gbrainy master - en to eu translation catalogue (1092 entries)

en: Clock rotation
eu: Erlojuaren biraketa

en: Every hour rotates 360 degrees.
eu: Orduero 360 gradu biratzen da.

en: Brothers and sisters
eu: Anaiak eta arrebak

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
eu: [people] pertsonetatik [brothers](e)k anaiak dituzte, [sisters](e)k arrebak edo ahizpak, eta [both](e)k bai anaiak bai arrebak/ahizpak. Zenbat jendek ez dauka ez anaiarik ez arrebarik/ahizparik?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
eu: Honela kalkulatzen da: jendearen guztizko kopurua ken anaiak soilik dituzten [brothers_only] pertsonak, ken ahizpak/arrebak bakarrik dituzten [sisters_only] pertsonak, ken ahizpak/arrebak eta anaiak dituzten [both] pertsonak.

en: Age
eu: Adina

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
eu: Jonen semearen oraingo adina Jonen adinaren erdia ken [difference] da, hau da, ([father] / 2) - [difference].

en: Password
eu: Pasahitza

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
eu: Digitu bakoitzak 10 aukera ditu. Posibilitateen guztirako kopurua 10 ber [digits] da.

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
eu: Digitu bakoitzak 8 aukera ditu. Posibilitateen guztirako kopurua 8 ber [digits] da.

en: Tennis game
eu: Tenis jokoa

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
eu: Joko bakoitzak gertaera aske bat dauka 2 emaitza posiblerekin. Posibilitateen guztizko kopurua 2 ber [games] da.

en: In every match you eliminate one player. Therefore, the result is the total number of player minus one.
eu: Partida bakoitzean jokalari bat kanporatzen duzu. Hortaz, jokalarien guztizko kopurua ken 1 izango da emaitza.

en: Bank interest
eu: Bankuaren interesa

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
eu: Interes konposatua honela ordaintzen da: printzipala gehi metatutako iraganeko edozein interes.

en: Simple equations
eu: Ekuazio bakunak

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
eu: Zer zenbaki gehi [num_a] da [num_b](r)en berdina?

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
eu: [num_b] - [num_a] eragiketaren emaitza da.

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
eu: Zer zenbaki ken [num_a] da [num_b](r)en berdina?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
eu: [num_a] + [num_b] eragiketaren emaitza da.

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
eu: Zer zenbaki [num_a](r)ekin biderkatuz da [num_b](r)en berdina?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
eu: [num_b] / [num_a] eragiketaren emaitza da.

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
eu: Zer zenbaki [num_a](r)ekin zatituz da [num_b](r)en berdina?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
eu: [num_a] * [num_b] eragiketaren emaitza da.

en: Boxes
eu: Kutxak

en: Container
eu: Edukiontzia

en: Box
eu: Kutxa

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
eu: 1 x 1 x 0,5 neurriko zenbat kutxa sartzen dira 6 x 5 x [z] neurriko edukiontzi batean?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
eu: 6 * 5 * [z] * 2 kutxa doi ditzakezu.

en: Palindromic years
eu: Urte palindromoak

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
eu: [year_start] urte palindromo bat da [year_end] den moduan, 11 urteko bitartea. Zein dira [year_end] urtearen ondoren jarraian dauden hurrengo bi urte palindromoak bitarte berdinarekin? Erantzun bi zenbaki erabiliz (adib.: [year_start] eta [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
eu: Zenbaki palindromo batek bere balioa mantentzen du digituak alderantziz jartzean (adib. 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
eu: [rslt_a] eta [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
eu: 1000 urtetik 10000 urtera arte urte palindromoak 110 urteko bitartearekin gertatzen dira, milurteko bakoitzaren amaieran izan ezik, 11 urteko bitartean gertatzen direlarik.

en: Dartboard
eu: Itua

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
eu: Ondorengo ituan, non jo behar dute geziek 120 puntu lortzeko 5 jaurtiketetan? Erantzun zenbakien zerrenda bat erabiliz (adib.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
eu: Ituko 4 zenbakietatik 3 bakarrik erabiltzen dira 120 puntu gehitzeko.

en: Horse race
eu: Zaldi lasterketa

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
eu[0]: Zaldi lasterketa batean pertsonak eta zaldiak daude. [eyes] begi eta [legs] hanka zenbatu ditzakezu. Zenbat zaldi daude?
eu[1]: Zaldi lasterketa batean pertsonak eta zaldiak daude. [eyes] begi eta [legs] hanka zenbatu ditzakezu. Zenbat zaldi daude?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
eu: Pertsona bakoitzak bi hanka ditu eta zaldi bakoitzak lau (2 * [men] + [horses] * 4). Gainera, pertsona eta zaldi bakoitzak bi begi ditu (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
eu: Palanka

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
eu: Zenbatekoa izan behar du pisuak galdera ikurrak zehaztutako puntuan palankaren balantza orekatua izateko?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
eu: Eduki ezazu gogoan Arkimedes-ek esandakoa: eman palanka luze bat eta mundua mugituko dut.

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
eu: Palanka bat orekan dago bertako objektuak beren pisuaren arabera elkarrekiko proportzionalak diren distantzietan kokatuta daudenean.

en: Multiple number
eu: Zenbaki anizkoitza

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
eu: Ondorengo zerrendako zein bi zenbaki dira biak [num_x] eta [num_y] zenbakien multiploak? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
eu: Anizkoitz bat beste zenbaki batengatik zatitu daiteke hondarrik gabe. Adibidez, 10, 15 eta 15 5en anizkoitzak dira.

en: Choose one of the following:
eu: Aukeratu hauetako bat:

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
eu: [option_prefix] [option_a] eta [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
eu: [option_prefix] [option_a] eta [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
eu: [option_prefix] [option_b] eta [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
eu: [option_prefix] [option_c] eta [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
eu: [option_a] eta [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
eu: bai [option_a] eta bai [option_b] [num_x] eta [num_y] zenbakien multiploak dira biak.

en: Cars in town
eu: Autoak hirian

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
eu: Herri txiki batean, biztanleen % [all_cars](e)k autoa daukate eta % [males_cars](e)k autoa daukate eta gizonak dira. Populazio osoaren ehuneko zenbat da emakumea eta auto bat daukana? [option_answers]

en: [option_prefix] [option_a]%
eu: [option_prefix] %[option_a]

en: [option_prefix] [option_b]%
eu: [option_prefix] %[option_b]

en: [option_prefix] [option_c]%
eu: [option_prefix] %[option_c]

en: [option_prefix] [option_d]%
eu: [option_prefix] %[option_d]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
eu: Biztanleen % [females_cars] ([all_cars] - [males_cars]) emakumeak dira, eta autoa dute.

en: Compare variables
eu: Konparatu aldagaiak

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
eu: Baldin p &lt; x &lt; q eta r &lt; y &lt; s eta badakizu x &lt; y egia dela, aukera hauetako zein da zuzena? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
eu: If x &lt; y, orduan p &lt; x &lt; y &lt; s beraz s &gt; p egia da.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
eu: Baldin p &lt; x &lt; q eta r &lt; y &lt; s eta badakizu x &gt; y egia dela, aukera hauetako zein da zuzena? [option_answers]

en: If x &gt; y, then r &lt; y &lt; x &lt; q, so r &lt; q is true.
eu: If x &gt; y, orduan r &lt; y &lt; x &lt; q, beraz r &lt; q egia da.

en: Odd number
eu: Zenbaki bakoitia

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
eu: Bi osoko zenbaki ditugu, x eta y.  x bikoitia bada eta y bakoitia, adierazpen hauetako zeinek ematen du beti emaitza bakoitia? [option_answers]

en: Multiplication of two even numbers always produces an even number, so x multiplied by 2 is even. Adding an odd number (y) to that even number always produces an odd number.
eu: Bi zenbaki bikoitiren biderketak beti zenbaki bikoitia ematen du emaitza gisa; beraz, x 2 zenbakiarekin biderkatuta emaitza bikoitia lortuko da beti. Zenbaki bikoiti horri zenbaki bakoiti bat (y) gehituz gero, emaitza bakoitia lortuko da beti.

en: Warehouse
eu: Biltegia

en: Two trucks
eu: Bi kamioi

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
eu[0]: Guztira [add] unitateko pisua daukaten bi kamioi dituzu. Kamioi arinenak astunenaren pisuaren erdia baino 15 unitate gutxiago pisatzen badu, zein da kamioi arinenaren pisua? [option_answers]
eu[1]: Guztira [add] unitateko pisua daukaten bi kamioi dituzu. Kamioi arinenak astunenaren pisuaren erdia baino 15 unitate gutxiago pisatzen badu, zein da kamioi arinenaren pisua? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
eu: Kamioi astunenaren pisua [heavier] da eta arinenarena [lighter].

en: Family relations
eu: Familia-loturak

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
eu: Jonen aitaren arrebaren koinata zer da baita ere? Ez pentsatu Jonek aipatu ez den familiartekorik daukanik. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
eu: [option_prefix] Bere ama

en: [option_prefix] Has no relation
eu: [option_prefix] Ez dauka loturarik

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
eu: [option_prefix] Bere lehengusua

en: [option_prefix] His son-in-law
eu: [option_prefix] Bere suhia

en: His mother
eu: Bere ama

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
eu: Arrebaren koinata Jonen aitaren emaztea da, hau da, Jonen ama.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
eu: Jonen amaren anaiaren koinatua zer da baita ere? Ez pentsatu Jonek aipatu ez den familiartekorik daukanik. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
eu: [option_prefix] Bere aita

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
eu: [option_prefix] Bere lehengusua

en: His father
eu: Bere aita

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
eu: Anaiaren koinatua Jonen amaren senarra da, hau da, Jonen aita.

en: Third number
eu: Hirugarren zenbakia

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
eu: Hiru zenbakien batez bestekoa [three] da. Zenbaki horietako biren batez bestekoa [two] da. Zein da hirugarren zenbakia? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
eu: Eragiketa honen emaitza da: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Birthday
eu: Urtebetetzea

en: A girl once said: 2 days ago I was 18 years old. Next year I will be 21 years old. Can this be true? [option_answers]
eu: Neska batek zera esan zuen: Duela 2 egun, 18 urte nituen. Datorren urtean 21 izango ditut. Egia al da? [option_answers]

en: [option_prefix] Yes
eu: [option_prefix] Bai

en: [option_prefix] No
eu: [option_prefix] Ez

en: She was born 31st of December and she said this on 1st of January.
eu: Abenduaren 31n jaio zen eta urtarrilaren 1ean esan zuen.

en: Direction
eu: Jarraibidea

en: I go south on an evening when the sun shines. To which side of me will my shadow fall? [option_answers]
eu: Eguzkia oraindik bistan dagoela, arratsalde batean, hegoaldera noa. Norantz dago zuzenduta nire itzala? [option_answers]

en: [option_prefix] To my left
eu: [option_prefix] Nire ezkerrera

en: [option_prefix] To my right
eu: [option_prefix] Nire eskuinera

en: [option_prefix] Behind me
eu: [option_prefix] Nire atzean

en: [option_prefix] In front of me
eu: [option_prefix] Nire aurrean

en: If I go south then east is to my left and in the evening the shadow falls east.
eu: Hegoaldera badoa, orduan ekialdea nire ezkerrean dago eta arratsaldean itzala ekialderantz dago zuzenduta.

en: Two men
eu: Bi gizon

note: Translators: Adapt 'feet' to the right unit of length for your locale.
en: Two men starting at the same point walk in opposite directions for [dist_a] feet. Both turn left and walk another [dist_b] feet. What is the distance between them? [option_answers]
eu: Bi gizon, toki beretik hasita, aurkako norabidean doaz [dist_a] metroz. Biek ezkerrera biratu dute eta beste [dist_b] metro egin dituzte. Zein da bien arteko distantzia? [option_answers]

en: Using the Pythagorean theorem, the solution is 2 by the square root of ([dist_a]^2 + [dist_b]^2).
eu: Pitagorasen teorema erabilita, erantzuna bi zati ([dist_a]^2 + [dist_b]^2) funtzioaren erro karratua da.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels
eu: Gbrainy memoria, aritmetika eta logikako gaitasunak entrenatzeko joko bat da, zailtasun-maila desberdineko ariketa-sorta ugari dituena.

en: gbrainy is a game to train memory, arithmetical and logical capabilities with many sorts of exercises of different difficulty levels.
eu: gbrainy memoria, aritmetika eta logikako gaitasunak entrenatzeko joko bat da, zailtasun-maila desberdineko ariketa-sorta ugari dituena.

en: It should have something for all ages and purposes: kids whose parents want them to develop their capabilities, adults that want to keep their mind in form or just try it out for fun, older people that might need to do some memory exercises, etc.
eu: Adin eta helburu guztietarako zerbait eduki beharko luke: guraso askok beren umeek gaitasunak lantzea nahi dute, heldu askok beren burua osasuntsu mantendu nahi dute edo besterik gabe ondo pasa, hirugarren adineko askok memoria lantzeko ariketak egin nahi dituzte...

en: Game
eu: Jokoa

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
eu: Zure logika, hitzak, kalkuluak eta memoriaren ahalmenak erronkan jartzen dituen jokora jokatu.

en: game;logic;memory;teaser;brain;verbal;calculation;
eu: jokoa;logika;memoria;trikimailua;garuna;hitzezkoa;kalkuluak;

en: Classic
eu: Klasikoa

en: Notebook
eu: Koadernoa

note: Translators, please check these recommendations when translating gbrainy: https://wiki.gnome.org/Apps/gbrainy/Localizing
en: Which of the following sports does not belong in this group?
eu: Kirol hauetatik zein da bitxia?

en: Think of the items used in the game.
eu: Jokoan erabilitako elementuei buruz pentsatu.

en: Basketball
eu: Saskibaloia

en: Tennis
eu: Tenis

en: Cycling
eu: Txirrindularitza

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
eu: Jokoan baloi bat erabiltzen ez duen bakarra da.

en: A terrier is to a dog like a?
eu: Terrier bat txakurrari dagokio?

en: Chicken / Parrot
eu: Oiloa / Txoria

en: Pony / Horse
eu: Ponia /Zaldia

en: Ant / Vertebrate
eu: Inurria / Ornoduna

en: Dog / Cat
eu: Txakurra / Katua

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
eu: Txakurra eta zaldia espezieak dira eta terrier eta poni arrazak dira.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
eu: Taxidermista hitzak zein pertsona mota definitzen du?

en: Works with dead animals
eu: Hildako animaliekin lan egiten du

en: Specializes in skin diseases
eu: Azaleko gaixotasunen espezializatuta dago

en: Suffers a skin disease
eu: Azaleko gaixotasuna du

en: Works with leather
eu: Larruarekin lan egiten du

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
eu: Diseinu txiroa eta sofistikaziorik gabeko auto baten motorra zer da?

en: Simplistic
eu: Sinplista

en: Erroneous
eu: Okerrekoa

en: Broken
eu: Hautsitakoa

en: Unorthodox
eu: Bat ere ez ortodoxoa

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
eu: Zein hitz da 'zentsuratu' esanahiaren gertukoena?

en: Condemn
eu: Gaitzetsi

en: Hide
eu: Ezkutatu

note: Translators: 'obscure' is used as a verb
en: Obscure
eu: Iluna

en: Ignore
eu: Ez ikusi egin

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
eu: Artista baten lanak genero baten estiloa definitzen badu, zer da artista hori?

en: Pioneer
eu: Aitzindaria

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
eu: Bohemioa

en: Misunderstood
eu: Gaizki-ulertua

en: Martyr
eu: Martiria

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
eu: Honako zein sententziak definitzen du hobeto pertsona 'baztertua'?

en: Person expelled from society
eu: Gizartetik erbesteratutako pertsona

en: Loner
eu: Bakartia

en: Connoisseur
eu: Aditua

en: Conspirator
eu: Azpikaria

en: Which of the following words means fear of people?
eu: Hauetariko zein hitzek adierazten du pertsonekiko beldurra?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
eu: Antropofobia

en: Hypochondria
eu: Hipokondria

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
eu: Antofobia

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
eu: Akrofobia

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
eu: Osasunarekiko gehiegizko kezka duen pertsona bat zer dauka?

en: Agoraphobia
eu: Agorafobia

note: Selected to avoid physical characteristics like: has shield, legs or tail
en: Which of the following words does not belong in this group?
eu: Hitz hauetatik zein da bitxia?

note: Translator: As a noun
en: Violin
eu: Biolina

en: Bassoon
eu: Fagota

en: Flute
eu: Txirula

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
eu: Haize-instrumentua ez den bakarra da.

en: What is a 'halberd'?
eu: Zer da 'alabarda' bat?

en: Weapon
eu: Arma

en: Flower
eu: Lorea

en: Fish
eu: Arraina

en: Sport
eu: Kirola

en: Fossil
eu: Fosila

en: Portico
eu: Arkupea

en: Column
eu: Zutabea

en: Attic
eu: Ganbera

en: It is the only one that is not related to architecture.
eu: Arkitekturarekin zerikusia ez duen bakarra da.

en: Kilometer
eu: Kilometroa

en: Hectogram
eu: Hektogramo

en: Liter
eu: Litroa

en: Gallon
eu: Galoia

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
eu: Sistema metrikokoa ez den unitate bakarra da.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
eu: Laranja

en: Apple
eu: Sagarra

en: Grape
eu: Mahatsa

en: Potato
eu: Patata

en: It is the only one that is not a fruit.
eu: Fruitua ez den bakarra da.

en: Turtle
eu: Dortoka

en: Crocodile
eu: Krokodiloa

en: Lizard
eu: Sugandila

en: Frog
eu: Apoa

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
eu: Narrasti bat ez den eta isatsik ez daukan bakarra da.

en: Tiger
eu: Tigrea

en: Hyena
eu: Hiena

en: Wolf
eu: Otsoa

en: Deer
eu: Oreina

en: It is the only one that is not a carnivore.
eu: Haragijale bat ez den bakarra da.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'hedonism'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'hedonismoa' esanahiaren gertukoena?

en: Pleasure
eu: Atsegina

en: Pain
eu: Mina

en: Collectivism
eu: Kolektibismoa

en: Abstinence
eu: Abstinentzia

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
eu: Atsegina norbere baitako ona dela soilik eusten dion doktrina etikoa.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'asceticism'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'aszetismo' esanahiaren gertukoena?

en: Positivism
eu: Positibismoa

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
eu: Zorroztasunaren autodiziplina ideia edo egoera espiritual handiago bat lortzeko lantzen da.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'oxymoron'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'oximorona' esanahiaren gertukoena?

en: Contradictory
eu: Kontraesanezkoa

en: Synonym
eu: Sinonimoa

en: Related
eu: Antzekoa

en: Ironic
eu: Ironiko

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
eu: Kontraesanezko terminoak biltzen dituen hitz egiteko modu bat.

en: Lentils
eu: Dilistak

en: Wheat
eu: Garia

en: Corn
eu: Artoa

en: Rice
eu: Arroza

en: It is the only one that is not a cereal.
eu: Zereala ez den bakarra da.

en: Onion
eu: Tipula

en: Lychee
eu: Litchia

en: Olive
eu: Oliba

en: Carbon
eu: Ikatza

en: Sodium
eu: Sodioa

en: Titanium
eu: Titanioa

en: Zinc
eu: Zink

en: It is the only one that is not a metal.
eu: Metal bat ez den bakarra da.

en: Cardiology
eu: Kardiologia

en: Hematology
eu: Hematologia

en: Psychiatry
eu: Psikiatria

en: Paleontology
eu: Paleontologia

en: It is the only one that is not a medical specialty.
eu: Mediku espezialitate bat ez den bakarra da.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'zabar' esanahiaren gertukoena?

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
eu: Arduragabea

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
eu: Atsegina

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
eu: Adeitsua

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Angry
eu: Haserre

note: Translator: definition of negligent
en: It is the failure to take such care as may be rightfully or reasonably expected.
eu: Espero baino kontu gutxiagorekin jokatzea.

en: Regular
eu: Arrunta

en: Occasional
eu: Noizean behingoa

en: Exceptional
eu: Ezohikoa

en: Rare
eu: Ohiz kanpokoa

en: The other words have the connotation of not occurring frequently.
eu: Beste hitzek duen konnotazioa da "maiz gertatzen ez dena".

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'perplexing'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'harrigarria' esanahiaren gertukoena?

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
eu: Nahasgarria

en: Interesting
eu: Interesgarria

en: Ordinary
eu: Ohikoa

en: Trivial
eu: Tribiala+ç

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'unhappy'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'triste' esanahiaren gertukoena?

en: Sad
eu: Goibela

en: Unpleasant
eu: Desatsegina

en: Tears
eu: Malkoak

en: Incredible
eu: Sinesgaitza

en: Famous
eu: Ospetsua

en: Acclaimed
eu: Goretsia

en: Celebrated
eu: Famatua

en: The other words have the meaning of distinguished.
eu: Beste hitzek "ospetsu" esanahia dute.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'specific'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'zehatz' esanahiaren gertukoena?

note: Translator: Pertaining to a single or specific person or thing
en: Particular
eu: Partikularra

en: Obvious
eu: Nabaria

en: Generic
eu: Arrunta

en: Plate
eu: Platera

note: Translator: As a noun
en: Bottle
eu: Botila

en: Amphora
eu: Anfora

en: Bowl
eu: Katilua

en: It is the only one that is not used to storage liquids.
eu: Likidoak gordetzeko erabiltzen ez den bakarra da.

en: Walnut
eu: Intxaurra

note: Translator: In reference to the nut
en: Macadamia
eu: Makadamia

en: Chestnut
eu: Gaztaina

en: It is the only one that is not a nut.
eu: Fruitu lehorra ez den bakarra da.

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'acclaim'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'gorespen' esanahiaren gertukoena?

en: Applause
eu: Txalotzea

en: Commendation
eu: Goraipamena

en: Citation
eu: Aipamena

note: Translator: As a noun (call upon a spirit by invocation)
en: Conjure
eu: Konjurua

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'grief'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'pena' esanahiaren gertukoena?

note: Translator: As a noun
en: Lament
eu: Aienea

en: Fraud
eu: Iruzurra

en: Intolerance
eu: Intolerantzia

en: Risk
eu: Arriskua

en: Which of the following words is closest to the meaning of 'phlegmatic'?
eu: Hitz hauetatik zein da 'flematiko' esanahiaren gertukoena?

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Calm
eu: Lasaia

en: Authentic
eu: Benetakoa

en: Clever
eu: Bizkorra

en: Tense
eu: Larri

en: Concert
eu: Kontzertua

en: Satire
eu: Satira

en: Proverb
eu: Esaera zaharra

en: Epigram
eu: Epigrama

en: It is the only one that is not related to literature.
eu: Literaturarekin zerikusirik ez duen bakarra da.

en: Curve
eu: Kurba

en: Cathetus
eu: Katetoa

en: Hypotenuse
eu: Hipotenusa

en: Trigonometry
eu: Trigonometria

en: It is the only one that is not related with triangles.
eu: Hirukiekin zerikusirik ez duen bakarra da.

note: Translator: As a noun
en: Necklace
eu: Lepokoa

en: Candelabra
eu: Argimutila

en: Lantern
eu: Argiontzia

en: Lamp
eu: Lanpara

en: It is the only one that does not produce light.
eu: Argirik sortzen ez duen bakarra da.

note: Translator: As a noun
en: Shield
eu: Ezkutua

en: Helmet
eu: Kaskoa

note: Translator: As a noun
en: Armor
eu: Armadura

en: Crossbow
eu: Balezta

en: It is the only one that is not used for protection.
eu: Babesteko erabiltzen ez den bakarra da.

en: Monolith
eu: Monolitoa

en: Granite
eu: Granitoa

en: Rock
eu: Harkaitza

note: Translator: As a noun
en: Tree
eu: Zuhaitza

en: It is the only one that is not related to rocks.
eu: Harkaitzekin zerikusirik ez duen bakarra da.

note: Translator: As a noun
en: Carrot
eu: Azenarioa

en: Beet
eu: Erremolatxa

en: Radish
eu: Errefaua

en: Tomato
eu: Tomatea

en: It is the only one that does not have roots.
eu: Sustrairik ez daukan bakarra da.

note: Translator: Organ as a musical instrument
en: Organ
eu: Organoa

en: Piano
eu: Pianoa

en: Accordion
eu: Akordeoia

note: Translator: 'keys' as the ones found in a keyboard
en: It is the only instrument that does not have keys.
eu: Teklarik ez daukan tresna bakarra da.

en: Cow
eu: Behia

en: Leopard
eu: Leopardoa

en: Dog
eu: Txakurra

en: Snake
eu: Sugea

en: It is the only animal that does not have legs and it is not a mammal.
eu: Hankarik ez duen eta ugaztuna ez den animalia bakarra da.

en: Heptagon
eu: Heptagonoa

en: Triangle
eu: Triangelua

en: Pentagon
eu: Pentagonoa

en: Cube
eu: Kuboa

en: It is the only one that is a three-dimensional solid object.
eu: Hiru dimentsiotako objektu solidoa bakarra da.

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'intrinsic'?
eu: Hurrengo hitzetako zein da 'intrintseko' hitzaren esanahitik hurbilen dagoena?

en: Inherent
eu: Berezkoa

en: External
eu: Kanpokoa

en: Precursory
eu: Aurrekoa

en: Ambiguous
eu: Anbiguoa

en: Intrinsic means belonging to a thing by its very nature.
eu: Intrintseko hitzak esan nahi du gauza batek berez duena.

en: Rectangle
eu: Laukizuzena

en: Square
eu: Karratua

en: Rhombus
eu: Erronboa

en: Triangle is the only one that does not have four sides.
eu: Triangelua da lau alde ez dituen bakarra.

en: car / garage | plane
eu: autoa / garajea | hegazkina

en: Hangar
eu: Hangarra

en: Airline
eu: Hegazkina

en: Aircraft
eu: Hegazkina

en: Bunker
eu: Bunkerra

en: circle / semicircle | diameter
eu: zirkulua / zirkuluerdia | diametroa

en: Radius
eu: Erradioa

en: Chord
eu: Akordea

en: Tangent
eu: Tangentea

en: Angle
eu: Angelua

en: The radius of a circle is half the diameter.
eu: Zirkulu baten erradioa bere diametroaren erdia da.

en: talk / yell | dislike
eu: hitz egin / garrasi | higuina

en: Repugnance
eu: Nazka

en: Offensive
eu: Erasotzailea

en: Shame
eu: Lotsa

en: Ostentation
eu: Handikeria

en: write / pen | eat
eu: idatzi / luma | jan

en: Fork
eu: Sardexka

en: Restaurant
eu: Jatetxea

en: Winery
eu: Upeltegia

en: Table
eu: Taula

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
eu: Luma bat idazteko erabiltzen da, eta sardexka bat berriz jateko.

en: desert / oasis | sea
eu: basamortua / oasia | itsasoa

en: Island
eu: Uhartea

en: River
eu: Ibaia

en: Beach
eu: Hondartza

en: Coast
eu: Kostaldea

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
eu: Oasi bat basamortu batean isolatutako landaredi-area bat da, eta uharte bat berriz urez inguratutako isolatutako lur zati bat da.

note: Translators: letter refers to letter (in paper form)
en: turtle / shell | letter
eu: dortoka / oskola | gutuna

en: Envelope
eu: Gutun-azala

en: Ink
eu: Tinta

en: Printer
eu: Inprimagailua

en: Cellulose
eu: Zelulosa

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
eu: Dortoka bat oskol baten barruan dago, gutun bat, berriz, gutun-azalaren barruan.

en: wine / grape | rum
eu: ardoa / mahatsa | rona

en: Sugarcane
eu: Azukre-kanabera

en: Grain
eu: Garia

en: Sweet corn
eu: Arto gozoa

en: horticulture / plants | ornithology
eu: baratzezaintza / landareak | ornitologia

en: Birds
eu: Txoriak

en: Insects
eu: Intsektuak

en: Amphibians
eu: Urlehortarrak

en: Fishes
eu: Arrainak

en: thankful / ingratitude | despotism
eu: esker onekoa / esker txarrekoa | despotismoa

en: Democracy
eu: Demokrazia

en: Totalitarianism
eu: Totalitarismoa

en: Oligarchy
eu: Oligarkia

en: Authority
eu: Agintaria

en: pessimist / optimist | poor
eu: ezkorra / baikorra | behartsua

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
eu: Aberatsa

en: Homeless
eu: Etxegabeak

en: Property
eu: Propietatea

en: Money
eu: Dirua

en: five / pentagon | ten
eu: bost / pentagonoa | hamar

en: Decagon
eu: Dekagonoa

en: Enneagram
eu: Eneagrama

en: Icosagon
eu: Ikosagonoa

en: Decimal
eu: Dezimala

en: parallel / meridian | longitude
eu: paraleloa / meridianoa | longitudea

en: Latitude
eu: Latitudea

en: Solstice
eu: Solstizioa

en: Pole
eu: Poloa

en: Azimuth
eu: Azimuta

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
eu: Paraleloak eta longitudeak ekialdetik mendebaldera gurutzatzen dute, eta latitudeak, berriz, iparraldetik hegoaldera.

en: art / gallery | drama
eu: artea / galeria | drama

en: Theater
eu: Antzerkia

en: Museum
eu: Museoa

en: Concert hall
eu: Kontzertu-aretoa

en: Gym
eu: Gimnasioa

en: hunter / rifle | photographer
eu: ehiztaria / erriflea | argazkilaria

en: Camera
eu: Kamera

note: Translators: tripod as used is photography
en: Tripod
eu: Tripodea

en: Photography
eu: Argazkigintza

en: Light
eu: Argia

en: dish / break | balloon
eu: platera / puskatu | baloia

note: Translators: like 'he burst the balloon'
en: Burst
eu: Lehertu

en: Bounce
eu: Bote egin

en: Float
eu: Flotatu

en: Roll
eu: Bildu

en: Both relate to an action that breaks the related item.
eu: Aipatutako elementua apurtzen duen ekintza bati dagozkio biak.

en: button / push | key (used in a lock)
eu: botoia / sakatu | giltza

en: Turn
eu: Biratu

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
eu: Ireki

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
eu: Giltzaz itxi

note: Translator: 'Close' as verb, like closed with a key
en: Close
eu: Itxi

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
eu: Bi objektuek funtziona dezaten, botoi bat sakatu behar da eta giltza bati buelta eman behar zaio.

en: concept / idea | obsession
eu: kontzeptua / ideia | obsesioa

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
eu: Obsesioa

en: Indifference
eu: Axolagabekeria

en: Disinterest
eu: Interesik eza

en: Intuition
eu: Intuizioa

en: The relation between the two words is that they are synonymous.
eu: Bi hitzen arteko erlazioa sinonimia da.

en: fish / water | bird
eu: arraina / ura | txoria

en: Air
eu: Airea

en: Wings
eu: Hegoak

en: Ship
eu: Itsasontzia

en: Cage
eu: Kaiola

note: Translator: 'rook' as a piece of chess
en: rook / chess | soldier
eu: dorrea / xakea | soldadua

en: Battle
eu: Gudua

en: Gun
eu: Pistola

en: Peace
eu: Bakea

en: Enemy
eu: Etsaia

en: competitive / cooperative | anxious
eu: lehiakorra / lagunkoia | kezkatua

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Flexible
eu: Malgua

en: Cautious
eu: Zuhurra

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Daring
eu: Ausarta

en: pessimistic / optimistic | suspicious
eu: ezkorra / baikorra | fidagaitza

note: Translator: Used as an adjective in English
en: Trusting
eu: Fidakorra

en: Dubious
eu: Zalantzazkoa

note: Translator: compass as the instrument used for finding direction
en: thermometer / temperature | compass
eu: termometroa / tenperatura | iparrorratza

en: Elevation
eu: Altitudea

en: Position
eu: Posizioa

en: Area
eu: Azalera

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
eu: Aurreneko hitza instrumentua da eta bigarrena honek neurtzen duena.

en: violin / orchestra | knife
eu: biolina / orkestra | labana

en: Cutlery
eu: Mahai-tresnak

en: Metal
eu: Metala

en: Spoon
eu: Koilara

en: Wood
eu: Egurra

en: doctor / stethoscope | painter
eu: doktorea / estetoskopioa | margolaria

en: Brush
eu: Brotxa

en: Art
eu: Area

en: Gallery
eu: Galeria

note: Translator: meaning a painted picture
en: Painting
eu: Margoa

en: hungry / eat | tired
eu: gosea / jan | nekatuta

en: sleep | rest
eu: lo egin | atsedena

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
eu: kutxa / ireki | banana

en: peel
eu: azala kendu

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
eu: pala / zuloa egin | aizkora

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
eu: moztu

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
eu: edalontzia / hautsi | papera

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
eu: urradura| haustura

note: Translators: the concept 'toe' (https://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. It means 'digits of the foot'. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
eu: oinak / bi | behatzak

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
eu: hamar | 10

en: fish / aquarium | monkey
eu: arraina / akuarioa | tximinoa

en: cage | zoo | zoological garden
eu: kaiola | zoologikoa | parke zoologikoa

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
eu: Akuarioko arrain bat gatibutasunean bizi da.

en: ring / finger | bracelet
eu: eraztuna / hatza | eskumuturrekoa

en: wrist | arm
eu: eskumuturra | besoa

en: seal / flippers | bird
eu: itsas txakurra / hegalak | txoria

en: wings
eu: hegoak

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
eu: zotza / flotatu | harria

en: sink
eu: urperatu

en: leopard / spots | tiger
eu: lehoinabarra / puntuak | tigrea

en: stripes
eu: marrak

note: Translators: 'submarine' is used as a noun
en: fish / submarine | bird
eu: arraina / urpeko ontzia | txoria

en: airplane | aeroplane | plane
eu: hegazkina

en: tears / eyes | sweat
eu: malkoak / begiak | izerdia

en: body | skin
eu: gorputza | azala

en: bridge / over | tunnel
eu: zubia / gainetik | tunela

en: in | under | through
eu: barruan | azpian | zehar

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
eu: jostailua / jolasa | tresna

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
eu: lana

note: 'correct' can be used as verb or adjective
en: error / (to) correct | damage
eu: errorea / zuzendu | matxura

en: repair | fix
eu: konpondu

en: orange / fruit | spinach
eu: laranja / fruitua | ziazerba

en: vegetable
eu: barazkia

en: hands / grab | teeth
eu: eskuak | hartu / hortzak

en: bite
eu: kosk | hozka

en: Grab and bite are finite actions.
eu: Heltzea eta hozka egitea ekintza mugatuak dira.

en: puzzle / solve | game
eu: puzzlea / ebatzi | jokoa

en: win | play
eu: irabazi | jokatu

en: eyebrow / eye | mustache
eu: bekaina / begia | bibotea

en: lip | upper lip | mouth
eu: ezpaina | goiko ezpaina | ahoa

en: ice / slippery | glue
eu: izotza / irristakorra | kola

en: sticky
eu: itsaskorra

en: whirlpool / water | tornado
eu: zurrunbilo / ura | tornadoa

en: wind | air
eu: haizea | airea

en: fox / den | bird
eu: azeria / etzalekua | txoria

en: nest
eu: habia

en: dog / tame | wolf
eu: Txakurra / otzana | otsoa

en: wild | savage
eu: basatia

en: sugar / sweet | vinegar
eu: azukrea / gozoa | ozpina

en: sour
eu: garratza

en: tennis / sport | ballet
eu: tenis / kirola | baleta

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
eu: dantza

en: slurp / tongue | snort
eu: zurrupada / mingaina | arnas-hotsa

en: nose
eu: sudurra

en: elbow / knee | wrist
eu: ukondoa / belauna | eskumuturra

en: ankle
eu: orkatila

en: novel / author | song
eu: eleberria / egilea | abestia

en: composer | songwriter | lyricist
eu: konpositorea | kantagilea | kanta-idazlea

en: car / road | train
eu: autoa / errepidea | trena

en: track | railway | rails | railroad
eu: bidea | trenbidea | errailak | burdinbidea

en: pediatrics / children | numismatics
eu: pediatria / umeak | numismatika

en: coins | currency | money
eu: txanponak | moneta | dirua

en: thermometer / temperature | clock
eu: termometro / tenperatura | erlojua

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
eu: ordua

en: poems / anthology | maps
eu: olerkiak / antologia | mapak

en: atlas
eu: atlasa

en: letter / word | page
eu: hizkia / hitza | orrialdea

en: book | magazine | document
eu: liburua | astekaria | dokumentua

en: hour / minute | minute
eu: ordua / minutua | minutua

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
eu: segundo

en: tiger / carnivore | cow
eu: tigrea / haragijale | behia

en: herbivorous | herbivore
eu: herbiboroa

en: constellation / stars | archipelago
eu: konstelazioa / izarrak | artxipelagoa

en: islands
eu: uharteak

en: Unknown command line parameter {0}
eu: Komando-lerroko parametro ezezaguna ({0})

en: List of available games
eu: Joko erabilgarrien zerrenda

en: Usage: gbrainy [options]
eu: Erabilera: gbrainy [aukerak]

en:   --version			Print version information.
eu:   --version			Erakutsi bertsioren informazioa.

en:   --help			Print this usage message.
eu:   --help			Erakutsi erabileraren mezu hau.

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
eu:   --gamelist			Erakutsi joko erabilgarrien zerrenda.

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
eu:   --customgame [jokoa1, jokoaN]	Joko pertsonalizatu batean jokatuko diren jokoen zerrenda zehazten du.

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
eu:   --norandom 			Joko pertsonalizatuaren zerrenda ez da ausaz nahasiko.

en:   --versions 			Show dependencies.
eu:   --versions 			Erakutsi mendekotasunak.

en: Software
eu: Softwarea

en: Based on ideas by
eu: Hauen burutazioetan oinarrituta:

en: MENSA works
eu: MENSA lanak

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
eu: Programa hau software librea da; birbana eta/edo alda dezakezu Software Foundation-ek argitaratutako GNU Lizentzia Publiko Orokorraren 2. bertsioan, edo (nahiago baduzu) beste berriago batean, jasotako baldintzak betez gero.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
eu: Programa hau erabilgarria izango delakoan banatzen da, baina, INOLAKO BERMERIK GABE; era berean, ez da bermatzen beraren EGOKITASUNA MERKATURATZEKO edo HELBURU PARTIKULARRETARAKO ERABILTZEKO. Argibide gehiago nahi izanez gero, ikus GNU Lizentzia Publiko Orokorra.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
eu: GNU Lizentzia Publiko Orokorraren kopia bat jasoko zenuen %s(r)ekin batera; halakorik jaso ez baduzu, ikusi <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
eu: Ondo pasatzeko eta garuna gazte mantentzeko jokoa.

en: gbrainy project web site
eu: gbrainy proiektuaren webgunea

note: Column: Game Name
en: Game Name
eu: Jokoaren izena

note: Column: Type
en: Type
eu: Mota

en: Selected
eu: Hautatuta

note: Translators: default file name used when exporting PDF files (keep the pdf extension please)
en: games.pdf
eu: jokoak.pdf

en: PDF files
eu: PDF fitxategiak

en: All files
eu: Fitxategi denak

en: The PDF file has been exported correctly.
eu: Behar bezala esportatu da PDF fitxategia.

en: There was a problem generating the PDF file. The file has not been created.
eu: Errore bat gertatu da PDF fitxategia sortzean. Ez da sortu fitxategia.

en: The graph below shows the player's game score evolution.
eu: Azpiko grafikoak jokalariaren jokoaren puntuazioaren garapena erakusten du.

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
eu: Jokoaren saio bat baino gehiago erregistratuta eduki behar duzu puntuazioaren garapena ikusteko.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
eu[0]: Jokoaren saio {0}ean erregistratutako emaitzak erabiliz eraikita.
eu[1]: Jokoaren azken {0} saioetan erregistratutako emaitzak erabiliz eraikita.

en: Total
eu: Guztira

en: You are about to delete the player's game session history.
eu: Jokalariaren jokoaren saioaren historia ezabatzera zoaz.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
eu: Aurrera jarraitzen baduzu, aurreko jokoaren saioaren historia galdu egingo duzu. Jarraitzea nahi duzu?

en: _Delete
eu: _Ezabatu

en: Custom Game
eu: Joko pertsonalizatua

en: _Start
eu: _Hasi

en: Select All
eu: Hautatu denak

en: Unselect all
eu: Desautatu denak

en: PDF export
eu: PDFra esportatzea

en: _Save
eu: _Gorde

en: This option allows to export a set of games in a PDF file. You can complete the puzzles without a computer.
eu: Aukera honek joko multzo bat PDF fitxategi batera esportatzea uzten du. Puzzleak ordenagailurik gabe osatu ditzakezu.

en: <b>General Settings</b>
eu: <b>Ezarpen orokorrak</b>

en: Skip games that use colors
eu: Saltatu koloreak erabiltzen dituzten jokoak

en: <b>Game Types</b>
eu: <b>Joko motak</b>

en: Logic
eu: Logika

en: Calculation
eu: Kalkulua

en: Verbal
eu: Hitzezkoa

en: <b>Difficulty Level</b>
eu: <b>Zailtasun maila</b>

en: Easy
eu: Erraza

en: Medium
eu: Tartekoa

en: Master
eu: Maisua

en: <b>Number of games</b>
eu: <b>Joko kopurua</b>

en: Total number of games:
eu: Jokoen guztirako kopurua:

note: Translators: this the number of pages that are included by side when exporting a PDF"
en: Pages per side:
eu: Orri kopurua aldeko:

en: <b>Output File</b>
eu: <b>Irteerako fitxategia</b>

en: Player's Game Session History
eu: Jokalariaren jokoaren saioaren historia

en: Show:
eu: Erakutsi:

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Skip games that use colors (for colorblind users)
eu: Saltatu koloreak erabiltzen dituzten jokoak (erabiltzaile daltonikoentzako)

en: Force gbrainy to always use English language (ignore translations)
eu: Behartu gbrainy beti ingelesa erabiltzera (ez ikusi egin itzulpenei)

en: Search and load extensions when starting
eu: Bilatu eta kargatu hedapenak abiaraztean

en: Enable sounds
eu: Gaitu soinuak

en: Theme:
eu: Gaia:

en: <b>Memory Games</b>
eu: <b>Memoria jokoak</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
eu: Erronka memorizatzeko denbora (seg.):

en: Show a countdown message
eu: Erakutsi atzerako kontaketa duen mezua

en: <b>Player's Game Session History</b>
eu: <b>Jokalariaren jokoaren saioaren historia</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
eu: Gutxieneko joko kopurua jokoaren saioaren historian gordetzeko:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
eu: Erregistroen gehienezko kopurua jokalariaren jokoaren saioaren historian gordetzeko:

en: Delete Player's Game Session History
eu: Ezabatu jokalariaren jokoaren saioaren historia

en: Congratulations.
eu: Zorionak.

en: Incorrect answer.
eu: Erantzun okerra.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
eu: Erantzuna daukazunean, idatz ezazu "Erantzuna:" eremuan eta eta sakatu "Ados" botoia.

en: The level of translation of gbrainy for your language is low.
eu: Zure hizkuntzarako gbrainy-ren itzulpen-maila txikia da.

en: You may be exposed to partially translated games making it more difficult to play. If you prefer to play in English, there is an option for doing so in gbrainy's Preferences.
eu: Beharbada zati bat bakarrik itzulitako jokoak ikusiko dituzu eta zaila gertatuko zaizu jokatzea. Nahiago baduzu ingelesez jokatu, badaukazu hala egiteko gbrainy-ren Hobespenetan.

en: Pause
eu: Pausarazi

en: Resume
eu: Jarraitu

en: Startup time {0}
eu: Hasierako ordua {0}

en: _Game
eu: _Jokoa

en: _New Game
eu: Joko _berria

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
eu: Joko eta hezitzaile guztiak (logika, buruzko kalkulua eta memoria)

en: Logic Puzzles Only
eu: Logikako puzzleak soilik

en: Mental Calculation Only
eu: Buruzko kalkulua soilik

en: Memory Trainers Only
eu: Memoria hezitzaileak soilik

en: Verbal Analogies Only
eu: Hizketako analogiak soilik

en: Custom Game Selection...
eu: Joko pertsonalizatuaren hautapena...

en: _Pause Game
eu: _Pausatu jokoa

en: _End Game
eu: Joko-_amaiera

en: Export Games to PDF for Off-line Playing...
eu: Esportatu jokoak PDFra lineaz kanpo jokatzeko...

en: _View
eu: _Ikusi

en: Toolbar
eu: Tresna-barra

en: Show
eu: Erakutsi

en: Orientation
eu: Orientazioa

en: Vertical
eu: Bertikala

en: Horizontal
eu: Horizontala

en: _Settings
eu: _Ezarpenak

en: Extensions
eu: Hedapenak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _Contents
eu: _Edukia

en: Answer:
eu: Erantzuna:

en: _Next
eu: _Hurrengoa

en: _Tip
eu: _Aholkua

en: Browse...
eu: Arakatu...

en: Open Location
eu: Ireki kokalekua

en: Paused
eu: Pausarazita

en: Play all the games
eu: Jokatu joko guztiak

en: All
eu: Denak

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
eu: Jokatu arrazoibidea eta pentsaeraren erronka dituzten jokoak.

en: Play games that challenge your mental calculation skills
eu: Jokatu buruzko kalkuluen trebezia eskatzen dituzten jokoak.

en: Memory
eu: Memoria

en: Play games that challenge your short term memory
eu: Jokatu epe laburreko memoria eskatzen dituzten jokoak.

en: Play games that challenge your verbal aptitude
eu: Jokatu zure hizketaren gaitasuna erronkan jartzen dituzten jokoak.

en: Pause or resume the game
eu: Pausatu edo jarraitu jokoa

en: End the game and show score
eu: Amaitu jokoa eta erakutsi puntuazioa

en: End
eu: Amaiera

en: red
eu: gorria

en: green
eu: berdea

en: blue
eu: urdina

en: yellow
eu: horia

en: orange
eu: laranja

en: black
eu: beltza

en: white
eu: zuria

note: Translators. This is the list of valid answers, like A or B.
en: {0} or {1}
eu: {0} edo {1}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B or C.
en: {0}, {1} or {2}
eu: {0}, {1} edo {2}

note: Translators. This is the list of valid answers, like A, B, C or D.
en: {0}, {1}, {2} or {3}
eu: {0}, {1}, {2} edo {3}

en: Figure {0}
eu: {0} irudia

en: The correct answer is {0}. | The possible correct answers are {0}.
eu[0]: Erantzun zuzena {0} da.
eu[1]: Erantzun zuzenak {0} dira.

en: Extensions database:
eu: Hedapenen datu-basea:

en: {0} game registered: | {0} games registered:
eu[0]: Joko {0} erregistratuta:
eu[1]: {0} joko erregistratuta:

en: {0} logic puzzle | {0} logic puzzles
eu[0]: Logikako puzzle {0}
eu[1]: Logikako {0} puzzle

en: {0} calculation trainer | {0} calculation trainers
eu[0]: Kalkulu-hezitzaile {0}
eu[1]: {0} kalkulu-hezitzaile

en: {0} memory trainer | {0} memory trainers
eu[0]: Memoria-hezitzaile {0}
eu[1]: {0} memoria-hezitzaile

en: {0} verbal analogy | {0} verbal analogies
eu[0]: Hizketako analogia {0}
eu[1]: Hizketako {0} analogia

en: Games played: {0} (Score: {1})
eu: Jolastutako jokoak: {0} (puntuazioa: {1})

en: Time: {0}
eu: Denbora: {0}

note: Translators: {0} is the name of the game
en: Game: {0}
eu: Jokoa: {0}

en: Outstanding results
eu: Emaitza zoragarriak

en: Excellent results
eu: Emaitza oso onak

en: Good results
eu: Emaitza onak

en: Poor results
eu: Emaitza pobreak

en: Disappointing results
eu: Emaitza txarrak

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
eu: Arretaz irakurri argibideak eta identifikatu datuak eta emandako aztarnak.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
eu: Jokalariaren puntuazioa ezartzeko gbrainy-k joko bakoitza burutzeko behar den denbora eta aholkuak hartzen ditu kontuan.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
eu: Joko logikoetan, garrantzi gutxikoak diruditen elementuak oso garrantzitsuak izan daitezke.

en: Try to approach a problem from different angles.
eu: Saiatu ikuspuntu desberdinetatik ikusten arazoa.

en: Do not be afraid of making mistakes, they are part of the learning process.
eu: Gozatu akatsekin ere, ikasketaren prozesuaren zati direlako.

en: Do all the problems, even the difficult ones. Improvement comes from challenging yourself.
eu: Landu buruketa guztiak, baita zailak direnak ere. Hobekuntza praktikaren bidez lortzen da.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
eu: Jokatu egunero, eta azkar nabarituko duzu aurrerakuntzak.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
eu: Erabili 'Joko pertsonalizatuaren hautapena' jokatzea nahi duzun jokoa hautatzeko.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
eu: Erabili 'Ezarpenak' jokoaren zailtasun maila doitzeko.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
eu: Elementuak elkartzea teknika oso arrunta da gauzak gogoratzeko.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
eu: Elementuak kategorietan taldekatzea teknika oso arrunta da gauzak gogoratzeko.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
eu: Eraiki akronimoak gogoratutako egitate bakoitzaren aurreneko hizkia erabiliz gogoratzeko.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
eu: Puzzle batengandik lortutako gozamena bertan igarotako denborarekiko proportzionala da.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
eu: Arazo bakoitza osagai txiki bakunagoetan zatitzea pentsatu.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
eu: Hizketako analogiei erantzutean aditz-denborari arreta jartzen zaio.

en: When you go shopping, try to perform calculations without the use of a calculator.
eu: Erosketak egitera joaten zarenean, saiatu buruz egiten kalkuluak, kalkulagailurik gabe.

en: Memorize the objects below in the given time
eu: Memorizatu azpiko objektuak emandako denboran

en: Time left
eu: Falta den denbora

note: Translators: {0} is the game number and {1} the game question or answer The number is used as reference when looking for the game solution in the PDF
en: Game #{0}. {1}
eu: Joko-zk.: #{0}. {1}

en: Created by gbrainy {0}
eu: Sortzailea: gbrainy {0}

en: Solutions
eu: Soluzioak

en: Multiple options #{0}
eu: Hainbat aukera {0}.

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
eu: {0} erantzuna: {1}

en: Pair of words compare #{0}
eu: Konparatu hitz bikoteak {0}.

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
eu: Azpiko bi hitzen arteko erlazioa emanda, zein hitzek du '{0}'(r)ekiko erlazioa?

en: Words: {0}
eu: Hitzak: {0}

en: Pair of words #{0}
eu: Hitz bikoteak {0}.

en: Question and answer #{0}
eu: Galderak eta erantzunak {0}.

note: Translators {0}: list of options (A, B, C)
en: Answer {0}.
eu: Erantzuna: {0}.

en: Get ready to memorize the next objects...
eu: Egon prest hurrengo objektuak memorizatzeko...

en: Score
eu: Puntuazioa

note: Translator: This will be part of the sentence "Games won: 10 (6 played)"
en: {0} played | {0} played
eu[0]: {0} jokatuta
eu[1]: {0} jokatuta

en: Games won: {0} ({1}) | Games won: {0} ({1})
eu[0]: Irabazitako partidak: {0} ({1})
eu[1]: Irabazitako partidak: {0} ({1})

en: {0}. Games won: {1} ({2}) | {0}. Games won: {1} ({2})
eu[0]: {0}. Irabazitako partidak: {1} ({2})
eu[1]: {0}. Irabazitako partidak: {1} ({2})

en: Time played {0} (average per game {1})
eu: Erabilitako denbora: {0} (batez bestekoa: {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
eu: Irakurri ezazu laguntza gbrainy-k puntuazioak nola banatzen dituen buruz gehiago jakiteko.

en: Tips for your next games
eu: Hurrengo jokoetarako aholkuak

en: Congratulations! New personal record
eu: Zorionak! Zure marka pertsonala hautsi duzu

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
eu: Logikako puzzleen jokoetan lortutako %{0} puntuazioak zure marka pertsonal berria ezarri du. Aurreko marka %{1} zen.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
eu: Kalkuluetako jokoetan lortutako %{0} puntuazioak zure marka pertsonal berria ezarri du. Aurreko marka %{1} zen.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
eu: Memoria jokoetan lortutako %{0} puntuazioak zure marka pertsonal berria ezarri du. Aurreko marka %{1} zen.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
eu: Hizketako analogien jokoetan lortutako %{0} puntuazioak zure marka pertsonal berria ezarri du. Aurreko marka %{1} zen.

en: Time
eu: Ordua

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
eu: Logika puzzleak. Zure logika eta arrazoinamenduaren trebetasunak erronkan jartzeko diseinatua.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
eu: Buruzko kalkulua. Eragiketa aritmetikoen bidez zure gaitasun mentala probatzeko.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
eu: Memoria hezitzaileak. Epe laburrean zure memoria neurtu eta hobetzeko.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
eu: Hizketako analogiak. Zure hizketako gaitasunarentzako erronka.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
eu: Ondo etorri Gbrainy-ra {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
eu: gbrainy zure garuna gazte eta sasoiko mantenduko duen programa da. Honakoak ditu:

en: Arithmetical operations
eu: Eragiketa aritmetikoak

en: What is the result of the following operation?
eu: Zein da eragiketa honen emaitza?

en: Average
eu: Batez bestekoa

en: Given the numbers: {0}. Which of the following numbers is closest to the average? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
eu: Zenbakiak: {0}. Hurrengo zenbakietatik zein dago batez bestekotik hurbilen? Erantzun {1}, {2}, {3} edo {4}.

en: The average of a list of numbers is their sum divided by the number of numbers in the list.
eu: Zenbakien zerrenda bateko batez bestekoa zenbaki guztien batura zerrendako elementuen kopuruarekin zatituz lortzen da.

en: The result of the operation is {0}.
eu: Eragiketaren emaitza {0} da.

en: Closer fraction
eu: Zatiki hurbilena

en: Which of the following numbers is closer to {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
eu: Hurrengo zenbakietatik zein dago {0}(e)tik hurbilen? Erantzuna {1}, {2}, {3} edo {4}.

en: The result of the operation {0} / {1} is '{2}'.
eu: {0} / {1} eragiketaren emaitza '{2}' da.

en: Consecutive sum
eu: Ondoz ondoko batura

en: In the list of single-digit numbers below, there are 5 consecutive numbers whose sum is {0}. Which numbers are these?
eu: Digitu bakarreko zenbakien zerrendan, ondoz ondoko 5 zenbaki daude {0} batura ematen dutenak. Zein zenbaki dira?

en: Fractions
eu: Zatikiak

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
eu: Zein da eragiketa honen emaitza? Erantzun dezakezu zatiki edo zenbaki bat erabiliz.

en: Greatest divisor
eu: Zatitzaile handiena

en: Which of the possible divisors is the greatest that divides all numbers? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Zatitzaile guztien artean zein da zenbaki guztien zatitzaile den zenbakirik handiena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Numbers
eu: Zenbakiak

en: Possible divisors
eu: Zatitzaile posibleak

en: Operators
eu: Eragileak

en: The first operator is {0}.
eu: Lehenengo eragilea {0} da.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
eu: Zein eragilek egiten dute {0}, {1}, eta {2}, {3} ematea? Erantzun '+-/*' erabiliz.

en: {0} and {1}
eu: {0} eta {1}

en: Primes
eu: Lehenak

en: Which of the following numbers is a prime? A prime number is a positive integer that has exactly two different positive divisors, 1 and itself. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Ondorengo zenbakietako zein da lehena? Zenbaki lehena osoko zenbaki positibo bat da, eta soilik bi zatitzaile positibo ditu: 1 eta bere burua. Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
eu: Emandako zenbaki baten digitu guztien batura 3rekin zatitu badaiteke, orduan hori da zenbakia. Adibidez, 15 = 1 + 5 = 6, eta hau 3rekin zati daiteke.

en: The number {0} is a prime number.
eu: {0} zenbakia lehena da.

en: Proportions
eu: Proportzioak

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
eu: Zer da {1}/{2}(r)en %{0}a? Erantzun {3}, {4}, {5} edo {6}.

en: Ratio
eu: Erlazioa

en: Which two numbers have a sum of {0} and have a ratio of {1} to {2}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
eu: Zein dira {0} batura ematen duten eta {1}/{2} erlazioa duten bi zenbakiak? Erantzun bi zenbaki erabiliz (adib.: 1 eta 2).

en: The second number can be calculated by multiplying the first number by {0} and dividing it by {1}.
eu: Bigarren zenbakia aurrena {0} balioarekin biderkatuz eta {1} balioarekin zatituz kalkulatzen da.

en: A ratio specifies a proportion between two numbers. A ratio of a:b means that for every 'a' parts you have 'b' parts.
eu: Erlazio batek bi zenbakiren arteko proportzioa zehazten du. 'a:b' erlazio batek zera adierazten du: 'a' zati bakoitzeko 'b' zati daudela.

en: have a ratio of {0}:{1}
eu: {0}:{1} erlazioa du

en: Selected numbers
eu: Hautatutako zenbakiak

en: In the list of numbers below, what is the sum of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
eu: Ondorengo zenbaki-zerrendan, zein da {0} baino balio handiagoa duten zenbaki guztien batura? Erantzun {1}, {2}, {3} edo {4}.

en: In the list of numbers below, what is the product of all the numbers with a value greater than {0}? Answer {1}, {2}, {3} or {4}.
eu: Ondorengo zenbaki-zerrendan, zein da {0} baino balio handiagoa duten zenbaki guztien biderkadura? Erantzun {1}, {2}, {3} edo {4}.

en: Two numbers
eu: Bi zenbaki

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
eu: Zein bi zenbaki batu eta gero {0} ematen dute eta biderkatu ondoren {1}? Erantzun bi zenbaki erabiliz (adib.: 1 eta 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
eu: Zein bi zenbaki kendu eta gero {0} ematen dute eta biderkatu ondoren {1}? Erantzun bi zenbaki erabiliz (adib.: 1 eta 2).

en: 3D Cube
eu: 3D kuboa

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
eu: Zenbat kubo txiki behar dira azpiko kubo handia eraikitzeko? Erantzun ezazu zenbaki bat erabiliz.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
eu: Kubo bat objektu laukizuzen trinkoa da, eta sei karratuko aurpegi ditu.

en: Balance
eu: Oreka

en: Using triangles only, how many triangles are needed in the right part of the last figure to keep it balanced?
eu: Triangeluak soilik erabiliz, zenbat triangelu behar dira azken irudiko eskuineko zatian oreka mantentzeko?

en: Every circle is equivalent to two triangles and every square to three triangles.
eu: Zirkulu bakoitza bi hirukiren baliokidea da, eta lauki bakoitza hiru hirukirena.

en: Every circle is equivalent two triangles.
eu: Zirkulu bakoitza bi triangeluren baliokidea da.

en: Build a triangle
eu: Eraiki triangelu bat

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
eu: Zein hiru pieza erabili behar dituzu aldi berean triangelu bat osatzeko? Erantzun hiru irudien izenak erabiliz, adib: {0}, {1}, {2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
eu: Emaitzako triangelua isoszelea da.

en: The triangle is:
eu: Triangelua da:

en: Circles in a square
eu: Zirkuluak karratu batean

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
eu: Zein da gehienezko (erakutsitakoak bezalako) zirkulu kopurua azpiko laukizuzenean doitzeko?

en: You can fit more than 64 circles.
eu: 64 zirkulu baino gehiago doi ditzakezu.

note: Translators: {0} is replaced always by 0.1340
en: Using the above layout {0} units of height are gained per row leaving enough space for an additional row.
eu: Erakutsitako eskeman altueraren {0} unitate irabazten dira errenkadako. Horrek errenkada gehigarri batentzako nahikoa leku uzten du.

en: 8 units
eu: 8 unitate

en: 1 unit
eu: Unitate 1

en: Clocks
eu: Ordulariak

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
eu: Zein zenbakira zuzentzen du '{0}' ordulariaren orratz luzeak? Erantzun zenbakiak erabiliz.

en: Starting from the first clock, add {1} to the number obtained by appending the values to which the hands point. For example, the value of the hands for '{0}' is {3} ({2} + {1}).
eu: Lehen erlojutik hasiz, gehitu {1} eskuek seinalatzen dituzten balioak erantsiz lortzen den zenbakiari. Adibidez, eskuek '{0}'(r)entzat adierazten duten balioa {3} ({2} + {1}) da.

en: The clocks do not follow the time logic.
eu: Ordulariek ez dute denboraren logika jarraitzen.

en: Count circles
eu: Zenbatu zirkuluak

en: How many circles do you count?
eu: Zenbat zirkulu zenbatu dituzu?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
eu: Ariketa erraza da sistematikoki zirkuluak zenbatzen badituzu.

en: Counting
eu: Zenbatzea

en: We have a {0} meter piece of fabric. | We have a {0} meters piece of fabric.
eu[0]: Ehunaren metro {0}eko pieza bat dugu.
eu[1]: Ehunaren {0} metrotako pieza bat dugu.

en: A machine takes {0} second to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces? | A machine takes {0} seconds to cut 1 meter of this fabric. How many seconds does the machine take to cut the entire piece of fabric into 1 meter pieces?
eu[0]: Makina batek {0} segundo behar du oihal honen 1 metro mozteko. Zenbat segundo behar ditu makinak oihalaren pieza osoa 1 metroko piezetan mozteko?
eu[1]: Makina batek {0} segundo behar ditu oihal honen 1 metro mozteko. Zenbat segundo behar ditu makinak oihalaren pieza osoa 1 metroko piezetan mozteko?

en: With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces. | With the cut number {0}, the machine creates two 1 meter pieces.
eu[0]: {0}. mozketarekin makinak 1 metroko bi pieza sortzen ditu.
eu[1]: {0}. mozketarekin makinak 1 metroko bi pieza sortzen ditu.

en: A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence pole is used in each side of the square. How many fence poles are used in total? | A fence is built to enclose a square shaped region. {0} fence poles are used in each side of the square. How many fence poles are used in total?
eu[0]: Hesi bat eraiki da karratu formako eremua ixteko. Karratuko alde bakoitzean {0} zutoin erabiltzen da. Zenbat zutoin erabili dira guztira?
eu[1]: Hesi bat eraiki da karratu formako eremua ixteko. Karratuko alde bakoitzean {0} zutoin erabiltzen dira. Zenbat zutoin erabili dira guztira?

en: There is {0} fence pole since the poles on the corners of the square are shared. | There are {0} fence poles since the poles on the corners of the square are shared.
eu[0]: {0} zutoin dago, karratuko ertzetako zutoinak partekatuta daudelako.
eu[1]: {0} zutoin daude, karratuko ertzetako zutoinak partekatuta daudelako.

en: Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary unit more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present? | Wrapping an anniversary present costs one monetary unit. The anniversary present costs {0} monetary units more than the cost to wrap it. How much does it cost to both purchase and wrap the present?
eu[0]: Urtebetetzeko opari bat biltzea euro bat kostatzen da. Urtebetetzeko opariak hura biltzeko kostua baino {0} euro gehiago balio du. Zenbat kostatzen da oparia erostea eta biltzea?
eu[1]: Urtebetetzeko opari bat biltzea euro bat kostatzen da. Urtebetetzeko opariak hura biltzeko kostua baino {0} euro gehiago balio ditu. Zenbat kostatzen da oparia erostea eta biltzea?

en: It is the cost of the present, {0} monetary unit, plus one monetary unit of the wrapping. | It is the cost of the present, {0} monetary units, plus one monetary unit of the wrapping.
eu[0]: Opariaren kostua da, {0} euro, gehi biltzeari dagokion euro bat.
eu[1]: Opariaren kostua da, {0} euro, gehi biltzeari dagokion euro bat.

en: Count series
eu: Zenbatu serieak

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
eu: Zenbat '9' zenbaki behar dira 10 eta 100 arteko zenbakiak adierazteko?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
eu: Bi digituko zenbat zenbaki daude non aurreneko digitua bigarrena baino handiagoa den (adib. 20 eta 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
eu: Bi digituko zenbat zenbaki daude non aurreneko digitua bigarrena baino txikiagoa den (adib. 12 eta 13)?

en: The numbers are: {0}.
eu: Zenbakiak hauek dira: {0}.

en: Notice that 99 contains two numbers '9'.
eu: Jakin ezazu 99 balioak bi '9' zenbaki dituela.

en: Cover percentage
eu: Osatutako ehunekoa

en: What percentage of the figure is colored?
eu: Irudien zein ehuneko dago margotuta?

en: When you fold the figure below as a cube, which face on the figure is opposite the face with a {0} drawn on it? Answer the number written on the face.
eu: Azpiko irudia kubo gisa tolesten denean, irudiko zein aurpegi dago {0} marraztuta duen aurpegiaren aurkako aldean? Erantzun aurpegian idatzitako zenbakia.

en: What is the probability of getting a '2' or a '6' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
eu: Zein da '2' edo '6' bat lortzeko probabilitatea 6 aldeko dado bat behin jaurtitzean? Erantzun zatiki bat erabiliz (adib.: 1/2).

en: There are 2 of 6 possibilities.
eu: Posibilitateak 2 / 6 dira.

en: What is the probability of not getting a '5' in a single throw of an unmodified 6 sided die? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
eu: Zein da '5' bat ez lortzeko probabilitatea 6 aldeko dado bat behin jaurtitzean? Erantzun zatiki bat erabiliz (adib.: 1/2).

en: There are 5 of 6 possibilities.
eu: Posibilitateak 5 / 6 dira.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two even numbers? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
eu: 6 aldeko bi dado aldi berean jaurtitzen dira. Zein da bi zenbaki bikoiti lortzeko probabilitatea? Erantzun zatiki bat erabiliz (adib.: 1/2).

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
eu: Bi zenbaki bikoiti lortzeko posibilitatea 36tik 9 da.

en: Two unmodified 6 sided dice are thrown simultaneously. What is the probability of getting two '6'? Answer using a fraction (e.g.: 1/2).
eu: 6 aldeko bi dado aldi berean jaurtitzen dira. Zein da bi '6' lortzeko probabilitatea? Erantzun zatiki bat erabiliz (adib.: 1/2).

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
eu: '6' zenbakia bi dadoetan aldi berean lortzeko posibilitatea 1 / 36 da.

en: Dice
eu: Dadoa

en: Divide circles
eu: Zatitu zirkuluak

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
eu: Azkenengo irudian, zenbat eskualdetan dago zirkulua zatituta puntu guztiak konektatuta daudenean?

en: Has {0} region | Has {0} regions
eu[0]: Eskualde {0} du
eu[1]: {0} eskualde ditu

en: Equation
eu: Ekuazioa

en: What is the result of the equation below?
eu: Zein da azpiko ekuazioaren emaitza?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
eu: Eragiketa aritmetikoan ordena beti honela izaten da: berreketak eta erroak, biderketak eta zatiketak, batuketak eta kenketak.

en: Extra circle
eu: Zirkulu gehigarria

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Zein zirkulu ez dagokio taldeari? Ez da elementuen sekuentzia bat. Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: All circles share a common property except for one.
eu: Zirkulu guztiek propietate komuna partekatzen dute, zirkulu batek izan ezik.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
eu: Zirkulu guztietan kolore zatiek ordena berdina jarraitzen dute, batek izan ezik.

en: Figures and text
eu: Irudiak eta testua

en: The figures and the texts are related. What text should go under the last figure?
eu: Irudiak eta testuak zerikusia dute. Zein testuk egon beharko luke azken irudiaren azpian?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
eu: Testuko karaktere bakoitzak irudiaren propietate bat adierazten du.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
eu: 'A' irudiak gainjartzen direla adierazten du, 'B' karratuak direla, 'C' zirkuluak direla, 'D' irudiak bananduta daudela, 'E' hiru irudi daudela eta 'F' bi irudi daudela.

en: Figure pattern
eu: Irudien ereduak

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
eu: Zein irudik ordeztu beharko luke galdera ikurra?  Erantzun {0}, {1} edo {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
eu: Errenkada bakoitzeko hirugarren irudia nolabait aurreneko bi irudiak konbinatzea inplikatzen du.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
eu: Gainjarri aurreneko eta bigarren irudiak eta kendu komunean dituzten marrak, gero biratu emaitzako irudia 45 gradu.

en: Figures
eu: Irudiak

en: What is the next logical sequence of objects in the last column? Answer {0}, {1} or {2}.
eu: Zein da azken zutabeko hurrengo objektu-sekuentzia logikoa? Erantzun {0}, {1} edo {2}.

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
eu: Konbinazio bakarra da emandako elementuekin, eta errepikatu gabe. eraikitzeko.

en: Find the number
eu: Bilatu zenbakia

en: Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} place away from itself multiplied by 2 and {1} place away from itself plus 2? | Looking horizontally and vertically to the lines of the grid below, which is the number {0} places away from itself multiplied by 2 and {1} places away from itself plus 2?
eu[0]: Beheko saretako lerroei horizontalki eta bertikalki begiratuz, zein da zenbakiaren kokalekua {0} gelaxkara bere burua bider 2 eginda eta {1} gelaxkara bere burua gehi 2 eginda?
eu[1]: Beheko saretako lerroei horizontalki eta bertikalki begiratuz, zein da zenbakiaren kokalekua {0} gelaxkara bere burua bider 2 eginda eta {1} gelaxkara bere burua gehi 2 eginda?

en: The number is located at row {0}, column {1}.
eu: Zenbakia hemen dago: {0}. errenkada, {1}. zutabea.

en: The number is located within the first {0} row of the grid. | The number is located within the first {0} rows of the grid.
eu[0]: Saretako lehen {0} errenkadan dago zenbakia.
eu[1]: Saretako lehen {0} errenkadetan dago zenbakia.

en: Four sided
eu: Lau alde

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
eu: Zenbat lau aldeko irudi zenbatu dituzu azpiko irudian?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
eu: Lau aldeko irudi bat beste irudi baten barruan kapsulatua egon daiteke.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
eu: Lau aldeko irudiak honako puntuak konektatuz sortzen dira: {0}

en: Circles in a grid
eu: Saretako zirkuluak

en: One of the numbers in the grid must be circled. Which one?
eu: Saretako zenbakietako bat zirkuluarekin markatu behar da. Zein?

en: All circled numbers share an arithmetical property.
eu: Marka biribila duten zenbaki guztiek propietate aritmetiko bat partekatzen dute.

en: Every circled number can be divided by {0}.
eu: Zirkuludun zenbaki bakoitza {0} balioarekin zati daiteke.

en: Square with dots
eu: Karratua puntuekin

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
eu: Zein da hurrengo irudi logikoa sekuentzian? Erantzun {0}, {1} edo {2}.

en: From the top-left figure, the top-left circle moves down, the bottom-left circle moves up, the bottom-right moves diagonally up-left and the top-right moves diagonally down-left.
eu: Goi-ezkerraldeko irudian, goi-ezkerraldeko zirkulua beherantz mugitzen da, behe-ezkerraldeko zirkulua gorantz mugitzen da, behe-eskuinaldekoa diagonalki mugitzen da goi-ezkerrerantz eta goi-eskuinaldekoa diagonalki mugitzen da behe-ezkerrerantz.

en: From the top-left figure, the figure is rotated counterclockwise 90 degrees.
eu: Goi-ezkerraldeko irudian, 90 gradu biratu da irudia erlojuaren kontrako noranzkoan.

en: Numbers in a grid
eu: Saretako zenbakiak

en: The numbers in the grid below follow a pattern. Which number should replace the question mark?
eu: Ondorengo saretako zenbakiek eredu bati jarraitzen diote. Zein zenbakik ordeztuko luke galdera ikurra?

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
eu: Eredua aritmetikoa da eta bertikalki funtzionatzen du.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
eu: Eredua aritmetikoa da eta horizontalki funtzionatzen du.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
eu: Laugarrengo errenkada aurreneko bi errenkadak biderkatu ondoren hirugarrengoa gehituz lortzen da.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
eu: Laugarrengo zutabea aurreneko bi zutabeak biderkatu ondoren hirugarrengoa gehituz lortzen da.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
eu: Laugarrengo errenkada aurreneko bi errenkadak biderkatu ondoren hirugarrengoa kenduz lortzen da.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
eu: Laugarrengo zutabea aurreneko bi zutabeak biderkatu ondoren hirugarrengoa kenduz lortzen da.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
eu: Laugarrengo errenkada aurreneko bi errenkadak gehitu ondoren hirugarrengoa kenduz lortzen da.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
eu: Laugarrengo zutabea aurreneko bi zutabeak gehitu ondoren hirugarrengoa kenduz lortzen da.

en: Handshakes
eu: Esku ematea

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
eu: Festa bateko partaideak elkar aurkezten dira, guztira {0} esku emate gertatu direlarik. Zenbat pertsona daude festan?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
eu: Saiatu zaitez pertsona gutxi batzuekin bilera duzula irudikatzen.

en: Using n as the total number of people, the first person handshakes n-1 people, the second n-2 people, etc. The result is the sum of the first n-1 consecutive numbers: 1+2+3+...+(n-1).
eu: n da pertsonen guztizko kopura; lehen pertsonak n-1 pertsonari ematen die eskua, bigarrenak n-2 pertsonari, etab. Emaitza da lehen n-1 ondoz ondoko zenbakien batura: 1+2+3+...+(n-1).

en: Larger shape
eu: Forma handia

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Zein da bi irudi konbinatuz sor dezakezun forma handiena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Largest area
eu: Azalera handiena

en: Which of the following figures has the largest area? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Irudi hauetako zeinek dauka azalera handiena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Largest diameter
eu: Diametro luzeena

en: If the circles represented by the arcs below were completed, which circle would have the largest diameter? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Beheko arkuek adierazten dituzten zirkuluak osatuko balira, zein zirkuluk izango luke diametro handiena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Less curved is the arc, the larger the circle is.
eu: Zenbat eta kurba txikiagoa arkuak, orduan eta handiagoa zirkulua.

en: Lines
eu: Marrak

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
eu: Zenbat zuzenki zenbatu dituzu azpiko irudian? Zuzenki bat bi puntuen arteko marra bat da gurutzatu gabeko marrekin.

en: There is {0} line in the figure to the left and {1} in the figure to the right. | There are {0} lines in the figure to the left and {1} in the figure to the right.
eu[0]: Ezkerreko irudian {0} marra dago, eta eskuinekoan, berriz, {1}.
eu[1]: Ezkerreko irudian {0} marra daude, eta eskuinekoan, berriz, {1}.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
eu: Ariketa erraza da marrak sistematikoki zenbatzen badituzu.

en: Missing piece
eu: Falta den pieza

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
eu: Zein karratuk osatzen du azpiko irudia? Erantzun {0}, {1} edo {2}

en: The logic works at row level.
eu: Logikak errenkada mailan funtzionatzen du.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
eu: Errenkada bakoitzean hirugarren karratua lortzeko aurreneko karratua biratu eta bigarren karratuari gainjartzen zaio, bat datozen marrak kenduz.

en: Missing slice
eu: Falta den zatia

en: The slices below have some kind of relation. Which is the missing slice in the circle below? Answer {0}, {1} or {2}.
eu: Ondorengo zatiek erlazioren bat dute. Zein zati falta da zirkuluan? Erantzun {0}, {1} edo {2}.

en: Each slice is related to the opposite one.
eu: Zati bakoitzak aurkakoarekin erlazionatuta dago.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
eu: Zati bakoitzeko zenbaki guztiak, aurkako zatiari gehitutakoan, beti {0} batzen dute.

en: Most in common
eu: Bat etortzea

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Erantzun posibleen artean zein dator bat hobeto emandako lau irudiekin? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
eu: Pentsatu emandako irudiek barruan dituzten elementu komunetan.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
eu: Irudiaren barruan dauden elementuen kopurua emandako irudi kopuruen berdina da.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
eu: Bat hobekien datozen elementu gehienak dituen irudia da emandako irudiekin konparatuz.

en: Move figure
eu: Mugitu irudia

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
eu: Zein da mugitu beharreko gutxieneko zirkulu kopurua ezkerreko irudia eskuinekoan bihurtzeko?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
eu: Eraman zirkulua aurreneko marratik bigarrengora eta eraman laugarren marrako bi zirkulu bigarren eta bosgarren marretara.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
eu: Eraman aurreneko lerroa zazpigarrenera; eraman bigarren marrako bi zirkulu hirugarrengora; eta eraman bosgarren marrako aurreneko eta azkenengo zirkuluak seigarren marrara.

en: Next figure
eu: Hurrengo irudia

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
eu: Aurreneko iruditik goiko zirkulua bi posizio aurreratzen da ordulariaren noranzkoan, ezkerreko zirkulua atzerantz posizio bat joaten den bitartean.

en: Numeric relation
eu: Zenbakizko erlazioa

en: What number should replace the question mark?
eu: Zein zenbakik ordeztuko luke galdera ikurra?

en: The numbers are related arithmetically.
eu: Zenbakiak aritmetikoki erlazionatuta daude.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
eu: {0} taldeko zenbaki bakoitzak {1} batzen du hain zuzen.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
eu: Zatitu sekuentzia hiru zenbakiko taldeetan. Hirugarren zenbaki bakoitza aurreneko bi biderkatuz lortzen da.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
eu: Zatitu sekuentzia hiru zenbakiko taldetan. Hirugarren zenbaki bakoitza aurrenekoari bigarrengoa kenduz lortzen da.

en: Numeric sequence
eu: Zenbakizko sekuentzia

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
eu: Hurrengo sekuentziak logika bat jarraitzen du. Zein zenbakik ordeztuko luke galdera ikurra?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
eu: Sekuentziako zenbaki bakoitza aurrekoarekin erlazioa dauka.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
eu: Sekuentziako zenbaki bakoitza lortzeko aurreko zenbakiari 1 kendu eta emaitza 2rekin biderkatuz lortzen da.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
eu: Sekuentziako zenbaki bakoitza lortzeko aurreko zenbakiari 1 gehitu eta emaitza 3rekin biderkatuz lortzen da.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
eu: Sekuentziako zenbaki bakoitza lortzeko aurreko zenbakiari 2 kendu eta emaitza 2rekin biderkatuz lortzen da.

en: Ostracism
eu: Ostrazismoa

en: Which element does not belong to the group? It is not related to any arithmetical of the numbers. Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
eu: Zein elementu ez dagokio taldeari? Ez dauka zerikusirik zenbakien aritmetikarekin. Erantzun {0}, {1}, {2}, {3} edo {4}.

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
eu: Ekuazio bat taldeari dagokion erabakitzeko irizpidea ez da aritmetikoa.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
eu: Kontuan izan taldeko zenbaki bakoitzak zerikusia duten bi zati dituztela.

en: In all the other equations the digits from the left side also appear on the right side.
eu: Beste ekuazio guztietan ezkerraldeko digituak eskuinaldean ere agertzen dira.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
eu: Beste zenbaki guztietan azken hiru digituak aurreneko bi digituen karratuak dira.

en: Pencil
eu: Arkatza

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
eu: Honako irudien artetik zein ezin da marraztu aurreko marrak gurutzatu gabe edo arkatza igo gabe? Erantzun {0}, {1}, {2}, {3} edo {4}.

en: People at a table
eu: Jendea mahaian

en: A group of people, spaced out evenly, are sitting at a round table. How many people are there if the {0} person sits directly across from the {1}?
eu: Mahai biribil baten inguruan pertsona talde bat eserita dago, distantzia berdinarekin bananduta. Zenbat pertsona daude eserita {0} pertsona {1}(r)en aurrean eserita badago?

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
eu: Bi posizio kenduz, mahai erdian zenbat pertsona dauden aurki dezakezu. Zenbaki hau bikoiztuz pertsonen kopuru osoa lortuko duzu.

en: 5th
eu: 5.

en: 19th
eu: 19.

en: 4th
eu: 4.

en: 12th
eu: 12.

en: 9th
eu: 9.

en: 22nd
eu: 22.

en: Two people in the table sitting across from each other
eu: Bi pertsona mahaian eserita bata bestearen aurrean

en: Percentage
eu: Ehunekoa

en: After getting {0}% discount you have paid {1} monetary unit for a TV set. What was the original price of the TV set? | After getting {0}% discount you have paid {1} monetary units for a TV set. What was the original price of the TV set?
eu[0]: % {0}(e)ko deskontua lortu ondoren, {1} euro ordaindu duzu telebista bat erostean. Zein zen telebistaren jatorrizko salneurria?
eu[1]: % {0}(e)ko deskontua lortu ondoren, {1} euro ordaindu dituzu telebista bat erostean. Zein zen telebistaren jatorrizko salneurria?

en: John's shop had sales of {0} monetary unit. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales? | John's shop had sales of {0} monetary units. This was an increase of {1}% over last month. What were last month sales?
eu[0]: Jonen dendak {0} euroko salmentak egin ditu. Azken hilabetearekiko % {1} handiagotu dira salmentak. Zenbatekoak izan ziren igarotako hilabeteko salmentak?
eu[1]: Jonen dendak {0} euroko salmentak egin ditu. Azken hilabetearekiko % {1} handiagotu dira salmentak. Zenbatekoak izan ziren igarotako hilabeteko salmentak?

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
eu: Ontzi bateko ur kopurua % {0}ean gutxiagotu da. Uraren kopurua zenbateko ehunekotan handiagotu beharko da jatorrizko mailara iristeko?

en: The objective is to obtain the same total amount.
eu: Helburua osoko kopuru berdina lortzea da.

en: If all painters are artists and some citizens of Barcelona are artists. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Margolari guztiak artistak badira, eta Bartzelonako hiritar batzuk artistak badira, hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Some citizens of Barcelona are painters
eu: Bartzelonako hiritar batzuk margolariak dira

en: All citizens of Barcelona are painters
eu: Bartzelonako hiritar guztiak margolariak dira

en: No citizen of Barcelona is a painter
eu: Bartzelonan ez dago hiritarrik margolaria denik

en: None of the other options
eu: Aukera hauetatik bat bera ere ez

en: If no ill artist is happy and some artists are happy. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Gaixorik dauden artistak ez badira zoriontsu, eta artista batzuk zoriontsu badira, hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Some artists are not ill
eu: Zenbait artista ez daude gaixorik

en: Some painters are not artists
eu: Margotzaile batzuk ez dira artistak

en: All artists are happy
eu: Artista guztiak zoriontsuak dira

en: People that travel always buy a map. You are not going to travel. Which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Bidaiatzen duen jendeak beti erosten du mapa bat. Zu ez zoaz bidaiatzera. Hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: You do not have any map
eu: Ez daukazu maparik

en: You do not buy a map
eu: Ez duzu maparik erosi

en: All people have a map
eu: Jende guztiak mapa bat dauka

en: If you whistle if you are happy and you always smile when you whistle, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Txistu-hotsa jotzen baduzu zoriontsu zarenean, eta txistu-hotsa jotzean beti irribarrea egiten baduzu, hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: You smile if you are happy
eu: Irribarrea egin duzu zoriontsu zaudenean

en: You are only happy if you whistle
eu: Zoriontsu zaude soilik txistu-hotsa jotzen baduzu

en: You whistle if you are not happy
eu: Txistu-hotsa jotzen duzu soilik zoriontsu ez zarenean

en: If your course is always honest and your course is always the best policy, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Zure helburua beti bada zintzoa izatea , eta zure helburua beti bada politika onena, hauetariko zein sententzia da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Honesty is sometimes the best policy
eu: Batzuetan zintzotasuna da politikarik egokiena

en: Honesty is always the best policy
eu: Zintzotasuna da beti politikarik egokiena

en: Honesty is not always the best policy
eu: Zintzotasuna ez da beti politikarik egokiena

en: Some of the best policies are dishonest
eu: Politika onenetako batzuk tranposoak dira

en: If no old misers are cheerful and some old misers are thin, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Diruzale zaharrak ez badira alaiak eta diruzale zahar batzuk argalak badira, hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Some thin people are not cheerful
eu: Pertsona argal batzuk ez dira alaiak

en: Thin people are not cheerful
eu: Pertsona argalak ez dira alaiak

en: Cheerful people are not thin
eu: Pertsona alaiak ez dira argalak

en: Some cheerful people are not thin
eu: Pertsona alai batzuk ez dira argalak

en: If all pigs are fat and nothing that is fed on barley-water is fat, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Txerri batzuk lodiak badira eta garagardoarekin hazitako bat bera ere ez bada lodia, hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: All animals fed on barley-water are non pigs
eu: Garagardoarekin hazitako animalia guztiak ez dira txerriak

en: No pigs are fed on barley-water
eu: Ez dago garagardoarekin hazitako txerririk

en: Pigs are not fed on barley-water
eu: Txerriak ez dira garagardoarekin hazten

en: All the other options
eu: Beste aukera guztiak

en: If some pictures are first attempts and no first attempts are really good, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Irudi batzuk aurreneko saiakerakoak badira eta aurreneko saiakerakorik ez bada benetan ona, hauetariko zein ondorio da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Some bad pictures are not first attempts
eu: Irudi txarretako batzuk ez dira aurreneko saiakerakoak

en: Some pictures are not really good
eu: Irudi batzuk ez dira benetan onak

en: All bad pictures are first attempts
eu: Okerreko irudi guztiak aurreneko saiakerakoak dira

en: All the others
eu: Beste guztiak

en: If you have been out for a walk and you are feeling better, which of the following conclusions is correct? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Ibiltzera irten eta hobeto sentitzen bazara, hauetariko zein sententzia da zuzena? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: To feel better, you must go out for a walk
eu: Hobeto sentitzeko, joan zaitez ibiltzera

en: If you go out for a walk, you will feel better
eu: Ibiltzera joaten bazara, hobeto sentituko zara

en: Some who go out for a walk feel better
eu: Ibiltzera joaten direnetatik batzuk hobeto sentitzen dira

en: No one feels better who does not go out for a walk
eu: Ibiltzera joan ez direnetatik ez dago hobeto sentitzen denik

en: Predicate logic
eu: Predikatu logikoa

en: Quadrilaterals
eu: Lau aldekoa

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
eu: Hauetariko zein irudi ez dagokio taldeari? Erantzun {0}, {1}, {2}, {3}, {4} edo {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
eu: Marra guztiak luzera berdinekoak dituen irudi bakarra dago.

en: Related numbers
eu: Antzeko zenbakiak

en: In the grid below, which number should replace the question mark?
eu: Ondorengo saretan zein zenbakik ordeztuko luke galdera ikurra?

en: The number in the middle of every row is half of the sum of the other numbers in the row.
eu: Errenkada bakoitzeko erdian dagoen zenbakia errenkadako beste zenbakien baturaren erdia da.

en: The number in the middle of every row is the sum of the other numbers in the row.
eu: Errenkada bakoitzeko erdian dagoen zenbakia errenkadako beste zenbakien batura da.

en: The number in the middle of every row is the double of the sum of the other numbers in the row.
eu: Errenkada bakoitzeko erdian dagoen zenbakia errenkadako beste zenbakien baturaren bikoitza da.

en: Squares and letters
eu: Karratuak eta hizkiak

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
eu: Karratuen inguruko hizkiek logika bat jarraitzen dute. Zein hizkik ordeztuko luke azken karratuko galdera ikurra?

en: Every letter is calculated by taking the alphabetical position of the previous character and adding {0} to it in order to get the position of the next letter.
eu: Hizki bakoitza kalkulatzeko aurreko karakterearen posizio alfabetikoa hartu eta {0} gehitzen zaio hurrengo hizkiaren posizioa lortzeko.

en: Squares
eu: Karratuak

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
eu: Zenbat edozein tamainako karratu daude azpiko irudian?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
eu: Karratu bat laukizuzen bat da alde guztiak luzera berdinarekin. Karratu bat beste karratu batzuekin ere sor daiteke.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
eu: 16 karratu bakun daude, 4 karratu bakunekin sortutako 9 karratu, 9 karratu bakunekin sortutako 4 karratu eta 16 karratu bakunekin sortutako karratu 1.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
eu: 9 karratu bakun daude, 4 karratu bakunekin sortutako 4 karratu, eta 9 karratu bakunekin sortutako karratu 1.

en: Square sheets
eu: Karratuen orriak

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
eu: Zein da karratuen gutxieneko (edozein paper tamainako) orri kopurua irudia sortzeko? Marrek orrien arteko mugak adierazten dute.

en: The sheets should overlap.
eu: Orriak gainjarri daitezke.

note: Translators: the translated version should not take more characters that the English original
en: A full sized square of paper (yellow), a 3/4 of the whole size square of paper (blue) in the bottom right corner, another 3/4 square of paper (green) in the top left corner and a 1/4 square of paper (red) in the top left corner.
eu: Tamaina osoko paper-lauki bat (horia), tamainaren 3/4eko paper-lauki bat (urdina) behe-eskuinaldean, beste 3/4eko paper-lauki bat (berdea) goi-ezkerraldean eta 1/4eko paper-lauki bat (gorria) goi-ezkerraldean.

en: What figure completes the set below? Answer {0}, {1} or {2}.
eu: Zein irudik osatzen du ondorengo multzoa? Erantzun {0}, {1} edo {2}.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
eu: Lau blokekin konbinazio posible guztiak betetzen dituen irudia da, biraketak kontuan hartu gabe.

note: Translators: this the name of a game
en: Time now
eu: Oraingo ordua

en: {0} hour ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt}) | {0} hours ago it was as long after {1:h tt} as it was before {2:h tt} on the same day. What is the time now? Answer using the hour (e.g.: {3:h tt})
eu[0]: Duela {0} ordu egun bereko {1:h tt}(r)etatik bezain urrun zegoen {2:h tt}(r)etatik. Zer ordu da orain? Erantzun ordua erabiliz (adib: {3:h tt})
eu[1]: Duela {0} ordu egun bereko {1:h tt}(r)etatik bezain urrun zegoen {2:h tt}(r)etatik. Zer ordu da orain? Erantzun ordua erabiliz (adib: {3:h tt})

en: Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hour to convert it to the present time. | Determine the hour half way between the given times, and then add {0} hours to convert it to the present time.
eu[0]: Emandako orduen artean distantzia berdinera dagoen ordua kalkulatu behar duzu, eta gero {0} ordu gehitu uneko denborara bihurtzeko.
eu[1]: Emandako orduen artean distantzia berdinera dagoen ordua kalkulatu behar duzu, eta gero {0} ordu gehitu uneko denborara bihurtzeko.

en: Sample clock
eu: Ordulariaren lagina

en: Trains
eu: Trenak

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
eu: Distantziaren formula honakoa 'distantzia = abiadura x denbora' da

note: Translators: - mph (miles per hour). You must localize this using the right unit of speed for your locale - The translated string should not use more characters than the original sentence
en: A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hour later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train? | A train leaves the station traveling at {0} mph. {1} hours later a second train leaves the station traveling in the same direction at {2} mph. How many hours does it take the second train, since it starts moving, to overtake the first train?
eu[0]: Tren bat geltokitik irteten da {0} km/h abiadurarekin. {1} ordu beranduago, bigarren tren bat irteten da geltokitik noranzko berean {2} km/h abiadurarekin. Zenbat ordu igaroko dira bigarren trenak aurrenekoa aurreratu arte?
eu[1]: Tren bat geltokitik irteten da {0} km/h abiadurarekin. {1} ordu beranduago, bigarren tren bat irteten da geltokitik noranzko berean {2} km/h abiadurarekin. Zenbat ordu igaroko dira bigarren trenak aurrenekoa aurreratu arte?

en: You can calculate the answer by multiplying the speed of the first train by the time and dividing it by the difference of speeds.
eu: Erantzuna kalkula dezakezu aurreneko trenaren abiadura denborarekin biderkatuz eta abiaduren arteko diferentziarekin zatituz.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains separated by {0} mile are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet? | Two trains separated by {0} miles are heading towards each other on straight parallel tracks. One travels at {1} mph and the other at {2} mph. In how many hours will they meet?
eu[0]: Bi trenen artean {0} kilometroko distantzia dago eta bata bestearengana zuzentzen da trenbide paralelo zuzenetan. Baten abiadura {1} km/h da, eta bestearena, berriz, {2} km/h. Zenbat ordu igaroko dira elkartu arte?
eu[1]: Bi trenen artean {0} kilometroko distantzia dago eta bata bestearengana zuzentzen da trenbide paralelo zuzenetan. Baten abiadura {1} km/h da, eta bestearena, berriz, {2} km/h. Zenbat ordu igaroko dira elkartu arte?

en: You can calculate the answer by dividing the distance by the sum of both speeds.
eu: Erantzuna kalkula dezakezu haien arteko distantzia bien abiaduren baturarekin zatituz.

note: Translators: - mph (miles per hour) and miles must be localized this using the right unit of speed for your locale
en: Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} mile apart? | Two trains on straight parallel tracks leave from the same point and time traveling in opposite directions at {0} and {1} mph respectively. In how many hours will they be {2} miles apart?
eu[0]: Bi trenek trenbide paralelo zuzenetan puntu berdinetik ateratzen dira elkarrekiko alderantzizko noranzkoan, {0} eta {1} km/o abiadurarekin hurrenez hurren. Zenbat ordu igaroko dira elkarrengandik km {2}etara egoteko?
eu[1]: Bi tren trenbide paralelo zuzenetan puntu beretik abiatzen dira elkarrekiko alderantzizko noranzkoan, {0} eta {1} km/h abiadurarekin, hurrenez hurren. Zenbat ordu igaroko dira elkarrengandik {2} km-ra egon arte?

en: Triangles
eu: Triangeluak

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
eu: Zenbat edozein tamainatako triangelu daude azpiko irudian?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
eu: Triangelu bat beste baten barruan kapsulatuta egon daiteke.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
eu: Triangeluak honako puntuak konektatuz sor daitezke: {0}

en: Triangles with numbers
eu: Triangeluak zenbakiekin

en: Which number should replace the question mark below?
eu: Zein zenbakik ordeztuko luke azpiko galdera ikurra?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
eu: Triangelu guztiak propietate bat partekatzen dute eta besteengandik independenteak dira.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
eu: Triangelu bakoitzeko bi zenbaki biderkatzearen emaitza {0} da.

en: Colored figures
eu: Margotutako irudiak

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Irudi hauetariko zein erakutsi da lehenago? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: Colored text
eu: Margotutako testua

en: What was the color of the text that said '{0}'?
eu: Zein kolore dauka '{0} esan duen testuak?

en: Counting dots
eu: Puntuak zenbatzea

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
eu: Zenbat {0} koloreko puntu zeuden aurreko irudian? Erantzun zenbakiak erabiliz.

en: Memorize faces
eu: Memorizatu aurpegiak

en: In which cell is the other face like the one shown below? Answer the cell number.
eu: Zein gelaxkatan dago azpian erakutsitako irudiaren antzekoa? Erantzun gelaxkaren zenbakia.

en: Memorize facts
eu: Memorizatu egitateak

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940) Day in English does not need to be plural
en: Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}. | Shiny Cars had already announced a {0} day production halt next month, but before then it had not halted production since {1}.
eu[0]: Auto Zentroak jakinarazi du {0} eguneko geldialdia izango duela datorren hilean. Lehen ez zuen inoiz ekoizpena eten {1} urtetik.
eu[1]: Auto Zentroak jakinarazi du {0} eguneko geldialdia izango duela datorren hilean. Lehen ez zuen inoiz ekoizpena eten {1} urtetik.

en: How many days did Shiny Cars halt its production for?
eu: Zenbat egunez etengo du Auto Zentroak bere ekoizpena?

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
eu: Zein urtetan eten zuen Auto Zentroak bere ekoizpena?

note: Translators: {0} is replaced by a number, {1} by a year (like 1940)
en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December, the worst decline since {1}.
eu: Auto Zentroaren salmentak % {0} jaitsi ziren joan den abenduan, jaitsierarik handiena {1} urteaz geroztik.

en: By how much did company sales fall last December?
eu: Azken abenduan salmentak zenbatean gutxiagotu ziren?

en: Shiny Cars sales fell {0}% this past December. This is the worst decline since which year?
eu: Auto Zentroaren salmentak % {0} jaitsi ziren joan den abenduan. Zein urtez geroztik izandako jaitsierarik handiena da?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
eu: Mundu osoan ekoitzitako Auto Zentroko autoen % {0} inguruan Europan saltzen da.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
eu: Mundu osoan ekoitzitako Auto Zentroko autoen ehuneko zenbat saltzen da Europan?

en: About {0}% of Shiny Cars use diesel, {1}% use gasoline and the remainder use electricity.
eu: Auto Zentroko autoen % {0}(e)k gasolioa erabiltzen du, % {1}(e)k gasolina eta beste guztiek elektrizitatea.

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
eu: Auto Zentroko autoen ehuneko zenbatek erabiltzen du gasolioa?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
eu: Auto Zentroko autoen ehuneko zenbatek erabiltzen du gasolina?

en: Circle
eu: Zirkulua

en: Memorize figures and text
eu: Memorizatu irudiak eta testua

en: The list below enumerates the figures shown in the previous image except for one. Which is the missing figure? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Azpiko zerrendak aurreko irudian zeuden irudiak zenbatzen ditu, bat izan ezik. Zein da falta den irudia? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: List of images shown before
eu: Lehen erakutsitako irudien zerrenda

en: Figures with numbers
eu: Irudiak zenbakiekin

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Karratu hauetariko zein erakutsi da lehenago? Erantzun {0}, {1} ,{2} edo {3}.

en: Start at point number {0}
eu: Hasi {0} zenbakidun puntuan

en: Move right
eu: Mugitu eskuinera

en: Move left
eu: Mugitu ezkerrera

en: Move up
eu: Mugitu gora

en: Move down
eu: Mugitu behera

en: End at point {0}
eu: Amaitu {0} puntuan

en: Memorize indications
eu: Memorizatu argibideak

en: Which of the following graphics represents the indications previously given? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
eu: Grafiko hauetako zeinek adierazten ditu aurrez emandako argibideak? Erantzun {0}, {1}, {2} edo {3}.

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
eu: Zenbat zenbaki bakoiti zeuden aurreko irudian? Erantzun zenbakiak erabiliz.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
eu: Zenbat zenbaki bikoiti zeuden aurreko irudian? Erantzun zenbakiak erabiliz.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
eu: Zenbat zenbaki daude aurreko irudian digitu bat baino gehiagorekin? Erantzun zenbakiak erabiliz.

en: Memorize numbers
eu: Memorizatu zenbakiak

en: Memorize words
eu: Memorizatu hitzak

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
eu: Hitz bat falta da aurreko zerrendan. Zein da falta den hitza?

note: Body parts
en: wrist
eu: eskumuturra

en: elbow
eu: ukondoa

en: armpit
eu: besapea

en: hand
eu: eskua

en: chest
eu: bularra

note: Fishes
en: sardine
eu: sardina

en: trout
eu: amuarraina

en: monkfish
eu: zapoa

en: cod
eu: bakailaoa

en: salmon
eu: izokina

note: Vegetables
en: potato
eu: patata

en: ginger
eu: jengibrea

en: pepper
eu: piperra

en: garlic
eu: baratxuria

en: pumpkin
eu: kuia

note: Bicycle
en: brake
eu: balazta

en: pedal
eu: pedala

en: chain
eu: katea

en: wheel
eu: gurpila

en: handlebar
eu: eskulekua

note: Music
en: drummer
eu: danbor-jotzailea

en: speaker
eu: bozgorailua

en: lyrics
eu: hitzak

en: beat
eu: konpasa

en: song
eu: abestia

note: Weather
en: cloud
eu: hodeia

en: rain
eu: euria

en: storm
eu: ekaitza

en: fog
eu: lainoa

en: rainbow
eu: ostadarra

note: Animals
en: rabbit
eu: untxia

en: mouse
eu: sagua

en: monkey
eu: tximinoa

en: bear
eu: hartza

en: wolf
eu: otsoa

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
eu[0]: Zenbat gradu biratuko da ordulari bateko minutuen orratza 2 ordu eta minutu [num]ean?
eu[1]: Zenbat gradu biratuko da ordulari bateko minutuen orratza 2 ordu eta [num] minututan?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
eu[0]: Mikelek 46 urte ditu. Bere semea Mikelek dituen urteen erdia baino urte [difference] gazteagoa da. Zenbat urte ditu mikelen semeak?
eu[1]: Anderrek 46 urte ditu. Bere semea Anderrek dituen urteen erdia baino [difference] urte gazteagoa da. Zenbat urte ditu mikelen semeak?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son. How old is John's son nowadays?
eu[0]: Gaur egun, Anderrek bere semea baino 2 aldiz zaharragoa da. Duela [ago] urte, Ander bere semea baino [proportion] aldiz zaharragoa zen. Zenbat urte ditu Anderren semeak orain?
eu[1]: Gaur egun, Anderrek bere semea baino 2 aldiz zaharragoa da. Duela [ago] urte, Ander bere semea baino [proportion] aldiz zaharragoa zen. Zenbat urte ditu Anderren semeak orain?

en: John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] year ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion]. | John's age (variable x) is nowadays 2 times his son's age (variable y), that is x = 2y, and [ago] years ago, John was [proportion] times as old as his son: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
eu[0]: Gaur egun, Jonen adina (variable x) bere semearen adinaren (variable y) bikoitza da, hau da, x = 2y, eta duela [ago], Jon [proportion] aldiz zaharragoa zen bere semea baino: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].
eu[1]: Gaur egun, Jonen adina (variable x) bere semearen adinaren (variable y) bikoitza da, hau da, x = 2y, eta duela [ago], Jon [proportion] aldiz zaharragoa zen bere semea baino: x - [ago] = (y - [ago]) * [proportion].

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits number represented in base 10 (ranging from 0 to 9). How many different passwords can you have?
eu[0]: Fitxategia pasahitz batekin babestua dago. Pasahitz hori [digits] digituko zenbaki batez osatua dago, 10 oinarrikoa (0 eta 9 artekoa). Zenbat pasahitz desberdin izan ditzakezu?
eu[1]: Fitxategia pasahitz batekin babestua dago. Pasahitz hori [digits] digituko zenbaki batez osatua dago, 10 oinarrikoa (0 eta 9 artekoa). Zenbat pasahitz desberdin izan ditzakezu?

en: A file is protected by a password formed by a [digits] digit represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have? | A file is protected by a password formed by a [digits] digits represented in base 8 (ranging from 0 to 7). How many different passwords can you have?
eu[0]: Fitxategia pasahitz batekin babestua dago. Pasahitz hori [digits] digituko zenbaki batez osatua dago, 8 oinarrikoa (0 eta 7 artekoa). Zenbat pasahitz desberdin izan ditzakezu?
eu[1]: Fitxategia pasahitz batekin babestua dago. Pasahitz hori [digits] digituko zenbaki batez osatua dago, 8 oinarrikoa (0 eta 7 artekoa). Zenbat pasahitz desberdin izan ditzakezu?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
eu[0]: Teniseko [games] joko ari da aldi berean jokatzen. Zenbat emaitza desberdin dira posible?
eu[1]: Teniseko [games] joko ari dira aldi berean jokatzen. Zenbat emaitza desberdin dira posible?

en: In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] player? | In a tennis tournament, in every match a player is eliminated after losing to a single opponent. How many matches does it take to determine the winner of a tennis tournament that starts with [players] players?
eu[0]: Tenis-txapelketa batean, partida bakoitzean jokalari bat kaleratzen da beste jokalari bakar baten aurka jokatzean. Zenbat partida behar dira [players] jokalariko txapelketa bateko irabazlea zein den erabakitzeko?
eu[1]: Tenis-txapelketa batean, partida bakoitzean jokalari bat kaleratzen da beste jokalari bakar baten aurka jokatzean. Zenbat partida behar dira [players] jokalariko txapelketa bateko irabazlea zein den erabakitzeko?

en: You have [money] monetary unit in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years? | You have [money] monetary units in your bank account at 10% interest compounded annually. How much money will you have at the end of 2 years?
eu[0]: [money] euro daukazu bankuko kontuan urteko % 10eko interes konposatuarekin. Zenbat diru edukiko duzu 2 urte igarotakoan?
eu[1]: [money] euro dituzu bankuko kontuan urteko % 10eko interes konposatuarekin. Zenbat diru edukiko duzu 2 urte igarotakoan?

en: John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hour. | John cleans at the speed of 1 / [john_time] per hour and his friend at 1 / [friend]. Together they will need [answer_a] hours.
eu[0]: Jonek 1 / [john_time] orduko abiaduran garbitzen du eta bere lagunak 1 / [friend]. Bien artean [answer_a] ordu beharko dute.
eu[1]: Jonek 1 / [john_time] orduko abiaduran garbitzen du eta bere lagunak 1 / [friend]. Bien artean [answer_a] ordu beharko dituzte.

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs half as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
eu[0]: Jonek [john_time] ordu behar du biltegi bat garbitzeko eta bere lagunak, berriz, denboraren erdia. Zenbat ordu beharko lituzkete biltegia garbitzeko biek elkarrekin lan egingo balute? [option_answers]
eu[1]: Jonek [john_time] ordu behar ditu biltegi bat garbitzeko eta bere lagunak, berriz, denboraren erdia. Zenbat ordu beharko lituzkete biltegia garbitzeko biek elkarrekin lan egingo balute? [option_answers]

en: John needs [john_time] hour to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers] | John needs [john_time] hours to clean a warehouse and his friend needs twice as many. How many hours would it take them to clean up the warehouse if they worked together? [option_answers]
eu[0]: Jonek [john_time] ordu behar du biltegi bat garbitzeko eta bere lagunak, berriz, bi aldiz gehiago. Zenbat ordu beharko lituzkete biltegia garbitzeko biek elkarrekin lan egingo balute? ? [option_answers]
eu[1]: Jonek [john_time] ordu behar ditu biltegi bat garbitzeko eta bere lagunak, berriz, bi aldiz gehiago. Zenbat ordu beharko lituzkete biltegia garbitzeko biek elkarrekin lan egingo balute? [option_answers]
