gbrainy master - en to el translation catalogue (1075 entries)

en: Clock rotation
el: Περιστροφή ρολογιού

en: Every hour rotates 360 degrees.
el: Κάθε ώρα περιστρέφεται 360 μοίρες.

en: Brothers and sisters
el: Αδέρφια κι αδερφές

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
el: Εκτός από τα άτομα [people], οι [brothers] έχουν αδερφούς, οι [sisters] έχουν αδερφές και τα [both] έχουν και τα δύο. Πόσα άτομα έχουν είτε αδερφούς είτε αδερφές;

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
el: Υπολογίζεται με τη λήψη του συνολικού αριθμού των ανθρώπων μείον [brothers_only] τους ανθρώπους που έχουν μόνο αδελφούς, μείον [sisters_only] που έχουν αδελφές μόνο και μείον [both] που έχουν αδελφές και αδελφούς.

en: Age
el: Ηλικία

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
el: Η ηλικία του γιου του John στις μέρες μας είναι το μισό της ηλικίας του John μείον [difference], δηλαδή, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
el: Κάθε ψηφίο έχει 10 πιθανότητες. Ο συνολικός αριθμός πιθανοτήτων είναι 10 στη δύναμη των [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
el: Κάθε ψηφίο έχει 8 πιθανότητες. Ο συνολικός αριθμός πιθανοτήτων είναι 8 στη δύναμη των [digits].

en: Tennis game
el: Παιχνίδι αντισφαίρισης

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
el: Κάθε παιχνίδι έχει ένα ανεξάρτητο συμβάν με 2 πιθανά αποτελέσματα. Ο συνολικός αριθμός πιθανοτήτων είναι 2 στη δύναμη των [games].

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
el: Σε κάθε αγώνα αποκλείεται ένας παίκτης. Επομένως, το αποτέλεσμα είναι ο συνολικός αριθμός παιχνιδιών μείον το 1.

en: Bank interest
el: Επιτόκιο τραπέζης

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
el: Το επιτόκιο ανατοκισμού καταβάλλεται επί του αρχικού ποσού και των συσσωρευμένων τόκων του παρελθόντος.

en: Simple equations
el: Απλές εξισώσεις

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
el: Ποιος αριθμός προστίθεται στο [num_a] και ισούται με [num_b];

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
el: Είναι το αποτέλεσμα της πράξης [num_b] - [num_a].

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
el: Ποιος αριθμός που αφαιρείται με το [num_a] ισούται με [num_b];

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
el: Είναι το αποτέλεσμα της πράξης [num_b] + [num_a].

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
el: Ποιος αριθμός που πολλαπλασιάζεται με τον [num_a] ισούται με [num_b];

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
el: Είναι το αποτέλεσμα της πράξης [num_b] / [num_a].

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
el: Ποιος αριθμός που διαιρείται από τον [num_a] ισούται με [num_b];

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
el: Είναι το αποτέλεσμα της πράξης [num_b] * [num_a].

en: Boxes
el: Κουτιά

en: Container
el: Δοχείο

en: Box
el: Κουτί

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
el: Πόσα κουτιά με διαστάσεις 1 x 1 x 0.5 μπορούν να πακεταριστούν σε ένα δοχείο με διαστάσεις 6 x 5 x [z];

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
el: Μπορείτε να ταιριάξετε 6 * 5 * [z] * 2 κουτιά.

en: Palindromic years
el: Παλινδρομικά έτη

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
el: Το έτος [year_start] είναι ένα παλινδρομικό έτος όπως είναι το [year_end], ένα κενό 11 ετών. Ποια είναι τα επόμενα δύο διαδοχικά παλινδρομικά έτη μετά από το [year_end] χρόνια με την ίδια διαφορά; Απάντηση με δύο αριθμούς (π.χ.: [year_start] και [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
el: Ένας παλινδρομικός αριθμός παραμένει ο ίδιος όταν τα ψηφία του αντιστρέφονται (π.χ.: 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
el: [rslt_a] και [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
el: Από το έτος 1000 έως το έτος 10000, παλίνδρομα χρόνια συμβαίνουν σε χρονικά διαστήματα 110 ετών, εκτός από το τέλος κάθε χιλιετίας που συμβαίνουν σε ένα διάστημα 11 ετών.

en: Dartboard
el: Πίνακας βελών

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
el: Στον παρακάτω πίνακα βελών, πού θα πρέπει να ρίξεις τα βέλη για να προσθέσεις 120 μονάδες σε 5 ρίψεις; Απαντήστε χρησιμοποιώντας μια λίστα αριθμών (π.χ.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
el: Μόνο 3 από τους 4 αριθμούς στο πίνακα βελών χρησιμοποιούνται για την προσθήκη 120 μονάδων.

en: Horse race
el: Ιπποδρομία

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
el[0]: Σε μια ιπποδρομία υπάρχουν οι άνθρωποι και τα άλογα. Μετράτε [eyes] μάτι και [legs] πόδι. Πόσα άλογα είναι παρόντα;
el[1]: Σε μια ιπποδρομία υπάρχουν οι άνθρωποι και τα άλογα. Μετράτε [eyes] μάτια και [legs] πόδια. Πόσα άλογα είναι παρόντα;

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
el: Κάθε άνθρωπος έχει δύο πόδια και κάθε άλογο τέσσερα (2 * [men] + [horses] * 4). Κάθε άτομο και κάθε άλογο έχουν επίσης δύο μάτια (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
el: μοχλός

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
el: Πόσο βάρος είναι αναγκαίο στο σημείο που υποδεικνύεται από το ερωτηματικό να ισορροπήσει ο μοχλός;

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
el: Εξετάστε την πρόταση που αποδίδεται στον Αρχιμήδη: 'Δώστε μου ένα μοχλό αρκετά μακρύ και ένα μέρος για να σταθώ και να μπορώ να μετακινήσω τη Γη'.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
el: Ένας μοχλός είναι σε ισορροπία, όταν τα αντικείμενα που τοποθετούνται πάνω του βρίσκονται σε αντιστρόφως ανάλογες αποστάσεις με τα βάρη τους.

en: Multiple number
el: Πολλαπλάσιοι αριθμοί

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
el: Ποιοι δύο αριθμοί της παρακάτω λίστας είναι και οι δύο πολλαπλάσιοι του [num_x] και του [num_y]; [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
el: Το πολλαπλάσιο είναι ένας αριθμός που μπορεί να διαιρεθεί με έναν άλλο αριθμό, χωρίς υπόλοιπο. Για παράδειγμα, 10, 15 και 25 είναι πολλαπλάσια του 5.

en: Choose one of the following:
el: Επέλεξε ένα από τα ακόλουθα

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
el: [option_prefix] [option_a] και [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
el: [option_prefix] [option_a] και [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
el: [option_prefix] [option_b] και [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
el: [option_prefix] [option_c] και [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
el: [option_a] καί [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
el: [option_a] και [option_b] είναι και τα δύο πολλαπλάσια του [num_x] και [num_y].

en: Cars in town
el: Αυτοκίνητα στην πόλη

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
el: Σε μια μικρή πόλη, [all_cars]% των κατοίκων έχουν ένα αυτοκίνητο και [males_cars]% έχει ένα αυτοκίνητο και είναι άνδρες. Τι ποσοστό του πληθυσμού είναι γυναίκες και έχουν ένα αυτοκίνητο; [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
el: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) των κατοίκων είναι γυναίκες και έχουν ένα αυτοκίνητο.

en: Compare variables
el: Συγκρίνετε μεταβλητές

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
el: Αν p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s και ξέρετε ότι x &lt; y είναι αληθές, ποια από τις παρακάτω επιλογές είναι σωστή; [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
el: Αν x &lt; y, τότε p &lt; x &lt; y &lt; s οπότε s &gt; p είναι σωστό.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
el: Αν p &lt; x &lt; q και r &lt; y &lt; s και ξέρετε ότι x &gt; y είναι αληθές, ποια από τις παρακάτω επιλογές είναι σωστή; [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
el: Αν x &gt; y, τότε r &lt; y &lt; x &lt; q, οπότε r &lt; q είναι αληθές.

en: Odd number
el: Περιττός αριθμός

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
el: Δεδομένων δύο ακεραίων αριθμών x και y, αν το x είναι άρτιος και y περιττός, ποια από τις παρακάτω εκφράσεις δίνει πάντα περιττό αποτέλεσμα; [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
el: Ο πολλαπλασιασμός δύο άρτιων αριθμών παράγει πάντα έναν άρτιο αριθμό, έτσι το x πολλαπλασιαζόμενο με 2 είναι άρτιος. Η προσθήκη ενός περιττού αριθμού (y) σε έναν άρτιο αριθμό παράγει πάντα περιττό αριθμό.

en: Warehouse
el: Αποθήκη

en: Two trucks
el: Δύο φορτηγά

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
el[0]: Έχετε δύο φορτηγά που έχουν συνολικό βάρος [add] της μονάδας . Εάν το ελαφρύτερο φορτηγό έχει 15 μονάδες λιγότερο από το μισό του βάρους του βαρύτερου φορτηγό, ποιο είναι το βάρος του ελαφρύτερου φορτηγού; [option_answers]
el[1]: Έχετε δύο φορτηγά που έχουν συνολικό βάρος [add] μονάδων . Εάν το ελαφρύτερο φορτηγό έχει 15 μονάδες λιγότερο από το μισό του βάρους του βαρύτερου φορτηγό, ποιο είναι το βάρος του ελαφρύτερου φορτηγού; [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
el: Τα βαρύτερα βάρη φορτηγών [heavier] και τα ελαφρύτερα [lighter].

en: Family relations
el: Οικογενειακές σχέσεις

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
el: Η κουνιάδα της αδερφής του πατέρα του Γιάννη είναι επίσης και; Μην υποθέσετε ότι ο Γιάννης έχει καμία σχέση που δεν έχει αναφερθεί. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
el: [option_prefix] Η μητέρα του

en: [option_prefix] Has no relation
el: [option_prefix] Δεν έχει συγγένεια

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
el: [option_prefix] Ο ξάδερφός του.

en: [option_prefix] His son-in-law
el: [option_prefix] Ο γαμπρός του

en: His mother
el: Η μητέρα του

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
el: Η κουνιάδα της αδερφής είναι η σύζυγος του πατέρα του Γιάννη, δηλαδή, είναι η μητέρα του Γιάννη.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
el: Ο κουνιάδος του αδερφού της μητέρας του Γιάννη είναι και; Μην θεωρήσετε ότι ο Γιάννης έχει κάποια άλλη συγγένεια η οποία δεν έχει επισημανθεί. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
el: [option_prefix] Ο πατέρας του

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
el: [option_prefix] Ο ξάδερφός του.

en: His father
el: Ο πατέρας του

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
el: Ο κουνιάδος του αδελφού είναι ο άνδρας της μητέρας του Γιάννη, δηλαδή, είναι ο πατέρας του Γιάννη.

en: Third number
el: Τρίτος αριθμός

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
el: Ο μέσος όρος των τριών αριθμών είναι [three]. Ο μέσος όρος των δύο από αυτούς τους αριθμούς είναι [two]. Ποιος είναι ο τρίτος αριθμός; [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
el: Είναι το αποτέλεσμα της πράξης ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
el: Γενέθλια

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
el: Ένα κορίτσι είπε κάποτε: πριν από 2 ημέρες ήμουν 18 χρονών. Το επόμενο έτος θα είμαι 21 ετών. Μπορεί αυτό να είναι αλήθεια; [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
el: [option_prefix] Ναί

en: [option_prefix] No
el: [option_prefix] Όχι

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
el: Γεννήθηκε στις 31 Δεκεμβρίου και το είπε αυτό την 1η Ιανουαρίου.

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
el: Πάω νότια το απόγευμα όταν ο ήλιος λάμπει. Σε ποια πλευρά μου θα πέσει η σκιά μου; [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
el: [option_prefix] Στα αριστερά μου

en: [option_prefix] To my right
el: [option_prefix] Στα δεξιά μου

en: [option_prefix] Behind me
el: [option_prefix] Πίσω μου

en: [option_prefix] In front of me
el: [option_prefix] Μπροστά μου

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
el: Αν πάω νότια τότε η ανατολή είναι στα αριστερά μου και το απόγευμα η σκιά πέφτει ανατολικά.

en: Two men
el: Δύο άντρες

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
el: Δύο άντρες αρχίζουν από το ίδιο σημείο να περπατούν σε αντίθετες κατευθύνσεις για [dist_a] πόδια. Και οι δύο στρίβουν αριστερά και περπατούν άλλα [dist_b] πόδια. Ποια είναι η απόσταση μεταξύ τους; [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
el: Χρησιμοποιώντας το Πυθαγόρειο θεώρημα, η λύση είναι 2 με την τετραγωνική ρίζα του ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels
el: Το gbrainy είναι ένα παιχνίδι για να εκπαιδεύσει τη μνήμη, με αριθμητικές και λογικές ικανότητες και με πολλά είδη ασκήσεων διαφόρων επιπέδων δυσκολίας.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
el: Το gbrainy είναι ένα παιχνίδι για να εκπαιδεύσει τη μνήμη, με αριθμητικές και λογικές ικανότητες και με πολλά είδη ασκήσεων διαφόρων επιπέδων δυσκολίας.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
el: Θα πρέπει να έχει κάτι για όλες τις ηλικίες και σκοπούς: τα παιδιά, των οποίων οι γονείς τους θέλουν να αναπτύξουν τις ικανότητές τους, τους ενήλικες που θέλουν να κρατήσουν το μυαλό τους σε φόρμα ή απλά το δοκιμάζουν για διασκέδαση, οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που μπορεί να χρειαστεί να κάνουν κάποιες ασκήσεις μνήμης, κλπ.

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
el: Παίξτε παιχνίδια που ακονίζουν τη λογική, το λεξιλόγιο, τη μνήμη και τις αριθμητικές σας ικανότητες

en: Classic
el: Κλασικό

en: Notebook
el: Σημειωματάριο

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
el: Ποιο από τα παρακάτω αθλήματα δεν ανήκει σε αυτή την ομάδα;

en: Think of the items used in the game.
el: Σκεφτείτε ποιος είναι ο εξοπλισμός του αθλήματος.

en: Golf
el: Γκολφ

en: Basketball
el: Καλαθοσφαίριση

en: Tennis
el: Αντισφαίριση

en: Cycling
el: Ποδηλασία

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
el: Είναι το μόνο που δεν χρησιμοποιεί μπάλα στο παιχνίδι.

en: A terrier is to a dog like a?
el: Το τεριέ είναι ένας σκύλος όπως;

en: Chicken / Parrot
el: Κοτόπουλο / Παπαγάλος

en: Pony / Horse
el: Πόνυ / άλογο

en: Ant / Vertebrate
el: Μυρμήγκι / Σπονδυλωτό

en: Dog / Cat
el: Σκύλος / Γάτα

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
el: Σκύλος και άλογο είναι τα είδη και τα τεριέ και πόνι είναι ράτσες.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
el: Η λέξη 'ταριχευτής' χρησιμοποιείται για να ορίσει το άτομο που;

en: Works with dead animals
el: Δουλεύει με νεκρά ζώα

en: Specializes in skin diseases
el: Ειδικεύεται στις παθήσεις του δέρματος

en: Suffers a skin disease
el: Υποφέρει από πάθηση του δέρματος

en: Works with leather
el: Δουλεύει με δέρμα

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
el: Μια κακοσχεδιασμένη και πρωτόγονη μηχανή αυτοκινήτου είναι;

en: Simplistic
el: Απλοϊκή

en: Erroneous
el: Λανθασμένο

en: Broken
el: Χαλασμένο

en: Unorthodox
el: Ανορθόδοξη

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με το 'μέμφομαι';

en: Condemn
el: Καταδικάζω

en: Hide
el: Κρύβω

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
el: Καλύπτω

en: Ignore
el: Αγνοώ

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
el: Ένας καλλιτέχνης του οποίου η εργασία έχει γίνει ο ορισμός της τεχνοτροπίας ενός είδους είναι;

en: Pioneer
el: Πρωτοπόρος

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
el: Μποέμ

en: Misunderstood
el: Παρεξηγημένος

en: Martyr
el: Μάρτυρας

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
el: Ποια από τις παρακάτω προτάσεις αποδίδει καλύτερα την έννοια του 'εξοστρακισμένου' ατόμου;

en: Person expelled from society
el: Απόβλητος της κοινωνίας

en: Loner
el: Μοναχικός

en: Connoisseur
el: Ειδήμονας

en: Conspirator
el: Συνωμότης

en: Which of the following words means fear of people?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις σημαίνει φόβος των ανθρώπων;

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
el: Ανθρωποφοβία

en: Hypochondria
el: Υποχονδρία

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
el: Ανθοφοβία

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
el: Ακροφοβία

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
el: Ένα άτομο με υπερβολική έγνοια για την υγεία του έχει;

en: Agoraphobia
el: Αγοραφοβία

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις δεν ανήκει σε αυτή την ομάδα;

note: Translator: As a noun
en: Violin
el: Βιολί

en: Bassoon
el: Φαγκότο

en: Flute
el: Φλάουτο

en: Oboe
el: Όμποε

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι ξύλινο πνευστό όργανο.

en: What is a 'halberd'?
el: Τι είναι ο 'λογχοπέλεκυς';

en: Weapon
el: Όπλο

en: Flower
el: Λουλούδι

en: Fish
el: Ψάρι

en: Sport
el: Άθλημα

en: Fossil
el: απολίθωμα

en: Portico
el: Πρόστωο

en: Column
el: Στήλη

en: Attic
el: Σοφίτα

en: It is the only one that is not related to architecture.
el: Είναι το μόνο που δεν έχει σχέση με την αρχιτεκτονική.

en: Kilometer
el: Χιλιόμετρο

en: Hectogram
el: Εκατόγραμμο

en: Liter
el: Λίτρο

en: Gallon
el: Γαλόνι

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
el: Είναι η μοναδική μονάδα που δεν ανήκει στο μετρικό σύστημα.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
el: Πορτοκάλι

en: Apple
el: Μήλο

en: Grape
el: Σταφύλι

en: Potato
el: Πατάτα

en: It is the only one that is not a fruit.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι φρούτο.

en: Turtle
el: Χελώνα

en: Crocodile
el: Κροκόδειλος

en: Lizard
el: Σαύρα

en: Frog
el: Βάτραχος

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι ερπετό και δεν έχει ουρά.

en: Tiger
el: Τίγρης

en: Hyena
el: Ύαινα

en: Wolf
el: Λύκος

en: Deer
el: Ελάφι

en: It is the only one that is not a carnivore.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι σαρκοφάγο.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'ηδονισμός';

en: Pleasure
el: Ευχαρίστηση

en: Pain
el: Πόνος

en: Collectivism
el: Κολεκτιβισμός

en: Abstinence
el: Εγκράτεια

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
el: Το ηθικό δόγμα υποστηρίζει μόνο ό,τι είναι ευχάριστο ένα και ουσιαστικά καλό.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'ασκητισμός';

en: Positivism
el: Θετικισμός

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
el: Η πρακτική της αυστηρής αυτοπειθαρχίας με σκοπό να επιτυγχάνεται μία υψηλότερη ή πνευματική ιδέα.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'οξύμωρο';

en: Contradictory
el: Αντιφατικός

en: Synonym
el: Συνώνυμο

en: Related
el: Σχετικό

en: Ironic
el: Ειρωνικός

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
el: Ένα σχήμα λόγου που συνδυάζει αντιφατικούς όρους.

en: Lentils
el: Φακή

en: Wheat
el: Σιτάρι

en: Corn
el: Καλαμπόκι

en: Rice
el: Ρύζι

en: It is the only one that is not a cereal.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι δημητριακό.

en: Onion
el: Κρεμύδι

en: Mango
el: Μάνγκο

en: Lychee
el: Λίτσι

en: Olive
el: Ελιά

en: Carbon
el: Άνθρακας

en: Sodium
el: Νάτριο

en: Titanium
el: τιτάνιο

en: Zinc
el: Ψευδάργυρος

en: It is the only one that is not a metal.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι μέταλλο.

en: Cardiology
el: Καρδιολογία

en: Hematology
el: Αιματολογία

en: Psychiatry
el: Ψυχιατρική

en: Paleontology
el: Παλαιοντολογία

en: It is the only one that is not a medical specialty.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι ιατρική ειδικότητα.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'αμελής';

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
el: Απρόσεκτος

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
el: Φιλικός

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
el: Ευγενικός

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
el: Θυμωμένος

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
el: Είναι η αποτυχία να λάβει τέτοια φροντίδα που μπορεί να είναι δικαιολογημένη ή λογικά αναμενόμενη.

en: Regular
el: Τακτικός

en: Occasional
el: Περιστασιακός

en: Exceptional
el: Εξαιρετικός

en: Rare
el: Σπάνιος

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
el: Οι άλλες λέξεις έχουν τη χροιά ότι δεν συμβαίνουν συχνά.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'περίπλοκο';

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
el: Μπερδεμένο

en: Interesting
el: Ενδιαφέρον

en: Ordinary
el: Συνηθισμένος

en: Trivial
el: Ασήμαντος

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'δυστυχισμένος';

en: Sad
el: Λυπημένος

en: Unpleasant
el: Δυσάρεστος

en: Tears
el: Δάκρυα

en: Incredible
el: Απίθανος

en: Famous
el: Διάσημος

en: Acclaimed
el: Καταξιωμένοι

en: Celebrated
el: Φημισμένος

en: The other words have the meaning of distinguished.
el: Οι άλλες λέξεις έχουν την έννοια του διακρίνονται.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'συγκεκριμένος';

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
el: Ιδιαίτερος

en: Obvious
el: Εμφανής

en: Generic
el: Γενικός

en: Plate
el: Πιάτο

note: Translator: As a noun
en: Bottle
el: Μπουκάλι

en: Amphora
el: Αμφορέας

en: Bowl
el: Γαβάθα

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
el: Είναι το μόνο που δεν χρησιμοποιείται για αποθήκευση υγρών.

en: Walnut
el: καρύδι

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
el: Μακαντάμια

en: Chestnut
el: κάστανο

en: It is the only one that is not a nut.
el: Είναι το μόνο που δεν είναι ξηρός καρπός.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'έπαινος';

en: Applause
el: Επευφημία

en: Commendation
el: Επιδοκιμασία

en: Citation
el: Παραπομπή

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
el: Μαγικά

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'θλίψη';

note: Translator: As a noun
en: Lament
el: Θρήνος

en: Fraud
el: Απάτη

en: Intolerance
el: Αδιαλλαξία

en: Risk
el: Κίνδυνος

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
el: Ποια από τις παρακάτω λέξεις συγγενεύει περισσότερο σημασιολογικά με τη λέξη 'φλεγματικός';

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
el: Ήρεμος

en: Authentic
el: Αυθεντικός

en: Clever
el: Έξυπνος

en: Tense
el: Αγχωμένος

en: Concert
el: Συμφωνία

en: Satire
el: Σάτιρα

en: Proverb
el: Παροιμία

en: Epigram
el: Επίγραμμα

en: It is the only one that is not related to literature.
el: Είναι το μόνο που δεν έχει σχέση με την λογοτεχνία.

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Cathetus
el: Κάθετος

en: Hypotenuse
el: Υποτείνουσα

en: Trigonometry
el: Τριγωνομετρία

en: It is the only one that is not related with triangles.
el: Είναι το μόνο που δεν έχει σχέση με τρίγωνα.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
el: Περιδέραιο

en: Candelabra
el: Κηροπήγιο

en: Lantern
el: Φανάρι

en: Lamp
el: Λάμπα

en: It is the only one that does not produce light.
el: Είναι το μόνο που δεν παράγει φως.

note: Translator: As a noun
en: Shield
el: Ασπίδα

en: Helmet
el: Κράνος

note: Translator: As a noun
en: Armor
el: Θώρακας

en: Crossbow
el: Βαλλιστρίδα

en: It is the only one that is not used for protection.
el: Είναι το μόνο που δεν χρησιμοποιείται για προστασία.

en: Monolith
el: Μονόλιθος

en: Granite
el: Γρανίτης

en: Rock
el: Βράχος

note: Translator: As a noun
en: Tree
el: Δένδρο

en: It is the only one that is not related to rocks.
el: Είναι το μόνο που δεν έχει σχέση με βράχους.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
el: Καρότο

en: Beet
el: Παντζάρι

en: Radish
el: Ραπανάκι

en: Tomato
el: Τομάτα

en: It is the only one that does not have roots.
el: Είναι το μόνο που δεν έχει ρίζες.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
el: Όργανο

en: Piano
el: Πιάνο

en: Accordion
el: Ακορντεόν

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
el: Είναι το μόνο όργανο που δεν έχει πλήκτρα.

en: Cow
el: Αγελάδα

en: Leopard
el: Λεοπάρδαλη

en: Dog
el: Σκύλος

en: Snake
el: Φίδι

en: Heptagon
el: Επτάγωνο

en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Pentagon
el: Πεντάγωνο

en: Cube
el: Κύβος

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο παραλληλόγραμμο

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Rhombus
el: Ρόμβος

en: car / garage | plane
el: αυτοκίνητο / γκαράζ | αεροπλάνο

en: Hangar
el: Υπόστεγο αεροπλάνων

en: Airline
el: Αερογραμμή

en: Aircraft
el: Αεροσκάφος

en: Bunker
el: Ανθρακαποθήκη

en: circle / semicircle | diameter
el: κύκλος / ημικύκλιο | διάμετρος

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Chord
el: Χορδή

en: Tangent
el: Εφαπτομένη

en: Angle
el: Γωνία

en: The radius of a circle is half the diameter.
el: Η ακτίνα του κύκλου είναι το μισό της διαμέτρου.

en: talk / yell | dislike
el: Συζητώ / φωνάζω | αντιπαθώ

en: Repugnance
el: Απέχθεια

en: Offensive
el: Προσβλητικός

en: Shame
el: Ντροπή

en: Ostentation
el: Επίδειξη

en: write / pen | eat
el: γράφω / στυλό | τρώω

en: Fork
el: Πιρούνι

en: Restaurant
el: Εστιατόριο

en: Winery
el: Οινοποιείο

en: Table
el: Πίνακας

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
el: Ένα στυλό χρησιμοποιείται για να γράψουμε και ένα πιρούνι χρησιμοποιείται για να φάμε.

en: desert / oasis | sea
el: έρημος / όαση | θάλασσα

en: Island
el: Νησί

en: River
el: Ποτάμι

en: Beach
el: Παραλία

en: Coast
el: Ακτή

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
el: Μια όαση είναι μια απομονωμένη περιοχή βλάστησης σε μια έρημο και ένα νησί είναι ένα κομμάτι απομονωμένης γης που περιβάλλεται από νερό.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
el: χελώνα / κέλυφος | επιστολή

en: Envelope
el: Φάκελος

en: Ink
el: Μελάνι

en: Printer
el: Εκτυπωτής

en: Cellulose
el: Κυτταρίνη

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
el: Μια χελώνα είναι μέσα σε ένα κέλυφος και ένα γράμμα είναι μέσα σε έναν φάκελο.

en: Sugarcane
el: Ζαχαροκάλαμο

en: Grain
el: Σιτηρά

en: Sweet corn
el: Γλυκό καλαμπόκι

en: horticulture / plants | ornithology
el: κηπουρική / φυτά | ορνιθολογία

en: Birds
el: Πουλιά

en: Insects
el: Έντομα

en: Amphibians
el: Αμφίβια

en: Fishes
el: Ψάρια

en: thankful / ingratitude | despotism
el: ευγνώμονες / αχαριστία | δεσποτισμός

en: Democracy
el: Δημοκρατία

en: Totalitarianism
el: Ολοκληρωτισμός

en: Oligarchy
el: Ολιγαρχία

en: Authority
el: Εξουσία

en: pessimist / optimist | poor
el: απαισιόδοξος / αισιόδοξος | φτωχός

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
el: Πλούσιος

en: Homeless
el: Άστεγος

en: Property
el: Ιδιοκτησία

en: Money
el: Λεφτά

en: five / pentagon | ten
el: πέντε / πεντάγωνο | δέκα

en: Decagon
el: Δεκάγωνο

en: Enneagram
el: Εννεάγωνο

en: Icosagon
el: Εικοσάγωνο

en: Decimal
el: Δεκαδικός

en: parallel / meridian | longitude
el: παράλληλος / μεσημβρινός | γεωγραφικό μήκος

en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Solstice
el: Ηλιοστάσιο

en: Pole
el: Πόλος

en: Azimuth
el: Αζιμούθιο

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
el: Παράλληλος και γεωγραφικό μήκος διασχίζουν από την ανατολή προς δύση, ενώ ο μεσημβρινός και το γεωγραφικό πλάτος διασχίζουν από βορρά προς νότο.

en: art / gallery | drama
el: τέχνη / εκθετήριο | δράμα

en: Theater
el: Θέατρο

en: Museum
el: Μουσείο

en: Concert hall
el: Αίθουσα συναυλιών

en: Gym
el: Γυμναστήριο

en: hunter / rifle | photographer
el: κυνηγός / καραμπίνα | φωτογράφος

en: Camera
el: Κάμερα

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
el: Τρίποδο

en: Photography
el: Φωτογραφία

en: Light
el: Φως

en: dish / break | balloon
el: πιάτο / σπάω | μπαλόνι

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
el: Εκρήξεις

en: Bounce
el: Αναπήδηση

en: Float
el: Επιπλέω

en: Roll
el: Κυλώ

en: Both relate to an action that breaks the related item.
el: Και οι δύο αναφέρονται σε μια ενέργεια που σπάει το σχετικό στοιχείο.

en: button / push | key (used in a lock)
el: κουμπί / πατώ | κλειδί (που χρησιμοποιείται για κλειδαριές)

en: Turn
el: Στρίβω

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
el: Ανοίγω

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
el: Κλειδαρία

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
el: Κλείσιμο

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
el: Για να εργάζονται και τα δύο αντικείμενα, ένα κουμπί θα πρέπει να πατηθεί και ένα κλειδί θα πρέπει να περιστραφεί.

en: concept / idea | obsession
el: έννοια / ιδέα | εμμονή

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
el: Εμμονή

en: Indifference
el: Αδιαφορία

en: Disinterest
el: Αδιαφορία

en: Intuition
el: Διαίσθηση

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
el: Η σχέση μεταξύ των δύο λέξεων είναι ότι είναι συνώνυμα.

en: fish / water | bird
el: ψάρι / νερό | πουλί

en: Air
el: Αέρας

en: Wings
el: Φτερά

en: Ship
el: Πλοίο

en: Cage
el: Κλουβί

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
el: πύργος / σκάκι | στρατιώτης

en: Battle
el: Μάχη

en: Gun
el: Όπλο

en: Peace
el: Ειρήνη

en: Enemy
el: Εχθρός

en: competitive / cooperative | anxious
el: ανταγωνιστικός / συνεταιριστικός | ανήσυχος

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
el: Ευέλικτος

en: Cautious
el: Προσεκτικός

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
el: Τολμηρός

en: pessimistic / optimistic | suspicious
el: απαισιόδοξος / αισιόδοξος | ύποπτος

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
el: Εύπιστος

en: Dubious
el: Αβέβαιος

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
el: θερμόμετρο / θερμοκρασία | πυξίδα

en: Elevation
el: Ανύψωση

en: Position
el: Θέση

en: Area
el: Περιοχή

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
el: Η πρώτη λέξη είναι το όργανο και η δεύτερη η μονάδα μέτρησης.

en: Brush
el: Βούρτσα

en: Art
el: Τέχνη

en: Gallery
el: Εκθετήριο

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
el: Ζωγραφική

en: hungry / eat | tired
el: πεινασμένος / τρώω | κουρασμένος

en: sleep | rest
el: κοιμάμαι | ξεκουράζομαι

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
el: κουτί / ανοίγω | μπανάνα

en: peel
el: καθαρίζω | ξεφλουδίζω

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
el: φτυάρι / σκάβω | τσεκούρι

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
el: κόβω

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
el: γυαλί / σπάω | χαρτί

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
el: σχίζω | ξηλώνω

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
el: πόδια / δύο | δάχτυλα

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
el: δέκα | 10

en: fish / aquarium | monkey
el: ψάρι / ενυδρείο | μαϊμού

en: cage | zoo | zoological garden
el: κλουβί | ζωολογικός κήπος | ζωολογικός κήπος

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
el: Ένα ψάρι σε ενυδρείο ζει σε αιχμαλωσία.

en: ring / finger | bracelet
el: δαχτυλίδι / δάχτυλο | βραχιόλι

en: wrist | arm
el: καρπός | βραχίονας

en: seal / flippers | bird
el: φώκια / πτερύγια | πουλί

en: wings
el: φτερά

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
el: κλαδί / επιπλέω | πέτρα

en: sink
el: βυθίζομαι

en: leopard / spots | tiger
el: λεοπάρδαλη / βούλες | τίγρης

en: stripes
el: λωρίδες | λουρίδες

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
el: ψάρι / υποβρύχιο | πουλί

en: airplane | aeroplane | plane
el: αεροπλάνο

en: tears / eyes | sweat
el: δάκρυα / μάτια | ιδρώτας

en: body | skin
el: σώμα | δέρμα

en: bridge / over | tunnel
el: γέφυρα / πάνω | τούνελ

en: in | under | through
el: μέσα | κάτω | μέσω | ανάμεσα

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
el: παιχνίδι / παίζω | εργαλείο

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
el: χρησιμοποιώ

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
el: λάθος / (για) σωστή | βλάβη

en: repair | fix
el: διορθώνω

en: orange / fruit | spinach
el: πορτοκάλι / φρούτο | κουνουπίδι

en: vegetable
el: λαχανικό

en: hands / grab | teeth
el: χέρια / πιάνω | δόντια

en: bite
el: δαγκώνω

en: Grab and bite are finite actions.
el: Πιάσε και δάγκωσε είναι πεπερασμένες ενέργειες.

en: puzzle / solve | game
el: γρίφος / λύνω | παζλ

en: win | play
el: κέρδισε | παίξε

en: eyebrow / eye | mustache
el: φρύδι / μάτι | μουστάκι

en: lip | upper lip | mouth
el: χείλος | άνω χείλος | στόμα

en: ice / slippery | glue
el: πάγος / ολισθηρός | κόλλα

en: sticky
el: κολλώδης

en: whirlpool / water | tornado
el: ρουφήχτρα / νερό | λαίλαπα

en: wind | air
el: αέρας | άνεμος

en: fox / den | bird
el: αλεπού / ρύγχος | πουλί

en: nest
el: ράμφος

en: dog / tame | wolf
el: σκύλος / ήμερος | λύκος

en: wild | savage
el: άγριος | θηριώδης

en: sugar / sweet | vinegar
el: ζάχαρη / γλυκιά | ξύδι

en: sour
el: ξινό | ξυνό

en: tennis / sport | ballet
el: τένις / άθλημα | μπαλέτο

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
el: χορός

en: slurp / tongue | snort
el: ρουφηξιά / γλώσσα | ρουθούνισμα

en: nose
el: μύτη

en: elbow / knee | wrist
el: αγκώνας / γόνατο | καρπός

en: ankle
el: αστράγαλος

en: novel / author | song
el: μυθιστόρημα / συγγραφέας | τραγούδι

en: composer | songwriter | lyricist
el: συνθέτης | στιχουργός

en: car / road | train
el: τρένο / ράγες | αυτοκίνητο

en: track | railway | rails | railroad
el: δρόμος | σιδηρόδρομος | ράγες

en: pediatrics / children | numismatics
el: παιδιατρική / παιδιά | φιλοτελισμός

en: coins | currency | money
el: κέρματα | νόμισμα | χρήματα

en: thermometer / temperature | clock
el: θερμόμετρο / θερμοκρασία | ρολόι

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
el: χρόνος

en: poems / anthology | maps
el: ποίηματα / ανθολόγιο | χάρτες

en: atlas
el: άτλας

en: letter / word | page
el: γράμμα / λέξη | σελίδα

en: book | magazine | document
el: βιβλίο | περιοδικό | έγγραφο

en: hour / minute | minute
el: ώρα / λεπτό | λεπτό

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
el: δευτερόλεπτο

en: tiger / carnivore | cow
el: τίγρης / σαρκοφάγο | αγελάδα

en: herbivorous | herbivore
el: φυτοφάγος | φυτοφαγο

en: constellation / stars | archipelago
el: αστερισμός / αστέρια | αρχιπέλαγος

en: islands
el: νησιά

en: Unknown command line parameter {0}
el: Άγνωστη παράμετρος γραμμής εντολών {0}

en: List of available games
el: Λίστα διαθέσιμων παιχνιδιών

en: Usage: gbrainy [options]
el: Χρήση: gbrainy [options]

en:   --version			Print version information.
el:   --version			Εκτυπώστε τις πληροφορίες έκδοσης.

en:   --help			Print this usage message.
el:   --help			Εκτυπώστε αυτό το χρήσιμο μήνυμα.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
el:   --gamelist			Εμφανίζει τη λίστα των διαθέσιμων παιχνιδιών.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
el:   --customgame [game1, gameN]	Καθορίζει μία λίστα παιχνιδιών για να παίζετε κατά τη διάρκεια ενός προσαρμοσμένου παιχνιδιού.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
el:   --norandom 			Η προσαρμοσμένη λίστα παιχνιδιών που επιστράφηκε δεν θα είναι με τυχαία σειρά.

en:   --versions 			Show dependencies.
el:   --versions 			Εμφανίστε τις εξαρτήσεις.

en: Software
el: Λογισμικό

en: Based on ideas by
el: Με βάση τις ιδέες του

en: MENSA works
el: έργα Mensa

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό· επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL), όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (FSF) — είτε της έκδοσης 2 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογήν σας) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
el: Το πρόγραμμα αυτό διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποδειχθεί χρήσιμο, παρόλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ — χωρίς ούτε και την σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL).

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
el: Παιχνίδι ψυχαγωγίας και εξάσκησης του μυαλού σας.

en: gbrainy project web site
el: Ιστότοπος του έργου gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
el: Όνομα παιχνιδιού

note: Column: Type
en: Type
el: Τύπος

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: PDF files
el: αρχεία PDF

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: The PDF file has been exported correctly.
el: Το αρχείο PDF έχει εξαχθεί σωστά.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά τη δημιουργία του αρχείου PDF. Το αρχείο δεν έχει δημιουργηθεί.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
el: Το παρακάτω γράφημα δείχνει την εξέλιξη της βαθμολογίας του παίκτη.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
el: Για να δείτε την εξέλιξη της βαθμολογίας θα πρέπει να έχετε εγγράψει πάνω από ένα παιχνίδι στο ιστορικό του παίκτη.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
el[0]: Κατασκευάστηκε χρησιμοποιώντας τα αποτελέσματα του {0} αποθηκευμένου ιστορικού του παίκτη.
el[1]: Κατασκευάστηκε χρησιμοποιώντας τα αποτελέσματα των {0} αποθηκευμένων ιστορικών του παίκτη.

note: Translators: "The graph below" +  "It is built using" sentences Translators: answer + rationale of the answer Translators: Concatenating two strings (rationale of answer + extra information).
en: {0} {1}
el: {0}) {1}

en: Total
el: Σύνολο

en: You are about to delete the player's game session history.
el: Πρόκειται να διαγράψετε το ιστορικό των αποθηκευμένων παιχνιδιών.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
el: Αν προχωρήσετε, θα χάσετε τα αποθηκευμένα παιχνίδια από το ιστορικό του παίκτη των προηγούμενων συνεδριών. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Custom Game
el: Επιλογή παιχνιδιών

en: _Start
el: _Εκκίνηση

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Unselect all
el: Αποεπιλογή όλων

en: PDF export
el: Εξαγωγή σε PDF

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
el: Η επιλογή αυτή επιτρέπει την εξαγωγή μιας σειράς παιχνιδιών σε ένα αρχείο PDF. Μπορείτε να ολοκληρώσετε το παζλ χωρίς υπολογιστή.

en: <b>General Settings</b>
el: <b>Γενικές ρυθμίσεις</b>

en: Skip games that use colors
el: Παράλειψη παιχνιδιών που χρησιμοποιούν χρώματα (χρήστες με αχρωματοψία)

en: <b>Game Types</b>
el: <b>Τύποι παιχνιδιών</b>

en: Logic
el: Λογική

en: Calculation
el: Αριθμητική

en: Verbal
el: Λεξιλόγιο

en: <b>Difficulty Level</b>
el: <b>Επίπεδο δυσκολίας</b>

en: Easy
el: Εύκολο

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Master
el: Δύσκολο

en: <b>Number of games</b>
el: <b>Αριθμός παιχνιδιών</b>

en: Total number of games:
el: Συνολικός αριθμός παιχνιδιών:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
el: Σελίδες ανά πλευρά:

en: <b>Output File</b>
el: <b> αρχείου εξόδου </b>

en: Player's Game Session History
el: Ιστορικό παίκτη

en: Show:
el: Εμφάνιση:

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
el: Παράλειψη παιχνιδιών που χρησιμοποιούν χρώματα (χρήστες με αχρωματοψία)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
el: Εξαναγκασμός του gbrainy να χρησιμοποιεί πάντα την αγγλική γλώσσα (αγνόηση μεταφράσεων)

en: Search and load extensions when starting
el:  Αναζήτηση και επέκταση του φορτίου κατά την εκκίνηση

en: Enable sounds
el: Ενεργοποίηση ήχων

en: Theme:
el: Θέμα:

en: <b>Memory Games</b>
el: <b>Παιχνίδια μνήμης</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
el: Χρόνος -σε δευτερόλεπτα- για απομνημόνευση της δοκιμασίας:

en: Show a countdown message
el: Εμφάνιση αντίστροφης μέτρησης

en: <b>Player's Game Session History</b>
el: <b>Ιστορικό συνεδρίας παιχνιδιού παίκτη</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
el: Ελάχιστος αριθμός παιγμένων παιχνιδιών για αποθήκευση στη συνεδρία παιχνιδιών:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
el: Μέγιστος αριθμός εγγραφών στο ιστορικό συνεδρίας παιχνιδιών του παίκτη:

en: Delete Player's Game Session History
el: Διαγραφή του ιστορικού συνεδρίας παιχνιδιών παίκτη

en: Congratulations.
el: Συγχαρητήρια.

en: Incorrect answer.
el: Λάθος απάντηση.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
el: Μόλις βρείτε την απάντηση, πληκτρολογήστε την στο πεδίο καταχώρισης "Απάντηση:" και πατήστε το κουμπί "Εντάξει".

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
el: Το επίπεδο της μετάφρασης του gbrainy για τη γλώσσα σας είναι χαμηλό.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
el: Μπορεί να εκτεθείτε σε μερικώς μεταφρασμένα παιχνίδια καθιστώντας πιο δύσκολο να παίξετε. Εάν προτιμάτε να παίξετε στα αγγλικά, υπάρχει μια επιλογή για κάτι τέτοιο στις Προτιμήσεις του gbrainy.

en: Pause
el: Παύση

en: Resume
el: Συνέχεια

en: Startup time {0}
el: Ώρα έναρξης {0}

en: _Game
el: _Παιχνίδι

en: _New Game
el: _Νέο παιχνίδι

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
el: Όλα τα παιχνίδια (λογική, νοεροί υπολογισμοί, μνήμη και λεκτικές αναλογίες)

en: Logic Puzzles Only
el: Μόνο γρίφοι λογικής

en: Mental Calculation Only
el: Μόνο νοεροί υπολογισμοί

en: Memory Trainers Only
el: Μόνο ασκήσεις μνήμης

en: Verbal Analogies Only
el: Μόνο λεκτικές αναλογίες

en: Custom Game Selection...
el: Προσαρμοσμένη επιλογή παιχνιδιών...

en: _Pause Game
el: _Παύση παιχνιδιού

en: _End Game
el: _Τερματισμός παιχνιδιού

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
el: Εξαγωγή Παιχνιδιών σε PDF για αναπαραγωγή χωρίς σύνδεση...

en: _View
el: Π_ροβολή

en: Toolbar
el: Εργαλειοθήκη

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Vertical
el: Κατακόρυφος

en: Horizontal
el: Οριζόντιος

en: _Settings
el: _Ρυθμίσεις

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Contents
el: Περιε_χόμενα

en: How to Extend gbrainy's Functionality
el: Επέκταση της λειτουργικότητας του gbrainy

en: Answer:
el: Απάντηση:

en: _Next
el: _Επόμενο

en: _Tip
el: _Υπόδειξη

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Paused
el: Διακόπηκε

en: Play all the games
el: Παίξτε όλα τα παιχνίδια

en: All
el: Όλα

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
el: Παίξτε παιχνίδια που εξασκούν τη λογική και κριτική σας σκέψη

en: Play games that challenge your mental calculation skills
el: Παίξτε παιχνίδια που εξασκούν τις νοερές ικανότητες υπολογισμών

en: Memory
el: Μνήμη

en: Play games that challenge your short term memory
el: Παίξτε παιχνίδια που εξασκούν τη βραχυπρόθεσμη μνήμη σας

en: Play games that challenge your verbal aptitude
el: Παίξτε παιχνίδια που εξασκούν τις λεκτικές σας ικανότητες

en: Pause or resume the game
el: Παύση ή συνέχιση του παιχνιδιού

en: End the game and show score
el: Τερματισμός του παιχνιδιού και εμφάνιση βαθμολογίας

en: End
el: Τέλος

en: red
el: κόκκινο

en: green
el: πράσινο

en: blue
el: γαλάζιο

en: yellow
el: κίτρινο

en: magenta
el: ματζέντα

en: orange
el: πορτοκαλί

en: black
el: μαύρο

en: white
el: άσπρο

note: Translators Note The following series of answers may need to be adapted in cultures with alphabets different to the Latin one. The idea is to enumerate a sequence of possible answers For languages represented with the Latin alphabet use the same than English First possible answer for a series (e.g.:
en: A
el: Α

note: Second possible answer for a series
en: B
el: Β

note: Third possible answer for a series
en: C
el: Γ

note: Fourth possible answer for a series
en: D
el: Δ

note: Fifth possible answer for a series
en: E
el: Ε

note: Sixth possible answer for a series
en: F
el: ΣΤ

note: Seventh possible answer for a series
en: G
el: Ζ

note: Eighth possible answer for a series
en: H
el: Η

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
el: {0} ή {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
el: {0}, {1} ή {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
el: {0}, {1}, {2} ή {3}

en: Figure {0}
el: Σχήμα {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
el[0]: Σωστή απάντηση είναι το {0}.
el[1]: Πιθανές σωστές απαντήσεις είναι {0}.

en: Extensions database:
el: Βάση δεδομένων επεκτάσεων:

en: Games played: {0} (Score: {1})
el: Παιγμένα παιχνίδια: {0} (Βαθμολογία: {1})

en: Time: {0}
el: Χρόνος: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
el: Παιχνίδι: {0}

en: Outstanding results
el: Απίστευτα αποτελέσματα

en: Excellent results
el: Εξαιρετικά αποτελέσματα

en: Good results
el: Καλά αποτελέσματα

en: Poor results
el: Ανεπαρκή αποτελέσματα

en: Disappointing results
el: Απογοητευτικά αποτελέσματα

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
el: Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες και αξιοποιήστε τα παρεχόμενα δεδομένα και στοιχεία.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
el: Για να υπολογίσει τη βαθμολογία σας το gbrainy, λαμβάνει υπόψη τον απαιτούμενο χρόνο και τον αριθμό των υποδείξεων για ολοκλήρωση κάθε παιχνιδιού.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
el: Στα παιχνίδια λογικής, πράγματα που φαίνονται άσχετα μπορούν να αποδειχθούν ιδιαίτερα σημαντικά.

en: Try to approach a problem from different angles.
el: Προσπαθήστε να προσεγγίσετε το πρόβλημα από διαφορετικές οπτικές γωνίες.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
el: Μην φοβάστε να κάνετε λάθη, είναι κομμάτι της διαδικασίας μάθησης.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
el: Παίζετε καθημερινά και σύντομα θα διαπιστώσετε πρόοδο.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
el: Χρησιμοποιήστε την 'Προσαρμοσμένη επιλογή παιχνιδιών' για να επιλέξετε συγκεκριμένα παιχνίδια που θέλετε να παίξετε.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
el: Χρησιμοποιήστε τις Ρυθμίσεις για να ρυθμίσετε τον βαθμό δυσκολίας του παιχνιδιού.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
el: Μια δημοφιλής μέθοδος για την απομνημόνευση πραγμάτων είναι η συσχέτιση διαφορετικών στοιχείων μεταξύ τους.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
el: Μια δημοφιλής μέθοδος για την απομνημόνευση πραγμάτων είναι η ομαδοποίηση στοιχείων σε κατηγορίες.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
el: Φτιάξτε ακρώνυμα χρησιμοποιώντας το πρώτο γράμμα κάθε  που πρέπει να απομνημονεύσετε.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
el: Η ευχαρίστηση που σας προσφέρει κάθε γρίφος είναι ανάλογη του χρόνου που αφιερώσατε για την επίλυσή του.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
el: Προσπαθήστε να διαιρέσετε κάθε πρόβλημα σε απλούστερα προβλήματα.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
el: Όταν απαντάτε λεκτικές αναλογίες να προσέχετε ιδιαίτερα τον χρόνο του ρήματος.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
el: Όταν πηγαίνετε για ψώνια, προσπαθήστε να εκτελέσετε υπολογισμούς χωρίς τη χρήση αριθμομηχανής.

en: Memorize the objects below in the given time
el: Απομνημονεύστε τα παρακάτω αντικείμενα μέσα στο διαθέσιμο χρόνο

en: Time left
el: Υπολειπόμενος χρόνος

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
el: Παιχνίδι #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
el: Δημιουργήθηκε από το gbrainy {0}

en: Solutions
el: Λύσεις

en: Multiple options #{0}
el: Πολλαπλές επιλογές #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
el: {0} Απαντήσεις {1}.

en: Pair of words compare #{0}
el: Σύγκριση ζευγών λέξεων #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
el: Με δεδομένη τη σχέση μεταξύ των δύο παρακάτω λέξεων, ποια λέξη έχει την ίδια σχέση με το '{0}'

en: Words: {0}
el: Λέξεις: {0}

en: Pair of words #{0}
el: Ζεύγος λέξεων #{0}

en: Question and answer #{0}
el: Ερωταπαντήσεις #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
el: Απάντηση {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
el: Ετοιμαστείτε να απομνημονεύσετε τα επόμενα αντικείμενα...

en: Score
el: Βαθμολογία

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
el[0]: {0} παίχτηκε συνολικά
el[1]: {0} παίχτηκαν συνολικά

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
el[0]: Κερδισμένα παιχνίδια: {0} ({1})
el[1]: Κερδισμένα παιχνίδια: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
el[0]: {0}. Κερδισμένα παιχνίδια: {1} ({2})
el[1]: {0}. Κερδισμένα παιχνίδια: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
el: Χρόνος παιχνιδιού {0} (μέσος όρος ανά παιχνίδι {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
el: Για λεπτομέρειες σχετικά με τη βαθμολογία του gbrainy μεταβείτε στη βοήθεια.

en: Tips for your next games
el: Συμβουλές για μελλοντικά παιχνίδια

en: Congratulations! New personal record
el: Συγχαρητήρια! Νέο προσωπικό ρεκόρ

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
el: Με βαθμολογία {0} στους γρίφους λογικής, επιτύχατε νέο προσωπικό ρεκόρ. Το προηγούμενο σας ρεκόρ ήταν {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
el: Με βαθμολογία {0} στα παιχνίδια αριθμητικής, επιτύχατε νέο προσωπικό ρεκόρ. Η προηγούμενη επίδοση σας ήταν {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
el: Με βαθμολογία {0} στα παιχνίδια μνήμης, επιτύχατε νέο προσωπικό ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ σας ήταν {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
el: Με βαθμολογία {0} στα παιχνίδια λεξιλογίου, επιτύχατε νέο προσωπικό ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ σας ήταν {1}.

en: Time
el: Χρόνος

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
el: Γρίφοι λογικής. Δοκιμάστε τις κριτικές και λογικές σας ικανότητες.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
el: Νοεροί υπολογισμοί: Αριθμητικές πράξεις για να δοκιμάσετε τις ικανότητες σας στους νοητικούς υπολογισμούς.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
el: Ασκήσεις μνήμης. Βελτιώστε τη βραχυπρόθεσμη μνήμη σας.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
el: Λεκτικές αναλογίες. Δοκιμάστε τις λεκτικές σας ικανότητες.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
el: Καλωσορίσατε στο gbrainy {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
el: Το gbrainy είναι ένα παιχνίδι που συνδυάζει ψυχαγωγία και εξάσκηση των νοητικών σας ικανοτήτων. Περιλαμβάνει:

en: Arithmetical operations
el: Αριθμητικές πράξεις

en: What is the result of the following operation?
el: Ποιο είναι το αποτέλεσμα της ακόλουθης πράξης;

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
el: Δίνονται οι αριθμοί: {0}. Ποιος από τους παρακάτω αριθμούς προσεγγίζει περισσότερο το μέσο όρο τους; Απαντήστε με {1}, {2}, {3} ή {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
el: Η μέση τιμή μιας λίστας αριθμών είναι το άθροισμα όλων των αριθμών διαιρούμενο με τον αριθμό των αντικειμένων της λίστας.

en: The result of the operation is {0}.
el: Το αποτέλεσμα της πράξης είναι {0}.

en: Closer fraction
el: Προσέγγιση κλασμάτων

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
el: Ποιος από τους παρακάτω αριθμούς προσεγγίζει περισσότερο το {0}; Απαντήστε με {1}, {2}, {3} ή {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
el: Το αποτέλεσμα της διαίρεσης {0} / {1} είναι '{2}'.

en: Consecutive sum
el: Διαδοχικό άθροισμα

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
el: Στην λίστα των παρακάτω μονοψήφιων αριθμών, υπάρχουν 5 διαδοχικοί αριθμοί των οποίων το άθροισμα είναι {0}. Ποιοι αριθμοί είναι αυτοί;

en: Fractions
el: Κλάσματα

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
el: Ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω πράξης; Απαντήστε με αριθμό ή κλάσμα.

en: Greatest divisor
el: Μεγαλύτερος διαιρέτης

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιος από τους πιθανούς διαιρέτες είναι ο μέγιστος κοινός διαιρέτης των παρακάτω αριθμών; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Possible divisors
el: Πιθανοί διαιρέτες

en: Operators
el: Τελεστής

en: The first operator is {0}.
el: Ο πρώτος τελεστής είναι το {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
el: Ποιοι τελεστές εξισώνουν {0}, {1} και {2} με το {3}; Απαντήστε με '+-/*'.

en: {0} and {1}
el: {0} και {1}

en: Primes
el: Πρώτοι αριθμοί

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιος από τους παρακάτω αριθμούς είναι πρώτος; Οι πρώτοι αριθμοί είναι θετικοί ακέραιοι που έχουν ακριβώς δύο διαφορετικούς θετικούς διαιρέτες, το 1 και τον εαυτό τους. Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
el: Αν το άθροισμα όλων των ψηφίων ενός αριθμού διαιρείται δια του 3, τότε και ο αριθμός διαιρείται δια του 3. Π.χ., 15 = 1 + 5 = 6, που διαιρείται δια του 3.

en: The number {0} is a prime number.
el: Ο αριθμός {0} είναι ένας πρώτος αριθμός.

en: Proportions
el: Αναλογίες

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
el: Ποιο είναι το {0}% του {1}/{2}; Επιλέξτε {3}, {4}, {5} ή {6}.

en: Ratio
el: Λόγος

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
el: Ποιοι δύο αριθμοί έχουν άθροισμα {0} και αναλογία {1} προς {2}; Απαντήστε με δύο αριθμούς (π.χ.: 1 και 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
el: Ο δεύτερος αριθμός προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε τον πρώτο με το {0} και τον διαιρέσουμε δια του {1}.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
el: Λόγος είναι η αναλογία μεταξύ δύο αριθμών. Ο λόγος α:β σημαίνει ότι σε κάθε 'α' μέρη του ενός αντιστοιχούν 'β' μέρη του άλλου.

en: have a ratio of {0}:{1}
el: έχουν λόγο {0}:{1}

en: Selected numbers
el: Επιλεγμένοι αριθμοί

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
el: Στη λίστα των παρακάτω αριθμών, ποιο είναι το άθροισμα όλων των αριθμών με τιμή μεγαλύτερη από {0}; Απαντήστε με {1}, {2}, {3} ή {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
el: Στη λίστα των παρακάτω αριθμών, ποιο είναι το γινόμενο όλων των αριθμών με τιμή μεγαλύτερη από {0}; Απαντήστε με {1}, {2}, {3} ή {4}.

en: Two numbers
el: Δύο αριθμοί

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
el: Ποιοι δύο αριθμοί έχουν άθροισμα {0} και γινόμενο {1}; Απαντήστε με δύο αριθμούς (π.χ.:1 και 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
el: Ποιοι δύο αριθμοί έχουν διαφορά {0} και γινόμενο {1}; Απαντήστε με δύο αριθμούς (π.χ.: 1 και 2).

en: 3D Cube
el: Κύβος 3Δ

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
el: Πόσα κυβάκια χρειάστηκαν για να κατασκευαστεί ο μεγάλος κύβος παρακάτω; Απαντήστε χρησιμοποιώντας έναν αριθμό.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
el: Ο κύβος είναι ένα κανονικό στερεό αντικείμενο με έξι ίσες τετράγωνες πλευρές.

en: Balance
el: Ζυγαριά

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
el: Χρησιμοποιώντας τρίγωνα μόνο, πόσα τρίγωνα χρειάζονται στο δεξί μέρος στο τελευταίο ψηφίο του για να το κρατήσει ισορροπημένο;

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
el: Κάθε κύκλος ισοδυναμεί με δύο τρίγωνα και κάθε τετράγωνο με τρία τρίγωνα.

en: Every circle is equivalent two triangles.
el: Κάθε κύκλος ισοδυναμεί με δύο τρίγωνα.

en: Build a triangle
el: Δημιουργία τριγώνου

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
el: Ποια τρία σχήματα μπορείτε να συνδυάσετε για να φτιάξετε ένα τρίγωνο; Απαντήστε χρησιμοποιώντας τα ονόματα των τριών σχημάτων, π.χ.: {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
el: Το τρίγωνο που προκύπτει είναι ισοσκελές.

en: The triangle is:
el: Το τρίγωνο είναι:

en: Circles in a square
el: Κύκλοι σε τετράγωνο

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
el: Ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός κύκλων (όπως φαίνεται) που χωρούν στο παρακάτω τετράγωνο;

en: You can fit more than 64 circles.
el: Χωρούν περισσότεροι από 64 κύκλοι.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
el: Χρησιμοποιώντας την πιο πάνω διάταξη {0} είναι μονάδες ύψους που έχουν αποκτηθεί ανά σειρά αφήνοντας αρκετό χώρο για μια επιπλέον γραμμή.

en: 8 units
el: 8 μονάδες

en: 1 unit
el: 1 μονάδα

en: Clocks
el: Ρολόγια

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
el: Ποιον αριθμό πρέπει να δείχνει ο μεγάλος δείκτης του ρολογιού στο '{0}'; Απαντήστε χρησιμοποιώντας αριθμούς.

en: The clocks do not follow the time logic.
el: Τα ρολόγια δεν ακολουθούν τη λογική της ώρας.

en: Count circles
el: Μετρώντας κύκλους

en: How many circles do you count?
el: Πόσους κύκλους μπορείτε να μετρήσετε;

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
el: Εύκολη άσκηση αν μετρήσετε προσεκτικά τους κύκλους.

en: Counting
el: Μέτρηση

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
el[0]: Έχουμε ένα κομμάτι υφάσματος {0} μέτρου.
el[1]: Έχουμε ένα κομμάτι υφάσματος {0} μέτρων.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
el[0]: Μία μηχανή χρειάζεται {0} δευτερόλεπτο για να κόψει 1 μέτρο του υφάσματος. Πόσα δευτερόλεπτα θα χρειαστεί η μηχανή για να κόψει όλο το ύφασμα σε κομμάτια του 1 μέτρου;
el[1]: Μία μηχανή χρειάζεται {0} δευτερόλεπτα για να κόψει 1 μέτρο του υφάσματος. Πόσα δευτερόλεπτα θα χρειαστεί η μηχανή για να κόψει όλο το ύφασμα σε κομμάτια του 1 μέτρου;

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
el[0]: Με αριθμό κοψίματος {0}, η μηχανή παράγει δύο κομμάτια του 1 μέτρου.
el[1]: Με αριθμό κοψίματος {0}, η μηχανή παράγει δύο κομμάτια του 1 μέτρου.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
el[0]: Ένας φράκτης έχει κατασκευαστεί για να περικλείει μια τετράγωνη περιοχή. {0} πόλος φράχτη χρησιμοποιείται σε κάθε πλευρά της πλατείας. Πόσοι πόλοι φράχτη χρησιμοποιούνται συνολικά;
el[1]: Ένας φράκτης έχει κατασκευαστεί για να περικλείει μια τετράγωνη περιοχή. {0} πόλοι φράχτη χρησιμοποιούνται σε κάθε πλευρά της πλατείας. Πόσοι πόλοι φράχτη χρησιμοποιούνται συνολικά;

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
el[0]: Υπάρχει {0} πόλος φράχτη, αφού οι πόλοι στις γωνίες του τετραγώνου μοιράζονται.
el[1]: Υπάρχουν {0} πόλοι φράχτη, αφού οι πόλοι στις γωνίες του τετραγώνου μοιράζονται.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
el[0]: Το περιτύλιγμα ενός δώρου γενεθλίων στοιχίζει ένα ευρώ. Το δώρο στοιχίζει {0} ευρώ περισσότερα από το περιτύλιγμα. Πόσο στοιχίζει το δώρο μαζί με το περιτύλιγμα;
el[1]: Το περιτύλιγμα ενός δώρου γενεθλίων στοιχίζει ένα ευρώ. Το δώρο στοιχίζει {0} ευρώ περισσότερα από το περιτύλιγμα. Πόσο στοιχίζει το δώρο μαζί με το περιτύλιγμα;

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
el[0]: Είναι το κόστος του δώρου, {0} ευρώ, συν ένα ευρώ το περιτύλιγμα.
el[1]: Είναι το κόστος του δώρου, {0} ευρώ, συν ένα ευρώ το περιτύλιγμα.

en: Count series
el: Μέτρηση σειρών

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
el: Πόσες φορές πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το ψηφίο '9' για να γράψουμε όλους τους αριθμούς από το 10 μέχρι το 100;

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
el: Σε πόσους διψήφιους αριθμούς συμβαίνει το πρώτο ψηφίο να είναι μεγαλύτερο από το δεύτερο (π.χ. 20 και 21);

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
el: Από το σύνολο των διψήφιων αριθμών, σε πόσους το πρώτο ψηφίο είναι μικρότερο από το δεύτερο (π.χ. 12 και 13);

en: The numbers are: {0}.
el: Οι αριθμοί είναι: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
el: Σημειώστε ότι το 99 περιλαμβάνει δύο αριθμούς '9'.

en: Cover percentage
el: Ποσοστό κάλυψης

en: What percentage of the figure is colored?
el: Ποιο ποσοστό του σχήματος είναι χρωματισμένο;

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
el: Όταν διπλώσετε το παρακάτω σχήμα ως ένα κύβο, ποια πλευρά του σχήματος θα βρεθεί απέναντι στην {0} ζωγραφισμένη πλευρά; Απαντήστε με τον γραμμένο αριθμό της σωστής πλευράς.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
el: Ποια είναι η πιθανότητα να φέρετε '2' ή '6' αν ρίξετε μία φορά ένα ζάρι 6 πλευρών; Απαντήστε χρησιμοποιώντας κλάσμα (π.χ.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
el: Οι πιθανότητες είναι 2 στις 6.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
el: Ποια είναι η πιθανότητα να μη φέρετε '5' αν ρίξετε μία φορά ένα ζάρι 6 πλευρών; Απαντήστε με κλάσμα (π.χ.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
el: Οι πιθανότητες είναι 5 στις 6.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
el: Δύο ζάρια 6 πλευρών ρίχνονται ταυτόχρονα. Ποια είναι η πιθανότητα να φέρετε δύο ζυγούς αριθμούς; Απαντήστε με κλάσμα (π.χ.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
el: Οι πιθανότητες να φέρετε δύο ζυγούς αριθμούς είναι 9 στις 36.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
el: Δύο ζάρια 6 πλευρών ρίχνονται ταυτόχρονα. Ποια είναι η πιθανότητα να φέρετε '6'; Απαντήστε με κλάσμα (π.χ.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
el: Η πιθανότητα να φέρετε '6' για το πρώτο ζάρι είναι 1 στις 6, και για το δεύτερο το ίδιο.

en: Dice
el: Ζάρια

en: Divide circles
el: Διαίρεση κύκλων

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
el: Στο τελευταίο σχήμα, σε πόσα τμήματα θα διαιρεθεί ο κύκλος, αν ενωθούν όλες οι κουκκίδες;

en: Has {0} region | Has {0} regions
el[0]: Έχει {0} περιοχή
el[1]: Έχει {0} περιοχές

en: Equation
el: Εξίσωση

en: What is the result of the equation below?
el: Ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω εξίσωσης;

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
el: Η σειρά των αριθμητικών πράξεων είναι πάντοτε η εξής: πρώτα δυνάμεις και ρίζες, μετά πολλαπλασιασμός και διαίρεση, και στο τέλος πρόσθεση και αφαίρεση.

en: Extra circle
el: Πρόσθετος κύκλος

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιος κύκλος δεν ανήκει στην ομάδα; Δεν πρόκειται για ακολουθία στοιχείων. Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: All circles share a common property except for one.
el: Όλοι οι κύκλοι εκτός από έναν μοιράζονται μια κοινή ιδιότητα.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
el: Σε όλους τους κύκλους εκτός από ένα, τα χρώματα εναλλάσσονται με την ίδια σειρά.

en: Figures and text
el: Σχήματα και κείμενο

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
el: Τα σχήματα και τα κείμενα σχετίζονται μεταξύ τους. Τι κείμενο αντιστοιχεί στο τελευταίο σχήμα;

en: Every character of the text represents a property of the figure.
el: Κάθε χαρακτήρας του κειμένου αντιστοιχεί σε μια ιδιότητα του σχήματος.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
el: Το 'Α' σημαίνει ότι τα σχήματα επικαλύπτονται, το 'Β' ότι είναι τετράγωνα, το 'Γ' ότι είναι κύκλοι, το 'Δ' ότι τα σχήματα είναι διαχωρισμένα, το 'Ε' ότι υπάρχουν τρία σχήματα και το 'ΣΤ' ότι υπάρχουν δύο σχήματα.

en: Figure pattern
el: Μοτίβα σχημάτων

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
el: Ποιο σχήμα πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό; Απαντήστε με {0}, {1} ή {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
el: Το τρίτο σχήμα κάθε γραμμής προκύπτει από συνδυασμό των δύο πρώτων.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
el: Βάλτε το πρώτο σχήμα πάνω στο δεύτερο, αφαιρέστε τις κοινές τους γραμμές και περιστρέψτε το νέο σχήμα κατά 45 μοίρες.

en: Figures
el: Σχήματα

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
el: Ποια είναι η επόμενη λογική σειρά των αντικειμένων στην τελευταία στήλη; Απαντήστε με {0}, {1} ή {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
el: Είναι ο μόνος συνδυασμός που μπορείτε να σχηματίσετε με τα δοσμένα στοιχεία χωρίς να τα επαναλάβετε.

en: Find the number
el: Βρείτε τον αριθμό

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
el[0]: Κοιτώντας οριζόντια και κάθετα προς τις γραμμές του παρακάτω πλέγματος, ποιος είναι ο αριθμός {0} θέση μακριά από τον εαυτό του πολλαπλασιαζόμενος με 2 και {1} θέση μακριά από τον εαυτό του συν 2;
el[1]: Κοιτώντας οριζόντια και κάθετα προς τις γραμμές του παρακάτω πλέγματος, ποιος είναι ο αριθμός {0} θέσεις μακριά από τον εαυτό του πολλαπλασιαζόμενος με 2 και {1} θέσεις μακριά από τον εαυτό του συν 2;

en: The number is located at row {0}, column {1}.
el: Ο αριθμός βρίσκεται στη γραμμή {0}, στήλη {1}.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
el[0]: Ο αριθμός βρίσκεται στην πρώτη {0} γραμμή του πλέγματος.
el[1]: Ο αριθμός βρίσκεται στις πρώτες {0} γραμμές του πλέγματος.

en: Four sided
el: Τετράπλευρα

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
el: Πόσα τετράπλευρα σχήματα μπορείτε να μετρήσετε στο παρακάτω σχήμα;

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
el: Ορισμένα τετράπλευρα μπορεί να περιέχονται μέσα σε άλλα σχήματα.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
el: Τα τετράπλευρα σχηματίζονται αν ενώσουμε τα ακόλουθα σημεία: {0}

en: Circles in a grid
el: Κύκλοι σε ένα πλέγμα

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
el: Ένας από τους αριθμούς στο πλέγμα πρέπει να κυκλωθεί. Ποιος;

en: All circled numbers share an arithmetical property.
el: Όλοι οι κυκλωμένοι αριθμοί μοιράζονται μια κοινή αριθμητική ιδιότητα.

en: Every circled number can be divided by {0}.
el: Όλοι οι κυκλωμένοι αριθμοί διαιρούνται δια του {0}.

en: Square with dots
el: Τετράγωνο με κουκκίδες

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
el: Ποιο είναι το επόμενο λογικό σχήμα της ακολουθίας; Απαντήστε με {0}, {1} ή {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
el: Από το επάνω αριστερό σχήμα, ο πάνω αριστερά κύκλος μετακινείται προς τα κάτω, ο κάτω αριστερός κύκλος μετακινείται προς τα πάνω, ο κάτω δεξιά κινείται διαγώνια πάνω-αριστερά και ο πάνω δεξιά κινείται διαγώνια κάτω-αριστερά.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
el: Από το επάνω αριστερό σχήμα, το σχήμα περιστρέφεται προς τα αριστερά κατά 90 μοίρες.

en: Numbers in a grid
el: Οι αριθμοί σε ένα πλέγμα

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
el: Οι αριθμοί στο παρακάτω πλέγμα ακολουθούν μια σειρά. Ποιος αριθμός πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό;

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
el: Η σειρά είναι αριθμητική και εφαρμόζεται κάθετα.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
el: Η σειρά είναι αριθμητική και εφαρμόζεται οριζόντια.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
el: Η τέταρτη γραμμή προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε τις δύο πρώτες γραμμές και προσθέσουμε την τρίτη.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
el: Η τέταρτη στήλη προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε τις δύο πρώτες στήλες και προσθέσουμε την τρίτη.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
el: Η τέταρτη γραμμή προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε τις δύο πρώτες γραμμές και αφαιρέσουμε την τρίτη.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
el: Η τέταρτη στήλη προκύπτει αν πολλαπλασιάσουμε τις δύο πρώτες στήλες και αφαιρέσουμε την τρίτη.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
el: Η τέταρτη γραμμή προκύπτει αν προσθέσουμε τις δύο πρώτες γραμμές και αφαιρέσουμε την τρίτη.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
el: Η τέταρτη στήλη προκύπτει αν προσθέσουμε τις δύο πρώτες στήλες και αφαιρέσουμε την τρίτη.

en: Handshakes
el: Χειραψίες

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
el: Όλοι οι προσκεκλημένοι σε μια γιορτή συστήνονται μεταξύ τους. Συνολικά, ανταλλάσσονται {0} χειραψίες. Πόσοι είναι οι προσκεκλημένοι στη γιορτή;

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
el: Προσπαθήστε να φανταστείτε τι συμβαίνει όταν συναντάτε μια μικρή ομάδα ανθρώπων.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
el: Χρησιμοποιώντας το n σαν τον συνολικό αριθμό των ανθρώπων, το πρώτο πρόσωπο κάνει χειραψίες με n-1 άτομα, το δεύτερο με n-2 άτομα, κλπ. Το αποτέλεσμα είναι το άθροισμα των πρώτων n-1 διαδοχικών αριθμών: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
el: Μεγαλύτερο σχήμα

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιο μεγαλύτερο σχήμα μπορείτε να φτιάξετε συνδυάζοντας τα δύο πρώτα σχήματα; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Largest area
el: Μέγιστο εμβαδό

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιο από τα παρακάτω σχήματα καταλαμβάνει το μέγιστο εμβαδό; Απαντήστε με {0}, {1}, {2}, ή {3}.

en: Largest diameter
el: Μέγιστη διάμετρος

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Αν οι κύκλοι που αναπαριστώνται από τα παρακάτω τόξα ήταν ολοκληρωμένοι, ποιος κύκλος θα είχε τη μέγιστη διάμετρο; Απαντήστε {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
el: Όσο πιο καμπύλο είναι το τόξο, τόσο πιο μεγάλος ο κύκλος.

en: Arc {0}
el: Τόξο {0}

en: Lines
el: Ευθείες

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
el: Συνολικά, πόσα ευθύγραμμα τμήματα περιλαμβάνονται στα παρακάτω σχήματα; Ένα ευθύγραμμο τμήμα είναι μιας ευθεία μεταξύ δύο σημείων που δεν τέμνεται από άλλη ευθεία.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
el[0]: Υπάρχει {0} ευθεία στο σχήμα προς τα αριστερά και {1} στο σχήμα προς τα δεξιά.
el[1]: Υπάρχουν {0} ευθείες στο σχήμα προς τα αριστερά και {1} στο σχήμα προς τα δεξιά.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
el: Εύκολη άσκηση αν μετρήσετε προσεκτικά τις ευθείες.

en: Missing piece
el: Χαμένο κομμάτι

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
el: Ποιο τετράγωνο συμπληρώνει το παρακάτω σχήμα; Απαντήστε με {0}, {1} ή {2}.

en: The logic works at row level.
el: Σκεφθείτε σε επίπεδο γραμμής.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
el: Σε κάθε γραμμή το τρίτο τετράγωνο προκύπτει αν αναστρέψουμε το πρώτο τετράγωνο, το τοποθετήσουμε πάνω στο δεύτερο και αφαιρέσουμε τις γραμμές που είναι κοινές.

en: Missing slice
el: Χαμένο κομμάτι

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
el: Ορισμένα κομμάτια έχουν μια κοινή ιδιότητα. Ποιο κομμάτι λείπει από τον παρακάτω κύκλο; Απαντήστε με {0}, {1} ή {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
el: Κάθε κομμάτι σχετίζεται με το απέναντί του.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
el: Όλοι οι αριθμοί κάθε κομματιού, όταν προστίθενται στους αριθμούς του αντίθετου κομματιού, προσθέτουν πάντα {0}.

en: Most in common
el: Περισσότερες ομοιότητες

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποια απάντηση εμφανίζει τις περισσότερες κοινές ομοιότητες με τα τέσσερα δοσμένα σχήματα; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
el: Σκεφτείτε τι κοινά συστατικά που περιέχουν τα δοσμένα σχήματα.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
el: Ο αριθμός των στοιχείων αυτού του σχήματος είναι ίσος με αυτόν των δοσμένων σχημάτων.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
el: Είναι το σχήμα που μοιράζεται τα περισσότερα κοινά συστατικά με τα δοσμένα σχήματα.

en: Move figure
el: Μετακίνηση σχήματος

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
el: Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός κύκλων που πρέπει να μετακινηθούν για να μετατραπεί το αριστερό σχήμα στο δεξιό;

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
el: Μετακινείστε τον κύκλο από την πρώτη ευθεία στην δεύτερη και δυο κύκλους από την τέταρτη ευθεία στην δεύτερη και την πέμπτη ευθεία.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
el: Μετακινείστε την πρώτη ευθεία στην έβδομη· μετακινείστε τους δύο κύκλους της δεύτερης ευθείας στην τρίτη· και μετακινείστε τον πρώτο και τελευταίος κύκλος της πέμπτης ευθείας στην έκτη.

en: Next figure
el: Επόμενο σχήμα

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
el: Ξεκινώντας από το πρώτο σχήμα, ο πάνω κύκλος μετακινείται δύο θέσεις δεξιόστροφα, ενώ ο αριστερός μία θέση προς τα πίσω.

en: Numeric relation
el: Αριθμητικές σχέσεις

en: What number should replace the question mark?
el: Ποιος αριθμός πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό;

en: The numbers are related arithmetically.
el: Οι αριθμοί σχετίζονται αριθμητικά μεταξύ τους.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
el: Κάθε ομάδα {0} αριθμών έχει άθροισμα ακριβώς {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
el: Χωρίστε την ακολουθία σε ομάδες τριών αριθμών. Κάθε τρίτος αριθμός προκύπτει με πολλαπλασιασμό των δύο προηγούμενων.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
el: Χωρίστε την ακολουθία σε ομάδες τριών αριθμών. Κάθε τρίτος αριθμός προκύπτει με αφαίρεση του δεύτερου από τον πρώτο.

en: Numeric sequence
el: Αριθμητική ακολουθία

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
el: Η επόμενη ακολουθία βασίζεται σε μια λογική. Ποιος αριθμός πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό;

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
el: Κάθε αριθμός της ακολουθίας σχετίζεται με τον προηγούμενο.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
el: Κάθε αριθμός της ακολουθίας προκύπτει αν αφαιρέσουμε 1 από τον προηγούμενο και μετά τον πολλαπλασιάσουμε επί 2.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
el: Κάθε αριθμός της ακολουθίας προκύπτει αν προσθέσουμε 1 στον προηγούμενο και μετά τον πολλαπλασιάσουμε επί 3.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
el: Κάθε αριθμός της ακολουθίας προκύπτει αν αφαιρέσουμε 2 από τον προηγούμενο και μετά τον πολλαπλασιάσουμε επί -2.

en: Ostracism
el: Εξοστρακισμός

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
el: Ποιο στοιχείο δεν ανήκει στης ομάδα; Δεν σχετίζεται με αριθμητική των αριθμών. Απαντήστε με {0}, {1}, {2}, {3} ή {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
el: Τα κριτήρια της απόφασης εάν η εξίσωση ανήκει στην ομάδα δεν είναι αριθμητικά.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
el: Σκεφτείτε ότι κάθε αριθμός που ανήκει στην ομάδα έχει δύο μέρη που σχετίζονται μεταξύ τους.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
el: Σε όλες τις υπόλοιπες εξισώσεις τα ψηφία που εμφανίζονται στην αριστερή πλευρά εμφανίζονται και στη δεξιά.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
el: Σε όλους τους άλλους αριθμούς τα τρία τελευταία ψηφία ισούνται με το τετράγωνο των δύο πρώτων ψηφίων.

en: Pencil
el: Μολύβι

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
el: Ποια από τα παρακάτω σχήματα δεν μπορούν να σχεδιαστούν χωρίς να διασταυρώσουμε οποιαδήποτε προηγούμενη γραμμή ή χωρίς να σηκώσουμε το μολύβι; Απαντήστε με {0}, {1}, {2}, {3} ή {4}.

en: People at a table
el: Άνθρωποι στο τραπέζι

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
el: Μια ομάδα ατόμων είναι καθισμένη σε στρογγυλό τραπέζι, ο καθένας σε ίση απόσταση από τους διπλανούς του. Πόσοι άνθρωποι κάθονται στο τραπέζι, αν το {0} άτομο κάθεται απέναντι από το {1};

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
el: Αφαιρέστε τους δύο αριθμούς μεταξύ τους για να βρείτε πόσοι άνθρωποι κάθονται στο ένα μισό του τραπεζιού. Μετά, διπλασιάστε το αποτέλεσμα για να βρείτε το συνολικό αριθμό των ατόμων.

en: 5th
el: 5ο

en: 19th
el: 19ο

en: 4th
el: 4ο

en: 12th
el: 12ο

en: 9th
el: 9ο

en: 22nd
el: 22ο

en: Two people in the table sitting across from each other
el: Δύο άτομα κάθονται σε απέναντι θέσεις στο τραπέζι

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
el[0]: Μετά από {0}% έκπτωση έχετε πληρώσει {1} ευρώ για μια τηλεόραση. Ποια ήταν η αρχική τιμή της τηλεόρασης;
el[1]: Μετά από {0}% έκπτωση έχετε πληρώσει {1} ευρώ για μια τηλεόραση. Ποια ήταν η αρχική τιμή της τηλεόρασης;

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
el[0]: Το Κατάστημα του Γιάννη είχε πωλήσεις {0} ευρώ. Αυτή ήταν μια αύξηση της τάξης του {1}% σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. Ποιες ήταν οι πωλήσεις τον τελευταίο μήνα;
el[1]: Το Κατάστημα του Γιάννη είχε πωλήσεις {0} ευρώ. Αυτή ήταν μια αύξηση της τάξης του {1}% σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα. Ποιες ήταν οι πωλήσεις τον τελευταίο μήνα;

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
el: Η ποσότητα του νερού σε ένα κουβά μειώνεται κατά {0}%. Κατά τι ποσοστό πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα του νερού για να φτάσει στην αρχική του τιμή;

en: The objective is to obtain the same total amount.
el: Στόχος είναι η επίτευξη της ίδιας τελικής ποσότητας.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Αν όλοι οι ζωγράφοι είναι καλλιτέχνες και ορισμένοι κάτοικοι της Βαρκελώνης είναι καλλιτέχνες. Ποιο από τα παρακάτω συμπεράσματα είναι σωστό; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
el: Ορισμένοι κάτοικοι της Βαρκελώνης είναι ζωγράφοι

en: All citizens of Barcelona are painters
el: Όλοι οι κάτοικοι της Βαρκελώνης είναι ζωγράφοι

en: No citizen of Barcelona is a painter
el: Κανένας κάτοικος της Βαρκελώνης δεν είναι ζωγράφος

en: None of the other options
el: Κανένα από τα παραπάνω

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Αν κανένας άρρωστος καλλιτέχνης δεν είναι χαρούμενος και ορισμένοι καλλιτέχνες είναι χαρούμενοι. Ποιο από τα παρακάτω συμπεράσματα είναι σωστό; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Some painters are not artists
el: Ορισμένοι ζωγράφοι δεν είναι καλλιτέχνες

en: All artists are happy
el: Όλοι οι καλλιτέχνες είναι χαρούμενοι

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Όσοι πρόκειται να ταξιδέψουν αγοράζουν πάντα χάρτη. Εσείς δεν πρόκειται να ταξιδέψετε. Ποιο από τα παρακάτω συμπεράσματα είναι σωστό; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: You do not have any map
el: Δεν έχετε κανένα χάρτη

en: You do not buy a map
el: Δεν θα αγοράσετε χάρτη

en: All people have a map
el: Όλοι οι άνθρωποι έχουν χάρτη

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Αν σφυρίζετε όταν είστε χαρούμενοι και χαμογελάτε πάντα όταν σφυρίζετε, ποια από τα παρακάτω συμπεράσματα είναι σωστά; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: You smile if you are happy
el: Χαμογελάτε όταν είστε χαρούμενοι

en: You are only happy if you whistle
el: Είστε χαρούμενοι μόνο αν σφυρίζετε

en: You whistle if you are not happy
el: Σφυρίζετε όταν δεν είστε χαρούμενοι

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Εάν η πορεία σας είναι πάντα ειλικρινής και η πορεία σας είναι πάντα η καλύτερη πολιτική, ποιο από τα ακόλουθα συμπεράσματα είναι σωστό; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
el: Η τιμιότητα είναι μερικές φορές η καλύτερη πολιτική

en: Honesty is always the best policy
el: Η τιμιότητα είναι πάντα η καλύτερη πολιτική

en: Honesty is not always the best policy
el: Η τιμιότητα δεν είναι πάντα η καλύτερη πολιτική

en: Some of the best policies are dishonest
el: Μερικές από τις καλύτερες πολιτικές είναι η ατιμία

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Εάν δεν υπάρχουν τσιγκούνηδες που να είναι χαρούμενοι και μερικοί τσιγκούνηδες είναι αδύνατοι, ποιο από τα ακόλουθα συμπεράσματα είναι σωστό; Απάντηση {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Some thin people are not cheerful
el: Μερικοί αδύνατοι άνθρωποι δεν είναι χαρούμενοι

en: Thin people are not cheerful
el: Οι λεπτοί άνθρωποι δεν είναι χαρούμενοι

en: Cheerful people are not thin
el: Οι χαρούμενοι άνθρωποι δεν είναι λεπτοί

en: Some cheerful people are not thin
el: Μερικοί χαρούμενοι άνθρωποι δεν είναι λεπτοί

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Εάν όλοι οι χοίροι είναι χοντροί και τίποτα που τρέφεται με κριθαρόζουμο δεν είναι χοντρό, ποιο από τα παρακάτω συμπεράσματα είναι σωστό; Απάντηση με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
el: Όλα τα ζώα που τρέφονται με κριθαρόζουμο δεν είναι χοίροι

en: No pigs are fed on barley-water
el: Οι χοίροι δεν τρέφονται με κριθαρόζουμο

en: Pigs are not fed on barley-water
el: Οι χοίροι δεν τρέφονται με κριθαρόζουμο

en: All the other options
el: Όλες οι άλλες επιλογές

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Εάν μερικές φωτογραφίες είναι οι πρώτες απόπειρες και οι πρώτες προσπάθειες δεν είναι πραγματικά καλές, ποιο από τα ακόλουθα συμπεράσματα είναι σωστό; Απάντηση με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
el: Μερικές κακές εικόνες δεν είναι οι πρώτες προσπάθειες

en: Some pictures are not really good
el: Μερικές εικόνες δεν είναι πραγματικά καλές

en: All bad pictures are first attempts
el: Όλες οι κακές εικόνες είναι οι πρώτες απόπειρες

en: All the others
el: Όλες οι άλλες

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Εάν έχετε βγει έξω για έναν περίπατο και να αισθανθείτε καλύτερα, ποιο από τα παρακάτω συμπεράσματα είναι σωστό; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
el: Για να αισθανθείτε καλύτερα, θα πρέπει να πάτε έξω για έναν περίπατο

en: If you go out for a walk, you will feel better
el: Αν πάτε έξω για έναν περίπατο, θα αισθανθείτε καλύτερα

en: Some who go out for a walk feel better
el: Κάποιοι που βγαίνουν για μια βόλτα αισθάνονται καλύτερα

en: No one feels better who does not go out for a walk
el: Κανείς δεν αισθάνεται καλύτερα που δεν βγαίνει έξω για μια βόλτα

en: Predicate logic
el: Λογική κατηγορήματος

en: Quadrilaterals
el: Τετράπλευρα

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
el: Ποιο από τα παρακάτω σχήματα δεν ανήκει στην ομάδα; Απαντήστε με {0}, {1}, {2}, {3}, {4} ή {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
el: Είναι το μόνο σχήμα όπου όλες οι γραμμές έχουν ίσο μήκος.

en: Related numbers
el: Σχετικοί αριθμοί

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
el: Στο παρακάτω πλέγμα, ποιος αριθμός πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό;

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
el: Ο αριθμός στη μέση της κάθε σειράς είναι το ήμισυ του αθροίσματος των άλλων αριθμών στη σειρά.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
el: Ο αριθμός στη μέση της κάθε σειράς είναι το άθροισμα των άλλων αριθμών στη σειρά.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
el: Ο αριθμός στη μέση της κάθε σειράς είναι το διπλάσιο από το άθροισμα των άλλων αριθμών στη σειρά.

en: Squares and letters
el: Τετράγωνα και γράμματα

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
el: Τα γράμματα γύρω από τα τετράγωνα ακολουθούν ένα υπόδειγμα. Ποιο γράμμα πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό στο τελευταίο τετράγωνο;

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
el: Κάθε γράμμα υπολογίζεται λαμβάνοντας την αλφαβητική θέση του προηγούμενου χαρακτήρα και προσθέτοντας {0} για να πάρει τη θέση τού επόμενου γράμματος.

en: Squares
el: Τετράγωνα

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
el: Πόσα τετράγωνα οποιουδήποτε μεγέθους μπορείτε να μετρήσετε στο παρακάτω σχήμα;

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
el: Τα τετράγωνα είναι ορθογώνια με 4 ίσες πλευρές. Τετράγωνα μπορούν να προκύψουν και από άλλα τετράγωνα.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
el: Υπάρχουν 16 μονά τετράγωνα, 9 τετράγωνα αποτελούμενα από 4 μονά τετράγωνα, 4 τετράγωνα αποτελούμενα από 9 μονά τετράγωνα, και 1 τετράγωνο αποτελούμενο από 16 μονά τετράγωνα.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
el: Υπάρχουν 9 μονά τετράγωνα, 4 τετράγωνα αποτελούμενα από 4 μονά τετράγωνα, και 1 τετράγωνο αποτελούμενο από 9 μονά τετράγωνα.

en: Square sheets
el: Τετράγωνα χαρτιά

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
el: Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός τετράγωνων φύλλων χαρτιού οποιουδήποτε μεγέθους που απαιτούνται για τη δημιουργία του σχήματος; Οι γραμμές δείχνουν όρια μεταξύ διαφορετικών χαρτιών.

en: The sheets should overlap.
el: Τα χαρτιά θα πρέπει να επικαλύπτονται.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
el: Ένα πλήρες μέγεθος τετραγώνου του χαρτιού (κίτρινο), ένα 3 / 4 του πλήρους μεγέθους του χαρτιού (γαλάζιο) στην κάτω δεξιά γωνία, ένα άλλο  3/4 τετραγώνου του χαρτιού (πράσινο) στην πάνω αριστερή γωνία και ένα 1/4 τετραγώνου του χαρτιού (κόκκινο) στην πάνω αριστερή γωνία.

en: Tetris
el: Τέτρις

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
el: Ποιο σχήμα ολοκληρώνει την παρακάτω ομάδα; Απαντήστε με {0}, {1} ή {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
el: Είναι για το σχήμα που συμπληρώνει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με τέσσερα τουβλάκια χωρίς να ληφθούν υπόψη περιστροφές.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
el: Ώρα τώρα

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
el[0]: Πριν από {0} ώρα, είχαν περάσει τόσες ώρες μετά τις {1:h tt}, όσες ώρες ήταν πριν τις {2:h tt} της ίδιας μέρας. Τι ώρα είναι τώρα; Απαντήστε δίνοντας την ώρα (π.χ. {3:h tt})
el[1]: Πριν από {0} ώρες, είχαν περάσει τόσες ώρες μετά τις {1:h tt}, όσες ώρες ήταν πριν τις {2:h tt} της ίδιας μέρας. Τι ώρα είναι τώρα; Απαντήστε δίνοντας την ώρα (π.χ. {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
el[0]: Καθορίστε την ώρα στα μισά μεταξύ των συγκεκριμένων φορών και στη συνέχεια προσθέστε {0} ώρα για να την μετατρέψετε στην παρούσα στιγμή.
el[1]: Καθορίστε την ώρα στα μισά μεταξύ των συγκεκριμένων φορών και στη συνέχεια προσθέστε {0} ώρες για να την μετατρέψετε στην παρούσα στιγμή.

en: Sample clock
el: Υπόδειγμα ρολογιού

en: Trains
el: Τρένα

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
el: Ο τύπος της απόστασης είναι 'απόσταση=ταχύτητα x χρόνος'.

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
el[0]: Ένα τρένο φεύγει από το σταθμό ταξιδεύοντας με {0} μίλια ανά ώρα. {1} ώρα μετά, ένα δεύτερο τρένο φεύγει από το σταθμό προς την ίδια κατεύθυνση με {2} μίλια ανά ώρα. Σε πόσες ώρες το δεύτερο τρένο θα προσπεράσει το πρώτο;
el[1]: Ένα τρένο φεύγει από το σταθμό ταξιδεύοντας με {0} μίλια ανά ώρα. {1} ώρες μετά, ένα δεύτερο τρένο φεύγει από το σταθμό προς την ίδια κατεύθυνση με {2} μίλια ανά ώρα. Σε πόσες ώρες το δεύτερο τρένο θα προσπεράσει το πρώτο;

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
el: Μπορείτε να βρείτε την απάντηση πολλαπλασιάζοντας την ταχύτητα του πρώτου τρένου με το χρόνο και, διαιρώντας το αποτέλεσμα με τη διαφορά των ταχυτήτων.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
el[0]: Δύο τρένα που απέχουν {0} μίλια μεταξύ τους προχωρούν το ένα προς το άλλο σε παράλληλες διαδρομές. Το ένα τρέχει με {1} μίλια ανά ώρα και το δεύτερο με {2} μίλια ανά ώρα. Σε πόσες ώρες θα συναντηθούν;
el[1]: Δύο τρένα που απέχουν {0} μίλια μεταξύ τους προχωρούν το ένα προς το άλλο σε παράλληλες διαδρομές. Το ένα τρέχει με {1} μίλια ανά ώρα και το δεύτερο με {2} μίλια ανά ώρα. Σε πόσες ώρες θα συναντηθούν;

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
el: Μπορείτε να βρείτε την απάντηση διαιρώντας την απόσταση με το άθροισμα των δύο ταχυτήτων.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
el[0]: Δύο τρένα που βρίσκονται σε ίσιες παράλληλες διαδρομές φεύγουν από το ίδιο σημείο και την ίδια ώρα ταξιδεύοντας σε αντίθετες κατευθύνσεις με {0} και {1} μίλια ανά ώρα αντίστοιχα. Σε πόσες ώρες θα απέχουν μεταξύ τους {2} μίλι;
el[1]: Δύο τρένα που βρίσκονται σε ίσιες παράλληλες διαδρομές φεύγουν από το ίδιο σημείο και την ίδια ώρα ταξιδεύοντας σε αντίθετες κατευθύνσεις με {0} και {1} μίλια ανά ώρα αντίστοιχα. Σε πόσες ώρες θα απέχουν μεταξύ τους {2} μίλια;

en: Triangles
el: Τρίγωνα

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
el: Πόσα τρίγωνα οποιουδήποτε μεγέθους μπορείτε να μετρήσετε στο παρακάτω σχήμα;

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
el: Ένα τρίγωνο μπορεί να περιέχεται μέσα σε άλλο τρίγωνο.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
el: Τα σχηματιζόμενα τρίγωνα προκύπτουν από την ένωση των παρακάτω σημείων: {0}

en: Triangles with numbers
el: Τρίγωνα με αριθμούς

en: Which number should replace the question mark below?
el: Ποιος αριθμός πρέπει να αντικαταστήσει το ερωτηματικό;

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
el: Όλα τα τρίγωνα μοιράζονται μια κοινή ιδιότητα, αλλά καθένα είναι ανεξάρτητο από τα υπόλοιπα.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
el: Το αποτέλεσμα του πολλαπλασιασμού των δύο αριθμών κάθε τριγώνου είναι {0}.

en: Colored figures
el: Χρωματιστά σχήματα

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιο από τα παρακάτω σχήματα είδατε προηγουμένως; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Colored text
el: Χρωματιστό κείμενο

en: What was the color of the text that said '{0}'?
el: Ποιο ήταν το χρώμα του κειμένου που έγραφε '{0}';

en: Counting dots
el: Μέτρηση κουκκίδων

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
el: Πόσες κουκκίδες με {0} χρώμα περιλαμβάνονταν στο προηγούμενο σχήμα; Εισάγετε τον κατάλληλο αριθμό.

en: Memorize faces
el: Απομνημόνευση προσώπων

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
el: Σε ποιο κελί είναι το άλλο πρόσωπο όπως αυτό που φαίνεται παρακάτω; Απαντήστε με τον αριθμό του κελιού.

en: Memorize facts
el: Απομνημόνευση γεγονότων

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
el[0]: Η Αυτοκινέξ ανακοίνωσε διακοπή της παραγωγής για {0} ημέρα τον επόμενο μήνα, αν και δεν είχε διακόψει ξανά την παραγωγή από το {1}.
el[1]: Η Αυτοκινέξ ανακοίνωσε διακοπή της παραγωγής για {0} ημέρες τον επόμενο μήνα, αν και δεν είχε διακόψει ξανά την παραγωγή από το {1}.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
el: Για πόσες ημέρες θα διακόψει την παραγωγή της η Αυτοκινέξ;

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
el: Στη διάρκεια ποιου έτους είχε διακόψει για τελευταία φορά την παραγωγή η Αυτοκινέξ;

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
el: Οι πωλήσεις της Αυτοκινέξ μειώθηκαν κατά {0}% τον περασμένο Δεκέμβριο, η χειρότερη πτώση από το {1}.

en: By how much did company sales fall last December?
el: Πόση ήταν η μείωση των πωλήσεων της εταιρείας τον περασμένο Δεκέμβριο;

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
el: Οι πωλήσεις της Αυτοκινέξ μειώθηκαν κατά {0}% τον περασμένο Δεκέμβριο. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη πτώση από ποιο έτος;

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
el: Περίπου {0}% της παγκόσμιας παραγωγής αυτοκινήτων της Αυτοκινέξ πωλείται στην Ευρώπη.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
el: Τι ποσοστό της παγκόσμιας παραγωγής αυτοκινήτων της Αυτοκινέξ πωλείται στην Ευρώπη;

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
el: Περίπου {0}% των αυτοκινήτων της Αυτοκινέξ είναι πετρελαιοκίνητα, {1}% είναι βενζινοκίνητα και τα υπόλοιπα είναι ηλεκτροκίνητα.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
el: Ποιο είναι το ποσοστό των πετρελαιοκίνητων αυτοκινήτων της εταιρείας;

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
el: Ποιο είναι το ποσοστό των βενζινοκίνητων αυτοκινήτων της εταιρείας;

en: Circle
el: Κύκλος

en: Memorize figures and text
el: Απομνημόνευση σχημάτων και κειμένου

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Η παρακάτω λίστα περιλαμβάνει όλα τα σχήματα της προηγούμενης εικόνας εκτός από ένα. Ποιο σχήμα λείπει; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: List of images shown before
el: Κατάλογος των εικόνων που εμφανίζονται πριν

en: Figures with numbers
el: Σχήματα με αριθμούς

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιο από αυτά τα τετράγωνα προβλήθηκε προηγουμένως; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: Start at point number {0}
el: Ξεκινήστε από το σημείο με αριθμό {0}

en: Move right
el: Προχωρήστε δεξιά

en: Move left
el: Προχωρήστε αριστερά

en: Move up
el: Προχωρήστε προς τα πάνω

en: Move down
el: Προχωρήστε προς τα κάτω

en: End at point {0}
el: Σταματήστε στο σημείο {0}

en: Memorize indications
el: Απομνημόνευση υποδείξεων

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
el: Ποιο από τα παρακάτω γραφικά αντιστοιχεί στις προηγούμενες υποδείξεις; Απαντήστε με {0}, {1}, {2} ή {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
el: Πόσους περιττούς αριθμούς περιείχε η προηγούμενη εικόνα; Απαντήστε με αριθμούς.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
el: Πόσους άρτιους αριθμούς περιείχε η προηγούμενη εικόνα; Απαντήστε με αριθμούς.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
el: Πόσους αριθμούς με περισσότερα από ένα ψηφία περιείχε η προηγούμενη εικόνα; Απαντήστε με αριθμούς.

en: Memorize numbers
el: Απομνημόνευση αριθμών

en: Memorize words
el: Απομνημόνευση λέξεων

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
el: Από την προηγούμενη λίστα λείπει μια λέξη. Ποια λέξη λείπει;

note: Body parts
en: wrist
el: καρπός

en: elbow
el: αγκώνας

en: armpit
el: μασχάλη

en: hand
el: χέρι

en: chest
el: στήθος

note: Fishes
en: sardine
el: σαρδέλα

en: trout
el: πέστροφα

en: monkfish
el: βατραχόψαρο

en: cod
el: μπακαλιάρος

en: salmon
el: σολομός

note: Vegetables
en: potato
el: πατάτα

en: ginger
el: πιπερόριζα

en: pepper
el: πιπέρι

en: garlic
el: σκόρδο

en: pumpkin
el: κολοκύθα

note: Bicycle
en: brake
el: φρένο

en: pedal
el: ποδομοχλός

en: chain
el: αλυσίδα

en: wheel
el: ρόδα

en: handlebar
el: τιμόνι

note: Music
en: drummer
el: τύμπανο

en: speaker
el: ομιλητής

en: lyrics
el: στίχος

en: beat
el: ρυθμός

en: song
el: τραγούδι

note: Weather
en: cloud
el: σύννεφο

en: rain
el: βροχή

en: storm
el: καταιγίδα

en: fog
el: ομίχλη

en: rainbow
el: τόξο

note: Animals
en: rabbit
el: κουνέλι

en: mouse
el: ποντίκι

en: monkey
el: μαϊμού

en: bear
el: αρκούδα

en: wolf
el: λύκος

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
el[0]: Πόσες μοίρες περιστρέφεται ο λεπτοδείκτης ενός ρολογιού σε 2 ώρες και [num] λεπτό;
el[1]: Πόσες μοίρες περιστρέφεται ο λεπτοδείκτης ενός ρολογιού σε 2 ώρες και [num] λεπτά;

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
el[0]: Ο Γιάννης είναι 46 ετών. Ο γιος του είναι [difference] έτος μικρότερος από το μισό της ηλικίας του Γιάννη. Πόσο ετών είναι ο γιος του Γιάννη;
el[1]: Ο Γιάννης είναι 46 ετών. Ο γιος του είναι [difference] έτη μικρότερος από το μισό της ηλικίας του Γιάννη. Πόσο ετών είναι ο γιος του Γιάννη;

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
el[0]: Ένα αρχείο προστατεύεται με κωδικό πρόσβασης που σχηματίζεται από αριθμό ψηφίων [digits] με βάση το 10 (με εύρος από 0 ως 9). Πόσους διαφορετικούς κωδικούς πρόσβασης μπορείτε να έχετε;
el[1]: Ένα αρχείο προστατεύεται με κωδικό πρόσβασης που σχηματίζεται από αριθμό ψηφίων [digits] με βάση το 10 (με εύρος από 0 ως 9). Πόσους διαφορετικούς κωδικούς πρόσβασης μπορείτε να έχετε;

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
el[0]: Ένα αρχείο προστατεύεται με κωδικό πρόσβασης που σχηματίζεται από ένα ψηφίο [digits] με βάση το 8 (με εύρος από 0 ως 7). Πόσους διαφορετικούς κωδικούς πρόσβασης μπορείτε να έχετε;
el[1]: Ένα αρχείο προστατεύεται με κωδικό πρόσβασης που σχηματίζεται από ψηφία [digits] με βάση το 8 (με εύρος από 0 ως 7). Πόσους διαφορετικούς κωδικούς πρόσβασης μπορείτε να έχετε;

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
el[0]: Υπάρχει [games] παιχνίδι αντισφαίρισης που παίζεται ταυτόχρονα. Πόσες διαφορετικές προβλέψεις είναι δυνατές;
el[1]: Υπάρχουν [games] παιχνίδια αντισφαίρισης που παίζονται ταυτόχρονα. Πόσες διαφορετικές προβλέψεις είναι δυνατές;

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
el[0]: Σε μία διοργάνωση αντισφαίρισης, σε κάθε αγώνα ένας παίκτης αποκλείεται μετά από ήττα από έναν μόνο αντίπαλο. Πόσα παιχνίδια θα χρειαστούν για τον καθορισμό του νικητή σε μία διοργάνωση αντισφαίρισης που ξεκινά με [players] παίκτη;
el[1]: Σε μία διοργάνωση αντισφαίρισης, σε κάθε αγώνα ένας παίκτης αποκλείεται μετά από ήττα από έναν μόνο αντίπαλο. Πόσα παιχνίδια θα χρειαστούν για τον καθορισμό του νικητή σε μία διοργάνωση αντισφαίρισης που ξεκινά με [players] παίκτες;

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
el[0]: Έχετε [money] ευρώ στο λογαριασμό τράπεζας σας με 10% ανατοκισμό ετησίως. Πόσα χρήματα θα έχετε στο τέλος των 2 ετών;
el[1]: Έχετε [money] ευρώ στο λογαριασμό τράπεζας σας με 10% ανατοκισμό ετησίως. Πόσα χρήματα θα έχετε στο τέλος των 2 ετών;

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
el[0]: Ο Γιάννης καθαρίζει με ταχύτητα 1 / [john_time] ανά ώρα και ο φίλος του με 1 / [friend]. Μαζί θα χρειαστεί [answer_a] ώρα.
el[1]: Ο Γιάννης καθαρίζει με ταχύτητα 1 / [john_time] ανά ώρα και ο φίλος του με 1 / [friend]. Μαζί θα χρειαστεί [answer_a] ώρες.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
el[0]: Ο Γιάννης χρειάζεται [john_time] ώρα για να καθαρίσει μια αποθήκη και ο φίλος του τις μισές. Πόσες ώρες θα χρειαστούν για να καθαρίσουν την αποθήκη αν είχαν δουλέψει μαζί; [option_answers]
el[1]: Ο Γιάννης χρειάζεται [john_time] ώρες για να καθαρίσει μια αποθήκη και ο φίλος του τις μισές. Πόσες ώρες θα χρειαστούν για να καθαρίσουν την αποθήκη αν είχαν δουλέψει μαζί; [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
el[0]: Ο Γιάννης χρειάζεται [john_time] ώρα για να καθαρίσει μια αποθήκη και ο φίλος το διπλάσιο. Πόσες ώρες θα τους έπαιρνε να καθαρίσουν την αποθήκη αν είχαν δουλέψει μαζί; [option_answers]
el[1]: Ο Γιάννης χρειάζεται [john_time] ώρες για να καθαρίσει μια αποθήκη και ο φίλος το διπλάσιο. Πόσες ώρες θα τους έπαιρνε να καθαρίσουν την αποθήκη αν είχαν δουλέψει μαζί; [option_answers]
