gbrainy - en to eo translation catalogue (555 entries)

en: Brothers and sisters
eo: Fratoj kaj fratinoj

en: Age
eo: Aĝo

en: Password
eo: Pasvorto

en: Tennis game
eo: Ludo teniso

en: Bank interest
eo: Bankinterezo

en: Simple equations
eo: Simplaj ekvacioj

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
eo: Kiu nombro kaj [num_a] egalas [num_b]?

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
eo: Kiu nombro minuso [num_a] egalas [num_b]?

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
eo: Kiu nombro multobligita de [num_a] egalas [num_b]?

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
eo: Kiu nombro dividita de [num_a] egalas [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
eo: Estas la rezulto de la operacio [num_a] * [num_b].

en: Boxes
eo: Skatoloj

en: Container
eo: Ujo

en: Box
eo: Skatolo

en: Palindromic years
eo: Palindromaj jaroj

en: [rslt_a] and [rslt_b]
eo: [rslt_a] kaj [rslt_b]

en: Dartboard
eo: Dartotabulo

en: Horse race
eo: Ĉevalvetkuro

en: Lever
eo: Levilo

en: Multiple number
eo: Multobla nombro

en: Choose one of the following:
eo: Elektu unun de la venontaĵoj:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
eo: [option_prefix] [option_a] kaj [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
eo: [option_prefix] [option_a] kaj [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
eo: [option_prefix] [option_b] kaj [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
eo: [option_prefix] [option_c] kaj [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
eo: [option_a] kaj [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
eo: [option_a] kaj [option_b] estas multoblaj de [num_x] kaj [num_y].

en: Cars in town
eo: Aŭtoj en la urbo

en: Compare variables
eo: Kompari variabloj

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
eo: Se x &lt; y, tiame p &lt; x &lt; y &lt; s do s &gt; p estas vera.

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
eo: Se x &gt; y, tiam r &lt; y &lt; x &lt; q do r &lt; q estas vera.

en: Odd number
eo: Malpara nombro

en: Warehouse
eo: Magazeno

en: Two trucks
eo: Du kamionoj

en: Family relations
eo: Familiaj rilatoj

en: [option_prefix] His mother
eo: [option_prefix] Lia patrino

en: [option_prefix] Has no relation
eo: [option_prefix] Ne havas parenco

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
eo: [option_prefix] Lia kuzo

en: [option_prefix] His son-in-law
eo: [option_prefix] Lia bofilo

en: His mother
eo: Lia patrino

en: [option_prefix] His father
eo: [option_prefix] Lia patro

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
eo: [option_prefix] Lia kuzo

en: His father
eo: Lia patro

en: Third number
eo: Tria nombro

en: [option_prefix] Yes
eo: [option_prefix] Jes

en: [option_prefix] No
eo: [option_prefix] Ne

en: Game
eo: Ludo

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
eo: Ludu ludojn ke defias vian logikajn, parolajn, kalkulajn kaj memorajn kapablojn

en: Classic
eo: Klasika

en: Notebook
eo: Notlibro

en: Think of the items used in the game.
eo: Pripensi pri la eroj ke estas uzataj en la ludo.

en: Golf
eo: Golfo

en: Basketball
eo: Korbopilkado

en: Tennis
eo: Teniso

en: Cycling
eo: Biciklado

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
eo: Estas la nura kiu ne uzas pilkon en la ludo.

en: Chicken / Parrot
eo: Koko / Papago

en: Pony / Horse
eo: Ĉevaleto / Ĉevalo

en: Ant / Vertebrate
eo: Formiko / Vertebrule

en: Dog / Cat
eo: Hundo / Kato

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
eo: Hundo kaj ĉevalo estas specioj kaj terhundo kaj ĉevaleto estas rasoj.

en: Works with dead animals
eo: Laboras kun mortaj bestoj

en: Works with leather
eo: Laboras kun ledo

en: Erroneous
eo: Erara

en: Broken
eo: Rompita

en: Condemn
eo: Kondamni

en: Hide
eo: Kaŝi

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
eo: Obskura

en: Ignore
eo: Ignori

en: Pioneer
eo: Pioniro

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
eo: Bohemo

en: Misunderstood
eo: Miskompreno

en: Martyr
eo: Martiro

en: Loner
eo: Nesocietema

en: Connoisseur
eo: Fajngustulo

en: Conspirator
eo: Konspiranto

en: Hypochondria
eo: Hipoĥondrio

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
eo: Akrofobio

en: Agoraphobia
eo: Agorafobio

note: Translator: As a noun
en: Violin
eo: Violono

en: Bassoon
eo: Fagoto

en: Flute
eo: Fluto

en: Oboe
eo: Hobojo

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
eo: Estas la nura kiu ne estas ligna blovinstrumento.

en: Weapon
eo: Armilo

en: Flower
eo: Floro

en: Fish
eo: Fiŝo

en: Sport
eo: Sporto

en: Fossil
eo: Fosilio

en: Portico
eo: Portiko

en: Column
eo: Kolumno

en: Attic
eo: Subtegmento

en: It is the only one that is not related to architecture.
eo: Estas la nura kiu ne rilatas al arkitekturo.

en: Kilometer
eo: Kilometro

en: Hectogram
eo: Centogramo

en: Liter
eo: Litro

en: Gallon
eo: Galjono

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
eo: Estas la nura kiu ne apartenas al la metrika systemo.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
eo: Oranĝo

en: Apple
eo: Pomo

en: Grape
eo: Vinbero

en: Potato
eo: Terpomo

en: It is the only one that is not a fruit.
eo: Estas la nura kiu ne estas frukto.

en: Turtle
eo: Ĥelonio

en: Crocodile
eo: Krokodilo

en: Lizard
eo: Lacerto

en: Frog
eo: Rano

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
eo: Estas la nura kiu ne estas reptilo kaj ankaŭ ne havas voston.

en: Tiger
eo: Tigro

en: Hyena
eo: Hieno

en: Wolf
eo: Lupo

en: Deer
eo: Cervo

en: It is the only one that is not a carnivore.
eo: Estas la nura kiu ne estas viandmanĝulo.

en: Pleasure
eo: Plezuro

en: Pain
eo: Doloro

en: Abstinence
eo: Sindeteno

en: Positivism
eo: Positivismo

en: Contradictory
eo: Memkontraŭdira

en: Synonym
eo: Sinonimo

en: Related
eo: Rilata

en: Ironic
eo: Ironia

en: Lentils
eo: Lentoj

en: Wheat
eo: Tritiko

en: Corn
eo: Maizo

en: Rice
eo: Rizo

en: It is the only one that is not a cereal.
eo: Estas la nura kiu ne estas greno.

en: Onion
eo: Cepo

en: Lychee
eo: Liĉio

en: Olive
eo: Olivo

en: Carbon
eo: Karbono

en: Sodium
eo: Natrio

en: Titanium
eo: Titanio

en: Zinc
eo: Zinko

en: It is the only one that is not a metal.
eo: Estas la nura kiu ne estas metalo.

en: Cardiology
eo: Kardiologio

en: Hematology
eo: Hematologio

en: Psychiatry
eo: Psikatrio

en: Paleontology
eo: Paleontologio

en: It is the only one that is not a medical specialty.
eo: Estas la nura kiu ne estas medicina fako.

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
eo: Senatenta

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
eo: Amika

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
eo: Ĝentila

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
eo: Kolera

en: Regular
eo: Regula

en: Occasional
eo: Kelkfoja

en: Exceptional
eo: Escepta

en: Rare
eo: Malofta

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
eo: Konfuzo

en: Interesting
eo: Interesa

en: Ordinary
eo: Ordinare

en: Sad
eo: Trista

en: Unpleasant
eo: Malagrabla

en: Tears
eo: Larmoj

en: Incredible
eo: Nekredebla

en: Famous
eo: Fama

en: Acclaimed
eo: Aklamata

en: Celebrated
eo: Festinta

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
eo: Aparta

en: Obvious
eo: Evidenta

en: Generic
eo: Komuna

en: Dog
eo: Hundo

en: Triangle
eo: Triangulo

en: Pentagon
eo: Pentagono

en: Cube
eo: Kubo

en: car / garage | plane
eo: aŭto/ garaĝo | aviadilo

en: Hangar
eo: Hangaro

en: Airline
eo: Flugkompanio

en: Aircraft
eo: Aviadilo

en: Bunker
eo: Bunkro

en: circle / semicircle | diameter
eo: cirklo / duoncirklo | diametro

en: Radius
eo: Radiuso

en: Chord
eo: Kordo

en: Tangent
eo: Tanĝanto

en: Angle
eo: Angulo

en: Repugnance
eo: Antipatio

en: Offensive
eo: Ofensiva

en: Shame
eo: Kunhavigi

en: Ostentation
eo: Vanta montrado

en: write / pen | eat
eo: skribi / plumo | manĝi

en: Fork
eo: Forko

en: Restaurant
eo: Restoracio

en: Winery
eo: Vinbieno

en: Table
eo: Tablo

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
eo: Plumo estas uzata por skribi kaj forko estas uzata por manĝi.

en: Island
eo: Insulo

en: River
eo: Rivero

en: Beach
eo: Plaĝo

en: Coast
eo: Marbordo

en: Envelope
eo: Koverto

en: Ink
eo: Inko

en: Printer
eo: Presilo

en: Cellulose
eo: Celulozo

en: wine / grape | rum
eo: vino / vinbero | rumo

en: Sugarcane
eo: Sukerkano

en: Grain
eo: Grajno

en: Sweet corn
eo: Sukermaizo

en: Birds
eo: Birdoj

en: Insects
eo: Insektoj

en: Amphibians
eo: Amfibioj

en: Fishes
eo: Fiŝoj

en: Democracy
eo: Demokratio

en: Totalitarianism
eo: Totalismo

en: Oligarchy
eo: Oligarkio

en: Authority
eo: Aŭtoritato

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
eo: Riĉa

en: Homeless
eo: Senhejma

en: Property
eo: Atributo

en: Money
eo: Mono

en: five / pentagon | ten
eo: kvin / kvinlatero | dek

en: Decagon
eo: Deklatero

en: Enneagram
eo: Eneagramo

en: Icosagon
eo: Dudeklatero

en: Decimal
eo: Dekuma

en: Latitude
eo: Latitudo

en: Solstice
eo: Solstico

en: Pole
eo: Stango

en: Azimuth
eo: Azimuto

en: art / gallery | drama
eo: arto / galerio | dramo

en: Theater
eo: Teatro

en: Museum
eo: Muzeo

en: Concert hall
eo: Koncertejo

en: Gym
eo: Gimnastikejo

en: hunter / rifle | photographer
eo: ĉasisto / fusilo | fotisto

en: Camera
eo: Fotilo

en: Photography
eo: Fotografio

en: Light
eo: Lumo

en: Bounce
eo: Resalti

en: Float
eo: Flosi

en: Roll
eo: Ruli

en: Turn
eo: Turni

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
eo: Malfermi

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
eo: Ŝlosi

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
eo: Fermi

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
eo: Prempenso

en: Indifference
eo: Indiferenteco

en: Disinterest
eo: Indiferenteco

en: Intuition
eo: Intuicia

en: fish / water | bird
eo: fiŝo / akvo | birdo

en: Air
eo: Aero

en: Wings
eo: Flugiloj

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
eo: skatolo / malfermi | banano

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
eo: haki

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
eo: futoj / du | piedfingroj

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
eo: dek | 10

en: fish / aquarium | monkey
eo: fiŝo / akvario | simio

en: cage | zoo | zoological garden
eo: kaĝo | zoo | zoologia ĝardeno

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
eo: Fiŝo en akvario loĝas en kaptiteco.

en: wrist | arm
eo: pojno | brako

en: wings
eo: flugiloj

en: leopard / spots | tiger
eo: leopardo / punktoj | tigro

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
eo: fiŝo / submarŝipo | birdo

en: airplane | aeroplane | plane
eo: aviadilo | aeroplano | ebeno

en: body | skin
eo: korpo | haŭto

en: bridge / over | tunnel
eo: ponto / super | tunelo

en: in | under | through
eo: en | sub | tra

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
eo: ludilo / ludi | ilo

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
eo: labori

en: orange / fruit | spinach
eo: oranĝo / frukto | spinaco

en: vegetable
eo: legomo

en: hands / grab | teeth
eo: manoj / ekkapti | dentoj

en: bite
eo: mordas

en: win | play
eo: gajni | ludi

en: eyebrow / eye | mustache
eo: brovo / okulo | lipharoj

en: ice / slippery | glue
eo: glacio / glitige | gluo

en: whirlpool / water | tornado
eo: kirlo / akvo | tornado

en: wind | air
eo: vento | aero

en: fox / den | bird
eo: vulpo / nesto | birdo

en: nest
eo: nesto

en: dog / tame | wolf
eo: hundo / malsovaĝo | lupo

en: wild | savage
eo: sovaĝa | sovaĝa

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
eo: danco

en: nose
eo: nazo

en: elbow / knee | wrist
eo: kubuto / genuo | pojno

en: ankle
eo: maleolo

en: novel / author | song
eo: romano / aŭtoro | kanto

en: car / road | train
eo: aŭto / vojo | vagonaro

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
eo: tempo

en: atlas
eo: maparo

en: letter / word | page
eo: litero / vorto | paĝo

en: book | magazine | document
eo: libro | magazino | dokumento

en: hour / minute | minute
eo: horo / minuto | minuto

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
eo: sekundo

en: islands
eo: insuloj

en: List of available games
eo: Listo de disponeblaj ludoj

en: Usage: gbrainy [options]
eo: Uzo: gbrainy [opcioj]

en:   --version			Print version information.
eo:   --version			Presi version informon.

en:   --help			Print this usage message.
eo:   --help			Presi tiun uzon mesaĝon.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
eo:   --gamelist			Montras la liston de disponeblaj ludoj.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
eo:   --customgames [ludo1, ludoN]i	Specifas liston de ludoj ludi daŭro propra ludo.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
eo:   --norandom 			La listo de propraj ludoj estos nehazardigata.

en:   --versions 			Show dependencies.
eo:   --versions 			Montri dependecojn.

en: Software
eo: Programaro

en: Based on ideas by
eo: Bazintoj sur ideoj de

en: MENSA works
eo: MENSA verkoj

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
eo: Ĉi tiu programo estas libera programaro; vi povas distribui kaj/aŭ modifi ĝin laŭ la kondiĉoj de la Ĝenerala Publika Permesilo de GNU eldonite de la 'Free Software Foundation'; aŭ en la 2a versio de la permesilo aŭ (laŭ via volo) en iu sekva versio.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
eo: Ĉi tiu programo estas distribuite kun la espero ke ĝi estos utila, sed SEN IA AJN GARANTIO; eĉ sen la implica garantio de NEGOCEBLO aŭ ADAPTADO AL IU APARTA CELO.  Vidu la Ĝeneralan Publikan Permesilon de GNU por pli da detaloj.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
eo: Vi devintus ricevi kopion de la Ĝenerala Publika Permesilo de GNU kune kun tiu programo; se ne, skribu al Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, Usono.

en: gbrainy project web site
eo: projekto-retejo de gbrainy

note: Column: Game Name
en: Game Name
eo: Nomo de ludo

note: Column: Type
en: Type
eo: Tipo

en: Selected
eo: Elektis

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
eo: ludoj.pdf

en: PDF files
eo: PDF-dosieroj

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Total
eo: Sumo

en: _Delete
eo: _Forigi

en: Custom Game
eo: Propra ludo

en: _Start
eo: _Lanĉo

en: Select All
eo: Elekti ĉion

en: Unselect all
eo: Malelekti ĉion

en: PDF export
eo: PDF-elporto

en: _Save
eo: Kon_servi

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
eo: Tiu opcio permesas elporti ludojn al PDF dosiero. Vi povas kompletigi la enigmoj sen komputilo.

en: <b>General Settings</b>
eo: <b>Ĝeneralaj agordoj</b>

en: Skip games that use colors
eo: Preterlasi ludojn ke uzas koloroj

en: <b>Game Types</b>
eo: <b>Lud-tipoj</b>

en: Logic
eo: Logiko

en: Calculation
eo: Kalkulado

en: Verbal
eo: Parola

en: <b>Difficulty Level</b>
eo: <b>Malfacileca nivelo</b>

en: Easy
eo: Facila

en: Medium
eo: Meza

en: Master
eo: Ĉefo

en: <b>Number of games</b>
eo: <b>Nombro da ludoj</b>

en: Total number of games:
eo: Suma nombro de ludoj:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
eo: Paĝoj sur flanko:

en: <b>Output File</b>
eo: <b>Eligdosiero</b>

en: Player's Game Session History
eo: Ludoseanca historio de ludisto

en: Show:
eo: Montri:

en: Preferences
eo: Agordoj

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
eo: Preterlasi ludojn ke uzas koloroj (por kolorblindaj uzantoj)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
eo: Devigi Gbrainy uzi la anglan lingvon ĉiame (tradukoj estos ignoritaj)

en: Theme:
eo: Temo:

en: <b>Memory Games</b>
eo: <b>Memoro-ludoj</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
eo: Tempo en sekundoj por parkerigi la defio:

en: Show a countdown message
eo: Montri retronombradan mesaĝon

en: <b>Player's Game Session History</b>
eo: <b>Ludoseanca historio de ludisto</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
eo: Minimuma nombro de luditaj ludoj por konservi la ludoseanco:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
eo: Maksimuma nombro de rekordoj en la ludoseanca historio de ludisto:

en: Delete Player's Game Session History
eo: Forigi ludoseancan historion de ludisto

en: Congratulations.
eo: Gratulojn.

en: Incorrect answer.
eo: Maĝusta respondo.

en: Pause
eo: Paŭzi

en: Resume
eo: Daŭrigi

en: _Game
eo: _Ludo

en: _New Game
eo: _Nova ludo

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
eo: Ciuj ludoj (Logiko, mensa kalkulanto, memoro kaj vortaj analogecoj)

en: Logic Puzzles Only
eo: Nur logikaj puzloj

en: Mental Calculation Only
eo: Nur mensa kalkulado

en: Memory Trainers Only
eo: Nur memor-trejniloj

en: Verbal Analogies Only
eo: Nur parolaj analogioj

en: Custom Game Selection...
eo: Elekto de Propra Ludo...

en: _Pause Game
eo: _Paŭzigi ludon

en: _End Game
eo: _Fini ludon

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
eo: Elporti ludojn al PDF por senreta ludado...

en: _View
eo: _Vidi

en: Toolbar
eo: Ilobreto

en: Show
eo: Montri

en: Orientation
eo: Orientiĝo

en: Vertical
eo: Vertikalo

en: Horizontal
eo: Horizontalo

en: _Settings
eo: _Agordi

en: Extensions
eo: Etendaĵoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _Contents
eo: _Enhavo

en: How to Extend gbrainy's Functionality
eo: Kiel etendi la trajtaron de Gbrainy

en: Answer:
eo: Respondo:

en: _Next
eo: _Sekven

en: _Tip
eo: Konsile_to

en: Add-in Manager
eo: Administrilo de aldonaĵoj

en: _Install Add-ins...
eo: _Instali aldonaĵojn...

en: _Repositories...
eo: _Deponejoj...

en: _Uninstall...
eo: _Malinstali...

en: Enable
eo: Ebligi

en: Disable
eo: Malebligi

en: Add-in
eo: Aldonaĵo

en: Version
eo: Versio

en: Other
eo: Alia

en: Version:
eo: Versio:

en: Author:
eo: Aŭtoro:

en: Copyright:
eo: Kopirajto:

en: Add-in Dependencies:
eo: Aldonaĵoj deponejoj:

en: Show all packages
eo: Montri ĉiujn pakaĵojn

en: Show new versions only
eo: Montri nur novajn versiojn

en: Show updates only
eo: Montri nur ĝisdatigojn

en: _Unselect All
eo: Malelekti ĉ_iujn

en: Select _All
eo: Elekti ĉ_ion

en: Add-in Installation
eo: Instalado de aldonaĵo

en: Name
eo: Nomo

en: Install from:
eo: Instali de:

en: Repository
eo: Deponejo

en: Browse...
eo: Foliumi...

en: Path:
eo: Vojo:

note: Mono Addins 0.6
en: Installed
eo: Instalita

en: Updates
eo: Ĝisdatigoj

en: Gallery
eo: Galerio

en: Repository:
eo: Deponejo:

en: Install from file...
eo: Instali de dosiero...

en: No selection
eo: Sen elekto

en: No add-ins found
eo: Ne trovis aldonaĵon

en: Refresh
eo: Aktualigi

en: Add-in packages
eo: Aldonaĵoj pakaĵoj

en: Install Add-in Package
eo: Instali aldonaĵ-pakaĵon

en: All repositories
eo: Ĉiuj deponejoj

note: Translators: {0} is a number indicating the Addins available for update
en: {0} update available | {0} updates available
eo[0]: {0} ĝisdatigo estas disponebla
eo[1]: {0} ĝisdatigoj estas disponeblaj

en: Open Location
eo: Malfermi lokon

en: Paused
eo: Paŭzita

en: Play all the games
eo: Ludi ciujn la ludojn

en: All
eo: Ĉiuj

en: Memory
eo: Memoro

en: End
eo: Fini

en: red
eo: ruĝa

en: green
eo: verda

en: blue
eo: blua

en: yellow
eo: flava

en: magenta
eo: malva

en: orange
eo: oranĝa

en: black
eo: nigra

en: white
eo: blanka

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
eo: {0} aŭ {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
eo: {0}, {1} aŭ {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
eo: {0}, {1}, {2} aŭ {3}

en: Figure {0}
eo: Figuro {0}

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
eo[0]: La korekta respondo estas {0}.
eo[1]: La korektaj respondoj estas {0}.

en: Games played: {0} (Score: {1})
eo: Luditaj maĉoj: {0} (poentoj: {1})

en: Time: {0}
eo: Horo: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
eo: Ludo: {0}

en: Excellent results
eo: Bonegaj rezultoj

en: Good results
eo: Bonaj rezultoj

en: Poor results
eo: Malbonaj rezultoj

en: Disappointing results
eo: Elrevigantaj rezultoj

en: Memorize the objects below in the given time
eo: Enmemorigi la objektojn dum la donata tempo

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
eo: Ludo #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
eo: Kreita de gbrainy {0}

en: Solutions
eo: Solvoj

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
eo: {0} Respondo {1}.

en: Words: {0}
eo: Vortoj: {0}

en: Question and answer #{0}
eo: Demando kaj respondo #{0}

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
eo: Respondo {0}.

en: Score
eo: Poentaro

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
eo[0]: Gajnita ludo: {0} ({1})
eo[1]: Gajnitaj ludoj: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
eo[0]: {0}. Gajnita ludo: {1} ({2})
eo[1]: {0}. Gajnitaj ludoj: {1} ({2})

en: Time
eo: Tempo

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
eo: Bonvenon al gbrainy {0}

en: Average
eo: Meznombro

en: Fractions
eo: Frakcioj

en: Greatest divisor
eo: Plej granda divizoro

en: Numbers
eo: Nombroj

en: Operators
eo: Operacisimboloj

en: {0} and {1}
eo: {0} kaj {1}

en: Primes
eo: Primoj

en: The number {0} is a prime number.
eo: La nombro {0} estas primo.

en: Ratio
eo: Proporcio

en: Two numbers
eo: Du nombroj

en: 3D Cube
eo: 3D Kubo

en: Circles in a square
eo: Cirkloj en kvadrato

en: 8 units
eo: 8 unuoj

en: 1 unit
eo: 1 unuo

en: Clocks
eo: Horloĝoj

en: The numbers are: {0}.
eo: La nombroj estas: {0}.

en: There are 2 of 6 possibilities.
eo: Estas 2 el 6 eblecoj.

en: Dice
eo: Ludkubo

en: Equation
eo: Ekvacio

en: Figures and text
eo: Figuroj kaj teksto

en: Figure pattern
eo: Figuro-modelo

en: Figures
eo: Figuroj

en: Handshakes
eo: Manpremoj

en: Larger shape
eo: Pli granda formo

en: Lines
eo: Linioj

en: Move figure
eo: Movi fiduron

en: Ostracism
eo: Ostracismo

en: Pencil
eo: Krajono

en: 5th
eo: 5-a

en: 19th
eo: 19-a

en: 4th
eo: 4-a

en: 12th
eo: 12-a

en: 9th
eo: 9-a

en: 22nd
eo: 22-a

en: Percentage
eo: Elcentaĵo

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eo: Se ĉiuj pentristoj estas artistoj kaj iuj civitanoj de Barcelono estas artistoj. Kiu de la sekvanta konkludoj estas vera? Repondi {0}, {1}, {2} aŭ {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
eo: Iuj civitanoj de Barcelono estas pentristoj

en: All citizens of Barcelona are painters
eo: Ĉiuj civitanoj de Barcelono estas pentristoj

en: No citizen of Barcelona is a painter
eo: Neniu civitanoj de Barcelono estas pentristo

en: None of the other options
eo: Neniuj de la aliaj opcioj

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eo: Se neniu malsana artisto estas feliĉa kaj iuj artistoj estas feliĉaj. Kiu de la sekvanta konkludoj estas vera? Repondi {0}, {1}, {2} aŭ {3}.

en: Some painters are not artists
eo: Iuj pentristoj ne estas artistoj

en: All artists are happy
eo: Ĉiuj artistoj estas feliĉaj

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eo: Homoj kiuj vojaĝas aĉeti mapon ĉiame. Vi ne estos vojaĝi. Kiu de la sekvanta konkludoj estas vera? Repondi {0}, {1}, {2} aŭ {3}.

en: You do not have any map
eo: Vi ne havas mapon

en: You do not buy a map
eo: Vi ne aĉetas mapon

en: All people have a map
eo: Ĉiuj homoj havas mapojn

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eo: Se vi fajfas se vi estas feliĉa kaj vi ĉiam ridetas kiam vi fajfas, kiu de la sekvanta konkludoj estas vera? Repondi {0}, {1}, {2} aŭ {3}.

en: You smile if you are happy
eo: Vi ridas se vi estas feliĉa

en: You are only happy if you whistle
eo: Vi estas feliĉa nur se vi fajfas

en: You whistle if you are not happy
eo: Vi fajfas se vi ne estas feliĉa

en: All the other options
eo: Ĉiuj la aliaj opcioj

en: All the others
eo: Ĉiuj aliaj

en: Quadrilaterals
eo: Kvarlateroj

en: Squares
eo: Kvadratoj

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
eo: Horo nun

en: Trains
eo: Trajnoj

en: Triangles
eo: Trianguloj

en: Triangles with numbers
eo: Trianuloj kun nombroj

en: Colored text
eo: Kolora teksto

en: Memorize facts
eo: Enmemorigi faktojn

en: Square
eo: Kvadrato

en: Circle
eo: Cirklo

en: Memorize figures and text
eo: Enmemorigi figurojn kaj tekston

en: Figures with numbers
eo: Figuroj kun numeroj

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eo: Kiu de tiuj ĉi kvadratoj estis montri antaŭe? Repondi {0}, {1}, {2} aŭ {3}.

en: Start at point number {0}
eo: Komenci je punkto {0}

en: Move right
eo: Movi dekstren

en: Move left
eo: Movi maldekstren

en: Move up
eo: Movi supren

en: Move down
eo: Movi suben

en: End at point {0}
eo: Fini je punkto {0}

en: Memorize indications
eo: Enmemorigi indikojn

en: Memorize numbers
eo: Enmemorigi numerojn

en: Memorize words
eo: Enmemorigi vortojn

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
eo: Unu vorto de la antaŭa listo mankas. Kiu estas la mankanta vorto?

note: Body parts
en: wrist
eo: pojno

en: elbow
eo: kubuto

en: armpit
eo: subbrako

en: hand
eo: mano

en: chest
eo: brusto

note: Fishes
en: sardine
eo: sardino

en: trout
eo: truto

en: monkfish
eo: lofio

en: cod
eo: moruo

en: salmon
eo: salmo

note: Vegetables
en: potato
eo: terpomo

en: ginger
eo: zingibro

en: pepper
eo: pipro

en: garlic
eo: ajlo

en: pumpkin
eo: kukurbo

note: Bicycle
en: brake
eo: bremsilo

en: pedal
eo: pedalo

en: chain
eo: ĉeno

en: wheel
eo: rado

en: handlebar
eo: stirilo

note: Music
en: drummer
eo: drumisto

en: speaker
eo: parolanto

en: lyrics
eo: teksto

en: beat
eo: bato

en: song
eo: kanto

note: Weather
en: cloud
eo: nubo

en: rain
eo: pluvo

en: storm
eo: ŝtormo

en: fog
eo: nebulo

en: rainbow
eo: ĉielarko

note: Animals
en: rabbit
eo: kuniklo

en: mouse
eo: muso

en: monkey
eo: simio

en: bear
eo: urso

en: wolf
eo: lupo
