
ca@valencia: tortuga / closca | carta

en: Envelope
ca@valencia: Sobre

en: Ink
ca@valencia: Tinta

en: Printer
ca@valencia: Impressora

en: Cellulose
ca@valencia: Cel·lulosa

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
ca@valencia: Una tortuga està dins d'una closca i una carta està dins d'un sobre.

en: wine / grape | rum
ca@valencia: vi / raïm | rom

en: Sugarcane
ca@valencia: Canya de sucre

en: Grain
ca@valencia: Gra

en: Sweet corn
ca@valencia: Blat de moro dolç

en: horticulture / plants | ornithology
ca@valencia: horticultura / plantes | ornitologia

en: Birds
ca@valencia: Ocells

en: Insects
ca@valencia: Insectes

en: Amphibians
ca@valencia: Amfibis

en: Fishes
ca@valencia: Peixos

en: thankful / ingratitude | despotism
ca@valencia: agraït / desagraït | despotisme

en: Democracy
ca@valencia: Democràcia

en: Totalitarianism
ca@valencia: Totalitarisme

en: Oligarchy
ca@valencia: Oligarquia

en: Authority
ca@valencia: Autoritat

en: pessimist / optimist | poor
ca@valencia: pessimista / optimista | pobre

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
ca@valencia: Opulent

en: Homeless
ca@valencia: Sense sostre

en: Property
ca@valencia: Propietat

en: Money
ca@valencia: Diners

en: five / pentagon | ten
ca@valencia: cinc / pentàgon | deu

en: Decagon
ca@valencia: Decàgon

en: Enneagram
ca@valencia: Enneagrama

en: Icosagon
ca@valencia: Icosàgon

en: parallel / meridian | longitude
ca@valencia: paral·lel / meridià | longitud

en: Latitude
ca@valencia: Latitud

en: Solstice
ca@valencia: Solstici

en: Pole
ca@valencia: Pol

en: Azimuth
ca@valencia: Azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
ca@valencia: El paral·lel i la longitud van d'est a oest i el mentre que el meridià i la latitud van de nord a sud.

en: art / gallery | drama
ca@valencia: art / galeria | drama

en: Theater
ca@valencia: Teatre

en: Museum
ca@valencia: Museu

en: Concert hall
ca@valencia: Sala de concerts

en: Gym
ca@valencia: Gimnàs

en: hunter / rifle | photographer
ca@valencia: caçador / rifle | fotògraf

en: Camera
ca@valencia: Càmera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
ca@valencia: Trípode

en: Photography
ca@valencia: Fotografia

en: Light
ca@valencia: Llum

en: dish / break | balloon
ca@valencia: plat / trencar | globus

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
ca@valencia: Punxar

en: Bounce
ca@valencia: Botar

en: Float
ca@valencia: Flotar

en: Roll
ca@valencia: Rodar

en: Both relate to an action that breaks the related item.
ca@valencia: Les dues estan relacionades a una acció que trenca l'element al qual es refereixen.

en: button / push | key (used in a lock)
ca@valencia: botó / prémer | una clau (d'un pany)

en: Turn
ca@valencia: Girar

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
ca@valencia: Obrir

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
ca@valencia: Bloquejar

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
ca@valencia: Tancar

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
ca@valencia: Per fer funcionar els objectes, cal prémer el botó i girar la clau.

en: concept / idea | obsession
ca@valencia: concepte / idea | obsessió

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
ca@valencia: Fixació

en: Indifference
ca@valencia: Indiferència

en: Disinterest
ca@valencia: Desinterés

en: Intuition
ca@valencia: Intuïció

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
ca@valencia: La relació entre ambdues paraules és que són sinònims.

en: fish / water | bird
ca@valencia: peix / aigua | ocell

en: Air
ca@valencia: Aire

en: Wings
ca@valencia: Ales

en: Ship
ca@valencia: Vaixell

en: Cage
ca@valencia: Gàbia

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
ca@valencia: torre / escacs | soldat

en: Battle
ca@valencia: Batalla

en: Gun
ca@valencia: Pistola

en: Peace
ca@valencia: Pau

en: Enemy
ca@valencia: Enemic

en: competitive / cooperative | anxious
ca@valencia: competitiu / cooperatiu | ansiós

en: Cautious
ca@valencia: Cautelós

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
ca@valencia: Atrevit

en: pessimistic / optimistic | suspicious
ca@valencia: pessimista / optimista | sospitós

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
ca@valencia: Dóna confiança

en: Dubious
ca@valencia: Dubtós

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
ca@valencia: termòmetre / temperatura | compàs

en: Direction
ca@valencia: Direcció

en: Elevation
ca@valencia: Elevació

en: Position
ca@valencia: Posició

en: Area
ca@valencia: Àrea

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
ca@valencia: La primera paraula és un instrument i la segona allò que mesura.

en: hungry / eat | tired
ca@valencia: afamat / menjar | cansat

en: sleep | rest
ca@valencia: dormir | descansar

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
ca@valencia: caixa / obrir | plàtan

en: peel
ca@valencia: pelar

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
ca@valencia: pala / cavar | destral

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
ca@valencia: tallar | talar

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
ca@valencia: vidre / trencar | paper

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
ca@valencia: estripar | trossejar

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
ca@valencia: peus / dos | dits

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
ca@valencia: vint | 20

en: fish / aquarium | monkey
ca@valencia: peix / aquari | mico

en: cage | zoo | zoological garden
ca@valencia: gàbia | zoo | zoològic

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
ca@valencia: Un peix a un aquari viu en captivitat.

en: ring / finger | bracelet
ca@valencia: anell / dit | braçalet

en: wrist | arm
ca@valencia: canell | braç

en: seal / flippers | bird
ca@valencia: foca / aletes | ocell

en: wings
ca@valencia: ales

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
ca@valencia: pal / flotar | pedra

en: sink
ca@valencia: enfonsar | submergir

en: leopard / spots | tiger
ca@valencia: lleopard / taques | tigre

en: stripes
ca@valencia: ratlles

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
ca@valencia: peix / submarí | ocell

en: airplane | aeroplane | plane
ca@valencia: avió | aeroplà | aeronau

en: tears / eyes | sweat
ca@valencia: llàgrimes / ulls | suor

en: body | skin
ca@valencia: cos | pell

en: bridge / over | tunnel
ca@valencia: pont / sobre | túnel

en: in | under | through
ca@valencia: dins | sota | a través

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
ca@valencia: joguina / jugar | eina

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
ca@valencia: treballar

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
ca@valencia: error / corregir | dany

en: repair | fix
ca@valencia: reparar | arreglar

en: orange / fruit | spinach
ca@valencia: taronja / fruita | espinac

en: vegetable
ca@valencia: vegetal | verdura | hortalissa

en: hands / grab | teeth
ca@valencia: mans / agafar | dents

en: bite
ca@valencia: mossegar

en: Grab and bite are finite actions.
ca@valencia: Agafar i mossegar són accions finites.

en: puzzle / solve | game
ca@valencia: trencaclosques / solucionar | joc

en: win | play
ca@valencia: guanyar | jugar

en: eyebrow / eye | mustache
ca@valencia: cella / ull | bigoti

en: lip | upper lip | mouth
ca@valencia: llavi | llavi superior | boca

en: ice / slippery | glue
ca@valencia: gel / lliscós | pegament

en: sticky
ca@valencia: enganxós | enganxifós | apegalós | pegallós

en: whirlpool / water | tornado
ca@valencia: remolí / aigua | tornado

en: wind | air
ca@valencia: vent | aire

en: fox / den | bird
ca@valencia: guineu / cova | ocell

en: nest
ca@valencia: niu

en: dog / tame | wolf
ca@valencia: gos / domèstic | llop

en: wild | savage
ca@valencia: salvatge | feréstec | ferotge | feroç

en: sugar / sweet | vinegar
ca@valencia: sucre / dolç | vinagre

en: sour
ca@valencia: agre

en: tennis / sport | ballet
ca@valencia: tennis / esport | ballet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
ca@valencia: dansa

en: slurp / tongue | snort
ca@valencia: xuclar / llengua | roncar

en: nose
ca@valencia: nas

en: elbow / knee | wrist
ca@valencia: colze / genoll | canell

en: ankle
ca@valencia: turmell

en: novel / author | song
ca@valencia: novel·la / autor | cançó

en: composer | songwriter | lyricist
ca@valencia: compositor | cantautor

en: car / road | train
ca@valencia: cotxe / carretera | tren

en: track | railway | rails | railroad
ca@valencia: via | ferrovia | via fèrria | rail

en: pediatrics / children | numismatics
ca@valencia: pediatria / infants | numismàtica

en: coins | currency | money
ca@valencia: monedes | moneda | diner

en: thermometer / temperature | clock
ca@valencia: termòmetre / temperatura | rellotge

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
ca@valencia: temps

en: poems / anthology | maps
ca@valencia: poemes / antologia | mapes

en: atlas
ca@valencia: atles

en: letter / word | page
ca@valencia: lletra / paraula | pàgina

en: book | magazine | document
ca@valencia: llibre | revista | document

en: hour / minute | minute
ca@valencia: hora / minut | minut

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
ca@valencia: segon

en: tiger / carnivore | cow
ca@valencia: tigre / carnívor | vaca

en: herbivorous | herbivore
ca@valencia: herbívor | herbívora

en: constellation / stars | archipelago
ca@valencia: constel·lació / estrelles | arxipèlag

en: islands
ca@valencia: illes

en: Unknown command line parameter {0}
ca@valencia: El paràmetre de línia de comandes {0} és desconegut

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
ca@valencia: (muntat al {0})

en: List of available games
ca@valencia: Llista de jocs disponibles

en: Usage: gbrainy [options]
ca@valencia: Ús: gbrainy [opcions]

en:   --version			Print version information.
ca@valencia:   --version			Mostra informació sobre la versió.

en:   --help			Print this usage message.
ca@valencia:   --help			Imprimeix este missatge.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
ca@valencia:   --gamelist			Mostra la llista de jocs disponibles.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
ca@valencia:   --customgame [game1, gameN]	Especifica la llista de jocs personalitzada per a una sessió.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
ca@valencia:   --norandom 			La llista personalitzada de jocs proporcionada no serà generada aleatòriament.

en:   --versions 			Show dependencies.
ca@valencia:   --versions 			Mostra les dependències.

en: Software
ca@valencia: Programari

en: Based on ideas by
ca@valencia: Basat en idees de

en: MENSA works
ca@valencia: Llibres de MENSA

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ca@valencia: Este programa és programari lliure; es pot redistribuir i/o modificar sota els termes de la Llicència Pública General GNU tal com ha estat publicada per la Free Software Foundation; ja siga la versió 2 de la Llicència o (si ho preferiu) qualsevol versió posterior.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca@valencia: Este programa es distribueix amb l'expectativa de que serà útil, però SENSE CAP GARANTIA; fins i tot sense la garantia implícita de COMERCIALITZACIÓ o ADEQUACIÓ PER A CAP PROPÒSIT EN PARTICULAR. Vegeu la Llicència Pública General GNU per obtindre'n més detalls.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
ca@valencia: Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU juntament amb este programa; en cas contrari, escriviu a la Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA  02111-1307, USA.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
ca@valencia: Un joc per divertir-se i mantindre el vostre cervell en forma.

en: gbrainy project web site
ca@valencia: Lloc web del projecte gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
ca@valencia: Nom del joc

note: Column: Type
en: Type
ca@valencia: Tipus

en: Selected
ca@valencia: Seleccionat

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
ca@valencia: jocs.pdf

en: PDF files
ca@valencia: Fitxers PDF

en: All files
ca@valencia: Tots els fitxers

en: The PDF file has been exported correctly.
ca@valencia: El fitxer PDF s'ha exportat correctament.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
ca@valencia: S'ha produït un problema en generar el fitxer PDF. El fitxer no s'ha creat.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
ca@valencia: El gràfic de sota mostra l'evolució de la puntuació del jugador.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
ca@valencia: Cal més d'una partida emmagatzemada per veure l'evolució de la puntuació.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
ca@valencia[0]: S'ha elaborat utilitzant els resultats de {0} partida emmagatzemada.
ca@valencia[1]: S'ha elaborat utilitzant els resultats de les darreres {0} partides emmagatzemades.

en: You are about to delete the player's game session history.
ca@valencia: Esteu a punt de suprimir l'historial de partides del jugador.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
ca@valencia: Si continueu, perdreu l'historial de les partides prèvies. Voleu continuar?

en: _Delete
ca@valencia: _Suprimeix

en: Custom Game
ca@valencia: Partida personalitzada

en: Select All
ca@valencia: Selecciona-ho tot

en: Unselect all
ca@valencia: Desselecciona-ho tot

en: _Start
ca@valencia: _Inicia

en: PDF export
ca@valencia: Exportació PDF

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
ca@valencia: Esta opció permet exportar un conjunt de jocs a un fitxer PDF per poder-hi jugar sense un ordinador.

en: <b>General Settings</b>
ca@valencia: <b>Configuració general</b>

en: Skip games that use colors
ca@valencia: Omet jocs que usen colors

en: <b>Game Types</b>
ca@valencia: <b>Tipus de jocs</b>

en: Logic
ca@valencia: Lògica

en: Calculation
ca@valencia: Càlcul

en: <b>Difficulty Level</b>
ca@valencia: <b>Nivell de dificultat</b>

en: Easy
ca@valencia: Fàcil

en: Medium
ca@valencia: Mitjà

en: Master
ca@valencia: Mestre

en: <b>Number of games</b>
ca@valencia: <b>Nombre de jocs</b>

en: Total number of games:
ca@valencia: Nombre total de jocs:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
ca@valencia: Pàgines per cara:

en: <b>Output File</b>
ca@valencia: <b>Fitxer d'eixida</b>

en: _Save
ca@valencia: Al_ça

en: Player's Game Session History
ca@valencia: Historial de partides del jugador

en: Show:
ca@valencia: Mostra:

en: Preferences
ca@valencia: Preferències

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
ca@valencia: Omet jocs que usen colors (per a usuaris daltònics)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
ca@valencia: Força al gbrainy a utilitzar sempre llengua anglesa (ignora les traduccions)

en: Search and load extensions when starting
ca@valencia: Cerca i carrega les extensions en iniciar

en: Enable sounds
ca@valencia: Habilita el so

en: Theme:
ca@valencia: Tema:

en: <b>Memory Games</b>
ca@valencia: <b>Jocs de memòria</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
ca@valencia: Temps en segons per memoritzar el repte:

en: Show a countdown message
ca@valencia: Mostra un missatge de compte arrere

en: <b>Player's Game Session History</b>
ca@valencia: <b>Historial de partides del jugador</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
ca@valencia: Nombre mínim de jocs jugats per guardar la partida:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
ca@valencia: Nombre màxim de jocs guardats a l'historial de partides del jugador:

en: Delete Player's Game Session History
ca@valencia: Suprimeix l'historial de partides del jugador

en: Congratulations.
ca@valencia: Enhorabona.

en: Incorrect answer.
ca@valencia: Resposta incorrecta.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
ca@valencia: Un cop tingueu la resposta introduïu-la al quadre «Resposta:» i premeu el botó «D'acord».

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
ca@valencia: El nivell de traducció del gbrainy al vostre idioma és baix.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
ca@valencia: És possible que es mostren jocs parcialment traduïts. Això fa que jugar al gbrainy puga ser siga més difícil. Si preferiu jugar en anglés, hi ha una opció a les Preferències del gbrainy per fer-ho.

en: Pause
ca@valencia: Pausa

en: Resume
ca@valencia: Reprén

en: Startup time {0}
ca@valencia: Temps d'iniciació {0}

en: _Game
ca@valencia: P_artida

en: _New Game
ca@valencia: _Partida nova

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
ca@valencia: Tots els jocs (lògica, càlcul mental, memòria i analogies verbals)

en: Logic Puzzles Only
ca@valencia: Només trencaclosques lògics

en: Mental Calculation Only
ca@valencia: Només càlcul mental

en: Memory Trainers Only
ca@valencia: Només entrenadors de memòria

en: Verbal Analogies Only
ca@valencia: Només analogies verbals

en: Custom Game Selection...
ca@valencia: Partida personalitzada...

en: _Pause Game
ca@valencia: _Fes una pausa a la partida

en: _End Game
ca@valencia: _Finalitza la partida

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
ca@valencia: Exporta jocs a PDF per jugar fora de línia...

en: _View
ca@valencia: _Visualitza

en: Toolbar
ca@valencia: Barra d'eines

en: Show
ca@valencia: Mostra

en: Orientation
ca@valencia: Orientació

en: Horizontal
ca@valencia: Horitzontal

en: _Settings
ca@valencia: _Paràmetres

en: _Help
ca@valencia: A_juda

en: _Contents
ca@valencia: _Continguts

en: How to Extend gbrainy's Functionality
ca@valencia: Com ampliar la funcionalitat del gbrainy

en: Answer:
ca@valencia: Resposta:

en: _Next
ca@valencia: _Següent

en: _Tip
ca@valencia: P_ista

en: Add-in Manager
ca@valencia: Gestor d'extensions

en: Additional extensions are required to perform this operation.
ca@valencia: Són necessàries extensions addicionals per a efectuar esta operació.

en: The following add-ins will be installed:
ca@valencia: S'instal·laran les extensions següents:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
ca@valencia: <big><b>Gestor d'extensions</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
ca@valencia: Les extensions següents es troben ja instal·lades:

en: _Install Add-ins...
ca@valencia: _Instal·la les extensions...

en: _Repositories...
ca@valencia: _Dipòsits...

en: _Uninstall...
ca@valencia: _Desinstal·la...

en: Enable
ca@valencia: Habilita

en: Disable
ca@valencia: Inhabilita

en: Add-in
ca@valencia: Extensió

en: Version
ca@valencia: Versió

en: Other
ca@valencia: Altres

en: Version:
ca@valencia: Versió:

en: Author:
ca@valencia: Autor:

en: Add-in Dependencies:
ca@valencia: Dependències de l'extensió:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
ca@valencia: <b>Seleccioneu les extensions que s'han d'instal·lar i feu clic a Següent</b>

en: Show all packages
ca@valencia: Mostra tots els paquets

en: Show new versions only
ca@valencia: Mostra només les versions noves

en: Show updates only
ca@valencia: Mostra només les actualitzacions

en: _Unselect All
ca@valencia: _Desselecciona-ho

en: Select _All
ca@valencia: _Selecciona-ho tot

en: Add-in Installation
ca@valencia: Instal·lació d'extensions

en: Name
ca@valencia: Nom

en: Url
ca@valencia: URL

en: Install from:
ca@valencia: Instal·la des de:

en: Repository
ca@valencia: Dipòsit

en: All registered repositories
ca@valencia: Tots els dipòsits registrats

en: Register an on-line repository
ca@valencia: Registra un dipòsit en línia

en: Select the location of the repository you want to register:
ca@valencia: Seleccioneu la ubicació del dipòsit que voleu registrar:

en: Register a local repository
ca@valencia: Registra un dipòsit local

en: Url:
ca@valencia: URL:

en: Browse...
ca@valencia: Navega...

en: Path:
ca@valencia: Camí:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
ca@valencia: Instal·lat

en: Updates
ca@valencia: Actualitzacions

en: Gallery
ca@valencia: Galeria

en: Repository:
ca@valencia: Dipòsit:

en: Install from file...
ca@valencia: Instal·la des d'un fitxer...

en: No selection
ca@valencia: Sense selecció

en: No add-ins found
ca@valencia: No s'ha trobat cap extensió

en: Refresh
ca@valencia: Refresca

en: Add-in packages
ca@valencia: Paquets d'extensions

en: Install Add-in Package
ca@valencia: Instal·la un paquet d'extensió

en: All repositories
ca@valencia: Tots els dipòsits

en: Manage Repositories...
ca@valencia: Gestiona els dipòsits...

en: Add-in Repository Management
ca@valencia: Gestor de dipòsits d'extensions

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
ca@valencia[0]: {0} actualització disponible
ca@valencia[1]: {0} actualitzacions disponibles

en: Open Location
ca@valencia: Obri ubicació

en: Paused
ca@valencia: En pausa

en: Play all the games
ca@valencia: Jugueu a tots els jocs

en: All
ca@valencia: Tots

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
ca@valencia: Jugueu a jocs que desafien les vostres habilitats de raonament i pensament

en: Play games that challenge your mental calculation skills
ca@valencia: Jugueu a jocs que desafien les vostres habilitats de càlcul mental

en: Memory
ca@valencia: Memòria

en: Play games that challenge your short term memory
ca@valencia: Jugueu a jocs que desafien la vostra memòria a curt termini

en: Play games that challenge your verbal aptitude
ca@valencia: Jugueu a jocs que desafien les vostres aptituds verbals

en: Pause or resume the game
ca@valencia: Fes una pausa o continua la partida

en: End the game and show score
ca@valencia: Finalitza la partida i mostra la puntuació

en: End
ca@valencia: Finalitza

en: red
ca@valencia: roig

en: green
ca@valencia: verd

en: blue
ca@valencia: blau

en: yellow
ca@valencia: groc

en: orange
ca@valencia: taronja

en: black
ca@valencia: negre

en: white
ca@valencia: blanc

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
ca@valencia: {0} o {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
ca@valencia: {0}, {1} o {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
ca@valencia: {0}, {1}, {2} o {3}

en: Figure {0}
ca@valencia: Figura {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
ca@valencia[0]: La resposta correcta és {0}.
ca@valencia[1]: Les possibles respostes correctes són {0}.

en: Extensions database:
ca@valencia: Base de dades d'extensions:

note: Translators: 'Games registered' is the games know to gbrainy (build-in and load from addins-in and external files)
en: {0} games registered: {1} logic puzzles, {2} calculation trainers, {3} memory trainers, {4} verbal analogies
ca@valencia: {0} jocs registrats: {1} trencaclosques lògics, {2} entrenadors de càlcul mental, {3} entrenadors de memòria, {4} analogies verbals

en: Games played: {0} (Score: {1})
ca@valencia: Jocs: {0} (puntuació: {1})

en: Time: {0}
ca@valencia: Temps: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
ca@valencia: Joc: {0}

en: Outstanding results
ca@valencia: Resultats extraordinaris

en: Excellent results
ca@valencia: Excel·lents resultats

en: Good results
ca@valencia: Bons resultats

en: Poor results
ca@valencia: Resultats pobres

en: Disappointing results
ca@valencia: Resultats decebedors

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
ca@valencia: Llegiu les instruccions amb deteniment i identifiqueu les dades i pistes donades.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
ca@valencia: Per puntuar al jugador gbrainy utilitza el temps i les pistes utilitzades per a resoldre cada joc.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
ca@valencia: En els jocs de lògica, els elements que pareixen irrellevants poden ser força importants.

en: Try to approach a problem from different angles.
ca@valencia: Proveu d'aproximar-vos al problema des de diferents angles.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
ca@valencia: Gaudiu fent errades, és part del procés d'aprenentatge.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challeging yourself.
ca@valencia: Feu tots els problemes, fins i tot els difícils. La millora prové d'afrontar els reptes.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
ca@valencia: Jugueu diàriament, vos adonareu del vostre progrés en poc temps.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
ca@valencia: Utilitzeu la «selecció de la partida personalitzada» per a escollir exactament quins jocs voleu entrenar.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
ca@valencia: Utilitzeu les Preferències per ajustar el nivell de dificultat del joc.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
ca@valencia: L'associació d'elements és una tècnica habitual per recordar coses.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
ca@valencia: L'agrupació d'elements és una tècnica habitual per recordar coses.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
ca@valencia: Construïu acrònims usant la primera lletra de cada fet a recordar.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
ca@valencia: El plaer obtingut d'un trencaclosques és proporcional al temps dedicat.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
ca@valencia: Penseu en com dividir cada problema en parts més simples.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
ca@valencia: Quan respongueu a analogies verbals pareu atenció al temps verbal.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
ca@valencia: Quan vagi a botigues, prove de realitzar càlculs sense utilitzar una calculadora.

en: Memorize the objects below in the given time
ca@valencia: Memoritzeu els objectes de sota en el temps donat

en: Time left
ca@valencia: Temps restant

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
ca@valencia: Joc nº {0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
ca@valencia: Creat amb el gbrainy {0}

en: Solutions
ca@valencia: Solucions

en: Multiple options #{0}
ca@valencia: Múltiples opcions nº {0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
ca@valencia: {0} Responeu {1}.

en: Pair of words compare #{0}
ca@valencia: Compareu dues paraules nº {0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
ca@valencia: Donada la relació entre les dues paraules de sota, quina paraula té la mateixa relació amb «{0}»?

en: Words: {0}
ca@valencia: Paraules: {0}

en: Pair of words #{0}
ca@valencia: Parell de paraules #{0}

en: Question and answer #{0}
ca@valencia: Pregunta i resposta nº {0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
ca@valencia: Responeu {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
ca@valencia: Prepareu-vos per memoritzar els objectes següents...

en: Score
ca@valencia: Puntuació

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
ca@valencia[0]: {0} jugat
ca@valencia[1]: {0} jugats

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
ca@valencia[0]: Jocs guanyats: {0} ({1})
ca@valencia[1]: Jocs guanyats: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
ca@valencia[0]: {0}. Jocs guanyats: {1} ({2})
ca@valencia[1]: {0}. Jocs guanyats: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
ca@valencia: Duració de la partida: {0} (mitjana per joc {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
ca@valencia: Per detalls de com funciona la puntuació del gbrainy consulteu l'ajuda.

en: Tips for your next games
ca@valencia: Consells per a les properes partides

en: Congratulations! New personal record
ca@valencia: Enhorabona! Nou record personal

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ca@valencia: En puntuar {0} als trencaclosques lògics heu assolit un nou record personal. El vostre record anterior era {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ca@valencia: En puntuar {0} als jocs de càlcul mental heu assolit un nou record personal. El vostre record anterior era {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ca@valencia: En puntuar {0} als jocs de memòria heu assolit un nou record personal. El vostre record anterior era {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
ca@valencia: En puntuar {0} a les analogies verbals heu assolit un nou record personal. El vostre record anterior era {1}.

en: Time
ca@valencia: Temps

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
ca@valencia: Trencaclosques lògics. Desafieu les vostres habilitats de raonament i pensament.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
ca@valencia: Càlcul mental. Operacions aritmètiques que posen a prova les vostres habilitats de càlcul mental.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
ca@valencia: Entrenadors de memòria. Per posar a prova la memòria a curt termini.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
ca@valencia: Analogies verbals. Desafieu les vostres aptituds verbals.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
ca@valencia: Vos donem la benvinguda al gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
ca@valencia: El gbrainy és un joc per divertir-se i mantindre el vostre cervell en forma. Inclou:

en: Arithmetical operations
ca@valencia: Operacions aritmètiques

en: What is the result of the following operation?
ca@valencia: Quin és el resultat de l'operació següent?

en: Average
ca@valencia: Mitjana

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ca@valencia: Donats els números: {0}. Quin dels números següents és el més proper a la mitjana? Responeu {1}, {2}, {3} o {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
ca@valencia: La mitjana d'una llista de nombres és la suma de tots els números dividida pel nombre total de números a la llista.

en: The result of the operation is {0}.
ca@valencia: El resultat de l'operació és {0}.

en: Closer fraction
ca@valencia: Fracció més propera

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ca@valencia: Quin dels números següents és el més proper a {0}? Responeu {1}, {2}, {3} o {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
ca@valencia: El resultat de l'operació {0} / {1} és «{2}».

en: Consecutive sum
ca@valencia: Suma consecutiva

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
ca@valencia: A la llista de nombres d'un sol digit de sota, hi ha 5 nombres consecutius que sumen {0}. Quins són estos nombres?

en: Fractions
ca@valencia: Fraccions

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
ca@valencia: Quin és el resultat de l'operació donada? Responeu utilitzant una fracció o un número.

en: Greatest divisor
ca@valencia: Divisor més gran

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quin dels divisors possibles és el més gran que divideix tots els números? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Numbers
ca@valencia: Números

en: Possible divisors
ca@valencia: Divisors possibles

en: Operators
ca@valencia: Operadors

en: The first operator is {0}.
ca@valencia: El primer operador és {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
ca@valencia: Quins operadors fan que els números {0}, {1} i {2} siguen iguals a {3}? Responeu utilitzant «+-/*».

en: {0} and {1}
ca@valencia: {0} i {1}

en: Primes
ca@valencia: Primers

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quin dels números següents és primer? Un número primer és un número enter positiu que té exactament dos divisors positius diferents, l'1 i ell mateix. Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
ca@valencia: Si la suma de tots els dígits d'un número donat és divisible per 3, llavors també ho és el número. Per exemple 15 = 1 + 5 = 6, que és divisible per 3.

en: The number {0} is a prime number.
ca@valencia: El nombre {0} és un nombre primer.

en: Proportions
ca@valencia: Proporcions

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
ca@valencia: Quin és el {0}% de {1}/{2}? Responeu {3}, {4}, {5} o {6}.

en: Ratio
ca@valencia: Ràtio

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ca@valencia: Quins dos nombres sumen {0} i tenen una ràtio de {1} a {2}? Responeu usant dos nombres (p. ex.: 1 i 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
ca@valencia: El segon nombre es pot calcular multiplicant el primer per {0} i dividint-lo per {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
ca@valencia: Una ràtio especifica la proporció entre dos nombres. Una ràtio a:b indica que per cada «a» parts hi ha «b» parts.

en: have a ratio of {0}:{1}
ca@valencia: tenen una ràtio de {0}:{1}

en: Selected numbers
ca@valencia: Nombres seleccionats

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ca@valencia: A la llista de números de sota, quina és la suma dels nombres amb un valor més gran que {0}? Responeu {1}, {2}, {3} o {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
ca@valencia: A la llista de números de sota, quin és el producte dels nombres amb un valor més gran que {0}? Responeu {1}, {2}, {3} o {4}.

en: Two numbers
ca@valencia: Dos números

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ca@valencia: Quins dos números quan es sumen donen {0} i quan es multipliquen donen {1}? Responeu usant dos nombres (p. ex.: 1 i 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
ca@valencia: Quins dos números quan es resten donen {0} i quan es multipliquen donen {1}? Responeu usant dos nombres (p. ex.: 1 i 2).

en: 3D Cube
ca@valencia: Cub 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
ca@valencia: Quants cubs individuals petits calen per a construir el cub gran de sota? Responeu utilitzant un número.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
ca@valencia: Un cub és un objecte sòlid regular que té sis cares quadrades congruents.

en: Balance
ca@valencia: Balança

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
ca@valencia: Utilitzant només triangles, quants triangles són necessaris en la part dreta de l'última balança per mantindre-la en equilibri?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
ca@valencia: Cada cercle és equivalent a dos triangles i cada quadrat a tres triangles.

en: Every circle is equivalent two triangles.
ca@valencia: Cada cercle és equivalent a dos triangles.

en: Build a triangle
ca@valencia: Construir un triangle

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
ca@valencia: Quines tres peces podeu utilitzar conjuntament per a construir un triangle? Responeu utilitzant els tres noms de figures, p. ex.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
ca@valencia: El triangle resultant és isòsceles.

en: The triangle is:
ca@valencia: El triangle és:

en: Circles in a square
ca@valencia: Cercles en un quadrat

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
ca@valencia: Quin és el nombre màxim de cercles (com el mostrat) que podeu encabir al rectangle de sota?

en: You can fit more than 64 circles.
ca@valencia: S'hi poden encabir més de 64 cercles.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
ca@valencia: Utilitzant la disposició mostrada a dalt, es guanyen {0} unitats d'alçada a cada fila deixant prou espai per a una fila addicional.

en: 8 units
ca@valencia: 8 unitats

en: 1 unit
ca@valencia: 1 unitat

en: Clocks
ca@valencia: Rellotges

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
ca@valencia: A quin número hauria d'apuntar la maneta gran del rellotge «{0}»? Responeu utilitzant números.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the values of the hands for '{0}' are {3} ({2} + {1}).
ca@valencia: Començant des del primer rellotge, sumeu {1} al nombre que s'obté d'afegir els valors als que apunten les manetes. Per exemple, els valors de les manetes per «{0}» és {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
ca@valencia: Els rellotges no segueixen la lògica horària.

en: Count circles
ca@valencia: Compteu cercles

en: How many circles do you count?
ca@valencia: Quants cercles compteu?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
ca@valencia: És un exercici senzill si utilitzeu una forma sistemàtica de comptar els cercles.

en: Counting
ca@valencia: Compteu

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
ca@valencia[0]: Tenim una peça de tela d'{0} metre.
ca@valencia[1]: Tenim una peça de tela de {0} metres.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
ca@valencia[0]: Una màquina triga {0} segon en tallar 1 metre de tela. Quants segons triga la màquina en tallar la peça completa de tela en trossos d'1 metre?
ca@valencia[1]: Una màquina triga {0} segons en tallar 1 metre de tela. Quants segons triga la màquina en tallar la peça completa de tela en trossos d'1 metre?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
ca@valencia[0]: Amb el tall nº {0}, la màquina crea dues peces d'1 metre.
ca@valencia[1]: Amb el tall nº {0}, la màquina crea dues peces d'1 metre.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
ca@valencia[0]: Es construeix una tanca per a una regió de forma quadrada. S'utilitza {0} pal a cada costat del quadrat. Quants pals s'utilitzen en total per tota la tanca?
ca@valencia[1]: Es construeix una tanca per a una regió de forma quadrada. S'utilitzen {0} pals a cada costat del quadrat. Quants pals s'utilitzen en total per tota la tanca?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
ca@valencia[0]: Hi ha {0} pal a la tanca, ja que els pals de les cantonades es comparteixen.
ca@valencia[1]: Hi ha {0} pals a la tanca, ja que els pals de les cantonades es comparteixen.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
ca@valencia[0]: L'embolcall per a un regal d'aniversari costa una unitat monetària. El regal d'aniversari costa {0} unitat monetàries més que l'embolcall. Quant costen el regal i l'embolcall?
ca@valencia[1]: L'embolcall per a un regal d'aniversari costa una unitat monetària. El regal d'aniversari costa {0} unitats monetàries més que l'embolcall. Quant costen el regal i l'embolcall?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
ca@valencia[0]: És el cost del regal, {0} unitat monetària, més una unitat monetària de l'embolcall.
ca@valencia[1]: És el cost del regal, {0} unitats monetàries, més una unitat monetària de l'embolcall.

en: Count series
ca@valencia: Compteu sèries

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
ca@valencia: Quants números «9» són necessaris per a representar els números entre 10 i 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
ca@valencia: Quants números de dos dígits tenen el primer dígit més gran que el segon (p. ex.: 20 i 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
ca@valencia: Quants números de dos dígits tenen el primer dígit més petit que el segon (p. ex.: 12 i 13)?

en: The numbers are: {0}.
ca@valencia: Els nombres són: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
ca@valencia: Adoneu-vos que 99 conté dos nombres «9».

en: Cover percentage
ca@valencia: Percentatge cobert

en: What percentage of the figure is colored?
ca@valencia: Quin és el percentatge d'acoloriment de la figura?

en: Cube
ca@valencia: Cub

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
ca@valencia: Quan doblegueu la figura de sota com un cub, quina és la cara de la figura contrària a la que té un {0} dibuixat? Responeu amb el número escrit a la cara.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ca@valencia: Quina és la probabilitat d'obtindre un «2» o un «6» en un únic llançament d'un dau no trucat de 6 cares? Responeu utilitzant una fracció (p. ex.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
ca@valencia: Hi ha 2 de 6 possibilitats.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ca@valencia: Quina és la probabilitat de no obtindre un «5» en un únic llançament d'un dau no trucat de 6 cares? Responeu utilitzant una fracció (p. ex.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
ca@valencia: Hi ha 5 de 6 possibilitats.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ca@valencia: Dos daus no trucats de 6 cares són llançats simultàniament. Quina és la probabilitat d'obtindre dos nombres parells? Responeu utilitzant una fracció (p. ex.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
ca@valencia: Hi ha 9 de 36 possibilitats d'obtindre dos nombres parells.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
ca@valencia: Dos daus no trucats de 6 cares són llançats simultàniament. Quina és la probabilitat d'obtindre dos «6»? Responeu utilitzant una fracció (p. ex.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
ca@valencia: Hi ha 1 de 6 possibilitats d'obtindre un «6» al primer dau i les mateixes per al segon dau.

en: Dice
ca@valencia: Daus

en: Divide circles
ca@valencia: Divideix cercles

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
ca@valencia: A l'última figura, en quantes regions es divideix el cercle quan tots els punts estan connectats?

en: Has {0} region | Has {0} regions
ca@valencia[0]: Té {0} regió
ca@valencia[1]: Té {0} regions

en: Equation
ca@valencia: Equació

en: What is the result of the equation below?
ca@valencia: Quin és el resultat de l'equació de sota?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
ca@valencia: L'orde de les operacions aritmètiques és sempre: exponents i arrels, multiplicacions i divisions, sumes i restes.

en: Extra circle
ca@valencia: Cercle extra

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quin és el cercle que no pertany al grup? No és una seqüència d'elements. Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: All circles share a common property except for one.
ca@valencia: Tots els cercles comparteixen una propietat excepte un.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
ca@valencia: En tots els cercles els talls de colors segueixen el mateix orde excepte per este.

en: Figures and text
ca@valencia: Figures i text

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
ca@valencia: Les figures i els textos estan relacionades. Quin text correspon a l'última figura?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
ca@valencia: Cada caràcter del text representa una propietat de la figura.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
ca@valencia: «A» indica que les figures es solapen, «B» que són quadrats, «C» que són cercles, «D» que són figures separades, «E» que hi ha tres figures i «F» que hi ha dues figures.

en: Figure pattern
ca@valencia: Patró de figura

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
ca@valencia: Quina figura ha de reemplaçar l'interrogant? Responeu {0}, {1} o {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
ca@valencia: La tercera figura de cada fila és el resultat de combinar d'alguna manera les dues primeres figures.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
ca@valencia: Superposeu la primera i la segona figura i suprimiu les línies que tenen en comú i roteu la figura resultant 45 graus.

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
ca@valencia: Quina és la següent seqüència lògica d'objectes a l'última columna? Responeu {0}, {1} o {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
ca@valencia: És l'única combinació que es pot construir amb els elements donats sense repetir-los.

en: Find the number
ca@valencia: Cerca el nombre

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
ca@valencia[0]: Mirant horitzontal i verticalment les línies de la graella de sota, quin és el nombre que es troba a {0} lloc de distància de si mateix multiplicat per 2 i a {1} lloc de distància de si mateix més 2?
ca@valencia[1]: Mirant horitzontal i verticalment les línies de la graella de sota, quin és el nombre que es troba a {0} llocs de distància de si mateix multiplicat per 2 i a {1} llocs de distància de si mateix més 2?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
ca@valencia: El nombre es troba a la línia {0}, columna {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
ca@valencia[0]: El nombre es troba a la primera línia de la graella.
ca@valencia[1]: El nombre es troba entre les primeres {0} línies de la graella.

en: Four sided
ca@valencia: Quatre costats

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
ca@valencia: Quantes figures de quatre costats compteu a la figura de sota?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
ca@valencia: Una figura de quatre costats pot estar incrustada dins d'una altra.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
ca@valencia: Les figures de quatre costats es fan connectant els punts següents: {0}

en: Circles in a grid
ca@valencia: Cercles en una graella

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
ca@valencia: Un dels nombres a la graella ha d'estar encerclat. Quin?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
ca@valencia: Tots els números encerclats comparteixen una propietat aritmètica.

en: Every circled number can be divided by {0}.
ca@valencia: Cada número encerclat pot ser dividit per {0}.

en: Square with dots
ca@valencia: Quadrat amb punts

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
ca@valencia: Quina és la següent figura lògica a la seqüència? Responeu {0}, {1} o {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
ca@valencia: Des de la figura superior esquerra, el cercle superior dret es mou cap avall, l'inferior esquerre cap a dalt, l'inferior dret diagonalment cap a dalt i l'esquerra, i l'inferior dret cap avall i l'esquerra.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
ca@valencia: Des de la figura superior esquerra, la figura gira 90 graus en sentit contrari a les agulles del rellotge.

en: Numbers in a grid
ca@valencia: Nombres a la graella

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
ca@valencia: Els nombres a la graella de sota segueixen un patró. Quin és el número que ha de reemplaçar l'interrogant?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
ca@valencia: El patró és aritmètic i funciona verticalment.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
ca@valencia: El patró és aritmètic i funciona horitzontalment.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
ca@valencia: La quarta fila es calcula multiplicant les dues primeres files i afegint-hi la tercera.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
ca@valencia: La quarta columna es calcula multiplicant les dues primeres columnes i afegint-hi la tercera.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
ca@valencia: La quarta fila es calcula multiplicant les dues primeres files i restant-hi la tercera.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
ca@valencia: La quarta columna es calcula multiplicant les dues primeres columnes i restant-hi la tercera.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
ca@valencia: La quarta fila es calcula afegint les dues primeres files i restant-hi la tercera.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
ca@valencia: La quarta columna es calcula afegint les dues primeres columnes i restant-hi la tercera.

en: Handshakes
ca@valencia: Encaixades de mans

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
ca@valencia: Tots els assistents a una festa són presentats els uns als altres. Hi ha {0} encaixades de mans en total. Quants convidats hi ha a la festa?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
ca@valencia: Intenteu imaginar una situació on vos presenten a un nombre menor de persones.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
ca@valencia: Utilitzant n com el total de persones, la primera persona es presenta a n-1, la segona persona a n-2, etc. El resultat és la suma dels primers n-1 nombres consecutius: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
ca@valencia: Forma més gran

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quina forma més gran podeu fer combinant les dues primeres figures? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Largest area
ca@valencia: L'àrea més gran

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quina de les figures té l'àrea més gran? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Largest diameter
ca@valencia: El diàmetre més gran

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si els cercles representats pels arcs a sota es completessin, quin cercle tindria el diàmetre més gran? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
ca@valencia: Menys corbat és l'arc, més gran és el cercle.

en: Lines
ca@valencia: Línies

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
ca@valencia: Quants segments de línia hi ha en total a les figures de sota? Un segment de línia és una línia entre dos punts sense línies que el creuen.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
ca@valencia[0]: Hi ha {0} línia a la figura de l'esquerra i {1} línies a la figura de la dreta.
ca@valencia[1]: Hi ha {0} línies a la figura de l'esquerra i {1} línies a la figura de la dreta.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
ca@valencia: És un exercici senzill si utilitzeu una forma sistemàtica de comptar les línies.

en: Missing piece
ca@valencia: Peça que manca

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
ca@valencia: Quin quadrat completa la figura de sota? Responeu {0}, {1} o {2}.

en: The logic works at row level.
ca@valencia: La lògica funciona a nivell de fila.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
ca@valencia: A cada fila el tercer quadrat es construeix donant la volta al primer quadrat i superposant-lo al segon, llavors eliminant les línies coincidents.

en: Missing slice
ca@valencia: Tall que manca

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
ca@valencia: Els talls de sota tenen algun tipus de relació. Quin és el tall que manca en el cercle de sota? Responeu {0}, {1} o {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
ca@valencia: Cada tall està relacionat amb el tall contrari.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
ca@valencia: Tots els números de cada tall quan s'afigen als del tall contrari sumen sempre {0}.

en: Most in common
ca@valencia: Més en comú

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quina de les possibles respostes té més en comú amb les quatre figures donades? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
ca@valencia: Penseu en els elements comuns que les figures donades tenen dins d'elles.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
ca@valencia: Té el mateix nombre d'elements dins de la figura que les figures donades.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
ca@valencia: És la figura amb més elements en comú quan es compara amb les figures donades.

en: Move figure
ca@valencia: Mou la figura

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
ca@valencia: Quin és el nombre mínim de cercles que heu de moure per convertir la figura de l'esquerra en la figura de la dreta?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
ca@valencia: Moveu el cercle de la primera línia a la segona i moveu dos cercles de la quarta a la segona i cinquena línia.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
ca@valencia: Moveu la primera línia a la setena; moveu dos cercles de la segona línia a la tercera; i moveu el primer i l'últim cercle de la cinquena línia a la sisena.

en: Next figure
ca@valencia: Figura següent

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
ca@valencia: Des de la primera figura, el cercle superior avança dues posicions en sentit de les agulles del rellotge, mentre que el cercle esquerre va cap arrere una posició.

en: Numeric relation
ca@valencia: Relació numèrica

en: What number should replace the question mark?
ca@valencia: Quin és el número que ha de reemplaçar l'interrogant?

en: The numbers are related arithmetically.
ca@valencia: La relació dels números és aritmètica.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
ca@valencia: Cada grup de {0} números suma exactament {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
ca@valencia: Dividiu la seqüència en grups de tres números. Cada tercer número es calcula multiplicant els dos anteriors.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
ca@valencia: Dividiu la seqüència en grups de tres números. Cada tercer número es calcula restant el segon número del primer.

en: Numeric sequence
ca@valencia: Seqüència numèrica

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
ca@valencia: La seqüència següent segueix una lògica. Quin és el número que ha de reemplaçar l'interrogant?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
ca@valencia: Cada número de la seqüència està relacionat amb l'anterior.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
ca@valencia: Cada número de la seqüència és el resultat de restar 1 al número anterior i multiplicar-lo per 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
ca@valencia: Cada número de la seqüència és el resultat d'afegir 1 al número anterior i multiplicar-lo per 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
ca@valencia: Cada número de la seqüència és el resultat de restar 2 al número anterior i multiplicar-lo per -2.

en: Ostracism
ca@valencia: Ostracisme

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ca@valencia: Quin és l'element que no pertany al grup? No està relacionat amb l'aritmètica dels nombres. Responeu {0}, {1}, {2}, {3} o {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
ca@valencia: El criteri per a decidir si una equació pertany al grup no és aritmètic.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
ca@valencia: Considereu que cada número que pertany al grup té dues parts que estan relacionades.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
ca@valencia: En totes les altres equacions els dígits de la part esquerra apareixen també a la part dreta.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
ca@valencia: En tots els altres números els tres últims dígits són el quadrat dels primers dos dígits.

en: Pencil
ca@valencia: Llapis

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
ca@valencia: Quina de les figures següents no es pot dibuixar sense creuar una de les línies prèvies ni aixecar el llapis? Responeu {0}, {1}, {2}, {3} o {4}.

en: People at a table
ca@valencia: Gent a la taula

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
ca@valencia: Un grup de persones igualment separades s'asseu en una taula rodona. Quantes persones hi ha si la {0} persona és davant de la persona {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
ca@valencia: Restant les dues posicions obteniu quanta gent està asseguda a la meitat de la taula. El doble d'este número és el nombre total de persones.

en: 5th
ca@valencia: 5a

en: 19th
ca@valencia: 19a

en: 4th
ca@valencia: 4a

en: 12th
ca@valencia: 12a

en: 9th
ca@valencia: 9a

en: 22nd
ca@valencia: 22a

en: Two people in the table sitting across from each other
ca@valencia: Dues persones a la taula assegudes una davant de l'altra

en: Percentage
ca@valencia: Percentatge

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
ca@valencia[0]: Després d'obtindre un descompte del {0}% heu pagat {1} unitat monetària per un televisor. Quin era el preu original del televisor?
ca@valencia[1]: Després d'obtindre un descompte del {0}% heu pagat {1} unitats monetàries per un televisor. Quin era el preu original del televisor?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
ca@valencia[0]: La botiga d'en Joan ha tingut unes vendes de {0} unitat monetària. Això va representar un increment del {1}% respecte al mes passat. Quines van ser les vendes el mes passat?
ca@valencia[1]: La botiga d'en Joan ha tingut unes vendes de {0} unitats monetàries. Això va representar un increment del {1}% respecte al mes passat. Quines van ser les vendes el mes passat?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
ca@valencia: La quantitat d'aigua a un cubell decreix un {0}%. Quin percentatge ha d'augmentar la quantitat d'aigua per arribar al valor original?

en: The objective is to obtain the same total amount.
ca@valencia: L'objectiu és obtindre la mateixa quantitat total.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si tots els pintors són artistes i alguns ciutadans de Barcelona són artistes. Quina de les conclusions frases és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
ca@valencia: Alguns ciutadans de Barcelona són pintors

en: All citizens of Barcelona are painters
ca@valencia: Tots els ciutadans de Barcelona són pintors

en: No citizen of Barcelona is a painter
ca@valencia: Cap ciutadà de Barcelona és pintor

en: None of the other options
ca@valencia: Cap de les altres opcions

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si cap artista malalt està content i alguns artistes estan contents. Quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some artist are not ill
ca@valencia: Alguns artistes no estan malalts

en: Some painters are not artists
ca@valencia: Alguns pintors no són artistes

en: All artists are happy
ca@valencia: Tots els artistes estan contents

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Les persones que viatgen sempre compren un mapa. No heu de viatjar. Quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: You do not have any map
ca@valencia: No tens cap mapa

en: You do not buy a map
ca@valencia: No compres cap mapa

en: All people have a map
ca@valencia: Tothom té un mapa

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si xiuleu si esteu contents i sempre somrieu quan xiuleu, quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: You smile if you are happy
ca@valencia: Somrieu si esteu contents

en: You are only happy if you whistle
ca@valencia: Només esteu contents si xiuleu

en: You whistle if you are not happy
ca@valencia: Xiuleu si no esteu contents

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si el vostre objectiu és ser honest i el vostre objectiu és sempre la millor política, quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
ca@valencia: L'honestedat és alguns cops la millor política

en: Honesty is always the best policy
ca@valencia: L'honestedat és sempre la millor política

en: Honesty is not always the best policy
ca@valencia: L'honestedat no és sempre la millor política

en: Some of the best policies are dishonest
ca@valencia: Algunes de les millors polítiques són deshonestes

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si no hi ha cap avar vell que siga alegre i alguns avars vells són prims, quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some thin people are not cheerful
ca@valencia: Algunes persones primes no són alegres

en: Thin people are not cheerful
ca@valencia: Les persones primes no són alegres

en: Cheerful people are not thin
ca@valencia: Les persones alegres no són primes

en: Some cheerful people are not thin
ca@valencia: Algunes persones alegres no són primes

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si tots els porcs són grossos i res que s'alimenta amb aigua d'ordi està gros, quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
ca@valencia: Tots els animals que s'alimenten amb aigua d'ordi no són porcs

en: No pigs are fed on barley-water
ca@valencia: Cap porc s'alimenta amb aigua d'ordi

en: Pigs are not fed on barley-water
ca@valencia: Els porcs no s'alimenten amb aigua d'ordi

en: All the other options
ca@valencia: Totes les altres opcions

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si algunes fotografies són primers intents i cap primer intent és molt bo, quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
ca@valencia: Algunes fotografies dolentes no són primers intents

en: Some pictures are not really good
ca@valencia: Algunes fotografies no són realment bones

en: All bad pictures are first attempts
ca@valencia: Totes les fotografies dolentes són primers intents

en: All the others
ca@valencia: Totes les altres

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Si heu anat a fer un tomb i vos sentiu millor, quina de les conclusions següents és correcta? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
ca@valencia: Per sentir-vos millor, heu d'anar a fer un tomb

en: If you go out for a walk, you will feel better
ca@valencia: Si aneu a fer un tomb, vos sentireu millor

en: Some who go out for a walk feel better
ca@valencia: Alguns que van a fer un tomb se senten millor

en: No one feels better who does not go out for a walk
ca@valencia: Ningú que no fa un tomb se sent millor

en: Predicate logic
ca@valencia: Lògica de predicats

en: Quadrilaterals
ca@valencia: Quadrilàters

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
ca@valencia: Quina de les figures següents no pertany al grup? Responeu {0}, {1}, {2}, {3}, {4} o {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
ca@valencia: És l'única figura amb totes línies de la mateixa longitud.

en: Related numbers
ca@valencia: Nombres relacionats

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
ca@valencia: A la graella de sota, quin és el número que ha de reemplaçar l'interrogant?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
ca@valencia: El número al centre de cada fila és igual a la meitat de la suma dels altres números de la fila.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
ca@valencia: El número al centre de cada fila és igual a la suma dels altres números de la fila.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
ca@valencia: El número al centre de cada fila és igual al doble de la suma dels altres números de la fila.

en: Squares and letters
ca@valencia: Quadrats i lletres

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
ca@valencia: Les lletres al voltant dels quadrats segueixen un patró. Quina és la lletra que ha de reemplaçar l'interrogant a l'últim quadrat?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
ca@valencia: Cada lletra es calcula prenent la posició a l'alfabet del caràcter previ i afegint-hi {0} per a obtindre la posició de la lletra següent.

en: Squares
ca@valencia: Quadrats

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
ca@valencia: Quants quadrats de qualsevol mida compteu a la figura de sota?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
ca@valencia: Un quadrat és un rectangle amb els quatre costats de la mateixa llargària. Un quadrat també es pot fer d'altres quadrats.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
ca@valencia: Hi ha 16 quadrats simples, 9 quadrats fets per 4 quadrats simples, 4 quadrats fets per 9 quadrats simples i 1 quadrat fet per 16 quadrats simples.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
ca@valencia: Hi ha 9 quadrats simples, 4 quadrats fets per 4 quadrats simples i 1 quadrat fet per 9 quadrats simples.

en: Square sheets
ca@valencia: Fulls quadrats

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
ca@valencia: Quin és el nombre mínim de fulls de paper quadrats de qualsevol mida necessaris per a crear la figura? Les línies indiquen fronteres entre diferents fulls.

en: The sheets should overlap.
ca@valencia: Els fulls de paper han de sobreposar-se.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
ca@valencia: Un full de mida completa (groc), 3/4 d'un full complet (blau) a la cantonada inferior dreta, 3/4 d'un full complet (verd) a la cantonada superior esquerra i 1/4 d'un full (roig) a la cantonada superior esquerra.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
ca@valencia: Quina és la figura que completa el conjunt de sota? Responeu {0}, {1} o {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
ca@valencia: És la figura que completa totes les possibles combinacions amb quatre blocs sense tindre en compte les rotacions.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
ca@valencia: L'hora actual

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
ca@valencia[0]: Fa {0} hora estàvem tant lluny de les {1:%H} com de les {2:%H} al mateix dia. Quina hora és ara? Responeu usant l'hora (p. ex.: {3:%H})
ca@valencia[1]: Fa {0} hores estàvem tant lluny de les {1:%H} com de les {2:%H} al mateix dia. Quina hora és ara? Responeu usant l'hora (p. ex.: {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
ca@valencia[0]: Heu de calcular l'hora que està a mig camí entre les hores donades, i llavors afegir {0} hora per convertir-ho al temps present.
ca@valencia[1]: Heu de calcular l'hora que està a mig camí entre les hores donades, i llavors afegir {0} hores per convertir-ho al temps present.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
ca@valencia: {0:%H}

en: Sample clock
ca@valencia: Rellotge d'exemple

en: Trains
ca@valencia: Trens

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
ca@valencia: La fórmula de la distància és «distància = rati x temps».

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
ca@valencia[0]: Un tren marxa de l'estació viatjant a {0} km/h. {1} hora després un segon tren marxa de l'estació viatjant en la mateixa direcció a {2} km/h. Quantes hores necessita el segon tren, des de que es comença a moure, per atrapar al primer tren?
ca@valencia[1]: Un tren marxa de l'estació viatjant a {0} km/h. {1} hores després un segon tren marxa de l'estació viatjant en la mateixa direcció a {2} km/h. Quantes hores necessita el segon tren, des de que es comença a moure, per atrapar al primer tren?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
ca@valencia: Per calcular la resposta, multipliqueu la velocitat del primer tren pel temps i dividint-la per la diferencia de les velocitats.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
ca@valencia[0]: Dos trens separats per {0} kilòmetre es dirigeixen un cap a l'altre en vies rectes paral·leles. Un viatja a {1} km/h i l'altre a {2} km/h. Quantes hores trigaran a trobar-se?
ca@valencia[1]: Dos trens separats per {0} kilòmetres es dirigeixen un cap a l'altre en vies rectes paral·leles. Un viatja a {1} km/h i l'altre a {2} km/h. Quantes hores trigaran a trobar-se?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
ca@valencia: Per calcular la resposta, dividiu la distància per la suma d'ambdues velocitats.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
ca@valencia[0]: Dos trens en vies rectes paral·leles marxen del mateix lloc i hora viatjant en direccions oposades a {0} i {1} km/h respectivament. Quantes hores trigaran a trobar-se a {2} kilòmetre de distància?
ca@valencia[1]: Dos trens en vies rectes paral·leles marxen del mateix lloc i hora viatjant en direccions oposades a {0} i {1} km/h respectivament. Quantes hores trigaran a trobar-se a {2} kilòmetres de distància?

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
ca@valencia: Quants triangles de qualsevol mida compteu a la figura de sota?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
ca@valencia: Un triangle pot estar incrustat dins d'un altre.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
ca@valencia: Els triangles es fan connectant els punts següents: {0}

en: Triangles with numbers
ca@valencia: Triangles amb números

en: Which number should replace the question mark below?
ca@valencia: Quin és el número que ha de reemplaçar l'interrogant?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
ca@valencia: Tots els triangles comparteixen una propietat i són independents de la resta.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
ca@valencia: El resultat de multiplicar els dos números de dins de cada triangle és {0}.

en: Colored figures
ca@valencia: Figures de colors

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quina de les figures següents s'ha mostrat anteriorment? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Colored text
ca@valencia: Text de colors

en: What was the color of the text that said '{0}'?
ca@valencia: Quin era el color del text que deia «{0}»?

en: Counting dots
ca@valencia: Compteu punts

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
ca@valencia: Quants punts de color {0} hi havia a la imatge prèvia? Responeu utilitzant números.

en: Memorize faces
ca@valencia: Memoritzeu cares

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
ca@valencia: En quina cel·la es troba l'altra cara com la mostrada a continuació? Responeu amb el nombre de la cel·la.

en: Memorize facts
ca@valencia: Memoritzeu fets

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
ca@valencia[0]: Cotxes Lluents ha anunciat una parada de la producció de {0} dia per al mes següent. Abans d'això no havia parat la producció des de {1}.
ca@valencia[1]: Cotxes Lluents ha anunciat una parada de la producció de {0} dies per al mes següent. Abans d'això no havia parat la producció des de {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
ca@valencia: Durant quants dies Cotxes Lluents ha parat la producció?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
ca@valencia: A quin any va parar Cotxes Lluents la producció per darrer cop?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
ca@valencia: Les vendes de Cotxes Lluents van caure un {0}% el desembre passat, la pitjor caiguda des de {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
ca@valencia: Quan van caure les vendes de l'empresa el desembre passat?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
ca@valencia: Les vendes de Cotxes Lluents van caure un {0}% el desembre passat. Esta és la pitjor caiguda des de l'any?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
ca@valencia: Aproximadament el {0}% dels Cotxes Lluents produïts al món es venen a Europa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
ca@valencia: Quin percentatge dels Cotxes Lluents produïts al món es venen a Europa?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
ca@valencia: Aproximadament el {0}% dels Cotxes Lluents usen dièsel, el {1}% usen benzina i els restants usen electricitat.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
ca@valencia: Quin percentatge dels Cotxes Lluents usen dièsel?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
ca@valencia: Quin percentatge dels Cotxes Lluents usen benzina?

en: Square
ca@valencia: Quadrat

en: Pentagon
ca@valencia: Pentàgon

en: Circle
ca@valencia: Cercle

en: Memorize figures and text
ca@valencia: Memoritzeu figures i text

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: La llista de sota enumera les figures mostrades en la imatge prèvia a excepció d'una. Quina és la figura que manca? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: List of images shown before
ca@valencia: Llista d'imatges mostrades prèviament

en: Figures with numbers
ca@valencia: Figures amb números

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quin dels quadres següents s'ha mostrat anteriorment? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: Start at point number {0}
ca@valencia: Inicia al punt número {0}

en: Move right
ca@valencia: Mou a la dreta

en: Move left
ca@valencia: Mou a l'esquerra

en: Move up
ca@valencia: Mou amunt

en: Move down
ca@valencia: Mou avall

en: End at point {0}
ca@valencia: Finalitza al punt {0}

en: Memorize indications
ca@valencia: Memoritzeu indicacions

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
ca@valencia: Quin dels gràfics següents representa les indicacions donades prèviament? Responeu {0}, {1}, {2} o {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ca@valencia: Quants números imparells hi havia a la imatge prèvia? Responeu utilitzant números.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
ca@valencia: Quants números parells hi havia a la imatge prèvia? Responeu utilitzant números.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
ca@valencia: Quants números amb més d'un dígit hi havia a la imatge prèvia? Responeu utilitzant números.

en: Memorize numbers
ca@valencia: Memoritzeu números

en: Memorize words
ca@valencia: Memoritzeu paraules

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
ca@valencia: Hi ha una paraula que manca de la llista anterior. Quina és?

note: Body parts
en: wrist
ca@valencia: canell

en: elbow
ca@valencia: colze

en: armpit
ca@valencia: aixella

en: hand
ca@valencia: mà

en: chest
ca@valencia: pit

note: Fishes
en: sardine
ca@valencia: sardina

en: trout
ca@valencia: truita

en: monkfish
ca@valencia: rap

en: cod
ca@valencia: bacallà

en: salmon
ca@valencia: salmó

note: Vegetables
en: potato
ca@valencia: patata

en: ginger
ca@valencia: gingebre

en: pepper
ca@valencia: pebre

en: garlic
ca@valencia: all

en: pumpkin
ca@valencia: carbassa

note: Bicycle
en: brake
ca@valencia: fre

en: chain
ca@valencia: cadena

en: wheel
ca@valencia: roda

en: handlebar
ca@valencia: manillar

note: Music
en: drummer
ca@valencia: bateria

en: speaker
ca@valencia: altaveu

en: lyrics
ca@valencia: lletra

en: beat
ca@valencia: batec

en: song
ca@valencia: cançó

note: Weather
en: cloud
ca@valencia: núvol

en: rain
ca@valencia: pluja

en: storm
ca@valencia: tempesta

en: fog
ca@valencia: boira

en: rainbow
ca@valencia: iris

note: Animals
en: rabbit
ca@valencia: conill

en: mouse
ca@valencia: ratolí

en: monkey
ca@valencia: mico

en: bear
ca@valencia: ós

en: wolf
ca@valencia: llop

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
ca@valencia[0]: Quants graus gira l'agulla dels minuts d'un rellotge en 2 hores i [num] minut?
ca@valencia[1]: Quants graus gira l'agulla dels minuts d'un rellotge en 2 hores i [num] minuts?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
ca@valencia[0]: En Joan té 46 anys. El seu fill és [difference] any més jove que la meitat de l'edat d'en Joan. Quina edat té el fill d'en Joan?
ca@valencia[1]: En Joan té 46 anys. El seu fill és [difference] anys més jove que la meitat de l'edat d'en Joan. Quina edat té el fill d'en Joan?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
ca@valencia[0]: L'edat d'en Joan és hui en dia dos cops la del seu fill. Fa [ago] any, en Joan era [proportion] cops més gran que el seu fill. Quina edat té el fill d'en Joan hui en dia?
ca@valencia[1]: L'edat d'en Joan és hui en dia dos cops la del seu fill. Fa [ago] anys, en Joan era [proportion] cops més gran que el seu fill. Quina edat té el fill d'en Joan hui en dia?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ca@valencia[0]: L'edat d'en Joan (variable x) és hui en dia dos cops la del seu fill (variable y), és a dir x = 2y, i fa [ago] any, en Joan era [proportion] cops més gran que el seu fill: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
ca@valencia[1]: L'edat d'en Joan (variable x) és hui en dia dos cops la del seu fill (variable y), és a dir x = 2y, i fa [ago] anys, en Joan era [proportion] cops més gran que el seu fill: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
ca@valencia[0]: Un fitxer està protegit per una contrasenya composta per un número representat en base 10 (de 0 a 9) de [digits] dígit. Quantes contrasenyes diferents podeu tindre?
ca@valencia[1]: Un fitxer està protegit per una contrasenya composta per un número representat en base 10 (de 0 a 9) de [digits] dígits. Quantes contrasenyes diferents podeu tindre?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
ca@valencia[0]: Un fitxer està protegit per una contrasenya composta per un número representat en base 8 (de 0 a 7) de [digits] dígit. Quantes contrasenyes diferents podeu tindre?
ca@valencia[1]: Un fitxer està protegit per una contrasenya composta per un número representat en base 8 (de 0 a 7) de [digits] dígits. Quantes contrasenyes diferents podeu tindre?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
ca@valencia[0]: Es juga [games] partit de tennis. Quants resultats diferents són possibles?
ca@valencia[1]: Es juguen [games] partits de tennis simultàniament. Quants resultats diferents són possibles?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
ca@valencia[0]: En un torneig de tennis, en cada partit un jugador és eliminat després de perdre contra un únic oponent. Quants partits calen per determinar el guanyador a un torneig de tennis que comença amb [players] jugador?
ca@valencia[1]: En un torneig de tennis, en cada partit un jugador és eliminat després de perdre contra un únic oponent. Quants partits calen per determinar el guanyador a un torneig de tennis que comença amb [players] jugadors?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
ca@valencia[0]: Teniu [money] unitat monetària en un compte bancari al 10% d'interés compost anual. Quants diners tindreu al final de 2 anys?
ca@valencia[1]: Teniu [money] unitats monetàries en un compte bancari al 10% d'interés compost anual. Quants diners tindreu al final de 2 anys?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
ca@valencia[0]: En Joan neteja a una velocitat de 1 / [john_time] per hora i el seu amic a 1 / [friend]. Junts necessitaran [answer_a] hora.
ca@valencia[1]: En Joan neteja a una velocitat de 1 / [john_time] per hora i el seu amic a 1 / [friend]. Junts necessitaran [answer_a] hores.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
ca@valencia[0]: En Joan necessita [john_time] hora per a netejar un magatzem i el seu amic la meitat del temps. Quantes hores els hi calen per netejar el magatzem si treballen junts? [option_answers]
ca@valencia[1]: En Joan necessita [john_time] hores per a netejar un magatzem i el seu amic la meitat del temps. Quantes hores els hi calen per netejar el magatzem si treballen junts? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
ca@valencia[0]: En Joan necessita [john_time] hora per a netejar un magatzem i el seu amic el doble del temps. Quantes hores els hi calen per netejar el magatzem si treballen junts? [option_answers]
ca@valencia[1]: En Joan necessita [john_time] hores per a netejar un magatzem i el seu amic el doble del temps. Quantes hores els hi calen per netejar el magatzem si treballen junts? [option_answers]
