gbrainy - en to cs translation catalogue (1145 entries)

en: Clock rotation
cs: Otáčení hodin

en: Every hour rotates 360 degrees.
cs: Za každou hodinu se otočí o 360 stupňů.

en: Brothers and sisters
cs: Bratři a sestry

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
cs: Z [people] lidí má [brothers] bratry, [sisters] má sestry a [both] má bratry i sestry. Kolik lidí nemá ani bratra ani sestru?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
cs: Vypočítá se to tak, že se vezme celkový počet lidí mínus [brothers_only], kteří mají jen bratry, mínus [sisters_only], kteří mají jen sestry a mínus [both], kteří mají sestry i bratry.

en: Age
cs: Věk

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
cs: Věk Honzova syna je polovinou Honzova věku bez [difference], tj. ([father] : 2) - [difference].

en: Password
cs: Heslo

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
cs: Každá číslice má 10 možností. Celkový počet možností je 10 umocněno na [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
cs: Každá číslice má 10 možností. Celkový počet možností je 8 umocněno na [digits].

en: Tennis game
cs: Tenisová hra

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
cs: Každá hra je nezávislá událost se dvěma možnými výsledky. Celkový počet možností je 2 umocněno na [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
cs: V každém zápase vyřadíte jednoho hráče, takže výsledkem je celkový počet hráčů méně jeden.

en: Bank interest
cs: Bankovní úrok

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
cs: Složený úrok je počítán z původní částky a akumulovaných úroků za předchozí období.

en: Simple equations
cs: Jednoduché porovnání

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
cs: Jaké číslo plus [num_a] se rovná [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
cs: Je to výsledek operace [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
cs: Které číslo mínus [num_a] je rovno [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
cs: Je to výsledek operace [num_a] + [num_b].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
cs: Které číslo vynásobené [num_a] je rovno [num_b]?

en: x * [num_a] = [num_b]
cs: x . [num_a] = [num_b]

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
cs: Je to výsledek operace [num_b] : [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
cs: Které číslo podělené číslem [num_a] je rovno [num_b]?

en: x / [num_a] = [num_b]
cs: x : [num_a] = [num_b]

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
cs: Je to výsledek operace [num_a] . [num_b].

en: Boxes
cs: Krabice

en: Container
cs: Bedna

en: Box
cs: Krabice

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
cs: Kolik krabic o rozměrech 1 × 1 × 0,5 je možné zabalit do bedny o rozměrech 6 × 5 × [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
cs: Můžete zabalit 6 . 5 . [z] . 2 krabic.

en: Palindromic years
cs: Palindromické roky

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
cs: Rok [year_start] byl palindromický, stejně jako rok [year_end], s prodlevou 11 let mezi sebou. Které dva palindromické roky se stejnou prodlevou mezi sebou budou následovat po roce [year_end]? Odpovězte pomocí dvou čísel (např.: [year_start] a [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
cs: Palindromické číslo je takové, které zůstává stejné, když obrátíte pořadí jeho číslic (např. 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
cs: [rslt_a] a [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
cs: Mezi letopočty 1000 a 10000 se palindromické roky normálně objevují každých 110 let vyjma konců tisíciletí, kdy se vyskytují po 11 letech.

en: Dartboard
cs: Terč

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
cs: Kam musíte na terči ukázaném níže hodit šipky, abyste získali 120 bodů v 5 hodech. Odpovězte v podobě řady čísel (např. 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
cs: Pouze 3 ze 4 čísel na terči jsou použity k součtu 120 bodů.

en: Horse race
cs: Jízda na koni

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
cs[0]: Jízdy na koni se účastní lidé a koně. Napočítali jste [eyes] oko a [legs] nohy. Kolik koní se účastní?
cs[1]: Jízdy na koni se účastní lidé a koně. Napočítali jste [eyes] oči a [legs] nohou. Kolik koní se účastní?
cs[2]: Jízdy na koni se účastní lidé a koně. Napočítali jste [eyes] očí a [legs] nohou. Kolik koní se účastní?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
cs: Každý člověk má dvě nohy a každý kůň čtyři (2.[men] + 4.[horses]). Každý člověk i každý kůň mají také dvě oči (2.[men] + 2.[horses]).

en: Lever
cs: Houpačka

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
cs: Jakou vahou musíte rameno houpačky v místě otazníku zatížit, aby byla houpačka vyvážená?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
cs: Uvažujte v duchu Archimedova výroku: Dejte mi dostatečně dlouhou páku a pevný bod ve vesmíru a pohnu Zemí.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
cs: Houpačka je v rovnováze, pokud jsou na ní objekty umístěny od středu úměrně k jejich váze.

en: Multiple number
cs: Násobky čísla

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
cs: V kterém páru čísel z následujícího seznamu jsou obě čísla násobkem [num_x] a [num_y]? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
cs: Násobek je číslo, které lze podělit jiným číslem bezezbytku. Například 10, 15 a 25 jsou násobky čísla 5.

en: Choose one of the following:
cs: Vyberte jednu možnost z následujících:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
cs: [option_prefix] [option_a] a [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
cs: [option_prefix] [option_a] a [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
cs: [option_prefix] [option_b] a [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
cs: [option_prefix] [option_c] a [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
cs: [option_a] a [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
cs: [option_a] i [option_b] jsou násobky [num_x] a [num_y].

en: Cars in town
cs: Auta ve městě

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
cs: V malém městě má [all_cars] % z obyvatel auto a [males_cars] % z obyvatel má auto a zároveň jsou muži. Kolik procent obyvatel tvoří ženy vlastnící auto? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
cs: [females_cars] % ([all_cars] - [males_cars]) z obyvatel jsou ženy a zároveň mají auto.

en: Compare variables
cs: Porovnávání proměnných

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
cs: Jestliže je p &lt; x &lt; q a r &lt; y &lt; s a zároveň víte, že x &lt; y, která z následujících možností je správná? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
cs: Jestliže platí x &lt; y, pak p &lt; x &lt; y &lt;, takže s &gt; p je pravdivé.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
cs: Jestliže je p &lt; x &lt; q a r &lt; y &lt; s a zároveň víte, že x &gt; y, která z následujících možností je správná? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
cs: Jestliže platí x &gt; y, pak r &lt; y &lt; x &lt; q, takže r &lt; q je pravdivé.

en: Odd number
cs: Liché číslo

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
cs: Jsou dána dvě celá čísla x a y, kdy x je sudé a y je liché. Který z následujících výrazů dá vždy jako výsledek liché číslo? [option_answers]

en: [option_prefix] x * y
cs: [option_prefix] x . y

en: [option_prefix] x * y * 2
cs: [option_prefix] x . y . 2

en: [option_prefix] (x - y) * 2
cs: [option_prefix] (x - y) . 2

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
cs: Násobením dvou sudých čísel vznikne vždy sudé číslo, takže x krát 2 je sudé. Přičtením lichého čísla (y) k tomuto sudému číslo získáme vždy liché číslo.

en: Warehouse
cs: Sklad

en: Two trucks
cs: Dva kamióny

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
cs[0]: Máte dva kamióny, které dohromady váží [add] tunu. Jestliže má lehčí kamión o 15 tun méně než je polovina váhy těžšího kamiónu, kolik ten lehčí kamión váží? [option_answers]
cs[1]: Máte dva kamióny, které dohromady váží [add] tuny. Jestliže má lehčí kamión o 15 tun méně než je polovina váhy těžšího kamiónu, kolik ten lehčí kamión váží? [option_answers]
cs[2]: Máte dva kamióny, které dohromady váží [add] tun. Jestliže má lehčí kamión o 15 tun méně než je polovina váhy těžšího kamiónu, kolik ten lehčí kamión váží? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
cs: Těžší kamión váží [heavier] t a lehčí [lighter] t.

en: Family relations
cs: Rodinné vztahy

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
cs: Švagrová sestry Honzova otce je také? Nepředpokládejte, že Honza má nějakého příbuzného, který nebyl zmíněn. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
cs: [option_prefix] jeho matka

en: [option_prefix] Has no relation
cs: [option_prefix] nemají příbuzenský vztah

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
cs: [option_prefix] jeho sestřenice

en: [option_prefix] His son-in-law
cs: [option_prefix] jeho zeť

en: His mother
cs: jeho matka

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
cs: Sestřina švagrová je ženou Honzova otce, takže je Honzova matka.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
cs: Švagr bratra Honzovy matky je také? Nepředpokládejte, že Honza má nějakého příbuzného, který nebyl zmíněn. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
cs: [option_prefix] jeho otec

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
cs: [option_prefix] jeho bratranec

en: His father
cs: jeho otec

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
cs: Bratrův švagr je manželem Honzovy matky, takže je Honzův otec.

en: Third number
cs: Třetí číslo

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
cs: Průměrná hodnota ze tří čísel je  [three]. Průměrná hodnota ze dvou z těchto čísel je [two]. Jaké je třetí číslo? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
cs: Je to výsledek operace  ([three] . 3) - ([two] . 2).

en: Birthday
cs: Narozeniny

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
cs: Dívka řekla: před dvěma dny mi bylo 18. Příští rok mi bude 21. Může to být pravdivé? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
cs: [option_prefix] Ano

en: [option_prefix] No
cs: [option_prefix] Ne

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
cs: Řekla to 31. prosince a řekla to 1. ledna.

en: Direction
cs: směr

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
cs: Večer, ještě když svítí slunce, jdu na jih. Na kterou stranu bude vržen můj stín? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
cs: [option_prefix] Nalevo ode mne

en: [option_prefix] To my right
cs: [option_prefix] Napravo ode mne

en: [option_prefix] Behind me
cs: [option_prefix] Za mne

en: [option_prefix] In front of me
cs: [option_prefix] Přede mne

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
cs: Když jdu na jih, tak východ je po mé levé straně a večer jsou stíny vrhané na východ.

en: Two men
cs: Dva muži

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
cs: Dva muži vyrazili pěšky ze stejného bodu v opačných směrech do vzdálenosti [dist_a] metrů. Po té oba zahnuli doleva a ušli dalších [dist_b] metrů. Jaká je teď mezi nimi vzdálenost? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
cs: S použitím Pythagorovy věty je řešením 2 krát délka odvěsny, tj. √([dist_a]² + [dist_b]²).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels
cs: gbrainy je hra procvičující vaši paměť, matematické schopnosti a logické uvažování na řadě různých a různě složitých úkolů

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
cs: gbrainy je hra procvičující vaši paměť, matematické schopnosti a logické uvažování na řadě různých a různě složitých úkolů.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
cs: Měla by zaujmout každého, bez rozdílu věku a zaměření. Děti, které si chtějí rozvíjet své schopnosti, dospělé, kteří se chtějí udržet ve formě nebo se jen pobavit, starší lidi, kteří si potřebují procvičit paměť, i kohokoliv dalšího.

en: Game
cs: Hra

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
cs: Zahrát si hry, které vyzkoušejí vaše logické, slovní, početní a paměťové schopnosti

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
cs: hra;logická;paměť;pamatování;hlavolam;mozek;slovní;početní;

en: Classic
cs: Klasický

en: Notebook
cs: Poznámkový blok

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
cs: Který z následujících sportů nepatří do této skupiny?

en: Think of the items used in the game.
cs: Zamyslete se nad předměty používanými při hře.

en: Golf
cs: golf

en: Basketball
cs: basketbal

en: Tennis
cs: tenis

en: Cycling
cs: cyklistika

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
cs: U tohoto jediného sportu z uvedených se nepoužívá balón.

en: A terrier is to a dog like a?
cs: Teriér je k psovi ve stejném vztahu jako?

en: Chicken / Parrot
cs: kuře / papoušek

en: Pony / Horse
cs: poník / kůň

en: Ant / Vertebrate
cs: mravenec / obratlovec

en: Dog / Cat
cs: pes / kočka

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
cs: Pes a kůň jsou druhy a teriér a poník jsou plemena.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
cs: Slovo „taxidermista“ se používá pro označení osoby, která?

en: Works with dead animals
cs: Pracuje s mrtvými zvířaty

en: Specializes in skin diseases
cs: Se specializuje na kožní nemoci

en: Suffers a skin disease
cs: Trpí kožní nemocí

en: Works with leather
cs: Pracuje s kůží

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
cs: Automobilový motor, který je spoře navržený a postrádá komplikovanost je?

en: Simplistic
cs: minimalistický

en: Erroneous
cs: vadný

en: Broken
cs: rozbitý

en: Unorthodox
cs: neortodoxní

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „cenzurovat“?

en: Condemn
cs: odsoudit

en: Hide
cs: skrýt

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
cs: zamlžit

en: Ignore
cs: ignorovat

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
cs: Umělec, jehož práce se stane určující pro daný styl je?

en: Pioneer
cs: průkopník

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
cs: bohém

en: Misunderstood
cs: neuznaný

en: Martyr
cs: mučedník

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
cs: Který z následujících výroků nejlépe definuje „ignorovanou“ osobu?

en: Person expelled from society
cs: osoba vyloučená ze společnosti

en: Loner
cs: samotář

en: Connoisseur
cs: znalec

en: Conspirator
cs: spiklenec

en: Which of the following words means fear of people?
cs: Který z následujících slov znamená strach z lidí?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
cs: antropofobie

en: Hypochondria
cs: hypochondrie

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
cs: anthofobie

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
cs: akrofobie

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
cs: Osoba s přehnaným zájmem o své zdraví trpí poruchou?

en: Agoraphobia
cs: agorafobie

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
cs: Které z následujících slov nepatří do této skupiny?

note: Translator: As a noun
en: Violin
cs: housle

en: Bassoon
cs: fagot

en: Flute
cs: Flétna

en: Oboe
cs: hoboj

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
cs: Tento jediný hudební nástroj z uvedených není dechový.

en: What is a 'halberd'?
cs: Co je to „řemdih“?

en: Weapon
cs: zbraň

en: Flower
cs: květina

en: Fish
cs: ryba

en: Sport
cs: sport

en: Fossil
cs: fosílie

en: Portico
cs: arkáda

en: Column
cs: sloup

en: Attic
cs: atika

en: It is the only one that is not related to architecture.
cs: Toto jediné slovo z uvedených se nevztahuje k architektuře.

en: Kilometer
cs: kilometr

en: Hectogram
cs: hektogram

en: Liter
cs: litr

en: Gallon
cs: galon

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
cs: Tato jediná jednotka z uvedených nepatří do metrického systému.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
cs: pomeranč

en: Apple
cs: jablko

en: Grape
cs: grep

en: Potato
cs: brambora

en: It is the only one that is not a fruit.
cs: Tento jediný plod z uvedených není ovoce.

en: Turtle
cs: želva

en: Crocodile
cs: krokodýl

en: Lizard
cs: ještěrka

en: Frog
cs: žába

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
cs: Toto jediné zvíře z uvedených není plaz a také nemá ocas.

en: Tiger
cs: tygr

en: Hyena
cs: hyjena

en: Wolf
cs: vlk

en: Deer
cs: jelen

en: It is the only one that is not a carnivore.
cs: Toto jediné zvíře z uvedených není masožravec.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „hédonizmus“?

en: Pleasure
cs: potěšení

en: Pain
cs: bolest

en: Collectivism
cs: kolektivizmus

en: Abstinence
cs: zdrženlivost

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
cs: Lidová moudrost říká, že jen to co těší, je skutečně dobré.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „askeze“?

en: Positivism
cs: pozitivizmus

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
cs: Praktikování tvrdé sebekázně kvůli dosažení vyšších nebo duchovních cílů.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „oxymoron“?

en: Contradictory
cs: protimluv

en: Synonym
cs: souznačnost

en: Related
cs: příbuznost

en: Ironic
cs: ironie

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
cs: Slovní obrat, který kombinuje protikladné výrazy (např. „ohlušující ticho“).

en: Lentils
cs: čočka

en: Wheat
cs: pšenice

en: Corn
cs: kukuřice

en: Rice
cs: rýže

en: It is the only one that is not a cereal.
cs: Tato jediná není obilnina.

en: Onion
cs: cibule

en: Mango
cs: mango

en: Lychee
cs: liči

en: Olive
cs: oliva

en: Carbon
cs: Uhlík

en: Sodium
cs: sodík

en: Titanium
cs: titan

en: Zinc
cs: zinek

en: It is the only one that is not a metal.
cs: Tento jediný není kov.

en: Cardiology
cs: kardiologie

en: Hematology
cs: hematologie

en: Psychiatry
cs: psychiatrie

en: Paleontology
cs: paleontologie

en: It is the only one that is not a medical specialty.
cs: Tato jediná není lékařskou specializací.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „impasibilní“?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
cs: lhostejný

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
cs: přívětivý

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
cs: zdvořilý

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
cs: rozhněvaný

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
cs: Je to neschopnost cítit emoce či bolest, na okolí to působí chladně a bezcitně.

en: Regular
cs: regulární

en: Occasional
cs: sporadický

en: Exceptional
cs: mimořádný

en: Rare
cs: unikátní

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
cs: Všechna ostatní slova mají význam nepříliš častého výskytu.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „perplex“?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
cs: zmatený

en: Interesting
cs: zajímavý

en: Ordinary
cs: ordinérní

en: Trivial
cs: triviální

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „nešťastný“?

en: Sad
cs: truchlivý

en: Unpleasant
cs: nemilý

en: Tears
cs: naříkající

en: Incredible
cs: fabulózní

en: Famous
cs: famózní

en: Acclaimed
cs: eminentní

en: Celebrated
cs: renomovaný

en: The other words have the meaning of distinguished.
cs: Všechna ostatní slova významově představují něco význačného.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „specifický“?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
cs: partikulární

en: Obvious
cs: očividný

en: Generic
cs: generický

en: Plate
cs: Tác

note: Translator: As a noun
en: Bottle
cs: Láhev

en: Amphora
cs: Amfora

en: Bowl
cs: Mísa

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
cs: Ten jediný z uvedených neslouží k naplnění tekutinou.

en: Walnut
cs: lískový ořech

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
cs: makadamie

en: Chestnut
cs: plod lípy

en: It is the only one that is not a nut.
cs: Tento jediný plod z uvedených není oříšek.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „ovace“?

en: Applause
cs: pocta

en: Commendation
cs: pochvala

en: Citation
cs: doporučení

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
cs: kouzlo

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „patos“?

note: Translator: As a noun
en: Lament
cs: nadšení

en: Fraud
cs: podvod

en: Intolerance
cs: zármutek

en: Risk
cs: risk

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „flegmatický“?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
cs: klidný

en: Authentic
cs: nefalšovaný

en: Clever
cs: chytrý

en: Tense
cs: nervozní

en: Concert
cs: koncert

en: Satire
cs: satira

en: Proverb
cs: citát

en: Epigram
cs: epigram

en: It is the only one that is not related to literature.
cs: Toto jediné slovo z uvedených se nevztahuje k literatuře.

en: Curve
cs: křivka

en: Cathetus
cs: odvěsna

en: Hypotenuse
cs: přepona

en: Trigonometry
cs: trigonometrie

en: It is the only one that is not related with triangles.
cs: Toto jediné slovo z uvedených se nevztahuje k trojúhelníkům.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
cs: šperk

en: Candelabra
cs: svícen

en: Lantern
cs: lucerna

en: Lamp
cs: louč

en: It is the only one that does not produce light.
cs: Tento jediný z uvedených není zdrojem světla.

note: Translator: As a noun
en: Shield
cs: štít

en: Helmet
cs: helma

note: Translator: As a noun
en: Armor
cs: brnění

en: Crossbow
cs: meč

en: It is the only one that is not used for protection.
cs: Tato jediná věc neslouží k ochraně.

en: Monolith
cs: monolit

en: Granite
cs: granit

en: Rock
cs: skála

note: Translator: As a noun
en: Tree
cs: pařez

en: It is the only one that is not related to rocks.
cs: Toto jediné slovo z uvedených se nevztahuje k horninám.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
cs: mrkev

en: Beet
cs: řepa

en: Radish
cs: ředkvička

en: Tomato
cs: rajče

en: It is the only one that does not have roots.
cs: Toto jediné není kořenové.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
cs: varhany

en: Piano
cs: klavír

en: Accordion
cs: akordeón

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
cs: Tento jediný nástroj nemá klávesy.

en: Cow
cs: kráva

en: Leopard
cs: leopard

en: Dog
cs: pes

en: Snake
cs: had

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
cs: Toto jediné zvíře z uvedených nemá nohy a není savec.

en: Heptagon
cs: sedmiúhelník

en: Triangle
cs: trojúhelník

en: Pentagon
cs: pětiúhelník

en: Cube
cs: kostka

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
cs: Tento jediný objekt je trojrozměrné těleso.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
cs: Které z následujících slov je nejbližší významem ke slovu „intrinzitní“?

en: Inherent
cs: vnitřní

en: External
cs: externí

en: Precursory
cs: předcházející

en: Ambiguous
cs: podvodný

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
cs: Intrinzitní znamená vnitřní, vlastní, vyvěrající a to ve vztahu k osobě.

en: Rectangle
cs: obdélník

en: Square
cs: čtverec

en: Rhombus
cs: lichoběžník

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
cs: Trojúhelník je jediný, který nemá čtyři strany.

en: car / garage | plane
cs: auto / garáž | letadlo

en: Hangar
cs: hangár

en: Airline
cs: aerolinka

en: Aircraft
cs: letadlová loď

en: Bunker
cs: bunkr

en: circle / semicircle | diameter
cs: půlkruh / kruh | poloměr

en: Radius
cs: průměr

en: Chord
cs: tětiva

en: Tangent
cs: tečna

en: Angle
cs: úhel

en: The radius of a circle is half the diameter.
cs: Poloměr kruhu je polovinou jeho průměru.

en: talk / yell | dislike
cs: mluvit / křičet | nemít rád

en: Repugnance
cs: nenávidět

en: Offensive
cs: útočit

en: Shame
cs: zahambit

en: Ostentation
cs: ignorovat

en: write / pen | eat
cs: psát / pero | jíst

en: Fork
cs: vidlička

en: Restaurant
cs: restaurace

en: Winery
cs: vinárna

en: Table
cs: stůl

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
cs: Pero se používá k psaní a vidlička k jídlu.

en: desert / oasis | sea
cs: poušť / oáza | moře

en: Island
cs: ostrov

en: River
cs: řeka

en: Beach
cs: pláž

en: Coast
cs: pobřeží

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
cs: Oáza je izolovaná oblast vegetace v poušti a ostrov je kus izolované země, která je obklopená vodou.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
cs: želva / krunýř | dopis

en: Envelope
cs: obálka

en: Ink
cs: inkoust

en: Printer
cs: tiskárna

en: Cellulose
cs: papír

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
cs: Želva je uvnitř krunýře a dopis uvnitř obálky.

en: wine / grape | rum
cs: víno / hrozny | rum

en: Sugarcane
cs: cukrová třtina

en: Grain
cs: obilí

en: Sweet corn
cs: cukrová kukuřice

en: horticulture / plants | ornithology
cs: botanika / rostliny | ornitologie

en: Birds
cs: ptáci

en: Insects
cs: hmyz

en: Amphibians
cs: obojživelníci

en: Fishes
cs: ryby

en: thankful / ingratitude | despotism
cs: vděčnost / nevděčnost | despotismus

en: Democracy
cs: demokracie

en: Totalitarianism
cs: totalitarismus

en: Oligarchy
cs: oligarchie

en: Authority
cs: autorita

en: pessimist / optimist | poor
cs: pesimismus / optimismus | chudoba

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
cs: bohatství

en: Homeless
cs: bezdomovec

en: Property
cs: vlastnictví

en: Money
cs: peníze

en: five / pentagon | ten
cs: pět / pentagon | deset

en: Decagon
cs: decagon

en: Enneagram
cs: eneagram

en: Icosagon
cs: icosagon

en: Decimal
cs: decimal

en: parallel / meridian | longitude
cs: rovnoběžka / poledník | zeměpisná délka

en: Latitude
cs: zeměpisná šířka

en: Solstice
cs: obratník

en: Pole
cs: pól

en: Azimuth
cs: azimut

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
cs: Rovnoběžky a zeměpisná délka jdou od nultého poledníku směrem východ-západ a zeměpisná šířka jde od severu k jihu.

en: art / gallery | drama
cs: obraz / galerie | drama

en: Theater
cs: divadlo

en: Museum
cs: muzeum

en: Concert hall
cs: koncertní sál

en: Gym
cs: tělocvična

en: hunter / rifle | photographer
cs: lovec / puška | fotograf

en: Camera
cs: fotoaparát

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
cs: stativ

en: Photography
cs: fotografie

en: Light
cs: světlo

en: dish / break | balloon
cs: mísa / rozbít | balón

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
cs: prasknout

en: Bounce
cs: odrazit

en: Float
cs: plavat

en: Roll
cs: koulet

en: Both relate to an action that breaks the related item.
cs: U obojího se jedná o činnost, která danou věc zničí.

en: button / push | key (used in a lock)
cs: tlačítko / zmáčknout | klíč (používaný v zámku)

en: Turn
cs: otočit

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
cs: otevřít

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
cs: zamknout

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
cs: zavřít

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
cs: Tlačítko se musí zmáčknout, aby pracovalo, a klíč se musí ze stejného důvodu otočit.

en: concept / idea | obsession
cs: koncepce / idea | obsese

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
cs: fixace

en: Indifference
cs: apatie

en: Disinterest
cs: nezájem

en: Intuition
cs: intuice

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
cs: Vztah mezi dvěma slovy je, že to jsou synonyma.

en: fish / water | bird
cs: ryba / voda | pták

en: Air
cs: vzduch

en: Wings
cs: křídla

en: Ship
cs: loď

en: Cage
cs: klec

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
cs: věž / šachy | voják

en: Battle
cs: bitva

en: Gun
cs: zbraň

en: Peace
cs: mír

en: Enemy
cs: nepřítel

en: competitive / cooperative | anxious
cs: konkurenční / spolupracující | agilní

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
cs: flexibilní

en: Cautious
cs: opatrný

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
cs: odvážný

en: pessimistic / optimistic | suspicious
cs: pesimistický / optimistický | skeptický

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
cs: důvěřivý

en: Dubious
cs: podezřelý

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
cs: teploměr / teplota | buzola

en: Elevation
cs: nadmořská výška

en: Position
cs: poloha

en: Area
cs: oblast

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
cs: První slovo představuje měřící přístroj a druhé údaj, který měří.

en: violin / orchestra | knife
cs: viola / orchestr | nůž

en: Cutlery
cs: příbor

en: Metal
cs: kov

en: Spoon
cs: lžíce

en: Wood
cs: dřevo

en: doctor / stethoscope | painter
cs: doktor / stetoskop | malíř

en: Brush
cs: štětec

en: Art
cs: umění

en: Gallery
cs: galerie

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
cs: obraz

en: hungry / eat | tired
cs: hladový / jíst | unavený

en: sleep | rest
cs: spát | odpočívat

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
cs: krabice / otevřít | banán

en: peel
cs: oloupat

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
cs: lopata / díra | pila

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
cs: řez | zářez

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
cs: sklo / rozbít | papír

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
cs: trhat | roztrhat | roztrhnout | rozcupovat

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
cs: chodidlo / dvě | prst

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
cs: dvacet | 20

en: fish / aquarium | monkey
cs: ryba / akvárium | opice

en: cage | zoo | zoological garden
cs: klec | zoo | zoologická zahrada

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
cs: Rybičky v akváriu žijí v zajetí.

en: ring / finger | bracelet
cs: prsten / prst | náramek

en: wrist | arm
cs: zápěstí

en: seal / flippers | bird
cs: tuleň / ploutve | pták

en: wings
cs: křídla

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
cs: větev / plavat | kámen

en: sink
cs: potopit se

en: leopard / spots | tiger
cs: leopard / skvrny | tigr

en: stripes
cs: pruhy

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
cs: ryba / ponorka | pták

en: airplane | aeroplane | plane
cs: letadlo | kluzák

en: tears / eyes | sweat
cs: slzy / oči | pot

en: body | skin
cs: tělo | kůže

en: bridge / over | tunnel
cs: most / přes | tunel

en: in | under | through
cs: v | do | pod | skrz

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
cs: hračka / hrát si | nástroj

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
cs: pracovat

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
cs: rozbitý / opravit | ohnutý

en: repair | fix
cs: narovnat

en: orange / fruit | spinach
cs: pomeranč / ovoce | špenát

en: vegetable
cs: zelenina

en: hands / grab | teeth
cs: ruce / chytat | zuby

en: bite
cs: kousat

en: Grab and bite are finite actions.
cs: Chytání a kousání jsou výsledné akce.

en: puzzle / solve | game
cs: hlavolam / vyřešit | hra

en: win | play
cs: vyhrát

en: eyebrow / eye | mustache
cs: obočí / oko | knír

en: lip | upper lip | mouth
cs: ret | horní ret | rty | pusa | ústa

en: ice / slippery | glue
cs: led / kluzký | med

en: sticky
cs: lepivý | lepkavý

en: whirlpool / water | tornado
cs: vlny / voda | vítr

en: wind | air
cs: vítr | vzduch

en: fox / den | bird
cs: liška / doupě | pták

en: nest
cs: hnízdo

en: dog / tame | wolf
cs: pes / ochočený | vlk

en: wild | savage
cs: divoký

en: sugar / sweet | vinegar
cs: cukr / sladký | ocet

en: sour
cs: kyselý

en: tennis / sport | ballet
cs: tenis / sport | balet

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
cs: tanec | kultura

en: slurp / tongue | snort
cs: usrkávat / jazyk | frkat

en: nose
cs: nos

en: elbow / knee | wrist
cs: loket / koleno | zápěstí

en: ankle
cs: kotník

en: novel / author | song
cs: román / spisovatel | píseň

en: composer | songwriter | lyricist
cs: skladatel | textař

en: car / road | train
cs: auto / silnice | vlak

en: track | railway | rails | railroad
cs: koleje | trať | železniční trať

en: pediatrics / children | numismatics
cs: pediatrie / dítě | numismatika

en: coins | currency | money
cs: mince | měna | měny | peníze

en: thermometer / temperature | clock
cs: teploměr / teplota | hodiny

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
cs: čas

en: poems / anthology | maps
cs: básně / sbírka | mapy

en: letter / word | page
cs: písmeno / slovo | stránka

en: book | magazine | document
cs: kniha | časopis | dokument | sešit

en: hour / minute | minute
cs: hodina / minuta | minuta

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
cs: sekunda | vteřina

en: tiger / carnivore | cow
cs: tygr / masožravec | kráva

en: herbivorous | herbivore
cs: býložravec

en: constellation / stars | archipelago
cs: souhvězdí / hvězdy | archipel

en: islands
cs: ostrovy

en: Unknown command line parameter {0}
cs: Neznámý přepínač {0} v příkazové řádce

en: List of available games
cs: Seznam dostupných her

en: Usage: gbrainy [options]
cs: Použití: gbrainy [přepínače]

en:   --version			Print version information.
cs:   --version			Vypsat informace o verzi.

en:   --help			Print this usage message.
cs:   --help			Vypsat tento návod k použití.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
cs:   --gamelist			Zobrazit seznam dostupných her.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
cs:   --customgame [hra1, hraN]	Definuje seznam her pro hraní vlastní hry.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
cs:   --norandom 			U zadaného vlastního seznamu her nebude náhodné pořadí.

en:   --versions 			Show dependencies.
cs:   --versions 			Zobrazit závislosti.

en: Based on ideas by
cs: Založeno na nápadech od

en: MENSA works
cs: knih od MENSY

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Tento program je svobodný software: Můžete jej dále šířit a/nebo upravovat za podmínek licence GNU General Public License v podobě, v jaké ji vydala Free Software Foundation, a to buď ve verzi 2 této licence nebo (dle vaší volby) v libovolné novější verzi.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: Tento program je šířen ve víře, že bude užitečný, ale BEZ JAKÝCHKOLIV ZÁRUK, a to i bez předpokládané záruky na PRODEJNOST nebo VHODNOST PRO KONKRÉTNÍ ÚČEL. Více podrobností najdete přímo v licenci GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
cs: Spolu s tímto programem byste měli obdržet kopii licence GNU General Public License. Pokud se tak nestalo, podívejte se na <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
cs: Hra na lámání hlavy, při které se pobavíte a udržíte mozek v dobré kondici.

en: gbrainy project web site
cs: webové stránky projektu gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
cs: Název hry

note: Column: Type
en: Type
cs: Druh

en: Selected
cs: Vybrána

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
cs: hry.pdf

en: PDF files
cs: Soubory PDF

en: All files
cs: Všechny soubory

en: The PDF file has been exported correctly.
cs: Soubor PDF byl vpořádku vyexportován.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
cs: Nastal problém při generování souboru PDF. Soubor nebyl vytvořen.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
cs: Následující graf ukazuje, jak se u hráče vyvíjelo hodnocení.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
cs: Abyste si mohli prohlédnou vývoj hodnocení, musíte mít zaznamenáno více než jedno herní sezení.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
cs[0]: Je sestaven z výsledků {0} posledního zaznamenaného herního sezení.
cs[1]: Je sestaven z výsledků {0} posledních zaznamenaných herních sezení.
cs[2]: Je sestaven z výsledků {0} posledních zaznamenaných herních sezení.

en: Total
cs: Celkem

en: You are about to delete the player's game session history.
cs: Chystáte se smazat historii herních sezení hráče.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
cs: Pokud budete souhlasit, přijdete o historii předchozích herních sezení. Chcete pokračovat?

en: _Delete
cs: _Smazat

en: Custom Game
cs: Vlastní hra

en: _Start
cs: _Začít

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Unselect all
cs: Zrušit výběr

en: PDF export
cs: Export PDF

en: _Save
cs: _Uložit

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
cs: Pomocí této volby lze vyexportovat sadu her do souboru PDF. Můžete tak hlavolamy řešit i bez počítače.

en: <b>General Settings</b>
cs: <b>Obecná nastavení</b>

en: Skip games that use colors
cs: Přeskočit hry využívající barvy

en: <b>Game Types</b>
cs: <b>Typy her</b>

en: Logic
cs: Logické

en: Calculation
cs: Početní

en: Verbal
cs: Slovní

en: <b>Difficulty Level</b>
cs: <b>Náročnost:</b>

en: Easy
cs: Lehká

en: Medium
cs: Střední

en: Master
cs: Těžká

en: <b>Number of games</b>
cs: <b>Počet her</b>

en: Total number of games:
cs: Celkový počet her:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
cs: Stránek na stranu:

en: <b>Output File</b>
cs: <b>Výstupní soubor</b>

en: Player's Game Session History
cs: Historie herního sezení hráče

en: Show:
cs: Zobrazit:

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
cs: Přeskočit hry používající barvy (vhodné pro barvoslepé uživatele)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
cs: Spustit aplikaci gbrainy vždy v anglickém jazyce (ignorovat překlad)

en: Search and load extensions when starting
cs: Při spuštění vyhledat a načíst rozšíření

en: Enable sounds
cs: Povolit zvuky

en: Theme:
cs: Motiv:

en: <b>Memory Games</b>
cs: <b>Paměťový hry</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
cs: Čas v sekundách na zapamatování:

en: Show a countdown message
cs: Zobrazovat odpočítávání

en: <b>Player's Game Session History</b>
cs: <b>Historie herního sezení hráče</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
cs: Minimální počet odehraných hlavolamů potřebný na uložení herního sezení:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
cs: Maximální počet her uložených v historii herního sezení hráče:

en: Delete Player's Game Session History
cs: Vymazat historii herního sezení hráče

en: Congratulations.
cs: Blahopřejeme.

en: Incorrect answer.
cs: Nesprávná odpověď.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
cs: Pokud znáte odpověď, napište ji do políčka „Odpověď:“ a stiskněte tlačítko „Budiž“.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
cs: Do vašeho jazyka je aplikace gbrainy přeložená jen z malé části.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
cs: Pouze částečný překlad hry může její hraní značně ztížit. Pokud chcete hrát raději v angličtině, můžete si tak nastavit v předvolbách aplikace gbrainy.

en: Pause
cs: Přestávka

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Startup time {0}
cs: Začněte v bodě {0}

en: _Game
cs: _Hra

en: _New Game
cs: _Nová hra

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
cs: Všechny hry a cvičení (logické, početní, paměťové a slovní analogie)

en: Logic Puzzles Only
cs: Jen logické hlavolamy

en: Mental Calculation Only
cs: Jen početní úlohy

en: Memory Trainers Only
cs: Jen paměťová cvičení

en: Verbal Analogies Only
cs: Jen slovní analogie

en: Custom Game Selection...
cs: Vlastní kombinace úloh ve hře…

en: _Pause Game
cs: _Pozastavit hru

en: _End Game
cs: _Skončit hru

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
cs: Export her do PDF na hraní off-line…

en: _View
cs: _Zobrazit

en: Toolbar
cs: Nástrojová lišta

en: Show
cs: Zobrazit

en: Orientation
cs: Orientace

en: Vertical
cs: Svisle

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: _Settings
cs: Na_stavení

en: Extensions
cs: Rozšíření

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Contents
cs: _Obsah

en: How to Extend gbrainy's Functionality
cs: Jak rozšířit funkcionalitu gbrainy

en: Answer:
cs: Odpověď:

en: _Next
cs: D_alší

en: _Tip
cs: _Pomůcka

en: Add-in Manager
cs: Správce doplňků

en: Additional extensions are required to perform this operation.
cs: Aby mohla být požadovaná operace provedena, je nutno nainstalovat některé doplňky.

en: The following add-ins will be installed:
cs: Následující doplňky budou nainstalovány:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
cs: <big><b>Správce doplňků</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
cs: Tyto doplňky máte již nainstalovány:

en: _Install Add-ins...
cs: _Instalace doplňků…

en: _Repositories...
cs: _Repozitáře…

en: _Uninstall...
cs: _Odinstalovat…

en: Enable
cs: Vybrat

en: Disable
cs: Vypnout

en: Add-in
cs: Doplněk

en: Version
cs: Verze

en: Other
cs: Ostatní

en: Version:
cs: Verze:

en: Author:
cs: Autor:

en: Copyright:
cs: Autorská práva:

en: Add-in Dependencies:
cs: Závislosti mezi doplňky:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
cs: <b>Označte doplňky, které chcete nainstalovat a klepněte na tlačítko Další</b>

en: Show all packages
cs: Zobrazit všechny balíky

en: Show new versions only
cs: Zobrazit jen nové verze

en: Show updates only
cs: Zobrazit jen aktualizace

en: _Unselect All
cs: _Zrušit výběr

en: Select _All
cs: Vybrat _vše

en: Add-in Installation
cs: Instalace doplňků

en: Name
cs: Název

en: Url
cs: Adresa URL

en: Install from:
cs: Nainstalovat z:

en: Repository
cs: Repozitář

en: All registered repositories
cs: Všechny registrované repozitáře

en: Register an on-line repository
cs: Zaregistrovat internetový repozitář

en: Select the location of the repository you want to register:
cs: Zvolte umístění repozitáře, který chcete zaregistrovat:

en: Register a local repository
cs: Zaregistrovat místní repozitář

en: Url:
cs: URL:

en: Browse...
cs: Procházet…

en: Path:
cs: Cesta:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
cs: Nainstalováno

en: Updates
cs: Aktualizace

en: Repository:
cs: Repozitář:

en: Install from file...
cs: Nainstalovat ze souboru…

en: No selection
cs: Nic nevybráno

en: No add-ins found
cs: Žádný doplněk nenalezen

en: Refresh
cs: Občerstvit

en: Add-in packages
cs: Balíčky s doplňky

en: Install Add-in Package
cs: Instalovat balíček s doplňkem

en: All repositories
cs: Všechny repozitáře

en: Manage Repositories...
cs: Správa repozitářů…

en: Add-in Repository Management
cs: Správa repozitářů s doplňky

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
cs[0]: Dostupná {0} aktualizace
cs[1]: Dostupné {0} aktualizace
cs[2]: Dostupných {0} aktualizací

en: Open Location
cs: Otevření umístění

en: Paused
cs: Přestávka

en: Play all the games
cs: Zahrajte si všechny typy her

en: All
cs: Všechny

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
cs: Zahrát si hry, které vyzkoušejí vaši dedukci a myšlení

en: Play games that challenge your mental calculation skills
cs: Zahrát si hry, které vyzkoušejí, jak umíte zpaměti počítat

en: Memory
cs: Paměťové

en: Play games that challenge your short term memory
cs: Zahrát si hry, které vyzkoušejí vaši krátkodobou paměť

en: Play games that challenge your verbal aptitude
cs: Zahrát si hry, které vyzkoušejí vaši slovní zásobu

en: Pause or resume the game
cs: Udělat si přestávku nebo pokračovat

en: End the game and show score
cs: Ukončit hru a zobrazit hodnocení

en: End
cs: Konec

en: red
cs: červená

en: green
cs: zelená

en: blue
cs: modrá

en: yellow
cs: žlutá

en: magenta
cs: purpurová

en: orange
cs: oranžová

en: black
cs: černá

en: white
cs: bílá

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
cs: {0} nebo {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
cs: {0}, {1} nebo {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
cs: {0}, {1}, {2} nebo {3}

en: Figure {0}
cs: Obrázek {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
cs[0]: Správná odpověď je {0}.
cs[1]: Možné správné odpovědi jsou {0}.
cs[2]: Možné správné odpovědi jsou {0}.

en: Extensions database:
cs: Databáze rozšíření:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
cs[0]: {0} zaregistrovaná hra:
cs[1]: {0} zaregistrované hry:
cs[2]: {0} zaregistrovaných her:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
cs[0]: {0} logický hlavolam
cs[1]: {0} logické hlavolamy
cs[2]: {0} logických hlavolamů

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
cs[0]: {0} početní úloha
cs[1]: {0} početní úlohy
cs[2]: {0} početních úloh

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
cs[0]: {0} paměťové cvičení
cs[1]: {0} paměťová cvičení
cs[2]: {0} paměťových cvičení

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
cs[0]: {0} slovní analogie
cs[1]: {0} slovní analogie
cs[2]: {0} slovních analogií

en: Games played: {0} (Score: {1})
cs: Počet odehraných her: {0} (hodnocení: {1})

en: Time: {0}
cs: Čas: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
cs: Hra: {0}

en: Outstanding results
cs: Vynikající

en: Excellent results
cs: Výborné

en: Good results
cs: Dobré

en: Poor results
cs: Slabé

en: Disappointing results
cs: Zklamání

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
cs: Pozorně si pročtěte zadání, pomůcky a určete, které informace jsou důležité.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
cs: Při hodnocení se bere v úvahu i čas a pomůcky, které jste na dokončení každé hry potřebovali.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
cs: Prvky, které se v logických hrách zdají nepodstatné, mohou být velmi důležité.

en: Try to approach a problem from different angles.
cs: Zkuste se na problém podívat z různých úhlů.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
cs: Nebojte se, že uděláte chyby, jsou součástí učení.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
cs: Řešte všechny úlohy, i ty těžké. Zlepšení přichází s praxí.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
cs: Hrajte denně a brzy si všimnete pokroku.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
cs: Položka „Vlastní kombinace úloh ve hře“ vám umožňuje sestavit si sadu úkolů, které chcete řešit.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
cs: Prostřednictvím dialogového okna Nastavení můžete nastavit obtížnost hry.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
cs: Vytváření logických spojení mezi věcmi je běžný způsob jejich zapamatování.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
cs: Seskupování věcí do kategorií je běžný způsob, jak si je zapamatovat.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
cs: Vytvořte akronymy používající první písmeno každého faktu, který si máte zapamatovat.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
cs: Potěšení získané z logického hlavolamu je přímo úměrné času strávenému nad ním.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
cs: Zkuste si každý problém rozložit na jednodušší části.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
cs: Když odpovídáte na slovní analogie, dávejte pozor na tvar slov.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
cs: Když chodíte nakupovat, zkuste počítat s penězi z hlavy.

en: Memorize the objects below in the given time
cs: V časovém limitu si zapamatujte věci níže

en: Time left
cs: Zbývající čas

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
cs: Hra č. {0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
cs: Vytvořeno aplikací gbrainy {0}

en: Solutions
cs: Řešení

en: Multiple options #{0}
cs: Více možností č. {0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
cs: {0} Odpovězte {1}.

en: Pair of words compare #{0}
cs: Srovnání páru slov č. {0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
cs: Níže je dán vztah mezi párem slov. Jaké slovo má stejný vztah k „{0}“?

en: Words: {0}
cs: Slova: {0}

en: Pair of words #{0}
cs: Pár slov č. {0}

en: Question and answer #{0}
cs: Otázka a odpověď č. {0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
cs: Odpovězte {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
cs: Připravte se na zapamatování si několika věcí…

en: Score
cs: Hodnocení

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
cs[0]: {0} odehraná
cs[1]: {0} odehrané
cs[2]: {0} odehraných

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
cs[0]: Vítězných her: {0} ({1})
cs[1]: Vítězných her: {0} ({1})
cs[2]: Vítězných her: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
cs[0]: {0}. Vítězných her: {1} ({2})
cs[1]: {0}. Vítězných her: {1} ({2})
cs[2]: {0}. Vítězných her: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
cs: Strávený čas {0} ({1} průměrně na hru)

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
cs: Podrobnosti o tom, jak funguje hodnocení v aplikaci gbrainy, najdete v nápovědě.

en: Tips for your next games
cs: Rady do dalších her

en: Congratulations! New personal record
cs: Gratulujeme! Nový osobní rekord

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
cs: Hodnocením {0} v logických hlavolamech jste vytvořili nový osobní rekord. Váš předchozí rekord byl {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
cs: Hodnocením {0} v početních hrách jste vytvořili nový osobní rekord. Váš předchozí rekord byl {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
cs: Hodnocením {0} v paměťových hrách jste vytvořili nový osobní rekord. Váš předchozí rekord byl {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
cs: Hodnocením {0} ve slovních analogiích jste vytvořili nový osobní rekord. Váš předchozí rekord byl {1}.

en: Time
cs: Čas

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
cs: Logické hlavolamy – výzva vašemu logickému myšlení a rozumovým schopnostem.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
cs: Početní úlohy – aritmetické výpočty, které otestují vaše dovednosti počítat z hlavy.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
cs: Paměťová cvičení – na zdokonalení vaší krátkodobé paměti.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
cs: Slovní analogie – výzva pro vaši slovní zásobu.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
cs: Vítejte v aplikaci gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
cs: gbrainy je hra na lámání hlavy, pobavení a na udržení mozku v dobré kondici. Najdete tu:

en: Arithmetical operations
cs: Aritmetické operace

en: What is the result of the following operation?
cs: Jaký je výsledek následující operace?

en: Average
cs: Průměr

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
cs: Jsou dána čísla: {0}. Které z následujících čísel je nejbližší jejich průměru? Odpovězte {1}, {2}, {3} nebo {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
cs: Průměrná hodnota z řady čísel je dána jejich součtem poděleným počtem těchto čísel.

en: The result of the operation is {0}.
cs: Výsledek operace je {0}

en: Closer fraction
cs: Přesnější zlomek

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
cs: Který z následujících čísel má nejblíže k {0}? Odpovězte {1}, {2}, {3} nebo {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
cs: Výsledkem operace {0} : {1} je „{2}“.

en: Consecutive sum
cs: Součet řady

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
cs: V následujícím seznamu jednociferných čísel je pět číslic v řadě po sobě takových, že jejichž součet je {0}. Které číslice to jsou?

en: Fractions
cs: Zlomky

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
cs: Co je výsledkem daného výpočtu? Odpověď zadejte jako zlomek nebo číslo.

en: Greatest divisor
cs: Největší dělitel

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Který z možných dělitelů je největší takový, kterým lze vydělit všechna čísla? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Numbers
cs: Čísla

en: Possible divisors
cs: Možní dělitelé

en: Operators
cs: Operátory

en: The first operator is {0}.
cs: První znaménko je {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
cs: Která znaménka způsobí, že se čísla {0}, {1} a {2} budou rovnat číslu {3}? Odpovězte pomocí + - * nebo /.

en: {0} and {1}
cs: {0} a {1}

en: Primes
cs: Prvočísla

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Které z těchto čísel je prvočíslo? Prvočíslo je kladné celé číslo, které má právě dva různé dělitele, číslo 1 a samo sebe. Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
cs: Když se dá součet všech cifer nějakého čísla vydělit třemi, potom se dá to samé udělat i se samotným číslem. Například 15 = 1 + 5 = 6, což je dělitelné číslem 3.

en: The number {0} is a prime number.
cs: Číslo {0} je prvočíslo.

en: Proportions
cs: Podíly

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
cs: Kolik je {0}% z {1}/{2}? Odpovězte {3}, {4}, {5} nebo {6}.

en: Ratio
cs: Poměr

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
cs: Která dvě čísla mají součet {0} a poměr {1} ku {2}? Odpovězte pomocí dvou čísel (např. 1 2)

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
cs: Druhé číslo se vypočítá vynásobením prvního čísla číslem {0} a podělením číslem {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
cs: Poměr určuje vzájemný podíl mezi dvěma čísly. Poměr a:b znamená, že ke každým „a“ dílům máte „b“ dílů.

en: have a ratio of {0}:{1}
cs: jsou v poměru {0}:{1}

en: Selected numbers
cs: Vybraná čísla

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
cs: Jaký je součet všech čísel v následujícím seznamu, jejichž hodnota je větší než {0}? Odpovězte {1}, {2}, {3} nebo {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
cs: Jaký je součin všech čísel v následujícím seznamu, jejichž hodnota je větší než {0}? Odpovězte {1}, {2}, {3} nebo {4}.

en: Two numbers
cs: Dvě čísla

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
cs: Které dvě čísla se rovnají při vzájemném sčítání {0} a násobení {1}? Odpovězte pomocí dvou čísel (např. 1 2)

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
cs: Které dvě čísla se rovnají při vzájemném odečtení {0} a násobení {1}? Odpovězte pomocí dvou čísel (např. 1 2)

en: 3D Cube
cs: Kostka 3D

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
cs: Kolik malých kostek je zapotřebí k sestavení velké kostky na následujícím obrázku? Odpověď uveďte v podobě čísla.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
cs: Kostka je pravidelný plný objekt mající šest shodných čtvercových stěn.

en: Balance
cs: Rovnováha

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
cs: Kolik trojúhelníků (můžete použít pouze trojúhelníky) se musí dát na váhu vpravo na posledním obrázku, aby byla váha vyvážená?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
cs: Každý kruh odpovídá dvěma trojúhelníkům a každý čtverec třem trojúhelníkům.

en: Every circle is equivalent two triangles.
cs: Každý kruh odpovídá dvěma trojúhelníkům.

en: Build a triangle
cs: Vytvoření trojúhelníku

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
cs: Které tři geometrické útvary můžete spojit a vytvořit tak trojúhelník? Odpovězte pomocí tří písmen, která jsou pod geom. útvary, např. {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
cs: Trojúhelník, který vznikne, bude rovnoramenný.

en: The triangle is:
cs: Trojúhelník je:

en: Circles in a square
cs: Kruhy ve čtverci

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
cs: Jaký největší počet kruhů (takových jako na obrázku) se vejde do tohoto čtverce?

en: You can fit more than 64 circles.
cs: Do čtverce se vejde více než 64 kruhů.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
cs: Při tomto rozložení získáme v každém řádku výšky {0} jednotek. To nám umožňuje použít jeden řádek navíc.

en: 8 units
cs: 8 jednotek

en: 1 unit
cs: 1 jednotka

en: Clocks
cs: Hodiny

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
cs: Na jaké číslo má ukazovat velká ručička na hodinách s označením „{0}“? Napište číslem.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
cs: V pořadí od prvních hodin, přičtěte {1} k číslu vzniklému sečtením hodnot, na které ukazují ručičky. Například pro „{0}“ je to {3} ({2} + {1}).

en: The clocks do not follow the time logic.
cs: Hodiny se neřídí logikou času.

en: Count circles
cs: Počítání kruhů

en: How many circles do you count?
cs: Kolik kruhů jste napočítali?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
cs: Tato hra je lehká, když kruhy počítáte systematicky.

en: Counting
cs: Počítání

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
cs[0]: Máme kus textilního vlákna dlouhý {0} metr.
cs[1]: Máme kus textilního vlákna dlouhý {0} metry.
cs[2]: Máme kus textilního vlákna dlouhý {0} metrů.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
cs[0]: Stroj nastříhá 1 metr tohoto textilního vlákna za {0} sekundu. Za kolik sekund nastříhá stroj celé textilní vlákno na jednometrové díly?
cs[1]: Stroj nastříhá 1 metr tohoto textilního vlákna za {0} sekundy. Za kolik sekund nastříhá stroj celé textilní vlákno na jednometrové díly?
cs[2]: Stroj nastříhá 1 metr tohoto textilního vlákna za {0} sekund. Za kolik sekund nastříhá stroj celé textilní vlákno na jednometrové díly?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
cs[0]: {0}. střihem udělá stroj celkem dva jednometrové kusy.
cs[1]: {0}. střihem udělá stroj celkem dva jednometrové kusy.
cs[2]: {0}. střihem udělá stroj celkem dva jednometrové kusy.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
cs[0]: Čtvercový pozemek je ohraničen plotem a na každé straně toho čtverce bylo použito {0} sloupků. Kolik sloupků je celkem použito?
cs[1]: Čtvercový pozemek je ohraničen plotem a na každé straně toho čtverce bylo použito {0} sloupků. Kolik sloupků celkem drží plot?
cs[2]: Čtvercový pozemek je ohraničen plotem a na každé straně toho čtverce bylo použito {0} sloupků. Kolik sloupků celkem drží plot?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
cs[0]: Je {0}, protože sloupky v rozích jsou pro dvě strany společné, počítají se tedy jen jednou.
cs[1]: Jsou {0}, protože sloupky v rozích jsou pro dvě strany společné, počítají se tedy jen jednou.
cs[2]: Je jich {0}, protože sloupky v rozích jsou pro dvě strany společné, počítají se tedy jen jednou.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
cs[0]: Zabalení dárku k výročí stojí jednu korunu. Dárek k výročí stojí o {0} korunu víc než jeho zabalení. Kolik stojí koupení a zabalení dárku dohromady?
cs[1]: Zabalení dárku k výročí stojí jednu korunu. Dárek k výročí stojí o {0} koruny víc než jeho zabalení. Kolik stojí koupení a zabalení dárku dohromady?
cs[2]: Zabalení dárku k výročí stojí jednu korunu. Dárek k výročí stojí o {0} korun víc než jeho zabalení. Kolik stojí koupení a zabalení dárku dohromady?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
cs[0]: Je to cena dárku, tj. {0} koruna, plus jedna koruna za zabalení.
cs[1]: Je to cena dárku, tj. {0} koruny, plus jedna koruna za zabalení.
cs[2]: Je to cena dárku, tj. {0} korun, plus jedna koruna za zabalení.

en: Count series
cs: Počítání řad čísel

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
cs: Kolik číslic „9“ potřebujeme, abychom zapsali čísla mezi 10 a 100?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
cs: Kolik je dvojmístných čísel, ve kterých je první číslice větší než druhá (např. 20 a 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
cs: Kolik je dvojmístných čísel, ve kterých je první číslice menší než druhá (např. 12 a 13)?

en: The numbers are: {0}.
cs: Čísla jsou: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
cs: Uvědomte si, že 99 obsahuje dvě číslice „9“.

en: Cover percentage
cs: Procento zabarvení

en: What percentage of the figure is colored?
cs: Kolik procent tohoto obrázku je obarvených?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
cs: Když následující obrázek složíme do kostky, která strana bude protilehlá straně, na které je nakresleno {0}? Odpovězte v podobě čísla napsaného na povrchu.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
cs: Jaká je pravděpodobnost, že v jednom hodu běžnou kostkou se šesti stranami padne „2“ nebo „6“? Odpovězte v podobě podílu (např.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
cs: Jsou to 2 ze 6 možností.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
cs: Jaká je pravděpodobnost, že v jednom hodu běžnou kostkou se šesti stranami nepadne „5“? Odpovězte v podobě podílu (např.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
cs: Je to 5 ze 6 možností.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
cs: Dvě běžné kostky se šesti stranami jsou hozeny naráz. Jaká je pravděpodobnost, že padnou dvě sudá čísla? Odpovězte v podobě podílu (např.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
cs: Je to 9 možností, že padnou dvě sudá čísla, z 36 možností.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
cs: Dvě běžné kostky se šesti stranami jsou hozeny naráz. Jaká je pravděpodobnost, že padnou dvě „6“? Odpovězte v podobě podílu (např.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
cs: Je to 1 z 6 možností, že padne „6“ na první kostce a to samé platí pro druhou kostku.

en: Dice
cs: Hrací kostky

en: Divide circles
cs: Dělení kruhů

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
cs: Na kolik častí se rozdělí kruh na posledním obrázku, když spolu spojíme všechny tečky?

en: Has {0} region | Has {0} regions
cs[0]: Má {0} část
cs[1]: Má {0} části
cs[2]: Má {0} částí

en: Equation
cs: Rovnice

en: What is the result of the equation below?
cs: Jaké číslo je řešením této rovnice? (* = krát, / = děleno.)

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
cs: Pořadí matematických operací je vždy takové: 1. mocniny a odmocniny, 2. násobení a dělení, 3. sčítání a odčítání.

en: Extra circle
cs: Kruh navíc

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Který kruh nepatří do této skupiny? Nejde o pořadí prvků. Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: All circles share a common property except for one.
cs: Všechny kruhy krom jediného mají společnou vlastnost.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
cs: Ve všech kruzích krom jediného mají barvy stejné pořadí.

en: Figures and text
cs: Geom. útvary a text

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
cs: Mezi geometrickými útvary a textem je nějaký vztah. Co by mělo být napsáno pod posledním útvarem?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
cs: Každé písmeno naznačuje nějakou vlastnost geometrického útvaru.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
cs: „A“ naznačuje, že útvary se protínají; „B“ že jsou to čtverce; „C“ že jsou to kruhy; „D“ že se geometrické útvary neprotínají; „E“ že tam jsou tři geometrické útvary a „F“ že tam jsou dva geometrické útvary.

en: Figure pattern
cs: Výplň útvaru

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
cs: Který obrázek byste doplnili místo otazníku? Odpovězte {0}, {1} nebo {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
cs: Třetí obrazec v každém řádku v sobě nějak spojuje první dva obrazce.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
cs: Podívejte se na první a druhé obrazce v pořadí, vymažte čáry, které jsou u obou stejné a obrazec, který vznikne, otočte o 45 stupňů.

en: Figures
cs: Geom. útvary

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
cs: Jaká je následující logická posloupnost objektů v posledním sloupci? Odpovězte {0}, {1} nebo {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
cs: Tohle je jediná kombinace, kterou můžete vytvořit z daných prvků bez toho, aby se kombinace opakovaly.

en: Find the number
cs: Najdi číslo

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
cs[0]: Když budete brát v úvahu vodorovný i svislý směr v mřížce zobrazené níže, které číslo je takové, že {0} políčko od něj se nachází 2× větší číslo a {1} políčko od něj se nachází číslo o 2 větší?
cs[1]: Když budete brát v úvahu vodorovný i svislý směr v mřížce zobrazené níže, které číslo je takové, že {0} políčka od něj se nachází 2× větší číslo a {1} políčka od něj se nachází číslo o 2 větší?
cs[2]: Když budete brát v úvahu vodorovný i svislý směr v mřížce zobrazené níže, které číslo je takové, že {0} políček od něj se nachází 2× větší číslo a {1} políček od něj se nachází číslo o 2 větší?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
cs: Číslo se nachází v řádku {0}, sloupci {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
cs[0]: Číslo se nachází v rámci prvního řádku mřížky.
cs[1]: Číslo se nachází v rámci prvních {0} řádků mřížky.
cs[2]: Číslo se nachází v rámci prvních {0} řádků mřížky.

en: Four sided
cs: Čtyřúhelníky

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
cs: Kolik čtyřúhelníků vidíte na obrázku níže?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
cs: Čtyřúhelník může být nakreslený v jiném čtyřúhelníku.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
cs: Čtyřúhelníky můžete vytvářet spojením těchto bodů: {0}

en: Circles in a grid
cs: Kruhy v mřížce

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
cs: Jedno z čísel v mřížce je potřeba zakroužkovat. Které?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
cs: Všechna zakroužkovaná čísla mají společnou jednu matematickou vlastnost.

en: Every circled number can be divided by {0}.
cs: Každé zakroužkované číslo je dělitelné číslem {0}.

en: Square with dots
cs: Čtverce s tečkami

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
cs: Který obrázek následuje jako další? Odpovězte {0}, {1} nebo {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
cs: Bráno od levého horního obrázku se levý horní kroužek pohybuje dolů, levý dolní nahoru, pravý dolní po uhlopříčce doleva nahoru a pravý horní po uhlopříčce doleva dolů.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
cs: Bráno od levého horního obrázku se obrazec postupně otáčí o 90 stupňů proti směru hodinových ručiček.

en: Numbers in a grid
cs: Čísla v mřížce

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
cs: Čísla jsou v mřížce uspořádána podle určitého vzoru. Jaké číslo by se mělo doplnit místo otazníku?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
cs: Logika je založená na aritmetice a funguje svisle.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
cs: Logika je založená na aritmetice a funguje vodorovně.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
cs: Čtvrtý řádek vypočtete tak, že vynásobíte první dva řádky a připočtete třetí.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
cs: Čtvrtý sloupec vypočtete tak, že vynásobíte první dva sloupce a připočtete třetí.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
cs: Čtvrtý řádek vypočtete tak, že vynásobíte první dva řádky a odečtete třetí.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
cs: Čtvrtý sloupec vypočtete tak, že vynásobíte první dva sloupce a odečtete třetí.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
cs: Čtvrtý řádek vypočtete tak, že sečtete první dva řádky a odečtete třetí.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
cs: Čtvrtý sloupec vypočtete tak, že sečtete první dva sloupce a odečtete třetí.

en: Handshakes
cs: Podání rukou

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
cs: Všechny hosty, kteří přišli na oslavu, navzájem představí. Celkem si podají ruce {0}-krát. Kolik lidí je na oslavě?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
cs: Představte si situaci, při které potkáte malý počet lidí.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
cs: Nechť n je celkový počet lidí. První osoba potřese rukou n-1 lidem, druhá n-2 lidem atd. Výsledkem je součet číselné posloupnosti n-1 čísel: 1+2+3+…+(n-1).

en: Larger shape
cs: Větší obrázek

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Který obrázek vytvoříte spojením těchto dvou geometrických útvarů? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Largest area
cs: Největší plocha

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Který z těchto geometrických obrazců má největší plochu? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Largest diameter
cs: Největší průměr

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Kdyby kružnice prezentované těmito oblouky byly dokončeny, která z nich by měla největší průměr? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
cs: Čím je oblouk pozvolnější, tím větší je kružnice.

en: Arc {0}
cs: Oblouk {0}

en: Lines
cs: Úsečky

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
cs: Kolik úseček je celkem na následujícím obrázku? Za úsečku považujte čáru, která má dva krajní body a neprotíná ji žádná jiná čára.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
cs[0]: Na obrázku vlevo je {0} čara a na obrázku vpravo {1}.
cs[1]: Na obrázku vlevo jsou {0} čáry a na obrázku vpravo {1}.
cs[2]: Na obrázku vlevo je {0} čar a na obrázku vpravo {1}.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
cs: Tato hra je lehká, pokud čáry počítáte systematicky.

en: Missing piece
cs: Chybějící kus

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
cs: Který čtverec doplní obrázek níže? Odpovězte {0}, {1} nebo {2}.

en: The logic works at row level.
cs: Logiku uspořádání hledejte v řádcích.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
cs: Třetí čtverec v každém řádku je vytvořen převrácením prvního čtverce, jeho přiložením na druhý čtverec, a následným vymazáním shodných čar.

en: Missing slice
cs: Chybějící část

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
cs: Mezi částmi následujícího kruhu je určitý vztah. Která část v následujícím kruhu chybí? Odpovězte {0}, {1} nebo {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
cs: Každá část kruhu nějak souvisí se svou protější.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
cs: Když sečteme číslo v nějaké části kruhu s číslem v její protější části, vždy dostaneme {0}.

en: Most in common
cs: Nejvíc společných prvků

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Která z odpovědí má nejvíc společných vlastností se čtyřmi obrázky v zadání? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
cs: Hledejte společné prvky, které se nacházejí uvnitř obrázků.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
cs: Má stejný počet prvků uvnitř jako zadané obrazce.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
cs: Při porovnání se zadanými je to obrazec s největším počtem společných prvků.

en: Move figure
cs: Přesun geom. útvarů

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
cs: Jaký nejmenší počet kruhů musíte přemístit, aby se geometrický obrazec, který je vlevo, přesunul doprava?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
cs: Přesuňte kruh z prvního řádku do druhého a přesuňte dva kruhy ze čtvrtého řádku do druhého a pátého řádku.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
cs: Přesuňte první řádek do sedmého, dva kruhy ze sedmého řádku do třetího a první a poslední kruh z pátého řádku do šestého.

en: Next figure
cs: Další obrázek

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
cs: Horní kruh prvního obrázku jde o dvě pozice po směru hodinových ručiček, zatímco levý kruh jde zpět o jednu pozici.

en: Numeric relation
cs: Vztahy mezi čísly

en: What number should replace the question mark?
cs: Jaké číslo musíte doplnit místo otazníku?

en: The numbers are related arithmetically.
cs: Mezi čísly je aritmetický vztah.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
cs: Součet každé skupiny {0} čísel je přesně {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
cs: Rozdělte celý číselný řad na trojčlenné skupiny čísel. Každé třetí číslo vypočítáte tak, že vynásobíte dvě předcházející čísla.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
cs: Rozdělte celý číselný řad na trojčlenné skupiny čísel. Každé třetí číslo vypočítáte tak, že odečtete druhé číslo od prvního.

en: Numeric sequence
cs: Číselné řady

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
cs: Tato čísla jsou uspořádána podle nějaké logiky. Jaké číslo musíte doplnit místo otazníku?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
cs: Každé číslo v této řadě má nějaký vztah k předcházejícímu.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
cs: Každé číslo v této řadě vzniklo tak, že se předcházející zmenšilo o 1 a vynásobilo dvěma.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
cs: Každé číslo v této řadě vzniklo tak, že se předcházející zvětšilo o 1 a vynásobilo třemi.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
cs: Každé číslo v této řadě vzniklo tak, že se předcházející zmenšilo o 2 a vynásobilo se číslem -2.

en: Ostracism
cs: Ostrakismus

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
cs: Který prvek nepatří do skupiny? Nejde o matematické operace s čísly. Odpovězte {0}, {1}, {2}, {3} nebo {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
cs: Vlastnost, na základě které se musíte rozhodnout, jestli rovnice patří do skupiny, není matematická.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
cs: Předpokládejte, že každé číslo, které do skupiny patří, se skládá ze dvou částí, mezi kterými je nějaká souvislost.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
cs: Ve všech ostatních rovnicích se číslice z levé strany objevují i na pravé straně.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
cs: Ve všech ostatních číslech jsou poslední tři číslice druhou mocninou prvních dvou číslic.

en: Pencil
cs: Kreslení

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
cs: Který z těchto obrázků se nedá nakreslit bez toho, abychom překřížili nakreslené čáry nebo zvedli tužku z papíru? Odpovězte {0}, {1}, {2}, {3} nebo {4}.

en: People at a table
cs: Lidé za stolem

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
cs: Za stolem sedí ve stejných vzdálenostech od sebe několik lidí. Kolik jich je, když host, který má pořadové číslo {0}, sedí naproti hostu, který má pořadové číslo {1}?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
cs: Odečtením dvou míst zjistíte, kolik lidí sedí za stolem v poloviční vzdálenosti. Pokud výsledek vynásobíte dvěma, dostanete celkový počet lidí.

en: 5th
cs: 5.

en: 19th
cs: 19.

en: 4th
cs: 4.

en: 12th
cs: 12.

en: 9th
cs: 9.

en: 22nd
cs: 22.

en: Two people in the table sitting across from each other
cs: Dva lidé za stolem sedící naproti sobě

en: Percentage
cs: Procenta

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
cs[0]: Po získání {0}% slevy jste za televizi zaplatili {1} peněžní jednotku. Jaká byla původní cena televize?
cs[1]: Po získání {0}% slevy jste za televizi zaplatili {1} peněžní jednotky. Jaká byla původní cena televize?
cs[2]: Po získání {0}% slevy jste za televizi zaplatili {1} peněžních jednotek. Jaká byla původní cena televize?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
cs[0]: Honzův obchod měl obrat {0} finanční jednotku. Jednalo se o zvýšení {1}% oproti poslednímu měsíci. Jaký byl poslední měsíc obrat?
cs[1]: Honzův obchod měl obrat {0} finanční jednotky. Jednalo se o zvýšení {1}% oproti poslednímu měsíci. Jaký byl poslední měsíc obrat?
cs[2]: Honzův obchod měl obrat {0} finančních jednotek. Jednalo se o zvýšení {1}% oproti poslednímu měsíci. Jaký byl poslední měsíc obrat?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
cs: Množství vody v láhvi pokleslo o {0}%. O kolik procent musíte množství vody doplnit, abyste získali původní množství?

en: The objective is to obtain the same total amount.
cs: Cílem je získat to stejné celkové množství

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Jestliže jsou všichni malíři umělci a někteří obyvatelé Barcelony jsou umělci, který z následujících výroků je pravdivý? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
cs: Někteří obyvatelé Barcelony jsou malíři

en: All citizens of Barcelona are painters
cs: Všichni obyvatelé Barcelony jsou malíří

en: No citizen of Barcelona is a painter
cs: Žádný obyvatel Barcelony není malíř

en: None of the other options
cs: Žádná z uvedených možností

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Pokud žádný z umělců, který je churavý, není šťastný a někteří umělci jsou šťastní, který z následujících výroků je správný? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Some artists are not ill
cs: Někteří umělci nejsou churaví

en: Some painters are not artists
cs: Někteří malíři nejsou umělci

en: All artists are happy
cs: Všichni umělci jsou šťastní

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Lidé, kteří cestují, vždy koupí mapu. Vy cestovat nehodláte. Který z následujících výroků je pravdivý? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: You do not have any map
cs: Nemáte žádnou mapu

en: You do not buy a map
cs: Nekupujete mapu

en: All people have a map
cs: Všichni lidé mají mapu

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Pokud si pískáte, když jste šťastní a usmíváte se vždy, když pískáte, který z následujících výroků je pravdivý? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: You smile if you are happy
cs: Usmíváte se, když jste šťastní

en: You are only happy if you whistle
cs: Jste šťastní, jen když si pískáte

en: You whistle if you are not happy
cs: Pískáte si, když nejste šťastní

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Jestliže je vaším cílem vždy poctivost a váš cíl je vždy nejlepší strategií, který z následujících výroků je pravdivý? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
cs: Poctivost je občas nejlepší strategií

en: Honesty is always the best policy
cs: Poctivost je vždy nejlepší strategií

en: Honesty is not always the best policy
cs: Poctivost není vždy nejlepší strategií

en: Some of the best policies are dishonest
cs: Občas je nejlepší strategií nepoctivost

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Jestliže žádný ze starých lakomců není šťastný a někteří staří lakomci jsou hubení, který z následujících výroků je správný? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Some thin people are not cheerful
cs: Někteří hubení lidé nejsou nešťastní

en: Thin people are not cheerful
cs: Hubení lidé nejsou šťastní

en: Cheerful people are not thin
cs: Šťastní lidé nejsou hubení

en: Some cheerful people are not thin
cs: Někteří šťastní lidé nejsou hubení

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Jestliže jsou všechna prasátka tlustá a žádné zvířátko, která jí otruby není tlusté, který z následujících výroků je pravdivý? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
cs: Žádné ze zvířátek, které jí otruby, není prasátko

en: No pigs are fed on barley-water
cs: Žádné prasátko nejí otruby

en: Pigs are not fed on barley-water
cs: Prasátka nejí otruby

en: All the other options
cs: Všechny z uvedených možností

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Pokud jsou některé z obrazů prvními pokus a žádný první pokus nebývá skutečně dobrý, který z následujících výroků je správný? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
cs: Některé špatné obrazy nejsou prvními pokusy

en: Some pictures are not really good
cs: Některé obrazy nejsou skutečně dobré

en: All bad pictures are first attempts
cs: Všechny špatné obrazy jsou prvními pokusy

en: All the others
cs: Všechny ostatní

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Jestliže jste byli venku na procházce a cítíte se lépe, který z následujících výroků je pravdivý? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
cs: Abyste se cítili lépe, musíte chodit ven na procházku

en: If you go out for a walk, you will feel better
cs: Když půjdete ven na procházku, budete se cítit lépe

en: Some who go out for a walk feel better
cs: Když jde někdo na procházku, cítí se lépe

en: No one feels better who does not go out for a walk
cs: Nikdo, kdo nejde na procházku, se necítí lépe

en: Predicate logic
cs: Pravdivostní tvrzení

en: Quadrilaterals
cs: Čtyřúhelník navíc

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
cs: Který z těchto geometrických útvarů nepatří do skupiny? Odpovězte {0}, {1}, {2}, {3}, {4} nebo {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
cs: Je to jediný geometrický útvar, který má všechny strany stejně dlouhé.

en: Related numbers
cs: Odpovídající čísla

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
cs: Které číslo v mřížce níže by mělo nahradit otazník?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
cs: Číslo uprostřed každého řádku je rovno polovině součtu ostatních čísel v řádku.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
cs: Číslo uprostřed každého řádku je rovno součtu ostatních čísel v řádku.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
cs: Číslo uprostřed každého řádku je rovno dvojnásobku součtu ostatních čísel v řádku.

en: Squares and letters
cs: Čtverce a písmena

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
cs: Písmena okolo čtverců jsou uspořádána podle určité logiky. Jaké písmeno by se mělo doplnit místo otazníku?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
cs: Pořadí nového písmena v anglické abecedě vypočítáte tak, že k pořadí (v anglické abecedě) předcházejícího písmena připočítáte {0}.

en: Squares
cs: Čtverce

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
cs: Kolik čtverců libovolné velikosti se dá napočítat na tomto obrázku?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
cs: Čtverec je pravoúhlý čtyřúhelník, jehož všechny strany mají stejnou délku. Čtverec může být také složen z jiných čtverců.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
cs: Na obrázku je 16 samostatných čtverců, 9 vytvořených ze 4 samostatných čtverců, 4 čtverce vytvořené pomocí 9 samostatných čtverců a 1 čtverec, který se skládá ze 16 samostatných čtverců.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
cs: Na obrázku je 9 samostatných čtverců, 4 čtverce vytvořené pomocí 4 samostatných čtverců a 1 čtverec, který tvoří 9 samostatných čtverců.

en: Square sheets
cs: Čtvercové listy papíru

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
cs: Jaký nejmenší počet čtvercových listů papíru libovolné velikosti potřebujeme na vytvoření tohoto obrazce? Čáry ukazují hranice mezi jednotlivými listy papíru.

en: The sheets should overlap.
cs: Listy papíru by se měly překrývat.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
cs: Čtverec papíru v celé velikosti (žlutá), ¾ celé velikosti čtverce do pravého dolního rohu (modrá), jiné ¾ čtverce do levého horního rohu (zelená) a ¼ papírového čtverce do levého horního rohu (červená).

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
cs: Který obrázek doplní následující sadu? Odpovězte {0}, {1} nebo {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
cs: Je to obrázek, který doplní všechny možné kombinace vytvořené ze čtyř prvků, pokud nebereme v úvahu otáčení.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
cs: Kolik je hodin

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
cs[0]: Před {0} hodinou to bylo tak dlouho po {1:%H} jako bylo před {2:%H} ten stejný den. Kolik je teď hodin? Odpověď napište v podobě času (např. {3:%H})
cs[1]: Před {0} hodinami to bylo tak dlouho po {1:%H} jako bylo před {2:%H} ten stejný den. Kolik je teď hodin? Odpověď napište v podobě času (např. {3:%H})
cs[2]: Před {0} hodinami to bylo tak dlouho po {1:%H} jako bylo před {2:%H} ten stejný den. Kolik je teď hodin? Odpověď napište v podobě času (např. {3:%H})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
cs[0]: Musíte určit hodinu, která je v polovině mezi danými časy, a po té přičíst {0} hodinu kvůli převodu na přítomný čas.
cs[1]: Musíte určit hodinu, která je v polovině mezi danými časy, a po té přičíst {0} hodiny kvůli převodu na přítomný čas.
cs[2]: Musíte určit hodinu, která je v polovině mezi danými časy, a po té přičíst {0} hodin kvůli převodu na přítomný čas.

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
cs: {0:%H}

en: Sample clock
cs: Ukázkové hodiny

en: Trains
cs: Vlaky

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
cs: Vzorec pro vzdálenost je „vzdálenost = rychlost . čas“.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
cs[0]: Vlak opustí nádraží rychlostí {0} km/h. O {1} hodinu později druhý vlak opustí nádraží tím stejným směrem rychlostí {2} km/h. Kolik hodin zabere druhému vlaku od jeho vyjetí, než předjede první?
cs[1]: Vlak opustí nádraží rychlostí {0} km/h. O {1} hodiny později druhý vlak opustí nádraží tím stejným směrem rychlostí {2} km/h. Kolik hodin zabere druhému vlaku od jeho vyjetí, než předjede první?
cs[2]: Vlak opustí nádraží rychlostí {0} km/h. O {1} hodin později druhý vlak opustí nádraží tím stejným směrem rychlostí {2} km/h. Kolik hodin zabere druhému vlaku od jeho vyjetí, než předjede první?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
cs: Odpověď můžete vypočítat vynásobením rychlosti prvního vlaku časem a následným podělením rozdílem rychlostí.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
cs[0]: Dva vlaky vzdálené od sebe {0} kilometr si jedou vstříc, každý po jedné ze souběžných přímých kolejí. Jeden vlak jede {1} km/h, druhý {2} km/h. Za kolik hodin se vlaky setkají?
cs[1]: Dva vlaky vzdálené od sebe {0} kilometry si jedou vstříc, každý po jedné ze souběžných přímých kolejí. Jeden vlak jede {1} km/h, druhý {2} km/h. Za kolik hodin se vlaky setkají?
cs[2]: Dva vlaky vzdálené od sebe {0} kilometrů si jedou vstříc, každý po jedné ze souběžných přímých kolejí. Jeden vlak jede {1} km/h, druhý {2} km/h. Za kolik hodin se vlaky setkají?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
cs: Odpověď můžete vypočítat podělením vzdálenosti součtem obou rychlostí.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
cs[0]: Dva vlaky jedoucí po přímých souběžných kolejích vyrazí ze stejného bodu ve stejný čas v opačných směrech a to rychlostí {0} km/h, respektive {1} km/h. Za kolik hodin budou od sebe {2} kilometr daleko?
cs[1]: Dva vlaky jedoucí po přímých souběžných kolejích vyrazí ze stejného bodu ve stejný čas v opačných směrech a to rychlostí {0} km/h, respektive {1} km/h. Za kolik hodin budou od sebe {2} kilometry daleko?
cs[2]: Dva vlaky jedoucí po přímých souběžných kolejích vyrazí ze stejného bodu ve stejný čas v opačných směrech a to rychlostí {0} km/h, respektive {1} km/h. Za kolik hodin budou od sebe {2} kilometrů daleko?

en: Triangles
cs: Trojúhelníky

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
cs: Kolik trojúhelníků libovolné velikosti je na obrázku?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
cs: Trojúhelník může být nakreslený v jiném trojúhelníku.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
cs: Trojúhelníky jsou vytvořené spojením těchto bodů: {0}

en: Triangles with numbers
cs: Trojúhelníky s čísly

en: Which number should replace the question mark below?
cs: Jaké číslo musíte doplnit místo otazníku?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
cs: Všechny trojúhelníky mají společnou vlastnost s ostatními a zároveň jsou na sobě nezávislé.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
cs: Vynásobením čísel uvnitř každého trojúhelníku dostaneme číslo {0}.

en: Colored figures
cs: Barevné geom. útvary

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Který z těchto obrázků jste viděli? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Colored text
cs: Barevný text

en: What was the color of the text that said '{0}'?
cs: Jakou barvu mělo slovo {0} (napište v prvním pádu jednotného čísla)?

en: Counting dots
cs: Počítání teček

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
cs: Na kolika kuličkách na obrázku byla {0} barva? Odpověď uveďte číselně.

en: Memorize faces
cs: Zapamatování obličejů

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
cs: V kterém dalším políčku byl stejný obličej, který je zobrazený? Odpověď zadejte číslem políčka.

en: Memorize facts
cs: Zapamatování faktů

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
cs[0]: Společnost Nablýskaná fára už oznámila, že v příštím měsíci přeruší výrobu po dobu {0} dne, což se nestalo od roku {1}.
cs[1]: Společnost Nablýskaná fára už oznámila, že v příštím měsíci přeruší výrobu po dobu {0} dnů, což se nestalo od roku {1}.
cs[2]: Společnost Nablýskaná fára už oznámila, že v příštím měsíci přeruší výrobu po dobu {0} dnů, což se nestalo od roku {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
cs: Na kolik dní přerušila společnost Nablýskaná fára výrobu?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
cs: Ve kterém roce přerušila firma Nablýskaná fára výrobu naposledy?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
cs: Tržby společnosti Nablýskaná fára klesly v prosinci minulého roku o {0} %, což byl nejhorší pokles od roku {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
cs: O kolik klesly tržby firmy v prosinci minulého roku?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
cs: Tržby společnosti Nablýskaná fára klesly v prosinci minulého roku o {0} %. Počínaje kterým rokem to je nejhorší pokles?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
cs: Asi {0}% vozů, které společnost Nablýskaná fára vyrábí po celém světě, se prodává v Evropě.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
cs: Kolik procent všech vozů, které firma Nablýskaná fára vyrábí po celém světě, se prodává v Evropě?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
cs: Asi {0} % vozů firmy Nablýskaná fára spaluje naftu, {1} % běžný benzín a zbytek jezdí na elektřinu.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
cs: Kolik procent vozů, které vyrábí firma Nablýskaná fára, jezdí na naftu?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
cs: Kolik procent vozů, které vyrábí firma Nablýskaná fára, jezdí na benzín?

en: Circle
cs: Kruh

en: Memorize figures and text
cs: Zapamatování útvarů a textu

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Následující seznam uvádí obrazce ukázané na předchozím obrázku, vyjma jednoho. Který obrazec schází? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: List of images shown before
cs: Seznam před tím zobrazených obrázků

en: Figures with numbers
cs: Obrázky s čísly

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Které z těchto geometrických útvarů jste předtím viděli? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: Start at point number {0}
cs: Začněte v bodě {0}

en: Move right
cs: Přesun vpravo

en: Move left
cs: Přesun vlevo

en: Move up
cs: Přesun nahoru

en: Move down
cs: Přesun dolů

en: End at point {0}
cs: Dokončete v bodě {0}

en: Memorize indications
cs: Zapamatování pokynů

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
cs: Který z těchto obrázků představuje pokyny uvedené v přechozím? Odpovězte {0}, {1}, {2} nebo {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
cs: Kolik bylo na obrázku lichých čísel? Napište číslem.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
cs: Kolik bylo na obrázku sudých čísel? Napište číslem.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
cs: Kolik bylo na obrázku dvoj- a vícemístných čísel? Napište číslem.

en: Memorize numbers
cs: Zapamatování čísel

en: Memorize words
cs: Zapamatování slov

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
cs: Jedno slovo z předchozího seznamu chybí. Které?

note: Body parts
en: wrist
cs: zápěstí

en: elbow
cs: loket

en: armpit
cs: podpaždí

en: hand
cs: ruka

en: chest
cs: hruď

note: Fishes
en: sardine
cs: sardinka

en: trout
cs: pstruh

en: monkfish
cs: ďas mořský

en: cod
cs: treska

en: salmon
cs: losos

note: Vegetables
en: potato
cs: brambora

en: ginger
cs: zázvor

en: pepper
cs: paprika

en: garlic
cs: česnek

en: pumpkin
cs: dýně

note: Bicycle
en: brake
cs: brzda

en: pedal
cs: pedál

en: chain
cs: řetěz

en: wheel
cs: kolo

en: handlebar
cs: řidítka

note: Music
en: drummer
cs: bubeník

en: speaker
cs: reproduktor

en: lyrics
cs: text

en: beat
cs: bouchat

en: song
cs: pínička

note: Weather
en: cloud
cs: mrak

en: rain
cs: déšť

en: storm
cs: bouřka

en: fog
cs: mlha

en: rainbow
cs: duha

note: Animals
en: rabbit
cs: králík

en: mouse
cs: myš

en: monkey
cs: opice

en: bear
cs: medvěd

en: wolf
cs: vlk

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
cs[0]: O kolik stupňů se otočí minutová ručička hodin za 2 hodiny a [num] minutu?
cs[1]: O kolik stupňů se otočí minutová ručička hodin za 2 hodiny a [num] minuty?
cs[2]: O kolik stupňů se otočí minutová ručička hodin za 2 hodiny a [num] minut?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
cs[0]: Honzovi je 46 let. Jeho syn je o [difference] rok mladší, než je polovina Honzova věku. Jak starý je Honzův syn?
cs[1]: Honzovi je 46 let. Jeho syn je o [difference] roky mladší, než je polovina Honzova věku. Jak starý je Honzův syn?
cs[2]: Honzovi je 46 let. Jeho syn je o [difference] let mladší, než je polovina Honzova věku. Jak starý je Honzův syn?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
cs[0]: Honzův věk je dnes dvakrát větší, než věk jeho syna. Před [ago] rokem byl Honza [proportion]× starší než jeho syn. Jak starý je dnes Honzův syn?
cs[1]: Honzův věk je dnes dvakrát větší, než věk jeho syna. Před [ago] roky byl Honza [proportion]× starší než jeho syn. Jak starý je dnes Honzův syn?
cs[2]: Honzův věk je dnes dvakrát větší, než věk jeho syna. Před [ago] lety byl Honza [proportion]× starší než jeho syn. Jak starý je dnes Honzův syn?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
cs[0]: Honzův věk (proměnná x) je dnes dvakrát větší, než věk jeho syna (proměnná y), takže x=2y a před [ago] rokem byl Honza [proportion]× starší než jeho syn: x - [ago] = (y - [ago]) . [proportion].
cs[1]: Honzův věk (proměnná x) je dnes dvakrát větší, než věk jeho syna (proměnná y), takže x=2y a před [ago] roky byl Honza [proportion]× starší než jeho syn: x - [ago] = (y - [ago]) . [proportion].
cs[2]: Honzův věk (proměnná x) je dnes dvakrát větší, než věk jeho syna (proměnná y), takže x=2y a před [ago] lety byl Honza [proportion]× starší než jeho syn: x - [ago] = (y - [ago]) . [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
cs[0]: Soubor je chráněn heslem složeným z [digits] číslice desítkové soustavy (v rozsahu 0 až 9). Kolik rozdílných hesel můžeme mít?
cs[1]: Soubor je chráněn heslem složeným z [digits] číslic desítkové soustavy (v rozsahu 0 až 9). Kolik rozdílných hesel můžeme mít?
cs[2]: Soubor je chráněn heslem složeným z [digits] číslic desítkové soustavy (v rozsahu 0 až 9). Kolik rozdílných hesel můžeme mít?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
cs[0]: Soubor je chráněn heslem složeným z [digits] číslice osmičkové soustavy (v rozsahu 0 až 7). Kolik rozdílných hesel můžeme mít?
cs[1]: Soubor je chráněn heslem složeným z [digits] číslic osmičkové soustavy (v rozsahu 0 až 7). Kolik rozdílných hesel můžeme mít?
cs[2]: Soubor je chráněn heslem složeným z [digits] číslic osmičkové soustavy (v rozsahu 0 až 7). Kolik rozdílných hesel můžeme mít?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
cs[0]: Hraje se simultánně [games] tenisová hra. Kolik různých odhadů výsledků je možných?
cs[1]: Hrají se simultánně [games] tenisové hry. Kolik různých odhadů výsledků je možných?
cs[2]: Hraje se simultánně [games] tenisových her. Kolik různých odhadů výsledků je možných?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
cs[0]: V tenisovém turnaji je v každém zápase vyřazen hráč, který ztratí na jednoho protihráče. Kolik zápasů je třeba odehrát, abyste mohli určit vítěze tenisového turnaje, který začíná s [players] hráčem?
cs[1]: V tenisovém turnaji je v každém zápase vyřazen hráč, který ztratí na jednoho protihráče. Kolik zápasů je třeba odehrát, abyste mohli určit vítěze tenisového turnaje, který začíná s [players] hráči?
cs[2]: V tenisovém turnaji je v každém zápase vyřazen hráč, který ztratí na jednoho protihráče. Kolik zápasů je třeba odehrát, abyste mohli určit vítěze tenisového turnaje, který začíná s [players] hráči?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
cs[0]: Máte ve své bance uloženu [money] korunu na účtě s 10% složeným úrokem ročně. Kolik peněz budete mít po uplynutí 2 let?
cs[1]: Máte ve své bance uloženy [money] koruny na účtě s 10% složeným úrokem ročně. Kolik peněz budete mít po uplynutí 2 let?
cs[2]: Máte ve své bance uloženo [money] korun na účtě s 10% složeným úrokem ročně. Kolik peněz budete mít po uplynutí 2 let?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
cs[0]: Honza uklízí rychlostí 1 / [john_time] za hodinu a jeho přítel 1 / [friend], oba dohromady potřebují [answer_a] hodinu.
cs[1]: Honza uklízí rychlostí 1 / [john_time] za hodinu a jeho přítel 1 / [friend], oba dohromady potřebují [answer_a] hodiny.
cs[2]: Honza uklízí rychlostí 1 / [john_time] za hodinu a jeho přítel 1 / [friend], oba dohromady potřebují [answer_a] hodin.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
cs[0]: Honza potřebuje k úklidu skladu [john_time] hodinu a jeho přítel jen polovinu času. Kolik hodin zabere úklid skladu, když budou uklízet dohromady? [option_answers]
cs[1]: Honza potřebuje k úklidu skladu [john_time] hodiny a jeho přítel jen polovinu času. Kolik hodin zabere úklid skladu, když budou uklízet dohromady? [option_answers]
cs[2]: Honza potřebuje k úklidu skladu [john_time] hodin a jeho přítel jen polovinu času. Kolik hodin zabere úklid skladu, když budou uklízet dohromady? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
cs[0]: Honza potřebuje k úklidu skladu [john_time] hodinu a jeho přítel dvakrát tolik času. Kolik hodin zabere úklid skladu, když budou uklízet dohromady? [option_answers]
cs[1]: Honza potřebuje k úklidu skladu [john_time] hodiny a jeho přítel dvakrát tolik času. Kolik hodin zabere úklid skladu, když budou uklízet dohromady? [option_answers]
cs[2]: Honza potřebuje k úklidu skladu [john_time] hodin a jeho přítel dvakrát tolik času. Kolik hodin zabere úklid skladu, když budou uklízet dohromady? [option_answers]
