gbrainy - en to fi translation catalogue (727 entries)

en: Clock Rotation
fi: Kellon pyöriminen

en: Every hour rotates 360 degrees.
fi: Pyörähtää joka tunti 360 astetta.

en: Brothers and sisters
fi: Veljet ja siskot

en: Out of [people] people, [brothers] have brothers, [sisters] have sisters and [both] have both. How many people have neither brothers nor sisters?
fi: [people] henkilöstä [brothers] on veljiä, [sisters] on siskoja ja [both] on molempia. Kuinka monella ei ole veljiä eikä siskoja?

en: It is calculated by taking the total number of people minus [brothers_only] people that have brothers only, minus [sisters_only] that have sisters only and minus [both] that have sisters and brothers.
fi: Se lasketaan vähentämällä henkilöiden määrästä [brothers_only] henkilöä, joilla on vain veljiä, [sisters_only] henkilöä, joilla on vain siskoja sekä [both], joilla on siskoja ja veljiä.

en: Age
fi: Ikä

en: John's son age is nowadays half of John's age minus [difference], that is, ([father] / 2) - [difference].
fi: Jonin ikä on nykyään puolet Jonin iästä miinus [difference], joka on ([father] / 2) - [difference].

en: Password
fi: Salasana

en: Every digit has 10 possibilities. The total number of possibilities is 10 at the power of [digits].
fi: Jokaiselle numerolle on 10 mahdollisuutta. Eri numeroyhdistelmiä on siten 10 potenssiin [digits].

en: Every digit has 8 possibilities. The total number of possibilities is 8 at the power of [digits].
fi: Jokaiselle numerolle on 8 mahdollisuutta. Eri numeroyhdistelmiä on siten 8 potenssiin [digits].

en: Tennis game
fi: Tennispeli

en: Every game is an independent event with 2 possible results. The total number of possibilities is 2 at the power of [games].
fi: Jokainen peli on riippumaton tapahtuma, jolla on kaksi mahdollista lopputulosta. Mahdollisia tuloksia on siten 2 potenssiin [games].

en: In every match you eliminate one player, you need the total number of games minus 1 to find out the winner.
fi: Jokaisessa pelissä putoaa pois yksi pelaaja, joten tarvitaan pelaajien lukumäärä miinus 1 peliä voittajan selvittämiseksi.

en: Bank interest
fi: Pankin korko

en: Compound interest is paid on the principal plus any past interest accumulated.
fi: Korkoa korolle maksetaan pääomasta ja sille aiemmin kertyneestä korosta.

en: Simple equations
fi: Yksinkertaisia yhtälöitä

en: What number plus [num_a] equals [num_b]?
fi: Mikä luku plus [num_a] on [num_b]

en: It is the result of the operation [num_b] - [num_a].
fi: Se on laskutoimituksen [num_b] - [num_a] tulos.

en: What number minus [num_a] equals [num_b]?
fi: Mikä luku miinus [num_a] on [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] + [num_b].
fi: Se on laskutoimituksen [num_a] + [num_b] tulos.

en: What number multiplied by [num_a] equals [num_b]?
fi: Mikä luku kerrottuna luvulla [num_a] on [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_b] / [num_a].
fi: Se on laskutoimituksen [num_b] / [num_a] tulos.

en: What number divided by [num_a] equals [num_b]?
fi: Mikä luku jaettuna luvulla [num_a] on [num_b]?

en: It is the result of the operation [num_a] * [num_b].
fi: Se on laskutoimituksen [num_a] * [num_b] tulos.

en: Boxes
fi: Laatikkoja

en: Container
fi: Säiliö

en: Box
fi: Laatikko

note: Translators: 0.5 should be formatted correctly to your locale, using "," for example instead of "." if this is the convention for your language.
en: How many boxes measuring 1 x 1 x 0.5 can be fit into a container measuring 6 x 5 x [z]?
fi: Kuinka monta laatikkoa mitoiltaan 1 x 1 x 0,5 mahtuu konttiin, jonka mitat ovat 6 x 5 x [z]?

en: You can fit 6 * 5 * [z] * 2 boxes.
fi: Voit sijoittaa 6 * 5 * [z] * 2 laatikkoa.

en: Palindromic years
fi: Palindromiset vuodet

en: [year_start] is a palindromic year as [year_end] is, a gap of 11 years. What are the next two consecutive palindromic years after [year_end] with the same gap? Answer using two numbers (e.g.: [year_start] and [year_end]).
fi: [year_start] oli palindromivuosi kuten myös [year_end]. Niiden välillä oli 11 vuotta. Mitkä ovat seuraavat peräkkäiset palindromivuodet joiden väli on sama? Vastaa kahdella luvulla (esim.  [year_start] ja  [year_end]).

en: A palindromic number remains the same when its digits are reversed (e.g.: 2112).
fi: Palindromiluku säilyy samana, kun sen numerot kirjoitetaan päinvastaisessa järjestyksessä (esim. 2112).

en: [rslt_a] and [rslt_b]
fi: [rslt_a] ja [rslt_b]

en: From year 1000 to year 10000, palindrome years occur at 110 year intervals except for the end of each millennium that occur at a 11 years interval.
fi: Vuodesta 1000 vuoteen 10 000 palindromivuodet esiintyvät 110 vuoden välein paitsi jokaisen vuosituhannen lopussa, jolloin ne tulevat 11 vuoden välein.

en: Dartboard
fi: Tikkataulu

en: On the dartboard below, where would you need to throw the darts to add 120 points in 5 throws? Answer using a list of numbers (e.g.: 4, 5, 6, 3, 2)
fi: Mihin kohtiin alla olevaa tikkataulua sinun tulee heittää tikkoja, jotta saat 120 pistettä viidellä heitolla? Vastaa käyttäen numerolistaa (esim.: 4, 5, 6, 3, 2)

en: Only 3 of the 4 numbers in the dartboard are used to add 120 points.
fi: Vain kolmea neljästä tikkataulun numerosta käytetään 120 pisteen saamiseen.

en: Horse race
fi: Hevoskisa

en: In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eye and [legs] leg. How many horses are present? | In a horse race there are people and horses. You count [eyes] eyes and [legs] legs. How many horses are present?
fi[0]: Hevoskisassa on ihmisiä ja hevosia. Lasket [eyes] silmän ja [legs] jalan. Kuinka monta hevosta on paikalla?
fi[1]: Hevoskisassa on ihmisiä ja hevosia. Lasket [eyes] silmää ja [legs] jalkaa. Kuinka monta hevosta on paikalla?

en: Every person has two legs and every horse four (2 * [men] + [horses] * 4). Every person and every horse have also two eyes (2 * [men] + 2 * [horses]).
fi: Jokaisella henkilöllä on kaksi jalkaa ja jokaisella hevosella neljä (2 * [men] + [horses] * 4). Jokaisella henkilöllä ja hevosella on myös kaksi silmää (2 * [men] + 2 * [horses]).

en: Lever
fi: Vipu

en: How much weight is needed at the point indicated by the question mark to balance the lever?
fi: Kuinka paljon voimaa vaaditaan kysymysmerkin osoittamaan kohta, jotta vipu olisi tasapainossa?

en: Consider the sentence attributed to Archimedes: 'Give me a lever long enough and a place to stand and I can move the Earth'.
fi: Ajattele Arkhimedeksen lausahdusta: "Antakaa minulle tarpeeksi pitkä vipu ja luja tukipiste, niin siirrän yksin maailman".

en: A lever is in equilibrium when the objects placed on it are at a distances reciprocally proportional to their weights.
fi: Vipu on tasapainossa, kun siihen asetetut esineet ovat etäisyyden päässä, joka on kääntäen verrannollinen esineiden massaan.

en: Multiple number
fi: Monikerta

en: Which two numbers of the list below are both multiple of [num_x] and [num_y]? [option_answers]
fi: Mitkä kaksi alla olevan listan numeroa ovat molemmat [num_x] ja [num_y] monikertoja? [option_answers]

en: A multiple is a number that may be divided by another number with no remainder. For example, 10, 15 and 25 are multiples of 5.
fi: Monikerta on luku, joka voidaan jakaa toisella luvulla, ilman jakojäännöstä. Esimerkiksi 10, 15 ja 25 ovat 5:n monikertoja.

en: Choose one of the following:
fi: Valitse yksi seuraavista

en: [option_prefix] [option_a] and [option_c]
fi: [option_prefix] [option_a] ja [option_c]

en: [option_prefix] [option_a] and [option_b]
fi: [option_prefix] [option_a] ja [option_b]

en: [option_prefix] [option_b] and [option_c]
fi: [option_prefix] [option_b] ja [option_c]

en: [option_prefix] [option_c] and [option_d]
fi: [option_prefix] [option_c] ja [option_d]

note: Since this a multioption the answer string is set to option | this string, what makes answer_show is not useful here
en: [option_a] and [option_b]
fi: [option_a] ja [option_b]

en: [option_a] and [option_b] are both multiples of [num_x] and [num_y].
fi: [option_a] ja [option_b] ovat molemmat lukujen [num_x] ja [num_y] monikertoja.

en: Cars in town
fi: Autoja kaupungissa

en: In a small town, [all_cars]% of the inhabitants have a car and [males_cars]% have a car and are males. What percentage of the population are females and have a car? [option_answers]
fi: Pienessä kaupungissa [all_cars]% asukkaista omistaa auton ja [males_cars]% omistaa auton ja ovat miehiä. Mikä on auton omistavien naisten prosenttiosuus koko kaupungin asukasluvusta? [option_answers]

en: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) of the inhabitants are women and have a car.
fi: [females_cars]% ([all_cars] - [males_cars]) asukkaista ovat autoilevia naisia

en: Compare variables
fi: Vertaa muuttujia

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &lt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
fi: Jos p &lt; x &lt; q ja r &lt; y &lt; s ja tiedät, että x &lt; y on tosi, mikä seuraavista vaihtoehdoista on oikein? [option_answers]

en: If x &lt; y, then p &lt; x &lt; y &lt; s so s &gt; p is true.
fi: Jos x &lt; y, niin p &lt; x &lt; y &lt; s joten s &gt; p on tosi.

en: If p &lt; x &lt; q and r &lt; y &lt; s and you know that x &gt; y is true, which of the following options is correct? [option_answers]
fi: Jos p &lt; x &lt; q ja r &lt; y &lt; s ja tiedät, että x &gt; y on tosi, mikä seuraavista vaihtoehdoista on oikein? [option_answers]

en: If x &gt; y, then x &gt; q &lt; and y &gt; r so r &lt; q is true.
fi: Jos x &gt; y, niin x &gt; q &lt; ja y &gt; r joten r &lt; q on tosi.

en: Odd number
fi: Pariton numero

en: Given two integer numbers x and y, if x is even and y odd, which of the following expressions gives always an odd result? [option_answers]
fi: On olemassa kokonaisluvut x ja y. Jos x on parillinen ja y pariton, mikä seuraavista lausekkeista antaa aina parittoman vastauksen? [option_answers]

en: Since x is always an even number, multiplying it by 2 always produces an even number. Adding an even number to an odd number (y) always produces an odd number.
fi: Koska x on aina parillinen luku, sen kertominen kahdella tuottaa aina parillisen luvun. Kun parittomaan lukuun (y) lisätään parillinen luku, se tuottaa aina parittoman luvun.

en: Warehouse
fi: Varasto

en: Two trucks
fi: Kaksi autoa

en: You have two trucks that have a total weight of [add] unit. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers] | You have two trucks that have a total weight of [add] units. If the lighter truck weights 15 units less that half of the weight of the heavier truck, what is the weight of the lighter truck? [option_answers]
fi[0]: Sinulla on kaksi autoa, joiden kokonaispaino on [add] yksikkö. Jos kevyempi auto painaa 15 yksikköä vähemmän kuin puolet painavamman auton painosta, kuinka paljon kevyempi auto painaa? [option_answers]
fi[1]: Sinulla on kaksi autoa, joiden kokonaispaino on [add] yksikköä. Jos kevyempi auto painaa 15 yksikköä vähemmän kuin puolet painavamman auton painosta, kuinka paljon kevyempi auto painaa? [option_answers]

en: The heavier truck weights [heavier] and the lighter [lighter].
fi: Painavampi auto painaa [heavier] ja kevyempi [lighter].

en: Family relations
fi: Sukulaissuhteet

en: John's father's sister's sister-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
fi: Jonin isän siskon käly on myös? Älä oleta, että Jonilla on yhtään sukulaista, ketä ei ole mainittu. [option_answers]

en: [option_prefix] His mother
fi: [option_prefix] Hänen äiti

en: [option_prefix] Has no relation
fi: [option_prefix] Ei ole sukua

[ctx: John's father's sister's sister-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
fi: [option_prefix] Hänen serkkunsa

en: [option_prefix] His son-in-law
fi: [option_prefix] Hänen vävy

en: His mother
fi: Hänen äitinsä

en: The sister's sister-in-law is John's father's wife, that is, John's mother.
fi: Siskon käly on Jonin isän vaimo eli Jonin äiti.

en: John's mother's brother's brother-in-law is also? Do not assume that John has any relative that has not been mentioned. [option_answers]
fi: Jonin äidin veljen lanko on myös? Älä oleta, että Jonilla on yhtään sukulaista, ketä ei ole mainittu. [option_answers]

en: [option_prefix] His father
fi: [option_prefix] Hänen isä

[ctx: John's mother's brother's brother-in-law is also?]
en: [option_prefix] His cousin
fi: [option_prefix] Hänen serkkunsa

en: His father
fi: Hänen isänsä

en: The brother's brother-in-law is John's mother's husband, that is, John's father.
fi: Veljen lanko on Jonin äidin mies eli Jonin isä.

en: Third number
fi: Kolmas luku

en: The average of three numbers is [three]. The average of two of these numbers is [two]. What is the third number? [option_answers]
fi: Kolmen numeron keskiarvo on [three]. Kahden mainitun numeron keskiarvo on [two]. Mikä on kolmas numero? [option_answers]

en: It is the result of the operation: ([three] * 3) - ([two] * 2).
fi: Se on laskutoimituksen tulos: ([three] * 3) - ([two] * 2).

en: Game
fi: Peli

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
fi: Pelaa pelejä, jotka haastavat loogiset, sanalliset, laskennalliset ja muistamiskykysi

en: Classic
fi: Klassinen

en: Notebook
fi: Muistivihko

en: Think of the items used in the game.
fi: Ajattele tässä pelissä käytettyjä esineitä.

en: Basketball
fi: Koripallo

en: Cycling
fi: Pyöräily

en: It is the only one that does not use a ball in the game.
fi: Ainoa, joka ei käytä palloa pelissä.

en: A terrier is to a dog like a?
fi: Terrieri on koira, kuten?

en: Chicken / Parrot
fi: Kananpoika / Papukaija

en: Pony / Horse
fi: Poni / Hevonen

en: Dog / Cat
fi: Koira / Kissa

en: Dog and horse are species and terrier and pony are breeds.
fi: Koira ja hevonen ovat lajeja ja terrieri ja poni ovat rotuja.

en: The word 'taxidermist' is used to define a person that?
fi: Sanaa "eläintentäyttäjä" käytetään kuvaamaan ihmistä joka?

en: Works with dead animals
fi: Työskentelee kuolleiden eläinten kanssa

en: Specializes in skin diseases
fi: Erikoistunut ihotauteihin

en: Suffers a skin disease
fi: Kärsii ihosairaudesta

en: Works with leather
fi: Työskentelee nahan kanssa

en: A car engine that is poorly designed and lacking of sophistication is?
fi: Huonosti suunniteltu ja yksinkertainen auton moottori on?

en: Simplistic
fi: Yksinkertainen

en: Erroneous
fi: Virheellinen

en: Which of the following words is the closest in meaning to 'censure'?
fi: Mikä seuraavista sanoista on merkitykseltään lähimpänä ”sensuuria”?

en: Condemn
fi: Tuomita

en: Hide
fi: Kätkeä

en: An artist whose work has become the defining style of a genre is?
fi: Taiteilija jonka työ on antanut taiteenlajille tyylin on?

en: Pioneer
fi: Pioneeri

note: Translators: referred to the life style
en: Bohemian
fi: boheemi

en: Misunderstood
fi: Väärinymmärretty

en: Martyr
fi: Marttyyri

en: Which of the following sentences defines better an 'ostracized' person?
fi: Mikä seuraavista lauseista määrittelee parhaiten "syrjityn henkilön"

en: Person expelled from society
fi: Yhteiskunnan hylkäämä henkilö

en: Loner
fi: Erakko

en: Connoisseur
fi: Asiantuntija

en: Conspirator
fi: Salaliittolainen

en: Which of the following words means fear of people?
fi: Mikä seuraavista sanoista tarkoittaa ihmispelkoa?

note: Translators: Anthropophobia is fear of people
en: Anthropophobia
fi: Anthropofobia

en: Hypochondria
fi: Hypokondria

note: Translators: Anthophobia is fear of flowers that poses little or no danger
en: Anthophobia
fi: Anthofobia

note: Translators: Acrophobia is fear of heights
en: Acrophobia
fi: Akrofobia

en: A person with excessive preoccupation for his health has?
fi: Henkilö, jolla on suuri päähänpinttymä terveyttään kohtaan, on?

en: Agoraphobia
fi: Agorafobia

en: Violin
fi: Viulu

en: Bassoon
fi: Fagotti

en: It is the only one that is not a woodwind instrument.
fi: Ainoa soitin, joka ei ole puupuhallin.

en: What is a 'halberd'?
fi: Mikä on ”hilpari”?

en: Weapon
fi: Ase

en: Flower
fi: Kukka

en: Fish
fi: Kala

en: Sport
fi: Urheilu

en: Fossil
fi: Fossiili

en: Portico
fi: Portiikki

en: Column
fi: pylväs

en: Attic
fi: Ullakko

en: It is the only one that is not related to architecture.
fi: Ainoa, joka ei liity arkkitehtuuriin.

en: Kilometer
fi: Kilometri

en: Hectogram
fi: Hehtogramma

en: Liter
fi: Litra

en: Gallon
fi: Gallona

en: It is the only unit that does not belong to the metric system.
fi: Ainoa yksikkö, joka ei kuulu metriseen järjestelmään.

note: Translators: refers to the fruit
en: Orange
fi: Appelsiini

en: Apple
fi: Omena

en: Grape
fi: viinirypäle

en: Potato
fi: Peruna

en: It is the only one that is not a fruit.
fi: Ainoa, joka ei ole hedelmä.

en: Turtle
fi: Kilpikonna

en: Crocodile
fi: Krokotiili

en: Frog
fi: Sammakko

en: It is the only one that is not a reptile and also does not have a tail.
fi: Se on ainut joka ei ole matelija ja jolla ei myöskään ole häntää.

en: Tiger
fi: Tiikeri

en: Hyena
fi: Hyeena

en: Wolf
fi: Susi

en: Deer
fi: Peura

en: It is the only one that is not a carnivore.
fi: Ainoa, joka ei ole lihansyöjä.

en: Pleasure
fi: Nautinto

en: Pain
fi: Tuska

en: Collectivism
fi: kollektivismi

en: Abstinence
fi: pidättyväisyys

en: The ethical doctrine holding that only what is pleasant is an intrinsic good.
fi: Eettinen opinkappale, jonka mukaan vain miellyttävät asiat ovat luonnostaan hyviä.

en: Positivism
fi: positivismi

en: The practice of austere self-discipline in order to achieve a higher or spiritual idea.
fi: Ankaran itsekurin harjoittaminen korkeamman henkisen asteen saavuttamiseksi.

en: Contradictory
fi: Ristiriitainen

en: Synonym
fi: Synonyymi

en: Related
fi: sukua

en: Ironic
fi: Ironinen

en: A figure of speech that combines contradicting terms.
fi: Kielikuva, joka yhdistää keskenään ristiriidassa olevia termejä.

en: Lentils
fi: Linssit

en: Rice
fi: Riisi

en: It is the only one that is not a cereal.
fi: Se on ainut  joka ei ole viljaa.

en: Lychee
fi: Litsi

en: Olive
fi: Oliivi

en: Sodium
fi: Natrium

en: It is the only one that is not a metal.
fi: Se on ainut joka ei ole metalli.

en: Hematology
fi: Verioppi

en: Psychiatry
fi: Psykiatria

en: Paleontology
fi: Paleontologia

en: It is the only one that is not a medical specialty.
fi: Se on ainut joka ei ole lääketieteen erikoisala.

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Careless
fi: Varomaton

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Friendly
fi: Ystävällinen

note: Translator: Used as an adjective in English. Possible answer to: Which of the following words is closest to the meaning of 'negligent'
en: Polite
fi: Kohtelias

en: Occasional
fi: Satunnainen

en: Exceptional
fi: Epätavallinen

note: Translator: As synonymous of 'perplexing'
en: Confusing
fi: Hämmentävä

en: Tears
fi: Kyyneleet

en: Incredible
fi: Uskomaton

en: Famous
fi: Kuuluisa

en: Celebrated
fi: palvottu

en: The other words have the meaning of distinguished.
fi: Muut sanat tarkoittavat arvostettua.

en: Obvious
fi: Ilmeinen

en: Hangar
fi: Varastohalli

en: Airline
fi: reittikone

en: Aircraft
fi: ilma-alus

en: Bunker
fi: Bunkkeri

en: Tangent
fi: Painike

en: The radius of a circle is half the diameter.
fi: Ympyrän säde on puolet halkaisijasta.

en: Repugnance
fi: Inho

en: Offensive
fi: Hyökkäävä

en: Shame
fi: Häpeä

en: Ostentation
fi: Kerskailu

en: Fork
fi: Haarukka

en: A pen is used to write and a fork is used to eat.
fi: Kynää käytetään kirjoittamiseen ja haarukkaa syömiseen.

en: River
fi: Joki

en: Coast
fi: Rannikko

en: An oasis is an isolated area of vegetation in a desert and an island is a piece of isolated land that is surrounded by water.
fi: Keidas on eristetty kasvullinen alue autiomaassa ja saari on veden ympäröimä, eristetty maapala.

en: A turtle is inside a shell and a letter is inside an envelope.
fi: Kilpikonna on kilven sisällä ja kirje kirjekuoren sisällä.

en: Sugarcane
fi: Sokeriruoko

en: Grain
fi: Vilja

en: Sweet corn
fi: Maissi

en: Insects
fi: Hyönteiset

en: Amphibians
fi: sammakkoeläimiä

en: Democracy
fi: Demokratia

en: Totalitarianism
fi: Totalitarismi

en: Oligarchy
fi: Oligarkia

note: Translators: Affluent as antonym of poor, that is, somebody that is rich
en: Affluent
fi: Varakas

en: Homeless
fi: Koditon

en: Decagon
fi: Kymmenkulmio

en: Enneagram
fi: Enneagrammi

en: Icosagon
fi: Kaksikymmenkulmio

en: Solstice
fi: Päivänseisaus

en: Pole
fi: Paalu

en: Azimuth
fi: Suunta

en: Parallel and longitude traverse from east to west while meridian and latitude traverse from north to south.
fi: Leveyspiirit ja pituus kulkevat idästä länteen ja meridiaani ja leveysasteet pohjoisesta etelään.

en: art / gallery | drama
fi: taide / galleria | draama

en: Theater
fi: Teatteri

en: Concert hall
fi: Konserttisali

en: Gym
fi: Lukio

en: hunter / rifle | photographer
fi: metsästäjä / kivääri | valokuvaaja

en: dish / break | balloon
fi: astia / särkyä | ilmapallo

en: button / push | key (used in a lock)
fi: painike / painaa | avain

note: Translator: 'Open' as verb, like open with a key
en: Open
fi: Avata

note: Translator: 'Lock' as verb, like locked with a key
en: Lock
fi: Lukita

en: To make both objects work, a button needs to be pushed and a key needs to be turned.
fi: Jotta molemmat kohteet toimisivat nappia pitää painaa ja avainta kiertää.

note: As a synonym of obsession
en: Fixation
fi: Fiksaatio

en: Indifference
fi: Välinpitämätön

en: Disinterest
fi: Välinpitämättömyys

en: Intuition
fi: Oivallus

en: hungry / eat | tired
fi: nälkäinen / syödä | väsynyt

en: sleep | rest
fi: nukkua | levätä

note: Translators: 'open' is used as a verb (open a box)
en: box / open | banana
fi: laatikko / avata | banaani

en: peel
fi: kuoria

note: Translators: 'dig' is used as a verb (to dig)
en: shovel / dig | axe
fi: lapio / kaivaa | kirves

note: Translators: 'chop' is used as a verb (to chop)
en: chop
fi: pilkkoa

note: Translators: 'break' is used as a verb (to break)
en: glass / break | paper
fi: lasi / rikkoa | paperi

note: Translators: 'tear' and 'rip' are used as verbs (to tear / to rip). Tear as in "To pull apart or into pieces by force" (not lacrimation)
en: tear | rip
fi: kiskoa | repiä

note: Translators: the concept 'toe' (http://en.wikipedia.org/wiki/Toe) does not exist in all languages. Feel free to change it to 'fingers' and adapt the answer accordingly
en: feet / two | toes
fi: jalat / kaksi | varpaat

note: Translators: referred to 'feet / two | toes'
en: ten | 10
fi: kymmenen | 10

en: fish / aquarium | monkey
fi: kala / akvaario | apina

en: cage | zoo | zoological garden
fi: häkki | eläintarha | eläintieteellinen puutarha

en: A fish in an aquarium lives in captivity.
fi: Kala elää vankeudessa akvaariossa.

en: ring / finger | bracelet
fi: sormus / sormi | rannerengas

en: seal / flippers | bird
fi: hylje / räpylät | lintu

en: wings
fi: siivet

note: Translators: stick refers to a piece of wood
en: stick / float | stone
fi: keppi / kellua | kivi

en: sink
fi: upota

en: leopard / spots | tiger
fi: leopardi / täpliä | tiikeri

en: stripes
fi: juovat

en: fish / submarine | bird
fi: kala / sukellusvene | lintu

en: airplane | aeroplane | plane
fi: lentokone

en: tears / eyes | sweat
fi: kyyneleet / silmät | hiki

en: body | skin
fi: keho | iho

en: bridge / over | tunnel
fi: silta / yli | tunneli

en: in | under | through
fi: sisässä | alla | läpi

note: Translators: 'play' is used as a verb (to play)
en: toy / play | tool
fi: lelu / leikki | työkalu

note: Translators: 'work' is used as a verb (to work)
en: work
fi: työ

en: repair | fix
fi: kunnostaa | korjata

en: orange / fruit | spinach
fi: appelsiini / hedelmä | pinaatti

en: vegetable
fi: vihannes

en: hands / grab | teeth
fi: kädet / tarttua | hampaat

en: bite
fi: haukata

en: puzzle / solve | game
fi: pulma / ratkaista | peli

en: eyebrow / eye | mustache
fi: kulmakarva / silmä | viikset

en: ice / slippery | glue
fi: jää / liukas | liima

en: sticky
fi: tahmea

en: whirlpool / water | tornado
fi: pyörre / vesi | pyörremyrsky

en: wind | air
fi: tuuli | ilma

en: fox / den | bird
fi: kettu / luola | lintu

en: nest
fi: pesä

en: dog / tame | wolf
fi: koira / kesy | susi

en: wild | savage
fi: kesytön | villi

en: sugar / sweet | vinegar
fi: sokeri / makea | etikka

en: sour
fi: hapan

en: tennis / sport | ballet
fi: tennis / urheilu | baletti

note: Translators: 'dance' is used as a noun
en: dance
fi: tanssi

en: slurp / tongue | snort
fi: lipoa / kieli | nuuhkaisu

en: nose
fi: nenä

en: elbow / knee | wrist
fi: kyynärpää / polvi | ranne

en: ankle
fi: nilkka

en: novel / author | song
fi: romaani / kirjailija | laulu

en: composer | songwriter | lyricist
fi: säveltäjä | lauluntekijä | sanoittaja

en: car / road | train
fi: auto / tie | juna

en: pediatrics / children | numismatics
fi: lastentaudit / lapset | numismatiikka

en: coins
fi: kolikot

en: thermometer / temperature | clock
fi: lämpömittari / lämpötila | mittari

note: Translators: time as duration of an event. What a clock measures
en: time
fi: aika

en: The first word is the instrument and the second what it measures.
fi: Ensimmäinen sana on väline, ja toinen sana se mitä välineellä mitataan.

en: poems / anthology | maps
fi: runot / runokokoelma | kartat

en: atlas
fi: kartasto

en: letter / word | page
fi: kirje / sana | sivu

en: hour / minute | minute
fi: tunti / minuutti | hetki

note: Translators: refers to the unit of time
en: second
fi: sekunti

en: tiger / carnivore | cow
fi: tiikeri / lihansyöjä | lehmä

en: herbivorous | herbivore
fi: kasvinsyöjäeläimet | kasvinsyöjä

en: constellation / stars | archipelago
fi: tähtikuvio / tähdet | saaristo

en: islands
fi: saaret

note: Translators: {0} is a date
en: (built on {0})
fi: (rakennettu koneella {0})

en: List of available games
fi: Lista pelattavissa olevista peleistä

en: Usage: gbrainy [options]
fi: Käyttö: gbrainy [asetukset]

en:   --version			Print version information.
fi:   --version			Tulosta versiotiedot

en:   --help			Print this usage message.
fi:   --help			Tulosta tämä käyttöohje

en:   --gamelist			Shows the list of available games.
fi:   --gamelist			Näyttää listan pelattavissa olevista peleistä

en:   --customgame [game1, gameN]	Specifies a list of games to play during a custom game.
fi:   --customgame [peli1, peliN]	Määrittelee oman ("custom") pelin aikana pelattavat pelit

en:   --norandom 			The custom game list provided will not be randomized.
fi:   --norandom 			Tarjottua omien pelien listaa ei laiteta satunnaisjärjestykseen.

en:   --versions 			Show dependencies.
fi:   --versions 			 Näyttää riippuvuudet

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as  published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelma: tätä ohjelmaa saa levittää edelleen ja muuttaa Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public Licensen (GPL-lisenssi) version 2 tai (valinnan mukaan) myöhemmän version ehtojen mukaisesti

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen mutta ilman mitään takuuta; edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL-lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
fi: Sinun olisi pitänyt saada kopio GNU:n GPL-lisenssistä tämän ohjelman mukana; jos et sitä saanut, niin lähetä kirje Free Software Foundation, Inc. :lle, 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A brain teaser game for fun and to keep your brain trained.
fi: Aivojumppapeli, jonka parissa voit pitää hauskaa ja harjoittaa aivojasi.

note: Column: Game Name
en: Game Name
fi: Pelin nimi

note: Column: Type
en: Type
fi: Tyyppi

en: You need more than one game session recorded to see the score evolution.
fi: Pelitapahtumia täytyy olla enemmän kuin yksi, jotta voit nähdä pistemääräsi kehittymisen.

en: It is built using the results of {0} recorded game session. | It is built using the results of the last {0} recorded game sessions.
fi[0]: Se on luotu käyttämällä tuloksia yhdestä edellisestä pelikerrasta.
fi[1]: Se on luotu käyttämällä tuloksia {0} edelliseltä pelikerralta.

en: Total
fi: Yhteensä

en: You are about to delete the player's game session history.
fi: Olet poistamassa pelaajan vanhojen pelikertojen tiedot.

en: If you proceed, you will lose the history of the previous game sessions. Do you want to continue?
fi: Jos jatkat, kaikki tiedot vanhoista pelikerroista menetetään. Haluatko jatkaa?

en: _Delete
fi: _Poista

en: Congratulations.
fi: Onnittelut.

en: Incorrect answer.
fi: Väärä vastaus.

en: Once you have an answer type it in the "Answer:" entry box and press the "OK" button.
fi: Kun sinulla on vastaus, kirjoita se ”Vastaus:”-kenttään ja napsauta ”OK”-painiketta.

en: Pause
fi: Tauko

en: Resume
fi: Jatka

en: Startup time {0}
fi: Aloitusaika {0}

en: Add-in Manager
fi: Lisäosien hallinta

en: Additional extensions are required to perform this operation.
fi: Tämän toiminnon suorittaminen vaatii lisäosia.

en: The following add-ins will be installed:
fi: Seuraavat lisäosat tullaan asentamaan:

en: <big><b>Add-in Manager</b></big>
fi: <big><b>Lisäosien hallinta</b></big>

en: The following add-ins are currently installed:
fi: Seuraavat lisäosat ovat asennettuna tällä hetkellä:

en: _Install Add-ins...
fi: _Asenna lisäosia...

en: _Repositories...
fi: _Pakettivarastot...

en: _Uninstall...
fi: Poista asenn_us...

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Add-in
fi: Lisäosa

en: Version
fi: Versio

en: Other
fi: Muu

en: Version:
fi: Versio:

en: Author:
fi: Tekijä:

en: Copyright:
fi: Tekijänoikeudet:

en: Add-in Dependencies:
fi: Lisäosan riippuvuudet:

en: <b>Select the add-ins to install and click on Next</b>
fi: <b>Valitse asennettavat lisäosat</b>

en: Show all packages
fi: Näytä kaikki paketit

en: Show new versions only
fi: Näytä vain uudet versiot

en: Show updates only
fi: Näytä vain päivitykset

en: _Unselect All
fi: P_oista kaikki valinnat

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Add-in Installation
fi: Lisäosan asennus

en: Name
fi: Nimi

en: Install from:
fi: Asenna lähteestä:

en: Repository
fi: Pakettivarasto

en: All registered repositories
fi: Kaikki rekisteröidyt pakettivarastot

en: Register an on-line repository
fi: Rekisteröi pakettivarasto verkosta

en: Select the location of the repository you want to register:
fi: Valitse rekisteröitävän pakettivaraston sijainti:

en: Register a local repository
fi: Rekisteröi paikallinen pakettivarasto

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Path:
fi: Polku:

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Play all the games
fi: Pelaa kaikkia pelejä

note: Toolbar
en: All
fi: Kaikki

en: Play games that challenge your reasoning and thinking
fi: Pelaa pelejä, jotka haastavat järkeilysi ja ajattelusi

en: Logic
fi: Logiikka

en: Calculation
fi: Laskenta

en: Play games that challenge your mental calculation skills
fi: Pelaa pelejä, jotka haastavat päässälaskutaitosi

en: Memory
fi: Muisti

en: Play games that challenge your short term memory
fi: Pelaa pelejä, jotka haastavat lyhytaikaisen muistisi

en: Verbal
fi: Sanalliset

en: Play games that challenge your verbal aptitude
fi: Pelaa pelejä, jotka haastavat sanalliset kykysi

en: Pause or resume the game
fi: Keskeytä tai jatka peliä

en: End the game and show score
fi: Päätä peli ja näytä pisteet

en: red
fi: punainen

en: green
fi: vihreä

en: blue
fi: sininen

en: yellow
fi: keltainen

en: orange
fi: oranssi

en: black
fi: musta

en: white
fi: valkoinen

en: Figure {0}
fi: Kuva {0}

en: Extensions database:
fi: Laajennuksien tietokanta:

en: Games played: {0} (Score: {1})
fi: Pelejä pelattu: {0} (pisteitä: {1})

en: Outstanding results
fi: Erinomaiset tulokset

en: Excellent results
fi: Erittäin hyvät tulokset

en: Good results
fi: Hyvät tulokset

en: Poor results
fi: Huonot tulokset

en: Disappointing results
fi: Pettymystä tuottavat tulokset

en: Read the instructions carefully and identify the data and given clues.
fi: Lue ohjeet huolellisesti sekä tutki annettuja tietoja ja vihjeitä.

en: To score the player gbrainy uses the time and tips needed to complete each game.
fi: Pelaajan suoritus arvioidaan pelin läpäisyyn käytetyn ajan ja tarvittujen vihjeiden määrän perusteella.

en: In logic games, elements that may seem irrelevant can be very important.
fi: Logiikkapeleissä asiat, jotka vaikuttavat epäolennaisilta, voivat olla hyvin tärkeitä.

en: Play on a daily basis, you will notice progress soon.
fi: Pelaa päivittäin, niin huomaat vaikutuksen pian.

note: Translators: Custom Game Selection is a menu option
en: Use the 'Custom Game Selection' to choose exactly which games you want to play.
fi: Käytä ”Mukautettu peli”- valintaa valitaksesi juuri ne pelit, joita haluat pelata.

en: Use the Settings to adjust the difficulty level of the game.
fi: Voit vaihtaa pelin vaikeustasoa pelin asetuksista.

en: Association of elements is a common technique for remembering things.
fi: Mielleyhtymien muodostaminen kohteista on yleinen tekniikka asioiden muistamiseen.

en: Grouping elements into categories is a common technique for remembering things.
fi: Esineiden ja asioiden lajittelu eri luokkiin on yleinen tapa pitää ne muistissa.

en: Build acronyms using the first letter of each fact to be remembered.
fi: Rakenna itsellesi muistisääntöjä siten, että jokainen kirjain liittyy yhteen muistettavaan asiaan.

en: The enjoyment obtained from a puzzle is proportional to the time spent on it.
fi: Mitä enemmän kulutat aikaa jonkin ongelman kanssa, sitä enemmän nautit kun lopulta keksit ratkaisun.

en: Think of breaking down every problem into simpler components.
fi: Yritä jakaa jokainen ongelmia yksinkertaisempiin osiin.

en: When answering verbal analogies pay attention to the verb tense.
fi: Sanapeleissä kiinnitä huomiota sanojen painoon.

en: Memorize the objects below in the given time
fi: Paina alla olevat objektit mieleesi annetussa ajassa

en: Time left
fi: Aikaa jäljellä

en: Multiple options #{0}
fi: Useita valitsimia #{0}

note: Translators: {0} is replaced by a question and {1} by the possible valid answers E.g.: What is the correct option? Answer A, B, C or D.
en: {0} Answer {1}.
fi: {0} Vastaa {1}.

en: Pair of words compare #{0}
fi: Sanaparin vertailu #{0}

en: Given the relationship between the two words below, which word has the same relationship to '{0}'?
fi: Vertaa kahta alla olevaa sanaa. Mikä sana sopisi vastaavanlaiseksi pariksi sanalle ”{0}”?

en: Words: {0}
fi: Sanat: {0}

en: Pair of words #{0}
fi: Sanapari #{0}

en: Question and answer #{0}
fi: Kysymys ja vastaus #{0}

en: Get ready to memorize the next objects...
fi: Valmistaudu muistamaan seuraavat objektit...

en: Score
fi: Pisteet

en: Time played {0} (average per game {1})
fi: Pelikertoja {0} (keskimääräinen peliaika {1})

note: Translators: translated string should not be longer that the English original (space restriction on the UI)
en: For details on how gbrainy's scoring works refer to the help.
fi: Lisätietoja gbrainyn pisteytysjärjestelmästä löytyy ohjeista.

en: Tips for your next games
fi: Vinkkejä seuraaviin peleihisi

en: Congratulations! New personal record
fi: Onnittelut! Uusi henkilökohtainen ennätys

en: By scoring {0} in logic puzzle games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fi: Saavutit {0} pistettä logiikkapeleissä, mikä on uusi henkilökohtainen ennätyksesi! Aikaisempi ennätyksesi oli {1}.

en: By scoring {0} in calculation games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fi: Saavutit {0} pistettä päässälaskuissa, mikä on uusi henkilökohtainen ennätyksesi! Aikaisempi ennätyksesi oli {1}.

en: By scoring {0} in memory games you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fi: Saavutit {0} pistettä muistipeleissä, mikä on uusi henkilökohtainen ennätyksesi! Aikaisempi ennätyksesi oli {1}.

en: By scoring {0} in verbal analogies you have established a new personal record. Your previous record was {1}.
fi: Saavutit {0} pistettä sanapeleissä, mikä on uusi henkilökohtainen ennätyksesi! Aikaisempi ennätyksesi oli {1}.

en: Logic puzzles. Challenge your reasoning and thinking skills.
fi: Logiikkapelejä, jotka koettelevat loogisen ajattelun kykyjäsi.

en: Mental calculation. Arithmetical operations that test your mental calculation abilities.
fi: Päässälaskuja, jotka testaavat laskutaitojasi.

en: Memory trainers. To prove your short term memory.
fi: Muistipelejä, jotka koettelevat lähimuistiasi.

en: Verbal analogies. Challenge your verbal aptitude.
fi: Sanapelejä, jotka haastavat verbaaliset kykysi.

note: Translators: {0} is the version number of the program
en: Welcome to gbrainy {0}
fi: Tervetuloa gbrainyyn {0}

en: gbrainy is a brain teaser game and trainer to have fun and to keep your brain trained. It includes:
fi: gbrainy on aivojumppapeli, jonka kanssa voit pitää hauskaa ja harjoittaa aivojasi. Se sisältää:

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Closer fraction
fi: Lähin murtoluku

en: Fractions
fi: Murtoluvut

en: What is the result of the given operation? Answer using either a fraction or a number.
fi: Mikä on annetun operaation tulos? Vastaa käyttäen murtolukua tai lukua.

en: Greatest divisor
fi: Suurin jakaja

en: Numbers
fi: Luvut

en: Possible divisors
fi: Mahdolliset jakajat

en: Operators
fi: Operaattorit

en: The first operator is {0}.
fi: Ensimmäinen operaattori on {0}.

en: Which operators make {0}, {1}, and {2} equal {3}? Answer using '+-/*'.
fi: Millä operaattoreilla saadaan luvuista {0}, {1} ja {2} muodostettua {3}? Vastaa käyttäen "+-/*".

en: {0} and {1}
fi: {0} ja {1}

en: Primes
fi: Alkuluvut

en: If the sum of all digits in a given number is divisible by 3, then so is the number. For example 15 = 1 + 5 = 6, which is divisible by 3.
fi: Jos kaikki luvussa esiintyvät numerot ovat jaollisia kolmella, niin on myös kyseinen luku. Esimerkiksi 15 = 1 + 5 = 6, joka on jaollinen kolmella.

en: Proportions
fi: Verrannot

en: What is {0}% of {1}/{2}? Answer {3}, {4}, {5} or {6}.
fi: Kuinka paljon on {0}% luvusta {1}/{2}? Vastaa {3}, {4}, {5} tai {6}.

en: Ratio
fi: Suhde

en: have a ratio of {0}:{1}
fi: on suhde {0}:{1}

en: Two numbers
fi: Kaksi lukua

en: Which two numbers when added are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
fi: Minkä kahden luvun summa on {0} ja tulo {1}? Vastaa numeroilla (esim. 1 ja 2).

en: Which two numbers when subtracted are {0} and when multiplied are {1}? Answer using two numbers (e.g.: 1 and 2).
fi: Minkä kahden luvun erotus on {0} ja tulo {1}? Vastaa numeroilla (esim. 1 ja 2).

en: 3D Cube
fi: 3D-kuutio

en: How many small cubes does it take to build the large cube below? Answer using a number.
fi: Montako pientä kuutiota tarvitaan alla olevan suuren kuution rakentamiseen? Vastaa numeroilla.

en: A cube is a regular solid object having six congruent square faces.
fi: Kuutio on tavallinen sileä kappale, jolla on kuusi neliön muotoista tahkoa (päätyseinää).

en: Balance
fi: Tasapaino

en: Build a triangle
fi: Rakenna kolmio

en: Which three pieces can you use together to build a triangle? Answer using the three figure names, e.g.: {0}{1}{2}.
fi: Mitkä kolme palaa on laitettava yhteen jotta saadaan aikaiseksi kolmio? Vastaa kolmella kuvan nimellä, esimerkiksi {0}{1}{2}.

en: The resulting triangle is isosceles.
fi: Lopputuloksena syntyy tasakylkinen kolmio.

en: The triangle is:
fi: Kolmio on:

en: Circles in a square
fi: Ympyröitä neliössä

en: What is the maximum number of circles (as shown) that fit in the square below?
fi: Montako kuvassa olevaa ympyrää mahtuu alla olevan neliön sisään?

en: You can fit more than 64 circles.
fi: Ympyröitä mahtuu yli 64 kappaletta.

en: 8 units
fi: 8 yksikköä

en: 1 unit
fi: 1 yksikkö

en: Clocks
fi: Kellot

note: Translators: {0} is replaced by 'Figure X'
en: To what number should the large handle of the '{0}' clock point? Answer using numbers.
fi: Mihin numeroon tulisi kellon ”{0}” ison viisarin osoittaa? Vastaa käyttäen numeroa.

en: The clocks do not follow the time logic.
fi: Kellot eivät toimi tavallisen ajan kulun mukaisesti.

en: Count circles
fi: Laske ympyrät

en: How many circles do you count?
fi: Montako ympyrää löydät?

en: It is an easy exercise if you systematically count the circles.
fi: Tämä on helppoa, jos systemaattisesti lasket kaikki ympyrät.

en: Counting
fi: Laskeminen

en: Count series
fi: Laske sarjoja

en: How many numbers '9' are required to represent the numbers between 10 to 100?
fi: Montako numeroa 9 tarvitaan ilmaisemaan kaikki luvut 10 ja 100 väliltä?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is larger than the second (e.g.: 20 and 21)?
fi: Montako sellaista kaksinumeroista lukua on olemassa, joissa ensimmäinen numero on toista suurempi (esimerkiksi 20 ja 21)?

en: How many two digit numbers occur where the first digit is smaller than the second (e.g.: 12 and 13)?
fi: Montako sellaista kaksinumeroista lukua on olemassa, joissa ensimmäinen numero on pienempi kuin toinen (esimerkiksi 12 ja 13)?

en: Cover percentage
fi: Peittävyyden prosenttiosuus

en: What percentage of the figure is colored?
fi: Kuinka suuri osa kuviosta on väritetty?

en: Cube
fi: Kuutio

en: There are 2 of 6 possibilities.
fi: Mahdollisuus on 2/6.

en: There are 5 of 6 possibilities.
fi: Mahdollisuus on 5/6.

en: There are 9 of 36 possibilities of getting two even numbers.
fi: Kahden parillisen numeron saannin mahdollisuus on 9/36.

en: There is 1 of 6 possibilities of getting a '6' on the first die and the same for the second die.
fi: Mahdollisuus saada 6 ensimmäisellä nopalla on 1/6, ja sama toiselle nopalle.

en: Dice
fi: Nopat

en: Divide circles
fi: Pilko ympyrät

en: In the last figure, in how many regions is the circle divided into when all dots are connected?
fi: Kuinka moneen alueeseen ympyrä on jaettu, kun kaikki pisteet viimeisessä kuvassa on yhdistetty?

en: Equation
fi: Yhtälö

en: What is the result of the equation below?
fi: Mikä on alla olevan yhtälön tulos?

en: The order of arithmetical operations is always as follows: exponents and roots, multiplication and division, addition and subtraction.
fi: Laskutoimitusten järjestys on aina seuraava: potenssit ja juuret, kerto- ja jakolaskut, yhteen- ja vähennyslaskut.

en: Extra circle
fi: Ylimääräinen ympyrä

en: Which circle does not belong to the group? It is not a sequence of elements. Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fi: Mikä ympyrä ei kuulu ryhmään, eli ei sovi sarjaan? Vastaa {0}, {1}, {2} tai {3}.

en: All circles share a common property except for one.
fi: Kaikilla ympyröillä yhtä lukuun ottamatta on yhteinen piirre.

en: In all circles the color slices follow the same order except for this one.
fi: Kaikissa ympyröissä tätä lukuun ottamatta värilliset sektorit seuraavat samaa järjestystä.

en: Figures and text
fi: Kuviot ja tekstit

en: The figures and the text are related. What text should go under the last figure?
fi: Kuviot ja tekstit liittyvät yhteen. Mikä teksti tulee viimeisen kuvion alle?

en: Every character of the text represents a property of the figure.
fi: Jokainen tekstin merkki kuvaa kuvion ominaisuutta.

en: 'A' indicates that the figures overlap, 'B' that are squares, 'C' that are circles, 'D' that the figures are separated, 'E' that there are three figures and 'F' that there are two figures.
fi: "A" tarkoittaa, että kuviot ovat päällekäin, "B" tarkoittaa neliöitä ja "C" ympyröitä ja "D" sitä, että kuviot ovat erillisiä. "E" tarkoittaa kolmea kuviota ja "F" kahta.

en: Figure pattern
fi: Kuviojoukko

en: What figure should replace the question mark? Answer {0}, {1} or {2}.
fi: Mikä kuvio sopii kysymysmerkin tilalle? Vastaa {0}, {1} tai {2}.

en: The third figure of every row involves somehow combining the first two figures.
fi: Jokaisen rivin kolmas kuvio selviää yhdistämällä kaksi ensimmäistä kuviota jollain tavalla.

en: Superpose the first and second figures and remove the lines that they have in common, then rotate the resulting figure 45 degrees.
fi: Aseta kaksi ensimmäistä kuviota päällekkäin ja poista niiden yhteiset janat. Käännä tuloksena saatua kuviota vielä 45 astetta.

en: Figures
fi: Kuvat

en: It is the only combination that you can build with the given elements without repeating them.
fi: Se on ainoa yhdistelmä, jonka voi koota annetuista osista käyttämättä yhtään osaa useammin kuin kerran.

en: Four sided
fi: Nelisivuinen

en: How many four sided figures do you count in the figure below?
fi: Kuinka monta nelisivuista kuviota voit laskea alla olevasta kuviosta?

en: A four sided figure can be embedded inside another figure.
fi: Nelisivuinen kuvio voi olla toisen kuvion sisällä.

en: The four sided figures are made by connecting the following points: {0}
fi: Nelisivuiset kuviot muodostetaan yhdistämällä seuraavat pisteet: {0}

en: All circled numbers share an arithmetical property.
fi: Kaikki ympyröidyt luvut sisältävät laskuopillisen ominaisuuden.

en: Every circled number can be divided by {0}.
fi: Jokainen ympyröity numero  voidaan jakaa numerolla {0}.

en: Square with dots
fi: Neliö jossa on pisteitä

en: Which is the next logical figure in the sequence? Answer {0}, {1} or {2}.
fi: Mikä on seuraava kuvio sarjassa? Vastaus {0}, {1} tai {2}.

en: The pattern is arithmetical and works vertically.
fi: Kuvio on aritmeettinen ja toimii pystysuuntaisesti.

en: The pattern is arithmetical and works horizontally.
fi: Kuvio on aritmeettinen ja toimii vaakasuuntaisesti.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and adding the third.
fi: Neljäs rivi lasketaan kertomalla kaksi ensimmäistä riviä keskenään ja lisäämällä tulokseen kolmas rivi.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and adding the third.
fi: Neljäs sarake lasketaan kertomalla kaksi ensimmäistä saraketta keskenään ja lisäämällä tulokseen kolmas sarake.

en: The fourth row is calculated by multiplying the first two rows and subtracting the third.
fi: Neljäs rivi lasketaan kertomalla kaksi ensimmäistä riviä keskenään ja vähentämällä tuloksesta kolmas rivi.

en: The fourth column is calculated by multiplying the first two columns and subtracting the third.
fi: Neljäs sarake lasketaan kertomalla kaksi ensimmäistä saraketta keskenään ja vähentämällä tuloksesta kolmas sarake.

en: The fourth row is calculated by adding the first two rows and subtracting the third.
fi: Neljäs rivi lasketaan summaamalla kaksi ensimmäistä riviä ja vähentämällä tuloksesta kolmas rivi.

en: The fourth column is calculated by adding the first two columns and subtracting the third.
fi: Neljäs sarake lasketaan summaamalla kaksi ensimmäistä saraketta ja vähentämällä tuloksesta kolmas sarake.

en: Handshakes
fi: Kättelyt

en: All attendees to a party are introduced to one another. {0} handshakes are made in total. How many people are attending the party?
fi: Kaikki juhlaan osallistujat esitellään toisilleen. Juhlissa kätellään yhteensä {0} kertaa. Kuinka monta osallistujaa juhlissa on?

en: Try to imagine a situation in which you are meeting a small number of people.
fi: Yritä ajatella tilannetta, jossa tapaat pienen joukon ihmisiä.

en: Larger shape
fi: Laajempi kuvio

en: Which larger shape can you make combining the first two figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fi: Minkä laajemman kuvion saat aikaiseksi yhdistämällä kaksi ensimmäistä kuviota? Vastaa {0}, {1}, {2} tai {3}.

en: Lines
fi: Viivat

en: How many line segments in total are in the figures below? A line segment is a line between two points with no crossing lines.
fi: Kuinka monta viivan osaa on yhteensä alla olevissa kuvioissa? Viivan osaksi katsotaan kahden pisteen välillä oleva viiva, jota ei ylitä yksikään toinen viiva.

en: It is an easy exercise if you systematically count the lines.
fi: Harjoitus on helpompi, kun lasket viivat järjestelmällisesti.

en: Missing piece
fi: Puuttuva pala

en: Which square completes the figure below? Answer {0}, {1} or {2}.
fi: Mikä neliöistä täydentää alla olevan kuvion? Vastaa {0}, {1} tai {2}.

en: The logic works at row level.
fi: Logiikka pätee riveittäin.

en: In every row the third square is made by flipping the first square and superimposing it on the second square, followed by removing the matching lines.
fi: Joka rivin kolmas neliö muodostetaan kääntämällä ensimmäinen neliö, asettamalla se toisen neliön päälle ja poistamalla yhteiset janat.

en: Missing slice
fi: Puuttuva siivu

en: Each slice is related to the opposite one.
fi: Jokainen sektori liittyy vastakkaiseen sektoriin.

en: All numbers of each slice, when added to the ones of the opposite slice, add always {0}.
fi: Vastakkaisten sektorien sisältämien lukujen summa on aina {0}.

en: Most in common
fi: Eniten yhteisiä ominaisuuksia

en: Which of the possible answers have the most in common with the four given figures? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fi: Millä vastausvaihtoehdolla on eniten yhteistä neljän annetun kuvion kanssa? Vastaa {0}, {1}, {2} tai {3}.

en: Think of the common elements that the given figures have inside them.
fi: Tarkastele yhteisiä osia annettujen kuvioiden sisällä.

en: It has the same number of elements inside the figure as the given figures.
fi: Kuvion sisällä on sama määrä elementtejä kuin annettujen kuvioiden lukumäärä.

en: It is the figure with the most elements in common compared to the given figures.
fi: Vastaus on kuvio, jonka sisällä on eniten elementtejä (verrattuna muihin kuvioihin).

en: Move figure
fi: Kuvion siirtäminen

en: What is the minimum number of circles to be moved in order to convert the left figure into the right figure?
fi: Mikä on pienin siirrettävien ympyröiden lukumäärä, jolla vasemmasta kuvasta saadaan oikea kuva?

en: Move the circle from the first line to the second and move two circles from the fourth line to the second and the fifth lines.
fi: Siirrä ympyrää ensimmäiseltä riviltä toiselle ja siirrä kahta ympyrää neljänneltä riviltä toiselle ja viidennelle riville.

en: Move the first line to the seventh; move the two circles of the second line to third; and move first and last circles of the fifth line to the sixth.
fi: Siirrä ensimmäinen rivi seitsemännelle, kahta ympyrää toiselta kolmannelle sekä ensimmäinen ja viimeinen viidennen rivin ympyrä kuudennelle.

en: Next figure
fi: Seuraava kuvio

en: From first figure, the top circle advances by two positions clockwise, while the left circle goes backwards one position.
fi: Ensimmäisessä kuvassa ylimmäinen ympyrä siirtyy kaksi askelta myötäpäivään ja vasen ympyrä siirtyy yhden askeleen vastapäivään.

en: Numeric relation
fi: Lukusuhde

en: What number should replace the question mark?
fi: Mikä luku tulisi sijoittaa kysymysmerkin paikalle?

en: The numbers are related arithmetically.
fi: Luvut liittyvät toisiinsa aritmeettisesti.

note: Translators: {0} is always replaced by the number 3
en: Every group of {0} numbers sums exactly {1}.
fi: Jokaisen {0} luvun ryhmän summa on tasan {1}.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by multiplying by the two previous ones.
fi: Jaa sarja kolmen luvun ryhmiin. Joka kolmas luku lasketaan kertomalla kaksi edellistä keskenään.

en: Divide the sequence in groups of three numbers. Every third number is calculated by subtracting the second number from the first.
fi: Jaa sarja kolmen luvun ryhmiin. Joka ryhmän kolmas luku lasketaan vähentämällä toinen luku ensimmäisestä.

en: Numeric sequence
fi: Lukusarja

en: The next sequence follows a logic. What number should replace the question mark?
fi: Mikä luku tulisi sijoittaa kysymysmerkin kohdalle, jotta sarjan loogisuus pätee?

en: Every number in the sequence is related to the previous one.
fi: Sarjan jokainen luku liittyy edelliseen lukuun.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 1 from the previous number and multiplying it by 2.
fi: Jokainen sarjan luku on edellinen vähennettynä yhdellä ja kerrottuna kahdella.

en: Every number in the sequence is the result of adding 1 to the previous number and multiplying it by 3.
fi: Jokainen sarjan luku on edellinen lisättynä yhdellä ja kerrottuna kolmella.

en: Every number in the sequence is the result of subtracting 2 from the previous number and multiplying it by -2.
fi: Jokainen sarjan luku on edellinen vähennettynä kahdella ja kerrottuna kahdella.

en: Ostracism
fi: Ei kuulu joukkoon

en: The criteria for deciding if an equation belongs to the group is not arithmetical.
fi: Kriteerit, joiden mukaan päätetään kuuluuko yhtälö joukkoon, eivät ole aritmeettiset.

en: Consider that every number that belongs to the group has two parts that are related.
fi: Huomioi, että jokaisella ryhmään kuuluvalla luvulla on kaksi toisiinsa liittyvää osaa.

en: In all the other numbers the last three digits are the square of the first two digits.
fi: Kaikkien muiden lukujen kolme viimeistä numeroa ovat ensimmäisten kahden numeron toinen potenssi.

en: Pencil
fi: Kynä

en: Which of the following figures cannot be drawn without crossing any previous lines nor lifting the pencil? Answer {0}, {1}, {2}, {3} or {4}.
fi: Mitä seuraavista kuvioista ei voi piirtää ylittämättä aiemmin piirrettyjä viivoja tai nostamatta kynää? Vastaa {0}, {1}, {2}, {3} tai {4}.

en: People at a table
fi: Ihmiset pöydän ääressä

en: Subtracting the two positions you find out how many people are seated half way around the table. Doubling this number leaves you with the total amount of people.
fi: Vähentämällä toisesta istumapaikasta toisen on mahdollista selvittää, kuinka monta ihmistä istuu puolikkaassa pöydästä. Tämän lukumäärän kaksinkertaistaminen kertoo ihmisten kokonaismäärän.

en: 5th
fi: 5.

en: 19th
fi: 19.

en: 4th
fi: 4.

en: 12th
fi: 12.

en: 9th
fi: 9.

en: 22nd
fi: 22.

en: Two people in the table sitting across each other
fi: Kaksi ihmistä istuu pöydän ääressä toisiaan vastapäätä

en: Percentage
fi: Prosentit

en: The amount of water in a bucket decreases by {0}%. By what percentage must the amount of water increase to reach its original value?
fi: Ämpärissä olevan veden määrä vähenee {0} %. Kuinka monella prosentilla vesimäärän on noustava, jotta se olisi taas yhtä suuri kuin ennen vähentämistä?

en: The objective is to obtain the same total amount.
fi: Tavoitteena on saada sama kokonaismäärä.

en: Some citizens of Barcelona are painters
fi: Jotkut barcelonalaiset ovat maalajia

en: All citizens of Barcelona are painters
fi: Kaikki barcelonalaiset ovat maalaajia

en: No citizen of Barcelona is a painter
fi: Kukaan barcelonalainen ei ole maalaaja

en: None of the other options
fi: Ei mikään muista valinnoista

en: Some artist are not ill
fi: Jotkut taiteilijat eivät ole kipeitä

en: Some painters are not artists
fi: Jotkut maalaajat eivät ole taiteilijoita

en: All artists are happy
fi: Kaikki taiteilijat ovat onnellisia

en: You do not have any map
fi: Sinulla ei ole karttaa

en: You do not buy a map
fi: Et osta karttaa

en: All people have a map
fi: Kaikilla ihmisillä on kartta

en: You smile if you are happy
fi: Hymyilet jos olet onnellinen

en: You are only happy if you whistle
fi: Olet onnellinen vain kun vihellät

en: You whistle if you are not happy
fi: Vihellät jos et ole onnellinen

en: Predicate Logic
fi: Väittämien logiikka

en: Quadrilaterals
fi: Nelikulmiot

en: Which of the following figures does not belong to the group? Answer {0}, {1}, {2}, {3}, {4} or {5}.
fi: Mikä seuraavista kuvioista ei kuulu joukkoon? Vastaa {0}, {1}, {2}, {3}, {4} tai {5}.

en: It is the only figure with all lines of equal length.
fi: Se on ainoa kuvio, jonka kaikki viivat ovat yhtä pitkiä.

en: Squares and letters
fi: Neliöt ja kirjaimet

en: The letters around the squares follow a pattern. Which letter should replace the question mark in the last square?
fi: Neliöiden ympärillä olevat kirjaimet ovat tietyn kuvion mukaisia. Mikä kirjain tulisi sijoittaa viimeisessä neliössä olevan kysymysmerkin paikalle.

en: Squares
fi: Neliöt

en: How many squares of any size do you count in the figure below?
fi: Kuinka monta minkä tahansa kokoista neliötä löydät kuviosta?

en: A square is a rectangle with sides of equal length. A square can also be built from other squares.
fi: Neliö on suorakulmio, jonka kaikki sivut ovat saman pituisia. Neliö voidaan muodostaa myös muista neliöistä.

en: There are 16 single squares, 9 squares made by 4 single squares, 4 squares made by 9 single squares and 1 square made by 16 single squares.
fi: Kuvassa on 16 neliötä, 9 neliötä jotka koostuvat 4 neliöstä, 4 neliötä jotka muodostuvat 9 neliöstä sekä 1 neliö joka muodostuu 16 neliöstä.

en: There are 9 single squares, 4 squares made by 4 single squares and 1 square made by 9 single squares.
fi: Kuvassa on 9 neliötä, 4 neliötä jotka koostuvat 4 neliöstä sekä 1 neliö joka koostuu 9 neliöstä.

en: Square sheets
fi: Neliöarkit

en: What is the minimum number of square sheets of paper of any size required to create the figure? Lines indicate frontiers between different sheets.
fi: Mikä on pienin neliönmuotoisten, minkä tahansa kokoisten paperiarkkien lukumäärä, joilla kuva voidaan luoda? Viivat merkitsevät eri arkkien välisiä reunoja.

en: The sheets should overlap.
fi: Paperiarkkien tulee mennä päällekkäin.

en: It is the figure that completes all possible combinations with four blocks without taking into account rotations.
fi: Se on kuvio, joka täydentää kaikki mahdolliset yhdistelmät neljällä palikalla ottamatta huomioon kiertämistä.

en: Time now
fi: Aika tällä hetkellä

note: TimeNow Puzzle. Translators: {0} is used to check the hour answered by the user. Use the right time format specification for your culture Explanation of the date and time format specifications can be found here: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.globalization.datetimeformatinfo.aspx For
en: {0:h tt}
fi: {0:%H}

note: No hands
en: Sample clock
fi: Esimerkkikello

en: Trains
fi: Junat

en: The distance formula is 'distance = rate x time'.
fi: Etäisyyden lauseke on "etäisyys = nopeus x aika".

en: Triangles
fi: Kolmiot

en: How many triangles of any size do you count in the figure below?
fi: Kuinka monta minkä tahansa kokoista kolmiota löydät kuviosta?

en: A triangle can be embedded inside another triangle.
fi: Kolmio voi sijaita toisen kolmion sisällä.

en: The triangles are made by connecting the following points: {0}
fi: Kolmiot tehdään yhdistämällä seuraavat pisteet: {0}

en: Triangles with numbers
fi: Kolmiot luvuilla

en: Which number should replace the question mark below?
fi: Minkä luvun tulisi korvata alla oleva kysymysmerkki?

en: All the triangles share a property and are independent of the rest.
fi: Kaikki kolmiot jakavat ominaisuuden ja ovat muista riippumattomia.

en: The result of multiplying the two numbers inside every triangle is {0}.
fi: Kaikkien kolmioiden sisällä olevien kahden luvun kertomisen tulos on {0}.

en: Colored figures
fi: Väritetyt kuviot

en: Which of these figures was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fi: Mikä näistä kuvioista näytettiin aiemmin? Vastaa {0}, {1}, {2} tai {3}.

en: Colored text
fi: Väritetty teksti

en: What was the color of the text that said '{0}'?
fi: Mikä oli tekstin väri, jossa luki ”{0}”?

en: Counting dots
fi: Pisteiden laskeminen

note: Translators: {0} is the name of the color. The color name is always singular
en: How many dots of {0} color were in the previous image? Answer using numbers.
fi: Montako värin {0} pistettä oli edellisessä kuvassa? Vastaa käyttäen lukua.

en: Memorize facts
fi: Asioiden mieleen painaminen

en: In what year did Shiny Cars last halt its production?
fi: Minä vuonna Kiiltävät autot Oy edellisen kerran keskeytti tuotantonsa?

en: By how much did company sales fall last December?
fi: Kuinka paljon yrityksen myynti putosi viime joulukuussa?

en: About {0}% of Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe.
fi: Noin {0}% maailmanlaajuisesti tuotetuista Kiiltävät autot Oy:n autoista myydään Euroopassa.

en: What percentage of all Shiny Cars produced worldwide are sold in Europe?
fi: Montako prosenttia kaikista maailmanlaajuisesti tuotetuista Kiiltävät autot Oy:n autoista myydään Euroopassa?

en: What percentage of Shiny Cars use diesel?
fi: Montako prosenttia Kiiltävät autot Oy:n autoista käyttää dieseliä?

en: What percentage of Shiny Cars use gasoline?
fi: Montako prosenttia Kiiltävät autot Oy:n autoista käyttää bensiiniä?

en: Triangle
fi: Kolmio

en: Square
fi: Neliö

en: Pentagon
fi: Viisikulmio

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Memorize figures and text
fi: Kuvioiden ja tekstin muistiin painaminen

en: In which cell is the other figure like the one shown below? Answer the cell number.
fi: Missä solussa on alla näytetyn kaltainen kuvio? Vastaa solun numerolla.

en: Figures with numbers
fi: Kuvioita lukujen kanssa

en: Which one of these squares was previously shown? Answer {0}, {1}, {2} or {3}.
fi: Mikä näistä neliöistä näytettiin aiemmin? Vastaa {0}, {1}, {2} tai {3}.

en: Start at point number {0}
fi: Aloita pisteestä numero {0}

en: Move right
fi: Siirrä oikealle

en: Move left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: End at point {0}
fi: Lopeta pisteeseen {0}

en: Memorize indications
fi: Ohjeiden mieleen painaminen

en: How many odd numbers were in the previous image? Answer using numbers.
fi: Montako paritonta lukua oli edellisessä kuvassa? Vastaa käyttäen numeroita.

en: How many even numbers were in the previous image? Answer using numbers.
fi: Montako parillista lukua oli edellisessä kuvassa? Vastaa käyttäen numeroita.

en: How many numbers with more than one digit were in the previous image? Answer using numbers.
fi: Kuinka monta useamman kuin yhden numeron lukua oli edellisessä kuvassa? Vastaa numeroin.

en: Memorize numbers
fi: Lukujen muistaminen

en: Memorize words
fi: Sanojen muistaminen

en: There is a missing word from the previous list. Which one is the missing word?
fi: Seuraavasta luettelosta puuttuu sana. Mikä sana puuttuu?

note: Body parts
en: wrist
fi: ranne

en: elbow
fi: kyynärpää

en: armpit
fi: kainalo

en: hand
fi: käsi

en: chest
fi: rintakehä

note: Fishes
en: sardine
fi: sardiini

en: trout
fi: taimen

en: monkfish
fi: merikrotti

en: cod
fi: turska

en: salmon
fi: lohi

note: Vegetables
en: potato
fi: peruna

en: ginger
fi: inkivääri

en: pepper
fi: pippuri

en: garlic
fi: valkosipuli

en: pumpkin
fi: kurpitsa

note: Bicycle
en: brake
fi: jarru

en: pedal
fi: poljin

en: chain
fi: ketju

en: wheel
fi: pyörä

en: handlebar
fi: ohjaustanko

note: Music
en: drummer
fi: rumpali

en: speaker
fi: kaiutin

en: lyrics
fi: sanoitus

en: beat
fi: rytmi

en: song
fi: kappale

note: Weather
en: cloud
fi: pilvi

en: rain
fi: sade

en: storm
fi: myrsky

en: fog
fi: sumu

en: rainbow
fi: sateenkaari

note: Animals
en: rabbit
fi: jänis

en: mouse
fi: hiiri

en: monkey
fi: apina

en: bear
fi: karhu

en: wolf
fi: susi

en: How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minute? | How many degrees rotates the minute hand of a clock in 2 hours [num] minutes?
fi[0]: Montako astetta minuuttiviisari kääntyy 2 tunnin ja [num] minuutin aikana?
fi[1]: Montako astetta minuuttiviisari kääntyy 2 tunnin ja [num] minuutin aikana?

en: John is 46 years old. His son is [difference] year younger than half of John's age. How old is John's son? | John is 46 years old. His son is [difference] years younger than half of John's age. How old is John's son?
fi[0]: Joni on 46-vuotias. Hänen poikansa on [difference] vuoden nuorempi kuin puolet Jonin iästä. Kuinka vanha Jonin poika on?
fi[1]: Joni on 46-vuotias. Hänen poikansa on [difference] vuotta nuorempi kuin puolet Jonin iästä. Kuinka vanha Jonin poika on?

en: John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] year ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays? | John's age is nowadays 2 times his son's age. [ago] years ago, John was [proportion] times older than his son. How old is John's son nowadays?
fi[0]: Joni on 2 kertaa niin vanha kuin hänen poikansa. [ago] vuosi sitten Joni oli [proportion] kertaa vanhempi kuin hänen poikansa. Kuinka vanha Jonin poika on nykyään?
fi[1]: Joni on 2 kertaa niin vanha kuin hänen poikansa. [ago] vuotta sitten Joni oli [proportion] kertaa vanhempi kuin hänen poikansa. Kuinka vanha Jonin poika on nykyään?

en: There is [games] tennis game played simultaneously. How many different forecasts are possible? | There are [games] tennis games played simultaneously. How many different forecasts are possible?
fi[0]: [games] tennisottelua pelataan samanaikaisesti. Montako mahdollista lopputulosta on?
fi[1]: [games] tennisottelua pelataan samanaikaisesti. Montako mahdollista lopputulosta on?

en: Custom Game
fi: Mukautettu peli

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Unselect all
fi: Poista kaikki valinnat

en: _Start
fi: Käynni_stä

en: <b>General Settings</b>
fi: <b>Yleiset asetukset</b>

en: <b>Difficulty Level</b>
fi: <b>Vaikeustaso</b>

en: Easy
fi: Helppo

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Master
fi: Mestari

en: Player's Game Session History
fi: Pelaajan pelihistoria

en: Show:
fi: Näytä:

en: Preferences
fi: Asetukset

en: <b>Memory Games</b>
fi: <b>Muistipelit</b>

en: Time in seconds to memorize the challenge:
fi: Haasteen muistiin painamiseen sallittava aika sekunneissa:

en: <b>Player's Game Session History</b>
fi: <b>Pelaajan pelihistoria</b>

en: Minimum number of played games to store the game session:
fi: Kuinka monta peliä vähintään tallennetaan yhdeltä pelikerralta:

en: Maximum number of records in the player's game session history:
fi: Enimmäismäärä pelikertoja pelitapahtumahistoriassa.

en: Delete Player's Game Session History
fi: Poista pelaajan pelihistoria

en: _Game
fi: _Peli

en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: All Games (Logic, Mental Calculation, Memory and Verbal Analogies)
fi: Kaikki pelit (logiikka, laskenta, muisti ja sanalliset analogiat)

en: Logic Puzzles Only
fi: Vain loogiset pulmat

en: Memory Trainers Only
fi: Vain muistiharjoitteet

en: Verbal Analogies Only
fi: Vain sanalliset analogiat

en: Custom Game Selection...
fi: Mukautettu pelin valinta...

en: _Pause Game
fi: _Tauko

en: _End Game
fi: _Lopeta peli

en: _View
fi: _Näytä

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: _Settings
fi: A_setukset

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: _Help
fi: O_hje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: How to Extend gbrainy's Functionality
fi: Kuinka laajentaa gbrainyn toiminnallisuutta

en: Answer:
fi: Vastaus:

en: _Next
fi: Se_uraava

en: _Tip
fi: _Vinkki
